EERSTE BLAD. ï^iZ2£S25t™&r*- Trekken uit Kennemerland. Stadsnieuws Amsferdamsche Beurs Muziek. VRIJDAG 15 JULI 1921 44ste JAARGANG No. 13887 - FRANCO PER POST PER KWART. BÏl VOORUITQETALIN6 f 3.57*/, BUREAUX) NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 biaden. AGENDA 1 JUL16 Mgr. B. H. Klönne. In memoriam Philip Loots. Tramwegpersoneel „St. Raphael. Typografisch Examen. „De Hartekamp" onder den hamer. Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem. „Herwonnen. Levenskracht". Het Hollandsch Bloemboilenkwee kersgenootschap. LANGS DEN WEG. Provinciale Staten van Noord- Holland. Gariiizoensberfchten. Personalia. Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht V Als twee het zelfde doen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEM EN ASENTSCHAPPcN* PER KWARTAAL J EEN OUD SPREEKWOORD. „Daar heb je Eritg alweer. Komt na tuurlijk kankeren over de gasfabriek- kwestie van Beverwijk, de waterleidings- gesehiedenis van Wijk aan Duin, de Ta, ta, waarde lezer(es). Kankeren doe ik nooit. En al lag deze vorm van tong roeren in mijn gewoonten, dan nog zou ik het wel nalaten bij deze temperatuur. Verbeeld u: negentig graden in de scha duw te Londen. Je krijgt al zweetdrop pels op je facie alleen bij de gedachte daaraan. ITet zal dus geen gekanker, ook geen politiek zijn. Gemoedelijk een praatje over het oude spreekwoordDen een z n brood is den ander z'n dooi, toegepast op som mige dingen en toestanden in Kenne merland. En dan zie ik mezelven dansen op een weg naar Wijk aan Zee, wanneer ik mij als zcovele andere domme medeschepse len vermeten heb per rad den tocht te ondernemen. Hop, hop, tusschen de rails van de E.P.H. gaat heft nog. Maar daar snort een auto aan in een wolk van stof en blaast je van de steenen. En dan huppel je, lijk 'n verwaande geit, over grint, steenslag en ongemodeileerde sintels, dat je banden er van kraken en je zitting tot mos dreigt te vergaan. Probeer het niet, wanneer de ook al sputterende automobilist, oasu quo mo torist voorbij gedwarreld is, om den vei- ligen weg tu achen ce gevaarlijk hoog lig gende en deswege haast niet te over- klimmen rails, weer op te zoo'ten. Want jankend van pleizier, dat-ie je nu eens lekker treiteren kan, danst een tweede bcnzine-ding aan, op den voet, pardon op den band gevolgd door 'n tram metje, 'n rijtuig, 'n boerenkar. Tot je puffend en proestend, kermend en vermurwd twee mannen ontmoet, die schop en houweel in de hand met elkaar het wel en wee van 't leven bespreken. Was de weg, gelijk hij wezen moet, dan stonden die mannen daar niet en haal den er geen broodje aan. Haalde ik hier niet mijn dood of wat daar dicht bijkomt, dan misten zij dat brood. En.bij deze warmte is het nu een maal het gemakkelijkste gemoedelijk te zijn, bij 't zien in m'n verbeelding wel te verstaan van die vele mondjes, welke door het onderhoud of opkalefa teren van dezen pseudo-weg aan den maal worden gehouden, voel ik geen ellende meer en wordt mijn hachelijke vitusdans een mazurka van vreugde. Eenzelfde toestand is geschapen tus- schen den tuinder en zijn aardbeien plukker. Waag het niet den eerste toe te voegen dat-ie toch maar lekker een reuzen-jaar maakt met z'n aardbeien. Want aanstonds fonkelt door zijn oog een vertoornde ziel en bijt do goede man u toe dat er, ja, o zoo veel aard beien stonden, maar dat ze voor de helft afvroren, voor een kwart verdroogden en voor de rost veel te klein bleven; dat ze ton overvloede bitter klein bleven en slecht werden betaald. Afgezien nog van de plukloonen. Wij weten het nu wel. Een boer en een tuinder laten je nooit zien hoe zwaar ze wegen. Als het slecht