1 Luchtverkeer. Handel en nijverheid. Moderne idealen. Kerk en School Kunst en Kennis. Leger en Vloot Orde en Arbeid Gemengd Nieuws Korte Berichten. SPORT EN SPEL De ontsporing van den sneltrein AmsterdamParijs. - t" A KONINKLIJKE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ. Met ingang van 6 dezer heeft de K. L. M. hel vertrek harer vliegtuigen uit Hamburg op 9.15 gesteld, waarmede zij bereikt, dat reizigers uit Hamburg, Bremen en Berlijn (want te Bremen heeft aansluiting plaats op bet uit Berlijn komende toestel) nog tienzelfden-dag door kunnen vliegen naar Londen. De reiziger, die om kwart over negen uit Hamburg vertrokken is, staat om half zes op het vliegveld te Croydon bij Londen. Het langste traject, n.L Berlijn BremenAmsterdamLonden, duurt nog geen twaalf uur. Er zijn bijzondere regelin gen getroffen voor het vervoer van de Beriijnsche post naar Londen. Uit Londen kunnen reizigers in omge keerde richting per nachtboot Hoek van Holland of Rotterdam bereiken en vmden dan ook terstond om 9.30 aansluiting op het toestel richting BremenHamburg Berlijn. Dit toestel neemt de heele Engel- selie post voor Duitschland mee. Op deze wijze is Nederland, dank zij zijn interna tionale luchtlijnen, een zeer belangrijk knooppunt in het wereldverkeer geworden en maakt de regeling van den dienst der K. I. M. een snel zakenverkeer tusschen En geland en Duitschland mogelijk. Het steeds toenemende aantal reizigers in beide richtingen bewijst, dat aan zulk een "erkeer behoefte bestaak PATER AGOSTINO DA MONTE- FELTRO. Enkele dagen geleden stierf Pater Agos tino da Montefeltro. Deze eenvoudige Franciscaner-monnik stierf op 82 jarigen leeftijd, in het wees huis, dat hij jaren geleden had gesticht. Maar het waren niet alleen de zusters en de weesmeisjes, die treurend aan zijn sterf bed stonden. Kardinaal Maffi kwam hem geregeld bezoeken, de H. Vader stuurde hem den Pauselijken zegen, en de Koning en heel de Koninklijke familie deelden in het algemeen verlies, dat heel Italië trof. In het Maandblad ,,Het Offer" lezen we het volgende artikel van dr. J. Nouwens over dezen grooten prediker. Pater Agostino was een persoonlijk vriend van het vorstelijk huis van Savoye en als de Koning met zijn gezin den herfst doorbracht in hun buitenverblijf San Rossore, dan was de Pater steeds een wel kome gast. Zijn sterfbed was als het ondergaan van de zon. Langzaam zinkt zij aan de kimme weg, al straalt zij ook met min der luister, al is het licht minder scherp, grooter schijnt zij bij het ondergaan, en zacht is de avondglans. En haar gloed straalt nog lang aan den hemel. Maar eens heeft Pater Agostino geschit terd als de middagzon. Hij was jaren lang de grootste, de wereldberoemde kansel redenaar. In heel Italië heeft hij gepreekt, in de kleinste dorpjes, in de grootste ste den. Vooral als vastenprediker in de San Carlo al Corso te Rome heeft hij het meest succes geoogst. Het was kort na de inne ming van Rome, en de religieuze tradities leefden nog onverzwakt voort in de eeuwi ge stad. Maar in die eerste jaren stonden Vaticaan en Quirinaal ook nog op zeer gespannen voet. Het nulla communicatio, niet de minste gemeenschap, gold ook hier. Een gezant bij het Quirinaal geaccre diteerd, zou zich wel wachten om zich ook maar in gezelschap van een „zwarten, een diplomaat bij het Vaticaan te vertoo- nen. En zeer zeker durfde geen geestelijke relatie te onderhouden met het koninklijk hof. Maar in stilte werd toch wel eenige gemeenschap gehouden, en gelukkig voor beide partijen, bleef een communauté d'- idées, de geestesgemeencchap bestaan. Zoo leefde in Victor Emanuel en later vooral in koning Humbert een godsdien stig gevoel, dat trachtte zoo goed moge lijk het geweten in overeenstemming te brengen met den moeilijken politieken toestand. En ofschoon officieel de ban vloek rustte op het Quirinaal, zoo werd toch ook in de toepassing menige conces sie gedaan, en bleven een viertal kape laans met den titel van Monsignore, dienst doen op het Quirinaal als hofkapelaan. En zoo wordt ook verzekerd, om tot mijn onderwerp terug te keeren dat de koning en zeer zeker de brave koningin Margherita, geregeld de preeken van pater