b eerste blad, Indrukken van den dag. Stadsnieuws DAMiAATJES DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13904 per week *025 FRANCO PER pqst PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.57V<j NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. u ""tamer bestaat uit 2 bladen. het parlementaire gevaar. AGENDA 5 AUG. Het pontje over 't Spaarne. Personalia. R.-K. Propagandaclub. Valsche Duitsche bankbiljetten. LANGS DEN WEG. Tabakswet. Jubileum Dr. v. d. Berg. Een propagandavergadering voor de katholieke voetbalbeweging. Provinciale Waterstaat. Tegen het mishandelen van dieren. Garnizoensberichten. Kerkconcert. TER AARDEBESTELLING J. DE GRAAF. 000000oooooooooooooo000000 ooooooo0000000000000000000 Belasting wegens waardever meerdering Telegrafisch Weerbericht. J< VAN ONZE RECHTBANK. Prov. Schietwedstrijd Burger wachten in Noord-Holland. r >■-<- &BONNEMENTSPR2IS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL i 7 3,25 BUREAUX! 205. Er is een tijd geweest, dat „parlemen tair" beteekende „in d<m juisten vorm", „fatsoenlijk of „beschaafd» Het zal niet lang meer duren of wij kunnen spreken fan het parlementaire gevaar in dien zin, de openbare bestuurscollege'» moeten gesignaleerd worden als gevaarlijke instel ling^ vanwaar een verderfelijken invloed °P het volk uitgaat. Hu bedoelen wij ditmaal niet de leer stellingen, welke daar verkondigd worden door personen van een andere geestesrich- ^8 dan de onze; maar wij bedoelen de ^'jze, waarop tegenstanders in die be- stuursoollege's elkander te lijf gaan, den toon, welke daar heerscht en die alleszins geschikt is om ons van nature toch al wat losbandig en ruw volk, af te stompen tot de meest ondragelijke en onbeschaafde om g^gszeden. Heze uitspraak moge wat kras lijken, de Voorbeelden tot waar-making ervan zijn helaas met tientellen voor het grijpen. Zelfs in dezen komkommertijd van po litieke malaise, bij een tropische hitte, die ieder verstandig mensch de vergaderzalen doet schuwen, zijn nog de vorige week eeaige ergerlijke staaltjes van parlemen taire verwildering voorgekomen. I'1 de Amsterdamsche raadszaal schold der heeren raadsleden een collega voor solioft en noemde diens handel de „schofterig". Door den voorzitter tot de orde geroepen, wenschte deze „heer" dit woord niet herroepen, maar herhaal de het sarrend opzettelijk. Er was geen ondere mogelijkheid om aan de daarna ontstane ruzie een eind te maken dan de Vergadering eenigen tijd te schorsen. Maar bij heropening begon dezelfde „heer" weer opnieuw van „schoft" en „schofterig". In Rotterdam voerden in de laatste raads zitting de socialisten op de meest ergerlijke manier oppositie. Een hunner Wethouders kon bij de meerderheid geen genade vin den l>ij de benoeming voor een curator voor het Gymnasium. En uit wraak daar over trachtten de roode heeren het verga deren onmogelijk te maken. Een der bla den gaf er het volgen-de beeld van: ..Er kwam steeds meer deining in de ge moederen, tot de stemming in kookhitte 6craak,te. Wethouder Heijkoop raasde en jy bijkans van woede tegen den heer 'ohters. Zijn politieke vrienden, de socia list! den lsche cdelachtbaren, raasden en rumoer- mede. Voorzitter hamert onophoudelijk en Protesteert. Hij meent gezien te hebben, dat mejuffrouw Groenweg geraas maakte onder de tafel Deze is verontwaardigd mi vindt daarin een persoonlijk feit. De Voorzitter zegt zijn woorden eerst te zul ten intrekken als mejuffrouw