Kerk en School, Kerkbberichten. Sport en Spel, Kunst en Kennis. Uit den Omtrek INGEZONDEN. VRAGENBUS. Gemengd Nieuws HILLEGOM. RLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. te PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG. De H. H. Missen 5 uur, kwart over 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus. 's-Avonds half 7 Lof en rozenhoedje. MAANDAG. Te 8 uur Congregatie der H. Familie. DINSDAG 9 uur en Woensdag 7 uur H. H. Missen voor de overl. fam. en tot intentie dergenen, die in de bus voor de gel. zielen geotterd heb ben. 's-Avonds half 8 Lof. WOENSDAG. Na de H. Mis van 9 uur onderrichting in de Bijbelsche geschiedenis voor de kinderen van alle leeringen. DONDERDAG. Te 9 uur H. Mis voor de leden der Aartsbroederschap van O. L. Vr. v. Altijddurenden Bij stand. Van 68 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG. 1ste Vrijdag te 6 uur wordt de H. Communie uitgereikt. 's-Avonds half 8 Lof en eereboete. ZATERDAG. Gelegenheid tot biech ten van half 8 tot half 10 en van 4 uur tot half 10. BLOEMEND AAL. ZONDAG. De H. H. Missen om 7. 9 uur en half 11 de Hoogmis. 1 uur Catechismus. 's-Avonds half 8 Lof met rozenhoedje. MAANDAG 12 uur Catechismus. Half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament DINSDAG. Half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. WOENSDAG 12 uur Catechismus. Half 8 stil bezoek bij het H. Sacra ment. DONDERDAG. Om half 5 oefe ning voor de kinderen. 's-Avonds half 8 Lof ter eere v. h. H. Sacrament. Voor en na het Lof gelegenheid om te biechten om 9 uur het Heilig uur. VRIJDAG. 1ste Vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Harthalf 8 gezonnen H. Mis met algemeene H. Communie der kinderen. 's-Avor.d half 8 Lof ter eere v. h. H. Hare. ZATERDAG 12 en 2 uur Catechis mus. Van af 12 uur gelegenheid om de Portiuncula-aflaat te verdienen. Van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Half 8 Lof ter eere van Maria. SCHOTEN. (St.-Liduina). ZONDAG. 11e Zondag na Pinkste ren. Half 8 vroegmis, 10 uur Hoog mis. Catechismus naar gewoonte. 's-Avonds 7 uur Maria-Lof met rozen hoedje. MAANDAG. 's-Avonds om half 8 Lof ter eere v. d. H. Liduina met ver eering van de relikwie. WÓENSDAG. Catechismus volgens gewoonte. DONDERDAG. 's-Avonds van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten voor den lsten Vrijdag. VRIJDAG. 1ste der maand; 's morgens 7 uur uitreiken der H. Com munie, half 8 de H. Mis, 's avonds van half 7 tot half 8 biechthooren voor de kinderen, om half 8 lof ter eere v. Jezus' H. Hart voor de be keering der zondaars met akte van toewijding. ATTENTIE. Let s.v. p. op het veranderde adres van de Pastorie Nu Rijksstraatweg 22, aan de nieuwe Pastorie is ook een groote bus in de muur, rechts van de deur, waar veel offertjes in moeten komen hoor't Zal mij benieuwen, wie het eerst er een offertje inbrengt. Uw zeer dankb. Pasto&L- C. BROUWERS, Rijksstraatweg 14, Schoten. Voor don inhoud dezer rubriek «telt ét Redactie zioh aiet aansprakelijk. WIELRIJDEN. Uit boek en blad. Plechtige uitvaart. Woensdagmorgen had te Haarlem de plechtige uk va art plaats en begrafenis ran den heer Gerardus An- tonius Strijder, in leven onderwijzer aan de R.-K. Jongensscholen alhier. Öe parochie kerk van St. Jozef aan de Jansstraat was in diepen rouw en geheel met belangstellenden gevuld. Te halftien werd de plechtige Re quiem met assistentie opgedragen, waar hij het zangkoor, versterkt door dat van St. Bavo, waarvan de heer Strijder werkend lid was, zeer verdienstelijk uitvoerde de Rouwmis van Perosi, waarin de overledene zelf zoo dikwijls de solo had gezongen. Te ruim 12 uur had op het R.-K. Kerkhof St. Barbara de begrafenis plaats. Een schat van levende bloemen dekte de baar. We merkten kransen op van het R.