Wisselkoersen en koersen van Bankpapier BINNENLAND. Marktnieuws. Btanenlangsch Nieuws. Korte Berichten RECHTZAKEN TELEGRAMMEN. Vraag en Aanbod 5 Advertentiën IMVIItlIK BRAND AAN BOORD VAN EEN STOOMSCHIP. Uit een merkwaardige rede. BERLIJN 4.17 4.191* Bankpapier 425 430 PARIJS 24 53 24.571* Bankpapier 24 6i 24.671* BRUSSEL 23 94 241 2 Bankpapier 24 04 24.12 WEENEN 043 0.45 Bankpapier 0.30 0.32 LONDEN 11.40*4 1141H Baakpapier 11.38 1L45 STOCKHOLM 66.30 66.50 KOPENHAGEN 50.15 50.45 CHRISTIAN LA 42.50 42.80 51 70 51 771* new-york 3.12% 3.13(4 Maitagedatid door DE SPAARNEBANK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS ■""SEN VLAaMSCII KN GEEN" PRANSOÏÏ. Het „Laatste Nieuws" geeft het vol gende gesprek weer inet den Vlaamschen dichter Hugo Verriest: En, meneer Pastor, wat denkt ge van Brussel? Ik ben, zei Hugo Verriest, door de straten van Brussel gaan wandelen. En 'k ben ik gaan horken naar de werkmenschen die de straten maken en iie de huizen bouwen en die de gevels schilderen. En 'k en heb ik niet gehoord lan Vlaamsch, altijd Vlainsch, Brussel spreekt nog Vlamsch en moet wel go- heel Vlamsch wezen. Haar 't en wil het niet weten, me neer Pastor. Neen 't, zei meneer Pastor, dat is «oo. De maarte van mijn vriend, te Brus sel, kent geen Pransch.... Misschien een paar woorden. Maar ze helpen ze in de winkels toch. Gisteren ging ze kweepeer halen, zoo'n soort konfituur.... En ze vroeg kweepeer. En ze zag ze voor haar in 't rok staan. Maar kwee peer verstonden de menschen niet. En toen dacht de maarte na. En uit haai jongen kop haalde ze 't school- woord: Donnez moi du coing! (Geef mij kweepeer.) Du coing!.... Wat mocht dat zijn? Nooit van gehoord. De winkeljuffrouw bekeek haar madame. Niemand wist raad. Toen ging mijns vriend maarte achter den toog en toonde wat ze moest he- ben. Mais c'est du kwee, ca! zeiden de twee Brusselsche vrouwen te gelijk..... En zo beseften niet hoe raar hun tale was. En wat besluit ge daar uit, meneer Pastor? Ja, zei meneer Pastor, ik besluite daaruit dat zij die hier gsen Vlamsch kennen ook geen Pransch kenaen en er nog les kunnen in krijgen va» een sim pele Ylamsche maarte. Hugo Verriest monkelde fijntjes. Aan boord van het s.s. „Warszawa" van Ie H.A.M., liggende bij de loods der Ned Amerik. Stoomvaart Mij- te Rotterdam, is in het logies der oude derde klasse brand uitgebroken, doordat een lucifer achteloos ip een stroomatras werd geworpen. Door ligen personeel kon de brand worden ge- blusoht en beperkt blijven tót ruim 1. Aan de Vrijwillige brandweer werd, naar de „Tel." meldt, door de directie der H. A. M. den toegang tot het terrein geweigerd, zelfs werd poHtiehulp gerequireerd om een hoofdman, die zich op het terrein bevond, te verwijderen. DE VERGIFTIGING TE MEPPEL. Op verzoek van dr. Broers, directeur van. het Centraal Laboratorium van Staats toezicht op de Volksgezondheid te Utrecht zijn Dinsdag bloed en urine van lijders op gezonden. De patiënten zijn thans alle bui ten gevaar. De Koningin zond een telegram :van deelneming. De „Asser Ct." meldt, dat de inspecteur van den geneeskundigen dienst te Gronin gen, de heer Bekenkamp met den burge meester een onderzoek heeft ingesteld in de woning van den verkooper Vlierman en dat hun bevinding over de bereidings wijs van het ijs geenszins ongunstig was. De heer Bekenkamp was evenals de dok toren van meening, dat de vermoedelijke oorzaak van de vergiftiging te wijten is aan colïbacteriën in de melk. Behalve hevige diarrhee en braking (alles heeft een groene kleur) gepaard met zeer hoo ,e koorts, komt thans ook als verschijnsel een dik opgezwollen buik voor. Nog kan worden gemeld, dat een ge huwde juffrouw te Meppel nog zeer ge vaarlijk ziek is. Er zijn veel meer ziekte gevallen dan aan de geneesheeren hekénd zijn, zoodat