fweede Blad. BUITENLAND. FEUILLETON^ Onder Valsche Vlag BINNENLAND n De Valera. De Geallieerden en Opper-Silezië. WOENSDAG 27 JULI 1921 En geen vooruitzicht op verlossing uit deze ondragelijke positie! Hoe zwaar werd zij gestraft voor het ver raad aan haar eigen hart. Maar Max kon haar niet geheel hebben vergeten hij had haar zoo oprecht liefgehad. Zou het onmogelijk zijn, een ontmoe ting met hem te hebben Zou mevrouw Wallhagen niet eerder haren invloed up haar zoon aanwenden om een ver- toening te bewerken Maar er was ►een ander middel om hare dwaze jandeling van eertijds weder goed te naken. En waarom zou zij ook niet ten haar bekende familie opzoeken De omstandigheid, dat zij in haar nieuw .tehuis" zoo alleen en eenzaam stond, ras immers voldoende om zulk een tap te verklaren. „Uitgaan Waarheen Waarvoor ..Ik bep vermoeid en afgetobd,jtante. I Een wandeling naar buiten zal me weer een beetje opknappen." „GekheidGij gaat geregeld met Marsa en Casimir wandelen, wat wilt gij nog meer „Ja, maar een wandeling met de kinderen is geen uitspanning, dat is integendeel zeer vermoeiend, tante." „Nu, wat voor dwaze kuren zult gij u een anderen keer in het hoofd ha len Ga nu, als 't u belieft, aan uw werk en stoor me niet langer." Maar Augusta liet zich ditmaal niet zoo gemakkelijk afschepen. „Tante, u vergeet, dat er sedert mijn komst hier in huis ook geen enkele maal spra ke is geweest van een uitspanning voor mij. De keukenmeid verlangt iedere week een vrijen dag mij dunkt dat ik dus ook het recht heb nu endan eens een paar uurtjes vrijaf te hebben." Mevrouw Lehmann keek de spreek ster een oogenblik met ongehuichelde verbazing aandan haalde zij min achtend de schouders op. „Als ik mij niet vergis, gevoeldst gij u in het begin hoog verheven, niet alleen boven de keukenmeid, maar ik zou haast willen zeggen, boven ons allen. Die bekeering is onbegriinelijk schielijk gekomen, en het schijnt mij haast, alsof er een bij zondere reden bestaat voor deze plot seüng, zoo noodzakelijk gewordenwan- deling. Dr.Trimborn. KARL TRIMBORN t. De toestand in Ierland. GEMENGDE BU1TENL. BE RICHTEN. KAMPEERENDE GROOTHEDEN. ONZE SPOORWEGEN. ■4 beweging ongeveer 20 jaar geleden deed ontefaan als een politiek van lijdelijk verzet. De gee&t van Griffith echter is moor de geest van de schrijftafel en de raadskamer dan die van de tribune. De Valera's geest heeft een meer populair karakter. Hij is dat moet gezegd wor den geen redenaar. In het moderne Ierland, zeide mij verleden jaar iemand, hebt ge, indien ge een behoorlijke speech kunt maken, geen kans zelfs maar in een voogdijraad te worden verkozen. Er is een momentanoele reactie tegen rhe- torica, cn geest enwelsprekendheid tel len zeker minder dan zekere onbuig bare karaktereigenschappen. Die eigen schappen bezit de Valera en ofschoon hij waarschijnlijk nooit een groote rede voering heeft gemaakt, toch brengt zijn hartstochtelijke oprechtheid zijn audito rium. dikwijls onder een bekoring, die even boeiend is als de bekoring van schoone woorden. Door zijn persoon lijkheid eerder dan door zijn echoone volzinnen vertolkt hij de verlangens en den wil van het Iersche volk. De Valera blijft nimmer in gebreke de meest ro mantische meeningen over zijn natuur te rechtvaardigen. De Britsche Regee- ring zet hem gevangen in Lincoln Goal, hij ontsnapt als waren grendels en af- sluitboomen niet meer dan spinneweb- ben voor hem. De Britsche politie door zoekt het land en zet een wacht bij iedere haven om zijn gaan naar Ameri ka te voorkomen; hij komt langs de wachten heen als droeg hij een mantel van onzichtbaarheid, 011 plotseling hoo- ren wij van zijn aanwezigheid in de Ver- eenigde Staten. Als zijn werk aldaar is voltooid, kondigt hij aan dat hij naar Ierland terug komt, waar de grootste moeilijkheden zijn. Hij komt de zee over waar een Britsche vloot op de loer ligt en landen en kusten zijn bezaaid met waakzame vijanden. En het volgende wat wij hooren is, dat hij veilig in Ierland is verborgen, zoo zichtbaar en zoo ver dwenen. Zijn avonturen zullen eeuwen lang een motief blijven voor novellisten. In