Gedurende de maand Juli 10 pCt. korting DAMSAATJES HAARLEM. De moord te Schalkwijk. Verkiezing Prov. Staten. Het orgel van het Paleis voor Volksvlijt. Het wegbrengen van schepen. Burgerlijke Stand. Gemeentelijk Laboratorium. Henri ter Hali's revue. i Garnizoensberichteii. Louis Boer. VAN ONZE RECHTBANK. LANGS DEN WEG. Gemeenteraad. 0P ELK PAAR WIT LINNEN SCHOENEN. B. JONCKBLOEDT ^ggja^jac^qiiTfllCiBpEügBBB^aBSgaaaiiqiijgBa fl udsievetL/tif aan öeverwijk De reohtbaik deed gister uitspraak in de zaak tegen den nachtwaker A. R., wonende te Amsterdam, thans gedeti neerd, en veroordeelde hem wegens dood slag op F. Zwart, in Januari 1920, t een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 4 maanden, met aftrek van prenentieve hechtenis. De eisch was 1 jaar en 6 mnd. Door het Centraal stembureau werd pi teren in de vac.-H. Bijïevald Jr. tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen verklaard de heer J. S. H. Spier. Met ingang van 1 Augustus krijgt de gemeente de beschikking over de concert zaal der Sociëteit „Yereeniging". Naar wij vernemen kunnen nu ook eerst daags de plannen worden tegemoet ge zien voor de verbouwing van de groote zaal om daarin het orgel te plaatsen, dat vroeger stond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam en, zooals be kend is, door eenige kunstliefhebbers aan de gemeente Haarlem ten geschenke fa aangeboden. De rechtbank velde gisteren vonnis in de zaak van J. C. v. d. P., A. v. O. en A. H., die in December 1919 het stoomschip „Magdalena Cornells" tot zinken hebben gebracht. J. C. v. d. P. werd veroordeeld tot 8 mnd. met aftrek van preventief. A. H. tot 5 mnd. met aftrek van preventief, terwijl de schipper A. v. O. werd vrijgesproken. Ondertrouwd: 28 Juli E. v. Bommel en M. J. v. Leuven. A. Wapstra en A. v. d. Berg. J. H. Krnijer en W. C. Kruijer. F. E- H. Rademaker en C. v. Zomeren. Ch. v. Asperen en H. Jansen. J. Th. Balkestein en W. P. GToenendaal. J. H. Verzandvoort en A. Heijtvelt. C. J. An- dreé en A. M. Vosman. A. C. Smits en A. M. E. v. Norden. Getrouwd: 28 Juh J. W. de Vos en R. Sicval. W. L. Heugens en K. Kloezeman. H. E. v. Beaumont en A. Bouma. D. H. Gosewehr en W. J. Cavé. D. Blanksma en C. Hekkelman. Geboren: 26 Juli d. van M. van Waard- Horst. 28 Juli d. van C. Heiiblok-de Nieuwe. d. van M. C. A. Valh-Terpoor- fen. Overleden: 26 Juli M. v. Es-Cuijon, 54 j., Kamperlaan. 27 Juii J. Biersteker- Dikkeboom, 54 j., Barendsestraat. Verschenen fa het verslag van de werk zaamheden verricht in het Laboratorium voor Pathologische Bacteriologie in het jaar 1920. Wij ontleenen aan dit verslag het volgende: In het vaste personeel had geen ver andering plaats. Het aantal onderzoskin- gen bedroeg 4560 tegen 4778 in het jaar te voren. Hiervan waren voor Haar lem 3915 en voor de aangesloten ge meenten 645. In het vorige jaar wa ren deze cijfers 3202 en 1575. Er heeft dus eene niet onbelangrijke vermeer- tkr.ng voor Haarlem plats gebed, ter wijl de onderzoekingen voor de andere gemeenten eene vermindering aanteonen. Hierbij moet in het oog worden ge houden, dat in 1919 het aantal onder zoekingen voor de aangesloten gemeen ten zeer hoog was, wat voor een belang rijk deel het gevolg was van het voor komen van meerdere tvphusgevallen te Zandvoort. De gezondheidstoestand was gedurende het afgeloopen jaar over het algemeen gunstig, zooals blijkt uit het aantal aan gegeven gevallen van besmet e ij' e ziek ten en het lagere mortaliteitscijfer. Van de voorgekomen gevallen van besmet- te ijke ziekten zijn die van Roodvonk en Febris Typhoïdea verminderd, ter wijl Diphtherie is toegenomen. Het to taal is echter vergeleken bij het jaar te voren niet onbelangrijk verminderd. Vlektyphus, waarvan hier in 1919 meerdere gevallen voorkwamen, fa in het afgeloopen jaar niet waargenomen. In het begin van het jaar deden zich nog meerdere gevallen van Spaansche Griep voor, terwijl ook het aantal sterf gevallen aan Influenza, vooral in de maand Maart, meer was dan normaal. In het overige gedeelte van het jaar kwam deze ziekte slechts zeer sporadisch voor. Het sterftecijfer aan Pneumonie, dat in 1918 buitengewoon hoog was, fa in het afgeloopen jaar niet hooger dan voor het optreden van de Spaansche Griep. Per 100 inwoners bedroeg het sterfte cijfer zonder de levenloos geborenen in 1917, 1621; in 1918, 1966; in 1919,. 