BUITENLAND BINNENLAND feuilleton "'Hf "TX»" De verkiezing een gods dienstbelang. Onder Valsche Vlag Binnenlandsch Nieuws, MAANDAG 18 JULI 1921 gen Christus. Maar heeft Christus zelf niet gezegd; „Wie niet vóór Mij is, is té gen Mij." Er is dus slechts een twee voudige keuze: vóór Christus en tegen Christus. Liberalen, die van de wrakstuk ken, welke na de schipbreuk van de vroeger zoo machtige liberale Titanic zijn aangespoeld, een Vrijheidsbond hebben getimmerd, om daarin voortaan te over winteren en onze geduchtste tegenstan ders de Socialisten in hun verscheiden tinten van lief rose tot vuurrood, hebben hun maatschappijleer opgebouwd uit be ginselen, die lijnrecht staan tegenover de oude en beproefd® Christelijke begin selen. Geheel hun regeeringsstelsel is ab soluut anti-christelijk en dus voor iedere Christen-vrouw niet te aanvaarden. Nu zullen ze bij de verkiezingen wel weer heel verleidelijk strijken over hun viool en het welluidend refrein van hun liedje zal wel een ovatie aan godsdienst en God rijn, maar laat u niet betooveren en danst niet achter den speelman aan. Wamt hij brengt u in gevaarlijke streken. Neen, stopt uw ooren dicht voor die mu ziek en hoort slechts naar den zwaren slag onzer domklokken: vóer of legen Christus". Er is, God lof, een diep dal, een onoverbrugbare ravijn gekomen tus- schen den berg van zegening en vervloe king, tusschen rechts en links. Daarover gaat het in het groote verkieringstour- oooi, iin den grootcn kiesstrijd, of een Christelijk bewindsman als kampioen of geslagene van het terrein zal keeren. Wamt een rechtsche overwinning aan de stembus brengt een rechtsche Kamer meerderheid, een recbtsch re gee ring.sk a- himet. Opper-Silezië. De toestand in Ierland. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. DE OUDE LEUGENS. een beetje hoof^. Zij deed ajso{ O neen, dan u tin van de warmte. uaol oor was voor de muziek 'fceid den slag te overso too onvoorbereid had g Eindelijk waren d a t z;; afgespeeld en spoedig ïn he%SndSr^ Wreed A ^.Goeden nacht, lief kind, zeide m trrouw Hemming, toen de koetsier sti hield en in de verwachting van e«n goede fooi gedienstig het portier open de. „ik wil niet uitstappen, het is later geworden dan ik verwachtte. Groet uwe mama van mij en wensch haar ook beterschap. Ik geloof, dat u wel zal doen morgen zelf ook een beetje uit te rusten. U is bepaald niet wel. Goeden "^Goeden nachtNog eens mijn bes- teHetnpkortier vloog toe en het rijtuig ging verder. Augusta trad in het por- Goddank dat u thuis is, juffrouw Augusta," riep het dienstmeisje haar tegemoet. „Ik zou u hebben gehaald, maar ik kon het huis niet alleen laten, en ik had niemand om te zenden." - „Mij halen viel Augusta haar in de rede. „Waarom wat is er gebeurd Waar is mama „Mevrouw is te bed en de dokter is juist bij haar Toen ik tegen negen uur de tafel wilde afnemen, zag ik, dat me vrouw nog in 't geheeel niet had gege ten en tegelijkertijd hoorde ik boven luid steunen. Ik liep de trap op en vond haar in haar slaapkamer op den grond j:„„en zij zeide, dat zij zoo hevige pijn "n de ziide had en nauwelijks adem kon Met veel moeite heb ik mevrouw ha w Lbracht, en toen ben ik naar Augusta staarde de' meid eenige oo- genblikken met groote verschrikte oogen aan, dan keerde zij zich om en liep, zonder verder een woord te spre ken, naar de ziekenkamer „Mama, wat scheelt u Diencje zegt, dat u plotseling ziek geworden is „Bedaard, bedaard, juffrouw," zeide de dokter ernstig, „uwe moeder mag niet veel spreken, en moet iedere aan doening vermijden Augusta schrok geweldig! „Excu seer, dokter, ik wil mij in acht nemën Maar u begrijpt, dat ik.." „Dat u eenigszins ongerust is, ju Geen reden, volstrekt geen reden. Uw mama heeft zware kou gevat. Dat is alles." „Koude.pijn in de zijde," steun de mevrouw Wilhelmï, terwijl zij met koortsig schitterende oogen haar doch ter aankeek, die zich nu spoedig van hoed en mantel ontdeed en voor het bed op een stoel ging zitten. Jawel, pijn in de zijde," hernam de dokter. „Het zal, naar ik hoop, gauw beter