Amslerd. Beurs. Sport en Spel. Kunst en Kennis. Uit den Omtrek Gemengd Nieuws ~~ÏNG€:ZOND ENT LEGER EN VLOOT T uberculosebloempje. Burgerlijke Stand. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. VELSEN. BEVERWJK. WIJKEROOO. SANTPOORT. HALFWEG. HILLEGOM. LISSE. Telegrafisch Weerbericht. Dammen. Onderlinge wedstrijden R. C. H. WIELRIJDEN. WIELRIJDEN. JAARLIJKSOH ONDERZOEK VAN DE LANDWEER. Warmerdam, Berckheifdestraat 7rd., lorgnet; G. Wijdenes, Bennebroekerlaan, lorgnet: G. Wijdenes, Bennbroekerlaan, damesmantel; G. Wiewei, Tetterodestraat 2, kindermuts; C. de Mooy, Eendraoht- straat 60, damesportemonnaie; P. J. v. d. Jagt. Zomerkade 219, damesparapluie; Zonneveld, Reitsstraat 4, Schoten, pak rijwielslenleis; Politiebureau, Smedestraat, reticó !e; L. Willems, Tulpenstraat 23rood, Lipssleutel; G. i»nse, Smedestraat 7, teschje; J. Pike, fck. v. Wiedstraat 21, Iheelood. Terug te bekomen bij: J. v. d. Bobaerdt, 2e Z u idipold-erstraat 3, armbandhorloge; C. J. Koek, Zuid-Brou- ■wersstraat 32, bankbiljetten; C. Verdel, Nieuwe Kerksplein 2. etui met gereed schappen; H. J. v. d. Hoek, Scheepma- kersdijk 27, herdershond; P. Zuiweg, Es- schilderstraat 41 rood, dameshorloge; kennel Fauna, Par Maan, 5 katten; J. W. Bierman, Genestestraat 10, blauwe kiel; Concierge Frans Halsmuseum, Groot Hei ligland 62 mamteb Bax v. Wereld Klever parkweg 21, rijwielpomp; F. de Laat, Oranjeboomstraat 177, na 7 n. nam., hee- xenrijwielen;J. Stoorvogel, RoMandstraat 83, strengetje rijde; H. de Wolf, Aster straat 15, schortje en kraagje; P. J. Hof man, Lange Annastraat 16, tasch. H. Burger, Zuiderstraat 37, kinderarm- fcar.d; Boerlage, Rijksstraatweg, Veis en, autoband; J. Landwehr, Drossestraat 23. broche en kinderportret; H. de Leeuw, de Clercqslraat 108, ceintuurKennel Fauna Parklaan, hond (geel); 4 katten; R. B. A. Bondman, M. van Heemskerkstraat 65, hondje (zwart)G. C. de Jong, Aelberts- ■bergstraal 32, hond (colli); J. Beljaards, Bannestceg 12. hond (bruin met zwart); H, Captein, Schagchelstraat iG, ketting; J. .Schotten, Nassaustraat 37, slagerskiel, Politiebureau, Smedestraat, lood; D. Vol- laarts, Anegang 12, damesstof; G. Burger, Morinnesteeg 1, autospatbord; H. Nan- ninga, RomcJensiraat 9, tasóhje. De aubade op Koninginnedag. Naar wij vernemen is de heer J. de Nobel aangezocht de aubade op Koninginnedag te dirigeeren. De woningnood. Een paar bazen, werk zaam zijnde op de terreinen achter de Shi ch tihu i ss tra athebben van den nood een deugd gemaakt, en zijn bezig op een oud pleiziervaartuig, liggende in het Spaame, een woning te bouwen om deze als het werk afgeloopen is. weer af te breken en naar elders mede te nemen. De verkoop van het tuberculose- bloempje ten behoeve van de Vereeniging tor Bevordering van de gezondheid in do Grafische Vakken bracht Zaterdag op de som van f 1257. Ondertrouwd: 1 Aug. J. M. J. Ammer- dorffer en B. M. W. Suurentlonk. A. Meijer en M. T. Verver. D. A. Riphagen en M. Roelants. j Geboren: 29 Juli d. van J. MenksBeers. z. van M. Spoor-Nijman. d. van E. ,v. d. Huure-KwanL z. van W. Peper-de Vos. z. van D. H. Giltaij-Doeland. 30 Juli d. van T. C. Bergmann-Dikkeboom. d. van C. den Hollander-de Kruijff. d. van W. Geukers-Snijders. 31 Juli d. van E- S. Kottman-Hupkens. Overleden: 29 Juli P. Stoelman, 59 j., Gierstraat. 30 Juli P. de Boer, 69 j., M v. Heemskerkstraat. H. v. Hon- schoten, 56 j., Gasthuisvest. A. J. Ver- donkschot-Koopman, 22 j., Eendracht- slraat C., 20 mnd., z. v. J. A. Javaux, Leidschestraat. 31 Juli W. A., 2 d., z. v. A. J. Spoor, Tulpenstraat. D. J., 3 mnd., d. v. J. Turksma, Leidschezijstraat. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bijJ. Vermeer, Korte Klever laan 30, Bloemendaal, een portemonnaie; Van den Berg, Kerkweg te Vogelen zang, een zilveren armbandhorlogeH. J. van dar Meij, Zomerzorglaan 23, Bloe mendaal, een zilveren armband; M. Pas- echier, Korte Annastraat 1 Haarlem, een zilveren armbandhorloge; Yleeming, M. v. Heemske rkstraat 7zwart, Haarlem 2 schroeven van een autoveer; F. Osse- waardo, Duinlustparkweg 9, Bloemen daal, een portemonnaie; P. van Weijde, Korte Kleverlaan 6c Bloemendaal, een zilveren broche: X Bleekerspad 7 Bloemendaal, een zakmesejOlthof Tulpenstraat 38rood Haarlem, een geit; D. Verkerk, Gaelstraat 20 Haarlem, een vermoedelijk gouden dames armbandhor loge aan het bureau van politie te Overveen, een nummerplaat van auto G 17436, een sleutel, een zakatlas, een cein- taur, een moer van een as, twee sleutels. Komen aanloopen bij: van Hees, Rol landspad 8 Overveen, een bruin hondje. Burgerlijke Stand. Gebaren: d. v. C. A. Verdam—Warmerdam. d. van van J. RookhuijzenMulder. z. van M. J. NijssenBottelier. d. van M. J. van der WalSeraé. z, van M. E. EvertsSchinkel. z. van G. E. Vink—Stut d. van P. Rouwendal Jaring. z. van H. JansenWolters. d. van M. G. van HamburgSoet. <z. van J. C. van der Velden— Meinders. G. A. C. Zeilmaker— Leonhard. z. Ondertrouwd: H. Vige en J. H. M. Spoor. Gehuwd: P. A. Komen en C. M. W. van der Velde. Bij het te 's Gravenhage gehouden notarieel staatsexamen slaagde voor 't tweede gedeelte mej. M. L. Morel, al hier. Buur comm. contra Burgem. en Weth. —Naar Vaz Dias meldt, heeft deHuur- commissie der gemeente Velsen c.a. bij den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland tegr-a B. en W. der gemeente Velsen een klacht inge diend, daar B. en W. niet wensehen mede te werken inzake het officieele ver huren van huizen, die leegstaan en voor verhuring dus in aanmerking kun nen komen. De aardbeiencampagne. Dat de thans afgeloopen aardbeiencampagne een succes is geweest, bewijst het feit dat alleen de R.K. Tuindersvereenïging „Kennemer- iand" reeds 2.675,000 K.G. aardbeien verveild heeft, dat is bijna een miUioen meer dan verleden jaar. Kring B. K. Vrouwenbond. De af- deeling Castricum van den R. K. Vrou wenbond, besloot op advies van het hoofd- :ur met Alkmaar en Beverwijk in overleg te treden voor de vorming van een kring van afdeelingen. Politiezaken Procesverbaal werd opgemaakt tegen een drietal rijders zon der licht, tegen W. Z. voor hetzelfde feit en het opgeven van een valschen naam; H. S., overtreding arbeidswet; 0. v. d. N., openbare dronkenschap, J. W„ voor het zitten in een raamkozijn en H. J., tweemaal het vervoeren van publiek, zon der vergunning van den burgemeester. Mariavereeniging. In de slecht be zochte vergadering van de Mariaveree niging werd mej. Fr. v. d. Kolk naar de algemeene vergadering afgevaardigd en besloten, begin September een bede vaart naar Heiloo te houden. Stationschef. Tot stationschef al hier is benoemd, ingaande 1 Augustus e. k. do heer Bender, thans chef te Ommen. Burgerlijke stand. Van 21 Juli tot 28 Juli. Geboren: d. v. J. WiedemaJongstra d. v. A. de Vriesv. d. Wel d. v. G. W. SchookBrouwers. Ondertrouwd: A v. der Mey en E. Schweitzer W. Beukman en T. Nielen W. v. Schooten en J. 0. d. !Waa L. P. P. v. d. Wel en J. v. Leeuwen. Getrouwd: A.. F. Rodegeld en A. M. Vleyno G. Mannaart en J. E. Goehert. Overleden: Casseris v. Hensbergen, 67 jaar. Ned. JR. K. Huisvestingcomité kring Beverwijk. Het besuur bericht ons dat op 11 Augustus wederom een trans port kinderen naar Weenen en Boedapest terugkeert. Pleegouders, die van deze ge legenheid gebruik willen maken, geven zich op vóór 2 Augustus bij de secreta resse van den kring. Veel wild. De vogels zijn dit jaar in 't algemeen bizonder talrijk. Vooral tref fen we veel jonge fazanten aan. De droogte is hier ongetwijfeld de oorzaak van. Bekroning. De heer H. Meyer, al hier, beibaalde den aden en 3<len prijs voor •de mooist gedecoreerde koek op de inter nationale bakkerij-tentoonstelling te Delft. B.