EERSTE BLAD HARD. NIEUWE HAARLEMSCHE OSURANT Uit den Omtrek Abonnementen en Adver- tentiën voor de voor Velseroord worden ook aangenomen door MAANDAG 1 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13901 PER KWARTAAL PER WEEKi - l FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. HILLEGOM. HALFWEG. LISSE. VELSEN. J. LAG RAND BEVERWJK. WIJKEROOG. SANTPOORT. HAARLEM. De feesten van „Koninginnedag." Gemeen te-Electriciteitsbedrijf. Baden. Het wegbrengen van schepen. De kwestie-Boer. Gevonden voorwerpen. Nieuwe R.-K. School voor Meisjes. Jacques Urlus. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ftBONNEMENTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN j BOREAOXi 'Op 4 Juli uitten wij in dit blad (Labiel Evenwicht") onze groote vreeze, voor een terugtocht der Nederlandsche Regeering en de overgroote meerderheid des volks in rake de opheffing van het Processie-ver bod voor het gerei van eenige Quasten en Kroppen met of zonder knuppel. Het ergste is geschied. Wij slaan op de vlucht, als waren wij een schuldbewuste minderheid. Ter wille der éénheid moeten wij allen meêdoen. De Coalitie vergt offers, maar dit offer is onnoemelijk hard. Het woord onzer Kerkelijke Overheid is aanstonds brutaal uitgebuit, niet aan de overzijde, maar door de Christenbroeders. De toenmaals aan de orde zijnde Defensie-kwestie, nam plots een onverwachte loop door hun houding, die getuigde van een misplaatste toepassing van den raad onzer Bisschoppen. De Kathode- ken moeten wel volgen. Het is mislukt. De korte scheiding evenwel vraagt her nieuwde zoenoffers. Doch het ergste lijkt mij de afname, bru- J taal en liefdeloos, van een stuk eindelijk recht, ons voorgehouden door de Grond- wets-commissie en door de Regeering. De opheffing van het Prooessie-verbod. Het Hoofdstuk „Over de(n) Godsdienst' zal dus buiten de revisie blijven. De af goderij zal de Protestantsche natie niet be zoedelenl Want zoo schrijft niemand minder dan de Iierkeraad der Nederl. Herv. Gemeente van Amsterdam aan de Hooge Regeering en de Vertegenwoordigers des Volks: „van oordeel en zich hierbij beroe mende op het Woord van God (de eerste „tafel der Wet) dat het houden van be- „doelde Processies is een afschuwelijke af goderijwelke de eere Gods te na komt „en de heiligheid van Jezus Christus mis- „kent, en verder, dat de R.-K. leering, wel- „ke aanleiding geeft in bepaalde gevallen „het gezag der Kerk te stellen boven dat „der wettige Overheid, in strijd is met de „ordinantie Gods en een voortdurend ge- vaar voor de duurgekochte nationale vrij- „beid; „belijdende, op grond van datzelfde „Woord, in aansluiting aan de Belijdenis „der Vaderen, dat de Overheid, als Gods „■dienaresse, de roeping heeft op haar, d.i. „op publiek terrein te weren alle afgoderi; ,,-en valsche godsdienst, en gehoorzaam- „hei-d te vorderen voor haar wettig gezag „opdat ieders recht en in de eerste plaats „dat van God, geëerbiedigd zij; „van oordeel voorts, dat ,/ie gelijkge- „rechtigheid der kerkgenootschappen" voor „de wet, volstrekt niet uitsluit, maar veel meer in zich sluit, dat de Regeering deze „■hare dure roeping in gebondenheid aan „het Woord van God, zelfstandig oordee- „lende handhaaft tegenover de aanmatigin gen van Rome en daarvan ook uitdruk- vking geeft in de Wet." Ik weet niet, hoe het den Roomschen lezer te moede wordt, doch mij -klinkt der- gelijk gebral als een hoongelach in de ooren nu men weet dat de zaak te hunnen gerieve geschikt is. Het is