hun aantal wel tegen de 350 Joop! Ook in andere omliggende gemeen ten komen ziektegevallen voor. Woensdagnamiddag werd het eerste slachtoffer der vergiftiging, de bijna vier jarige Pieterke J. Benthem, die Zondag avond is overleden, in allé eenvoud begra ven. Langs de straten en op het kerkhof itonden de talrijke belangstellenden. Woensdagmorgen is het lijk van een der kinderen gerechtelijk geschouwd door Dr. De Hondt te Meppel en een medicus uit broningen. Dr. De Waal uit Leeuwarden inspecteur der Volksgezondheid ten behoe ve van levens- en voedingsmiddelen, stel de oen onderzoek hier ter stede in. I MOTOR-WOESTELINGEN. Ieder huis heeft zijn kruis, iedere straat haar gespuis", schrijft de „N. R. Crt.", en vervolgt dan: De laat ste jaren manifesteert dat straat e puis zich bij voorkeur op de motorfiets. Zoo heeft de Mathonessorlaan, tusschen Heemraads; ingel en 's-Gra endijkwal to Botterdam 't is zoo'n lekker reoht Btuk zijn speciale xnotor-woestelin- gen, van wie er twee in het bijzon- Ier de menschen irriteeren door hun voortdurende, telkens he haald levens gevaar verwekkende onhebbelijkheid op de-stankfiets. Een -dier twee zekere D. was les middags even na 4 uur toen ie straten vol waren met te voet of per fiets huiswaarts keerende kin dereu weer aan hot werk. De dolle man kwam van den kant van den Heemraadssingel op zijn motorfiets aan snorren met een vaart, die^ ontstelte nis en woede wekten, bij wie het za gen. Ter hoogte van de Olaes do Vrifl- selaan moest D. even scherp uitwijken «n vreesden de voorbijgangers dat de /nan een smak zou doen, maar hij kwam het gevaar te boven en zette er nog een extra gangetje in. Hij had een kleinen jongen achterop en ioor de zuiging van de luoht werd den knaap de pet van het hoofd ge rukt. D., die 't niet merkte, vloog door, met het, gevolg dat da jongen spijtig omkeek naar zijn pe'j3. Eij den volgenden scherpen uithaal vloog het (kind er zelf af en kwam met een «mak op 6traat te liggon. Plofl Daar hg de jongen. Lui van het slag D. plegen, als ói iemand of iets onTfe-steboww heb ben gereden, er op hun motor van door te gaan: voor hen geldt het motto „Rijdt snel én ziet niet om." Ditmaal lag zijn eigen passagiertje op straat en moest hij dus zijn vaart minderen en stoppen. De jongen sohijmt er wonder boven wonder goed to zijn afgekomen. Nu er vormde zich een oml op om D., agenten sne den toe en „de sneltrein van de - Mathenes" kreeg zijn bekeuring. Of 't helpen zal? Wij hopen het. En dat dan spoedig ook de beurt moge komen aan dien tweeden sinjeur. TREURIG TIJDBEELD. Jongstleden Zondag eerste dag der Ois- terwijksche kermis. Aan het station te Til burg en in de omgeving, ondanks de smoorhitte ram dn zomerdag veel beweeg en drukte. Een opgeschoten fabrieksjongen praat en lacht een fabrieksmeisje-op-h'r-Zondags aan. lm bet voorbijgaan is het volgende vra ag -en-ant wo ardenspel opgevangen: „Heib je er genoeg?" „Ja, ik denk het wel!" De jongen haalt uit den zijzak van zijn jas een krantenpapier-pakje te voorschijn en toont een bundeltje papieren guldens. Het meisje trekt den breeden mond tot een lach, slaat aanstonds den arm om den arm vain den jongen vent, trekt hem mee naar den stationsingang, zeggend: ,,Kom dan maar mee. Daar kunnen we vandaag wel mee vooruit op de kermis!" Morgen is schraalhans thuis wellicht weer keukenmeester en maken ze net de oude luidjes lastig, omdat er te weinig is, zegt het „Centrum", waaraan we het bovenstaande ontteenen. EEN KLOKKENGIETERIJ OPGEGRAVEN, In de nabijheid van Denekamp (O.) list de „KJokkenberg", een oude zandheuvel van de Dink-el, waar volgens de overleve ring de merkwaardige klokken zouden ge goten zijn, die nu nog de bewondering van kenners wegdragen. Ze hangen in den ouden toren. Ze dateeren van omstreeks 1500. Deze heuvel