110' H EERSTE BLAD I 9 In en om Haarlem, jpyii mm ii 1 ilfi if fi li Uit den Omtrek yjRIJDAG 29 JULI 1921 44ste JAARGANG "No. 13» DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL FRANCO PER POST PER KWART. BÏJ vWRüiTBET AL.ING f 3.57*/, BUREAUX) NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ASSENDELFT. HEEMSTEDE. LISSE. SASSENHEIM. UITGEEST. VELSEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. i 1 3.25 202. HET .FOOIEN-STELSEL. Het reeds lang dreigend conflict in het hotel-, café- restaurantbedrijf is eindelijk uitgebroken. In de groote steden hebben de kellners het werk geslaakt en blijkens de berichten uit Amsterdam en Den Haag, schijnen wij hier niet te doen te hebben met een stroo- vuurtje, aangestookt door eenige beethoof den, maar met een ouderwetschen loon strijd. Als steeds wenschen wij hierbij geen par tij te kiezen, waar het gaat om een strijd op particulier terrein, al kunnen wij het r.iet anders dan betreuren, dat hier weder om gegrepen is (gegrepen moest worden?) naar het tweesnijdend zwaard der staking. Alle actie van sociale opvoeders schijnt er nog maar niet toe te kunnen leiden, dat men loonconflicten door minnelijk overleg, arbitrage of anderszins oplost. Intusschen, de kellnersstaking is een feit. In het gelijk of ongelijk van beide partijen zullen wij ons niet verdiepen. Maar over een der punten in het conflict, waarbij niet alleen de strijdende partijen maar ook en voor een niet gering deel het publiek betrokken is, meenen wij wel iets te mogen zeggen. De thans uitgebroken staking is ons daartoe slechts een aanleiding. Wij bedoelen den eisch der werknemers i,i het hotel-, café-, restaurantbedrijf, tot afschaffing van het fooienstelsel. Een oude, heel oude geschiedenis! Velen, zelfs onder de naast betrokke nen, halen ongeloovig de schouders op, wanneer dit punt ter sprake komt. Alles is mogelijk, zeggen zij, maar het fooienstel- .sel in onze café's afschaffen is onmogelijk. Feit is inmiddels, dat deze eisch onder ck kellners zelf steeds krachtiger wordt gehoord en dat de organisaties er nu een staking voor over hebben. Men vertelt ons, dat oud-gcdienden, die in het oude onge loof aan de mogelijkheid van invoering van een vast loon zonder loonen waren vast gegroeid, door de tijdsomstandigheden der laatste jaren zijn bekeerd en nu meestrij den met de jongeren. Gezien de actie in woord en geschrift, moeten wij aannemen, dat het den kellners ernst is met hun eisch en met hun bewering, dat zij het fooienstelsel als iets vernederends voelen. Zij zijn in dienst van een patroon, ma^r worden door derden betaald. Zij meenen maatschappelijk te klimmen en in achting te stijgen, wanneer zij voor hun patroon de consumptie tegen vaste prijzen verkoo- pen en daarvoor van den patroon ook het loon ontvangen. Afhankelijk te zijn van den goeden luim of het zoogenaamde fat soensbegrip van den klant, wordt hoe lan- gei hoe meer als niet menschwaardig ge voeld. Doch laten wij dit een oogenblik terzijde. .Van patroonszijde wordt beweerd, dat het hotel- en cafébedrijf het niet toelaat het personeel te bezoldigen door de loonen po de consumptie te verhalen, een zaak, die zich voor buitenstaanders wel als aanne melijk laat aanvoelen, maar waarop uiter aard geen controle bestaat. Van werknemerszijde nu is daartegen over dezer dagen in een vlugschriftje een zakelijke redeneering gesteld. In „een woord tot de keüners" wordt uiteengezet, dat de hotel- en caféhouders reeds twee jaar lang overtuigd zijn, dat de óorlogsprijzen verlaagd moeten