Augostino da Montefeltro in de San Carlo al Corso te Rome bijwoonden. Van dien tijd dateert dan ook de vriend schap tusschen het huis van Savoye en pater Agostino. Hij was toen nog heel jong, en het preeken was zijn lust en zijn leven. En hij heeft gepreekt tot op den laten avond toen hij reeds 82 jaar was, het laatst voor zijn zusterkens en wees kinderen op Witten Donderdag. Van hem kan dan ook wel gezegd worden wat men van Bossuet zei: „Personne n'a prêché ni si tót ni si tard." Over het algemeen wordt in Italië wei nig, heel weinig, veel te weinig gepreekt, Vooral ons Hollanders voor wie zoo over vloedig bet brood van Gods woord wordt gebroken, valt het op, dat in de meeste kerken, waar soms tien tot twaalf missen worden gelezen, maar in een dier missen wordt gepreekt, en dan is het nog maar een heele korte uitleg van het Evangelie. En ik geloof dat ik niet overdrijf, als ik zeg, dat vooral in de groote steden 90 procent der bevolking nooit het woord Gods hooren. Gelukkig komt er ook in dezen een kentering ten goede. Vooral het woord en voorbeeld van Z. H. Paus Pius X, die geen enkele gelegenheid verwaarloosde, om de geestelijken te wijzen op hun plicht en die zelf eiken Zondag ook nog als Paus, wilde preeken voor het volk, heeft wel eenige invloed gehad. En in sommige kerken te Rome wordt reeds onder meerdere Missen een korte uitleg gegeven van het Evange lie. En de geloovigen komen bij voorkeur naar die Missen, waarin gepreekt wordt. Maar zeer zeker is het aan het woord en het voorbeeld van pater Agostino, die als een Missionaris ,door Italië trok, te danken, dat in veler harten het geloof bleef branden. En evenals men nu nog in Holland Pater Bernard blijft noemen, en Bossuet onsterfelijk is, zoo zal ook in Italië de herinnering aan Pater Agostino da Montefeltro blijven voortleven. DP) EXAMEN-FRAUDE IN DELFT. Do Senaat der Technische Hoogeechool te Delft heeft de volgende motie aan genomen: De Senaat der Technische Hoo^eschool, vergaderd d<y Juni 1921, overwe gende, dat oulangx is komen vast te staan, dat studenten teekeningen voor grooter of kleiner doel door anderen hebben doen vervaardigen en gepoogd- hebben deze voor eigen werk, ten be hoeve van af te leggen examen te doen xdoorgaan; overwegende, dat in meerdere of min dere mate voorkomend plaatsgebrek op de teekenzalen, mede aanleiding heeft gegeven tot het vervaardigen van tee- keningen buiten die zalen, en deze mijn- der goede gewoonte voorts in vorige ja ren is bevorderd dor destijds noodzake lijke maatregelen, tot de grootst moge lijke bezuiniging op het gebruik van brandstoffen overwegende, dat aigemeene betrouw baarheid een van die eigenschappen van de Delfsche ingenieurs is, die buiten alle verdenking moet staan; overwegen de, dat handelingen ais in den aanhef bedeeld, niet alleen op zichzelf ontoe laatbaar zijn, maar bovendien een zijn in eenr ichting, waardoor de hoog te houden betrouwbaarheid der Delftsche ingenieurs in de toekomst in gevaar wordt gebracht; 6preekt zijn afkeuring en misnoegen uit over dergelijke handelingen en ver trouwt, dat gevoel van eigenwaarde en plichtbesef der studenten dergelijke po gingen tot misleiding in de toekomst zuilen voorkomen, bij gebreke waarvan daartegen met de meeste gestrengheid zal worden opgetreden; en brengt deze uitspraak door aan plakking ter kennis van alle ingeschre venen der Technische Hoogeschool. Een onheusch professor. De hoog leeraar aan de Universiteit van Groningen, die zich zoo onhebbelijk gedroeg jegens een jurist, die op stellingen promoveerde, is prof. Mr. J. C. Van Oven. De promotor Prof. Simon van der Aa toonde echter zijn afkeuring van het ge beurde door den gepromoveerde op harte lijke wijze toe te spreken. DE ZEEUWSCHE MISSIEWEEK. Op de Zeeuwsche missie-dagen van Goes, was in de week van 2629 Juni voor heel Zudd-Beveland een missieweek georgani seerd. 