wordt deels afgegra ven voor ophoog-img van het nieuwe mu seumterrein. De arbeiders stootten op ba-ksloinen, teem, houtskool, klok specie, lapoen koper, slakken enz. Sommige baksteenen verloo- nen aan -een of meer kanten koper aan baksels met groene verweringslasg. Onge twijfeld heeft men hier de plek terugge vonden, waar vpocr 400 jaren het gieten heeft plaats gehad. HET OPTREDEN DER OP-SENSATIE BELUSTE DAME Het optreden van mevr. Stoop, in de Tweede Kamer, is niet het eerste staaltje vara dergelijke buitennissigheid. Reeds vermeld-den we, dat zij verleden jaar op 1 Mei, tijdens den socialistischen optocht, met een pakje onder den arm de Groote kerk te Dordrecht binnenging, en daar van af de balustrade van. den toren gedurende enkele minuten een roode vlag neerhing. Doch ook in den Dordrechtschen ge meenteraad is ze- al eens buitenwettelijk opgetreden. Toen op 2 September 1019 de raicuwe gemeenteraad voor het eerst ver gaderde onder wijlen burgemeester Wichers, en het eerste vrouwelijke ge meenteraadslid, mevr. Kramer, daar zitting nam, zou de burgervader juist de verga dering beginnen, toen plotseling varna f de publieke tribune een vrouwenstem klonk, 't Was dezelfde mevr. StoopSnouck H-urgronje, die gewapend met een bouquet roode en witte rozen, een speech ging houden tot het eerste vrouwelijke raads lid. De voorzitter van den raad, oen niet zóo bijzonder krachtige figuur, Ket haar heel gemoedereerd haar gang gaan, era be gon eerst na dat optreden met de ge meentelijke zaken. Maar evenals nu had ook toen mevr. Stoop haar doel bereikt. Er werd over haar gesproken. BRAND TE ARNHEM. Woensdagmorgen 11 uur brak te Arn hem brand uit in den houthandel van de N.V. Coers aan den Rijn gelegen tegenover de stad. De brand ontstond door hooi- broei in een stal gelegen naast een der lioutloodsen. Deze vatte vlam en brandde geheel uit. Ongeveer 600 kub. meter hout ging hierbij verloren. De brand sloeg over op een tweetal naburige groote houtlood- sen, waarvan gedeelten verbrandden. Dank zij het werk van de brandweer en den gunstigen wind, die van het loodsen- complex afstond, werd grooter onheil voor komen. Om half één was men den brand mees ter. Verzekering dekt de schade. DE MAAS DOORWAADBAAR. Men meldt uit Maastricht: Sedert menschenheugenis is de Maas niet zoo laag geweest als thans; de boeken bij den peilschaal-opnemer aan de Maas brug wijzen geen enkelen datum aan die een lageren waterstand aapteekeht. Eigen aardig is, dat de laagste waterstand dagtee- kent van een paar jaar geleden, n.l. 14 Sept. 1919 toen de peilschaal aan de Maas- bru" 40.49 N.A.P. aanwees. Thans staat ze reeds op 40.20 en nog altijd daalt het wa ter. Drie van de negen bogen der Maas brug liggen geheel droog en door twee an deren sijpelt nog een dun stroompje. Groo te plekken van den kiezelbodem der Maas, soms van meer dan-400 M2 oppervlakte, liggen geheel bloot Overal riet men jon gens en ook groote menschen, gewpend met hengel en keteltje langs de oevers en op de gevormde eilandjes bezig met vis- schen. Ter hoogte van Borgharen loopen de kinderen dwars door de rivier, het water komt hun nog niet tot de knieën. Iets ver derop, tegenover de Smeermaas, aan de Belgische grens, beeft de anders zoo breede rivier nu nog maar het aanzien van een beekje, waar men gemakkelijk met 'een polsstok zou kunnen overspringen. En langs de oevers komt allerwege het land volk met wagens en tonnen water halen voor het vee in de weiden, dat anders van dorst zou versmachten en om de naast hun woning gelegen moestuintjes van water te voorzien, want hoe waterrijk de bodem in Zuid-Limburg anders ook is, thans begin nen reeds verscheidene putten droog te lig gen. Gelukkig dat de bronnen der stedelijke waterleiding overvloedig voorzien zijn. In alle kerken wordt