Voortzetting Uitverkoop LAFAYETTE VRAGENBUS. Gemengd nieuws GROOTE HOUTSTRAAT Sociëteit Vereeniging. BIOSCOOP. Verlofgangers. i Een belangrijke aanhouding. Programma LANGS DEN WEG. Jubilé. Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met -j. Cursus te Haarlem. Toelatingsexamen Gymnasium. Instituut van Muziek. Treinrijtuig warm geloopen. Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen. V Een gevaarlijk plekje. HOEK NIEUWSTRAAT NU BIJ ONS KOOPEN! DAN SPAART GE VEEL GELD Het blijkt ons, dat er veel misvattingen bestaan over hetgeen er nu met de Socië teit „Vereeniging'" gebeuren gaat, vermoe delijk het gevolg van de talrijke, soms tegenstrijdige berichten, de laatste maan den over de Sociëteit verspreid. Wij hebben nu nog eens geïnformeerd, boe op het oogenblik de stand van zaken is en kunnen het volgende meedeelen: 1 Augustus a.s. worden de gebouwen der Sociëteit aan de Gemeente overge dragen. De „Vereeniging" huurt dan van de Gemeente verschillende lokalen,- terwijl het Gemeentebestuur zelf de groote zaal gaat exp'oileeren. De tegenwoordige buf fethouder blijft in functie, zonder gemeen te-ambtenaar te worden. De Sociëteit heeft zelf de beschikking gekregen over de boerderij van Van der Vossen, hoek Zijl- wegKinderhuissingel, ter oppervlakte ▼an 560 vierk. M. De „Vereeniging" zal ▼an de Gemeente nog ongeveer 660 vierk. M daarachter gelegen grond aankoopen. De eigenaar is uitgekocht en zoodra mogelijk zal met den bouw begonnen worden. Over een jaar hoopt men gereed Ie zijn. De bouwplannen zijn reeds inge- s'unrd en naar wij vernemen, is de goed keuring zeer binnenkort te verwachten. Uit wat wij over den bouw te weten kwamen maak'en wij op, dat de leetiike hoek aan den Zijl weg belangrijk zal verbe teren. Zoo komt er o.m. een terras aan den weg. waar de Sociëleitsleden met hun dames een aardigen kijk op het drukke ▼erkeer ter plaatse zullen hebben. Luxor-theater. In dit theater wordt deze week een uit stekend programma vertoond. Het hoofd nummer „Verdreven van huis", geeft op ontroerende wijze het leven van een idio ten jongen, wonende in de achterbuurten ▼an New-York, te zien. Door een ieder ver- stooten en veracht, loopt bij ten slotte van bnis weg. Zijn aandacht wordt getrokken door een aantal af- en aanrijdende auto s, welke gasten brengen bij bet huwelijksfeest ▼an de dochter Tan den rechter Winters. Butsy zoo heet de idioot blijft van achter een gordijn het feest begluren. Doch tijdens dit feest wordt er een moord gepleegd, men ontdekt Butsy en hij wordt voor den moordenaar gehouden. Voor de rechtbank blijkt echter zijne onschuld en hij wordt vrijgesproken. Dit bevalt hem echter niet In de gevange nis werd hij niet veracht en mishandeld. Thuis gekomen, begint het ongelukkige le ven opnieuw en om er aan te ontkomen, vlucht hij opnieuw. Hij beleeft verschillen de avonturen en komt ten slotte weer in de gevangenis terecht, waar hij zich ge- lukkig voelt wijl men daar vriendelijk en hartelijk voor hem is. Ook de andere bioscoop-nummers ver schaffen den bezoekers aangename oogen- blikken. Als variété-nummer vertoont „Assad, bet grootste wonder ter wereld", zijn be langwekkende toeren. Men durft zijn oogen baast niet te gelooven, zulke sterke staal tjes van lenigheid laat deze man zien. Resumeerend, is het programma alles zins een bezoek waard. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat een nader onderzoek van op biljetten vermelde verlofgangers door den militie-commissaris zal plaats hebben op Woensdag 27 Juli a.s. in het Pand 7, ingang Koningstraat Door de Haarlemsche recherche zijn aangehouden en aan de justitie overgele verd zes mannen, waaronder eenige goede bekenden der justitie, verdacht van dief stal, medeplichtigheid en heling van ver schillende rijwielen, welke gestolen zijn te Zandvoort Hillegom en Bloemendaal. Daaronder was ook een motorrijwiel, 'dat dezer dagen te Bloemendaal ten nadeele van den heer B. gestolen werd. ▼an de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 14 Juli 1921 's avonds van V/r-W/s uur, door den her George Robert 1. Praeludium et Fuga c. kl. t., J. S. Bach. 2. Improvisatie over een Poolschen kerkzang, M. Surzynski 3. Eerste Sonate, Feli xBorowskj. Alle gro ma nontroppe. Andante. Allegro ècon fuoco. 