KODAK'S en FILMS „Funke's Roggebrood" REISSEIZOEI GëLDLEENING GROOT f 110.- RESTANTEN bianco papier O. Drukkerij JE SPAARNESTAD'" BinnenL Nieuws, Orde en Arbeid, Stoomvaartlijnen. N.V. EICHHOLT1' TELEFOON 3151 I Groote Markt 23a, Telefoon 744 St. LANIBERTUSSTICHTING F. Til. EVERARD, Gemengd Nieuws EEN WETHOUDER AANGEREDEN. Kunst en Kennis. UIT BOEK EN BLAD. Comestibles- en Delicatessenhandel GROOTE HOUTSTRAAT 118 ONTVANGEN: HOLLANDSCHE JAMS, NIEWE OOGST ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN Schouten's - Megasijn van Foto-Artikelen Als U het versche eitje en de ge- meubileerde boterhammetjes van het twaalf uurtje heeft genoten, smaakt U het sneedje ROGGE BROOD nog het lekkerst van al. Het is gezond en voedzaam en ver ve elt nooit. Ikunt U bij Uwen bakker koopen, het is gemerkt „M. FUNKE" N.V. SALM's Tabak- en Sigarenfabriek, Haariem - Licht Sumatra Zandblad 8, 10,12,15 cf. BLOEMENDAAL HAARLEM Verstrekt Credïetforïeven ©p het Binnen- en Buitenland Verleent gratis hare bemiddeling bij verzekering van bagage op reis Gelegenheid tot het bergen van koffers en pakketten van waarde in hare Brand- Inhraakvrije en onciergrondsche klyizen BB to PVEBVEEH. 6J7„ O B L i G AT I N in stukken vanaf f 10ÖO, f 500, f 10©, tot den koers van 99% Te verkrijgen bij: AMSTERDAM - HAARLEM. O aan rollen van 75 c.M. breed a 25 cent per Kilo NASSAULAAN 49 HAARLEM van deze sndverbinding mag de reiziger aan het station Rotterdam Delftsche Poort 11 minuten uitrusten van de vermoeienis van het reizen 1 Zoo is het overal. Vóór den oorlog duur de de reis van Groningen naar Zwolle 1 aur 40 minuten; thans 1 uur 58 minuten. De D-trein doet er zelfs 1 uur 47 minuten over. De Groninger is in 1921 in 4 uur 17 mi nuten in Amsterdam; in 1914 deed hij het zelfde traject in 3 uur 57 minuten. De reis van den Haag kost hem thans 5 uur 5 minuten, terwijl hij daaraan in 1914 4 uur 23 minuten besteedde. Het schijnt wel, dat de directie van de Nederlandsche spoorwegen propaganda wil maken voor het luchtverkeer. Hoewel dit op zich zelf zeer prijzenswaardig is, ligt het toch nimmer in hare lijn. Integendeel. Zij behoorde door gestage verbetering van hare dienstregelingen aan te toonen, dat de spoorwegen nog een zeer goede toekomst hebben voor het passagiersverkeer, dat het nog in onafzdenbaren tijd niet mogelijk zal zijn per auto even snel en zeker te reizen als per trein. Maar.er is geen concurrentie meer tusschen de spoorwegmaatschappijen en in den oeconomischen wedstrijd met vliegtuig en auto haalt de trein nog te gemakkelijk de overwinning. De Regeering, die de dienstregelingen moet goedkeuren, schijnt machteloos. Hare goedkeuring op de zoo zeer verslechterde dienstregeling bewijst het; De wijze, waarop de spoorwegen thans onder de vigueur van de particuliere mono polistische exploitatie worden beheerd, is wel hei beste bewijs, dat men zijn bezwaren tegen staatsexploitatie zal moeten overwin nen en haar zal moeten aanvaarden. Deze klachten zijn zeer gezond en zij kunnen niet genoeg in het publiek herhaald worden. De conclusie, welke „de Vrijzinnig- Democraat" echter achter zijn beschouwing laat volgen, dat n.m. alleen van Staats exploitatie heil te verwachten is, deugt niet. Men zie maar eens naar het buitenland, waar de bureaucratie van den staatsdienst het nog erger gemaakt heeft dan bij ons. Laat een onophoudelijke critiek