Eerste In en om Haarlem Uit den Omtrek Kerk en School. SPORT EN SPEL Gemengd nieuws MAANDAG 11 JULI 1921 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL PER WEEK - FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.5j1/-! NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BLOEMENDAAL. BEVERWJK- VELSEN. IJMU1DEN. NOORDWIJK. NOORDWIJKERHÜUT. SPAARNDAM. ZANDVOORT. CASTRÏCUM. BUREAUX» EEN PRAATJE OVER SPORT. Niet overslaan s.v.p. Neen, ik spreek u niet over Dempsey of Carpentier, om als een malloot hen te verheerlijken, die zich bezighouden met heidensche dwaasheden, die misschien sport genoemd worden maar het niet zijn. Ik zal ook geen loflied zingen gaan op het voetbalspel of de gymnastiek of athle- thdek, maar ik wilde eenvoudig wat zeggen over onze Roomsche sportbeweging. De Roomsche sportbeweging is er, zij gaat met rasse schreden voorwaarts en tochzij moest nog sneller gaan, zwaar der zijn in haar gang en bovenal zij moest meer sympathie hebben. Ja zeker, meer sympathie! Heeft u zich vl eens ingedacht, wat die Roomsche sportbeweging wil? Maakt u zich niet te gauw af door te zeggen: „Ach, dat getrap met zoo'n bal moet ik me daar nog voor interesseeren?" Zoudt u denken zoo luidt mijn ant woord dat de Bisschoppen van Neder land met zulk een klem aandrongen op or ganisatie in eigen clubs voor de Roomsche sportsmen, als daar niet meer achter zat? Durft u veronderstellen, dat onze pries ters, die toch al zoo overladen zijn met werk, zich zouden inlaten met de sport, als het niet hoogst noodzakelijk was? Is het u bekend, dat reeds een groot leel van onze Hollandsche Roomsohe jon gens verloren zijn gegaan naar de ziel, door de neutrale sportbeweging, ondanks alle palronaatswerk? En als uw jongens en meisjes aan sport doen, weet ge toch, dat dan ook voor uw kinderen, wier belangen aan uwe handen zijn toevertrouwd, ouders, het gevaar groot is. wanneer ze lid eener neutrale sportclub zijn. En ook zij, die niet meer staan onder het gezag hunner ouders, kunnen door de gevaarlijke omgeving evengoed hun geloof verliezen. Misschien meeraen ze wel sterk genoeg te zijn, maar de dagelijkschc ondervinding leert het anders. Er is dus alle reden voor iederen Katho liek, sympathiek gezind te zijn jegens de Roomsche sportbeweging, omdat zij is niet uileen iets goeds, maar ook iets noodzake lijks. Maar ik moet daarom met droefheid constateeren, dat juist bij velen, van wie zeer veel invloed op de menschen uitgaat, de steun der sympathie gemist wordt en hierdoor de goede en noodzakelijke Room sche beweging niet in de hand wordt ge werkt. Ik wil hier met opzet niet spreken over onze zeer groote finantieele moeilijkheden, omdat die zullen ophouden moeilijkheden te zijn, als ieder Katholiek 't nut der Room sche sport begrijpt en er zijn belangstelling dus voor geeft. En die sympathie vraag ik u thans om een bijzondere reden. Maar mag ik eerst eens onze Roomsche sportclubs aan u voorstellen? Hier zijn ze: De Gymnastiek en Athlethiek wordt be oefend door „Ursus", die een 60 heeren en tl) ames tot leden heeft; en vervolgens door „Excelsior", dat zich ook dezer da gen aansloot bij het officieel Haarlemsch verband. Voor de voetballers zijn ér de volgende clubs: „Geel-Wit" en „Geel-Zwart", „Zwa luwen" en „S. D. S.", „het Westen" en „Damiaten", te kust en te keur voor iede ren voetballiefhebber van eiken rang en stand en leeftijd. Hoe is hun organisatie? Natuurlijk prin cipieel Roomsch! Iedere club of vereeniging regelt zich zelf, maar door een bestuurs- nfgevaardigde zijn ze verbonden in één li chaam, dat „Sportcentrale" genoemd wordt, en dat officieel heet: De R.