111. IEKKIHIS Zoon GESLOTEN ZIJN. DE SPAARNE-BANK RESTANTEN blaico papier II OruHerij JE SPIHSTiD" Funke's Roggebrood" telegrammen: Financier Humfeld's Sport en Spel, Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. Te huur aangeboden De Magazijnen en Werkplaatsen der N.V. Woninginrichting zuilen wegens vacantie van het Personeel op 30 JULI tot en met 6 AUGUSTUS BEVERWIJK HAARLEM - HILLEGOM Gemengd Nieuws. VAN WERKLOONEN GESPROKEN. GROOTE BRAND IN ZEVENAAR. Korte Berichten N.V. SALIW's Tabak- en Sigarenfabriek, Haar'em - Licht Sumatra Zandblad 8, 10,12,15 et. Gestort Kapitaal en Reserves f 2.600.000. Rekening-Courant, Credieten, Incassee- ringen, Assurantiën, Wissels, Effecten, Coupons, Prolongatiën, Deposito's enz. aan rollen van 75 c.M. broed a 25 cent per Kilo NASSAULAAN 49 HAARLEM 11 Als U het versche eitje en de ge meubileerde boterhammetjes van het twaalf uurtje heeft genoten, smaakt U het sneedje ROGGE BROOD nog het lekkerst van al. Het Is gezond en voedzaam en ver veelt nooit. kunt U bij Uwen bakker koopen, het is gemerkt „M. FUNKE" 1 smalspoor, kipkarren, platte lorries, wissels en draaischijven. Adres Ia. Metselaar en de Paus, Heerensingel 137-139 Haarlem. echter haar advies nog niet vaststellen. De Commissie ia wederom bijeenge roepen tegen Donderdag 28 Juli. VERDAGING VAN DEN GASPRI.TS TE AMSTERDAM. In hu-n Vrijdag gehouden vergadering hebben B. en W. van Amsterdam besloten de Oostergasfabrick te sluiten en den gas- prijs met mgang van begin October terug te brengen van 18 op 15 cent per M3. Een voordracht daaromtrent zal binnen enkele dagen in het Gemeenteblad worden opgenomen. JUNG WORDT NIET UITGELEVERD. Uit Breda wordt gemeld: De regeering besloot om Franz Jung, een der voormannen der Duitsche communis tische arbeiderspartij, -huldigd van medeplichtigheid aan m. j cn vrijheids- berooving, niet uit te leveren. ONTHULLING VAN HET STANDBEELD VOOR MR. T. M. C. ASSER. Men seint uit Parijs 23 Juli: Voor dc onthulling van het standbeeld, opgericht ter herdenking van wijlen den rechtsgeleerde rar. T. M. C. Asser, drager van den Nobtl-prijs, welke onthulling den 30en Augustus in Den Haag zal geschieden is ook de Parijsche „Academie des Sciences morales et politiques" uitgenoodigd. Deze wees den Fajtischen gezant, Charles Be- noist, als vertegenwoordiger aan. DE KABINETS-CRISIS. Paal Pietjes dicht in „de Nieuwe Eeuw": 't Schijnt heel moeilijk om het baantje van minister te vervullen; en toch namen ze zoo dikwijls daarvoor d'allergrootste prullen. En de knapste der ministers werd ministerpresident, d'andereu waren figuranten dom en nul of daaromtrent. Want steeds las ik in de kranten toch' de vinnigste cri+iek geen minister die er deugde of bemind was bij 't publiek. En ik houd me bij de meening van de krant en van de „men", anders gaan ze nog beweren dat ik onverstandig Den. Dus ik kan me niet begrijpen dat ze zoolang moeten zoeken. A priori deugt er toch geen, valt er geen succes te boeken. Waarom dus zooveel geschreven, waarom toch zoolang gezocht, wie z'er ook voor nemen mogen, altijd blijken we miskocht. Waarom plaatst de Koningin geen advertentie in de krant, met een oproep naar wat menschen uit den meergegoeden stand? „Die een dikke huid bezitten op verstand wordt niet gelet kunnen daad'lijk plaatsing vinden in het nieuwe Kabinet". Kijk, de kabinetsformateur heeft niet langer meer te zoeken en de grage Candida ten schieten ijlings uit de hoeken! Men schrijft aan de „Tijd": Terwijl jk in Groot Mokum in de schaduw van de gevels liep, werden op hetzelfde moment dat ik over