-K. zangkoor van St. Bavo, van het mannenkwartet „Phi lip Loots", waarvan de overledene deel uit maakte, van het personeel der R.-K. Jon gensscholen van Hillegom e.a. Verschillen de corporaties waren vertegenwoordigd, van de school de heer P. J. Litjens, hoofd der R.-K. M.U.L.O. en een deputatie van 1 hoofd en onderwijzers der R.-K. Lagere school. In de parochiekerk van St. Martinus te Hillegom werd dienzelfden morgen een ge zongen H. Mis van requiem voor meester Strijder opgedragen, waarbij onderwijzers en leerlingen tot de H. Tafel naderden. Of schoon pas 23 jaar is met den overledene heengegaan een uitstekend onderwijzer, een man van karakter, een uitstekend musicus di een schoone toekomst voor zich had. Schenke God hem het loon voor den ar beid in zijn dienst verricht! Gemeenteraad- Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente te 2 uur eene vergadering. Aanwezig de Burgemeester en 12 leden. Afwezig de heer G. H. van Waasbergen. De Voorzitter doet voorlezing van het gebed, waarna bij loting tot voor akker. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Deze worden vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den heer G. H. van Waasbergen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente be dankt als Raadslid en dat hij ver hinderd is deze vergadering bij te wonen. De heer Fijma informeert naar het onderzoek inzake de Fröbelschool. De Voorzitter zegt dat dit aan het eind der agenda komt 3. Plaatsing hekje J. J. v. Leeuwen an de Treslongstraat, voor de rooilijn. Het voorstel van B. en W. wordt na discussies zóó gewijzigd, dat het hekje op 2 M. afstand van het huis zal geplaatst worden en daarna met alg. «temmen aangenomen. 4. Aanbieding gemeenteverslag 1920. Het verslag zal bij de leden circu- kcren. 5. Aanbieding gemeen leiekening. dienst 1920 en benoeming Commissie van onderzoek. Tot leden der commissie worden benoemd de heeren Th. Paase C. G. van de Poll en P. L. Fijma. 6. Nadere stemming over het voor stel P. H. Fijma en eindstemming over de verordening op de winkelsluiting. De wijziging artikel 2 „verkoop op Zondag op sportterreinen" wordt aan genomen met 75 st. Tegen de heeren Loerakker, Vermeer, De Vreugd, van de Poll en Weth. van Zanten. Voor de eindstemming over de ver ordening zegt Welh. Balvers, dat deze zóó gewijzigd is. dat hij niet vóór kan stemmen. De stemmen staken nu 66. iVóór de verordening stemmen de hee ren: Klaver, Vermeer, De Vreugd, Jonkheer, van de Poll en Weth. van Zanten. 7. Bezoldiging, arbeidstijd, loon bij overwerk, vacantie en verlof werk lieden in lossen dienst Het voorstel der Permanente Com- m.ssie wordt met alg. st. aangenomen. 8. Venzoek van P. H. van Baasbank c.s. tot uitbreiding van het openbaar onderwijs. Na eenïge discussie wordt met alg. st. besloten de O. L. School om te zetten in een U. L. U. (nieuwe wet). 9. Voorstellen van de Waterleidings- commissie in zake aanvrage van gel den voor de stichting van een water leiding en eventueel waterlevering aan de gcmeen'en Lisse en Sassenheim. Hierbij behooren uitgebreide rappor ten. Over verschillende onderdeelen werd breed gediscussieerd. Met op één Ha alg. st. werden de voorstellen der commissie aangenomen en dus tot stichting besloten. De heer Klaver De punten 10, 11 en 12 werden he handeld in comité-generaal. Rondvraag. De heer Fijma koint te rug op de Fröbelschool. De heer Ver meer zegt, dat hij met den heer De Vreugd een conferentie heeft gehad m#t het bestuur der school. Er wordt op aangedrongen, dat de belangheb benden krachtiger financieel zullen steunen. Deze zaak zal dus later weer an de orde komen. De heer Klaver wijst er op, dat de hoek HoofdstraatMeerstraat voor het verkeer hoogst gevaarlijk is. De Voorzitter doet toezegging, dat er een bord zal geplaatst worden. De heer Vooren informeert naar de vleeschkeuring. Hij wil deze hier heb ben Bennebroek en Lisse kunnen dan met Hillegom één zijn. De Voorzitter zsgt, dat hij een bericht van den Inspecteur hierover moet af wachten. .je heer V%rmeer vraagt hoe het staat met de bouwplannen van Patrimonium. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. den woningnood niet zoo groot ach ten, dat die plannen directe steun be hoeven. De heer Vermeer dringt aan op spoe dige indiening der piannen. bleef buiten, stemming. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon v. Chr. BeuckensIetswaard. zoon van W. J. van den BergBakker, Ondertrouwd: J. Portegics tn B. P. M. Janus. Getrouwd: G. E. Noordhof en G. J. de Vries. A. Brouwer en J. Ch. Ophuijsen. Overleden: J. H. Beenders, 75 jaar. M. H. Kraak, 51 jaar. Belastingen. Door H M. de Konin gin is aan deze gemeente de bevoegdheid verleend om op den voet van paragraaf 3 der wet van 30 December 1920, Staatsbl. 923, over de dienstjaren Mei 1921 lot Mei 1926 de plaatselijke belasting naar het in komen door de eigen administratie dezer gemeente te doen heffen. Wippervaart. Men is thans druk be zig met de demping van de Wippervaart, uitkomende aan de Camplaan, tegenover het wachtlokaal der eleclrische tram. Zeer zeker zal hierdoor een betere toe stand ontslaan dan thans, en zal de onaan gename geur, welke deze vaart soms ver spreid. thans wel spoedig verdwenen zijn. Biet lijk van een onbekende, dat te Zandvoort aan de duinhelling van d-n Boulevard 'gevonden was, is door de e:ht- genoote herkend. Het is de heer Th. A. Netelbeek, wonende Ce'.iers'.raat 41, Am sterdam. Op zijn uitstapje naar Zand voort is hij aan hartverlamming over leden. ÉÉN DAG MINDER. Weer is dc tijd daar, waarin menigeen zijn studierichting moet bepalen. Velen zijn er echter voor wie nrrrirjiji nog dient beantwoordt t^-^vorden of er voor henwgl^SBej^g^an kan zijn hoo- aoemd wordt de heer Loer-|g§f&-^tudies te gaan doen. Het zijn degenen en hun aantal is door de economische mo'ilijkheden en den achter uitgang van buitenlandsche waarden veel grooter geworden dan 't vroeger was die nog niet weten of het geld er zal zijn om de kosten der studie en van het verblijf in de Universiteitsstad te bestrijden. En de rijksbeurzen dan? Zeker, dank zij het voortreffelijk initiatief van Minis ter De Visser, wordt jaarlijks een aan tal on- of minvermogends jongelieden van buitengewonen aanleg in staat ge steld te gaan studeeren. Tientallen en axjg eens tientallen van aanvragen moe ten echter worden afgewezen, omdat het geld er nu eenmaal niet is. Gelukkig kan „Ka'holieke Studiebelan- gen" intusschen eenige teleurgestelden helpen. Maar de middelen dezer Veree- niging zijn helaas niet toereikend om veel te doen. En toch, zoo velen vragen en onder die velen is zoo menige jonge ge man, die toch eigenlijk voor de we tenschap niet verloren mag gaan. Zelfs zijn er bij, die hun studies moeten af breken, tenzij hulp wordt verleend. Wij krijgen brieven getuigend van de held haftige offers door de onders soms door een arme weduwe zelfs gebracht om den jongen te laten studeeren. Maar nu gaat het niet langer. Tenzij „Ka tholieke Studiebe'angen" helpt. En „Ka tholieke Studiebeïangen" kan slechts hel pen als... Toe, edelmoedige lezer, vul dit zinnetje zelf in en zend mg heden uw gift aan het Secretariaat van „Katholie ke Studiebeïangen" te 's Gravenhage, Ju liana van Stolberglaan 113. Gij gaat een mooie vacantiereis maken Bekort haar aan een dag of maak een nitstapje min der en gij kunt daardoor reeds de poor ten van Universiteit of Hoogeschool voor een fermen jongen helpen openen. Zal de vacantievreugd er minder om zijn? Of 't tegendeel? Katholieke Studiebeïangen. Prof. P. G. Groenen, Voorzitter. Dr. L. Deckers, Secretaris. H, DRINGENDE