Indrukken van den dag. Stadsnieuws DAMSAATJES ZATERDAG 30 JULI 1921 44ste JAARGANG No. 13900 PER KWARTAAL J g FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3,5 .-U; NASSAÜLAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER KEGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD. 31 JULI AGENDA AGENDA 1 AUGUSTUS Kerkconcert Tilly Koenen-George Robert. BIOSCOOP. Onze KerkÜist. Bloemendag. PersGnaiia. De feesten van „Koninginnedag." Een succes! Een detective-drama. Nieuwe R.-K. School voor Meisjes. LANGS DEN WEG. De [/iris litustiibus Atletiekwedstrijden van R.C.H. Uit het H. F. C.-kamp. Jacques Urlus. BLOEMENDAAL. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» BUREAUX» JzT t_ z x ..si „W blo- 1 belang bij het slagen van het gebruik van Dit nummer bestaat UI wereldtaal in den handel, voor inter- 203. DE WERELDTAAL. Verleden jaar is in den Haag een Espe- rantsiten-congres gehouden. De dagbladen hebben daarvan wel het een en ander ge meld, maar, onze indruk is toch, dat de oeteekenis dier beweging ook toenmaals goeddeels langs ons publiek, zelfs langs onze autoriteiten, is heengegaan Opnieuw wordt dezer dagen een groot Internationaal Esperantisten-congres ge houden en wel van 27 tot 29 Juli een vóórcongres te Dresden en van 31 Juli tot B Augustus het 13de Int. congres te Praag. In Dresden waren dezer dagen reeds meer dan 1000 vertegenwoordigers van alle lan- fen bijeen, terwijl het congres te Praag door ongeveer 2200 menschen zal bezocht ..vorden. Op zich zelf maken deze cijfers geen in druk; wij weten het, dat men de beteekenis van een zaak niet moet afmeten naar het aantal menschen, hetwelk nu en dan ter Vergadering bijeenkomt. Maar het Esperanto kan andere bewij zen voor zijn wassen-den invloed aanbren gen. In 1908 werd in Dresden het 4de Int. Es perantistencongres gehouden, waaraan 1400 vertegenwoordigers van 39 landen deelnamen. Toen werd het Saksische Es- peranto-Iristituut in Leipzig opgericht, met olijven den steun van het Saksische Ministe rie van Onderwijs. In 1912 werd in Saksen de eerste Esperanto-Staatsbibliotheek opge dicht. Toen kwam de oorlog met zijn remmen- den invloed; maar nauwelijks was deze gedaan of het Esperanto nam in Saksen ten geweldige vlucht. In November 1920 telde de gemeenteraad van Dresden loka len beschikbaar voor het onderricht van politie- en staatsbeambten; in Dresden werden in J920 70 onderwijzers en 600 cur sisten in het' Esperanto gevormd; in Leip zig ook 70 leeraren en 2000 cursisten; in Plauen waren 500 in Chemnitz 1000 deel nemers aan de cursussen enz. Na een van staatswege ingestelde en iju&te werd onlangs in verschillende scho len van Dresden, Leipzig, Plauen, Auer- bach enz. het Esperanlo als facultatief leer vak ingevoerd. Van de ervaring, daarmee op te doen, zal het afhangen, of men de wereldtaal als verplicht leervak op de les roosters zal stellen. In Zwitserland is de beweging zoo mo gelijk nog sterker gegroeid. In het Kanton Genève is Esperanto reeds als verplicht leervak op do lagere scholen ingevoerd. Zoo zouden wij aan de hand van ver trouwbare gegevens kunnen doorgaan. Wellicht echter van nog meer beteekenis dan deze officieele bescherming en aan moediging der wereldtaal door de onder wijs-autoriteiten in het buitenland, is de belangstelling, welke, voornamelijk na den oorlog, de handel in Esperanto is gaan stellen. Men gevoelde na 1918 sterker dan ooit behoefte aan contact lusschen alle volke ren der wereld. Een wereldtaal op