als moeten ons nog gauw de klonten modder nagegooid worden, gegraaid uit het land van Protes tantsche aarde en wij zien de rangen der Katholieken, Vrijheidsbonders en Sociaal- Democraten, wier stemmen ons ons goed recht zouden gegeven hebben en begrijpen nu eerst nevens de onweersprekelijke lus ten de schier ondragelijke lasten, die ons de Coalitie schenkt om der éénheid wüle. Wij willen geen waarachtigen Katholiek op het kookpunt brengen van zijn rechtma tige woede en ergernis, door ook uit dc „Toelichting" op het stuk (waaruit boven eenige zinsneden), aanhalingen te doen. 'Iel is of een soort zwart Bolsjewisme goed Nederland bedreigt. Totaal nok schijnt 1918 vergelen te zijn, toen Rome de straat geboden werd. Na dit gevaar zou de men ons de Schuurkerkjes wel weer willen inruimen. De gelegenheid deze laatste fronlma- kejrs voorgoed den mond te stoppen is 'uorbij. Integendeel, hun grootc bek heeft glansrijk gewonnen. Straks zullen zij Ifg m-eer Protestantsche honig trachten te *higeu uit een welgemeend en ook voor 'bo, good bedoeld woord der hoogste gees- ^'ijke leiding. De politiek is een modder boel, Waarin geen open en eerlijke brie- v*" van waarlijk hoogstaande leiders een *b>urdigo ontvangst kunnen krijgen. De '"■ditiok onderzoekt niet alle dingen en bc- °'idt hel goede, maar verwerpt al het ?9ed en houdt krampachtig vast aan dat ding: onmiddellijk voordeel van eigen '1!> rochie. ^'j. kleine schare, zij hebben ons, machti- Roomsche Staatspartij in onze ecrlijk- r'e'<l gevangen als een vlieg in het web van de vergiftige spin. Wij zijn lamgeslagen door onze onbaatzuchtige liefde voor een Coalitie, die plots den ouden woif deed ontwaken onder de toch reeds ai te war me schapenvacht. Zoo zullen wij ons goed vecht niet heb ben. Geen processies. Het zij zoo, al is het onuitsprekelijk hard. De Juni-beweging van 1921 zal echter in onze herinnering blijven en de Roomsche daad behoeft niet op onze kinderen te wachten om de gruwers der „afschuwelij ke afgoderij" hun wandaad gevoelig in berinnering te brengen. De schijnbare zwakheid van heden zal, hoewel doelloos en onbegrepen, geschiedenis maken voor onze wrekende kracht. Mr. BOMANS. NASCHRIFT. Wij geven mr. Bomans heel graag gelegenheid, zijn Roomsche klacht openlijk uit te spreken, vooral om-dat hij het doet in zoo gevoelige taal. Onzerzijds eohter één bemerking, die meer bedoeld is als troost dan als criliek: de Juni-beweging van 19ÏM lijkt toch maar kinderspel bij het gevaarlijk lawaai van April 1853. Wat hebben 70 jaren ons veel winst en veel kracht gebracht in geleidelij ken, rustigen groei. Er zijn thans alleen nog wat Kroppen en Quasten over, die aan hun eigen leiding uit den band sprin gen. Nu kunnen wij met behulp van li- bera-listen en socialisten dat handjevol pal staanders gemakkelijk den mond snoeren, zonder echter te weten, hoezeer wij hun klein hoopje zouden versterken, door hen tot martelaren te maken. Onze Regeering wil hun den tijd geven geheel en al uit te sterven of wel hun lei ders de gelegenheid laten om hen in het gareel te krijgen. Dat wachten is hard, zeker; maar.'t zal geen 70 jaar duren; onze kinderen zul len niet eerst tot grijsaards behoeven te groeien. Dat zijn wij met mr. Bomans eens! REDACTIE. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon v. Chr. BeuckensIetswaard. zoon van W. J. van den BergBakker. Ondertrouwd: J. Portegies en B. P. M. Janus. Getrouwd: G. E. Noordhof en G. J. de Vries. A. Brouwer en J. Ch. Ophuijsen. Overleden: J. H. Beenders, 75 jaar. M. H. Kraak, 51 jaar. Men meldt ons: In de vergadering d-er af- deeling Bioeinendaal van het Nat. Verbond van Gemeente Ambtenaren, gisteren gehou den, werd in plaats van den heer C. W. de Jong, die als voorzitter had bedankt, ge kozen de heer de Vos, en als oommissaris in diens plaats werd aangewezen de -heer De Boer. Tot vertegenwoordiger bij de Commissie van Overleg werd aangewezen de heer van Wamel; als plaatsvervanger - de heer de Boer. t Betastingen. Door H.M. de Konin gin is aan deze gemeente de bevoegdheid verleend om op den voet van paragraaf 3 der wet van 30 December 1920, Staatsbi 923, over de dienstjaren Mei 1921 tot Mei 1926 de plaatselijke belasting naar het in komen door de eigen administratie dezer gemeente te doen heffen. Wippcrvaarl. Men is thans druk be zig met de demping van de Wippervaart, uitkomende aan de Camplaan, tegenover het wachtlokaal der electrische tram. Zeer zeker zal hierdoor een betere toe stand ontslaan dan thans, en zal de onaan gename geur, welke deze vaart soms ver spreid thans wel spoedig verdwenen zijn. C. Burgert. Stand. Ondertrouwd: Struik en J. v. d. Akker. Getrouwd: E. J. van VVinsen en A. M. van der Vossen. H. Doruiter en J. Duys J. ,1 Huisman en M. B. Boshove. Geboren: zoon van J. M. v. d. Reep— Sandbergen. dochter van M. Houtzager —de Vries. dochter van A. M. Aangecn- brug—Tibboel. zoon van E. W. A. N. du Pont—Richel. dochter van H. C. Lit- jens—Jonkheer. zoon van P. A. van der Vliet—Bakker. dochter van M. v. d. LindenLange veld. Overleden: A. Hoogcslag, vr., 1 jaar. W. Nieuwenhuis—Brugge, vr., 64 j. Bloembollencontrole. Gedurende het verzepd-seizoen zijn door den Plantenziek- tenkundigen dienst, voor de inspectie aan gesteld de hoeren J. Molewijk, A. Schouten en J. M. van Laar. Geslaagd. De heer J. Pors slaagde voor het examen Ned. Spoorwegen n.l. Te legrafie, Buitendienst en Comptabiliteit. Gedenksteen. In den gevel van een -der woonhuizen van de Bouwvereeniging „Goed Wonen" alhier is een gedenksteen gemetseld, waarop de woorden: „Het is lichter te laken, dan beter te maken". Dc criliek die deze bouw ondervond, wordt er niet door verminderd. Men had beter gedaan de zaak blauw blaw te laten. Organist. Tol organist der Ned. Her vormde Kerk alhier is benoemd de heer J. Visser te Rollerdam. Voor het te Amsterdam gehouden exa men hoofd acte slaagde rle heer H. Hyl- Ir oma.' a.lhi$r. Personalia. De afdeeling Zuid- Schalkwijk dezer gemeente is aangewe zen als standplaats voor een rijksveld wachter; daarheen is verplaa'st: EL de Jonge van Wonnerveer. Sportterrein't Is al een tijdje ge leden, dat op een vergadering van den Ned. R. K. Volksbond de noodzakelijk heid werd betoogd van het verkrijgen van een sportterrein, wil men de voetbalsportliefhebbende jeugd niet el- ken Zondag zich zien begeven naar andere plaatsen, waar zoo goed als elke controle op hun doen en laten is uitgesloten. Men gevoelde dat in Lisse's Roomsche kringen reeds lang. Het verkrijgen van een geschikt eü eenigsizins gunstig gelegen terrein, baarde natuurlijk de grootste moei lijkheid. Voetballiefhebbers zijn er ge noeg. Men is begonnen met samen werking tusschen Patronaatscommis sie, R. K. Volksbond en R. K Midden- standsvereeniging. De voetballiefheb bers werden opgeroepen ter vergade ring. Ruim 100 jongens gaven zpch op als lid van een Roomsche Voetbal- vereeniging. Een commissie werd ge kozen ter uitvoering van de verkre gen plannen. Men is er ten