WA BUITENLAND. FEUILLETON Onder Valsche Vlag Gemengd Nieuws* «r ZATERDAG 30 JULI 1921 Iets over opvoeding. De Geallieerden en Opper-Silezië. De toestand in Ierland. GEMENGDE BU1TENL. BE RICHTEN. TEGENSPRAAK. wtèssmmt, Derde Blad. DE GEVOLGEN VAN EEN STRAFWET. Dat slappe tucht in het gezin veel kwaad kan doen, behoeft niet bewezen te worden. Maar dat te groote toege vendheid van den wetgever de jeugd in massa kan bederven en onherstelbare wanverhoudingen kan scheppen in het groote huisgezin, dat Staat heet, mag nog wel eens worden aangetoond. De Parijsche briefschrijver van de Residentiebode schreef dezer dagen over de „bedorven jeugd" in Frank rijk in verband met een verkeerde ftrafwet. Zooals een ieder weet, is de bedoe ling van de wet Bérenger te voorkomen dat iemand, die uit jeugdige onbezon nenheid, door drift, of door buiten gewone ellende gedreven, een fout be gaat, niet noodzakelijkerwijze voor heel zijn leven als misdadiger gebrand merkt staat. De straf wordt bij uit zondering niet toegepast, omdat alles laat hopen, dat de beschuldigde, zijn zwakheid betreurende, voortaan een onberispelijk gedrag zal hebben. Doch wat nu te zeggen van de schul dige dwaasheid, die van de wet Bé renger den altijd toe te passen regel maaktDie wet, aldus begrepen, wordt nu eene aanmoediging tot het kwade. Er zijn in Parijs en omstreken honder den van die benden jongens van veer tien k achttien jaar die, nog aange moedigd door de wet Bérenger, het zaakie wel eens willen probeeren. Worden ze gesnapt, dan (ze weten het maar al te goed) dan worden ze im mers toch vrijgesproken en is het altijd nog tijd te gaan werken. Worden ze niet gesnapt, dan zullen ze met nog meer zekerheid het dieven„vak" voort zetten. Hoe vaak schreef ik over al die te beklagen jongens, die een harden vuist noodig hadden gehad, en aan wie de oorlog den vader ontnamIk heb letterlijk mijn schrijven in vervulling zien gaan de moordenaar van den lastdrager in de Parijsche hallen woon de in een zijstraatje van mijn wijk. We hebben hem hier allen als kind gekend, toen als een rakker. Hoe vaak heb ik kennissen van me, bij wie zijn moeder als werkvrouw kwam, de brave, maar zwakke vrouw hooren waarschuwen, dat ze verdriet van haar jongen zou hebben, indien ze niet stren ger was. Ik herinner mij nog onze ver ontwaardiging, op den dag, dat hij zich „vermaakte" door met een stopnaald koelbloedig de oogjes van veldmuizen te doorsteken. Onmiddellijk heb ik aan dat détail gedacht, toen ik las, hoe de moordenaar, na zijn slachtoffer gedood te hebben, koelbloedig diens hart doorstoken heeft met de punten van een vork Jongens als die jeugdige Souville zijn er honderden in Parijs en omstre ken, al gaan ze dan allen niet zoo ver. Wat hen verloren heeft doen gaan, is het gebrek aan een godsdienstige opvoeding en de zwakheid eener moe der. Voor een moordenaar als Souville is het te laat, maar wat velen onder hen nog zou kunnen redden, dat is de toepassing van eene buitengewone strengheid bij hun eerste „zwakheid", jvan die strengheid, die ze zoo gemist (hebben En wisten ze vooruit, dat een streng oordeel hen wacht, inplaats van te weten, dat ze vrij zullen worden gesproken, dan zou dit menigen jongen van dien eersten noodlottigen stap terug houden. Kort geleden hebben twee andere Jongens hun kameraad van vijftien jaar vermoord, ten einde zich van zijn portemonnaie meester te makenf waar in zich nauwelijks tien frank bevon den Zoo'n feit wijst op zich zelf reeds aan höe ver het hier met de jeugd gaat. Voor één tienfrank-papiertje, brengen jongens hun kameraad om het leven f Frankrijk en Engeland. De Parijsche correspondent van het „Hbtd." seinde gisteren: Onder de oplossingen, die aan de hand worden gedaan tot regeling van het mec- ningsverschil tnsschen Engeland en Frank rijk betreffende de troepen-zendingen naar