DE KELLNERSSTAKING. Nijverheidsraad. ARTISTEN-PRAATJE. ook van BEESTEN EN DIEREN. Het rondreizende, rondtrekkende 'irtistenieven heeft altijd twee uiterst verschillende indrukken, op den bui tenstaander gemaakt. De eene op vatting is dat artisten het met eerlijk heid, fatsoen, godsdienst en moraal niet zoo erg precies nemen, terwijl de andere meening (eerlijk gezegd der minderheid) is dat er onder artisten even zoo brave als slechte menschen 1e vinden zijn zooals in de burger maatschappij ook het geval is. De beoordeeling daarvan is alleen aan artisten zelf en de onmiddellijk in voortdurend kontakt met deze levende gegevens. Ik zal daarvan iets vertellen. Er bestaat een Internationale Artis ten Vereeniging, gevestigd te Berlijn kortweg del. A. L. genoemd (Interna tionale Artisten Loge). Deze vereeniging is de grootste Artisten vakbond ter wereld, vereenigt alle nationaliteiten in zich en heeft de schokkende, alles omverwerpende en ondermijnende oor- logs-evenementen tamelijk goed door- Maan. Wel een bewijs dat zuiver vak belangen en absoluut geen politiek behartigd werden. Volgens de laatste statistiek der Vereeniging, waarvan schrijver dezer regelen een tijdje secre taris is geweest, was in Juli 1914 het ledental 9885 personen. Naar natio naliteiten gerangschikt3995 Duit- schers, 1005 Franschen, 987 Engel- schen, 331 Hollanders, 303 Belgen, 297 Italianen en de circa 3000 overigen behoorden tot alle nationaliteiten. Ook Chineezen, Japanners en derge lijke exotische volken meer. Naar Godsdienst gerangschikt4950 Roomsch Katholieken, 181 Grieksch Katholiek, 2976 Protestanten, 1241 Israëlieten, de rest onbekend. De Chineezen en Japanners zijn meest Boedhisten. Nu heeft natuurlijk het <roote percentage, circa 50%, der R.K. op zich zelf beschouwd geen algemee ne bijzondere beteekenis, maar gaat men de feiten dieper na, dan ziet men ilat het gros van den artistenstand uit de „Zigeuners", niet de scharen- en messenslijpers, stoelenmatters en marktschreeuwers, maar uit de volks stammen der Zuidelijke Staten ge komen is. Vanuit het Zuiden planten zich dan de rondreizende artisten naar Midden- en Noord Europa voort, assimileeren zich met andere volken, nemen andere elementen in zich op, veranderen van taal en zeden, maar vastgeworteld en diepgevoeld blijven den oorspronkelijken godsdienst trouw. Wanneer men de drie hoofd gebeuren in het leven der mensch- artisten op reis, hetzij door de groene Kamwouden der Vogezen of Harsz- gebergte, hetzij in en door de lugubere ijsmassa's der Pyreneën en Alpen heeft medegemaakt, n.l. de doop, het huwelijk, den dood, dan zal men niet en nooit meer kunnen en durven spre ken van „lichtzinnigheid" „onfat soen" en „onmoraal" der rondtrek kende artisten. Hoe trouw worden de vastenwetten gehouden, hoe ge trouw ter Communie gegaanhoe- vele met waar en oprecht gevoel ge geven aalmoezen, terwijl men zelf niet dik in de middelen zit, aan onge- lukkigen geschonken. De rondtrekkende artist leeft in de vrije natuur, is daardoor altijd in nauwe aanraking met de onnaspeur lijke Godskracht en Almacht. Zijne godvruchtigheid is reeds daardoor verklaarbaar. Ook in den artisten stand zijn goore, vieze elementen. Maar bestaan er dan standen in de menschelijke samenleving waar men geen minderwaardige elementen on der aantreft Het gaat met de be oordeeling van artisten, zooals het altijd in het leven gaatonbekendheid met de feiten en toestanden maakt een totaal verkeerd oordeel, en dan nog de positie, laat ik maar zeggen „de historische positie" welke de artisten in de samenleving innemen, was door de eeuwen heen eene positie buiten de gewone maatschappij om. De in de 16e en 17e eeuw ontstane, vaste schouwburgen, begonnen daar een einde aan te maken, maar over dit thema zijn er bevoegdere personen dan ik in staat historische beschouwin gen, waarschijnlijk met heel veel psychologische bijzonderheden, te ge ven. Ik vertel wat ik weet uit eene 25-jarige praktijk uit het artisten- leven. D. W. Z uit het arttetenlevcn, dat men gewoon is, als „goochelaars" „kunstemakers" „paardenspelvolk" te