I H. COEBERGH SCHOOLBOEKEN RESTANTEN blanco papier H.V. Drukkerij „BE SPAA8HESTAD" Vereeniging vaa SrandstoDenhandelaren Opruiming van SpeelgoBderen Slijterij „DE UI SE Binnenl. Nieuws. Kerk en SefeooL Kunst en Kennis. Orde en Arbeid. Landb. en Visscherij R. K. BOEKHANDEL rs y w y li i.G. TffiHilEH, voorheen B. v. TÖBiOIIT, Pftl JSWEMfll IDEM H13 Fijss© Mleeschwa^an- RECHTZAKEN. n y H. DE VRIES F a EL A GE, Eenig adres Korte Zijlstr. 32rood Verkeer en Posterijen. y n y n y n y n GEDEMPTE OUDE GRACHT 74 U fX y O f* y y aan rollen van 75 c.M. breed a 25 cent per Kilo NASSAULAAN 49 HAARLEM voor H. B S., Gymnasium en alle inrichtingen voor onderwijs, tegen veel verminderde prijzen. Verkrijgbaar bij: Oude en Nieuwe Boekhandel Jacob jnastraat 3 en Ged. Oude Gracht 27 Aankoop van Bosken en Bibliotheken. te Haarlem en Omstreken. Hiermede heeft bovenstaande Vereeniging de eer te berichten, dat zij zich genoodzaakt ziet de prijzen van Anthraciet te verhoogen en te brengen voor: Belgische Anthraciet I (50 80 m S3.) op f 3 75 II (30-50 m.M.) 4.05 III (20-30 m M.) 3.75 per Hectoliter franco in de bergplaats. HET BESTUUR. Lieve Vr. Gracht 34, hoek AnihoniestraaL 05SENRG0IIVLEESCH 43 ct. p. ons SCHOUOERHAK! @3 RÖOKWOISST 25 BOTERHAM WORST 20 PLOKWORST 25-30 Lanqeveerstraat 20 Tel. 271 noteert de navolgende prijzen af gehaald aan bovengenoemd adr©3 UNIE Genever f 3.35 per Liter UNIE Brandewijn 3-^ i» Roti. Citroenbitter 3.50 Oranje Bitter 3.75 Nieuwe Bessen zoet ot zuur f 4„ ,f Witte Port a f 1.25 per Flesch Roede Port 1-25 Serie na serie en bundel na bundel deel Max bij zijn Apologetisch Bureau „IIou- rast" (Breedstraat 9 te Alkmaar) in den neest smakelijken en meest.... goe-ikoo- »en vorm geloofsverdedigingen verschijnen, welke te zamen den meest idealen apologe- tisoben cursus vormen, welken men zich denken kan. Max schonk aan Roomsch (en niei- Rcomsch!) Nederland o.a. alreeds de serie's „Karei ende Elegast" en „Zwart op Wit" en thans is de serie, „Wij Katholieken" alreeds in zes deeltjes dus tot op de helft gevorderd. Een abonnement op een serie van Max's apologetische brochuurljes (in onzen tijd van duurte ongelooflijk goedkoopl) ver zekert een ieder (vooral propagandaclubs mogen het zich voor gezegd houden) een benijdenswaardige hoeveelheid Roomsche weerkracht. Roomsch Nederland, dat strijden moet voor de verdediging, voor den triomph van zijn heerlijk geloof, late de goede en goedkoope gelegenheid tot verzameling van de noodige Roomsche weerkracht niet on benul. Men heeft wapenen noodig in den vaak feilen en onverwachten strijd. Véél is er om deze wapenen geroepen. Luider en algemeener, naarmate de strijd gevaarlijker werd. Welnu: laat men dan nu in tegen stelling met den zoeker-naar-geluk van dichter Bastiaanse niet steeds zien wat men hebben wou, laat men nu eens wel zien, wal men heeft! Men kan zich door aanschaffing van Max' brocliuurtjes heel goedkoop een arse naal van wapenen ter verdediging en tot triomph van zijn geloof vergaren. Die gelegenheid heeft men. Dat ze gewaardeerd en benut worde! SUBSIDIE-REGELING HAVEN RESERVE. Naar „Voorwaarts" meldt, heeft de mi nister van Arbeid aan het gemeentebe stuur van Rotterdam en Amsterdam mee gedeeld, dat de regeering bereid ik een subsidie-regeling te tTcffen voor de haven- reserve. Voorwaarde is echter, dat de werkge vers allereerst een deel voor hun rekening nemen en dat de gemeenten tenminste een even hoog subsidie verleent als het Rijk. Webhouder Heykoop heeft het bestuur der Scheepvaartvereetriging Zuid en de afdeefingsbestaren der havenarbeiders-or ganisaties tot een bespreking hierover uit- geroodigd op Donderdag a.s. DC NOORSCHE REIS DER KONINGIN. Aan ons bericht over het vertrek van