EERSTE BLAD. In de cel en daarbuiten. SPORT EN SPEL Stadsnïeuws Zangwedstrijd te Zandvoort. DAMiAATJES DINSDAG 19 JULI 1921 44ste JAARGANG No. 13890 FRANCO PER POST PER KWART. BÏJ VOORUITBETALING f 3.57V* BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748* ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. i' Personalia. Sschietwedstrijden Burgerwacht. Muziekuitvoering. i Ik droomde... Programma. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL i g-2| Toen ik, als jongen nog, voor den eersten keer een gevangenis zag, en dan nog maar van buiten den zwaren muur met erg kleine raampjes, waar voor stevige ijzeren bouten het wijde koepeldak, dat den naam „paraplu" deed geboren worden toen ging er een huivering door me heen en met afschuw en medelijden tegelijk dacht ik aan de gevangenen, die daar opgesloten zaten om te boeten voor begaan mis drijf, misschien vele jaren lang voor één zondig oogenblik. Ik herinnerde mij de ontzettende tafereelen uit met spanning gelezen ver halen, die afspeelden binnen de sombe re muren van een gevangenis ik dacht aan rinkelende ijzeren boeien, 'n ruw houten brits, 'n steenen waterkruik, 'n stuk hard brood en lage celwanden, waarlangs het vocht naargeestig neer sijpelde En toen ik voor 't eerst binnentrad in een strafgevangenis, de zware deu ren achter mij hoorde dichtslaan en den sleutel terstond in het slot hoorde omdraaien door den tamelijk vriende lijk uitzienden bewaarder toen ik 'n cel geopend had en rondkeek in de kleine ruimte, waar de gedetineerde zijn dagen en nachten van afzondering Sleet ja, toen viel 't me mee. Zeker, de ontmoeting met de werken de gevangenen in de gang en op de binnenplaats, die mannen in hun grof- bruine boevenpakjes met 'n wit-linnen masker voor 't gezicht, zoodat je alleen zag de onherkenbare oogen, welke den nieuwen reclasseerder onverschillig op namen die ontmoeting had iets griezeligs. En ook de cel, met zijn gevoegde mu ren, waarop als enkel sieraad een dag kalender.'nreglement en voor de Room schen een crucifix is gehangen, die cel met haar primitieve meubels het tegen den wand opgeklapte bed, het tafeltje met lage houten kruk, de hoek schapjes, waarop boeken, schrijfge' reedschap, eetgerief, en ten slotte in een der hoeken nog 'n noodzakelijk meubelstuk zij gaf geen opwekkend beeld. Wanneer je echter als soldaat de mobilisatie hebt meegemaakt, met als slaapplaats den harden vloer van een ontruimde kerk, of 'n strooleger in 'n muffen stal of tochtige veldtent, dan wordt je niet zoo gauw getroffen door de armoede, het gemis aan comfort van dit verblijf, dat toch altijd 'n zeke re orde en netheid bezit. Maar je staat tegenover den man die veroordeeld is om langen tijd tus schen deze stomme muren opgesloten te blijven, terwijl iedere slag van zijn hart 'n kreet om vrijheid is. -f Je hoort de geruchten van de straat van het volle leven daarbuiten, lokkend dringen door het openvallend boven licht, hoog in den muur je hoort het gefluit der vogels in de boomen dicht bij je weet dat daar nu de zon schijnt en kinderen stoeien en menschen elkaar toelachen, en zelf zul je straks weer staan in het vrije, juichende leven terwijl deze man achterblijft in de duf riekende cel, alléén.... O ja, zijn straf duurt geen eeuwig heid, al kruipen de uren traag in deze doffe eenzaamheid. Straks zal ook hij weer terugkeeren in de wereld als 'n vrij man, om opnieuw zien een weg te banen door het leven. Maar hij zal meedragen de schande, welke de mis daad als 'n vlek op zijn leven wierp, zoodat hij schuw de oogen neerslaat, wanneer bij den blik voelt van een die wéét. Misschien durft hij niet terugkeeren