ICHELIN Sport en Spel, Kerk en School. BINNENLAND. Binnen!. Nieuws. Wat de Pers zegt Gemengd Nieuws. ALGEMEEN BEKEND ALS DE BESTE N.V. „DE TIJDGEEST") Als de dooden regeeren. Voetbal. Boksen. RIJWIEL 1 BANDEN B IJ ALLE R IJ WIELH ANDELAREN. LASTER ALS ALTIJD. Trekking van 500 nummerslenovepstaan. van Notaris A. G. MULIE. Dinsdag 26 Juli 1921. Nederlandsche Aannemersbond. Naar aanlei-ding van een artikel van Dr. Gerard Brom in „de Beiaard" ©ver de ac tie legen opheffing van het processie verbod schrijft de (liberale) „Nieuwe Courant" ©en belangwekkend hoofdarti kel!. dat aldus besluit: In 1918 beeft de grondwetgever de ge lijkheid van alle burgers voor de wet tot in haar uiterste consequenties doorge voerd. En ziet: weer drie jaar later be leven we een herhaling van '53, waarvan *t eigenlijk jammer is, dat ze geen twee maanden vroeger plaats had. Dan was het ook een April-beweging geweest, wat de coïncidentie aardiger had gemaakt. En het had ook best gekund, want de •anleiding. het voorstel tot wijziging van »rl. 170 der Grondwet, was er, met een feeds lang bekende redactie en toelich ting. wijl afkomstig van de commissie van zeven, onder wie slechts twee Roomschen. Overbekend is trouwens de historie van deze aangelegenheid, hierover dus geen woord. De Juni-beweging, hoe indruk wekkend ook wegens de spontaniteit in de vergaderingen en parallelvergaderin gen (inderhaast door oversrooten toe loop gevormd) in vele plaatsen van Ne derland onder aanvoering van de Krom- mgt c.s. en groote stoet van pro- iessioneele predikanten en kerkeraden ze was met dit al een nog veel on benulliger staal van kerkelijk-politieke tinnegieterij dan de Aprilbeweging van 1853. Toen was er althans nog een voor de Protestanten uitdagend klinkende al locutie, die de bisschopsbenoemingen aan kondigde en met de diplomatieke bs- leefdheid jegens de Nederlandsche re gering nam Pius IX het bij deze ge legenheid niet zeer nauw. Nu is er echter niets van dezen aard voorge vallen. Opmerkelijk is dan cok, dat geen enkele bekende staatkundig geschoolde Protestant aan de Juni-beweging deel nam. Doch van te meer beteekenis is het dan toch, dat het ander3 zoo on bewegelijke Nederlandsche Protestanten dom, nu opeens in vuur en vlam kwam te staan tegen „de publieke gewettigde afgoderij." 't Was slechts een hel-laaiend stroo- vnur, toegegeven. Het geldt van elke groote beweging mat luttele aanleiding, klaar er kunnen spoedig ernstiger aan leidingen oats aan. Ja er werkte ernsti ger aanleiding dan de voorgestelde grondwetswijziging, waarvan men de por tee maar half bleek te begrijpen, n.L de overstrooming, door Brom aangeduid «Is „ouwcrwetso papehaat." Zoodat dus de opvoeding, die de grondwetgevers1 van 1798, 1848 en 1918 aan het Neder landsche volk bedoelden te geven toi erkening van elkaar's gelijkwaardigheid »'.s kinderen van het Neder landsche huis gezin, gans helijk is m'slukt. Liever dan te aanvaarden de gr mt-che consequentie der Reformatie: eerbiediging van 'n ie- gelijks geweten, hetzij dan in de per sonen, hetzij dan in de collectiviteiten, •- liever dan aan dit, houden duizenden «n duizenden zich nog aan de nood lottige traditie van uitsluiting, verhin dering en haat. En zoo blijft men als echt stoute kinderen schoppen tegen de deur, al langer dan vijf-kwart eeuw •tevig gesloten. Gelukkig, want daar achter sluimert een historie, die nie mand meer zou willen meemaken, die der Reformatie niet tot eer ea voordeel strekte. Gerard Brom zegt, dat de Juni-be weging was „een laatste stuiptrekking van de ouderwetse papehaat." Het is van harte te hopen, dat dit waar is, doch wij weten beter. Het was slechts een even-wakker-worden,' om woor spoe dig in te slapen. Maar do naaste toe komst kan weer zoo'n ontwaken bren gen van den furor religiosus. Daarvoor zorgen zij, die altijd en overal vervuld zijn van hun „Ecclesia militans." Wat in mystieken zin heel mooi is, n.l. -.Is een streven, om strijdend tegen Duivel, Wereld en Vleeseh, (de oude trim te.., verbeeldend de rechtstreeks op den mensch inwerkende hel che macht, haar bondgenootende steeds naar het 6lechte afzakkende mensohheid en het individu zonder genado ten prooi aan den libido of prikkel des vleesches om door dezen strijd waardig te worden, na dit xardsche leven deel