-K. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding te Haarlem. DAar, in die sportcentrale, klopt het hart dgr sportbeweging, daal' zitten de mannen, die alles overzien en daar wordt gewerkt met alle macht en kracht en opofferings gezindheid, die maar mogelijk is, aan het heil der Katholieken, die de sport willen beoefenen, maar déar wordt ook 't meeste gevoeld, dat er nog zooveel gebrek aan sympathie is onder de Roomschen van onze mooie noodzakelijke roomsche sportbewe ging. Ik wil hier geen namen noemen, de een- zoud der werkers verbiedt het mij, maar zij verdienen den dank van allen, vooral van je beoefenaars der sport. Nu weet ge althans iets van onze Room- j sche sportorganisatie; maar nu komt 't j groote gewichtige punt, dat ik ook langs j dezen weg bekend wilde maken, nadat circulaires zijn rondgezonden. Die Roomsohe sportcentrale heeft voor alle bij haar aangesloten vereenigingen een Triduum willen houden in de kerk aan de Amsterdamstraat op 13, 14 en 15 Juli a.s., des avonds 8 uur. De Z. E. Pater Victorius Beekman O.F.M., de sportadviseur van Maastricht zal de oefeningen leiden. Nogmaals richt ik mij tot allen, die het aangaat: weest present op die avonden, of zorgt, dat de uwen aanwezig zijn. Mijne sportvrienden, laat mij u niet te vergeefs uitgenoodigd hebben. De kerk is niet in 't oentrum der stad; 't kon niet anders, maar wat hindert dat voor een sportliefhebber? En hebt ge een fiets, dan beteekent het heelemaal niets om wat verder weg te gaan. Dit Triduum moet slagen, en ik vertrouw er dan ook vast op, dit 't slaagt. o O o Ten laatste moet ik bekennen, dat ik wel wat zit met de onkosten van dit Tri duum. Mochten er eenige goede gevers zijn, die mij zoo stilletjes wat toesturen om de kosten te dekkenl Bij voorbaat betuig ik mijn besten dank. Mijn adres is: KAPELAAN GROOT Amsterdamstraat 53. Tot agent van politie alhier is benoemd de heer C. Braas, thans po litieagent te Zand voort. Voor het eindexamen der Han delsschool met 3-jarigen cursus te Alk maar slaagde H. Do eter, alhier, H. van Zadel alhier, is geslaagd voor het eindexamen van de Handels school te Allan aar. Tot typiste ter secretarie is benoemd moj. B. Jon goj an, te IJmuiden. Voor hot diploma boekhouden van „Mercurius" is te Den Haag ge slaagd de heer W. Deelder, alhier. AanbestedingVcor den aanleg van do electriscke verlichting van 25 wo ningen van de Woningbouwvereeniging „St. Jeroen", werd ingeschreven door den heer H. van Leeuwen voor f 2951.10. Voor de gasleiding de heeren F. F. Schreuder, Noord wijk aan Zee, voor tf 875. P. Jasperse, Leiden, voor f 841. B. A. Eymer3 voor f 810. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund, H. B.G. De vergadering, uitgeschre ven door het Bestuur van de Afd. Noord- wijk van het Hollandsch Bloemkweekers Genootschap op Vrijdag 8 Juli 1.1., kon geen doorgang hebben wegens de ver keerde berichten, welke voorkwamen in het „Kweekersblad", dato 7 Juli 1.1.; zoodat Bestuur en de aanwezige leden besloten deze vergadering te schorsen. Laivn-Tennis. Het internationale tour- nement te Noordwijk, dat van 13 tot 17 Juli a.s. gehouden wordt op de banen der Noord wijk sohe Sportvereeniging, zal even als vorige jaren zijn belangrijkheid weer ontieenen aan de deelneming der sterkste Duitsche spelers. Ingeschreven is reeds door Froitzheim, Kreuzer, von Bissing en Kleinschroth. Men zal zich herinneren dat de Duitschers in 1919 door de Hollanders geslagen werden. Troitzheim door van Lennep en Kreuzer door Diemer Kool. 