Binnenl. Nieuws. 13de Esperantisten congres. BUITENLAND FEUILLETf )N~ Onder Valsche Vlag BINNENLAND DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1921 J"™b VERDIENDE AFSTRAFFING. DE PLANNEN VAN LLOYD GEORGE. DE ENGELSCHE DELEGATIE NAAR DE VOLKENBOND-VERGADERING. De toestand in Ierland. RUSLAND. een politiek negercongres. GEMENGD BUITENLANDSCHE BERICHTEN. tweede deel De dreunends slagen üer klok van den toren der naastbijzijnde kerk, die 5}et middernachtuur aankondigde, de- den haar plotseling uit hare mijmering °n^*aken. Voorzichtig om Sophie, die naast de3! slieP. niet te wekken, opende zij eur sloop op de teenen de-trap dié nfar het salon. De straatlantaarn, SD t^enover het huis stond, ver- nreiqde h.er een f]auw schemerlicht ten^kte het haar mogelijk de kran- iap vinden, die op een zijtafeltje gen. £ren oogenhiih later had zij zich n haren buit meester gemaakt en en zoo zacht, als zij gekomen was, en terugtocht aanvaard. Een bang voorgevoel omzweefde aar als een donkere, onbepaalde scha- uw, toen zij onhoorbaar door de lange S'°°P. maar zij schudde vast be- en het biigeloovige gevoel van angst van zich afde werkelijkheid eischte te veel. Zij sloot de deur van haar zol derkamertje en begon nu, terwijl zij het laag neergebrande kaarsje zoo dicht mogelijk tot zich trok, de advertentie te bestudeeren. „Gevraagd een huishoudster," las Augusta half luid. Zou zij het durven wagen zich voor die betrekking aan te melden Een weinig nadenken over tuigde haar maar al te zeer, hoe onge- schlikt zij voor zulk een betrekking was. Moedeloos legde zij de krant wag en nam een andere ter hand. Haastig doorliep haar oog de velerhande ad vertenties. Plotseling uitte zij een zacht „God zij dank", terwijl het papier uit hare bevende handen gleed. In de volgende seconde had zij het weer opgenomen en las met. en kloppend hart gtelkens weer de weinige regels, die haar hoop gaven op ver ossing uit haar tegen woordige, ondraaglijke positie. In een dusdanige betrekking kon zij voldoen „Maar ik zal mij oogenblikkelijk moeten aanbieden, dat niemand an ders mij voorkomt," fluisterde zij. „Ik schrijf morgenochtend dadelijk. Maar., wat moet ik beginnen als die dame ver van Breslau woont Zoo lang ik in de nabijheid van Max ben, schijnt nog niet alles verloren." De vlam der nu geheel verbrande kaars werd plotseling zeer hoog en zonk dan sissend in elkaar. Niet zonder moeilijkheid slaagde Augusta den volgende dag er in, eenige minuten tot het schrijven van den brief te vinden. Vijf, zes dagen waren verloopen Augusta stond, in gedachten verdiept, aan het raam der kinderkamer, zonder te merken, dat Casimir de schaar van de tafel namen daarmede begon den boezelaar zijner zuster in lange, onregel matige reepen te knippen. Een uitroep van verontwaardigde verbazing werd eindelijk achter haar geuit, en toen zij, daardoor ruw tot de werkelijkheid teruggeroepen, zich verschrikt omkeer de, stond zij plotseling tegenover haar tante. „Een onbruikbaarder schepsel, dan gij zal wel nauwelijks zijn te vinden Waarvoor zijt gij anders hier, dan om op de kinderen te passen Augusta had zich gehaast het ge vaarlijke werktuig uit de kinderhand weg te nemen. Een luide schreeuw was daarvan bet natuurlijk gevolg, en Mar- ONWAAR EN ONEERLIJK. DE KELLNERSSTAKING. sa, öf uit spijt over het lot van haar boezelaar, öf uit medelijden met haar broertje, schreeuwde al even hard mee. Mevrouw Lehmann hield zich, nadat zij tevergeefs had getracht de rust te herstellen, met beide handen de ooren dicht en liep naar de deur om Sophie te roepen. Deze verscheen, en haar bespraaktheid, ondersteund door een flink stuk taart, slaagde er in zich ge hoor te verschaffen. ..Ik begrijp niet, waarom gij niet evengoed als Sophie de kinderen stil kunt houden," merkte mevrouw Leh mann op, die nu meer tijd had, zich met Augusta bezig te houden. „Wie weet, welk ongeluk er gebeurd was, indien