uit to maken van de „Ecclesia triumphan3," de zegepra lende Kerk. Doch helaas is de levens praktijk wel eens anders. Deze en wel zeer bijzonder de Nederlandsche-maat- schappelijke, kent de „Ecclesia pressa," de onderdrukte kerk, die echter, vol gens God's belofte moet en zal worden „Ecclesia regnans" of heerschende kerk, door in zich op te nemen de „Ecclesia vagans," de dolende kerk, in Neder land vertegenwoordigd door twee-derde ier bevolking. In zijn simplislische opvatting is dit een benijdenswaardig geloof, al spotten de fei ten er nog zoo mee. Voor zooveel hier de mystiek prodomineert, zij den menschen zulk optimisme dan van harte gegund. Als de vorige-ceuwsche vaderen nog eens on der ons opstonden, zij zouden beschaamd erkennen, te hebben nagelaten het kwaad door het goede te overwinnen, en ons tot groote verdraagzaamheid manen. Die ongetwijfeld eenige zelfoverwinning eisebt, omdat mystiek hier wel eens ont aardt in een ongeestelijk materialisme, dat aldus Gerard Brom in een vorige „Kro niek en kritiek" het Katholiekendom zijn kracht doet afmeten naar de breedte des gevels en de hoogte der torens en de lengte der stoeten. In dezelfde maand, op 22 Ju ni j.l. herhaalde voor de zooveelste maat „Het Huisgezin" zijn waarschuwing „voor at tegen hen, die met te veel fanfare van onze (roomschc) kracht en beteekenis ge tuigen", om te bedenken dat een minder heid bescheidenheid en ingetogenheid .voegt Dit is rekening houden met het leven en 'de levenden. En het sfrekke tot bemoedi ging, dat zulke slrooming het toch op den duur wint. Kt heeft de Juni-beweging zoo klaar doen zien. Er is builen de opge zweepte vergaderingen niets onbehoorlijks voorgevallen. Anders dan in April 1853 is Ie Utrecht, te Amsterdam en overal elders, tedere Roomscbe gerust over straat gegaan. Niemand's nachtrust is gestoord. De^goe dige Thym is in *53 te Amsterdam door1 Pro te slant sche joggies nagescholden en voor eenige dagen moest hij zijn woning verlaten. Priesters en kloosterlingen zijn toen met straatvuil geworpen en wat er voor pamfletten zijn rondgestrooid, de academisch-ontwikkelde schrijvers zouden zich in onze dagen hartgrondig daarover sefhamen. De ergste wanklank leverde thans een man, die met een knuppel zwaaide, op den preekstoel. Maar het wapen was slechts imaginair en de drager in spe een 70-ja- rig man, die overigens geen kip kwaad zou doen. Toch eigenlijk een lachsucces, aan- toonend, dat onze zeden zachter zijn ge worden in de jongste halve eeuw, zelfs als de furor religiosus de menschen fanatiseert. Dus de macht der dooden verzwakt te genover de levenden, die regeering al gaat het vaak wat stroef. H.V.V. NAAR HET BUITENLAND. Naar het „Vad." verneemt gaat H.V.V. begin September naar Oostenrijk, waar vier wedstrijden zullen gespeeld worden. COMPETITIES BUITEN HET KLAS- SENVERBAND. De N.V.B. is bereid voor elftallen be slaande uit spelers, die meenen, dat zij in de gewezen competities niet of niet meer op hun plaats zijn, b.v. omdat het deelne men daaraan te veel van hun beschikbaren tijd vordert, voor hen te inspannend is e.a maar die toch gaarne op regelmatige wijze voetbal willen blijven spelen, onder linge competities te regelen, waarbij zoo veel mogelijk aan dergelijke bezwaren wordt tegemoet gekomen. Deze competities zullen uiteraard staan buiten de klassenindeeling; geen enkel recht kan aan het innemen van een be paalde plaats in zulk een competitie wor den verbonden. Het doel is niet anders dan het beoefenen van het spel in een aantal over het speelseizoen verdeelde ont moetingen met spelers van andere clubs, die hetzelfde doel hebben. Het deelnemen aan deze competities wordt opengesteld voor toegetreden ver een igmgen, die ook met ten minste een ander elftal aan de gewone competities deelnemen. Toegetreden vereenigingen die meenen, dat bij hare leden voldoende liefhebberij voor het meespelen in zulk een competitie bestaat, worden verzocht daarvan mede- deeling te doen aan het secretariaat van den N.V.B. voor i September as. Het is de bedoeling verdere details vast te stellen na overleg met de vereenigingen, die zich hebben opgegeven. Zoodra zou komen vast Ie staan, dat er voldoende liefhebberij voor deze competities is zullen zij, die zich opgaven, nadere berichten ont vangen en