worden, minstens met 20 pCt., een verlaging, die echter nog niet doorgevoerd is. Op deze basis werd de volgende redenee ring gebouwd: Indien de werkgevers, inplaats van tot deze verlaging iler prijzen over te gaan, de bezoekers ontheffen van de betaling van hun personeel, en aan dit personeel een vast inkomen verzekeren in den vorm van oen toereikend loon, verhoogd mot een per centage van den omzet, en zij berekenen daarvoor een bedrag, gelijkstaande met een 20 k 25 pCt. van de totale ontvangst, dan wordt daarmede bereikt dat het publiek een lager tarief betaalt, de kellner wordt verlost van het fooienstelsel en de patroon zonder financieele bezwaren dezen nieuwen toestand in zijn bedrijf kan invoc ren. Hierdoor kunnen de huidige tarieven gehandhaafd blijven, die bij een gunstiger conjunctuur evenwel toch nog kunnen worden verlaagd. Met een voorbeeld wordt dan aange toond, dat het invoeren van een vast loon voor volwassen kellners, op f 40.per week gesteld, verhoogd met een percentage van 5 pCL, niet alleen voor de kellners acceptabel is, doch ook door hel bedrijf in zijn huidigen toestand te dragen. Wij nemen daarvoor een zaak, waarin negen kellners werkzaam zijn. Naar bekomen opgaaf kan de lolalc ont vangst van deze zaak geraamd worden op f 300.000 per jaar. (Volstaan wordt met ronde cijfers.) Een verlaging der prijzen, bij een zelf den omzet, van 10 pCt., brengt dit bedrag aan ontvangsten terug met f 30.000. Aan de kellners wordt een weekloon van f 40.betaald, is voor de negen kellners een bedrag van f 18.720 per jaar. Aan de kellners wordt boven hun loon een provisie verstrekt van 5 pCt., hetgeen op een omzet van f 270.000 een bedrag uit maakt van f 13.500. Aan loon en provisie 18.720, plus f 13.500 is 32.220. Dit bedrag, verhoogd met negen weken vacantie-toeslag, wordt 32.580. Op dit bedrag komt in mindering het thans aan de kellners betaalde maandloon 5 f 30.en f 24.vacantie-toelage, in totaal f 3456.per jaar, waardoor de hierboven genoemde post salaris wordt te ruggebracht op f 26.764. Voert de ondernemer derhalve een ver laging in van 10 pCt., dan kan hij in de nieuwe post vol loon aan de kellners plus provisie, zonder finantieele bezwaren in voeren en verdient hij op den koop toe nog aan deze verlaging, gezien het verschil tusschen f 30.000 en f 26.764. Nu is de juistheid vau deze redenee- ring natuurlijk voor buitenstaanders niet gelijk is, om de tarieven gemiddeld met 10 gelijk is, om de tarieven gemiddeld met 20 pCt. te verlagen, ontvalt aan het betoog de grondslag. Toch geeft deze becijfering een leiddraad. Wanneer het waar is, dat de tarieven, welke de twee laatste jaren gegolden heb ben, niet verlaagd zijn, dan zal vermoede lijk de prijsdaling in levensmiddelen een zekere verlaging toch wel toelaten of bin nenkort veroorloven. Niet voor niets is ons land op 't oogenblik in de geheele wereld tot in Amerika toe berucht om zijn hooge hotelprijzen. De gelegenheid om de kosten van de invoering van een vast loon voor kellners in de prijzen te verdiscontee- ren, desnoods met een kleine tariefsver- hooging, schijnt dus wel aanwezig. Het pu bliek zal zich, wanneer het fooienstelsel werkelijk, radicaal, wordt afgeschaft, een kleine verhooghig welke dan feitelijk geen verhooging is nog wel laten wel gevallen. Maar men zegt: het fooienstelsel is niet af te schaffen; de kellner zal de fooi clan destien toch blijven accepteeren. Op dat ongeloof meenen wij, mag men deze zaak niet laten stranden. Wanneer wij van het beginsel doordrongen zijn, dat