de we reivmaikt leek het besle middel lot spoe dig herstel van verbroken en aanknoopen vat: nieuwe relaties. En nu is bet merk waardig te zien, welke groote bescherming Esperanto van de handelskamers der ge- hecle wereld geniet. De Kamers var; Koophandel in Londen, New-York, Parijs, Leipzig, Dresden, Rio de Janeiro, Burnley, Plymouth, Calais, Locarno, Huesco (Spanje), Lissabon, Los Angeles, Krakau, Washington, gebruiken Esperanto als voertaal of propageeren de Wereldtaal. Zoo vinden wij nog een reeks gegevens, welke alle op een stijgenden invloed van Esperanlo wijzen. Laten wij er nog twee toornen. Geen land houdt zoo conservatief fan zijn eigen taal vast als Frankrijk, en riet zonder reden. Het Fransch had lan den tijd de eer als internationale voertaal te •benen. En nu hebben 40 leden van de beroemde Fransche Academie Esperanto dringend aanbevolen om in wetenschappe lijke en technische werken te gebruiken. '-bin mogen de Esperantisten nog ais een *°°rname overwinning boeken, dat het ge- ruik van hun taal op het programma van boa Volkenbond is gezet. Op de laatste ver- doering ;s de beslissing daarover aange- '°uden; ©en volgende zitting van den Vol- Obond zal uitmaken of men zoo verstan- zal zijii op deze internationale bijeen- b0nis-hui het gebruik van één taal in te v°eren, wat dan Esperanto zal zijn. Not is goed, dat ook ons land zijn ge brek aan belangstelling in deze groolsche °oweging gaat opgeven. Wij Nederlanders, die onze taal binnen zoo enge grenzen bepofkt zien, wij hebben toch zeker wel nationale bijeenkomsten, voor het geestelijk verkeer in boeken en geschriften. In Praag komen straks weer 2200 men schen bijeen van alle deelen der aarde en- zij verstaan elkaar zonder de minste moei te. De beteekenis daarvan mag ons niet ontgaan. Wij hebben gemeend goed tc doen ons blad op het 13de Internationale Esperan tistencongres te doen vertegenwoordigen en hopen dat onze lezers van het verhandelde in Dresden en Praag met belangstelling zullen kennis nemen. Half 3 concert Haarl. Henri Ter Hall. Haarl. Orkestvereen. In den Hout. Orkestvereeniging. Soc. Vereeniging. Lach er maar om' Brongebouw. 8 uur, volksconcert. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Luxor-Theater.Groote Houtstraat. Bioscoop-voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Bloemendaal. Rusthoek. Strijk orkest. Schoten, Flora. Strijkorkest. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Luxor-Theater. Groote Houtstraat. Biocoop-voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. St. Elisabeths gebouw, Jansstraat 49. Van 2 tot half 3 uur aanvr. om verst, rtridd. voor arme zieken der S. E. V. Avond-zomerprijzen: 75, 50, 30. De befaamde allizangeres. die prach tig Italiaaiisch zingt, gaf Handei's .Lange" in. de Duitsche taal. Het be vreemdde me van haar, die op dit concert meerdere malen de blijken gaf, dat het virtuose element in den zang tot „Selbstzweck" te maken haar niet strijdig schijnt met de opvatting harer kunst. Nu kreeg men in plaats van de stralende ItalLaansche vokalen de. Duitsche tweeklanken, die in deze kerkruimte aan den grootschen indruk die haar stem maakt, slechts afbreuk deden. Dit Largo behporde tot de stukken die niet den indruk maken, welke we er wel eens van beleefden. Kwam het behalve door de taal ook door de niet absolute overeenstemming tusschen zang en orgel? De zalvende cadens, die 't recitatief besluit, werd nog zalvender door 't lang laten door klinken der kleurlooize