vurig om regen gebeden. VALSCHE MUNTERS. Het is de Dusseldorfscbe politie gelukt «en groote vaJsohe-mo-tersbende. die >n Wesf-DrritscMan'd eri Nederfand baar be drijf uitoefende, te arresteeren. meldt de „Tel." De bende was sedert 1919 aan het werk en wel aanvankelijk in Dusseldorf en München-GIadibach. Daarna werd de hoofdzetel naar Keulen verplaatst, waar II werkplaatsen ontdekt werden. Lei der van de bende was de „koopman" Classen te Keulen. Meer dan 100 perso nen van de bende werden thans gearres teerd. In de werkplaatsen te Dusseldorf, Keu len en München-GIadibach werd al het materiaal in beslag genomen, en bui tendien voor 400,000 mark valsche 50-markbiljetten en „Reichssteuermarken" De bende heeft mïllioenen in omloop ge bracht, waaronder ook, naar verluidt, zeer veel Holland sche zilverbons van 1 en bankbiljetten van f 25. Verdronken. De 17-jarige mole naarsknecht Kosten te Kruin in gen (Z.) is bij het baden in de Wester-Schelde verdronken. Zijn lijk is opgevïscht. Zich zelf aangemeld. Aan het politiebureau Pauwensteeg te Rotter dam heeft zich aangemeld B. S., die mededeelde, dat hij ten nadeele van den zeilschipper P. S. aan boord van diens schip liggende te Antweroen f 700 had gestolen. Een dijk in brand. Te Nederihorst den Berg slaat de ringdijk van den Horster- meerpolder (de zoogenaame Ankeveen- sche kade) over een lengte van ongeveer 500 meter in brand. In het eerst trachtte men met emmers water den brand te b'usschen, doch dit "mocht wegens den licht brandbaren veengrond niet gelukken. De branspuit was spoedig ter plaatse. Verdronken. De heer F. v. S. is 1e Gennep bij het baden in de Maas ver dronken. Hij was woonachtig te Box meer. Een zeeschip te Culemborg. Als een zeldzaamheid wordt gemeld't, dal te Cu lemborg voor de eerste maal aangeko men is een zeeschip, dat na een voor spoedige reis van 14 dagen uit Noorwe gen, een belangrijke lading hout aflever de, bestemd voor dé firma H. van Hoyte- ma, aldaar. Diefstal. De directeur van de Alge- meene Handelsmaatschappij te 's-llage, de heer de P., heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van f 250, ver moedelijk gepleegd door iemand van het kantoorpersoneel. In verband hiermede Is aangehouden het I7-jarig meisje H. S„ die bekend heeft zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. Geen hondsdolheid. Uit het onder zoek is gebleken, dat de bewuste hond te Hoogeveen noch die te Ruinen aan hondsdolheid lijdende zijn geweest. Door de hitte bevangen. Dinsda'g is te Mierlo (N B.) een 5-jarig kind van B. zoodanig door de hitte bevangen, dat het in korlen lijd overleed. Bekneld. Het 5-iarit; zoontje van den heer G., te Voorburg, speelde gis teren op den hardsteenen voet van de draaibare spoorbrug over de Vliet aldaar. De brugwachter merkte bij het dichtdraaien de kleine niet op, zoodat deze hevig in beklemming geraakte. Het Irind werd naar St. Antonius- hove vervoerd. Men vreest voor zijn teven. De droogte. Men meldt uit Maas tricht: Teneinde te voorzien in het groote watergebrek is men van gemeentewege thans bezag met het vullen van een poel, gelegen op Lichtenberg ter hoogte van zeventig meter, boven den waterspiegel van het kanaal Maastricht Luik. De motorbrandspuit moet het water uit het kanaal pompen en al dus 70 Meter hoog opvoeren. Een molèn'enloonsteUing. In het museum op den Waterberg te Arnhem wordt a.s. Zaterdag te 3 uur de mo- 1 enten toonstelling gepend, die door de Vereen!ging Het Nederlandsch Open luchtmuseum is georganiseerd. Mr. A. Loosjes uit Amsterdam houdt bij die gelegenheid een voordracht over molens. Ongeluk voorkomen. Men meldt uit Cuijk: Zondagvoormiddag is dóór kordaat optreden een groot onheil voorkomen. Doordat nJ. enkele kinderen, aan de Maas met vuurtje stoken bezig waren in de orainiddelijke nabijheid