in zijn vroegere woonplaats, waar men hem zal wantrouwen, of erger met den vinger nawijzen als de man, die zijn goeden naam en dien zijner familie bezoedelde. Zijn betrekking heeft hij verloren, zijn patroon neemt hem niet meer in dienst, want hij heeft het eens geschon ken vertrouwen misbruikt, ofals zijn misdrijf buiten zijn betrekking viel hij heeft toch „gezeten". Hoe zal het lot van den ontslagen gevangene zijn, als hij weer is terugge keerd in de maatschappij Dat lot is onzeker. Als zijn vergrijp geen groote schande op hem heeft ge worpen, zal hij gemakkelijk terugkee- ten in den ouden kring van familie en vakgenooten. Als hij sterk van wil is, en het vaste voornemen heeft gemaakt om een beter leven te beginnen en dit door te zetten, tegen alle verleiding en moeilijkheden in, dan zal hij in de mees te gevallen slagen. Maar t is juist het ontbreken van een sterken wil ten goede, dat hem in de sfeer der misdaad heeft gebracht, en de gevangeniscel is gewoonlijk niet de rechte plaats om dien slappen wil te doen sterken. Vergeet zijn verleden niet Gij hebt wellicht de aanklacht gelezen en het verloop van zijn vonnis maar gij weet niet uit welke ouders hij geboren werd, in welke omgeving hij opgroeide, J rechters geannuleerd wordt. Hillegom hoeveel verleiding en boosheid hem als kind reeds omringde. Wat u naast God's genade en eigen deugd zaamheid gebracht heeft tot uw smet teloos bestaan, uw geëerde positie, uw gelukkig familieleven, dat heeft hij wel licht gemist. Een drankzuchtig vader, een plichtvergeten moeder, bittere armoede, tegenspoed in den strijd om 't bestaan, gedwongen omgang met ge- wetenlooze personen, och, er zijn zoovele factoren, die zwakkelingen heendrijven naar den weg der misdaad, soms buiten hun schuld. In de cel vond hij tijd en gelegenheid om over de oorzaken van zijn val na te denken. Misschien trad hij er binnen met diep berouw over zijn wandaad en werd dat in de eenzaamheid nog ver innigd. Misschien ook drong zich daar aan hem de meening op, dat hij een slachtoffer van de omstandigheden, van verkeerde maatschappelijke in stellingen en gewoonten is. Wie zonder leiding denkt, dwaalt zoo licht. Zeker, ook daér worden hem de genademid delen van onzen heiligen godsdienst niet onthouden, maar er is zoo weinig dat meewerkt om zijn wil vatbaar te maken voor het goede. Het verblijf in de cel werkt op de meesten ae- moraliseerend. Maar al te dikwijls komt het voor, dat de gedetineerde vervalt in deze sombere beschouwing ik ben een verloren man, van mij komt nooit meer iets goeds terecht. Daar gaan eindelijk de y oorten der gevangenis weer voor hem open en de gewezen banneling der maatschappij, gewoonlijk arm en zwak, wordt weer opgenomen in het volle leven. Daar staat hij weer midden in dè verleiding, die met den dag aan kracht zal winnen, als hij geen steun vindt in een goed familieleven en geregelden arbeid. Slechte makkers staan reeds kla ar om hem op te vangen en mee te tr ekken naar gevaarlijke plaatsen; waar de drank zijn geest benevelt en zijn gemoed verhardt. Wat zou er terecht komen van zoo velen, die, hetzij door grove, hetzij door geringe schuld, in de armen der wrekende gerechtigheid vallen, als er geen reclasseering bestond, een liefde werk dat zich over hen ontfermt De reclasseerings-instellingen trach ten hen te bewaren voor de kennis making met de gevangenis door het bewerken van een voorwaardelijke veroordeeling. Wordt deze gunst door -de rechterlijke macht verleend, dan is de betrokkene in de meeste gevallen voor een herhaling van zijn misdrijf behoed. Hij heeft strenge voorwaarden na te komen om zijn vrijheid te behouden