accoorden. en waarvan zich de organist waarschijn lijk een effect voorstelt, dat op den hoorder negatief werkt. Zoo was ook in liet vrij gevaarlooize „Invacazione" van Enrico Bossi het slotaccoord een van die momenten, die het machtige instrument „herabwürdigen" tot ceu stomme geluidsmachine. En de eindindruk werd er al niet gelukkiger op door het erg vervelende Pastorale van denzclfdcn componist. Maar de organist speelde behalve Bossi ook Bach's Fantasie en Fuga in C moll, en overtrof zichzelf in het heerlijkste aller groote orgelwerken, het Choral in a mineur van César Franek. Het pleit voor George Ro bert, dat hij Franck's orgelwerken zulk een goede plaats inruimt op ,zijn pro gramma's. Hoe schoon kwam het ver rukkelijk adiago uit in zijn samengaan met het Choralmotief, hoe kleurrijk registreerde hij deze „variaties" ,d'e als een onafgebroken stroom van mu ziek den kenner zoowel als den leek in verukking zetten. Voor Bach's grootsch orgelwerk is het absoluut noodzakelijk zich een plaats in de kerk te kiezen, waar men de zekerheid heeft dal alles zoo vol maakt mogelijk tot het oor komt. De plaats, waar ik aanvankelijk was neer gestreken (een der banken langs den zuidermuur in de buurt van het koor) bracht de fuga niet geheel klaar tot me. Wat echter niet aan minder gun stige plaats is te wijten, was de mij minder bevredigende begeleiding van „Litanei", waar de al te sprekende registers zichniet wel voegden bij het timbre der altstem. Ook was Tilly Koenen, hithans in de eerste strofe, verre van gelukkig op 't stuk van into natie. Bijizonder de eerste regel was doorloopend te laag gein toncerd. wat me zeer bevreemdde, daar ze zich reeds met twee stukken had ingezon gen. Ilc meen, dat het geprononceerde der zestienden-figuren in deze scher pe orgelstemmen haar parten speelde, althans het tweede couplet had dit euvel niet. Hel vecleischende „Die AJ1- maeht" werd met onovertroffen bc- heersching gezongen en ook in „La cloche" van Saint-Saëus kon kwalijk -een dergelijke eindwerking worden verkregen zonder een volkomen mees terschap over de slemmiddelen, als we bij Tilly Koenen aantreffen. De begeleiding was bij George Ro bert in veilige handen. Op enkele nlaatscn kon zijn registratie nog wat delicater zijn, zoo op „Amen" van het stuk van Krebs. Deze enkele uitzon deringen kunnen echter slechts die nen om de waarde van 't orgelspel van dezen energieken musicus des te meer naar voren te brengen. Zijn Franck-interpretatie al stempelt hem tot den ras-organist, van wien voor at in dienst der moderne muziek, knappe dingen zijn te verwachten. G. J. K. Familie-bioscoop. Een programma, zooals nu in de Fami lie-bioscoop draait, hebben wij i-ti langen tijd niet gezien. Zoo leuk en vol afwisse ling -is het, dat een verpoozrng daar geen en-kele minutt verveling baart. En dat kan nu juist niet altijd van iederen bioscoop gezegd worden. A-'js hoofdnummer draait „Jack mag van geluk spreken." Jade is een eenvoudige boerenjongen die naar New-Vork gaal, om spoedig fortuin le maken. Dit gaat echter nieit zoo gemakkelijk, als hij- denkt. -Hij raakt ontmoedigd en wil zijne bevindingen aan zijn vader schrijven. Dooh dan her innert hij zioh, dat hij zijn ouden vader daarmee verdriet zal doen en nü schrijft hij een brief, waar-in hij een soort roman netje fantaseert, welike hem een in 't eind een groot gdluk bracht. Wat hij schrijft, ziet men in beeld gebracht op de film Na het schrijven van den brief valt Jack ech ter onverwacht een buitenkansje ten deel en -het Slot is erg „pakkend". Ails tweede hoofdnummer wordt ver toond „De kleine Geluksbode", een come- die, waarin de 7-jarige Mary Osborne de hoofdrol vervult. Men geniet van het spel van dit meisje. Het programma is verder nog aange vuld met een natuurbeeld, een klucht en een Teefceningen-film-, zoodat wel voor „Elck wat wi'ls" gezorgd is. Luxor-theater. 