zoo noodig wonden urtgenoo- digd lot het bijwonen van een bijeenkomst tot bespreking dezer aangelegenheid. („Tel.") CARPENTIER'S TERUGKEER TE PARIJS. Duizenden juichen hem toe. Volgens telegrammen uit de Fransche hoofdstad is Carpenlier aldaar bij zijn te rugkeer uit Amerika door duizenden op gewacht. Toen de trein het station St. Lazare binnenreed, stormde de menigte naar het spoorrijluig, waarin Carpenlier en zijn vrouw, die hem tot Havre was tegemoet gereisd, gezeten waren. Ongeveer dertig politieagenten moesten voor bet echtpaar Carpentier ruimte maken. Toen zij even wel de stationshal bereikt hadden, brak de menigte door het politiecordon, zoodat de bokser en zijn echtgenoote niet in staat waren hun auto te bereiken. Bewonderaars namen Carpentier op en droegen hem op hun schouders buiten het station, gevolgd door een luid juichende menigte. DT KAAGWEEK. Maandag rijn nog verschillende uitge stelde wedstrijden van Zaterdag verzeild! en wel: Tjotters tot 5.6 M. 1. Hilda van A. H. van Schelven te Gouda in 1.53. Schouwen tot 6 M. 1. WetterwJHe van A. Sprenger te Loosdrecht in 1.42. Vrijbuiterklasse 1. Kaper van W. Beek huis te Loosdrecht in 54 min. 27 sec. 12 Voetsjolten 1. Hansje van K. K. Putters en L Joebel te Bukslool in 1 u. 11 min. 20 sec. 2. Geisha van W. Blan kenvoort te Bloemendaal in 1 u. 13 min. 31 sec.; 3. Marietje van Firma G. de Vries Lentsch te Nieuwen dam in 1 u. 11 m. 3 sec.; 4. Mary van J. Barzeley Jr. fe Rotterdam n 1 u. 14 min. 19 sec.; Bea- trys 3 liep hierbij vol en Loodsje sloeg om. Voorts werd verzeild de Zondag uitge stelde wedstrijd der 60 vierkante Meter kruiserklasse. Uitslag:: 1. Wïlhetmïna van J.G. Hobma te Sneek in 1 u. 36 min. 41 sec., welke levens den gtarlprijs kreeg met 5 sec. Scheldejolten: 1. Willy 2 van W. de Vries Lentsah te Nieuwendam in 1 u. 32 m.; 2. Sarita van Gebr. van Nifterik fe Haarlem in 1 u. 36 min. 12 sec.; 3 Goet- zee van J Loeff te Delft in 1 u. 37 min. 56 sec.; 4. Cieco van de Groot en Kieken in 1 n. 37 min. 57 sec. Re-enboogklasse: 1. de Leede van L. Doedes te 's-Gravenhage in 1 u. 57 m. 6 sec.; 2. Greta van J. Broer te Amster dam in 1 u. 58 min. 26 sec.; 3. Lies van C v. d. Giessen Jzn te Rotterdam in 2 u. 18 sec.; 4. Tineke van W. Reinout van Haga te Amsterdam in 2 n 30 sec Handicapktasse C: 1 Son ja van G. de Vries Lentsch Jr. in 1 u. 45 min. 17 sec., Kaagster maakte 1 u. 49 m 42 sec. 45 Vierkante Meter Kruiserklasse: 1. Benati van B. Fenenga te Beverwijk in 1 u. 41 min. 11 sec.; 2. Stokvisch van C. D Schuddeboom te Zaandam in 1 u. 42 m. 6 sec. VrijboAlerklasse: 1. Vrijbuiter van Syn dicaat Vrijbuiter te Amsterdam m 55 min. 16 sec. Handtcapklasse D: 1. Anna van F. van der Meer t© Sneek; in 1.24; 2. Swalker van R. de Wilde, Leiden, in 1.39.44; en 3. Scvth van K. J Staverman in 1.39.49. 35 M2 Kruiserklasse, waarin slechts uit komt Waterrot van A ten Cate te Sneek, die meezeilt in de yorige klasse. Geen priis. 75 M2 Kruiserklasse: Sally slart met 3 sec. Woelwater van J. Brouwer te Zaan dam weet echter voor te komen en word't winnaar in 1.32.33. Ronde en p!atlbodemva a rtuigen tot 8.50 M. 1. Albatros van P. Bokma te Leeu warden in 1.28.51 Tjotters lol 4.8 M. 1. Nellv van D. Mo- ser te Rotterdam in 1.39.30 2 Argo van P. N. van Gemer te Rotterdam in 1.42.2. Tjotters tot 5.6 M. 1. Hilda van A. H. J van Schelven e Gouda in 1,49,36. Schouwen tot 6 M 1. Loosdrecht van Watersport Loosdrecht in 1.34.17. 60 M2 Kruiserklasse. 1. WilheShnina van J. G. Hibmo te Sneek in 1.35.23 Handócapkasse W 1. Van Slooten te Harlinigen in 1.42.14. Handicapklasse V. 1. Vrijbuiter van K. Rot Pzn., te Westzaan m 1.30. Woelwa ter gaf af en Phi line raakte een boei. 6 Meterklasse. 1. Windewiek van J. G. Both te Rotterdam in 1.51,51 De Kaag kwam terug met gescheurd zeil. 12 voetsjollen. 1. Den Haag met 48 punten. 45 M2. Kruiserklasse. Hoofdprijs de Van Hoolwerffprijs, wssselprijs. Hierover zal geloof worden hisschen Stokvisch, Be nati en Grela 2, die a'lle drie 25 punten behaalden. 