1538; en in 1920 1348; welk laatste cijfer weinig verschilt van dat van voor en in het begin van den oorlog. Ten op zichte van de drie voorafgaande jaren, is het sterftecijfer aanzienlijk verbeterd. De sterfte aan kinderziekte als ma zelen en kinkhoest fa toegenomen en be droeg voor eerstgenoemde vijftien tegen geen in het jaar 1919, voor kinkhoest zeven tegen vier in het voorafgaande jaar. De meeste sterfgevallen aan eerst genoemde ziekte kwamen voor in de maanden Maart en April. De lijn van de geboorte is gestegen, terwijl de sterfte van kinderen bene den het jaar in verhouding tot te le vend aangegeven weinig verschilt van die in 1919. De totaal-geboorte met de levenloos aangegeven bedroeg 1849, hiervan wa ren 67 levenloos, terwijl in het eerste levensjaar stierven 128, zoodat een over schot van 1654 het eerste levensjaar be reikte. In het jaar te voren was dit over schot 1378, er heeft dus eene vermeer dering plaats gehad van 276. Het afgeloopen jaar is in vergelijk met vroegere jaren in dit opzicht gunstig. Het aant»1 huwelijken is toegenomen en overschrijdt, berekend per 1000 in woners, het hoogste cijfer yan de laatste twintig jaar. In het afgeloopen jaar kwamen 76 gevallen van roodvonk voor. Behalve de onderzoekingen op Thy- phus, Paratyphus en Dysenterie, werden zeven en zestig onderzoekingen verricht, waarvan voor Haarlem acht en veertig. Behalve de reeds genoemde onderzoe kingen op Typhus en de nog te ver melden onderzoekingen op Conococcen, werd 233 maal urine onderzocht waar van 203 voor Haarlem. Het onderzoek had 221 maal plaats waarvan voor Haarlem 174. Er hebben geen aangiften van nek kramp plaats gehad, wat betreft inwo ners van Haarlem. Er kwamen wel een paar gevallen voor van elders, die hier werden ver pleegd. Bloedonderzoek, behalve op Typhusba- cillen en op Malaria, werd 31 maal ver richt, waarvan voor Haarlem 25 maal. Malaria. Over de malaria zegt het verslag het volgende Hoewel het zonder geregelde opgaven van de ziektegevallen niet mogelijk is een juist oordeel uit te spreken om trent het voorkomen van deze ziekte, zoo is toch met vrij groote zekerheid aan te nemen, dat malaria-gevallen min der veelvuldig voorkwamen dan in het jaar te voren. Het aantal gevallen blijft echter in vergelijk met vroegere jaren vrij hoog en het is dringend noodzakelijk dat ai de ter beschikking staande middelen om de mogelijkheid van infectie te bestrij den krachtig worden toegepast. De in het vorig verslag genoemde Commissie voor de bestrijding van Malaria in Noord- Holland heeft gedurende het jaar haar werk voortgezet en daarbij ondervindin gen opgedaan, die voor het vraagstuk van groot belang zijn. Het fa haar o.a. gebleken, dat het schoonhouden van sloo- ten en poelen in de practijk zulke moei lijkheden zou opleveren, of althans zoo veel kosten zou medebrengen, dat het niet onuitvoerbaar fa. Uit door enkele leden van de Commissie genomen proe ven toch blijkt, dat wil men resulta ten hereiken, om door schoonhouden van slooten de ontwikkeling van de larven van anopheles maculipennis tegen te gaan, dit meerdere malen per jaar zou moeten geschieden, want dat zelfs eene uiterst geringe ontwikkeling van som mige waterplanten voldoende is, om het water geschikt te maken tot broedplaats. In het begin van den winter is men begonnen do overwinterde muggen, die ziych in stallen, hokken enz. bevonden, te vernietigen. Om dit op eenigszins systematische wijze te doen is de Provincie verdeeld in een aantal districten en aan eene gemeente van een district de bestrij- ding opgedragen in de overige gemeen ten. Aan Haarlem werd opgedragen de ont- mugging in Bloemendaal, Schoten, Spaarndam, Haarlemmerliëde, Heemste de, Bennebroek en Zandvoort. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat wat Haarlem betreft, veel anopheliden gevonden werden in de: middenstad in 6 pet. der stallen; Amsterdamschebuurt in 28 pet. der stallen; Leidsche buurt in 6 pet. der stallenRozenprieelbuurt in 50 pet. der stallen; Noordelijk van den Schotersingel in 20 pet. der stallen. Deze verdeeling komt vrijwel overeen met de waarnemingen van de gevallen van Malaria in de verschillende gedeel ten van de stad. Het plan bestaat om de ontmuggin- gen van de stallen, die daarvoor in aan merking komen, gedurende den winter driemaal te doen plaats hebben om te gen ongeveer April, wanneer men mag aannemen, dat de muggen uitvliegen, dezen maatregel tijdelijk stop te zetten en tegen den volgenden winter weer toe te passen. Wanneer men in aanmer king neemt, dat de overwinterde ano pheliden beruchte vrouwtjes zijn, ter wijl de mannelijke exemplaren afster ven, dan kan met grond verzacht worden, dat de verdelging van het groot aantal muggen, zooals dit dezen winter heeft plaats gehad, niet zonder invloed zal zijn op het aantal anopheles in den zomer, vooral in den voorzomer. Aan de prakthearende geneeskundigen werd eene circulaire gezonden, inhouden de verzoek om opgave te willen verstrek ken van de woningen waar zich ge vallen van Malaria voordeden, tea ein de in die woningen de muggen te ver- nietigeü. Het fa te betreuren, dat slechts van zeer enkele artsen opgaven zijn in gekomen. Onderzoekingen op malariaplasmodren werden 120 maal verricht, waarvan voor Haarlem 78. Van laatstgenoemde waren 14.1 °/a positief. In het jaar te voren was dit I8.60/0. Nu hét aantal onderzoekingen in verge lijk niet het jaar te voren vermeerderd is, blijft het te betreuren, dat nog tal van artsen geen gebruik maken van de hen geboden gelegenheid en de diagnose nog steeds laten afhangen van de re sultaten van de toediening van kin:ne. Onderzoekingen op de aanwezigheid van Tuberkelbacillen werden 535 maal gedaan, waarvan voor Haarlem 442. Ook gisteravond was de groote zaal dter Vereeniging geheel gevuld en 't zal de volgende dagen wel evenzoo gaan. De onschuldige en ook daarom zoo echt vermakelijke revues van ter Hall, die den smaak en het sentiment van het groote publiek uitstekend kent, blijven ieder jaar opnieuw trekken, al komt weinig afwisseling meer in de handeling van deze kijk- en lachspelen. 't Was gisteravond weer de oer-ko- mische scène in de alcoofwoning, die de don van het stuk vormde. Zóó uit bundig kan men niet alle dagen lachen! E» ala men zich moegelachen heeft volgen er dra schitterend gemonteerde tafereeien, waarin het oog 'n waren kleurenlust geniet. In de pauze werden loten verkocht voor het monument, dat zal worden op gericht om aan de nagedachtenis der Nederlandsche zeelieden, die tijdens den oorlog als offers van hun plicht ge vallen zijn, een blijvende nationale hul de te brengen. Exam. ,i akte Lager Onderwijs in li chaamsoefeningen. Haarlem, 25, 26 Juli. Geëxamineerd 2 condidaten. Geslaagd 1. n.l. G. E. G. Schermers te Haarlem. Rijwiel gestolen. Door W. K., alhier, is bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit de hal van de Arbeidsbeurs aan de Nieuwe gracht zijn rijwiel vermist. Op hol. Dinsdagmiddag sloeg op den Schoterweg een paard, bespannen voor een vierwielige wagen, op hol. In de Kennemerstraat reed het dier tegen een boom op en kwam zoodoende tot stilstand. De bestuurder viel van den bok en bekwam eenige schrammen. Nv tskweekschool voor onderwjzeressen, alhier. Dinsdagavond vergaderde het bestuur dezer kweekschool in het Nuts- gebouw. In de plaats van dr. A. W. Boerman, die eervol ontslag had gevraagd en verkregen wegens zijne benoeming tot leeraar aan het Lyceum te Hilversum, werd tot leeraar in de plant- en dier kunde benoemd de heer A. Dumoulin, leeraar in de Biologie aan de 1ste H. B. S. te Amsterdam. De