Orde en Arbeid. Kerk en School Sport en Spel Gemengd Nieuws DE SALARISSEN DER RIJKS AMBTENAREN. Uit onze Oost. Staking van het Café-, Hotel- en Resta urant-personeel. O/i weg naar Rome. Op weg naar Assisië. 't Is nu dertig jaar geleden sinds de eerste bedevaart der Nederlandsche Tertiarissen op ging naar Rome en Assisi. 't Was ter gelegenheid van het gouden Bisschopsfeest van Leo XIII. Toen hebben de Nederlandsche Ter tiarissen van hun onvoorwaardelijke toewijding en hun innige liefde voor den Stedehouder van Christus, voor Leo XIII, den verdediger, den be schermer en hersteller der Derde Orde van Sint Franciscus, willen getuigen. Thans, na 30 jaren, worden ten twee den male de Tertiarissen opgeroepen voor een opgang naar de machtigste aantrekkingspunten op aarde voor het Katholieke en het Franciscaan- sche leven, naar de vaderstad van alle Katholieken, de vaderstad ook der Tertiarissen, naar Rome en Assisi. Niet zonder reden We zijn in het jubeljaar der Derde Orde. Zeven eeu wen sloten hare cirkels rondom het feit harer oprichting. En nadat ter dezer gelegenheid de Paus-Tertiaris Benedictus XV in zijn machtige en cycliek de aandacht van heel de we reld heeft gevraagd voor de Derde Or de, zal nu onder hooge bescherming van dienzelfden Paus vanaf-16 tot en met 18 September te Rome een inter nationaal Derde-Orde-congres worden gehouden, waar in eigen boezem de belangen der Derde Orde behandeld zullen worden. En als nu de ongeveer drie millioen Tertiarissen hun afge vaardigden zullen zenden uit alle we- relddeelen en landen, dan zullen de vele tienduizenden Nederlandsche Tertiarissen niet mogen en niet wil len ontbreken. O, neen, juist nadat in de laatste jaren de ietwat ingeslapen Derde Orde is ontwaakt en na de in drukwekkende congressen en na de ontzaglijke gewestelijke propaganda- vergaderingen in den lande is er niet aan te twijfelen, of er is onder ons, Tertiarissen, een groot verlangen, om op dit wereldcongres met heiligen trots te getuigen van onze kracht in eigen land en van ons gloeiend enthou siasme voor de hervorming der wereld in St. Franciscus' geest. Welnu, het secretariaat der Derde Orde te Weert neemt het initiatief en meenende zich niet te vergissen in de geestes- en gemoedsstemming der Ne derlandsche Tertiarissen, heeft het een bedevaart georganiseerd in overleg en met behulp van het bekende reisbureau Lissone en Zoon, Amsterdam. In de advertentie, geplaatst in dit nummer, vindt ge het reisplan. De pelgrims zullen vijf dagen te Rome vertoeven, tijdens welke ze ook het Congres zullen bijwonen, en twee dagen zal men te Assisië het Franciscaansche hart kun nen ophalen bij de heiligdommen van onzen hoogvereerden en vurig bemin den Vader en Stichter, den H. Fran ciscus. Natuurlijk zal tijdens dezen pel grimstocht het godsdienstig element de eerste plaats innemen. Maar, nadat aan het religieus gevoel overvloedig zal zijn voldaan, zal toch de lange en kostbare reis nog worden benut om te kunnen genieten van Napels, Pompeji, Sorrento, terwijl de terugreis zal wor den verzoet door een bezoek naar Lu gano en Luzern. 't Is waar, met allen zal 't gegeven zijn de hooge kosten te dragen voor zulk een reis, maar toch zullen er onder de Tertiarisen nog genoeg bevoorrechten gevonden worden, die er aan kunnen deelnemen en dan ook zullen deelnemen om op waardige wijze onze Nederland sche liefde en geestdrift te represen- teeren. Het secretariaat meent door dezen een dienst te bewijzen aan velen en verwacht, dat er dan ook druk gebruik zal worden gemaakt van deze zoo zeldzaam voorkomende gelegenheid. Door de drukte van het reizen is het bureau Lissone eerst nu in de gelegen heid geweest het reisplan vast te zet ten, zoodat nog slechts anderhalve maand ter voorbereiding overig is. Daarom verzoeken wij dringend, bij eventueele deelname, uiterlijk vóór 25 Augustus a.s. zich aan te melden aan het secretariaat der Derde Orde, Minderbroedersklooster, Weert, ter wijl over reis en verblijf door het reis bureau Lissone alle inlichtingen zullen worden verstrekt. Tot beter begrip van de advertentie zij hier gemeld de reis begint 12 Sep tember a.s. en eindigt 3 October. De kosten bedragen (reis-, verblijf-, hotel kosten inbegrepen) f 600. Gedachtig echter, dat er wellicht nog velen zullen zijn voor wie zooveel tijd niet dispo nibel is, is er er een tweede reisplan gevormd. Er zal n.l. gelegenheid zijn om na het bezoek aan Assisië langs korteren weg terug te keeren over Florence, Lugano, Luzern, zoodat men den 26en September in Nederland arriveert. Dit tweede reisplan vraagt slechts 15 dagen, terwijl de kosten bedragen f 450. Op dan naar Rome en Assisië, gij, zonen en dochters van den serafijn- schen Vader, die in de gelegenheid zijt aan dezen pelgrimstocht deel te nemen. Waardeert deze heerlijke ge legenheid en het zal een verheugenis zijn voor heel uw leven, op zulk een wijze het eeuwfeest der Derde Orde te hebben meegevierd. Fr. PETRUS NIELEN O.F.M., Commissaris der Derde Orde. Fr. BORROMAEUS DE GREEVE O.F.M., feestelijke leiders der bedevaart. CRICKET. Jaarvergadering van den D. H. V. B. Eten goede reading Tan Ivet emigratie- 1 fraagsLuk, waardoor zoowel mot de belan- jen der emigranten, der vervoerondeme- ncr» en der betrokken emigratie en immi- jraLidandeo na ara billijkheid rekening ge houden wordt, is echler te verkrijgen door btemation-aJe regeling. Het is daarom 'en zeerste toe te juichen, iM het Arbeidsbureau van den Volken bond ^Directeur Albert Thomas) er toe is overgegaan hot «nigra lievTaagsluk te doen behandelen door eenc Internationale emigratie-commissie welke bestaat uit 18 leden. n.t. *es RegeeringsafgevaarcHgden, zes werkgevers;! fgevanrdigden en zes ar beiders» fgc-ma rdigden. Nederland is in deze commissie niet vertegenwoordigd, maar 't Nederlandsche Vereeniging I-andverhuizing staat door haren Directeur in nausve verbinding mei den Secretaris dier Commissie (tevens Secretaris van het Arbeidsbureau), waar door zij mag verwachten, dat met hare denkbeelden en wenschen in die Commis sie rekenting wordt gehouden. NIEUWE AARDAPPELEN. In zijn antwoord op de vragen van mevrouw PothuisSmit, ia zako de bui tensporig hooge prijzen der nieuwe aard appelen, zegt de minister van L. N. en H., dat het hem bekend is, dat tenge volge van het vroegtijdig opraken der oude aardappelen, de nieuwe hoog in prijs waren. Zooals te verwachten was zijn met het toenemen van de aanvoe ren ter veiling de prijzen snel gedaald, zoodat deze thans redelijk knnnen wor den genoemd. De Minister heeft geen aanleiding ge vonden om van Regeeringswege invloed te oefenen op den prijs der vroege aard appelen. TIET ONTWEER-ZIEKTEWET. Het Tweede Kamerlid de heer Snoeck Iïcnkemans, heeft aan den Minister van Arbeid de volgende vragen gericht: I. Draast het de goedkeuring weg van den Minister, dat in dagbladen weiden openbaar gemaakt gedeelten van het ad- vi-s van den Hoogen Raad van Arbeid over een proeve van een ontwerp-Ziek- tewet? TT. Indien toch uittreksels van zoo danig advies worden openbaar gemaakt, acht de Minister hot dan niet beter den inisten tekst te publiceerea, gelijk de Minister blijkbaar bevorderde bij het d or hem aan den Hoogen Raad van Arbeid toegezonden vóórontwerp tot wijziging van enkele bepalineen de? Arbeidswet? TTT. Is de Minister bereid van stuk ken, gewisseld titssshen den Minister en den Hoogen Raad van Arbeid, op wel ker geheimhouding de Minister geen prijs stelt, dus ook van de beide stuk ken, in vraag I en vraag II genoemd, eeu afdruk toe te zenden aan de leden van de Tweede Kamer? Mr. Treub acht verhooging onmogelijk. Donderdag j.l. vergaderde, naar bet 'orr. Bur. meldt, de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaars- zaken onder presidium van Prof. Mr. M. W. F. Treub. Naar aanleiding van de be handeling van e enige salariskwesties ■waarschuwde Mr. Treub de commissie errrslig geen adviezen uit te brengen, die in verband met den toestand van 's Lands Financiën, voor de Regeering onaanneme lijk zouden zijn. Naar 's Voorzitters per soonlijke overtuiging laten 's Lands finan ciën geen algemeene verhooging van sala rissen der ambtenaren toe; wil er iets te recht komen van het georganiseerd over leg, dan dient ook de centrale commissie rekening te houden met den benarden toe- s'and der financiën; ieder dringt op bezui niging aan; wanneer de