EERSTE BLAD. indrukken van den dag Uit den Omtrek. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13902 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN 7 3.25 f 0.25 f 3.57V, PER KWARTAAL FRANCO IIr POST PER KWART. BU VOORUITBETALING BUREAUX! NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. bloemendaal. HILLEGOM. HEEMSKERK. NOORDWJJK. NOORDWIJRERHOUT. SASSENHEIM. WARMOND. WIJK-AAN-ZEE. Br 201. DE COMEDIE TE LEIPZIG. Do gespannen verhouding tusschen En geland en Frankrijk heeft thans weer zóó veel van haar gevaarlijk karakter verloren, dat men op het oogenblik niet meer kan •spreken van een openlijke breuk. Binnen kamers schijnt het er warm te zijn toege gaan; Londen had blijkbaar al een nota klaar liggen, welke als een onweer zou in slaan. Maar op 't laatste oogenblik kwam men plotseling tot een accoord, waarbij de Fransche regeering toestemde in een bij eenkomst van den Oppersten Raad. En zoo meldden laconiek de officieele persbu reaus nu had hel geen zin meer den inhoud van die nota te publioeeren! Frankrijk heeft dan toegestemd in een bijeenkomst van den Oppersten Raad, ter bespreking van de Opper-Silezische kwes tie. Tevens zal naar het Havas-bureau meldt „de comedie van Leipzig" op het programma worden geplaatst. „De comedie van Leipzig" beteekent, zooals men weet, de berechting van de „oorlogsmisdadigers". Naar de mecning van de Fransche regeering, beeft het Hoog Gerechtshof te Berlijn door slechts twee jaar gevangenisstraf toe te meten aan een Dudtschen officier, die, meenend op bevel van hooger hand te handelen, eenige Fran sche krijgsgevangenen liet afmaken, aan het recht zulk een beleediging toegebracht, aan het Fransche rechtsgevoel zulk een smaad aangedaan, dat men niet langer in zulk een wijze van berechting, die veel meer op een „comedie" dan op justitia gelijkt, kan berusten. Bondgenoot Engeland deelde die mee ning niet, zooals men weet; en ook dit geschilpunt zal nu op de a.s. zitting van den Oppersten Raad ter sprake komen. Met belangstelling wachten wij het ver der verloop af. Het doordrijven van de berechting van de oorlogsmisdadigers heeft ons altijd iets verkeerds geleken. Niet, wanneer het mo gelijk ware geweest een Vierschaar te staan, waartoe heel de wereld in ontzag, met eerbied en met vertrouwen de oogen zou opslaan, wetend, dat daar waarlijk recht, dus een onpartijdig oordeel zou worden ge veld, over alle misdaden, die in den gru- welijken wereldkrijg zijn begaan. Afschrik wekkend zou zulk een rechtbank hebben kunnen werken voor mogelijke volgende Oorlogen; de werkelijke misdadigers zou den hun gerechte straf niet zijn ontloopen en ons rechtsgevoel zou dus bevredigd zijn. Maar de instelling van een rechtbank, waarvoor alleen Duitsche oorlogsmisdadi gers zouden worden gedaagd, niet ter be vrediging van het recht, maar om het Duit sche volk nu het den oorlog verloren had te straffen, dat was op zich een dwaasheid, zooals de wereld er nog geen had aanschouwd. In Frankrijk zelf zijn daartegen reeds stemmen opgegaan. En zeer ongelegen moet wel op dit oogenblik komen de pu blicatie van Barbusse in de „Humanité", waarin hij met naam en omstandigheden signaleert een geval één uit vele naar hij beweert waaruit blijkt, dat er aan beide zijden van den Trojaanschen muur even hard gezondigd is. Hij verhaalt: Toen het 134e regiment infanterie deel nam aan de aanvallen bij Verdun, werd er een bataljon van dat regiment aange voerd door kapitein Mathis. Bij Fleury, in het ravijn van de Poudrière, maakte dat bataljon tweehonderd