slotte in geslaagd een terrein te huren van de erven van W. van Dijk P,z., aan de ,,Essenlaan" alhier. Het ligt wel een eindje van het dorp af, maar in tien minuten fietst men er heen. In onizen tijd van snelle verplaatsing is dat van geen beteekenis! Het is direct voor voetbalterrean in orde gemaakt en zal to. i. blijken te voldoen aan alle eischen, welke men aan 'n voetbal terrein stelt. Gisteren, Zondagnamiddag, is men begonnen met de oefenwedstrijden ter formeering van elftallen. Drie oefen wedstrijden zijn gehouden, zoodat dus reeds 66 jongens in ,,'t veld" zijn geweest Binnen enkele weken zal de officieele opening van het terrein plaats hebben, bij welke gelegenheid de eerste vriendschappelijke match zal plaats hebben. We zijn overtuigd, dat met het ver krijgen van een sportterrein voor R. Katholieken in een lang gevoelde be hoefte is voorzien 1 Moge omize Roomsche voetballende jeugd zich er ook op echt Roomsche wijize gedragen! H. B. G. Door den Veilingskring Lisse van het H. B. G. werd Vrijdag jl., in het gebouw van' den Ned. R. K, Volksbond de eerste veiling gehouden van leverbare bloembollen, welke trots het houden van dergelijke vei lingen van „Hoboho" zeer goed is geslaagd, zoó zelfs dat de totale op brengst enkele duizenden guldens hoo- ger was, dan in de vorige jaren is bereikt kunnen worden. Hieruit mee- nen we te mogen concludeeren, dat de bollenverkoop per veiling meer en meer wordt toegepast. Aangemoedigd dan ook door liet succes dezer eer ste veiling, zal door hovengenoemden Veilingskring in het vei'volg op eiken Vrijdag een veiling worden gehouden, zoodat aanstaande Vrijdag de tweede veiling zal plaats hebben, waarvoor reeds Woensdag de bollen moeten worden opgegeven. Wij noteerden op de eerste; veiling de volgende prijzenNarcissen Sir Watlrin f 5.10; Emperor f 4.15; Em press f 4.10; Poëticus Ornatus d. n. f3 en f 2.50; Albo Pleno f2.90: Po ëticus gewoon f2.40; Golden Spur f5 en f6.25; D. N. v. Sion f5.50 en f4; Ajax Princeps f 2.60 en f 1.80; Gele Crocus 11 cM. f 1.70; 10 cM. f 1,25; 9 cM. f 1; Soortcrocussen Toppers f 0.50; I f 0.35II f 0.20; Tulpen Dt. Morillo f2; Mou Trésor f3; Witte Due Maxi- mus f .90f.0; Schoonbord f4.60f3; Boute de Neige f3.40; Titiaan f3.10: Rose Gris de'kin f2.20—f 1.70; Prins van Oostenrijk f3.10; La Reine f 1-30 fl; Scarlet Due f2.70—f2.40; Artus f2.20; Gele Prins f 2.10; LTmmacule f 1.70; Witte Zwaan f3.80—f3.50: Pro serpine f5.50—f 5; Drw. Clara Butt top f 3.60, I f 3.—. B. en W. 8 tellen, voor aan den lieer 0. J. Jansen eervol ontslag te verlee- nen als onderwijzer aan de M. U. L. 0.- school alhier, wegens zijn bevordering t°t leeraar aan de Rijks H. B. S. te Middel burg. Zij doen de volgende voordracht om te voorzien in deze vacature, i. «L Bloemiuk, te Rotterdam; 2. M. Anderson, te Sliedrecht; 3. L. Iloeflage te Am sterdam. B. en W. stellen voor aan mej. A. C. SuijkerlandHeemskerk te verkoopen een perceel bouwterrein aan de Haven, tegen een prijs van f4.99 per (M2. Qasprysvcrlaging. B, en W. stellen voor den prijs van hot gas te bepalen als volgt: Kookgas 15 ot. pper M3, licht gas 17 et. per M3., muntgas 17 ot. per M3.; onder kookgas ook te verstaan mo torgas en gas voor andere industrieel® doeteiiulen. Huurcomm. conlra Bur gem. en Weth. Naar Vaz Dias meldt, heeft de Hunr- commissie dor gemeente Velson c a. bij don Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland tegep B. on W. der gemeente Velsen een kiaeht inge- p.a. M. STEENMEIJE» Stationsweg 