In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Uit den Omtrek. INGEZONDEN. DONDERDAG 28 JULI 1921 e JAARGANG No. 13898 PER KWARTAAL J 3-25 PER WEEK I - 0 2a, FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57*/* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TEtEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- UIT DEN GEMEENTERAAD. ASSENDELFT. Voor den Inhoud dezer rubriek «teil Redactie zioh niet aansprakelijk. BEVERWIJK. CASTRICUM. VELSEROORD. VELSEN. HILLEGOM. ZANDVOORT. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i BURE A UXi De heer Reinalda kwam gisterenmiddag ïde raadszaal binnen met een groote, roode roos in zijn knoopsgat: Juli, rozenmaand, mid-zomer! En onze Raad vergadert maar getrouw door. Een agenda met 35 punten, een zitting van half twee tot half zeven, .waarbij dan nog een groot aantal benoe mingen moesten worden aangehouden, om .er geen nachtwerk van te maken. Mevrouw .Willekes vroeg niet ten onrechte of daar nu niets aan te doen was. „Ik neem met 3 Augustus a.s. vacantie, zei mevrouw; en heb dat gedaan in de meening, dat de maand Augustus wel als vacantiemaand, ook voor den Raad, zou worden beschouwd." De burgemeester kon tot zijn spijt niet toegeven aan den drang om de volgende maand niet te vergaderen. Het werk hoopt zich op; de Raad had er nu weer een voor beeld van, nu men drie weken niet bijeen was geweest. Dus moest kalm worden doorgegaan met om de veertien dagen bijeen te komen! Gezegend vooruitzicht bij deze tropische temperatuur. Geef ons toch spoedig een nieuwe ge- leentewet en maak van onze gemeentera den wat practischer colleges, liet is hoog noodig, dat de heeren tegen hun eigen arbeidslust beschermd worden. Waarom zoo'n raadszitting ook zoo lang moet duren? Daar hadt ge gisteren als No. 1 der agenda de interpellatie van den heer Peper over de relletjes te Haarlem in zake Groenendaal. Ge zet een gezicht als een vraagteöken? Heusch, herinner u maar een week of vijf geleden moest de politie een optocht van de communisten uit elkaar slaan. Daar wilde de heer Peper over interpelleeren in de daarop volgende raads zitting. Er was toen natuurlijk geen tijd en •de zaak werd drie weken aangehouden Daarmee is de aardigheid van het geval iv<i spreken in communistische propaganda- tual natuurlijk af. Maar de heer Peper 's nog niet genoeg verpolitiekt om dat in fe zien en te wachten op een volgenden keer, dat hij onder den yerschen indruk van een paar sabelhouwen op communis tische armen of beenen in den Raad kan fulmineeren. En op een snik heeten Augus tusmiddag begint hij over zoo'n vergeten geval te boomen. Belangstelling in den Raad beneden vriespunt natuurlijk. En dit gebrek aan interesse sloeg tot wrevel en verveling over toen onze communist op zijn gewone manier de geschiedenis der wereld van af de schepping begon op te halen om te totoogen, hoe de Haarlemsche commu nisten er toe gekomen waren vóór Groenen- daaal te demonstreeren. De voorzitter onderbrak lieni energiek. Maar de heer Peper ging door. Hij was gekomen aan den toestand der wereld vóór den grooten oorlog. De voorzitter verbood hem allerlei dingen te bespreken, die buiten het onderwerp der interpellatie vielen. Do heer Peper ging door met een schil dering te geven van de wereld in1924, wanneer de Amerikaansche vloot.... 1 oen ontnam de voorzitter hem kortweg het woord. Onder protest zag de heer Peper toen van dat deel van zijn rede af en begon weer bij de betooging van de Haarlemsche com munisten. 