Duitsche krijgs0e vangenen. Kapitein Mathis liet hen hun wapens afleggen en liet er twintig uit het gelid komen. De overigen, d.w.z. honderd en-tachtig ongewapende mannen werden op zijn bevel in de loopgraaf geplaatst, die eoo pas veroverd was. Vervolgens gaf ka pitein Mathis aan de manschappen van zijn bataljon bevel die honderd-en-tachtig krijgsgevangenen met het blanke wapen te dooden. Onze soldaten aarzelden, maar door heftig op te treden, overwon de ka pitein deze aarzeling en de onzegbare daad van slachting had plaats. De honderd en-tachtig Duitschers werden afgemaakt en bun lijken bleven in de loopgraaf liggen. Zal men zeggen, dat er voor deze te rechtstelling een reden of liever een voor wendsel van „strategischen" aard bestond, dat dit konvooi krijgsgevangenen gevaar of bist kon opleveren? Neen, er was nooit •hinder aanleiding om zich van dit voor wendsel, dat men zoo dikwijls heeft dur- vcn te gebruiken, te bedienen. Toen het bataljon terugkeerde met S'echts twintig gespaarde Duilschers, ver wonderde de kolonel van hel 134ste zich °Ver het kleine aantal krijgsgevangenen. Ik dacht, zeide hij tegen den kapi- ie'n, dat u een bataljon gevangen genomen hadt. ja, antwoordde kapitein Mathis, maar de anderen liggen in de loopgraaf, die heb ik laten mollen. Kapitein Mathis, later het geval vertel lend, zeide dat hij merkte, dat zijn kolonel het onaangenaam scheen te vinden." In derdaad ried deze hem aan niet over deze zaak te spreken, wanneer hij niet wilde, dat het eere-kruis zijn neus voorbijging. Waarop de kapitein met overtuiging ant woordde: -O. dit zal me niet beletten het kruis te krijgen. Eenige dagen later was hij gedecoreerd. Kapitein Mathis is majoor geworden en later aan het 173e infanterie op Corsica verbonden. Na den oorlog heeft hij het verhaal van zijn daad gedaan aan wie het maar hooren wilde: hij pochte er openlijk op, dat hij, koelbloedig, na het gevecht, bijna tweehonderd man „met de bajonet heeft laten mollen". Dit feit, vervolgt Barbusse, behoort tot een kategorie van feiten, waarvan men de beteekenis niet door commentaren en be spiegelingen behoeft te verduidelijken. Alle fatsoenlijke menschen, alle mannen, alle vrouwen, alle moeders, die niet door een wilde-beesten-haat verblind zijn, zullen tot in hun diepste zelf de smartelijke marte ling voelen van dit vizioen: deze honderd- tachtig levende, denkende wezens, ont wapend, ongevaarlijk, door bajonetsteken in afzichtelijke dooden veranderd. Wij zeggen, dat er in Frankrijk en in de wereld een grooter wordende menigte van menschen is, die er zich nimmer bij neer zal leggen, dat dergelijke dingen niet op sprekende wijze gestraft worden, die er zich niet bij neerlegt, dat de vrijheid en het ongestoorde leven gelaten worden aan een man, die zonder een schijn van reden, dan een vlaag van bestiale krankzinnig heid en ongetwijfeld om den ijdelen roem van het vervolgens rond te vertellen in de ■koffiehuizen van zijn garnizoen, in het aan gezicht des hemels een misdaad van dezen omvang begaan heeft. Ziedaar een gruwelijke beschuldiging, zooals er aan een Duitschen officier nog geen is ten laste gelegd. De bron, Barbusse in de „Humanité" is ons niet sympathiek. Maar voor een recht bank leggen wij tegenover getuigen onze sympathiën en anli-pathiën het zwijgen op. En het is niet aan te nemen, dat een schrijver van naam dergelijke krasse be schuldigingen zal uiten, Wanneer hij daar voor geen zeer stellige bewijzen heeft. Maar als dit dan zoo is, dan staat de wereld hier toch wel voor een heel