Morgen! Speldjesdag in Haarlem en Omstreken! Indrukken van den dag Stadsnieuws ZATERDAG 16 JULI 1921 14ste JAARGANG No. 13888 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL J g-|| FRANCO PER POST PER KWART. BH VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. KOOPT en DRAAGT allen MORGEN een Speldje vaa „HERWOMMEH LEVENSKRACHT", g Weest ROYAAL bij de betaling. Dit nummer bestaat uit vier bla- len, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad-in acht bladzijden, EERSTE BLAD. "en innemen5*50''"6 de werel<1 zou kun" Dat Punt Provinciale Staten van Noord- Holland. Het Provinciaal Electrlciteitsbedrijf. Bij de behandeling van de balans en winst- en verliesrekening van het Provinciaal Electrlciteitsbedrijf werd geïnformeerd naar den post „Voor raad materialen" en gevraagd, welke waarde hier bedoeld wordtinkoop/ waarde op dit oogenblik of verkoop waarde. Geantwoord werd, dat het de aan schaffingsprijs was, het cijfer, overge nomen uit de boeken. In het rapport Limperg is te vinden, hoeveel het ver schil zal zijn. Een der leden zou gaarne vernemen, hoe Ged. Staten over de verliezen denken. Een ander lid behield zich het recht voor, in de Staten nader terug te komen op verschillende punten, daar door het late inkomen der stukken voorberei ding niet wel mogelijk was. De Commissie wenscht zich buiten beoordeeling der cijfers te houden en zich, gezien (je speciale Commissie, te onthouden van verdere opmerkin gen. Onder dit voorbehoud kan zij adviseeren, de verlies- en winstreke ning van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf over 1920 goed te keuren. Provinciaal Waterleidingsbedrijf Bij het onderzoek der begrooting van het Provinciaal Waterleiding bedrijf, dienst 1922, werd door een lid gevraagd, of het niet verstandig zou zijn,- ook voor dit bedrijf een accoun tants-onderzoek te gelasten, waardoor misschien voorkomen kan worden, wat nu geschied is bij het Electrici- teitsbedrijf, vooral omdat ook deze begrooting een tekort aanwijst. Anderzijds werd opgemerkt, dat, wat wenschelijk is in den opzet van bet Electriciteitsbedrijf, dat zeker ook voor de Waterleiding is. Het lijkt gewenscht, de uitkomsten af te wachten van he toezicht op het Electriciteitsbedrijf en, indien dit goed werkt, het ook toe te passen bij het Waterleidingbedrijf- De Commissie stelt voor, de begroo ting vast te stellen. Voorgesteld wordt, de 2e supp'e" toire begrooting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf goed te keuren. Subsidies. Aan Provinciale Staten wordt voor gesteld, subsidies te verleenen aan de Vereeniging voor spraak gebrekkige- en achterlijke kinderen te Amsterdam, ten behoeve van de Nazorg (After care), aan B. en W. van Velsen, ten behoeve van den gemeentelijken han delscursus te IJ muiden, aan de Ver. Volksuniversiteit te Haarlem en aan de Ver. R. K. Volksuniversiteit te Amsterdam. Het Witte Kruis. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot verleening van subsidie aan de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", ten behoeve van de Zuigelingenbescher ming, merkte één der leden op, dat het totaal der bijdragen van1 particu lieren en gemeenten ongunstig af steekt bij die der Provincie, doch het aanwezige lid van Ged. Staten deelde mede, dat zulks slechts schijnbaar het geval is, omdat uit de betrokken be- grooting het totaal aan bijdragen der gemeenten niet blijkt, doordat die begrooting slechts betrekking heeft op de nadeelige said van de door ge noemde vereeniging gesteunde af- deelingen, die direct van de gemeenten eveneens steun ontvangen. Geadviseerd wordt, het voorstel aan te nemen. Toelage C. J. Gonnet. Voorgesteld wedt, den heer C. J. Gonnet, wien onlangs eervol ontslag verleend is