worden, mevrouw maar u heeft, gelijk ik zeide, volkomen rust noodig. Juffrouw Wilhelmi, dit recept hier- -.moet dadelijk bezorgd worden; mis schien is u wel zoo vriendelijk met mij naar beneden te gaan ik wilde de meid in uw tegenwoordigheid eenige aan wijzingen geven." De bleeke wangen van Augusta wer den nog bleekerbevend stond zij op, en verliet met den dokter de kamer. „Uw mama schijnt zeer zenuwachtig en angstig te zijn" begon deze zoodra zij zich buiten den gang bevonden. „Ik vind het beter u dadelijk de geheele waarheid te zeggen, en daarom verzoek ik u, met mij te gaan. Ik noemde de ziekte uwer mama een verkoedheid, en dat is zij ook in zoo verre dat een verkoudheid in ieder geval de oorzaak der ziekte is. Neen dank u" Augus ta had de deur der huiskamer geopend en hem verzocht binnen te treden „ik heb maar weinig tijd. Dus gelijk ik u zeide, de toestand uwer mama is tamelijk zorgwekkend. Dezen nacht moet bepaald een vertrouwd persoon bij haar waken." „Ik zal het zelf doen, dokter," zeide Augusta na een korte pauze, gedurende welke allerlei zorgvolle gedachten in haar hoofd opkwamen. Wat zou zij beginnen als de ziekte harer moeder die gedachte lang duurde En als zij stierf O God, „Ik dacht als zij stierf Zou zij den dokter verzoe ken haar een goede ziekenverpleegster te bezorgen. Maar de kosten Dezen nacht moest zij in ieder geval zelf waken, morgen zou men dan verder zien. Maar zou zulk een vermoeienis niet nadeelig zijn voor haar teint, voor hare schoonheid? Toen de dokter hoorde, dat zij zelf wilde waken, haalde hij de schouders op juffrouw Wilhelmi maakte op hem niet den indruk alsof zij in een zieke- kamer thuis behoorde. Maar buiten haar en de praatzieke meid scheen nie mand in huis te zijn en dus gaf hij kort en duidelijk zijn voorschriften, drukte beiden de nauwkeurige naleving daar van op het hart en maakte zich gereed om heen te gaan. Maar Augusta hield hem terug; een nieuwe vreeselijke angst was bij haar opgekomen, die haar zelfs hare bezorgdheid om het leven van haar moeder deed vergeten. „Dokter, is die ziekte ook besmettelijk Hare stem beefde. „Neer., zeker riet. Hoe komt u op De Kabinetscrisi& „Vonk en Vlam." In Berlijn heerschen de Tweede Blad. Reedis in Mei van het vorig jaax schreef de Capucijner Pater Damasus ia het eer ste nummer van „De Katholieke Vrouw": „Naderen wij niet met reuzenschreden he' verkiezingsjaar? Is het niet hard noodig, döt al onze vrouwen geschoold wor den?" Opnieuw klinkt zijn waarschuwen de stem op 18 November in „De Maas- bode": „Velen vragen nog: „Maar is het niet te vroeg nu al te beginnen?" En hij antwoordt: „Maar kan het ooit te vroeg zijn?" De kalender wijst nu Juli, aldus lezen wc in de „Volksmissionaris." Er is op vele plaatsen hard gewerkt, getuigen de wekelijksche verslagen in „De Katholieke Vrouw." Er zijn propaganda- vergaderingen belegd, er is huisbezoek gedaan, om de vrouwen aan te werven voor R. K. Kiesvereeniging; intellectueel begaafde vrouwen hebben stem en ta lent ten dienste gesteld aan de zoo noo- dige voorlichting. Nog slechts één jaar, nog één win 1 ercampafii)e en we zullen staan vopr een verkiezing, waarbij blijde, maar ook pijnlijke verrassingen uit de slembus kunnen te voorschijn komen. Een anderhalf millioen meer stembiljet ten zullen hun gewicht leggen in een der twee groote schalen en heel Nederland zal .vol spanning kijken, of hel tongetje naar rechts of links gaat. Nu is het o zoo zalig, rich te koesleren in de warme stralen van optimistische vooruitzichten en, afgaande op een nog beperkte ondervinding, te profefeeren, dat de vrouwen meerendeels wel rechts zullen stemmen. Maar *t is toch wel ge waagd, ons aan blijde toekomstdoomen over te geven; helwakker-worden kan zoo ontnuchterend zijn. Laten we, om een volksuitdrukking te gebruiken, de huid va,n den beer niet verkoopen voor we hem hebben gevangen. Denkt er aan, de roode propagandisten dorsmuffelen als felle jagers huizen en sloppen, om hun wild op te sporen. Neen, geen jagerlatijn, geen al te groote zekerheid1, maar een vermoeiende