directeur der kweekschool deed me- dedeeling, dat zich voor plaatsing met September 12 nieuwe leerlingen hadden aangemeld. Besloten werd de meisjes, die 3 klassen eener H. B. S. of school voor M. U. L. O. hebben doorloopen, in de tweede klasse der kweekschool te plaatsen. Over ruim 'Mfi jaar zullen deze leerlingen de tegenwoordige akte van onderwijzers kunnen behalen. De le luitenant H. A. Verkuijl, van het 21ste regement infantrie is ontheven, van zijne detacheering bij de militaire gymnastiekschool te Utrecht. De 1ste luitenant A. W. Schot van het 21ste regement infanterie fa op Ver zoek eervol uit den militairen dienst ontslagen en benoemd tot reserve le luitenant bij genoemd korps tot 25 Juli 1926. Staatscourant 143 bevat een lijst per- ceelen, die ten behoeve van vergrooting van het terrein, bestemd voor de stich- ting van een nieuw post -en telegraaf- gebouw te Haarlem, ten name van den Staat onteigend zullen worden. S-tatuten. De „Staatscourant" be vat de statuten van het Coöperatief Expeditiebedrijf", alhier. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 tot en met 23 Juli, kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekte voor: Haarlem 1 ge val van roodvonk; 1 van diphtheitis; Krommenie 1 van roodvonk; Uitgeest 1 van diphtlioritis en Zaandam 2 ge vallen van roodvonk en 1 van diphthe- ritfa. In Scheveningen is door de muziek van de Grenadiers en Jagers en „Die Haghe- sangers' de Rinaldo-cantate uitgevoerd. Heide vereenigingen stonden onder lei ding van den heer Louis Boer, den vroegeren dirigent van onze Haarlem- eche orkestvereeniging. Aan een muziek-recensie in de „Tele graaf" ontleenen wij omtrent de directie van Louis Boer het volgende: „Boer vertoont in zijn directie veel begaafdheid. Hij is op zijn best, als hij niet mengelbergt of tracht te men gelbergen. Men voelt in de laatste ge vallen alleen de imitatie van het ge baar, en merkt duidelijk zijn jeugd als dirigent, zijn op spanning komen bijaa uitsluitend in felle beweging, zijn du rend zoeken naar expressief élan voor accenten, die openbaringen zijn vasr zachte aandoeningen. Maar bij alle slap ten en inzinkingen in expressief op zicht, heeft hij het orkest vast in de hand en toont hij de autoriteit van mu zikaal bewustzijn. Ik geloof in zijn toe komst als orkestdirigent." Wij gelooven wel, dat de eigenschappen van den heer Boer hiermede naar waar heid geschetst zijn. EEN ENGELSCHE TEYLER-AFFAIRE. Tihaais hebben de Nederlandsobe, nog steeds twistende erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst in Engeland nog een aantal mededingers gekregen, zoo lezen wij in de,,Tel." Negen Schotsche families, alile TayloT geheete», hebben zioh aangegord om den Strijd te beginnen ten einde elkander het vermogen van 5 millioen pond sterling te betwisten. Ook beweren allen, dat zij re gelrecht afstammen in de mannelijke linie van Pieter Teyler Mu.iravon, uit Stirlingh- amshire, die, naar men weet een rijk koopman was uit de achttiende eeuw en eigenaar van een gansohe handelsvloot. Het verhaal gaat, dat hij in het jaar 1709, na een twist, van zijn ouderlijk huis te Muiravon wegliep en zich naar Am sterdam begaf- Hier voegde hij den naam van der Hnlst aan zijn familienaam toe. Toen hij 145 jaar geleden stierf, liet hij bezittingen na in Engeland. Amerika, Frankrijk en Nederland. Volgens zijn laat ste wilsbeschikking moest zijn vermogen in tweeën worden gesplitst. Een deel moest worden gebruikt om er 32 armenhuizen mede te onderhouden, alsmede een mu seum, dat hij te Haarlem stichtte. Het tweede gedeele van het groote vermogen beval hij, op een som van 10.000 pond na, op rente te zetten gedurende een eeuw lang en wanneer zoo jaar op jaar rente •bij het kapitaal was gevoegd, moest het bedrag worden verdeeld onder de naaste erfgenamen van zijn vaderszijde. Met de opgezamelde rente bedraagt het kapitaal thans 5 millioen pond sterling, oftewel zestig millioen gulden. Dit is dus liet be drag, waarom de vele erfgenamen