'n Echit genoegeTijk programma biecl-t het Luxor4healer nu. Ail wat er op het witte doek vertoond wordt, is 't bekijken over waard, al zouden wij de revue van wereld gebeurtenissen wat actueeter wensehen en at raken we langzamerhand uitgekeken op die Zwitsersohe bergen en gletschers, waar van geregelde bioscoopbezoekers méér ge noten hebben dan van het v-adenlandech natuurschoon. Hef driedeeüg drama, „De laatste Hoop" dat voor de p-auze gegeven wordt, is een van die echt smakelijke stukken die je stilletjes zit tc genieten. Het speelt in de Wild-West en de hoofdpersoon is oen sympathieke held met koenen durf en edel gemoed. Geen wonder, dat we hem zijn g-ekik in de laatste scène van harte gun nen. Na de pauze 'n film van geheel ander soort, 'n comedie in vijf acten, waaruit je leeren kunt,, dat er nu juist geen over maat van energie en snuggerheid nooddg is, om succes te vinden op je loopbaan als de fortuin maar gunstig is. In „Sieraden die geluk brachten" is de fortuin den jon gen adellijken avonturier al bijzonder gun- tag gezind; hij komt ongewild in 't bezit van een kostbare collectie edelgesteenten en deze zijn de aanleiding tot zijn fortuin, dat hij in het land van den dollar al bij zonder gemakkelijk maakt, 'n Prettig stuk, hier en daar sensationeel, voortdurend boeiend en met 'n zéér bevredigenden at- loop. Met de keuze der variété-nummers is de directie ook zeer gelukkig geweest. The two acathans houden met hun ko mische acrobatentoeren het publiek n tijd lang gezellig bezig. Verbluffende staaltjes van lenigheid worden te zien gegeven. AL even amu sant is het theater fatoche, 'n levende poppenkast, waarin een heer en dame, als marionetten vermomd, 'n drietal leuke duelten opvoeren. Deze art is ten, iz-oowel als de vorige, werden her haaldelijk doer het publiek terugge roepen. Dit uitgebreide programma loopt tot Dinsdagavond en zal zeker veel be zoekers trekken. In onze kerklijst onder de paro chie van „St. Bavo" moet geschrapt worden de Mis van kwart over 8, op Donderdag. Met veel ijver worden vandaag de bloempjes aan den man gebracht door de Ver. tot b-ev. van de gezondheid in de Grafische Vakken. De verkoopsters treffen gélukkig goed weer en zullen vanavond on getwijfeld tevreden kunnen .zijn over goed gevulde busjes. De heer M. L. A. Klein heeft opge houden secretaris van den R.-K. Bond van Woningbouwvereenigingen te zijn. In het bestuur is gekozen de heer K. C. Donzen, voorzitter van de w on i ngib o u wver eeni g i n 8 „St. Bavo" alhier. Voor het le 's Gravenhage gehou den akte-examen Engelscli M. O., akte A. slaagde de WelEerw. Pater P. J- M. Bernaerts, O.F.M., thans velhlijf houdende te Haarlem. Voor het te 's Gravenhage gehou den examen Engelsch L. O. slaagden de lieeren J. Kerkhof te Bloemendaal en J. Poen, tc Zaandam. Bij de te Amsterdam gehouden M.U.L:0,-examens slaagden voor diplo ma A; C. P.G. de Munk; Wijtske van Wijngaarden; Anna C. v. d Linden; Sibrandina G. Runenian; Johanna c. Hofste; Sara J. E. Kiev, Mme J v. Kuylenhurg; Agatha de nes, allen te ZaandamM. J. Grooles: Hendrika J. Jansen; Zwaantje