Opper-Sdlezië, valt melding te maken van de ideeën, die geopperd worden door den correspondent van den „Temps" in Londen. Deze spreekt van drie mogelijke compro missen: primo zou men een beroep kun nen doen op den gezantenraad om een be slissing te geven omtrent de al of niet nood zakelijkheid van versterking der bezetting van Opper-Silezië; secnndo zou de Engel- sche regeering de Fransche haar gang kun nen laten gaan, na verklaard te hebben haar alle verantwoordelijkheid voor de ge volgen te laten; tertio zou men gezamen lijk aan de regeering te Berlijn kunnen doen weten, dat wanneer de Diritsche troe pen iets in Opper-Silezië mochten willen gaan ondernemen, Fransche troepen on middellijk het Ruhrgeibied zouden bezetten. Hier verklaart men officieel van dit al les niets te weten en wacht men het re sultaat af van de beraadslagingen van het Engelsche kabinet en de verklaringen van Lloyd George in het Lagerhuis. Intusschen doet de „Temps" zelf in een hoofdartikel nog een andere oplossing aan de hand, na melijk, dat de Alliés reeds thans aan de Duitsche regeering doen weten, dat ze zich heeft gereed te houden voor geallieerde troepen-transporten naar Opper-Silezië, ter wijl het aantal der te transporteeren troe pen en de datum van het transport door den Oppersten Raad zouden worden vast gesteld zoodra deze bijeenkomt en alvorens de debatten over de grensbepaling te be ginnen. Dit alles draagt natuurlijk geen of ficieel karakter, maar bewijst, dat ernstig gezocht wordt naar een oplossing van de moeilijkheid. Voorloopig wordt vastgehou den aan den datum van 4 Augustus, maar tevens wordt te kennen gegeven, dat, indien intusschen geen overeenstemming verkre gen wordt, de conferentie misschien nog zal moeten worden uitgesteld. Wellicht hangt daarmede ook samen het bericht, dat de Italiaansche gedelegeerden misschien niet voor 7 of 8 Augustus hier zouden kunnen zijn. Men zou er ook hier op ge steld rijn de Opper-Silezische kwestie zoo gauw mogelijk op te lossen, omdat men de noodzakelijkheid daarvan ook zeer goed inziet. Het Havaabnreau seinde gisteren uit Parijs: De ontspanning neemt toe in het Fransch-Britsche meeningversehil. De Fransche ministerraad handhaafde het vroegere standpunt over de noodzake lijkheid van de zending van versterkingen is deze noodzakelijkheid erkend, dan is men van Fransche zijde geneigd den Op persten Baad den datum en mate der versterkingen te laten vast te stellen, «tvorens te spreken over de verdeeling van hot plebiscietgebied. Een officieuse Engelsche nota geeft te kennen, dat het Britsche antwoord op de Fransche nota verzoenend zal zijn en inzonderheid den wenschen van, En geland zal onderstreepen de solidariteit tusschen de alliée intact te houden en alleen de vrees zal uitspreken Frank rijk op eigen gelegenheid te zien gaan handelen. In den ministerraad op het Blyse ge- honden heeft Briand een uiteenzetting gegeven van den toestand in O. S. Daar de Engelsche regeering heden zou be raadslagen over de questies door de Fransche regeering gesteld, besloot de Fransche ministerraad weder bijeen te komen om het Engelsche antwoord te besproken. In verband met deze zitting kreeg de diplomatieke redacteur van Ha- vas den indruk, dat de Fransche regee- ring meer verlangend is het Fransch- Engelsche meeningsverschil op te lossen. Nu do questies betreffende don datum van de bijeenkomst van den Oppersten Baad en van de voorafgaande bijeen komst der deskundige commissie gere geld zijn tot wederzijdsche voldoening, moet alleen het probleem der verster kingen worden opgelost. Het zou. niet onmogelijk zijn, dat een transactioneele oplossing, welke beider instemming zou hebben, zou hebben gevonden. Deze zon dan hierop neerkomen, dat Engeland deelneemt aan de Fransche demarche te Berlijn, teneinde het Rijk te verplichten alle maatregelen te nemen, noodig