19 stands van 19 missie-ordes en congregaties, waren daar vertegenwoor digd, behalve nog de gebruikelijke stands van het Haarlemsche missie-comité, de boekentafels en daarbij nog een stand der boekwerken van Max; 19 missionairssen hebben hun voordrachten gehouden met lichbeelden, 's-morgens, 's-middags en 's-avonds, telkens voor stampvolle zalen. Heel Zuid-Beveland stond in vuur en vlam. Goes had eiken dag het aanzien van een Roomschen Zondag. Duizenden en duizenden bewoners van heel de streek hebben die dagen de Goe- schc stralen gevuld. De missionarissen kwamen niet uitge roepen over het overweldigend succes der missieweek, een succes, dat zij geenszins bij de koele Zeeuwen hadden verwachll NIEUWERE ONDERZOEKINGEN OVER MALARIAMUSKIETEN IN NEDERL.-IND1E. Over dit onderwerp komt in Teysman- nia, twee-en dertigste jaargang, afleve ring 1, een belangwekkende beschouwing voor van de hand van dr. K. W. Dam- mermann. Aan het artikel ontleenen we het vol gende Niet alle muskieten zijn malaria-over brengers. Muskieten, die overdag steken zijn b. v. geen malaria-overbrengershet gevaar voor infectie bestaat alleen tus schen zonsondergang en opgang. En ook van de anophelinen, die in de schemering en 's nachts actief zijn,zijn alleen be paalde soorten gevaarlijk. De beruchte malariamuskieten zijn de myzomia ludlowi ,die bijna uitsluitend aan de kust voorkomen in zout en brak water. Op Java zijn deze muskieten de hoofdschuldigen van de malaria te Tjilat- jap, te Cheribon, te Batavia, Sema- rang, en Soerabaja. In laatstgenoemde kustplaatsen vindt deze muskiet bijna uitsluitend haar broedplaatsen in de zee- vischvijvers vlak nabij de kust, waaruit de muskieten de meer naar binnen gele gen kampongs en stadswijken opzoeken. Zoo komt te Batavia in kampongs langs de kust te midden der vischvijvers, bij kinderen een milt-index voor van 90 tot 100 p. Ct.,die geleidelijk naar het zui den afneemt. In de oude stad vindt men geen broedplaatsen, maar de volwassen muskieten worden veel in de huizen aan getroffen. In Semarang en Soerabaja doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Vroeger dacht men, dat de muskieten niet verder dan een halven Engelschen mijl van hun broedplaats konden vliegen en dat men op verderen afstanddus vei lig was. In Batavia is echter, even als vroe ger in de Panamakanaal-zone is geschied, de vliegwijdte bepaald door muskieten, met kleurstof bespoten, te laten uitvlie gen. Toen bléek dat de muskieten veel verder vliegen dan men gemeend had.de grootste afstand van de ludlowi bedroeg 6.2 K. M. De muskieten zouden wellicht nog verder gevlogen zijn, wanneer zij niet waren opgehouden door de groote menschenmassa, die in de 6 K. M. breede strook leeft. Bij het onderzoek bleek, dat de muskieten des nachts bij groote massa dadelijk zuidwaarts vliegen op hun prooi in de stad af en niet nabij de broedplaats blijven, ook al zijn daar enkele woningen Vroeger meende men, dat de visch in de vischvijvers de ontwikkeling van mus kieten belette en drong hoogstens aan op het schoonhouden der vischvijvers van waterplanten. Thans is echter gebleken, dat in de vischvijvers gedurende den nacht vele anophelinen uitkwamen bij 876 waarnemingen gemiddeld 44 per M2 per nacht. Dr. van Breemen schatte het aantal anophelinen dat in den gunstigsten tijd van het jaar pef dag door de visch vijvers benoorden Batavia wordt voort gebracht, op 25 tot 100 millioen. De ludlowi kunnen geen hoog zoutge halte verdragen. Het verdwijnen dezer muskieten uit de vischvijvers met hoog zoutgehalte, hetgeen als regel plaats zal grijpen tegen het einde van den Oostmoes son, verklaart de afneming van malaria in dien tijd, dien men te Batavia heeft waargenomen. De schrijver komt tot de oonclusie.dat men de vischvijvers nabij de gfoote kust plaatsen geheel moet opruimen. Het denk beeld om alleen een lange strook rondom den bebouwden kom van de steden vrii van broedplaatsen te maken, meet als niet af doende worden opgegeven, nu gebleken is, dat de muskieten tot 6 K. M. van hun broedplaats vliegen. Maakt men de zeevisehvijvers niet on schadelijk, dan raakt men in de drie groote kuststeden van Java de malaria zeker nooit kwijt. Schilderijen aan het Rijk. De heer A. -F. van Wezel, juwelier te Amsterdam, die onlangs aan boord van een schip op weg van Amerika naar Amsterdam overleden is, heeft zijn scihilderijenverzaineling aan het Rijk vermaakt. DE LICHTING 1921. De dienstplichtigen van de lichting 1921, die ingevolge de bestaande be