75 M2. Kruiserklasse. Hoofdprijs kunst voorwerp. Gewonnen door Woelwater van J. Brouwer le Zaandam met 23 pun- punten. De wedstrijden van Zaterdag en Dinsdag golden levens voor den nog be schikbaren hoofdprijs 1920. Deze is door dezelfde gewonnen met 12 punten. Schouwen tot 6 M. Hoofdprijs Wetter- wiiUe van A. Sprenger Loodsje van H. J. Pluygers te Warmond in 1.11.39; 2. Ma- rietje vain G. de Vries Lentsch te Nieu wendam in 1.13.42; 3. Witlgerr van G. Hoogerhoud te Amsterdam in 1.14.22; 4. Geisha van W. Blankenvoort te Btoemen- doai in 1.16.23. Lef had een gescheurd zeil, terwijl Boreas voisloeg. Bij den officdeelen uitslag van de toe kenning der verschillende hoofdprijzen golden de volgende bepalingen: Winnaars zijn rij, die de meeste punten hebben in de 4 wedstrijden. Ieder uitgekomen vaar tuig krijgt 3 punten en de eerst aanko men de bovendien zooveel punten als vaar tuigen deelnemen. Voor het tweede een punt minder enz. Zij luiden: Scheldejollen.. Eerste hoofdprijs kunst voorwerp door zeilcnrsus Haag 1920 1921 aan J. C. van Hoolwerff aangebo den, gewonnen door Witly 2, van W. de Vries Lentsch te Nieuwendam met 49 punten. Tweede hoofdprijs compleet stel zeilen van firma Zelinga te Amsterdam door Goetzee van J. Loeff te Delft met 45 punten. Regemboogkiass©. Eerste hoofdprijs, wisselprijs, schilderij aangeboden door V. V.V. te Warmond door Tineken van VV. Rcmnout van Haga fe Amsterdam met 51 punten. Tweede hoofdprijs, kunstvoor werp, L. Doedes te Loosdrecht met 23 punten. 60 M.2 Kruiserklasse. Hoofdprijs De Wittehrugprijs, gewonnen door Wilhelmi- na van J. G. Hi'bma te Sneek met 23 punten. 12-voetsjoMen. Eerste hoofdpr.s een kunstvoorwerp, aangeboden door den burgemeester van Warmond, gewonnen door Geisha van W. Blanken voort te Bloemendaal meit 65 punten; tweede hoofdprijs ©en nieuw zeil, aangeboden door firma Zeffinga, gewonnen door Ma- rietje van firma G. de Vries Lentsch te Nieuwendam met 64 punten. „Tei." NEDERLANDSCHE ORGANISTEN- VEREENIGING. De jaarlijksche examens voor organis ten van bovengenoemde Vereenjging zijn dezer dagen fe Amsterdam gehouden. Voor diploma A hadden zich 3 candida- ten aangemeld, waarvan slaagden de hee- ren K. M. Luylen te Rotterdam en W. Oranje te Maassluis. Voor het Getuigschrift hadden zich 42 candiidaten aangemeld, waarvan 21 slaag den, n.l. de dames A. Poots te Dordrecht, D. Mulder te Opeinde-Nijega, J. J. Bur ger te Amsterdam, G. H. Tannemaat te Rotterdam, M. L. Spoels+ra te Leeuwar den, C. V. van Westen en H. Smit te Amsterdam, W Reinink te Apeldoorn, F. F de Boer te Drachten, C. A. van Wijck te Voorschoten, H. Kret te Leiden en de heeren G. Snijders te Amsterdam, G. A. Tamson te Varik, H. J. Kwast te Almelo, C. van Ingen te Hilversum, J. Sodderland te Apeldoorn, D. Munk te Middelstem, A. Moolenaar te Doorn, H. L. Bullée te Acquoy, B. Colenbrander te Oudewaler, F. Doorn te Amsterdam. De examen-commissie bestemd uit de heeren: J. H. Besselaar, P. Kallenbach, W. Petri, Jac. J. Ruygrok; W. Vonk, W. de Vries, J. A. de Zwaan. DE ROOFMOORD TE EESTRUM. Zaterdagmiddag, toen het onderzoek der justitie ten huize van den vermoor den 73-jarigen Lieuwe Vriezenga te Ees trum was afgeloopen, werd de verdachte, de 21-jarige Pieter Kooistra nog eens aan een verhoor onderworpen. Evenals bij de confrontatie met het lijk, legde hij de grootste onverschilligheid aan den dag. Ten slotte volgde een bekentenis. Daar bij kwam, volgens de „Leeuw. Crt." aan het licht, dat de dader Donderdagnamid- dag ongeveer een uur aan de woning van Vriezinga was gekomen. Voor- en achter deur vond hij gestoten. Om binnen te komen had hij toen een raam opgescho ven, en was door een opening van 30 c.M. hoogte gekropen. In de kamer ge komen, had hij vrij spel want Vriezinga was niet thuis. Uit een kast stal hij ruim f 500 en zou daarmee verdwijnen. Vriezinga was inmiddels thuisgekomen en de kamer binnengaande, stond de 73- jarige oude heer plotseling tegenover den 21-jarigen Kooistra. Vriezinga overviel den dief en wist hem, al worstelende op den grond te leggen. Kooistra, bemer kende, dat hij 't onderspit zou moeten delven, had toen kans gezien van de tafel een mes te nemen, waarmee hij Vriezinga twee snijwonden ia 't gezicht toebracht. Kreunende van pijn had de getroffene, volgens 't zeggen van Kooi stra, zijn hulp geroepen. Daarna had het cmmensch den ouden heer nog een steekwond in den rug en een in de zijde toegebracht. Toen de levensgeesten waren geweken, had hij het tijk naar het achter huis gesleept en met een zak overdekt, het mes schoon gemaakt en weer