4 Cantilène, G. Piemé. 5. Schmüche dich, o liebe Seele, Sig- frid Karg-Elert Wereldstad. Daar heb ik al eens over geschreven, over de toenemende beteekenis van Haar lem als wereldstad. Maar er is alle reden om er nog eens over te beginnen, nu de Spaarnestad weer op de openbare straat een instrument rijker is geworden, dat ons ten aanzien van hel grootheidsgevoel onzer stad in verruk king brengt Het betreft de plaatsing van eenige taxi- telefoons, zooals er op vijf verschillende punten in Haarlem 'een zal komen. Op de Groote Markt en het Stationsplein beeft men de werklieden bezig gezien; eerst met een gat in de straat te maken, toen met een electrischen draad bezig te manoeuvreeren en tenslotte een tot nog toe onbekend soort ijzeren kastje in de ge maakte opening te hijschen. Menigeen wist niet wat het was. Maar gedienstige men- schen die zooiets elders al eens hadden gezier.. hielpen da achterlijke Haarlemmers spoedig uit den droom. De taxi-telefoon! En de achterlijke Haar lemmers glunderden blij over den wonder lijken vooruitgang van de stad. In elk geval, een verbetering is het, wan neer er tenminste, behalve de permanente telefoon, ook permanent een taxi is gesta tioneerd, want anders schieten we d'r nog niet hard mee op. Maar dat zal natuurlijk gebeuren, en dan Is Haarlem werkelijk weer een stap voor uit op den weg naar de wereldstad) Heden herdacht de hear 0. Steen, ad ministratief ambtenaar aan de Werf Con rad, den dag, waarop hij voor 25 jaar aan bedoelde inrichting was gekomen. Na door één der collega's met de auto van zijn woning te zijn gehaald, werd hij op het bureau door den heer Dinnewet allerhartelijkst gecomplimenteerd en hem tevens namens chefs en collega's een souvenir aangeboden bestaande uit een gouden horloge met inscriptie en een prachtige vaas met bloemen. Ook van de zijde der iDirectie werd hij gelukgewenscht, terwijl deze voor den jubilaris zoo heuglijken dag verder in huiselijken kring werd doorgebracht. Bevorderd van klasse I naar klasse II: e F. L. Arp; J. .J G. Degenaar; G. Deutekom; W. A. M. Donkers: J. C. Geyl; C. de Groot; K. Hendrix; C. Honing; A. Huender; M. W. C. Klaje; T. Leupen; M. L. Michielsen: J. M. C. Okhuyzen; M. v. Oosterhout; A. J. M. Pondman; J. D. M. C. Redeker: K. T. E. Rosier; W. H. Rijkes: W. S. Stolp; C. Stutterheim: M. J. de Zwart. Van klasse II naar klasse III: Th. A. E. Anema; C. E, E. Bal: A. J. v Borselen; N. Botje: L. Dufour: C. Fleumer; C. Hagen; T. A. Jacob- son; Th. Judels; A. E. de Kadt; N. D. Klercq; J. C. Martin: C. J. M. Mensing; A. A. M. Mensing; M. Mi chielsen; F. L. H. H. O. Nilant: J. Oostenbroek; J. E. Sigal: J. C. v. Sluyters; D. Soeters; E. G. v. d. Steur: J. G. Stuart; M. C. Verheus: C. A. E. de Vries; M. J. Wentholt: M. J, H. Westerwoudt; G M. v. Zwijndrecht. Van klasse III naar klasse IV: A. M v. d. Aardweg; E. J. W. Altman; C. P. Bal; H. H. Bartelink; P. Baumgarten; P. M. C. v. Bemmel, A. J. Balkestein; J. M. Balkestein: E. H. M. v. Borselen; A. J. v. Bor selen; M. B. Bunge; A. E. Cramer; B. G. H. Hartogh Heijs van Zouteveen; D. Hendrix; T. A. J. Hoogeboom- J. C. Jaspers; J. W. v. Noppen: A. C. v. d Sande; J. Serné: E. J. Stol: A. Teilsma; B. M. Verkleij; H. M. Vintges; J. F Waller Zeper: A. M. Wamaars en M. A. Deutekom (vak leerling). Van klasse IV naar klasse V: A. M. T. v. Bemmel; M. L. Blans- ma; I. H. S. Bólomly: M. H. Braat: T. E. H. Buitenhuis; J. C. Egberts: A. Elshoven; A. C. Hooy: E. de Kadt; M. T. J. Lamp; M. E. Lindeboom: C. A. M. Loots; A. M. C. Maas: M. B E. Nilant; A C. Nijboer; M. F. Re deker; W. H. Sipkes; H. Wagenaar. Reiziger; B. G. Wentholt; J. Went holt; A. M. Wentholt; C. L. Wigersma. Toegelaten zijn tot de eerste klasse: Henriëtte Alberta van Abs, Wilhelmina C. Blomberg, Berend H. Drijber, Anton Haxevoet, Eugéne Emma Harhtng. The resia J. P. M Heerkens Thijssen, Maria W. v. Helden, Constance L. Hoog, Maria W. de Jong.lndji Langeveld, Willem Meyer .Ariëlte van Mourik Broekman, Johannes P. MuRameister, Elisabeth Cor nelia Nix, Paulina C. M. Nieuwenhuis Deetje Paris, Edward A. J. M. Povei, Ema nuel A. de Raay, Herman Schrage, Ber nard E. van Tijn Jan Hendrik Wigersma, Reintje WoMerson, A. Brouwer. Toegelaten tot klasse II: Evetine M. v Schouwenburg, A. Klein. Toegelaten tot klasse V: Maria Heer kens Thijssen. Toegelaten tot klasse VI: J. M. SnetMage. Igna Gelinck. Statuten. De „Staatscourant bevat de statuten van „Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap" alhier en der wij ziging in de statuten van de Ver. tegen het mishandelen van dieren te Haarlen en Omstreken. Brandje. Een tweeltal agenten van politie zagen Dinsdagavond rook opstijgen uit 'n zolderraampje van perceel Zuidpol- derstr. 33r. Met behulp van een ladder verschaften zij zich aan de achterzijde toegang tot het perceel. Er bleek nu dat op het trapportaal een pan met vet op een brandend gascomfoor geplaatst was. Meer dan vermoedelijk is de vlam in de pan geslagen waardoor het vet verbrand is. Verder is er niets verbrand. De bewo ner was afwezig. Wegens ziekte kan dit jaar door het Instituut voor Muziek geen eind-uitvoe ring worden gehouden. In den aanvang van den nieuwen cursus mag deze audi tie worden tegemoet gezien. Aan het Instituut voor Muziek is met ingang van den nauwen cusus in Sep tember de heer George Robert, organist der Groote of St. Bavo-Kerk hier ter si de benoemd als orgeüeeraar. De nieuw te openen orgelkiassen zullen geheel naar zijn inzichten op de meest moderne stu diewijze worden ingericht. Toen trein 22 Dinsdagavond om 6,45't station ahier binnenstoomde, werd boven het geraas van den trein het schelfluitend geluid gehoord, veroorzaakt, wanneer de assen warm geloopen in brand geraakt zijn. Onmiddellijk werd het personen rijtuig, welks assen in dien toestand ver keerden, uit den trein verwijderd, waar na het op een zijspoor geplaatst werd. Niettegenstaande dit opon-houd, kwam de trein met niet-noemenswaardige ver traging te Amsterdam aan. Ondertrouwd: 13 Juli G. Bruggink en E. Droog. J. G. v. Stads en G. H. de Wilde. Getrouwd: 13 Juli J. H. Heintzberger en J v. Broekhuizen. J. Boeree en A. Sleu tel. J. Dijkstra en M. Stolte. J. J. Wildschut en G. Gijsbers. B. C. d. Raadt en J. Boerboom. F. Felix en C. M. Slllevis. Geboren: 9 Juli z. van J. M. Jansen-v. Deursen. 11 Juli z. van L. Koelma-Boer- man. z. van G. Tuijn-Zandstra. d. van J. Roorda-Houwing. 12 Juli z. van A. R. Gerrits-Duinhof. d. vaan J. J. Vlekke- Hartel. Overleden: 12 Juli G. J. Schrama, 83 j., Hagestraat. „Kunst na Arbeid". Dinsdagavond Meld de Typogr. en Lithogr. Mannenzangver- eeniging „Kunst na Arbeid", directeur de heer G. J. Kalt,' baar eersten repetitie avond in de zaal van de St. Jozefsgezel- len vereeniging na het zang concours van IX Zondag te Zandvoort Dat dit geen ernstige repetitie-avond was, na de mooie bekroning die behaald is, n.L den twee den prijs in de 2de afd., spreekt van zelf. De voorzitter de heer L. Reinders, hield een toespraak, waarop het verdere ge deelte van den avond in gezellig samen zijn werd doorgebracht De heer A. M. Vrugt gaf eenige voordrachten ten beste, terwijl nog een onderlinge kwartetwed strijd gehouden werd. 't Was een gezellige avond. A. Dirken, Papentorenvest 29. Automo- bielslinger; J. Ui-terwijk, Teding v. Berk houtstraat 13, Broche; W. de Boer, Am- sterdamschevaart 2a, Bril; A. Hooger- beets, Amsterdamschevaart 16 r.. Broche v. Bilderbeek, Goudsmidspleintje 2 rd., Bloembollen; A, Hielkema, Kleverpark weg 92, Lak ceintuur; A. J. Zweers, Ro- zenpriëelstraat 43. Postduif; P. de Waard Kl. Houtweg 17 a., Jonge hond; Teeuwen Olycanstraat 16, Heerenhandschoenen; J. Liesker, Overtoomslraat 2, Schoten, Halskettinkje; Broekmeijer Kruisstraat 29, Grijze kat; Agent Ladux, Politiebu reau, Smedestraat, pakje Jongenskleeren; P. v. d. Meulen. Gen. de la Reystr. 