de laatste maanden is de Valera het meest naar voren komend geweest als onderhandelaar. Er is geen bijeenkomst van groote historische beteekenis in het moderne Ierland dan die tusschen hem en Sir James Craig. De onderhande lingen zouden eenvoudig genoeg kun nen worden, indien de Regeering haar troepen uit Zuid-Ierland terug wilde trekken en het dan aan de zes graaf schappen en de rest wilde overlaten om tot overeenstemming te komen. De Va lera is verzoeningsgezind en zou gemak kelijker Ulster kunnen bewegen tot een redelijk accoord. Hij heeft zich bereid getoond Engeland tegemoet te komen ten opzichte van de militaire en mari tieme garanties, cn hij zou zeker Ulster tegemoet komen ten opzichte van de pro vinciale autonomie. Maar indien de Re- geering uit de hoogte weigert plaats voor Ierland te maken zelfs onder de Britsche Dominions en ze Ierland bedreigt met een nog heviger onderdrukking, dan zou een engel des hemels op het oogenblik geen vrede in Ierland tot stand kunnetn brengen. Indien de Regeering vrede in Ierland noodig liecft, kan de Valera die beter tot stand brengen dan de meeste. Maar noch hij noch eenig ander leider zal er voor te vinden zijn te onderhan delen over de overgave. Dit laatste werd geschreven voordat de onderhandelingen in hot huidige stadium waren gekomen. Frankrijk en Engeland. De diplomatieke redacteur van Havas meent te welen, naar uit Parijs wordt ge seind, dat lord Curzon in den loop van het Maandagmiddag met den ambassadeur de St. Aulaire gehouden gesprek in beginsel namens zijn regeering instemde met een samenroeping van den Oppersten Raad te gen 4 Aug. en een voorafgaand onderzoek van bet O.-S. probleem door een deskundi gen-commissie, op voorwaarde, dat de premiers op den vastgestelden datum bij eenkomen ongeacht het resultaat van het deskundigenonderzoek. Daarentegen zou lord Curzon het verzet tegen troepenzen ding hebben gehandhaafd, met de verzeke ring, dat zulk een maatregel het zoo juist 'herstelde evenwicht in O. S. zou verbreken en een anli-Duitsch karakter zou hebben, betwelk een voor het Duitsche rijk ongun stige beslissing zou doen vermoeden. Bo- vendien merkte lord Curzon op, dat Frank rijk de Regietroepen tot zijn beschikking •heeft om Duitschland tot reden te brengen, indien dit mocht beproeven zich te ver zetten tegen de naleving van hel besluit der geall. Daar 'n besluit omtrent voorafgaande troepenzending door Frankrijk als onver mijdelijk wordt beschouwd, is int punt het eenige, waarop Londen en Parijs het niet eens zijn, De Parijsohe correspondent van het „Hbtd." meldt nader: Ten opzichte van een voorafgaande bij eenkomst van deskundigen schijnt de vre de tusschen Londen en Parijs geteekend. De Engelsche regeering heeft geen bezwaar te gen voorbereiding door een commissie, nu de datum der conferentie er niet door ver schoven wordt. De Engelsche deskundigen zijn dan ook reeds benoemd en de com missie zal onmiddellijk gaan vergaderen. Maar op liet punt van troepenzendingen blijft het meeiningsverschil onveranderd be staan. Men lijkt op dit punt eenigszins in impasse geraakt, aangezien beide regeerin gen vast op hun stuk staan. Wel zou vol gens de berichten uit Londen Curzon legen Stahmer gezegd hebben, dat Engeland niet zou toelaten, dat dit geringe verschil van moening door Duitschland wordt geëx ploiteerd, maar men merkt niet ten on rechte hier op, dat dit resultaat toch moei lijk vermeden kan worden, indien Engeland zich voortdurend tegen een Fransche troe penzending blijft verzetten. Briand, die eenige dagen met vacantie is geweest, keert heden terug en men hoopt, dat dit een gunstigen invloed op de onderhandelingen hebben zal. Het is mogelijk, dat de uiting van Cur zon, dat Frankrijk toch altijd ter bescher ming van zijn troepen in Opper-Silezië, indien daar na de uitspraak van de confe rentie onlusten komen, het Ruhrgebied be zetten kan, misschien de kiem van een voor beide partijen bevredigende regeling in zich houdt, al lijkt het moeilijk voor de Fran sche regeering thans af te zien van een troepenzending, die liet zoolang als con ditio