vreemd geval: Frankrijk roept zijn vertegenwoordi gers bij het Hof te Leipzig terug, omdat daar het recht verkracht en Justitia tot een bespotting wordt gemaakt. En zelf schenkt het den oorlogsmisdadiger, die 180 weerlóoze krijgsgevangenen zonder eenige noodzaak het hoofd voor de voeten liet leggenhet legioen van eer. Waar is nu eigenlijk de comedie het grootste? En wanneer men van Fran sche zijde met de eenzijdige berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers wil doorgaan, maar dan strenger en harder dan tot nu toe geschiedde, wordt dan het streven naar het hoogste recht niet juist het grootste on recht? Men hale door heel de oude rekening oen streep of beginne met een objectieve rechtspraak. Elke andere handelwijze zal in waar heid een comedie van rechtspraak brengen, dus oen beleediging of afstomping van hot algemeen rechtsgevoel, een der grootste moreele nadoelen, welke men aan de mensohheid kan toebrengen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: J. Vermeer, Korte Klever laan 30, Bloemendaal, een portemonnaie Van den Berg, Kerkweg te Vogelen zang, een zilveren armbandhorloge; H. J van der Meij, Zomerzorglaan 23, Bloe mendaal, een zilveren armband; M. Paa- schier, Korte Annastraat 1 Haarlem, een zilveren armbandhorloge; V1^in°' M' v. Heemskerkstraat 7zwart, Haarlem 2 schroeven van een autoveer; JJ. Usse- waarde, Duinlustparkweg 9, wTlirto daal, een portemonnaie; van Meijde, Korte Kleverlaan 6c Bloemendaal, een zilveren broche; <T. Swarts, Blee 7 Bloemendaal, een zakmosejUithol, Tulpenstraat 38rood Haarlem, een gei D. Verkerk, Gaelstraat 20 Haarlem, een vermoedelijk gouden dames armbandhor loge; aan het bureau van politie Overveen, een nummerplaat van auto 17436, een sloutel, een zakatlas, een cein tuur, een moer van een as, twee sleute s. Komen aanloopen bijvan Hees, Ito - landspad 8 Overveen, een bruin hondje. P rif am der bloembollenIn kv\ee- kerskringen wordt geducht geklaagd over de prij,zen der bloembollen en over de strenge keuring der exporteurs, die veel goed terugzenden. Nog nooit izijn de eischen zoo hoog gesteld dooi den exporteur als dit jaar.1)aartcgen- over klaagt de exporteur, dat er zoo onvoldoende geleverd wordt. Het is een telkens ierugkeerend feit, dat bij izakkende prijzen veel wordt afge keurd. De producten zakken beneden dien productieprijs. Arbeidsloon, mest enz. zijn nog minstens zoo hoog in, prijs als 't vorig jaar. Verschillende Hyaointhenkwcekers hebben delzer da gen een vergadering gehouden om po gingen in 't werk te stellen de prijzen dier Hyaciiithen eenigszins op peil te houden. De dikke bollen heeft men nu op 9 cents per stuk gesteld, voor het gewoon handelsgoed. Hierbij moet niet uit het oog verloren worden, dat elke kweeker bij dien prijs nog minstens .5 a 6 cents per stuk beneden de pro ductiekosten ontvangt. En waar het meermalen over honderd duizenden stuks loopt, behoeft het geen betoog, wat zulk een prijs voor den kweeker beteekent. De crocussen, juist in han den van de minst kapitaalkrachtige kweekers, zijn onverkoopbaar en wat er nog omgezet wordt, gaat voor be lachelijke prijizen. In vroege tulpen wordt steeds alleen dc grootste maat gevraagd en dan nog voor een zacht prijsje. In Darwintulpen en Narcissen kunnen nog eenigsfzins prijzen ge maakt worden, hoewel de laatste ook izakkende zijn. Bij zulke toestanden is liet wel be grijpelijk, dat er geklaagd wordt. Burgerlyke Stand. Van 16 tot en met 31 Juli 1921. Geboren d. van O. de Wit en M. Numan. z. van P. Verdonk on Pr. Lensen. z. van