ik niet toevallig hier was gekomen." Augusta gevoelde, dat de ontevre denheid harer tante dezen keer niet geheel ongegrond was, maar haar trots verzette er zich tegen, haar fout te bekennen. Mevrouw Lehmann liet gaar geen tijd om tot bezinning te komen. „Ik kwam hier om u te spreken, maar het zal beter zijn, dat wij de zaak in 't salon afdoen. Sophie, blijf gij zoo lang bij de kinderen." „Ia. ia. tanta laai Sophie bii w. blijven," zeide Marsa. „Zij speelt zoo mooi met ons. De juffrouw doet niets dan huilen en ons beknorren." Casimir had juist een reusachtig stuk taart in zijn mond gestopt, en daarom vergenoegde hij er zich mede door een krachtig hoofdknikken zijn instemming met de woorden zijner zuster te kennen te geven. Mevrouw Lehmann nam afscheid van de kinderen en wenkte Augusta haar te volgen. In 't salon trof Augusta haar beide nichten aan. Clementine groette haar met een nauwelijks zichtbare bewe ging van het hoofd en verdiepte zich dan weer in haar lectuur. Olga, die in een schommelstoel lag en zich aan het zoete nietsdoen overgaf, wierp haar een minachtenden blik toe. „Nu mama „In de kinderkamer was,gelijk altijd, een helsch leven," zeide mevrouw Lehmann, terwijl zij plaats nam op de canapé. „Het is tijd, dat er een einde komt aan dat getob ga zitten," zei ze tot Augusta. Deze drukte haar lippen samen en nam zwijgend op den aangewezen stoel plaats. Een>£& dagen celeden had men hav uit Erzenbach de kleine som gezon den, die haar, na betaling van allo schulden, nog was overgebleven was het dus niet beter te bedanken voor de haar met weerzin verleende gast vrijheid harer tante, in plaats van te wachten totdat men haar de deur wees? Maar ofschoon haar hoogmoed niet was gebroken, had Augusta toch in de school des ongeluks groote vorderingen in de moeilijke kunst van zelfbedwang gemaakt. Vastbesloten hield zij de scherpe woorden terug, die haar op de lippen zweefden. Het vinden eener pas sende betrekking scheen dan ook on eindig moeilijk te zijn. O, waarom toch kreeg zij nog geen antwoord op haar schrijven. „Augusta," begon mevrouw Leh- mann na een weinig nadenken, „toei ik onlangs, op de getuigenis der kind» ren afgaande, u beschuldigde, achtei mijn rug een kennismaking te hebben aangegaan met een heer, die daaren» boven zoo goed als met Olga is ver- loofd, hebt gij gewaagd, het te ont kennen, ofschoon gij niet kondet ock chenen, met hem een samenkomst te hebben gehad. Tweede Blad, neirprtermi(*clas 'ie vijf uur zijn do deei- ran n ^-a ^sPeranto-vóórcongressen ruL fvf Gn D'^on, ten getale van Pr-a» lderd in oen extra-trein te Duii«pl,aangek°mGa- Aan de Baheemsch- e 8rons en vorder op de geheele ~are'ï den congressisten alle faeili- gaeo eiieon<lgeen visitat'e der ba der ]8f ?*®kmpeling der paspoorten, zon- u geconstateerd. was, of ze in orde waren. Aan allo stations wapperde de groene perantovlag ou stonden Esperantisten atari wacatkamers van hot Wilson- wilhf"i Waj (l0Or de spoorwegdirectie wel- enit afgestaan ah ontvangzaal, ter een ''I bovendi°11 voor de congressisten r.abat van 50 pet. op de spoorprijzen D gestaan. 0 wij en twintigbonderd deelnemers aan hoi -• gea n8rei waren bijna allen reeds L. rr'veerd. De beambten van spoorwe- ken' !°'eSTaaf, telefoon, post, allen spra- Asporanto. no,^8eeren in hotel Imperial met óveri g6 8 ^e'er'a:^ersi» twee Italianen, kon-e, injaarden' !jer v'i:8tui8 overge- twei Oataloaiirs, één Amerikaan, /■o P bet eiland Zofin in de Moldau t Phia-eiland) is bet centrale punt, waar 6a kunnen verpoozen, brieven schrij- 6;J» kennis aanknoopea of vernieuwen: groote restauratie met z:er grooten Uln- Daarin bevindt z'ch gedurende de 6® eelo wo.ik o i vil dig po tkantoor. tela boekh; 'graaf, telefoon, bureau de change, Jjmande!, en al wat men wenschen kan. 