sine qua non geponeerd heelt. Sommige geruchten maken melding van een mogelijke reis van Lloyd George naar Parijs om nog voor de conferentie met Briand te overleggen. Dit lijkt editor niet waarschijnlijk. Verklaard wordt nog, dat, indien Lloyd George zelf niet naar de con ferentie komen mocht, de Engelsche verte genwoordiger zoodanige volmacht zal heb ben, dat hij beslissingen kan nemen. Men houdt hier vast aan het gemeen schappelijk advies van de hooge commis sie te Oppeln en' verklaart, dat de latere mondelinge uitleggingen van Harold Stuart liet feit niet te niet doen, dat hij met de anderen officieel op versterking heeft aan gedrongen. Volgens het „Journal" zal de aanstaan de conferentie voor het eerst weer bijge woond worden door den vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, van wien men ver wacht, dat hij de kwestie van Opper-Sile- zië wegens het economisch karakter zal be schouwen als een vraagstuk, waarvan de oplossing ook Amerika interesseert, zoo dat hij niet slechts als toehoorder zal aan wezig zijn, maar ook aan de discussie en de besluiten zal deelnemen. Dit feit wordt door het „Journal" natuurlijk met vreugde begroet." De „Times" zegt, dat er Maandag een aanzienlijke verbetering in de Britsch-Fran- sche betrekkingen ten opzichte der Opper- Silezische viel waar te nemen. De spanning is merkbaar verminderd. Er is nu alle waarschijnlijkheid, zoo niet zekerheid dat de moeilijkheden uit den weg zullen wor den geruimd. DE SPAANSCHE NEDERLAAG IN MAROKKO. De Spaansche couranten geven omstan dige verhalen van den strijd bij Anoea!. Reeds eenige dagen Welen de Kabylen on der leiding van Abd-el-Krin telkens de Spaansclie versterkingen tegenover het ge bied van de volksstam der Beni Oerria- quei aan, waaruit troepen zouden optrek ken om dat gebied te bezetten. Generaal Sylvester ontving geheime mededeelingen over de groote sterkte van den vijand, en begaf zich onmiddellijk naar de posities^ le Igueriben en Anoeal. Volgens de regelen der strategie concentreerden de inboorlin gen hun aanvatten op de meest vooruitge schoven positie, die van Igueriben. Deze werd aan de Noord-, West- en Zuidkanten omsingeld, en de vijand 'legerde .zich m sterke verschansingen en loopgraven. Daar de positie zeer gevaarlijk was, werd gene raal Sylvester onmiddellijk gewaarschuwd. Deze begaf zich met een iniandsche troe penmacht naar de plaats des onheils, maar vond deze omsingeld door een groote overmacht die hem dwong zich terug ie trekken. Om te voorkomen dat het garnizoen van Igueriben gevangen zou worden genomen, gaf de generaal bevel, deze positie op te geven en trok zich met de troepen °P Anoeal terug. Daarbij viel de vijand he vig zijn linkerflank aan. Bij het aanbre ken van den ochtend van Donderdag, kwam d'e generaal te Anoeal aan met de troepen, die hij had weten bijeen te Liuj- gen. De inboorlingen begonnen nu 00 deze plaats te omsingelen. In de vroegte deden zij een heftigen aanval; generaal Sylvester liet daarom alle vooruitgescho ven posities ontruimen. Anoeal was dus geïsoleerd, maar er bevond zich geen en kele soldaat meer; alle troepen waren ver trokken in de richting van Dardris. Gene raal Sylvester was met zijn staf nog niet uit de stelling, toen de inboorlingen tot over het prikkeldraad kwamen. Onder een Hieronder vo'g', tea karakterschets, ontleend aan hex tijdschrift ,,The New- World", van den Terscben leider do Va lera, die op bet oogenblik tezamen met Lloyd George en Sir James Craig poogt de Ier. che puzzle op te lossen. Ls> Valera heeft meer dan eenig lerscb leider van tegenwoordig de genegenheid gewonnen van de Iersche jeugd. Dat is hem gelukt door niet alleen een lei der te zijn maar een der hunnen. Hij is als een ideaal school-hoofd. Ilij heeft niet alleen de strenge deugden, maar ook de deugden, welke hem in den smaak doen vallen. Hij is romantisch, heldhaftig, overwogen en betrouwbaar en altijd be reid om zich voor anderen op te offeren, /tijn vrienden spreken over hem als ,,Dev", en er zijn weinig leiders ge weest die tot minder naijver en meer kameraadschappelijke toewijding hebben