het fooienstelsel uit sociaal oogpunt ver keerd is, dan moet in ieder geval een proef worden genomen. Men bedenke daarbij, dat wij in een tijd leven, dat de vak organisatie groote macht heeft over haar leden; deze staking bewijst dat op ver bluffende manier. Wanneer de leiding de zer organisaties de bestrijding van het fooienstelsel met kracht ter hand neemt, dan hebben wij nog wel eenig vertrouwen, dat men slagen zal, mits de patroons zelf krachtdadig meewerken. Er zijn voorbeelden genoeg van zeer drukke lunchrooms in de groole steden, met vrouwelijk bedieningspersoneel, waar geen fooien gegeven wordem Hang de muren der café's en restauratie zalen vol met opschriften: „het geven van fooien is ten strengste verboden" en leg zulke waarschuwingen op de tafels en wij maken ons sterk, dat men op den duur slagen zal. Vergeet niet, dat het eigenbelang van den café-bezoeker meebrengt om geen fooi te geven. Dringt langzamerhand het idee door, dat het afschuiven van een fooi een bcleediging is voor den kellner, en stoot men eenige malen den neus bij een wei gering, dan zal men de gewoonte spoedig verleeren. Het bedienend personeel onzer café's en restaurants ziet in afschaffing van het fooienstelsel maatschappelijke verheffing. Welnu, de kellners zijn even goed nuttige leden der maatschappij als andere werkne mers. Men weigere hen niet een loonstelsel, waarop zij recht hebben. En men zegge niet: dat gaat toch niet! Er zijn de laatste jaren grooter revoluties voltrokken. Als het ooit kan, dan moet het in onzen tijd kun nen. Men neme dus een eerlijke proef! (Vervolg.) Onder dankzegging verlaat de archi tect de vergadering en daarna gaat de raad over ter afhandeling van de agenda. 1. Een schrijven van Ged. Staten in houdende mededeeling dat volgens art. 1 der wet 24 Mei 1897 aan de gemeente wordt uitgekeerd de somma van f 1006.7H/2. - 2. Van Ged. Staten bericht, dat de politieverordening vastgesteld op 21 Apr ril is goedgekeurd 3. Werd voorgelezen het procesverbaal der opneming van Kas en boeken van den Gemeenteontvanger op den 8 Os ten Mei 1921. Het kassaldo bedroeg f 7274.031/2- 4. Een schrijven van de Brandstoffen- commissie KrommenieAssendelft waar in wordt medegedeeld, dat genoemde commissie door het Rijkskolendisfributie- bureau volledig is gedéchargeerd en het winstsaldo ad f 4672,16 zoodanig wordt verdeeld dat Assendelft voor zijn deel f 1688,93 krijgt. 5. Van don secretaris der Schoolcom missie een bericht, meldende de rooster van aftreding. Deze is als volgt vastge steld. In 1922 treedt af de heer H. H. G. Noom; in 1923 de heer G. Kleyn Fz. in 1924 de heer G. Boevé; in 1925 de heer N. A. Bon en in 1926 de heer O. J. v. d. Zijde. 6. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten ten doel hebbende de gemeente aan te sporen deel te nemen, aan de postchèque- en girodienst. De voorzitter zet de zaak uiteen en B. en W. krijgen machtiging volgens de circulaire van Ged. St. te handelen. 7. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld dat het raads besluit tot opheffing der Noorder school is goedgekeurd. In verband daarmede wordt het personeel aan die school on der dankzegging en op de meest eervolle wijze ontslagen. Vooral aan het Hoofd der school, die 27 jaren op zeer -ver dienstelijke wijze zijn taak heeft ver vuld, werden bijzondere dankwoorden ge wijd. Het Hoofd en de onderwijzers zul len op wachtgeld worden gesteld, dat zal ingaan op d en loden Sept. e.k. De heer °Aafjes, onderwijzer, zal overge plaatst worden naar school No. 2 in de Kerkbuurt. Van den Inspecteur Sterck werd een schrijven voorgelezen, dat bij hem tegen deze overplaatsing geen be zwaar bestond. Aldus wordt besloten. 