Stadsnieuws Zangwedstrijd te Zandvoort. VRAGENBUS. Speldjesdag. Kapitein de Jong gewond. Feestvergadering Esperantisten. Reddingsbrigade voor drenke lingen. Alen schrijft ons Naar aanleiding van de wedstrijden, die behoudens goedkeuring van B. en W. op Zaterdagavond 23 Juli in het Z. B. Spaarne gehouden zuilen worden en van de demonstratie op Zondag 24 Juli in de zweminrichting Houtvaart, had Vrijdagavond een algemeene ver gadering plaats onder voorzitterschap Van den heer A. J. Meijerink. De vergadering was buitengewoon druk bezochtna afdoening van huis houdelijke zaken -en behandeling van Ingekomen stukken, werd het plan de campagne voor Zaterdagavond vast gesteld. 't Geheel belooft een spannende «trijd te worden. Wel worden in ons land wedstrijden gehouden in zwem- costuum, over 1, 2, ja 3 K. M., hier echter geldt het een wedstrijd geheel gekleed zwemmen, wat buitengewoon /fcwaar is te noemen. Voor den heerenwedstrijd over 500 M. kwamen 20 inschrijvingen binnen, voor een dameswedstrijd over 400 be draagt dit getal 10. Voorloopïg kwamen voor het politienummer 100 M. in uni form) opgaven in van Haarlem en Schoten, inschrijvingen worden nog verwacht, uiterlijk a. s. Zondag ten huize van den heer Meijerink, Kleine Houtweg, uit Heemstede en Zandvoort. Voor de demonstratie op Zondag 24 Juli is met zorg een programma vastgesteld, dat tal van hoogst interes sante nummers bevat, terwijl een vin nige strijd verwacht wordt om den Stads-Editiebeker. Aan dit nummer zal voor het eerst ook door eenige damesleden worden deelgenomen. Door verschillende leden en belang stellenden werden prijzen beschikbaar gesteld, terwijl de hoofdprijzen zijn geschonken door den heer W. Dyse- rinck., De leiding van wedstrijden en de monstratie is in handen van den heer J. Noordeloos, instructeur der Brigade. In het voornemen ligt de prijsuit reiking en van Zaterdag en van Zondag te doen plaats vinden op Zondagavond 24 J uli. Per advertentie wordt later bekend gemaakt, waar de toegangsbewijzen voor Zondag verkrijgbaar worden ge steld. Over gebrek aan belangstelling bij de demonstraties heeft de brigade nooit te klagen. Verplaatsing zaak. Personalia. Gevonden voorwerpen. Levering van gas aan Zandvoort. De ziekenverpleging in Noord- Holland. Het rapport d Gedep. Staten be treffende den toestand der ziekenver pleging in de provincie Noordholland is in de commissie behandeld. Voor het werk aan dat rapport besteed werd dank gebracht, doch verschillende le den zouden het op prijs gesteld hebben indien gegevens verstrekt hadden kun nen worden omtrent den ziektetoestand in de provincie in verband met de vier groote volksziekten typhus, kanker, malaria en tuberculose. Deze ontbreken Op dit terrein, evenals dat van genees kundige armenzorg, bestaat volgens hen v/el degelijk aanleiding voor groo- tere bemoeiing van de zijde der pro vincie dan welke Gedep. Staten zich denken. Zij zouden een inspecteur, met één hoogstens twee assistenten voldoende achten, die verbonden aan de provinciale Griffie, Gedep. Staten van advies zouden dienen. Minder juist achtte één lid het dat Gedep. Staten in dezen het geldmotief als een bezwaar aanvoeren. De leden bleven van meening dat er beslist behoefte bestaat aan een toezichthoudenden dienst, die doorloopend van advies kan dienen omtrent datgene wat de provincie kan doen naast het Rijk en de gemeenten. De leden, die omtrent dit onderwerp in een vorige zitting opgenomen passage omtrent een alge meen plan terug te nemen, en zich voor loopïg tevreden te stellen met eene regeling als thans besproken de prac- tijk kan dan uitwijzen wat evntueel verder zou moeten worden gedaan. Na antwoord van het aanwezige lid van Gedep. Staten stelden deze leden nog eens in het licht, dat zij niet ei- schen, dat al hunne wenschen op dit gebied dadelijk in vervulling zullen gaan, vroegen, of binnen afzienbaren tijd van Gedeputeerde Staten een voor stel te verwachten is, waardoor de ziekenverpleging en volksgezondheid, buiten datgene, wat meer speciaal behoort tot de taak van het Rijk en de gemeenten, een begin van systemati sche verzorging zal krijgen. Het aan wezig lid van Gedeputeerde Staten zegde