Kunst en Kennis, Kerk en School Orde en Arbeid. Handel en Nijverheid Landb. en Visscherij. Korte Berichten Gemengd Nieuws RECHTZAKEN Drankbestrijding. UIT BOEK EN BLAD. DE STAKING AAN DE DOMA- NIALE KOLENMIJNEN. AUBERT DE JONG VOOR DE RECHT BANK. Ten slotte ontving de heer Wtbaui nog *et volgende telegram: Centraal Bureau Horecaf moge opmer ken, dat telegram van hedenmorgen geen weigering doch een voorwaardelijke be reidverklaring inhield. t Centraal Bureau Horecaf. In verband hiermede is de w.n. burge meester met Horecaf in nader overleg getreden. In Rotterdam. Dinsdagmiddag werd voor de stakers oen vergadering gehouden, welke door leden van de Toonkunstenaarsvereeni- ging, do heoren Souvlette, Dumont en moj. Prank werd opgeluisterd. De stand van zaken werd uiteengezet. Besloten werd bet posten actiever aan te vatten en tot half een 's nachts te verlengen. In den loop van den dag was er ook oen staking uitgebroken bij de lunchroom ^De Ijsbeer" op de Hoogstraat. Met den eigenaar werd door het bestuur een conferentie gehouden, waarbij de eischen werden ingewilligd en de staking kon na anderhalf nr beëindigd worden. Voor het „Paviljoen" had er een klei ne oploop plaats, waarbij een agent zich tegen de posters keerde en dezen wer den verwijderd. Voor Galand werd op ruime schaal g» post. Een werkwillige sloot zich week bij de staking aan. Incidenten hadden er niet plaats. In den loop van den dag werd door den eigenaar van Suisse nog tot de sta kende kellners het verzoek gericht om op de oude plaatsen terug te komen. Daar echter niet werd voldaan aan de otsc.hftw der organisaties was het resul taat nihil. Uit het Maashotel zijn ao? 0011 rijf tal kamermeisjes in staking gegaan. Het aantal stak eer? is met enkelen ver meerderd. Dinsdagavond halftien, hield de R. TC. Bood van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel St Antonius, afdeeling Rotterdam, een huishoudelijke ledenver gadering in café Delmee, Kruiskade. Op deze zeer goed bezochte vergadering gaf de waarnemende voorzitter, de heer Pen- nis, tevens lid van het stakingacomité, een duidelijke uiteenzetting van den •tand der staking. De Eerw. adviseur, mede aanwezig, keurde de houding van de werkwilligen in dezen eerlijken en rechtvaardigen strijd ten zeerste af, daar ook volgens zijn o verlaging deze strijd hun opge drongen is, en al de gevolgen welke hieruit voortvloeien niet voor hun re kening kennen, doch voor die der pa troons. Na een woord van aanmoediging door den voorzitter werd da vergadering met den Christelijken groet gesloten. In Utrecht. Dinsdag is den gebeden dag en vooral Hes avond» druk gepost voor de hotels en café'», waar „onderkruipers", of zooals de nieuwe naam luidt .jduikbooten", bedienen. Het was in de verschillende bij de staking betrokken eafé's een druk bezoek. In som mige inrichtingen echter was het buitenge woon leeg. De belangstelling van hef op straat loo iende publiek voor de Iuid-roepende pos ters was niet zoo groot als op vorige avon den, tegen twaalven, bet sluitingsuur, wa ren op het Vreeburg maar weinig men- •chen te zien. Over het algemeen was het Dinsdag avond dus rustig, toch zijn er paar kleine Incidenten voorgevallen. Omstreek» elf uur begon een 32-jarige teekenaar, die niets met de staking had uit te staan, voor hotel „Noord-Brabant" op zeer luidruch tige wijze aan zijn antipathie voor de nog werkende kellners lucht te geven. De poli tie hield hem tenslotte aan en bracht hem naar de wacht op het Vreeburg, waar hij, tradat proces-verbaal was opgemaakt, later Weer