als rijksarchivaris, eene toelage te verleenen. Loon provinciaal personeel. Voorgesteld wordt, aan te nemen de voordracht, strekkende tot prae-advies op een adres in zake verhooging van loon van provinciaal personeel. Provinciaal Ziekenhuis. Bij de behandeling van de voordracht tot vaststelling van de vierde supple- toire begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort voor het dienst jaar 1920, trok het de aandacht, dat art. 52 (buitengewone uitgaven voor inrichting van paviljoen en broeder huis, tot huisvesting en verpleging van zieken, enz.) niet onbelangrijk is overschreden. Door het aanwezige lid van Ged. Staten werd medegedeeld, dat ver zuimd was, het oorspronkelijk verleen de crediet van 12.000 met het extra verleende crediet van 18.000 over te brengen van den dienst 1919 naar den dienst 1920, zoodat er dus feite lijk slechts 18.000 beschikbaar was. Was dit wel gedaan en dus een bedrag van 30.000 beschikbaar geweest, dan. zouden de in 1920 gedane uitgaven van 27.659.35 ruimschoots door de begrooting gedekt zijn geweest en het overschot 2.340.65 hebben bedragen. Nu echter slechts 18.000 beschikbaar was, moest een verhooging van f 9.659.35 voor het dienstjaar '20 wor den toegestaan. Voorgesteld wordt nu, de begrooting vast te stellen, zcoals zij ontworpen is. Voorgesteld wordt, de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort over het dienstjaar '20 sluitende in ont vangst en uitgaaf met 'een bedrag, groot 3.135.323.9*9, goed te keuren. Een derde provinciaal Ziekenhuis. Bij de behandeling van de voor dracht van Ged. Staten, om hun voor stel, een terrein te koopen onder de gemeente Hilversum voor den bouw van een provinciaal ziekenhuis, verder buiten behandeling te laten, merkte een lid op, dat het oorspronkelijke voorstel blijkbaar niet de vrucht was geweest van rijp overleg. Indien Ged. Staten zelf tijdig een onderzoek hadden inge steld, zouden ook zij tot de slotsom gekomen zijn, dat door het sluiten van nieuwe contracten de bouw van een nieuw ziekenhuis overbodig was. Het opwindende voorstel, dat een zoo weinig gunstig onthaal heeft gevon den, ware dan achterwege gebleven. Het aanwezige lid van Ged. Staten verklaarde, dat dezen, voor ze met het voorstel tot bouwen van een nieuw ziekenhuis kwamen, wel eens onder hands hadden geïnformeerd naar plaatsruimte in particuliere gestichten, doch zonder veel succes. Intusschen zijn de Inspecteur* van het Rijkstoe- zicht ook matiger in hun eischen ge worden, zoodat in de bestaande ge stichten thans meerdere patiënten kunnen geplaatst warden, zonder dat zulks schade doet aan de degelijkheid der verpleging. Voorgesteld wordt, het voorstel aan te nemen, het oorspronkelijke voorstel niet verder in behandeling te nemen. In zake de adressen, houdende klach ten over de voeding en verwarming en het verzoek betreffende de contro le van het personeel daarop in het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, zoomede het rapport, dat ter zake door twee leden van het college van Ged. Staten aan de Commissie vart Bestuur van bedoeld Ziekenhuis werd uitgebracht, werd door de commissie algemeen hulde gebracht aan de objec tiviteit van bet gedane onderzoek en aan de uitvoerige inlichtingen, welke in het rapport zijn gegeven. Daarbij werd de hoop uitgesproken, dat zoowel de Directie als de Commissie van Be stuur haar voordeel zullen doen met de resultaten van het onderzoek en aan de hand van het rapport ernstig naar ver betering van den toestand zullen stre ven. Enkele leden wenschten deze huide betrachting ook .uit te strekken tot de adressanten, die, zij het dan ook op krasse wijze de aandacht hebben ge vestigd op de bestaande euvelen en daardoor aanleiding hebben gegeven tot