opgewekt dan hij. De tijd is nog niet ge komen om hem als staatsman de maat staf aan te leggen. Slechts vijf jaar komt hij werkelijk naar voren in de Iersche politiek, en hij heeft een groot deel van dien tijd doorgebracht, in de gevange nis in schuilplaatsen of in ballingschap. Ten tijde van den opstand in Dublin in 1916 werd hij een legendarische fi guur. Er werden allerlei verhalen ver teld over zijn koelbloedigheid in het ge vecht, van zijn zorg voor de manschap pen onder zijn bevel, -van de bekwaam heid zijner krijgskunde. Van al de lei dende figuren van den opstand die in leven bleven, was hij het alleen rond wien onmiddellijk mythen werden ge weven door dc volksverbeelding, ten minste in zooverre het Dublin betrof. In tusschen was hij niet een van de lei ders van den opstand, was hij niet een van het zevental dat de proclamatie van do Iersche Re-publiek onderteekende. Dit heeft hem blijkbaar van een doodvonnis gered dit en het feit dat hij ia Ame rika geboren was. Er zijn sommigen onder de Valara's critici die hem zijn Amerikaanscho geboorte voor de voeten werpen. Maar hij was nog maar een klein kind toen zijn Iersche moeder hem al naar Ierland bracht, waar hij zijn jonge jaren doorbracht en te Black- rock Collego een Iersche opvoeding kreeg, en waar hij als een uitstekend voetballer bekend stond. Hij is meer Ier dan Napoléon Eranscbman was. Hij is een Ier door afstamming en overplan ting. Toch zijn cr trekken van z'n Sp&anscb- Amerikaanschen vader in zijn gelaat. Maar hij heeft meer van een scholier dan van een soldaat in zijn verschijning. Zijn lange gestalte is ietwat gebogen en zijn gebrild gelaat is niet alleen be slist, maar ook goedaardig. Hij is pro fessor in de wiskunde, hij is gehuwd en heeft verscheidene kinderen, en het is mogelijk dat dit de belangrijkste feiten van zijn levensgeschiedenis waren ge bleven, indien niet Sir Edward C-arson Duitsche geweren in Ierland had ge ïmporteerd en de Iersche quaestie in plaats van een siemmingsquaestie een quaestie had gemaakt van kanomen en bommen. Hiermee is niet gezegd dat Sir Ed ward Oarson De Valera een patriot moest maken, die naar de onafhankelijkheid van zijn vaderland verlangde. Maar het was Sir Edward Carson die de nati onale beweging van John Redmond deed stranden en zoo plaats maakte voor de intenser nationale beweging van de jon geren. Ierland was tot dat oogenblik onverschillig geweest voor Sinn Fein, maar het viel terug op de Sinn-hein-be weging als op zijn tweede verdedigings linie, toen de loopgraven van Red monds groep niet langer waren te ver dedigen. 't Moest toen nieuwe leiders zoe ken en nieuwe stellingen, en het koos in«- stinctief als zijn leiders den jongen man die de verpersoonlijking was van een legende van r idderlijkheid te midden van de tragische gebeurtenissen in de Paasch- week van 1916. Ofschoon hij begon als soldaat in den opstand, toch heeft de Valera zich sinds dien meer op het veld van de politieke dan op dat van den oorlog ontwikkeld. Hij is niet de militaire maar de poli tieke leider van de Iersche Republiek. Hiermee is niet gezegd dat hij het meest oorspronkelijke intellect is van de bewe ging. Die onderscheiding komt toe aan Mr. Arthur Griffith, die de Sinn Fein VRIJ NAAR HET DUITSCH, TWEEDE DEEL. il. Maar, daar gij' u zelf met liet overige dienstpersoneel op een lijm plaatst, zie ik niet in, waarom ik mij over uwe aan gelegenheden meer zooi bekommeren, dan over die der werkmeid. Gij kunt dus een vrijen namiddag hebben, maar niet van- daog, niet voor aanstaanden Zondag. Ga nu heen." De dag, dien Augusta met koortsachtig ongeduld verwacht had, brak eindelijk aan. Mevrouw Lehmann scheen half en half ge negen het gegeven verlof te herroepen, maar een bijzonder weerspannige uitdruk king in de oogen liarer nicht hield haar daarvan terug. Het meisje was misschien in staat, zidh openlijk tegen hare macht te verzetten en daarop mocht zij het toch niet laten aankomen. Zij was wegens dc „naastenliefde", waarmede zij de nicht van haar overleden echtgenoot in tiaar huis had opgenomen, zoozeer bewonderd en geprezen