Groenweg verzekert zich aan het haar ten laste ge legde niet te hebben schuldig gemaakt. De heer Liihrs, somber maar ridderlijk, beweert, dat niet zijn partijgenoote, maar j het met Zijn vloeier heeft gedaan. De heer Schouten heeft hetzelfde waargeno men als de voorzitter. En mejuffrouw Groeneweg legt de gevraagde ontkenning niet af." Dat is de veredelende invloed van de vrouw in de openbare lichamenl In een ander blad ving de raadsover- zichtschrijver zijn beschouwingen over de zelfde zitting aldus aan: „De vacantie had een groot aantel jeug dige vaderlanders naar de publieke tribu ne gebracht, die aldus de raadszaal eens op hun gemak konden aanschouwen en allicht, naar het oordeel hunner ouders en verzorgers, meteen een les zouden kun nen opdoen in parlementaire welsprekend heid en parlementaire vormen, welke na tuurlijk het kenmerk zijn van de verte genwoordiging van de eerste havenstad des Rijks. Wij vreezen intusschen dat gis teren die les al zeer averechtsch is geweest. Immers, terwijl tot dusver onze Raad zich te dien 'aanzien nog gunstig onderscheidde *<m andere lichamen van dezen aard, teek hij gisteren ook in slaat te zijn af e.,diU«tt nog tot beneden Amsterdamsch peil." J^ad, op de publieke tribune van °Penbare lichamen is niet veel goeds 'e«ren. h( a®r '1 is helaas niet enkel de loon vergaderzalen van onze bestuursli- men, die het tegendeel van de taal h opvoeders les volks doet hooren, de Seest, welke in de debatten vaak heerscht, ls' mogelijk nog verderfelijker. Hmi ervarene als de Kameroverzicht- schrijver van het „Handelsblad" deed daarover dezer dagen oen boekje open en toonde aan de hand van de jongste Eerste en Tweede Kamerdebatten aan, hoe diep het parlement aan het "kinken is. „Hoe ver achter ons ligt de tijd, schreef hij, waarin het onbehoorlijk werd gevon den om te snuffelen in personalia en om deze in de publieke behandeling van een publieke zaak te mengenl Wij herinneren ons, van een kwart eeuw geleden (maar 't lijkt al veel tenger herl) menige socia listische vergadering waarin een spreker, zoodra hij maar even een argument ad ho minem bezigde, zich hoorde toeroepen: „Niet persoonlijk wordenl" Zoozeer zat het Hollandsche begrip van fatsoen zelfs bij de zeer eenvoudige bezoekers van die verga-deringen er toen nog in! Men verge lijke met zulke volksvergaderingen van weleer eens onze Parlementsvergaderingen van thans, vooral die van de Tweede Ka mer. Er gaat van deze laatste haast geene meer voorbij zonder persoonlijke hate lijkheden en opzettelijke kwetsingen. Maar veei erger dan deze fgrofheden zijn de persoonlijke verdachtmakingen, het snuf felen en snorren naar een element van mo gelijk persoonlijk belang bij den politieken tegenstander. Wanneer men den omvang waarneemt, dien deze volksvergiftiging door middel van Kamer-speeches en van persartikelen heeft genomen, dan moet mer wel mismoedig vragen: Waar is, in de twintigste eeuw, in het openbare leven van Nederland, het Hollandsche fatsoen gebleven? Want er is weinig meer van over. En aan de hand van de Djambi-debatten met de schandelijke uitvallen tegen den heer Colijn, met herinneringen van tal van ernstige beschuldigingen aan het adres van oud-ministers en Kamerleden-voorzitters van Regeeringscommissies in den distri- butietijd, wordt dan aangetoond, h-oe een deel van ons parlement langzamerhand ge worden is een legertje politieke drijvers, belust op sensatie en schandaal. Wie zijn medemenschen