en als een voortdurende bedreiging staat het voor zijn oogen, dat zijn straf toch nog zal ingaan, wanneer hij zich tegen de wet vergrijpt of de gestelde bepalingen verwaarloost. Gelukt het niet hem door een voor waardelijke veroordeeling voor de maat schappij te behouden, dan is er nog een mogelijkheid om althans verlichting van zijn straf te verkrij-gen. Éénderde van zijn straftijd met een mnimum van negen maanden „zitten" kan hem worden kwijt gescholden. Dit vereischt weer veel arbeid van de re classeeringsinstellingen, die hem in de cel niet aan zijn lot overlaten, maar hem bezoeken en ernstige pogingen in het werk stellen, om een voorwaarde lijke in vrijheidsstelling te verkrijgen. Is dit geslaagd, dan laat zij den ont slagen gevangene nog niet los, mrar houdt hem langen tijd onder haar patronage, opdat hij den noodigen mo reelen en daadwerkelijken steun vinde om zijn goede voornemens te kunnen volbrengen. H. B. VAN DER SANDE. SERIEWEDSTRIJDEN „CONCORDIA", HILLEGOM. Zondag zou de 2e ronde gespeeld worden. In de eerste ronde waren Comoordiia, Hillegom, Hilldnen en H.B.C. II winners, zoodat deze den strijd om eene hoogere plaats' moesten aanvan gen. Hef'weer was echter beter voor waterpolo dan voor voetballen. En fin, er zou gespeeld worden. Om 3.15 verschijnen Concordia en Hillegom. Nu dient voor zulke wedstrijden een uitstekende leiding te zijn, maar een scheidsrechter is in zulk een hitte lijder" in plaats van „leider", zoodat alles wat een beetje verstand van lei den heeft, liever die kennis en liefheb berij voor „hei" voetbalseizoen be waart. Enfin, er wordt gevoetbald. Hille gom laat Concordia tegen zon in af trappen. Het talrijk opgekomen publiek laat ich al spoedig hooren, appeleert legen de' vele buiienspelgevallen, die er al 'reet komen. Grensrechters appelesren ook. 't Is een fraaie vertooning. Voorloopig blijven de speleres kalm. Maas krijgt een kansje voor open doel, doch mist. Hillegom forceert een cor ner, die in eens ingeschoten wordt, maar door protesteeereen der grens- is iets sterker, doch de voorhoede en vooral Rutte talmt te veel. Eindelijk heeft Hillegom succes, als Walkers een zacht rollertje inzendt, welke v. d Vlugt mist en onder de handen van den keeper doorrolt (01). Concordia zet dan goed op, maar de verdediging van Hillegom is er goed in. We denken Heemskerk den gelijkmaker in 't net te zien deponee- ren, maar 't schot gaat aan den ver keerden kant van den paal. Vlak voor rust maakt Hillegom in zoiver buiten spel no. 2 Rust komt met 20 voor Hillegom. Het heeft er veel van, dat Hillegom voor rust al haar kruit verschoten heeft. Concordia valt onstuimig aan en forceert eenige corners. Mathot schiet hard naast. Hillegom wordt dan eenigen tijd ingesloten. De doorbraken van Hillegom worden gemakkelijk on derschept. Hillegom krijgt bijna op de helft van het terrein 'n vrijen trap, die goed voor doel geplaatst wordt. De keeper stopt, doch werkt niet we» en de Gier loopt n.o3 in 't doel 03° Dan komt Concordia los en 't wordt een ware belegering en met succes, Als Maas goed voorzet, scoort Mathot onhoudbaar 13. Hete regent voorzet ten en schoten. Met verre centers wordt de Hillegom-verdcdiging in de war gebracht. Weer geeft Maas aan Mathot, die alles passeert en onhoud baar scoort 23. Eventjes wordt ge stopt voor Walkers, die met Maas in botsing is geweest. Dan komt Hille gom even opzetten, maar Litjes voor komt gevaar, geeft aan Maas die voor zet en Mathot maakt er 3—3 van. Concordia blijft dan aanvallen, heeft de beste kansen, maar de keeper maakt de 3e blunder, als hij bij een kalm schot van Philippo gewoon naast den bal slaat 3—4. Toch houden de Concordia-spelers vast en Fortuna is met hen, als een der backs van Hillegom hands maakt, maar de penalty wordt tegen den paal geschoten. Nag even een opleving van Hillegom, Rutte schiet vlak voor doel hoog over. Dan een voorzet van Maas, die Smit fraai inkopt 1—4. 