In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Stadsnieuws Muziek. DONDERDAG 14 JULI 192# 44ste JAARGANG No. 13886 PER KWARTAAL [3*25 FRANCO PER POST PER KWART. BH VOORUIT BET ALIN6 f 3.571/, BUREAUX! NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- DERTIG JAAR RAADSLID. H (Slot.) AGENDA 15 JULI Opgepast! De zwemwedstrijden van de Haar- lemsche Reddingsbrigade. Gevonden voorwerpen. Gewetensgeld. Het Handelsregister. „Lach er maar om". Doodelijk ongeluk. AANBESTEDING. Faillissementen. Hooger Beroep. Gemeentezaken. Middelbare Technische School. Personalia. Eindexamen ,,'t Kopje". V Wat tegenvalt. Telegrafisch Weerbericht. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i COURANT Met dr. v. d. Berg en de andere nieuwe leden, welke in 1891 de raadzaal binnen traden, kreeg de Raad zooals wij de vorige maal zagen een ander aanzien. Toch zou onze jubilaris nog een heel wat grootere metamorphose aanschouwen. Im mers, hij heeft het aantal zijner Katholie ke partijgenootén tot 9 kien stijgen; hij heeft zelfs een samenstelling van den Raad in 20 rechts en 13 links en weer een. omzwaai van 13 rechts en 20 links meege maakt. In 1899 maakte hij de intree van de eerste sociaal-dem., Hofland en Mo- doo en den anarchist Groot mee en nu moet hij tegen een rood leger van 13 so ciaal-democraten en een communist aan kijken. Over die veranderingen hebben wij met onzen nestor lang gepraat. Erg goed is hij er niet over te sproken. Natuurlijk is ook hem het algemeen verschijnsel van het zakken van het peil der publiek-rechtelijke colleges niet ontgaan. Maar daarover klaagde hij niet zoo hard. Wel hierover, dat er nu, in 1921, nog anti-papistisohe rel letjes kunnen voorkomen, zooals bij de laatste benoeming van een adjunct-direc teur van den Keuringsdienst, debatten, die zelfs onder het liberale regiem nimmer werden gehoord. En ook hierover, dat „rood zoo duur is", dat die zich noemende democratische heeren zoo mooi kunnen pronken met anderman's veeren, dat is met de belastingpenrtingen der burgers, zonder ooit te zeggen, waar het geld voor de altijd naar groeiende uitgaven van daan moet :ul ,.i in crband kwam dr. v. d. Berg v, inlichting van het hart, dat zijn eigen utijgenooten wel eens te toegevend zijn tegenover de nieuwe eischen. Dat heeft hem van tijd tot tijd wel eens tot waar schuwingen genoopt. Die roode heeren zijn te veel gewend aan het „do ut des"-systecm. Wanneer zij u een vinger geven, dan eischen zij daarvoor uw geheele hand. En daartegen moet rechts zich schrap zetten. Een andere fout van de moderne open bare colleges is, dat de heeren veel te dik wijls verzuimen. Dr. v. d. Berg heeft het grootste deel van zijn raadslidmaatschap den tijd meegemaakt, dat er geen of zeer luttele presentiegelden bestonden. Tegen de invoering daarvan' heeft hij zich aanvan kelijk verzet; maar, toen er menschen in ■en Raad kwamen, voor wie het bijwonen van raadsvergaderingen financieel verlies beleekende, vond hij het billijk, dat er vergoeding en dan een behoorlijke vergoe ding werd gegeven. Maar dan moet men ook aanwezig zijn van het begin tot het einde! En dr. v. d. Eerg mag dat zeggen. Haarlem zal weinig raadsleden kunnen aanwijzen, die zoo trouw de zittingen hebben bijgewoond als onze jubilaris. Nooit heeft hij in die der- tiij jaar één zitting verzuimd, dan een en kele maal wegens ernstige ongesteldheid. En dit om do groote