drijfjacht door bosschen en moerassen, een aanhoudende arbeid is bier noodig. Er moet fel gewerkt wor den, om de nieuwe klasse van kiezers, de wouwen, van haar kiezerspüoht te over tuigen en haar in de vervulling daarvan voor te lichten. Vooreerst, lezeressen, moet 'het bij u vaststaan, dat het ook een plicht van godsdienst is, als katholiek aan uw stem plicht te voldoen. Ging hot alleen over stoffelijke en ztii- *rcr aardsch-maatachappelij:ke belangen, de zoon van St. Fransiscus had zijn stem niet zoo luikt doen hooren. De Volksmis sionaris, die altijd verschijnt met het kruis geteekend, een godsdienstig tijd schrift,, staat slechts op waar het onmid dellijk of zijdelings het zielenheil geldt Welnu, ook hier acht De Volksmissio naris zich verplicht te spreken tot ge heel het volk, in al zijn rangen en stan den Om het godsdienstbelang treden de priesters, de gezalfdlen des Heeren, aan, om leiding te geven aan den verkiezings strijd'. Het hoogste kerkelijk gezag in Nederland, onze hoog-geëerbiedigde Bis schoppen, laten hun vermanend woord hooren in onze ktrken en stellen open lijk het godsdienstig belang der verkiezin gen vast: .Zij (de vrouwen) moeten overtuigd rijn", aldus Mgr. Schrijnen, „dat het hare heilige pKcht is, op de lijs ten der katholieke kiezersonga nisatie te stemmen, om aldus de katholieke zaak in Nederland te bevorderen". Dc verkiezing is een godsdienstbelang. Want, wat hangt van de verkierang af? Zeker de katholieke vrouw zal daarvan reeds overtuigd zijn, door het gezag van de geestelijke Overheden. Maar t is goed dat rij ook een innerlijke overtuiging ■hebbe Dat zal de beste waarborg zijn. Hoe Hebt kon de een of ander door per soonlijke sympathie, door wispelturigheid of vooral onder verblinding dtoor de ver- •kiezingsblaadjcs van de tegenpartijen, waarmede in die dagen de woningen worden" gebombardeerd, het ware pad kwijt raken en verdwaald raken op de bochtige voetpaadjes van socialisten, neutralen, vrijheidsmannen enz. Neen, t gaat er niet om, of die mijnbeer, die en zoo gesoigneerd uitziet, alsof hij juist uil een reclamekast is gestapt, of die ander, die u steeds zoo galant toeknikt, een goed figuur zal maken in het Binnenhof; 't is nu geen gelegenheid om iemand, met wien 11 onaangenaamheden hebt gehad, nu eens betaald te zetten. Al dat £in-p^rsoonlijke heeft vooal in ons te- „nwlifl kiesstelsel afgedaan. Neen, bij genwoordig KH» dc vrroinven de verkiezing 0f de volgende beslist moeten woricI".^ Christelijk, kleur- vier jaren, 't nuimste 1 arLti-cbrislc- loos (z.g. neutraal) of zei s der lijk zal zijn. Het staat in WOIden, vrouwen, of wij geregeerd volgens Christus, buiten Christus, Nu wordt onze verwachting gesteld! op de vrouwen. Zij, anderhalf millioen, kun nen de balans, die b« de vorige verkie zing op een wankel evenwicht bleef schommelen, royaal laten doorslaan naar rechts. Zoo is het ook gegaan in Maas tricht. 't Was daar 13 tegen 12 in den gemeenteraad. De vrouw wierp haar stembiljet op de weegschaal en zij sloeg door wij kregen 22 tegen 9. Zoo moet het gaan het volgende jaar. Doch daar voor moet hard gewerkt worden- De katholieke vereenigingen en bonden heb ben hier een echt apostolaat te vervullen. Er zal eenheid moeten rijn, er zal voor lichting moeten gegeven worden. Als het nu maar duidelijk als met reuzeletters op een verkipzings-reclame, voor uw oogen staat. „De verkiezing is een godsdienst belang." Tot staving wil ik nog een woord aanhalen van een uit uw eigen rijen. De presidente van den R. K. Vrou wenbond in. het Bisdom Roermond, M. Haffmans, schreef in De Katholieke Vrouw: floor het vrouwenkiesrecht, ons onlangs gegeven, kregen wij mede de macht, om te blijven behoud» onze Christelijke regeering, die thans zoo roem vol ons Vaderland bestuurt. Laat ons dat kiesrecht dan ook niet beschouwen als een lastige nieuwigheid, waarmede de Katholieke vrouw weinig zeu ophebben, maar als een duren plicht, ons opgelegd tot eigen zelfbehoud; immers willen wij het socialisme, dien vijand van gods dienst en huisgezin, weren en voorgoed