trachten den geest bij het spoorwegbeheer te wijzi gen, dat is meer waard dan propaganda voor Staatsexploitatie. EIGEN OE VREEMD? Onder het opschrift: „Eigen of Vreemd" wordt in het jongste nummer van „Nederlandsch fabrikaat" het vol gende medegedeeld: „Het volgende schrijven kregen wij de zer dagen van een Nederlandsch fabri kant. „Om U eens even te laten zien hoe Nederlandsche winkeliers oordeelen over Nederlandsche fabrikaten. Heden was een dezer Heeren bij ons en deelde het gesprek, hetwelk er om ging waarom hij betrekkelijk zoo weinig zaken met ons deed, heel open mede, „och ziet U, Uw goed is ontegenzegge lijk beter dan het bnitenlandsche, maar op Uw goed verdienen wij een vast per centage en de menschen weten wat zij betalen moeten, maar het buitenlandsche kunnen zij niet goed beoordeelen en daardoor verdienen wij er wat meer aan." Van zijn standpunt uit, goed gerede neerd, maar voor het publiek totaal ver keerd. Als het publiek dus zelf riet vraagt naar Nederlandsche fabrikaten, worden deze niet aanbevolen door de H.H. win keliers. net zal o.i. niet verkeerd zijn U dit eens ook in Uw blad bekend maakt. U wilt daarbij s.v.p. onzen firmanaam wel weglaten." Commentair dunkt ons overbodig. .Waarmede evenwel niet gezegd wil zijn, dat hiermede bewezen wordt, dat een geval als hierboven vermeld algemeene regel is. Maar waar zooiets voorkomt is het toch wel zaak die ter algemeene kennis van het publiek te brengen." ,DE HEIDEBRAND BIJ AMERSFOORT. Naar wij vernemen, wordt het optreden van den Kaderlandstorm met toegevoegd personeel bij den brand op de Leusderhei- ■de ten zeerste geprezen door militaire autoriteiten, die atien zonder ondersaheid den Kaderlandstorm grooten lof hebben toegezwaaid voor de onverschrokken en energieke wijze, waarop de leden van dit opleidingsinstituut hebben meegeholpen deze ramp Ie beperken en te localiseeren. In verband hiermede heeft de inspec teur van den Vrijwilligen Landstorm, de kolonel van den Generalen Staf J. L. ten Bosch, een dagorder uitgevaardigd, waarin hij dien Kaderlandstorm zijn hulde betuigt voor dit lofwaardig optreden. De Minister van Oorlog beeft een bijzon dere tevredenhcidsbetuiging gericht tot de troepen van het garnizoen te Amersfoort en omgeving, welke hebben deelgenomen aan ihet tegengaan van de bosch- en heide branden in de omstreken dier stad. OPHEFFING DER PASVISA? Men schrijft uit den Haag aan het „Hbl.": Met reden mag men de vraag stellen, of het er ooit nog van komen zal. Indertijd hebben wij bericht, dat de Nederlandsche regeering, naar aanleiding van een dus danig verzoek der Belgische, de wederzijd- sche opheffing der pasvisa zou overwegen. Dat was einde Mei van dit jaar. En ver blijdend was de mededeeling, welke wij toen daarbij van zeer bevoegde zijde ont vingen, „dat bij de autoriteiten (voorname lijk in de grensstreken), wier oordeel over deze quaestie moest worden ingewonnen, op spoedig antwoord was aangedrongen." Maar nu is het al weer twee maanden verder, einde Juli, zonder dat we allevel iets van een beslissing hebben gehoord. Later heeft men ons nog medegedeeld, dat de opheffing der visa zich waarschijnlijk ook uitstrekken zou tot andere landen, met name Engeland. Werd hierdoor wellicht nieuw opont houd veroorzaakt? Of bleef het spoedig begeerde antwoord der autoriteiten in de grensstreken uit? Hoe dit zij, nu we telkens