5 rd., Pet; J. Hartman, Vooruitgangstraat 101 rd., Sdhortjes;A. v. d. Made,Roosveld- straat 63, Portemonnaie: Constandse, Baan 8 a, Portemonaie met rozenkrans; A. Brakel Ged. Voldersgracht 27 Kinder- portemonnaie; J. P. Heine, Graaf Willem- straat 29. Rozenkrans; v. Berkel. Burg wal 115, Kinder lakschoentje; Jasperse, Lange Vlamingstraat 23 rd., Zwart kin derschoentje; Tollenaar, Tnlpenstraat 19, Tabaksdoos; J. Voetelink. Kretagestraat 14, Armband; J. H. Diemer. Vijfhuizer- weg 70, Haarleaumerl., Kinderarmband; T. Sringe, Camphuisstraat 16, Damesbad- costuum: Wed. v. d. Steur."" Barendsestr. 5. Bril in étui; J. Hoes, Wouwermanslr. 50, Gummi bal; L. v. Bakel. v. Loosstx. Bril; Politiebureau Smedestraat Chemica- liënboek; Tj. v. Tongeren, Scbreveljus- straat 10 zw Danveshandschoen (grijs); A. v. Dos, Kruistochtstraat 44, kanarie vogel; M. Demison. Esschïlderstraat 34, kinderhoed; M. Vrugt Potgietersitraat 51, portemonnaie; Klomp, Frankeslraat 16. mesportemonnaie; H. Bon, Kl. Houtstrr. 67, portemonnaie; H Thuis, Sophiastraa 55, kinderportemonnaie; J. Baars. N. Gcl- deloozepad 34, grijze pet; J. Broertjes, Ruysdaelstraat 4rd., ring; H. Zomerdij Leidschestraat 30, stempeltje; Spoor, Raamsteeg 18c, trap; R. Konines. Een- drachtstraat 1, woordenboekje; K Jans" sens. Oranjeboomstraat 175. bril; nings, Scheepmakersdijk 51, broche; W- S. Tiel. Jansstraat 14, beurs; Politiebu reau, Smedestraat, duimstok; W. v. Zo meren Brouwersstraat 37, heerendas; X- v. d. Sluvs, Drossestraat 17zw;. zilverbon; G v Woerkom, Westergracht 35rood, hónd: Andrea, Lindenheuvel. Overvcen, dameshorloge; W. v. Dijk, Adr. Loosjes- straat 24 dameshorloge; W de Laat. Vooruitgangstraat 25. manchetknoop; W. Kooy Ursula straat 16c, kinderportemon naie;' E Metselaar, Kruisiochtsfraat 38, portemonnaie; v. d. Putte, L Bogaard- straat 9z, damestascbje; L. J. A Molhoek, Frans Halsstraat 47, geld; J. G. de Clercgstraat 119, zilverbon; C. Beau fort, Zomerstraat 6. treinabonnement; J v Nes, Fabriciusstraat 36, armband, heereóstrikje; v Spengler, Wester Hout park 7, broche; P. v. Gaal, Amsterd. vaart 74. bril in étui; B. Lucbtmever, Na-ssaulaan 33; Fransch boek; D. Klin kenberg Linscbotenstraal 24. dameshand schoen; 'v Daalen, Kl. Heiligland. Dober- mann Pincher: J Wester. Smedestraat 25, manchet; N. Rotten. Gr. Houtstraat 54, pakje knoopen; A. Baart. Tempel ers- straat 63. portemonnee; A. W. v. d. Lin den, Aelb bergstraat 47, damesportemoti- naie; G. v. Norden, Boterstraat 1. write kinderschoenen; J. Oefel. Overveen, zandschopje; J. v. d. Bul. res Stevnstraat 73, schooltasch me' boeken; A. Buddenborg. Zülweg 55, tasch met mu ziekboeken; P. Schurring, KampeTstraat 2022. spaarzegels. Verlof drankwet. Burgemeester en Wethoduers van Haarlem brengen, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Francois Blom dr., om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de eetzaal van het perceel aan de Bake nessen gracht no. 69. Hinderwet. Burgemeester en Wet houders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des nam' ags uur, tot 2a Juli e.k. 's voormiddags ten kwart voor twaalf ure, ter gemeente- secretarie (7de Afdeeling) ter is neergelegd het inkomen verzoekschrift met de bijlage van de firma Kunst brons- en metaalgieterij „de Kroon directeur Conrad EeHn, om vergunning tot oprichting van eene metaalsmelterij en gieterij in het perceel aan de Hout markt no, 23, waarbij electrische be weegkracht zal worden aangewend met een gezamenlijk vermogen van 3Vs P-K. tot het aandrijven van werktuigen. Kennisgeving kinderwet. Burge meester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis dat door hen is ontvangen een bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der ge meente Schoten, dat het verzoek van A. de Mol, te Schoten, om in het perceel, kadastraal bekend gemeente Schoten m Sectie B., no. 2187, eene banketbakkerij, waarin een oven en een electromotor van 1 P-K. zullen worden gebezigd te mogen inrichten, door hen is ingewilligd. De vorige week gaven wij een beschrij ving van den gevaarlijken toestand, wel ke ontstaan is langs het Stadhuis op de Groote Markt, tengevolge van het drukke verkeer, dal daar plaats heeft, sinds de verkeersregeling in werking gelreden is. Wij gaven toen eenige wenken ter ver betering, omdat naar onze meening on