van pl.m. 80 vaten benzine stonden plotseling enkele vaten m volle vlam. De gemeenteveldwachters van Haren en Van der Pluijm, Bakenmees-ter alhier wisten met de uiterste inspanning door het opwerpen van dekens en zakken, het vuur te dooven, waardoor 'n zware ontploffing voorkomen werd. Een ontploffing. Bij het aansteken van den carbid-fietslantaarn door het 13- jarig doohterlje van den heer H. Pomper te Vries (Dr.). had een ontploffing plaats.. De kleeraen van het meisje geraakten in brand, waardoor dit zulke ernstige brand wonden bekwam, dat haar toestand le vensgevaarlijk is. Verdronken. Woensdag is de Duit- scher B., werkzaam aan de Lips-fabrieken te Dordrecht, bij bet zwemmen in de Merwede onder een raderboot geraakt en in de diepte verdwenen. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. Terecht. De heer G. nil Winkel, die gedurende 14 dagen werd vermist, is weer iu zijn woning teruggekeerd tot groote blijdschap van ziin omgeving en familie. De droogte in de Streek. In de Streek doet de droogte zich geducht gevoelen Eiken dag heeft de waterleiding te Hoorn druk werk, de omliggende gemeenten, welke niet zijn aangesloten, van water te voorzien, dat in bussen wordt verzonden en aan de bewoners wordt verkocht. Arrestatie. Tc Assen is gevankelijk binnen gebracht A. K. uit Buinen, die naar DuitscMnnd gevlucht was en door de Duitsche justitie uitgeleverd is. Hij heeft zich aan de Duitsche grens mede schuldig gemaakt aan berooving van 500.000 Mark van twee Duitsche heeren dóe daarvoor m Nederland levensmiddelen wilden koopen voor de stad Lünen. Auto-ongeluk. Te Wierden (O.), is Donderdagavond de 57-jarige landbouwer G. K. door een auto overreden en gedood. Bekneld. Te Tilburg is de werkman J. A. op de steenfabriek van den lieer S. in de Rauwbraken tusschen twee kipkarren bekneld geraa'kt, waardoor hij inwendig zwaar gekneusd werd. Hi! werd ia zorg- wedcikenden toestand naar hert ziekenhuis vervoerd. Anti-militairist opgepakt. In pen Haag heeft de politie Dinsdagavond aan gebracht zekeren P. J. v. W. die zioh op verdachte wijze ophieid bij het huis van den minister van oorlog. Bij fouilleering werd op v. W. bevonden een aantal anti- malitairistische papieren. Vergiftiging door ijs. Te Hesselingen, gemeente Staphorst, is medische lutlp in geroepen bij 7 patiënten. Door gas vergiftigd. De 79-jarige mej. G. M B geb. V. wonende Twent- straat 99, Den Haag, is in haar woning ten gevo'ge van gasverstikking overleden Door de tram gedood. Maandagmid dag is te Humme'o de landbouwer joldnk aldaar onder de tram ZulphenEmmerik geraakt. De ongelukige was onmiddellijk dood. Ter gelegenheid van het feest der Ko ninklijke Ned. Petroleum-Maatschappij, waarbij de heer Deterding, directeur-ge neraal der maatschappij werd gehuldigd, zeide de heer H. Colijn m zijn toespraak namens directeuren o.m. het volgende: „Gaarne en nu spreek ik niet als uw mede-directeur, maar als Nederlan der, gaarne zouden wij op dezen dag een offteieele erkenning van die verdien ste hebben gezien. Het leiden eener nati onale onderneming, die gij hebt uitge bouwd tot de grootste in Nederland, de grootste in Europa en een der allergroot- se in de wereld, schijnt echter in Neder land minder te worden gewaardeerd, dan het gedurende 40 jaren getrouwelük sto ken van een kachel in een ambtelijk ge bouw Scherp, maar juist en raak gezegd aan 't adres van 't „offieieele" Nederland, dat niet altijd ziin groote mannen weet te eseren en te waardeeren. In direct verband met de felle campag ne welke van zekere rilde tegen de ,JKo- ninkli'Tfe" gevoerd werd en wordt, naar aanleiding van de Diambi-coneessie, liet de heer Colijn zich als volgt uit: „In uw eigen land schiint de waardee ring voor uw gpxrtsche scbepnimg eer af te nemen dian rii toeneem! Ik doel