Bians aan het kijven zijn. Zij beweren voorts nog, dat er vier gezegelde enveloppen zijn, wier inhoud onbekend is en die volgens het testament te Haarlem moesten worden geopend na 100 jaar. Uitspraken van 28 Juli 1921. H. B., stratenmaker, te Zeist, mishande ling, geldboete van 25, subs. 10 dagen hechtenis. P. v. d. H., wachlsman, te Velseroord, vernieling, geldboete van 5 subs, 5 da gen hechtenis. M. D., tuinierster, te Wijk aan Zee en Duin, diefstal, geldboete van 50, subs. 10 dagen hechtenis. Th. G. R., winkelbediende, te Beverwijk, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. B. v. V. sigarenmakerslcerling te Scho ten, thans geid. H v. Bew. Haarlem, overtreding art. 247 W. v. S., 6 weken ge vangenisstraf met aftrek prev. hechtenis. A. M., kantoorbediende, te Santpoort, thans gedetineerd H. v. Bew. le Haarlem, verduistering, 6 maanden gev.straf met af trek prev. hechtenis. A. PI., machinist, te Velseroord, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, doen zinken van een vaartuig, 5 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. A. v. O., schipper, te IJmuklen, thans ged. H v. Bew. te Haarlem, vrijgesproken. J. C. v. d. P., machinist te IJmuiden, thans ged. H v. Bew te Haarlem, het doen zanken van een vaartuig, 8 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. Klatergoud. Somber-dreigend' hingen Woensdagmiddag de zware grijze regenwolken omlaag. Het scheen, alsof zij zich wreken wilden over het feit, dat zij in zooveel weken hun inhoud niet over den aardbodem hadden kunnen nederwerpen en vastbesloten wa ren, dit nu met woest geweld te doen. En te en vijf uur begon het te drup pelen. Eerst heele fijne spatjes, welke schijnbaar aarzelend kleine glimplekjes op de straat maakten, daarna dikke en groote druppels, welke brutaal neervielen en je vies-nat maakten. Doch daar gaf je nn niet om. Je was blij, dat er nu eens een flinke regenbui zou komen. Het was zoo noodig. Zoovele menschen en dieren hadden er behoefte aan. En dan de aarde zelf. Hoe moet zij vrucht baar zijn zonder water? Jo verheugde je dan ook dat het alreeds druppelde. Dat waren de eerste boden van Pluvius, die zoo straks zijn milde gaven in vol heid over ons zou neerzenden..,. Doch helaas, Pluvius spotte met ons. Nadat het een half uurtje gedruppeld had, hield het op en de aarde kon zich vergelijken met Tantalus, wien het wa ter wel tot aan de lippen kwam, maar die niet kon drinken. Het is niet alles goud, wat er blinkt. En deze druppels waren maar klatergoud geweest. De re gen, welke voor den landman vooral méér dan goud fa op het oogenblik, liet ook nu weer op zich wachten. D och weer dreigen vandaag sombere wolken en houden de hoop op regen water levendig! Sr. Interpellatie van den heer Peper. De heer PEPER becritiseerde het be sluit Vair den burgemeester, om geen be- foogiftg' toe te staan, in den Bron-tuin, Ver- dier noemde hij het optreden van de politie ontactisch, en betoogde zelfs dat bij de po litie van te voren het maken van gewon den vaststond. De noodige verband- en geneesmiddelen werden dkartoe gereed ge houden in Gasthuis, de Deo en Diacones- senhuis. Een geneesheer deelde dat mede. Verder becritiseerde hij uitvoerig het po litierapport over deze zaak. De BURGEMEESTER stelde voorop dat geen enkel der punten den Raad aan gaat; noch de weigering om in den Bron- tuin te demonstreeren, noch het optreden, der politie; alleen den burgemeester gaat dat aan Toch wil spr. in -dit geval wel wat zeggen. Wat de demonstratie in den tuin 1 re- treft, weet de heer Peper dat toe stemming daartoe moet worden aan gevraagd, volgens de wet 5 dagen te voren. De voorzitter der vergadering im de Bron dat weet de heer Peper ook heeft op die vergadering zijn spijt betuigd dat hij die toestem ming niet tijdig heeft aangevraagd en daarom de toestemming geweigerd is. Wat het optreden der politie betreft, zet spr. vast dat geweigerd w,as een op tocht te houden. Men wist dat ook. En niettemin