't wordt dan een woest spel, zonder leidin" Grensrechters vliegen 't veld in, oni tegen beslissingen te appeleeren, publiek roert zich geducht. Enfin, zonder ongelukken komt het einde met 44. Er moet verlengd worden. Eerst heeft Hillegom liet voordeel van den wind. Litjes laat even den uiterst links van Hillegom k>s, diie met een ver schot, voor ieder ander keè per houdbaar, scoort 45. De overige tijd levert niets meer op en 't eind® komt ten slotte met 5—4 voor Hil legom. Daarna HILLINEN—H.B.C. II. 't Is reeds ruim 6 uur, als er een „scheidsrechter" op komt dagen. Eene mijnheer Huier zal fluiten. Il.B.C. heeft 2 invallers voor De lissen en van 't Hof. H.B.C. wil eerst niet spelen tegen Baum, die nog niet gerechtigd moet zijn voor Hillinen uit te komen, daar hij voor Haarlem II gespeeld heeft Tenslotte wordt toch begonnen. H.B.C. trapt af, Hillinen neemt den bal en v. Engelen beproeft al dadelijk Neeskens, die safe blijkt. De H.B.C.'ers zijn over alle Iiiiie's in goede conditie. Hun samenspel is beier dan dat van Hillinc, maar Hijl- kema en Borger, die uitstekend bijge staan worden door Baum, weten de vlugge aanvallen af te slaan. Na een kwartier heeft H.B.C. suc ces, als C. Warmerdam onhoudbaar langs den uitloopenden Rijman plaatst. Als Leuven den bal onder den arm aangeschoten krijgt, wordt aan Hilli nen een penalty gegeven, die onder applaus van het publiek rakelings langs geschoten wordt. Rust komt met 1—0 voor H.B.C. Als gedraaid is bestormt Hillinen even het H.B.C.-doel. Uit een corner, die mooi ingekopt wordt, maar door Neeskens wordt overgewipt, ontstaat weder een corner, die door Eldeu- broek onhoudbaar wordt ingezet 1—1- De leiding laat alles te wenschen over. Een bal, die over de lijn is ge weest (Hillegominers die er voor ston- i en, vei .Gaarden dit) wordt voorgezet en rolt door het effect over de lijn - 1. De spelers verstaan elkander uit- s etend. Er wordt van beide zijden stevig maar fair gespeeld; maar als er eernge malen voor zeer duidelijke bui- tenspe gevallen niet gefloten wordt, verzoekt de TLB.G.-aanvocrder er naar e Lijken. Deze krijgt een onvriende lijk antwoord, geeft een dito terug, moet het veld uit, waarna hem de andere H.B.C.'ers volgen, zoodat deze zeer fraaie wedstrijd even na rust met een overwinning voor Hillinen eindigt. SPORT TE NOORDWIJKERHOUT. I)at de sport bij N. V. C. vooruit gaat, bleek Zondag. Daar was een ware sport dag georganiseerd, zooals we die nog al leen maar gewend waren bij de grootere clubs in de groote steden. Toen we Zondagmiddag in Noordwijker- hout aankwamen, zagen we bij den ingang naast de nationale ook de Rood-Witle vlag. de kleur van N. V. C. Een prachtig terrein, omgeven door hoog hout, wat in deze tropische hitte nu niet direct aangenaam was, was nu inge richt voor athiletiek. Van doel tot doet lagen de witte linten. Achter een doel de genummerde palen met het lijntje met rood lintje, pennen in den grond die de meters aangaven voor verspringen, polsstokken om hoog te sprin gen, enz. enz. De kalklijnen op het veld toonden aan, dat er ook gevoetbald moest worden, wat in deze temperatuur minder aangenaam was. Naast het veld eene geïmproviseerde muziektent, daar de muziekvereeniging Jeanne d'Axc uit Noordwijkerhout de fees ten zou opluisteren. De strijd zou gaan tussohen N. V. C. en U. V. S. uit Leiden. Om kwart voor