verbannen, dan moeten alle katholieke vrouwen op ter stembus, opdat rechts blijve regeeren." Een officieel te Parijs meegedeeld be richt zegt, dat de Engelsche regeering, na vastgesteld te hebben, dat de Fran sche, Engelsche en Ifaliaansche commis sarissen in Opper-Silezië de onmogelijk heid erkend hebben een gemeenschappe lijk voorstel in te dienen, er in heelt toegestemd, dat te Parijs een commissie van desknudigen bijeen zal tornen in het begin der volgende week, welke bin nen enkele dagen een verslag za op stellen, zoodat de opperste raad gen 24 Juli bijeen zal kunnen komen en voor Augustus een beslissing kan no men, daar Lloyd George die maand vol slagen rust moet nemen. De Fransche regeering heeft toegestemd in een on verwijlde bijeenkomst dor commissie te Parijs. Briand heeft tegelijkertijd te Lon den en te Eome meedeeling gedaan van de uitvoerigste bijzonderheden nopens de houding en de militaire toebereidselen der Duitschers in Opper-Silezië en aan de grenzen van het gebied der volks- stemming, welke op de besluiten der goallieerden een onduldbaren druk uit oefenen, waartegen de Opper-Silezische commissie onmachtig is tengevolge van het gering aantal strijdkrachten waar over zij beschikt. In het gebied van de volksstemming nemen de aanslagen jegens de troepen en ambtenaren van de geallieerde commissie, en met name jegens de Franschen, steeds toe. Boven dien zijn de zelfweerbaarheidsorganisa- tios slechts in schijn ontbonden. De Fransche regeering is van mee ning, dat het onmogelijk is den opper sten raad bijeen te roepen na een onder zoek van slechts enkele dagen door de commissie van deskundigen en voetstoots weg een besluit te nemen in een zoo ernstig vraagstuk, terwijl de Duitsohe bedreiging bljjft bestaan, welke onge twijfeld een weerslag van Poolschen kant zal opleveren en het gevaar mei zich zal brengen de geallieerden zelfs in een nieuwen oorlog te sleepen. De Fransche minister-president brengt dit punt onder de oagen van Londen en Eome en doet het voorstel voor het overgaan tot een beraadslaging, besluit of samenkomst van den oppersten raad de noodige versterkingen te zenden voor het herstel van den onvermijdolijken waarborg ter verzekering van de eerbie diging van het verdrag en van de be sluiten der geallieerden. De Fransche regeering heeft van nu af haar beschikkingen dienaangaande ge nomen. Terzelfdertijd heeft de Fransche ge zant te Berlijn opdracht gekregen de ernstigste aandacht der Duitsche regee ring te vestigen op den toestand in Op per-Silezië en de houding en de toe bereidselen van het legertje van gene raal Hoefer, die niet aarzelt zich be reid te verklaren om met geweld op te treden indien niet Voldaan wordt aan de uiterste Duitsche eischen. Charles Laurent, de Fransche gezant te Berlijn, zal een keer te meer wijzen op den ernst van de verantwoordelijk heid, welke Duitechland op zich laadt door niet alleen de lichting van man schappen voor de benden in Opper-Si lezië toe te laten, maar zelfs aan te moedigen, evenals hun bewapening, hun samenvoeging en inrichting en thans ook hnu handhaving met behulp van de voor naamste moderne krijstoerustingen. Laurent's stap zal gesteund dienen te worden door de Engelsche en Italiaan- sche gezanten om geheel tot zijn recht te komen en de Duitsche regeering zou dienen te zorgen voor een vlug vervoer van de geallieerde versterkingen. In afwachting van den uitslag van deze Btappen en het instellen van de voorgestelde waarborgen zou de commis sie van deskundigen reeds bijeen kun nen komen. Zoodra de geallieerde troepen in staat zullen zijn de toepassing van het verdrag in Opper-Silezië te verzekeren, zal de opperste raad bijeen kunnen komen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. President Harding heeft aan een ver slaggever van „Excelsior" een interview toegestaan, waarin hij o.a. zegt: ik houd van Frankrijk. Ik heb het voorrecht dat land te kennen zooals de velen van mijn landgenooten. Hoe zouden de Amerika nen uw land niet vergoden? De verslaggever van „Excelsior" leidt hieruit