H. v. Hooff en Gr. v. d. Eng. z. van Corn. Groenland en M. L. Gooijer. d. van Jae. Strik en (S. M. Twisk. z. van H. Lonsen en M. Rozemeijer. z. van W. Kluft en Oath. Meijer. z. van H. Koelewijn en T. Nijgh. z. van A. Zoneveld en Oh. Hourik. Ondertrouwd. Gijsbertus Nielen en M. Jak. D. A. van Oosten ea G. Kra nendonk. Overleden: Cath. Willems, 7 maand Jac. van Eoon, 23 jaar. j jggg GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeen te Lisse op Woensdag 3 Augustus 1921, ■des namiddags om half acht uur, in het Gemeentehuis. 1. Verzoek van den heer C. J. Jansen, om eervol ontslag ais onderwijzer aan dg Openbare M. U. L. O. school der ge meente, ter voorziening in de vacature Jansen. 3. Regeling van de gasprijzen. 4. Verzoek van de veldwachters S. Ver- moten en J. B. Kaas, om eene'gratificatie voor extra gepresteerde diensten geduren de de vacature v. d. Sloot. 5. Voorstel van B. en W. en de Grond- commissiie tot verkoop van een perceeltje bouwterrein aan de Haven aan mej. A. C. Suyker,land-Heemskerk. Aanbieding van een ontwerp-besluit tot Wijziging van het Uitbreidingsplan, voor zoover betreft terreinen aan de Haven, met vesltgimg van een bouwverbod op die terreinen. 7. Aanbieding van de Gemeentere- kening, dienst 1920. 8. Ingekomen stukken en mededelin gen. 9. Rondvraag. Behandeling van het navorderingskohier Hoofd'elijken Omslag, dienstjaar 1920/21. Examen. De heer P. J. Hoogendam slaagde deze week te Amsterdam voor het examen als hoofdonderwijzer. In middels is hij te Leiden benoemd als onderwijzer. (Hcofi de heer Zeilenberg). Verhooping. De op 20 Juli 1921 ter overstaan van NotaiAs Binnendijk in tod gebrachte perceelen: 1. Een woonhuis a n het Vinkenlaantje. 2. Een dubbel wocn- en winkelhuis aan de Hoofdstraat. 3. Eon waanhuis aan de Wilhelminastraat, en 4 een woonhuis naast het vorige, zijn allo opgehouden. Onderscheiding. Op de interna iana'e bakkerijtentoonstelling te Delft, bohad- de' H. J. Wanninkhof een der hoogste onderscheidingen voor een inzending be schuit. Gevonden voorwerpen: een gouden ze gelring; twee ceintuurs; een zilveren hor loge met ketting; een zwart beursje; ecu kin'dcrhaliskeitliinig; een schopje; een be zem; een gouden damesiketting; een gou den dameshorloge;; een portemonnaie. In lichtingen Zaterdag tusschen 12 en x uur op het Politie-bureau. Posterijen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van wélke de af zenders onbekend zijn. Teiug ontvangen in de tweede helft der maand' Juli 1921 pbst. en Telegraafkan toor Noordwijk. Briefkaarten Binnenland: Mej. C. Udria Kreb, Rotterdam; mej. H. Siegmond, Amsterdam; fam. Zomerdijk, Doorn; me vrouw Diedetibo venzonder adres; C. Udo, hold de Roos. zonder plaatsbestem ming. Eén zonder adres. Briefkaarten Buitenland; Becker, Wer- slede, 'ld:; Stumpenihart, Dultschland. Voetbal. Hot was Zondag eon drukke dag voor Norvicus. Alle vijf de elftallen speelden een wedstrijd. Het vijfde elftal is op bezoek geweest bij S.B.O. te Voorhout en boekte voor haar eerste wedstrijd een mooie overwinning met g1. Het vierde elftal was niet zoo iTplukkig op eigen terrein en verloor met 1_0 van S.B.O. II. Het derde elftal speelde tegen S.J.0. III. S.J.O. kwam S.B.O. I met 2—0. Het tweede elftal wat langzamerhand ook een aardig elf tal wordt, had ook succes en won van nog met verscheiden invallers op. Nor vicus had dan ook geen partij daaraan en won met 130. Hierna speelde Nor vicus I tegen Quick II uit Katwijk. Dit was een zeer mooie wedstrijd, beide par tijen wogen goed tegen elkaar op. Quick doelpuntte