generaliseeren. Het artistenleven is een hard, uiterst hard, arbeidzaam, zorgvol en riskout bestaan. In karavanen reist men van stad tot stad, geen spoor, geen boot. Bij de transporten worden de dieren zooveel mogelijk gespaard, en de treklast zoo licht mogelijk ge maakt. Dan gaan de artisten soms dagen en nachten per „pedes aposto- lorum" 0111 daardoor de arme dieren minder lasten te laten trekken. Ja, ja, die dieren uit het circus en beestenspel daar is veel van te vertellen. Het ver staan, instinkt, verstand, begrip (of hoe men het noemen wil) bij het circuspaard vooral grenst aan het wonderbaarlijke. Het zal wel in hoofdzaak daardoor ontstaan zijn, dat de dagelijksche vertrouwelijke omgang met de menschen, het leeren voelen en leven in en met de verschil lende menschelijke stemmingen en situaties, het circuspaard in het bij zonder, en alle circus- en menagerie- dieren in het algemeen, een soort be grijpen des menschen ontstaan en gegroeid is. Dit is niet alleen van toepassing op de gewone dagelijksche zelfde om geving van het dier, maar ook de vreemde elementen, het groote pu bliek, de toeschouwers, kent het dier precies en niet talend juist. Als werkend artist is het eigenaar dig te zien hoe het dier de situatie voikomen schijnt te begrijpen; het aspect van de toeschouwersruimte vertoont telkens een ander gezicht naar gelang van de samenstelling en publieke belangstelling. Ik wil dit duidelijk maken door te verklaren dat een namiddag-kindervoorstelling b.v., een juichend, levendig, pret tig lawaaierige toeschouwersruimte te zien geeft. Dat op het platte land de stemming in de ruimte, .uidruchtiger, feestelijker en opgewekter is dan in de stad. Het stadsche publiek „doet" deftiger kalmer en alsof men gekomen is omdat er een afwisseling in het ge wone dagelijksche doen, zoo een beetje uit de hoogte een soort van noodzake lijk kwaad is. De toeschouwers „op het land" beschouwen het bijwonen eener voorstelling als iets feestelijks, eene gebeurtenis van beteekenis, welke door het niet-alledaagsche bijzondere beteekenis heeft.Zelfs de z.g. kinderen- voorstelling in de stad en op het land toonen een geheel verschillend beeld. De verschillende stemmingen welke er nu van uit deze verschillende toe- schouwersgroepen uitgaan, hebben enormen invloed op de dieren en menschen. Applaus en andere uitingen van tevredenheid en voldaanheid, (op het land nemen deze uitlatingen gewoonlijk den vorm van dankbaar heids-demonstraties aan) „doen hei bij de dieren geweldig. 1 Eenige jaren geleden maakte een paarde.ndresseur uit Dtisseldorf sen satie met de voorstelling van een 3 jarige poneyhengst, genaamd „klu- gen Hans". Dit paard vertoonde sterke kunststukjes zooals optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, lezen, gedachten raden! De lezers begrijpen waarschijnlijk dadelijk wel dat al die „kunststukjes" truk'jes waren. Even zoo een paard laten huilen of lachen. Maar de manier waarop die kunstjes werden vertoond, of liever uitgevoerd door Hans, getuigden van een bijzon der soepel aanpassen aan de zaak waar het om gaat. Voor den onkun digen lezer diene ter informatie dat er een soort code, alphabet en cijfers, door het geven van kloppende stamp- stooten met den poot bij de dressuur wordt aangegeven. Het paard vormt nu door het stampen met de afwisse lende, rechter of linker voorpoot, een soort van kloptaal. Deze prestatie was werkelijk knap. En nu was het verheffend om te zien hoe de „ktuge Hans" „stemming toonde" de eene voorstelling veel meer en beter „weru- te" dan de andere. Zoo gaat het met alle dressuurnummers ware de dres suur een machinaal automatisch iets dan moesten de voorstellingen altijd gelijk, precies hetzelfde zijn. Dat dit niet het geval is, bewijst dat er iets individueels bij te pas moet komen, iets dat op hoedanigheden, nteei ot minder weten en begrijpen wijst. En zoo is het met alle dieren. Wanneet ik de diersoorten zou opsommen welke het gemakkelijkst „leeren" en „be grijpen" dan zou ik, in volgorde, het volgende lijstje noemenPaarden, olifanten, honden, bruine