Binnenl. Nieuws. Gemengd Nieuws Korte Berichten De Grondwetsherziening. jan 'een overleg ale dk ïigt net beginsel1 ran „geven en nemen" ten grondslag. Zoo znllen wij bijvoorbeeld niet kunnen aanvaarden 't door de Antd-RevoJutionnai- ren ingenomen en door den heer De Mon- té Verloren in de Tweede Kamer verde digde standpunt in de miütaire kwestie. Het streven naar ontwapening, ook door den Paus gewild, leeft te sterk in de Ka- Iholieke Partij, en ook op vermindering der persoonlijke lasten is het verlangen der Katholieken gericht. Edoch, hoe wen- schelijk wü dit alles ook vinden, de vraag is, in hoeverre de vervuling onzer wen- schen op dit oogenblik opportuun geacht kan worden. Bij de beantwoording van deze vraag moet op de eerste plaats onze internatio nale positie in het oog worden gehouden. Er zijn bijvoorbeeld kwesties te regelen met onze Zuidelijke- naburen, die mis schien wel met het oog hierop nog steeds tot de tanden gewapend staan. Is het dan verstandig, dat wij ons geheel ontwapenen en bij eventueele onderhandelingen weer loos slaan bij iedere bedreiging gepaard met sabelgerinkel? Moeten onzen onder handelaars den ruggesteun onthouden, welke in een parate weermacht is gele gen? Om van mogelijke ernstiger gebeur lijkheden in dit verband maar te zwij gen. Als tweede motief om de ontwapening van ons land nog niet onmiddellijk door te voeren, kan gelden de overweging, dat de ontwapeningsgedachte langzaam-aan gaat vaardig worden over de verschillende naties.Wordt bij internationale conferentie tot gedeeltelijke ontwapening besloten, dan zal in de mill aire besnoeiingen waar- schijnijk een zekere evenredigheid in acht worden genomen. Daarom is het ge- wenscht, deze onderhandelingen af te wachten, althans daarop niet vooruit te loopen. Op grond van deze overwegingen lijkt het ons niet uitgesloten, dat onze politici voorioopig tot een compromis zullen ko men met die der andere rechtsche partijen, ofschoon op dit punt, naar wij meenen te weten nog geen overeenstemming is be reikt Anders slaat 't op een ander punt van verlichting der militaire lasten, nj. wat betreft het verblijf der militairen in de kazernes, dat wij, Katholieken zooveel mogelijk zouden wensohen verminderd te zien. In dit verband moet een regeling in bet vooruitzicht zijn gesteld, welke zelfs onze sloulse verwachtingen overtreft. n.I een. WAARBIT NIEMAND ZAL VER PLICHT WORDEN TOT 'T VER BLIJF IN DE KAZERNE. Behalve op het gebied der ontwapening ztillen wij ook op andere punten onzen liid hebben af te wachten om tot bevredi ging onzer verlangens te geraken. Zoo is daar bijvoorbeeld de opheffing van bet processie-verbod. Waar wij met de christelijke partijen op politiek gebied wensohen samen te gaan zullen wij gevoeligheden van het protestantsche volk hebben te ontzien. Reeds heeft de instelling van een definitief gezantschap bij den H. Stoel bij vele pro testanten de vrees gewekt voor een (oene menden invloed van Rome, zoodat men het den leiders der christelijke partijen niet zoo bijzonder euvel kan duiden, dat zij er op dit oogenglik weinig voor gevoe len aan de opheffing van het processie verbod mede te werken. Intusschen is er in ons Wad reeds op gewezen, dat wij zonder ons recht op vrije nitoefening van den godsdienst los te laten, de oogenblik- keiijlce vervulling van onzen wenseh inza ke de opheffing van het processieverbod triet vervangen, indien daardoor de sBmen- werkig met onze coalitiegcnooten in ge vaar ZOU li™.'". Zonder •-•- moeite zouden deze en an dere moeilijkheden voorioopig uit den weg zijn te ruimen door de aanstaande grond wetsherziening te beperken lo de regeling der troonopvüging De andere kwesties kunnen blijven wachten tot 'n volgende herziening, welke in verband met de fi- rancieele regeling ten behoeve der kerk genootschappen. toch zeker niet zoo heel lang meer op zich zal laten wachten Biedt de portefeuille van Oorlog nog enige moeilijkheden, de opossing der cri sis aan -Financiën schijnt eenvoudiger te zullen gaan Alle rechtsche partijen zijn het er over eens, dat het nieuwe program van -samenwerkig zal moeten staan in het iet ken der bezuiniging. De invoering van wetten, welke de schatkist veel geld kosten zal de sociale maatregelen uitgezon derd zooveel mogelijk