af, dat de republikeinsche partij de noodzakelijkheid gevoelt van een ver bond met andere volken, maar het woord „verbond" maakt hem schrikach tig, omdat het hem te veel herinnert aan het evenwicht der tot dc tanden gewa pende landen. Daarom, hoewel hij het eens is over he principe van een alge- meene overeenstemming onder de vol ken, zoekt hij andere modaliteiten dan die van den Volkenbond. De Washingtonsohe bladen zeggen, dat Hughes, de minister van buitenland- sche zaken, fel den kabinetsraad den toe stand met betrekking tot de voorgestelde ontwapening heeft uiteen gezet, waarna de hooge ambtenaren opnieuw hun ver trouwen hebben uitgesproken, dat Japan waarschijnlijk zal deelnemen aan de con ferentie over zoowel de kwestie van de ontwapening als die van het verre Oos ten. Eenige volken, die tot dusver met zim uitgenoodSgd voor de conferentie, heb ben gevraagd aan de Amerikaansche tc- geering, waarom deze die uitnoodigmg niet tot hen heeft uitgestrekt. DE COMMISSIE VOOR DE ONTWAPE- NING. De gemengde commissie voor de 0" wapening uit den Volkenbond, on er voorzitterschap van Viviani lieert verga derd, Alle leden waren aanwezig. Vmaau heeft een redevoering gehouden, waarin hij de hoop uitsprak, dat de commissie tol voor den oppersten raad zeer nuttige oplossingen zal komen, llij zette U1€cn, dot de ontwapening in de wereld alleen door conferenties en intemaliona e ij eenkomsten zal worden opgelost' waarm een algemeene wereldsynthese zal ten worden gevonden, zander dat ai e nauw geformuleerde opdrachten afgevaardigden hen verhinderen - in oplossingen van algemeene orae, me zullen worden ingediend. Bij het in herinnering brengen van net initiatief van Harding nopens d* on pening verklaarde Viviani, dat nij verwonderd was. dat het hoofd van e groote en edelmoedige Amerikaanscnc natie dit initiatief heeft genomen, waar iij zich te voegen hem een vreugd »s '"j kwestie van de onhvapening Ut 1,1 samengesteld, netetlig en moeilijk' z°°vf' op liet economise!re terrein (de onvoor ziene moeilijkheden). Om dit verward vraagstuk op te lossen heeft de raad vrije afgevaardigden opgeroepen, in interna tionale orde, die geen vraagstukken van nationale orde zuilen hebben op te lossen maar die het kuwen van de internationa le discussiësn zulen hebben onder oogen te zien, zooals dit zich voordoet aan de oogen van vreij menschen. Viviani eindigde met te zeggen, dat men niet genoeg doordrongen kan zijn om een beroep te doen, op de openbare meening, om de definitieve oplossing oor te bereiden van de kwestie, die de wereld wil zien opgelost Ulster-kabinetsraad te Londen. De premier van Ulster heeft zijn kabi net te Londen voor een zitting bijeenge roepen. Na zijn onderhoud met Lloyd George heeft Sir James Craig naar Belfast getele foneerd om verschillende leden van het Ulster-kabinet naar Londen te ontbieden. De politieke medewerker van de „Daily Chronicle" zegt, dat er aan beide zijden een zeer natuurlijke wensch bestaat om de onderhandelingen niet door het doen van ontijdige mededeelingen in gevaar te bren gen. Men mag aannemen, dat Lloyd George zich eerst volkomen op de hoogte heeft gesteld van het standpunt van De Valera en daarover later met den premier van Ulster heeft beraadslaagd. Indien de ze eenige wijziging mocht hebben voorge steld, welke tot het welslagen der onder handelingen zou kunnen voeren, is het waarschijnlijk, dat deze op hun beurt Maandagmorgen door Lloyd George aan De Valera zullen worden voorgelegd. Men acht het daarom waarschijnlijk, dat Maan dag bekend zal worden of een volledige conferentie kan worden gearrangeerd. De „Daily Chronicle" voegt erbij, dat men wel zal doen, met te veel met zijn ver wachtingen vooruit te loopen, maar men hoopt, dat een volledige conferentie zal ge houden worden en daar de plannen voor een regeling met Ierland gereed zijn, is het mogelijk, dat De Valera 't wensohelijk zal achten met het Iersche Sinn Fein-parlement ruggespraak te houden of een stemming over het plan uit te schrijven. De hevige onlusten te Belfast. Naar Reuter aan