EERSTE BLAD. Sport en Spel. In de goede richting* Stadsnieuws Er MAANDAG 18 JULI 1921 44ste JAARGANG No. 1388» DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEMEN AGENTSCHAPFEN i PER KWARTAAL *3.25 FRANCO PER POST PER KWART. B» VOORUITBETALING f 3.571/, DUREAUXt NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 17481 ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nunimfti' bestaat uit 2 bladen. AGENDA 19 JULI Speldjesdag. Kapitein de Jong gewond. Feestvergadering Esperantisten. Reddingsbrigade voor drenke lingen. Men schrijft ons: Naar aanleiding van de wedstrijden, die behoudens goedkeuring van B. en W. op Zaterdagavond 23 Juli in het Z. B. Spaarne gehouden zullen worden en van de demonstratie op Zondag 24 Juli in de zweminrichting Houtvaart, had Vrijdagavond een algemeene ver gadering plaats onder voorzitterschap van den heer A. J. Meijerink. De vergadering was buitengewoon druk bezochtna afdoening van huis houdelijke zaken en behandeling van ingekomen stukken, werd het plan de campagne voor Zaterdagavond vast gesteld. 't Geheel belooft een spannende strijd te worden. Wel worden in ons land wedstrijden gehouden in zwem- costuum, over 1, 2, ja 3 K. M., hier echter geldt het een wedstrijd geheel gekleed zwemmen, wat buitengewoon zwaar is te noemen. Voor den heeren wedstrijd over 5üu M. kwamen 20 inschrijvingen binnen, voor een dameswedstrijd over 400 be draagt dit getal 10. Voorloopig kwamen voor het politienummer 100 M. in uni form) opgaven in van Haarlem en Schoten, inschrijvingen worden nog verwacht, uiterlijk a. s. Zondag ten huize van den heer Meijerink, Kleine Houtweg, uit Heemstede en Zandvoort. Voor de demonstratie op Zondag 24 Juli is met zorg een programma vastgesteld, dat tal van hoogst interes sante nummers bevat, terwijl een vin nige strijd verwacht wordt om den Stads-Editiebeker. Aan dit nummer zal voor het eerst ook door eenige damesleden worden deelgenomen. Door verschillende leden en belang stellenden werden prijzen beschikbaar gesteld, terwijl de hoofdprijzen Z1J geschonken door den heer W- Dys rinck., De leiding van wedstrijden en de monstratie is in handen van den heer J. Noordeloos, instructeur der Brigade. In het voornemen ligt de prijsuit reiking en van Zaterdag en van Zondag te doen plaats vinden op Zondagavond 24 Juli. Per advertentie wordt later bekend gemaakt, waar de toegangsbewijzen voor Zondag verkrijgbaar worden ge steld. Over gebrek aan belangstelling bij de demonstraties heeft de brigade nooit te klagen. Verplaatsing zaak. Oudercomimssies. Provinciale Staten van Noord- Holland. Personalia. Gevonden voorwerpen. Levering van gas aan Zandvoort. De ziekenverpleging in Noord- Holland. Het rapport vab Gedep. Staten be treffende den toestand der ziekenver pleging in de provincie Noordholland is in de commissie behandeld. Voor het werk aan dat rapport besteed werd dank gebracht, doch verschillende le den zouden het op prijs gesteld hebben indien gegevens verstrekt hadden kun nen worden omtrent den ziektetoestand in de provincie in verband met de vier groote volksziekten typhus, kanker, malaria en tuberculose. Deze ontbreken Op dit terrein, evenals dat van genees kundige armenzorg, bestaat volgens hen wel degelijk aanleiding voor groo- tere bemoeiing van de zijde der pro vincie dan welke Gedep. Staten zich denken. Zij zouden een inspecteur, met één hoogstens twee assistenten voldoende achten, die verbonden aan de provinciale Griffie, Gedep. Staten van advies zouden dienen. Minder juist achtte één lid het dat Gedep. Staten in dezen het geldmotief als een bezwaar aanvoeren. De leden bleven van meening