verantwoordelijk heid, welke hij ais raadslid op zich voelt rusten. Wij weien, dat hij jongere collega's, die meenden, dat ambtsbezigheden, of ver vulling van plichten, uit andere functies voortvloeiend, van het bijwonen eener raadszitting ontsloegen, ernstig heeft ver maand om óf te bedanken als raadslid óf present te zijn. Zóó hoog slaat hij t raads lidmaatschap aan. Een recent voorbeeld daarvan is ons be kend. Op den dag der eerst komende zit ting van den Haarlemschen Raad, moet dr. v. d. Berg als voorzitter van het Noord- Hollandsche Witte Kruis in Alkmaar bij oen belangrijke plechtigheid tegenwoordig zijn. Nu reeds is hij bezig om de raads zitting verschoven te krijgen. Lukt hem dal niet, dan blijft hij dien dag in Haarlem, want het raadslidmaatschap gaat bij hem vóór alles. Is dit in onzen tijd, waarin zoo zeer over absenteïsme wordt geklaagd, niet een ichitterend voorbeeld? Deze nauwgezetheid in het bijwonen der vergaderingen komt enkel voort uit een groot plichtsbesef, wat meebrengt, dat het betrokken raadslid ook gedurende de zit tingen tot model kan dienen. En daarover kannen wij, bewoners der perstribune, meepraten. Wanneer alle raadsleden ook in dit opzicht eens een voorbeeld aan hun nestor namen, wpt zou dat ons werk ver gemakkelijken! Dr. v. d. Berg zit op de eerste plaats in de raadzaal, altijd rustig en vol belangstelling. Hij loopt niet heen en weer door de zaal, wipt niet telkens naar de wachtkamer, houdt geen conferenties met collega's, onthoudt zich van interrup ties. Volgden alle raadsleden zijn voorbeeld wat zou onze raad een veel rustiger aan blik vertonnen! Hij spreekt alleen, wanneer hij daartoe als van zelf is aangewezen over zaken den geneeskundigen dienst betreffende, over de Stadsapotheek, de badhuizen, Haarlem's Muziekkorps, de Sociëteit „Vereeniging" en dergelijke. Een enkele maal verheft de nestor zijn stem, tegen het opdrijven van uitgaven, om te waarschuwen tegen roekeloos 'geld ver spillen. Bij bijzondere gelegenheden, den Nieuw jaarsdag, het aannemen der begrooting, of een of andere bijzondere gebeurtenis in het leven van den Raad, voert hij als oudste het woord. Hij doet dat altijd hoffelijk en vlot, beschaafd en aangenaam. Wat men noemt een „spreker" is hij niet; toch zou- den wij wensclien, dat menigeen, die zich zelf wel voor „spreker" en vooral voor „woordvoerder van zijn fractie" beschouwt, altijd zoo zakelijk en objectief was. Wij hebben zelf met dr. v. d. Berg over zijn voorbeeldig trouwe opkomst en zijn onverflauwde belangstelling in de gemeen tezaken gesproken. Hij is daarop even in gegaan. „Heel vaak gebeurt het mij," zeide hij, „dat ik de stukken heb bestudeerd en naar den Raad ga zonder tot een besluit te zijn gekomen. Ik laat dan mijn stem van den loop der debatten afhangen. Dus is bet plicht om goed toe te luisteren. En wat onze aanwezigheid betreft, ik ben altijd tenzij door ernstige ongesteld heid verhinderd naar den Raad gegaan. En nu, bij deze samenstelling, acht ik weg blijven zelfs hoogst bedenkelijk, omdat de gewichtigste besluiten herhaaldelijk van één stem afhangen". Ziedaar een plichtsbesef, hetwelk wij niet kunnen nalaten hoogelijk te roemen en aan de jongeren ten voorbeeld te stellen. Nu nog een enkel woord ovw dr. v. d. Berg als stille werker. Als zoodanig kent hem vooral het college van regenten van het Groote of Sint Eli sabeth's Gasthuis, waarvan hij