op de tafel gelegd, 't Was nu zaak voor den moordenaar om ongemerkt het huis te verlaten. Het raam had hij reeds laten zakken en de beide deuren waren geslo ten. Hij was toen de sleutel gaan zoe ken, welke hij in een der jakken van Vriezinga vond. In een oogwenk was hij vervolgens verdwenen langs den weg, welken de politiehond „Heida" van rijksveldwachter Visser uit Leeuwarden, had aangewezen. Hij had f 30 zilvergeld in een aardap pelveld verstopt, welk geld, zooals men weet, door „Heida" was gevonden en het bankpapier f 500 in zijn woning in een kist, waar de politie inderdaad dit bedrag vond. Na deze volledige bekentenis werd de moordenaar naar het huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht. In verband met dit afschuwelijk mis drijf verneemt het blad nog, dat thans weer is opgevat 't onderzoek naar den diefstal van f 2000, ruim een jaar ge leden ten huize van Vriezinga gepleegd; van welken diefstal Kooistra wordt ver dacht Het onderzoek was gestaakt, om dat men niet kon aannemen dat eest- persoon als Kooistra onder een raam, opgeschoven ter hoogte van 30 c.M. ('t kon niet verder worden opgeschoven) kon doorkruipen. Thans is dit door zijn eigen bekentenis mogelijk gebleven. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN WERELD-BIBLIOTHEEK. Het „Nieuwsblad voor den Boekhan del" bevat een advertentie van de directie dier Mij. voor Goede en Goedkoope Lek- luur (de Wereld-Bibliotheek) waarin wordt medegedeeld, dat in de op 19 Juli j.l. gehouden aandeelhoudersvergadering, met ingang van dien datum aan den heer W. H. de Bnisonjé ontslag is verleend als onderdirecteur der onderneming. Naar „Het Volk" verneemt is dit on gevraagd ontslag verleend naar aanleiding van aan hel licht gekomen financieele on regelmatigheden. De heer De Buisonjé, die indertijd de R.E.G.A.T.A. (de tentoonstelling onder Sloterdijk) exploiteerde, beeft daarmede aanzienlijke verliezen geleden. Hij is daarna gaan specuieeren en heeft het daarvoor benoodigde geld', gebruik maken de van zijn vertrouwenspositie als onder directeur, van de Wereld-Bibliotheek op genomen. Een paar maal heeft hij de geleende be dragen geheel of gedeeltelijk teruggestort, maar de derde maal was hem dit niet mo gelijk. De heer De Buisonjé heeft daarna zijn ontslag genomen als lid der Tweede Kamer, waarin hij voor den Economi- schen Bond zitting bad, en bevindt zich thans in het buitenland. KIND ONTVOERD? Gistermiddag omstreeks 4 uur werd te Zaandam bet vierarïg meisje Van Dalen vermist Blijkbaar was zij medegenomen door een man van flink postuur. Op de Zaandammer boot, vertrekkende van Am sterdam en reeds stoom en-de naar Amster dam, werd door de politie, vergezeld van de moeder, een inderzoek ingesteld, daar men vermoedde dal het kind op deze boot werd weggevoerd. Echter zonder resultaat. Het meisje is gekleed in een rose jurkje en was blootshoofds, zoo bericht hel „N. v. d. D." STAKING ARNH._ BANDFABRIEK. Maandagmorgen is het gehecle perso neel van de Amhemsche Bandfabriek in staking gegaan. Slechts vier meesters be traden de fabriek. Als oorzaak dezer sta king deelt men aan de „N. Arnh. Crt" mede, dat de directie der Bandfabriek de werktijden wrlde verlengen zonder de loo- nen te verhoogen. EEN AUTOTOCHTJE. Een fabrieksbaas van de heeren Van Gelderen te Enschedé kreeg verlof om met een auto van zijn patroon Zondag een tochje te maken. Tusschen Markelo en Holten slootte de auto, terwijl ze bedaard reed, op 'n hoogte in den weg en kan telde. De inzittenden vielen eruit en be kwamen allen leisel. De baas kwam er bet slechtst af; een onderarm werd afgekoeld. De auto bekwam aanmerkelijke schade. Voor de zooveelste maal werd de roode dagbladpers achterhaald op een lasterlij ke aantijging aan het adres der Katholie ke Kerk. Nu weer wTas het „De Nieuwe Delftsche Courant," die het volksbedrog ontmaskerde. De Katholieke redactie schrijft in baar nummer van Zaterdag j.l.: Ofschoon de socialisten naar het heet niet tegen den godsdienst zijn, zoo laten zij toch schier geen gelegenheid voorbij gaan om in hun pers te schimpen op on zen Godsdienst en op onze Priesters. Zoodra zich h.ier of daar maar ©en ge val voordoet, dat rich leent om onze kerkelijke bepalingen en voorschriften ie wraken, onze Priesters en lyrannen en de Katholieken