-K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond had alhier in het café ..De Tuinman" een vergadering plaats der R.-K. Kiesvereeni ging, welke in hoofdzaak was belegd ter behandeling der concept statuten van de R.-K. Centrale Kiesvereeniging Velsen. Door den voorzitter, den heer J. P. Nijssen, werd de vergadering met den Qmsl el ijken groet geopend. Hij betreurde dat de vergadering zoo slecht was be zocht. De opkomst der dames was goed, doch die der mannen was slecht. Na de behandeling der statuten werd het woord verleend aan den WelEerw. Kap. Kar stens, die begon met er zijn blijdschap over un't te spreken, dat voor dezen keer het bestuur voltallig aanwezig was. Wat de leden betreft, uitgezonderd de dames, was slecht. De mannen, zoo zei de Eerw., gaan misschien liever naar de revue „Lach er maar Om!" Aanvankelijk was het plan van zijn Eerw., dezen avond een inleiding te houden over: Bedrijfsraden- stelsel, doch hij deed dit liever niet wegens de temperatuur in de zaal en vond beter zulks maar tot den winter te laten rusten. Hedenavond zou hij zich bepalen met spreken over „de Vrouw in de politiek" en het groote verschil vastleg^n van de katholieke vrouw en de socialistische vrouw in de politiek. Zijn Eerw. deed het op een zeer aange name manier. Bij het einde viel hem een hartelijk applaus ten deel. Jamer echter dat tijdens de rede van rZ.Eerw. in het voorlokaal van het café „De Tuinman" ver schrikkelijk veel leven werd gemaakt, wat dikwijls storend was voor de toehoorders. Door den voorzitter werd aan Z.Eerw. dank gebracht voor de moeite en opoffe ring voor zijn uiteenzetting, want, zoo zei de voorzitter, nooit is het Z.Eerw. te veel. Als wij maar spreken, dan is Z.Eerw. be reid voor de R.-K. Kiesvereeniging op te treden. De rondvraag was niet belangrijk, waar na de voorzitter de trouwe bezoekers voor hun aanwezigheid dankte. Hierop werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. Personalia. De afdeeling Zuid- Schalkwijk dezer gemeente is aangewe zen als standplaats voor een rijksveld wachter; daarheen is verplaatst: H. de Jonge van Wormerveer. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: C. Struik en J. v. d. Akker. Getrouwd: E. J. van Winsen en A. M. van der Vossen. H. Doruiter en J. Duys J. J. Huisman en M. B. Roshove. Geboren: zoon van J. M. v. d. Reep Sandbergen. dochter van M. Houtzager de Vries. dochter van A. M. Aangeen- brugTibboel. zoon van E. W. A. N. du PontRichel. dochter van H. C. Lit- jens:Jonkheer. zoon van P. A. van der VlietBakker. dochter van M. v. d. LindenLangeveld. Overleden: A. Hoogeslag, vr., 17 jaar. W. NieuwenhuisBrugge, vr., 64 j. Bloembollencontrole. Gedurende het verzend-seizoen zijn door den Plantenziek- tenkundigen dienst, voor de inspectie aan gesteld de heeren J. Molewijk, A. Schouten en J. M. van Laar. Geslaagd. De heer J. Pors slaagde voor het examen Ned. Spoorwegen n.l. Te legrafie, Buitendienst en Comptabiliteit. Gedenksteen. In den gevel van een der woonhuizen van de Bonwvereeniging „Goed Wonen" alhier is een gedenksteen gemetseld, waarop de woorden: „Het is lichter te laken, dan beter te maken". De critiek die deze bouw ondervond, wordt er niet door verminderd. Men had beter gedaan de zaak blauw blaw te laten. Sportterrein't Is al een tijdje ge leden, dat op een vergadering van den Ned. R. K. Volksbond de noodzakelijk heid werd betoogd van het verkrijgen van een sportterrein, wil men de voetbalsportliefhebbende jeugd niet el- ken Zondag zich zien begeven naar andere nlaatsen. waar zoo goed els eBce controle op hun doen en laten is uitgesloten. Men gevoelde dat in Lisse's Roomsche kringen reeds lang. Het verkrijgen van een geschikt en eenigszins gunstig gelegen terrein baarde natuurlijk de grootste moei lijkheid. Voetballiefhebbers zijn er ge noeg. Men is begonnen met samen