ambtenaren bij de Regecring zouden komen met salarisvoor- stellen, die aanzienlijk meer zouden kosten zou de ontstemming tegen hen, die thans reeds, zij het voor een groot deel ten on rechte, bestaat, zeer zekerlijk toenemen; vensebt de commissie in de tegenwoordige omstandigheden voor sommige ambtc- naarsgroepen verhooging van salaris, dan moet de consequentie zijn, dat de salaris sen van andere ambtenaren worden ver laagd; hij is van meening, dat men bij het beschikbare geld meer zal kunnen doen, indien men door invoering van betere werkwijzen met nrrrffftr personeel zal kun nen volstaanspreker wekte de organisa ties tot aclieve medewerking. Deze be schouwingen gaven aanleiding tot een breedvoerige gedachten wisseling. Vervolgens werden de adviezen vastge steld inzake de sa'arisregeling o.a. van het personeel bij de Rijksopvoedingsgestichten en het gevangeniswezen, van de ambtena ren van administratie bij de Middelbare 1 a nd bou wscholen Ten aanzien van hot georganiseerd overleg bij het dienstvak der directe bclas- l-wigen, invoerrechten en accijnzen besloot de commissie te adviseeren tot het instel len van een commissie voor dit geheele dienstvak. De voorzitter bleek voornemens <lc commissie niet voor and Augustus of be gin September wederom samen te roepen. Jhr. de Gijselaar. Omtrent dan toe stand van den burgemeoster vun Lei den, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, blijven do berichlon gunstig luiden. Wan neer or zich goon nieuwe complicaties '■oidoen, zal de patient half Augustus rot Diaconossenhnis knnnen verlaten, om verdere genezing door rust in oen ge ronde strook te zoeken. (N UNIFORM! Onder de „Modecauserie" in het „Soerabnyisch Handelsblad" wordt 't volgende grappige voorval verhaald: 't Was al een tijdje geleden, in den tijd toen alle gouvernements-ambtena- ren het 't zwaarste te verduren hebben gehad, de oorlogsjaren, waarop ze al len een heel fatsoenlijk en heel druk kende armoede leden. Ook in een klein stadje als hier was het de jonge huismoedertjes van allerlei klassen even zwaar gevallen, twee eindjes te zamcn te passen en bijna als overal elders, 't allereerst werd 1 bezuinigd op kleeding. Imruers, zoo'n plaalsje is klein, waarvoor moet je je zoo kost baar kleeden.... Een bestelde japon maakt al gauw je portemonnaie een paar honderd gulden lichler, en ja Enfin, de vrouwtjes kwamen in de soos in zelfgemaakte kleeding van pas- sarstofies of een. Romhayzii tie. De een maakte er iets heel aardigs van en de ander iets heel leelijks. Maar ze deden het er allen mee. Toen eindelijk kwam de duurtetoeslag, de langverwachte. Er was een feestje in de soos op til en als bij een tooverslag voelde de heele damesbevolking de dringende behoefte aan iets anders, iets door een modiste gemaakt, ietsmen wordt beschei den in zijn eischen hier, ietsiets uit Padang. Ze gaven haar maat op, sommigen maakten zelfs een reisje naar Padang, maar 9 uur in een trein is geen pretje. Dus lieten de meeste haar nieuwe toilet maar over aan den smaak der modiste; ze hadden afgesproken elkander de nieuwe toiletten niet tie laten zien, vóór dien bewuslen avond, doch er was geen enkele, die niet zeer in haar nopjes was met haar pas ontvangen cosluum, terwijl de onge- lukkigen, die nog niets hadden ge kregen, angstig afwachtten en brand brieven zonden naar de modiste. Doch vóór het feest was alles present en zeer voldaan trokken zij 's avonds al len ter sociëteit. Maar stel u den steeds aangroeien- den schrik voor van haar, die reeds in de zaal waren bij iedere nieuw-aan- gekomene. Zoodra de avondmantel af viel en het toilet zichtbaar werd Enfin, ten langen leste, toen allen er waren, bleek het, dat ongeveer een twintigtal, dus zoowat iedere dame, een precies aan elkander gelijk toilet droeg. Er waren dunnen en dikken, korten en langen; de een had rose besteld, de ander blauw of wit, maar behalve dat van enkelen de kleur ver schillend was, zat verder er geen knoopje, geen plooitje anders, 't Was alsof ze 'n uniform voor haar plaatsje hadden vastgesteld. EEN STAALTJE VAN BUREAU CRATIE. Een ingezetene der Ooskust van Deli, wonende op een der buitenplaatsen, wenschte volgens de Deli