dat er beslist behoefte bestaat aan een toezichthoudenden dienst, die doorloopend van advies kan dienen omtrent datgene wat de provincie kan doen naast het Rijk en de gemeenten. De leden, die omtrent dit onderwerp in een vorige zitting eene motie hadden ingediend, ver klaarden zich wel bereid, de daarin opgenomen passage omtrent een alge meen plan terug te nemen, en zich voor loopig tevreden te stellen met eene regeling als thans besproken de prac- tijk kan dan uitwijzen wat evntueel verder zou moeten worden gedaan. Na antwoord van het aanwezige lid van Gedep. Staten stelden deze leden nog eens in het licht, dat zij niet el- schen, dat al hunne wenschen op dit gebied dadelijk in vervulling zullen gaan, vroegen, of binnen afzlenbaren tijd van Gedeputeerde Staten een voor stel te verwachten is, waardoor de ziekenverpleging en volksgezondheid, buiten datgene, wat meer speciaal behoort tot de taak van het Rijk en de gemeenten, een begin van systemati sche verzorging zal krijgen. Het' aan wezig lid van Gedeputeerde Staten zegde toe, deze vraag over te zullen brengen aan 't College van Gedepu teerde Staten doch merkte op, dat hij ten aanzien van het resultaat daarvan geenerlei toezegging kon doen. De Commissie sprak daarop als haar oordeel uit, dat het wenschelijk is, de behandeling van alle zaken, de volks gezondheid betreffende, op te dragen aan eene te stichten afdeeling „Volks gezondheid" der provinciale griffie, welke afdeeling te stellen ware onder leiding van 'r. deskundigen ambtenaar. Mocht door Gedeputeerde Staten toezegging daarvan kunnen worden gedaan, dan verklaarden de aanwezige voorstellers van de motie Kooiman c. s. zich bereid, omtrent intrekking dier motie met hunne mede voorstellers in overleg te treden. R.-K. Vacantie-kolonles. Wij hebben in ons goede vaderland een behoorlijke regeling van het zedelijkheids- vraagstuk. Sinds in liet jaar 1911 de Katholieke Minister van Justitie, Mr. E. R. H. Regout, zijn schoone overwinning mocht behalen op hen, die het met de zedelijkheid van ons volk i|et zoo nauw meeneu te moeten nemen en ondanks veel smaad en hoon de nadere wetsartikelen tot handhaving der openbare zedelijkheid aangenomen wist te krijgen, bevat ons wetboek van strafrecht .een serie bepalingen, nat kracht waarvan de rechterlijke macht de onzedelijkheid in ge schrift en beeld zeer krachtig bestrijden kan. Op papier is de zaak vrij keurig in orde Op papier. Want in de werkelijkheid vain het leven komt er van de bestrijding der onzedelijk heid door middel van de bedoetde wets artikelen, maar bitter weinig terecht. Is de openbare onzedelijkheid in ge schrift en beeld sinds de aanneming van Regout's prachtig bedoelde weiten, minder erg geworden? Is men er altijd behoorlijk snel bij, om overtreding dezer wetten te constateeren en hebben eventueele vervolgingen over algemeen dét resultaat als men met het wetboek van strafrecht in de hand delijker wijze zou verwachten? Het lijkt er niet naar! 't Is (Iftterlijk bedoeld) of de duivel er mee speelt: wordt er hier of daar proces ■verbaal opgemaakt, b.v. wegens het ver- koopen of ten verkoop in voorraad hebben .van slechte boeken of wegens het ten Joonstellen van voor de eerbaarheid aan etootelijke platen, tien tegen één, dat er geen vonnis volgen kan omdat het z.g. „kunst" geldt. Welk een onwaardig gesjor met het be grip „kunst" hebben we niet beleefd, loen de uitgever van Barbusse's „Hel" justitieel vervolgd werd om deze infame uitgave! Nadat nota bene éérst de uitgave in vele arrondissementen in beslag was ge nomen en eenigen tijd daarna weer terug bezorgd bij de verkoopers. Hoe telkens