't Was een schandaal, dat de optocht was verboden, een schandaal, dat de poli tie met voelbare argumenten haar macht gehandhaafd had. Het was er op aangelegd, om dien dag bloed Ie doen vloeien, want.... ih het Groote Gasthuis lagen de verband middelen al klaar! Men moet den heer Peper zoo iets -hooren en zien betoogen met korte, 'zenuwachtige armstootjes en achter zooveel onzinnige, hulplooze frasen dan opeens het dreigement hooren: als het eens komen moet tot een kamp op leven en dood tusschen ons en de politie, ik beloof u, wij zullen onze vrouwen wel thuis laten en dan zal het er van langs gaan! Waarlijk om medelijden mee te krijgen! De burgemeester zei niet verplicht te zijn om op de vragen van den heer Peper te antwoorden. Voor ditmaal wildé hij toch wel 'n kort bescheid geven. We wet ver plicht hem om vergaderingen in de open lucht te verbieden en geeft hem alleen ver gunning daarvan af te wijken, wanneer het verlof voor zulk een betooging vijf dagen te voren is aangevraagd. De Haarlemsche commuuisVpn hadden zich voor de betoo ging bij het Brongebouw daaraan niet gehouden; dus kon de vergunning niet worden verleend. De politie heeft dus niets anders dan haar plicht gedaan, toen zij den geweiger- den optocht verbood. De heer Reinr.l trachtte die mecning te bestrijden. De burgemeester moest naar zijn meening een wat breeder opvatting hebben van de wet; dat deed men elders ook. Toen kwam de heer Bruch met de wet in de hand en toonde de dwaasheid van zulk een opvatting aan. De wet is op dit punt imperatief en laat geen gelegenheid om te marchandeeren. Wanneer een burge meester hier den termijn van vijf dagen niet in acht neemt, kan hij even goed bij verkiezingen de stembus een uur langer open laten. De heer Klein nam het laatste restje schijn van gelijk aan de zijde van den heer Peper weg door aan te toonen, dat op den bewusten Zondag niets bijzonders was gebeurd en er geen sprake van par tijdigheid was. De politie heeft eens aan een kleine groep onschuldige katholieke mannen, die op Hemelvaartsdag hun vreugde over den verjaardag van de Re- rum Novarum-Encycliek wilden luchten, het betoogen verboden. En hoe erg het wel gesteld was met die moorddadige plannen der politie, blijkend volgens den heer Peper uit de voorzorgs maatregelen in het Gasthuis, kon men hieruit opmaken, dat voor het bloemen corso in Bloemendaal dezelfde maatregelen waren getroffen. Laten de heeren be sloot de heer Klein verder ophouden met schelden op de politieagenten; dat zijn ook heel gewone arbeiders, menschen van vieesoh en bloed, die hun plicht doen, een voudig weg, niets meer en niets minder. Dat was gezonde taal tegenover het ge bazel van den heer Peper, die toch niet kon nalaten om twee moties in te dienen, welke beide verworpen werden. Verder zou een goed deel van den mid dag het woord zijn aan den Wethouder van financiën ter verdediging van voorstellen om verschillende leges en straatbelasting enz. te verhoogen. Maar door 'n onverwach- ten loop van het debat zou bet er niet van komen. Bij het eerste voorstel hield de heer Castricuni zijn maiden speech, vragend om den prijs van het gedrukte raadsverslag niet te verhoogen tot 15 (de oude prijs is f 2). De courantenverslagen zijn hoogst onvolledig aldus de spreker - wie der halve belang stélt in de handelingen van den Raad moet daarvan niet door de hooge kosten worden leruggehoudeu. En wat bleek? Dat voor den ouden prijs (van f 2.j geen tien menschen in Haar lem geabonneerd zijn op het officieele raadsverslag (en onder die zes of zeven betalende abonné's zijn dan nóg de redac- tie's der dagbladen!) Heel de bevolking doet het met die „onvolledige" kranten verslagen en overzichten, die Uet voordeel hebben, onmiddellijk te verschijnen, ter wijl het officieele verslag eenige maanden na datum uitkomt. Die vlieger ging dus niet op. Met steviger geschut kwam de heer Wol zak, die den heer Bomans te lijf ging we gens zijn stelselmatig negeeren der finan cieele commissie. Daar stonden hedenmid dag nu weer verschillende belastingzaken op de agenda en de commissie had er niets van