van den kant harcr intieme vriendinnen, dat zij het meisje on mogelijk juist nu kon wegzenden Maandagavond is te Bonn, aan de gevol gen van een operatie overleden Karl Trim- ibornj de welbekende leider van het Duit sche Centrum. Hij bereikte den leeftijd van ruim 67 jaar. In Trimbom verliest de Duitsche Katho lieke partij een man van groote beteekenis, die haar in moeilijke dagen krachtig en doortastend heeft geleid. hagelbui van kogels moesten de generaal en zijn officieren op goed geluk terug schieten. Hoe het met hen afgcloopen is weet men niet. (Alle overige berichten zeggen dat zij gesneuveld zijn. Red.) De tioêpen trokken op Dardris terug, dat 40 K M. verdler gelegen is, en moesten 15 K.M. afleggen door een nauwe kloof, het geen zij ondanks het vijandelijk vuur, met groote dapperheid deden. Zij namen onder weg de tusschengelegen posten op en be reikten Dardris volgens de bevelen van generaal Sylvester. De stand der onderhandelingen. Dc correspondent van de „Manchester Guardian" te Dublin weet te vertellen, dat de voorstellen, welke De Valera uit Ierland mee terug heeft gebracht, nog niet aan het Iersche volk zijn medege deeld. Het meerendeeil der ledien van het Kabinet zijn er van in kennis gesteld, doch hun beraadslaging heeft nog niet het stadium bereikt, waarop een antwoord aan Lloyd GeoTge mogelijk is. De Valera verzekerde den correspondent dat hij zeer verlangend is de bevolking mede- deeling te doen van een goeden voort gang in de onderhandelingen, doch op het oogenblik, en misschien gedurende eenigen lijd, is hij niet in staat mede te deden boe de huidige positie is of wat het volgende stadium zal zijn. Sir James Craig heeft Belfast verlaten 0111 een korte vacantie in Schotland te nemen. Dit wordt als een bewijs be schouwd dat men geen onmiddellijke ont wikkeling van zaken in Ulster verwacht. Moeilijkheden bij den ivapenstlstand. Langzamerhand beginnen, naar mate de wapenstilstand langer duurt, moeilijk heden te rijzen bij het stipte nakomen er van. Zoo heeft de commandant der ver bindingsofficieren in het Iersche repuhli- kehische leglr een orde uitgevaardigd, waarin hij mededeelt allen verbindingsof ficieren in de gebieden, welke onder de krijgswet sitaan, te hebben verordend niet langer met de Britsche officieren samen te werken bij de handhaving van den wa penstilstand, zoolang dezen ze niet in hun functies van officieren van lief I. R. A. erkennen. Intusschen beklaagt de waarnemend burgemeester van Cork, Barry M.-Egan, zich over het optreden der militaire au toriteiten in zijn gebied. De geest, waarin de wapenstilstand door de onder-gene raal Strickland's bevel staande troepen wordt nagekomen, brengt de bevolking lot wanhoop. Gewapende patrouilles loo- pen dag en nacht door de straten van Cork; zij jagen de markten uiteen en houden de postkantoren nog steeds geslo ten. De levensmd delen voorzien! ng laat al les te wenschen over en de behandeling der gevangenen is onvoldoende. MILLERAND AAN HET WOORD. Dc te Havre gevierd wordende Fransche marineweek beeft een schitterend verloop. Maandag hield Millerand een wapen schouw over het Fransche eskader en de Engelsche en Amerikaansche oorlogssche pen, die het feest opluisteren. Do revue eindigde met een duikbootenaanval. Aan liet feestmaal, dat in het gebouw van de K. v. K. plaats vond, hield de Fransche president een rede, waarin hij er op wees, dat Frankrijk den vrede wil. Dezen heeft bet naar binnen verkregen; Frankrijk wil hem ook naar buiten handhaven. Aan het liberale en vredelievende Frankrijk zal het niet liggen, indien de vreeselijke oorlog, welke het land zooveel offers gekost heeft, niet de laatste der oorlogen zal zijn. Frankrijk heeft vertrouwen in de macht van het gezond verstand. Het zag het ge vaar te nabij om te durven risqueeren er 'het slachtoffer van te worden. Het recht en de rechtvaardigheid zijn de eenige meesters, velke Frankrijk erkent en het wil slechts sterk blijven om deze beide te doen eer biedigen. Na afloop van de vlootrevue heeft Mille rand een schrijven gericht aan den minis ter van marine 0111 dezen te