gaat, klagen ze en loopen de kerkdeuren uit liaar scharnieren. Gaat het naar den vleeze 521 zwelt de buidel, dan grinnikt bij bin nenshuis, koopt een nieuw Zondagsch pakje, gunt vrouwlief en don kinderen zelfs de weelde van kleinodiën, maar klaagt niettemin. Dat eischt de voorzich- tighoidheid van vader op zoon L .at ons' echter aannemen voor deze maal, dat de campagne zoo goed als de dood beteekent van baas tuinder, voor al omdat hij te veel arbeidsloon moet uitbetalen. Dan is het toch weer de pluk ker, die in z'n vuistje lacht en den buit binnenhaalt. Zoo'n campagne van zes weken met weekloonen van f 50, f 60 70, gaan! daar komen bruine schoe nen, zijden kousen, nieuwe japonnen, reuzenpetten met praehtkleppen van. Dit is brood, brood, brood. Is nu de dupe van het feest maar zoo menschlievend en Christelijk gezind om zich to verheugen over het goed, dat over den evenmenscb uit zijn kwaad geboren wordt, dan zal hij daarvoor be loond worden en mogolijK bij nader be kijken van den geldbuidel constateeren, dat het er ook met zijn eigen financiën nog zoo beroerd niet uitziet. 't Is te warm niet alleen om te kanke ren, maar cok om lange artikelen te schrijven. Op de thans aan de orde zijnde reis gaan we dan ook maar vogelvluchts- geivijze to werk. Er ligt tussohon Beverwijk en IJ mui den een Breesaap, vroeger geliefd wan deloord van alles, wat er om heen woont en thans nog de plok, waar verschil lende villa's hot aardig doen tusschen groen en duinen. Maar de industrie, het brood voor zoovele duizenden, komt er banaal op af, graaft er kanalen, bouwt er koeten en barakken, en doet straks het hoogovenbodrijf verrijzen. En dan wordt all03 wat nu loeft cn laebt van de natuurschoonheid der Breesaap, vcr- ij'odoo verhield. Dan valt long op laag het zwarte roet op de omgeving, en ver stikt en doodt- Maar op dat roet wordt het brood der arbeidersgezinnen gebak ken, verrijzen andere industrieën, leeft het zwarte leven van de machine. En 't ia ook brood, dat opgestapeld werd in de kasten van zoo menig gezin te IJmuiden, waar de visscherij op ster ven lag en plots herleefde, tengevolge van de groote staking in Engeland. Het gebrek aan kolen legde de trawlers der Britsche vissehers vast en stal bun het brood uit den mond. Maar onze loggers werden dientengevolge voor 'n flink deel weer losgemaakt en er was weer voor- deelig werk aan den winkel. Men at van de ellende der Bngelscbe vissehers. Zoo hebben wij de toepassingen van een oud spreekwoord maar voor het grijpen in onze onmiddellijke omgeving. Maar t ie te warm en van veel praten krijg je slaap.... EEITS. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Aankomst kinderen der R.K. Vaeantie- ko'onie 4.42. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uitgezonderd Zaterdag, Zon- en feestdagen, geopend. Naar wij vernomen is de toestand van Mgr. B. H. Rlönne langzaam achteruit gaande. Namens bet Comité, dat in 1916 ge vormd werd om de nagedachtenis van den componist en musicus Philip Loots te eeren, is thans aan den gemeenteraad ver zocht te moge" nlaalsen in den Hout een bank van zandsteen met granieten treden, versierd met een harp en de woorden: „In memoriam Philip Loots". De heeren J. W. A. Beynes. J. C. Peereboom en G. B. Crommelin, die tezamen het dagelijksch bestuur van dit comité vormen, verzoeken tevens aan den raad de banik over te ne men, die te doen onderhouden en aan de commissie een plek te dioen aanwijzen, waar zij kan worden geplaatst. Onder voorbehoud van de goedkeuring van den gemeenteraad kan verder worden medege deeld, dat de bank in de eerste dagen van September zai! worden onthuld en dat daarbij het