't Vorig jaar hadden de Duitschers hun re vanche. Troitzheim sloeg v. Diemer-Kool met 64 en met dezelfde cijfers won de zeer vaslo von Bissing van v. Lennep. Ter- verontschuldiging der onzen kon worden aangevoerd, dat zij hun partijen in zeer ongunstige omstandigheden, (niet voor uur) 'konden spelen na een dag,van ambts bezigheden. Dit jaar zijn voor enkele spe lers de omstandigheden gunstiger. Des te beter, want Troitzheim vooral moot in 'zijn besten vorm zijn. Na een Slecht voorjaar is hij steeds in zekerheid gewonsen en is nu niet te verste an. Rate Kreuzer, Schom- burgh, Kleinschroth, ondervonden dit. De Noordwijiksche sportvereeniging beschikt over een uitstekend nieuw contrccourt, aangelegd door de fa. Van Tilburg vol gens systeem v. d. Acker. Het ligt in de bedoeling om volgens een tijdtabel te spe len, terwijl een scoringbord ieder in de gelegenheid zal stellen den sland te weten op elk oogenblik van den strijd. Aangekomen personen. P. van Went, Soest; C. B. Sterrenburg, Voorburg, H. Joustra, 's-Gravenhage. Vertrokken personen. P. L. Ledeboer, kinderjuffrouw, Hilversum, Korenbloem straat 141; M. den BoerPaschenda, Am- hem, Wildslraat 40; A. F. Lomans, stuca- door, Rotterdam, (Charlois), Gouwstraat 329; A. P. Jansen, Leeuwarden, Ged. Kei- sersgracht 8. A. Trommelen, (OvcTste St. Jeroensgestioht), Doesburg, Elizabeth Ge sticht, Koepoortstraal. Buslichtingen. Buslieh tangen aan het postkantoor zijn thans: voorm. 6 en 9 uur. Wij ma'ken onze lezers attent op de pas ingevoerde laatste lichting. Onderwijs. Onze plaatsgenoot de heer P. J. Hoogendam, onderwijzer te Sassenheim, staat no. 1 op een voordracht voor onderwijzer te Leiden. Naar wij vernemen, is de kwestie tus- schen de twee muziekvereenigingen Jeanne d'Arc en de Echo der Duinen in zooverre opgelost, dat door de oude leden der Echo hun instrumenten op het raadhuis zijn ge deponeerd, waar zij, na toezegging van het bestuur der Echo, dat zij met de voorge stelde schikking accoord gingen, door ge noemd bestuur zijn in ontvangst genomen, zoodat dit geschil als vrijwel geëindigd be schouwd kan worden. .De Koninklijke goedkeuring op de statuten 'der R.-K. Har- monievereeniging Jeanne d'ATc is inmiddels verkregen, terwijl ook overeenstemming is bereikt met den heer Koenders van Leiden, die als directeur der vereeniging zal optre den. Morgenavond zal de eerste repetitie met den nieuwen directeur plaats hebben, terwijl in den loop der week een vergade ring zal gehouden worden, waar dan een definitief bestuur zal worden gekozen, ter wijl verder nog eenige zaken van huishou- delijken aard, zooals contributiebetaling enz., zullen behandeld worden. Het plan bestaat, om circulaires rond te zenden, om de ingezetenen te verzoeken, om donateur of kunstlievend lid der Vereeniging te wor den. Het is te hopen, dat deze poging succes moge hebben. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur daal de in het weiland van den heer 0. Heema kerk alhier achter de R. K. Kerk van SI. Victoi een vliegmachine. De Iwee inzit tenden een Duitsche monteur en een .Hol landsche reiziger, welke op weg waren naar Heilo, vertélden dat zij door een kleinigheid aan den motor deze noodlan ding hadden moeten doen. Hot vliegtuig was een 'tweedekker, oud-Duitseh model en eigendom van een Vliegonderneming te Rotterdam. Dat het geval zeer veel bekijks had, behoeft zeker niet vermeld te worden. Gemeenteraad. Op Dinsdag 12 Juli 12 Juli a.s.'s avonds 7 uur houdt de gemeen teraad een openbare vergadering. Agenda 1 Ingekomen stukken 2. Voorstel van B. W. toft intrekking van het raadsbesluit tvan 8 October 1920 en tot het in eigen dom overdragen aan het schoolbestuur der R. K. Bij-z. Sehool in de Zilk van de aan de Gemeente toabéhoorende school gebouwen aldaar. 3.Voorstel van B. en W. ttt het verstrekken van een hypothecair cred'iet ad. Firma C. v. d Leek en P. J. Smit, van 15 jaren en tot een bedrag van 90 pCt van het verschil tusschen te de schallen sAioblingskostender aan dc Leid- sche Vaart te bouwen wóning en de ver leende premie tot ten hoogste 5.450.— verhoogd met de geschajtte waarde van den grond tegen een rente van 6 pCt. on der verschillende voorwaarden. 4. Voorste! van B. en W. om bij dc Kroon in - beroep te gaan tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten tot het niet goedkeuren van de begroo- tingl922. 5. Voorstel van B. en W. tol wijziging van de verodening op de hef fing van een belastingjaar naar het inko men voor deze gemeente en lot nadere vaststelling van het verhoudigscijfer van de plaatselijke belasting voor het dienst jaar 1921—1922 6 Behamd.ling reclames hoofd Omslag dienstjaar 1920—1921 BEDRIJESSLAPTE. Wegens slapte in het bedrijf zijn aan de scheepswerf „Vooruit", alhier, een 100 losse werklieden ontslagen. De droogte. Vanwege de groote droogte is de luis in verschillende ge wassen gekomen. Dit zal in den oogst wel te merken zijn. Weer teruggekregen. Een zandschip- per liet bij het verlaten der sluis, toen hij op zijn schip sprong, twee bankbil jetten van f 25 uit zijn band vallen en merkte het eerst toen hij in Haarlem was gekomen. Een meisje vond het bij de sluis en waarschuwde do politie. 's Avonds kreeg de man het verlorene de weer terug en gaf het eerlijke kind f 2.50 als belooning. Naar aanleiding van het ongeluk, de vo rige week bet vliegtuig W 53 overkomen en dat een gevolg was van de roekeloosheid van den bestuurder, schrijft een ooggetuige in het „Hbld.": „Juist is ons een iandvliegluig uit de richting Hoek van Holland gepasseerd, als uit tegenovergestelde richting, niet den vrij-stevigen N.-W.-wind mee, een water vliegtuig komt aansnorren. Tamelijk laag vliegt dit toestel de W 53 langs het strand, een sierlijke zwenking landwaarts. Niet meer te zien. Slechts nu en dan een tipje, zóó laag vliegt hij. Daar komt hij weer, nu laag, nog lager! „Ik denk te moeten bukken. Maar terwijl ik den krankzinnigen vliegersovermoed in stilte verwensch, onderdruk i toch slechts met moeite een gevoel van bewondering voor zooveel vaardigheid. „Dat kan niet goed gaan," flitst door mijn brein." „Daar begint hij zijn kunstenmakerij. Motor af, even lager en dan als de flot- teurs over het water keilen, weer vol-gas en met een ruk verheft de machine zich weer. Het is waarachtig angstig om te zien. „Nog eens en nog eens scheert de vlie ger op een paar meters hoogte over den zeerand. Buiten de branding wil hij niet landen blijkbaar, er in is niet mogelijk en daarbinnen in een of anderen plas tusschen kust en bank lukt het blijkbaar niet best. Wil hij eigenlijk wel landen? Ik weet-dal niet. Kan dat niet constateeren. „Nu lijkt het, dat hij op de baders los gaat!! Maar gelukkig vlak daarbij trekt hij riii» toestel wesr omboet Daar begint hij weer aan, heftiger voort gestuwd