tot betere tijden moeten worden versohoven. Zoo zullen DE INVOERING VAN HET ZEVEN- DE LEERJAAR op de lagere scholen de UITBREIDING VAN HET AM- lxACHTSONDERWIJS en tal van ande re wettelijke maatregelen nog eenigen tijd moeten wachten. Aldus zal VERHOO GING DER GRONDBELASTING 't struikelblok van Mm, De Vries ach terwege kunnen blijven Moch in de toe komst toch versterking der middelen noo- dig zijn. de begrooting voor 1922 wijst, zijn wij goed ingelicht, reeds een te kort aan dan zal de nieuwe minister van Financiën allicht een andere belastingbron Welen. Uit het bovenstaande kan blijken, dat voor samenwerking tusschen de rechtsche partijen met eenigen goeden wil zeer goed nieuwe grondslagen zijn te vinden, waarop door een gereconstrueerd rechtsch Kabi net met succes kan worden voortge- Sjol- 1. Naar het blad verder uit goede bron ter oore kwam, is de oplossing der crisis legen het einde dezer maand te verwach ten VOORLOOPIG VERSLAG. (Vervolg.) Koloniën. De (Joor de Regeering voorgestelde wij zigingen van de bepalingen betreffende koloniën, die de strekking hebben het zelfbestuur der kcloniën te bevorderen, werden door vele leden toegejuicht. Som- migen wilden in deze richting nog ver der gaan. Andere leden beperkten zich tot de bespreking van hetgeen de Regeering heeft voorgesteld en betoogden eveneens dat de voorgestelde bepalingen nog niet voldoende ruimte openlaten om voor Ne- deriandach-Indië het zelfbestuur zco ver mogelijk door te voeren. Enkele leden wenschten een absolute zcheiding tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië. Zij wensbhten daarom het opperbestuur van laatstgenoemd gebied te doen berusten bij eon aldaar gekozen volksvertegenwoordiging. Andere leden waren van meening, dat door de voorgestelde bepalingen het zelf bestuur van de koloniën voldoende is verzekerd. Verscheidene ledsn betreurden het, dat de Aolksraad niet iir de gelegenheid is gesteld, te voren advie3 uit te brengen over de ingediende wijzigingsvoorstellen. Ontbinding van de Staten-Generaal. Vele leden vroegen, of het niet ge- wenscht zou zijn te bepalen, dat de ont binding op termijn kan geschieden, als in 1917 is geschied, ten einde de conti nuïteit te behouden. Enkele leden wilden het initiatief tot ontbinding van de Tweede Kamer tooken- nen aan tien leden van die Kamer of aan óO.OOO kiezers. Over een dergelijk voorstel zou dan door een volksstemming moeten worden be list. Nagenoeg alle le den waren echter van oordeel, dat voor een dergelijk voorstel geen redelijke» grond is aan te voeren. Sommige leden hadden er bezwaar te gen, dat ontbinding van de Eerste Ka mer gepaard zal kunnen gaan met ont binding van de Provinciale Staten, om dat daardoor de Eerste Kamer een dou blure van de Tweede Kamer dreigt te worden. Een dergelijke bepal ng is, naar hun meenmg, een eer-te stap op den weg tot afschaffing van de Eerste Kamer. Andere leden kwamen hiertegen op en betcogden, dat toepassing van het stel sel van evenredige vertegenwoordiging, Waarmede een zco zuiver mogelijke weer spiegeling van de heerschende opvattin gen wordt beoogd, op de verkiezing van de leden der Eerste Kamer medebrengt, dat bij ontbinding van die Kamer ook de Provinciale Staten moeten worden ont bonden. Wil men daartoe niet overgaan, dan zou het beter zijn te bepalen, dat de Eerste Kamer niet kan worden ontbon den. Eenige leien waren van oordeel, dat onder het e.'emedig kiesstelsel ontbinding weinig resultaat zal opleveren en hoog stens een verschuiving van enkele zetels zal teweegbrengen. Bij conflicten tus schen Eerste Kamer en Tweede Kamer zal ontbinding van de Provinciale Sta ten geen oplossing brengen. Ridderorden en adeldom. Eenige leden bepleitten afschaffing van riddeorden en adeldom, of althans schrapping en de daarop betrekking heb bende artikelen uit de Grondwet. De Eerste Kamer. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen handhaving van de Eerste Ka mer. De bedenkingen, die daartegen werden geopperd, waren van verschil lenden aard. Een aantal leden sloot zich aan bij hetgeen daaromtrent in de nota-Schaper wordt opgemerkt.'Zij achtten de instelling van de Eerste Kamer in strijd met de democratie, omdat deze Kamer, die niet recht streeks voortkomt uit een stemming van het kiesgerechtigde gedeelte van het volk, op de wetgeving allicht een minder demoeratischen invloed uit oefent. Dat de Tweede Kamer, bij 't ont breken van een Eerste Kamer, zich tot excessen zal laten verleiden, acht ten eenige der hier aan het woord zijnde leden niet waarschijnlijk. In iedere fractie hebben de gematigde elementen de overhand. Vergeleken hij de denkbeelden en gevoelens, die in het volk leven, is de Tweede Kamer conservatief. De eigenlijke volkskamer kan ongetwijfeld fouten van techni- schen aard begaan, maar deze kunnen evengoed worden hersteld door dit College zelf als door een ander lichaam. Is de Eerste Kamer dus om deze redenen overbodig te achten, aan haar bestaan is daarenboven nog liet bezwaar verbonden, dat de wetgeving wordt vertraagd en haar werkzaam heden hoe langer hoe meer beslag leggen-op-den arbeid van de Ministers en van de ambtenaren aan de mini sterieel e departementen. Verscheidene andere leden verdedig den de handhaving van de Eerste Ka mer. Zij betoogden, dat de Tweede Kamer als deel van de wetgevende macht den steun van de Eerste Kamer niet kan missen. Vooral nu in de Tweede Kamer de partijpolitiek meer en meer den boventoon is gaan voe ren, bestaat meer dan ooit behoefte aan een college van revisie, waarin de door de Tweede Kamer aangeno men wefsontwerpen nog eens in hree- de lijnen worden beoordeeld. Dit is te meer noodig, nu de Tweede Kamer bij de toenemende werkzaamheden meer en meer uit beroepsvertegen- •woordigers bestaat, aangezien velen, die in industrie, handel of admini stratie werkzaam rijn, het lidmaat schap niet als bijbetrekking kunnen waarnemen. Dit is met het lidmaat schap der Eerste Kamer wel moge lijk. Daar kunnen de in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen nog eens worden beoordeeld door per sonen, die dagelijks in contact staan met verschillende kringen der maat schappij. In vrijwel alle Staten be staat thans het tweekamerstelsel, ook in de meeste republieken, en aan de beslissingen van het college van revisie wordt in die landen wel degelijk ge wicht gehecht. Enkele der hier aan het woord zijnde leden hadden echter bezwaar tegen den voorgestelden zit tingsduur van vier jaren, omdat daar door het gevaar ontstaat, dat de Eer ste Kamer een doublure wordt van de Tweede Kamer. Sommige dezer leden gaven toe, dat aan de door de Re- geering voorgestelde wijze van verkie zing bezwaren zijn verbonden, maar het zal zeer moeilijk zijn een wijze van samenstelling te vinden, die al- gemeene instemming vindt Enkele leden wilden wel een college van revisie, maar niet een politiek Bcfhaam als de Eerste Kamer, doch meer een so- eiaal Parlement. Een dergelijk Parlement zou moeten worden samengesteld door de uit de maatschappij opgekomen organisa ties. Deze zijn thans nog niet aanwezig, maar het zou, naar hun meening, aanbeve ling verdienen om in afwachting daarvan de Eerste Kamer af te schaffen, ten einde de opkomst dier organisaties te bespoedi gen. Tweede Kamer. Vrij algemeen juichte men toe, dat het algemen vrouwenkiesrecht in de Grond wet zal worden neergelegd. Enkele leden, die in beginsel tegenstanders waren van het vrouwenkiesrecht, hadden daartegen echter bezwaar. Eenige leden wenschten de evenredige vertegenwoordiging facultatief te zien ge steld. Door sommige leden werd aangedron gen op verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd tot 21 jaar. Verscheidene andere leden hadden tegen een dergelijke uitbreiding overwegend be zwaar, omdat zij aan de jeugdige mannen en vrouwen van 2125 jaar geen politie- ken invloed wilden zien. toegekend. Sommige 'leden waren bereid met de verlaging van de leeftijdsgrens tot 21 jaar mede te gaan, indien daarnevens de be paling, dat ieder kiezer slechts één stem uitbrengt, werd geschrapl. Naar hun mee ning zou althans de mogelijkheid moeten worden geopend, dat ouders ook voor hun niet-stemgerechtigde kinderen kunnen stemmen. Van verschillende zijden werd betoogd1, dat het aantal leden van de Tweede Ka mer moet worden vergroot. Word het ledenaantal uitgebreid, dan zullen de leden zich meer en meer kunnen specialiseeren en daardoor hun taak ver deden. t Andere leden, konden zich met een vergrooting van het aantal leden niet ver- eenigen. Zij waren van meening, dat