palingen hunne eerste oefening volbren gen bij een ander korpe, dan waarbij zij werden ingelijfd (tengevolge van de voorgenomen reorganisatie van het leger geschiedt de opleiding dezer dienstplich tigen o.a. slechte bij 12 van de 24 regi menten infanterie) zullen door do korp sen waarbij zij zijn opgeleid, ook recht streeks met groot verlof worden gezon den. Tenzij anders wordt bepaald zullen deze dienstplichtigen bij herhalingsoefeningen of nadere buitengewone omstandigheden onder de wapenen komen bjj de korp sen, waarbij zij werden ingelijfd, ter wijl zij ook hunne mobilasatie-hestem- ming bij die korpsen zullen volgen. Zoodra deze dienstplichtigen dus voor de eerste maal met groot verlof ver trekken vervalt het verband, dat tus schen hen en het regiment, waarbij zij werden opgeleid, bestaan heeft. DE SUIKERPRIJZEN. „Het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" verneemt, dat de Centrale Suikermaatschappij thans reeds suiker van nieuwe campagne aanbiedt op f 49.50 oï wel 12 gulden per baal beneden de tegenwoordige noteering. Dit aanbod beteekent, dat ingaande October suiker verkrijgbaar zal zijn ook voor den consument tot ongeveer den prijs van voor den oorlog. Het blad herinnert er aan, dat bij den aanvang van de tegen woordige campagne de suikerprijs f 95 per baal van 100 K.G. bedroeg, zoodat in een jaar tijd de prijs nagenoeg tot de helft terugviel. Bij informatie" is aan de „Msb." ge bleken, dat de Centrale Suikermaatschap- pij van Donderdag af suiker offreert voor f 49.50, doch alléén voor de maand No- .wmber. Dat de prijs daarmede ongeveer het niveau van vóór den oorlog zal berei ken is minstens vóórbarig. Kort voor den jorlog was de prijs ca. f42 A f43. Bovendien hangt de detailprijs niet af van de contracten maar van den wereld marktprijs. Vallen de oogsten tegen, eerst njet September zijn daarover betrouwbare ge gevens beschikbaar, dan is een stijging, waarschijnlijk. Omgekeerd kan een gr.eote opbrengst de prijzen nog aanzienlijk doen dalen. Lagere turf prijzen. In de Pekela's (Gron.) is Donderdag de niéuwe beste bag- gerturf weer verkocht voor f 6f 7 per 1000 stuks of pl.m. 100 pet. goedkooper dan in 1920. Concurrentie van gevangenüarheid. De Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boekbedrijf heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, waarin ojn. gewezen wordt op het feit, dat een beduidend percen tage boekdrukwerk en binderswerk, waar onder ook begrepen de vervaardiging van enveloppen voor regeeringslichamen en voor andere autoriteiten aan de industrie wcardt onttrokken, doordat dit werk in de gevangenissen wordt gereed gemaakt. Erkennende, dat het zeer zeker nood zakelijk is, om de bevolking der gevange nissen arbeid te verschaffen, vestigt de Centrale Raad er de aandacht op, dat aan een bepaald taak van nijverheid, die mede bij moet dragen in de kosten van het onderhoud der gevangenissen, een deel van haar bestaan wordt ontnomen. De Raad verzoekt de inrichtingen tot beoefening der Grafische industrie in de gevangenissen niet uit te breiden en door deze inrichtingen niet aan particu lieren te laten leveren. SOCIALE CURSUS VAN DEN R. K. VROUWENBOND IN HET AARTS BISDOM. Op 1, 2 en 3 Augustus houdt de R.K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom een so cialen cursus te Arnhem in het Pensionaat Sacré Goeur, Velperweg 142. Het aigemeene onderwerp van den cur sus is: Wat vraagt het sociale leven van de Katholieke vrouw. Op Maandag 1 Aug. houdt professor G. v. d. Burg twee lezin gen n.l. over de karaktervorming van het kind en over de taak der gehuwde en on- gehuwe vrouw, beide in verband met het sociale leven. Mejuffrouw Peeters zal spreken over de sociale kennis, noodig voor onze aankomende jeugd, en pater W. van der Hoven S. J. over het verwekken van een sociale strooming in alle rangen en standen van ons volk. Omdat veel goeds verloren gaat door onbekwame lei ding en gemis aan tact, zal mevrouw BronsveldVitringa de vorming tot be stuursfuncties en verschillende verhoudin gen in een vereeniging behandelen, en tol slot spreekt Pastoor W. van Berkel over de „Zelfhervorming en onderwerping aan de leiding Gods", bet begin