werking tusschen Patronaatscommis sie, R. K. Volksbond en R. K Midden- standsvereeniging. De voetballiefheb bers werden opgeroepen ter vergade ring. Ruim 100 jongens gaven zich op als lid van een Roomsche Voetbal- vereeniging. Een commissie werd ge kozen ter uitvoering van de verkre gen plannen. Men is er ten slotte in geslaagd een terrein te huren van de erven van W. van Dijk Pz., aan de „Essenlaan" alhier. Het ligt wel een eindje van het dorp af, maar in tien minuten fietst men er heen. In onzen tijd van snelle verplaatsing is dat van geen beteekenis! Het is direct voor voetballerrein in orde gemaakt en zal o. i. blijken te voldoen aan alle eischen, welke men aan 'n voetbal terrein stelt. Gisteren, Zondagnamiddag, is men begonnen met de oefenwedstrijden ter formeering van elftallen. Drie oefen wedstrijden zijn gehouden, zoodat dus reeds 66 jongens in ,,'t veld" zijn geweest. Binnen enkele weken zal de officieele opening van het terrein plaats hebben, bij welke gelegenheid de eerste vriendschappelijke match zal plaats hebben. We zijn overtuigd, dat met het ver krijgen van een sportterrein voor R. Katholieken in een lang gevoelde be hoefte is voorzien! Moge onze Roomsche voetballende jeugd zich er ook op eclit Roomsche wijze gedragen Gered. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur had iemand zich tusschen het haven hoofd en het volkszcebad te Scheveningen te ver in zee begeven, zoodat er ernslig gevaar voor zijn leven bestond. Met be hulp van de reddingslijn werd de drenke ling 11a veel moeite door twee zwemmers van het volkszeebad, C. Bal en J. de Lan ge uit het water gehaald, waarna hij door den geneeskundigen dienst per auto naar zijn woning werd vervoerd. Verkooping boomvruchten. Te IJs- selstein zijn Vrijdagmiddag bij de door no taris M. den Bleker gehouden verkooping van de 39 boomgaarden 27 opgehouden en slechts 12 verpacht. De grootste boom gaard, die van den heer J. Kasitelijn werd verpacht voor 490. Naar schatting werd 2 5 3 per H.L. op den boom besteed. Afgebrand. Door onbekende oorzaak is gisteren de Oirschotensche -sleeienfa briek afgebrand. De belendende woning van den heer A. Schilte, directeur van de ze fabriek en een aangrenzende arbeiders woning, zijn gedeeltelijk door den brand vernield'. Verzekering dekt de schade. N Medegedeeld door het Kon. Met. Insti tuut te De Bildt. Naar waarnemingen ver richt in den morgen van 1 Aug. 1921. Hoogste barometerstand 764.8 Zuerioh. Laagste barometerstand 751 4 Blacksod. Verwachting van den avond van 1 Aug. tot den avond van 2 Aug.: Zwakke tot matige zuidelijke tot weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog. Warm weer. Voor den Inhoud dezer rubriek «telt fh Redactie zioh niet aansprakelijk. Haarlem, 30 Juli 1921. Geachte Redactie, Beleefd verzoekt ondergeteekende, namens de bewoners van de Kenne- merstraat, opname van 't volgende: De sloot, die de afscheiding vormt tusschen Cavaleriefcerrein en Kemne- merstraat, bevindt zich in een onhou- baren toestand. 't Is een broedplaats voor de ma lariamuggen. Ratten leven er van den afval, die er in wordt geworpen. Lek kende rioolbuizen van den militairen politiepost komen er in uit, terwijl stinkende visch en de noodige vliegen de ellende nog verhoogen. Hopende hierbij deze groote onge rieflijkheden onder de aandacht van de betreffende autoriteiten gebracht te hebben. Hoogachtend, EEN BEWONER. De Beurs opende heden vast. Staatsfondsen. 5 pot. Nederland 9154; 6 pet. Indië 94. Cu Huren. Koloniale Bank 140; In dische Bank 142; Vorstenlanden 167; H. V.A. 418. Industrieele waaiden. Insulinde olie 38. Oliewaarden. Koninklijke 481; Con sols 172 V,: Orion 43. Tabakken. Amsterdam Deli 56; Be- soeki 93; Rotterdam Deil 93; Rotterdam Dek 3Qk>Medan 306. Rubbers. Amsterdam Rubber 103; Del5 Batavia 7SVoNederl. Rubber 49; Rolt. Tapanoeli 41 Scheepvaariwaarden. Holi. Am. Lijn 210; Holt. Boot 86Vó; Kon. Hol. Lloyd 70; Japanlijn 138; Paiketvaart 112; Scheepvaart Unie 121; Marine 14. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 63; Steel 95I/I,Smelting 47 Anaoonda 9954Cigar 75Atchiison Tope- ka io81/J>; Voling Rails 26; Denver 2; Southern Pacific 9954Union Pactfic 152 JA. Medaillewedstrijden R. K. Damclub De returnmatch van bovengenoemde wedstrijden werd gehouden in het ge bouw van de „St. Jozef-gezellenvereeni- ging" der Spaameparochie, en had een zeer spannend verloop. Vooral bij den kamp van het Je tien tal van de gecombineerde R.K. Dam club St. Jozef I, Hillegom en Ontwikke ling I, Lisse tegen het le tiental van St. Joseph Haarlem, bleef de spanning er van begin tot eind in. Het 2e tiental van laatstgenoemde ver- éenlglng heeït wel niet gewonnen, doch slechts met 12-8 verloren, wat tegen het sterke 2e tiental van de „gecombineer- den" toch geen slecht resultaat te noe men is. Door voortdurende oefening be loven de reserves van St. Joseph een flinke ruggesteun voor het le tiental te worden. Hieronder volgt de gederailleerde uit slag van de le tientallen: Comb. St. Jozef I Hillegom, Ontwikkeling I Li sa. S .JozephI. 1. Schouten 2—0 L. v. Kessel 2. v. d. Loo 11 B. N. Bulters 3. Hilders 02 J. v. Musscher 4. v. d. Poel 02 W. Hopstaken 5. v. Leeuwen 20 A. Bulters 6. Weijers 20 D. Rump 7. v. d. Meij 1—1 J. Orth 8. Bartels 2 H. Rump 9. Z. v. Zijl 0—2 J. v. Woert 10. A. v. Rooijen 02 D. Keijzer Totaal 8—12 Uitslag eerste wedstrijd 911 Uitslag reiurnmat h 8—12 Totaal uitslag 1723 Zoodat St. Joseph I Haarlem, de voor de le tientallen beschikbaar gestelde me daille won, wat tegen zulk een sterk gecombineerd tiental een schitterend re sultaat genoemd mag worden. De uitslag van de 2e tientallen is als volgt: Comb. St. Jozef Hillëg. Ontwikkeling I Li-se St. Joseph II 1. Verdegaal 2-0 C. Meier 2. A, v. d. Poel 2—0 G. J. Roeland 3. v, d. Hulst 02 C. y. d. Klauw 4. Bezn 20 N. Bogaard 5. Jonkman 02 H. Voets 6. Pieters 20 A. v. d. Vaart 7. P. v. Reep 0-2 G. Clitour 8. J. Jen je 20 H. Spronk 9. Pkilipsen 0—2 L. Eamhoorn 10. M. v. Reep 2-0 0. Hormeling Totaal 12-8 Uitslag eeisten wedstrijd 173 Uitslag returumatch 12—8 Totaal uitslag 2911 Zoodat het gecombineerde 2e tiental van de R.K. Damclubs van Hillegom en Lisse de medaille voor de 2e tientallen won. Na afloop van deze geanimeerde wed strijden werden de zoo zwaar bevochten kleinooden met een toepasselijk speechje uitgereikt, waardoor de dammers der Spaameparochie hun medaille collectie weer met één zagen vermeerderen. Uit deze wedstrijden is ook gebleken, dat wanneer de R.K. Damclub Ontwikke ling te Lisse het volgend seizoen in de competitie van het Di t iet Haarlem van den Ned. R.K. Dambond uitkomt, zij zeker een goed figuur zal slaan. J. v. M. Nimrod. Uitslag schietwedstrijden, uitgeschreven door de Kon. Ned. Jacht- verceniging Nimrod te Haarlem. le pr. le wedstr. Kunstvoorwerp uit geloofd door den Heer G. S. v. d. Vliet, gewonnen door P. Bijleveld (Haarlem). 2e pr. J. W. Wilson (Overveen) en 3e prijs gedeeld door de heeren 0. D. v. d. Vliet (Overveen) en R. de Favauge (Heemstede). le pr. 2e wedstr. uitgeloofd door den Heer Jhr. H. J. Deutz v. Lennep (Heem stede) gewonnen door den heer Ph. Bas v. d. Peltz (Arnhem) 2e prijs, Jhr. H. J. Deutz v, Lennep (Heemstede), 3e prijs P. W, Waller (Overveen). le pr. uitgeloofd door de Kon. Ned. Jachtvereeniging Nimrod, E. L. L. Bar. v. Voorst tot Voorst (Elden). 