goed bekijkt en beluistert, kan den verderfelijken invloed, welke van deze hooge stoelen geregeld over ons volks uitgaat, ontwijfelbaar zeker aanwijzen. Belustheid op sensatie en ver dachtmakïng, verruiming van omgangsvor men is duidelijk merkbaar in een groot deei van de dagblad- en vakpers, op verga deringen, in het vereenigingsleven, in den dagelijkschen omgang. Aan dien invloed dachten wij, toen wij dezer dagen lazen, hoe een ambtenaarsver eeniging tegen een hoofdambtenaar optrad. De Centrale Ambtenaarsbond richtte tot B. en W. van Amsterdam een adres waarin o.a. wordt gezegd, dat de leidende hoofd ambtenaar van het Bevolkingsregister sinds Januari 1921 met ziekte-verlof af wezig is, waaraan wordt toegevoegd „dat algemeen wordt aangenomen, dat van werkelijke ziekte geen sprake is." Naar aanleiding daarvan deelde deze bet'chtte hoofdambtenaar, de heer Van Wagtendonk, in het publiek mede, dat hij niet sinds 1 Januari, dooh sedert 7 Maart afwezig is, en dat hij een schrijven had ontiangen van zijn dokter, den heer E. van Dieren, waarin deze de bovengenoem de toevoeging een schandelijke insinuatie noemt. Dr. Van Dieren besluit het schrij ven met de volgende verklaring: 1. „Als behandelend geneesheer van den heer Van Wagtendonk voel ik mij vre- plicht te verklaren le, dat Z.Ed. ruim een jaar geleden onder mijn behandeling kwam: 2e. dat ik hem reeds loen, den raad gaf ziekteverlof aan te vrage», waartoe hij niet te bewegen was; 3. dat hij ten slotte zeer ernstig ziek geworden is, en geruimen tijd (bijna 2 maanden) bedlegering is geweest; 4. dat hij vervolgens tot herstel van ge zondheid eenigen tijd naar buiten is ge gaan; 5. dat hij thans zeer veel verbeterd is, maar dat ik hem nog heb moeten afra den zijn werk te hervatten." Waar zullen wij belanden, wanneer het systeem van verdachtmaking, hetwelk blijkbaar in onze publick-rechtelijke licha men ingang heeft gevonden, gaat door dringen tot alle lagen onzer bevolking? Het wordt hoog tijd, dat tegen dit ge vaar van het parlementarisme, hetwelk over de grenzen al zoo onnoemelijk veel kwaad heeft gedaan, ook hier te lande ste vig front wordt gemaakt. Soc. „St. Bavo". Rederijkers 8 uur. Familie-Bioscoop. Kleine Houtweg 12 Voorstelling- Oud-Holland. - Verwulft. Strijkorkest. Spaarbank „St. Roza". - 7-30-8-30 u. Patronaatsgebouw, Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uitgezonderd Zaterdags en Zon- en feest dagen. toegankelijk. Tot ons genoegen vernemen wij dat het raadsvoorstel tot 'heffing van veergeld bij het passeeren van het pontje over het Noorder Buiten-Spaarne door den betrok ken wethouder zal worden teruggenomen. Het komt dus niet in behandeling. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Bisschoppelijk In specteur van het R. R. Bij,z. Onderwijs in het Dekenaat Haarlem den Wel- Eer w. heer J. C. Aalberse (Rector St. Jaeobs-Godshuis) als opvolger van den Z.Eerw. heer pastoor B. J. Schrandt (O. L. Vr. Rozenkrans en H. Dor miniens). Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde de heer J. L. Snoek, alhier. De R.