het eerst, doordat de keeper uit zijn doel was en de bal niet ver genoeg had weggewerkt. Kort daarna liep de rechtsbinnen E. Meiners den bal in Quick doel, zoodat do stand gelijk was. Na de rust maakte Quick uit een vrije schop weder een goal, dus de stand werd 21. Norvicus werd nog een penalty toegekend, doordat de midden-voor C. Marijt op ongeoorloofde wijze was „geno men". Deze strafschop werd door denzelf den speler vriendschappelijk naistgescho- ten. Kort voor het einde was het we der Meiners die den bal schitterend in het doel liep, zoodat het einde werd aan gekondigd met gelijken stand 2—2. Do scheidsrechter de heer J. Draaijers, heeft deze wedstrijd zooals altijd keurig en eerlijk gefloten. Nu Norvicus I de avonden goed gebruiken om te oefenen. Begin Sept. wacht u een zwaar seizoen in de 2e klas Leidsche Voetbalbond. S. J. 0. speelde te Warmond een wed strijd tegen S. M. O. IV en kwam met cen j0 nederlaag naar huis terug. S. 3. 0, II speelde op eigen terrein tegen Quick H uit Katwijk eu forceorde hier een gelijke stand, 11. S. J. 0. I speel de een wedstrijd tegen D. V. S. II uit Amsterdam. D. V. S. speelde met zon en wind in den rug. Twee minuten na den aftrap werd door deze club reeds de leiding genomen. S. J. 0. speelde met 4 invallers. Amsterdam bleef nog een poos je in de meerderheid en wist voor de rust nogmaals te doelpunten, zoodat de stand 20 was. Hcewel er van den kant van S. J. 0. hard werd gewerk, kon er niets worden gepresteerd. Wel -werden er aan den D.V.S.-keeper verscheidene ge vaarlijke oogenblikken bezorgd, welke het gevaar evenwel heel kalmpjes bezwoer- de. De keeper van S. J. 0., Ruigrok, heeft ook verschillende malen prachtig gered. v. d. Berg kreeg een mankement aan het been, waardoor hij zoo goed als niets meer kon praesteeren. Meer dere S. J. O.'ers hebben een woord van lof verdiend door hun volhardend spel. Het lijkt ons evenwel het beste om een maand vacantia le nemen, het weer i3 te warm om te voetballen, voetbal is een wintersport. Verloren. Orize agent, de heer A. H. v. Noordt, heeft een beursje met inhoud verloren. Aangezien de inhoud abonnementsgeld is van de ,,N. H. Courant", en hij verantwoordelijk is voor het bedrag, verzoeken wij den eerlijken vinder een en ander terug te bezorgen Schulpweg 74B. Burg. stand van 1630 Juli. Gebo ren: z. van 0. van Steinv. d. Berg z. v. M. Passchierv. d. Niet. z. van M. Konv. d. Berg. Gehuwd: Th. C. Schuts 23 jaar met H. W. A Kemmorswaal, 23 jaar. Overleden: Wilhelmus Hiep, 61 jaar, ongehuwd. Cornelius v. d. Kragt, 42 jaar, te Delft. PERSONALIA. Als kommies bij de Rijksbelasting al hier, is benoemd de hoer J. Klein, thans te Dinxperloo. Tot onderwijzeres aan de R. K. Bijzondere School in de Zilk, is benoemd, mej. A. W. E. Staakman, van Delft. Een Circus. Heden zijn alhier een stoet kermiswagens gearriveerd, welke behoorden bij het circus Internationaal. Dit wordt alhier aan Schippersloot eenige dagen opgeslagen, om voorstel lingen to geven. Gisterenavond had de openingsvoorstelling plats, welke door 'n tamelijk groot publiek werd bijgewoond. Er schijnt echter een geschil ontstaan to wezen tusschen het gemeentebestuur en den ondernemer van het circus, zoodat het nog niet zeker is, dat de verdere voorstollingen gegeven zullen worden. Burgerlijke StandGeboren: Alida Joanna, d. van H. Janssen en G. J. Ilenneken. Adriana, d. van J. de Vreugd en A. Keijzer. Overleden: Jacoha Alida Ilooger- vorst, 23 j. Gevestigd in de gemeente: J. H. Hoffman, Rusthofflaan 5, van Bar- neveld. Mej. M. C. van