enkele bladen seint, geeft de „Evening News" nadere bijzonder heden over de onlusten te Belfast. Het blad zegt, dat officieel drie perso nen werden gedood en vijftig gewond, doch dat het werkelijke aantal dooden en gewon den zonder twijfel veel grooter is. In de geheele geschiedenis van de stad Belfast zijn onlusten van een dergelijke hevigheid niet bekend. Sedert vijf uur Zaterdagmorgen is er on ophoudelijk gevuurd. Het meest verontrus tende verschijnsel is, dat vele leden van beide partijen uitgerust zijn met geweren, hetgeen den strijd doodelijker maakt. Het geknetter van het geweer- en revolvemmr maakte eergisteren van een deel van Bel fast een geregelde hel. Een tramwagen met een twintigtal pas sagiers kwam juist tusschen twee op elkaar vurende troepen in. De bestuurder ver grootte zijn vaart om uit de gevaarlijke zóne te komen, dooh toen te halverwege een open plaats was gekomen, werd hij door een schot in de maag getroffen. De wagen werd doorzeefd met kogels. De pas sagiers wierpen zich op den vloer. De 'strijd duurde tot de „Curfew"-uren voort. FRANKRIJK EN DE H. STOEL. Een bijzondere correspondent van de' „Gaulois", die te Rome vertoeft, heeft een onderhoud gehad met mgr. Cerretti, den nuntius voor Parijs. De journalist heeft mgr. Cerretti naar zijn indrukken gevraagd, nu deze op het punt staat naar Parijs te vertrekken. „Zeg allereerst", antwoordde de nieuwe nuntius, „dat het mij spijt dat mijn ver trek is vertraagd, want ik was gaarne op den nationalen feestdag te Parijs geweest. Door mijn tegenwoordigheid bij deze plechtigheid had ik een bijzonder cachet willen geven aan het begin van een betere sfeer eu de bezorgdheid van den H. Vader ten opzichte der Fransche katholieken. Mgr. Cerretti roemde dan Parijs als een stad van kunsten en wetenschappen, waar vele eminente geesten verblijven. „Maar," voegde hij na een kort stilzwijgen er aan toe, „ik ga niet naar Parijs om mij te amu seeren. Het zal er integendeel flink arbei den zijn." „En aan welke kwesties eerst," vroeg de journalist. „Ach gij kent ze," zeide mgr. Cerreti: Marokko, Mesopolamië, Syrië, het Verre Oosten. Ongelukkig kan ik er moeilijk op •het o ogenblik met u over spreken, daar on derhandelingen met Jonnart over deze kwesties worden gevoerd. Vervolgens zullen wij ons bezig moeten houden met liet binnenlandsch statuut van de kerk in Frankrijk, maar het is beter, daarover nog het stilzwijgen te bewaren, een gelukkige oplossing zal in oen keer op uw belangstellende vragen een bevredigend antwoord geven." „Verwacht u een spoedige oplossing?" Dat is wel wat teveel gezegd, ofschoon op lelt^votClUj vis J i j hel moreele terrein (de tradities) nis van den eenen kant het gezond verstand er is, n.l. het Fransche volk en vau den onde ren kant de geest van pacificatie en een dracht, d.i. de H. Stoel." HONGERSNOOD IN RUSLAND. Het geheele Wolga-district, de koren schuur van Rusland, zoo verneemt het „Alg. Hlb." heeft door de ontzettende droogte zoozeer geleden, dat de oogst is mislukt. Dit beteekent een direct gevaar voor het leven van ongeveer 2ö millioen Russen. Reuter seint uit Londen: De Russische patriarch heeft een be- roep gedaan op den aartsbisschop van York om onmiddellijk brood en medicij nen naar het hongerlijdende Rusland te zenden, waar het grootste gedeelie van de bevolking tot den Jangzamen hongerdood gedoemd is. Ook Maxim Gorki heeft een dergelijk beroep gedaan op de Europeesclie en Amerikaansche volken, zeggende dat mil- lioenen door den hongersnood bedreigd werden. Bij de viering van Jen Hen Juli door de Fransche bezettingstroepen te Mainz is een vuurpijl terecht gekomen op liet schip Rheinslein van de Fransche Rijn- flottidJe en heeft daar een ontploffing ver oorzaakt van ongeveer 200 vuurpijlen. Hierbij zijn, naar de Echo du Rhin meldt, 10 Fransche soldaten en een officier ern stig gekwetst. Op het schip brak brand uit, welke echter spoedig gebluscht werd. Tal van gewonden sprongen te water, doch werden weer gered. Het plan bestond om te Munchen net aSs in andere Duitsche steden op