BUITENLAND FEUILLETON BINNENLAND Nalezing op een nalezing Onder Valsche Vlag DONDERDAG 14 JULI 1921 De beperking van bewapening. De processen te Leipzig. De toestand in Opper-Silezië. De toestand In Ierland. De hitte. GEMENGDE PUITENL. BE RICHTEN Een in 't nauw gebrachte. ROOMSCHE WEERKRACHT. t«- Tweede Blad. (Ingezonden). I. Quod licel Jovi, non licet bovi. Wat Jupiter past, pust niet den os. Ter laatste vergadering van den Pro vincialen Kieskring V eisen, maakte men mij opmerkzaam op de Nale zing van de Jaarvergadering der Ka mercentrale Haarlem" door Mr. Bo mans; welke artikelen vermoedelijk alleen in de „Nieuwe Haarl. Courant" verschenen? Zoo ja, dan weet Mr. Bomans wel, dat hij daardoor niet de gansche Kamercentrale bereikte. Enfin, dit is althans iets, wat ik aan fcijne leiding overlaat; waarin ik zelf Zijne leiding volg, door eveneens mijn ^Nalezing op een nalezing" in dit ge waardeerd Dagblad le plaatsen; al jaan wij dan ook zoodoende de kie ners van Amstelland voorbij. Dat mijn wederwoord dus pas een hi a and later komt, vindt zijne oorzaak hierin; dat ik na 2 Juli eerst de be luste exemplaren nog moest opvra gen. (De administratie nogmaals mijn Üank voor toezending.) Zoo heb ik dan eindelijk kunnen 'ezen, hoe Mr. Bomans als Voorzit ter der Kamercentrale allesbehalve te tpreken is over het verloop der Jaar vergadering dier Centrale. Na de drie lijvige artikelen aandachtig te heb- tben doorlezen, moest Ik lachen om •Mr. Bomans, die anderen zoo graag 'doet lachen met degenen, die zijn opi nie niet deelen, die dezulken zoo gaar ne aan de lachlust overlevert Ziet U, dat is zijn leiderstactiek gespro ten uit Christelijke Liefde; soit Ech te1' thans glimlachte ik om Mr. Bo- man s pennevruchten en sarcastisch kwamen, mij voor tien geest de bo- ven vermelde woorden: „Quod licet Jovi, non iicet ]>ovi"; wat vrij ver taald zooveel wil zeggen, als „Wat den (hoogen) Oomes past, past nog niet den neefjes". Mr. B. schrijft bijv, in het begin: de toon (die de muziek maakt) Is scherp en onwelluidend, maar de dissonanten roepen hier en daar ap plaus op, blijkbaar „omdat het maar eeus gezegd moet worden of omdat het flink gezegd is". Ja heusch, dat schrijft Mr. Bomans, die in zijn na lezing gansch niet scherp en gansch niet onwelluidend is. Mr. B., die gansch niét van plan was, om het in zijn artikelen ook maar eens flink te zeggen; doch intusschen zoo flink zijn mond voorbijpraat, dat onze vriend Zuurbier van Wijkeroog ad rem was met Mr. B. «le woorden in den mond te leggen: Sic volo, sic l'ul eo, zoo wil ik liet hebben en zoo tal hét gebeuren ook, enz. Het kra nig stukje van dezen geachlen R. K. strijder heeft miju volle sympathie, er is geen woord Fransch bij; en boyco tt 1 het geeft het politiek gekonkel 'bi de Kamercentrale Haarlem juist weer. Leest maar wat de lieer Zuurbier schrijft over Mr. Boman's woorden; het moet van onderaf aangroeien. Ja, ja, als de heeren eerst maar achter lie groene tafel zitten (niet bedoeld de .bestuurstafel). En dan moet men (daarop Mr. Bomans verweer lezen, gewoonweg om er oiiwel van te wor den. De toon van Zuurbier s schrijven zou menigeen afschrikken! Neen, maar tdan die scherpe toon van Mr. B.; ech ter „Quod licet niet waar?! Doch dit is nog niet het ergste, neen, Mr. Bomans wordt onwaar, hij wordt een kameleon. Terwijl er toch voor ge borgd is in de Statuten, dat het Be stuur alle macht heeft om de afge vaardigden der locale kiesvereenigin- IN» als poppetjes te laten dansen en knikken, terwijl de voorzitter vooral bet: „sci volo, 'sic. jubeo" zoo gre- lig mogelijk toepast (getuigen de 3 be wuste artikelen), reusachtig te keer gaat als men opposant is, het walgelijk vindt, zijn bliksems van gramschap in 3 lijvige krantenartikelen Iaat flitsen; ter\vijl dit alles een feit is in de Kamercentrale Haarlem durft Mr. B., wanneer hij het onbeperkt vertrouwen «nc qua non opeischt, uog te -schrij ven: „Ik huiver voor zulk vertrou wen" er