de geschetste nadeden, daardoor niet zullen worden weggenomen. Indien het gehalte der Kamerleden niet voldoende is, ligt dit aan de kiezers, die niet de meest geschik te afgevaardigden kiezen. Door vergroo ting v-y het aantal leden is daarin geen verandering te brengen. Stemplicht. Verscheidene leden betreurden het, dat de regeering geen voorstel heeft ge daan tot afschaffing van den stemplicht. Andere leden gaven er de voorkeur aan den stemplicht te handhaven. De proef, die daarmede is genomen, heeft nog te kort geduurd, "dan dat thans reeds van een mislukking kan worden ge sproken. De gemoedsbezwaren tegen den stem plicht meenden de voorstanders van dit instituut niet te zwaar te moeten op vatten. Sommige leden, die overigens den stomplicht wilden handhaven, merkten op, dat een zoo groot aantal kiezers van de stembus is weggebleven, dat vervol ging praetisch onmogelijk is. E-cniga leden wilden den stemplicht niet van toepassing verklaren op vrouwe lijke kiezers. In ieder geval zouden dezen ruimen gelegenheid moeten heb ben om geldige redenen van veront schuldiging te kunnen aanbrengen, b.v. het bezit van kleine kinderen. Kiesrecht van de Koningin. Enkele leden vroegen, of hot niet ge- wenseht zou zijn in de Grondwet een bepaling op te nemen betreffende het kiesrecht en den stemplicht van de Ko ningin. Zij zouden te dien aanzie» een grondwettelijke uitzondering willen zien vastgesteld, omdat zij van oordeel wa ren, dat de Koningin anders stemge rechtigd en stemplichtig zou zijn en daar van niet bij de wet zou kunnen worden vrijgesteld. Andere leden wilden te de zen aanzien voor de Koningin geen uit zonderingen zien vastgesteld. Schadeloosstelling en pensi-t oen van Kamerleden. Eenige leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde verhooging van de schadeloosstelling voor Kamerleden. Bij de regeling daarvan behoort men niet uit te gaan van de gedachte, dat de le den der Kamer zich uitsluitend aan hun Kamerlidmaatschap wijden en dat deze schadeloosstelling hun eenige bron van inkomsten is. Verscheidene leden achtten echter de voorgestelde schadeloosstelling en de voorgestelde pensioenen niet voldoende. Zij zouden de schadeloosstelling opt f tëOCO willen zien bepaald en het pensioens- maximum op f 4000. De nonactiviteits- traktementen en de wachtgelden zouden dan wellicht kunnen vervallen. Enkele leden achtten zelfs een schadeloosstelling van f 7000 of f 7500 gewenscht, benevens f 3000 per jagr voor bureaukosten. Enkele leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde toelage voor den voor zitter. Verreweg de meeste leden be tuigden hun instemming met dit voor stel. Sommige leden achtten de voor gestelde toelage nog te gering en zouden deze op f 10.000 willen zien gebracht. Anderen achtten het gewenscht, de toe lage aldus te bepalen, dat het ambts- mkomen en de pensioensaansprake» van den voorzitter gelijk zouden staan met die van een minister. Art. 170 (Processies.) Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde wijziging van ar tikel 170. Zij hadden met het oog op het karakter van de processies in het al gemeen een principieele bedenking te gen de toelating daarvan. Naar hunne meening moet de uitoefening van den godsdienst beperkt blijven tot gebouwen en besloten plaatsen; de godsdienstoefe ning moet niet op straat worden gebracht. Naast dit principieele bezwaar koester den deze leden ook nog een practische bedenking, vooral in ons land met over wegend Protestantsche, althans niet Roomsch-Katholieke bevolking. Vele andere leden hadden tegen het regeeringsvoorstel geen bezwaar. Ver scheidene hunner juichten de grootst mo gelijke vrijheid op ieder gebied, dus ook op godsdienstig gebied toe. BEZUINIGING RIJKSUITGAVEN. Aan autoriteiten, colleges en ambte naren ressorteerende onder het De partement van Justitie, heeft de Minis ter van Justitie de volgende circulaire gezonden betreffende bezuiniging op de Rijks-uitgaven: Ik heb de eer te uwer kennis te brengen, dat de steeds stijgende Rijks uitgaven het dringend noodzakelijk ma ken dat wettelijke en andere maatre gelen worden getroffen welke tot ver mindering van die uitgaven kunnen leiden. In verband daarmede zal ik het op prijs stellen dat door u ern stig worde overwogen in hoeverre