'ateren is juist de staking der bank- dat'11^11 in 'um nadeel geëindigd, zoo- degenen, die geld gedeponoerd had ken 8r kfaandag over kunnen beschik- Ouder de honderden en nogmaals hon- erden treffen we er velen, die we ^Ut! ton: 't eerst drukken we de hand jA11 Professor Alb. Alessio uit Padua. een der zaalhoeken zit een gansche groep Katholieken bijeen. We worden a erhartelijkst in hun midden opgeno- ?.en' Dan treffen we o.a. Mgr. Dr. vnesswoin uit Budapest, Dr. Metzger uit Graz, Professor Miolert uit Breslau, Dr. Hotzelt uit Neurenberg, pastoor Eranz Wirth uit Höflitz (Tsjecho-Sl- wakijo), Walter Knopf uit Beuthen, (Silezie), Pierre Muffang uit Parijs en nog vele anderen. Tijdens het Esperanto-congres zal dan cok een voorvergadering gehouden wor den van de Katholieke Internationale (om verwarring te voorkomen: de Ika.) Het programma voor die vergadering >p Dinsdag 2 Augustus luidt: H. Mis om 8 uur in de kerk der ^isheeren, mol predikatie in Esperan- daor pastoor Plank uit Weenen. Voor ven t s wordt er gelegenheid gege- ij,q biechten, (in 't Esperanto). Jcho ne.?011 uur heeft in het aartsbis- plaatsSeminarie de vergadering is vn 'i Waarvoor -het volgend program vastgesteld; tari8gr°° door doa a'gemseuen seere- rin^nVt4n <*o Ika; en voorts redevoo- do heeren J. Zelenka uit ju» ja' Heilker uit Holland, Prof. q er^ uit Breslau en Hans Sappl uit _iaZj respectievelijk met de onderwer- do huidige situatie der Ka- ooheko kerk in Tsjocbo-Slowakije; Ka- fkoüekcn uit alle landen, vereenigt u; jtot Esperanlo als de wereldtaal van let Pinksterfeest en de vereeniging van de jongelingschap der wereld. 'n ^!wi?tT*10T?ea ,e den uren werd n D gin is opgedragen door i gr. Dr. liesswein, geassisteerd door een Rumecnschen en een Tsjechi- schen priester. Een schitterende preek werd gehou den door den oolc in Holland niet on bekenden Dr. Metzger, die behalve een groote schare Katholeken, ook ontel bare andersdenkenden onder zijn ge hoor mocht tellen. 's Namiddags le half drie had de plechtige opening plaats van het der tiende universale Esperanto-congres. Van de Nederlandsche pers was ver tegenwoordigd de „Nieuwe Courant", welker correspondent met ons was meegereisd en dit blad. Door den correspondent der „Nieuwe Courant" werd ons verteld, dat hij alles deed op kosten der.Tsjecho Slovaaksche regeering evenals de correspondenten uit vele andere landen. De groote zaal van het Representan tenhuis was beneden, boven en overal gevuld. Op het podium hadden tal rijke Voorname personen plaats ge nomen. Aan het hoofd der bestuurstafel zat de Tsjechische minister van Onderwijs. Het presidium werd waargenomen door den heer Koramyt, professor aan de universiteit van Praag. Onder bege leiding van machtige orgeltonen werd door bijna drie duizend man uit veertig natiën het internationale Es- perantolied staande gezongen, hetgeen een niet te beschrijven ontroering te weeg bracht. Deechtgenoote van den in 1917 ont slapen Dr. Zamenhof, samensteller van het Esperanto, was uit Warschau over gekomen en haar werd een storm achtige ovatie gebracht. De openingsrede werd door denn voorzitter in het Esperanto uitgespro ken, waarna de minister eenige woor den in het Tsjechisch sprak, waarbij hij zeide, nu volkomen overtuigd te zijn niet enkel van het groote nut van Esperanto, maar ook van de na bije overwinning op zooveel lang ge koesterde vooroordeelen. Dr. Edm. Privat uit Genève hield daarna een schitterende ïede in het praclitig-luidende Esperanto over de Universale Esperanto-Asocio, welke hij vergeleek bij het Roode Kruis. Vervolgens kwamen de vertegen woordigers der 40 natiën de groeten van hun land overbrengen, waarbij we weder met de grootste voldoening mochten constateeren, dat zelfs de Oos- tersche volken èn de uitspraak èn den zinsbouw volkomen in overeenstem ming hadden met de westersclie na tiën. Het was een schitterende demon stratie van de algemeeue bruikbaar heid der taal, zonder welke voor de meeste thans aanwezige vreemdelingen in Praag het leven door de onverstaan