de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen op 3 Augustus aanslaande kunnen wij nog toevoegen dat twee speel- gcnooljes Prinses Juliana zulten vergezel len. Wal de technische inrichting van dezen tocht betreft vernemen wij dat de beide torpedobooten die de Merope begeleiden gestookt worden met o'ie welke aan boord van de .Merope wordt meegenomen. (N.v.d.D.) Gedenkteeken te Vlissinge n. Men meldt uit Brussel aan de „N.R.Ct." dat blijkens mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken het gedenkteeken op bet graf van de Belgische, Fransche en Enge'sche soldaten te Vlissingen 28 Aug. a.s. onthuld zal worden- Vleeschkeuringswet. Bij kon. besluit is bepaald, dat de termijn, binnen welken de raden van de gemeenten, waar een keuringsdienst nog niet bestaat, de noodi ge verordeningen en instructies, en de ra den van de gemeenten, waar een keu ringsdienst l>estaat, de noodige aanvullin gen en wijzigingen van verordeningen en instructies aan de goedkeuring van Ged. Staten onderwerpen, wordt gesteld op 3 maanden, aanvangende op 1 Aug. 1921. KOSTEN VAN VERVOLGING IN ZAKE DIRECTE BELASTINGEN. Verscheidene leden der Tweede Kamer ebten het noodzakelijk, dat maatregelen worden genomen om het buitensporig groot aantal waarschuwingen te vermin deren. De voorgestelde verhooging van de kosten der waarschuwing van 5 tot 15 ct. zal daartoe naar hunne meening weinig helpen. Bepleit werd met het oog daarop vooreerst een meer duidelijke samenstel ling der aanslagbiljetten, waarbij de ver valdagen nauwkeurig worden opgegeven. Verder werd noodig geacht dat een zekere verhouding besta tusschen de koseen der waarschuwing en het verschuldigd bedrag aan belasting. Met de betaling van hooge- re bedragen wordt thans opzettelijk ge wacht om rente te kweeken. Zou een waarschuwing 10 of meer kosten, dan rou men zich wel haasten de belasting op lijd te betalen, ook al kon men, door lan ger te wachten, een iets honger bedrag aan rente maken. Er ware naar het oor deel dezer leden een schaal te ontwerpen in dezen geest dat voor aanslagen boven zeker bedrag, bijv. f 500, het tarief voor de waarschuwing geleidelijk sleeg; bij elke stijging van het verschuldigd bedrag met bijv. 500 of 1000 ware een verhooging van het tarief toe te passen. Men merkte eerst na het einde van het belastingjaar zerst n;\ het einde van het belastingjaar 19201921 hun aanslag in de Rijksimkom- senbelasting over dit jaar ontvangen heb ben; het is dan voor velen onmogelijk hun belasting binnen den gestelden termijn te voldoen. Op de opheffing van dien mis stand werd ook nu weder met klem aan gedrongen. Waterschappen. Na een opwekking door Ged. Sinten van Noord-Holland heb ben vele waterschappen de salarissen van hun bestuurspersoneel verhoogd. Nadat die nieuwe regelingen gedurende een maand voor de ingelanden ter inzage hadden gelegen, hebben Gedeputeerden reeds menige verhooging goedgekeurd. VOORONTWERP TOT WIJZIGING DER ARBEIDSWET 1919. De minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ont werp tot wijziging van de Arbeidswet in gediend. Het ontwerp wil de mogelijkheid openen dat bij overeenstemming tusschen werkgevers en -nemers van de voorschrif ten betreffende den arbeidsduur kan wor den afgeweken. JAARVERSLAG VAN DEN NED. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Wij ontvingen heit jaarverslag van den Ned. Roomsch Katholieken Hetaalbe- werkersbond over de jaren 1919 en 1920. Wij maken hieruit op, dat, dank zij eene uitgebreide propaganda en andere om standigheden, w.o. het Paaschmanifest in April 1919, de solidariteiisgedachte tus schen de Katholieken onderling belang rijk veld gewonnen heeft. Het ledental is in de 2 jaren van 10400, gestegen tot 14800. Een terugslag heeft plaats gehad door de verhooging der contributie in het midden van 1919 dooh van 1 No7, 1919 tot Juli 1920 nam het ledental weer voortdurend en flink toe. In de 2 jaren is met den Chr. Metaal bewerkersbond een intensieve samenwer king gevoerd. Wat de internationale ver richtingen aangaat, in Augustus 1920 werd eene overeenkomst gesloten tus schen de Ohr. en R. K. Nederlandsche bonden, de Chr. Metaalbewerkersbonden in Duitschland, Oostenrijk en Zwitser land. De bond heeft in Utrecht een groot heerenhuis aangekocht en dit ingericht als bondskantoor. Het financieel overzicht toont aan, dat in 1919 en 1920 de financiën flink zijn toegenomen. Het voordeelig saldo over 1919 bedroeg f 28393.23 en over 1920 f 48069.94. Het jaarverslag is technisch prachtig en gaülustreerd met groote photo's van het nieuwe bondskantoor te Utrecht. HET PERSONENVERVOER OP DE SPOORWEGEN. Het Dagelijkschc Bestuur van het Al gemeen Nederlandsch Vakverbond heeft aan den Minister van Waterstaat een schrijven gezonden, onder bijvoeging van afschrift van een brief door het Vakver bond gericht aan de directie der Neder landsche Spoorwegen,- waarin gewezen wordt op het euvel, daarin omschreven en waarin den minister wordt verzocht, de Koninklijk goedgekeurde voorschrif ten, betrekking hebbende op het spoor wegvervoer, te doen eerbiedigen, ook door dd Spoorwegmaatschappijen. De in bovenstaand schrijven bedoelde brief aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, luidt als volgt: Als een der minder gewenschte gevolgen van de mobilisatiedagen ondervindt het reizend publiek nog dagelijks den last van de toen algemeen toegepaste maatre gelen, om dalzelfde publiek zooveel moge lijk ter wille te zijn. Wij bedoelen het overladen der afdee- lingen van de spoorrijtuigen. Had het publjek in den oorlogstijd geen recht op vervoer, omdat de spoorwegen in de allereerste plaats gebruikt moesten worden voor militaire doeleinden, thans is daar toch reeds lang een einde aan gekomen En niettegenstaande dat. wordt het pu bliek. dat op het oogenblik toch weer recht op behoorlijk vervoer kan doen gel den wanneer het een geldig plaatsbewijs heeft, nu nog steeds beschouwd als colli's, welke men maar op en naast elkaar kan stapelen. Vooral met reizigers 3e klasse is dat het geval. Dagelijks ziet men bij drukke treinen, dat in deze afdeelingen meer reizigers worden „gepakt' dan er zitplaatsen zijn. De term „armleuningen op" is berucht geworden er Uqu, wanneer de tempera tuur blijft z^als nu reeds eenige dagen het geval is, voor sommige reizigers le vensgevaarlijke gevolgen hebben. Mijne heeren, wij meenen dat in hert Algemeen Reglement voor het vervoer, het wettelijk voorschrift staat in artikel 42 sub 3: „Zonler goedvinden van de medereizi gers mogen de beambten geen grooter aantal reizigers in de rijtuigen doen plaats nemen, dan voor iedere afzonder lijke afdeeüng der rijtuigen is aangewe zen." Naar dit goedvinden wordt niet ge vraagd. Maar in coupé's met 8 zitplaat sen stopt men heel gewoon 10 en soms nog meer reizigers. Waar tevens in dit zelfde reglement voorkomt dat de plaats bewijzen op de hoofdstations recht geven op vervoer met de treinen en in de rij tuigen van de klasse op de bewijzen aan gegeven, meenen wij er ten slotte op te moeten aandringen om maatregelen te treffen, dat deze voorschriften ook wor den nageleefd door uw personeel. STRAFPORT. De Algemeen Secretaris der P. en T. schrijft aan de „N. Crt.": Met een enkel woord worde een misverstand opgehelderd. De ontvanger der registratie, die in het strafport be lang stelt wijst op a/rt. 33 der wet op de vermogensbelasting, dat voorschrijft aan de aangeslagenen gesloten waarschuwin gen en aanmaningen te verzenden. Hij trekt hieruit de