bij de inrichting van uwe administratie vereenvoudiging kan worden aange bracht, welke tot bezuiniging kan lei den zonder dat de belangen van den dienst of het algemeen belang daar door worden geschaad. Hierbij ge lieve u o.m. aandacht te schenken aan de vraag, of in voldoende mate benut worden de moderne hulpmid delen op het gebied der administratie als daar rijn schrijfmachines, kaart- registers, feuilles enz. waarvan het ge bruik tot besparing op personeel kan leiden. Voor zoover de noodige vereen voudiging slechts tot stand kan wor den gebracht door wijziging van re gelen, vastgesteld bij wet, koninklijk besluit of ministerieele beschikking, zal ik dienaangaande gaarne de noo dige voorstellen ontvangen. Voor de verwerking dezer voorstellen komt het mij doelmatig voor, ieder voorstel ten aanzien van een bepaald punt op een afzonderlijk vel of afzonderlijke vel len papier wordt gesteld. Overleg ter zake met de daarvoor in aanmerkinng komende onder u werkzame ambte naren zal, naar ik vertrouw, iu ver schillende gevallen wel in liet be lang der zaak wezen. DE KUSTVERLICHTING. In verband met de a.s. ontsteking van een hurplidht op den kustliohttoreu te Scheveningen wordt van bevoegde zijde het navolgende medegedeeld: Door een doeltreffende en gelukkige sa menwerking der laboratoria van het proef station van 's Rijks Kustverlicbting en van de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, is het na langdurige in de jaren 19181920 plaats gehad hebbende proefnemingen gelukt ons een nieuw gloei- lamperrtype te vervaardigen, dat uitnemend geschikt is om als lichtbron in de uit len zen en prisma's samengestelde kustlicht- optieken te worden gebruikt. Deze nieuwe lampen, die omdat zij geen permanente bewaking behoeven, economi scher zijn dan booglampen en c.a. 40 maal sterkere lichtbundels geven dan pharoline gloeilichtlampen (een verbeterd soort pe- troieum-gloeilicht), zullen geleidelijk op d'e voornaamste Nederland'sche kustlichten worden toegepast. Zij werden voor het eerst in Augustus 1920 op den bekenden „Brandaris" op Terschelling ingevoerd, waarom zij den naam van Brandaris-lampen hebben gekre gen. Met behulp van Brandarislampen is het thans mogelijk geworden om ook licht schepen-met 'n zeer krachtig verkennings- Hoht uit te rusten, heigeen tot nog toe praetisch onmogelijk was. Ten behoeve van het zich voor den N. Waterweg bevindende slation „Maas" wordt thans zulk en lichtschip gebouwd, dat een lichtsterkte zal krijgen van 1,2 millioen kaarsen eu 80 pCt. van het jaar op 13 Z M. afstand te zien zal zijn, terwijl het thans aldaar uitliggende schip slechte 50 pCt. van het jaar op 11.5 Z.M. te zien is. Om verschillende'nauti- sehe en technis"ho redenen zal het nieu we lichtschip „Maas" het karakter moe ten krijgen wat thans kustlicht Scheve- veningen heeft n.I. élke 20 sec. een groep van 4 schitteringen. Het Scheve- veningeche kustlicht moet daarom bij tijds een ander karakter krijgen (elke 10 sec. een groep van 2 schitteringen) Aangezien hier lev n? een groo- ter lichttoestel zal worden geplaatst, waarmede! een versterking tot 10 mil lioen^ kaarsen wordtt- bereikt en bo ven (lion deze lichttoren voorzien moet worden van een auxiliair lichttoestel ten behoeve van de luchtvaart, zal de lantaarn veranderd en van een glazen koepel voorzien worden. Daar de ver anderingen geruimen tijd in b s'ag zul len nemen, wordt het kustlicht tijdelijk vervangen door een op den omloop van den toren te plaatsen hulplicht, dat 1 Aug. e.k. ontstoken zal worden en het nieuwe karakter zal toonen. Dit huiplicht zal evenals het bestaande toestel voorzien zijn van een Brandaris- lamp van 30 Amp maal 80 volt. De bundels zullen daardoor een lichtsterkte verkrijgen van 1 mil'Ren kaarsen. Het bestaande lichttcettel heeft s'eehte een lens en moet daarom snel ronddraaien, waardoor de lichtechitteringen uiterst kort zijn, wat de zichtbaarheid bena deelt en de waarneming bemoeilijkt. Hoewel het huiplicht iets minder dan de halve lichtsterkte zal hebben van het bestaande licht, zoo zal het! door den 6 maal langeren' duur zijner schitteringen veel beter tot zijn recht komen. Voor de scheepvaart zal deze tijdelijke voorziening dus eer een ver betering dan een vermindering van den bestaanden