en telkens wordt togen het normaal en gezond verstand van ieder fatsoenlijk mensch in niet de „kunst aangevoerd als motief, als voorwendsel, om zichzelf of zijn cliënt een vonnis te doen ontlooper, en hoe vaak met bet ge v.enschte(?) gevolg! In zooverre wij hier van „vaak" kunnen spreken: 't lijkt immers wel, of de autori teiten voor d, overtreding der zedelijk heidswetten de oogen dicht knijpen, of zij nooit schunnige platen en aanplakbiljetten zien, of zij nooit een slecht boek ontdek ken, of zij nooit ervaren, dat er slechte films en stukken vertoond worden. En worden zij er bij een aanklacht of bij een prooes-verbaal toe gedwongen, te zien te ontdekken of te ervaren, dan lijkt het Wel, of het geval bijkans nooit onder de termen tot bestraffing kan vallen. Geen wo-nder, dat de politie bang hare vingers te branden en zich in zekere kringen belachelijk te maken heel huive rig is geworden en niet gemakkelijk over gaat tot verbaliseering of (en) in beslag neming. Immers: hoe kan zoo'n eenvoudige po litieman zich nu bevoegd achten om er een oordeel over te vellen, of iets al dan niet kunst is, en wat nog erger is - of de hooge rechterlijke heeren iels al dan niet nis kunst zullen beschouwen. De eenvoudige politieman, bij weet *el, of een bepaald boek of een bepaalde plaat de eerbaarheid kwetst, hij woei wel, of er een slechte prikkeling van uit gaat, hij weet wel, of het schaamtege voel van de groote massa erdoor beleedigd Wordt en hij weet óók wel (en daar komt 't juist op aan), of het voorwerp in kwestie den lezer of toeschouwer tot slechte ge dachten of (cn) daden brengen kan of brengen z&l (naar menschelijke bereke ning), doch deze wetenschap geeft hem absoluut geen houvast, cn absoluut geen zekerheid, dat de rechterlijke ambtenaren Zijne mccning niet désavoueeren zullen. De vraag is immers maar, of er geen „kunst" in '1 spel is, of dat er „kunst ge suggereerd wordt. En op die vraag blijft een politicman maar liever hel antwoord schuldig. Waar de zaak in ons goede vaderland met zijn mooie zedelijkheidsweRen zóó staat, trof ons dezer dagen het volgende bericht in liet „Handelsblad" (ook in ons blad alreeds overgenomen) „De strafkamer van een der rechlscolle- ges te Berlijn had te oordeelen over de •luaestie of een bij den uitgever Enck ver- Schenen roman, „Morast", onzedelijk was ®f niet. Hoewol de uitgever de uitspraak van verschillende auteurs overlegde, o.a. van J B. Kellcrmann, Kerr, dat zij dit boek als een kunstwerk beschouwden en niet onze delijk, werd de uitgever toch veroordeeld en intrekking der uitgave gelast. Het O. M. motiveerde zijn eisch daartoe aldus: Het is een dwaling, aan te nemen, dat een werk van kunstwaarde niet „on zedelijk" zijn kan. Kunst kan ongetwijfeld in den zin der wet „onzedelijk" zijn. Voor de vaststelling van dit begrip is het onver schillig of het om „kunst" gaat of niet. Beslissend is de overweging of door het werk het schaamtegevoel van de groote massa wordt gekwetst. Tegen deze uitspraak is bij het Keicns- gericht revisie aangeteekend." Ziehier oen O. M., dat in de goede rich ting wil en niet tegen den geest der wet i„ ge letter van de wet uitbuit om on zedelijkheid ongestraft te laten. Dit O. M. wil geen zware redeneeringen over kunst of geen kunst: de vraag is voor hem, of een ding al dan niet kunst •het schaamtegevoel van de groote massa kwetst. Wij, Katholieken, zouden de voorwaarde misschien eenigszins anders, ietwat mar kanter, uitgedrukt hébben; doch ver heugend is het, te constateeren, hoe dit O. M. te Berlijn in de goede richting wil. 