voor het troepentransport des geallieerden naar O.S. Is deze stap gedaan, dan zon alleen de Opperste Baad bevoegd zijn eventueel den datum van het transport, vast te stellen. Deze oplossing zou aldus alle mogelijke voldoening geven aan de bezorgdheid van Frankrijk voor de veiligheid van de be zettingstroepen, terwijl zij tegelijkertijd voor de Duitsche een nieuw bewijs zou zijn voor de Fransch-Engelsche solidari teit Omtrent bovenbedoelde Ministerraad van het Engelsche Kabinet meldt Beu- ter uit Londen, d.d. 29 dezer: Het Britsche kabinet heeft hedenoch tend beraadslaagd over de geschilpunten, in zake de Opper-Silezische kwestie zon der tot een beslissing te komen. De ver gadering kwam echter 's avonds opnieuw bijeen om het antwoord op Cs stellen op de jongste mededeeling der Frans she regeering, Hetwelk hedennacht naar Pa rijs zal worden verzanden en morgen ochtend door het Fransche kabinet in be handeling zal worden genomen. Het Britsche standpunt is, dat de hui dige regelingen moeten worden gehand haafd of gewijzigd ten einde aan de Fran sche wenschen tegemoet te komen, mits het beginsel der geallieerde samenwer king onaangetast blijft. Het antwoord oan De Valera. De parlementaire medewerker van dc „Times" meldt dat het antwoord van De Valera het kabinet Donderdag heeft be reikt. Omtrent den aard der mededeeling wordt niets bekend gemaakt, doch het wordt opmerkelijk geacht, dat er in re- geeringskringen geen neerslachtigheid of hopeloosheid heerscht, zooals onlangs dui delijk aan den dag trad. Naar verluidt heeft De Valera om de vrijlating gevraagd van de leden van bet Dail Ereann, die hetzij gevangen zitten of geïnterneerd zijn en de regeering is bereid hierin toe te stemmen. DE RIJKSCONFERENTIE DER BRIT SCHE DOMINIONS. De conferentie van de eerste-ministers der Britsche overzeesche Dominions, welke te Londen wordt gehouden, heeft verklaard van oordeel te rijn, dat de overvallen op koopvaardijschepen in den komenden oor log nog talrijker zullen rijn dan in den jongsten strijd. Daarom is het noodzakelijk, dat elk Dominion de bescherming van zijn kusthandel tijdens den oorlog op zich neemt, terwijl rijkere Dominions, zooals Australië en Zuid-Afrika een eigen marine moeten instellen, met als kern Kchte krui sers en duikbooten, die de meest geschikte oorlogsschepen zijn voor de bescherming van de scheepvaart Er dienen regelingen te worden getroffen, waarbij de Dominions helpen bij het verschaffen van escorten voor de koopvaarders. Gedurende den oor log hebben verscheiden Dominions hnn marine-strijdkrachten ontwikkeld, welke thans moeten worden, vereenigd tot een stelsel van rijksverdediging. De Dominions zullen eveneens tijdens den oorlog de strikt noodzakelijke verbindingen handha ven en dokken, olie-opslagplaatsen, enz. ten behoeve van alle Britsche oorlogssche pen, instellen. De lersche Jewestie in hel Hoogerhuis Lord Salisbury zeide in het Hooger huis dat hij en anderen diep de verne dering voelden over de onderhandelingen no met Sinn Fein gevoerd, waartegen de Lord Chancellor Lord Birkenhead inbracht dat hij niet wist voor wie Lord Salisbury sprak, doch dat hij en zijn unionistische vrienden „een rein ge weten" in deze kwestie hadden en geen schaamte gevoelden. Indien de voorstel len der regeering worden aangenomen en de regeering aan het parlement mocht voorstellen die aan te nemen, dan zou de kritiek van Lord Salisbury zéér welkom rijn. Indien echter de regee- rings-voorstellen niet werden aangeno men, zou het toch noodig wezen dat par lement en natie bekend zouden worden met den aard en inhoud der gedana voorstellen en de regeering am zeker zorgen dat zulks gebeurde. Hij hoopte dat het Huis eenige inlich tingen zon krijgen voor hét uiteen nou gaan. Ongetwijfeld zouden de voorstel len aanleiding geven tot veal discussio. Gaf het parlement