werd getracht te demon streeren. Men wilde vaandels ont plooien en trachtte zelfs met geweld zijn zin door te voeren. De politie kon niet anders doen, dan zich daar tegen verzetten en wat er gebeurd is, hebben de betoogers aan zich zelf te wijlen. De heer PEPER dient den Burge meester van repliek op uitvoerige wijze en ontkent veel van wat de Burge meester betoogde. Spr. leest een mo tie voor, waarin de Raad ten. zeerste betreurt het weigeren van het houden van demonstraties en verzoekt dat voortaan dergelijke demonstraties wor den toegestaan; in de tweede motie: afkeuring over wat door de politie op Zondag 3 Juli werd gedaan en de meening dat arbeidersdeinonstraties niet mogen worden verboden. De heer REINALDA meent, dat niet altijd de termijn van 5 dagen, die moeien voorafgaan aan een aanvra,g. in acht worden genomen. Hij meent, dat de burgemeester in dezen groote tegemoetkoming had kunnen betrach ten en hoopt dat dit ook later het geval zal zijn. Hij zal voor de eerste motie stemmen. De heer BRUCH meent, dat de bur gemeester in dezen niet anders heeft kunnen doen. Hij zet dat uiteen aan de hand van de wet. D6 heer KLEIN acht de houding vari de politie niets bijzonders. Als de R. K. in de Bron een meeting houden, dan staat er ook een wacht van agen ten klaar om te zorgen dat geen vaan dels ontplooid worden. Het is dus niet te verwonderen. Wat de maat regelen betreft, die genomen waren «voor evcntueele verwondingen, dit ge beurt bij elke gelegenheid. Ook bij een corso, dat gehouden wordt. Verder mocht de burgemeester met roden ver onderstellen, gezien de ondervinding elders, dat de orde kon worden ver stoord. De motie van den heer PEPER, om de weigering van den burgemeester tot het houden der demonstratie af te keuren, werd verworpen met 1612 stemmen. Vóór de soc.-dem. en de heer Peper. Wat betreft de tweede notia van den lieer Peper (afkeuring optreden der politie op 10 Juli), meent de heer Rei- nalda dat hij dit niet voldoende kan beoordcelen, alhoewel hij weet, dat de politie in die omstandigheden altijd zeer zenuwachtig is en hij veronder stelt dat het ook nu wel het geval is geweest. Bij zulke omstandigheden valt de politie om. De heer v. LIEMT: Ook de heer Duijs De heer REINALDA: Ja, ook. Die deugt niet voor dergelijke dingen. Spr. zal tegen de motie stemmen. De heer POPPE zal ook tegenstem men. Maar hij meent dat de schuld ligt bij de politie. Openbare Leeszaal Naar aanleiding van het rapport stellen B. en W. thans voor: 1. a. Met ingang van 1 Januari 1922 de benaming van de, mede tot leeszaal ingerichte, „Sfads-bibliotheek" te wijzi gen in: „Stads-bibliotheek en Leeszaal"; b. met ingang van dienzelfden datum de titel van „Stads-bibliothecaris" te wij zigen in: „Directeur van de „Stadsbi bliotheek en Leeszaal". 2. In te stellen een Commissie van Toezicht voor do Stads-bibliotheek en Leeszaal, bestaande uit 5 leden, waar van één WetVmder als Voorzitter, 2 raadsleden en 2 niet-raadsleden. 3. Voor het dienstjaar 1922 ten be hoeve van de exploitatie van de op 1 Januari open te stellen Stads-bibliotheek en Leeszaal beschikbaar te stellen een bedrag van f 38.000.benevens, ten bate van de technische administratie, die de voorbereiding van 1921 eischt, als nog toe te s taan een bedrag van f 1000, behoudens nadere financieele regeling, betaalbaar op begrooting, dienst 1921. IV. Te beginnen met 1922, gedurende 10 achtereenvolgende jaren, telkens voor één jaar, een extra bijdrage te verleenen van 5000 ten bate van het te stichten moderne boekenfonds. De heer HAGEMEIJER wenscht dit voorstel te behandelen gelijk met het volgende: Subsidie aan de R. K. lees zaal. Want spr. wil wel zeggen, dat hij zijn stem zal laten afhangen van het feit of de Raad al of niet sub sidie aan de R. K. leeszaal geeft. (Stem men: Ho!) De heer HAGEMEIJER: Ja, ho! dat is mijn meening, want een openbare leeszaal is geen plaats voor R.K. en R.K. lectuur. De heer DE ZEEUW lacht. De heer HAGEMEIJER, met ver heffing