één kwamen de deelnemers van U. V. S. met een motorboot uit Leiden. De commis sieleden, waarvan de Geestelijk Adviseur van N. V. C. de WelEerw. Heer kapelaan v. d. Eem, een der eersten bleek te zijn, waren druk aan het orders geven. Pas tegen 2 uur wordt aangevangen met 100 M. hardloopen. Er waren 18 deelnemers. Er werd 2 aan 2 geloopen. Tenslotte hieven er 2 aan, n.m.: No. 1. A. Brussche van U. V. S. in 12.8 sec.; 2. A. YVeyers van N. V. C. in 13 sec. Dan volgde 't nummer verspringen. I. T. Brussche U.V.S. met 5.15 M. Hoogspringen. S. A. Meerburg U.V.S. 1.50 M. Estafetteloop 400 M, U.V.S. in 58.8 sec. N.V.Q. in 59 sec. Speerwerpen. S. A Meerburg 30.35 M. Om 5 uur was de athletiek afgeloo- pen en werd begonnen met den voet balwedstrijd. De temperatuur was ondraaglijk, zoodat er van spel eigenlijk niet ge sproken mag worden. Ik zou willen vragen; „Kunnen zulke sportfeesten niet zonder voetbal gaan?" Voor rust wordt niet gedoelpunt. In de 2e helft zijn de U.V.S.'ers meer productief, maken vlug 2 goals en schijnen het dan voldoende te vin den. Wel probeert N.V.C. de eer te redden, doch U.V.S. weet scoren te voorkómen. Einde komt met 2—0 voor U.V.S. Als slot zou volgen H.B.C. I—U.V.S. I. Deze wedstrijd, die om half 4 zou aanvangen, zou circa 6 uur of half 7 gespeeld kunnen worden. Daar dit den H.B.C.'ers te laat werd, besloten zij er van af te zien. Toch moest er gevoetbald worden en werden toen wat N.V C.'ers bijeen gezocht, diie de tegenstanders van U.V.S. zouden zijn. Deze vertoonitig eindigde met een 61 voor U.V.S. Na afloop werden onder eenige toe passelijke woorden de prijzen uitge reikt. U.V.S. ontving als len prijs der athlètiekwedstrijden een gouden me daille voor de meest behaalde punten en een zilveren medaille voor het win nen van den voetbalmatch. N.V.C, ont- Te Utrecht is geslaagd voor 't di ploma der Mij. tot bevordering der Toon kunst voor piano, mej. C. J. J. Lager waard, alhier. Do heer Evert Cornells is voor één jaar benoemd tot directeur van de Haar- lemsche afd. van Toonkunst. Ontvreemd. Door den heer A. M. lid der fijnma M. en Zn., alhier, is aangif te gedaan dat zij gisteren een aangetee- kenide expresse-brief ontving, afgezonden oor haar filiaal te Amsterdam, welke >nef een bedrag van ƒ300 moest bevat ten, docih slechts eenige waardelooze pa- pr.eren inhield. De politie stelt een onderzoek in. Rand van Arbeid. Het scheidsge recht voor die ambtenaren van den Raad van Arbeid' is benoemd en bestaat uit de nee ren Mr. A. Bruch, voorzitter en mr. H. Monnik, plaatsvervangend' voorzit- w, J. Gerritsz, G. C. R. M. Raupp, mr. Remans en A van Drie!, leden en A. Reinalda, W. van Liemtt, A. J. Uytdehaage en W. P. J. Oyermeer plaatsvervangende loden. Verschenen is 't programma voor den teih iet wedstrijd! van Burgerwachten dn de provincie Noord-Hollandte houden op 31 Juli en j Augustus te Overveen. Dj gelegenheid van dén verjaardag van H. M. die Koningin-MoedleT zal door het Haarlem's Muziekkorps op Dinsdag 2 Augustus a.s. des avonds van .8 tot 10 uur een muziekuitvoering worden gegeven in de tent in den Hout. Hinderwet. Burgemeester en Wet houders vain Haarlem, do-en te weten, dat van heden op alle werkdagen van des vo-ormiddlags 9 tot dies namiddags 2 uur, lot Aug. e.k. 