door den wind, vlak boven het strand! Kijk, nu wil bij draaien. Hij legt hot toestel in de bocht: een paar meter hoogstens hoog. Het toestel draait, maar drijft door den barden wind zijlings af. In den wind ligt het nu nog eenigszins schuin. Dan raakt blijkbaar het stuurboord- schuitje of de vleugeltop den grond of hel ondiepe water. In ieder geval; ik zie het schuitje afbreken en het toestel even op één vleugel staan, vóórdat het omslaat. „Vla'k bij de baders gebeurt het, want een van dezen is er het eerst bij om den druipnatten vlieger de hand te reiken. „Met een hoeratje natuurlijk omdat hij behouden is wordt de vlieger aan het strand ontvangen. „Met een hoeratje! Ba! Met gefluit, met hoongesis ware rationeeler geweest! „Een half uur ben ik nog daar gebleven, maar niemand die zioh al dien tijd om het toestel bekommerde. Successievelijk zonk het dieper en toen ik wegging, zag men nog alleen de staanders der flotteurs boven wa ter." lot zoover het schrijven, <lat wij gaarne overnemen, omdat er de groote roekeloos heid van den vliegenier uit blijkt, waarte gen wij reeds herhaalde malen gewaar schuwd hebben. 'loempjesverkoop. De bloemenver- ten bate van de „Vereeniging ter Bevordering van de Gezondheid in de Grafische Vakken", Zondag gehouden, heeft de som opgebracht van f 485.62. Zaterdagavond zijn de lokaliteiten „Le Helder" en „Monopole" weer geopend. Burg. Stand: Geboren: Hendrik Jaco bus, z. v. J. H. Blei en O. 0. Lute; Leonard Johannes, en Hendrik Jan, zoc/nls van- P. Schenk en B. Dammes. Overleden: Jacob Vis, 73 jaar, Oude Niedorp. Gohuwd: L. Stuifbergen en T. Kou- wenhoven. Zeevaart. Woensdag slaagde te 's- Gravenhage voor 3en stuurman voor de groote vaart onze plaatsgenoot de heer Th. L. Arnold. Den geslaagde proficiat! Duin en Bosch. Door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld voor het Provin ciaal Ziekensuis Duin en Bosch een eerste suppl. begrooting vast te stellen to een be drag van 293,702.02, en een tweede suppl. begrooting tot een bedrag van 85.25. Koninginnefeest. Zijn wij goed inge licht, dan zal het bestuur van Castricum Vooruit pogingen in het werk s'.ellen tot het houden van kinderfeesten ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Ko- 1 n Mg in. Reeds zijn door enkelen prijzen beschikbaar gesteld. Getracht zal worden in overleg met de hoofden der scholen het feest, waarvan het programma nog moet worden opgemaak, te doen slagen. ZUID-L1MBÜRGSCHE MISSIEWEEK. Maastricht is in feestdos, zoo wordt uit Limburg's Iïoofdslnd aan de „Msb." geschreven. Een statige eere- pooirt roept de duizenden, die van de week de Maasstad zullen bezoeken het welkom toe. Uit de huizen wap pert de nationale driekleur en de Pau selijke vlag. Hoog. midden in de stra ten hangen kleurige doeken niet op- schriften. De hoofd- en andere straten zijn stemmig versierd, alles is zooveel mogelijk in overeenstemming gehou den met de missie-idee. Het monumentale kerkgebouw, de voormalige Dominicanenkerk, is her schapen in een Missietentoonstelling. Het tentoonstellingscomité met zijn kundigen voorzitter den iieer L. A, J. Keuller cn zijn knappen technischen leider, den electrotechnicus J. Zeguers heeft eer van zijn werk. Met de ruimte is gewoekerd. Het geheel is in Japan- schen trant met Tori's (Japansche poorien), Japansche stands en een Ja- pansch theehuis, ontworpen en tot in de onderdeelen uitgevoerd op waarlijk schitterende wijze door den lieer Ze guers. Het Missiehuis te Steyl heeft