al sinds ja ren lid is. Ook dat lidmaatschap is dr. v. d. Berg al weer niet in den schoot gevallen. On willekeurig vestigde hij de aandacht op zich, toen hij nog maar kort in den Raad was en hij een ernstig boekje open deed over het Gasthuis-beheer. Het was hem op gevallen, dat de exploitatie zoo duur was. Toen hij al het per dag verbruikte aan melk, eieren en allerlei benoodigdheden en levensmiddelen deelde door het gemiddeld aantal patiënten, kwam hij tot hoeveel heden, die abnormaal hoog waren. Van verschillende gasthuizen in het land vroeg hij toen de exploitatierekeningen op, die hem gezonden werden en waarin hij zijn meening zag bevestigd. Daarmee kwam hij in den Raad en men kon hem niet tegen spreken. Kort daarop kwam er een vacature in het college van regenten, maar wie er geko zen werd, niet het aangewezen Katholieke lid, dr. v. d. Berg. Zóóver had dat zuiver liberale college het toen in liberaliteit nog niet gebracht. Bij een volgende gelegenheid is dr. v. d. Berg echter toch benoemd en hij heeft in dit college zeer nuttig werk verricht. Als geneesheer en mensch zijn hem de belan gen der minder bedeelden vooral uitste kend toevertrouwd. Wij hoorden daarvan een sprekend staaltje. Dr. v. d. Berg moest ak' medicus een vrouwtje bezoeken, wonend op een hofje, dat onder het beheer van het Gasthuis staat. Het moedertje klaagde over de ver- waarloozing van haar woning, die inder daad nog al erg was. Zij had er al her haaldelijk met den huismeester over ge sproken, maar deze had haar naar de re genten verwezen. „Dan zijt gij juist aan het goede adres", had dr. v. d. Berg haar ge antwoord. En in het college wist hij de belangen van deze menschen zóó te be pleiten, dat spoedig schilder, stucadoor en timmerman naar het hofje gezonden wer den om de woninkjes op te knappen. Een reorganisatie, welke zeer goed vol doet, heeft dr. v. d. Berg aan het Groote Gasthuis nog weten door te' drijven. Het had hem altijd gehinderd, dat de regenten op hun vergadering met een tiental ambte naren en beambten moesten spreken. Aan 't hoofd stond een directrice, onder wie de geneeskundigen en het verdere personeel stonden. En bij deze regeling bepleitte ieder voor zijn of haar afdeeling de eigen belan gen. Dat had dr. v. d. Berg altijd onjuist ge acht en met kracht heeft hij daarom mee gewerkt aan de benoeming van een genees heer-directeur, onder wie het hoofd der verpleegsters, de adjunct-directrice, en alle andere staan. Dat eenhoofdig bestuur vol doet onder dr. Kersbergen tot aller tevre- denheid. Wij zullen de bescheidenheid van onzen jubilaris geen verder geweld aan doen door hem nog meer in het openbaar lof toe te zwaaien. Wij hebben de beteekenis van dit zeldzaam-voorkomend dertig jarig raadslid maatschap slechts even willen belichten. En wij zijn er van overtuigd, dat heel Haarlem het met ons eens is, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Een zoo mooie en lange slaat van dienst in het belang der gemeenschap eischt hulde en dankbaarheid te gelegener tijd. En deze zeldzame gelegenheid is er 4 Augustus aan staande. Soc. St Bavo Rederijkers 8 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Spaarbank „St. Rosa" 7.308.30 in 't Palronaatsgebouw Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uitgezonderd Zaterdag, Zon- en feestdagen, geopend. Den winkeliers wordt het volgende on der de aandacht gebracht: Een als heer