's voor-middags ten 1145 our, ter gemeente-secretarie Ï7de Afdee ling) ter inzage is nedergeiegd 't ingeko men verzoekschrift, met die bijlagen van de firma C. den Hollander en H. de Lugt, om een definitieve vergunning tot op richting van ©en inrichting voor machi nate houtbewerking in het perceel aan de Veenpolderslraat, waartoe bij hun besluit van 17 Juk 1921, vergunning lot opricli- Veertien koren hadden voor de derde af- deeling ingeschreven en alle waren ze op gekomen. De wedstrijd ving een half uur vroeger aan, maar doordat er vlug werd afgewerkt, kon goed op tijd deze afdeeling worden afgesloten, zoodat belanghebben den zich voor den avondwedstrijd behoor lijk konden verfrisschen. Waarvoor Zand voort alweer een pracht-gelegenheid bood. Ditmaal was als verplichte opgaaf ge steld een koortverkje van 01. Koop, de componist, die ook voor de tweede afd. mannenkoren het verpl. koor had geschre ven. Ook nu was de tekst van Leo Speet, ditmaal was 't een driestrofig dichtje, waar het luchtige frissere rythme 't meest in 't oogvallend was en als vanzelf de lijn aan gaf, waarin de componist zou werken. Er ontstond dan ook een frisch koorwerkje, waarvan de beide hoekdeelen gezond con trasteerden met de middelsatz, door maat- verandering, zetwijze der stemmen en aard der moeilijkheden. Deze middelsatz is vrij wel d e opgaaf, zij was dan ook voor de meeste koren het struikelblok. Maar één ding had ik in dit mooi-gezette koorwerkje anders gewild, n.I. dat de metronoom het tempo niet zoo vlug had voorgeschreven. Eerslens verkreeg 't werk daardoor den in druk van gejaagdheid, tweedens kwamen de meiismen niet uit, de zestiende noten verdoezelden, zoo ze al niet, als meermalen gebeurde, geheel wegbleven. Wie zich ge roepen voelt, dit koortje uit te voeren, zal na goede voorbereiding hier vanzelf het goede tempo kiezen, zoodat alles goed dui delijk naar voren kan komen. De eerst optredende koren geven geen aanleiding om het ten gehoore gebrachte in détails te bespreken. Ik voelde zelfs meermalen medelijden met den componist, die zijn geestesproduct zoo onbarmhartig zag behandelen. Soms was de opzet rede lijk en wekte 't de verwachting, dat 't werkje een goede uitvoering zou beleven, maar dan kwam het middendeel door een dom-metrisch afratelen weer alles beder ven. Men zou zeggen, dat sommige direc teuren den metronoom hadden gebruikt op de repetities, van de eerste tot de laatste noot. *t Was soms lachwekkend, dat ma chine-tempo en als gevolg daarvan dat vol komen gebrek aan leven. Maar zoo zou 't niet blijven. De dirigent, die alles veel subtieler aanvoelde, was de heer Créman met „Beemster's gemengd koor". Het middendeel echter was nog te vlak van voordracht. Met zijn compositie „Vineta" waarin een heerlijk barytongeluid solo zong, behaalde deze blinde koorleider bij zijn auditorium een verdiend succes. 't Koor uit Graftdijk (dir. A. Vink) heeft een goed koor, liet niet slecht zingen; daar om was 't jammer dat hier al die zestiende noten onduidelijk werden. De opsteHing leek me hier ook niet al te gunstig. Het koor zong knap op toon. De eerste goedgeslaagde vertolking van 't verplicht koor gaf „Con Amore", dir. Dams, ofschoon ook hier het al te angst vallig vasthouden aan 't aangegeven me tronoom-tempo den indruk van haastigheid te weeg bracht. De mooie altstemmen kwa men in 't middendeel bijzonder uit. Het vrije werk zakte ruim een t halven toon, zoodat zich waarschijnlijk hierdoor dit koortje bijna nog den eersten prijs zag ont gaan, die met twee stemmen tegen werd toegekend. Goed toonvast zong ook „Die Haghe", maar alweer die zestienden! Toen in 't vrije werk de befaamde kosters-cadent gehoord werd, die ons ook in „Middernacht" en in de andere Wierts-werkjes altijd het profiel van den Haagschen componist voor de ge dachten haalt, toen moest ik toch even naar de jurytafel kijken, en „toen lachten de zaal'ge goden met welke aanhaling van Homerus ik overi gens geen andere affiniteit van den com ponist Wierts met den vuurgod bedoel. „Spaarndam's