als terroristen voor 1e stellen, zijn „Volk" en „Voorwaarts' bij de hand. En zoo kan men van lijd tot tij-d in de socialistische pers van die sensationeels verhaaltjes aantreffen over Roomsche gruwelijkheden, bij voorkeur voorzien van een pakkend opschrift en besloten door een min of meer heftige boutade tegen de Kerft en hare bedie naren. Zulks was ook dezer dagen weer eens het geval in de „Voorwaarts" waarin men hef volgende fraaie stukje kon aan treffen: Kntholieke strijdwijze. Namens de Fabrieksarbeiders-organisa tie te Delft schrijft men ons: Hij was een trouw lid onzer organisa tie, de liefdevolle zoon van zijn ouders, de beminde broeder van rijn broeder en zusters. Een ongesteldheid wierp den al tijd gezonden jongen man op het ziekbed, de toestand werd erger en binnen weinige dagen maakte een smartelijk lijden een einde aan dit jonge leven. Zijn bedroefde moeder liet in zijn ster vensuren den kapelaan roepen, die na lang bedenken de genademiddelen toe diende. De stervende was niet meer in staal 1e spreken. Den volgenden dag kwam de kapelaan terug. Ook de begra- fenisdienaar, eveneens katholiek, was in het sterfhuis aanwezig. De geestelijke deelde mede dat de overledene in onge wijde aarde zou worden begraven, om dat hij modern georganiseerd was. al moest hij erkennen dat zijn levenswandel op hoog peil gestaan had. Er brak ©en heftige discussie uit tusschen den kape laan en den bedienaar, die beweerde dat menschen van mindere reputatie we! in gewijde aarde werden begraven. De gees telijke beriep rich op zijn ambt, bewe rend dal hij alleen daarover te oord eden had en niet een gewoon bedienaar; deze handhaafde zijn betoog. Op militairen toon verzocht de geestelijke den man 1e zwiigen, waarna hij heenging. De bedienaar zal natuurlijk wel geboy cot worden in kal'hotieke kringen. De bloedverwanten vinden den ontsla pene fe dierbaar om langs den stootkant te worden begraven. Vandaar dat zij be sloten, hem op de algemeene begraaf plaats de laatste rustplaats te verstrekken De dag brak aan waarop hij werd uit gedragen. Vrienden hadden bloemstukken gezonden. Van onze organisatie was een krans met roode linten, symbool van een msewwe dageraad voor de menschheid. Volgelingen van Rome's Kerk trachtten, toen onze krans op de kist lag. de roode tinten af te snijden. Deze lage daad werd verijdeld. Maar rij getuigt van een sfrïjd- methode. die verre van edel is. Tof zoover de „Voorwaarts", wier ar tikel fjes blijkbaar zooeeer in den smaak viel van haar Amsferdamsehe perszuster „HetVotk". dat rif bet verhaaltje in kleu ren en geuren overnam. Wij hebben de moeite genomen de waarheid van dit stokje eens te onder zoeken en zooals gewoonlijk bij dit soort van vertelsels bet geval is is ook deze voorstetitee v- o 7-1 ---• weer een heel eind bezijden de waarheid. Het bewuste geval ligt aldus: Een onzer priesters werd in het laatst der vorige maand ontboden bij een ster venden fabrieksarbeider, den nog jeug digen W. van O., zoon urt een gemengd huwelijk, katholiek gedoopt en opgevoed, die evenwel sinds jaren zijn godsdienst- plichifen verwaarloosde, zijn Paschen niet meer hield en in n-iel-katholieke organi saties was georganiseerd. Toen de pries ter bif het sterfbed werd geroepen op uit- r'nikkeliik verzoek der katholieke moe der. was de stervende reeds buiten ken nis. doch de Priester diende hem het H. Oliesel toe. gelijk in zarike gevallen steeds gebeurt, wijl de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat de stervende inwendig berouw koestert over zïin ofdwaüng, bet geen niet te confroleeren valt en in wel ke gevallen de Kerk dus de eerste clemen tie hofrecht. Dienzelfden nacht overleed de zieke en foen de Priester (Jen volgenden dag in bet Sterfhuis kwam, verklaarde hij, dat de overledene niet op gewiide aarde mocht begraven worden, aangezien er geen ui- terliiike zekerheid bestond waarnaar de Kerk oordeett en moet oordeelen, geliik ook de rechter doet. dat de betrokkene als waarlijk geloovig katholiek was afge storven. De priester handelde hier geheel vol gens de voorschriften der H. Kerk, die verbiedt hef stoffelijk overschot van ben, die hun Paaschplichfen niet volbrengen op gewijde aarde te begraven. Een voor schrift, dat aan iederen katholiek bekend is. zoodat degene, wien