gevolgtrekking, dat dan ook de postadministratie zulke gesloten omslagen in ieder geval portvrij moet loelalen. Hier bevindt zich het misver stand. De postadministratie moet uitvoering geven aan de bepalingen betreffende port vrijdom. Voor de directe belastingen dus ook voor de stukken Ier uitvoering van de vermogensbelasting zijn voor de bedoelde zendingen deze bepalingen ver vat in het aangehaalde kon. besluit van 1910. De wet op de vermogensbelasting echter houdt geen bepaling in, die voor die zendingen portvrijdom verzekert. Schrijft zij nu (en behoeve harer admi nistratie voor hare zendingen een vorm voor, die in het kon. besluit voor een zeker geval anders is bepaald, da» is hiervan het eenig gevolg, dat een zending in dezen vorm géén portvrijdom geniet. Daar wet en Kon. Besl. zich in dezen op verschillend terrein bewegen, kan van een zich stellen boven de wet nood sprake zijn, als de postadministratie ern- voudig uitwerkt hetgeen de wettelijke voorschriften betreffende den portvrijdom inhouden." FjEN BELANGWEKKENDE PROEF. In het bestuur van de Wilhelmina Ca- tberina-school te Amsterdam, is de vraag opgekomen, of een zomervacantie van zeven weken achtereen wel de meest doclma'igc is, en of misschien niet een andere verdeeling, bv. vier of vijf weken zomervacantie en daarna een herfstva- cantie vovr de weggevallen weken, be'er aan het doel: len kinderen behoorlijke rust bezorgen, zou voldoen. Een der oor zaken, die tot de vraag leidde is. dat vele kinderen zich op den duur in een te lan ge vacantie gaan vervelen, wat de psycho logische waarde der vacantie zeker ver mindert. Om nu na te gaan. in hóeverre vacantie van zeven weken achtereen be vorderlijk is voor het goed funetioreeren der aandacht, immers een der hoofdfac toren voor het verkrijgen van goed on derwijsresultaat zal deze proef worden genomen: a.s. Maandag kriigen alle leer lingen een aantal vellen papier voor zich met beteekenislooze lettergrepen, (zooals die ook door buitenlandsche onderzoe kers, zooals Meuman, A'ern, Ebbinghaus, Riboé e.a. gebruikt werden) b.v vil. par, fen, kof. lin, raf, enz. De opdracht hndt nu, gedurende twintig minuten een be paalde letter h.v. de r of de a. in elk der lettergrepen door te schrappen. De graad van vermoeidheid en de in tensiteit der aandachtsconcentratie wordt vastgesteld uit het aantal goed doorge streepte letters en het aantal vergissingen Een week na de vacantie en nog weer een week daarna wordt dezelfde proef herhaald Het experiment wordt geleid door mej. dr. Fr. Coenen, kinderaris, bestuurslid der school. Ofschoon nog verschillende individu- eele factoren in aanmerking komen bij het vermoeidheids-vraagstuk, waarover al heel veel geschreven is, is die van va- cantverust een zeer voorname en de proef schijnt ons belangwekkend. Het zou niet onaardig zijn, als ze tege lijkertijd een eens genomen kon worden aan scholen waar de kinderen resp. drie en vier weken vacantie hebben en dan bij voorkeur onder volkomen dezelfde voorwaarden en, zoo mogelijk onder de- z elf do leading ais aan genoemde school. .{.Centrum") i EERSTE NEDERLANDSCH MISSIE- CONGRES. Tijdiens de missieweek wordt door den prieafcer-missieboad in Nederland te Maastricht, een driedaagscli congres ge houden. Dinsdagavond om 8 uur werd het geopend in de Redoute-zaai. De openóngsvergadering werd geleid door Mgr. A Hernias, secretaris van den Priestermissdebond en directeur van het doofstommen-instituut te St. Michiels- Gestel. Vertegenwoordigers van alle missie-con gregaties, woonden deze openingsvergade ring bij, terwijl ook veie belangstellenden aanwezig waren. Opgemerkt werden o.m. de H.Berw. Heer Mgr. J. M. van Oers, vicaris-generaai van het bisdom Breda; Mgr. Claesisens, uit Sittard. oud-missiona ris op Java: prof. G. A. H. Bauduin uit Roermond; prof. dr. H. J. Smit, uit Rijsen- burg; de HoogEerw. Heer Deken J. Wou ters uit Maastricht en de ZeerEerw. Heer Deken K. H. M. H. Receveur, uit Wijk, verder verschillende loden van het con- gresbestuur en de Commissaris van de Koningin in Limburg met den burgemees ter van Maastricht. Na opening met den Christelijken groet werd het welkomstwoord gesproken door den vooritter van het Congresoomité, Dr. E. v. d. Heyden, die op de allereerste plaats de vertegenwoordigers van H.H. D.D.