gelukken niet zouden kunnen uitblijven. Naar aanleiding daarvan schrijft een in zender ons. dat het voor de veiligheid van het verkeer niet kwaad zou zijn, een klein trottoirtje voor het Stadhuis aan te brengen. Inzender raadt aan, dit trolto'ir- Ije Yan gele Steentjes té laten maken of f De Wijk, Roekange en Hoogeveen. Deze van marmeren platen, of ten minste zoo danig, dat het in *t oog loopend afsteekt bij het overige straatgedeeite. Deze bemerking is o.i. wel overweging waard, want over trottoirs mag al wat rijdt niet passeeren. Doch van scherp af stekende kleur behoeft het niet te zijn. Een stoep ziet men toch wel. Inzender klaagt tenslotte, dat er eerst weer een beduidend ongeluk zal moeten gebeuren, alvorens men het nut en de noodzakelijkheid van verbetering zal in zien. Hij spreek van het kalf en den put. We willen echter hopen, dat inzender nu toch te zwart gekeken beeft en er van hoog er hand ingegrepen zal worden, om dit groote en ernstige gevaar zoo spoedig mogelijk weg te nemen. DE BEPERKING VAN BEWAPENING. WASHINGTON, 12 Juli. In officieele kringen te Washington verwacht men, ■mft do oonferentie in November zal bij eenkomen. Elk land zal de vrijheid heb ben het aantal en den staat zijner afge vaardigden te bepalen. De conferentie zal niet het karakter dragen van een conventie, of choon men hoopt, dat voor stellen, die gedurende de zittingen zul len worden aanvaard door de desbetref fende regeeringen zullen worden aange nomen. De Amerikaansche delegatie zal onder leiding staan van Hughes, den staatssecretaris van bui' enlandsohe zaken. PARIJS, 12 Juli. Bij een debat in den Senaat verklaarde Briand, dat Frank rijk geen enkelen waarborg prijsgeeft voor zijn veiligheid. Hij voegde hieraan toe, dat uit deze conferentie wellicht de veiligheid voor alle volkeren zou voortkomen. EEN ERNSTIGE BRAND. DAX, 12 Juli. Een brand te Dax bij Rayonne verwoestte het handelshuis, dat toebehoorde aan het Senaatslid de Millies Lacroix. Een mnnr stortte in en bedolf verscheidene personen. Elf personen wer den gedood. Een nader telegram meldt, dat de brand oversloeg van de fabriek van gewe ven gcole" en van de Millies Lacroix naar een nabnrige apotheek, die voor het grootste deel werd verwoest Twintig per sonen werden gewond. De schade wordt op ireer dan twee mi li ot ii nos geschat Het aantal personen dat werd gedood, is tien, waarvan drie vrouwen. DE SCHADEVERGOEDING DOOR DUITS0HLAND. BERLIJN, 12 Juli. De Rijksbank deelt in Berlijnsche bladen mede, dat het haar gelukt i3 zich door bemiddeling van de bankfirma Mendelssohn en Co. te Am sterdam een crediet van 150 millioen gouden marken te verschaffen. Overhel verleenen van verdere credieten van denzelfden aa-d wordt nog onderhandeld. De door de regeering getroffen maat regelen wcr 'en door dew credietoperatie aangevuld. De vervulling der op 31 Aug. aflcopende verplichtingen kan als verzekerd worden fcexhouwd. Verdere be talingen behoeven dan gedurende 1921 in wissels niet meer te worden gedaan. BOTSINGEN THSSCHEN FASCISTEN EN SOCIALISTEN IN ITALIË ROME, 12 Juli. De „Pac:e" maakt melding van bot ingen tusschen fas cisten en socialisten. Te Viterbe werd een persoon gedood; te Imola werd een persoon gedood, terwijl een stervende is en een groot aantal gewond. Te Bran- dizze werd een fascist gedood, te Tu rijn ook een. Vr. Kan u mij a.uj). opgeven den kort- s'en weg per fiets HaarlemOisterwijk (N.Br.) in totaal hoeveel K.M.? Amtw. Haarlem, Zomervaart, langV de Ringvaart tot den dwarsweg rechts, Haar lemmermeer, Schiphol, Amstelveen, Ou derkerk, Abcoude, Hel Gein langs, Nichte- vegt, Loenen. Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Seha'kwijk; Culemborg; BuurmaVen, QeldermaDen; ZaU-Bomn e! Hedel, 's-Hertogenbosch, Vught, Helvoirt, Haaren; Oisterwijk, 120.1 K.M. Vr. Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Ber gen-op- Zoom? Hoeveel K.M.? Antw. Haarlem, Bennebroek. Hille gom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, 28.4 K.M.; Leiden, Zoeter- woude, Stompwijk, Zoetermeer, den Hoorn, Kruisweg. Blesswijk, Berg- schenhoek, Hillegersbcrg, Rotterdam, 31.5 K.M.Rotterdam, Goïdsclialxoord Klaaswaal, Middelsluis, Numansdorp, Willemstad 23.7 K.M.Willemstad, Dinteloord, Steenbergen, Oude-Molen. Halsteren, Bero-en-op-Zoom, 29.2 K.M. Totaal 112.8 K.M. Vraag: 1. Waar, hoe laat en wanneer vertrekken booten van Amsterdam naar Kampen of Zwolle? 2. Nemen deze ook passagiers met rij wiel mede en wat is daarvan de prijs? 3. Welke is de kortste weg van Zwolle naar Hengelo (O) per fiets? Antw. 1 en 2: Wend U tot Gebr. Verschure, B'.nnen-Ams'el, Amsterdam. 3. Zwolle, Weithme-, Heino, Raalte, Nijverdal, Wierden, Almelo, Zenderen, Borne, Hengelo. 61.7 K.M. J. de H. Uw vraag omtrent de koer sen van loten iis nogal vaag. Van welken dag moet U eigenlijk de koersen hebben? Vraag: Ik ben dienstbode in Haarlem en ben sinds 15 Juni in betrekking. Nu krijg ik veertien dagen vacantie en mijn ouders wonen in Rotterdam. Heb ik nu recht op uitkeering voor reisgeld naar Rotterdam en terug? Ik ben 20 jaar. Antw.: Wettelijk heeft U er geen recht op, doch als U het van te voren overeen gekomen is met mevrouw, natuurlijk wel. DE VERGIFFTIGING TE MEPPEL. Naar gemeld wordt, is de toestand der patiënten iets vooruitgaande, hoewel nog steeds zorgwekkend. In de omgeving zijn ook ziektegevallen geconstateerd- ml. in kinderen wanen Zaterdag te Meppel. Dinsdagmorgen is nog overleden de 14- jaxige AAaltje Schoenmaker, uit Koekan- ge, die Zaterdagabond ook ijswafeHjes at. Een speciale verslaggever van de „Tel." meldt nog de volgende bijzonderheden: Er is te Meppel slechts één persoon, Elierman, die ijs verkoopt, waarvan de omzet in den regel niet zoo bijzonder groot is. Zaterdag werd echter veel ijs gebruikt, deels door het warme weer, deels door het feit dat 's middag3 korf balwedstrijden op het terrein der M. K.V. gehouden werden en 's avonds bij Tivo'i een muziekuitvoering we d gege ven. Bij beide gelegenheden was Elier man met zijn ijskarretje aanwezig. De verkoop was dien dag zeer groot, 's Nachts deden zich reeds bij enkele verbruikers ziekteverschijnselen voor. Het eerst in het gezin au den kapper De Jong, aan het Kerkplein, waar de vrouw, een Weensch meisje en de daar op ka mers wonende onderwijzer Spijker van het ijs genuttigd hadden. Bij alle drie openbaarden zich de verschijnselen in he vige brakingon en diarrhee- Zmd gmorgeu nam het aantal patiën ten steeds toe en om 1 uur waarschuwde Dr. Dhont dan ook den burgemeester dat er zich bij tal van ingezetenen ziekte verschijnselen voordeden, die wezen op vergiftiging vermoedelijk ontstaan door het eten van ijswafels. De burgemeester heeft toen door do politie onmiddellijk de bussen met het ijs, dat des ochtends was gemaakt, in beslag doen namen eu ter onderzoek naar Utrecht opgezonden. Flierman zelfs was reeds ernstig onge steld geworden en kon 's morgens zijn gewone werkzaamheden niet vervullen, waarom hij vijf jongens had gehuurd om hem behulpzaam te zijn bij het draaien. Nu is het de gewoonte in Meppel, dat des Zondags slechts één geneesheer practiseert en slechts één apotheek ge opend is. De toeloop was weldra zoo groot, dat ook de andere dokters te hulp werden geroepen. Op verzoek van den Burgemeester werden ook de andere apo theken geopend. De Burgemeester, die zelf oud-apotheker is en provisor in de apotheek Knoppers, was den, geheelen middag zelf in deze zaak werkzaam. Steeds meer en meer nam het aantal patiënten toe en er heorschte een ware paniek. Er werd een geneeskundige dienst georganiseerd met als centrale de apotheek-Knoppers. Des middags werd ook de dokter van Nijeveen ontboden, die weldra met een dokter uit Oud- Beierland, die bij hem logeerde, hulp kon verleenen. EEN VEILIGHEIDSHALVE GENOMEN MAATREGEL. De politie te Deventer en Amsterdam is geadviseerd, veiligheidshalve goederen aldaar in beslag te nemen bij twee fir ma's, van wie de ijswafeltjesventer Vlier man (e Meppel grondstoffen betrok. De ziekteverschijnselen doen vermoeden, dat men te doen heeft met forschen aanval van een sterk werkende bacterieën, die zich ontwikkelen in melkproducten door broeierig weer Twee patiënten verkeeren nog in levensgevaar. DE