nn niet op den sehaamteloozen laster, die nu en dan vernomen werd en waartegen men niet opkomt. Ik doe! veeleer op de kortzichtigheid die. zich huilend jh het kleed van den staatsman of in de toga van den hoogleeraar. in den Moei van rpo maatschaupii als de onze eerder een gevaar voor den riet dan een voor deel en een eere. Ik doel op 'J omroepen van ban en achtenban jn de agitatie te gen een organisatie, aan welke men niets ereers verwitten kan, dan dat ril een der voornaamste bronnen is van het volksinkomen. Ik weet iniussehen dat het alles n niet beangstigt. evenmin als het tnii en onze andere collega's ontmoedigt. Wij hebben de rustige zekerheid dat wij arbeiden op solide grondslagen." Prof van Embden c. s. kunnen op de ze harde noot hun tanden stomp kra ken. VOLLEDIGE VOLKSVERZEKERING. Het lid der Eerste Kamer, de heer Wit- tert van Hoogland, heeft den Minister van Arbeid gevraagd, of het nief gewensebt is de wet betreffende de vrijwillige ouder dom sverzekering zoodanig uit te breiden, dat deze een volledige volksverzekering omvat HITTE, DROOGTE EN DRINKEN. Het Centraal-Bureau van den „Volks bond tegen Drankmisbruik", vestigt, bij de heerschende hitte en droogte, de aan dacht op het groote nadeel van alcohol en biergebruik, voornamelijk voor ben die zwaren arbeid te verrichten hebben. Slechts even zal men er zich misscien dooT opgefrisebt gevoelen, maar weldra treden loomheid en slaperigheid, raak in hevige mate, op. Koude thee. al dan niet met een wei nig citroensap, koude koffie, karndmelk, zijn thans de dranken voor hen, die hun werk onder de verzengende stralen, der zon moeten verrichten: men milde vooral het drinken van niet-betrouwbaar, onge kookt water. Eer„ ira Engeland reeds lang bekende en beproefde volksdrank verkrijgt men door één eetlepel 'havermeel met U> L. water te koken. DIENSTWEIGERAARS. Van bevoegde zijde wordt aan het Haag-che Gorresrondentie-Bureau mede gedeeld, dat reeds bij het ontwerpen van de dienstplichtwet de mogelijkheid van eene regeling voor de ernstige dienstwei- raars door den minister van Oorlog ander de oogen is gezien. Gebleken is toen, dat een afzonderlijke wettelijke regeling noodig was, gelijk ook betoogd door den minister in de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaal van 14 Juni jj., jn verband waarmede dan ook van do zijde der Regeering geen be zwaar is gemaakt tegen de motie van het lid dier Kamer, de heer Drion. Thans ligt aan het departement een ontwerp van afzonderlijke wettelijke re geling gereed. HARRY HAWKER VERONGELUKT. De bekendo Britsche vlieger Hawker heeft Dinsdagavond over den Atlantischen Oceaan trachten te vliegen en is toen gedood, zijn vliegtuig geraakte in de lucht in brand en stortte brandende met zijn bestuurder naar beneden. Het lijk van Hawker werd eenigo honderden me ters vah de machine verwijderd gevon den. De dood bleek oogenblikkelijk inge treden te zijn geweest; nadat Hawker nit de machine was gevallen of gespron gen. TWEE MILLIOEN VALSCHE SUIKER BONS. Voor de vaeantickamer der rechtbank te Amsterdam stonden Dinsdag terecht een 32-jarige winkelier en een 20-jarige vrouw, die bij dezen haar zwager in was, wegens fraude met groote hoeveelhe den valsche suikerbons, waardoor zij aan het Rijk belangrijk nadeel hadden toege bracht. Het aantal door hen valschelijk in geleverde bons over de 4e en 5e periode bedroeg ruim twee millioen en het nadeel aan het rijk berokkend ongeveer twee ton. Een 58-jarige koopman, die aanvankelijk ook vervolgd werd, is in vrijheid en buiten vervolging gesteld. De twee andere be klaagden zijn gedetineerd. Zij zijn reeds in December gearresteerd. De namaak was zoo mooi geschied, dat de bons nauwelijks van de echte te onderscheiden zijn. Aan beide beklaagden was ten laste ge legd, dat zij gebruik