der Meij,: Hoofdstraat 80e, van Bloemendaal. Vertrokken uit de gemsente. J. Compier en geizin naar Wassenaar. A. Spaanderman en gazin naai- Was senaar. L. Th. Raar, naar Leiden,, VOORHOUT. In de gehouden gemeenteraadsverga dering waren alle leden aanwezig. Voorz. was de burgemeester. Van mej. Jansen was bericht inge komen, dat zij hare benoeming tot lid van de Oommissie van Toezicht op het L. O. aanvaard. De gemeenterekening 1923 werd aan geboden. De eindcijfers luiden: Ont vangsten: gewone f 103,991 18l/2> buiten gewone f54,944; totaal f 158,935.18y2. Uitgaveni gewone f 100.779.651/2bui.en- gewone f 47.758.471/2, totaal 148.538.13 saldo's gewoon f3211,53; buitengewoon f 718i5,12i/2, totaal saldo f 10,397.051/2- Tot leden van de commissie van onder zoek werden gekozen de heeren 0. (Oo- lijn, 0. Roozen en A. de Groot. g>e voorzitter deelt mede, dat bij de bluschmiddelen totaal onvoldoende zijn. De demonstratie met cene moderne mo torbrandspuit heeft echter gunstige re sultaten opgeleverd. Voorgesteld werd nu, zoo'n spuit aan te koopen en wel bij de firma Geveke en Co. Voor den aankoop van slangenmate riaal, voor zoover het oude geen dienst meer kan doen, zal boven liet bedrag van f 3500, dat de motorspuit kost, nog f 500 noodig zijnwaarvoor dan een lee ning, in 25 jaren af te lossen, zal wor den aangegaan, groot f 4000 ton hoogste 7 pet. rente eischend. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. goedgekeurd. Dan kwam het punt: Herstellingen Openbare Lagere School aan de orde. Daar deze school overgedragen wordt aan het R.K. Kerkbestuur, moet zij opge knapt worden, daar zij in behoorlijken staat afgeleverd moet worden. Slechts één van de vier lokalen is er goed, de andere drie zijn vervelooze hokken en niet voorzien van de voorgeschreven meu belen. Ramen moeten vergroot, banken, kasten, vloeren gerepareerd, schoorstee- non bijgebouwd en een hek geplaatst worden, om de speelplaats van den weg af te scheiden. Dit alles zal op een be drag van ongeveer f 7000 komen. Wethouder Van der Laan zegt, dat de ramen destijds al veranderd zijn, vol gons voorschrift. Hij is verder tegen het plaatsen van het hek en tegen den bij bouw van de schoorsteenen. Laat men de kachels verzetten of de oude schoorstee nen wegbreken. De heer Roozen vindt de 10 c.M., die de ramen grooter moeien worden, te duur voor f 1000. Nog enkele leden maken beme kingen. De voorzitter beantwoordt allen, waar na de raad ten slotte besluit: 1. Ontheffing te vragen van het ver- ■gfooten der ramen; 2. het hek niet te doen plaatsen; 3. de schoorsteenen te houwen en de overige voorgestelde wer ken te laten doen; 4. B. en W. daar voor een crediet te verleenen van f 7000, en de besteding ondershands te doen plaats vinden; 5. ter bestrijding der kos ten een geldleening aan te gaan, terwijl op een aanmerking van den heer I an Werkhoven, om het werk zooveel moge lijk door Voorhouters te doen uitvoeren, de toezegging daarvoor werd verkregen. Goedgekeurd werd het voorstel, op de Teylinget'laan, bij de bocht, de hagen over eene lengte van 130 M. kort te knippen, met het oog op de veiligheid van hot verkeer. Op eone vraag van den heer Van Werkhoven, cf de oude brandspuit als re- serv* blijft, antwoordt de voorzitter, dat dit oorspronkelijk het pla was, doch daar zij toch altijd weigert, zal zij, wan neer er een koopor voor te vinden is, worden opgeruimd. Daarna ging de raad in geheime zit ting. De drinkwatervoorziening. Reeds eanige jaren geleden heeft het ge meentebestuur van Warmond zich tot B. en