de instelling van het onderzoek en tot de dientengevolge te verwachten verbetering van toestanden in het Zie kenhuis. Een lid zag in den gebezig- den toon niet anders dan de uiting van lang opgekropte klachten, waaraan geen aandacht werd geschonken en was daarom van meening, dat deze toon niet kon worden gelaakt. De groo te meerderheid der commissie kon zich echter geenszins vereenigen met den toon, welke gebezigd was, te meer, waar die klachten hun inziens sterk overdreven bleken te zijn. JDoor het aanwezige lid van Ged. Staten werd erkend, dat voorzoover de klachten gegrond waren, zulks voor namelijk een gevolg was van een tekort aan geregeld contact tusschen de Com missie van Bestuur en het personeel. Thans is hierin echter reeds verbete ring gekomen, terwijl bovendien ver wacht mag worden, dat het optreden van den nieuwen dirpetSur veel zal bijdragen tot verbeten*1? van den toe stand. Eenige leden waren voor de invoe ring van georganiseerd overleg, ter wijl de heer Michels meende, dat het noodige meerdere contact zou verkre gen worden dcor de instelling van een gestichtsraad. Op de vraag van een der leden, waarom voorgesteld werd, de adressen voorloopig voor kennisgeving aan te 1 nemen antwoordde het aanwezige lid van Ged. Staten, dat men bedoela had, te doen uitkomen, dat men van het optreden van den nieuwen direc teur een spoedige tegemoetkoming aan verschillende klachten en bezwa ren verwachtte en het dus raadzaam was, het resultaat van. diens bestuurs daden af te wachten. Voorgesteld wordt de adressen voor loopig voor kennisgeving aan te nemen. Beheer wegen en vaarten. In zake de voordracht betreffende dekking der tekorten van het beheer over de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden, werd van verschillende kanten aangevoerd, dat deze wegen niet in gunstige con ditie verkeeren en een beter onder houd bevorderd moet worden. Met genoegen werd dan ook kennis genomen van de toezegging dat Ged. Staten zoo spoedig mogelijk nadere voorstellen zullen doen. Door Ged. Staten is een onderzoek ingesteld, dat thans nog hangende is en waarmede beoogd wordt het verkrij gen van een volledig overzicht van den tegenwoordigen toestand in zake beheer onderhoudsplichten en bekostiging der verschillende wegen in Noord- Holland. Voorgesteld wordt, zich in beginse bereid te verklaren, de bedoelde we gen en vaarten in beheer en onder houd bij de Provincie over te brengen, alsmede, om voor de voldoening der rente en aflossingen van de gesloten of nog te sluiten leeningen, de provin cie Noordholland als borg te doen optreden. De meerderheid der commissie stelt echter voor, bij het eerste voorstel, behalve de voorwaarde van het tot stand komen van het Wegwaterschap, ook nog de voorwaarden toe te voe gen, dat het rijk ook in de toekomst op de gebruikelijke wijze in de onder houdskosten zal blijven bijdragen. De tentoonstelling op de Huishoud en Industrieschool V Besproeiing. Uit verschillende stadsgedeelten be reiken. ons klachten, dat er in deze wanne dagen van gemeentewege zoo slecht voor stofbestrijding, in casu be sproeiing der wegen, wordt gezorgd.- In sommige wijken ziet men zelden of nooit een sproeiwagen en mogen de bewoners stof slikken, meer dan him belieft'n Frappant staaltje hoor den wij van een bewoner der Aelberts- bergstraat Deze klaagt, dat de Klever parkweg en de Velserstraat bijv. tame lijk geregeld besproeid worden, maar in de Aelbertsbergstraat, een zijstraat van de Velserstraat, een straat dus, waar men heelemaal niet voor behoeft öm te rijden, zoo dicht is men er in de buurt, komt de sproeiwagen bijna nooit. Op het oogenblik is de toestand daar ondragelijk, want dt straat is er sinds kort opengebroken geweest en het