een paar kelderluiken ging, deze door oen voor mij ongeziene macht opgelicht, waardoor ik een tuimeling maakte. Door den schok schoot het handvat van mijn tasch los. Ik ging den eersten den besten zadelwinked binnen en gaf mijn tq^ch in reparatie. Ik zon er op wachten. Als men een auto of piano koopt, vraagt men te voren den prijs. Tot heden deed ik het ndet bij werkjes als bovengedodd; aiet omdat ik den gulden regel ben toege daan: „Leven en laten leven." Binnen twee minuten kwam de man terug met de tasch kant en klaar: „50 cent, asje blieft, mijnheer!" 't Eerst dacht ik, dat heb ik verkeerd verstaan, en vroeg: „U zei?" „50 cent, mijnheer" zei de man nog maals met onverstoorbaar gezicht. Toen keek rk zóó verwonderd, alsof ik de soldaten uit 't paard van Troje zag IrtiTpen; merkte op, dat ik aan hooge prijzen gewoon was, doch dat dit een record was. „Hooge arbeidsloonen, mijnheer." Toen rekende ik den man voor, dat hij 12.per uur rekende, 't Koperen pin netje gerekend heel duur op 10 cent blijft 40 cent voor twee minuten of f 12.per uur. Tegenwoordig mijd ik kelderluiken als voetangels en klemmen. DE GROOTH STILTE OP DOORN. De Duits ha optra-z nger Walther Kirehhoff uit Berlijn doet volgons do „Daily Telegraph" iu het week blad „Roland von Berlin" verslag van oen bezoek, dat hij 23 Juni aan den ex-keizer to Doorn heeft gebracht, als eerste vreemdeling, die na den (lood der keizerin den drempel van huize Doorn heeft overschreden. De keizerlijke gastheer, die do gene- raals-uniform droeg met het grootkruis IJzeren Kruis en het kruis „Pour lo Mérite," grootte den zanger met do woorden: ,,'t Is heel vriendelijk van u om een eenzaam mensch te komen op- zooken." Aan hot dinor, dat aan kleine ronde tafeltjei gores rv eer.l w ud, wer den hijni u ts'ui en l miiita .e nderwer pen besproken en vooral de gebeurtenis sen in den slag bij Jutland. Geen woord over politiek echter. Na het di ner zong Kirshhoff, met korte onder brekingen, drie uur lang. Dit was de eerste maal sedert 1914, dat de ex- keizer een kunstenaar hoorde zingen. De verteller zegt hiervan: „Toen ik begon te zingen, hoorde ik in de duisternis stemmengefluister komen door een openstaande deur. Daar zaten de bedienden van den keizer: ka merdienaars, dienstmeisjes, tuinlui en knechts. Die waren dolblij, dat de groote stilte op Doorn verbroken wa3 dat weer muziek door de zalen weerklonk. 'In die aangrenzende kamer was licht opge stoken. Ik verzocht toestemming om in die richting te mogen zingen en de keizer, die tot dat moment naast mij gestaan had, ging toen ook bij de be dienden zitten en zij bleken allen zeer op hun gemak. Daarop werd wijn rond gediend en iedereen kreeg een glas. Wij dronken elkaar toe; de rust van dat uur werd door geen enkelen wan klank versto'rd. Generaal van Gonthard bracht toen drie bokalen tot den rand gevuld. De keizer hief zijn bokaal te gen ons beiden, musici, op en wij dron ken den heerlijksten Rijnwijn." Kirchboff moest Löwe's „Prinsz Eu- gen" driemaal zingen en de begeleider moest eenige militaire marschen spelen, w.o. uit den tijd van Frederik den Groote. In de rustpoozen sprak de kei zer „met opmerkelijk begrip" over Wag ner's muziek. Eerst toen de dageraad aanbrak ging hij naar zijn slaapkamer en zond Kirehhoff door b m'dlcl'ng van zijn kamerheer, zijn portret uit de da gen van vergqne glorie.", Gisterenmorgen vroeg is te Zevenaar brand uitgebroken, waardoor een blok van vier woningen bijna geheel in de asch werd gelegd. De bewoners konden zich slechts met moeite red den. Ondaeks den sterken wind wist de