W. van Leiden gewend met het verzoek de gemeente Warmond aan de Leidsche Duinwatermantsehappij te kun nen doeen aansluiten. B. en W. van Leiden konden daartoe destijds geen vrijheid vinden. Het ver bruik zou volgens een ingesteld onder zoek vrij aanzienlijk kunnen zijn en zij achtten het daarom uit een voor zichtigheidsoogpunt niet geraden de prise d'eau te Katwijk, die toch reeds be last is met het waterverbruik van een 7-tal gemeenten buiten Leiden, nog we der met een dergelijk waterverbruik te belasten. Sindsdien is het gemeentebestuur van Warmond z owel mondeling a's schrifte lijk herhaaldolijk op zijn verzoek terug gekomen, terwijl den Raad in de maand Augustus van het afgeloopen jaar een desbetreffend adres van de Leidsche Duinwatermaatschappij bereikte, hetwelk in de vergadering van 23 Augustus 1920 in handen van B. en W. ten fine van prae-advies werd gesteld. Aanvankelijk waren B. en W. van Leiden met de Oommissie van Fabricage van meening, dat op dit adres geen gunstig prae-advies mocht worden uit gebracht. Inmiddels verzocht de maatschappij bij adres van 15 Maart toestemming tot uit breiding der prise d'eau op hare gron den,, genaamd Klein- en Groot Berk- heide. onder Wassenaar, o. a. door het maken van 22 stuk3 putten ter diepte van pl.m. 12 M., waardoor de capaciteit der prise d'eau met 22 maal 6 M3. of met 132 M3 wordt vergroot voor !k uur, dat alle nieuw boringen kunnen wordon gebruikt. In de Raadsverga .-- ring van 20 Juni J.l. werd tot een en ander toestemming verleend. Met het oog op deze uitbreiding -r prise d'eau wendde het Gemeentebestuur van Warmond zich bij schrijven van 21 April andermaal tot B. en W., teneinde te vernemen, of na de tot standkoming van de uitbreiding nog bezwaren beston den aan de Leidscbe Duinwatermaat schappij toestemming te verleenen om Warmond van drinkwater te voorzien. Zij besloten aan het gemeentebestuur van Warmond te antwoorden, dat hun Ooilege in beginsel bereid was de ge vraagde medewerking na de tot stand koming van de uitbreiding der prise d'eau en mits deze aan de verwai. 11 u;i- gen beantwoordde, bij den Raad te eer- leer.en. Reeds voor het tot standkomen dier uitbreiding eene beslissing van den Raad uit te lokken was naar hun oor deel minder gewenscht. Blijkens schrijven van 16 dezer stelt het gemeentebestuur van Warmond ech ter bijzonder veel prijs op eene spoedige beslissing, ook van den Raad, aangezien het, indien ook 's Raads toestemming is gekregen, een aanvang meent te kun nen maken met den aanleg der noo- dige weken in zijne gemeente. Van de zijde van B. en W. bestaat geen overwegend bezwaar de zaak nu reeds bij den Raad aanhangig te maken, nu Warmond bij een spoedige beslissing groot belang blijkt te hebben, aange zien zij anders op andere wijze moet trachten zich van goed drinkwater te voorzien. Slechts zal aan de toestem ming de uitdrukkelijke voorwaarde moe ten worden verbonden, dat niet alleen de uitbreiding der prise d'eau is tot stand gekomen, doch .dat bovendien voor af moet blijken, dat de capaciteit in vol doende mate is vergroot. De risico of inderdaad zoodanige vergrooting der ca paciteit zal worden bereikt, berust dus bij de gemeente Warmond, indien zij meent reeds vóór de tot standkoming der uitbreiding met den aanleg van de noodige werken een aanvang te kun nen maken. Op grond van een en ander geven B. en W. van Leiden alsnu in overweging aan de Leidsche Duinwatermaatschappij vergunning te verleenen aan de gemeente Warmond duinwater te leveren, onder de navolgende voorwaarden: a. dat