53, Velseroord. diend, daar B. en W. niet wenscken mede te werken inzake het officieele ver huren van huizen, die leegstaan en voor verhuring dus in aanmerking^kun nen komen. Veel wild. De vogels zijn dit jaar in 't algemeen bizonder talrijk. Vooral tref fen we veel jonge fazanten aan. De droogte is hier ongetwijfeld de oorzaak van. De aardbeiencampagne. Dat de thans afgefoopen aardbeiencampagne een succes is geweest, bewijst het feit dat alleen de RJC. Tuinders vereeniging „Kennemer- iajKT reeds 2.675,000 K.G. aardbeien verveiM heeft, dat is bijna een millioen meer dan verleden jaar. Kring B. K. Vrouwenbond. De af deeling Castricum van den R. K. Vrou wenbond, besloot op advies van het hoofd bestuur met Alkmaar en Beverwijk in overleg te treden voor de vorming van een kring van afdeelingen. Politiezalcen Procesverbaal werd opgemaakt tegen een drietal rijders zon der licht, tegen W. Z. voor hetzelfde feit en het opgeven van een valschen naam; H. S., overtreding arbeidswet; 0. v. d. N., openbare dronkenschap, J. W., voor het zitten in een raamkozijn en H. J., tweemaal het vervoeren van publiek, zon der vergunning van den burgemeester. Mariavereeniging. In de slecht be zochte vergadering van de Mariaveree niging werd mej. Fr. v. d. Kolk naar de algemeene vergadering afgevaardigd en besloten, begin September een bede vaart naar Heiloo te houden. Stationschef. Tot stationschef al hier is benoemd, ingaande 1 Augustus e. k. de heer Bender, thans chef te Ommen. Burgerlijke stand. Van 21 Juli tot 28 Juli. Geboren: d. v. J. WiedemaJongstra d. v. A. de Vriesv. d. Wel d. ,v. G. W. Schook—Brouwers. Ondertrouwd)) |A. v. der Mey en E. Schweitzer W. Beukman en T. Nielen W. v. Schooten en J. 0. d. (Waa li. P. P. v. d. Wel en J. v. Leeuwen. Getrouwd: A. F. Redegeld en A. M. Vleyne G. Mannaart en J. E. Goeberfc. Overleden: Oasseris v. Hensbergen, 67 jaar. Ned. B. K. Huisvestingcomité kring Beverwyk. Hot besuur bericht ons dat op 11 Augustus wederom een trans port kinderen naar Weenen en Boedapest terugkeert. Pleegouders, dié van deze ge legenheid gebruik willen maken, geven zich op vólór 2 Augustus bij de secreta resse van den kring. Bekroning. De heer H. Meyer, al hier, behaalde den 2dën en 3den prijs voor dC mooist gedecoreerde koek op de inter nationale bakkerij-tentoonstelling te Delft. R.-K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond had alhier in het café „De Tuinman" een vergadering plaats der R.-K. Kliesvereeni- gimg, welke in hoofdzaak was belegd ter behandeling der concept statuten van de R.-K. Centrale Kiesvereeniging Velsen. Door den voorzitter, den beer J. P. Nijssen, werd de vergadering met den Ghristelijken groet geopend. Hij betreurde dat de vergadering zoo slecht was be kocht. De opkomst der dames was goed, doch die deT mannen was slecht. Na de behandeling der statuten werd het woord verleend aan den WelEerw. Kap. Kar stens, die begon met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat voor dezen keer bet bestuur voltallig aanwezig was. Wat de leden betreft, uitgezonderd de dames, was slecht. De mannen, zoo zei de Eerw., gaan misschien liever naar de revue „Lach er maar Om!" Aanvankelijk was het plan van zijn Eerw., dezen avond een inleiding te houden over: Bedrijfsraden- slelseü, doch hij deed dit liever niet wegens de temperatuur in de zaal en vond beter zullks maar tot den winter te laten rusten. Hedenavond zou hij zich bepalen Spreken over „de Vrouw in dc politiek" en