beren, tij gers, wolven, witte beren, vossen, papagaaien, kameelen, leeuwen, (met deze aanvulling dat een leeuwin veel makkelijker leert dan een leeuw) panters, slangen. Natuurlijk is dit algemeene lijstje nog met een heele massa diersoorten aan te vullen, maar ik spreek hier alleen van de hoofdsoorten. Onze gewone huisdieren, met uit zondering van hond en kat, dus schaap, koe, os, zijn niet te dresseeren. Deze dieren leven bij en met ons, (sterven voor onsomdat wij deze dieren „huisdieren" noemen denken wij er niet aan hen te dresseeren, wij achten het niet noodig hen te dres seeren omdat zij noch wild, noch dom zijn. De praktijk en werkelijkheid leert andere waarheden. Een dood enkele keer heeft men een schaap, koe, os of stier een „kunstje" geleerd, maar wat men „dressuur" noemt niet. Zij zijn daarvoor te dom De afstomping, verstomming, lijd zaamheid, onderworpenheid, gevoel van niet „iets" of „wat" zijn heett van de huisdieren in hunne tientallen van eeuwen, historische aan de men schen onderworpene, gevangenschap een soort van vegeteerende wezens gemaakt welke alleen voor den mensch in gemeenschapszin, waarde en voor deel hebben, nuttig zijn en voor hen zelfs niets beteekenen. Krachteloosheid, willoosheid (de huisdieren doen alleen dat wat wij willen) zonder eenig, voorafgaand bevel, volkomen ingegroeid en vasi- groeid als deeltje van 's menschen oe- Het dresseeren van dieren besiaat in hoofdzaak in het in aanwending en toepassing brengen van een systeem waardoor, en waarbij het dier, het welk gedresseerd moet worden konse- kwent worde duidelijk gemaakt, dat hetgene hetwelk de dressuur van hein (of haar) verlangt, onvermijdelijk is dat het zoo moet gebeuren ert niet anders mogelijk is. Dus een soort van onvermijdelijk lot, het is onafwenci- baar en alleen zus of zoo mogelijk Het gedresseerde dier voert alle aangeleerde kunsten en kunstjes dan ook uit, onafhankelijk van den persoon des dressuurs. De hoofdzaak, of liever het eenige noodzakelijke is dit, dat degene, welke de leiding der dieren-kunsten heeft, precies hetzelfde systeem en volgorde volgt waarin het geleerde is aange leerd. Neemt men b.v. droofdieren. De meeste roofdieren waarmede „ge werkt" wordt komen uit Hagcn- beck's dierpark. Daar worden die dieren gedresseerd en aangeleerd door personen welke alleen als „leermees ters" of zeg liever als „onderwijzers" daar wefken. Zijn de dieren van buitengewone schoonheid en bijzon der gedresseerd, dan laat Hagenbeek deze dieren, door zijn eigen menschen begeleid, in „engagement" gaan, of in zijn eigen onderneming rondreizen. Als dresseurs treden dan gewoonlijk een of meerdere personen op, welke met het dresseeren der dieren niet het minste hebben uit te staan, of gehad, en gewoonlijk uit minder per soneel gerequireerd is. Worden de dieren verkocht, dan ziet de nieuwe eigenaar goed uit zijn oogen, laat zich een 8 tot 14 dagen goed „voorspelen" wat de dieren doen en voor alles goed opletten hoe de volgorde der presta ties is. Dan maar een goede dosis moed, maar geen onverschilligheid en het spelletje gaat zijn automatische gan getje verder. De dieren hebben natuurlijk ook hun stemmingen, de volksmond zegt „buien" er zijn goede cn slechte buien Aan de slechte buien zijn eenige risico's verbonden.jjjMen zou dit risicc van den arbeid kunnen noemen, en deze risico is in doorsnee niet grooter of gevaarlijker dan de risico welke iede re arbeider in fabriek of werkplaats loopt. Ik zelf heb de heilige overtui ging, dat het wandelen in de Leidsche "straat in Amsterdam, het oversteken van het Stationsplein in Haarlem, het passeereti van de Groenmarkt in den Haag of het overloopett van het Beursplein in Rotterdam grootere levensgevaren, dus risico's medebrengt dan het laten „kunstenmaken" van roofdieren. Omtrent dn gisteren uitgebroken staking tn het hótel-café-restaurantbedrijf wordt liet volgende gemeld: Te Rotterdam. De aigemeene indruk van patroonszijde ■was gisteren, schrijft de N. R. Ct., dat het personeel het stakingsparool sleclit op volgde. In het Maashotel, hotel de TEurope, hotel de France, hotel Ailard, Weimar en Coomans is op een paar koks 11a het geheele personeel in dienst geble ven. Het cafébedrijf wordt gaande ge houden, hoewel in sommige café's, onder meer in Calar.d, een gedeelte van het per soneel is weggebleven. Gedurende de dagen ■lat de staking duurt zal er een kleine spijskaart zijn en ook de diners zullen in gekrompen worden. Tot dusverre is Hore- v.f vast besloten, onverbiddelijk icderen cisoh af te wijzen. Van patroonszijde is men van meening, dat de op straat demon- .