BEDE OM SPOEDIGE HULP VOC HET R K. MILITAIRE TEHUIS TE HARSKAMP. Allien, die hun naam hebben venmeid op den postwissel voor Harskamp, krijgen volgende week een bewijs voor ontvangst Toch hebben de dagbladen veel meer abonné's dan dk postwissels heb ontvan gen. Verwijst elkaar naar mijn stukje, gij vooral oud-militairen en ouders, die reeds Uw gave hebt gegeven. Herstellen valt altijd tegen. Helpt dus met vereende kracht, maar vooral spoedig. Pastoor A. GOWTHORPE, Bameveld. Mijnheer de Redecfenr. Gelieve onderstaande klacht in uw veel gelezen b'ad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Woensdagavond was ik als gewoonlijk bij het concert in Den Hout, dat tegen woordig nogal druk bezocht wordt. Zoo- druk zelfs dat er heel veel stoelen te kort komen. Dus als men niet heel vroeg is- moet slaan. Dat is heel gewoon. Maar nu zijn er buiten die stoelen nog een 30 40 bankjes die in de muziektent staan opge borgen en ook altijd werden uitgegeven Nu Woensdagavond gebeurde dit niet, de menschen die daarover gesteld zijn, gaven ten antwoord dat zij dit niet behoefden te doen, ook niet toen het publiek het beleefd vroeg, ook' niet op verzoek van den heer Gerharz, die ook het verzoek van de men schen in onvangst nam. Nu gaat het tooh met aan, daar waar er reeds vele zitplaat sen te kort zijn, om die zitbankjes onge bruikt in de muziektent te laten s'aan. Een verkeerde order of onwïlig personeel mo gen toch geen oorzaak zijn dat lal van menschen moeten' staan. Hopende dat door deze klacht een verbetering wordt ge bracht, verblijf ik Hoogachtend, EEN MUZIEKLIEFHEBBER. REEDS BOVEN HET HALF MILLIOEN KRONEN! H Gaat heusch niet slecht met het wer ven van aandeden voor de Heroldmaat- schappij te Weenen. Zaterdag 16 Juli verscheen in de bladen een artikeltje ter uitnoodiging. en Zater dag 23 Juli was reeds een bedrag aan Kronen en Holanis.'li geld in mijn bezit ter waarde van 524.000 kronen. Dus het half millioen in één week flink overschreden. Dat geeft moed voor deze week. Behalve de ongeveer 300.000 Kronen, die nog zijn toegezegd, mag ik er voorzeker nog heel wat verwachten. 't Geldt immers opruiming van Kronen, die toch al onder het stof lagen, en nu een schoone kans krijgen winstgevend te worden terwijl ook de gelukkigen, die geen Kronen bezitten, door het krachtige Hollandsche geld een ferme Katholieke uitgeverszaak kunnen steunen. Doch laat ik mei duidelijk uitspreken voor degenen, die verleden week het arti keltje over het hoofd zagen Wie aan mijn adres 25 stuurt o-f 5000 gestempelde Kronen. ontvangt rond December 5 acties van 1000 Kronen in de Heroldmaatschappii te Weenen. Wie ongestempelde Kronen stuurt (niet minder dan 10.000) ontvangt zooveel ac ties, als bij inwisseling gestempelde biljet ten van 1000 Kronen worden verkregen. Wat bij deze omrekening beneden de waarde van 1000 gestempelde Kronen mocht blijven, zend ik niet terug, maar zal door mij besteed worden aan goede wer ken in Oostenrijk Tot 1 Augustus neemt on-dergeteekendc Kronen Bever nog Hollandsch geld tot bovenstaand doel in ontvangst. Wat na dien datum komt, wordt niet geaccepteerd. De aandeelen zijn op naam: dus duide lijk en volledig adres opgeven. G. HUYS. R.-K. Pr., Hendrik sir no. 1, Breda. Vr. Welke is de mooiste 'en kortste wég van Haarlem naar Enkhu-izen en hoeveel K.M. is dit? Aniw. Haarlem, Spaamdam, Assendelft, Krommenie, Knollendam, Spijkerboor, De Rijp, Scbermenhorn, Oudenhoorn, Grost- huizen, Scharwoude, Hoorn, Enkhuizen. Afstand 65 K.M. Vr. Welke is de mooiste en kortste weg van Stavoren naar Worfcum ,en hoeveel K M. is dit? Antw.Stavoren, Hindebopen, Wor- kum. Afstand 14,2 K.M. Vr.Welke is de beste fietsweg van Haarlem naar Nijmegen? Hoeveel K.M is dit? Antw. Haarlem, Zomervaart, langs de Ringvaart of