liet groote verschil vastleg&m van de katholieke vrouw en de socialistische vrouw in de politiek. Zijn Eerw. deed het op een zeer aange name manier. Bij bet einde viel hem een hartelijk applaus ten deel. Jamer echter dat tijdens de rede van t Z.Eerw. in het voorlokaal van het café „De Tuinman" ver schrikkelijk veel leven werd gemaakt, wat dikwijls storend was voor de toehoorders. Door den voorzitter werd aan Z.Eerw. dank gebracht voor de moeite en opoffe ring voor zijn uiteenzetting, want, zoo zei de voorzitter, nooit is het Z.Eerw. te veel. Als wij maar spreken, dan is Z.Eerw. bei reid voor de R.-K. Kiesvereeniging op te treden. De rondvraag was niet belangrijk, waar na de voorzitter de trouwe bezoekers voor hun aanwezigheid dankte. Hierop werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. Het voorloopig programma voor de vie ring van den a.s. Koninginnedag, bevat: Aubade op de Groote Markt; rondgang der kinderen door de stad; kinderfeest in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging". Verder Kerk-concert; muziekuitvoering, zoo mogelijk op de Groote Markt; avond feesten op verschillende punten der stad en tot besluit vuurwerk. Over dit bedrijf is het verslag van den toestand en de exploitatie over het jaar 1920 verschenen. Daarin worf» gezegd, dat, alhoewel het bedrijf gedurende het jaar 1920 nog den invloed ondervond van de oor logsjaren, dit jaar, uit een financieel oogpunt beschouwd, toch een goed jaar genoemd kan worden. Verschillende oor zaken werkten hiertoe- mede. Ten eerste drukten op dit jaar nog geen rente en afschrijving van de vrij belangrijke uitbreidingswerken en op de tweede plaats nam het aantal stroom verbruikers sterk toe, zoodat eene vrij belangrijke vermeerdering van stroomaf- zet aan particulieren en fabrieken kon worden geconstateerd. Het aantal aansluitingen vermeerderde met bijna 50 pOt. Het aantal geplaatste meters steeg n.l. van 3753 tot 5609. Het draaistroomnet wWd dit jaar zoo wel in Haarlem als in Schoten belang rijk uitgebreid; ongeveer 31 K.M. draai stroom-kabel werden gelegd; van het ge lijkstroom-kabelnet werd weder een ge deelte omgebouwd. De gelijkstroomrege ling naar Haarlem neemt door den om bouw merkbaar af. De omzet, welke in 1919 nog 2.815.042 gelijkstroom K.W.U. bedroeg, liep in 1920 tot 1.361.685 terug. De draaistroomverkoop nam daar entegen toe van 7.925326 tot 1919 tot 10.704.433 K.W.U. in 1920. Ook de stroomlevering aan de Pro vinciale netten nam toe, evenals aan de gemeenten Heemstede en Schoten en een gedeelte van de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. In 1920 vonden geen noemenswaardige storingen in het bedrijf of in de kabel netten plaats. De voorbereidende werkzaamheden voor het stichten van de Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits-Mij.; ten doel hebbend vereenvoudiging der elec- triciteitsproductie in Noord-Holland en bevordering van de oeconomie en de bedrijfszekerheid, werden ook dit jaar voortgezet. In 1920 werd in totaal ontvangen f 1.736.671.12Vs en uitgegeven f 1.533.986.92i/j. De neoognitie aan de gemeente voor het hebben van kabels in gemeentegrond' bedraagt f 52.684.20, zoodat de bijdrage aan de gemeente van het batig saldo f 150.000 bedraagt. De balans sloot op 31 December in debet en credit met een bedrag van f 5.288,184,44i/j. Invoer van bloembollen in Duitsch- landi Het „Wkbld. vooor BE-C. verneemt een gerucht, dat Duitschland een zeer klein kwantum bloembollen voor vroegbroei zou hebben toegelaten. Is dit waar, zoo vervolgt het vakblad dan moet onmiddellijk met kracht hier tegen geprotesteerd worden, want met de minimale hoeveelhleid die genoemd wordt, is het vak absoluut niet ge holpen. Op het oogenblik worden de M.U.L. O.