•iroerende stakers in hoofdzaak losse krachten zijn. De koksvereeniging la Residence blijft neutraal. Het bestuur van het stakende werkne- merspersoneel is van meening, dat de meerderheid van het keltners-, koks-, buf fet- en huisknechlenpersoneel liet werk heeft rvedergelegd in verschillende café's en restaurants. Reeds acht patroons hebben, zegt dit bestuur, onderhandeling aange vraagd. Het aantal slakers zou 60 procent bedragen. De staking bepaalt zich uilsluvlend tot de groole zaken in het centrum van de «'ad. Stakende kellners deelen op straat bil jetten uit, waarin het publiek verzocht wordt, de inrichtingen, in den strijd be trokken, niet te bezoeken en zich niet door onderkruipers te laten bedienen. Te Amsterdam. Uit de hoofdstad werd gemeld, dat bij oen rondgang door de stad bleek, dat de hotels, althans voorloopig, niet door de slaking getroffen worden. De vreemdelin gen, die Amsterdam bezoeken, vinden dus logies en voeding, want ook de koks wer ken door. Wat de café-restaurants aangaat enkele, zooals Amerlcain, Trianon en Parkzicht waren gesloten. De gordijnen waren voor de ramen geschoven en op het terras lagen de tafeltjes en stoeltjes onder het zeil en aan de ketting, alsof het nacht was. Ook op het Rembrandtplein waren verschillende zaken zooals de Kroon, Het Gouden Hoofd en Schiller, gesloten, en hetzelfde geldt voor De Poort van Kleef. •Daarentegen waren in de binnenslad, be halve de kleinere cafés, ook verschillende groote inrichtingen geopend, vooral in de Kalverstraat. In Polen, Suisse, de Karse- boom en Ncuve om er cenige te noe men was bediening, zij het dan ook door een gedecimeerd personeel, en een weliswaar klein aantal bezoekers savou reerde er hun kleintje koffie, alsof er geen staking bestond. Zoo was het ook in café Modem op den Heiligen weg en in Kras. in laatstgenoemde inrichting hing een ge drukte mededeeiing van de directie voor ile ramen, dat in verband met de staking <ie menu's vereenvoudigd werden. Het café-restaurant was echter even goed open als het holeb Toch was de indruk, dat de staking van het café-restaurant-personeel hier ter stede vrijwel algemeen is en ook de ouden en getrouwen omvat. Althans, verscheidene van deze werden onder de upsters, die voor de inrichtingen de wacht hielden op gemerkt. En een andere indruk is. dat het d-ümaal hard tegen hard gaat, dat men zich wederzijds voorbereidt op een langen bit leren strijd. Naar wij vernemen, vallen de station-res tauraties buiten de staking. Onder het hoofdje „Lunchtijd" schreef het „Hbl.": Het is, vandaag, voor den Amsterdam- roer en speciaal wel voor den stadgenoot, die buiten woont of logeert, niet zoo bijster gemakkelijk geweest om zijn wannen of konden lunch te gaan gebruiken in het ca fé. dat hem dagelijks als gast ziet verschij nen. De meeste heeren, die anders tusschen 'de beide kantoortijden of vóór hc! Bcurs- uur gauw-gauw een établissement binnen lopen en, na de lange lijst van diverse kou de schotels en warme plats du jour te heb ben geraadpleegd, vlug bestellen en vlug worden bediend, zij hadden vandaag voor een groot deel voorzorgsmaatregelen getrof fen. Bakkers- en fijne vleeschwaren-winkels lunchrooms en melkinrichtingen voeren er best bij, naar wij op vele plaatsen van de belanghebbenden vernamen en naar ons bovendien bleek bij ons bezoek aan een groot aantal cafés in de drukste straten en op de groole pleinen in onze stad. Meestal waren de tafeltjes ongedekt, aten do bezoekers „voor 't vuistje weg" hun broodje met ham, hun halve biefstuk als men die kon bestellen, want in