dank zij het werken van den Eerw. broeder Berchmans gezorgd voor een prachtige collectie wilde beesten. Het midden van de tentoonstelling wordt ingenomen door een groolen leeuw en Leeuwjn in aanvallende houding. De open plekken zijn keurig opgewerkt met groen en planten, de Japansche vlaggen geven een eigenaardig effect. Van de gehcele tentoonstelling gaal een groote rust uit. 21 Missioneerende orden en congre gaties geven in de prachtig opge werkte stands een sprekend overzicht, als geen museum in binnen- of bui tenland bieden kon, van den godsdien- stigen en cultureelen toestand van de verschillende volkeren der aarde,waar onze missionarissen arbeiden en stelt op de duidelijkste wijze voor oogen het vruchtbaar, maai' moeilijk werk der Katholieke missioneering. Het zijn 9e volgende: Congregatie van het Onbevlekte Hart van Maria 1e Sparrendaal; Sociëteit der Afrikaan- sche Missiën te Cadier en Keer: Pa ters der Il.H, Harten te Ginneken: Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus te Bergen op Zoom; Minderbroeders Capucijnen te Tilburg; Paters Dominicanen te Langenboom bij Mill; Paters Carmelieten te Oss; Congregatie van den H. Geest te Weert; Paters Franciscanen te Maas tricht: Paters Gezelschap van Maria te Meerssen; Witte Paters te Boxtel; SL Joseph-Congregatie te Mill Hill Londen N.W,, Roosendaal; Paters Re demptoristen te Amsterdam: Paters Je- suiten te 'sHage; Missionarissen van het H. Hart te Tilburg; Congregatie der Paters Maristen te Hulst: Paters Lazaristen te Zundért; Paters van de H. Familie te Grave; Paters van het Goddelijk Woord te Uden; Paters Pas- sionisten te Mook. Tegen 3 uur i»egonnen de klokken van alle kerken te beieren en kondig- den eenige slagen op de gong in de Doniinicanerkerk het uur der opening aan. Op het podium voor het Japan sche theehuis hadden o. m, plaats ge nomen Z. D, H. Mgr. Dörring S. J., Aartsbisschop van Japan, de H.Eerw. heer Deken J. H, A. Wouters, plaats vervanger en gedelegeerde van den Bisschop van Roermond, de Commis saris der Koningin in Limburg en echtgenoote, de burgemeester en echt- genoote, de vier wethouders en de se cretaris, de Z.Eerw, lieeren Pastoors der stad, vele reguliere en seculiere geestelijken, het uitvoerend comité en het tentoonstelldngscomité. Noor het podium hadden zich geschaard de ver schillende comité's, de missionarissen en lal van autoriteiten. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter van liet tentoon stellingscomité, den heer L. A. J. Keul ler, die na een korte inleiding een woord van dank bracht aan liet ge meentebestuur voor den grooten steun ondervonden. Wat de tentoonstelling 7-elf betreft, de commissie meende haar Japansch te moeten maken, omdat het Japansche volk door alle eeuwen heen getoond heeft een godsdienstig volk te zijn. Na er op gewezen te hebben, dat deze tentoonstelling „klaar" is. droeg de voorzitter de opening over ten toonstellingsanité. De voorzitter van dit oomité, de WelEerw. heer J, M. H. van Kan, riep den missionarissen een hij zonder woord van welkom toe en bracht een woord van oprechten dank aan het tcntoonstellingsoomilé. Er gaat over deze tentoonstelling op het oogenblik maar één roep. Maastricht heeft onze stoutste ver wachtingen overtroffen. De offervaar digheid en het eendrachtig samenwer ken, vooral van den middenstand, grenst aan het ongelooflijke. Spreker verzocht vervolgens den Hoog Eerw. heer Deken tot de plechtige opening te willen overgaan. De II oog Eerw. heer