toestand blijken te zijn. DE BLINDSLANG. In ons land en andere gematigde streken van Europa komt een soort hagedis voor, die wegens haar gedaante in 't gewone leven veekul tcvt de slangen of wormen werd gerekend, zooais uit den naam blijkt. Het is de bldndslang of hazeLvorm, dertig of vijftig oentimetei lang, zonder poot-en, bruingrijs, met glanzende schubben. Het dier onderscheidt zich van de slangen door 't bezit van oogleden. De bek met heel kleine tanden zonder gif, kon zich niet als die der slangen verbreeden. De hazel worm voedl zich met wormen, kleine slak ken en gladde rupsen, en overwintert on der den grond. De staart breekt gemakke lijk af, zoodat men in Duitschland ook van breuik- of gkissilang spreekt. De fantasie heeft aan dit onschuldige en zelfs zeer nuttige diertje allerlei eigen schappen en gebreken toegeschreven, die liet niet bezit. Men hield liet voor buitengewoon valsoh en giftig. De vermeende blindheid verklaarde de volks etymologie hierdoor, dal de nachte gaal en de hazelworm voorheen elk ipaar één oog bezaten. Laatstgenoemde leende zijn oog aan den nachtegaal, toen deze naar éen feest moest en eens bijzonder mooi voor den dag wilde komen. De vogel gaf het niet terug. Onder den boom, waar de nachtegaal woont, ligt sindsdien een blindsJong, die zich wreken en het oog terugnemen wal. Wat de slechte inborst betreft, die men aan den hazelworm toekende, zij gewezen op de sage, dat God hem bEnd maakte, omdat hij na de schepping der wereld op de vraag, wat hij doen wilde. had geant woord, dat hij hel kind in den moeder schoot niet zou sparen. Overal waar hij voorkomt, geloofde men dat hij uiterst ge vaarlijk zou zijn voor de menschen en de dieren, als hij zien kon. Wanneer men het gefingeerd zonden- register overweegt van het schepseltje, welks bekje te klein is om in een kin derpink te bijten, en in aanmerking neemt hoe vreemd de menisch vroeger de andere dieren karakteriseerde (den ezel dom, den leeuw edelmoedig, enz.) dan neemt het vertrouwen iu de beschrijvingen, die de menschen elkaar achterlieten, zeer zeker niet toe. Men neeft ze zwart op wit; maar dat is ook alles. DE PRIJZEN VAN AARDAPPELEN TE AKEN. De prijzen van aardappelen te Aken zijn sterk aan het daten. In vele winkels kost een pond HoMandsehe aardappelen maar 1 Mark tot 1 Mark 30. In Hollandsch geld is dat 4 tot 5 cents. Men hoopt, dal bin nenkort in den kleinhandel de aardappe len zuillen te krijgen zijn hel pond voor 60 tot 70 pfenning dus de kilogram voor 4 tot 6 cents. GEVECHT TUSSCHEN AMBTENAARS EN SMOKKELAARS. Nog verscli in het geheugen is de groote strijd die voor eenige weken plaats had tusschen Me rik stein en Herzogenrafh bij Aken tusschen smokkelaars en ambtena ren, waarbij een familievader uit Keulen, oud 37 jaar werd doodgeschoten. Verleden Vrijdag had opnieuw aldaar een gevecht plaats met een bende smok kelaars, schrijft de L. K. Dezen kwamen scherp in verzet tegen de verschillende Dustsohe kommieze», waarbij schoten werden gelost. Daardoor werd een smok kelaar zwaar gewond. Hij ontving een schot in de long en werd dadelijk naar het hospita ai te Aken gebracht Men vreest voor zijn leven. Naar wij vernemen zijn hier in den laaitsten tijd vele kleine en groote smokkelbenden aan het werk, voor namelijk personen uit Keuten. Duren, Dus- seldorf en Cobtenz. Deze benden zijn goed georganiseerd, hebben fietsen, karretjs enz., hebben vaste plaatsen om vele artikelen te verbergen. Zij oefenen scherpe controle uit naar de ambtenaren, waar dezen zijn of niet zijn. DE DROOGTE IN VELD EN BOSCH. 'Een medewerker uit den Achterhoek schrijft aan het „Hbld." Alle verschijnselen, van elders reeds be richt als gevolgen van de droogte, doen zich natuurijk ook gevoelen op de hoog gelegen zandgronden van Oost--Gd<fer- land. Toch is er «en groot verschot -tusschen de eene streek en de andere. Komt men op de heuvels rondom Bar- chem en 'sHeehenberg, dan zijn de uit zichten voor den vreemdeling even mooi als anders. De goudten rogtgevlakten, af gewisseld met het grijs-groen van de ha ver en de genuanceerde groenkileuren van de aarefappelveidten, dit aftes is telkens opnieuw als een openbaring van natuur schoon. Maar.. als in een oven staat de boer de rogge te maaien, heet, hranderig