van Sloten, allen te Haarlem; J. C. A. Bcrgacker. le Schoten. Benoemd is tot ingenieur van den polder Walcheren, Jhr. J. L. Bo- reel. alhier, ingenieur van den Prov. I Waterstaat van Noord-Holland. Onze stadgenoot, de heer P. No- j len, is benoemd tot aspinmt-poütic- ojxziiener en bestemd voor den Indi- schen dienst. Hel voorloopig programma voor de vie ring van den a.s. Koninginnedag, bevat; Aubade op de Groote Markt; rondgang der kinderen door de stad; kinderfeest in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging". Verder Kerk-concerl; muziekuitvoering, zoo mogelijk op de Groote Markt; avond feesten op verschillende punten der stad en tot besluit vuurwerk. Na ogpeleid te zijn onder de bekwame leiding van den internist Dr. Bückmann en den chirurg Dr. Koot, beiden verbonden aan het Ziekenhuis St. Joannes de Deo, Maerten v. Heemskerkstr., vertrokken Vrij dagmorgen de E.E. Broeders A del hart, Ananias, Etechiël, Gumberbus, Liduinns, Reinoldus naar den BoSèn, om hun eind examen te doen als ziekenverpleger, Allï zes slaagden, zoodat het ziekenhuis St. Joannes de Deo zijn bekenden hoogstaan- den naam weer gehandhaafd heeft. 't Was in 't holst van den -nadlrt, op het uur dat spoken in den reg-ef reeds lang hun rondgang gedaan hebben, toen een familie aan den Ziidweg werd opgeschrikt idoor 't ontstellende verzoek van een poli tieman. „Mag ik even van uw telephoon gebruik maken, want ik heb „versterking" noodig." In '1 belang van Haarlem's veiligheid, werd dit verzoek natuurlijk niet afgewezen en de dienaar der wet vroeg en. bekwam spoedig versterking. Wat was 't geval? In perceel Zijilweg 79 brandde licht, en men wiist dat de bewoner met familie, de stad uit was. 't Was dus meer dan waarschijnlijk, dat een aantal 'bandieten van de ergste soort, bezig waren hun slag te slaan. Na dit voorspel nam de eerste aote van het defec tieve idiroma een aanvang. Ben inspecteur arriveerde „met veel ma teriaal", d.w.z. een aantal rechercheurs en agenten,. De Geaüstraat werd gebarricadeerd, pie-terkiesstraat, Duveuvoordestraat en op den Zijl weg werden posten uitgezet, zoodat f voor de bandieten onmogelijk zou zijn aan den machtigen arm van liet gerecht te ontsnappen. J)e dievenlantaarns werden voor den da.g gehaald en, de revolver stevig in de vuist gekiemd, sloop men voorzichtig (want je kunt noodt weten!) het muis hin- nen. Atles werd nauwkeurig afgezocht, dooh 't «enigste levende wezen wat men aantrof was een poes, dlie zich van het gebeurde niets aantrok en op d'r sofa knipoogde en doorsliep. De zaak zat zoo. Des morgens had een bewoner van den Zijl weg, die de sleutels van de familie D. bewaard, de poes een schoteltje eten ge bracht. Daar de lurken van bet huis dicht zijn, was llioht ontstoken en bij 't heen gaan was vergeten dit weer uil te doen. De barricade weixl opgeheven en de terugtocht geblazen. En de nieuwsgierige Zijlwegbewoners die op de been waren, gingen ter ruste, om te droomen van inbrekers, moordenaars en politie die bot ving. 