stuift er nu verschrik kelijk. Tot zoover deze bewoner. Maar, zooals wij boven reeds zei den, ook andere wijken worden bij de besproeiing stiefmoederlijk bédeeld^ Er zijn zeer veel straten, welke zel den een verfrissching krijgen. De sproeiwagens rijden dikwijls in een kringetje rond, nemen een paar maal dezelfde straten en in andere straten komen ze zoo goed als nooit Dat is te gek! Zoo iets moet nieU plaats grijpen. Elke straat zonder uit zondering moet op regelmatige tijden besproeid worden. Dat ei sekt de strenge hygiëne, dat mogen ook dc Haarlemmers verlangen. Programma. Personalia. Tuberculose-bestrijding. Fransche bollenprijzen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ARBEIDSWET IN DE PRACTIJK. 199. Toen Minister Aalberse kort na het op treden van dit christelijk ministerie met :ijn Arbeidswet kwam, was de bewondering daarvoor vrij algemeen: bewondering voor den moed om met zulke diep-ingrijpende voorstellen te komen; bewondering voor het ontzaglijke knappe stuk wetgevenden arbeid. De critiek was overigens verdeeld: de meesten waren van meening, dat met een verplichte 45-urige werkweek een sprong in het duister werd gedaan; en daaromheen groepeerden zich eenerzijds degenen, die vooral met het oog op de buitenlandsche concurrentie een 45- urige werkweek met de geringe mogelijk heid om daarvan in bijzondere gevallen af te wijken, ontoelaatbaar achtten; ander zijds de beroepscritici van huis-uit, de ul tra-democraten, die in het vastleggen van de mogelijkheid tot dispensaties in de wet, al reeds een gevaar tot sabotage van de arbeidsregeling zagen. Wij voor ons hebben ons van den aan vang af geschaard onder de bewonderaars van het initiatief van mr. Aalberse Het feit alleen afgezien van de getroffen bepalingen dat er een regeling van den arbeidsduur zou komen, leek ons van zóó groot gewicht, dat daarvoor alleen reeds den Katholieken Minister alle lof toe kwam. Immers, na veel gepraat over de noodzakelijkheid om een eind te maken aan de anarchie in het bedrijfsleven, kwam hij met de daad, een daad, die onze sa menleving tot zegen zou strekken. Want. onder de felle en begrijpelijke wij zouden zeggen willen: noodzakelijke critiek, die op de Arbeidswet na haar in werkingtreden losbrak, zou het beginsel der wet bijna vergeten worden. En dat zou jammer zijn. Wij weten, "dat ook in werkgeverskrin gen, ook onder hen, die tegen de komen de Arbeidswet met groole vrees hebben opgezien, ook onder hen, die over de wer king van de wet zeer slecht te spreken zijn, er zeer velen zijn, die, op hun ge weten af gevraagd, het beginsel van de wet niet meer zouden willen missen, om dat zij er de heilzame werking van heb ben ingezien. Dit toch staat onomstootelijk vast, dat de dwang van de Arbeidswet een prikkel heeft gegeven om ia duizenden werkplaat- sen orde te brengen, regeling van arbeids duur, waar ten dien opzichte onnoodig de meest willekeurige arbeidsverdeeling be stond. En ook dit, dat diezelfde wet ook voor duizenden werknemers een prikkel is geweest tot intensiever en economischer ar beid. En dit laatste vooral was des te meer te loven, omdat de arbeidswet kwam in een periode van ongekende arbeidsmoeheid, ja, arbeidsschuw-heid. Die zegeningen van de Arbeidswet-1919 mogen nooit vergelen worden en zij zul len onzen Roomschen Minister van Arbeid altijd tot roem strekken. Strookt deze lof nu met de felle critiek, lie allerwege tegen de Arbeidswet is los 8ckomen? Ja. Minister Aalberse zal zelf toegeven, dat hij in zekeren zin met zijn "•grijpende wet een sprong in het duister deed. Waar Nederland, op sociaal-wetge- vcnd terrein tot nog toe altijd andere sta len gevolgd en zelfs van verre, heel voor zichtig gevolgd was, daar kwamen wij op eens