't Is te hopen, dat men ook in Hol land de kwestie eens wat zuiverder en wat minder ingewikkeld zal gaan stellen. Anders blijven Regout's mooie wetten, vodjes papierl Sociëteit „Sint Bavo." Eerste Bollen veiling, 10 uur. - Reddingsbrigade 8 uur. Rechtskundig Rdvies 8J4534 uur. Be stuursraad 9 uur. Overheidspersoneel 8 uur. BrongebouwHaarlem's Orkest- vereeniging, 8 uur, Ledenconcert. Famliie-bioscoop, Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Groote Kerk. Orgelbespeling door den -heer George Robert van 23 uur. St. Martha-Vereeniging. Kleine Hout weg 13. 34 uur Betrekking Bureau. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uitgezonderd Zaterdags, Zon- en feestdagen geopend. Hoewei het broeierig-warme weer gis teren meer tot -een verkwikkende rust on der lommerrijke boomen of aan den fris- schen zeekant noopte, dan lo! een onop houdelijk dwalen en bedelen door Haar lem's veste, is toch een klein legertje da mes den geheelen dag diruk in de weer geweest, om den speldjesdag, georgani seerd door „Herwonnen Levenskracht ben groot succes te doen worden. Ruim 400 dames en meisjes, hadden zich met den verkoop der speldjes belast en leverden onophoudelijk een gevaar op voor hen, -die nog niet „voorzien" wa ren. Dezulken waren er slechts weinigen. Niet velen weigerden, hun penningske te offeren. zeker, er waren er, die met een stuursch gezicht doorliepen of zich mot een zoogenaamd lolletje ,,er van af maakten". als ze aangeklampt werden; er was zelfs een en'kele. diie zeer on- heusch tegenover het verkoopstertje op trad. maar de meesten konden niet weer staan aan de lieve stem van een 17- tot 20-ja,rige jongedame, of een vleiend kin derstemmetje, ja, men liet zich gewoon lijk niet lang nooden, doch schonk met graagte zijne gif! voor het goede doel. Reeds des morgens 5 uur werden aan vroege kerkgangers sr-eldjos r!--1 doch tegen 8 uur begon meer de „offic-i- eele" verkoop en het ging zóó vlot, dat om elf uur, half twaalf, in sommige pa rochies al speldjes te kort kwamen en er bij de meisjes dier andere parochies eene requis'itie .plaat-s vond, om zoodoende de speldjes-arme wijken weer speldjes-rijk te maken. Geregeld fietsten controleurs door de stad, om de verkoopsters van Hieuwen voorraad te voorzien, doch ex was soms nog wel ander werk aan den winkel voor hen. Zoo bijv. bij de Spaar- nekerk. Terwijl een meisje bij iemand een speldje op de jas stak, had een jon geman de aardigheid, een handvol speld jes uit haar mandje te stelen. Dit zag ge lukkig een controleur. Deze ging op den lafaaïd af en dwong hem, het gestolene weer terug ld geven, hetgeen mijn-heer, mei hei schaamrood op de wangen deed. •t Was wel gelukkig, -da! - controleur het in de u tip; gebouw In het hoofdbureau, nes Bavo".' heersch te den 11es drukte van belang, ter regelng van Men was zeer in zijn schik, dat *00» groot aantal dames zich voor ,-(, koop gemeld had-den en meende, dat.dit voor een groot deel te danken het driestarretj-e ..Wat tesenva Gistermorgen meiddien zich aan vo" nog een veertigtal domes. o1 de hulpbureaux. welke in de n de patronaten derstad doch had men soms rmndfcp door die goede regeling had a stekend verloop had dit Herwonnen T.rvenricrnc^ ..S:t. een jaar ook voor verfri gezorgd, een maat- ia.ren ver voor de verkoopsters regel, welken men andere zmmd Iin,d te treffen- doch op priis werd gesteld. Een woord van hulde ook op zijm paals aan - Dijk, die gehee De totale busjes nieuw gesehi bedraagt opbrengst b schitterend 3665. dat ge'jaar. Er welke house l-ed busje opgc- hoerste bedrag. dit ja-ar zeer is hier zeker >e.