een kerkelijke begrafenis wordt ontbonden, znlks aan zich zelf te wijten heeft. Wat nu betreft ter en den begrafenisdienaar zij bier ver- Ier en den begrafenisdienaar rij her ver meid. dat er van zoodanig dispuut geen sprake is geweest. De betrokken bedie naar. zekere de K., heeft alleen rijn ver bazing geuit over de weigering eener ker kelijke begrafenis en daarbij de opmer king gemaakt, dat hem een ander geval bekend was van iemand, die ook rijn Paaschplichfen niet had vervuld en toch op gewijde aarde begraven werd. Waar op de priester hem zeer terecht ant woordde, dat hij rijn begrafenisvork had le doen en zich niet met geestelijke zaken moest inlaten. Voorts is er ook geen sprake van een begraven „langs den s looi kant" want de betrokken priester heeft zelf dc familie aangeraden het stoffelijk overschot te doen bijzetten op de algemeene begraaf plaats „Jaffa", gelijk ook is geschied. Zoodat de voorstelling alsof men den overledene niel eens een fatsoenlijke rnsbpiaats gunde, absoluut misleidend is. En wat nu len sloffe betreft bet z.g. afsnijden van de roode linten van den krans der (neutrale) Fabrieksorganisatie. deze bewering moet absoluut als laster gebrandmerkt worden. Bedoelde krans, die in de sterfkamer voortdurend boven het hoofd van den ontslapene heeft ge hangen, is bij de begrafenis door een der dragers (een niet-katboliek) uit de sterf kamer naar buiten gedragen en aan den lijkwagen gehecht zonder dat iemand maar een vinger uitstak naar de roode linten. Op de begraafplaats werd de krans van den wagen genomen en ongeschonden op de baar gelegd en zoo met de lijkkist naar bef graf gedragen, waar hij na de beaarding, nog steeds ongeschonden op de groeve is gelegd. De ..lage daad" door „Voorwaarts* en „Volk" vermeldt, is dus niet anders te kwaKficeeren dan a>ls een laag verzinsel. En hiermede is hot geheete scnsJ fionee- le geval fot rijn ware proporties terug gebracht. Het is mo! anders geweest dan de weigering eener kerkelijke begrafenis aan iemand, die zichzelf daarvan tritge- geslofen heeft. Ontegenzeggelijk en treurig geval, maar (och helaas niet zoo zeldzaam voor kómend. dan dat men er zófl bijizonde- ren ophef van behoeft te maken. Into when van wat er in ..Voorwaats" en „Volk" van gemaakt werd toont weer eens opnieuw aan de juistheid van bel geen wij schreven in dén aanhef van di! stokje, dat de socialistische pers geen gelegenheid Iaat voorbijgaan om onzen Godsdienst en ziïn bedienaren aan te val len en te verguizen En Ideh niet tegen den Godsdienst! 7.e worden niet moede bet te verreke- -oq ap nap (tips naqossnprapiro .re rui 'nas wijzen van hef legended zich met 'Mn dag op. Prijs van 1 1000 15912 19504 40C 5184 6844 18743 200 6589 100 302 1384 9160 15909 18330 20775 Prijzen van 90.leigen geld.' 42 2107 68 4c 104 51 37 2217 58 2313 255 34 61 82 361 65 81 434 2434 97 2561 533 04 53 2667 85 73 604 80 12 2714 61 16 724 2814 69 2968 818 3067 21 3l27 48 33 922 54 86 74 1012 3203 1100 7 52 48 73 3318 92 88 97 3445 1223 3502 tti 6 73 3625 1311 57 33 63 48 3704 53 3803 75 22 1460 27 1575 99 77 3960 1611 4068 1750 76 1818 91 56 4137 1904 4220 14 27 47 4309 48 33 51 62 2056 4451 70 4531 89 52 4656 4700 7 4831 47 4952 61 5249 56 5323 31 93 5453 5520 46 95 5601 20 35 50 6/ 5754 69 5806 60 5921 60 98 6022 6154 6357 78 6480 83 6621 22 93 6705 26 53 6846 54 69 80 697/ 710p 22 72 7221 3/ 7305 12 40 75 7471 9598 7508 9688 75 97C0 88 47 7615 9S33 7783 35 7832 70 96 81 7956 91 57 9960 92 64 97 t6 8015 10002 ÖP 08 8117 89 8227 10105 37 13 53 39 68 65 8303 89 14 10253 32 103o9 5010470 64 71 8430 7a bl 98 8910512 90 47 855y 10621 ba 30 8651 55 60 96 8711 10788 80 94 5810800 8863 48 82 54 890410923 16 33 43 93 66 UOOU 9013 o 1511100 38 12 9122 16 48 81 8207 11252 28 62 76 11358 93i3 tti 44 11536 9414 92 50 U7U4 9578 y 85 17 11734 13852 37 58 63 61 11807 65 38 13730 85 46 88 11905 27 47 54 65 68 94 9313814 94 27 12021 35 43 13953 55 80 12137 14U£i 61 87 94 14106 12240 al 42 67 72 79 8214251 12314 14341 (1 55 12400 93 40 1447/ 12556 14509 75 77 12688 14733 93 34 12705 14813 14 14 23 30 46 34 12825 97 59 15162 6615221 66 39 121-i "76 13027 15329 /O 39 13128 41 J3 43 PO 90 132öj 15459 7a 15519 82 29 89 4/ 13336 79 5815607 13454 37 13514 39 40 64 13625 81 42 89 15789 18722 15821 99 74 18830 15933 18935 5b 43 66 54 16025 66 16131 71 4519044 6319105 16297 3T1 16484 19351 88 Hl 16900 98 14 19485 57 19570 62 19603 90 19/30 1708219825 17101 77i a 199291 36 74i 17221 90! 