er eventueel zijn goed keuring niet aan, dan. zou de regeering zeker hebben te overwegen of er kans zou zijn dien steun elders te krijgen. Lord Birkenhead doekte hier blijkbaar ctp de mogelijkheid van een algemeene verkiezing. De Lord Chancellor wees er verder op dat de moeilijkheden, welke men aan den overkant van- het lersche Kanaal had te overwinnen, zeker even groot wa ren als aan dezen kant en hij begreep dan ook niet waarom Lord Salisbury den tijd niet scheen te willen gunnen om to trachten tot een oplossing te so men, te meer omdat men in deze dagen bevrijd was van de gruweldaden, die het geheele land zoo lang ontsteld hadden doen staan. Lord Crewe voegde hieraan toe dat hij niet kon inzien dat de regeering rich ook maar in een enkel opzicht vernederde door onderhandelingen aan te knoopen met hen die de woordvoerders waren van een groote meerderheid in Zuid- I er land. Nochtans, Lord Salisbury was niet overtuigd en kondigde aan dat hij as. Woensdag Op de Mak terug zou komen. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Men seint uit Weenen aan het persbureau Vas Dias: Een vooraanstaande met de stemming van breede volksmassa's vertrouw-de per soonlijkheid, uitte zich tegenover uw verte genwoordiger over den himienlandschen politieleen toestand: De toestand van Oos tenrijk is in een eritiek stadium getreden. De gezaghebbende kringen in het buiten land, In bef bijzonder m de Ententelanden zijn met de beweeggronden van bet af treden van het kabinet-Mayr bekend, even eens kennen zij de voorwaarden, waaronder het ministerie-Schober «te regeering heeft overgenomen. Hoewel dit kabinet reeds meer dan een maand leeft en onder de moeilijkste omstandigheden een reeks ge wichtige met de credietactie verband hou dende wetsontwerpen in de ffationale ver gadering heeft doorgezet, is tot nu toe geen enkele van de door de Entente gedane beloften vervuld. Hierdoor wordt natuur lijk een zenuwachtige toestand bereikt, welke door de leiders van de aansluitings beweging voor hun doel benut wordt. Zelfs in kringen, die tot nu toe onvoor waardelijke aanhangers van een eigen staatsleven van Oostenrijk waren, begint in verband met de schijnbare stagnatie in de credietactie, waarvan de snelle doorvoe ring het eenige middel is tot het behoud van de politieke zelfstandigheid van Oos tenrijk, het vertrouwen in den ernst der hulpactie te verzwakken. Aan de voortdu rende daling van de Oostenrijksche kroon kan slechts door de credietactie paai en perk worden gesteld. De hierdoor ontstane prijsstijging is een goed argument voor de vrienden der aan- sluitingsfoewcging, zoodat een ernstig ge vaar voor een opleven van de aansluitings beweging in den Herfst bestaat, indien niet te elfder ure de door de Entente inzake de credietactie gedane beloften vervuld wor den. Het volk is moede van de beloften, wil eindelijk eens daden aien, dat beteekent een ernstige hulpactie, anders zal het zichzelf moeten helpen en die hulp zoekt het in een aansluiting. DE BRITSCHE HANDEL. Een aantal kooplieden, fabrikanten en reeders, die den geheeïen Britschen handel en industrie vertegenwoordigen, hebben een beroep gedaan op de natie, waarin zij aandringen op 'n actie voor reductie van de staatsuitgaven, het verlossen van handel en industrie van de oorlogsbanden, alsme de voor de tusschenk'omst van parlement en regeering. Het beroep legt in. het bij zonder nadruk op de noodzakelijkheid eener grootcrc arbeidzaamheid en spaar zaamheid bij de gansche natie, teneinde 'n eind te molten aan den gevaaitijken toe stand, waarin het land verkeert door den buitenlandscben handel terug te winnen, welke noodzakelijk is voor de Britsche welvaart. Het beroep is onderteekend door hoderden personen, waaronder de grootste handelslieden DE VERLIEZEN IN MAROKKO. De „Times" verneemt uit Tanger, dat 20,000 man Spaansch