op latende volgen: „ik wil liscussie". Je moet advocaat zijn om zooveel dutT le hebben, om in gemoede je zoo te kunnen wringen. Mijnheer Bomans, zijn de kiezers der R. K. Kieskring Haarlem dan zulke stommeriken, dat ze niet proeven: hoe Gij ze gewoonweg -m het ootje neemt? Maar er komt nog meer: „Al mijn verklaringen zijn juist en oprecht. (Hoe rijmt zich dat met het voren- gaande?) Wie daarover twijfel durft uit le spreken, doet niet alleen iets. wat hij jegens God te verantwoorden heeft, maar oolc jegens zijn parlij." Welnu, die beiderlei verantwoording accepteer ik ten volle. Ik de „heibel maker", ik die vatbaar was voor des heeren Loerakker's argumentatie (paaschmanfiest en defensieparagraaf) dan voor de Uwe, ik de grootste „au tocraat", ik de „onbegrepene" van Amstelland, ik accepteer ten volle bei derlei verantwoordelijkheid, neergelegd in die hoogdravende woorden van een heethoofdig advocaat. Mr Bomans weet het wel: U kweekt zelf wantrou wende kiezers, èn omdat Uw woorden en daden niet één zijn (zie ar tikel Zuurbier), èn omdat Uw stelsel neergelegd in dc Statuten niet deugt,. Wat dit laatste betreft steun ik „het jongeheertje" (de toon, die de muziek maakt van Mr. B.) op mijn 10-jarige ervaring in de hoofdstad, op de on dervinding van vice-voorzitter van oud District IX (het grootste) van Am sterdam, van oud-Kringbestuurder aldaar. Hierover een volgende maal. TH. J. KONING, .Voorzitter R. K. Kiesvereeniging 1 „J-W Brouwers" te Bovenkerk. Ter wille dei- onpartijdigheid welke een hoor en wederhoor eischt, hebben wij dit en het volgende schrij ven van den lieer Koning opgenomen. Wij zagen ons evenwel verplicht hier en daar een woord te wijzigen of te schrappen, waar de inzender al te kras uit den toon viel. Desondanks kan ons zulke muziek slechts matig bekoren. (Redactie.) De antwoorden der mogendheden. Uit Washington wordt gemeld: Naar vernomen wordt, zijn er gunstige antwoorden ingekomen van op één na alle mogendheden, aan welke de V. S. een con ferentie inzake beperking der bewapenin gen in overweging hebben gegeven. Het presidium der conferentie. Volgens berichten uit Washington zal Harding niet zeil' de ontwapeningsconfe rentie leiden, doch deze taak opdragen aan Hughes. i Smuts naar Washington? Naar vernomen wordt, heeft men zich tot Smuts gewend, inzake het bijwonen door hem van de ontwapeningsconferentie te Washington. Hel Franschc standpunt. Pertinax bespreekt in de „Echo de Paris" de „gewichtige evolutie in de Britsche po litiek" in verband met president Harding's uitnoodiging. Alhoewel Amerika oogen- sohijnlijk de voornaamste rol speelt, is de geheele zaak terug te brengen tot op een frontverandering van het kabinet te Lon den, dat onder den indruk van de houding der Dominion-premiers tot een Britsch- Amerikaansch-Japansche overeenkomst wil overgaan. Welke gevolgtrekkingen zijn hieruit voor Europa te maken? vraagt Pertinax. Dat het krachtige streven van Engeland zich steeds meer van ons continent afwendt, en dal onze vriend aan gene zijde van het Ka naal zich in het zog van Amerika ca 'lc Dominions van de bondgenootschappelijke overeenkomsten van alles wat zijn vrijheid van bewegen kan beperken, verwijdert. Langs den weg der Amerikaansche vriend schap keert het tot zijn isolement van weleer terug. Een reden te meer, zoo besluit Pertinax, om al onze waarborgen ten opzichte van Duitsdiland te handhaven, en >m in de conferentie van Washington niets te aan vaarden, dat onze kracht zou kunnen doen verminderen. Want het zal niet aan goede Amerikaansche en Engelsche zielen ont breken om ons de totale ontwapening aan tc bevelen. De torpedeering van een hospitaalschip. Voor het Hooger Gerechtshof te Leip zig is thans het proces aan den gang tegen den duikbootcommandant, welke het En- getsche hospitaalschip „Llandovery CasUe torpedeerde. Eerst zijn de Engelsche getuigen gehoord, wier verklaringen alle hierop neerkwamen, dat er op het hospitaalschip