't Was jammer dat er «een filmopera teur aanwezig was. De Zusters van het Spaarne gullen aan de Anthoniestraat 'n nieuwe meis jesschool laten bouwen voor lager on derwijs. Daartoe zullen eenige bestaan de schoollokalen verdwijnen. Reeds vóór den oorlog deed zich de behoefte aan een nieuw gebouw gevoelen, om dat het bestaande absoluut niet meer voldoen. Zooals bekend is, mag voort aan de bewaarschool en de leerschool niet meer onder één dak zijn gehuis vest, zoodat voor de bestaande be waarschool een andere plaats zal moe ten gezocht worden. De Zusters vroe gen voor den bouw f 163000.aan uit de gemeentekas. Architect is de heer Robbers. Het nieuwe speelwerk. Hoewel iets schrijven over het speelwerk van de klok in den toren onzer Groote Kerk eigenlijk meer thuis hoort onder «ene ru briek „Boven den Weg", zullen we toch maar niet zou nauw kijken en het maar op deze plaats doen. Reeds eenige weken klonken bij de uien en halve uren alleen de zware slagen van het uurwerk. Geen vroolijk speelwerk ging er aan vooraf en bij de kwartieren hoorde je heelemaal niets. En niettegenstaande de menschen al wel gauw begrepen, dat er een nieuw speelwerk aangebracht werd, vonden zij het in den beginne toch wel wat vreemd. Dat enkele slaan om liet half uur wekte zoo'n doodschen, akeligen indruk. Het gaf je soms het gevoel, dat je hebt bij het luiden van een doodsklok. Maar aan alles komt een einde. Dus ook aan het doods- klok-gelui. Het nieuwe speelwerk is geluk kig in orde en de somberheid der zware stagen bemerk je nu niet meer, omdat er een aardig wijsje aan voorafgaat. Bij de halve uren speelt het klokkenspel „Prijst allen God, den Vader vi n ons allen" en bij de heele uren „Diep in 's menschen boezem I schuilen edelsteenen, schoon van gloed". Beide liederen herinneren dus aan en wek ken op tot iets goeds, iets edels. Moge het eene voor de menschen niet vergeefsohe herinnering en opwekking zijn. Sr. Mr. M. Slingenberg. Wij stellen onzen lezers voor: een der krachtigste figuren uit onzsn ge meenteraad. Veertig jaren oud, heeft de heer Slin genberg een staat van functies achter den rug, waarop een gevierd tachtig jarige met welgevallen zou mogen blik ken en een waardige rust laten gel den; hij is een man, wien voor den buitenstaander en oppervlakkigen beschouwer de gelukken naloopen. Wie beter toeziet, doorschouwt echter ook zijn verdiensten. Op jeugdigen leeftijd veroverde hij den meesterstitel in de rechten en in twee jaar de bevoegdheid als candidaat-nota- ris. Me dunkt dat hem toen vele wegen öpCS stonden voor een schitterende car rière, want Mr. Slingenborg is een dier mehschen, die „er iiJtosn," wat zij ook aanpakken. Hij koos Haarlem, vestigde zich daar als advocaat en procureur en ging in de politiek.^ Losse tongen beweren dat hij met dit laatste jmisgrecp en oen glorieuze en lucratieve carrière als advo caat verknoeide, omdat hij te veel tijd aan de „politiek" moet geven. Ik weet hot niet; de tijd zal 't lee ren; maar tot nu toe hebben de losse tongen ongelijk. Hij is of was o.m.: gezaghebbend lid van den Baad van Haarlem (tweemaal) lid der Provinciale Staten van !N.H. (tweemaal)lid van Gedeputeerde Sta ten van N.H.; lid der Eerste Kamer; wethouder van Haarlem. Wie dat bereikt heeft op 40-jarigen leeftijd kan moeilijk 'n mislukkeling ge noemd worden. En niet de man, rist zoo min als van plan, dunkt ons, op zijn lauweren te rusten, zullen zij, die tijd van leven hebben, bij"' leven en wel zijn van Mr. Slingenberg, nog wel van hem hooren. Bovendien is hij ook eeü advocaat van naam. Thans bezitten wij hem als onzen kun dige» en voortvarenden wethouder van Openbare Werken, oen buitengewoon zware functie in dezen tijd van woning nood en schrale gemeente-financiën, ter wijl er niettemin zooveel te doen is en in te halen van wat tijdens den oorlog moest blijven wachten. Van den eersten dag af dat hij zich wijdde aan Openbare Werken, woei in dien hoek een ongekend frissche