gekleurde troepen in het district Melifla worden vermist, die gedood, gewond of gedeserteerd zijn. Er wordt gehoopt, dat er nog eenigen zullen terugfceeren, maar het wordt onwaar schijnlijk geacht, dat hun aantal groot zal zijn, daar de troepen in dit onherbergzame gelded, zonder water, voedsel en munitie rijn. BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA BIJ DE FRANSCHE MARINE. De Fransche recherche heeft een ern stige bolsjewistische propaganda bij de werd onder de equigages van de Middel- werd ondier de engages van de Middel- Ianrfscbe zee-vloot. Zes arrestaties zijn ge daan, andere worden verwacht. OPLICHTING VAN 900.000 FRS, Een Parijsche inspecteur van politie heeft aan het Gare du Nord een Belg ge arresteerd ,een zekeren Femand d'Homdt, die ricb voor ingenieur bij de Belgische spoorwegen uitgaf. Dit heerschap bezocht sinds eerügem tijd industrieeten, wien hij rich voorstelde als vertegenwoordiger van den Belgischen minister van spoorwegen, naar Frankrijk gezonden om bestellingen te plaatsen voor de spoorwegen in Bel gisch Kongo. In de hoop een groote bestel ling te krijgen, stekten sommige industri- eeten groote geldsommen tot zijn beschik king, vaak tot een bedrag van 20.000 frs. De ingenieur gaf alsdan een re^u af, waar na hij verdween. Hij heeft dadelijk de hem ten laste ge legde oplichtingen erkend. Zij beloojien ongeveer 900.000 frs. PRINSES MARY. Prinses Mary, de dochter des konmgs, die zich eergisteren in het East-End van Londen een meisjesdub opende, heeft zich daarna te voet naar de Memorial Hall Men's Üub begeven, tot het afleggen van een kort bezoek. Toen zij er aankwam trof zij de leden der club in een genoeglij ke „dancing" bijeen, en zonder aarzelen sloot zij rich bij de feestvreugde aan. Zü danste zelf ook mede, o.a. met een werk- loozen chemische» arbeider, die in den oorlog een machinegeweer had bediend. Na afloop verklaarde deze onder den in druk van de hem Ie beurt gevallen eer tot zijn vrienden, dat, indien hij tijd tot na- tienken had gehad, bij Bever opnieuw op een batterij zou hebben gestaan dan met de Koningsdochter Ie dansen. Doch zij stond voor hem en bij kon dus niet aarze len. Drie jongelieden hadden achtereenvol gens be4 voorrcht met de prinses te dan sen. Uit Berlijn wordt gemeld dat er in Löffingen fSehv.arzwaKi) een hevige brand woedt. Ongeveer de hei ff der stad is reeds in den asch gelegd. Naar rit Kopenhagen wordt gemeto is reeds 10 prooent van de geiheele Zweed- sdhè handelsvloot in Duitsche handen overgegaan. Twaalf schepen, met «en in houd van tezamen 00.000 ton, zijn aan «te reederij August Boïten in Hamburg ver kocht De verkoop van andere schepen is aanstaawte. STAKING VAN BELASTINGBETALERS. Te Bradford, waar de gemeentebelastin gen geweldig gestegen zip» niet mimier dan van 8 sh. 8 d. in het belastbare pond huurwaarde in 1909-1910 tot 18 sh. 3 d. in 1921-1922 hebben duizenden aange- slagenen hun aanslag-biljet aan «ten ont vanger teruggestuurd met de aanteekening «Int zij niet kunnen betalen, en dat deze nu maar „doen moet wat hij niet laten kan." DE SPOORWEG-TARIEVEN. Een aantal spoorweg-maatschappijen in Engeland hebben aangekondigd, dat zij thans weder goedkoope „week-end"-biljet ten zullen uitgeven, geldig van Zaterdag tot Maandag. Die biljetten zulten berekend worden tof den prijs van het enkele reis biljet, plus een derde voor hef retour-biljet, met een minimum van 10 sh. voor de eer ste en 5 sh. voor de derde klasse. Men weet, dat op de meeste Engelsche hoofdlijnen de tweede klasse reeds sedert langen tijd vervallen is. Naar aanleiding van een onlangs door het „HLdd." aan de buitenlandsche bladen ontleend bericht, volgens hetwelk de com missaris voor hef drankverbod in <Ien slaat Ohio in zijn jaarrapport zou hebben ver klaard, dat er in Ohio, ondanks het drank verbod, 50.000 distilleerderijen