geen munitie aan boord was en dat liet niettemin zonder reden werd getorpedeerd. Gisteren werden de Duitsche getuigen ge hoord. f VRIJ NAAR HET DUITSt tL TWEEDE DEEL. 10 Dan staat bij u dus te trots hooger dan het levensgeluk van ins beiden riep Von Brenner met bitterheid uit. Dus heeft u mij nooit bemind Helena wendde zich af. „Ik geloof, dat het beter voor ons is, aan dit ge- sperk eon einde te maken, zetde zij tr5' besluit is onherroepelijk?" ja," hernam zij met vaste stem. geloof mij, dat het mij moe, ,jk, zeer moeilijk valt, het verlokkende ;eluk van de hand te wijzen maar iet moet zijnom uwent- en om mijnentwil moet ik sterk zijn. „Stil Karo 1 kunt gij de poes nooit met rust laten klonk het plotseling Uit de verte en spoedig daarna werd Wanda zichtbaar, die nu in een boven matig luid onderhoud met de beide vierpootige lievelingen van juffrouw Eindelijk gevonden Ik ben al se dert een halve eeuw van mijn zieken bezoek terug. Zijt gij verdwaald even als de kinderen in t bosch, of waar zijt gij geweest T Niemand antwoordde. Wanda wierp een vluggen blik op de beide ernstige gezichten, en de guitige glimlach om haar mond verdween. „Het wordt tijd dat wij vertrekken,' zeide de baron na een onaangename pauze, met koude en harde stem. Zwijgend gingen zij naar binnen. Juffrouw Rohr had eenige verfris- schingen klaar gemaakt, doch zij moest tot haar groot verdriet zien, dat de gasten dezen keer haar keuken weinig eer aandeden. Het rijtuig was intus schen voorgekomen. Wanda drukte de oude dame en haar dochter hartelijke de hand en stapte in. Helena volgde haar voorbeeld en de vlugge paarden draafden vooruit. Een zachte wind verhief zich en aan den westelijken hemel kwamen verdach te koperkleurige wolkjes te voorschijn. De baron spoorde zijn paarden tot groot ere haast aan. Een eeruimen tijd heerschte er een ue aanarang van hel publiek was weer zeer groot. Precies 9 uur was de Engelsche commis sie aanwezig en begon ook het proces. Al lereerst werden de door de verdediging ge dagvaarde getuigen opgeroepen. Hierbij bleek, dat een aantal getuigen niet is ver schenen, daar ze of ziek zijn of de dag vaarding niet hebben ontvangen. De voor zitter maakte er de verschenen getuigen nogmaals opmerkzaam op, dat ze zich door niets moesten laten beïnvloeden, spe ciaal niet door vroegere kameraadschappe lijke of dienst-verhoudingen. Daarna werd het verhoor voortgezet. Als eerste getuige werd gehoord de Ka- naalloods Popitz, die stuurman was op de U 86. De voorzitter vermaande dezen ge tuige opnieuw de volle waarheid te zeggen zonder rekening te houden met zijn vroe gere superieuren. Getuige geeft dan 'n uit voerig verslag van de gebeurtenissen van 17 Juni. Er is langdurig overlegd, zeide hij, of er gevuurd zou worden of niet. Luite nant Dittmar en ik rieden af het schip te torpedeeren. De commandant besloot eerst na langdurig aarzelen, dit toch te doen. Van de twee torpedo's, die afgevuurd werden, trof er slechts één. Wij voeren onder water verder en doken daarna weer op om ons te overtuigen, of ons vermoeden, dat er mi litaire strijdkrachten aan boord van het hospitaalschip waren en het schip voor mi litaire doeleinden werd misbruikt, juist was geweest. Wij naderden dc plaats van het ongeluk, waar een groot aantal menseben in het water zwommen. Dezen waren ongeveer 5 k 600 meter van het schip verwijderd. Daaruit moesten wij opmaken, dat de boo ten, waarin zij zich gered hadden, reeds gezonken waren. Daarna zagen wij ook reddingsbooten met schipbreukelingen. Van deze booten waren verschillende verlicht. Wij naderden verschillende van deze boo ten, om te zien of er officieren in zaten. Enkele schipbreukelingen werden aan boord gehaald. Het is mogelijk, dat in de lucht geschoten is om de booten te dwin gen naar ons toe te komen. Dat een boot bij de poging tot redding vernield is, heb ik niet gezien. De aan boord gehaalde lie den werden verhoord, in de eerste plaats om na te