baarheid der taal lastig zou zijn. De eindoverwinning van het Espe ranto is meer nabij, dan men in Hol land wel denken durft. P. H. Het zoo juist verschenen badnummcr van het geïllustreerd weekblad „Het Le ven" strekt den hoofdredacteur van het liberale „Utrechtsch Dagblad" tot aanlei ding, om te vragen „of ons volk mede plichtig mag blijven aan de vergroving en verploerting, waarmee een gedeelte der geïllustreerde pers ons vergiftigt, en haar lezers verschalkt ten bate van louter com- mercieele bedoelingen". De redactie van „Het Leven" heeft nauw keurig en handig gezorgd voor een sau- veeren der uiterlijke eerbaarheid, er is geen dezer photographieën van. dames in badtoilet, die vat kunnen geven aan onze Justitie, maar niettemin wordt er zoo be smuikt gespeculeerd op sommige instinc ten van het publiek, komt er zulk een gore geest uit doze bladzijden naar voren, dat wie maar eenigszins het gevoel van werkelijke eerbaarheid heeft behouden, het ding woedend stuk scheurt en de snippers laat meevoeren door den frissclien zeewind die ze wegblaast in het ledige. Het strekt den liberalen persman tot eer, dat hij den moed heeft met zooveel eerlijke verontwaardiging op te komen te gen wat bij terecht noemt de „verploerting van ons leven". „In een tijd zoo gaat hij voort die- vol is van den roep om de erkenning van de persoonlijkheid der vrouw, in een tijd, die hunkert om vrouwen-intellect, vrou wen-fijnheid, vrouwen-zeden en -invloed om Tllnze maatschappij op hooger niveau te brengen, wordt aan de vrouw de sma delijke beleediging aangedaan in bad- costuum te fungeeren als pièce de résis- tance van het inenu der smulpapen van Het Leven, ik raiscn van een flesch Hou- bigant." „Dit badnummer, dames en heeren, komt overal, het wordt bij duizenden verkocht, het slingert op tafel in uw huiskamer, het bederft den gezonden zin, den puren le venslust van uw opgeschoten jongens en meisjes." Dan doet de hoofdredacteur van het „Utr. Dagblad" een beroep op de Neder landsche pers om met hem dergelijke wan staltige verschijningen te keeren. Hij roept te hulp de vrijzinnige pers om met hem op te komen tegen de verstikking der volksontwikkeling, de christelijke pers om dezen vorm van besmuikte eerbaar heidsaanranding te hekelen. Met reden wijst de „Maasb." er op, dat de christelijke pers jaar en dag tegen deze toenemende verploerting van het leven heeft gewaarschuwd. Ze is er voor be spot geworden en voor benepen gescholden niet het minst ook door de vrijzinnige pers, wier hulp thans tegen deze openbare schande wordt ingeroepen. Op die waarschuwingen der christelijke pers werd geen acht geslagen maar moest deze openbare schande eerst zulk een ontstellenden omvang aannemen, alvo rens ook de oogen van anderen opengaan en het alarm wordt geslagen, dat het zóó toch niet langer kan gaan? FINANCIEELE CONFERENTIE. De „Daily Chronicle" meldt, dat Home Engeland zal vertegenwoordigen ter con ferentie van financieele deskundigen, die in verband met de bijeenkomst van den Oppersten Raad waarschijnlijk 8 Aug. te Parijs zal vergaderen ter bespreking van de Duitsöhe schadevergoeding enz. FRANKRIJK EN ENGELAND. De politieke directeur van het bekende Fransche weekblad „l'Europc Nouville" en van de „Petit Parisien", -Philippe Millet, is tevens Parijsch correspondent van de Londensche „Observer". De „Éclair" vestigt verontwaardigd de aandacht er op, dat Millet in dit laatste blad, (na verklaard te hebben, dat de Fransch-Engelsche crisis vermeden had kunnen worden, indien beide mogendhe den voldoende moeite hadden gedaan om eikaars standpunt le begrijpen), in een on derzoek naar den oorsprong van het con flict o.a. schrijft: Zonder eenigen twijfel moet de eerste fout worden gesteld aan de zijde van Frankrijk. Na ontvangst van de nota der hooge commissarissen te Oppeln had de Fransche regeering klaarblijkelijk het ant woord moeten afwachten van Londen alvo