complimentee- De hemel schitterde in een vroolijk blauw, de lucht was zacht en warm, haast als in Mei. Geen blaadje bewoog zich, slechts nu en dan een zacht suizen door de kronen der boomen, die gedeel telijk hun zomergroen reeds hadden verloren, en trotsch met het veelkleuri ge gewaad van den herfst pronkten. Met haastige schreden ging Augusta over den weg, dien zij gedurende de laatste dagen zoo dikwijls in haren geest gevolgd had. Een koepel, die over een het vergezicht belemmerend woud scheen te zweven, trok in 't voor bijgaan haar oplettendheid dat was zonder twijfel het kasteel, waarvan men haar had gesproken en in welks nabijheid de fabriek van den heer We ber lag. Ah daar kwam ook een hooge schoorsteen te voorschijn in een half uur, op zijn hoogst, zou zij haar doel hebben bereikt. Plotseling vertraagde zij haar schre den opnieuw was een twijfel in haar opgekomen. Zou Max met z'n ouderwet- sche begrippen van vrouwelijke terug houding den misstap, dien zij op het punt stond te doen, niet afkeuren, niet ongepast en vernederend vinden. Zou het. niet beter zijn, dat zii terugkeerde. ren niet de houding en hot gedrag der equipages. Dc wapenschouw, a 1 cl us de prfe- siuent, heeft volkomen het vertrouwen ge wettigd, dat Frankrijk in zijn marine stelt. De aanwezigheid van Engelsche en Ameri kaansche oorlogsschepen, zoo zegt Mille rand dan verder, heeft het feest bijzonde ren luister bijgezet. In vereeniging met on ze geallieerden hebben onze handels- en oorlogsvloten ons de overwinning doen be halen door veiligheid der zeeverbindingen le handhaven. Frankrijk, dat ten zeerste op den vrede gesteld is, rekent op zijn oor logsmarine, evenals op zijn leger om zijn veiligheid le waarborgen en zijn rechten te doen eerbiedigen. LORD NORTHCLIFFE. Lord Northcliffe, die naar men weet een reds door de Ver. Staten onderneemt, is te New-York aangekomen, waar hij door een groep van aanhangers geestdriftig is be groet. Natuurlijk werd hij geïnterviewd, doch hij verklaarde dat het hem legenstond om in het buitenland Britsche binneniand- sche aangelegenheden te behandelen. Het geen niet wegnam, dat hij er op liet volgen dat indien Lloyd George en Lord Curzon voor de Washingtonsche conferentie naar de Ver. Staten mochten komen, zij dit zou den doen niet als vertegenwoordigers van het Britsche volk, maar van een „wanke lende en gedescrediteerde regeering". Zij zouden in dezelfde positie verkeeren als president Wilson, toen hij in 1918 naar Europa kwam, gedescrediteeVd door de ne derlagen tijdens tusschentijdsche verkiezin gen. Lord Northcliffe begeeft zich begin Aug naar Nieuw-Zeeland, om daar de proble men der Stille Znddzee le bestudceren, ter wijl de hoofdredacteur van de „Times", die met Lord Northcliffe is meegekomen, naar Washington gaat om de voorbereiding der conferentie voor zijn blad le beschrij ven. EEN ZILVEREN BRUILOFT. Dc Koning en de Koningin van Noor wegen hebben onder groote deelneming van hun völ-k en de aan hen verwante vorstelijke huizen hun zilveren bruiloft ge vierd. In 1896 wend het huwelijk van Chris- tiaan Frederik, prins van Denemarken, met prinses Maud van Groot-Brittannië, zuster van Koning Eduard VII, in het Buckingpaieis te Londen gesloten. Negen jaar later, in 1905, bij de afscheiding van Zweden, besteeg Christiaan als Haakon VII den Noorschen troon. Tal van geschenken werden het ko ninklijk echtpaar aangeboden, o.a. vijf Ja- pansche vazen van den Koning en Konin gin van Engeland. Een galamaaitijd van tweehonderd gas ten werd in Christiania gehouden, waar de Koning een dronk uitbracht op zijn ge malin, en zeide dat ze beiden met vreugde op de jaren van hun koningschap terugzien. Drie bekende figuren uit het Ameri kaansche leven brengen tezamen hun va cantie kampeerend in de bosschen bij Washington door. I-'resident Harding, Edison, de vermaarde uitvinder, Ford, de automobielenkondng. De drie vrienden sla pen in tenten, hakken hout en zoeken bra men. Interviewen laten ze zich niet. EEN AANKLACHT. Van Cauwelaert, de 'leider der Vlaam- sche Katholieken, heeft een aanklacht in gediend tegen het dagblad „La Métropo- le" wegens laster. Het blad had n.'i. ge schreven dat Van Cauwelaert zich met de zelfde socialisten, die hij vroeger bolsje wieken en slechte vaderlanders noemde, heeft verbonden om de partijen der orde te overheerschen na zich döor hen te heb ben laten verkiezen. Van Cauwelaert eischt 50.000 fres. schadevergoeding. SCHEEPSBRAND. Reuter meldt dat er een brand heeft gewoed op het s.s. „Mauratania", hetwelk voor vertrek naar New-York gereed ligt. Het blusschingswerk geschiedde onder groote moeilijkheden. Uiterlijk is de scha de gering, doch de eerste-klasse rookzaal en eetzaal, alsmede de boekerij werden ernstig door het vuur getroffen. REGEN. Zaterdag heeft het op verschillende plaatsen in Engeland hard geregend. Te Swansea en in Oost-Yorkshire regende het vele uren achtereen; ook in Noord- Waks en Lincoln viel veel water. Op en kele punten zooals in het noorden van Leicestershire k'reeg men zelfs van het goede te veel zoodat de boeren al weer met bezorgdheid naar de grijze lucht kij ken. Behalve te Londen en omgeving, waar het nog flink warm is, is de temperatuur overal gedaald. MISDAAD? Naar de „Neu-e Freie Presse" meldt, is het bij het plaatsje Aussee in Stiermarken tot drie keer toe voorgekomen, dat 'n zo mergast geheel verdween. In alle drie ge vallen was 'n ongeluk zeer onwaarschijn lijk; niet aileen is de geheele omtrek tel kens afgezocht zonder dat men het lijk van den vermiste vond, maar buitendien waren het telkens jonge mannen, die ove rigens maar oei, fcorte wundeaug waren gaar. maken. Men vermoedt, dat zij mis schien door een vrouwelijke lokvogel van den weg zijn gelokt en daarna vermoord en begraven. Een onderzoek is gaande. Een groep kinderen uit Zürich. die een excursie maakten naar de bergen in de nabijheid van Luzern, wilden een ijs- grot bezoeken en staken daartoe een sneeuwgordel over. Deze was echter door een bergriviertje ondermijnd, zoodat plot seling de sneeuwlaag bezweek en kinderen en gidsen wegzonken. Drie kinderen wer den later dood teruggevonden. Op een conferentie van de haven arbeiders der Noordzee- en Oostzee havens, welke in den loop dezer week te Hamburg zal worden gehouden, zal over de hoogte der toekomstige looneischen en de opzegging der Joontarieven op 1 Augus tus een besluit genomen worden. De voor aflevering aan de Entente be stemde stoombooten „Santa Theresa" van de Hamburg-Zuid Amerika Stoomvaart Maatschappij en „Elberfeld" van de Bremer Argo lijn, zijn in zee gegaan. Op de bol er veiling te Breinen van 23 Juli werd ais hoogste prijs 2710 en als iagasle prijs 2550 Mark betaald per 50 K.G. boter le kw. Het aanbod was geheel on voldoende voor de aanvraag. Te Stettin wordt een nieuwe Stoom vaart Maatschappij, de Duitsche Orient Lijn A G. opgericht met een kapitaal van 6 rnil- lioen Mark. Deze maatschappij zal een ge regeld verkeer tusschen Stettin en de Oost zeelanden eenerzijds en de Middellandseiie Zee, inzonderheid de Orient, anderzijds, onderhouden. De „Dusseldorfer Zei king" is door de Fransche bezettingsoverheden weder voor 3 maanden verboden. De in Coblenz en Essen gevoerde on derhandelingen, om de staking der Rijn- schjppcrs te doen eindigen, hebben tot resultaat gehad, dat de machinist en stokers den arbeid Woensdag weder wil den hervatten. Thans hebben echter ook de matrozen looneischen gesteld, zoodat weder onderhandelingen noodig zijn. De hervatting der Rijnscheepvaart is derhalve opnieuw twijfelachtig geworden. De Keulsche boekdrukkers, zooals wij meldden, zijn ia staking gegaan wegens looneischen. De door de staking getroffen couranten geven onder den titel Neukölner Blatt en Kölner Zeitung morgenbladen uit Dc Rheinische Zeitung en de Sozial Repu- blikanische Zeitung verschijnen, daar deze de eischen der drukkers hebben ingewil ligd. Van de Russische grens wordt gemeld; Volgens een bericht uit Warschau zou de Hongaarsche, in Russischen dienst overgegane communist, Bela Kun, bij een poging in Polen communistische propa ganda te organiseeren, in hechtenis zijn ge nomen. In de Wittkowitzer Eisenwerke zullen 1500 arbeiders worden ontslagen. Een