toe, deze vraag over te zullen brengen aan 't College van Gedepu teerde Staten doch merkte op, dat hij ten aanzien van het resultaat daarvan geenerlei toezegging kon doen. De Commissie sprak daarop als haar oordeel uit, dat het wenschelijk is, de behandeling van alle zaken, de volks gezondheid betreffende, op te dragen aan eene te stichten afdeeling „Volks gezondheid" der provinciale griffie, welke afdeeling te stellén ware onder leiding van 'n deskundigen ambtenaar. Mocht door Gedeputeerde Staten toezegging daarvan kunnen worden gedaan, dan verklaarden de aanwezige voorstellers van de motie Kooiman c. s. zich bereid, omtrent intrekking dier motie met hunne mede voorstellers in overleg te treden. R.-K. Vacantie-kolonies. Burgerlijke Stand. H. B. S. en H. H. S. Groote branden in Zweden. Vr. Kunt U mij zeggen of de Leid- sche Processie dit jaar naar- Keve laar vertrekt en welke dagen? Antw. Ons niet bekend. Vr. Ik heb 8 kippen, 1 van den eersten, 6 van den tweeden en 1 van den derden les- Verleden iaar heb- Het Adres Yoor hen, die moeilijk of pijnlijke voeten hebben is het Schoenmagazijn van B. «JONCKBLOEDT BARTELJORISSTR. 27 Vr. Wanneer kan men terecht b(j den betaalmeester te Amsterdam, tot het verkrijgen van uitbetaling eener toelage 1 oeinenya Nieuws De droogte. Hoewel bet broeierig-waxme weer gis teren meer tot een verkwikkende rust on der lommerrijke boomen of aan den fris- ichen zeekant noopte, dan tot een onop- bondelijk dwalen en bedelen door Haar- iem's veste, is toch een klein legertje da lnes den geheelen dag druk in de weer geweest, om den spektjesdag, georgani seerd door ..Herwonnen Levenskracht", een groot succes te doen worden. Ruim 400 dames en meisjes hadden ei-ch met den verkoop der speldjes belast en leverden onophoudelijk een gevaar op ♦oor hen, die nog niet „voonien" wa len. Dezulken waren er slechts weinigen. Niet velen weigerden, hun penningske te offeren. O zeker, er waren er. die met een stuursch gezicht doorliepen of zich met een zoogenaamd lolletje .er van af maakten", ais ze aangeklampt werden; er was zelfs een enkele, die zeer on- beusch tegenover het verkoopstertje op trad, maar de meesten konden niot weer staan aan de lieve stem van een 17- jot tO-jarige jongedame, of een vleiend kin derstemmetje. ja, men liet zich gewoon lijk niet lang nooden, doch schonk, met graagte ziine gift voor het goede doel. Reeds des morgens 5 uur werden aan ■vroege kerk^itccr* soel-Mo. toch tegen 8 uur begon meer de „offici- ♦ele" verkoop en het ging zóó vlot. dat om elf uur, half twaalf, in sommige pa rochies al speldjes te kort kwamen en er bij de meisjes dier andere parochies eene ïeouisitie plaats vond, om zoodoende de speldjes-arme wijken weer speldjes-rijk te maken. Geregeld fietsten controleurs door de stad, om de verkoopsters van nieuwen voorraad te voorzien, doch er was toms nog wel ander werk aan den winkel voor hen. Zoo bijv. biï de Spaar- nekerk. Terwijl oen meisje bij iemand een speldje op de jas stak. had een jon geman de aardigheid, een handvol speld jes uit haar mandie te stelen. Dit zag ge lukkig een controleur. Deze ging op den lafaard af en dwong hem. het gestolene weer terug te geven, hetgeen mijnheer, met heit schaamrood op de wangen, deed. t Was wel gelukkig, dat de controleur het in de gaten had! Tn het hoofdbureau, hot gebouw „St Bavo", heersch+e den geheelen dag een drukte van belang, teT regeling van alles. Men was zeer in rirn schik, dat zoo bi groot aantal dames zich voor den ver koop gemeld hadden en meende, da* dit voor een groot deel te danken was aan bet dnestarretje ..Wat tegenvalt" van N. Gistermorgen meldden zich aan ..St. Ba vo" nog een veertigtal dames. Ook in de hulpbureaux, welke in de verschillen de patronaten der stad gevestigd waren, bad men soms handen vol werk. doch 'door de goede regeling had alles een uit- Stekend verloop. „Herwonnen Levenskracht" had dit Jaar ook voor verfrisschende limonades voor de verkoopsters gezorgd, een maat regel, welken men andere jaren ver- ririmd had te treffen, doch dit jaar zeer op prijs werd gesteld. Eeu woord van hulde is hier zeker Wok op xtm paats aan den heer J. van Dijk, <&e gehee belangeloos