rens te Berlijn last te geven tot het Verge makkelijken van de reis van troepen dwars door Duitschland. Een dusdanig ondoordacht initiatief is zoozeer strijdig met de wijze van doen van Briand en diens raadsman Berthelot, dat men elders een verklaring moet zoeken. Inderdaad werd het besluit genomen in den ministerraad onder leiding van Millerand. Het schijnt, dat de meerderheid der ministers dien dag eigenlijk een te rugkeer tot de politiek van F nank fort heeft aanbevolen. De leden der regeering begrepen echter weldra, dat liet oen dwaasheid was en Millerand zelf toonde zich een voorstander van een soort com promis. De Britsche regeering heeft vol komen gelijk gehad te protesteeren tegen het afzonderlijke initiatief van Frankrijk. De „Even. Stand." zegt, dat Lloyd George voor het einde dezer maand naar Schotland hoopt te gaan en niet voor het eind van September naar Londen zal te- rugkceren. Als nieuwe Iersche wetgeving noodig mocht zijn, zal hij daarvoor in October of half December beschikbaar we zen. Indien -hij naar Amerika mocht gaan, wat zeker schijnt, dan zal hij daar eind October heen gaan. ZEELIEDEN EN TRANSPORTWERKERS De Engelsche nationale bond van matro zen en stokers heeft besloten zich terug te trekken uit de nationale federatie van transportwerkers. De reden daarvan is dat het in Juni te Edinburgh gehouden fede ratie-congres een motie aannam, waarin het federatie-bestuur machtiging kreeg zonder raadpleging der aangesloten ver- eenigingen, indien zulks noodig zou wor den geacht, een algemeenc staking te pro- clameeren. Men weet dat de voorzitter van den zeeliedenbond, Havelock Wilson, steeds tegen eene dergelijke algemeene staking gekant is geweest. Officieel is aangekondigd, dat Lloyd George niet zal deelnemen aan de verga dering van den Volkenbond, die de vol gende maand zal plaats hebben. Engeland zal daar vertegenwoordigd worden door Balfour en Fisher. SPOORWEGSTAKING IN IERLAND OP KOMST? In Dublin gaan geruchten over een mo gelijke staking van het Iersche spoorweg personeel, naar aanleiding van de loons verlaging tengevolge van de intrekking van het regeeringssubsidie aan de spoorwegen. Men vreest, dat zulk een conflict het to' stand komen van een politieke overeen stemming zou tegenwerken. De Valera's plannen. De „Daily Tel.' meldt, dat het bericht, volgens hetwelk De Valera heden te Lon den zou worden verwacht, te Dublin of- fiolcel wordt tegengesproken. Desmond Fitzegerald heeft verklaard, dat De Valera oen dergelijk plan niet heeft en dat noch het kabinet, noch de Dail Eireann deze week zouden vergaderen. DE REV. ONDERWIJZERS IN FRANKRIJK. In veiband met het a.s. congres te Parijs heeft de secretaris van. de extre mistische federatie van de onderwijzers- syndicaten het „rapport moral" gepu- 1 'iceerd, hetwelk een overzicht geeft van de rev. actie onder het onderwijzend personeel. De rapporteur constateert o.m., dat het afgeloopen jaar een jaar was „van so cialen achteruitgang," en dat de federatie zich er toe bepalen moest „stand te houden tegen de krachten der repressie". Volgens den rapporteur is dit doel be reikt, hoewel de federatie den steun had noch van de C. G. T., noch van het na tionale syndicaat der onderwijzers. De rechterlijke vervolgingen ingesteld tegen de gefedereerde syndicaten hebben geleid tot den afval van de federatie van de syndicaten van Corsika, Konstantine (Algiers) la Corrèze, Mame, Yonne, Meuihe-et-Moselle, Dróme, Gard, Nievre, Haute-Pyrénées, Aisne, Jura en Cöte-d'Or, zoodat de getalsterkte zeer verminderd is. Hoewel de rapporteur geen cijfers noemt, meenen niet-rev. bladen, dat het cijfer der eontributiobetalende federatie leden van 13.000 verleden jaar tot ruim de helft verminderd is. Twee der ontslagen onderwijzers (o. w. de rapporteur zelf) ontvangen uit de fede rale weerstandskas hun volle onderwij- zêrssaiaris; de anderen krijgen een maan- delijk'sche toelage