opnieuw lezen van de opheffing der pasvisa in het bui tenland (pas nog tusschen Frankrijk en Engeland), is het toch erg spijtig, dat we hier nog steeds niet van die ellende zijn verlost. In de lente mochten we een stille hoop koesteren, dat er in den nazomer wat vrijer verkeer tusschen de voornaam ste landen rondom ons zou zijn, maar nu zal de groote stroom van reizigers heet den zomer den last nog moeten dragen. Weet men eindelijk waarom? Gelden de bezwaren tegen opheffing der pasvisa dan alléén voor ons land? Het ware te wen- schen, dat men ons dit althans dan eens recht duidelijk maaktel NEDERLAND EN PERU. Naar het Peruaansche consulaat-generaal te Amsterdam uit Lima verneemt, is de buitengewone gezant, door Nederland af gevaardigd ter bijwoning van het eeuw feest der Peruaansohe onafhankelijkheid aldaar officieel ontvangen. Er werden hem militaire eerbewijzen gebracht en de Ne derlandsche buitengewone gezant en Peru aansche regeeringspersonen wisselden har telijke redevoeringen. De Peruaansche couranten schrijven op vriendelijke wijze over onzen vertegen woordiger. Het dolzinnig gojakker met automo bielen en motorfietsen, zoowel in de stad als op de buitenwegen, heeft Zondag zoo meldt het „U. D.", wederom aanleiding gegeven tot een ongeluk, dat wonder ho ven wonder goed is afgeloopen. Op den straatweg tusschen Scherpen- zeel en Renswoude moesten twee elkan der tegenkomende auto's elkaar passee- ren. De groote vaart, waarmede de eerste wagen reed, had tot gevolg dat deze, na voor den ander ietwat op zij te zijn ge gaan, bij het weder sturen naar het mid den van den weg, zóó slingerde, dat de auto tegen een wielrijder opbotste, die aan den rechterkant van den weg reed. Deze wielrijder de heer Kettlitz, wet houder van Utrecht werd van z'n fiets gesmeten, 't rijwiel raakte onder de auto en werd vrijwel in elkaar gereden; de heer Kettlitz werd terzijde van den weg geslingerd en bezeerde zich aan armen en beenen. De auto reed nog een eind door, en stopte toen even; de inzittenden keken om, maar toen zij zagen dat de omver geworpen wielrijder probeerde op te staan, vonden zij het niet noodig zich verder voor het geval te interesseerai. De auto reed aanstonds verder. De heer Kettlitz was door den val niet bij macht© ver te loopen, zijn fiets was zóó gehavend, dat ze totaal on bruikbaar wasgelukkig was een auto- bilist uit het Gooi, die even later voorbij kwam, zoo welwillend den heer Kottlitz op te nemen en naar Zeist te brengen, vanwaar hij verder per trein Utrecht kon bereiken. VERNUFTIGE WRAAKNEMING. Een juffrouw in de Tollenstraat te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar bovenburen de afvoer buis van den W. 0. hadden afgesneden en d© leiding naar haar bed hadden ge voerd, waardoor dit geheel is bedorven. Ten huize van een geneesheer te Arnhem zijn zeven personen, die ten gevolge van het gebruik van flesschen melk lijden aan ingewandsziekte. Te Leiden is de 20-jarige J. v. T., dermate door een mug gebeten, dat hij volgens de „Leidsche Courant" bloedver giftiging bekwam en binnen twee dagen aan de gevolgen overleed. Te Leur is het lijk gevonden van den 30-jarigen R. uit Breda. Het lichaam was hevig verminkt door messteken en slagen. Bij de Amsterdamsche politie is aangifte gedaan, dat in de omgeving van de Kalverstraat is gerold een portefeuil le, inhoudende 32 bankbiljetten van 