gezien of gehoord. Daarbij komt, dat er zoo iets bezig is als een bezuinigings actie. Zou het niet gewenscht zijn, wan neer de financieele commissie den Wet houder daarbij steunde? De heer Van Liemt ondersteunde dit laatste denkbeeld en zei al Van plan te zijn geweest een interpellatie over de uitkom sten der bezuinigingsactie van mr. Bomans te houden. Deze laatste toonde zich een en al verbazing, en betoogde, dat hem per soonlijk niets liever was geweest dan bij zijn bezuinigingsonderneming arm aan arm met de financieele commissie te gaan. Deze bad echter voor de eer bedankt. Voorts was bij, mr. Bomans, in zijn contact zoeken met deze commissie verder gegaan dan eehig Wethouder vóór hem. Wij zullen de meeningsverschillen daar over de heeren onderling maar laten 'uit vechten en noteeren alleen, dat mr. Loosjes den wijzen raad gaf al deze zaken maar eens binnenkamers in een vergadering der financieele commissie uit te maken; en voorts, dat mr. Bomans een rapport toe zegde over de resultaten van zijn bezuini gingsactie, waarover de Raad versteld zal staan. Onder het gekibbel door had de heer v. d. Kamp een motie klaar gemaakt om de legesvoorstellen aan te houden, totdat de. financieele commissie daarover zou zijn gehoord, een motie, die zonder stemming werd aangenomen. Tot 'tan loe had de zitting al heel wei- 1 nig resultaat opgeleverd: het zou zóó blij ven. Het volgend punt: tolheffing op de veer pont over het Noorder Spaarne ontmoette verzet bij de heeren Groenendaal en de Braai. Mr. Bomans zei, hiermee nog wel een principieele beslissing te hebben willen uitlokken, n.m. vastlegging van Met begin sel der nieuwste wetswijziging, waarbij het aan de gemeente geoorloofd is om voor diensten, voor particulieren verricht, bij dragen in de kosten te heffen. En wij vreesden al een lang debat, toen de Wethouder er op eens heel koddig op liet volgen: maar nu wensch ik dit punt aan tc houden, om eerst de commissie voor de financiën te hooren Ook het volgend punt zou ten deele stranden. De nieuwe zwemschool aan de Kleverlaan zal volgens B. en W. alleen te gen betaling toegankelijk zijn. Dan kan de zwemschool aan de Houtvaart (welke nu gedeeltelijk kosteloos gebruikt kan worden) den geheelen dag gratis worden openge steld. De heer Groenendaal vond dat verkeerd- dan zal de school aan de Houtvaart spoe dig den naam van armen-zwemschool krij gen, meende hij. Daarom moesten beide inrichtingen gedeeltelijk kosteloos worden opengesteld. Mr. Bruch mocht betoogen, dat de Kle verlaan en omgeving geen behoefte aan een kostelooze zwemschool had en dat, wan neer daartoe in die buurt een gratis gele genheid werd gegeven heel Schoten er op af zou komen.het baatte niet; de heer Groenendaal hield vol en liet zijn voorstel in stemming brengen. Edoch, de stemmen staakten, zoodat een volgende maal moet worden overgestemd. Nu rees er een mof: lijkheid. Het plan is de zwemschool in de week van 8—14 Augustus te openen. Maar voorbereidingen kunnen niet worden ge troffen, als de Raad over twsp weken eerst een beslissing neemt. De heer Klein stelde toen voor, om maar vast door te gaan volgens het oor spronkelijk plan van B. en W. Dan kan men eventueel het kosteloos zwemmen voor het nieuwe badhuis nog invoeren, wanneer de Raad het voorstel-Groenendaal mocht aannemen. Aldus redde men zich uit de impasse. Een volgend punt van op zich zelf wei nig belang gaf ook al aanleiding tot een lang debat. De vereeniging tot bestrijding der tuberculose vroeg f 2421.09 vóór tee- keningen, welke zij had laten maken voor den bouw van een Ziekenhuis. B. en W. stelden voor om de helft te geven, waarmee de heer Koppen iiiet tevreden was: de ver eeniging moest het volle bedrag hebben! Onze lezers missen niets, wanneer wij de lange, vruchtelooze discussie over deze ar chitectdeclaratie onvermeld laten. Wel wil len wij opmerken, dat de burgemeester bij deze gelegenheid in de debatten ingreep en een krachtig pleidooi hield voor bezuini ging en een beroep op den Raad om den Wethouder van financiën te steunen. Dat woord was juist van pas en werd ge sproken op een moment, waarop de voor zitter kon toonen leider van den Raad te zijn. Het moment van den middag werd het debat over de inrichting van de openbare leeszaal en het verleenen van een subsi die van f 2000.aan de R.