aan de spits te staan met een wette lijke arbeidsregeling. En dat in een zoo ho peloos verwarden tijd; en dat in een pe- ïode, waarin handel en industrie geheel opnieuw moesten beginnenl ban is er (jurf noodig, om zich door de ®®*achtigen niet te laten tegenhouden en y 'Jr de niets-ontziende, demogogisohe sHeiiners niet te ver te laten drijven. »lti ln die branding heeft Aalberse Behouden en zijn wet er met taaien q-6 0"gehavend doorgehaald, het si^6* ''ad een proeftijdperk noodig en d«t i,j. den Minister eveneens tot eer, Vo°rstei sP°edig met een wijzigings- Ren 0lI1t, nu de proef genomen is. l,ek, vva.-l^j. v°ornaamste punten van cri- k('n gesel, w'f 0118 ook aanstonds heb- e°nventie 6arc1, Was het uitgaan boven de °ös ook ^oshingtpn. Het heeft er bij "''zondering01' "?8ew''d, dat ons land een 'en nadeele der industrie. de 4r Was de 45-urige in plaats van werkweek. En het doet ons genoegen, dat de Minister ten dien opzichte retireert. Men weet, dat de huidige wet aan den Minister de bevoegdheid geeft om voor speciale bedrijven, die ten gevolge van de nieuwe regeling ten gronde zouden kun nen gaan, een langere arbeidsduur dan 45 uur per week toe te staan. De textiel- en metaalindustrie zijn in die uitzonderings positie gebracht, nadat evident was geble ken, dat zij een moordende concurrentie van het buitenland hadden te duchten. Overigens kon voor bijzondere omstan digheden of bij opeenhooping van werk vergunning tot overwerk worden verleend, doch dan voor elk geval afzonderlijk. Handhaving van deze zeer voorname be palingen der wet is onhoudbaar gebleken.De Nederlandsche industrie, die altijd in zeer moeilijke conditie heeft verkeerd tegen over de buitenlandsohe concurrentie, en nu bovendien na den oorlog nog schrikbarend te lijden had van den lagen stand der buitenlandsche valuta, mag niet langer worden overgeleverd aan een ongunstige arbeidsregeling, waarbij die buitenlandsche concurrent voor veel lager loon beduidend langer kan laten werken. Het is vooral een arbeidersbelang, dat hier om wijziging roept. De groote werkloosheid in ons land is het beste argument daarvoor. Het teekent verder den sociaal-voelenden man, die Minister Aalberse zijn geheele leven is geweest, dat hij bij de verruiming der wettelijke grenzen van den arbeids duur aan de bestaande bepalingen der col lectieve arbeidsovereenkomsten een leiden de rol toekent. Zoo gaan wij langzaam maar zeker in de richting der publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Op de vele voorgestelde wijzigingen gaan wij thans niet verder in. Het voor ons lig gende concept is nog maar een voor-ont werp, aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies gezonden. Wat wij ten slotte nog willen roemen is het feit, dat de Minister er toe gekomen is, nu reeds dit voor-ontwerp te pubticeeren. Het is (hans publiek bezit geworden en alle betrokkenen hebben ruimschoots ge legenheid hun gevoelen daarover kenbaar te maken. Moge dit geschieden in een geest van streven naar het algemeen welzijn, wars van louter eigenbelang; in een geest van christelijke solidariteit! Tuberculosebestrijding. Verder is rapport uitgebracht over het voorstel ten aanzien van de door de provincie te nemen nadere maat regelen tot bestrijding der tuberculose. Algemeen werd deze voordracht door de Commissie met instemming begroet, terwijl vele leden deze ge legenheid aangrepen om Gedeputeerde Staten geluk te wenschen met de in diening daarvan. Bestond er dus geen principieel be zwaar tegen deze voordracht, toch werd door een der leden onder al- geineene instemming de opmerking ge maakt, dat het zeer waarschijnlijk én in 't belang der provincie én in 't belang der lijders aan tuberculose zou zijn, wanneer