van stem; Ja, dat is zoo! En als bewijs wil ik het Haagsche geval aanhalen. Daar werd eën catechismus van het huwelijk,,aan gekocht door de openbare leeszaal. De R.K. protesteer den. Het hielp niet. De R.K. vroegen een ander boek daartegenover te mo gen stellen. Het vveTd geweigerd. Zoo is praotisoh de toestand'. In een openbare leeszaal vindt men alles, behalve R. K. lectuur. Daarom weigert spr. zijn stem aan dit voorstel, zoo niet vaststaat, dat de R.K. Leeszaal een subsidie krijgt. De twee voorstellen worden gelijktijdig behandeld. De heer BOMANS zal medehelpen, als wethouder, dit eerst genomen besluit van den Raad uit te voeren. Hij doet echter 'n nader voorstel, om f 30.000 ineens aan le nemen en niet een bedrag over 10 jaar te verdeelen. De heer BRUCH verklaart dat de com missie dit voorstel wel aanvaarden kan. De heer VAN LIEMT acht dezen maat regel niet van voldoende belang om daar «Vu dit bedrag voor uit te trekken. Spr. zal tegen elk voorstel stemmen. De heer WOLZAK is Ook van hetzelfde gevoelen en meent dat de uitvoering van dit voorstel nog wel kan wachten. Als alle voorstellen van de agenda worden aange nomen dan beschikt de Raad over vier ton gouds. Daartegenover staat de aan neming van nog geen enkel belastingvoor stel. Ook staat nog niet vast dat het Rijk en de provincie subsidie zullen verleenen. De heer KLEIN zal voorstemmen, want leeszalen zijn zeer noodig. De heer REINALDA acht het noodig punt 15 (openbare leeszaal) aan te nemen. De heeT BÖMANS is zeer verwonderd dat de heer REINALDA tegen subsidie is voor een R.K. leeszaal. Dat is in strijd met de laatste jaren gevoerde gedragslijn door de S. .D. A P. Spr. laakt dat scherp De heer BRUCH verdedigt ook het sub sidie aan de R.K. leeszaal. De heer REINALDA zegt dat zijn stand punt werd ingegeven door de wijze waar op de heer Hagemeijer de zaak inleidde. Verder deed spr. verschillende verwijten aan B. en W. over z.g. niet-uitvocring van raadsbesluiten. Daarbij noemde hij o.a. de bosohsdhool, de 2e H B. S., speeMerednen. De heer BRUCH diende uitvoerig van antwoord en noemde hel ten stelle schan delijk, dat de heer Reinalda plompverlo ren B. en W. beschuldigt van niet loyale uitvoering van raadsbesluiten zonder die. raadsbesluiten te noemen. De heer REINALDA: Dat heb ik niet gezegd. De heer BRUCH (schreeuwend)Dat is juist hel beroerde van .je. Zeg- het rond- uitl Dan kun je B. en W laten schorsen omdat ze raadsbesluiten niet uitvoeren. De lieer REINALDA ontkent dat hij B. en W. beschuldigde, maar houdt vol dat zij wenschen. uit den Raad niet loyaal uit voeren. De heer BOMANS: Dat is ook weer een zinnelooze, absoluut zinnelooze beschuldi ging, die gelanceerd wordt als de heer Rei nalda er niet direct bijvoegt, dat die wen schen in raadsbesluiten zijn omgezet. Wat voor indruk moet de burgerij van B. en W. krijgen. Spr. ontkent dat B. en W. te kort schoten. De heer HAGEMEIJER beantwoordt den heer Reinalda. Wat de heer Reinalda zegt over zijn inleiding is slechts voor de S. D. A. P. de vlag om de lading te dekken, in casu om het subsidie aan de R.-K. leeszaal BARTELJORISSTRAAT 27 te weigeren. Het is toch te zinneloos om een partij te straffen voor wat een der le den zeide. Dat is onoprecht, onwaar en politiek gezien geen standpunt. Spr. wijst dan ook af wat de heer Reinalda zeide. Wat wij vragen is zeer billijk. Het is heusch niet te veel, dat de R.-K. een subsidie vra- ^'an f 2000, waar zij zelf meer dan 25.000 bijeen brengen. De heer POPPE zegt, dat de S. D. A. P. i oor het subsidie zal stemmen, maar laakt het optreden van den heer Hagemeyer. De heer v. d. KAMP vraagt of de Open bare Leeszaal niet goedkooper kan. B.v. het aantal personen, dat werkzaam zal wor den gesteld. De heer BRUCH zet uiteen, dat dit niet gaat. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Tegen de heeren v. Liemt en Wol zak. R.