-K. Propagan-daclub houdt Vrijdag 5 Augustus een vergadering in het gebouw „St. Bavo", des avonds 8 uur. Alle propagandisten en zij, die belang stellen, worden uitgenoodigd. Belangrijke punten zullen aan de orde zijn. Als spre ker zal optreden de WelEerw. heer kap. Keijzer. Het bestuur rekent er op, dat alten aanwezig zullen zijn. C. J. v. W., uit Haarlem, schrijft in de „N. R. Ct." dato 1 Aug.: De vorige week niet mijne familie op reis in Duitschland zijnde, over kwam ons het navolgende. Voor de afreis had ik aan een bekende Holl. Bank op het Damrak te Amsterdam Marken gekocht. In Hannover bleek evenwel op het postkantoor, dit 48 bankbiljetten e'k van, 50 R.M. valsch waren, waarom trent mij natuurlijk te voren niets be kend was. Het gevolg bleef niet uit. De post directeur van Hannover een oud- officier liet mij onmiddellijk ar resteeren tot groote schande van mijne familie en jeugdige kinderen. Onder geleide van 2 rechercheurs en een man van de Rijksweer werd ik naar een hok in het politiebureau ver voerd, benevens mijne zwager, die bij mij was en een kindje van 2l/3 jaar bij zich had. In hoeverre deze heethoof dige porstdirecteur het recht had mij te doen arresteeren, zal later blijken. Hij vergat, dat ik vrijwillig mijn pak ket banknoten ten postkantore afga! ten onderzoek. Hij heeft ztinh dus ern stig misdragen, waarvan ik bereids de Duitsche regeering ia kennis stelde. Na 21/» uur opgeborgen te zijn, kwam bericht, dat wij „onschuldig'' waren. Evenwel moesten onze kamers in het Hotel onderzocht worden. Opnieuw schandaal dus. Vervolgens weer naar het politiebureau geleid, werden wij vrijgelaten op grond dat bewezen was dat geen meerdere valsche bankbil jetten in ons bezit waren, wij geen valsche munters doch voor genoegen op reis waren. Elk Hollander zij dus op zijn hoede. Onder de 50 R.M. biljetten is enorm veel valsch bij. Laat uwe papieren nazien en verlang van de Bank, waar ge koopt, dat de nummers genoteerd worden. Het zal u het vernederende besparen, wat mij overkomen is, ter- wijt een woord van afkeuring aan de betrokken Bank, die aan haar afd. Valuta zulk onbekwaam personeel lied 'geplaatst, dit niet eens weet wat echt of valsch is, op zijn plaats is. C'oioert. Rij genoegzame deelname (voorverkoop) zal d .or de Haarlermcae Orkestvereeniging op Donderdag 11 Au,g. a.s. een populair concert gegeven worden in do groote zaal van de Vereeniging. innuan saHcnamM Brandt Als je in de Smedestraat loopt en uit het politiebureau haastig een inspecteur ziet heensnellen op de fiets, gevolgd door een agent, die, nog sneller, ais tri zou uiui-en, de Lange Wijngaardstraat in- sjeest reken dan maar dat er brand is, althans, dat er voor brand alarm is ge maakt, wat gelukkig niet altijd hetzelfde Zoo was het vanmorgen ©m 9 uur ook zag z®lfs de een-paards slangcnwa- g buiten staan. Maar bewegingloos, zon- er paard, en ik meende al, dat bovenbe doelde aanwijzingen ditmaal niet de be- teekems hadden, welke er anders heusch aan dient te worden gehecht, toen i'k an mt de verte het spui thuis je van de lien in het oog kreeg, een rappe vrijwilli ger een der deurtjes kwiek zag openen en als een hinde hecnsnelbn met iiet ranke, glimmende siangenwagentjè achler zich. Maar de éénpaards-siangenwagen stond nog bewegingloos, zonder paard. En die toestand duurde nog een paar minuten, wat ik zeker lang, heel lang, zelfs ongeoorloofd lang mocht vinden in de gegeven omstandigheden. Eindelijk kwam de opvolgster van Jetje, voorgeleid door den stalbaas en 1111 storm de liet paard snuivend in den frisschen ochtendwind ter brand! Die brand of wat er dan op geleek, was een heel eind uit de buurt en op een gevaarlijke plaats, zooals het bericht elders te kennen geeft. Nu liep alles nogal goed af en er ge beurden geen onheilen. Maar het had an ders kunnen zijn en dan