gaan, of het vermoeden, dat er Amerikaansche vlieger-officieren aan boord waren, juist was. Op de vraag van den voorzitter, waarop dit vermoeden- berustte, antwoordde de ge tuige- „Onze commandant had dit ver- moedén; waarop hij dit grondde, weet ik niet." Nieuwe Pootsche opstand? De meeste gemeenten in den kreits Hin denburg zijn nog steeds zonder militaire bescherming en aan een ongehoorde Pool sche terreur overgeleverd. Vaak worden bij geziene burgers groote geldsommen af geperst en rooftochten gehouden. De ge wezen insurgenten willen zich, zooals zij zelf zeggen, schadeloos sle ten voor het loon, dat Korfanty hun niet heeft uitbe taald'. Een commissie, de te bevoegder plaatse hiertegen protesteerde en met kracht niiüiaire bescherming edsehte, kreeg ten antwoord, dat bijv. naar Wiso- nik voorloopig zoolang er niet meer troepen waren slechts drie patrouilles konden worden gezonden en dat voor een voïledige bezetting tenminste een divisie noodig was In Paulsdorf werd Zalerdag de student Münster op bepaald beestachtige wijze door slagen met geweerkolven op hel hoofd zwaar mishandeld. Ook in den kreits Rvbnicj hebben de insurgenten nog steeds de macht in handen. Zij hebben openlijk verklaard, dat de vierde Poolsche opstand op 17 Juli zal beginnen. De Duit sche bevolking heeft aanzegging gekregen vóór 15 Juli het gebied te verlaten: wie dan het ontruimingsbevel niet is nageko men, zal over de Poolsche grens worden gezet. Het spreekt vanzelf, dot deze be dreiging een massa-vlucht van de Duit sche bevolking ten gevolge heeft gehad. Men kan zeggen, dat de voorbereidingen voor den Poolschen opsland volkomen beëindigd zijn. Een «sorrespondent van de „Voss. Ztg. had gisteren een onderhoud met den com mandant der Engelsche troepen, generaa Henniker, over den politleken toestan Op de vraag naar de mogelijkheid vaneen vierden Poolschen opstand verklaarde de Engelsche generaal, dat hij geloofde dat de intergeallieerde troepen in staal zouden zijn elke gewelddadige beweging onmid dellijk te onderdrukken De Poolsche grens zal thans worden afgestoten en we door troepen van aWe drie der in Opper- Sirèzië ver'egenwoordigde mogendheden. De derde Poolsche opstand zou vo gens zijn meening niet mogelijk ziin gewee-i, als er meer Engelsche troepen terbesom - king geweest waren. Thans ziin de r. S - sehe troepen 60 pet. sterker dan voor oen Poolschen opstand. De vredesvooruitzichlen. De „Daily Mail" meldt dat De Valera en zijn mede-gedelegeerden zich geduren- de de onderhandelingen te Londen nie n het openbaar zullen vertoonen en vermoe delijk hun intrek zullen nemen b'j vrien- Zij zuiden, naar het heet, vragen votko men finaniieele autonomie en een P'-rle' dan op de paarden en de dames waren in gedachten yerzonken. Wanda was zeer verdrietig. Zij had heden zooveel verwacht van dit uitstapje naar slot Arden, alles zoo mooi bedacht en nu. Alles scheen uit te zijn, ten minste vooreerst. Morgen ging Leo op reis en wat kon in zijn afwezigheid met al gebeuren, de barones zou zeker niets onbeproefd laten om een scheidsmuur op te richten tusschen Helena en haar zoon. De wind was gaan liggen, .maar de wolken breidden zich hoe langer hoe meer uit, en nu en dan hoorde men in de verte een dof gerommel. „Gelooft gij, dat wij voor 't losbre ken van het onweer thuis zullen zijn, Leo Wanda was eensklaps door een harderen donderslag uit haar droome- rijen opgeschrikt. „Ik hoop het," hernam deze, met een blik op Helena, die met bleeke wangen en gesloten lippen de veran dering in de natuur gadesloeg. „O, Helena is volstrekt niet bang Nietwaar Helena „Niet in 't minst," antwoordde Hele na bedaard. WjI het eroe.A dat wii den naam>» ment voor gehéél leplatirt, nm een daar aan ondergeschikt parlement voor den noord-oost-hoek van Ulster terwijl zij waarborgen zullen geven dat Ierland niet dienstbaar zal worden gemaakt als basis van aanval door een vreemde mogendheid op Engeland. De Vaiera is Dinsdagavond