de 225 geM- busjes nieuw geschilderd heeft. De totale Opbrengst ia ^tterend^,^^,,^. bq^j^t booste bedragen bevatten. Het boovst» bedrag, dat In één busje opge haald h. 72. Een zevental andere busies hadden bedragen van f 30 tot 'f 68 opgehaald. Bij de schermwedstrijden te Zanrfvoort beeft een betreurenswaardig omgeval plaats gehad. Bij een partij van kapitein H. E. W. de 'Jong, plaatste diens tegenstander een op- boudingssteek. De sabel brak af, waardoor de toog in de rechter-okselholte getroffen (werd. Spoedig was geneeskundige hulp uit Zand voort aanwezig. Men constateerde dat gelukkig geen levensgevaarlijke wonde Was toegebracht. De getroffene werd per auto naar 't ■gasthuis te Haarlem vervoerd teneinde al daar Röntgenoiogisch te onderzoeken, of Boms nog resten van de sabelkling in 't (weefsel doorgedrongen waren. Van *t Gasthuis werd de patient naar 't Diaconessenhuis vervoerd. Wij vernemen dat de toestand bevredi gend is. De Ned. Esperantesieavereemgiug La Es- tonto Nia beeft hare jaarlijksche feestver gadering hier ter stede gehouden. Nadat het geheele gezelschap zich aan eene gezellige lunch verzameld had, droeg de jonge garde van den heer Seveohuysen »p fraaie wijze eenige Esperanto-liederen voor onder de keurige begeleiding van den jongeheer De Nobel. Na de lunch trok men naar Groe- pcndaal en nadat men hier «enigen tijd vertoefd en de heer Seveohuysen met zijn «taf wederom iets ten gehoore gegeven bad, trok men weer naar Haarlem terug, nm bij Brinkmaan het diner te gebruiken. Met een gezeUig avondje werd de dag besloten. Bij het gezelschap was om. de consul Van Finland. De heer J. J. Schouten heeft zijne Tjiat- van fotografische artikelen ver plaatst van Kruisstraat 41 naar Groote Markt 23a en deze verplaatsing mag alleszins een verbetering genoemd wor den. De fraaie betimmering, aangebracht door de firma Touwen, is in lichte kleu ren geschilderd. De nieuwe toonbanken met glazen vitrines zijn een sieraad voor den winkel. De vele artikelen, voor de fotografie benoodigd, zijn hier te ver krijgen en in fraaie schuifkasten aan den wand uitgestald of in keurige laden weggeborgen. Achter den winkel is een aardig kantooitje gebouwd en hierachter weer eene donkere kamer. Het geheel is zoo modern mogelijk ingericht Dij de opening ontving de heer Schou ten verscheidene fraaie bloemstukken, meend wordt, dat men door onderlinge samenwerking elkaar van groote dienst kan zijn, daar de werkzaamheden over het algemeen niet veel van elkaar zullen verschillen. De Centrale zou kunnen be staan uit de voorzitters en secretarissen der Oudercommissies of hun plaatsver vangers. Verder zou er een algemeen secretaris noodig zijn. Minstens eenmaal per kwartaal zou er vergaderd moeten worden. De Oudcrcoiï,missies moeten vóór 1 Augustus berichten, of zij in beginsel met dit voorstel accoord gaan, waarna dan in eene eerstvolgende gecombineerde vergadering, waarschijnlijk begin Septem ber te houden, de zaak verder onder de oogen gezien en nader geregeld kan worden. VxuiiUuu* Voorgesteld wordt, de balans en winst en verliesrekening van het Waterleidingbe drijf goed te keuren. Enkele leden maakten de opmerking, dat het met het Waterleidingbedrijf ook al niet schitterend ging. In zake het prae-advies op adressen omtrent vacantie-toeslag, georganiseerd overleg en toeslag op het loon, stelt de groote meerderheid der commissie voor, de voordracht sub 1 niet aan te nemen en te. besluiten, voor alle ambtenaren in dienst der provincie, die een loon genieten van ten hoogste f 3000 's-jaars, voor het jaar 1921 een vacantie-toeslag toe te kennen van f 20. Een Kd sprak de hoop uit, dat de Invoe ring van kindertoeslag niet lang meer op zich zon laten wachten. Ten slotte stelt de commissie voor, Ged. Staten uit te noodigen, eene regeling te treffen, omtrent de instelling van een com missie voor Georganiseerd Overleg. Voor het eindexamen van de Middel bare Technische Softool te Dordrecht slaag den o.m. voor werktuigbouwkundige, de heer J. L. M. Baale, te Bloemendaal en voor het diploma als chemisch-technicus de heer M. G. Constandse, alhier. Aan de Rijkskweekschool te Haar lem is tot onderwijzer benoemd de