had de minuten lange vertraging met het aanspannen van ■het paard wel eens gevaarlijk kunnen zijn! Art 31 van de Tabas wet treedt mor- gen in werking. Van dien datum af tot 4 September toe, zijn er bij den ontvanger van de accijnzen, Klein Heiligland, Kamer no. 9, voor hande laren, fabrikanten., winkeliers, hou ders van lunchrooms, hotels en res taurants, voor tappers, verlofzaken, scheerwinkels enz. enz., aangiftefor mulieren verkrijgbaar voor liet ver krijgen van bedrijfsverguiming tot ver koop van tabak, sigaren, cigaretteu, pruimtabak en snuif (f 5 per jaar). Vandaag herdenkt Dr. v. d. Berg den dag waarop -hij voor 30 jaar zitting nam in den Haarlemse-hen gemeenteraad. Van het gemeentebestuur van Haarlem ontving de jubilaris een fraaie bloomen- mand. Hedenmiddag -komen de raadsleden -hun nestor Naar wij vernemen, organiseert de R.K. H. V. V. „De D ami aten" einde dezer maand een groote propagandavergadering voor de katholieke voetbalbewcging. Als sprekers zulten optreden de Zeer- Eerw. Pater Borromaeus dé Greeve O.F.M., die elders al eenige malen zijn redenaarstalent stelde in dienst der katho- lene sportbeweging, en de heer Henk Bus te Maastridht. de voorzitter der Federatie van R.K. Voetbalvereenigingen in Neder land. Aan den ingenieur van den Provincialen Waterstaat J. L. Boreel, is met ingang van 1 September eervol ontslag verleend, in verband met zijn benoeming tot ingenieur in den polder Walcheren. In zijn plaats is benoemd tot ingenieur le klasse, de inge nieur N. Biezevetd. Wij ontvingen het volgende uittreksel van hot verslag van den Inspecteur der vereeniging tegen het mishandelen van diren voor Haarlem en omstreken over de maand Juli 1921. Wederom weri herhaalde malen kreu pelheid bij trekpaarden waargen .men en den eigenaars of voerlieden hierop ge wezen, terwijl verhinderd werd dat de dieren gebruikt werden. Een geval van mishandeling van paar den. gaf aanleiding dat proces-verbaal tegen den bedrijver werd opgemaakt. Op de ernstige belofte van dozen, dat hij zich in het vervolg van wreedheid onthouden zal, is voorhands van aan gifte afgezien. Echter wordt het oog op hem gehouden. Er moest menigmaal worden opge treden togen harlelcoze behind.ling van trekdieren. Veie honden waren slecht ingespannen, anderen ondoelmatig ge- tuigd, veelal tot kwelling voor de dié- ren. Hiertegen werden de noodige maat regelen getroffen. Het aantal honden en katten, gedu rende deze maand in de asphyialie- inrichintg pijnloos gedood, was weer zeer groot. Wij telden niet minder dan 37 honden en 78 katten, waaronder 34, af komstig uit den Kennel Fauna, waar ze als zwervers waren binnengebracht. Opvallend was hel, dat deze laatsten over 'f alge meen heel jong waren. Dit geeft aanleiding er op te wijzen, dat er met den eigenaar van den Kennel getroffen regeling hoofd zakelijk beoogt, het pubdiek in de gelegen heid te stellen, verloren geraakte dieren, daar op te vorderen. Het gevolg moet niet zijn, dat pas geworpen jongen, waarvan men zich wenscht te ontdoen, noodeloos gedurende cenige dagen voor rekening der vereeniging in het leven gehouden worden. Zulk jong goed behoort te worden ge bracht naar de Asphyriatie inrichting op het Phoenixterrein bij den spoorbaan, ge opend dagelijks van 24 uur, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De 2e luitenant van Aanholt van het 'O6 Reg. Infanterie wordt overgeplaatst bij het 22e Reg. Infanterie te Ede. UrlusRobert. Eo beroemde tenor Ja.'