mannenkoor „Philip Loots" directeur de heer Henri Pielage zal uitvoe ren twee van de koor-werken, van Loots, namelijk „Mijn Hof" en ..In de Duinen" Voor 't bovenstaande personeel was Donderdagavond eene vergadering, be legd in „St. Bavo", om enkele voor stellingen en mededeelingën, welke van de directie waren ingekomen, te bespreken. De voorzitter, de heer Geers, opende de vergadering met den Christelijken groet en sprak zijn blijd schap uit, dat .deze vergadering zoo druk bezocht was. Spreker sprak er zijn spijt over uit, dat, waar door het personeel zoo naar samenwerking gezocht werd, in de 1.1 gehouden ver gadering der Ned. Vereeniging de heer Peterse meende goed te doen, weer .eens flink „St. Raphael" af te kam men. Spr. betreurde het, dat derge lijke voormannen zicli tot iets derge lijks leenen. Had de heer Peterse'goed het verslag van den pro paganda-avond willen ontleden, hij ware zeker tot een geheel andere uitspraak gekomen, maar, aldus spr., hier is weer eens bewaarheid hetgeen zich reeds zoo dikwijls voorgedaan heeft, op elke wijze trachten zij „St. Raphael' 'af breuk tc doen, het hindert niet. hoe. Spreker spoorde dan ook alle aan wezigen aan, als protest tegen de verdach(makerij, flinke propagandisten te zijn. Dan werden de mededeelingen en voor stellen der directie behandeld, name lijk een voorstel commissiebenoeming! Ziekenfonds, Verlofregeling en wijzi ging vrije dagen. Bij de behandeling dezer punten zeide de voorzitter on der meer, dat het hem bevreemdde, gelezen te hebben in liet verslag, dat reeds in de vergadering der Ned. Ver het hoofdbestuurslid aan de Directie had medegedeeld, niet mede te kun nen werken aan de inkrimping der vrije Zondagen, doch spreker was van meening, dat toch ook de leden eener organisatie eenige zeggingschap had den, of moeten die alles maar goed vinden, wat het hoofdbestuur doet en is het voldoende, dat de leden dan maar op eene vergadering hooren, wat gedaan is? Te half elf sloot de voor zitter de vergadering met den hCriste- lijken groet. Militie. Aan N. Valk is voor den tijd van één jaar vrijstelling van de militie verleend wegens kostwinner schap. Woensdagavond bad in oen bijna vol tallige vergadering der Leerlingen-com missie in de Typografie de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaag de leerlingen. Na een 4-jarige opleiding slaagden de volgende drukkers-leerlingen, W. G. Wesselius, A. Viveen, J. A. de Graaf, J. E. Zwarter en G. Grootenboer, en do zetters-leerlingen P. Langereis, L. Vroom, B. Lippes en 0. J. Koek. De zette L-3-lcerliagen slaagden allen, van do drukkers-leerlingen worden er 4 afgewezen, zoodat deze laatsten de vol gende keer- wederom aan bet examen kunnen deelnemen. Met een hartig woordje werden door den voorzitter de diploma's uitgereikt, ben aansporende zich steeds verder te bekwamen en zich aan te sluiten bij de studieclubs. Het diploma waarborgt den leerling eene loonsverhooging van 9 cent per uur. Geen wonder dan ook, dat de leerlingen trouw de door de Leerlingen-Commissie ingestslden avond- vakcursus bezoeken. (Vervolgd De negende combinatie der peroeeien XI en XII vond geen kooper. Perceel XIII, boschgrond en weiland, groot 2 H.A. 35 A„ 90 c.A., werd ingezet op f 11.600 en gemijnd op f 3, tezamen f 11.603. De tiende combinatie der perceelen XI, XII mi XIII vond geen kooper. Perceel XIV, heerenhuizing De Harte kamp, met parkaanleg en bijbehoorende gebouwen, groot 13 H.A., 71 IA., 92 c.A., werd ingezet op f 224.000, gemijnd op f 1000, samen f 225.000. Hieraan is de bepaling verbonden, dat de kooper verplicht is voor f 30.000 over te nemen verschillende meubilaire