ver der massa-ontslag zal binnenkort volgen, Uit Slowakije worden weder loondalingen gemeld, in de textielindustrie met 30 pet en in de houtindustrie met 20 pet De „Vorwarts" verneemt, dat Maan dag te Berlijn een kabinetszitting heeft plaats gehad, waarin o.m. behandeld is het vraagstuk van den vrede met Ame rika en dat van Opper-Silezië. De Yougo Slawa meidt, dat zich onder de arbeiders van Yöugo Slavie een roode garde gevormd heeft, ingericht volgens het voorbeeld van Moskou. De prins-regent van Servië beeft in den laatsten tijd veel dreigbrieven ontvan gen. Het staat vast, dat de leiders der beweging, de Y-S. afgevaardigden Ker- vaclic Moeser en Vic zijn in wier han den de geheele organisatie berust. Na huiszoekingen zijn 3 personen ge arresteerd. Een bericht uit Moskou deelt me de, dat tengevolge van hevige onlusten de staat van beleg over Moskou is af gekondigd. Iedereen, die het publiek voorlicht, spreekt over zuinigheid; de Nederlandsdie spoorwegautoriteiten verspillen den kost baren tijd der reizigers desondanks Of meer dan ergerlijke wijze. Aldus een klacht in de „Vrijzinnig-De mocraat". Het blad geeft voorbeelden: In 1914 Kepen van Amsterdam naar Rot terdam voor den middag 12 treinen met een gemiddelden duur van 1 uur 28 minuten; thans loopen er 11 treinen met een gemid delden duur van 1 uur 55 minuten. De sneltreinen, die niet te Haarlem stoppen en die in 1914 1 uur en 10 minuten noodig hadden, gebruiken thans 1 uur 32 minuten Neemt men langere trajecten, dan is het nog veel erger. In 1914 reisde men van Amsterdam naar Dordrecht met den snel trein in 1 uur 46 minuten; in 1921 doen dc sneltreinen hier 2 uur 12, soms 2 uur 26 en meer over. In 1914 kwam men van de hoofdstad naar Roosendaal in 2 uur 32 minuten; dit neemt in 1921 2 uur 50 minuten.... met den D-trein. Anders zelfs het is wèl per sneltrein 3 uur 22 minuten. Bij gebruik en het aan het toeval overliet, haar weer met haar beminde samen te bren gen Hoe meer zij de fabriek naderde, hoe dieper haar moed zonk. „Neen, ik wil het plan opgeven," prevelde zij eindelijk„Zonder te zijn gezocht, kan ik zijn huis niet betreden. Maar om- keeren.. neen, waarom, zou ik geen wandeling mogen doen Zij ging langs een heg, die eennroi aangelegden tuin insloot, in welks mid den zich de witte muren eener kleine villa verhieven. Zonder dat zij het zich zelve bewust werd, bleef zij staan en liet hare blik ken dwalen over de, naar het scheen geheel onregelmatig geplaatste uit hoeken. Eensklaps trad zij verschikt een schrede achteruit en bedekte hare voile, zoo vlug de bevende handen het konden', haar bleek gelaat. Een poosje stond zij daar onbeweeglijk, dlan 4rad zij voorzichtig nader en keek nog eens over de lage om heining. Zij had zichmiet vergist: het was Max. Nauwelijks twintig schreden van haav verwijderd stond hij, -half achter eenige struiken verscholen, en naast hem een jonge dame. De stommen dror.gen duidelijk tot has*' do--'- of*to-°on zi> de woordten niet kon ver-staan. Een hevige jaloersohheid maakt zich van haar mees ter, en ontnam haar voor een oogenblik alle bekwaamheid om bedaard na te den ken. Dat was dus de reden, waarom hij hare tegemoetkoming aan het station min achtend had teruggewezen! Hij beminde eene andere! Met brandende wangen en fonkelende oogen staarde Augusta op de twee, die nu voortwandeiden en spoedig daarna tus schen de struiken verdwenen. Een oogenblik was Augusta besluiteloos, dan richtte zij haar schreden naar de villa. „Het zal haar niet gelukken," prevel de zij. „Zijn liefde is de laatste hoop, die mij nog overblijft, en wat het ook moge kosten, ik wil en moet ze terughebben." Toen Augusta door de voordeur, dóe half open stond, binnentrad, bevond zij rich in een hooge, smalle gang, waar links en rechts verscheiden deuren waren. Be sluiteloos keek zij om zich heen. „Jufrouw Wiihelmi?" Alsof men haar op een slechte dead had betrapt, schrikte zij op. De bijna onSJ.°?" vige verbazing, waarmede mevrouw hagen haren naam iicemito. br„< i - in de wa r. t* WnivU vervoiflrd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5