gemaakt hebben van valsche bons van Rijkssuikerkaarten in 1920. Deze bons plakten zij op de opplak- bladen en leverden deze in bij een winke lier of kantoor met het inzamelen belast. Subsidiair is ten laste gelegd, dat zij door misdrijf verkregen bons uit winstbe jag verkocht hebben aan het rijk en" in de derde plaats, dat zij bons In het bezit hadden, bij hoeveelheden, grooter dan in den eerlijken handel verkrijgbaar, en tich niet vergewist hadden van de herkomst of echtheid. In dit naspel van den distributie-tijd was een groot aantal getuigen gedagvaard. Een groot aantal opplakbladen, door de politie hier en in den Haag in beslag ge nomen, lagen op de tafel van de stukken van overtuiging. Uit het verhoor bleek, dat de valsohhekl te bemerken was uit den vorm van eenige letters op de bons. De winkelier verklaarde niet geweten te hebben, dat hij valsche bons ingeleverd had. Hij had de kaarten voor echte gehou den. De winkeljufrouw, die f 10 per week verdiende, verklaarde - in gelijken geest. Het bleek, dat zij den medebeklaagde ook nog voor eenige suikerbons, ter waarde van f 50 5 f 60 bestolen had. Beide beklaagden gaven bij het inruilen der opplakbladen, soms valsche namen op. Met 't hooren der getuigen ft charge en ft décharge ging een groot deel van den middag voorbij. De. officier van justitie, mr. dr. Van Heynsbergen, bracht in zijn requisitoir hulde aan de Amsterdamsche politie voor haar nauwgezet onderzoek, gezien het ont zaglijke aantal bons. Helaas is niet de naam en het adres van den drukker aan het licht gekomen. Zoowel de ralschheid der ter terechtzitting aanwezige bons is aangetoond, als het karakter van de bons, als rechtgevend geschrift. Bovendien had den beklaagden de wetenschap dat de bons ralsch waren en in dit verband wees de of ficier op bet opgeven van valsche namen der beklaagden. Beide beklaagden hebben gebruik ge maakt van een valsch geschrift Eisch tegen beide beklaagden IX jaar gevangenisstraf. Verdedigers waren mrs. Elion en Dc Vrieze. DE BEPERKING DER BEWAPENING. De datum van bijeenkomst der conferentie. WASHINGTON, 13 Juli. Voorgesteld •vordt de bijeenkomst van de ontwapenings conferentie te stellen op 11 November, den verjaardag van den wapenstilstand. Het departement van Buitenlandsche Za ken ziet niet in, waarom de besprekingen niet zouden leiden tot een plan voor asso ciatie der volken als door Harding bepleit. De aanneming van de uitnoodigingen. WASHINGTON, 13 Juli. De eerste for- meele aanvaarding van president Hardtngs uilnoodiging werd ontvangen van Frank rijk. Jusserand, de Fransche gezant, ver trekt Donderdag naar Frankrijk, met het doel, naar men gelooft, met de betrokken autoriteiten te confereeren over de voor gestelde conferentie. LONDEN, 13 Juli. De „Daily Express" verneemt van officieele zijde, dat alle uitge- noodigde mogendheden Hardings uitnoodi- ging hebben aangenomen. UIT DE BELGISCHE KAMER. BRUSSEL, 13 Jnli. Na afzonderlijke be spreking van de budgetten, werd vanmid dag de algemeene begrooting door de Ka mer aangenomen met 81 stemmen, tegen 5 van de frontpartij en 54 onthoudingen, an der wie al de leden der Katholieke Vlaam- schc Kamergoep, wier onthouding door bet lid van Cauwelaert werd gemotiveerd. De Katholieke partij is om vele redenen onte vreden over de regeering, speciaal over de kwestie der taalrechten. RAISOELI INGESLOTEN. LONDEN, 13 Juli. De „Times"-corres- pondent te Madrid meldt, dat de Spaan- sche troepen na een actie, waaraan 12.000 man van alle wapenen deelnamen, rijn aangekomen vöér Raisoeli's bolwerk in Beni Aron. Het'wordt waarschijnlijk ge acht, dat Raisoeli er niet in slagen zal, te ontsnappen en geloofd wordt, dat hij be scherming zal zoeken in het heiligdom van Muley Abd-cs-Salcm en van daaruit zal trachten besprekingen te openen. DE