EX-KEIZER EN DE BELASTING. Maandag j.l. is door den gemeenteraad van Doorn aan den cx-keizer het antwoord gezonden op diens protest tegen den aan slag in de gemeentebelasting. In dit ant woord wordt gewezen op het feit, dat de gemeente Doom den ex-keizer geenszins heeft uitgenoodigd, zich in Doorn te ves tigen, dat hij volkomen vrijheid heeft weer uit de gemeente te vertrekken, dat hij zich zelfs vrij mag bewegen in een groot gedeelte der provincie Utrecht. Om deze redenen kan het protest niet aan vaard worden. Daarom wordt hem ver zocht zoo spoedig mogelijk aan zijn ver plichtingen te voldoen, omdat hij reeds voor 1 Juli hpd moeten betalen en dus reeds in gebreke is gebleven. Het gaat hier om een bedrag van 5000 voor de laats'e 8 maanden van 1920. („Td. SCHERPE KRITIEK OP GEVOERD BELEID. Naar uit Utrecht aan do „Kosmos" werd geseind, is in de Dinsdagmiddag gehouden z»er druk bezochte vergadering van aandeelhouders, in de verzekerings bank Kosmos scherpe critiek geoefend op directeuren en commissarissen, aange zien deze ten vorigen jare van den stand van zaken een florisante voor stelling hadden gegeven en dat hoewel toen toch reeds bekend moest wezen dat de overdekking der Duit che portefeuille voor do Bank allernoodlottig3t moest worden. Commissarissen verweerden zich door er op te wijzen dat deze overdekking hun toen niet bekend was geweest en dat de catastrofe moest worden gewe ten aan een tekort aan technisch en commercieel inzicht bij de directeuren. Dit verweer wenschten vele aandeelhou ders niet te accepteeren. De vergadering nam het 1 osluit de balans winst verliesrekening niet goed te keuren, het bestuur geen decharge te verleenen, waarna benoemd werd een commissie van controle uit de aandeel houders, met welke het bestuur van heden af overleg zal hebbeu te plegen, aange zien het bestuur op zichzelf, geen ver trouwen meer bezit. Deze oommissie zal worden gepresi deerd door mr. G. H. van Bolhuis. In antwoord op desbetreffende vragen werd van bestuurswege medegedeeld dat op het oogenblik nog niets valt te zeggen met betrekking tot een reconstructie van de Bank. Deze zal afhankelijk zijn van de afwikkeling der Duitsche portefeuille, mede van het lot der maatschappij in Frankrijk en België. De vergadering herbenoemde prof. mr. Suijling als president-commissaris, ten einde de afwikkeling van de zaken niet te storen. REEDS 1500 HECTAREN VERBAND. De bosoh- en heidebrand aan de Holland- sche grens, dien men Zondag meester scheen, breidde zicli Dinsdag opnieuw uit. Uitgestrekte heidegronden vatten nu vuurt, Men schat, dat reeds 1500 hectaren afi brandden. De oogst van een aantal landbouwers werd in het veld verbrand. Het vuur woed de voort met groote snelheid. Een vrouw, die met haar kindje vluchtte, - zou een prooi der vlammen geworden zijn, ware de wind niet onverwachts gekeerd. Algemeen wordt het behendig en krach tig optreden van de Hollandsclie militairen geprezen. Spoedig hoopt men het vuur te kunnen meeeter worden. ONGEVAL IN PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEK. Dinsdagmiddag ontstond een ernstige ontploffing op de Philips Gloeilampenfa briek te Eindhoven. Door tot nu toe onbe kende oorzaak, sprongen met een hevigen knal op verschillende afdeeiingen de lucht- leidingen, welke aan de wanden zijn aan gebracht. Ver in den omtrek hoorde men den slag. Tal van ruiten eu glazen be dekkingen wer den vernield. Er ontstond onder het personeel een pa niek. Verschillende meisjes vielen in zwijm. Het ongeluk, dat zich nogal ernstig liet aanzien, liep betrekkelijk goed af. Ver schillende personen zijn door glasscherven gewond, doch niet ernstig. In de afdeeling pomperij werd een vreeselijke ruine aan gericht. Verscheidene afdeeiingen, die het werk moesten staken, zullen echter Woen» dag opnieuw kunnen doorgaan. SLECHT VOORBEELD.. We lezen in de „Tijd": In een onzer badplaatsen wordt eeu menu gepresenteerd voor 5.per cou vert. Voor dat geld kan men het volgend in een ho'el te eten krijgen: Hors d'oeuvre a la Russe Crème de Vo'.ailie Filets de Sole A la Dugléré Pommes nouveUes Baron de