gekleed persoon (hij draagt bruine schoenen, grijzen hoed, grijs pak, en heeft immer een goed gevulde akte- tasch bij zich) tracht op een heel handige manier aan geld te komen. In verschillende plaatsen is hij aan den gang geweest en ongetwijfeld zal hij de argelooze Haarlemmers oo-k wel willen ko men bedriegen. Bij voorkeur kiest hij zijn slachtoffers onder de fruithandelaars. Meneer gaat als volgt te werk: Hij be stelt een mandje fruit, hetwelk bezorgd moet worden bij een familie in een om liggende gemeente. Onder de heerlijke vruchten wil liij in een enveloppe een dou ceurtje verbergen voor den jarigen vriend of neef, docli hij heeft geen geld bij zich. Hij heeft 50 r.oodig. De niets vermoedende winkelier geeft •twee gele briefjes, die meneer in ©en enve loppe doet. Nadat het „geld" in de enveloppe gebor gen is, wordt deze dicht gelakt en onder het fruit verborgen. Meneer is echter erg handig en terwijl hij zoogenaamd liet geld in de enveloppe doet, wëet hij het in zijn zakken weg te moffelen en slopt in de enveloppe waardelooze papieren. Deze geraffineerde oplichter is zeker 'n beet je op de hoogte van de zwarte toovcr- kunst. lnhisschen wordt de winkelier de dupe van des mans praktijlken. Een ieder zij dus op zijn hoede! Een gewaarschuwd man telt voor twee! Indien goedkeuring v^n B. en W. ver kregen wordt, zal de ledenwedistrijd ge kleed zwemmen (500 M. voor heeren, 400 M. v. dames) plaats hebben op Zaterdag avond 23 Juli van 7 lot 9 uur, in bet Z.-B. Spaarne; ook de Poiitiewedstrijd in ge kleed zwemmen; en zal op Zondag 24 Jun in de zwemschool aan de Hou'.vaart een demonstratie worden gegeven, waarop o.a. de Slads-Ediliie-beker wordt verzwommen. Inschrijvingen voor deze wedstrijden kunnen ges chic en op de' algomeene verga dering, Vrijdag 15 Juli, des avonds 9 uur in de Sderkan. C. Groenendaal, Colternians'.raat 9rood, zwemabonnement; P. J. Ego, Sohneevogt- straat 9rood, badcostuum en -handdoek; D. <!e Kamper, Keizerstraat 9, rugzak; Po litiebureau, Smedestraat, rijwiel; brood trommel; inlegboekjes; zak met pakje ta- .balkstof en suiker. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bij den inspecteur der direcle belastingen Haarlem, 1ste afdeeling, ingekomen ƒ1560 255,36 en 45 resp. wegens te weinig betaalde ooriogswinstbelasiing, inkomsten belasting en verdedigingsbelasting H. ƒ671,61 en 172,20 resp. wegens te wei nig hein-''ie inkomstenbelasting en verde- digingsbeiasting II. Blijkens een adverlentie in dit nummer, ligt vanaf 15 Juli het Handelsregister voor Haarlem en Omstreken, kosteloos ter inza ge aan het bureel Kruisweg 70. Vanaf Dinsdag 26 tot en met Zondag 31 Juli komt Henri ter Hall's revue-gezel schap in de sociëteit „Vereeniging" de revue „Lach er maar om" opvoeren. De gevaarlijke Amsterdamsohe Vaart heeft reeds veel menschenlevens geëischt en ook Woensdagavond omstreeks zes uur heeft er weer een doodelijk ongeluk plaats gehad- De Amsterdammer, J. A. v. W. fietste op de Vaart, toen er uit de richting Amster dam een auto naderde. Bij het passeeren raakte deze het spatbord van de fiets van Van W., waardoor deze kwam te vallen en onder de auto geraakte, welke geheel over hem heen ging. Afgrijselijk verminkt werd de ongelukkige, die direct dood was, naar het gasthuis te Haarlem vervoerd, waar Dr. Lantin als verwondingen op het lijk constateerde, schedelfractuur, letsel aan de hersenen, been- en