brandweer do belendende percee- Ien te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Geen der bewo ners was legen brandschade verzekerd; de huizen weL Van één gezin werd hoegenaamd niets gered. TYPHUS IN DELFT. Het aantal tyhus-gevall-en in deze stad is in de laatste dagen gestadig toegeno men. Tot heden zij.n 19 gevallen geconsta teerd, terwijl nog één*zieke in observa tie is. De Jijders worden, voor zoover ze daar toe bereid zijn, overgebracht naar een afzonderlijke barak in het gasthuis. De oorzaak vam de ziekte is te zoeken in het gebruik van besmette melk van den melkverkooper v. d. S., op het Zuid- einde alhier. Diens huis is onder bewa king gesteld. De burgemeester waarschuwt de inge zetenen voor bet gebruik van ongekookte melk. HEIDEBRAND. Uit Zeist wordt gemeld, dat daar een groote heidebrand is uitgebroken. Het oude Belgische kamp zou gevaar loopen, naar het bureau V. D. maldt. Omtrent den boschbrand nabij Zeist meldt men ons nog, dat de brand is uit gebroken nabij het Belgische kamp en zich uitstrekt tot op korten afstand van Amersfoort. De brand woedt op 500 meter afstand van den straatweg. De geheele bosehrand staat in vlam. WAT IN DE BANK VAN LEENING NIET WERD TERUGGEHAALD. 't Gebeurt altoos in een kringetje van oude bekenden. Meerendeels ingezetenen uit de buurt. Opkoopertjes, huismoeders, die probeeren voor een krats wat goeds op den kop te tikken, houders van slaapste den en volkslogementen, die er óók wel wat van hun gading vinden. Allemaal knus en gezellig vergaderd in het veiling zaaltje van het Bankgebouw,vertelt het ,Utr. Dgbld," de vrouwen in jak gezeten, rondom de tafel, waarop verkocht wordt de mannen in hun gewone werkplunje, daarachter staande, eigenlijk één familie kring, waar ze elkander allemaal kenne van naam en van gezicht, waar iedereen van de ander weet wat hij uit de collectie zal willen hebben, waar men het elkaar volstrekt niet moeilijk maakt, en waar een huiselijke toon van conversatie heerscht.,Miet, als je toch naar je huis gaat, kijk dan ereis effe naar m'n eten en vraag of Jannigie kompt met de zak van achteren." Vijf minuten later is Miet weer in de rij gezeten, en heeft naar het eten van die ander gekeken en een kleine meid stapt binnen met de gonjezak,,van achteren" om er de boel in te stoppen,die moeder gekocht heeft. De veiling gaat middelerwijl kalm door. „Niks geweest," krijgt Miet verzekerd „Wat voor jou is, mot nog komme. Zoo'n pandjesverkooping wekt gemeng de gevoelens. Beleenen, is 'n droef ding. Jawel, wij weten het best, dat er veel beleend wordt, om geld te hebben voor uitgaven, die men zou kunnen nalaten er wordt in véél gevallen heel gauw be leend. "Niemand, die het zal willen ont kennen. Maar er zijn toch zoo'n massa panden, die in de Bank moeten zijn ge bracht in oogenblikken van revensmoeite. En alk van ieder beleeningsstuk eens de ge schiedenis kon worden verteld, waar het vandaan kwam, wat het had aanschouw en door welke hand het werd weggebracht het verhaal zou aandoenlijk kunnen zijn. ook in onze stad met haar mooie singels en haar rustige parken, waar men niet zoo groote aandoenlijkheden vermoedt, omdat het leven in ons midden zoo gemak kelijk schijnt en zoo gelukkig. Het koopend publiek heeft er van mid dag niet over gephilosofeerd. Ze doen daar niet aan stille beschouwingen. Practische werkelijkheid. Gaar zijn en pienter. Un- middellijk kunnen zien wat voor waarde je binnensleept voor een tiende van het geld. En het dan als de drommel naar huis sjouwenheere-m'n-tijd wat 'n koop- 16 De vrouwen hadden schik onder