<*r J. v;m 22.5 geld is 194ö meer dan liet vori ^rsoboidene busjes. dat in één ha aid is, is 72. Ben zevental andere busjes hadden bedragen van f 30 tot 66 opgehaald. Bij de schermwedistrijden te Zandvoort heeft een betreurenswaardig ongeval plaats gehad. Bij een partij van kapitein H. E. W, de Jong, plaatste diens tegenstander een op- houding-ssteek. De sabel brak af, waardoor de Jong in de rech ter-okselholte getroffen werd. Spoedig was geneeskundige hulp uit Zaïndvoort aanwezig. Men constateerde dat gelukkig geen levensgevaarlijke wonde was -toegebracht. De getroffene werd per auto naar 't gasthuis te Haarlem vervoerd teneinde al daar Rönigenoliogisch te onderzoeken, of soms nog testen van de sabelkling in 't weefsel doorgedrongen waren. Van 't Gasthuis werd de patient maar 't Diacoinessenhuis vervoerd. Wij vernemen dat de toestand bevredi gend is. De Ned. Bsperanl-istenvereenaging La Es- lonto Nia heeft hare jaarlijksche feestver gadering hier ter stede gehouden. Nadat het geiheele gezelschap zich aan eene gezellige lunch verzameld had, droeg de jonge garde van den heer Sevenhuysen op fraaie wijze eenige Esperanbo-Bederen voor onder de keurige begeleiding van den jongeheer De Nobel. Na de lunch trok men naar Groe- nendaai en nadat men hier eenigen tijd vertoefd en de -heer Sevenhuysen met zijn staf wederom iets ten gehoore gegeven had, trok men weer naar Haarlem -terug, om bij Brinkmann het diner te gebruiken. Met een gezellig avondje werd de dag besloten,. Bij -het gezelschap was o.m. de consul van Finland. De heer J. J. Schouten heeft zijne zaak van fotografische artikelen ver plaatst van Kruisstraat 41 naar Groote Markt 23a en deze verplaatsing mag alleszins een verbetering genoemd wor den. De fraaie betimmering, aangebracht door de firma Touwen, is in lichte kleu ren geschilderd. De nieuwe toonbanken met glazen vitrines zijn een sieraad voor den winkel. De vele artikelen, voor de fotografie tenoodigd, zijn hier te .ver krijgen en in fraaie scliuifkastsn aan den wand uitgestald of in keurigo laden weggeborgen. Achter den winkel is een aardig kantoortje gebouwd en hierachter weer eene donkere kamer. Het geheel is zoo modern mogelijk ingericht. Bij do opening ontving de heer Scr.c i- t-en verscheidene fraaie bloemstukken. Aan de Oudercommissies is door do Oudercommissie van School LI*. - leter B„ een schrijven gericht, waarin deze zegt, dat in hare vergadering van 30 Juni 1.1. het denkbeeld naar voren is s-eb.-Dcht, een Centrale te stichten. Ge meend wordt, dat men door onderlinge samenwerking elkaar van groote dienst kan zijn, daar de werkzaamheden over het algemeen niet veel van elkaar zullen verschillen. De Centrale zou kunnen be staan uit de voorzitters on secretarissen der Oudercommissies of hun plaatsver vangers. Verder zou er een algemeen secretaris noodig zijn. Minstens eenmaal per -kwartaal zou er vergaderd moeten worden. De Oudercommissies moeten vóór 1 Augustus berichten, of zij in beginsel met dit voorstel accoord gaan, waarna dan in eene eerstvolgende gecombineerde vergadering, waarschijnlijk begin Septem ber te houden, de zaak verder onder de oogen gezien en nader geregeld kan worden. Voorgesteld wordt, de balans en winst en verliesrekening van het Waterleidingbe drijf goed te keuren. Enkele leden maakten de opmerking, dat het met het Waterleidingbedrijf ook al niet schitterend ging. In zake het prae-advies op adressen omtrent vacantie-toeslag, georganiseerd overleg en toeslag op het loon, stelt de groole meerderheid der commissie voor, de voordracht sub 1 niet aan te nemen en te besluiten, voor alle ambtenaren in dienst der provincie, die een loon genieten van ten hoogste f 3000 's-jaars, voor het jaar 1921 