met de Smn Fein-afge vaardigden Griffith, Stack en Barton te Londen aangekomen voor de conferentie met Lloyd George op heden. Donderdag. Sir James Craig, de premier van Noord- Ierland, heeft in een rede te Belfast ge zegd, dat hij tot De Valera zou willen zeggen, dat geen vrede verkregen kan worden ten koste van Uister. Zijn (Craig's) regeering ging naar de conferentie van Londen, omdat een weigering verkeerd zou worden uitgelegd, maar men zou niets prijsgeven. Hij verlangde naar vrede en zou niets doen om vrede in geheel Ierland te he etten, maar er moest geen republiek komen en er diende niet aan Ulster te worden getornd. In elk geval zou er vrede zijn in Ulster, omdat hij voornemens was dien tot stand te brengen. Het intreden van den wapenstilstand. De wapenstilstand, die Maandagmiddag te 12 uur is ingetreden, is niet officieel afgekondigd. Noch voor Dublin Castie, waarvoor zich een groote menigte verza meld had, noch voor het stadhuis te Du blin had een officieele aankondiging plaats. De straten waren vol, iedereen was in* de beste stemming, en toen het twaalf uur sloeg, maakten de schepen in de ha ven van Dublin een helsch kabaal met hun sirenes. In een der spoorwegwerk- piaatsen en bij verschillende takken van gemeentedienst nam het personeel een huiven dag vrij ter «ere van den wapen stilstand. Volgens een B. B. D.-bencht heeft Du blin Maandagavond geestdriftig den wa penstilstand gevierd. Duizenden vulden de straten en zongen en juichten tot vroeg in den morgen. De militaire politie was af wezig- Overal elders in Ierland werd de wapenstilstand zorgvuldig kt acht geno men; er heerschte volkomen orde. Belfast heeft Maandagavond den wapen stilstand verbroken door ongeregeldheden cn brandstichtingen, waarbij eenige per sonen gewond werden. Honderden natio nalistische gezinnen zijn dakloos ten ge volge van de vernielzucht van benden Oranjemannen. Dientengevolge zijn de „ourfcw"-nren (gedurende welke zich niemand op straat mag bevinden) weer ingesteld. Intusschen is gisteren de herdenking van den slag aan de Boyne zonder eenig incident verloopen. In Engeland. De Engelsche bladen meiden dat de hitte in Engeland steeds aanhoudt. Zon dag was de heetste Juli-dag, dien men jn «te laatste 40 jaren gekend heeft en Maandag was al niet veel minder. De maximum temperatuur in de schaduw was 89 graden, die in de zon 133. Er scheen gisteren nog niet de minste kans op regen. Uit verschillende plaatsen komen mede- deelingen van gras- en boschbranden en vele mooie plekken verkeeren in gevaar. Zondag was de brandweer te Londen ge noodzaakt herhaaldelijk branden te blus- schen op de bekende HampsteadHeath en ook in vete andere parken en open plaat sen, zoowel te Londen als elders, werden branden geconstateerd. De drinkwater- voorraad in Londen neemt, ten gevolge van het opdrogen der Theems-bron-nen, waaruit de hoofdstad grootendeeis haar water krijgt, bedenkelijk af cn den bur gers wordt telkens medegedeeld dat alle waterverspilling moet worden tegenge gaan en geen water mag worden verkwist aan het besproeien van tuinen. In commissie-vergaderingen van het Lagerhuis werd door de voorzitters aan de leden toestemming gegeven de be raadslagingen bij te women in hun hemds mouwen. In vele deden des lands is het oogsten begonnen. In Noord Wales is de oogst uit stekend, doch het stroo erg kort. Uit Essex Cambridge, Suffolk wordt gemeld dat de oogst goed is, doch de graankorrels .zijn erg klein. In Frankrijk. De ontzaglijke hitte, welke Parijs teis tert, scheen gisteren haar hoogtepunt nog niet te hebben bereikt. Nog steeds steeg de thermometer, alhoewel er uit <le Provence en Elzas-Lotharingen onweers buien werden gemeld. De watervoorziening, welke een oogen blik dTeigde te kort te schieten, blijft op het normale gehandhaafd; de prefect van de Seine heeft medegedeeld niet tot het sluiten der waterleiding gedurende enkele uren van den dag, zooais aanvankelijk in net voornemen