verscheiden restaurants was de warme keuken in ver band met de omstandigheden uitgescha keld. In andere restaurants had men de keuze der gerechten lot slechts enkele scholels beperkt. „Vijf en twintig in normale omslandig- heden, nu vijf," vertelde ons in telegram- sliji een bezoeker, die z'n biefstuk met ge bakken aardappeltjes en doperwten veror berde. Om den schijn te redden, hadden enkele restaurateurs luk raak wat tafeltjes witge dekt, waaraan niemand zat en die in de vrijwel leege zaal een nogal zieligen indruk maakten. „Gaat u hier niet naar binnen, bemoei lijkt u onzen strijd niet," verzochten de posters, die voortdurend om en langs de draaideuren van grootere en kleinere cafés drentelden. Geen enkelen keer, voor zoover wij kon den conslaleeren, hadden de posters succes, en eenige malen luidde de repliek: „Ik voel wel iets voor jullie beweging, maar mijn maag heeft óók nog wat te zeggen. Ik heb honger en haast, vriend." Hier waren 't alweer de kleine, water- vlugge picolo's, die oftder den drang der omstandigheden „reuze promotie" maakten, ginds hielpen de hotelkellners beneden in de zaal, maar meestal waren het toch in hoofdzaak de eigenaar van het bedrijf en zijn familieleden, die de gasten van het ge vraagde voorzagen, zoo goed en zoo kwaad als 't ging. Enkele café's waar in de morgenuren de bezoekers nog werden bediend, vertoon den omtrent het noenuur dichte deuren en neergelaten vensters. En ook zagen wij eenige inrichtingen, waar, op de ramen, in geweldige letters, als contrademonstratie stond gepubliceerd: Dit café blijft open, ondanks de stakingI De pers was gisteren nitgenoodigd tot bijwoning van een conferentie met het afdeelingsbestuur van de patroonsvereeni- ging Horecaf. In die bijeenkomst heb ben de heeren J. H. van Oort, voorzit ter van de afd. Amsterdam en vice- voorzitter van het hoofdbestuur en W ïïermsen, secretaris zoowel van de af- deeling als van het hoofdbestuur, een uiteenzetting gegeven van het standpunt der patroons. De heer van Oort begon met de ver zekering, dat het den patroons mogelijk was, aan de eischen van het personeel toe te geven, hetgeen later door den secretaris werd toegelicht. Tevens deelde hij mee, dat de patroons onmogelijk de bemiddeling van den burgemeester van Amsterdam konden aanvaarden, alleen al omdat het hier een landelijk conflict betrof. De heer Hermsen zei, dat alle groote hotels: het Amstel-hotel, het Doele-ho- tel, Pays Bas, Victoria, l'Europe, Ame rlcain, Neuf, Suisse, Polen en Commer ce geopend zijn, Terwijl echter van den kant der werklieden verzekerd wordt, dat het eigenlijke hotelbedrijf buiten de staking gelaten i?, noteerden de patroons dit feit als een overwinning hunnerzijds. In enkele zaken slechts, aldus de heer Hermsen, heeft een heel klein gedeelte van het personeel gestaakt, enkele koks cn kellners, maar .dit is niet de moeite waard. Wat de café's betreft; de heer Hermsen gaf toe, dat het grootste ge deelte der kellners het werk heeft neer gelegd, maar hij voegde er aan toe, dat desondanks de meeste café's geopend zijn In kleinere zaken geschiedt de bedie ning door familie en kennissen van den patroonin de grootere door het oude re personeel, dat over het algemeen trouw is gebleven. Het is het streven van de afdeeling Amsterdam van Horecaf, om zooveel mo gelijk alle zaken open te houden. Dit zal vanavond in een advertentie in de bladen aan het publiek worden mede- 1 gedeeld. Daarna besprak en weersprak de heer Hermsen enkele uitlatingen van den voor zitter van den modernen bond, den heer van Heusden. Deze heeft het voorge steld, alsof de bestaande malaise in het hotel-, café en restaurantbedrijf het ge volg is van het ontzettend prijsopdrij- ven door de patroons. Hij verzekerde dat, ondanks de malaise, de finaneieele uitkomsten van het bedrijf nog zeer be- i vredigend blijven. De heer Hermsen wees er op, dat dit onmogelijk is. Het bedrijf moet het toch van het groote aantal be- I zoekers hebben. Ook ontkende spr., dat de patroons zich aan prijsopdrijving zou den schuldig maken. De malaise heerscht trouwens over do