en doel van iedere werkster op sociaal terrein. Onderwerpen, spreeksters en sprekers waarborgen drie hoogst nuttige en aan gename dagen; het prachtige park van Sacré Coeucr biedt heerlijke plekjes voor rust en napreten. Mogen velen uit den Lande te Arnhem bijeenkomen. Leden en niet-leden van den R.K. Vrouwenbond zijn welkom. Programma's en alle gc- wenschte inlichtingen worden gaarne ver strekt door de secretaresse, mej. E. van Berkel, Veliperpledn 20 te Arnhem. Opgave voor 15 Juli, Uit Brussel wordt aan de „Msb." gemeld, dat alle nasporingen door de rechterlijke en administratieve autoriteiten en de ver- hooren 'van het personeel van het station van Hennuyères, alsmede van een groot aantal inwoners van het dorp, tot nu toe nog geen enkel spoor leverden van den misdadiger, die het vreeselijk spoorwegon geluk veroorzaakte. Ook omtrent de beweegredenen is nog niets bekend. Nog steeds kan niet uitge maakt worden, of diefstal de drijfveer is geweest. De inventaris van de poststukken en geldswaarden gaat zeer moeilijk, omdat sommigen geheel uit elkaar geslagen zijn. Eerst wanneer al deze stukken bijeenge zameld zijn en de verscheurde stukken weer tot een geheel zijn gemaakt, zal men kunnen vaststellen of er werkelijk gestolen is of niet. Ondertusschen kan gemeld worden, dat de groote geldzendingen onaangetast ble ven en in veiligheid zijn. Sommigen nemen aan, dat het den mis dadiger te doen was een verschrikkelijk schouwspel gade teslaan. Vlak bij de plaats des onheils is een brug, van waar men een uitstekend overzicht heeft over de plaats der ramp. Indien, zooals anderen veronderstellen, er een anarchist aan het werk is geweest, die er op gesteld was de vele financiers, die gewoonlijk met dezen trein reizen, te doo- den, dan is hij niet geslaagd. Hij heeft en kel de families van eenvoudige ambtenaren in rouw gedompeld. Dat de ramp tot een minimum beperkt bleef, is vooral te danken aan de tegen woordigheid van geest van den machinist, die onmiddellijk de rem overhaalde. Zon der deze daad van den machinist zouden waarschijnlijk alle wagens vernield zijn en honderden slachtoffers te betreuren. Onder de puinen van den postwagen is nog een lijk gevonden van een Franschen postman. Er zijn dus 7 dooden. Men gelooft echter, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal worden, daar de toestand van een viertal gewonden zeer ernstig is. Het ongeluk heeft groote stoornis ver oorzaakt in den treinenloop. De treinen Brussel-Parijs gaan over Manage-Boulers. Naar de „Tel." van een der reisbureanx verneemt, bestaat er sinds Woensdag bij het publiek neiging om slechts voor den daglrein naar Parijs plaatsen te bespreken; de nachttrein is geheel en al „buiten vraag" geraakt. Verscheidene anarchisten uit de omge ving van Hennuyères zijn in verhoor ge nomen. doch allen konden hun alibi be wijzen. Volgens sommige bladen moet de aanslag waarschijnlijk worden toegeschre ven aan een wraakneming van ontslagen Firansche spoorwegarbeiders. EEN BRUTAAL STUKJE. Donderdagavond om 9 uur, dus bij vol daglicht, heeft, onder de oogen van den voor het paleis in het Noordeindè te 's-Bage geposteerden schildwacht en van den politiepost, aan den voet van het standbeeld, iemand kans gezien een in het fietsenrek geplaatst damesrijwiel weg te nemen. Met een smoesje wais de dief even het paleis binnengetreden, om daarna zijn slag te slaan. Vad. EEN PROTEST VAN EX-KEIZER WILHELM. Wij lezen in de „Tel.": Bij den gemeenteraad1 van Doorn is in gekomen een protest van den ex-keizer tegen zijn aanslag in de gemeentebelas ting. Daarbij protesteert hij niet, omdat deze aanslag te hoog zou zijn. maar te gen het feit, dat hij is aangeslagen. Hij beweert hierbij, dat hij tegen zijn wil in Nederlajid verblijf houdt en hier als 't ware wordt vastgehouden en daarom niet als vrij hunger tot betaling verplicht is. De meerderheid van den Raad is echler van meening, dat hij wel degelijk vrij willig naar Holland is gekomen en dat hij geheel vrijwillig Doorn als verblijfplaats gekozen heeft. Men is daarom niel ge negen, het protest te aanvaarden. Maat regelen zullen genomen worden om de uitvoering van den aanslag te verzekeren. Tevens moet