tussohen de 100 en 300 frs Aangezien echter de finanliën uitge put raken, stelt de rapporteur het congres voor om onder het geheele onderwijzend personeel van Frankrijk een inschrijving te organiiseeren ten behoeve van de ont slagen onderwijzers. Het schijnt met uitgesJolen, dat onder de gegeven omstandigheden de meerder heid der syndicaten van extremistische onderwijzers op het a.s. congres zal be sluiten het plan te aanvaarden tot fusie met het Nationale syndicaat (de oude Federation des Amicales). hetwelk dan natuurlijk opgeslokt zal moeten worden door de extremisten. Cholera. Uit Reval wordt gemeld, dat alleen in de maand Juli in Sovjet-Rusland 24.000 elinleragevallen voorkwamen. Dat dit een zeer groot aantal is, blijkt wel hieruit, (ht van af Januari tot einde Juli 1921 er in het geheel 27,779 gevallen werden vasfgesteld. De aan het einde der vorige week. na afloop van het congres van de Confédé- ration Générale du Travail, te Rijssel ge houden vergadering van het Bureau van j,cl internationaal Verbond van Vakver- eenigingen, besloot, zich met een dringen den oproep te wenden tot alle georga niseerde arbeiders, om in alle bij het j V. V. aangesloten landen steunbewe gingen te organiseren ten behoeve van het"Russische volk. Een duur hoofd. Volgens een Orienlbericht zou de Sov jet-regeering een prijs van vijf millioen roebels hebben gesteld op het hoofd van den Oekrajienschen opstandelingenaan voerder Macbno. Te New-York is met veel vertoon en tu mult een negercongres geopend. Het voor zitterschap wordt bekleed door Marcus Garvey, den zoogenaamd en president van Afrika. Garvey, sprekend uit naam van 400 millioen negers, eischte Afrika voor de Afrikanen op en dreigde met een oor log ten einde dit doel te bereiken. De vol gende oorlog zou een rassenstrijd zijn, en de blanken zouden door Japanners, Chi- neezen, Indiërs en Afrikanen vermorzeld worden, indien de blanken niet de negers aan hun zijde hadden. Een andere spreker noemde Smuts een gevaarlijken vertegen woordiger van 't Angeslaiksische ras. De conventie zond telegrammen aan Harding en Hughes, den steun aanbiedende van 400 millioen negers: voorts naar koning George, dezen verzoekend om de vrijheid van Ierland, en naar De Valera, steun be lovend in den strijd voor de vrijheid. ENGELAND EN GRIEKENLAND. De bladen vernemen uit Athene, dat de Britsche ambassadeur den minister van builenlandsche zaken een lang telegram van Lloyd George heeft overhandigd, het welk volgens bevoegde kringen een uiteen zetting bevat van het Britsche standpunt, en waarin inzonderheid verklaard wordt, dat Engeland geen enkel bezwaar maakt tegen bet door Griekenland in Klein-Azië nagestreefde doel, daaronder begrepen de bezetting van Konstantinopel. EX-KONING KARL Uit Weenen wordt meegedeeld dat de Zwitsersche bondsraad niet bereid is om het verblijfverlof van koning Karl, dat 31 Augustus afloopt, te verlengen. De Italiaansche regeering zou bereid zijn om onder bepaalde voorwaarden ko ning Karl en zijn familie een verblijf in een door haar aangewezen deel van Italië toe te staan. De Weensche correspondent van het „Berl. Tageblatt" schrijft een uitvoerig relaas van plannen van Karl. Het komt hierop neer, dat de ex-keizer den 3islen Augustus Zwitserland moet verlaten, ten zij hij aantoont, geen andere verblijfplaats te hebben kunnen vinden. Veel moeite heeft hij intusschen niet gedaan voor zijn verhuizing. Vooral Italië, waar hij ver moedelijk weinig vrijheid van beweging zou hebben, lokt hem niet aan; maar ook met Spanje en Denemarken, waar hij mis schien zou kunnen verblijven, wordt wei nig haast gemaakt. De ex-keizer verwacht nog altijd, bin nenkort weer koning van Hongarije te zullen worden. Maar dat zou dan niet ge beuren door middel van een nieuw avon tuur, doch viaden Volkenbond. Daartoe is zelfs een nauwkeurig pro gram vastgesteld. Ten eerste moet Hon garije met alle kracht