goederen, motor en dynamo voor eleo- trisch licht, installaties voor centrale ver warming en verdere bijbehoorende onder- deelen. Hierna werd een uur gepauzeerd, waar na de veiling werd voortgezet. De 12e combinatie der perceelen 814 vond geen kooper, evenmin als de vol gende combinatie der perceelen 1 tot en met 13. Ten slotte kwam de eind-combinatie der perceelen 1 tot en met 14 ie vei ling. Zij wa3 ingezet op een totaal be drag van f 349.858. Op f 72,000 werd gemijnd, zoodat het geheele complex voor de som van f 421,858 verkocht was. Kooper is de heer A. Staal, antiquair te Amsterdam, die den naam van zijn principaal niet wenschte te noemen. Overeenkomstig de bepaling, bij den aanvang der veiling door notaris Boer lage bekend gemaakt, zal uiterlijk Za terdagavond te 9 uur aan den kooper mededeeling worden gedaan, of de ver- kooper met de koopsom genoegen neemt. Toegelaten tot de eerste klasse: B. E. Auer; A. H. Blomsma; C. M. G. P. Bückmann; M. E. Deinum.; C. A Domhof; B. Everwijn; W. Heil; C. Hirschler; M. C. Honig; J. N. Key- ser; I. J. Meijer; M. G. Prins; A. J. O. van Rijn; J. C. Slis; C. Slothouwer: A. P. Sluijter; W. M. Smits; M. A. M. SpeenhofC. A. S. van Waasr bergen; L. A. J. S. Wintershoven: M. Zeil. Tot de tweede klasse: J. C Wijt; voorwaardelijk B. F. A. van den Nieuwenhuijsen. Tot de derde klasse: Voorwaardelijk C. Lamp; O. J. H. Lommers. Men schrijft ons: Het belooft a.s. Zondag een schitteren de dag te worden voor het tuberculose- fonds „Herwonnen Levenskracht". Zoo als men weet heeft deze vereemiging bij de organisatie van een Speldjesdag een actie op touw gezot die in e n woord sohitterend genoemd mag worden. Aller eerst zal in iedere Parochiekerk een H. Mis opgedragen wordvoor het volko men herstel van de Tubercnlose-lijders van "Herw innen Levenskracht". Op don Speldjesdag zijn Bureaux gevestigd in de Patronaten bij de verschillende Pa rochie-K er r en. Het beo d ureau, waarvan/ de geheele actie en leiding van uit gaat, is gevestigd in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat 23, telef. 49. Indien er a.s. Zondagmorgen nog da mes zich willen opgeven, offl mede te werken, om don Speld e dag zoo grootsch mogelijk te doen slagen, kunnen zij zich aan de verschillende bureaux aanmelden. Ieder is welkom'. De ingang, waar het hoofdbureau is, is in de Mornnensteeg. Aanbestéding. Heden werd aanbe steed het verbrceden van de Weespcrtrek- vaart tegenover de Harstvelderbrug met bijkomende werken, ten behoeve van de verbetering van den Rijksweg van Am sterdam naar Laren, onder de gemeente Diemen. Raming f 13.500. Laagste inschrijver K. Prent te Weesp voor f 11.643. Het uitvoeren van onderlioudsbagger- werken tot diephouding van de haven na bij de Haukes op Wieringen, behoorende tot de havenwerken in Noord-Holland. Ra ming 3640. Laagste inschrijver J. Prins v. Wijngaar den te Hattum voor f 2199. Het onderhoud van de hodemdieptc in de Oosterbuitemhvaen le M-edemblik, be hoorende tot de havenwerken in Noord- Holland, gedurende het jaar 1921. Raming f 3150. Laagste inschrijver J. Prins v. Wijngaar den te Hattum voor f 1674. Woest rijden. Door een agent van po litie is Donderdag omstreeks kwart voor zeven op de Leklschevaart aangehouden de 31-jarige P. T. Bruinsma, bouwkundige te Zandvoort, die op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid mei zijn molornj- wiri reed, da! de vettigheid ter plaatse m gevaar werd gebracht. Bedoelde Br. hield rnet nog een motor rijder die aan het bevel om le stoppen niet voldeed en doorreed, een snelheids wedstrijd. Beide personen waren te voren reedis gesommeerd hailt te houden waaraan door geen van beiden