Ot. zijn doch tertje toelatingsexamen te laten doen voor de H. B. S. Op den dag van het examen was het kind echter door ziekte ten eenenmale verhinderd daaraan deel te nemen. De vader wendde zich nu telegrafish tot de bevoegde autoriteiten op Java, hen verzoekende aisnog de gelegenheid te willen geven, dat het kind examen zou kunnen doen, te meer noodig waar de familie spoedig naar Europa zal ver trekken, doch daar eerst na de vacan tia kan aankomen, wanneer daarginds de gelegenheid voor het afleggen van het examen vrijwel onmogelijk zal zijn. Zooals we zeiden werd het verzoek geseind, waarbij het gewestelijke bureau bizonder behulpzaam was. Dat telegram werd begin Mei verzonden. Een dezer dagen, dus ruim een maand naar dato kreeg de vader bericht, dat zijn doch ter inderdaad gelegenheid kon krijgen alsnog examen te doen en dat zij zich daarvoor maar.... op Batavia moest komen melden. Als men nu rekent, dat met een reisje naar Java vrijwel drie weken heengaat, dat oen meisje van 12 jaar niet alleen kan reizen en dat geleide moet hebben en dat do kosten van een dergelijk reisje met verblijf Java voor twee per sonen toch altijd een kleine duizend gul den kost, dan kan men zich misschien voorstellen, dat de ouders dan maar van het examen hebben afgezien. Maar typeerend zijn zulke ambtelijke opvattingen toch wel. DE IJSVERGIFTIGING. We lezen naar aanleiding van het ijs- vergif tigingsge val te Mepped in 't „Maand blad tegen de ver valse hingen" „Waar het onderzoek bewezen heeft, dat in de gebezigde grondstoffen (behalve na tuurlijk in de niet meer aanwezige melk) geen schadelijke sloffen aangetoond kon den worden kan de infectie niet anders dan na de bereiding ontstaan zijn. Of de oorzaak nu 'liggen kan in slechte melk die zelfs door koken niet onschade lijk wordt, of dat bij den verkoop op straat van het niet verpakte ijs daarin ver giftigde kiemen zijn geraakt, is niet uit gemaakt. In ieder geval achten wij het ge constateerde onheil een krachtig argument voor het meest nauwkeurige onderzoek van de melk, bij voorkeur in dien vorm van gemeentelijke centrale inrichtingen, waar <le melk gekeurd en bewerkt wordt. En tenslotte is het een emslige vingeraan- vijziog aan de gemeentelijke autoriteiten om den venkoop van onverpakte artikelen op straat ten eenenmale officieel te ver bieden". Te Rotterdam. De afdceltng Rotterdam van den Ned. Bond van Werkgevers in hotel-, reslau- ranl-, café- en aanverwante bedrijven IJo- rccaf maakt bekend, dat de leden met al gemeene stemmen hebben besloten, dat aan het werkwillig personeel le allen tijde en onder alle omstandigheden ell-e moreeie en financicclc steun zal worden verleend en dal dit personeel na beëindiging van het confiict in geen geval zal worden ontsla gen ter wille van de '-«kers. Het café de LandV <w in de Boyman- slraat was Zaterdagavond gesloten. Tc Amsterdam. Er is in den stand van het conflict hier ter stede geen verandering te constateeren. Beide partijen blijven op haar stuk staan. Geen der groole zaken heeft toegegeven, ondanks het ongetwijfeld sterk verminder de bezoek, en geen van de stakende kell- ners is gezwicht voor het ultimatum, dat hij van zijn patroon heeft thuis gekregen, zoodat op liet oogenbiik, formeel gespro ken, eigenlijk alle Amstcrdamsche kellners ontslagen zijn. Hoezeer het bezoek aan groole café's in de Kalverslraat, aan 'net Damrak, op het Leidsche- en op het Rem- brandlpleki verminderd is, bleek Zater dagavond, den eersten Zaterdagavond ge durende de staking. Dank zij mede het fraaie weder was het zeer vol in de bin nenstad, maar desondanks bleef het leeg in de café's, behalve dan in de kleinere, waarvan de patroons hadden toegegeven. Die kleinere café's voeren er wel bij. Voor alle groote café's. waarvan het personeel in slaking Het. liepen troepjes posters heen en weer en zij bepaalden zich thans niet meer, zooals de eerste dagen, tot het ver spreiden van strooibiljetten en het op zachten toon uitspreken van het verzoek niet binnen te gaan, maar zij schreeuwden thans luidkeels op de wijze van straatven ters. Voortdurend hoorde men in de volte van de slraten: bezoekt dit café niet; laat u niet bedienen