elkaar Als de Bankhouder inzette op 'n gulden riepen ze lachende, dat ze 'r niet aan dach ten en begonnen ze met twee kwartjes te bieden. En natuurlijk was het heele gezel schap het er roerend over eens, dat V1J"*2 cent prachtig geboden was. En dan lach te de heele kring genoegelijk mee, rondom die gezellige tafel, waar zij uren achtereen arm aan arm zaten. De. Bankdirecteur rolde uit... een blauwe rok met zes theedoeken. De rok gedragen, maar de theedoeken nieuw, wit met rood gestikt. Vermoedelijk eens "n geschenk geweest en zorgvuldig be waard. Totdat de dag kwam dat er be leend moest worden. De rok alléén zou geen waarde hebben daarom gingen de thee deken er bij. e Bank gaf er toen geld op. Het pakje heett maanden en maanden in het Bankmaga- zijn gelegen.Nooit ingelost. Vandaag ver kocht. De theedoeken waren,,goed spul. Daar was zinnigheid voor,zooals dat heet bij een verkooping. Rok en theedoeken brachten f3.50 op. Een bedsprei. Eigen gemaakt werk, dat kon je zien. Gehaakt. Het ding kwam op tafel. De vrouwen moesten het van dicht bij zien. „Nou geen tijd voor 'n sprei. was het algemeene oordeel „nou veel- ste warm voor." Duidelijke indicatie om niet te hoog te beginnen. Maar het was een beste spreidaarover bestond geen verschil. En daarom liep het bod met dubbeltjes naar boven. De een gunde m eigenlijk niet aan den ander, maar natuur lijk niemand die dat zei. Verkocht voor f2.30Sprei voor 'n tweepersoons-bed. Wie weet in welk gelukkig interieur die sprei eenmaal werd gehaakt en in welk geluk kig milieu zij heeft dienst gedaan. Een heerenpantalon, Engelsche streep jesbroek, de vouw nog aanwezig, blijk baar goed maaksel. „Die heeft fijne da gen gehad" hooren wij opmerken. Deel misschien van 'n trouwpak De pantalon circuleert over de tafel.Over destof is men 't wel eens. Maar dat wordt niet hardop gezegd „Vijftien stuivers vraagt de bankhouder. Dat is voor een Bank van Leening-broek te duur vindt enen. „Nie mand voor vijf-tien stuivers informeer* de directeur. Niemand. „Dan liefhebberij voor tien stuiver Dat 's wat anders. Op twee kwartjes beginnen ze te bieden. Eer ste bod is elf stuiver tweede bod twaalf stuiver. *t Wordt 65 cent,- 70 cent, de streepjesbroek wordt voor^O cent eigen dom van iemand die er Zondags a. s. fijn mee rondloopt. Wat 'n schrijnende ellende sprak van middag uit dat rolletje goed, dat op tafel werd gesmeten als 'n nieuw object voor bieden een hemd, twee tafelkleedjes, een stuk ganglooper en een kindermutsje. Een kleedingstuk van 'n moeder, twee kleed jes uit'n huiskamer, de looper uit het gan getje en van het kind 'n mutsje.Bijeenge- pakt was het geworden en in het donker van 'n avond naar de Bank gebrachtde tafelkleedjes alléén hadden het 'm niet kunnen doen, die gaven te weinig, toen maar een bijna nieuw hemd er bij gedaan en om 'r nog een kleinigheid méér op te kunnen krijgen, was in de gang van het huisje de looper opgenomen en mee inge pakt. Zóó werd het bij elkaar toch nog wat. Moeder had boven gezocht en bene den het was wel te doen zonder kleedjes op het portrettafeltje en een hemd kon ze óók nog wel missen en ook de looper dan maar weg. Zóó was ze het komen aanbieden. Ze had het nooit teruggehaald. Zou ze 't nóg erger hebben gekregen na dien avond Nooit meer bovenop geko men misschien 1 „Een hemd maar infor meerden de vrouwen rondom de tafel En de bankhouder herhaalde nog eens. 1 hemd, 2 tafelkleedjes, 1 kindermutsje., Het slierde van links naar rechts, het werd bekeken en tusschen de vingers ge nomen, gekeurd op qualiteit, op kantjes, op franje.. Twe^gulden