werd voldaan. Tegen Br. zal proces-verbaal worden op gemaakt „Wesseling's Tearoom". Vandaag opent Wesseling's tearoom in de Groote Houtstraat 1'3. De welbekende wafels van den heer Wesseiing zullen ook dit jaar wel veel af trek hebben onder de Haarlemmers. Museum van Kunstnijverheid. Op ve ler verzoek in verband met den bijval, welke de onlangs in het Museum van Kustnijverheid door den Directeur gehou den causerie gevonden heeft, zal op Za terdagmiddag te half drie een verklarende rondgang plaats vinden, ter bespreking van de tentoongestelde kunstwerken. Daar het verlangen voorstaat, om met dieze rondgangen het publiek in zoo ruim mogelijken kring ook in verband met den vrijen Zaterdagmiddag, te bereiken, is de toegangsprijs op dien dag voortaan gesteld op 10 ets. per persoon. Hei H. B. G. heeft de 36ste Algemee- ne vergadering gehouden in café Brink- mamn te Haarlem. De voorzitter, de heer L. H. Koolho ven, was van uit Duit.scWand over geko men om afscheid le nemen van het Ge nootschap. Hij heeft zich in Duitschland gevestigd, zoodat een vacature ontstaat, die in deze vergadering wederom aange vuld moet worden. Op de vergadering zijn tegenwoordig de afgevaardigen van 17 afdeelingen uitbren gende le zamen 14.3 stemmen. De in de vorige vergadering aangenomen statuten wijzigingen zijn Koninklijk goedgekeurd, zoodat nu een verkiezing van een geheel nieuw Hoofdbestuur moest plaats heb ben. Tot leden van het Hoofdbestuur wer den gekozen 'de heeren W. F. Schuma- ker te Texel en J. W. A Koster te Be verwijk, vertegenwoordigende district I, omvallende de afdedi-ngen benoorden het Noordzeeka.naal; de heeren Th. van der Vlugt te Lisse, Jos. M. J. Braam te Heemstede en P. N. Jonkheer te Hille- gom voor district II, omvattende de af deelingen ten zuiidien van het Noordzeeka naai tot Warmond, Voorhout en Noord- wijk; de heeren L. J. L. J. Duijveslein te Kwtatsheul en Chr. Egging Jr. te Voor schoten voor district III, omvattende de meer zuidelijk gelegen afdeelingen. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer S. Schoneveld te Rijnsburg terwijl W. v. d. Laan te Voorhout als secretaris- administrateur optreedt. Den heer L. H. Re nth oven werd d&nik gebracht voor al hetgeen hij in het belang der kweekers gedaan heeft. De vergadering besloot het Hoofdbe stuur te machtigen mede te werken tot het oprichten van een cenralen Raad in het Rloembollenbedrijf, echter werd dui delijk uitgedrukt den wensch, dat bij eventueele samensmelting van -de vakibla- den, de kweekers een vrijheid werd ge waarborgd over een gedeelte van de ruimte om daarin op 1e nemen wat zij noodig en wen schel i jk achten. Sommige leden meenden dat de plannen voor den C. B. te ruiim omlijnd zijn voorgesteld en men niet weet waarheen het leidt. De vergadering ging echter met de hoofdlij nen vain het plan tot samenstelling van oen Cenlralen Raad uit cfe drie bestaande bollenvereenigingen, accoord Besloten werd de Regeering te verzoe ken om stop® teneinde te bevordetren. dti'f Duitsehland ruimeT invoer van bloem bollen toestaat. Goedgekeurd werden de stappen reeds gedaan in deze richting, de noodige oredieten werden verstrekt. Door den afgevaardigde van Lisse werd de meening gevraagd van hel Hoofdbe stuur, hoe men dacht over de handel- aaaavcn «tsa»uai Vacantia. Wc zitten midden in den vacantie- tijd en dus in den tijd van moot weer, reizen en uitstapjes maken. Dal is in onze stad best te merken. Om den haverklap, om deze uit drukking maar eens te gebruiken, zien we langs Haarlem's straten gezelschap pen wandelen, waaraan je kunt zien. dat het een kerkkoor of een collectan- tencoilege is, dat gaat