Deken Wou ters zegt, dat hij zich diep ge lukkig gevoelt, dat de oude roem van de Katholieke bevolking van de stad van St. Servatius weer zoo schitte rend hoog is gehouden. Op diep roe rende wijze zegt spreker, dat de grond slag van de tentoonstelling in deze woorden ligt: „Adveniat regnum Tu- um". Wie telt ze die leven en sterven zonder dat zij ooit van God gehoord hebben? Toch prijkt ook in hen het evenbeeld van God. Ook voor hen is de hemel geopend. Waar gaan zij heen? Hier treurt het geloof en wij bidden: „Adveniat regnum Tuuin". iUuga deze tentoonstelling daartoe medewerken. Moge zij zijn een uiting van hoogstaand Katholiek leven. Na een woord van dank gebracht te heb ben aan geestelijke en wereldlijke autoriteiten, aan 't uitvoerend cmité en de comité's verklaarde de H.Eerw, heer Deken de tentoonstelling en de missieweek voor geopend. De Commissaris der Koningin sprak het slotwoord en deed o. m, uit- omen, dat het volbrachte werk we derom het bewijs levert, dat Maas tricht en Limburg doordrongen zijn van den echt Katholieken geest en uitte den wensch, dat dit schoone werk moge slagen. Dat velen van heinde en verre mogen komen en dat 't gevolg moge zijn, dat velen Limburg zullen uittrekken om het evangelie te verkon digen en de financieele resultaten evenredig mogen zijn aan den groot- schen opzet. Vervolgens werd de rondgang ge maakt. JAARVERGADERING N. V. B. De Courant schrijft hierover o.a.: In het clubgebouw ran Sparta hield Zondag de N. V. B. zijn jaarlijksche al- geraeene vergadering onder voorzitter schap van den 'heer J. Kips, die in zijn openingsrede gewaagde van den grooten bloei van den bond. Het jaarverslag werd' na een enkele op merking goedgekeurd. Tot leden der financieele commissie werden gekozen de heeren Dirkzwager en Sajet; tot plaatsvervangende leden de hee ren A. J. Bronkhorst en Lobach. Hierna waren eenige reglementswijzi-i gingen aan de orde. Aangenomen weid om aan art. 142 alinea 3 toe te voegen: „Indien in het laatste geval het bestuur van oordeel is, dat er voldoende tijd be schikbaar is voor het spelen van een g-e- heele competitie, dan wordt het kam pioenschap van Nederland op deze wij zen beslist. „In dat geval 'heeft de N. V. B, recht op 10 pet. der bruto-ontvangisten, (dat zijn de van toeschouwers ontvangen en tree-gelden, verminderd met belasting'/ van de in die competitie gespeelde wed strijden." En om aan art. 38 een nieuwe alinea (7) toe te voegen: „Een toegetreden vereeniging of hel lagere elftal eener toegetreden verecna- ging, welke het seizoen eindigt als laaist geplaatste op dé ranglijst van een derde klasse competitie-afdeeling, kan geen recht doen gelden op indeeling in de der de klasse competitie in het volgend sei zoen." De heer Burgwal verdedigde daarop een voorstel, om een elftal van de reserve 2e klasse recht op promotie te geven aan de reserve le klasse, indien dit elftal kampioen zijner afdeeling is. Het voorstel werd na eenigediscussie met algemcene siemmen aangenomen. Naar aanleiding van het voorstel tot af schaffing van protesten tegen scheidsrech terlijke beslissingen, ontspon zich een langdurige discussie. Ten slotte werd z.h.s. aangenomen een motie van den heer Moorman, waarbij de Alg. Verg. constateert, dat zij den tijd nog niet gekomen acht om de protest commissie af te schaffen en het bestuur uitnoodigt om voor het volgende seizoen de protestregeling te herzien. No rondvraag sluiting. WSELRIJDBN. Stadionbaan. De resultaten zijn: Afvahvedstrijd voor amateurs over 16 ronden: 1. A. Muller 2. S. van Poelgeest, 3 J Wijnanis, 4 F Emans. Sprint/wedstrijd over 3 maal 1 K.M le rit: 1. De Gastro, 2. Tulleken, 3. Bus- traan 4. Duijm. 