door Gedeputeerde Sta ten bijzondere aandacht zou worden geschonken aan het meer en meer op den voorgrond komende systeem van iighollen. Men meende, dat het zeer zeker op den weg van Gedepu teerde Staten ligt een onderzoek te doen instellen naar de werking en de resultaten, die met deze dag- en nacht- lighallen worden bereikt. Door een lid werd de opmerking ge maakt, dat het hem onmogelijk voor kwam, dab men een goede begrooting zou kunnen samenstellen met als basis de kosten gedurotmde de laatste drieja ren: 1918, 1919 eat 1920. Bedoeld lid meende, dat, nu dei prijzen der levens- miiddelen en andere producten lager zijn worden, epnj£ begrooting gebaseerd op deze verloopen 3 jaren zerker fou tief moet zijn. Nog werd gevraagd eene opgave der salarissen ,dio worde® betaald door sa natoria, welke' door de provincie wor den gesubsidieerd. He tlid van Ged. State®: meende te moeten opmerken, dat nog geene aan vragen tot medewerking aan lighallen tot de provincie waren gericht. Wat de be grooting betreft, meenfle meergenoemd lid te moeten opmerken, dat deze was tot stand gekomen' na zeer veel moeite en lapgdurigen arbeid. Men moest wel van de genomen basis uitgaan, opdat men dan verzekerd kan zijn eene niet te lage begroeting in te dienen, waardoor in elk geval vervalt het fatale van over- schriidimt der begrooting. Bovendien wijst bedoeld lid nog hierop, dat eene mogelijk te gunsitge begrooting niet het minste nadeel met zich brengt, omdat een eventueel voordeelig sal do weder ten goede komt aan hetgeen een volgend jaar wederom door de provincie moet worden bijgedragen- Meergenoemd lid verklaarde verder, dat de staten der salarissen van het personeel der gesubsidieerde instellin gen voor elk lid op de griffie ter in zage liggen. De Commissie stelt derhalve, voor deze voordracht ongewijzigd aan te nemen. Subsidies vakscholen. Tegen de voordracht tot het toekennen van subsidies aan vakscholen ten behoeve van salarisverhooging en andere doelein den had de commissie geen bezwwaar en stelt daarom voor deze ongewijzigd aan te nemen. Aangezien dit de eerste voordracht was waarbij over subsidie-verleening werd ge handeld, werd onder aigemeene iuhteru ining de opmerking gemaakt, dat de Sta ten de meest mogelijke zuinigheid dienen te betrachten bij het toekennen van sub sidie. Het stelsel van subsidieering wordt immers zooizeer over alle mogelijke on derwerpen uitgestrekt en (ot eene derge lijke hoogte opgevoerd, dat de commissie algemeen van oordeel was, dat slechts bij besliste noodzakelijkheid mag worden overgegaan tot het verleenen daarvan. Van. ons bezoek aan de Huishoud- en Indiusfcriesohooi m de Schneevoogdstraat, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het een schitterend geslaagde tentoon stelling is. Wij kregen den indruk, dat onze meisjes daar zoowel in de nuttige als in de fraaie handwerken uitstekend onderwijs genieten. Het zijn mooie ruime vertrekken, die nu voor deze gelegenheid met bloemen versierd waren. In een der zalen stond een prachtig vaandel. In de eerste zaal zagen wij gepoetste en geschuurde voorwerpen, die allen blonken als spiegels, borstels, die waren uitgewasschen en lappen, waar de verf- vlekken uit verwijderd waren. Daarna kwamen wij in een zaal, waar keurig ge schreven taal en rekenschriften op de banken uitgespreid lagen. Aardige meis jes en jongedames, die ons welwillend den weg wezen, stonden aan de kamer deuren. Nu komen wij aan de bovenloka len; we zullen bij de eerste beginnen; keurig gevouwen linnengoed met licht blauwe bandjes lagen op groote tafels uit gespreid; vervolgens kwamen wij bij de strijk-af-deeling. Menige huismoeder zou hier haar hart eens kunnen ophalen. In een volgend vertrek liet men