werd losgelaten. Twee uur later toen een werkwillige Icelbier door de politie naar huis werd ge bracht, drongen enkele stakers in de Za delstraat op, met het doel hun collega een pak slaag te geven. Toen echter de politie dn wapenstok te voorschijn haalde, kozen zij het hazenpad. DB RIJKSAMBTENAREN- SALARISSEN. -De rede van Prof. Treub voor de Com missie voor Georganiseerd Overleg in 'Amhl/xnaargzaLm is besproken doOT bo- stnursverfegenwoordigers van de R. K. Centrale van burgerlijk overheidsperso neel, het permanent comité nit de bij de Christelijk nationaal Vakverbond aange sloten or^anisaiies van personeel in pu- blieken dienst, de Centrale van verecni- gingen in Rijksdienst, bet Comité van Neutraal Overheidspersoneel, het Comité tot behartiging van de algemeene belan gen van overheidspersoneel en do cen trale vaa hoogere rijksambtenaren. De opvatting van prof. Treub werd bestreden en de vergadering was het sar over eens, dat moot worden gestreefd naar salarieering die voldoet aan rede lijke eiachen. De verdere voorbereiding werd opge dragen aan de vertegenwoordigers van bovengenoemde Oentralen in het geor ganiseerd overleg. DE HANDELSAGENTEN. Aan de Ministers van Justitie en Landbouw is een adres gezonden door de Noderlandscbe Vereeniging van Han delsagenten. Daarin wordt het volgen- do opgemerkt: Nagenoeg alle handelsagenten hebben in hun handelszaak een kapitaal van met meer dan f 10.000 gestoken; der halve zouden rij voor de eerste inschrij ving ingevolge de wet op de K. v. K. niet meer dan f 5 hebben te betalen. Echter hebben de Kamers van Koop handel nagenoeg alle handelsagenten ge rangschikt in een hoogere klasse dan rerd opgegeven, mecestal in de klasse tan een kapitaal van f 50.000 I 100.000. Deze rangschikking heeft het prac- isch govolg dat de bedoelde handels- wn«loD als eerste bijdragen f 100 ir- plaats van f 5 en als jaarlijkscho bij dragen f 20 in plaats van f 2,50 moe ten betalen. De Kamers van Koophandel en Fa brieken gronden deze rangschikking h' r- op, dat naar hare meening de handels agenten in het algemee valle en be- hooren te vallen onder de kiezers voor Kamers voor de afdeeling grootbedrijf. Krachtens art. 4 der wet zijn slechts zij kiezera voor de afdeeling grootbe drijf, wier namen in het Handelsregis ter voorkomen ala betrokken bij een handelszaak voor welke bij de inschrij ving in het Handelsregister tenminste f 100 en als jaarlijkscke bijdrage ten minste f 20 moet warden betaald. Hieruit volgt dus dat van de han delsagenten, uitsluitend om te bewer ken dat zij kiezer zijn voor het groot bedrijf, waartoe zij in hot algemeen ui teraard behooren, hoogere bijdragen, nl. eerst f 100 en dan jaarlijks f 20 wordt geëischt. Adressante betoogt de onbillijkheid hiervan, en zet uiteen, dat deze alleen door wetswijziging kan worden wegge nomen. Zij vraagt daarom .art. 4 der wet op de K v. K. aldus te wijzigen, dat daarin wordt bepaald dat behalve de daarin vermelde personen ook zij kiezers voor het grootbedrijf zijn die rm grond van den aard van hun be- •jf door de K. v. K. als tot het grootbedrijf beboerende worden aange merkt. De reis van H. M. de Koningin naar KoorwegenH. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vertrokken gistermiddag met den gewonen trein van 3.49 van Apel doorn naar Amsterdam, om de reis naar Noorwegen aan te vangen. De Veenbranden. De heer Van Rave- steijn heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken gevraagd: I3 bet juist, dat door het gemeentebe stuur van Emmen, niettegenstaande het voortduren van de veenbranden in die ge meente, besloten is, wegens den onwil der particuliere eigenaars van gronden om mee te werken aan de bestrijding van deze voortwoekerende ramp, ook zijnerzijds de veenbranden niet verder te bestrijden? Indien het bovenstaande juist is, ligt het dan niet op den weg der Regeering om zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen ten einde verderen voortgang en het voortdu ren der branden in deze en andere gemeen ten te beletten? Herziening der Stuwadoorswet. Bin nenkort zal een ontwerp tot herziening der Stuwadoorswet worden ingediend, waarbij een arbeidstijd van acht uur per dag en vijf-en-veertig uur per week wordt voor gesteld. De arbeidsduur in de scheepvaart. Naar uit het antwoord op de betreffende vragen van het Kamerlid Brautigam aan den Minister van Arbeid blijkt, zal de ar beidsduur in zeevaartbedrijf en binnen vaart spoedig worden geregeld. DIOCESANE MARIABOND IN HET BISDOM HAARLEM. In het Dominicus-patronaat te Amster dam had de algemeen© vergadering plaats van de jeugd-commlssie uit den Haar- temschen Diocesanen Maria-Bond met de leidsters van alle meisjes-bonden. De vergadering stond onder voorzitterschap ran mej. A. M. A. Kokshoorn. De secretaresse, mej. A. M. P. Sam gaf een duidelijk overzicht van den stand van hef jeugdwerk in het bisdom, uit welke mededeelingen bleek dat het werk bloeit, doch behoefte heeft aan uitbrei ding en dames, die er zich aan geven met volle kracht en deskundige vaardigheid. Mevrouw Huyvenaar hield een lezing over: .Alcohol en spijsvertering,in weike canserie zij de schadelijke werking van den alcohol aantoonde met aan schouwelijke proeven. Een voorstel om een cursus te houden voor de gezamenlijke Maria-vereenagin- gen werd doorgezonden naar de Amstev- damsche dekenale Drankweerfederatie. Na de pauze hield de presidente mej. A. Kokshoorn, een inleiding over de be reiding van bier. Spr. ging het geheel e bereidingsproces na en vertelde op on derhoudende wijze over het gebruik van bier bij de Germanen en over de vcTderc geschiedenis van dnt geestrijk vocht o. op den dag van heden. Daarna kwam de inleidster tot behan deling van de vraag: Is bier voedzaam waarop zij een met cijfers gestaafd, on kennend antwoord gaf. Van de voedings waarde, waarvan door de bierverbruikers zoo gaarne hoog wordt opgegeven bluft weinig over, ais geconstateerd kan wor den dat 27 glazen bier evenveel voedings waarde bezitten als 500 gram brood. Ver gelijkt men dan nog de prijzen dier beide hoeveelheden, dan treedt de meerdere waarde van het brood nog duidelijker aan den dag! Ten slotte sprak de ZeerEenv. heer pastoor B van Leeuwen over het zede lijke element in de drankbestrijding. Spr. toonde aan. dat het noodzakelijk is roor een vruchtdragende actie de drankbestrij ding en dus ook het jeugdwerk dat als omierdeet daarvan wordt verricht, te be zien van godsdienstig zedelijk oogpunt. Verder liet spr. nogmaals ©en waarschu wing hooren tegen overdrijven cn dom redeneeren, hetwelk op kinderen zeer zeker een geheel verkeerden invloed heeft. en gaf vervolgens verschillende middelen aan ter toepassing bij het wer ken onder de aan de zorgen van den Mariabond toevertrouwde meisjes. Ver haaltjes en gezellige bespreking bereiken veel meer dan zware betoogen. Ook voor drachten en verhalen nit levens der heili gen rijn zeer nuttig om den geest der kinderen te ontwikkelen. Leert hun ver volgens, aldus spr., zich nuttig te maken voor anderen, houdt hun voor oogen de zedelijke gevaren van het drankmisbruik, meer nog dan de maatschappelijke