dqri dwarsweg rechts, Haar lemmermeer, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Het Gein langs, Nichtevecht, Loene* Rreukden, Maars- sen,Utrecht Afstand 52 K.M. De Bildt, Zeist, Rijsenbrug, Driebergen, Doom, Leersum, Amerongen, Eist, Rherren, De Grebbe, Wageningen, Anidelst, Loenen, Nijmegen. Af-s'and 57,8 K.M. Totaal 109.8 K.M. Vr.: Wat is de kortste en mooiste weg van Assendelft naar Arnhem per fiets? En hoeveel Kilometers is het? Anlw.: Assendelft, Amsterdam, afst. 22.7 K.M. Dienerbrug, Muiden, Ha/kkelaar- brug, Naarden, Laren, Eemnes-buiten, hemnes-binnen. Soest dijk, Soest. Amers foort afst. 47 K.M. Bamevdd, Leenteren, Doesburg. Ede, Arnhem, afst. 45.6 K.M Totaal 115 3 K.M. Vr.: Een boom. waarvan een dikke zijtak as afgezaagd, is beginnen te rotten, zoodat zich -thans een groote holte in de stam bevmdt. Wat is het beste middel om dat rotten tegen te gaan? Antw.Wendt u tot een l'inniaü. - is de mooiste weg per fiets van Assendelft naar Utrecht? En hoeveel K.M. rs het? Antiw.: Assendelft, Naueraa, Westzaan- sche Overtoom, Zaandam, Oostzaan, Buik- sloot, Tolhuis, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Raanbrugge, Loenensloot Loe nen, NieuwersLuis, Breukelen, Maarsen, Utrecht. Afstand 61,6 KM. Vr- Mijn d-och-ter, d-agdiensbbode, wordt zrek en blijkt thuis. De dogter zeide dat het wet n 6 weken duren kan. Mevrouw zegt har nu op en huurt een andere dienstbode. Heeft mijn dochter nu Techt op loon' Ze verdient 6 per week. En lieeft zij recht op kostgeld? Ze was 4 jaar bij die men- scfnen en verhuurde zich van Kerstmis tot Kerstmis. Antw.: Als vaststaat dat moet u des- gewenscht voor de kan-tonrechter kunnen bewijzen dat uw dochter gehuurd is tot Kerstmis, dan moet mevrouw u in drenst houden of loon uitbetalen tot Kerstmis. Kunt u dat niet bewijzen, dan kan mevrouw uw dochter per week ontslaan, dus met één week opzegging. Uw dochter krijt dan loon uitbetaald tot op den dag, dat zij opgezegd wordt en nadien nog minstens één week loon. Als uw dochter gehuurd was met kostgeld, dan heeft zij bovendien recht op kost geld. Wendt u tot het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat Dinsdagavond zitting houdt in 't gebouw St. Bavo, Smedestraat, Haarlem. V C-Hoe komt het dat, waa-r ik mijn goudvisschen eens per week van versch water voorzie, en den bodem schoon houd,, da de vissohen zich meestal bo ven bevinden en weinig in het water zwemmen? En welk v-oer is het beste? a Antw.: U dot het beste eens an iemand die het weet, Ie vragen, hoe u goudvis schen houden moet. Te veel versch water geven is niet goed. Als het zeer warm is, dan is eens per week al rijkelijk veel; eens in de paar maanden is voldoende. Ook moet u in uw aquarium waterplanten hebben, die u dn de stad wel koo-pen kunt, en wat slakken. Die houden het water schoon. Uw vischen blijven aan de opper vlakte bij- gebrek aan planten in het wa ter, die dar zuurstof ontwikkelen. Gema len of ongemaien miereneitjes is het beste voer. Mar nog eens, laat u eens door iemand, die verstand heeft van het houden van goudvisschen voorlichten. Vr. Zoudt u mij ook den koristen weg op kunnen geven van Haarlem naar La ren (N.-H.)? Antw. Haarlem, Zomervaart, langs de Ringvaart tot den Dwarsweg rechts, Haarlemmermeer Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Nederhorst den Berst. Ankeveeo Bussum.. 7 .aren. Wedstrijden om het wereldkampioenschap Het programma van bovengenoemde wedstrijden, welke te Kopenhagen worden gen ouden, luidt volgens de „Tel." Zondag 31 Juli: Amateurs over een afstand van 1 K.M. op de baan. Woensdag 3 Augustus: Professionals over 100 K.M. op de baan mot motor- gangmaking. Donderdag 4 Aug.: wegwedstrijd voor amateurs om het wereldkampioenschap. Afstand 190 K.M. Siavt te Glostrupover Roskilde, Ringsted, Nastvel, Vordin- borg, Kjöge en terug naar Glostrup. De ze laatste wedstrijd komt in de plaats voor den vroegeren 100 K.M.