-examens afgenomen in het gebouw dei' St. Joizefsgezcilen vereeniging te Amsterdam, aan de Stadhouderskade. Als deskundigen treden daarbij op o. a. de volgende Haaiiemsche heeren: A. H. D. Spruijt, P. Schop, C. vain der MeuLetn, J. Mercuur. In bet Douchebadhuis aan het Leidsche- plain zijn in de afgeloopen weck 612 ba den genomen. -- In het Douohebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 329 'baden genomen. In bet Douchebadihuis aan den Soho- tersingel zijn in de afgeloopen week 976 baden genomen. Hinderwet. Aan L. Velleman is vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting tot het reukeloos be reiden van huiden en vellen in het per ceel aan de Lange Boogaardstraat no. 25, waarbij electrische kracht zal wor den aangewend tot het aandrijven van twee te plaatsen werktuigen. Heft Gerechtshof te Amsterdam wees Vrijdagmiddag arrest in de zaken tegen den machinist A. Iskes en den schipper A. Groen, tegen wie wegens 'hot z.g. weg brengen van de „Heini" zes maanden ge vangenisstraf gerei] uireerd en in de zaak tegen den reeder J. A. Koningstem tegen wien de procureur-generaal ter zake van het uitüokfcen van bovengenoemd feit anderhalf jaar gevangenisstraf had ge- eisch'L Het Hof wees allereerst arrest in de zaak tegen den reeder Koningstein en overwoog dat bet Hof niet de overtuiging had gekregen, dat beklaagde zich aan uit lokking van heft misdrijf had schuldig ge maakt, weshalve bek! van het tenkstege- Icgde werd vrijgesproken. Beklaagde die zeer nerveus was, werd door eenige veld wachters weggedragen. Heit Hof beval zijn onmiddellijke invrijbeidsstelling. Door de Haaiiemsche Rechtbank was hij tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis ver oordeeld. In de tweede zaak tegen Iskes achtte liet Hof beklaagde schuldig aan het tot zinken brengen van de „Heini", om oen ander te bevoordeelen in casu de reederij Bek], werd door bet Hof tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld met aftrek van 6 maanden preventief. Tegen den iaatsten beklaagde was evenals tegen Iskes zes maanden gevangenisstraf door den Procu reur-Generaal gevraagd. Ook deze werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf onder aflrek van preventief. Als verdedigers waren op getreden in dc zaak van Koningstein Mr. Muller Massis, en in beide andere zaken respectievelijk Mr. Her.drix en Mr. Wiersma. Do heer 0. L. Boer, directeur van co Koninklijke Militaire Kapel, die korten tijd dirigent van bet Haarlem's orkest is geweest, heeft aan den Minister van Oor log en aan do Tweede Kamer toegezon den hot rapport dat door een op rijn verzoek gevormde commissie van onder zoek is uitgebracht, ter zake van ge ruchten over onregelmatigheden we ke zich zouden hebben voorgedaan bij het examen ter verkrijging van de funt-tio van directeur van. do K- M. Kapel. Dezo commissie, bestaande uit dr. Joh. Wage naar, jhr. mr. dr. E. A, van Berestevn, mr. J. R. H. van Schaik, zegt in haar rapport, dat zij een onderzoek heeft- in gesteld naar de waarheid van de ge ruchten, als zou genoemde heer 0. L. Boer vóór het door hem afgelegd examen ter verkrijging van de functie van d:- recteur, inzage hebben gehad van do fantaisie op thema's uit Puccini's opera: „La Bohème" van