2e Prijs F. Jurgens (Nijmegen). Den eersten dag van de onderlinge wedstrijden werden 4 nummers (n.l. 100 M. baldrijven, hoogspringen met aan loop, 400 M. hardloopen, speerwerpen) van den achtkamp afgewerkt. Voor de- z"n aa' inp is doer „Haarlem's Dag blad" een zilveren lauwerkrans beschik baar gesteld. Er werd begonen met 100 M. baldrij ven. Beste resultaat N. v. Dam in 17 een vijfde sec. zonder strafpunten, waar op -volgt K. Boekelaar, die een korteren tijd maakte, doch weliswaar eenige straf punten kreeg, zoodat zijn tijd werd 17 drie-vijfde sec. Hoogspringen met aanloop had tot re sultaat dat. H. W. Aanholt en P. Nach- tegeller beide een sprong van 1.50 M. deden, waarop er verschillende volgden, die 1.45 M. sprongen. Het nummer kogelstooten won wat velen wel verwachten 0. v. d. Laan met een stoot van 8.20 M.; 2. Roelfse- ma 7.93 M., 3. Krom 7.68 M. Bij het nummer 400 M. hardloopen was B. Dik de primus interparis met een tijd van 59 negen tiende sec.; gevolgd door F. Nieuwenhuis 60 twee vijfde see., N. v Dam 62 sec. Vèrspringen zonder aanloop werd ge wonnen door J. Wansing met een sprong van 2.51 M. eu 2. B. Dik 2.30 M. Speerwerpen bracht de volgende uit slag: 1. 8. v. d. Laan 35.55 M.2. R. Roelfsema 34.75 M.; 3. K. Boekelaar 23.53 M.; 4. J. Kuyt 31.39 M.; 5. P. Nachtegeller 30.44 M. Nu werd den springbak weder opge zocht en werd met polstok-verspringen begonnen. Hier scheen het ons, dat de deelne mers wat anstig waren en speelde de ongeoefendheid nog wel parten. Uitslag: R. Roelfsema 6.17 M.; K. Boekelaar 6.02 M.N. Koning 6 M. Hink, stap, sprong bracht Comello als no. 1 met 10.93 en B. Dik als no. 2 met 10.35 M. Het nummer 1500 M. hardloopen liet ons een mooien strijd zien tusschen G. Krom en B. Dik, die in het voordeel van eerstgenoemde beslist werd met 4.51 zeven tiende sec. Dik liep de 1500 M. in 454 fcen vijfde se» Volgende week komt het 2e gedeelte van het programma, wat zeker niet min der spannend belooft te worden en een ommekeer in den stand van den acht kamp kan geven. R. 0. H.'ers ook dan het beste beentje voor. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De amaleurswedstnjden over 1 K.M. Zaterdagavond om halfzeven werd on der groote belangstelling op de Ortrupp- baa-n ile CharlolfenJund een aanvang ge maakt met de series voor de amateur- sprintwedstrijden over I K.M. Peeters heeft er voorgezorgd, dat de Hol'lancische ■kleuren den strijd uitstekend hebben inge zet. Onze landgenoot wist zijn serie met gemak te winnen. Zondag werden de demi-finales der amateuT-sprintwedstrijden gehouden, waar bij aanwezig Prins Harold en dc Neder- landsche gezant Van Rappard. De uitslag van de eerste serie luidde. 1. Norman Hansen (Denemarken.( 2. Peeters (Holland.) 3. Johnson (Engeland.) STADIONBAAN. Do uitslagen zijn Tandemwedstrijd over 1200 M. Eerste rit: 1. P. Aandewiel-E. A. Enge len. Tijd 1 min. 394/5 sec.; 2e C. A. Bak- ker-J. F. Anspach. Tweede rilt: H. Duim-Il. Nanikman. Tijd 1 min 364/5 sec.; 2. Bon-,>-.koe-W. H. van Duyn. Finale: 1. II. Duiiiin-H. Nanlcman. Tijd: 1 min29 sec.; 2. G. Bontekoe-W. H. van Duyn; 3. C. A. Bakker-J. F. Anspanb: 4, P. Aandewiel-E. A. Engelen. Intern, sprintwedstrijd over 1000 M. Eerste rit: 1. G. Leene (laatste 200 M in 13 1/5 sec.); 2. F'. Sergent; 3. B. Spears. Tweede rit: 1. G. Leene; 2. P. Sergent; 3. Spears. Derde rit: 1. G leene; 2. P. Sergent; 3. Sergent. Totaal uitslag: 1. G. Leene (3 p.); 2. P. Sergent (7 p.); 3. B. Spears (8 p.). Wedstrijd met tandemgangmaking over 12 K.M i. K. van Nek, tijd 15 min. x 1/3 sec; 2. C. Eerkelens; 3. P. G. Ikelaar. Wedstrijd met motorgangmaking over 225 K.M. 1. Jac. Storm (21 min. 52/5 sec.); 2. W. Sa wall; 3. J. Wei-ss; 4. T. Vermeer. 