den verjaardag van het uitbreken van den oorlog een groole pociffistische belooging te houden. De hoofdcommissaris van po litie van Munchen heeft deze betooging echter reeds verboden. Een prijs van 1 millioen francs is Vrijdag getrokken van de premieleening van 1 milliard voor de verwoeste gewes ten in België. De gelukkige winnaar is een geestelijke, de eerw. heer Nauwyck, pas toor van Houthem. Het Duitsche rijksdagtid, de oud-mi nister van financiën Erzbcrger, houdt zich bezig met de stichting van een katholieke film-maatschappij die over de geheele wereld haar bedrijf zal uitoefenen. Het kapitaal zal 1% millioen M. bedragen. De Fransche regeering heeft, volgens een Duitsch draadloos telegram, zes-en- zestig Duitsche proef-huizen met zeven- en-tachtig woningen voor het verwoeste gebied in Noord-Frankrijk besteld. De Krim is tot een autonome sowjet- republéek uitgeroepen. De ,3--K. Bouwvakarbeider" had er weer eens op gewezen, dat „met tal van voor beelden te bewijzen" zou zijn. „dat de mo derne vakbeweging anti-godsdienstig is". Naar aanleiding hiervan schrijft Henri Pollak in het „Weekblad" van den Dia mantbewerkersband: „Aantoonen, dat onze vakbeweging wer kelijk is zooais de redactie van Let Room- sche Wad den schandelijken moed, de on beschaamdheid heet haar te beschrijven, dat zal zij niet, om de eenvoudige reden, dat zij bet niet kan. Er zijn veie duizendtallen katholieken in de moderne vakbonden Ie vinden. Er zijn er honderden in onzen Bond. Dezen we ten niet hoe lasterlijk alles is, dat het aan gehaald blad schrijft, dat alle soortgelijke Maden schrijven. Zij weten dat er niet één handeling van onzen Bond (evenmin ais van andere moderne bonden) aan te wij zen is, geen woord in ons „Weekblad"', geen volzin dtoor de onzen is gesproken, waaraan iets anti-godsdienstigs zij we ten, dat er nimmer iets gezegd, geschre ven of gedaan wordt dat een godsdienstig mensch zou kunnen kwetsen. De waarheid is, dat wij zijn, en immer waren, neutraal op godsdienstig gebied een waarheid, die de kleri-kate woord- en penvoerders uit alle macht voor hunne volgelingen verborgen trachten te houden, uit vrees, dat zij dezen anders bij ^duizend tallen tegelijk zouden kwijtraken." Wordt het nu geen lijd, dat iemand ais Henri Polak, die ook voor ons nog als een der nuchterste en eerlijkste in de soc. dem. beweging geldt, met zulke prpatjes ophoudt. Als de „R. K. Bouwvakarbeider" hier spreekt van „tal van bewijzen," dan zegt hol Mad toch waarlijk niet te veel. Hoe veel jaren heeft de Roomsche pers die bewijzen nu al niet geleverd. Maar het beste bewijs heeft de S. D. A. P. ons toch wel de laatste jaren geleverd door de openbare huwelijksvoltrekking tusschen dc politieke S. D. A. P. en de roode, zich noemende „neutrale" vakbeweging van het N. V. V. Die innige verbroedering is toch zeker niet meer te ontkennen, ook niet door den heer Polak. Welnu, waar niemand minder dan Paus Leo XIII bet sooiabmic „een pest voor de maatschappij" genoemd heeft, <t) r VRIJ NAAR HET DUITSCH, TWEEDE DEEL. 43. x |l? „ai 4uu iij „iNeer., ze.Ker zifi-, er voor ons, -Katholieken, veo- dere bewijnen-meer noodig. dat hel N. V. V. tepien <tc godsdienst is. N. V. V. en D. A. P. rijn «n. Als dus het «ocaaRsme „een. pest voor d maatschappij is, dan vufie de heer Pofctv. seïf «naar aan wat toot ovis de roode vak beweging is. De reconstructie van het Kabinet zal als men de „Nieuwe CL" goed heeft in gelicht ook een nieuwen minister van oorfog brengen in den persoon van den heer M. J. J. C. van Dijk, directeur van de topografische inrichting. Hij is oud- officier en voorzitter der Ver. van Chris telijke Officieren. DE WAARDE VAN „HET STRAATJE VAN VERMEER." Nu de heer Deterding aldus het „Vad." op zijn feest heeft gezegd, dat hij liet personeel van zijn maatschappij een bedrag ten goede zou laten komen, dat niet minder is dan de waarde van zijn geschenk aan het rijk het Straatje van Vermeer is 't, dunkt ons, tijd, be kend te maken, wat hij voor htt schilderij heeft betaald. Het is 625.000. Men zal rich herinneren, dat