het lid der examen commissie, Bart Verhallen, hoewel dit werk, hetwelk aan do sollicitanten ter uitvoering werd opgedragen, aan hen on bekend heette te zijn. Het verkregen bewijsmateriaal heeft de leden der commissie eenstemmig tot de conclusie gebracht: „Dat niet in het geringste is geble ken, dat heft gerucht, als zou de heer Boer vóór zijn examen van de partituur van den heer B. Verhallen hebben ken nis genomen, op waarheid berust. „Daarbij merken zij op, dat zij zich hebben onthouden van een onderzoek naar de juistheid van de bewering, dat de bedoelde fantaisie reeds in 1917 en 1918 is uitgevoerd en dat een der an dere candidaten voorafgaande inzage van de partituur heeft gehad. Zoodanig onderzoek lag buiten bun opdracht en zou moeten loopen over feiten, waar door de heer Boer zich niet bezwaard behoeft te gevoelen. Terug te bekomen bij: Brinkman. Heem stode, gouden armband; H. de Nieuwe, v. Marumstra at 15b, bretels; J. v. Huis, Oranjestraat 135, badhanddoek: Walker Ravelingsteeg 2zw., Filterstang; Schui- krop, Gootje-stal at 32, Schoten, houten hoepel; Bruins, M. v. Heemskerkstraat 38, kinderhandschoentje; Bureau v. Po litie, Simedestraat, halsband met pennies; Kennel Fauna, Parklaan, zwarte kat; C. W annerdamBerckheijdestraat 7rd., lorgnet; G. Wijdencs, Bennebroekerlaan, lorgnet; G. Wijdenes, Bennbroekeriian, damesmantel; G. Wiewei, Telterodestraat 2, kindermuts; C. de Mooy, Eendracht- straat 60, damesporleizonnaie; P. J. v. d. Jagt, Zomerkade 219, damesparapiuie; Zonneveld, Reitsslraat 4, Schollen, pak rijwielsleutels; Poiftfieburean, Smedestraat, reticule; L. Wihems, Tulpenstraat 23rcod, Lipssleutei; G. Janse, Smedestraat 7, taschje; J. Pike, Gr. v. Wiedslraal 21, tbeelood. Terug te bekomen bij: J. v. d. Robaerdt, 2e Zuidipaklerstraat 3, armbandhorloge; C. J. Koek, Zuid-Brou wersstraat 32, bankbiljetten; C. Verdel, Nieuwe Kenkspleinj 2, etui met gereed schappen; H. J. v. d. Hoek. Scheepma- kersdijk 27, herdershond; P. Zuiweg. Es- «childerstraat 41 rood, dameshorloge: kennel Fauna, Parkiaan. 5 katten; .T. Bierman, Genestestraat 10, blauwe kiel; Concierge Frans Halsmuseum, Grool Hei ligland 62 mantel; Bax v. Wereld Klever- parkweg 21, rijwielpomp; F. de Laat, Oranjeboomstraat 177. na 7 u. nnm.. liee- renrijwicten;J. Stoorvogel. Bolland straat 83, strengetje zijde: H. de Wolf. Aster straat 15, schortje en kraagje; P. J. Hof man, Lange Annastraat 16. tasch. De Zusters van het Spaarne zullen aan de Antho-niestraat 'n nieuwe meis jesschool laten bouwen voor lager ou derwijs. Daartoe zullen eenige bestaan de schoollokalen verdwijnen. Reeds vóór den oorlog deed zich de behoefte aan een nieuw gebouw gevoelen, om dat het bestaande absoluut niet meer voldoen. Zooals bekend is, mag voort aan dc bewaarschool en de leerschool niet meer onder één dak zijn gehuis vest, zoodat voor de bestaande be waarschool een andere plaats zal moe ten gezocht worden. De Zusters vroe gen voor den bouw f 163000.aan uit de gemeen lekas. Architect is de heer Robbers. Men schrijft ons; Woensdagavond a.s. zal de gevierde te norzanger Jacques Urlus ons in de Groote Kerk, alhier, nog eens laten genieten van zijn heerlijke gaven. Overal, wjjar deze ar tist optreedt, heeft hij enorm succes. De organist George Robert zal hem begelei den en eenige solonummers ten gehoore brengen. Toegangsbewijzen zijn vanaf heden ver krijgbaar bij bet Concertbureau A. Ver- rou-t, Warmoesstraat 11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1