de ex-keizer protest heb ben aangeteekend tegen den zeer hoogen aanslag in de Personeele belasting EEN MUDJE MET EEN STAARTJE. Uit Jersev-City (Vereenigde Staten) wordt gemeld, dat de advocaat van de refornwereeniging aldaar heeft geëischt, dat advocaat Tex Rickards. Dempsev voor het hof zal laten verschijnen om zich te verantwoorden op de beschuldi ging van gewelddadige aanranding op Car.pentier. Tevens worden pogingen ge daan, om de gouverneur van den staat New-.Tersey, Edwards, te vervolgen, om dat hij den bokswedstrijd heeft bijge woond, zonder in te grijpen, wat zijn plicht was als magistraat. AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Donderdagavond ten half negen is een heer bij de eerste halte op den Wiilems- parkweg te Amsterdam toen hij den rij weg wilde oversteken, door een taxi aan gereden. Hij werd bekneld tusschen het spalbord van de taxi en het tramhaltc- paaltie. Daarbij brak hij een been en werd aan het hoofd gewond. Bij onderzoek is gehléken, dat de heer, nit de Obrechtstraat komende, wilde over steken en dat hij zich dus op den rijweg bevond toen de alax aankwam. Deze-reed niet met overmatige snelheid en heeft tij dig signalen gegeven. De gewonde werd in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. 7iin kwetsuren zijn ernstig, hoewel, naar het schijnt, niet onrustwekkend. Hij is een 54-jar!g bewoner van de Ten Kate- EEN ZONDERLINGE VER DWIJNING. Uit Praag wordt aan do N. R. Ot. gemeld: Sinds einde Februari wordt hier ver mist de Nederlander W. v. d. G., uit Den Haag. Den 23sten Februari kwam hij te Praag aan en sindsdien heeft z'A familie niets meer van hem ver nomen. Nasporingen op haar verzoek door het Nederlandsch gezantschap onderno men, waarbij moeite noch kosten ge spaard bleven, leverden geen resultaat op. Geblokcn is, dat de heer Van der G. twee dagen te Praag in een hotel verbleef en daaruit met onbekende be stemming, met medeneming van een handkoffer, vertrok. Op zijn pas had hij slechts een Duitsch visum, dat echter 15 Maart verviel. Men heeftverder kunnen nagaan, dat hij slechts weinig gold bij zich had Merkwaardig is hef, dat de Neder- landsche gezant alhier, jbr. Michiels van Verduynen, en de kanselier, de heer Jan sen, onafhankelijk van elkaar, in het door de familie toegezonden portret van den vermiste, onmiddellijk een Neder lander herkenden, met wien zij twee dagen tevoren hadden gesproken bij een voetbalwedstrijd, dien e en el ftal uit Maastricht hier spoelde. De Praagsche politie acht het echter onmogelijk, dat deze Nederlander inderdaad de heer Van der G. is geweest. DE DROOGTE. Men schrijft uit Boxmeer: Treurig begint het er hier in de wei den langs de Maas, in andere jaren een dorado voor het vee en vol van beloften, voor de boeren uit te zien, bijna geen spiertje groen gras is er meer te zien en als 't niet spoedig regent, zal er veel vee noodgedwongen opgeruimd moeten worden. Op de ont ginningen waar de weiden nog al wat droogte kunnen verdragen, dreigt even eens gebrek. De aardappelen, die hier vroeg zoo prachtig stonden en een rijken oogst be loofden, worden aangetast door de krul- ziekte. Oorzaak, al weer de droogte. Ook do nachtvorsten doen enorme schade. De boekweit is voor een groot doel verlo ren en ook de boonen hebben niet wei nig geleden. In de Betuwe zijn de weilanden en vooral de polders, waar het vee inge- schaard is, Zóó kaal, dat de dieren er om zoo te zeggen niets moer vinden. De melkproductie gaat dan ook enorm terug. Zóó treurig heeft het er met het vee nog nimmer sinds menschen- heugenis uitgezien. Dat voorspelt: duur vleesch, dure melk en dure boter. Wie meenen, dat dé klei tegen zoo'n droogte kan, die heeft de plank ver mis. De grond scheurt letterlijk open. Hondsdolheid. Te Hoogeveen (Dr.) is een geval van hondsdolheid geconsta teerd. Het dier heeft zijn baas in den pols gebeten; deze zal zich naar Utreoht bege ven. Doodelijk ongeluk. Te Putte (N.Br.) is een 6-jarig jongetje bij het spelen door een soort granaat gedood. Baggermachines vernield. Te Valt- kermond zijn wederom de baggermachi nes van eenige verveners totaal vernield. De daders bleven tot heden onbekend. Smokkelarij. Te Emmerik hebben de