wind en voor ons is 't steeds een genot ge weest de voortvarendheid en 't door zicht te bewonderen van dezen knap pen wethouder. Voor dit zoo goed als rechtsche col lege van B. en W. tegenover een in meerderheid linkschen Baad is de Vrij- zinig Democraat Mr. Slingenberg een groote steun en in dit opzicht heeft hij zich van zijn mooiste zijde leeren kennen. Haarlem zal hem daarvoor dank weten 1 Men herinnert zich de onverkwikke lijke scènes b:j de wethoudersverkiezing, toen de Soc. Dem. als minderheid hun wil aan de meerderheid wilden opleg gen en daarbij alles verloren, zè' s hun eer. Drie rechtsche wethouders kwamen in het college en daarnaast de heer Slingenberg. Hij hield zijn benoeming in beraad. We kunnen het begrij pen. Mftkr het siert den heer Slingen berg, evenals zijn partij, wier advies hij vroeg, dat ton slotte voor hem boven alles ging: het Haarlemsche gemeente belang. Hij nam de benoeming aan. Dat gemeentebelang is voor hem ook de richtsnoer gebleven en wij herhalen bet! Haarlem zal hem daarvoor dank weten. Aan hem heeft Haarlem veel tv danken. Zijn invloed op de groepen raadsleden, die tusschen sociaal-demccra- ten en rechtsche fracties staan, is grool en dat behoedde Haarlem menigmaal voor een onheil. Die tusschengroepen immers hebben menigmaal, zoo niet im mer, de beslissing in handen. Toch be duidt dat niet (lat de heer Slingenberg met zijn beginselen schippert. De recht sche groepen hebben dat menigmaal moe ten ondervinden, en het is ons be kend dat menig heftig dispuut binnen kamers aan een of ander raadsvoorstel voorafgaat. Maar de heer S. weet, even als de andere wethouders, dat in het waarachtige gemeentebelang, soms moot gegeven en genomen worden. Dat ver klaart ook dat zoo dikwijls z;jn stem in den Baad tegenovergesteld is aau die van zijn partijgenoot Boes. Maar die stem is dan ook gewikt en gewogen, het resultaat van hoor en wederhoor in het college van B. en W. en daarom is het zoo gelukkig dat een krachtig man als de heer S. in het college zitting heeft, want zat hij in den Itaad, zonder de finesses en dessous der raadsvoorstel len te kennen, hij zou een geducht opposant zijn van B. en W. Een enkeJs biaal gaai dan ook von hem wél eens politieke win te ver oren. maar wij zijn er zeker van dat de beste propaganda voor zijn partij is de heer Slingenberg zelf. JJii den aard der zaak heeft een wethouder in den Baad in 't bijzonder zijn voorstellen te verdedigen of aan vallen op zijn beleid af 'cc weren. In beide gevallen is de heer SI .n gen- berg niet te slaan. Ernstig en taai werkend wethouder die zich van alles wat zijn departement aangaat, nauwkeurig op de hoogte stelt zelf leiding geeft en alles door eigoa aanschouwing bestudeert, weet hij, zoc goed als immer, op eiken aanval en elks vraag het passend antwoord. Handig de» bater en scherpzinnig jurist is hij bijn3 niet te benaderen. Wie zich durft ver meten hem in 't debat met keisteenet? te werpen moet verwachten een kogel terug te krijgen. Een temperamentvol man, die ook zijn Friesche afkomst niet verloochent, zelfs niet in zijn. ietwat stuursch uiterlijk, weet hij zich ook boo* te maken op zijn tijd en ook dit. is menigmaal een krachtig overtuigend ar gument voor zijn goed recht, want nooit maakt hij zich boos te onpas. Richt een raadslid tot hem het woord, dan. is hij dadelijk geheel oor, kijkt den in- terpellant van onder zijn donkere wenk brauwen doordringend aan, fixeert hen- even en, aan zijn gelaatsuitdruk king