ons het ver stelwerk van de meisjes der 1ste klasse zien. Prachtig maas en stopwerk kregen wij hier te aanschouwen. Beelderige baby artikelen als schortjes, manteltjes en mutsjes met een aardig steekje gebor duurd. Chineesch borduurwerk op zijde, lag op tafels in 't midden der klasse. In de 1ste costuumklasse zagen we aar dige mantelpakjes, prachtig geborduurde japonnen en jurken, alles zelf door de leerlingen vervaardigd. Endeiijk kwamen we in de keuken te recht. Drie groote gootsteencn zijn hier in de boeken aangebracht, 't Viel ons op, hoe alles precies en netjes op zijn plaats stond. In het miiddien stonden gedekte tafels met uitgezochte spijzen. Heerlijke pud dings, taarten en andere lekkere eet waren deden ons watertanden Haast zouden wij de keurig gedekte tafel in een gezellig vertrek aangebracht, nog ver- geten. Hieruit zien wij dus, hoe flink er bier gewerkt wordt Degeheele tentoonstelling maakte op ons den indruk van degelijkheid, correct heid, van veel ijver, vindingrijkheid en kunstvaardigheid op huishoudelijk en in dustrie-gebied. voor do muziek in Den Hout op Zon dag 17 Juli 1921: 1. „Alte Kameraden" marsch O. Feike; 2. Ouverture „Venus auf Erden" P. Lincko; 3. „Die Mühle im Schwarzwald" Idylle B. Eilenberg; 4. „Coppélin" Bal let L. Delibes; 5. Ouverture „Les Dra gons de Villara" A. Maillart; 6. „Mein Traum' Walzer 'E. Waldteufel; 7. Fan- taissje sur des motifs de l'Opéra" Car men G. Bizet. FAMILIE-BIOSCOOP In de Familie-bio.-ooop valt deze week 'n sterk variëercoi programma te ge nieten. Wie van Ameiikaansohe drama'» houdt, profiteert van het hoofdntammei „De Kcohier van den Middernacht Be halve dat er de gebruikelijke spann nde tooneelen in voorkomen, heeft deze film nog 't merkwaardige, dat de beide hoofd rollen door één en denzelfden acteur ge speeld worden. De boeiende handeling vloeit dan ook voort uit een mystificatie, veroorzaakt door de zuivere gelijkenis vaar twee verschillende personen. Eerst op het laatste moment, als een. onschuldige op het punt staat met da® dood gestraft te worden, komt de waarheid aan het licht en_ zoo eindigt het drama bevredigend. Wie de voorkeur geeft aan 'n aardige comedie, smult van „Geestverwantschap'* 'n drie bedrijvig blijspel, waarin 'n ro mantisch aangelegd kostschoolmeisje ge legenheid vindt op naïeve wijze dwaze streken uit te halen. Buitendien worden er nog in drietal komische films ge geven, waarom men hartelijk lachen kan. Vooral het extra-nummer „Huiselijk Ge luk" is in dit opzicht waar succes. Het programma, dat door iedereen ge zien mag worden, bevat ook nog een- mooi gekleurd natuurbeeld en 'n weten schappelijke film, die het plukken va® eetbare vogelnestjes op Java demoaw» streert. Met recht dus: elck wat wils. Op de aanbeveling voor i.uicur van den polder Walcheren staat no. 1 Jhr, J. L. Boreel, alhier. De prijs van het West-Indische Choco lade Huis is gevallen op No. 40. Hetresultaat van de vergadering van het Fransche bollcnkweekers-syndicaat op 25 Juni, waarin, zooals men weet, beslo- en is de prijzen van 23 April te handha ven, (het besluit werd met 174 van de 18JJ stemmen genomen), heeft de Engeisiha handel doen besluiten nogmaals een con ferentie te houden. De redactie van de H. T. J. voegt anz deze mededeeling toe, dat blijkens haajS inlichtingen, de Fransche exporteurs ni^ geheel met de kweekers van dezelfde mee ning zijn, en wel van oordeel z'jn" geen reden was om de prijzen i J* opnieuw te doen stijgen, maar zij Z de bollen dit jaar *1« vnriw iaren; vooral de rreesia oogs r slecht De exporteur, hebben gevraagd o ook Anemonen in de ^elsche pnjze.dyst ■worden opgenomen, aldus meldt t eok- blad veer BJ,. Cdtuuit-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1