heer N. W. A. Brugmans, te Terschelling. Bureau van politie, Smedestraat, gummi ballen; boa; kinderschoentje; A. v. Ling, Papentorenvest 56, bruine ceintuur; P. de Koning Jr., Zijlvest 3, ceintuur; P. Zuid hoek, Allanstraat 74, Gummistok; Rikmens- poel, Koningstraat 27, handles; G. J. Stok man, B. Ottostraat 25, armbandhorloge; J. Schutte, Ceciliasteeg llrood, kinderhoepel; J. J. v. Looy, N. Spaamwouderstraat 7, herdershond; Bruines, St. Anthoniesteeg 8a herdershond; C. Andel, Brouwersstraat 1, dameshandschoenen; J. Weits, Rozen- prieelstraat 52, bruine kous; Janse, van Zeggelenstraat 16, lorgnet; J. Schouten, Gravinnesteeg 15, merklap; W. v. d. Laar, Roosveldstraat 45, manchetknoop; Chau- dron, Tempeliersstraat 56, zakmesje; J. C. Esveldt, Joh. Brandstraat 7a, Rotterdam, pakje met lampgamituur; J. Broertjes, Ruysdaelstraat 4rood, portemonnaie; J. Bijl Oranjeboomstraat 171zwapt, rozenkrans; Wed. Jansen, Brouwersvaart 106, kniptang; J. v. Dantzig, Jacobijnestraat 9, taschje; W. Terhorst, de Clercqstraat 89rood, tasch je; G. Wijkhuizen, Heerensingel 93, wan delstok; J. Hednhuis, Gen. Bothastraat 43. Schoten, zilverbon. Maandagmorgen om 10 uur is door het openen der kraan, welke den gasloevoer regelt, de levering van gas door de ge meente Haarlem aan Zandvoort een feit geworden. Hierbij waren tegenwoordig de heeren J. Beeckman ca J. btagveld, burgemeester en wethouder van Zandvoort, de directeur der Haarlemsche gasfabriek, de heer J. A. A. Ochtman, alsmede de heer W. J. B. van Liemt, gemeenteraadslid van Haarlem en lid der Gascommissie, die toevallig te Zandvoort was. Burgemeester Beeckman bracht, namens Zandyoort's gemeentebestuur, in eenige warme bewoordingen dank aan het ge- meentebestuur van Haarlem voor de uit stekende wijze, waarop de gaslevering zoo spoedig tot stand gekomen is. Hij ver zocht den l eer Van Liemt, dien dank aan Haarlem':, gemeentebestuur over te bren gen. Aanbesteding. Maandag wend aanbe steed: een verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem. Raming 9500. Laagste inschrijver was J. W. Alfenaar te Utrecht voor f 7319. Het doen van herstellingen aan militaire ebouwen en werken van het zuid 'luk front •der Stelling van Amsterdam. Raming f 10.145. Laagste inschrijver J. H. Vink to Mij drecht voor f 9250. Kegelen. Op hel Internationaal Kegel concours, waaraan deelnamen 174 korpsen, uitgeschreven door de Amsterdamsche Ke gelclub „Olympia" behaalden onderstaande Haarlemsche Kegelclubs de volgende prij zen: Waterpas, 3de prijs met 283 houten; Groote Vauxhal, 13e prijs met 263 houten; S. S. S., 22e prijs met 257 houten; „de Prins" 36e prijs met 243 houten. In de afdeeling voor le en 2e vijflallen, gecombineerd, behaalde de Groote Vaux hal den 6en prijs met 476 houten. Programma van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 19 Juli 1921, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert 1. Choralvorspiel: „Jesus Christus unser Heiland, der von uns den Gotteszom wand" Franz Tunder (16141667); 2. Ve Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy, Andant-Andan- te con moto Allegro maestoso. 3. Offertoire César Franck. 4. a. Choral; b. Canzone, Louis Vierne. 5. Méditation, G. Dupont. 6. Marche funèbre, Alex Guilmant. eens mntié* koix/yiyn; Ju«a»rni Veertien koren hadden voor de derde af deeling ingeschreven en alle waren ze op gekomen. De wedstrijd ving een half uur vromer aan, maar doordal er vlug werd afgewerkt, kon goed op tijd deze afdeeling worden afgesloten, zoodat belanghebben den zich voor den avondwedstrijd behoor lijk konden verfrisschen. Waarvoor Zand voort alweer een praoht-gelegenheid bood. Ditmaal was als verplichte opgaaf ge steld een koorwerkje van 01. Koop, de componist, die ook voor de tweede afd. mannenkoren liet verpl. koor had geschre ven. Ook nu was de tekst van Leo Speet, ditmaal was 't een driestrofig dichtje, waar het luchtige frissehe rythme 't meest in 't oogvallend was en als vanzelf de lijn aan gaf, waarin de componist zou werken. Er ontstond dan ook een frisch koorwerkje, waarvan de beide hoekdeelen gezond con trasteerden met de middelsatz, door maat- verandering, zetwijze der stemmen cn aard der moeilijkheden. Deze middelsatz is vrij wel d e opgaaf, zij was dan ook voor de meeste koren het struikelblok. Maar één ding had ik in dit mooi-gezette koorwerkje anders gewild, n.l. dat de metronoom het tempo niet zoo vlug had voorgeschreven. Eerstens verkreeg 't werk daardoor den in druk van gejaagdheid, tweedens kwamen de meiismen niet uit, de zestiende noten verdoezelden, zoo ze al niet, als meermalen gebeurde, geheel wegbleven. Wie zich ge roepen voelt. 