door onderkruipers, steunt de stakende kdiners in hun rechtvaardigen strijd. Een en ander gaf telkens aanleiding tot oploopjes. Op hot Damrak zagen wij zelfs een paar café's, die letterlijk belegerd waren door nieuwsgierigen, wat het bin nentreden van bezoekers natuurlijk niet bevorderde. PcHtie te paard en te voet pa trouilleerde door de stad en hield een oog in het zeil. MODERNE HUIZEN. „Ari" vertelt in de „Nieuwe Courant": Aan de Zuid-Westgrens van onze stad (den Haag) wordt een allermerkwaardigst complex buisjes gezet. De muren zijn niet van steen maar van afval van de vuilver branding. Dit afval wordt met een of an dere kleverige substantie vermengd, in rechtopstaande kratten als waarin schilde rijen en rijwielen vervoerd worden, gego ten en als dit geheel zes weken gedroogd heeft, worden de kratten weggenomen, zoodat de muren van slakken en pleksel blijven staan. Deze muren zijn weinig soliede. Je kunt ze met vinger en duim heel gemakkelijk afbreken en met de punt van een wandel stok er een gat doorpeuteren, zoo dit noo dig mocht zijn voor aanleg van gas of eleclriciteit. Zooals alle in aanbouw zijnde perceelen, wordt ook dit blok bewaakt. Voor bewakers van zulke blokken wor den gewoonlijk invalide grijsaards ge bruikt. Zelden heb ik een bewaker gezien in de kracht van zijn leven en in het be zit van al zijn ledematen en al zijn zintui gen. Hier echter 'oopt 'n kerngezonde flinke man rond, een robuste kerel, vief en bij zonder waakzaam. Toen we een der huis jes nader bekeken, iets wat alle bewakers altijd met genoegen en niet zonder hoop op een sigaar, toelaten, sprong hij op ons toe met de felheid van een draak, die een schat bewaakt. Een onzer meende onze onbe scheidenheid te kunnen rechtvaardigen door er op te wijzen, dat het huis dat hij bekeek, later zijn woonhuis zou zijn, maar dit was voor den bewaker geen reden om ons er te laten verblijven. Zijn houding weTd eenigszins dreigend, toen we ons niet snel genoeg uit de voeten maakten. Tenslotte vroegen we hem, waarom hij zich met zu'k een haast onverklaarbare en aan dienstklopperij grenzenden ijver van zijn taak kweet. Mijnheer, zei hij toen, met iels van ver ontschuldiging. dat moe' ik wel, want er komen dagelijks wel een paar honderd menscben hierlangs die naar die huizen kijken, en als ik die hun gang zou la'en gaan, was de heele boel in minder dan geen tijd afgebroken. Ze zitten allemaal met hun vingers aan de muren en die kun nen daar niet tegen. Vermoedelijk zal. als de huizen gereed zijn, een stevig behang den boel in elkaar moeten houden. EEN VREEMD GEVAL. De Rhoonsehe straat te Schiedam was dezer dagen het tooneel van een zeld zame opwinding. Kinderroof heette het. Een kind van drie jaar dat op straat speelde,, werd door een vrouw opgepakt en in een mandje achter de fiets van een man gezet, die haastig weg fietste in de richting Rotterdam. Kinderroof was het wel niet, maar toet een tamelijk vreemd geval. De vrouw, die het kind opnam, was de moe der, die het kind toen het drie maan den was, bij de ouders van haar man had gebracht, zeggende 't niet te willen houden. Zij leefde toen reeds niet meer met haar man samen, die zeeman is en thans op een boot naar Amerika is. Daar de ouders niet wettig gescheiden zijn, is het kind natuurlijk aan niemand toegewezen, zoodat de moedor wettelijk aanspraak op het kind kan doen gel den. Maar de grootouders zijn over deze vreemde manier van weghalen weinig ge sticht, en gaven van 't gebeurde kennis aan do politie, die-intusschen niet recht streeks kan ingrijpen. Het is niet uit gesloten, dat thans de rechtbank van de zaak kon is neemt, om ta beslissen of in de gegeven omstand:guo „ea iiet kind bij de moeder kan gelaten .or den. .d.) GESTRAND. De motorschokker Zwarte Waal II is Zaterdagmorgen tegen 11 uur bij het uit varen tusschen de koppen der buiten haven te Scheveningen op een zandplaat gestooten, ten gevolge waarvan het roer onklaar geraakte te midden van de bran ding. Daar de mogelijkheid bestond, dat hot scheepje; waarop 3 man, tegen do glooiing zou slaan, is do motorredding boot „Jhr. Rutgers van Rozenbnrg" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij ter assistentie vertrokken en heeft heft. vaartuig door do branding naar zee gesleept, waar het roer gere pareerd zou worden. De Z. W. II zette toon koers naar den Waterweg. EEN PANIEK. Vrijdagmiddag verspreidde zich in Rot terdam het ontstellende bericht, als zou een der booten van het vacantiefecst der kinderen van de openbare scholen op den Nieuwen Waterweg zijn omge slagen. Later sprak men van een aan varing der boot, waarbij 17 kinderen zouden verdronken zijn. Het bericht ging als een loopend vuur tje door de stad en bracht in do volks wijken een geweldige opschudding te weeg. Overal zag men groepjes van ou ders, broertjes en zusjes, buurvrouwen in de straten samenscholen. Het wa3 een zenuwachtig vragen, schreien, hulpeloos klagen. Niemand wist echter, wat er eigenlijk was geschied. Van alle zijden werden de reederijen der booten opgebeld en naar den toe stand der kinderen ernstig ondervraagd. Vele moeders spoedden zich naar de kantoren dezer reederijen en waren niet te overtuigen dat er niemendal gebeurd was. Op de politie-bureaux kwamen den geheolen middag de ouders informee- ren. Geruststellende berichten verstrekt door de reederijen en de bureaux der couranten hadden wel eenigen invloed, doch menige ouder bleef aan de groot ste onzekerheid ton prooi. Reeds uren voor de aankomst der boot zag men de familieleden op de Oos terkade bijeen, in angstige spanning, wat de komst der boot hun voor nieuws zou brengen. Doch de boot liet zich maar niet zien. En de schemer viel, een grauwe mist hing treurig over het onstuimige water en gaf aan de plaats met dia duizenden angstige vrouwen, mannen, kinderen uit de volksklassen den moest desolater! aan blik. Eindelijk omstreeks kwart voor negen, terwijl de regen neerplaste, kwamen de kinderen onder moedgevende tonen aan- marcheeron. En vond spoedig ieder de zijnen weibehouden terug. Wie der ouders dien avond zijn kin deren niet hartelijk zal gekust hebben na die lange uren van doorstanen angst en vrees? (Msb.) GEDWONGEN VERVALSOHING DOOR ONBILLIJKE BELASTING. Wij lezen in hot „Maandblad tegen do Vervalschingen". „De laatste, buitengewoon hoogo be lasting op spiritualiën heeft, tenminste voor zoover dit tot nu to9 geconstateerd is kunnen worden, gelukkig geen nadeel aan de volksgezondheid toegebracht door de bijvoeging van schadelijke verval- schingsmiddelen en schijnt alleen water leiding als bondgenoot der knoeiers op getreden te zijn, ten gerieve hunner beurzen en onder de in casu absoluut valsche vlag, van „bevordering der ma tigheid", tengevolge waarvan men dik wijls voor slappere dranken, een belang rijk hoogeren prijs dan vroeger voor de sterkere betalen moet. Men moge, wat sterke dranken betreft, hiermede uit sluitend, uit een hygiënisch- en drank- bestrijders-oogpunt vrede hebben, geheel anders verhoudt zich de zaak waar het reukwateren en toilet-artikelen betreft. Niet minder dan 160 grootere zaken (fa brikanten en handelaren) in Eau de Co logne en parfumerie-artikelen hier te lande, ontvingen, daar ons bericht wordt, van hunne afnemers ernstige klachten, onder terugzending der waren, wegens slechte kwaliteit. De oorza k hier van is dat de Regeering een denatu reering van spiritus voor mondwaters „voorschrijft" met een stof genaamd Me- thyl-aethyl-keton, die zeer beslist aan den spiritus een duidelijk waarneemba ren onaangenamen geur mededeelt cn waarvan de onschadelijkheid neg niet vol doende bewezen is. De aanwending als reukwater wordt buitendien nog bena deeld behalve door dit middel, door een verdere toevoeging van kolokwint-ex tract, de bekende walgelijke bittere stof. De fiscus bedoelt met dezen maatregel natuurlijk een grooter bedrag te innen, en het gebruik als drank te voorkomen, doch waar deze middelen de niet onbe langrijke industrie der reukwateren- en toilet-artikelen dreigen te vernietigen, daar het publiek de buitensnorice hoo- ge belasting op den alcohol niet wil of kan betalen, achten wij het uit het oogpunt van de bestrijding der verval schingen en knoeierijen met deze pro ducten, en tevens van den zich steeds meer uitbreidenden smokkelhandel in de ze artikelen, beslist noodzakelijk, dat een belangrijke