lid van den Bond trachten te worden; dan wordt-het Hon- gaarsche parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen hebben plaats onder de leu zen „voor" of „tegen" den koning. Op het kasteel Hertenstein, Karl's tegenwoordige woning, hoopt men op die manier wel een meerderheid te zullen krijgen. Ook op de stemming van leger en politie stelt men goede verwachtingen. Engeland en Frank rijk zouden dan overgehaald moeten wor den, om vanwege het „zelfbeschikkings recht" van Hongarije zich niet tegen 's ko- nings terugkeer te verzetten. Voor een en ander worden drukke relaties met monar chistische ..gezanten" in Parijs en Londen onderhouden. EEN ARBEIDERS-KAS BESTOLEN? De ondersteuningscommissie der Ber liner Arbeiterscbaft is bestolen. Zij zou voor 345.000 M. door de communistische gevolmachtigden in die commissie zijn opgelicht. Deze beiden zouden ook de boeken vervalscht hebben. Een ander ge volmachtigde ontdekte heden dit déficit, dat reeds is November 1920 aanwezig was. De „Roto Fahne" noemt dit bericht gemeenen laster en zal er op terugkomen. DE OMNIBUSSEN TE LONDEN. Er heeft vrees bestaan voor een sta king van het personeel der Londensche omnibussen, omdat dit zich niet kon ver eenigen met het voorstel der directie de huidige loonen tot Januari te hand haven en deze daarna te wijzigen in ver houding tot den heerschenden levensstan daard. De leiders der omnibuswerklieden hebben echter besloten geen staking te proclameeren, doch over de quaestie in nader overleg te treden met de directie. DE STRIJD TEGEN HET MISDA- DIGERSLEGER IN FRANKRIJK. Onbekend gebleven inbrekers hebben Maandag een inval gedaan in een ju welierswinkel te Lyon, waar zij voor 100.000 fr. aan kostbaarheden stalen. Zij hebben zich toegang tot den winkel ver schaft door het maken van een gat in het gewelf van den kelder. De bewoners waren met vacantie. De „Lok. Anz." deelt het bericht mee, dat volgens mededeelingen van de politie te Stockholm, dr. Kapp Zweden nog niet heeft verlaten. Sinds Dinsdag wordt de hitte in Duitschland weer tropisch. Te Berlijn was het 34 gr., in de Rijnvlakte 38 gr. in de schaduw. Nergens valt een droppel regen, zoodat de oogst steeds slechter wordt. Naar de „Diario Universal" uit goede bron verneemt, deed Raisoeli (de leider en ziel van alle opstanden enz. tegen de Spanjaarden in Marokko) voor stellen voor zijn onderwerping. iVRU NAAR HET DU1TSCH, „Het Volk," wiens voorbarige en onge fundeerde critiek op de nieuwe Regeering wij dezer dagen signaleerden, komt thans met een nieuwen aanval, speciaal tegen de Katholieken, een aanval, waaruit opnieuw blijkt, hoe weinig deze redactie op een ware en eerlijke voorlichting prijs stelt. Naar aanleiding van de mededeeling, dat ingevolge het compromis tusschen de rechterpartijen het jaarlijksche militiecon tingent op 19.500 man wordt gebracht, insinueert het blad, dat de Katholieken zijn omgevallen en ter wille van de coalitie meegaan met een versterking van het mili tarisme. Coalitie beteekent militarisme, dat is nu duidelijk, zegt het blad, en wij zullen ons best doen, om de rechtsche arbeiders daar uit de consequenties te doen trekken. Een dergelijke voorstelling van zaken i», in aanmerking genomen de resultaten van de z.g. anti-militaristische politiek der sociaal-democraten in de laatste jaren, wel vrij brutaal, maar bovendien ook totaal onwaar. Het thans tot stand gekomen compromis is allerminst een versterking, van het mili tarisme, maar brengt een jaarlijksche con tingent-vermindering van 3.500 man. Ver der zullen deze 19.500 man geoefend wor den buiten de kazernes, terwijl het ontwerp inzake lichamelijke oefening der rijpere jeugd zal worden ingetrokken. Hieruit blijkt reeds voldoende, boe on« waar de voorstelling van „Het Volk" is. Het militarisme, hetwelk in ons land de christelijke regeeringspartijen noodzakelijk achten, is heel wat meer bescheiden en minder