4. Komt in behandeling een adres van K. Meyns en 51 bewoners der Lange- hert, waarin verzocht wordt het slootje achter do huizen te dempen. B. en W. adviseeren niet op dat ver zoek in te gaan. Als men met dat slootje begint zullen er meer aanvragen komen en gezien de financien der ge meente moeten we wel doen wat noodig maar niet altijd doen wat nuttig is. De arbeidstijden zijn tegenwoordig van dien aard dat de bewoners zelf wel den tjid kunnen vinden om. met vereende krachten die sloot wat beter te maken; bovendien' moet men er maar niet alles insmijten, zelfs vindt men er oude kinderwagens enz. in. ÏDte heer Sikkes voelt er veel voor die sloot te dempen, doch vreest dat er dan meer aanvragen zullen ko men. Wordt de sloot gedempt, dan ver valt men in rioleering enz. Na over en weer praten besluit men eindelijk te gaan onderhandelen met de huiseigena ren. Zorgen deze voor soliede beerputten, dan zal de gemeente de bewuste sloot dempen. 8. Wordt voorgelezen een schrijven van het raadslid den heer Vreeburg, waarin wordt medegedeeld dat hij deze verga dering niet kan bijwonen, en dat hij door drukke werkzaamheden zich genood zaakt ziet te bedanken als lid van licht- commissie. In dat schrijven stelt de heer Vree burg voor en verzoekt hij den steun zijner medeleden, om tot stand te bren gen: a. een afdoende rioleering in de Lange Hert, b. oen overeenkomst aan te gaan met Krommenie tot het ophalen van vuilnis in de Lange Hert. Tenslotte stelt hij voor dat de Baad pogingen zal aanwenden om de grenzen der gemeente zoo te wijzigen, dat de Lange Hert bij Krommenie wordt inge deeld. Het rioleerings-voorsiel wordt bespro ken, doch om de hooge kosten afgewezen. Over het vuilnisophalen werd nog geen besluit genomen en wat de grens wijziging betreft, daarover is niet ge sproken, die zaak heeft men laten .zwemmen. Ze verdient toch wel een bespreking! Wie van de heeren spant er zich voor? 9. Komt in behandeling een schrij ven van de Gezondheidscommissie. waarin wordt aangedrongen op voor zichtigheid met de ontheffingen op de aansluiting bij de waterleiding. Voort aan moeten de aanvragers om onthef fing zelf hun putwater laten onder zoeken bij het Centraal Laboratorium te'Utrecht. De heer Sikkes dringt er op aan, dé verordening op de aanslui ting bij de waterleiding niet al te streng toe te passen, er zijn gevallen, dat er goed en voldoende regenwa ter bij een pand is; daar moest men niet verplicht worden tot aansluiting. De heer Sikkes nam de gelegenheid waar, om aan te dringen dat er goed werd toegezien op het slootwerken. De heer Doffer onderstreepte dat en vond dat in dat opzicht moest ingegre pen worderi. 10. Werd voorgelezen een schrijven van het Hoogheemraadschap Noord- Ilollandsch Noorderkwartier over de a.s. verkiezing. In verband daarmede werd den Voorzitter een volmacht verleend om voor de gemeente 1e stemmen. 11. Van Ged. Staten een schrijven om toezending van het raadsbesluit tot vaststelling van het heffingsper centage en het vermenigvuldigd!,gscii- fer, in. verband met de goedkeuring door de Kroon van de Verordening tot heffing van een plaatselijke in komstenbelasting op den voet der nieuwe wettelijke voorschriften. B. en W. kunnen het percentage nog niet vaststellenhet vermenigvuldigingscij- fer, dat verleden jaar 2 1/4 was, zul len zij op 2l/a stellen. Aldus besloten, Van den heer E. Boon was bericht ingekomen, dat hij voor een herbenoe ming als Commissaris van „Goed Wo nen" niet meer in aanmerking wensch- te te komen. In diens plaats werd ge kozen, na herstemming met den heer Doffer, de heer A. Zuiderstaart. 