. Urlus zong bet lied „Nocturne" en het Panis An gelicus van Franck, de aria „Ingemisco ait het Requiem van Verdi" en twee liederen van Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen en Um Mifeternacht. Alléén do keuze van het Requiem-frag- f110111 is gced. F ranch's Nocturne kan niet in do kerk gezongen en gespeeld worden; en wie kiest nu dit Panis Angelicus! En eindelijk moesten nog de uiterst sen sitieve liederen van Mahler getuigen hoe slecht ©en zanger als Urlus over een kerkconcert denkt. Met de liederen van l'ranek treedt hij op als een dilletant van de akelige soort; n.m. als iemand die niets weet van schoonheid, maar die zoogenaamde nummertjes kiest om als stombezitter gevoelig mee te geuren. Zijn zingen maakte geen ander effect; ieder onderdeel van Nocturne was onjuist, van phraseering naar artistielcen eisch was geen sprake, zijn voordracht heeft geen enkele goede kwaliteit. Voor zoover er bij den groote Verdi-aria iets van breed heid moet zijn, droeg Urlus de tonen wel ver weg, maar men miste ook hier het wezen der melodie. De lichtheid der hooge Italiaansche tenor-melodie ver staan tenoren als Urlus in 't geheel niet. Men volgt intusschen, in letterlijken zin met pijnlijke aandoening, de telkens te rugkomende expansie dezer stem, een expansie die er uitgeknepen wordt, die met de muziek geen verband heeft, en op ik weet niet welke merkwaardige tech niek steunt. Die stem wringt zich altijd. Urlus zong bovenien alles juist even te laag, wat den meest goodwill enden luisteraar toch hoofdpijn bezorgt: Aldus was de oanen in het Panis Angelicus. bepaald treffend! Ver verwijderd van de waarheid was ook het zingen der Mahler-liederen. Urlus zingt ze eenvou dig als groote, zware Wagner-aria's.-Het slot van Um Mitternacht klonk bulde rend. Het lag inderdaad niet aan den orga nist G-eorge Robert dat ook dit Kerk concert dilletanterig-stijlloos was. Hij was vóór de Eranck-liederen begonnen met het zoete Prelude in B. maj. van Saint- Saëns, wat hij zéér goed descreet en teeder van kleur voordroeg. Later speelde hij het eerste Oharal van Oésar Eranck. De ongeschiktheid van het groote orgel eischt o.a. in de Cha- ralen van Eranck nogal wijzigingen, die op belangrijke plaatsen het relief van de melodie moeten schenken. Het blijft een moeilijke kwestie. Robert deel in liet stuk goede dingen. Een ongelukje in de eerste helft kwam waarschijnlijk .buiten zijn schuld. De crescendo tegen het einde was zéér goed. Overigens zijn ,er meerdere plaatsen waar ik zijn voor dracht niet 'karakteristiek vind. Als het beste en werkelijk boeiende in den avond moet ik Robert's voor dracht van Bach's Passa-caglia noemen. Het was uitstekend, dat hij de breede rust van het rythme tot 't eind beheerschte, de stemming ernstig en grootsdh hield ge tuigde van zijn echt organisten-talent. Men luisterde er met genoegen naar. Zijn bege leidingen waren héél goed. H. F. A. Hedenmorgen werd 't stoffelijk overschot ter aarde besteld van den op zoo ongeluk kige wijze om 't leven gekomen 15-jarigen J. de Graaf. In de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara werd om 8 uur de plechtige Re quiem opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor H. J. I. Wentzel. Een zestigtal Patronaatsjongens nader de tot de H. Tafel. Bij de overbrenging naar het kerkhof sloten de patronaatsleden zich achter de lijkbaar aan. De beaarding werd verricht door den WelEerw. Heer