een vacantie-toeslag toe te kennen van f 20. Een lid sprak de hoop uit, dat de invoe ring van kindertoeslag niet lang meer op zich zou laten wachten. Ten slotte stelt de commissie voor, Ged. Staten uit te noodigen, eene regeling te treffen, omtrent de instelling van een com missie voor Georganiseerd Overleg. Voor het eindexamen van de Middel bare Technische School te -Dordrecht slaag den o.m. voor werktuigbouwkundige, de heer J. L. M. Baale, te Bloemendaal en voor het diploma als chemisch-technicus de heer M. G. Constan-dse, alhier. Aan de Rijkskweekschool te Haar lem is tot onderwijzer benoemd do heer N. W. A. Brugmans, te Terschelling. Bureau van politie, Smedestraat, gummi ballen; boa; kinderschooltje; A. v. Ling, Papentorenvest 56, bruine ceintuur; P. de Koning Jr., Zijlvest 3, ceintuur; P. Zuid hoek, Allanstraai 74, Gummistok; Rikmens- poel, Koningstraat 27, handles; G. J. Stok man, B. Ottostraat 25, armbandhorloge; J. Schutte, Ceciliasteeg llrood, kinderhoepel; J. J. v.- Looy, N. Spaarnwouderstraa-t 7, herdershond; Bruines, St. Anthoniesteeg 8a herdershond; C. Andel, Brouwersstraat 1, dameshandschoenen; J. Weits, Rozen- prieelstraat 52, bruine kous; Janse, van Zeggelenstraat 16, lorgnet; J. Schouten, Gravinnesteeg 15, merklap; W. v. d. Laar, Roosveldstraat 45, manchetknoop; Chau- dron. Tempeliersstraat 56, zakmesje; J. C. Esveldt, Joh. Brandstraat 7a, Rotterdam, pakje met lampgarnituur; J. Broertjes, Ruysdaelstraat 4rood, portemonnaie; J. Bijl Onanjeboomstraat 171zwant, rozenkrans; Wed. Jansen, Brouwersvaart 106, kniptang; J- v. Dantzig, Jacobijnestraat 9, taschje; W. Terhorst, de Clercqstraat 89rood, tasch je; G. Wijkhuizen, Heerensingel 93, wan delstok; J. Heinhuis, Gen. Bothastraat 43, Schoten, zilverbon. Hedenmorgen om 10 uur is door het openen der kraan, welke den gastoevoer regelt, de levering van gas door de ge meente Haarlem aan Zandvoort een feit geworden. Hierbij waren tegenwoordig de heeren J. Beeckman en J. Slagveld, burgemeester en wethouder van Zandvoort, de directeur der Haarlemsche gasfabriek, de heer J. A. A. Ochtman, alsmede de heer W. J. B. van Liemt, gemeenteraadslid van Haarlem en lid der Gasconrmissie, die toevallig te Zandvoort was. Burgemeester Beeckman bracht, namens Zandvoort's gemeentebestuur, in eenige warme bewoordingen dank aan het ge meentebestuur van Haarlem voor de uit stekende wijze, waarop de gaslevering zoo spoedig tot stand gekomen is. Hij ver zocht den heer Van Liemt, dien dank aan Haarlem's gemeentebestuur over te bren gen. Aanbesteding. Heden werd aanbe steed: een verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem. Raming 9500. Laagste inschrijver was J. W. Alfenaar te Utrecht voor f 7319. Het doen van -herstellingen aan militaire gebouwen en werken van het zuidelijk front der Stelling van Amsterdam. Raming f 10.145! Laagste inschrijver J. H. Vink te Mij drecht voor f 9250. Kegelen. Op het Internationaal Kegel concours, waaraan deelnamen 174 korpsen, uitgeschreven door de Amsterdamsche Ke gelclub „Olympia" behaalden onderstaande Haarlemsche Kegelclubs de volgende prij zen: Waterpas, 3de-prijs met 283 houten; Groote Vauxhal, 13e prijs met 263 houten; S. S. S., 22e prijs met 257 houten; „de Prins" 36e prijs met 243 -houten. In de afdeeling voor le en 2e vijftallen, gecombineerd, behaalde de Groote Vatix- hal den 6en prijs met 476 houten. Programma van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 19 Juli 1921, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Ghoralvorspiel: Jesus Christus unser Holland, der von uns den Golteszcrn wand" Franz Tunder (16141667); 2. V,e honate, F. Mendelssohn Bartholdy, AndaabAndan te con moto Allegro maestoso. 