lag, over te gaan. Dinsdag heeft de hitte verscheiden slachtoffers gemaakt. Bovendien had de politie het druk met het opmaken van proces-verbaal tegen tal van personen, die wat al te luchtig waren gekleed. Alhoewel bij gemeenschappelijk besluit van Kamer en Senaat is bepaald dat de wapenschouw op 14 Juli wegens de warmte niet ooorgaat, zijn jJinsJag *<:n aantal marinctrocpen uit Brest naar Pa rijs vertrokken. Weliswaar wist men te Brest dat de re vue was afgelast, maar een.... officieel bevel om de troepen niet te zenden was nog niet ingekomen. De „Matin" heeft den minister van landbouw gevraagd naar de schade, welke reeds door de droogte is veroorzaakt. De wintergranen zijn goed geworden, doch de voorjaarsgranen hebben veel geleden. Zij zijn klein gebleven evenals de aardappe len. De beetwortelen slaan er thans nog goed voor; komt er echter binnenkort geen regen, dian zal de oogst zeer gering zijn. Dientengevolge is thans reeds de prijs van de suiker geslegen. De groen ten zijn zeer schaarsch en duur. De veemarkt is zeer overvloedig, daar de boeren zich veelal van enkele hunner koeien ontdoen, niet zoozeer uit gebrek aan voedsel, docli meer tengevolge van de schaarschte aan water, om ze te doen drinken. Vandaar dat de prijs van het vleesch reeds is gedaald Ook de melk- toevoer en de bolerproducten zijn ver minderd. Er is evenwel builenlandsche boter (Nederlandsche, Deensche en Ar- gentünsche) op de markt. „Bonsoir" spot als volgt met de vele berichten over dc hitte: Alle bladen „de grande information" melden hedenochtend dat het warm is. Wij hadden dit bericht gisteren reeds ontvangen, doch plaatsgebrek verhinder de ons het op tc nemen VALSCHE MUNTEBS. De Dusseldorfsche politie heeft een groote bende valsche munters ontdekt, die over geheel West-Dratscibiand en Holland werkte; ongeveer 100 personen zijn aangehouden Machines en werktui gen om valsch geld te maken werden te Dusseldorf en Keulen in beslag genomen. Er is enorm veel vaJsch papiergeld ge maakt en voor millioenen in oniïom ge bracht. Een der gearresteerden beeft bekend voor 12 jaar een dienstmeisje vermoord te hebben. De „Dailv News" meldt dat het stoomschip „Western Front" van Florida naar Londen met een gemengde lading, Maandagmiddag ter hoogte der Seilly- eilanden ia brand geraakte De beman ning deed al het mogeliike de vlammen le blusschen, doch opeens ontstond een ontploffing, waarbij de kapitein over boord werd ges'agen: hi? werd echter on gedeerd gered. Een der leden van de be manning wordt vermist, terwijl er 7 ge wond ziin. De bemanning kon nog in de booten komen en werd later door de red dingsboot van Scilly gered. Onder de ge redden bevond zich ook de echtgenoote van den kapitein. Een kantoorbediende uit Londen, die sedert 17 dagen in bet Lake District in het N W. van Engeland, vermist werd is met een gebroken enkel in een kloof teruggevonden. Hij ijlde eenigszins tenge volge van de ontbering, die hij had door staan. Op een dag, dat het regende en mistte, was hij in de kloof gevallen. Dat hij levend werd teruggevonden, wordt toegeschreven aan het mooie weer. Hij slaagde erir water op te vangen dat door spleten in de rots sijpelde. Op een protest-vergadering te Eind hoven tegen de gevangenhouding van den dienstweigeraar Groenendaal is o.a. het woord gevoerd door een sociaal-demo craat, die hoog van den toren blies. Niet als vele anderen is deze voor de directe actie, hij is zelfs tegen dienst weigering, maar hij meent, dat een re geering een dienstweigeraar die voedsel weigert om zijn principe, niet gevangen arms houden. De redactie van het E.D. vroeg, of de man ook de consequentie zijner woorden aaanvaarden durfde. Hoe datP vroeg hij. Wel, stelt ge U Uw socialistischen staat als een goordenden staat voor? Ja, natuurlijk. Maar gesteld dan, dat ik in dien staat principieel bezwaar zou hebben te gen bepaalde wetten kan ik dan van de naleving dier wetten afkomen door me er tegen te