tegemoetkoming aan genoem de fabrikanten verleend worde. Men mo ge nu beweren, „reukwateren en vele toilet-artikelen zijn als overbodige weel de të beschouwen" wij voeren daar tegen aan, dat niet alleen weelde-arti- kelen in een staat onontbeerlijk zijn te achten, doch dat voor tal van zieken (en ook voor gezonden vooral in de war me dagen!) „zuivere" Eau de Cologne (om ons daartoe te bepalen) een ver- frisschende weldaad genoemd moet wor den, en dat dergelijke artikelen niet door onbillijke maatregelen van den al te veel eischenden fiscus vervalscht of den ver koop daarvan onmogelijk gemaakt moe ten worden." STAKING OP DE DOMANIALE MIJN TE KERKRADE. Mon seint aan de „Maasbode" uit Kerkrade: De staking op de Domaniale mijn kan heden worden verwacht. De vier samenwerkende bonden, n.l. de Christel. Mijnworkersbond, de Ned. Bond, de Neutraio Bond en de Prot. Christ. Bond werken samen en zullen gezamenlijk de staking proclameeren. De ze proclamatie wordt hoogstwaarschijnlijk Zondagavond uitgevaardigd op een mee ting, die door do samenwerkende bonden dan te Kerkrade wordt belegd. De z.g. Federatieve Bond van werkers in het mijnbedrijf, m. a. w. de communisten, hebben een manifest verspreid waarin alle mijnwerkers in Nederland worden aangespoord tot aio- Donderdag vergaderde te Rotterdam de directie der Domaniale mijn met de commissarissen. Daar werd een voorstel verworpen van het hoofdbestuur van den Ohristelijken Mijnwerkersbond om met het oog op de moeilijkheden der minister-crisis, die een bemiddeling van de regeering vertraagt, gedurende veertien dagen nog de oude loonregeling op de mijn uit te betalen. Besloten werd de verlaging der loonen definitef op 1 Augustus te doen ingaan. Gisteren hebben de samenwerkende bonden zich nogmaals telegrafisch tot den Minister gewond om het standpunt der regeering te vernemen. Alle maatregelen voor de staking zijn genomen, zoowel door de directie als door de organisaties. In Kerkrade zullen de stakingsbureaux worden gevestigd. De vrijgestelden van de diverse bon den hebben reeds propaganda gemaakt onder de Duitsche mijnwerkers, die op de Domaniale mijn werkzaam zijn, om ook dezon te bewegen den arbeid neer te leggen. Op de Domaniale mijn werken onge veer 3000 man. Hiervan bestaat plan. 15 pet. Uit Duitscherscirca 50 pot. is georganiseerd. Van dezen behooren 8 900 man tot den Ohristelijken Mijnwer kersbond. OM DEN TELEGRAAFBEKER Rood en WitV.V.V. Gewonnen door V.V.V. (207) met 2 runs op de iste innings. Rood en Wit 205. ie klasse. H.D.V.S.—V.O.C. Gewonnen door V.O.C. met innings en 6 runs V.O.C; 112, HjD.V.S. 60 en 46. In de St. Jozeisgezellen-Vereeniging had Zondag de algem. jaarverg. plaats van den D. H. V. B. onder voorzitterschap vat den -heer H. Putter, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende en wees op oen vooruitgang van den bond. Hij zegde allen dank, die er 't hunne toe bijgedragen hadden, dat de bond geworden is, wat hij thans is. I>e notulen en de verschillende jaar verslagen werden hierop goedgekeurd. Uit 't jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester bleek den grooten bloei en vooruitgang van den hond. 't Lodental is van 750 op 2000 gekomen en 't aantal aan- gesloten vereenigingen van 25 op 50. Met waardcerende woorden wordt ge sproken over den aandacht, dien Z. D. H. den Bisschop aan den bond schenkt. Wat o.111. blijkt uit het beschikbaar stellen van den beker en het op zich nemen van liet Beschermheerschap, wat niet genoeg op prijs kan worden gesteld. Verder werden eenige woorden gericht lot den heer Deerenberg, die voor zijn func tie als vice-voorzitter heeft bedankt. Met tevredenheid wordt melding gemaakt van het verloop der verschillende compe tities. De financ.ieele toestand geeft geen reden tot bezorgdheid. Een voordcelig saldo valt te constateeren van 769.78. De ofticieelc mededeelingen werden oo genomen in de Sport-Illustratie, van wel ke redactie men alle mogelijke medewer king mocht ondervinden. De Geestelijk Adviseur, de WelEerw. kap. Looyaards reikte dan de verschillende kampioensmedailles uit en een medaille aan Wilhelmus, als blijvende herinnering aan de overwinning van den beker. Het