Boeuf la Judic Poulot de grain roti Salade Parisienne Coupe Me'Ka F riandiises Fruits de Luxe Dit menu wordt in „De Hotelhouder* aangehaald als een afkeurenswaardig* zaak. De restaurateur, die zooveel geeft voor 5.moet wel met blindheid zijp geslagen, zegt de redactie van dat vakblad, en zij voegt er bij, dat het een restaurateur toch niet te doen moet zijn, alleen om slechts tevredenheisbetuigingen van da zijde der bezoekers in ontvangst te ne men, maar ook om wat te verdienen. Wij zouden zeggen, dat iemand dia voor zijn gezondheid in een badplaats zit wel met iets minder af kan, maar vinden den prijs van zoo'n tafel toch niet zoo heel laag. Natuurlijk moet het onzen res taurateurs en hotelhouders ook te doen wezen „om wat te verdienen", zooa's „Da Hotelhouder" doet uitkomen. Maar de wij. ze waarop dit thans gebeurt wordt geïl lustreerd door de afkeuring van dat menu endoor de zwermen vacantiegangers, die tegenwoordig hun heil zoeken in bet buitenland, mitsgaders door de zwermen vreemdelingen, die ons landniet b« zoeken. DOMME WINKELIERS. Het „U. D." verhaalt: Gisteren kwam er in een parapluien» zaak aan de Oude Gracht te Utrecht een als heer gekleed persoon; hij koos zich een dames-parapluie en een wandelstok, gaf als adres waar deze bezorgd moesten worden oen willekeurigen naam en wille keurige straat op en vroeg aan den win kelier bovendien nog f 50.ter leen die als cadeautje moesten worden afgfr geven bij de damesparapluie. De winke lier had de goedheid aan dat verzoek t« voldoen, stelde den heer eenige bankbil jetten ter hand. deze zouden in een enve loppe worden gedaan, de envelloppe werd dicht gelakt in den winkel en zou mét de parapluie worden bezorgd Mijnbeer dankte zeer, en verliet den winkel, na de afspraak te hebben gemaakt dat de win kelier des avonds aan een ander adres op de Biltstraat, over het geld zou laten beschikken, over de 50 en over de 56, die parapluie en wandelstok samer kosten. Toen de koaper weg was, begon do winkelier toch verstandig te worden en scheurde hij de dicht gelakte envelloppe open om eens te zien of de 50 er wei in zaten En wat bleek? Dat de envellop pe niets inhield dan ©en blanco velletje papier; mijnheer had in den winkel kans gezien, de f 50 stiekum in z'n zak te ste ken. Het opgegeven adres aan de Bilt straat bleek heelemaa] niet te bestaan. De oplichter stapte onmiddellijk naar een anderen winkelier, een banketbakker, deed daar hetzelfde verzoek en kreeg ook hier f 50 voorgeschoten, dat als cadeau tje bij een doos met taart moest worden afgegeven. Ook in der.cn winkel werd een envelloppe dichtgelakt, enz. enz. Maar ging geen 60 in, doch alweer een blan co "velletje papier. Ook de banketbakker is f 50 kwijt! Tot nu toe is er van den man geep spoor ontdekt. PROF. RITZEMA BOS IN AMERIKA. Prof. Ritzema Bos, die thans in de Ven eenigde Staten vertoeft, heeft 'n bezoek ge bracht aan het Departement van Land bouw te Washington, waar hem een harte lijke onvangst ten deel viel. Evenwel geeft, naar de „Tel. meldt, he« bureau voor het onderzoek naar Planten ziekten geen hoop voor exporteurs van planten op een hernieuwing van de han delsbetrekkingen met Amerika. Zou Nederland in staat zijn de luizen U verdelgen op planten en heesters, die voor den uitvoer naar Amerika bestemd zijn, dan zouden de Vercenigde Staten terstond weer de grenzen openstellen. Er is geen vrees voor verbodsmaatregeleu tegen bloembollen, met uitzondering vao narcissen echter. Beweerd wordt dat de invoer van nan cissen in de toekomst niet zal zijn toege staan. De krachtige maatregelen van Amenkrt zijn uitsluitend getroffen uit zelf-bescher- ming tegen het importeeren van planten ziekten en luizen. DOOR EEN Z£IS GEDOOD. Den landbouwer W. F. te Nieuwleusen (Ov.) is een verschrikkelijk ongeluk over- komen. Hij fietste met een zeis op den nek naar het land, en deed een val. De zeis drong hem in den buik en stak aan e rugkant weer uit het lichaam, de man werd naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, maar bij aankomst was hij reeds bezweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2