-wedstrijd op de .baan met motorgangmaking voor amateurs. Zondag 7 Augustus vinden de eind- wedstrijdon plaats op de baan. Afstand 1 K.M. Aan den eerstbedoelden wedstrijd om het kampioenschap voor amateurs over 1 K.M. afstand zullen deelnemen: Engeland: Wiil'am Al' ert Ormston, Horace Thomas Johnsson, Harry Edgar, Ryan en Viktor Louis Johnsson. België: Georg Henry en Ernest Bi- nard. Frankrijk: Henri Bellivier, Lucien Faucheux en André Grantor. HollandMaurice Peoters en Antho- nlus Mazaïrac. Italië: Angelo Gua3co en Arnoldo Carïi. Denemarken: Henry Braks Andersen, Erik Kje'dsen, Herman K'eldsen, Johan Norman-Hansen, Axel Hormemann, Georg Clausen, Erits Itydeberg, Hans Jensen, Angelo Klindt, Axel Nielsen, Nils Rosberg, Frith j of Andersen, Wald, Gul- dager, Edmund Hansen, Orla Poulsen, Anker Kjaer Nielsen, Axel Gervin, Svend Jensen, Oscar Guldager en Gottfred Chris tensen. Deelnemers aan de prof, wedstrijden over 100 K.M. zijn: Amerika: Ernest Ohrt. Frankrijk: Leon Didier, Paul Guig- nard. België: Victor Linart. Holland: Cornelia Jan Snoek. Zwitserland: Pao' Su'er, Deelnemers aan den wegwedstrijd zijn: Engeland: Charles Frederich Davey, John William Rossi ter, David Marsh, Leon Meredith, Basil Bragge en Horace Pryor. België: Georg Henry en Ernest Binard Frankrijk: Rober Grassin, Fernando Cauteloube, Rudolphe Piquewal, Marcel Gobillot, Marcel Huot en Albert Cauton. Holland: A. Muller, I. Willems, A. Krijgsman, Rene Wouters en Jacob Tel- lekan. Zweden: Harry Stenquest, A. W. Pers- son, Algot, Persson, Ragnar Malm, Gun nar Sköld, Henric Moren. Denemarken: Willum Nielsen, Arthur Larsen, Ahrensborg Clausen, Henry Han sen, Hans Petersen en Marino Nielsen Deelnemers aan de laatste eindwed- strijden zijn: Amerika: Ernest Ohrt. Australië: Robert Spears, Gerald Hal- pin en Harris Horder. Frankrijk: Pierre Sargent, Lucien Louet, Marcel Dupuy, Gaston Veillet, Ga briel Poulain en Foumous. België: Jules Dhossehe, Alois de Gra- ne, Louis Jane en Charles de Ruyter. Holland: P. D. Moeskops. Italië: Cesar Moretti en Justi Giovanni 'ZwitserlandErnst Kaufmann. Denemarken: Th. Ellegaard, Herm. Norman-Hansen, Nils Magnussen, A age Olsen, E. Palmovist, Thylander, E. Gjed- ved, J. Wittrtrp, Leo Sörensen, Albert Petersen en Carl O. Nielsen. DE BESTRIJDING DER TUBERCU LOSE. Draadloos wordt uit [Horsea girvmeld dat op het congres van het internatio naal verbond tegen de tuberculose sir Alfred Mond, de minister van volksge zondheid, mededeel noen heeft gedaan over de tuberculse-be Lijding in Eng> land. In 1912 is een plan opgemaakt voor de vereeniging Wan alle instellin gen, welke zich dit werk ten doel stel len, hetwelk in 1914 in werking is ge treden. Ondanks den oorlog en zijn na sleep is het aantal gevallen van 1914 99.000 aangeteekende gevallen en 50.000 sterfgevallen geiaa'd tot 73.000 gevallen en 42 000 sterfgevaTen in 1920. IN ONBEKENDE DIEPTEN. Volgens het blad „Das Alpenland" is in een bergketen ten Noorden van Wörgl (Tirol) een ongeveer 600 M. naar de diepte doordringend net van holen ontdekt- Het betreden van een der vijf schachten leidde dezer dagen tot de ont dekking van een ijskoepel met een ijszee. De onderzoekingen worden voortgezet. „Adam in Ballingschap van Joost van den Vondel, door de spelers „Van Stad en Lande" te Bergen (N-H.) Voor een mooi-talrijk en dankbaar publiek, dat ondanks broeiende hitte ingespannen met volle aandacht bleef ritten zien en luisteren, speelden de kranige luyden „Van Stad en Lande" Woensdag-middag in 't uitgezocht-na- tuurschoone openlucht-theater te Ber gen Vondel's „aller treurspelen treur spel": Adam in Ballingschap. 