A. J. Ratté. Op het kerkhof was veel belangstelling. Groote Houtstraat Vereeniging. Voor de leden van bovengenoemde vereeniging za! op Dinsdag 9 Augustus a.s. in het café van het wandelbosch Groenendaa'I een ge zellige bijeenkomst worden gehouden. De tuin zal ft giorno verlicht zijn, ter wij! de avond wordt opgeluisterd door muziek, voordracht en zang. De leden hebben toegang met twee da mes, terwijl in het sigarenmagazijn van den heer Langeveid, Groote Houtstraat 140 voor leden nog introdnetiekaarten ver krijgbaar zijn ad f 0.50. Gemengd koor „Polyhymnia". Men deelt ons mede: De prijzen, welke door bo vengemeld koor, gedurende het ongeveer vijfjarig direoteurschap van den heer Wil lem Hespe op verschillende wedstrijden zijn behaald, liggen thans geëtaleerd in den muziekhandel van den heer Alphenaar, aan den Kruisweg alhier. Brar.dje. Hedenmorgen omstreeks 9 uur werd brand gealarmeerd in de lak fabriek aan den Sebalkwijkerweg. Onmiddellijk waren de vrijwilligers ter plaatse. Er bleek nu dat een pot met oiie waa overgekookt en de vlam daar door ia de schoorsteen wa3 geslagen. Met zar.d werd 't vuurtje geblu3cht. De staf der brandweer was aanwezig. Tuist. Een tweetal „vrienden" kregen Woensdagavond een woorden:, is- seling die zoo hoog liep, dat B. het nocdig oordeelde z'n kamaraod W. dus danig met een hard voorwerp kennis te laten maken, dat deze een bloe:lend hoofdwonde bekwam, die in 't Gasthuis moest worden verbonden. W. heeft B. terzake mishandeling aangeklaigl. Vertraging. Gistermiddag 12 uur reed een tram hoek Wagenweg-Hazepa- tersiaan uit de rails en daar de grond tusschen de rails opgebroken was zakten de wielen diep in het zand. Spoedig arriveerden een vrachtauto met werk volk en gereedschap van de rend e en eenigen tijd later was de tram weer in de rails. De dienst werd door over stappen gaande gehouden. ,J)e Eendracht". Gisteravond 'had in de groote zaal der Soc. Vereeniging een bui tengewone ledenvergadering plaats voor de leden der Goop. Ver. „De Eendracht". Tc ruim half acht opende de voorzitter, de heer L. "Modoo, met een welkomst woord de vergadering. Deze vergadering was U'i'tgesehreven om de plannen van samensmelting, tusschen de drie der grootste coop, vereenigingen, nl. „De Eendraoht", „Eigen Hulp" en de „Voor uitgang", tc besproken. Namens het be stuur werd dat plan toegelicht door den voorzitter (die een warm voorstander van het plan bleek te zijn), terwijl door den heer v. Vliet, tegenstander van de fusie, het „tegen" werd besproken. Hierna voerden tal van leden het woord over dit onderwerp. Het bleek echter dat de meesten tegenstanders van de fusie waxen, zoodat na een langdurig debat het voorstel in stemming werd gebracht en werd verworpen met 212 tcgerr 76 srt. Verschenen is het voorloopig ver* slag mizake het wetsontwerp tot hef fing van een belasting wegens waar devermeerdering van onroerende zakea ten behoeve van de gemeenten. We hebben eens geïnformeerd bi; een deskundige of dit wetsontwerp, indien het eenmaal tot wet verheven mocht worden, voor de Haarlemsche schatkist van veel belang zou zijn. Deze deskundige meende, en, me dunkt, ook leeken komen wel tot dat inizicht, dat er voor Haarlem voor loopig niet veel uit te halen is. Vooral daar het tijdstip, waar vanaf gerekend moet worden, 1 Januari 1921 zou zijn. Het staat immers, ook voor Haarlem, vrijwel vast, dat van de waardever meerdering van onroerend goed, in den zin van prijsstijging, in