in werking zijn tegenover 100 twee jaar geleden, en dat er vóór de invoering van het drankverbod niet meer dan 200 brouwerijen in Ohio werkten, terwijl het aantal thans in de honderdduizenden loopt, zendt de voor zitter van den Interacademialen Geheelont houders Bond te Amsterdam aan de re dactie een tegenspraak van dit bericht, hem op zijn navraag van Amerikaansche geinferesseerde zijde verstrekt. Daarin wordt gezegd, dat de wet op het drankver bod in Ohio pas Februari j.l. is ingevoerd, zoodat de commissaris voor bet drankver bod nog geen jaarrapport heeft opgesteld, daar het eerste jaar niet vóór het komen de voorjaar zal zijn verstreken. Bovendien heeft deze commissaris nimmer in eenig rapport of eenige verklaring bovenvermel de cijfers genoemd. Hij heeft dit niet ge daan, omdat zij niet juist zijn. Ten slotte wordt gezegd, dat de toestand sedert de invoering der wet aanmerkelijk is verbeterd, en dat het aantal arrestaties wegens dronkenschap sterk is gedaald. Gisterennamiddag werd de com munistische landdag-afgevaardigde Waldstein te Breslau gearresteerd. Om trent de reden van de arrestatie kon gisteravond nog niets worden mede gedeeld. Gistemamiddag 3 urn* brak nabij Donau-Lessingen in het Schwarzwald een groote brand uit. Binnen een uur werdoi 40 huizen een prooi der vlam men. Tengevolge van de droogte en het watergebrek verkeert het geheele dorp in gevaar. Militairen zijn te hulp gesneld. De omvang van de catastrofe herinnert aan den geweldigen brand bij Donau-Lessingen. Gisteren is de minister van bui tenlandsche zakeö Jaspar naar Parijs vertrokken, o. a. ter bespreking van eenige kwesties in verband met de te houden zitting van den Oppersten Raad. Een op de werf van Blohm en Voss voor de Duitseh-Australische Stoomvaart-Mij. gebouwde 9000 ton groote stoomboot werd gisteren van stapel gelaten en ontving den naam „Altona". De op de werf van Stülcken ge bouwde stoomboot „Köningsau" werd gisteren eveneens van stapel gelaten. De conferentie van havenarbei ders der Noord- en Oostzee-havens heeft het besluit genomen, dat met het oog op de duurte der levensmiddelen de loonen der havenarbeiders met 12 mark per dag verhoogd moeten wor den. Deze eiscli zal in Hamburg, Bre men, Bremerhaven, Lubeck, Emden. enz. tegelijk gesteld worden. Het be staande tariet!' Izal met 1 Sept. worden opgezegd. Op voorstel van de Duitsche com missie voor den buitenlandschen han del werd een hoeveelheid mijntwrat van 50.000 M3. door de bevoegde over heden voor den uitvoer vrij gegeven. Het Noorsche blad „Rasta" meldt uit Moskon, dat met de gedelegeerden naar de communistische conferentie op den spoorweg naar Kursk een vree- selijk ongeluk heeft plaats gevonden. Van dc gedelegeerden weiden 1 Duit- scher, 1 Engelsclunan, 1 Bulgaar, 1 Australiër en de voorzitter van den. bond van Russische mijnwerkers ge dood. Uit Moskou wordt gemeld: Met het oog op den vertwijfelden toestand van Rusland, dat niet meer te redden is, moet Trotzkv bet voorstel gedaan hebben, gewapenderhand tegen West- Europa op te rukken en door omwen teling aldaar te veroorzaken, den toe stand in Rusland te herstellen en voor brood te zorgen. Verder veroordeelt hij de politiek van Lenin en diens concessies tegenover het kapitalisme. In bet dorp Boriki in de Ptmdjab, zijn ernstige onlusten uitgebroken tenge volge van een twist over grondgebied. Achttien personen werden gedood. Vier mannen, die be bloedde bijlen bij rich droegen werden gearresteerd. Vijf tien anderen ontsnapten. DE VEENBRANDEN. De „Asser Ot." meldt over de bran den in Drente: Is men na bard werken te Exloërzijl den brand meester geworden, in de ge meente Emmen bleef de toestand zorg wekkend. Het opsteken van den wind deed gisteren de branden weer heviger uitslaan. Het zijn de venen, die nu branden, niet de turf. Zware rookko lommen stijgen