ellen den voor hen ten toon te steHen. wiist hun bosvele levens er nutteloos versleten worden, geeft hun inricht in het sociale leven, gewen hen te sparen en doordring hen van het godsdienstig motief dér d rankbestrijding. Na korte rondvraag volgde te omstreeks 4 uur sluiting met den Ghristelijken groet. Louis Bouwmeester in Engeland. Aan hot „Hdbld." wordt uit Londen Ageseind: Louis Bouwmeester is te Stratford- on-Avon, Shakespeare'sgeboorteplaats door den burgemeester en den gemeente raad in tegenwoordigheid eener groote menigte ontvangen. De lordmayor bracht hem warmen dank voor de onderschei ding, welke Stratford door rijn bezoek ten deel valt. Bouwmeester beloofde heden zijn ver maarde interpretatie van Shylock in het Shakespeare-theaier te zullen geven. Een Rembrandt weer naar Nederland. Naar de „Arnh. Ct" verneemt, heeft de heer A. Preyer, uit den Haag, uit de col lectie van den graaf Clancarty aangekocht een vrouwenportret van Rembrandt Dit schilderij heeft de tweede graaf Clancarty in 1822 te Amsterdam op de veiling Huls- wik gekocht. Volgens Hofstede de Groot is dit werk op één lijn te 6tellen met het beroemde vrouwenportret in de National Gallery te Looiden. Het schikte rij zal binnenkort deel uitmaken van de collectie van den heer A. Preyer. De dood vcm Caruso. Een nader be richt omtrent den dood van Enrico 0a- ruso meldt, dat de zanger nadat hij uit Amerika in rijn vaderland was terug gekeerd, te Napels een operatie had on dergaan van een gezwel, dat tusschen den lever en het middenrif was ontstaan. Aan de gevolgen van die operatie is hij bezweken; zijn borst was op 't laatst zoo zwak, dat de patiënt om de twee uur een inspuiting van kamfer moest hebben. BLIKSEMFLITS door J. 0. Curwood, vertaald door Dr. - J. W. Boissevain, 2e druk. Uitg. J. W. Bodssevain. 2e UHg. J. W. Boissevain en Co., te Haarlem. Even als bijna alle dierenboeken van de zen schrijver, mooie en onderhoudende lectuur voor ontwikkelde volwassenen. Voor de jeugd, ook voor de rijpere, ach ten we Bliksemflits" minder geschikt, om dat de waarde en de beteekenis van hel dierlijke instinct er veel te hoog in wordt aangeslagen. De jonge lezers en lezeres sen loopen gebaar, door Garwood's mee slepende zeggingskracht verlokt, aan de redelooze dieren, menschelijk verstand toe te kennen, wat funest op hun verbeelding gevoel en levensbeschouwing kan werken. INROUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het Schild. Augustusnummer. De Romeinsche kwestie Dr. J. de Jong; Het gebedenverbond voor de bekeering van 01- ze dwalende broeders in Nederland en Ko loniën, C. P. Vierman; Waarom lijkver branding roor de Kerk verboden is, H. A. J. Jansen S.J.; Heilige Sacramentsdag in Christiania; fr. Andreas Melz O. Cest.; Overzicht van de werkzaamheden der Apologetische Vereeniging „Petrus Cani- isus" gedurende de 17 jaren van haar be staan. Het Roer. Maandblad voor de R.-K. Arbeidersbeweging. Juli en Aug. De Kerk en de maatschappelijke ontwikkeling door Pastoor J. G. vgn Schaik; Katholieke Sociale strevingen' en stroomingen in Frankrijk vóór de Encycliek Rerum No varum, door G. J. A. Budde, Pr.; Hef eigendom, naar Paul Ernst, door Hein Hoeben, I; Naar hoogere cultuur, door H. Geioofsverdediging en Godsdienstweten schap: De godsdiensten der oude volken en hunne afdwalingen, door P. M. Hack. Sociale Wetgeving: Buitenland: Mede zeggenschap Vfjn spoorwegpersoneel ra Frankrijk. Instelling van een Natkinalen Arbeidsraad. Medezeggenschap. Be middeling bij Arbeidsgeschillen. Parlementaire Kroniek: Het derde jaar. Sociaal-Economische Kroniek: Binnen land: De organisatie der werkgevers. Buitenland: Verbruikscoöperaties voor personeel in staatsdienst. Arbeidersbeweging: Buitenland: De Ame- rikaansche vakbeweging. Arbeidersbe weging in Japan. Medezeggenschap. Fabrieksraden in Canada. Volksgezondheid. Een woord van Mi nister Ruys op het laatste Sobriëtas-Con- gres. Volksontwikkeling en Volksverheffing. - Buitenland: Het besteden van den vrijfn tijd. Internationaal: Het Arbeidsbureau van den Volkenbond in Genève. Post-per- soneel. Spoor- en Tramwegpersoneel. Orgaan. Uitgegeven vanwege den Ne- dcrlandschen R.-K. Bond van Ziekenver pleegsters. Augustus. Mededeelingen van den Ned. Bond van R.-K. Ziekenverpleeg sters. Retraite. Het Christendom ver volmaakt de maatschappelijke saamhoorig- heid. Zuigelingenzorg. Een schakel die ontbreekt. Vragenbus. Missie; congres. Driemaandelijksch overzicht Korte mededeelingen. De gemeente en het vroedvrouwen-vraagstuk. Ingezon den. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Mgr. Roberto Vicentini. Zoek plaatje. Kaffer-waschdag. De beroemde bibliotheek der universiteit te Leuven (2 foto's.) De Japansche Kroon prins te Rome (2 foto's). De staking der kellners (2 foto's). Groote brand tc Sprang. Het deel van den arme, naar de schilderij van R. Jordan. 'n Vrije morgen te Ixmrdes (6 foto's). Gymna- stiekfeesteh te Goes (2 foto's). De nieuwe minister van Financiën. De nieuwe minister van Oorlog (cn Marine a.i.}. Vondels „Adam in ballingschap" als openluchtspel te Oisterwijk (3 foto's). Huldiging van den heer C. Roestenberg. „Om de kroon". Een stierenvechter ernstig gewond. De Kaagweek, 3 teske- ningen. Een reis om de wereld (2 foto's). Het huis van den heer en me vrouw Pasgetrouwd, I teekening van Jan Wiegman. TEKST: Het vrouwtje uit Amerika, een vroolijk verhaal door E. H. Uylings. Ode aan een rentenier, door Maks. 'n Vrije morgen te Loundes, door Jacques. De jonkheid, door H. B. v. d. Sande. De Kaagweek, door Kees Kribbig. Een reis om de wereld in 52 dagen, door Mar tin Berden. Pater Weyers O. P. Naar de „Msb." verneemt, is pater Weyers O.P., thans ge vestigd te KönigsbeTgen (Duitschland) vroeger gedurende vele jaren kapelaan van dc Sint Dominicuskerk te Utrecht, van de H. H. Sacramenten der Stervenden voor zien. HET SEMINARIE VOOR DE RUS SISCHE MISÖIëN. Naar de „Msb." verneemt, zal het se minarie voor de B-ussisehe missiën, waa>-- voor Mgr. A. de Szeptycki ook in ons land zijn grootön propagandatocht hield, eerlang worden opgericht in het plaatsje Enghien, Henegouwen in België. ZUINIGHEID AAN OORLOG. Mem schrijft aan de „Res.bode": Te Soest op den eersten stand koopt het departement grond vooreen marechaussee-kazerne A f23 deM2. en degradeert hierdoor bovendien de om liggende villa's en het zuster zieken huis vlak daar tegenover! Overal elders kon het departement van oorlog grond voor f 3 krijgen in Soest 1 En zoo is 't overal met de mare chaussee-kwartieren. GROOTE VEENBRAND IN TWENTE. In het veen ten westen van het kanaal AlmeloVroomshoop is ten Noorden van Vriezen veen een ernstige brand uitgebroken. Het vuur wordt aangewakkerd door een sterken noord westen wind. Verschillende woningen, die gevaar Loopen, worden ontruimd. Indien een groote kapberg vlam vat, zou ook de fabriek der firma Jansen en Tllanus gevaar loopen. De brand weer uit Almelo is gealarmeerd. Ook in het veen op de Westerhoeve brandt het. VALSCHE DUITSCHE BANKBILJETTEN. In het „Hbld." deelt een der lezers mede, dat hij onlangs bij een bankin stelling te Amsterdam