-K. Openbare Leeszaal. Deze voorstellen waren op de agenda ge nummerd respectievelijk No. 15 en 16. de voordrachten gelijktijdig aan de orde te stellen, waartegen deze geen bezwaar had. Wij konden de bedoeling van mr. Hage meyer heel goed begrijpen en waardeeren. Het is voor een Katholiek zeer moeilijk te stemmen voor de oprichting van een Openbare Leeszaal, omdat wij principieele bezwaren legen dergelijke instellingen heb ben. Mr. Hagemeyer herinnerde aan een recent geval in den Haag, waar in de Openbare Leeszaal de „Catechismus over -het Huwelijk" werd opgenomen. Er kwam een protest van Roomsche zijde, waarop geen acht werd geslagen. Toen 'vroegen de Katholieken om ten minste ook een ana loog katholiek boek op te nemen. Ook dat wérd geweigerd. Dit is inderdaad maar een voorbeeld. Wie dit nader bevestigd wil zien, leze er de achtereenvolgende jaargangen van „Boe kenschouw" maar op na. Voor een Openbare („neutrale") Lees zaal kan een Katholiek dus moeilijk iels voelen. Als overheidspersoon kan men hoogstens meegaan om daarvoor gelden uit de publieke kas te voteeren, wanneer de Overheid door subsidie de gelegenheid geeft tot oprichting van een Katholieke Leeszaal. Dan krijgt men het geval van de Openbare en Bijzondere school. Het was dus nog zoo gek niet, dat mr. Hagemeyer vroeg om beide voorstellen ge lijktijdig aan de orde tc stellen. Wanneer dt Raad mocht weigeren hel subsidie aan de R.-K, Leeszaal g<wt te keuren, dan was er voor de Katholieken zeker geen aanlei ding om voor de Openbare te stemmen. Mr. Hagemeijer drukte zich echter wat erg markant uit, waarop -de heer Reinalda vlam vatte en een hatelijke rede hield tegen ihet geldverspillen voor een z. i. on- noocNge R--K. Leeszaal, ©en rede, die veel -had van pon anti-papistisch relletje. Iets, wat te hinderlijker was na bet jongste debat over de benoeming van den Katho lieken heer de Kleermaeker die inmiddels voor ,,de eer" bedankt heeft). De heer Reinalda wist in zijn betoog nog eenige insinuaties in te ïassdhen over de eigen aardige mander van bezuiniging van het college van B. en W. Men -kon toch wel begrijpen, dat men er met dde paar duizend gulden voor de R.-K. Leeszaal niet af was. Mr. Bomans hield zioh -kalm en rede neerde heel sterk add-us: Wanneer ik ge woon radslid was, zou i'k tegen beide voordrachten stemmen uit zuimigheid-s- ortrerwegingen (wat b.v. de heer van Liemt deed). Maar nu ik wethouder ben en dus verplicht ben de besluiten van den Raad uit te voeren, nu werk ik loyaal mee. Mr. Bruch, onder wiens departement de Openbare Leeszaal ressorteert, hield daar op een kernachtig bet-oog, sluitend als een bus, oqi de billijkheid van bet sub sidie aan öe R.-K. Leeszaal aan te -too nen. Geen katholiek zou hem dat verbeterd hebben. De heer Reinalda, blijkbaar in zijn wiek gescholen, begon loen 'te scheid-en op het kantje van het parlementaire af; het college van B. en W. wist nu wel het geld te vinden, nu het om een subsidie aan een Roomsche Leeszaal ging. Anders was en ooit tijd en geld, wanneer eens liève wenschen van de sociaal -democraten verwezenlijkt moesten worden. Vraag eens om een bosch-sohool, om sportterreinen, ojn oen nieuwe H. B. S. en dergelijke, dan is *t altijd veel beloven en -Weinig geven; op de lange baan schuiven en deloyaal de