de heer Six aanvankelijk naar algemeen verSuad- de, een nvéHioen vroeg en later het schil derij aan het rijk wilde afstaan voor 750.000 of daaromtrent. Op dc veiling bij Frederik Muller werd het opgehouden voor f 680.000. Aan het Louvre was tiet aangeboden voor drie millioen franc, dus ruim 714 ton. SPOORWEGONGELUK 5 DOODEN. Tt Soerabava is een goederentrein ont spoord. Er zijn rijf dooden, bij wie V hoofdkonduclenr en de machinist. De ma- terieele schade is zeer groot. Lr zijn 20 wagons ontspoord en 6 ineengedrukt, ter wijl de spoorbaan is vernield. De Intern. Tentoonstelling voor elec- tro-techniek en gas „Vonk en Vlam welke te 'b Bosch gehouden wordt van 16 Juli tot half Augustus is Zaterdag middag plechtig geopend. De voorzatter van het tentoonste.- lingscomité, de heer Huib Luns, di- recteur der Koninklijke School voor zen, de vlucht der medaerne techniek hield daarbij een toespraak waaraan wjj het volgende ontleenen: Het tot stand brengen van een ten toonstelling als deze is tegelijkertijd van geringe en van groote beteekenrs. v an geringe beteekenis, omdat, hoe be.aag- riik de inzendingen op 't gebied der electriciteit en het gas ook mogen we- een, de vlucht der maderne techniek zot) breed is en zoo hoog gaat, dat er toch altijd nog maar heel weinig te zien is van de vrachten van het mo derne menschenbrein op dit gebied. Maar tegelijkertijd is het nite-at belangrk, dal zoovele greote en kleinere ondernemin gen, wars van alle vreeze en ontmoe diging, te roer blijven staan, wind en storm ongeacht. Het is, in waarheid, een to ken, uat en rijk, en provincie en stad de in richting van deze tentoonstelling heb ben willen mogelijk maken, nadat de gemeente 'b Hertogenboscli eu ue er- eeniging de Hanze er het initiatief toe hadden genomen, maar het is ze ker geen minder goed teeken, dat on dernemende mannen en strijdbare firma f bereid gevonden werden, in dez^x tijd deze groote electriciteitshal en cte niet veel kleinere gashal met hun sta; ids to vullen. Leering kan deze expositie brengen op veel gebied en niet hfct minst voor da klein-nijverheid, die üog niet zoo goed als de groot-industrie «p de hoogte w van de nieuwste licht-, kra ht- en warm- te-technieken. Moge de j-n toon stelling de exposanten rijpe en overvloedige vruchten afwerpen, maar mogo vooral het publiek en speciaal het Brabant- sche volk door een druk bezoek aan de tentoonstelling blijk geven, dat het oog en begrip heeft voor het opbeuren de, het wekkende, dat van dezi onder neming kan uitgaan en haar sympathie toonen voor wat er door allen, die tote met „Vonk en Vlam" te maken hebben, is ingelegd aan wakkeren ar eid, dapper plichtsbesef, moedig optiminme en on wankelbaar geloof in dc toekomst. De Co*B»ssaris der Koi.ingiit, mr. A. E J. baron van Voorst tot Voorst ver richtte daaarna de opening mot .een toespraak. WERELDPERSCONGRES. Dc heer D. Hans, voorzitter van den Nederl. Journalisten Kring, is door het Uitvoerend Comité van het Wereld- perscongTes, dat in October a.s. te Hono lulu word* gehouden, uiLgenotxiigd als één der vice-presidenten van hel oou- pokken en ik vreesde een oogenblik, dat iets degelijks ook wel bij mama zou kunnen opkomen," „Wees zonder zorg, juffrouw Wil<; helrai," hernam de dokter met een spotachtigen glimlach. „Uw moeder heeft zich een longontsteking op der» hals gehaald, en die is, gelijk u wel zal weten, niet besmettelijk, Adieu Met een zwaar hart keerde Augusta naar de ziekekamer terug. Langzaam verstreken de uren. De voorgeschreven medicijnen schenen zonder uitwerking te blijven. Steunend wentelde mevrouw Wilhelmi zich heen en weer op haai bed, totdat zij eindelijk in een sluirae- ring viel, waaruit zij echter van tijd tol tijd met een luiden gil ontwaakte. De morgen brak aan, maar het weldadige licht bracht geen beterschap. Ook d< volgende dagen niet. Wel scheen d< pijn een weinig te bedaren, maar di ademhaling werd hoe langer hoe moei lijker. Ht gezicht van den dokter werqj bij iedere volgende visite ernstiger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5