Duitsche bank biljetten kocht, biljetten van 50 mark, waarvan er toen hij er in het post kantoor te Hannover mee wilde be talen 48 valsch bleken. Dit had voor hem het zeer onaangename gevolg, dat hij gearresteerd en opgesloten werd enz. Men zal dus wel doen zich zoo goed mogelijk ervan te verzekeren of Duitsche bankbiljetten, speciaal die van 50 mark, welke men koopt, echt zijn, en van den verkooper te verlan gen dat hij de nummers noteert, om bij eventueel valsch blijken der bil jetten te kunnen reclameeren. DE ZUIDERZEEWERKEN. „De Ingenieur" vermeldt uit „Maand berichten" den tegenwoordigen toestand van dc Zuiderzeewerken. O.a. is van bet keileemveld, aan de oppervlakte van den zeebodem nabij de Friescbe kust iets ten zuiden van den afsluitdijk, de grootte thans ongeveer bepaald. Gebleken is dat hier, op een gemakkelijk exploiteerbaar punt, een belangrijke hoeveelheid keileem aanwezig is. Voor den lateren bouw van het gedeelte van den afsluitdijk aansluiten de aan de Friesche kust zal hiervan pro fijt kunnen worden getrokken. De peilingen tot opneming van de geu len ten oosten van Wieringen tot den rug van Breezand werden voltooid. Ten behoeve van de Staatscommissie werden stroommetingen verricht In het vlaedgcbied van den Texelstroom. Met de terreinopnemingen voor de op Wieringen te maken werken werd voort gegaan. De opmetingen van Friesdhe dij ken, die in verband met de afsluiting der Zuiderzee voor verhooging in aanmerking komen, werden beëindigd. De werkzaamheden voor den bouw van de haven bij Den Oever werden door den aannemer in Juni voorgoed aangevangen. Eéu molen, met een emmerinhoud van 550 tot 600 L., baggert thans keileem op den drempel in de verbindsgeul van de haven met de grootere vaargeulen beoosten Wie ringen. Zand wordt gespoten en gebaggerd. Voor een klein gedeelte wordt dit zand gestort in den onderbouw der dammen; verder wordt het gebruikt ter ophooging van het opslagterrein langs den Oe verdijk, Aan het eind van de maand Juni was rond 100.000 kub. M. grond verwerkt. Het eerste gedeele van den noordelijken liaven- dam kwam op enkele punten boven water en met bet ojp slagterrein werden reeds goede vorderingen gemaakt. Het maken in eigen beheer van de be- fonzuilem, welke voor bekleediog van en kele proefvakken op de ha-vendammen zul ten worden gebruikt, gaat geregeld voort. Per dag worden omstreeks 1700 stuks zui len in lengten van 30, 40 en 50 c.M. ge maakt; aan het ehid van de maand Juni waren rond 65.000 stuks gereed. HIJ GAF HET GAUW OF. In een Dinsdag gehouden Amsterdam- sciic vergadering heelt ds. De Ligt meege deeld, dat de tweede voedselweigerende dienstweigeraar, Freek v. d. Putten, reeds spoedig het honger staken beeft opgegeven. VERHOOGING VAN DEN MELK PRIJS TE AMSTERDAM. De melkinrichtingen, aangesloten bij de Vereeniging „Amsterdamsche Melkverzor- ging Hermes" hébben, hiertoe genood zaakt door de daling der melkproductie tengevolge van de langdurige droogte, de hoogere prijzen welke de exportfabrieken als gevolg hiervan besteden en teneinde een grootere schaarschte in consumptie- melk te voorkomen, besloten, de in- en verkoopprijzen met ingang van Zondag 7 Augustus a.s. 1 cent per liter te verhoogen. Dit besluit is in een gisteren gehouden verga-dering van directeuren dezer melk inrichtingen genomen. BRAND OP DE SPOORBAAN ARNHEM—NIJMEGEN. Vermoedelijk door een vonk uit de loco motief van de Ooster-stoomtram is Dins dagmiddag het talud van de spoorbaan ArnhemNijmegen bij de viaduct over den Utrechtscheu weg in brand geraakt. De