Gemengd Koor", dir. Jan Booda, is een knap stuk vooruitgegaan. Het is een mooi koor en de ijverige directeur laat hier terdege wenken, 't Was het eerste koor (er waren er tien voorafgegaan) waar de zestienden goed werden uitgevoerd. Ook 't middendeel was hier goed. Zoo zijn vrij nummer wat meer kianknoblesse, laat ik liever zeggen, wat meer straling had ge had, vooral op „Lichtende zonne", dan zou hem wellicht met algemeene stemmen de thans verdiende prijs zijn toegewezen. Men mag den groei van dit mooie koortje met belangstelling volgen. De uitslag werd bij monde van den componist, den heer Olivier Koop bekend gemaakt. De heer Koop, als voorzitter, had als mede-juryleden de heeren Den Hertog, Fred. J. Roeske, Hendr. Andriessen en Jac. Bonset. Er werd danig over en weer ge stemd en het resultaat hiervan was, dat de prijzen werden toegekend als volgt: le prijs, met 3 tegen 2 st. „Con Amore", Amsterdam, dir. Dams; 2e prijs, 3 tegen 2 st., „Spaarndam's Gemengd Koor", dir. Booda; 3a prijs „Die Haghe", dir. P. Mos' tert; 3b prijs „Graftdijk", dir. Vink; 4a pr. „Beemster's gem. koor", dir. Créman; 4b pr. „T.A.V.E.N.U. Amsterdam, dir. Jansen; 5a pr. „Arti et religioni", dir. Klijnman; 5b pr. „Per laborum ad honorem", dir. Buy- tendijk. Enkele algemeene opmerkingen dien ik nog te maken. De dirigenten maken den indruk, dat zij met hun koorwerken te gauw naar de pi anokruk loopen, inplaats van eerst zich te verdiepen in liet dichtwerk. Het heerlijk „In speculo" was een droevig bewijs, hoe men den dichter leest. Thans stond in het tekst boek een sonnet van Jacques Perk, dat ge heel geradbraakt zoo maar uit de partituur was nageschreven. Zingt de noten maar, jongens, de rest komt vanzelf! P0.^ w crc' de Jhdiaansche uitspraak van t latijn aangewend in een werkje van Gie- sen. Waarom toch? ri Sb&Z: 5L-I- irja aötisëj 57! T'-Irl '-ÏËS IVrJ Ik droomde dezen nacht: dat het m den zomer vam 1921 niet warm is; dat ik zelf een ijskoude vijver in de koele girot van Han was en daarin zwem mende mijn vacamlietifd doorbracht;; dat het verboden was in een tijd van alles versmeltende hitte vacantie te geven, anders dan om te bestudeeren hoe je 'f best aan de warmte te onttrekken; dat de socialisten met vijftigduizend mannen, en vrouwen op de Groote Markt saamgepakt, protesteerden tegen de hitte, denkend aan hun devies: „warm houd-nl": dart de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland in een hitte als vandaag Dinsdag, over Haarlem stooft, zoo mal waren om te vergaderen mei hun negenti gen in de Statenzaal van het Prinsenhof; en dat geen hunner flauw viel; dat Haarlem op de plaats van Maas tricht lag, waar het de vorige week reeds gedonderd en geregend heeft, welk innig genoegen ik mocht medemaiken; 'dat ik in de „Nieuwe Haariemsche Courant" van Dinsdagavond het volgends bericht las: Een zeer hevig onweder brak heden middag los boven Den Bosch en ging ge paard van een niet minder hevigen stort regen. De bliksem was niet van de lucht. In de straten kon men zwemmen. De ri olen konden het overvloedige hemeJwater niet ineens verzwelgen. Op de gas- en elixrlriciteitetentoonstetïing hebben ver- schillende stands tengevolge van dit noodweer schade bekomen. Verschillende woningen werden onder water gezet. maar dat in de plaats van Den Bosöh stond te lezen: Haarlem; Ik droomde en verzeker: 't was zalig! Ten slotte een raad, op ondervinding gesteund: Veiiang, zoolang het zoo moordend heet is, niet naar vacantie en neem, als je ei niet toe veroordeeld vondt, ook geen va- can lie. Het is te warm, te warm om te genieten. Als je vacantie hebt, zie je er tegen op weer aan 't werk te