4# koortie udt te voeren, zal na goede voorbereiding hier vanzelf hef goede tempo kiezen, zoodat alles goed dui delijk naar voren kan komen. De eerst optredende koren geven geen aanleiding om het ten gehoore gebrachte in détails te bespreken. Ik voelde zelfs meermalen medelijden met den componist, die zijn geestesproduct zoo onbarmhartig zag behandelen. Soms was de opzet rede lijk en wekte 't de verwachting, da* 't werkje een goede uitvoering zou beleven, maar dan kwam het middendeel door een dom-metrisch afratelen weer alles beder ven. Men zou zeggen, dat sommige direc teuren den métronoom hadden gebruikt op de repetities, van de eerste tot de laatste noot. 't Was soms lachwekkend, dat ma chine-tempo en als gevolg daarvan dat vol komen gebrek aan leven. Maar zoo zou 't niet blijven. De dirigent, die alles veel subtieler aanvoelde, was de heer Créman met „Beemster's gemengd koor". Het middendeel echter was nog te vlak van voordracht Met zijn compositie „Vineta" waarin een heerlijk barytongeluid solo zong, behaalde deze blinde koorleider bij zijn auditorium een verdiend succes. 't Koor uit Graftdijk (dir. A. Vink) heeft een goed koor, liet niet slecht zingen; daar om was 't jammer dat hier al die zestiende noten onduidelijk werden. Dè opstelling leek me hier ook niet al te gunstig. Het koor zong knap op toon. De eerste goedgeslaagde vertolking van 't verplicht koor gaf „Con Amore", dir. Dams, ofschoon ook hier het al te angst vallig vasthouden aan 't aangegeven me tronoom-tempo den indruk van haastigheid te weeg bracht. De mooie altstemmen kwa men in 't middendeel bijzonder uit. Het vrije werk zakte nrim een halven toon, zoodat zich waarschijnlijk hierdoor dit koortje bijna nog den eersten prijs zag ont gaan, die met twee stemmen tegen werd toegekend. n Goed toonvast zong ook „Die Haghe maar alweer die zestienden! Toen in 't vrije werk de befaamde kosters-cadent gehoord werd, die ons ook in „Middernacht" en in de andere Wierts-werkjes altijd het profiel van den Haagschen componist voor de ge dachten haalt, toen moest ik toch even naar de jurytafel kijken, en „toen lachten de zaal'ge goden met welke aanhaling van Homerus ik overi gens geen andere affiniteit van den com ponist Wierts met den vuurgod bedoel. „Spaarndam's Gemengd Koor", dir. Jan Booda, is een knap stuk vooruitgegaan. Het is een mooi koor en de ijverige directeur laat hier terdege wenken, 't Was het eerste koor (er waren er tien voorafgegaan) waar de zestienden goed werden uitgevoerd. Ook 't middendeel was hier goed. Zoo zijn vrij nummer wat meer klanknoblesse, laat ik liever zeggen, wat meer straling had ge had, vooral op „Lichtende zonne dan zou hem wellicht met algemeene stemmen de thans verdiende prijs zijn toegewezen. Men mag den groei van dit mooie koortje met belangstelling volgen. De uitslag werd bij monde van den componist, den heer Olivier Koop bekend gemaakt. De heer Koop, als voorzitter, had als mede-juryleden de heeren Den Hertog, Fred. J. Roeske, Hendr. Andriessen en Jae. Bonset. Er werd danig over en weer ge stemd en het resultaat hiervan was, dat de prijzen werden toegekend als volgt: le prijs, met 3 tegen 2 st. „Con Amore Amsterdam, dir. Dams; 2e prijs, 3 tegen 2 «l.. „Saaarndam's Gemengd Koor dir. tert; 3b prijs „UratlaJJapbe". dir...P „Beemster's gem. koor", dir. Créman; 4b pr. „T.A.V.E.N.U. Amsterdam, dir. Jansen; 5a pr. „Arti et religioni", dir. Klijnman; 5b pr. „Per laborum ad honorem", dir. Buy- tendijk. Enkele algemeene opmerkingen dien ik nog te maken. De dirigenten maken den indruk, dat zij met hun koorwerken te gauw naar de pi anokruk loopen, inplaats van eerst zich te verdiepen in het dichtwerk. Het heerlijk „In speculo" was een