op en beletten de plaat sen van bet vnur onmiddellijk te na deren. De lucht is verpest door de rook wolken en er heerBcht een ondragelijke hitte. Nu bet gemeentebestuur van Emmen de veenbranden niet verder zal bestrij den zon een ingrijpen van rijkswege in het groot alleen iets kunnen baten. Ondertusschen begon de eigenaar A. G. Dokter te Klazienaveen met bee tra ding van het vunr; helaas veel te laat nadat hem het gevaar was meegedeeld. De eigenaar Bosker bleef weigeren om iets te doen. Te Bargercompascuum breidde zich gisteren de brand van aanvankelijk 4 H.A. tot 10 H.A. uit. Men begrijpt, dat over zoo groote oppervlakte alleen bestrijding in het groot iets zon ge ven. Op verscheidene plaatsen zit het vunr een halven meter in den grood. Door eigenaars rondom het brandend gebied wordt nn wel wat meer gedaan tot beperking van het vuur. De burge meester van Emmen meent, dat de be strijding meer ligt op den weg van veenschappen en waterschappen, dan op dien der gemeente, die alleen voor brandbestrijding in huizen en op ge- meenteeigendommen heeft te zorgen. Te Erica is het vuur op eenige plaat sen uitgebroken. Tb Oranjedorp en Zuid- barge brandt het vrij fel. Eigenaars zijn daar op een paar plaatsen aan het spuiten, het gevaar ia daar niet groot. Do ernstigste toestand heerscht bij Bargercompascuum. Dat spoedig verbe tering zal intreden, kan niet met grond worden verwacht. ONWEERSCHADE. Alsof er «en moderne veldslag gewoed had, zoo zag, na de onweersbui die zich Donderdagavond tegen achten boven Roermond ontlastte, bet gebied vlak ten zuiden van die stad er uit. Op den Maas- tr ju -ri Mg «aetden ua de booce. 'Orschc iepen, aac -rijden «In- aande» groote güvc a ige: uni fn Ivmcc* tal van die kotossen werden in hun geheel tut den grond gerukt. Maar de verwoes ting, daar aangericht, was kinderspel m vergelijking van wat er aan "weerszijden vaat dien weg aan de boorden van «ie Roer, te zien was: van tientallen der daar groei ende populieren waren de grootste takken afgerukt en afgeknakt alsof het lucifers houtjes waren, tientallen gtedere lagen met bun geheele wortelgestel uit den grond gerukt, tegen den grond. Daar de aangerichte verwoesting een vrijwei plaatselijk karakter draagt in de slad en op andere plaatsen rondom regen de en waaide 't vrij bard, doch van eigen lijke stormschade is daar geen 9prake vermoedt men dat een windhoos het boomrijke gebied, ter weerszijden van den Rijksweg in «Ie buurt van de Roer, op zoo vreeseiijke wijze geteisterd heeft. Boschbrand- Men meldt ons Els- loo, 28 Jnli: In bet bosch „De Knip", onder den Heuvel te Catsop-Eisloo. was brand uitgebroken. Door het kra nig optreden van den jac.htop®ener van H. met de bewoners van Catsop, bepmrfde rich dc brand tot t bosch en werden de omliggende landerijen met oogst voor het vuur gespaard. Het bosch was eigendom der J-aaiKe Jurgens te Oss. DoodeUjk ongeluk- Men meldt ons uit Stein, 28 Juli: De 49-jarige S., gehuwd en vader van 5 kinderen/ viel met het hoofd omlaag van den hooizolder op den dorschvloer. Hij werd dood opgenomen. HET DRAMA TE RECHTEREN. Het 14-jarig jongetje, dat Woensdag nacht bij het inslaan van den bliksem in een te Bechleren, onder «ie gemeente Dalf- sen staande boerderij werd getroifen, is thans ook overleden. De naam van de ge troffen familie is Mannes van den Bosch. VRIJ NAAR HET DUITSCH TWEEDE DEEL. „„Spreek daar niet van, kiwi? Om Godswil! spreek daar niet van," nep Tita angstig uit. „Ik weet immers niets, ik heb geen andere reden om aan iets kwaads te denken, dan het onverwachte van des dood en dan de verschrikkelijke uitdrukking in de oogen van den moor- van den heer Guthbridge." „Vertel verder, Tita," zeide Helena na een korte panze. „Vertellen? Wat? Het testament werd na de begrafenis geopend, en de ge heele nalatenschap kwam aan den heer Guthbridge." „Ja, «lat