1000 mark. BRAND EN VERZEKERING. Men meldt uit Zevenaar aan het „Hbl.": Het blijkt dat in deze betrekkelijk kleine gemeente veel gezinnen niet ver zekerd zijn tegen brandschade. Na den grooten brand van Zondag ochtend, waarbij vier gezinnen, door niet verzekering van hun inboedel, gedupeerd werden, is een groot aantal anderen ein delijk de oogen geopend en nu loopt het storm bij de agenten van brandassuran- tiën om zoo gauw mogelijk een verze kering te sluiten. Door enkele ingezetenen, is reeds een mooi bedrag en een aantal meubelen en kleeren ingezameld, zoodat in den eersten nood is voorzien. DE INKTWERPER. H Men schrijft aan de „Msb.": In vroegere jaren amuseerde men zich des zomers in de bladen met de groote zeeslang. Telken jare in den zomer zagen allerlei zeekapiteins de halvemijlen lange „kraak" uit de diepste diepten opkomen en weer verdwijnen. Langzamerhand is dat ge bruik verdwenen. Thans duikt voor het vierde jaair de fa- meuse „inktwerper" op. Voor het bevlekken der witte blouses en dameskleederen in de groote sleden zijn echter verschillende oorzaken. De ge- creosoteerde en met kopersulfaat be handelde heipalen, de verschillende met bijtende stoffen behandelde onderdeden van huizen druipen bij de geweldige warmte en worden daarom zeer ver dacht. Maar er zijn tal van zwarte bes sen, die door de vogels gegeten en mede gevoerd worden cn die later in ontbon den vorm uit de lucht op de blouses te rechtkomen. Men heeft b.v. de moerbezie, de mo ras nigra, die vooral vroeger veel ge teeld werd, om de bladeren die als zijde- rupsvoedsel dienen. De moerbezieboo- men komen vooral in de oude tuinen nog veel voor. De vruchten kleuren zeer sterk. Kunnen deze niet de schuldige zijn? Zoo treft men in de stadsparken en in de particuliere tuinen den vlierboom (sambacus nigra) met groote vlakke bloesems, die spoedig tot trossen, zwarte bessen aanrijpen. Men gebruikt ze als artsenijmiddel, maar ook om hare sterkkleu rende eigenschappen lot het ver ven van portwijn. Op deze bessen zijn vele soorten vogels zeer verzot; de rood borstjes, spreeuwen en andere vogels sle pen ze met honderden mede. Vallen deze op kleederen, dan vlekken ze sterk. En hoeveel van die hoornen hangen over de trottoirs. Ook deze werken mede om den „inktwerper" te doen ontstaan. Hieraan mag men ook wel eens denken, 't Gaat er mede als met het schieten op treinen. In de meeste gevallen zijn de berichten Be- zijden de waarheid. Dit wordt af en toe bijgevuld en opgeharkt. Het gebeurt nu dat een kiezelsteen op zijn kamt, hoog op de anderen kort langs de rails komt te liggen. De trein passeert; de uitstekende rand van het smelrollende rad raakt hom op zijn kant, de steem werkt ais een wip, slaat krachtig en snel omhoog te gen een ruit. Dan is er gescholen; is er toevallig een jager in de buurt, dan is deze de schuldige, alhoewel hij van den prins geen kwaad weet. Vaak zoekt men ver af, wat zeer nabij te vinden is. De muggenplaag te Watergraafsmeer. Zaterdagmorgen j.l. verscheen wet houder I. H. J. Vos, vergezeld van twee dames-leden der Gezondheidscom missie te Watergraafsmeer, om zich van bovengenoemde plaag op de hoogte te stellen. Op den Langeweg werden eenige be woners bezocht en gevraagd of er meer muggen waren dan vroeger, alsook of er zich bij de kinderen meerdere koorts verschijnselen voordeden. Beide vragen werden ontkennend