commiezen in Juni voor 3 millioen Mark aan gesmokkelde waren zooals meel, sui ker, hout en vruchten in beslag genomen. Een tegenvaller. Tijdens een hevigen brand, die het pension ^Ruimzicht" met schuren en hooiberg te Oud-Loosdrecht in asch legde, was een der pensiongasten afwezig. Bij zijn terugkomst bleek 1700 aau papier verbrand te zijn, die niet in de verzekeringspremie was begrepen. Nog een doode. Het ongeluk in de staasmijn „Emma" bij Hoensbroek, heeft nog een menschenleven gevorderd. Ook de mijnwerker D., woonachtig te Brunssum, is kort na het ongeval aan de bekomen verwondingen overleden. De droogte. Het gemeentebestuur van Har&ngen heeft de Londensche boot „Starling" met gevulde tanks laten aan komen, wegens gebrék aan drinkwater. Er werd zoodoende 45000 L. aangevoerd. JAARVERSLAG N. V. B. Uit het jaarverslag van den N. V. B. blijkt, dat het aantal leden in 1921 be droeg 21875 tegen 18158 in 1920. Het aantal elftallen dat aan de competitie deelnam bedroeg 318 tegen 283 in 1920. De opbrengst van de internationale wedstrijden tegen Zwitserland en Italië, en van enkele oefenwedstrijden bedroeg ongeveer 50.000, waartegenover staat een onkosten-post voor de in hét buiten land door het Nederlandsdhe Elftal ge speelde wedstrijden (de deelname aan de Olympische Spelen medegerekend) tot 'n bedrag van 9.000. De balans wijst een winstsaldo aan van 24 041.52M, en sluit met een be drag van 87.934.22. DE INTERNATIONALE POSITIE. In verband met het spelen van inter- nattonaie wedstrijden in het volgende sei zoen, hebben de volgende landen aan den Engelschen Voetbalbond meegedeeld dat zij geen interland-wedstrijden zullen spelen tegen de Centrale Rijken, Schot land, Ierland, Wales, Frankrijk, België, Spanje, Denemarken en Noorwegen. Dat Denemarken op deze lijst zou voorkomen, was te voorzien, daar de Denen bijzonder prijs stellen op wedstrij den tegen Engelsche beroepselftalten, waarvoor ze blijkbaar gaarne hun vrij heid om te spelen tegen die landen, wél ke ze zelf verkiezen, prijs geven. Noor wegen op die lijst te vinden, is eenïgs- zitns verrassend, daar de Noren tot nu toe zich niet aan de zijde van Engeland hebben geschaard. „N.- R.Crt.' IN BELGIë. Engeland heeft zioh bereid verklaard, op een der Maandagen in October in En geland een internationalen wedstrijd te gen België te spelen, waaibij dan van Engelsche zijde beroepsspelers zullen worden opgesteld Engeland heeft even wel geweigerd, tegen België amateur-in- ternationals te spelen, waaruit wel blijkt dat er in Engeland eenig wantrouwen bestaat tegen de Belgische amaieurs-ver- h on dingen.-N- K- Crl- „Beneden sloeg een deur met een smak dicht, lichte sprongen raakten even de treden en met een geweldige bonk vloog mijn kamerdeur open. „Tom, gelezen, hé je gelezen" schreeuwde 'n hooge stem uit het rood gezicht ,,'t is grandioos, grandioos Bon Dieu.... Ze hebben gewon nen, „een pracht kerel!...." Ik wist al bij 't eerste woord wat de enthousiast bedoelde, maar ik hield me van den domme en zei dood-droog Zou je niet gaan zitten Hij keek me aan, had niets gehoord, en riep, groot van verbazing. „Watheb je 't niet gelezen, weet je 't nietmaar kerel, 'de Rooie heeft gewonnen. O.... wat ■een wonder van een man, drie wonder bare keien langs den vetten Burkerts heen recht in het doelLeenaerts is er gewoon niks bij." Ik had h'm wel om z'n ooren willen slaan zooals hij daar stond, onze afge trainde, glad-gemasseerde club-sec retaris, die zijn eigen lichaam aanbad omdat zijn gespierde heupen en dijen- van-gummi even mooi gevorm dwaren als de genoemde lichaamsdeelen van Lubkins een Amerikaansche neger worstelaar. „Zoo, weet je nog wat interessants" zei ik, terwijl ik de krant greep waarin voor den Rooie alleen een extra blad gereserveerd was met een portret in 't midden. Maar de gemasseerde hoorde al niet meer en als met de oogen ge richt op een voetbal-visioen, ratelde hij voort: „Tom, Tom o.... als ik één zoo'n schot op m'n naam had, ja.. ik zou er voor willen sterven. M'n halve leven als ik er bij geweest was.... 