-K. Openbare Leeszaal Door de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van eene R. K. Open bare Leeszaal en Boekerij te Haar lem fa aan den raad een adres ge richt, waarin zij mededeelt, dat gemol de Vereeniging ter bevordering van de geestelijke ontwikkeling der ingezet non van Haarlem voornemens fa, aldaar een Roomsch Katholieke Openbare Leeszaal en Boekerij op te richten; De Vereeniging verzoekt daarom den raad, haar voor het jaar 1921 eene sub sidie van 2014.50 willen verleenen. Aangenomen. Tegen de heeren Grocnen- daal, Wolzak, v. Liemt, Kingma en Peper. Sportterrein. Het steeds toenemend aantal verzoeke» van sportverenigingen, om te worden toe gelaten op een der gemeentelijke sportter reinen, maakt het schrijven B. en W. noodzakelijk dat alsnog worde overgegaan tot aanleg van een gemeentelijk sportter rein. De keus is gevallen op een stuk grond, gelegen ten zuiden van de Zomervaart on der Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Op verzoek van den heer Mizerus aan gehouden, daar de heer Slingenberg afwezig is. B. en W. stellen voor, onder eerste hypothecair verband ter leen te verstrek ken vooT den bouw van 6 woonhuizen aam de Leidschevaa-rt 47.223, voor der bouw van 3 woonhuizen aan de Van Eedenstraat 36.800, voor den bouw van 18 woonhuizen aan de Lange Heeren vest 58.114 en voor den bouw van 4 woon huizen aan de Korte Poellaan 22701,19 Goedgekeurd. B. en W. stellen voor een hekwerk te maken langs de kweekerij. Goedgekeurd. De heeren DE BRAAL en POPPE en mevr. MACDONALD wijzen op den toe stand met de woonwagens aan den Tei Spijtweg. De heer SLINGENBERG wijst er op, dat die woonwagens naar de Pijlslaan zullen verhuizen. Dat terrein is nog niet klaai nog tot zoolang moet geduld geoefend worden. Maar dan zullen de klachten on getwijfeld vandaar komen. De heer POPPE dringt er op aan, dat hel zeer spoedig gebeurt. B. en W. stellen den raad voor om U bepalen dat de ten noorden van den Ver spronckweg, ten westen van de Santpoor terstraat en ten zuiden van de Tetterode straat gelegen strooken grond voldoen aan de vereischten voor openbaren weg en om te bepalen, dat die straten onderschei-den lijk zullen beèten Wouwersmanslraat en Jan Steenstraat. Goedgekeurd. Ik was onlangs te Beverwijk en daar feliciteerden ze me, zéér hartelijk met het rapport van den heer Brenner a Bran- dds, dat, zooals men zich zal herinneren, de gemeente Beverwijk aanraadt gas te helTekken van Haarlem. Het was cifen grappenmaker die me ge- hikwenschte, waait hij wist niet dat Be verwijk nog eens heel, heel vriendelijk moet kijken en lief moet doen als het bij Haarlem in dö gratie wil komen voor gaslevering. In Haarlem zelf voelt men er niets voor, tenzij misséchien, maar ook dan is 't lang niet zeker, dat Beverwijk 't Haarlem zoo gemakkelijk mogelijk maakt. Nu schijnt men in Beverwijk tegenover Haarlem nog al hoog van den toren te, willen blazen alsof 't voor Haarlem een fortuintje is aan Beverwijk gas te mogen leveren. Reken eens uit hoe voordeet-ig de ex ploitatie wordt als Haarlem door 't Noordzeekanaal een nieuwen zinker moet laten leggen, die wellicht tonnen gouds kost, want de zinker van Velsen, die 't gas vandaar naar WijkerOog leidt, is veel te smal om oo-k gas door te laten voor Beverwijk en waarschijnlijk zit Vel sen op sprong zich voor zijn eventueels bereidwilligheid om een hoeveelheid gas door (e laten voor Beverwijk in klinken de munt te doen betalen. En wenscht Beverwijk misschien ook dat Haarlem gratis nog een gashouder te Be verwijk bouwt? Men ziet, dat eir nog wel wat te rege len en overeen te .komen valt en dat feK- ca-taifciies voorloopig nog wel achterwege kunnen blijven. Want zeer waarschijnlijk zullen dege nen in Beverwijk een kans krijgen, die zoo precies weten uit te rekenen, dat gaslevering aan Beverwijk door Haarlem onvoordeeiig is, of die droomen van een Beverwijkscche gasfabriek als Centrale van een 'heele streek of wel zij die hun hoop bouwen op het hoogovenbedrijf, dat j zijn levensvatbaarheid nog bewijzen mod

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2