^ H.H. de Bisschoppen begroette en. vervolgens het kerkelijk en wereldlijk ge zag van Maastricht het welkom toeriep, benevens de talrijke aanwezigen, waar onder spr. nog in 't bijzonder wilde ver meiden de R.-K. Studenten der universi teiten met Dr. G. Brom. De secretaris deed mededeeling, dat berichten van verhindering waren ont vangen van Mgr. C. Prinsen uit 's-Herto- genbosch, H. H. Exc. de Ministers Ruys de Beerenbrouck en Aaiberse, de voorzit ters der Eerste en Tweede Kamer en van Mgr. Dr. Notens. Ook werd 'n waardeerend en aanmoe digend schrijven ontvangen van ZjEm. Kardinaal W. v. Rossum. welks voorle zing een langdurig applaus ontlokte Door Mgr.Hermus werd dank gebracht aan het Congrescomité en vreugde uitge sproken over de blijde resultaten, die de missie-actie in 4 jaar heeft opgeleverd. Mgr. herinnerde aan het op den Katho liekendag te Nijmegen gesprokene en wees er op hoe sindsdien de actie vaar dig js geworden door gansch het land. Mgr. zette in het kort "t doel van den priester-missiebond uiteen drong aan op verdere verspreiding der missiekennis en sprak den wensch uit, dat het voorbeeld hier gegeven, overal zal worden nage volgd en dat in menige stad missie-cur sussen en missie-conferenties zulten wor den gehouden. Mgr. sloot zich aan bij het welkom, dat de voorzitter van het Congres-comité aan de verschillende autoriteiten had toe geroepen. De Zeereerw. Pater Jac. Mulders S. J., oud-missionaris pp Java, hield een rede: „Java kan en moet gewonnen worden voor Christus", door het omwikkelen der volgende gedachten: 1. Java dreigt materieel en moreel ten onder te gaan. Van de redding van Java hangt de redding af van geheel den Oost- Indiscben Archipel. Die redding is slechts mogelijk door eene snelle en intensieve missioneering 2. Wij vragen van Nederland: a. dat de missioneering op Java eene voorname plaats inneemt in zijn belangstelling; b. dat Nederlands Katholieken door hun invloed en stoffelijke hulp de vrije ont wikkeling van het bekeeringswerk zuilen waarborgen. Eerste steenlegging. Woensdagmorgen had de eerste sleentegging plaats van de nieuwe kerk der H. Rila (overzijde IJ) Ie Amsterdam. De plechtigheden werden ver richt door den hoogeerw. heer Mgr. J. Th. A. Bosman, Deken der Hoofdstad. EEN VORSTELIJK GESCHENK. Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen wordt medege deeld, dat de heer H. W. A. Deterding,, di recteur-generaal van de Kon. Nederl. Pe tiole um-Mij., het beroemde „Straatje" van Venneer van prof. Six hoeft gekocht en aan het Rijk ten geschenke geboden heeft Deze nationale daad schrijft de Mi nister waardoor dit beroemde sohilder- stulk voor ons land bewaard blijft met de bestemming in het Rijksmuseum te Am sterdam te worden geplaatst, zal ongetwij feld door ons geboete volk op hoogen prijs worden gesteld. Den heer Deterding komt allereerst van de zijde der regeering een warm woord van hulde en erkentelijkheid toe. Ook uit deze daad bleek dat de schen ker, ondanks jaren lang verblijf in het buitenland, Hollander is gebleven in merg en been. UIT DE MIJN-INDUSTRIE. Op Dinsdag 12 Juli had een vergadering plaats van de conlakt-commissie voor de mijnwerkers. Het