armbreuk. Door de Haarlemsche politie is de auto in beslag genomen en ter nader onderzoek aan den veldwachter van Haarlemmerliede overgegeven. Het Bestuur der WoniiLgbouwvereeni- ging „De Voorzong", onderafdeeling van don Ghr. Nat. Werkmansbondalhier, heeft door oen architect C. v. Umiik :n overieg met 't Gem.Bouwtoezicht, opnieuw doen aanbesteden: ,,'tBouwen van 62 per- ceeten, ingericht tot 57 woningen en 5win kets met woningen op terreinen aan de Schirevelitts-, Karei van Mander- en Ail laastraat alhier." Ingeschreven werd door: C. Hoen, Sloterdijk, 489,000 Firma P. Heeze, IJmuiden, 463,000 Firma Munsterman en v. Veen, Amsterdam 445,000 Jac. C. Th. Smit, Haarlem, 434,700 N. V. v. Ommeren en Ketelaar Haarlem 431,650 Firma Jac. Bakker en Co. Haarlem 425,000 G. Metselaar en Zn, Haarlem, 409445 W. Thuimissen en A. J. W. Sambeek, Haarlem, 405,975 J. G. ten Rroeke Jr. Velseroord, 389,000 A. v. Houwelingen, Leiden, 379,000 Bij de eerste aanbesteding, drie maan den geleden bedroeg de laagste inschrij ving 451,680. In staat van faillissement worden ver klaart: 1- F- J- Hendriks, electro-tech- nicus wonende te Heemstede, Geweer straat 38, R. 0. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Joeg, curator Mr. H. M. Peltenburg, te Haarlem. 2. J. H. Buys, commissionair in effec ten, wonende te Zandvoort, R. 0. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong, cu rator Mr. M. A. van Eek, te Haarlem. 3. G. A. Verbeek, koopman, wonende te Haarlem, Wilsonsplein 10, R. O. Mr. H. v. Loghem de Jorteelin de Jong, currator Mr. M. A. van Eek, te Haarlem. Opgeheven wordt het fallissement van H. A. Rubons, effectenhandelaar, wonen de te Zandvoort, uitgesproken bij vonnis dezer rechtbank d.d. 14 Juni 1921. Gehomologeerd wordt het acccord in het faillissement van P. D. Punt, kruide nier, wonende te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal (20%) Gehomologeerd wórdt het acooord in het faillissement van J. J. Surendonk, expiditeur wonende te Heemstede (20%). Hoogar beroep wordt aangeteekend door J. B. To Wormerveer, terzake „ver nieling" veroordeeld tot eene geldboete van f 25.subs. 25 dagen hechtenis. Gerestaureerd. De schoenenreparatie- inriohting van den heer Schuyff heëft een algeheele gedaanteverwisseling ondergaan. De zaak is niet alleen, wat ruimte be treft, vergroot, maar ook de collectie arti kelen is uitgebreid. In den ruimen winkel, voorzien van elec- trische .verlichting, treft men alles aan, wat schoenenreparatie en schoenfournituren be treft. Achter den winkel is eén klein kan toortje, 't magazijn en de werkplaats. De verbouwing is geschied door den aannemer Toume, de lichtinstallatie is uit gevoerd door den heer Bley, terwijl het schilderwerk is uitgevoerd door den heer Kensetaar. De zaak, die een groote verbetering heeft ondergaan, wordt hedenavond 6 uur ge opend. Hinderwet. Burgemeester en Wethou ders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden de beslis sing op hei verzoek van B. Delissen, om vergunning tot oprichting van een kiee- renwassoherij en drogerij met slrijkinrie - ting in het perceel aan de Brouwersvaar no. 38, het daarin plaatsen van een staan- den stoomketel van 2 vierk. M. verwar mende oppervlak en 4 a tmospheren over druk en een e'.ectro-mojor van 5 P.K. tot het aandrijven van werktuigen, is ver daagd. Te water geraakt. De heer v. d. V., wonende te Bloemendaa1' reed gisteren