brand is overgesprongen op het terrein van het in de onmiddellijke nabijheid ge legen buiten De Brink. Door de richting van den wind bestond een oogenblik ge vaar voor het prachtige bosch van dit buiten en voor het huis. De Amhemsche brandweer heeft den brand beperkt kun nen houden tot de gazons. De boomen zijn gespaard, zoodat de schade niet zoo ern stig is als zich liet aanzien. BRANDKAST GESTOLEN. Dinsdagnacht hebben dieven rich toe gang weten te verschaffen tot de secreta rie der gemeente Spijkenisse en daaruit de brandkast gestolen. De schoonmaakster die als gewoonlijk' des morgens te 6 uur de kantoren sclioon- maakt, vond de deuren aan de straat open, roeklt de „Msb.". Daar dit wel meer het geval is, gaf ze iaarop geen acht en liep <!oot naar de achterkamer, waarde brand kast staal. De jalouziën optrekkend, be- merkte zij tot haar schrik dat deze ver dwenen was. Ze waarschuwde dadelijk dien veldwachter, die een onderzoek in stelde. Zijn hond volgde een spoor over 't erf van dien daartegenover wanenden vee houder Van den Berg, naar de haven. Het vermoeden ligt vssj de hand, dat dc brand kast per roeiboot vervoerd is en wellicht thans op den bodem der Oude Maas ligt, na eerst van den inhoud ontdaan te zijn. Het bedrag is eveniwel niet evenredig aan de inbrekersprestatie en bedroeg slechts 260. Een sterk staaltje intussohen, als men bedenkt dat de veldwachter in de secreta rie woont en ook die politiehond daar aan de ketting lag. UIT DE KELLNERSSTAKING. In den afgeloopen nacht zijn, naar het Gorr. Bureau meldt, wederom eenige rui ten ingeworpen in eafé's te 's-IIage. Verder werd van nit de Begijnestraat aldaar een steen geworpen door een der spiegelruiten van Centraal. De politie die zich in het hotel bevond, begaf zich onmiddellijk naar de Begijnestraat, waar de man juist wegvluchtte. De politie loste een schot in de lucht, waarop een der mannen zich verschool achter een ton. De beide ande ren vluchtten de straat uit. De man die zich verstopt had, werd gearresteerd. Het bleek te zijn de stakende kellner H. W. de H., wonende Langenierstraat. DE HEIDEBRAND BIJ ASSEN. Met den brand in het Witte veld staat hot gunstiger. De wind heeft een guns tige wending genomen, zoodat er geen vrees meer bestaat voor de boerderijen aan den straatweg, het schij venhuis en het Asserboach. Van het bosch bij De Haar is slechts een klein deel verbrand. De Asser werkloozon zijn op last van het gemeentebestuur druk aan het werk. Er is een groote gracht gegraven van Do Ilaax langs den straatweg naar het Meeu- wenmeer, en het ligt in de bedoeling deze gracht nog verder te graven, om de gronden bij de grens voor Smildo en Laaghaterveen te beschermen. Verder graaft men het zand uit de slooten en werkt dit op de wallen, waardoor men een groote onbrandbare strook gekre gen heeft. Men heeft nu een grens om den brand gekregen, die men krachtig zal verdedigen. EEN TELMACHINE-MOTORTJE. Een bankinstelling heeft de onvoorzich tigheid gehad een kleine telmachine niet met de hand te bewerken, maar electrisch te behandelen; daartoe moest men een motor van niet minder Ban i j6 PK. dienst doen. De straf Weef niet uit. De instelling ontsnapte niet aan de greep van de Rijks verzekeringsbank. Zij wend ingedeeld in 'm gevaremklasse, maar had dan ook het voorredht, dat niet alleen het talrijke perso neel in de bedriegde lokaliteit tegen 't ge vaar van den motor van 1/6 PK. werd verzekerd, maar ook het personeel in alle lokalen zonder onderscheid', en dat niet alleen, ook het personeel in de gemeenten, waar