't publiek moet van enthousiasme sta pelgek geweest zijn „Dat ben jij ook" bromde ik, „sta pelgek" maar hij hoorde 't niet. „Ze hebben de tribunes letterlijk in getrapt en na afloop zijn ze door de heiningen gebroken en hebben hem als dollen het veld rondgedragen." Ik liet hem maar doorratelen en keek onderhand de krant door. „Wat een moment moet dat geweest zijn toen de bal als een bruine bliksem Bunkerts passeerde en als een kogel in het doel donderde, 't Is om te sterven." Dat ging me toch te ver. „Kerel riep ik, schei in 's hemelsnaam uit, dat domme stomme stupiede enthousiasme over een trap tegen een bal is degra- deerend. Als je me wat te vertellen hebt kom dan terug als je normaal bentmaar in zoo'n delirium wil ik je niet spreken." „Wat" deed hij met groote oogen, „wat, en dèt zeg jij die niets liever doet dan sporten, voetballen, tennissen! „Ja, ik, juist omdat ik zoo'n dolle sportliefhebber ben, juist omdat ik zoo van sport hou, kan ik die krankzinnige sportvergoding niet uitstaan." Ik duwde hem de krant onder de neus. „Kijk die krant in," zei ik dan kun je zien hoever jullie dwaasheden gaan." „Ik wees hem op een klein artikeltje van 12 regels, waarin vermeld stond dat Prof. N. den Nobelprijs had gekregen omdat hij een serum had gevonden te gen den maagkanker. De schrijver voeg de er iets bij van „weldaad voor de menschheid ingrijpende ommekeer in de geneesmethode etc." De dolle keek hem stom verbaasd aan „Nou, wat zou dat.... wat kan mij die Nobelprijs schelen Woedend sloeg ik hem de krant om z'n ooren. Lammeling, begrijp je dat niet. Voor den kanjer die zoo trappen kan, werdt een heel blad in beslag ge nomen en voor iemand, die de geheele menschheid goed doet, zijn twaalf re gels goed genoeg. Lachwekkende clown, die je bentspreekt dat geen boek- deelen Stom schaap-achtig keek hij me aan. Hij begreep niet. Arme bloed Ik pakte hem bij zijn kraag en duwde hem in zijn stoel en ging voor hem staan en vroeg hem schoolmeesterachtig „Welk goed heeft die Rooie aan de Maatschap pij bewezen Geef antwoordGeen antwoord. Heeft die Prof een reusachtige wel daad aan de menschen bewezen of niet? „Ja, ja natuurlijk." „Maar 't kan jou en je geestverwan ten niets schelen. Waar interesseer jij je voor Voor wetenschap .larie voor kunst Voor Godsdienst Zondag ben je niet naar de Mis ge weest (als je moeder 't eens wist Ja, maar toen moest ik trainen. „Toen moest ik trainen.... Stum per, ik heb haast medelijden met je want met je mooi-getrainde spieren, je deinende gang en je vleesch lenig als caoutchouc, heb je toch van de heele sport het allereerste niet begrepen. Van sport weet je niets af. „Wat zeg jegisteren heb ik luite nant Valdag in 10 sec.... „Daar gaat 't niet over. Als je iets van sport afweetmoest je weten dat er 'n heele boel dingen zijn, die eerste komendie vóórgaan dan komt pas de sport. En bij jou en je trawanten is sport het voornaamste, het allereer ste daarvoor verknoei je je carrière, laat je je studie's loopen verpats je je talenten, vergeet je je godsdienst en godsdienstige verplichtingen. Hij kon hier niet veel op antwoorden, want hij begreep den steek. Eenige we ken geleden was hij opgegaan voor zijn candidaats-examen en na afloop had zijn professor tegen hem gezegd met een ironisch lachje Ja, zie eens hier, meneer ik ben wel een eenvoudig heel gewoon universiteitshoogleeraartje en ik weet dat ik niet in de schaduw van uw roem als sporter kan staan, maar ik zie me toch verplicht u te laten drui- pen. „En dus, m. a. w., ging ik door, door de moderne sportbeweging zooals die nu aan 't verworden is gaat bij de men schen de juiste waardebepaling der dingen te loor. Voor een gespierden arm of goedgevormde' kuit vergeet je de rest van den mensch vergeet je dat hij ook nog verstand heeft en aan een har den trap tegen een bal hecht ie meei waarde dan een geniale vinding van zijn verstand. En dèt is juist de ondergang van de sporteen man die boven zijn stand leeft, gaat faillieteen sport die gesteld wordt boven godsdienst, weten schap, kunst, nijverheid, handel, gaat op de flesch. En jullie erbij. Ik had er nog iets willen bijvoegen; maar deed 't niet omdat de hersens van een modernen sport maniac voor een redelijke gedachte geen bevattingsver mogen hebben. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6