op de Zomervaart. Van de tegenoverge stelde richting kwam een motorfiets en n wagen, waardoor de doorgang zoo 'k em werd, dat v. d. V. te water, of liever ge zegd in de modder terecht kwam. Spoedig werd hij op het droge gebracht en door een bewoner van de Zomervaart zoo Soed en zoo kwaad ate 't ging van de mode er ontdaan. Personalia. Voor het examen van de Maatschappij ter behartiging der Toon kunst is geslaagd mejuffrouw J. Gebhard (theoretisch) en mej. Tine Lagewaard (practisch piano met lof). Staking. Een viertal mastiek werkers aan de bouwwerken aan den Zijlweg zijn in staking gegaan uit protest tegen de ge vangenhouding van Herman Groenendaal. Aanrijding. Woensdagmiddag te half zeven had een aanrijding plaats op 't Spaarne ttlasschen twee wielrijders. 'De een kwam den ander achterop. De voorste viel tegen den grond en beekwam een hoofdwonde terwijl z'n arm uit 't lid ge raakte. Loopend te de patiënt nar 't Gast huis gegaan en na aldaar verbonden te zijn, heeft hij zijp. weg naar huis ver volgd. B. en W. stellen voor, ter hunner be schikking te stellen de somma van 5000, voor het maken van een hekwerk langs de westzijde van de gemeentelijke kweek erij. Tevens stelen zij voor, goed te keuren, dat ten behoeve van den dienst van den Hout en plantsoenen in gebruik wordt ge nomen een gedeelte grond voor den tijd van 5 jaren, ingegaan 1 Januari 1921, tegen ©ene vergoeding ten behoeve van het gemeentelijk grondbodrijf_van_ 330 per jaar en e enander gedeelte tegen eene vergoeding van f 1625,40 per jaar. De kas en boeken van den waarne mend ontvanger der gemeente zijn in or de bevonden. Proces-verbaal is er van opgemaakt, teneinde den Raad en Ged. Staten medegedeeld te worden. Bevorderd tot het 2e studiejaar, Afd. Bouw- en Waterbouwkunde: H. E. P. Hafkamp, Schoten; J. Bosch; J. C. F. Gelauff; J. Gerlsma: F. M. Kramer; K. Möllenkamp: G. J. Parmentier, allen te Amsterdam; F. Hoek; H. J. L. Voels, Haarlem: C. v. Schieveen, Brock-io-Waterland. Niet bevorderd: drie. Afd. Werktuigbouwkunde en Elec tro techniek: A. Brandt; P. Moovman; R. M. Oschatz, Haarlem; N. H. Verdel, Z.- Schalkwijk; J. de Boer: R. J. Koning; L. P. Kuyken, Haarlem; W. A. Dinge- mans, Bergen; II. van Donselaar, Sant poort; W. Giskes, Enkhuizen: J. M. G. Hartkoom, Delft; K. Hartogcnsis. Rotterdam; H. J. van Wijhe, Ruurlo; II. A. Spoor, Heemstede. Herexamen: vier. Niet bevorderd: acht. Afd. Scheepsbouwkunde: M. J. de Bilt, Haarlem; L. W. Keu- kelaar, Schoten; J. T. J. Smit. Leidon. Herexameneen. Niet bevorderd twee. Bevorderd tot 't pracfcisclie leerjaar: Afd. Bouwkunde: C. Diesbergen: J. N. Lobcl; K. Veen; J. M. F. van Velsen, allen te Haarlem. Herexamen: een. Niet bevorderd een. Afd. Waterbouwkunde: J. L. Duret, Amsterdam; J. W, Kleinlein; J. M. Vorstman, te Haarlem; G. F. Visser. Spaurndam. Afd. Werktuigbouwkunde: R. Th. de Cock; J. H. W. Kamuner; M. J. King- ma; J. A. M. Steffens; M. van Uye PieterseW. de Wit en P. van Zonne veld, Haarlem; J. J. W. van Dril. Hillegom; H. W. Hogenbirk, Bloemen daal. Afd. Electrotechruek: J. B. Bakker, Apeldoorn; F. M. Doodeheefver; J. Riemens en C. J. van Vliet, Haarlem; L. F. van Meurs, Schoten; P. A. Streef- land, Lekkerkerk; J. Slroes. Winters wijk. Herexamen: een. Niet bevorderd: twee. Afd. Scheepsbouwkimde: D Volmer, te Amsterdam. Niet bevorderd: een. Het toelatingsexamen voor den nieu wen cursus zal van 18 tot 21 Juli