met de waterlevering geen aan vang wordt gemaakt, alvorens de aan hangige uitbreiding der prise d'eau ge heel ten genoege van hun College zal zijn tot stand gekomen en tevens vooraf gebleken is, dat de capaciteit der prise d'eau door die uitbreiding in voldoende mate ter beoordeeling van hun Collego, is vergroot; b. dat de door de Leidsche Duinwater-' maatschappij met de gemeente Warmond te sluiten overeenkomst in zake de lege ring van duinwater aan die gemeente aan de goedkeuring van hun College i3 enderworpen c. dat deze vergunning ophoudt van kracht te zijn, indien daar van. vóór of np 1 Januari 1923 geen gebruik is go- maakt. Voetbat. Op het S. M. C.-terrein werd Zondag de 2e serie uit de serie-wedstrij den gespeeld. In de eerste plaats kwam in het vekV T. J. C. IV Noordwijk tegen S. M. C. IV, welke wedstrijd bij den aanvang niet erg geanimeerd was. en zelfs loom spel werd te zien gegeven, wat ook toegeschre ven kan worden aan de warmte. Eerst na de rus!, die met 00 inging, kwam vooral S. M. C. sterker op, waarop sooe- dig een doelpunt werd gemaakt en S. M. C. de leiding kreeg. S. J. C. bestooklc wel vele analen bee doel van S. M. C., dodt over 'het algemeen werd sleche geschoten, en het einde kwam met 1—0 voor S M. C. Te drie uur nam de propaganda-wed strijd een aanvang van U. V. S. I, Leiden en A. V. V. I. .Alfen. Mooi vlug samenspel van beide clubs, waarbij A. V. V. al spoc- dlig de leiding had en een praohtschot van uit den hoek in het doel plaatste, welke spoedig nog gevolgd werd door een tweede. Hierna trad U. V. S. even sterker op. doch kon voor de rust niet anders dan van een strafschop gebruik maken om de rust le doen ingaan met 21 voor Ailfen. Na de rust gaf het beste spel Alfen en pfschoon A. V. V. npg al eens pech had, kon ze toch nog een derde doelpunt maken, terwijl U. V. S. op baar tal bleef. Wel waren 'het een^ enkele maal mooi aangevoerde ballen, die door minder juist scihoppen in geen doelpunt werden omgezet, doc-h Alfen won zeker niiet onverdiend inet 31. Ten slotte kwamen de 2e elftallen van Z. V. V. Zilk en S. M. C. nog in een wed strijd uit. waarbii S. M. C. met 10 won. Z. V. V. was dikwijls bijzonder vlug en kwiek in haar spel en gaf S. M. C. handen vol werk. Vaak was het samenspel van Zilk beter als van S. M. C. en over het algemeen zeer beschaafd. Jammer dan ook, dat een balm'1st rap bij inloopen aan den keeper te beurt viel, wat enkele Z. V. V.'ers aan rncedwil deden denken, doch werkelijk door bedoelden mistrap kwam. S. M. C. kon na de rust geen punt meer maken, doch belette dit ook nan Z. V. V., zoodat geëindigd werd mei 1—U in bet voordeel van Warmond. Zondag 1.1. was de drukte weer op het strand buitengewoon. Trams, rijtuigen en auto's konden de vertrekkende menschen- massa's niet behoorlijk opnemen, 't Aan tal fietsers Rep in de honderden. De menigte op het strand was niet te over zien, noch te - schatten. Een mooie dag geweest voor Wijk aan Zee, in casu, de neringdoenden. Het aantal baden per koets sloeg alle re cords. 't Bedroeg 460. Behoudens een klein ongeval is alles goed afgeloopen. Een fietsrijder werd door een rijtuig aangereden. De koetsier had in deze geen schuld. De fiets werd zoo goed als go- heel vernield, de rijder werd bewusteloos in café „Kennemerduin" binneng" tra- gen, maar bleek toch geen lotsel tc heb ben bekomen. De kwaliteit der bezoekers was veel min/der dan de kwantiteit. Dit is gewoonlijk zoo. Jan Rap is op zul .0 cHgor. fljaiT Trtegenwoordigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1