potvertieeren. Ook de dameszangvereeniging gaat met haar directeur op stap en nog zooveel andere meer, en dan komen daarbij nog de vele schoolreisjes en kinder uitstapjes, onder geleide van onder wijzers en onderwijzeressen. En ze treffen het alle tegenwoordig met goed weer Zoo blijkt in deze dagen dan weer eens, wat een gezocht punt Haarlem met zijn schoonen omtrek is. Van heinde en verre komen de men- schen en kinderen, om de beziens waardigheden van Haarlem te zien. En al geschiedt dit nu niet altijd even tactisch, toch gaat er in dezen lijd een wijder roep van, mitsgaders een goede reclame voor Haarlem uit. De onderwijzer, die met zijn school kinderen van een kleine plaats op slap is, zal bijv. met belangstelling het standbeeld van Louwtje op de Markt laten bekijken, maar schenkt geen aan dacht aan de roemvolle St. Baaf, noch aan de Vleeschhal, noch aan ons mooi Stadhuis. Dat is ons dezer dagen een paar maal opgevallen. Zou Vreemdelingenverkeer haar ver dienstelijk werk moeten vervolmaken met de aanstelling van een aantal levende gidsen en guides voor bezoe kende gezelschappen, wier leiders nog moeten leeren een stad te zien? wijze van den Bond' van Bloembollen- handelaren, die zich het recht aanmatig de de verkoopsvoorwaarden en betaal tijd vast te stellen. De veilingen komen nu in het gedrang, omdat reeds in Noord-Holland en Haar lem de besturen der veilingen gezwicht zijn voor den drang van de zijde van den Bond v. BI. en het contanten-stdsd moet worden prijsgegeven. Het Hoofdbe stuur merkte op, dat het veilingxreglemenr ruimte laat voor toepassing zoowel op Mei als contant betalen. Na nog enkele huishoudelijke zaken afgehandeld te heb ben, werd' de vergadering gesio ten. De oommissie, ingesteld tot vaststel ling va® de begrooting der provinciale inkomsten mi uitgaven voor het jaar 1922, tot heffing va» opoenten en tot het aangas®! van eene geldleening, deelt Prov. Staten mede, dat verscheidene le den meenden ,dat, zooal niet eens per jaar ,toch enkele maldnt gedurende een 4-jarige zittingsperiode de leden gele genheid zouden hebben, algemeene be schouwingen te houden. Door een der lede® werd de vraag gesteld, hoe het staat met de stabiliteit der provincie. De schuldenlast stijgt elk jaar onrustbarendDe bedrijven le veren steods groote verliezen op. Welke ootiva staan tegenover deze schulden. Wel is thans aan de Staten overgelegd een staat vap bezittingen der provincie, doch de waarde daarvan is niet bekend. Dit lid wees er op, dat de provincie, die een nu'llioctnpnverlies heeft geleden op het olectrisch boleid, haar finepoieel beleid ongewijzigd laat. Hij meende dat de provincie zich moet bezuinigen, doch merkt daarvan nog niets. Hij is erlang niet zeker va®, dat bij de ziekenhuizen en bij het waterleiding-bedrijf geen toe standen bestaan ,die leiden naar een debacle als bij het P.E.N. Hij wees op de dure exploitatie van de ziekenhuizen, veel duurder dan die va® particuliere gestichten. Andere leden betoogden in aanslui ting hiermede, dat naar hun oordeel God. Staten de taak der provincie te breed opvatten. Zij trekken bemoeiingen aan zich ,die veel geld kosten on die in 't algemeen niet geacht kunnen worden overheidsbemoeiingen te zijn en veelal geschiedt zulks met ondeugdelijke mid delen. De moeilijkhedtttt bij het P.E.N. zijn daarvan» een gevolg. In dit verband werd ook gevraagd ,of het niet wetnpche- lijk was, dat reeds nu door den accoun tant Limperg ook een rapport wordt uit gebracht over het Waterleidingbedrijf. Enkele leden wezen er op, dat Ged. Staten zich aanvankelijk bleven vastklam pen aan hun voorstel tot bouw va® een derde ziekenhuis. Zij