e.k. plaats hebben. Wachtgeld. Het verzoek van P. W. Goedhart, te Haarlem, ea A. van Marion, te Wijk aan Duin, gem. Wijk aan Zee en Duin, om toekenning van wa.htgeid wegens het ve 'vallen van hun ne te:re:k;ng als klerk bij de schoolop zieners in Je arromdinementea Haarlem mi Beverwijk, was hierop gegrond, dat hunne vroegere betrekking door de re geering als zijdeiingscken staatsdienst is erkend, maar de daaraan door hen ont leende aanspraak op wachtgeld wordt door de regeering cok naar het oordeel der commissie terecht ontkend. Ofschoon de commi sie van oordeel is, dat de vraag, of personen, die in soortgelijke omstan digheden verkeeren, in eene wachtgeld regeling be'.rokken moeten worden, voor overweging vatbaar i-, acht zij geen ter men aanwezig ten aar.zlien van adres santen een ineidenteele beslissing te nemen. Vcor het examen Engel-ene Handels correspondentie, gehouden den 31sten Mei 1.1. te Amsterdam door de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenver- eenigingen is o.a. geslaagd mej. 0.. G. v. Bilderbeek alhier. In de plaats van wijlen den heer W. van Amstel Wz. is als bestuurslid-pa- troon der Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven alhier benoemd de heer J. Lottgering, lid dier Kamer. Bij het op 1 Juni 1.1. gehouden fede ratie-examen voor Spaansche Handelscor respondentie slaagden van de 17 candida- ten 4, waaroner de heer S. J. Chabet te Bloemenaal. H Aan de Middelbare School voor Meis jes ,,'t Kopje" te Bloemendaal is het eind-examen afgenomen door een com missie bestaande uit de heoren: prof. R. Casimir, dr. A. Bergman, C. Heyman en J. A. Mettau. Een diploma met Wiskunde is uitge reikt aan: Anki van Braam vau Vloten, Lydia del Gainpo gen. Camp, Zus Huyse, Tineke Schoorl en Kicky Taylor. Een diploma zonder Wiskunde aan: Mieke van den Arend, Suus Bredius, Joh. Rauwenhoff, Pepi van Welderen Rengers, Annie van Tienhoven, Corry Walkate. Misschien zijn er vele jonge dames, die, als ze lezen waar dit stukje over gaat, het direct zullen overslaan. Deze veronderstelling baseer ik op een feit, dat de aanleiding is van deze regels. De zaak is deze: Aanstaanden Zondag organiseert „Herwonnen Levenskracht" een speldjesdag. Het bestuur werkt, zwoegt aan de zware voorbereiding, want het kost veel hoofdbrekens om alles voor dien dag goed geregeld te krijgen. Dat die moeite, de vele uren dag in dag uit voor die moc>, Roomsche zaak opgeofferd, zoo weinig wordt beloond is een droevig verschijnsel. Immers, de aan melding van jonge dames, om zioh a.s. Zondag voor den verkoop van het speldje beschikbaar te stellen, is nog ver bene neden de verwachting. Dat valt bitter tegen. Moeten we dit toeschrijven aan onver schilligheid, antipathie? Niet te geioo- ven. We zullen dus aannemen, dat veel meisjes hebben gedacht: „O, voor dien speldjesdag krijgt men genoeg hulp, daar kunnen ze mij wel voor missen." Waar blijft de hulpvaardige, blijmoe dige schare Roomsche jonge dochters der liefdadige Spaarnesfad? Komt, Roomsche meisjes.... stelt Uw fietstochtje van a.s. Zondag nog één week uit! Offert één Zondag in het heela jaar op voor de tuberculoselijders, di« smachten naar redding. Er komen nog zooveel andere Zondagen, waarop ge ple zier knnt makenen dit is iets, wat zoo hoog noodig is. Bedenkt, dat Uw blijde, zonnige jeugd óók verduisterd kan worden door de grauwe, sluipende schaduw der vreeselijke kwaal. Bedenkt, dat veel meisjes van Uw leeftijd, die eens dezelfde gezondheid genoten, dia misschien zelf verschillende bloempjes- dagen tot een succes hielpen maken, nn stellig op U rekenen! Maakt, dat go, als de speldjesdag niet het verwachte resultaat heeft, van U zelf kunt zeggen: „Daar heb ik geen schuld aan!" Komt dus! Er wordt op U gewacht!