beantw:ord. Aan d:n Linnaeusparkweg evenwel krioelden in de vestibules en aan de voorgevels dui zenden en duizenden muggen, hoewel de langpooters, de gevreesde malaria- muggen, verre in de minderheid waren. De klacht, als zou het met grond water gevulde, ontgraven terrein voor dezen weg de broedplaats zijn, lijkt onaannemelijk. De oorzaak moet ge zocht worden in het volgende: De omliggende terreinen waren be groeid met hoog, halfverdord opgaand gras. Ze bergden tienduizenden muggen, die door da zandopspuitingen verjaagd zijn. In verband met den noordelijken wind zochten de muggen een schuil plaats in de luwte. Zoo is het te ver klaren, dat men op den Langeweg gee nerlei last van do plaag had, hoe wel de afstand Linnaeusparkweg-Lange- weg betrekkelijk gering is. VEENBRANDEN. De „Asser Ct." geeft nog de volgende bijzonderheden over branden in de veen- streek van Drente In de nabijheid van Veenhuizen heeft Zaterdag en Zondag de brand nog steeds doorgewoed. De brandblusschers zijn steeds actief gebleven. Maandagmorgen brandde het nog in het veen. Het vuur is echter ver van de gestichten verwijderd en is ook niet erg krachtig meer, zoodat er Maandagmorgen van onmiddellijk gevaar geen sprake meer was. Er zijn geen hui zen verloren gegaan. Emmen heeft opnieuw veel angst door gestaan. Bij harden wind en droogte is er echter weinig aan te doen, dat het vuur steeds voortwoekert in de venen. Ergerlijk is het, dat verschillende veen- eigenaars zich vrij onverschillig toonen en niet alles deden wat strekken kon tot be teugeling van de ramp. Terwijl men er door inspanning van krachten in slaagde te Emmer-Erfschei- denveen en Roswinkelerveen het vuur meester te worden, zoodat het gevaar daar geweken scheen, stond het in andere dee- len der gemeente anders. Te Bargercompascuum en omgeving breidde 't vuur ziioh uit. Het liet zich aan zien, dat hier groote schade zal worden aangericht. Plaats 13 van den heer H. Bobk'er brandde fel. Het vuur tastte daar een oppervlakte van 4 H.A. aan. Huizen en te veld staande rogge en aardappelen zijn in gevaar. Huizen werden ontruimd. Het vuur naderde tot 20 M. korenvelden', tot 10 M. baggervoorraden en tot 30 M. bij huizen. Te Klazienaveen woedt de brand o.a. op de voenplaats van Alb. G. Dokter. Ook hier moet men voor uitbreiding vreezen. Noordelijker bij Vailhe, Valthermond en ten Oosten van Exioo en Odoorn be slaat ook gevaar voor uitbreiding van den brand als droogte en harde wind aanhou den. DE IJSVERGIFTIGING TE MEPPEL. Naar men aan het „Hbld." meldt, uit Meppel, is, na het onderzoek omtrent het geval van ijs vergiftiging aldaar het volgen de gebleken Ofschoon de voorraad ijswafelbrij, die op 9 Juli vermoedelijk aanleiding gaf tot dc vergiftiginsgevallen, geheel was ver bruikt, werd de brij, die voor den volgen den dag reeds was gereed gemaakt en voor den verkoop door de politie in be slag werd genomen ter onderzoek opgezon den naar het centraal laboratorium te Utrecht. Onwaarschijnlijk was het niet dat ook die nieuwe massa, gegeven het heete weder,door nog aanwezige bacillen zou zijn geïnfecteerd terwijl de nieuwe ijswa- felmassa, met uitzondering van de melk, uit geheel dezelfde grondstoffen was be reid, zooals uit het verhoor van den ver- kooper, afgenomen door den burgemeester en den inspecteur der volksgezondheid was gebleken. Bovendien waren ter onderzoek aangeboden