3. Offertoire César Franck. 4. a. Choral; b. Canzone, Louis Vierne. 5. Meditation, G. Dupont. 6. Marclic funèbre, Alex Guihnant. Onhoudbaren toestand. Op den Ouden Weg, vlak bij Haarlem, onder de gemeente Haarlemmerliede, sta am een zevental huis jes, wier bewoners gebrek aan goed drink water hebben, doordat de welpomp defect ds. Want nog steeds zijn de woningen niet aangesloten aan de Haarlemsche waterlei ding, die daar op nog geen driehonderd meter verder voorbij stroomt. Men zegt, dat de eene -huisbaas voor den anderen die gemeenschappelijke pomp niet wil laten maken. Wat daarvan waar is, weten wij niet, hebben wij niet onderzocht en zullen wij ook niet onderzoeken. Het eenige wat wij weten en dat van belang is, is, dat de bewoners geen water hebben en dat de boeren uit den omtrek maar bereid zijn mondjesmaat in de behoefte aan drinkwa ter te voorzien, wat niet te verwonderen is in dezen drogen tijd. Maar in de behoefte van de bewoners dient te worden voorzien. Zeer spoedig. Het is al niet gezond in die omgeving en het eenige wat de menschen nog wat gezond houdt, is goed drinkwater. De Gezond heidscommissie van een en ander in ken nis stellen, zegt wellicht iemand. Verleden week is de voorzitter van de commissie, de heer Melchior uit Halfweg, reeds op de hoogte gebracht door een tweetal vrou wen en beloofde dat men eens zou komen •kijken. Maar nog schijnt er niemand ge weest te zijn. En dat in deze verzengende hitte, waarin een dronk water een weldaad is. Waarom maakt men daar niet vlugger w,*k van? Waarom moet het leed altijd eerst tot een uiterste geleden worden? Zaterdagmiddag kwart vcor vijf kv> tan ongeveer een. 2ö-ta.l kinderen uit e K. Vaoantie-Kolonie te Egmond aan Zee weer te Haarlem terug. Do kinderen zagen er allen flink gezond uit. in het bruinverbrande gelaat schitterden de hel dere kijkers zóó vroolijk en hun gezang klonk zóó boven alle3 uit, dat men heusch niet behoefde te vragen, of hun vacantie te Egmond hun bevallen was. Door enkele commissieleden werden zij afgehaald en naar den uitgang geleid ,waar zij door hun ouderg of andere familieleden afge- I liaald werden. Bij den uitgang was het een handjes-geven en bedanken- tusschem de kinderen en hun ouders met de com missieleden, zoo hartelijk, als men maar denken kan. Aan beide kanten was men vreugdevol en tevreden gestemd, eaner- STADIONBAAN. De resultaten zijn: Tandem-wedstrijd over 1200 Meter iA 3 ritten Je rit: 1. BurtraanF. Wiersma; 2. Höh-leLaxnijn. 2e riit: 1. H. Duim-Nankman: 2. An« spacb Straat; 3, v.Meeteien-Franssen. 3e rit; 1. Ikelaarde Vreng; 2. Boni tekoevan Duyn; 3. AmelobeekRekke* ring. Herkansingsrit over 1200 meter. Ni eu welingenwed s t rijd over 6 K.M, (15 ronden) in drie klassementen. 1. H. v. d. Lip (2-1-24-3 7 p.); 2. L. Meyer (14-5—}—2=8 p.); 3. G. Bremei; (54-3-1-1=9); 4. P. Praamsma (5-)-l +5 is 11 p.). Premiewed-sirijd over 8 K.M. 1. Bekke ring, 2. Engelen, 3r W. van Duyn. De -premies werden gewonnen door Engelen 4 stuks; Thönle 2; Lamijn 2; v. Meete- len 1; Franasen 4; Bonitekoe 1, van Duyn, 3. Wedstrijd achter motoren; le man-, che, 20 K.M., tu-sschen J. Rosellen, F» Beu-er; van der Stuyft en Snoek. 1. Van der Stuyft; 2. Bauer, 3/4 baan. 3. Snoek, 2 banen; 4. RoselletL, 4 banen. 2e rit 30 K.M.r 1. Snoek, 25 min. IA sec.; 2. Van der Stuyft, 34 baan, 3. RoseV len, 34 baan, 4. Bauer. 3e riit over 40 K.M. 1. Bauer. 