verklaren, desnoods een paar dacen voedsel te weigeren? Behoeft zich in den door U gedachten staat de min derheid niet aan de meerderheid aan te passen? J i Ja nee kijk eens, in den socia listischen staat zal alles anders zijn. Natuurlijk, maar zal daar de minder heid zich door voedselweigering aan do meerderheidswetten kunnen' onttrekken Ja, hoe bedoelt U dat? Wel; in uw staat zou men wetten ma ken, als ik me dan uit principe niet aan die wetten kan onderwerpen, b.v. uwo socialisaUe-plannen, en ik weiger desnoods een paar dagen voedsel, behoeft dan een e ventueel door mij geëxploi teerd bedrijf niet gesocialiseerd te wor den? Ja, natuurlijk, maar U zoudt daar geca bezwaar tegen hebben, want wij, sociaal democraten, wenschen niets te ontnemen zonder vergoeding. Als we het moeten doen, als de Bolsjewisten in Rusland, was ik morgen aan den dag geen sociaal democraat meer. Gedwongen afgifte van c-igendom, ook al wordt er vergoeding gegeven, blijft toch altijd in strijd met het eigendoms recht, dat ook in Uw staat nog door - velen gehuldigd zal worden. Maar het gaat er trouwens niet om, of ge U in het bepaald geval uit een moeilijkheid zoudt kunnen redden. Ik bewear en dat zult U mij moeten toegeven, dat Uw staat als een geordende maatschappij onbestaan baar is, als de minderheid zich door voedsel-weigeren aan haar plichten kan onttrekken. Zoo is het ook met het geval v. Groenendaal. Als de regearing dezen jongeman vrij liet, zouden morgen aan den dag de „principi '-ele" dienstweige- raaars bij honderden uit den grond rij zen en dan verzette men zich spoedig cok teen verzekering-wetten en allo an dere, die lastige verplichtingen met zich utoe brengen. Als men anti-militairist is, laat men dan propaganda maken voor zijn ideeën en het zoover zien te bren gen, dat er een regeering komt, die den dienstplicht afschaft. Dat i3 de georden de weg. Djirft U voor Uw standpunt de consequentie te aanvaarden ten op zichte van andere wetten? Ja, als er werkelijk de dood mee gemoeid zou zijn, als men om z'n prin cipe ve'.el weiger Je, danwel! U meent du3 dat ook anderen, die aoor voeaseiwengenng zich aan hun plich ten ten opzichte van sociale wetten ont trekken willen, van de nakoming dier plichten ontheven moeten worden? Jatenminstemen zou in ieder geval er iets op moeten prakkezee- ren, dat ook die mensohen in de maat schappij hun principe konden uitleven. Toen gaven we het op, zegt de Re dactie. We zijn benieuwd, wat de socia- liistische broederen van dit standpunt zeggen zullen. genoot van onzen ouden dokter ont dekt hebben," zeide Wanda na eenige oogenblikken. „Indien wij niet toeval lig daar voorbij waren gekomen, zou hij waarschijnlijk nog onder den boom liggen, en, hoe mooi dat plaatsje ook mag zijn, gedurende een onweer is het toch alles behalve aangenaam." „Het zou zijn dood geweest zijn," merkte Helena ernstig aan. „Zijt gij nog eens naar hem gaan kij ken, Leo? Juffrouw Rohr zeide mij voor ons vertrek, dat hij weer volkomen bij kennis was en dat men nu reeds een gunstige verandering in zijn uiterlijk kon waarnemen." ,.Ja, ik ben tweemaal bij hem ge- v.vcst. Zijn zwakte komt hoofdzakelijk van honger en juffrouw Rohr zorgt goed voor hem zij is voor ziekenver pleegster in de wieg gelegd." „Maar hoe kwam hij eigenlijk in 't bosch? H hij niet gezegd, wat hij daar wilde doen en in elk geval wie en wat hij is De baron knikte. „Hij wilde mij ab soluut een kort overzicht van zijn gan sche levensgeschiedenis geven, of schoon ik naiuwelijks tijd genoeg had v Naar het. scheen wenschte hij niet voor een gewonen vagebond gehouden te worden." „Wel De baron haalde de schouders op. „Hij is, naar hij zegt,-in Oppeln geboren en als jonkman naar Amerika gegaan. Daar heeft hij van alles aan de hand ge had, hij is afwisselend kellner, stoker op een Mississipiboot, secretaris, dokter kleermaker, kortom alles geweest. Soms ging het hem uitmuntend, cn dan weer<eed hij gebrek,tot hij eindelijk