heet. Purper zijn de gezichten der gebogen vrouwen en mensjes, die uren aaneen de schoven bindten, tofdlat oen korte poos van verademing aanbreekt en in een stoffigen schaduwhoek uit de keteltjes koffie wordt gedronken. Echter: de rogge is een goed, voldoend gewas geworden. Sjtoo en korrel voldoen aan die normale eisohen. Maar de haver! Ze wast niet. Uit armoe geelt ze voor haar tijd. Ze levert geen st-r-oo en een kleinen ko-rrel. Mager en dun sitaat ze op de veldten, schaamachtig over haar eigen figuur. De sierlijke gratie van haar bevallig neigende trossen is een verlegen sluik en slap neerhangen. Haar houding logen straft het rythme van haar waren naam: „liavena". De aardappelen, ook al slap In hun vers irom.peMte Waren, zijn het tegendeel van Wefts' schepselen-, die door „het voe-dtsel der Godien" een eeuwigen groei hadden. Hint groei hield stand toen de knol nog maar half of drie kwart volwassen was. Eerst liet het loof zich nog fleurig en welig aanzien. Maar:: dte schijn bedriegt. Daar eerst bet loof groeit en dan pas de k-nol haar wasdom hereükt. had het blad nog kunnen profiteeren van de, zij 't ook sporadische, vochtigheid van dien voorzo mer. De arme knol echter lag in het droge warme za-ntS De hitte verschrom pelde de bladterenstrnak. die anders de aarde ondier haar vochtig houdt, zooals eten kloek de onder haar liggende eieren warm. Nu droogde eerst de natuurlijke bescherming uit en toen de grond ze Hoe kan de aaxdappelkuol firoe«en. Hoe is het mogefijk dat het zcimeelge- halte percentsgewijze hooger rs dan de sappiger volwassen vrucht, gelijk het -nu gemaaide gras, zij het in hoeveelheid heel wat minder dan in vorige jaren, aan droge voedingsstoffen een hooger gehalte heeft dan de welige weilanden van an dere seizoenen, In de lagere gedeelten is het niet veel anders. Hier en daar ziet men i-n een beek (,,'ne bekke" of ,.'ne gut-te" zooals de Acht-erhoeker zegt), soms nog een drabbig poeltje, maar dat is vrijwel uitzondering. De kiiene beeken en waterleidingen zijn droog, kurkdroog, korstig of zelfs zanderig. Men probeert in de beddingen kuilen te graven om dat men daar al thans ettelijke meers dieper bij het grond water is dan op het weidevlak. Maar meestal moet men het opgeven. De grin.t'houdtende gronden zirn er nog het best aan toe. „Grint houdt het water vast". ze«.t tie boer en hij mag net we dat bij het beploegen tier berghellingen tie kiezels langs liet kouter knarsen en ze blinkend naar boven komen. Ook het geboomte liidt onder de droog te De den wordt niet. RallW Alleen nieuwe aanplanhngen hebben een t dobber! En als men gi-rg meten zou hef inrssclnen Wijken dat <fc nieuwgevormde jaar-toppen iets kleiner, iets minder geil zijn dtan in dte gewone jaren Maar het loofhout is het aan le zien «at net aan watergebrek lijdt Het groen wordt nu reeds doaiptokt met gele stippen. Ben wimdtsioot doel nu reeds de gele blaren neerdwairrelen. Bi i- ren zijn klein, hangen flets aan dte tak- wn.ia a" dichte bermenzijde van het woud zijn «J va,, kale takken. Reeds gesorven zeifh? stekken, die in 't voorjaar dtoor ÜIÜ i voorraad overmoedig uitlie- teokken l1 een^sfe bdaderenpafcje aan- dl.Vh op tijd^"' vernieuwing *'cb kregen en nu staan ze daar als armoedige stumperige stokjes mei wal geelbruine Waadjesffranje, haveloos. Zog zijn heele veldten en lanen en oudterpla» tuigen te zie» Voor honderden en dtri- zendten guldens aan nieuw plantsoen en weekloon is weg. Dat is jammer. Mis- scm«en heeft de slord^e hoschbezatter nu eerng voordeel omdat in zijn niet-schoon- gemaakt. diebt verward bosch met rofti- gen grond meer vocht is bewaairdi fiets in dte richting van Frei-herr va,n Kolitsch met zijn Dauerwaldwirlschaft op zijn landgoed Baren-tor, waarover een der laat ste Nos. van het tijdisehrift der Neder-L Heide Mij. een interessant artikeltje had-). Maar.... hoeveel ongedierte is daar ge kweekt als andere en minstens zoo ge vaarlijke belager van het boomgewas? Ten slotte wijzen wij nog op de nood lottige gevolgen van de droogte voor dte vogels en andere dieren. Aan waterbakken voor kippen enz. riet men meer gevogelte dan anders. In de hooggelegen bosschen ontdekt nren minder gevederde vrienden dan i.n nor male jaren. Alleen eksters, kraaien, ui len, een enkele