2e rit (25 K.M.) i. J. Storm (21 min. 71/5 sec.); 2. T. Vermeer; 3. W. Sawall; 4. J. Weiss. Derde rit (25 K.M.). x. J. S'iorm, tijd: 20 min. 564/5 sec.; 2. W. Sawall; 3. T. Vermeer; 4. J. Weiss. Totaal uitslag: 1. J. Storm (Kaser, 3 p.; 2. W. Sawall (Wromker) 7 p.; 3. T, Ver meer (De Roos) 9 p.; 4. J. Weiss (Schade- brodt) 11 p. De minister van Oorlog heeft den burgemeesters medegedeeld, dat in 1921 alleen de verlofgangers van de land- weerlichting 1920 aan het jaarlijksch on derzoek Zttlleir worden onderworpen. Te vens is door den minister bepaald, dat een oefening aan dit onderzoek niet wordt verbonden. Aan het onderzoek be hoeft niet te worden deelgenomen door de buitengewone vrijwilligers bij den Landstorm, alsmede door de reserve-of ficieren bohoorendo tot de Landweer. Daar den minister bij de behandeling der verslagen oopens het in het vorig jaar gehouden onderzoek is gebleken, dat met betrekking tot de openbare en persoonlijke kenisgevingen in vele ge meenten niet altijd werd gehandeld over eenkomstig de wettelijke voorschriften, wordt met bijzondere aandrang verzocht, hiervoor thans wel te zorgen. REIZEN IN HET BELANG VAN 's RIJKS DIENST. In de legerplaats is er de aandacht op gevestigd, dat reizen van in een der klassen van het Reisbesluit 1916 ge rangschikte militairen, welke ten doel hebben: lo. het brengen van bezoeken aan autoriteiten, welke niet ingevolge eenig voorschrift plaats hebben, b.v. bij plaatsing bij of vertrek van eon corps of inrichting, 2o. tegenwoordig te zijn bij eene beëediging van officieren, niet als reizen in het belang van 's rijks dienst kunnen worden aangemerkt, zoo dat dergelijke reizen niet mogen geschie den voor rijksrekening. Reizen van militairen, als hierboven bedoeld, welke ten doel hebben het ver schijnen als gedaagde in eigen zaak voor den burgerlijken of militairen strafrech ter tenzij door den krijgsraad mocht zijn bepaald, dat de tegenwoordigheid van gedaagde bij het onderzoek ter te rechtzitting niet wordt vereischt of om door dezen rechter te worden ge hoord als klager over een opgelegde disciplinaire straf, worden voortaan be schouwd te geschieden voor 's rijks dienst. ELCKERLIJC. „Den Spije- ghel der Salicheijt van Elckerlijc", door de spelers „Van Stad en Lande" te BERGEN (N.-H.). Donderdag is te Bergen voor het eerst in de avonduren geopenluchtspeeld Een gelukkige gedachte Geen idealer temperatuur immers dan die van een schoonen Hollandschen Zomeravond, wanneer de felle zon van staag toenemende schemering over- sluierd wordt en henen zwijmelt achter beboschte heuvelen, wanneer in de onbewogen, allengs afkoelende atmos feer de geuren van tallooze kruiden de stille vallei vullen, wanneer mensch en natuur in stille, teedere gemeenschap treden, als in dien avond, waarvan dichter Kloos zong want alles is bij dag zoo innig niet." Is het openluchtspel in de zachte droomerige avonduren alzoo verre te •verkiezen boven dat in de veelal ver- hittende en verblindende middag-zon, omdat het alsdan den toeschouwer be- hagelijker en minder afgeleid en min der. gekweld kan doen genieten, te meer is een voorstelling bij vallenden avond te prefereeren, wanneer een spel als „Elckerlijc" gegeven wordt. Het altoos heimweeval kwijnen van het licht in den zomeravond verleven digt de schoonheidsontroering, welke een spel van sterven als „Elckerlijc" schenkt. Is niet iedere avond de langzame, rustige, stille dood van een 's ochtends glansrijk en stralend aangevangen dag Er was mysterieuse wisselwerking tusschen natuur en spel Elckerlijc lei zich te sterven In den stervenden dag, en toen het spel ten einde was en de toeschouwers van hun zitplaat sen oprezen in den duisteren avond, toen wisten, toen voelden zij het allen diep dat er iets diep-ontroe- rends was geschied Dewijl wij veronderstellen, dat het spel van „Elckerlijc" onder hen, die. van de Oud-Nederlandsche letter kunde geen studie maakten, niet zeer bekend is, zij hier in enkele woorden de gang van het spel verhaald Gods stem klaagt uit den hemel over de verdorvenheid van Elckerlijc („iedereen"), die in weelde en genot zwelgt en de deugd geheel vergeet. Hij zendt den Dood om Elckerlijc ter verantwootrding te roepen. Da Dood begeeft zich onmiddellijk op weg, en, Elckerlijc ontmoetende, zegt hij hem aan, dat