33 min. 41/5 sec.; 2. Snoek, baan, 3. Rosellen, IK baan; 4. v. d. Stuyft, 5 banen. Int wedstrijd met tandemgangm:>Aing over 12 K.M.: 1. Beets, 14 min. 53 2/5 sec.: 2. Bak ker, K baan, 3. Schrage, bijna een baaxr DE NIEUWE BAAN TE RIJSWIJK De „Crt." schrijft hierover o.m.; In den theetuin ,,'t Molentje", vredig cn idyllisch gelegen aan het water, werd het sportpark met toespraken geopend en op de wielerbaan had de opening plaats met wedstrijden. Eten rijkdom van bloemen werd er aangedragen, een prachtige blauw gele vlag van respectabele afmetingen werd. er gehesdien en de burgemeester van Rijs» wijk knipte alweer op verzoek van den' heer ter Hall het koord door en daarmee was de baan geopend. Een geweldige men- sohenmenigte was toen aanwezig en aldus werd het overtuigende bewijs geleverd, dal de wielersport in ons land nog bijzondei populair is. De organisatie liet op dezen eersten dag zoo goed als niets te wenschen over, al werd het programma door een reeks kleine ongelukjes trager afgewerkt dan velen lief was. Ook de stemming zat er spoedig al in: eerst, in de amateurs-wedstrijd, door een schitterende spurt van Bosch van Drake- steijn, die hartelijk werd toegejuicht, cn toen, in den 20 kilometer-wedstrijd door het optreden van Piet Dickentman, die, eerst een heel eind achter al zijn tegenstan ders zittend, toen in een stalen, bliksem snel gangetje, onder stijgend enthousias me één voor één alle anderen inhaalde ep lapte. Hier moet alleen nog getuigd worden, dat de leiders er in geslaagd waren, voor dezen eersten dag de besten van onze rennen naar Rijswijk te krijgen. En Jan van den Berg, de Stadion-directeur, liep dan ook voortdurend over het middenterrein en tusschen de renners te neuzen, vermoede lijk op zoek naar nieuwe contractjes. Met deze baan is Rijswijk een middel punt van sportleven geworden en de naas te toekomst zal al aantoonen, van hoe groo te beteekenis, ook in economisch oplicht dit voor het dorp is. Gisteren was er nee gens een plaatsje meer te krijgen, alles was bestormd en veroverd, de bevolking der gemeenten uit de nabijheid leek op hel groene stadje uitgestort, en dit zal voor taan nog vele malen het geval zijn. De haan zelf is goed en ruim gele gen, en de overdekte tribune is groot en forsch, terwijl wij don indruk kre gen, dat overal de wedstrijden goed te volgen waren. Het is gisteren voer do wielersport in ons land ongetwijfeld een dag van beteekenis geweest. Wat elders mislukte of uit gebrek aan initiatief niet kon worden aangepakt, heeft Rijswijk vol bracht, Rijswijk,en zijn koning. De belangrijkste resultaten van de op de Rijswijksche wielerbaan gekcuder. openingswedstrijden luiden in het kort: Peeters wint het sprintnummer voor amateurs, Didier het sprintnummcr vooi beroopsrijders. De wedstrijd achter motoren bra.ht een overwinning voor Dickentman. zijds om het goed ,dat men gesticht had, anderzijds om het goed, dat men ontvan gen had en in die tevreden stemming keerde men huiswaarts. Weldadigheid naar Vermogen. Maan- delijksch overzicht: In Juni is uitgegeven: Brood f 129.43; wekelijksche ondersteu ning f 464.15; losse giften f 167.5-434; di versen f 7. Totaal f 768.12K- Brandje. Zaterdagavond te ha i elf werd brand gealarmeerd in perceel Kle verparkweg 167. De politie drong het huis binnen, door overklimming van oen schutting, (de bewoners waren af verig) en voorkwam erger. Een pot met vet was het slachtoffer geworden van het vufir, doordat de vlam in de pan geslagen was. Het was dan ook wel onvoorzichtig om i Doiete zonder toezicht in huis aohter te laten. De brandweer was aanwezig, doca oe hoe fde geen dienst te doen. Openbare dronkenschap. Zaterdag middag werd van uit de öierstraa' een man ,door vier agenten naar het bureau

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1