't Mocht een jubileum heeten: in deze maanden toch is het tien jaar geleden, dat voor het eerst dit open luchttheater bespeeld werd door Rooyaards methetzelfde drama. Een blijde herinnering, als we be denken, hoe veel schoons ons sinds dien te Bergen geboden is! Was het tien jaar geleden van Rooyaards een „durf" voor den dag te komen met dit treurspel, dat om vele tooneelkundige en andere redenen, vóór dien in geen eeuwen was opgevoerd (een voordracht van het werk door eenige dillettanten on der Jacob van Lennep in het jaar 1852 mag niet meetellen), dank zij Rooyaards' toen destijds dóórge- zetten „durf", dank zij het toen en later voor hem met dit heerlijk werk geoogste succes, konden de spelers „Van Stad en Lande" gisteren met een gerust hart en in vol vertrouwen met „Adam in Ballingschap" optre den, bij voorbaat al wel haast ver zekerd van goed gevolg. Vooral nu zij reeds elders (in Oos tenrijk) hun krachten hadden kunnen meten en welverdiende lauweren had den mogen oogsten. Vóór den aanvang werd medege deeld, dat vier der medewerkenden niet gearriveerd waren; 't waren ge lukkig maar de spelers van minder beduidende, grootendeels zwijgende rollen, zoodat de vertooning naar verzekerd werd er niet onder tij- jdea tzou. Inderdaad heeft het gezelschap zich kranig door het gemis van dit vier tal héén geslagen, al moest het op gemerkt worden, dat de enkele Clause van Michaêl (Jef Janssens) ongezegd bleef, en al kwamen nu en dan de schoone reien door het gemis niet tot haar recht. Over 't geheel genomen, mag de vertooning een artistiek succes heeten: over 't algemeen werden de verzen zuiver, ja, schoon gezegd, en tracht ten de spelers door „spel" aan Von del's meester-rfichlufïrk de levendig heid te verlee ien.wclke Vond I's drama behoeft 0111 niet vermoeiend-mat en op den duur (laten we 't maar oneerbie dig zeggen) vervelend te worden. Anton Verheyen loonde rich weer om de echte Vondel-zegger met z'n welluidende zwaar-souore slem; Adolph Daymard speelde den Adam met entrain, z'11 stcmmeklank nu en dan wat forceerend; Ellen Uusse was een ware Eva, lieftallig en zacht, haar ziel lievend of droevig uitstor tend in de melodieuse zegging, in het sobere, teer-vrouweüjke gebaar. Asmodé (Joh. Broedcles) en Be lial (Sarah Heyblom) „speelden" bij <te zeo'tftea lie' kr"cl)':'ts<" e°i> erkete maal ietwat te krachtig, doch w« geven 't gaarne toe moeilijk is het juist de maat te houden, waar het stuk tot speelstuk gemaakt moet wor den door spel dat alweder omwille van de sfeer vaak streng ingehouden dient te wezen. De rollen van Ga briel en Uriel werden vertolkt door D. van Ollefen Jr. de uitbeelding had gelukkiger, meer ingeleefd mo gen zijn als declamator voldeed hij zeer wel, doch gevoel en begrip sche nen wel eens tekort te schieten. Slechts twee speelsters moesten de rei van wachtengeten vormen, (wee speelsters, in declamatie- en dietie- vennogen geheel verschillend en zich zelf ook vaak ongelijk. Annie Brunet de Rochebrune vol deed ons nog het best. De regisseur zal goed doen. wan neer hij de zware taak der reien-zeg- gmg voortaan aan behoorlijk-sterke krachten opdraagt. De reien zijn zoo schoon, als ze..., schoon gezegd en gedanst worden. L. S. DE KONINGIN AAN HET SCHILDEREN. Men schrijft uit Barneveld aan het „N. v. d. D.": Sedert ongeveer een week vertoeft H M. de Koningin, meestal vergezel t van Prinses Juliana, bijna dagelijks te Gar deren, ten einde schilder itukj'es te ma- keu van de op de velden aldaar op schooven staande rogge, waarbij H. M. vaak met üe eenvoudige bewoners, die eens naar het schilderen komen kijken, heel familiaar een praatje maakt. Zoo vroeg nog gisteren een bejaard vrouw tje: „Kom je maargen weer, juffer?" Waarop H. M. met een: waarschijnlijk wel, antwoordde. Niet zelden maakt H.M. ook foto's. Dezer