hij de „pelgrimagie" moet aanvaarden, waarvan „nie- mant en mach wederkeeren," en dat hij „voor God almachtig rekeningbe doen" moet. Elckerlijc ontstelt, tracht den Dood tot medelijden te bewegen deze blijft onverbiddelijk, maar staat hem ten laatste één dag toe om zich vóór te bereiden. Nu roept Elckerlijc tot zijn hulp achtereenvolgens de verschillende per sonen en zaken op, waaraan hij het meest gehecht is: Gheselschap (zijn vrienden-in-het-levensgenot), Maghe Neve, 't Goet (de aardsche bezittingen), maar ondanks hun schoone beloften, laten zij hem allen in den steek, wan neer zij vernemen, dat zij hem in den dood vergezellen moeten. Elckerlijc wendt zich nu tot zijn Duecht (deugd), die hij echter zóó verwaarloosd heeft, dat zij verzwakt en ontwricht is en nie) „gheroeren kan en let" maar zij ver wijst hem naar haar zuster Kennisse, „die hem leyden sal ende wijsen, hor men u beraden sal te trecken tex rekeninghe, die fel is". Kennisse, voor wie hij zijn zondig leven erkent. Biechte troost hem, maar geeft hem den geesel der zelfkastijding mee, ter „penitencie" (boete). Wanneer Elckerlijc nu door gebeld en zelfgeeseling zich gelouterd heeft, is zijn Duecht genezen. Zij komt nu zelf tot hem. Ook zijn verschillende eigenschap pén'van ziel en lichaam r~v roeschap, (wijsheid), cracht, schoonheyt en vijf sinnen verzamelt Elckerlyc. Op raad van Kennisse en vijf sinnen begeeft hij zich tot den priester om de laatste Sacramenten te ontvangen. Terugge keerd treedt hij moedig toe op den put (het graf), waarin hij moet neder dalen. Hier echter wacht hem nog een laatste teleurstellingalle eigenschap pen, die ook maar eenigszins aan zijn lichaam verbonden zijn, verlatenn hem, schoonheyt, cracht, vroeschap, vijf sinnen en zelfs Kennisse gaat niet verder dan het laatste oogenblik zijns levens. Alleen Dueght volgt hem ook over het graf en onder de woorden „ick vare metter duecht" daalt El ckerlyc in den put. Dan hooren wij den zang der engelen, die dé geredde ziel het welkom in den hem él toézingen. Wat al levenswijsheid, wat al ver heffende en aangrijpende leering in luttel, in sober tooneel-vertoon Welk een heerlijk werk heeft de onbekende middeleeuwsche schrijver van „Elckerlyc" gewrocht, met de eenvoudigste middelen inderdaad het hoogste bereikend. De vertolking, welke de spelers „Van Stad en Lande" van dit middeleeuw sche meesterstuk hebben geboden, mag subliem heeten Met weldadig aandoende piëteit, met eerbied hebben de spelers de ge dachte dat elk mensch eenmaa' rekenschap voor God zal moeten geven, zonder daarbij op vrienden en familie en goed te kunnen rekenen, doch enkel en alléén moetende betrouwen op zijn deugd en verdiensten voor den hemel, tot den toeschouwer gebracht in onti roerend-sober spel, in exquise zegging van de zoetvloeiende middeleeuwsche verzen. De regie had zich lof daarvoor - tot het allernoodzakelijkste beperkt half op den achtergrond was een drie dubbele poort, gesloten door 'n draperie Vóór deze driedubbele poort: wal opgestapelde ruwe steenen, waarachtei een spade het graf aanduidde. Waar het samenspel der „Stad-en- Landers" zoo'n heerlijk, gaaf kunst geheel vormde, waar niet één der artis- ten te kort schoot, waar integendeel ieder op zich zelf één voltooide sym- bolieke creatie te genieten gaf, daar willen wij de spelers en speelsters dit maal niet afzonderlijk bespreken. Rest nog te melden dat de aanklee ding in alle opzichten treffend was voorzoover de personen als werkelijk- levende menschen waren voorgsteld „(Elckerlyc, Gheselscap, Mage, Neve) was de aankleeding geheel middel- eeuwsch-juistde overige figuren gaven door de sobere comstumeering treffend uitdrukking aan haar symbo lische beduiding. De artistieke leiding van „Van Stad en Lande" heeft eer van haar werk L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2