bestuur werd als volgt gekozen- II. Putter, voorzitter; H. N. Smits, vice- voorzitter; G. Kruyver, J. Endel, A. Hu- bati, C. Mokvcld, J. Lodders. De heer Deerenberg werd lot eere-lid be noemd. De voorzitter stelt voor om secretaris- penningmeesler-compelitieleider f 300 ter beschikking te stellen om zich een ge schikte assistent voor de vele werkzaam heden te kunen aanschaffen. De lieer Dammers wenscht dit punt even aan te houden in verband met een voorstel van hei district-bestuur Haarlem om een district Haarlem in te stellen voor seniores zoowel als juniores. Het voorstel wordt daarop aangehouden. De verschillende reglementswijzigingen door het bestuur voorgesteld, worden goed gekeurd. Bij liet voorstel om bij art. 40 van het H. R. te laten vervallen de 3e alinea en daarvoor te lezen „voor leden beneden 14/ jaar bedraagt de contributie 30 cents per jaar", stelt de heer Dammers voor, da jonge leden de helft te laten betalen van de contributie der ouderen. Het voorstel van het bestuur wordt dn stemming ge bracht en aangenomen. Naar aanleiding van eenige ingekomen voorstellen van het district Haarlem, merk te de voorzitter op, dat deze en eenige an dere ingekomen voorstellen te laat zijn in gediend, bovendien van een bevoegdheid der districten om voorstellen in te dienen, nog niets is vastgesteld en dat in geen ge val deze vergadering competent is om voorstellen, die betrekking hebben op da regeling der districts-verdeeling te behan delen. Na eenige discussie werd toegezegd, dat met de districts-besturen over ver schillende zaken overleg zal worden ge pleegd. De kas-commissie wordt samengesleld uit de heeren van Veen, van Tol en Loog- man. Het voorstel van het bestuur om den se cretaris-penningmeester f 300 ter beschik king te stellen voor assistentie in zijn uit gebreide werkzaamheden, wordt na am pele besprekingen goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om aan de afge vaardigden 3e klas reiskosten te vergoe den, wordt aangenomen. Bij de rondvraag werd door den afge vaardigde van Wilhelmus geklaagd over de houding van het bestuur bij het vast stellen van de plaats voor de bekerfinale en werden voorts door verschillende afge vaardigden eenige kwesties besproken. Aangenomen werd een motie van do vereeniging Geler, inzake het overspelen van den wedstrijd Graaf Willem II 2-- Celer 1. De afgevaardigde van Tia be pleitte het houden van scheidsrechtercur sussen en besprak oen uitlating van den inmiddels vertrokken afgevaardigde van Leonidas te Rotterdam, dat deze vereeni ging met haar elftallen niet aan de com petities van den D. II. V. B. zal deelnemen. Spreker meende, dat tegen deze houding ernstig moest worden geprotesteerd. Na eenige bespreking werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering van den D. H. V. B., gehouden in de St. Jozefsgezollen-Vereeni ging te Haarlem, op 31 Juli, betreurt, de woorden, gesproken door den afgevaardig de van de R.-K. S. V. Leonidas, eischt herroeping van deze woorden, van zoo weinig Roomsch plichtsgevoel getui gende in de „Maasbode" en de „Sport- Illustratie" en noodigt het bestuur uit bij de bevoegde autoriteiten die maatregelen ta verzoeken, welke de principieel Katholie ke gedragslijn bij Leonidas behouden." Deze motie was ingediend namens d4 vereenigingen Tia te Dordrecht en Excel sior te Schiedam. Tenslotte kwamen nog eenige voorstellen in behandeling, waarbij aangenomen werd een voorstel van „Geel-Wit" om aan art. 7 H. R. toe te voegen: „Geroyeerd wordt hij, die een speler of scheidsrechter om koopt of tracht om te koopen". Voorts werd nog besproken de beoefe ning van de athletiek te bevorderen. Het bestuur zegde medewerking toe. Aan het slot van de vergadering nam de geestel. adviseur het woord. Spreker wekta in geestdriftige woorden de aanwezigen op, om eendrachtig de katholieke voetbalbewc- ging in het bisdom Haarlem te steunen en spoorde aan tot principieelen trouw aan de organisaties en om niet, zooals Leonidas, steeds op de eigen beweging af te geven, maar waar fouten zijn, krachtig te helpen deze te verbeteren. Daarop wordt da verandering gesloten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6