geheele wereld. Overal wordt personeel ontslagen. Tevens wees spr. er op, dat, als de patroons hooge prijzen vragen, dit zijn oorzaak vindt in de hooge prijzen, die zij zeiven voor de grondstoffen, speciaal die voor de keuken, moeten betalen. Men denkeb.v. aan de hooge vleeschprijzen. En daarbij zijn de bedrijfsonkosten schrikbarend. Trouwens als het hotelbedrijf zóo schit terend was, waarom zou dan de op richting van het Damhotel mislukt zijn en waarom zou dan de oprichting van hotel Atlanta zooveel moeilijkheden heb ben meegebracht? Wat betreft de loonen van het^ per soneel, de heer Hermsen verzekerde, dat daarin de laatste jaren een groote ver betering is gekomen. De loonen zijn over het algemeen niet zoo slecht als de heer van Heusden wil doen gelooven. Later voegde men hieraan nog toe, dat b.v. een kok op het oogenblik f 350 per maand verdient. Over den eisch dat de fooien zullen worden afgeschaft, zei de heer Herm sen, dat in landen als Duitschland, Zwit serland en Italië, waar officieel met het fooienstelsel gebroken is, toch nog het geven van fooien voortduurt, ten gevolge van de door het personeel zelf aangenomen houding. Wie een fooi geeft, wordt beter bediend dan wie niets geeft. Trouwens, de patroons zijn niet in staat, aan het personeel te vergoeden wat dit door het verlies van de fooien zou moe ten ontberen. Dat kunnen de bedrijven niet dragen. Wat betreft de loonen van het per soneel verwees de heer Hermsen ons overigens naar een opgave, voorkomend in het bondsorgaan De Hotelhouder van Sept. 1920, waarttit blijkt, dat die loo nen best gezien mogen worden. Hij stip te hierbij aan, dat ten vorigen jare een loonovereenkomst gesleten was tusschen Horecaf en den personeelsbond, in af wezigheid van den hondsvoorzitter, den heer van Heusden. Deze heeft bij zijn terugkomst dio overeenkomst eenvoudig geannuleerd, omdat hij haar niet voldoen de achtte. Volgens den heer Hermsen is de on dergrond van deze staking communis tisch. Vandaar dam ook dat, naar de voorzitter nogmaals verzekerde, de pa troons alle eischen van het personeel zullen afwijzen. Alle stakers zijn per aangeteekenden brief gesommeerd, zich binnen een bepaalden termijn bij hun patroons aan te melden. Doen zij dat niet, dan zullen zij geaht worden te zijn ontslagen. Onder geen beding zullen de stakers dan in hun oude positie hersteld worden. De patroons mogen in geen geval in dividueel met de stakers onderhandelen. Wie toh ondershands tot een scchikking met zijn personeel zou trachten te ge raken, stelt zich aan zware geldboeten bloot. Als een staaltje hoe hoog de bedrijfs onkosten kunnen stijgen, deelde men voorts nog mee, dat een strijkje van violist, violoncellist ©n pianist, zooals te genwoordig in tal van café's wordt aam getroffen, aan de patroons kost f 20 f ,30.000 per jaar, aan auteursrecht, be- las'ing en salarissen, en soms nog meer. Te 's-Gravenhage. Zooals afgesproken was hebben de sta kers, voor zoover zij niet moesten „por ten" vanochtend tusschem half negen en tien uur een rondgang door de stad gedaan. Daarbij bleek, dat er een be trekkelijk groot aantal personen uit ver schillende categorieën van het personeel bij de staking betrokken is. Het totale aantal personen, dat in Den Haag in het bedrijf werkzaam is wordt op 1500 ge schat, waarvan er op de gisterennacht gehouden vergadering volgens de mede- deelingen van het bestuur der moderne werknemersorganisaties op zijn minst 1000 tegenwoordig waren. Op deze 1000 meent men in 't alge meen wel te kunnen rekenen. Het brandpunt van de staking is op 't ooganblik „Centraal", welks directeur, de heer Sassen, voorzitter is van de werkgeversorganisatie te „Horecaf". In Central is de staking vrijwel algemeen, tenminste onder het bedienend perso neel Van het. keukenpersoneel, dat voor 't meerendeel in de koksvereeniging „La Résidenoe" is georganiseerd, is echter de meerderheid opgekomen. De bediening werd zooveel mogelijk door de ober- kellners en enkele hulpkrachten ver richt Bchalvo „Central" zijn in de staking betrokken: Hotel van