ZAAK-KAROLYL BOEDAPEST, 13 Juli. Naar aanleiding van de onthullingen van prins Windisch- gralz zal tegen een groot aantal personen, men spreekt van vele honderden, waaron der natuurlijk in de eerste plaats Karolyi een vervolging wegens hoogverraad worden ineesi"'-' Ook tal vau Jeden der huid'"" Na! Vergadering en de meeste Hongaar- sche politici van naam zullen ter verant woording worden geroepen, in het bizon der de leden van het kabinet-Wekerle e~ ook Windischgratz zelf, daar hij het oud- regiem niet heeft verdedigd, do h zich ia de eerste dagen der revolutie naar Zwitser land heeft begeven. EEN MILITAIR DEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. SOISSONS, 13 JuH. Tengevolge van het ontvlammen ran gras is hel depot van Mercin Pommier bij Soissons gedeeltelijk m de lucht gevlogen. In het depot bevon den zich 450 ton explosiestoflen met on geveer 10.000 granaten, waaronder 109 kisten pyrietgranaten. Er werden onver wijld maatregelen genomen. AMSTERDAM, 13 Juli. Bericht vaa de Jong en Koenen. Yellow Transpe- rant extra f 4852, dito le soort f 32 38, dato 2e soort f 1823. haantjes peren le soort f 3644, dito 2e soort f 1822 per 100 Kg., bessen prolof'u f0.760.78, dito Aalsmeer f0.640.70. dito tros 10.52—0.58, gele kruisbessen f 0.360.44,r ©ode kruisbessen f 0.24 0.32, witte dubb kruisbessen f0 40 0.44 per Kg., meloenen f 0.50—1,30. perziken le soort f 0.160.32, dito 3e ALPHEN a. d. RIJN, 13 Jnfi. Perziken 1*1.50 i f 15; zuring 0,50 1 1; peulen 22 24; doperwten f 6 1 f 35; tuinfcoonen f 7,30 8.70 per 100 KG.; sla I2,70. dito II f 0,55 5 0,63; bloemkool I f 2.908.60, dito II f 1,90 4,50.dito III 0,90 ft 1.60; meloenen 17 ft 100; komkommers f 11,10 ft 15,50; andijvie 430; sa- voyekool II ft f 13; perziken f 6. per 100 stuks; kroten f 3 ft 3,50; peen 530 ft f 1830; Tabarber 1.40 per 100 bos; sraijboonen f 38, morellen 43; zwarte bessen 51 ft f 67; heerenbooner 22 ft f 23; kruisbessen 17; aaTdbeie» 21 ft 24; tomaten f II; frambozen §6 per 100 pond: peren 11.50 pet 100 stuks. soort f 0.060.12 per stuk, tomaten f 0.540.60, spercieboonen f 0.360.44 per Kg.,, doppers 115.6018.40. tuine boonen f 5.60—6.80, zandaardappelen f8—11.40, veenaardappelen 145.60. kleiaardappclen f 7—8.40, drielingen f 3-4.60 per 100 Kg. WOERDEN, 13 Juli. Kaas. Aange voerd 303 partijen. Betaald word voor Goudsche f 6166, mindere qual. f 56 60, rijksmork f 6073. Handel matig. NIHIJ WERKEBK a/d USSKL, 13 .Tuti Veiling--bericht der Ooöp. Tuinbouwvei ling «Nieuwerkerk a d Ussel en Omstre kera". Eng. komkommers f 8.30-11.20; dito 2e soort f 4.89-6; kl. halve komkom» mers f 3-3.10; gr ongele komkommers f 6.20-5.80; bloemkool f 5.60-10 80; diito 2e soort f 2.30-3.80 per 100; meloenen f 0.75-0.80 per strak; p-en f 7.80-13 7 per 100 bos, ta-.nboonen f 8.20-8.90 per 109 K. G.; komk. stek f .9-4 per 1000 K.G„J aad'e'en f 29-40; pen'en f 39-32; stam- prince sen f40 per 109 pond; doperwten f 7-23 per 100 K.G. Kl-4 repels p. plaatsing f 0.60 gr Elke repel meer f 0.15 BIJ vooruitbetaling FLINKE WERKSTER gevraagd voor den Vrijdag (geen winkel-werk). Smedestraat 11 rw. DIENSTBODE. Mc vrouw SCHöNHUTH, Pa vil» joenshum 15 Haarlem, klein gezin, vraagt tegen I Augustas een DIENSTBODE Gevraagd in ldein gezin een nette DIENSTBODE, g. g. v. Zondags vrij. Mevrouw v. LIEMT, Leid se lie Vaart 92. 6201 Gevraagd een NETTE DIENSTBODE ira klein gezin, wasch buitenshuis. Zondags vrij. Anegang 21, Haarlem. Er biedt zich aan met Angus! ua EEN R.-K. MEISJE tusschen Haarlem en HUkgom. Br. lelt. B. Agent N. H. Grl-, Iüüegnm. Wordt gevraagd te Haarlem een NET B.-K. DIENSTBODE als Keukenmeisje. Bn'eten onder No. 6185, Bureau van dit blad. NET MEISJE GEVRAAGD, loon 7 tol 8 per week. 6193 SANTPOGRTERSTRAAT 52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3