hoogste bod. „Vodden brengen niets op" zegt een toe schouwer achter ons,om het lage bod te verklaren. Vodden 1 Die tafelkleedjes waren een sieraad geweest in het kamertje het hemd had in het linnenkastje gelegen, als een stuk van rijkdom en het mütsje voor 't kind hadden ze indertijd gekocht, toen het er eens èf kon, om eens wat extra moois te hebben voor wat ectra liefs in de wieg. Misschien is de zwart zijden rok die hier na in veiling kv/am, wel afkomstig geweest uit hetzelfde huisje, waar de looper uit de gang verdween tegelijk met de kleedjes uit de kamer. De verkoop ging rustig voort. De direc teur rolde maar uit. Lakens, schoenen, ondergoed, jassen, broeken, rokken, oud, nieuw, gedragen, versteld, opgestreken allemaal pand jes, met een touwtje saamgebonden en van een administratiebriefje van de Bank voorzien. Er werden aardigheden gedebiteerd en er werd gelachen. Over goed, waar wellicht menige traan op was gevallen, vóór het hier kwam. Beleenen is 'n droef ding. Zeg niet, dat beleenen zoo erg niet is, en dat zoo'n massa menschen wat belee nen. Dat hoort gc alléén zeggen door men schen, die zelf nooit iets hoefden te be leenen. En die de plantsoenen zoo mooi vinden en de singels zoo schilderachtig. Maar wie de trieste steegjes kent waar door verdrietige levens hun weg zoeken naar de Bank, die vindt beleenen een moeilijk werk. Dan al niet voor allen, dan toch voor velen. En degenen voor wie het zwaar valt, zijn dan de slechtste niet. Brand. De groote boerenplaats van den heer P. Rotma, te Aajum, is Vrijdag door hooii'broei geheel in de asch gelegd. Het voorhuis -bleef behouden. Aides was tegen brandschade verzekerd/. Te Westerlce (gem. Sdheemda) is Vrijdagavond door onbekende oorzaak af gebrand het boerderijtje van H. Bloem. Twee geiten en vier varkens konden wor den gered. Al het overige verbrandde. Slag van een paard. Te Staphorst heeft de 16-jarige zoon van den -landbou wer H. B. z-uik een geweldigen dag van een J>aard gekregen, dat hij kor-t daarop js overleden. De hitte. Te Hoeven is een zoontje van den heer J. L., len gevolge van zon nesteek. overlieden. Subsidie-bacil. Een winkelier te Schiedam ihee-ft -tot den gemeenteraad een verzoek om subsidie gericht voor den verkoop van goedkoope prentbriefkaarten. In zijn adres voert hij aan, -dat hij sedert 10 jaren jaarlijks een oplage van 12 15 duizend gekleurde of ongekleurde stadsgezichten heeft uitgegeven en de grootste uilgever van stadgeziefhten te Schiedam is. Hij heeft nu nog li-n. voorraad 40.000 stadsgezichten en wil er nog 25 a 30 dui zend nieuwe uitgeven, die tegen lVe cent per stuk verkooj>en en daarbij aan weder- verkoopers 30 pet. korting toestaan. Voor deze prachtige aanbieding in -het belang der gemeenschap verzoekt hij een subsidie va-n 100. Hij waf dan zelfs die prenten doen verschijnen, die het college mocht willen aanwijzen. De Raad mag zeker niet verzuimen om van dit aanbod om propaganda te maken voor mooi-Schiedam gebruik te maken, schrijft het „Vad." 'i Is een 'koopjel DE SERIEWEDSTRIJDEN VAN CON CORDIA. Een enorme massa publiek, dat werd geschat op pl.m. 2000, was opgékomen o-m getuige te zijtn van den strijd tusschen de 2 plaatselijke dribs HSHSnem en Hiile- gom, weilike om dien- len en 2en prijs zou den kampen. De muiziekvereenigting „St. Gregorius" van Li-sse luisterde de wedstrijden op. Gelukkig had het Gon-c.