is veelal to zien of hij, naar zijl meening, het passend antwoord heefl gevonden. Ook de andere leden van hel college van B. en W. kunnen immer op zijn loyale hulp rekenen, als dat noodig is, en een enkele maal was hij het die in een critiek oogenblik den toe stand redde. Hij is een eerlijk collega en houdt op zijn tijd van een vroolijkf interruptie. Zijn redevoeringen zijn im mer boeiend door de strenge logica, ÜJ die hij er inlegt, hoewel ze niet altij welsprekend kunnen heeten. Ten slotte een herinnering, die hen typeert. Het is de geschiedenis van den ver koop van het complex gebouwen dei sociëteit „Vereeniging." Haarlem had het recht de gebouwen te koopen, tot plotseling de heer Slin genbergde mogelijkheid verondersteld' dat onze gemeente een poets zou wor den gebakken en zij de gebouwen nie' zou krijgen. Mir nichts, dir nichb, Mr. Slmg-nberj stuurde een deurwaarder er op af. Als een donderslag. De afloop is bekend. 1 Augustus i3 de gemeente eigenares der gebouwen. De nieuwe le klasser houdt op 31 Juli en 7 Aug. a.s. telkens des middags te half twee, onderlinge wedstrijden voor leden en adspirantleden. Voor den achtkamp is een wisselprijs beschikbaar gesteld. Het programma luidt: le dag: 100 M. baldrijven; hoogspringen met aan loop; 400 M. hardloopen; vèrspringen zonder aanloop; speerwerpen; 1500 M. hardloopen; hink-stapsprong; polstok- verspringenhoogspringen zonder aan loop; kogelstooten. 2e dag: 100 M. hardloopen; discuswer pen; 200 M. hardloopen; polsstok-hoog- spr ngen: 800 M. hardloopen; bn wer pen (ingooi); vèrspringen mot aanloop, 4 maal 100 M. estafette; prijsuitreiking. Peddy Franckon zal niet meer voor H. F. 0. uitkomen. Sigmond trekt weer naar zijn oude club in Dordrecht. Men schrijft ons; Woensdagavond a.s. zal de gevierde te norzanger Jacques Urlus ons in de Groote Kerk, alhier, nog eens laten genieten van zijn heerlijke gaven. Overal, waar deze ar- tist optreedt, heeft hij enorm sucoes. De organist George Robert zal hem begelei den en eenige solonunimers ten gehoore brengen. Tacaamgsbewuzien zijn vanaf iheqeu.Yprr krijgbaar bij het Concertbureau A. Ver- nou-t, Warmocsstraat io. Muziek in den Hout op Zondag 31 Juli 1921. Programing voor het middagcon cert; 1. Cheerful Return, marsch, E. Gou- blier; 2. „Bairditenstreiche", ouverture, F. v. Suppé; 3. Mon Rêve, valse, E. Waid ten- fel; 4. Fantaisie de I'Opéra „Les Saltim- banques", L. Ganne; 5. Ouverture .,Da< Glökchen des Ereiniten", A. Maillart. „Maxima", Capricho Espanol, G. Espmosa. 7. Ballet de I'Opéra „La Reine de Saba Ch-r. Guunod. 966 HRL-K. V. V. „HET WESTEN". lederen Zaterdag van 7 tot 8 uur col* tributie-afdracht in bet gebouw Sint Bavo. Zondag a.s. speelt het 3de elftal eei wedstrijd tegen S. D. O. III te Beverwijk Aanvang 2 uur. Op de a.s. Zondag te houden algein. vergadering der D. H. V. B. hebben alle leden vrije toegang. Deze vergadering wordt gehouden in het gebouw der St. Jozefsgezel len-Vereeniging aan de Jansstraat, en zal aanvangen te half een uur. Men meldt ons: In de vergadering der af deeling Bloemendaal van het Nat Verbond van Gemeente Ambtenaren, gisteren gehou den, werd in plaats van den heer C. \V. de Jong, die als voorzitter had bedankt, ge kozen de heer de Vos, en als commissaris in diens plaats werd aangewezen de heer De Boer. Tot vertegenwoordiger bij de Commissi? van Overleg werd aangewezen de heer var W'amel; als plaatsvervanger de heer dt I Roer^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1