13. De verkiezing van twee leden voor het Burgerlijk Armbestuur had tot uitslag dat de afl/redende leden,' dé heeren J. Dekker Jz. en P. Kleijne KGz- werden herkozen. 14. Werd vastgesteld een verorde ning van 8 artikelen op de keuring van waren, volgens art. 6 der Waren- wet. 15. Kwam in behandeling n schrij ven tot het instellen van een bouw- politie. Na eenige discussie werd be sloten voorloopig ontheffing te vra gen van de verplichting lot het in hel leven roepen van een dergelijk insti tuut. 16. B. en W. stellen voor aan den heer Broerse c.s. een stuk bouwterrein te verkoopen bij de Kaasfabr. groot 450 M2. tegen pl.m. f 1 per M2. Over eenkomstig dit voorstel wordt besloten. 17. Rondvraag. De lieer Doffer vraagt of B. cn W. beter toezicht wil len houden op de bruggen. De vlon ders worden door de hooiers in dezen tijd slordig neergelegd, waardoor on gelukken ontstaan. B. en W. beloven bij het Polderbestuur aan te dringen op strenger loeizicht en de Voorzitter geeft den heer Doffer tot antwoord.: dat de persoon, die door de slordige ligging der brug is gevallen en schade heeft geleden, bij het Polderbestuur een eisch tot schadeloosstelling kan indienen. De heer Sikkes stijgt weer op zijn stokpaardje cn wijst weer op de noodzakelijkheid, dat de weg door de gemeente moet worden overgeno men. Zeer overdreven spreekt hij over wantoestanden op onzen weg en wordt daarover door den Voorzitter A faire genomen, die aantoont dat onze weg in vergelijking met wegen in andere plaatsen, zeer goed is. Nadat de Voor zitter nog had medegedeeld, dat alle brandspuiten zijn geprobeerd en zich in goeden staat bevinden, behalve die bij het Zaandammerpad. ging de Raad. in geheime vergadering, tot het be handelen van enkele reclames H. O. Door de politie alhier zijn 2 16-jarige te Botterdam wonende jongens aange houden. Een hunner bleek in het bezit te zijn van ruim f 60.— en eenige kwitanties ten name van eene te Botterdam ge vestigde instelling en bekende dat geld voor die instelling te hebben geind en er reeds een gedeelte van te hebben 'ver teerd met zijn kameraad. Tot nader onderzoek zijn zij naar Bot terdam getransporteerd. Terug te bekomen bij van Kampen, Schauwtjeslaan 82, een poesje; Zwam, Heerenweg 55, een portemonnai met in houd; Bureau van politie,Boekenrode- straat 9, een sleutel. Ten gevolge van het brandje dat in de Sparrelaan, in het Wandelbosch Groe- nendaal heeft plaats gehad, loopen er_ thans een paar mannen gewapend met een spade, om bij een eventueele bosch- brand handelend op te treden. Dn harmonie „Eensgezind", directeur de heer G. Verheij te Lenden, gaf gister avond in café „Buitenzorgvan den lieer Engelburg een goed geslaagd concert. De belangstelling was groot. Voor liet te Amsterdam gehouden exa men hoofdakte Slaagden de heeren J. A. Grin en P. J. Hoogendam, beiden alhier. Officicele opening Waterleiding. Dinsdag werd 'het Waterleidingbedrijf of ficieel geopend. Onder de genojodigden waren: Burgemeester, wethouders en raads leden. Directeur van het Provinciaal Be drijf en tal van ambtenaren èn v,an bet Waterleidingbedrijf èn van de Gemeente. Te ongeveer kwart voor 4, nam dp heer Oldenboom, directeur van het Bedrijf te Zaandam het woord en sprak den burge meester, raadsleden en verdere genpodig- den als volgt toe: Het was in Juli 1920, dus