vroegen zich af, or door Ged. Staten deze aangelegenheid wel met den noodigen ernst was behandeld, of is de ernst eerst betracht, toen Ged. Staten bemerkten, dat uit de Staten een krachtige oppositie tegen hun voorstel te verwachten was. D( commissie was vrijwel eenstemmig van oordeel, dat, indien gelegenheid be stond nu en dan het beleid' van Ged. Sta ten in het algemeen !e beperken, het re-: sulfaat dier besprekingen voor het college een vingerwijzing zou kunnen zijn. in welke richting hun voorsteilen omtrent deze en andere belangrijke aangelegenhe den moeten gaan. Een ander "lid zou hij deze te houden algemeene beschouwingen ga a roe w? -i en vernemen, welke principieel© tin oor Ged Staten wordt gerokken ten aanzien van hun toezicht od de hanteermg van het gemeentelijk budgetreent Ten slotte merkte een lid op, hoe we*- nig Katholieke ambtenaren de provincie in haar dienst heeft. Meerdere leden vie len hem bij. terwijl een lid opmerkte, dat niemand hij ©en benoeming gepasseerd mag worden om zijn godsdienst, maar ook niemand juist daarom alleen be noemd mag worden. (Wordt vervolgd.) De sergeant-majoor-jas'.rie'eurs 1 e ver en Tichelaar eg» de sergeantenMonteau, Bretveld, Mantel va® het 21e Regiment Infanterie en do sergeant-majoor-in structeur de Beer en de sergeant v. d. Zee van het 10e Regim A' Infanterie worden vrj® 18 Juli tot en met 6 Aug. d.a.v. gedetacheerd in het zomerkamp' va® den kader-lantlstorm te Laren. De le luitenant Blokhutt, va® het 10e Regiment Infanterie, wordt gedeta cheerd bij de Divisie Stormschoot te '8-Gravenhage. Voor het Mcrcurius-examen voor het diploma 'EngéLsche Handelscorresponden tie slaagden o.a. de heer J. C. Besteman van Haarlem en B. Zeelt van Heemstede. Bestemd voor den Indische® dienst is de heer D. Weennink. te Haariem, als polïtie-opziener tweede klasse. Ondertrouwd: 15 Juh G. Koster en M. H. Saeijs. H. E. v. Beaumont en A. Bouma. Geboren: 13 Juli d. van W. M. Balm- Pauw. 14 Juli z. van I. M. Stuurop- Remmé. d. van A. J. Bouman-Durge. d. van A. P. v. Zomeren-Spoor. 15 Juli d. van E. Koeiemeijer-v. Geloven. z. van W. Linthorst-v. Vuuren. Medegedeeld door het Kon. MeL Insts- luuit te De Bildt. Naar w<a;} 021 #eh kinmis volle „Uatermah lungen" van tiet riclit in dien morgen van Lerwick, strifkersensembte, waar een solo-kistrw Men herinnert zich wellicht, dat de ge meenteraad geruimen tijd geiteden ©er voorstri tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Haariemsche stichting tot wo ningverbetering aannam. Daarbij Meek te vens van plannen om aan 't Hofdijk plein een 4de badhuis te stichten. Nu komt ons ter hoore, dat van het nieuwe badhuis misschien niets bomer zal. Het ging eerst zoo goedl De plannen lieten wel lang op zich wachten, maar d« vertraging had tol griukkig gevolg, dal wegensdaling van materiaalprijzen de be greeting een 30,000 naar beneden ging Het ander gevolg was echter minder h. love® De directie der Hoilan-dsche Spoor vat 4e n.m. het plan op om op haar terre'nei zelf voor haar eigen personeel een bad huis .te stichten. En waar het,4xle had hu-is voor zij® debiet voor een groot dee op de spoorwegbeambten zou zijn aange wezen, zou dit een leriijke concurrenti< zijn. Bij onderhandelingen werd voorop gesteld, dat de spoorweg-directie t ooi haar personeel een collectief abonnemeni op het 4de badhuis zou nemen, waar met aanvankelijk wel ooren naar had. Totdat dezer dagen uit Utrecht het be richt kwam, dat de spoorweg-directie haaj* plan doorzette. De eenige belofte welke men van dis zijde wilde doen, was, dot de vrouwen, en kinderen der spoorwegmanmen geen e- bruik van de badinrichting van het