sperwer, een enkele wiele waal, een héél enkele hop, dte specht en de meerkol ziet men. Maar -t-och. naar 't -ons voorkomt in kleiner getal. Het heeft ons gefrappeerd dat sterker dan ooit die vogels aasden op bessen en aardbeien e. d. Bpkhoorn s zaten geregeld de aardbeien op te peuzelen. E» -toch on-begrijpeHiik van uit mij» kamer zie ik temidden van eep ver- dkwde grijswitte ,gras"-Vlakite een merel springen end'ansen en het zijn linave-1 en worm uit dien grond -tjotteren. Een vlindter dartelt en meetzen maken lawaai, alsof er in dit geval geen „warm- tet'ie" aan de lucht zit. Een voorspelling van koelte en regen? LLaat ons hel ho pen!! Te Didam hebben een drietal burge meesters hun woning. Jhr. E. van Nispe» tot Pannerden, burgemeester van Zevenaar, heeft wegens den woningnood in laatstge noemde plaats, te Didam zijn woonhuis aangehouden. Voorts heeft de nieuwbe noemde burgervader van Didam, jhr. Van de Poll, rijn intrek in een houten gebouw genomen, terwijl ook de burgemeester van. Herwen en Aerdt, mr. Schattenkerk, reed» geruimen tijd te Didam woont. Te Hollandsche Veld zijn verschil lende personen ernstig ziek geworden door het drinken van water uit een wijk. De watermolen van T. de Glee in het Laagland bij Warga is door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Hel 8-jarig zoontje van den Gerefor meerden predikant te Warns is van het dak der pastorie gevallen en dood opgenomen. De landbouwer C. aan den Weurt- sdhenweg 1e Nijmegen, deed aangifte dat van zijn koe, loopende in een weide in de B-iezen, een stuk van den staart is afge sneden, waardoor het dier hevig bloedde' en C. genoodzaakt was een veearts te raad plegen. - In den Haag is aangehouden zekere C. A. S., inkasso-agent aan den Raad van Arbeid, verdacht van verduistering van eenige duizenden guldens ten nadeele van dien. Raad. - Te Leggeloërveld is in den nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in de woning van T. Schievrnk. Deze is geheel afga- brand. Niets werd gered. - Bij een onweer sloeg de bliksem in d# fabriek van de firma A. Mutsaers en Zn., aan de Gasthuisstraat te Tilburg. De eeniga schade was een gat in het dak. Vanaf hel strand voor het Grand- Hotel te Scheveningen is naar het posthui» op het Gevers-Deynootplein vervoerd het lijk van den 50-jarigen W. H., wonende in de Banierstraat te Rotterdam. H., dia liftportier was in het Grand-Hotel, voelde zich. na een bad te hebben genomen, onwel en was tengevolge van een hartverlamming onmiddellijk dood. De commissaris van politie der le afdeeling te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat in den nacht van 13 op 14 dezer op de Vaillantlaan is aangetroffen in be- wusleloozen toestand een meisje, naai schatting 22 5 24 jaar. Door den Eersten Hulpdienst is rij over gebracht naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal. Haar identiteit is tot op heden niet vastgesteld kunnen worden, daar zij, hoe wel tot bewustzijn gekomen, geen antwoord geeft op vragen, tot haar gesteld. De commissaris voornoemd verzoekt aan -hen, die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent het voormelde, zich te melden aan 't politiebureau van der Vennestraat, Den Haag, waar de portretten, op haar bevon den, rich bevonden. De koffiehuishouder P. te Nijmegen; deed aangifte, dat hij en zijn 28-jarige doch ter in zijn koffiehuis zijn mishandels, door zekeren F. v. L., omdat hij niet wilde tappen, daar L. zijn vorige verteren niet betaald had. Zekere S. te Nijmegen verzocht aan t bureau van politic opsporing van zijn 19- jarigen zoon die Donderdagmiddag de ouderlijke woning verliet en tot heden ni terugkeerde. Maandagmiddag had te Nijverdal een treurig ongelu-k plaats op den eersten over weg vanaf Nijverdal op dc Rijssenschestr. van het Hollandsche Locaalspoor. De heer Kruising, directeur der boter- fabriek te Ommen, reed per motor in d« richting Rijssen. Toen hij bovengenoemden overweg wilde oversteken, kwam juist de trein vanaf Rijssen waarmede K. in aan raking kwam. Met oen ernstige wonde aan het aohter- boofd werd de ongelukkige opgenomen waarna hij spoedig overleed. De moto1 was geheel vernield. Kruising was 34 jaat oud en laat een vrouw met 2 kir.deren, achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6