resultaat der besprekin gen was, dat door de werkgevers enkele kleine concessies werden gedaan, o.m. verhooging van liet maximum aantal ver lofdagen van 6 tol 8 per jaar. De verlaging van den duurtetoeslag met 2.50 per maand en per gezinslid handhaafden de werkgevers, terwijl zij ook niet bereid ble ken, den 7-uren-dag voor ondergrondsche en de 45-urige werkweek voor bovcn- grondsche arbeiders in te voeren. Ook len aanzien van de bedtijfscommissies werd niets meer bereikt. De vakorganisaties zullen zich thans be raden, of zij ai of niet tot toekening van oen collectief contract zulten overgaan. Het is vrijwel zeker, dat de katholieke 'bond daartoe bereid is, meent „Het Volk". ST. RAPHAëL. Verschenen is het verslag over het jaar 1920 van den Ned. R. K. Boud van Spoor- en Tramwegpersoneel SL „Ra phael. In het besluit van hot verslag lezen wij o.m.: Rijker oogstjaar is in de analen van St. Raphael niet te vinden. Groote kwes ties kwamen in 1920 tot oplossing, al thans hare oplossing zeer nabij. Met recht mag het georganiseerde personeel deze verkregen resultaten boeken als vrucht van zijn jarenlang en soms onder schijnbaar hopelooze omstandigheden ge voerde actie. Het geloof ju het recht, het geloof en het vertrouwen in de organisa tie hebben deze resultaten gebracht. „Aan de verkrijging der betere positie van hot spoor- en tramwegpersoneel heeft St. Raphael ruimschoots zijn deel gehad. Onze wijze van optreden, onze manier van actievoeren, mogen onzen tegenstan ders minder welgevallig zijn maar de praktijk en do uitkomsten van onze acties hebben over ons geen vonnis gestreken! „Is er veel bereikt, nog veel staat ons te doen! „De pensioenkwestie eischt spoedige en grondige oplossing. De Tramkwestie vor dert onze zeer bijzondere aandacht, 't Is meer dan tijd dat ook dit personeel uit zijn achterlijke positie verlost worde. Het vraagstuk der medezeggingschap is het middelpunt aller belangstelling. De verhoudingen zooals zij voor den oorlog waren en zooals zij zich daarna gewij zigd hebben, voldoen niet aan de tegen woordige meer democratische inzichten. „Ons H. B. heeft zich met deze uiterst moeilijke aangelegenheid bezig gehouden. Tot formuleering van 'n definitief stand punt kwam het in 1920 nog niet. Aan prof. Veraart en mr. Kortenhorst werd terzake om advies verzocht Deze advie zen kwamen in 1920 nog niét in het bezit, van het H. B. „Wat het ledental betreft, wordt opge merkt, dat al gaven de eers'e maanden van het verslagjaar geen bemoedigend beeld, men toch over het geheel genomen niet anders dan zeer tevreden kunnen zijn. „Telde de bond op 31 December 1919 12212 leden, op 31 December 1920 was dat aantal gestegen tot 13646, zoodat dus 1434 nieuwe strijders de gelederen kwa men versterken." ROZENTENTOONSTELLING te BOSKOOP. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging Boom- en Piantenbeurs te Boskoop wordt daar tot en met 17 Juli a.s. een rozententoonstelling gehouden, die do belangstelling verdient van wie het hoog-houden van den Nederlandschen naam m het buitenland ter harte gaat. De Regeering gaf van haar belangstel ling blijk: de heer dr. P. van Hoek, direc teur-generaal van den landbouw, heeft de tentoonstelling geopend met een korte re de, waarin hij o.m. wees op het belang der rozencuVtuur vooral ook voor kleinere kweekers, en met Boskoop op een betere toekomst hoopte. Tevoren had de heer E. van Veen, 2de voorzitter der jubi'eerende Vereeniging Boom- en Piantenbeurs, de aanwezigen verwelkomd, daarbij o.m. herinnerend aan de eveneens zoo geslaagde rozentenloon- steMïng van Juli 1913. UITVOER VAN VARKENS. De Minister van L. N, en H. heeft be paald, dat ten aanzien van den uitvoer van varkens de volgende regelen zulten gelden: lo. De dieren moeten bij een van Rijks wege onmiddellijk vóór den uitvoer op koslen van den belanghebbende in te stellen onderzoek bevonden worden geenl verschijnselen te vertoonen van eenige besmettelijke ziekte en geen andere ver schijnselen of gebreken, welke den uit voer onraadzaam maken. 