dagen verzocht da Koningin dan landbouwer H. Mulder, die een vracht rogge van het land had gehaald, even stil te houden, om een kiekje te kun nen nemen. De goede ziel zeide echter: „gien tied te hen," en reed door. „En als ik u dan eens een rijksdaal der geef," hernam de hem onbekende dame, en toen had ons boertje tijd in overvloed. GROOTE BRAND TE SPRANG. Gisterenmorgen te half tien brak te Sprang een felle brand uit. Bij den fei len wind en de droogte valt aan blus- schen niet te denken. Reeds acht hui zen en de schoenfabriek van Zwart zijr in vlammen opgegaan. Nader bericht: Do ramp te Sprang is beperkt tot acht huizen, bewoond door J. de Bie, wed. VosMandemaker, Jan Vos, Zwart, met aangrenzende schoen makerij, Jac. de Bie, G. da Roon Kloot wijk, Pol de Bie, Van Raamsdonk, met aangrenzende schilderswerkplaats, Schaal met aangrenzende timmermanswerkplaats en M. Ros, alsmede vsrschi.lende schu ren en hooimijten hierbij te .oorende. EEN ZEEBEVING. In de zee bij het Seheveningsche strand heeft Donderdagavond een soort zeebeving plaats gehad. Om kwart over negen zakte het water, dat opkomende was, plotseling ongeveer een halven me ter, om na vier a. vij4 miuuten zijn normalen toestand weer aan te nemen. De zandzuiger in de buitenhaven te Scheveningen sloeg van de ketting eu wentelde een halve slag om. Ongeluk ken hebben niet plaats gehad. BRAND. Te Amerongen is door het stoken van een waschfornuis brand ontstaan in do schuur van mej. J. van V. De vlam- wen sloegen over de schuur van mej. B. en de woning van B. van V. Alles verbrandde, wegens gebrek aan blus- schingswater. HEIDEBRAND. In het Witterveld (gemeente Assen) is een hevige heidebrand uitgebroken. De schietbanen met kogelvangers wer den bedreigd. Daar er geen water aan wezig is tracht men de brand door het graven van greppels tot staan te bren gen. TYPHUS. Te Delft is h-et aantal typhusgevallen ge stegen tot 37; tot nog toe is geen der pa tiënten overleden. EEN ROMANTISCHE GESCHIE DENIS. Vorig jaar Juni hield in een loge men I te Doetinchem eenige dagen een Duitschei verblijf, zich noemende M. Onmiddellijk nadat deze vertrokken was, miste het dochtertje haar zilveren arband-horloge. De Duitscher werd achterhaald en ingeslo ten i-n het arr-eslanlenlokaal te Doelin- chem. Bij foui'lleering werd evenwel hof vermiste niet op hem bevonden en hij werd wegens gemis der vereischle papie ren, over de grens geleid. Deze week ontving de logementhouder een schrijven uit Marokko van een vriend van den bewusten Duitscher, waarin were medegedeeld, dat de laatste bij hem op d< boerderij werkzaam was, doch bij een aanval van Marokkanen op de farm doo- delijk was getroffen. De laatste wensch van de getroffene was de opdracht aan den hotelier te melden, dat hij inderdaad de dief van het horloge was en dat dit wai terug te vinden in een spleet in den muur, van het arrestantenlokaal. De plek werd ia een bijgevoegde si-'uatieleekening nauw keurig aangeduid. Hij hoopte, dat het ver lorene zou worden teruggevonden en vroeg namens den gestorvene -vergeving voor diens daad. Tengevolge van een in den loop van het jaar ontdekte poging tot ontvluchting dooi een arres'ant was bedoelde spleet ecblef dichtgesmeerd. Men vond het gevat evenwel merkwaar dig genoeg om een nader onderzoek U doen en tx-s'oot den muur ter plaatse nil te hakkên. Precies op de aangegeven plek kwam het horloge uit de kalkmassa, waar mede het vast verbonden zat, te voor schijn. Tn het bewuste schrijven werd nog ine- dcg'xFeld, dat de naam M. een valsc'ie was. De ware naam werd ook nu verzwe gen. Alleen werd medegedeeld, dat de per soon in kwestie iemand was, die behoorde tot den ouden Duitschen adel en afkomstig was uit Oos'-Prni.soji - HHJd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2