-toestuur voot eenbetere leiding gezorgd, Moikveld ufi-l Delft bespeelde de fluit. Tegen haïf 5 werd aangevangen. Hiille- gom wint den toss en iaa-t Ifültïnen tegien zon en wind aftrappen. In den beginne moet de scheidsrecht er de teugels al strak aanhalen. Het spel verplaatst rich zeer snel. Kuik en Baium onderscheppen heel wat H-ïle- gom-aanvallen, maar als rij gepasseerd zijn. volgen steeds goede voorzetten, voor al van Ru-lien. HilVgom heeft dus enkele malen- niet over pech te klagen. Na een half uur heeft Hillegom succes, als Rijms-n een bal stopt, maar -niet weg werkt. v. d. Westen krijgt het leder en scooTt onhoudbaar 10. Eer de talrijke HihegOmKiupporters iwt- gejuicht rijn. o-n der-nemen de Hi lianen en tegenaanval. Engelen geeft aa-n v. Til deze zet hoog voor en Etdentoraok kopt on houdbaar 1—0. Weer een-ig heen en weer getrap, dan krijgt Kiwtpper den bal va«t Duinhoven, hij passeert handig Bau-m en Hylketma Binnen 7 mén. 3 goafs. Hïllinen wilu voor rust nog gelijk maken. Engelen schiet juist na-ast. en de overige aanval len Worden goed verwerkt. Rust 2-t. Na dei thee «tenSgief goede afmvafltten van H-iHegom, waarna het spel goed ver deeld verder gaat. Nadat Hilli-nen een goede karna heeft gemist, wordt «en mooie voorzet van Mijfa-nd, keihard door Eldenlhrloek ingeschoten, 22. Hil-li-nen Miïft dan eenigen tijd sterioer, maar v. d. Drift redt een-ige malen fortuin-lijk, erwijl Engeien raVeüings overschiet Toch blijven de doorbraken va-n ffi-Wegióm zeer gevaar lijk, daar zij zeer en tlhourias-t spelen, en geen oogenlbüik vrij spel geven. De Graaf forceert «en corner dfe niets op levert. HöWi-nen schijnt dan te verz.wa.kken, waa-r Hïtlegom van pro fit reven wil, maar Rauim en KuEik' werken enorm. Dan Idomt H-vTHmen nog oven opzetten. Lamgelaan krijgt goede ballen vam Ba-mn-, doch vergeet voor te zetten, terwijl v. d. Drift zijn doel prachtig verdedigt. Bellen kopt -rakelings naast het open Hillegom-doel. De laatste 10 ruinrijn voor Hillegoah. De verdediigfing geeft ecoh- ier geen kans en 't einde komt met 22. Dan wordt 2 maai 7 minuut ver lengd-, maar de spelers raken uitgeput, en lm de le helft gebeurd er weinig. Hal-li nen valt ÏT1 de 2e helft goed aan, en v. d. Drift heeft geluk afe Eogeffen eert hal o-p korten afstand indoopt, juist in zijn handen. Dan probeert Hltlogom het nog even, maar Rutten -rake-tings naast s-chi'et, en als Makvetd voor het laatst fluit, Is I de stand nog 22, waarna geloot wordt, Hint-in,en wint, en heeft daardoor den len p-riis «en- zilveren krank, gewonnen. BLOEDIGE GEVECHTEN TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN IN ITALIÉ. 27 DOODEN. LONDEN, 22 Juli. De „Times" verneemt uit Rome: Het was gisteren een donkere dag in dc geschiedenis van den burgeroor log. Te Carrara en Sarzama waren en kele dagen geleden een aantal fascisten gearresteerd. Gisterenmorgen trok een groote troep fasaisten, vierhonderd man sterk, naar Sarzana, om de ge vangenen te bevrijden. Bij het station werden zij staande gehouden door een ldeine afdeeliag militairen, onder be vel van een kapitein. De kapitein wei gerde de uitlevering van een luitenant, beschuldigd een leider der fascisten te hebben mishandeld. De kapitein verklaarde zich bereid, een tweetal fascisten naar de autoriteiten te bren gen, opdat zij om vrijlating van de ge vangenen ïjouckm tonnen verzoeken. Tijdens de besprekingen werd een, schot gelost op den kapitein, waardoor, een soldaat werd gedood. De andere soldaten schoten daarop terug en vier; fascisten werden gedood. Volgens een ander bericht werd eerst door de militairen geschoten* toen de fascisten een dreigende hou ding aannamen. Na enkele minuten werden de on derhandelingen hervat, cn de fasrislea, beloofden met een extra-trein de stad. te