besluiten van den -Raad saboteeren. jja<j Kite voorzitter dter roode fractie zich lüjkkiger kunnen uitdrukken! Al zijn :n nam hij op het terrein van tbr. Bruch, een wethouder die de süpt- ned-d en loyaalheid eer te ver drijft, dan er aan te 'kort doet, om de tegen partij doch maar zooveel mogelijk tege moet te komen. Ais een donderende Jupiter. rees dan ook de martiale figuur van onzen Onderwijs wethouder achter de tafel op en tot twpe, driemaal toe striemde hij den heer Reinalda met de geesels van zijn spontane welsprekendheid, dat deze nu wel eindelijk zijn verregaande brutaliteit zal hebben afgeleerd. Bravo 1 mr. Bruch; zulke taal moest eindelijk eens in onze Raadzaal ge hoord worden naast de donderredenen, die uw collega Bomans zoo nu en dan houden. Wij hopen dat dit onweer ver- frisschend heeft gewerkt. De roode heeren lieten hun venzet vallen en het subsidie aan de Katholieke -Leeszaal werd met overgroote meerder beid goedgekeurd. Mr. Slingenberg, die in de Eerste Kamer was opgehouden, en eerst tegen half zes -in de Raadszaal kwam, had nog gelegenheid om bij de behandeling van enkele voor drachten, betreffende Openbare Werken zijn licht te ontsteken. Bij de rondvraag hield de heer Klein een interpellatie over de Arbeidsreserve en de heer Roest over de mogelijkheid van gas- prijsverlaging. Van beide schijnt niet veel te komen; de arbeidsreserve heeft een zeer gebrekkigen proeftijd doorgemaakt en lang niet voldaan en aan gasprijsverlaging wordt nog niet gedacht, dank zij den brief van Gedepu teerde Staten, waarin ons de zuinigheid wordt voorgehouden! Raadsvergadering. Onze Baad ver gaderde Maandag 25 Juli 's avonds half- acht. Aanwezig 9 leden, afwezig met kennisgeving de heeren Vreeburg en Boon. Voorzitter de heer J. J.- de Boer. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Komt in behandeling de Sehoolbouw. De heer Mo lenaar, architect te Zaandam is aan wezig om de noodige inlichtingen te ge ven. De voorzitter deelt mede dat gerui- men tijd geleden reeds plannen ge maakt zijn, doch dio voorloopige plannen werden tengevolge van nieuwe Konink lijke besluiten door den Rijksbouwmeester afgekeurd. De heer Molenaar heeft daar op weder nieuwe plannen gemaakt en ingediend. Deze zijn door den Rijks- meester en door den inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem voor- loopig goedgekeurd. Met het oog op Rijkssubsidie moeten we touwen volgens voorschriften der wet en den Rijksbouwmeester. In de raad zaal hangen de verschillende teekenin- gen van het schoolgebouw. Alles maakte een goeden indruk en na eenige uit eenzettingen door den architect deelde deze mede, dat vo'gen-s zijn berekenen het schoolgebouw met alle ap- en de pendenties ongeveer op f 242.851 zou komen. Om die begrootingssom mede te deelen, had Z.Ed. geen bezwaar, dooh de verschillende kosten, waaruit die be grooting is ontstaan, werden in de open1- bare vergadering niet voorgelezen. Dit werd niet raadzaam geacht. De heer Sikkes zou met het oog op de grootste verantwoordelijkheid der le den de beslissing over het plan nog een 14 dagen aanhouden, teneinde de raadsleden in de gelegenheid te stellen de plannen nog eens goed te bestudeere^. De heer Aafjes wil dat ook en dan tevens de hoofden en onderwijzers ge legenheid geven hun oordeel over de plannen te zeggen; weUicht zou er nog van enkele nuttige wenken gebruik ge maakt kunnen worden. De voorzitter zegt, dat hij heusch het plan er niet doorjagen wü, doch dat hij niet voelt voor het voorstel tot op- schorsing. Ook de heer Molenaar vindt het niet practisch omdat het toch niet des raads is veranderingen aan te bren gen, wij zijn zoowat met handen en voe ten gebonden aan bet Rijkstouwtoezicht, Z.Ed. beschouwt dat uitstel voor 14 da gen als verloren. Op grond van deze verklaring schaart