zulk een verlangen naar zijn vaderland kreeg, dat hij besloot naar Europa terug te keëren." „En dan „Zijn vroegere kennissen hadden hem lang vergetenzijn zusters en broers waren dood of vertrokken en slechts na veel en lang zoeken slaagde hij er in een zijner zusters te vinden, d'ie, ik herinner mij niet meer waar, met haar man en een groot aantal kinderen en kleinkinderen woonde. Een paar weken was hij haar gast, maar zijn zwager werd onvriendelijk en norsch. Hij be sloot dus weer te vertrekken. Hij kwam naar Breslau en vond een betrekking als kantoorlooper bij de firma Kneiff en Co. Zes iaren is hij daar geweest, Dichter Frans Bastiaanse heeft in een mooi vers de mentaliteit der menschen ten opzichte van het altijd-elders-schijnende ge luk eens kort maar krachtig „beschreven" in de volgende regelen, welke om hun diepe beteekenis en om hun waarheid voor alle tijden en alle menscben verdienen „klas siek" te worden: „En zoo zag hij steeds wat hij hebben wou, En nooit zag hij wat hij had, En hij dacht eerst, hoe hij het minnen zou, AU hij het niet meer bezat" Naarmate in den nieuwen tijd de gods dienstige, politieke, sociale, economische en vele andere verhoudingen zkh steeds scherper zijn gaan toespitsen is de Katho liek in een hem steeds méér vijandige wereld komen te leven, en noodlger dan brood zijn hem en haar op fabrieken en werkplaatsen en kantoren en in at dan niet gezochte en gewaardeerde gezelschap pen «Ie wapenen, waarmede hij of zij de talrijke en vaak heftige aanvallen op zijn Roomsche overtuiging succesvol zou kun nen afslaan. Op bepaalde momenten zou een snedig- juist antwoord op een bepaalde vraag ol opmerking menigeen iets liefs waard zijnf doch niet iedereen is zoo door en door bestudeerd in philosophic en theologie en andere ie's méér, dat hij uit eigen weten schap de waarheid tegenover de leugen of leugenachtige insinuatie kan stellen, -en daarom is het noodig (van onze felste tegenstanders, de socialisten, mogen wij ten deze léérenl) dat de breede Roomsche massa zorgt, op indere wijze zich een flinke dosis Roomsche weerkracht te ver zamelen. Dit kan en moet geschieden door zich èn woord èn geschrift ten nutte te maken. Door druk gebruik van de apologetische cursussen, overal waar ze gegeven worden. Door dankbare aanvaarcüng van het apologetisch geschrift. Vooral het laatste schijnt ons van on-, schatbaar belang; immers, waar de levende stem van den geloofsverdediger niet kan doordringen, daar kan wèl een boekske gelezen worden, en dat is op oneindig veel meer plekjes, dan waar apologetische cur sussen gegeven kunnen worden: in de huiskamer, in den trein, in het vrije veld! Voor verreweg het grootste deel moet der Roomsche massa door middel van apologetische lectuur de noodige Room sche weerkracht bijgebracht worden. En.... weten onze lezers nu wel, dat Max, de bekende „Maasbode"-apologeet, een ieder alreeds een enorme hoevee'Leid Koomsche weerkracht voor het grijpen ge geven heeft? en gelijk hij zegt, is men daar zeer vreden over hem geweest. Twee drie maandengeleden geraakte de firma bankroet en Muller was broodeloos Al zijn moeite, om werk te vinden, was vergeefsch, en eindelijk begaf hij zich in vertwijfeling op weg om zijn familie weer op te zoeken, in de hoop, door be middeling van zijn zwager werk te verkrijgen. Geid, om met het spoor te reizen, had hij nietr dus bleef hem niets over dan te voet te gaan. Daar hij zeet verzwakt was, viel hem dat moeilijk, maar het ging toch, totdat hij dezen morgen het bosch bereikte, waar wij hem vonden. Hij had gisteren den ge- heelen dag niets gegeten enden nacht op het veld doorgebracht." „Die arme sukkel," riep Wanda met tranen in de oogen. „Leo, ik hoop, dat gij u over hem zult ontfermen en hem werk geven, wanneer hij weer hersteld is. Misschien kan hij wel in Arden be zigheid vinden, of anders is er wei een mijner bezittingenwerk voor hem f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5