zullen verlaten, doch tijdens het; gereed maken van den trein was het meerendeel der fascisten op strafexpe ditie uit tegen de naburige boeren, die behooren tot de partij der „arditi del populo". De aangevallen boeren tracht ten een der fascisten levend te ver branden en ziekenverplegers doodden een gewonden fascist, door zijn hoofd tegen een muur te verpletteren. t Toen de trein tenslotte vertrok, werd er lievig op geschoten. Bij aankomst van den trein te Pisa bleken de beide laatste wagens met 200 kogels door-, boord te zijn. Een tiental fascisten.- was gedood. Dit viel voor aan den vooravond van den wapenstilstand, die heden door bemiddeling van do regeering tusschen fascisten en soci alisten zou worden gesloten. De t>e- spreking-en duurden tot in den nacht voort, doch toen de fascisten het ge beurde vernamen, besloten zij alle be sprekingen met de regcering af te bre ken. Men verwacht echter, dat de on derhandelingen met de socialisten zul len worden hervat. Er heorschte groote opwinding '6. Rome, waar de fascisten gisteravond laat door de stad trokken en de schouwburgen en bioscopen ten teekca van rouw over hun gevallen goeslver-, wanten lieten sluiten. HEVIGE GEVECHTEN IN MAROKKO. MADRID, 23 Juli. Volgens geruchten welke onder alle voorbehoud moeten wor den aangenomen, zouden zich in da Spaansche zone van Marokko ernstige ge beurtenissen hebben voorgedaan. Do te rugkeer van den koning zou hiermee in zeer nauw verband staan. MADRID, 23 Juli. De ministers heb ben na afloop van den onder voorzitter- «etiap van den koning gehouden kabi netsraad, verklaard, dat zij geenerlei be richt hadden ontvangen, hetwelk de ge ruchten bevestigde, die gisteravond do ronde deden omtrent de gebeurtenissen in Marokko. 1 De ochtendbladen melden, dat het ge-, vecht gisteren zeer heet was. Het scSiijnt dat de Kabylen van Beni Oeriogel dezee, dagen steun hebben gekregen van de na-, (Serrige «dammen en in het geheel 10.000 volledig toegeruste mannen op do been hebben we'e.i te brengen. Zelfs zouden zij kannonnen bezitten. De Spaansche troepen zouden alle aan vallen met aanvankelijk succes hebben afgeslagen. De gevechten duurden gis teravond nog voort in de geheele ge vechtszone. Volgens de bladen leggen de opstande lingen nog steeds een grooten lust tot aanvallen aan den dag. De aanvéllen der rebellen werden alle afgeslagen. MADRID, 23 Juli. Generaal Ferman- dez Sylvester had aan de Spaansche troe pen bevel gegeven, zich terug te trekken, omdat hij van alle zijden door inboorlin gen-troepen was omgeven en zijn mum- tievoorraad was uitgeput en dus vress- de, door den numeriek ontzaglijk voel sterkeren vijand onder den voet te zul len worden geloopen, doch hij zelf bleef met zijn staf, die weigerde hem alleen te laten, achter. Men weet nog niet wat hem is overkomen. Slechts is bekend, dat hij, benevens twee kolonels tot do gesneuvelden behoort. j-j OVERVLOEDIGE REGEN IN U DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 22 Juli. In geheel Denemarken is Vrijdag een overvloe- dige regen gevallen. Voor het gras en den beetwortelenoogst komt deze regen nog niet te laat. De graanoogst daaiou- - tegen heeft door de droogte en de stor men der laatste dagen een schade ge leden, die millicenen bedraagt In Noord- Jutland heeft de regen de woedende heide- en bosohbranden geblnscht. OEN HAAG TROMPSTRAAT 316 Inhoudsopgave van het blad van Zaterdag 23 Juli Nog ©ens; Een Verkoop-organisatie voor Rubber. - Mij Houtvaart" - „Batava" Margarine - Economi sche Nootje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6