de eerst komende jaren geen sprake is. Voor Haarlem, zooals het thans reitt en zeilt, zal de belasting overigens wei nig voordeel opleveren,, want de waarde der onroerende goederen in de stad Haarlem zelf, zal, in vergelijking met de waarde, die zij op 1 Januari 1921 haddien, niet zooveel hooger worden in afzienbaren tijd. Wat anders kan het echter zijn, indien de annexatie eenmaal tot stand izal zijn gekomen en dear uitvoering van werken en een grootsch opge zette uitbreiding wellicht vele onroe rende goederen, terreinen en behui zingen, in waarde zullen stijgen. We denken bijv. aan de terreinen in de Omgeving van het haventerrein. Voor den tijd, die na de annexatie komt, zag onze deskundige dus wel een dankbaren tijd voor de opbrengst van een dergelijke belasting tegemoet. Medegedeeld door het Kon. Met. Insti tuut te De Bildf. Naar waarnemingen ver* richt in den morgen van 4 Augustus 1921. Hoogste barometerstand 768.0 Rennes. 1 Laagste barometerstand 747,6 Thor sha ven. Verwachting van den avond van 4 Aug. tot den avond van 5 Augustus. Matige westelijke tot zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk ■weer regen, aanvankelijk iets warmer. Jubileum Dinsdag 9 Augustus hoopt de heer H. G. N. Leeflang den dag te her denken, dat hij 12 H jaar koster is aan <fz PatersKerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Ursns. De eerste Slingerbal-ploeg van „Lrsus" speelde Woensdagavond eer/wed strijd tegen „Batos I" en won met 20. Vocaniie. De vacantiestemming heeft de recht bank aangegrepen. Op de zetels van officier, griffier en rechters vreemde gezichten, die je anders met of zelden ziet. Op de publieke tri bune man noch muil; geen verdedigers zwerven door de hal noch wachten in de saai. Zelfs de getuigenbanken zijn lee» en de beklaagden komen niet ópdagem Ook hen heeft de vaeantiestemming aan gegrepen en zoodoende konden eanige zaken niet doorgaan, omdat beklaagde noch getuige op tijd verschenen waren. In andere liet de delinquent verstek g ;an.' Wijders wa3 er trouwens ook niet veel van belang. Een eisch van 2 maanden tegen een plankendief; een zaak met gesloten deuren en dan nog eqn viertal beklaagden, dis fiinken straf krijgen voor het zich vergrijpen aan andermans goed. Met zijn vieren hebben (H. W. J L. Wi J. V. d. V., P. a v. u. M- en H. v. R.) zish in de nacht van 27 Jum vergrepen aan gereed.chao, dat ge- borgen was in een schuur op Sshoten. Bovendien heeft J. op 29 Mei een fiete ontvreemd uit esn bergplaats op Zand- voort. Tegen hem en v.~ d. M. werd B maanden gev. straf ge ischt, tegen v. R. 10 mnd. gev. straf en tegen v. d. V. een knaapje van 16 jaar, 4 maanden tucht huisstraf. Overigens vaoantie-goed, mit galera brandhout, zooals oneerbiedig de term luidt onder collqga's. De Provincie Noord-Holland z.l inge volge de uitslag van de gehouden schiet wedstrijden, die we reeds in ons nummer van Maandag j.l. opnamen, op de natio ns e eindweistrijd te 's-Gravenhage door de volgende Marga-vijftallen vertegenwoor digd worden. Klasse A: Hitlegom, Nibbixwoud, Op perdoes en Zuid-Scharwoude. Klasse B: Yinkeveen, Schoten, Uit hoorn, Wognum en Ouder Amstel. Klasse C: Mijdrecht, Volendam, Uit hoorn, Wognum en Vinksvecn. Op straat gezet. Woensdagavond werd het gerin, wonende Camphui s.r. at 23, gerechterlfjk uit de woning gezet. Hnisgenootan zoowel als inboedel von den een onderkomen J)ij familieleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1