2e rit: 1. Tulleken. 2. de Castro, 3. Bustraan. 4. Duim. 3e rit: 1 Tulleken, 2. dte Castro, 3. Bus- traan, 4. Duim. Totaal: 1. Tulleken. 2. de Castro, 3. Bustraan. 4. Duim Tandem-premie-wedstrijd over 18 roe den: 1 WestbroekOoms; 2 BeetsBek kering; 3. HöhléLa mijn; 4 v. Meate- lcn-Fransen, n. g Gebr. Staats en Dutin- Welle. Wedstrijd achter levende gangmaklng over 12 "K.M. (30 ronden) tusschen J Pe ters (dte GeTmaan) en J. Willems (Olym. pia); 1. Willems, 2. Peters (ruim oen baan). Het Belgische koppel Aerts-Spiessens wint den 24 uursrit. f De volgende geldpremies zijn gewonnen: Brocco 15; Beyl f 100; H. PeKssier 50; F. Pelissier f 25; Spiesens f 25; Debdets f 125; Sawall 50; Van Nek 125; Moeskops f 200: Aandcwiel 150; Ikelaar f 200; van Boxtel f 14055M Straat 50; Bontekoe 25 4- fr. 100; van Duvn f 377.63 Aospach 10. To« taal f 1668.19 4- fr 100. VERGIFTIGDE USWAFELS. Men schrijft ons: Zaterdag en Zondag jl. verkocht de ijsventer Vlierman zijn wafels langs de straat te Meppel. Reeds Zaterdagavond deden zich vergiftigingsverschijnselen voor hij de Mnderen, die ijs bij hem hadden ge kocht op 't sportterrein, Volgens de geruchten, vertoonden zich bij 300 kin deren vergiftigingsverschijnselen. Zon dag waren de drie apotheken, anders slechts één geopend. Troepjes van 10 5 50 menschen stonden voor de deur om geholpen te worden. Alle dokters waren in de weer, terwijl nog assis tenten van buiten waren gekomen. Vier kinderen zijn overleden. Medegedeeld wordt, dat Vlierman door toevoeging van een essence zijn zure melk weer goed wilde maken. Hij schijnt te veel essence er aan te heb ben toegevoegd. Men meldt ons nader: Thans zijn reeds 6 kinderen over leden. De consternatie in Meppel is zeer groot. Het aantal patiënten is tot 400 gestegn. DE DROOGTE OP DE VELUWE. Men schrijft van de Veluwe, dat ook daar in sommige plaatsen gebrek aan drinkwater dreigt. Vooral de landbouwende bevolking, die zich daar veelal nog be helpt met drinkwater-putten, ziet met zorg de toekomst tegemoet. Ook voor 't vee wordt het hier en daar benauwend. De slooten zijn leeg Voor 'tvee moet het water in het land gebracht wor den. GROOTE BOSCHBRAND IN N.-BRABANT. Sedert Zaterdagochtend woedt een groote boschbrand onder de gemeenten Putte, Ossendrecht en Huijbergen. Ter hoogte van Groote Meir, eigendom van den heer Cogels te Antwerpen, zijn reeds 4 boerderijen ontruimd. Ruim 30 H.A. staan in brand. Militairen verleenen hulp, doch nog steeds breidt het vuur zich uit. Nader wordt nog gemeld: De boschbrand breidt zich voortdurend uit en is over den rijksweg Bergen-op- Zo omAntwerpen geslagen. Het vuur woedt over honderden H.A. bosch in de richting Sandvlnet. Voorloopig blijft het opgaand hout nog gespaard. Aan redden valt niet te denken. EEN NOODLANDING. Zaterdagmiddag moest de Duitsche vlieger Kurt Kirchen, die te Alkmaar m©t een Nederlander als passagier was opgestegen, boven Westbroek bij Utrecht een noodlanding doen wegens motorde fect. De machine raakte in een sloot en kantelde. De inzittenden bekwamen geen letsel. Zij zijn via Utrecht naar Alkmaar teruggekeerd. Kirchen vloog voor rekening van de Rotterdamsche Luchtvaartonderneming, welke op het oogenblik te Alkmaar vliog- demonstratdes geeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1