- N. Kerkconcert. De organist 0. F. Hendriks Jr., leidde het concert in met Bach's groote O mi- neur-Praeludium. Hij had het stuk met sterker stabiliteit kunnen spelen, zoodat de muziek haar dwingende majesteit kreeg. Het klonk niet overtuigend en do organist moeiqvértuigingen^lancee-^ Medegedeeld door het Kon. Met. Insti tuut te De Biildt. Naar waarnemingen ver* richt in den morgén van 14 Juli 1921. Hoogste barometerstand: 766.9 m.M. te Lerwick. Laagste barometerstand: 752.2 m.M. te Haparanda. Verwachting, van den avond van 14 tot den avond van 15 Juli 1921: zwakke lot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; waarschijnlijk droog weer; zelfde temperatuur. ren in alle opzichten. Ik begrijp niet waarom Hendriks later een Praeludium' (in fis mineur) speelde, dat bij mijn weten alléén een intiem stukje is uit het Wohltemperirtes klavier; en dan zóó vrij gerythmeerd Wan het daarna voor gedragen Ohoral-Vorspiel Vater unser in Himmelreich genoot men alleen een dof gerommel de alledaagsche tegenstel ling met volgende, weinig zeggende for te stuk: Valet will ich Dir geben. Er. zijn waarlijk wel andere, volkomen-prach tige Ohoralvorspiele bij Bach's muziek. Waarom blijft ook Hendriks als zoo veel organisten bij de oude, zwaarwich tige speelmanieren? Zijn eigen stukken (die ik vroeger mêer bewonderde) ver raden geen ander karakterZijn écri- ture schijnt wel te moderniseeren, maar zijn harmoniek is nergens het noodza kelijke fond voor de melodiek of een gerythmeerd motief. Men hoort ook bij Hendriks geen gescheiden elementen die hun eigen wezen uitspreken 'in onder linge, zuivere verhouding. Hij speelde gisteren een Feuillet d'Album en Morceau élégiaque; terwijl hij het Concert besloot met het Pax Vobiscum van Karg-Elert een sprakeloos accoordenspel. Tusschen het orgelspelen van Hen driks, dat althans de kenmerken van mu zikaliteit had, zong Anny van Wely na tuurlijk een aria van Bach, een aria van Handel, één lied van Wolf, één van Ro ger en één van Widar. Dat is van alles te veel en van alles te weinig. De zange res heeft een fijne en zeer soepele stem, die zich van nature zeer zuiver schijnt te „bewegen", maar de muziek kent zij nog niet. De aria uit de Mattheus- passion bleef geheel zonder de breedheid van geluid, zonder de beheerschte, groote rust, zonder echte muzikaliteit. De ver velende, ontzettend vervelende Belsazar- muziek van Handel heeft zij niet mooier gemaakt. Aan een lied als „Ueber Nacht* van Wolf is Anny van Wely in do verte nog niet toe. Zij zal tot deza schoonheid nooit komen met een senti mentaliteit van Max Reger. En het lee- ren zingen van een prul als Non Credo van Widar is goed om iemand voor good te bederven. En zoo -hebben wij dus weer eens' een echt Kerkconcert ge- h00rd H. F. A. r K V. V. „HET WESTEN". D«n leden van „Het Westen" wordt ir, herinnering gebracht, dat heden- en mor genavond om uur het triduüm wordt gehouden in de kerk aan de Amsterdam, straat, en wekken allen op, daarbij legen. woordlg te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1