thans nog slechts 1 jaar geleden, dat ik van B. én W. van Uitgeest een schrijven ontving, waarin ij/j de vraag werd gesteld, of deze gemeente zou behooren tot die welke voor een spoe dige aansluiting aan het Waterleidingnet der Provincie in aanmerking zou komen. Die brief is het begin geweest van het werk, waarvan wij heden de voltooiing gaan vieren. De betrekkelijk korte ter mijn, die tusschen genoemd tijdstip en den dag van heden is verloopen, wijst er wel op, dat het omvangrijk werk, dat hier is verricht, vlot van stapel is geloopen en dit duidt er op, dat hier een zeer vruebt- "bare samenwerking heeft plaats gehad. Het is begonnen met uw Gemeentebestuur, het welk, nadat ik een uiteenzetting had ge- zeven. van de wijze en de voor waarden waaronder de aansluiting tot stand kon komen, met een voor een Ne- derlandsch regeeringscollege voorbeeldige besluitvaardigheid, reeds spoedig die aan sluiting aanvaardde. Ook daarna beeft het ons steeds alle mogelijke medewerking betoond, niet het minst de gemeente-secre taris, de heer van Menis, die ons zulke waardevolle hulp heeft verleend. De goede verhouding met uw Gemeentebestuur heeft ons het werken in Uitgeest bijzonder aan genaam gemaakt en ik spreek ook namens mijn personeel, wanneer ik u, mijne heeren, en spéciaal den heer v. Menes, (deze was uitstedig) daarvoor hartelijk dank breng. Laat mij ook niet uw gemeentewerkman K. Bloedjes vergeten, aan wiens goede zor gen wij deze te danken hehben en die de eerste was, die in Uitgeest ons water heeft verkocht. Maar al was het werk aangenaam, het was toch veel en niet altijd even gemakke- lijk. Gaarne breng ik u, mijnheer Van Nie- velt en u, mijnheer Boelhouwer, mijn hul de, voor de groote toewijding, bij de uit voering van dit werk betoond. Met groote voortvarendheid is de voorbereiding door u ter hand genomen, met bekwaamheid en beleid de uilvoering geleid, waarin ge uit- slekend terzijde zijl gestaan door den heer Gelein, die met het dagelijksch toezicht was belast. Ik betuig u alle drie daarvoor mijn dank. Aan u, mijnheer Zijlmans en uw Vennoot, den heer Blankevoort, aan uw onderbazen en werklieden, eveneens mijn dank voor de flinke wijze, waarop ge dit werk hebt aangepakt. Het kan voor uw jonge firma een groote voldoening zijn in deze belangrijke gemeente het buizennet te hebben tot stand gebracht. Mijne heeren, leden van den Raad, loen gij dat besluit naamt, wist ge wel, dat het in het belang uwer gemeente was, maar ge hebt toen niet kunnen bevroeden, in welke mate de weersgesteldheid van dezen zomer u in hot gelijk zou stellen. Ik weet althans zeer ze ker, dat zeer vele gemeenten van Noord- Holland u zullen benijden. Mevrouw van Nievelt, ik stel het op zeer hoogen prijs, dat u ons de eer wilt aandoen, de waterleiding in Uitgeest te openen en daarmede een bewijs te geven van mede te leven in het werk van de P. W N., waaraan uw mam zijn beste krachten wijdt. Ik ben er van overtuigd, dat ik door deze handeling een goed werk verricht, dat steeds zal strekken tot vermeerdering van den bloei dezer gemeente en van de gezondheid en wélvaart barer ingezetenen. Mevrouw van Nievelt draaide daarop den kruk om, waardoor een fontein, voor deze gelegenheid samengesteld, een krachtige straal omhoog spoot, welke als een milde regen over de bloemperken en gazons neerdaalde. Daarna werden de genoodigden uitgenoodigd op de thee in het Raadhuis waanbij de heer Oldeboom, Burgemeester en Raadsleden betoastte en Burgemeester den heer Oldeboom bedankte voor zijn welgemeende toast