de heer Doffer zich aan de zijde van B. en Wi. on ook de heeren Aafjes on Sikkes trekken hun voorstel in, als uit stel geen nuttig effect kan sorteeren. De heer Sikkes doet nog enkele vra gen over deuren, privaten, rioleering, over de betonvloeren gedekt met lino leum enz. De heer Molenaar geeft een deskun dige uiteenzetting en houdt een warm pleidooi voor de dekking der vloeren met linoleum, dat iets rustigs zal ge ven in de lokalen. In den Haag dringt -men er op aan eenvoudig en soliede te bouwen en daaraan voldoet dit plan in alle opzichten. Met algemeene stemmen wordt dit "plan goedgekeurd en vast gesteld en aan B. en W. machtiging ver leend het uit te voeren. De heer Aafjes dringt er bij den voor zitter op aan hemel en aarde te bewegen om van het Rijk 75°/o subsidie te ver krijgen. De voorzitter zegt dit toe en is vol goeden moeds, omdat door dit nieuwe schoolplan jaarlijks het salaris van 2 hoofden wordt uitgewonnen, wat voor het Rijk eon aardig voordeeltje is. f. HERWONNEN LEVENSKRACHT.. Hoewel onze Speldjes** een week was Uitgesteld, kunnen we toch constateeren, dat hij schaterend is geslaagd. Reels in den vroegen morgen waren onze ijverige, verkoopsters er op uit getogen, om huu eersten aanval nabij onze kerk te begin nen. Het was wederom een van die echte dagen, die prijken met gulden letteren in het boek onzer R.-K. Liefdadigheid. Te midden van den loetenden wind klonken de liefdes-zangen tot in het kerkportaal, „Ach, koop een speldje voor onze tiiber- coloseffijders" en in de offeibusjes klonk de zware gongslag van onze echte Room sche solidariteit. Ik acht het mij dan tot 7ak p!aats uit cen woord van t KCn aan 01126 ionge dames vow hanen moestevollen arbeid' en de muldie \vokloonens onzer gemeente, dae zen dag voor ons zoo schitterend deden slagen; !e meer. dat onze Katho lieken offers weten te brengen, wnar dezo noodQg hfl-iflcten. (De totale opbrengst van onzen bloe mendag was de som van f 77.051/, op T^;Taar „een «ooi succes. Wij zullen nu trachten, bet comité van diames, dat rn -s gevormd, te behouden en door voortdu rende voorlichting hij te staan, om voor onze R.-K. lijdende broeders fe doen, wat cos vermogen is. I', mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de vteri-eende ptaatsroimte dn uw veel gefezen blad, met de meeste hoogachting, W. KROM, i Voorz.. R.-K. Volksbond afd. Sassenbehn. Sassenheihi, 24 Juli 1921. G .--if? 1 Wordt vervolgd. Verdronken. - De 22-jarige J. de Roon, afkomstig uit Heemskerk, voer ge durende den drukken tijd der aard beiencampagne op een der schuiten van zijn a.s. schoonvader, den heer Duiker alhier. Dinsdagmiddag vertrok do toot van Amsterdam terug naar Beverwijk, toen ze nog op 't IJ plotseling door een tjalkschuit aangevaren werd. De schok deed den jongeman in het wa ter tuimelen waarin hij onmiddellijk weg zonk. Na 3 uur dreggen vond men het lijk eindelijk te 5 uur. De schipper kon bij aankomst te Beverwijk slechts de mare van het ongeluk meebrengen. Zijn jam merlijk omgekomen noodhulp was in het lijkenhuiaje te Amsterdam achtergeble ven. Wie beschrijft de smart der ouders en der verloofde? Zwemlessen. De heer 0. Admiraal Breestraat alhier, heeft het klaar weten te spelen, dat een luitenant van het fort Velsen, dagelijks onderricht wil ge ven in het zwemmen aan heeren. Eiken avond nu ziet men tientallen mannen en jongens in de fortwateren rondspartelen, die zich wenschen te be kwamen in de zwemkunst, die, bij aldien meer beoefend, misschien reeds verschil lende doodelijke ongevallen zou hebben voorkomen. Raadsvergadering.. Op Donderdag 28 Juli des avond3 te 7 uur komt de Raad dezer gemeente bijeen. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling notulen der vorige vergadering van 1 Juli j.l.; 2. Ingekomen stukken; 3. Aan bieding Gemeenteverslag over 19204. Aanbieding rekening distributiebedrijf 1920 5. Aanbieding Gemeenterekening 1920 6. Wijziging suppletoire begroo ting dienst 1920; 7. Gasprijsregeling. Voorgesteld wordt den gasprijs over den gewonen meter van f 0.27 per M3. op f 0.18 en de muntjes van f 0.2(5 te brengen op f 0.20 met reductie voor eiken verbruikten M3. gas van f0.04. Toelichting tor vergadering. 8. Besluit tot verhooging van de kas- geldleening. Doordat het kohier *H.O. nog niet invorderbaar is verklaard en de° belastingverordening nog niet Ko ninklijk is goedgekeurd, is er over 1921 nog geen belasting kunnen worden ge ïnd, waardoor de Gemeente-Ontvanger momenteel de noodige uitgaven niet kan doen, zoodat verhooging van de kasgeld- leening noodzakelijk is. 9. Rondvraag. De stukken, voor zoover niet toege zonden, liggen ter Secretarie ter in zage. Verkooping. Woensdag werden «loer den waamemenden notaris S-tuijt geveal I de pf-rngetén van wijten J. jMnjk^kruate- J nier wonende te Castricum en werden de petce-elen als vogt geveild: A. Winkelhuis in Bod op f 5400 af< gemijnd op 50. B. Pakhuis daarachter gelegen in bod op 1100, niet gemijnd. Combinatie van perceelen en 2 in bod op 662Q, afgemijnd op f 100. Pakhuis met bovenwoningen in bod op 6400 afgemijnd op 10. Combinatie van alle voorgaande per ceelen in bod op 14.660. gemjjnd op 4000, door S. Schram, alhier. Een woon- en winkelhuis van 0. van Leeuwen werd in bodi gebracht op f 6510 en gemijnd door H. Jansen, to Beverwijk op 250. Drinkwater. Den laatsten tijd begint het gebrek aan drinkwater in deze ge meente ook nijpend te worden. Op ver zoek -van enkele bewoners van den Bak- kum-merweg genaamd de Vinkenbaan is Zaterdag op den brandput daar ter plaatse een inotonpomp gezet en kunnen de bewoners van die buurt zich thans van water voorzien. Ook in- andere gedeelten van de ge meente begint het gebrek heel groot fe worden. Voor alles is het te bopen dat er regen komt. Koninginnedag. De collecte voor den Koninginnedag wordt deze week gehouden Om 600 kinderen te onthalen en eenige feestelijkheden te kunnen houden is echter heel wat noodig. Naar wij vernemen is men doende al hier een R.K. Fanfarekorps op te rich ten. Plannen dienaangaande verkeer-on reeds in een vergevorderd stadium. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. M. Wolterbeek—Teensma. d. van 0. JenningaMenke. «L van M. de GraafVisser. d. van D. Heiligen berg-Zon. d. van A. VisserKalis, d. van J. H. StokOudbier. Overleden: L. Teune, 70 j. wonende te Kampen. Werkloozen. Bij de Intercommuni cate Arbeidsbemiddeling waren inge schreven: 2 Kantoorbedienden, 2 boetsters, I zeilmaker, 1 sigarenmaker, 1 meubelma< ker, 1 voorslaander, 1 electriciën, 1 me taaldraaier, 2 bootwerkers, 4 stokers, 1 machinist, 152 losse arbeiders. Totaal 169 werkloozen. R.K. Jongensschool. Met ingang van 15 September is tot onderwijzer benoemd (Afd. L.O.) de heer J. Bruschke. te Lisse. Grand Hotel IVüst. Dinsdag had te Zandvoort eene zeer druk bezochte ver gadering -plaats van Crediteuren van hot Grand Hotel Wüst. Op die vergadering werd besloten liet Hotel op denzelfden grooten voet, als waarop 'het tot heden onder de leiding van den Gérant, den heer F. A. Krüse- mamn gedreven werd, te contmueeren. Er wend tevens eene commissie be noemd uit de Crediteuren met opdracht om voor 1 September a.s. voorsteilen tot reorganisatie aan de Crediteuren voor te leggen. Er zijn ongeveer 80 crediteuren, van wie verscheddiene in Zandvoort en an dere plaatsen gevestigd rijn. In de commissie hébben werji ren Brokmeier, agent der Ba H J „De Amstel" en president der H«ide*s- vereeniging te Zandvoort,, Rtnjgirok. Woltering en Boa-s. De commissie beeft van verdere di-en- sten van nrr.^ jCarsten afgezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1