droevig bewijs, hoe men den dichter leest. Thans stond in het tekst boek een sonnet van Jacques Perk, dat ge heel geradbraakt zoo maar uit de partituur was nageschreven. Zingt de noten maar, jongens, de rest komt vanzelfl Dok werd de Italiaansche uitspraak van 't latijn aangewend in een werkje van Gie- sen. Waarom toch? Dan was er nog een vereeniging, die zichzelf zóó blameerde, door een schande lijke mishandeling van een der geestespro ducten van Alphons Diepenbrock, dót zij door deze daad van sabotage voortaan op geen enkelen wedstrijd moest worden toege laten. Kan men vooraf geen onderzoek in stellen cn na gebleken ongeschiktheid zoo'n vereeniging niet trachten tot bezinning te brengen en andere werken te kiezen? De jury had beslist moeten afbellen. Dat had tn de zwoele atmosfeer stellig opfris- schdng gebracht In 'f reglement staan zóó veel bepalingen die nooit gelezen worden. Wat is er tegen, om als artikel 1 op te ne men: „Een vereeniging, die de bewijzen geeft, door onvoldoende studie of door onbe kwaamheid van den directeur niet in een afdeeling thuis te behooren, zal door de jurybei voortzetting van den zang worden belet." Wie zal zeggen, voor welk soort vandalis me wij anders nog komen ie staan? Onder de algemeene opmerkingen is 't zeker ook op zijn plaats, er op te wijzen dat voigens algemeen gevoelen het werk van Olivier Koop voor de derde afdeeling een opgaaf was, die beter voor de tweede afd. had gepast, te meer, waar het stukje van J. Hamel voor de tweede afdeeling een al te lichte taak was. Met de afd. van Uitmuntendheid wordt a.s. Zondag deze wedstrijd besloten. Dat het een succes mag worden I G. J. K. Gnhoudbaren toestand. Op den Ouden Weg, vlak bij Haarlem, onder de gemeente Haarlemmerliede, staan een zevental huis jes, wier bewoners gebrek aan goed drink water hebben, doordat de welpomp defect is. Want nog steeds zijn de woningen niet aangesloten aan de Haarlemsche waterlei ding, die daar op nog geen driehonderd meter verder voorbij stroomt. Men zegt, dat de eene huisbaas voor den anderen die gemeenschappelijke pomp niet wil laten maken. Wat daarvan waar is, weten wij niet, hebben wij niet onderzocht en zullen wij ook niet onderzoeken. Het eenige wat wij weten en dat van belang is, is, dat de bewoners geen water hebben en dat de boeren uit den omtrek maar bereid zijn mondjesmaat in de behoefte aan drinkwa ter te voorzien, wat niet te verwonderen is in dezen drogen tijd. Maar in de behoefte van de bewoners dient te worden voorzien. Zeer spoedig. Het is al niet gezond in die omgeving en het eenige wat de menschen nog wat gezond houdt, is goed drinkwater. De Gezond heidscommissie van een en ander in ken nis steden, zegt wellicht iemand. Verleden is 'de voorzitter van de commissie, de heer Melchior uit Halfweg, reeds op de hoogic gebracht door een tweetal vrou wen en beloofde dat men eens zou komen kijken. Maar nog schijnt er niemand ge weest te zijn. En dat in deze verzengende liittè, waarin een dronk water een weldaad is. Waarom maakt men daar niet vlugger werk van? Waarom moet het leed altijd eerst tot een uiterste geleden worden? Zaterdagmiddag kwart voor vijf kwam ongeveer oen 25-tal kinderen uit de R. K. Vacantie-Kolonie te Egmond aan Zee weer te Haarlem terug. De kinderen zagen er allen flink gezond uit. In het bruinverbrande gelaat schitterden de hel dere kijkers zóó vroolijk en hun gezang klonk zóó boven alie3 uit, dat men heusch niet behoefde te vragen, of hun vaeantie te Egmond hun bevallen was. Door enkele commissieleden werden zij afgehaald en naar den uitgang geleid ,waar zij door hun ouders of andere familieleden afge haald werden. Bij den uitgang was het een handjes-geven en bedanken tusschan de kinderen en hun ouders met de com missieleden, zoo hartelijk, al3 men maar denken kan. Aan beide kanten was men vreugdevol en tevreden gestemd, eaner- zijds om het goed ,dat men gesticht had, anderzijds om het goed, dat men ontvan gen had en in die tevreden btemming keerde men huiswaarts. Weldadigheid naar Vermogen. Maan- delijksch overzicht: In Juni is uitgegeven: Brood f 129.43; wekelijksche ondersteu ning f 464.15; losse giften f 167.54di versen f 