71 20049 88 08 17347 20115 17408 66 22 09 1752720268 23 2.3c3 33 7 9120405 17850 31 (.9 41 17936 80 y3 20509 1801a 38 322ÜS49 82 a9 1810a 69 11 76 35 84 65 20704 18220 aktil 17 aü 18.34 18413 35 42 65 18503 11 18655 77 87 48 54 Heden en morgen wordt te Amsterdam de jaarlijksche algemeene Ledenvergade ring gehouden van den Nederlandschen Aa nnemersfoond. In de openingsrede, waarmede de voor zitter, de heer F. de Herder, de vergade ring hedenmorgen inleidde, stelde hij in het licht, dat het afgeloopen jaar naast de feest viering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, ook in ander opzicht van groote beteekenis voor den Aannemersbond is ge weest. Het was een jaar van harden strijd veelal, van ingespannen weiken voortdu rend. Op de Algemeene Vergadering le Arnhem werd bereids een groot gedeelte van dien strijd ingeluid. Reeds maanden liggen achter ons, betoogde spr., maar de uitsluiting heef4 voor alle aannemers nog ten volle zijne beteekenis behouden. Zij heeft veel gekost, en die strijd werd dooi allen niet steeds met even groote instem ming gestreden. Het zij zoo. Niet altijd ij het ons gegeven, door een krachtig mas saal optreden een plotseling einde te ma ken aan maatschappelijke misstanden en economische beroeringen. Toch, tot die velen, welke ons wel eens verweten, da* die strijd vergeefsch zou zijn geweest, durf de spr. openlijk zeggen: „Neen Heeren, ver geefsch was hij niet. Wij hebben hem moe ten strijden en wij hebben hem goed ge streden." De conjunctuur, de verhouding tusschen vraag en aanbod van arbeidskrachten, blijft nog een© ongunstige. De daaruit voortvloeiende moeilijkheden, vooral hel gebrek aan geschoolde arbeiders en de in krimping van den arbeidstijd, blijven voor al voor den aannemer nog bestaan, maai van machteloosheid, van eene inwilliging van eischen, welke ook, was niet of hoog stens nog slechts sporadisch sprake. Wij hebben getoond als werkgevers in 't bouw bedrijf, als het ons te bar werd, te kunnen neen zeggen. Zeer zeker niet zonder resul taat. Van eene massale afdwinging van tooneiscihen was na dien geen sprake meer. Daarmede is de toestand nog niet geheel verbeterd; er moet meer worden gedaan. Eenerzijds door verbetering der werkge versorganisatie in het bouwbedrijf, ander zijds door wegneming van hef primaire euvel, dat aan at deze moeilijkheden fen grondslag ligt, vermeerdering van het aan tal geoefende arbeidskrachten door gelei delijke aankweeking van bouwvakarbei ders. Eerst dan, wanneer wij eenerzijds volkomen hecht aaneengesloten zijn, met erkenning van wederrijdsche belangen en met absoluut vertrouwen in onze leiding, eerst dan ook, wanneer door herstel var 'het evenwicht tusschen vraag en aanbod van arbeidskrachten meerdere bedrijfsrus* ■kan worden verzekerd, kunnen wij inder daad spreken van een bevredigenden gong van zaken. Zoover zijn wij nog niet, zij het dan ook, dat wellicht binnenkort hier voor de grondslag zal zijn gelegd. Slechts wijde spr. hier er op wijzen, dat het Hoofdbestuur in het afgeloopen jaar met groote ernst en nauwgezetheid deze zaken heeft behartigd ©n door in stelling van eene speciale, studie-com missie heeft voorbereid, wat straks in daden zal worden omgezet. Dit was één toeken van den strijd, diem wij ter behartiging onzer belangen moes ten voeren. Met voldoening constateerde spr. hierbij, dat vrijwel alle leden, en kele slechte uitgezonderd, zich op waar dige wijze bewust zijn geweesit van dat gene, wat van hen werd verwacht en geeischt. Het buitengewoon bindend be sluit te Arnhem genomen, deed slechts een tiental leden voor boete wegens overtreding in aanmerking kranen. Naast dezen strijd, dien spr. noemde den "ArijH van onderen uit, tegen den aandranqj onzer werklieden, stond een ander van niet minder beteekenis voor ons als he- drijfsonderaemer, de strijd tegen uit schakeling van den aannemer uit do bouwproductie. Het, door verschillend© j politieke stroomingen beinvloede streven naar socialisatio en coöperatie deed rich op uba athoAohir.q arp 'ajisoM-% azaq Jhuh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2