en de P. W. N. een voorspoedige bloei toewenschte. Nog meen de ook de heer P. Twaalfhoven even het woord te moeten vragen om vooral den dank welke bij voortduring heden werd uit gesproken terug te brengen op den heer J. Broinmert, gewezen communistisch lid van den raad, die het initiatief nam voor de besprekingen tot aansluiting aan het Provinciaal Waterleidingnet. Burgeravondshool. Aan het verslag van de Burgeravondschool, cursusjaar 1920— 1921 ontleenen wij het volgende: Van de 106 leerlingen die zich aan gaven, werden na gehouden examen, 92 geplaatst en wel in klasse A 201 B 20; 2 A 13; 2 B 13; 3 A 16 en 3 B 10 leerlingen. Hieronder zijn 2 leerlingen begrepen, die zich voor enkele lessen opgayen. Einde December waren nog ingeschre ven 88 leerlingen, einde April nog 83, zoodat geconstateerd mag worden, dat tot het einde toe de cursus best (be zocht werd. Van klasse 1 A (20 leerlingen) werden 17 bevorderd tot 2 A. Van klasse 1 B (18 leerlingen) werden 14 bevorderd tot 2 B. In 2 A verkregen alle 12 leerlingen het diploma; in 2 B (11 leerlingen) kon den 9 leerlingen dit verwerven. In 3 A (12 leerlingen) werd aan 11 het diploma uitgereikt, en in 3 B (8 leerlingen) aan 6; zoodat in den cursus 1920—1921 aan 38 leerlingen het diplo ma kón worden meegegeven. Met het oog op de aanhangige reorga- nisatie dor Burgeravondschool (2-jarige cursus met vervolgklasse) in een Nijver heidsavondschool (3-jarige cursus met 2 vervolgklassen) werd het personeel, op de heeren Denum en ten Napel na, dio een vaste aanstelling bezaten, tijde lijk aangesteld, eerst voor het tijdvak 1 October31 December 1920, later, toen de ministerieele regelingen uitbleven, tot 1 April 1921. Het personeel werd voor dezen cursus uitgebreid met 3 heeren n.1. H. J. van Zeeland, D. J. Blad voor machine-vak- teekenen en T. Heida voo» vakteekenen- timmeren. De heer F. van Berkum, die in den cursus 1920 den heer Houwen al had vervangen, werd nu weer in diens plaats tijdelijk benoemd. Het schoolgeld, tot een bedrag van f 325.50 (le kwartaal) en f 298.50 (2e kwartaal) totaal f 624, kwam. op één en kele na, binnen. De plannen, ten vorigen jare in be werking om de school om te zetten in een Nijverheidsavondschool, zijn thans in een eenigszins verder gevorderd stadium, maar wachten nog steeds op afdoende re- ^Plannen, tot verbouw van *t fl0(iaoI8^" bouw. hiermede in verband staande. reikten reeds den Baad en afd. Openbar® Werken „werkt er bereids aan." Eenige spoed in dezen, vooral van uit den Haag, zou zeer gewenscht- zijn. Met het oog op de bepaling, dat niet meer dan 8 uur aan een leerkracht, dia reeds een volle dagtaak bij 't onderwijs heeft, mag worden opgedragen, zal een uitbreiding met 7 leerkrachten noodig zijn en daar ook bij het avondonderwijs schaarschte aan leerkrachten te verwach ten is, is vlugge afdoening een voorname eisch. Op exzursie. Onze raadsleden gaan tegenwoordig op excursie. Onlangs heb ben z ijhet landgoed Velserbeek in oogen- sehouw genomen, terwijl ze dezer dagen ook een rondgang hebben gemaakt op de terreinen van het Hoogovenbedrijf. 