7. Totaal f 768.12J4. Brandje. Zaterdagavond te half elf werd brand gealarmeerd in perceel Kle verparkweg 167. De politie drong het huis binnen, door overklimming van een schutting, (de bewoners waren afwezig) en voorkwam erger. Een pot niet vet was het slachtoffer geworden van het vuur, doordat de vlam in de pan geslagen was. Het was dan ook wel onvoorzichtig om ooiets zonder toezicht in huis achter te laten. De brandweer was aanwezig, doch be hoefde geen dienst te doen. Openbare dronkenschap. Zaterdag middag werd van uit de Gierstraat een man ,door vier agenten naar het bureau gedragen, die dusdanig onder den invloed van sterken drank was, dat hij niet bij machte bleek zijn naam op te geven. Hij was bewusteloos in de Gierstraat aange troffen. Een en ander trok veel belang stelling. Getrouwd: 18 Juli N. W. J. Vintges en E W. M. Kerkhoff. Geboren: 14 Juli d. van E. Seeuwen-v. Beek. 15 Juli z. van R. Knol-Buikhuizen. z. van J. M. Trap-Termaat. 16 Juli d. van R. Hopman-de Jong. d. van E. Z. Roeland-Bakker. z. en d. van J. G. M. v. d. Aar-v. d. Valk. z. van J. M. Stuifbergen-Bos. d. van A. M. v. d. Ham-Deen. 17 Juli d. van J. W. H. Jere-v. d. Heide. d. van S. M. J. Mel- chior-C'ornet. d. en z. van W. M. v. d. Landen-Timmcrs. Overleden: J5 Ju)), GuiTtïR'.ïFïfcP-.&Lb. Stol, 67 j„ L. Wijngaardstraat. H. M. v. d. Burch-Dutry v. Haeften, 80 j„ Rip- perdapark. E. Terhorst-Slootemaaker, 58 j., Spaamwouderstraat. Geslaagd voor de 1ste klasse: J. G. Vet; Th. J. van Turnhout; W. Duyts; W. P. A. Lamp; M. G. Zuidweg; C. C. Koppen; J. J. Pot; J. E. Cats; H. Heslinga; F. W. Leloux; G. W. Matthieu; J. C. Moore; C. J. Vader; S. van Thijn; M. A. Tuinman; A. J. de Brie; M. A. Bial- losterski. Geslaagd voor de 2de klasse: M. J. Erens. Geslaagd voor de 3de klasse: K. O. Ruygrok en M. M. Erens. Geslaagd voor de 4de klasse: F. Stibbe. STOCKHOLM 18 Juli: In het Noorden van Zweden is een groote brand uitgebro ken over een lengte van 12 en een breedte van 5 mijlen. De bevolking vluchtte met medeneming van den veestapel. Millioenen kronen aan waarde zijn vermoedelijk ver loren gegaan. Circa 1500 man hielden zich met hot blusschingswerk bezag. De geheele bevolking van 7 gehuchten hielp mede den brand te blusschen. Velen zijn vergiftigd door koolgas. Een soldaat en een kind zijn verbrand, terwijl ook veel vee omgekomen is. VerledeA eek verwoestte een groote brand den oogst over een oppervlakte van ongeveer 1500 H. A. in de provincie Smaland, waardoor een schade van min stens 1 millioen kronen veroorzaakt werd. Thans is een nieuwe brand in Smaland uit gebroken door vonken uit een locomotief. EEN KINDEBDRAMA. De omgeving van de Korte Houtstraat te Amsterdam was Zondagmorgen in op schudding gebracht door eene twist tus- schen 2 kinderen, die alleen thuis waren. Het 7-jarig dochtertje van R. zou, naar zij later aan de politie mededeellde, voortdurend door haar 11-jarig stief- broertje zijn geplaagd, en hierdoor zou de ergernis van de kleine meid soodang zijn opgewekt, dat zij een mesje heeft opgenomen, waarmede zij don knaap eenige steken in den rug toeberacht. Deze werd vrij ernstig gewond en naar het binnengasthuis getransporteerd. Daar bleek zijn toestand van dien aard, dat de behandelende geneesheer hem nog niet in staat achtte, door de politie te wor den verhoord. Deze tast dientengevolge nog in het duister omtrent de feitelijke aanleiding tot deze kinderlijke steekpartij. Het mesje, waarmede de gevaar'ijke verwondingen zijn toegebracht, beo ft de politie ook nog niet gevonden. Bij do familie R. heeft dit huiselijk drama greote verslagenhe'd terweeggebracht. voorheen P. W.TWEEHUYSEN Adres d. vele H.H. Doet. aanbevolen. ben ze bijzonder veel eieren gelegd* maar dit jaar heb ik na Mei bijna De kippen worden gevoerd met tar-i we, mals en 's morgens geweekt brood. Ook krijgen ze groentenafval. Ze z:ea er frisch uit en ze zijn goed gezond. Wat kan de oorzaak zijn, dat ze zoo slecht leggen Antw. Uw inlichtingen zijn te vaag, om daarop een afdoend antwoord to geven. Doelmatige voeding en goeda huisvesting zijn eerste vereischte voor goeden leg. Wend u tot een goede zaadhandelaar en ,u zult daar wel baat bij