weten wij. Maar ik zou iets willen weten van liet huwelijk van den heer Guthbridge. Naar men mij zeide, ontstond tusschen hem en zijn vrouw eenige jaren voor haar dood een ge heele verwijdering. Is dat zoo? en wat was daarvan de reden?" Tita schudde het hoofd. „Daarvan kan ik u weinig zeggen, kind. Omtrent twee jaren na den dood van den heer Brauns- berg bracht mijnheer Guthbridge uit En geland een vrouw mede. Zij was een beeldschoons dame, en, zooveel ik weet, waa hun huwelqk jarenlang vrij geluk kig. Wat er toen gebeurd is, kan ik niet zeggen, maar eensklaps was het met de goede verstandhouding gedaan. Vaa toen of spraken rij nauwelijks nog met elkander, behalve wanneer rij zich in gezelschap bevonden. Ik geloof, dat zij bang voor hem was. In t ge heim weende zti en eCDls* jaren later stierf rij aan de tering. Marion was dosiqds nog «en kind." „En rijt gij nooit gewaar geworden, waarom ie dame zoo neerslachtig wasP' Nooit," hernam Tita. „Ik was dik wijls hij haar, want de kléine Marion was in de eerste jaren uitsluitend mm mijn zorg toevertrouwd, en mevrouw Guthbridge hield zeer veel van mij. Maar over haar man gprak rij nooit." Helena zuchtte diep. „Max, zou er nu wezenlijk niet» aan te doen zijn?" „Neen, volstrekt niet», daarvan ben ik overtuigd."' ,„Dat spijt mij voor u, kinderen, maar ik kan niet anders zeggen, dan dat het mij verheugt voor Marion," zeide Tita openhartig. „Zij is nu midden in dén overvloed niet gelukkig: wat zou het zijn, indien rij haar kouden, lief- deloozen vader in de ellende moest vol- „Ik begrijp niet, Tita, dat gij in den dienst van dien man zijt gebleven," zeide Max na eenige oogenblikken. „Ik waagde het niet, tegen zijn wil het kasteel te veriaten," antwoordde de oude vrouw zacht, „indien gij hem hadt gezien toen hij bij mij kwam, en mij den dood rijns ooms mededeelde, zoudt gij kunnen begrijpen, dat ik een haast bijgeloovige angst voor hem heb. Hij dwong nrij de belofte af met niemand over do geboorte nissen van den dag te spreken en «Jan bood bij mij aan in 't vervolg mijn loon te verdubbelen of te verdriedubbelen, maar dat heb ik ge weigerd. Het zou bloedgeld geweest rijn." „Ik begrijp uwe gevoelens volkomen," hernam Max op hartelijken toon, terwijl hij opstond. „Ik denk, Helena,- dat het voor ons tqd wordt om te gaan. Zal ik d* beide jonge dame» roepen, Tita De oudo vrouw schudde hst haafd. „Neen, neen, het is beter, dat Marion het niet riet hoezeer dit onderhoud mij heeft aangedaan, en daarom wil ik nog liever een paar minuten wachten, al vorens haar te roepen, hernam zij ter wijl zij de hand van den jongen drukte. „En nu beveel ik u aan den goeden God! Tot wederzien» in den volgenden zomer, want ik geloof niet> dat ik voor den winter hier nog zal komen." Max en rijn zuster verwijderden zich in een geheel andere stemming dan die, waarin rij hier waren gekomen. Max had de verwachtingen zijner «aster van den beginne af slechts in zeer geringe mate gedeeld, buitendien behoorde hij tot de weinige ineus-hen, die tegenover de aanlokselen van het geld koelbloedig staan. Hij gevoelde zich dus meer ver licht dan teleurgesteld bij de gedachte dat de zaak nu geheel en al ten einde was. Geheel anders was het met Hele na; zq wandelde nesrslachtig naast haar broeder voort, en antwoordde nauwe lijks wanneer deze het woord tot richtte. Jokt teen rij op den straatweg rolde een vigilante hen voorbij. In het volgende oogenblik werd één der raampjes neergelaten; een hoofd zoet witte haren verscheen voor de opening en een paar vurige, zwarte oogen staar den mei een boosaardige uitdrukking op den niets kwaads vermoedenden jow- is het/* prevelde de oude mei een verwenschmg. „Dat meisje moet rijn soster rijn ot rijn beminde. De duivel hale de heele kliek! EINDE VAN HET TWEEDE DEEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9