kostbaar dan de socialistische re. geeringspartij in België als noodzakelijk' meent. De „Resb." wijst er op, dat wanneer op het gebied der ontwapening nog niet veel meer bereikt is, wij dit te danken hebben aan de S. D. A. P., die in de laatste jaren steeds de sterkste steun is geweest voor de ultra-militaristen. „Toen minister Bijleveld onze marine wilde inkrimpen en ontlasten van bet groot-materieel, stuitte hij op hevig verzet bij de marine-officieren en militaristische vereenigingen, die den val van den minis, ter beoogden. Welnu, deze militairen kregen hun zin, minister Bijleveld moest aftreden, wijl de sociaal-democraten zich bij de militaristen aansloten. Alleen de Katholieken hebben tot bet laatste toe minister Bijleveld als één man gesteund. Het resultaat van het optreden der soci aal-democraten was, dat het groot-mate rieel gehandhaafd bleef. Toen minister Pop het leger krachtig hervormen wilde en op de militaire uit gaven flink wilde bezuinigen, kwamen weer de officieren in verzet en met hen de militaristische partijen in ons land, die ook nu het aftreden van minister Pop eischten. En voor de tweede maal wonnen deze militaristen in de Tweede Kamer het spel, dank zij de medewerking der socialisten, met wiens hulp ook minister Pop viel. Niet ten onrechte verklaarde dan ook eenige weken geleden een officier in een openbare vergadering, dat de ontwape- ningspolitiek der katholieken veel gevaar lijker was dan die der sociaal-democraten. Zeker, de katholieken hebben op mili tair gebied thans een offer moeten brengen wijl zij als minderheid niet konden berei^ ken, wat zij gaarne hadden gewild, maar de schuld daarvan ligt ook bij de sociaal democraten." Wanneer „Het Volk" soms meent, dat de katholieke arbeiders dit nog niet wis ten, bewijst het weer voor de zooveelst* maal, hoe weinig het onze arbeiders kent Heusch, ze hebben de consequenties uk het optreden der sociaal-democraten al lang getrokken. In Amsterdam..~- De waarnemende burgemeester van Amsterdam, de heer Wibaut, zond Dins dag aan Horecaf, en aan beide werk nemersorganisaties volgend schrijven: „In aanmerking nemende, dat het hui» dig conflict in uw bedrijf nadeelig dreigt te worden voor het vreemdelingenverkeer en derhalve voor het algemeen belang, zou ik het op prijs stellen, met de be sturen dor erbij betrokken partijen een bespreking te houden over de mogelijk heid tot beëindiging daarvan. Derhalve noodig ik u uit tot een dergelijke bij eenkomst op Woensdag 3 dezer, 'b mid dags te 1 uur iu mijn kamer ten stad- huize." Horecaf seinde in antwoord: „Bestuur „Horecaf" is ten allen tijde bereid tot georganiseerd overleg met werknem?rs-rgani-aties, m'ta met bestu ren, welke het vertrouwen van Horecaf genieten. Moeten die opzeggen aan te genwoordig bestuur van Bond Hotel, Café en Restaurant-personeel in Neder land. Indien genoemde Bond andere af gevaardigden aanwijst tot rechtstreeksch overleg bereid, doch alleen met medewerking van alle bestaande perso- neelbonden en na opheffing van de sta king. Acht u, rekening houdende met boven staande, bespreking op morgen ga- wenscht De waarnemende burgemeester ant woordde telegrafisch: „Inhoud telegram kan in door mij sa mengeroepen bijeenkomst onderwerp be spreking uitmaken. Verwacht u dua gaarne." Waarop Horecaf weer seinde: „Kunen alleen op gevraagde bespre king komen, indien daarbij tegenwoordig andere afgevaardigden van dan Bond van Hotelpersoneel dan tegenwoordig be stuur of buiten aanwezigheid van dezen bond. Wenschen met tegenwoordig be stuur niet te confereeren." De heer Wibaut antwoordde ten slotte: „Neem met groot leedwezen kenni» van uw weigering om aan mijn uitnoo- diging te voldoen." Aan do organisaties van het personeel werd bericht gezonden, dat als gevolg van de houding door Horecaf aangeno men, de voorgestelde bijeenkomst niel kon doorgaan. .Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5