gaan en als je aan 't werk bent, bemerk je dat niets beter tegen de warmte beschut dan je gewone werk. Denk er maar eens aan, hoe warm je H Zondags hebt! un-g voor den proeftijd van één ,aar en J n bruint van 2 Februari 1921 voor een proeftijd t0,t 17 JuV, 1021. vergun ning tot uitbreiding werd verleend ,aU,cWas er no8 een vereeniging, die zichzelf zoó blameerde, door een schande lijke mishandeling van een der geestespro ducten van Alphons Diepenbrock, dat zij door deze daad van sabotage voortaan op geen enkelen wedstrijd moest worden toege laten. Kan men vooraf geen onderzoek in stellen en na gebleken ongeschiktheid zoo'n vereeniging niet trachten tot bezinning te brengen en andere werken te kiezen? De jury had beslist moeten afbellen. Dat 'had in de zwoele atmosfeer stellig opfris- sching gebracht In 't reglement staan zóó veel bepalingen die nooit gelezen worden. Wat is er tegen, om als artikel 1 op te ne men: „Eten vereeniging, die de bewijzen geeft, door onvoldoende studie of door onbe kwaamheid van den directeur niet in een afdeeling thuis te behooren, zal door de jurybei voortzetting vau den zang worden belet." Wie zal zeggen, voor welk soort vandalis me wij anders nog komen te staan? Onder de algemeene opmeikingen is 1 zeker ook op zijn plaats, er op te wijzen dat volgens algemeen gevoelen het werk van Olivier Koop voor de derde afdeeling een opgaaf was, die beter voor de tweede afd. had gepast, te meer, waar het stukje van J. Hamel voor de tweede afdeeling een al te lichte taak was. Met de afd. van Uitmuntendheid word), a.s. Zondag deze wedstrijd besloten. Dat het een succes mag worden! G. J. K. Onhoudbaren toestand. Op den Ouden Weg, vlak bij Haarlem, onder de gemeent* Haarlemmerliede, staan een zevental huis jes, wier bewoners gebrek aan goed drink water hebben, doordat de welpomp defect is. Want nog steeds zijn de woningen niet aangesloten aan de Haariemsche waterlei ding, die daar op nog geen driehonderd meter verder voorbij stroomt Men zegt, dat de eene huisbaas voor den anderen dia gemeenschappelijke pomp niet wil latei» maken. Wat daarvan waar is, welen wij niet, hebben wij niet onderzocht en zullen wij ook niet onderzoeken. Het eenige wat wij weten en dat van belang is, is, dat da bewoners geen water hebben en dat da boeren uit den omtrek maar bereid zijn mondjesmaat in de behoefte aan drinkwa ter te voorzien, wat niet te verwonderen is in dezen drogen tijd. Maar in de behoefte van de bewoner» dient te worden voorzien. Zeer spoedig. Het is al niet gezond in die omgeving en het eenige wat de menschen nog wat gezond houdt, is goed drinkwater. De Gezond heidscommissie van een en ander in ken nis stellen, zegt wellicht iemand. Verleden week is-de voorzitter van de commissie, de heer Melchior uit Halfweg, reeds op da hoogte gebracht door een tweetal vrou wen en beloofde dat men eens zou komen kijken. Maar nog schijnt er niemand ge weest te zijn. En dat in deze verzengend* hitte, waarin een dronk water een weldaat! Is. Waarom maakt men daar niet vluggel werk van? Waarom moet het leed altijd eerst tot een uiterste geleden worden? Voor de muziek in Den Hout op Woens dag 20 Juli 1921. Hallaansch Opera-Programma. 1. Ouverture dell' opera „Tutti ij Maschera', G. Pedrotti; 2. Fragment! dell' opera „Traviata", G Verdi; 3. „Se viglia Mygterioso" dell' opera „Sonja" A. Luigini4. Fantasia dell' opera „Ma Butterfly", G. Puccini. 5. Ouverture doll' opera „H Barbier* di Siviglia", G. Rossini; 6. Fragmentf dell' opera „Pagiiacci", R. Leoneavalloj 7. Fantasia dell' opera „Cavalleria Rust!» eana". P Masoa<mn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1