2o. Het sub lo. bedoelde onderzoek ge schiedt door de districtsveeartsen of on der hun leiding door veeartsen, daartoe door lien aangewezen. 3o. Gelegenheid om varkens aan het sub lo, bedoelde onderzoek te onder werpen zal bestaan, mHs de betrokken' distr ietvee arts ten minste li weemaal 24' uur vóór het voor de inlading bestem do tijdst'ik door belanghebbenden schrifte lijk wordt verwittigd. Met betrekking tot de goedgekeurde dieren wordt door den districts-veearls een certificaat en een duplicaat daarvan afgegeven. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de Staatscourant no. 133. HOLLANDSCH BLOEMBOL! EN- KWEEKERSGENOOTSCHAP. Op de Maandag j.L gehouden flgemec- ne vergadering is tot voorzitter geko zen de heer 8. Schoneveld Joh.z., ta Rijnsburg. In beginsel werd. besloten, dat het II. R. G. tot den te stichten Dentrd.cn Bloembollenraad zal toetreden. DE-MAGERE JAREN KOMEN. Ter Haagsche tentoonstelling van hel Trekpaard heeft o.a. de heer Verheggen, voorzitter van den Ned. Boerenbond: eenige woorden gesproken bij gelegenheid van een der gezamenlijke feestmaaltijden: Hij sprak van den moeilijken toestand, dien hij voor den landbouw voorzag, en men kwam onder den indruk van den ernst, waarmede hij daarvoor waarschuw de. Hij is overtuigd, dat de magere jaren in aantocht zijn. Maar nu vond hij het een verblijdend verschijnsel, dat de paardenfokkerij van het zware trekpaard in ons land zoo'n groote vlucht heeft ge nomen. De verdiensten, daarmee verkre gen, zullen de boeren over den slechten tijd heen kunnen helpen. Het groot de vlucht is, die deze fokke rij van het oorspronkelijke Belgische paard heeft genomen, kan men uit de ten toonstelling leeren. In 'n geschrift van de Vereeniging 't Nederlandsche Trekpaard kan men dat ook aan de cijfers zien. Ia Zeeland waren er op de dekslations in 1902 84 k.h. hengsten, in 1911 118, in 1918 168; in N.-Brabant in genoemde ja ren 23, 49 en 106; in Limburg 42, 47 en 61, in Zuid-Holland 7. 27 en 59, in Gel derland 21, 52 en 83; Groningen had es geen in 1902, 4 in 1911 en 24 in 1918; Drenthe en Friesland hadden er nog in 1911 geen, in 1918 5 en 7. en zoo voorts. Einde 1920 waren 10S1 hengsten, 15144 merries en 21.617 veulens in het Stam boek ingeschreven. Gelijk men ziet is de toeneming hel sterkst tusschen de jaren 1911 en 1918, en dat komt, omdat de Belgen in 1914 bij hun vlucht over onze grens een aan tal dekhengsen en daaronder van hun beste hebben meegenomen. Dat heeft de fokkerij van het zware trekpaard in om land 'n grooten stoot vooruit gegeven, zoodat wij daarmede nu onder de eer sten zijn gekomen, zoo niet de eersten zijn.. BRANDSTICHTING IN DE VENEN. De rechtbank te Assen veroordeelde Maandag Paulus E., to Weerdingervcen, dio tijdens de hevige veenbrand aldaar gepoogd heeft turfhoopen in brand te steken tot 6 maanden gevangenisstraf en voor Hoffer D. aldaar die zich aan -.-ta gelijk feit heeft schuldig gemaakt 3 maanden gevangenisstraf. EEN CIVIELE ACTIE. Een 40-tal schildersgezellen te Delft zijn een civiele actie begonnen togen da schildarspatrocns aldaar, die te vongen jare minder loon uitbetaalden dan col lectief overeen gekomen was. Do kanton rechter te Delft zal de volgende week heide partijen hooren. De beslissing in deze zaak zal, naar men meldt, van veel belang wezen om do waarde van collectieve overeen komsten. TELEFOON 785. ii ii ii f» ii ii ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6