eenige monsters ontlasting en braaksel benevens bloed van tien patiën ten. Daar ter afkoeling afgewerkte huiden- blooterszout werd gebruikt, verontreinigd met haren en dierlijk afval, werden ook hiervan monsters ter onderzoek opgezon den. Proefnemingen, op dieren genomen, wezen uit dat de gezonden ijswafelbrij geen schadelijke bestanddeelen bevatte, wat eveneens bevestigd werd door het scheikundig onderzoek. De gebezigde stof fen zijn dus geen oorzaak der vergiftiging. Bij bacteriologisch onderzoek van het hui- denhlooterszout werd'en wel bacteriën ge kweekt maar geen ziektekiemen. Het bloedonderzoek van zes patiënten bleek in verdunning 1 op 50, den bacil lus entertidis Gartner te agglutineeren. Op grond van dó uitkomst van het on derzoek van ontlasting en bloed der zie ken meent men de ziektegevallen te moe ten opvatten als besmettingen met den ba cil enteridis Gartner. De behandelende geneesheereri waren reeds van den aanvang af de meening toegedaan dat men bier te doen had met een sterk bactericide werking. Metaaiver- giftiging geeft ook als verschijnsel diarrhé en braken, doch alle patiënten hadden bo vendien hooge koortsen, welk ziektebeeld reeds dadelijk wees op een acute bacterie werking. De opvatting der geneesheeren 'wordt dus door de resultaten van het onderzoek bevestigd. NED. R.-K. VER. VAN KLEEDING- FABRIKANTEN. Dezer dagen hield de R.-K. Vereeniging van Da mescon fee tie-fabrikanten te Am sterdam haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer F. W. Caesar, directeur der N. V. Ferd. Veerkamp en Co.'s Lingerie- en Blousenfabriek. Een statuten-wijziging stond op de agenda, strekkende tot verruiming van het terrein der Vereeniging. Van organisatie van fabrikanten van damesconfectie werd de Vereeniging uitgebreid tot eene organi satie, die het cngros-kJcedingbedrijf in al zijn branches omvat, terwijl een interne in deeling werd gemaakt naar de onderschei dene vakgroepen. De eenheid vain belangen, op vele pun ten, der kleedingfabrikanten van welke vakgroep ook maakte deze reorganisatie tot eene, door het belang der fabrikanten geboden, noodzakelijkheid, terwijl de ver scheidenheid van belangen op vele andere punten een inwendige groepeering naar de verschillende branches (heerenconfeotie, damesconfectie, enz.) voorschrijft. In ver band met deze reorganisatie werd ook de naam der Vereeniging veranderd1 in: Ne derlandsche R.-K. Vereeniging van Klee- dingfabri kanten. Ten slotte werd het vraagstuk der Werk loosheidsverzekering besproken. Als leid draad diende daarbij een aantal vraagpun ten, aan de Vereeniging toegezonden door de Algemeene R.-K. Werkgevers-Vereeni- ging. Deze kwestie, die tengevolge van de bij de Regeering bestaande plannen voor de werkgevers uitermate actueel is gewor den, werd in een zeer geanimeerd debat van verschillende kanten bekeken en bediscus sieerd; na een i Ivoerige gedachtenwisse- ling, waarbij liet voor en tegen zoowel uit ideel als materieel oogpunt werd gewogen en gewaardeerd, kwam de vergadering tot de volgende conclusies: I. Normale Werkloosheid en crisis-werk loosheid dienen afzonderlijk geregeld te worden. II. T.a.v. de normale werkloosheid (daar onder begrepen seizoen-werk loosheid) moet een wettelijke verplichting tot verze kering komen. De uitvoering moet geschie den door de betrokken belanghebbende groepen. Tegen crisis-werkloosheid is geen