spoor» weg-personeri zouden mogen make® In dezen tijd- van algemeen en noodz«lkej lijk streven naar bezuiniging, vooral do-o» openbare lichamen, lijkt ons deze oplos sing niet gelukkig. Een exploitatie van een v-oüksbadhuis is toch aï moeilijk en kostbaar. De spoor- weg-maatregri zou de totstandkoming ves het 4de badhuis met eens onmogelijk kun nen maken en dat zou toch jammer zij® De Beurs opende heden vast Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 91 Y\6 pot. Indië 93. Culture® Koloniale Bank 138, Indi sche Bank 1*2, Vorstenlanden 168, H.V.A. 411. Industrieele waarden. - Insulinde olie 41. Otiewaarden. Koninklijke 511, Con sols 170, Orion 44. Tabakken. Amsterdam Deti Be- soekï 92, Rotterdam Dëï 172, Medan 315. Rubbers. Ams'erdam Rubber 101 y,. Deïï Batavia 75, Neder!. Rubber 47, Rott Tapanoeli 53. Scheepvaartwaarden. -Hoik Am. Lijn 206, Heil. Boot 721,f,. Ko® HoM, L'oyd 29, Japan!ijn 142, Pakolvaart 117, Scheep vaart Unie 129%; Marine 14M- Amerikaansdhe waarden. Hade and Leather 63, Steel 91J4Smelting 48; Ana conda 92; Cigar Atchison Topeska 103; Voting Rails 24%; Denver 1 Southern Pacific 92M; Union Pacific 145. J Verwachting van den avond van 15 JuH tot den avond' van 16 Juki: zwakke tot matige noordoostelijke tot oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iris war mer overdag. Haariemsche Orkcstvereeniging. •Het is al geruimen tijd geleden, dat wij het laatst ons Haarlemsch ensemble hoor den. Dat was, toen het orkest zijn eerste buitenconcert gaf in de muziektent legen- os er de Hertenkamp. Naar aanleiding van dat eerste zomerconcert hebben we toen onze meening gezegd omtrent de acoustje* in de tent, d;e mol zoo geringe kosfei valt te verbeteren, maar waaraan sinds en nog niets is veranderd. Daar viel ons oog op een annonce van het ledenconcert op Donderdag in ,JJe Bron". Van de mooie, geschikte tent in deze heerlijke omgeving en de tallooze in strumentale en vocale concerten, daar ge geven, behielden we aangename herinne ringen. Was 't wonder, dat de lust ons bekroop, onze H. O. V. op den prachligen zomeravond hier te komen beluisteren? Zeker, een fietstocht naar de duinen, een wandeling naar de zee zijn ontspanningen, die je maar al te graag je verschaft op den warmen zomeravond. Maar mijn gang naai den-tuin van „De Bron" zal ik me nooit beklagen. Gerharz had ons een menu bereid, dat met den sleur brak. De „lichte kost" ging vooraf, maar aan de daaropvolgende zwaardere, behoefden we och niet te vree zen, ons een in-digstie te zullen eten. Want, nietwaar? Op ongelegen tijden een zware kost te verduwen, bovenal als de eetlust al ietwat is bedwongen door oen flink voorgerecht, dat is waarlijk geen pretje. En onzen gullen hospes daarvoor dank. Zeker, er is nog wel lichtere kost dan Kreutxer's ouverture „Das Nachtlagcr iu Granada." D? daaropvolgende Walzer van Bitse is er een voorbeeld van, en eigenlijk ook de kleurige, knappe bewerking door Arthur Nikisch van Nessler's bekende opera-motieven. Maar in deze omgeving dronken wij met behagen de verkwikkende geuren van La Vega de Granada en voel den ons appétit versterkt. Zoo zelfs, dat gedachtig aan 't spreekwoord „L'appétit vient en mangeant" we ons na de pauze zeer zeker met graagte aan een fli :kcn maaltijd zouden hebben gezet (altijd fi guurlijk dan!) Ja, wat was die muziek van Kreutzer toch stemmingsvol. Maar wat was 't eigenlijk niet op dezen avond? De introductie voor de wals deed er zeer zeker niet voor onder. B,j Nikisch bewer king waren het prachtig gevoegde kleuren 't samengaan va® cello en altviool, trad. Dat niet steeds dt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1