Taben, Americain, Noord-Brabant, het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis, Hollandais, het Gouden Hoofd, Rieho, Victoria, do Kroon, de Nieuwe Doelen, de Pool en de Hertenkamp. In al deze zaken zijn stakers. Het is ech ter nog niet te zeggen hoeveel. De be diening wordt zooveel mogelijk met hulp krachten gedaan. Twee werkgevers hebben inmiddels de eischen van het personeel ingewilligd, n.l. de Poort van Kleef en de Lunchroom Do Twee Steden in de Vlamingstraat, kleinere zaken. Met twee andere zaken wordt nog onderhandeld. In do Hotels Paulez, Bellevue en des Indes wordt niet gestaakt. Men hoopt echter ook daarheen de beweging te kunnen overplanten. In het Hotel de Oude Doelen was er, naar ons werd meegedeeld, slechts 1 staVor. De werk nemersorganisatie deelde oas mede, dat men in twijfelachtige gevallen het per soneel geadviseerd heeft om aan het werk te blijven, in afwachting van ver dere maatregelen. Op Scheveningen gaat het bedrijf on gestoord door. Het is waarschijnlijk, dat ook daar Vrijdag of Zaterdag de sta king zal worden geprolameerd. Over het borrel- en etensuur schrijft het „N.v.cLD," als volgt: Het was inderdaad een wel ongewoon gezicht omstreeks het borrel- en etensuur in de groote Amsterdanrsc.be zaken. Leid'- schepleiin, Rembrandtplein, Dam en omge ving, anders een toonbeeld van groot- siecdsctie bedrijvigheid, naren nu ten dee- le ver'.aten. Het I.ddsdieplein was een treurige ver latenheid. Bij De Boer, in Café Moderne, idaar zaten wat memschen luimen, bij ScheJitema eveneens, maar Trdamon was d'oodsüh en American zoo goed afc geheel verlaten. Men kon er een borrel krijgen, alls men wilde, maar niemand had lust in de half ontredderde, overieauis ledige zaal de eerste te zijn. Het terras bleef opgebor gen, ovendiekt met de groene hoes. Eten kon men in de café-of restaurant-zaal niet; wel boven in het hotel. Maar American was open, gelijk de •meeste zaken, die des ochtends hadden ge sloten, in den namiddag open waren gezet- Dicht bleven het Gouden Hoofd, de Nieu we Karseboom, de Roodc Leeuw, Polman was ook gesloten, de Kleine Polman even wel niet, „De Poort" was opendaar wa ren een paar afvalligen binnen gekomen, die lervergeefs trachtten de oude leven digheid en hel oudé rumoer 11a te boolsem. Maar men kon er eten. In Parkzicht was het lamel ijk ledig. Eten werd naar verlangen verschaft; ove rigens moestere de klanten de consumptie zelf van heit buffet halen. Dit had een vas te dominodub niet belet zijn partijtje te maken; de spelers haaiden om beurten een borrel. In de biljartzaal 'klotsten de ballen 'lusligjes. Voor het Paleis-café zaten de men seben buiten, maar zcxnder consumptie. De tafeïis waren, inplaats van met glazen, met hoeden gegarneerd. Niemand scheen daar op het -idee te 'komen om ac-lf zijn borrel van het buffet te halen. Aan hot Rembrandtplein waren de Quelle en Schiller, alsmede de Meine café's aan de stille zijde vrij goed bezet. Men voorzag zich daar zelf van het ge- wenschte, waar niet de chef met enkele helpers in de bediening voorzag. De Kroon was vrijwel leeg; daar bedienden meisjes. Eten kon men ook daar niet. Het Café de la Paix in de Reguliers- breestraat was matig bezet; De Boer in den Heiiigenweg ook, ondanks het strijk je, dat er speelde, alsof er geen viltje aan de lucht was. In de Kalverstraat waren Commerce, Neuf en Polen matig bezocht. In Polen kan men slechts boven eten. In 't restau rant van 't Hotel. In de Oude Graaf zijn de eischen van het personeèl ingewilligd; ook in de Kareboom. Het was daar gewoon. Het meest normaal was de toestand bij Suisse. Daar was bediening en met het etenuur waren vrijwel alle tafels bezet. Het menu wa beperkt, maar daarin shik te het publiek zich gewillig. Aan het Damrak was, met uitzondering van de Roode Leeuw, die gesloten bleef, de toestand tamelijk gewoon. In de Con tinental en de Oportobar waren de be dienden gewoon binnengekomen Bij Sckeltema moest men zelf zijn consumptie halen of lang op bediening wachten. Kras gaf eenzelfde beeld te zien. Onze algemeene indruk was, dat wie wilde, gisteren te Amsterdam wel een