'Arbitrage-regelingDoor de Beeders- vereeniging alhier is een arbitrage-regle ment geteekend met de afdeelingen IJ- muiden van den Gentr. Bond van Trans portarbeiders, den Ned. Bond van Chris telijke Fabrieks-, Haven- en Transport arbeiders, den Ned. B.K. Haven- en Transportarbeidersbond St. Bonifiacius en de IJmuider Federatie van Transport arbeiders. Klachten moeten schriftelijk ingediend worden bij de Vereeniging van Leiders, welke zich met werkgever en de organisa tie der werknemers in verbinding stelt tot een bevredigende oplossing. Is na 14 dagen geen overeenkomst verkregen, dan kan de beslissing van een scheidsgerecht worden ingeroepen, waar- van de secretaris der leiders vereeniging het secretariaat waarneemt, en dat par tijen zooveel mogelijk in eikaars tegen woordigheid hoort en beslist. De in het ongelijk gestelde partij moet binnen 6 dagen verklaren aan de uit spraak te voldoen; bij gebrek waarvan de beslissing bij de Air. Rechtbank te Haarlem zai worden gedeponeerd. De trek naar zee. Een minderjarige zooa van den heer v. K. te Velseroord, was tegen den zin van den vader met ee«d Katwijker logger naar zee geweest. Toen de logger binnenkwam is de jongen op verzoek van den vader door de poj'itie van boord gehaald en naar de ouderlijke woning gebracht. In den nacht van Maandag op Dinte dag trof de politie alhier twee jongens zwervende aan. Ze zouden met een Kat wijker logger naar zee. De politie ver schafte ze dien nacht onderdak in het politiebureau en bracht ze des morgens aan boord van den logger. Voor bet te Amsterdam gehouden exa men hoofdakte slaagde de heer G. van Beek, alhier. Alhier, waar hij tijdelijk vertoefde, is plotseling op 6i-jarigen leeftijd' overle den de lieer J. G. Siegers, directeur van de Amsterdamsche succursale der Bamque d< Paris et des Pays Bas, ou d-oom sul -gen e raai van Turkije. E>e overledene was commandeur van d« Medjiddé-orde en officier de 1'Instruct ion publique. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Zaterdagmiddag op de Oosterbegraaf plaats. HET FEEST VAN DR. GERKE In aansluiting op ons 'bericht van giste ren omtrent het jubileum van Dr. C. A. Gerke, kunnen wij nog mededeeien, dat namens de badgasten de heer Folaik den dokter toesprak en zeide, dat hij in de reeks van jaren, waarin hij den zomertijd in Zamtdlvoort doorgebracht heeft, Dr. Gerke heeft ileenen kennen ais een kundig en aangenaam man. Zijn grooe gaver, stelden hem in staat, een grooten en goe den naam onder de badgasten te krijgen en Zandvoort als badplaats tot bloei te brengen. Ook de echtgenoote en de kinde ren van den jubilaris werden door spreker gehuldigd. Daarna sprak mevrouw Polak als oud ste badgast Verder werd nog hot woord gevoerd door dr. Colen-brander namens den Haar. lemscben Kring, door den heer Lissauer, namens de Zand voor Ische Israëlieten et door den ZeerEerw. Pater Peters, namens de Katholieken, Van de vele cadeaux, welke don jubila ris geoffreerd werden, willen we nog noe men: een zilveren beker, door de Zand- voorlsche Hotel- en Pensianhoudersveree- niging; een Perzisch vloerkleed met bij passende kleedjes en tafelkleedjes als fa- mWiegeschenk, een fraai Perzisch tafel kleed van de Zandvoortsche families Van der Werff en Koper, een fraaie ets var Dr Varekamp en een echt Zandvoorksch cadeau, n.l. een mand heerlijke duinaard- appalen van Evert Schaap. Tijdens de receptie, welke van 3 tot 5 uur gehouden werd, werden door de Zandvoortsche Muziekkapel in de muziek tent op het Tramplein heerlijke nummer tjes ten beste gegeven. Des avonds werd, onder leiding van den heer J. Post, uit Haarlem, een feestlied gezongen in de muziektent, waarna een ommegang gemaakt en en jubilaris eene serenade gebracht Honderden belangstellenden waren tuj deze gelegenheid op het Tramplem aan- W<Alf aardige bijzonderheid zij «^ver meld, dat elk der in wonenden van Oude Mannen- en Vrouwenhuis op do inteekenliist eeteekend heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1