vinden. Vr. Ik heb een paar zwart glacé handschoenen die, waarschijnlijk door 't vocht, bruine vlekken hebben gekre gen. Bestaat er een middel om die vlekken te verwijderen? De handschoe nen zijn van prima kwaliteit Antw. Een afdoend middel kennen wij niet. Het beste middel is de hand schoenen zwart te laten verven. Vr. Kunt u mij ook een boekhandel opgeven, waar het boek van Pastoor Kneip: „Mijne Waterkuur" verkrijg baar is en tgeen welken prijs? Antw. In eiken boekhandel. Vroeger was de prijs f 1.60. Tegenwoordig is hij ons niet bekend. Antw. Eiken dag op de pwoot kantooruren. Vr. Ik wil naar België. Moet 4 daar een pas voor hebben of kan ik daar zonder pas naar toe? Antw. U moet een pas hebben. Vr. In het jaar 1920 werd een be drag van f26.150 als bijdrage verleend voor allerlei vereeoigingen, door de vr- eeniging Liefdewerk „Oud Papier". Is aan de R.K. Vereeniging tol B«" strijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" van dat bedrag ook uoj wat afgedragen en zoo niet, wat denki U dat de reden hiervan is? Antw.: Ons niet bekend. Wendt a tot den heer H. B. RoelvLnk, Frede- riksplein 28, Amsterdam, le secreta ris. Vr. Waar moet ik mij vervoegen om op een R.K. Hofje te komen. Antw. Wendt u eens tot den heer A. J. C. Daamen, notaris, Spaarne, no. 14. Door het sprangen van vonken uit locomotief van de sneltrein, die omsfcre jj.» hatf vier te Deventer uit Zwolle aankomt. Zijn Zaterdagmiddag over een afstand van 5 K. M. tussohen het station Diepenveen West en de halte Platvoet de beide bet-* men van dien spoordijk geheet zwartge brand. Bovendien sloegen de vonken n eenige roggevelden langs de lijn, waar door ongeveer 25 vim rogge vernieR? werd". De telegraafpalen werden deeatijk beschadigd, iesrwij eveneens braad onfc. saad in de deiuieab osschen van be land, goed van den. heer Cost Budde. te Die penveen. Men wist echter het vuur spoe dig te stuiten. Omtrent den toestand in Friesland wordt aan het „Hibid." gemeld: Op vele plaatsen voorai bij de vee houders op de hooge klei is de toestand kritiek; de slootén liggen er droog, de wei landen zien er rood, gras is er 200 goed ata niet moer. Het vee gaat van het eene land naar hel andere, om nog wat voedsel te vinden, zoodat de beslagen van versohü- Jende boeren door elkaar raken. Bij het meiken moet men de beesten gaan uitzoeken, welke aan de diverse vee houders toebehooren. Voedsel en drinken moet naar de weiden gebracht worden en dat beteekeret iets ais men zijn vee ver van de boerderij heeft grazen. Het water moet eerst uit de kanalen ge- haald worden, om met wagens naar het land vervoerd te worden. En in de boerderij worden de wagens geladen met het pas gewonnen hooi, ook met bestemming naar de weide. Het gefet handen vol werk en het per soneel van boeren met een groot beslag vee is er vrijwel den geheelen dag mee beset. Dat de medikopbrengst hard afneemt, M te begrijpen, ook aan het uiterlijk den koeien is te zien, dat haar „nat «n droog" te wenschen overlaat. Menige boer wid wol verkoopen, maar het aantal koopers is gering; zoodat da prijs snél is gedaald, wel 250 per koe. In sommige streken, waar de veehouder ook bieten vertxmwt, heeft hii van deze plant het loof gesnoeid en gaat daarmee het vee voeren. Dat loof lusten de koeien graag; 't ia voedzaam en werkt gunstig op de melk productie. Andere boeren prebeeren le voederen met overjaarsch ingekuild gras. Hoe gaarne de koeien dit voedsel in den stal tijd eten, nu het haar in zomerdagen in het weiland voorgezet wordt happen ze er niet erg in. „Zuurkool in Juli «naakt cte menschen ook niet. Op de hooge zandgronden is de toe stand niet veel beter; daar maait de boer .hier en daar ai zijn rogge om toch zijn kooien maar te kunnen voeden. [11 do streken met veenachtigen bodem is de toestand minder kritiek; daar zien «kt weiden nog groen en is oo-k nog gras. 't Is niet ruim, maar het vee kan zich daarmee toch nog voeden; al moet hier en daar wel wat krachtvoer toegediend worden, om op peil te blijven. Docli ook hier smacht alles naar regen; een zachte regen van minstens twee et- maai. is noodig. om afdoende alles to drenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2