borrel kon drinken of kon eten; wel liep niet alles even vlot, maar het ging ook omdat het bezoek, onder den invloed van de staking, veel geringer was dan gewoonlijk. De posters gaven oen manifest nit met het verzoek om de opengestelde inrich tingen niet te bezoeken. Zij drongen zich niet op, maar hadden niettemin bij een deel van het publiek wel succes. Slelits enkelen verklaarden zich aan het ver zoek niet te zullen storen. Het hotelbedrijf ging voor het meeren deel gewoon voort. Behalve in het Am- stel-IIotel, waar- het geheele personeel staakte, bleven in de hotels enkel de jongere krachten weg; de anderen ver richtten hun diensten als gewoonlijk. In de avonduren hebben wij, in ver band met de staking in het café- en restaurantbedrijf, eene wandeling door de ninenstad gemaakt. Hoe anders was de toestand daar als op „normale avon den." De café's, die gewoonlijk volzittcn, -waren óf gesloten óf werden opengehou den zonder personeel en... zonder pu- bliek.c ijSlechts hier en daar zag men een kellner in rok; mesrendeels waren het de patroons zelf, de gérants en would-be kellners in grijze en bruin- getinte colbertjes, die de weinige gas ten zoo voorzichtig mogelijk van de be- steldo consumpties voorzagen. In „De Nieuwe Karseboom," waar gisterennacht het besluit tot den strijd werd genomen, was tegen betaling van 25 cent wel toe gang om de cabarel-ariisten en de strijk jes te hooren, doch, zoo stond buiten aangekondigd, consumptie is niet te ver krijgen. Ook eenige andere cabarets en café's waren gesloten. Voor de toegan gen van de nog opengehouden café's stonden de posters, die aan het publiek strooibiljetten overhandigden, het ver zoek inhoudende „tijdens den strijd dozo inrichting niet te bezoeken." In het centrum van het „groote stads leven," het Rembrandtplein, of kortweg op het Plein, was het tamelijk rumoerig. Politic-agenten maanden het publiek; waaronder veel opgeschoten jongens, steeds tot doorloopcn aan. Eoniga agen ten to paard patrouilleerden in de om geving. Tot wanordelijkheden kwam het evenwel niet. Ook op hec Damrak, in de Kalverstraat en op andere drukke punten, werd het publiek, dat nieuws gierig voor de verschillende leege café's, waaruit hier en daar vreemd luid de muziek klonk, door de politie in be weging gehouden. In den stand der staking was he denavond laat geen verandering ge komen. Men deelt aan het „Hbld." mede dat dr. E. E. Posthuma bereid is gevonden, om mr. J. O. A. Everwyn op te volgen als voorzitter van den Nijverheidsraad. Hij wil de nieuwe functie voorloopig alsnog voor niet langer dan een jaar aanvaarden, om in dat tijdsverloop te kunnen nagaan hoeveel werk er aan verbonden is. Zou zij al te veel van lijn tijd vergen, dan zou hij op den duur zich er niet aan kunnen wijden. KULTUR UND SPORTWOCHE HAMBURG. Men schrijft ons uit Hamburg: Onder dezen naam zal van af 12 lol en met 24 Augustus a.s. in Hamburg een reeks van internationale bijeenkomsten géhouden worden, die als voorlooper zijn gedacht van de van af 1922 regelmatig te Hamburg plaats vindende Overzee-Week. Deze groolsche onderneming beleekenl een', vorderen en zeer gewichligen stap op den weg van wederaankoppeling der handels betrekkingen tuschen Duitschland en het buitenland, vooral met diens buren op het vasteland van Europa en natuurlijk ook met de overzeesche landen. Dus ook voor Nederland zal deze Hamburgsohe Kuituur- en Sportweek "i921 van bijzonder groot belang zijn, te meer omdat onder de ver schillende punten van het zorgvuldig voor bereide programma ook een Duitscb-Mei land scire avond met zuiver HoHandschc uilvoering op litterair en kunstgebied en verder een meeting van eerste Holla nd- sche en Duilsche voetbalman schappen mogen genoemd worden. Men verwacht in Hamburg een groot getal van gasten uit Holland zoowel uit handels- ais ook uit sportkringen en bereidt bijzondere en eer volle ontvangsten voor deze voor. DE AMERIKAANSOHE GEZANT. De Amerikaanshe gezant te 's Graven hage, de heer Phillips, is van zijn verlof in de Residentie teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6