verze kering mogelijk. III. T. a. v. de normale werkloosheid (daaronder begrepen seizoen-werkloosheid) moeten de kosten gedragen worden door werknemer, werkgever, Staat en Gemeente, IV. De controle moet worden uitgeoefend door het bestuur van het verzekeringsfondi welk bestuur de vertegenwoordiging moet zijn van degenen, die bijdragen in de kos ten. WERKLOOZENKAS LAND- "i ARBEIDERS. Do Hoofdbesturen van den Nederland- schen Bond van Arbeiders in het Land bouw, Tuinbouw en Zuivelbedrijf, U.K. Bond van Bloemisten, Tuin- en Land- *ri>eHers, Chr. Lar.darbeidersbond en Fe deratie van Landarbeiders kwamen afge loopen week te Utrecht bijeen, om hunns houding te bepalen naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Ar beid, dat de contributie van de werkloo- zenkassen dezer bonden om in de toe komst een uitkeering van f 9.60 per week, gedurende 6 weken per jaar, mo gelijk te maken, moet worden gebracht op 30 ets. per week voor losse en 5c ts. per week voor vaste arbeiders. Algemeen werd betreurd, dat na her haald aandringen de Minister weigert bet subsidie-percentage van 100 ta verhoogen en men was eveneens alge meen van gevoelen, dat, indien den Mi- nistor bij deze weigering blijft, het niet mogelijk zal zijn de werkloozenkassen to handhaven. Besloten werd om, voordat in die ri k- ting stappen worden gedaan, alsnog oen bespreking met den Minister van Ar beid aan te vragen. Nederlandsch Fabrikaat In de aflevering van 20 Juli is opgeno men het slot van het artikel: Den Haag In dustriestad, verlucht met versohillende af beeldingen. Aan het slot van zijn belang» wekkend overziicht, komt de schrijver to( de conclusie dat waar in het begin der vo rige eeuw de Haagsche nijverheid van heel weinig beteekenis was, vooral in de laatsta jaren zij een levenskracht is gaan toonen, welke alle reden gééft tot de verwachting dat den Haag eenmaal een belangrijke plaats zal innemen onder de industrieste den van Nederland. Verder bevat deze wel voorziene afle vering een voorloopige mededeeling om trent de Haagsche Nijverheidstentoonstel- ling, waarbij is opgenomen de afbeelding van de zeer sprekende reclameplaat vooï deze tentoonstelling. Een uitvoerige uiteenzetting omtrent do inrichting van onze meelfabrieken, ©en be langwekkend overziicht omtrent de Neder landsche en Nederlandsch Oost-Indischa 'kinacultuur en kinahandel, terwijl van d« geregelde rubrieken in het bijzonder moet worden vermeld de zeer goed geslaagds „Van en voor de Vrouw". Burgers lijk, v. Bo' tcrdam naar New- Orleans, arr. 23 Juli te Cienfuegos. Maartensdijk, v. Rott. n. New-Orleana, pass. 25 Juli Ouassant. Noordam, van Now-York naar Rott., pass. 25 Juli nam. 2 uur 40 Prawle- point. Waiszawa arr. 26 Juli van Danzig te Rotterdam. y St. Augustine Abbey arr. 26 Juli van Br.-Ind» te Rotterdam. Jagersfontein vertr. 26 Juli v. Rott, naar Zuid-Afrika. Castor vertr. 25 Juli Tarragona naar Barcelona. Deuoelion, v. d. Levant naar Amst, pass. 25 Juli Wight. Dido arr. 26 Juli van Kopenhagen te Amsterdam. Euterpe arr. 25 Juli van Amst. t« Kopenhagen. Brabantia, uitr., vertr. 25 Juli van Lissabon. Gelria, thuisr., vertr. 25 Juli van Lis sabon. II itHBflBB a a h 3 sa Si a ëi at h t3 a KI H h k laiIiiBgRaBRgiaiBBiBiii ■aUBafll h b 55 E h b r gesloten mei goedkeuring Z. D. H. Mgr. A.'J. GALLIER Bisschop van Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6