hare bijkantoren waren gevestigd. De ernst der zaak ontging haar niet. Hoe veel tijd moest niet wordlen besteed aan de invulling van de lijsten der honderden, die de motor niet, maar de wet wel binnen haar bereik had. Het finandeele resultaat was bevredigend. Het kwam immens slechts neer op de betaling van vijftien honderd gulden jaarpremie. „N.R.Ct.'' De typhus te Delft. Er zijn thans te Delft officieel 46 gevallen van typhus aan gegeven; de laatste dagen zijn er zes nieuwe gevallen bijgekomen. Staking van melkboeren. Te Delfzijl (Gron.) staakten Dinsdag de melkboeren de levering van melk. Ze willen niet ver- koopen voor den prijs van gemeentewege bepaald en leveren nu aan de zuivelfa briek. Overleden. De 33-jarige motorrijder H. J. Voskamp, te Amsterdam, die 24 Juli j.l. te Soestdijk in botsing kwam met een automobiel, is te Baam in het zieken huis overleiden. Slachtoffer van de hitte. In Haren bij Groningen is de watermolenaax E. op het land door de wannte bevangen en plotse ling overleden. Verdronken. De 7-jarige C. van der Krans, wonende in het Westnieuwland te Vlaardir.gen, is bij bet baden in een der putten aan den Maassluischen dijk ver dronken. Een inktvisch gevangen. In den Dol- lard (Gron.) is een inktvisch gevangen, hetgeen daar in vele jaren niet voorviel. Zeehond neergeschoten. Men meldt uit Delfzijl, dat bij den Meester BaJtrum- stroom door den waterwildjager Gert» een zeehond van 190 pond werd neergescho ten. In de modder geslikt. Men meldt uit Abcoude: Op de Loosdrechtsche plassen is, bij het zwemmeD, een jonge man van 24 jaar uit Eindhoven, te diep gedoken en in de modder gestikt. Na 2 uur dreg gen werd bet lijk van den ongelukkige op gehaald. Men meldt nit Heerlen: Op het oogenblik verricht het kantoor personeel het werk van de stokers. De stakers zullen trachten het kantoorper soneel en de ambtenaren, die het werk verrichten, te bewegen, dezen arbeid te woigeren. Er is reeds een steunregeling ontwor pen en van de zijde der burgerij van Kerkrade zijn zeer belangrijke bedra gen toegezegd. Enkele winkeliers hebben per hoofd f 1CO0 beschikbaar gesteld. Do siakingsleiding heeft de arbeids vergunning voor de leerlingen der mijn- school ingetrokken, daar bleek dat deze personen een overmatig langen arbeids dag maakten. Enkele ambtenaren sloten zich bij de stakers aan. De toestand is overigens onveranderd. Oroothandelprffzen in Nederland Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek stegen in Juli in prijs: hooi van 117 op 137, tarwe van 225 op 234, haver van 170 op 171, "macaroni van 175 op 178, lijnolie van 140 op 165, thee van 134 op 153, peper van 114 op 122, eieren van 200 op 251', boter van 155 op 172, ruwe katoen van 138 op 139, zwavelzure ammoniak van 138 op 140, vlas van 240 op 253, paarde- huiden van 104 op 132, runderhuiden van 146 op 152, steenkolen van 168 op 291, zilver van 116 op 122 en goud van 108 op 112. In prijs zijn gedaald: rogge van 289 op 286, gerst van 219 op 215, mais van 190 op 186, zemelen van 144 op 128, erwten van 130 op 125, sago van 181 op 179, suiker van 165 op 157, rundervleesch van 276 op 268, kalfs- vleesch van 251 op 234, schapenvleesch' van 343 op 271, varkensvloesch van 233 op 217, haring van 440 op 367, zalm van 180 op 126, kaas van 270 op 288, mar garine van 154 op 146, hout van 241 op 237, T-ijzer van 161 op 154, terpentijn van 213 op 181, petroleum van 248 op 241 en courantenpapier van 232 op 215. Van do overige artikelen bleef de prijs gelijk. VUEDE NEDERLAND SGHE JAAR BEURS. 1 Ten einde het bezoek aan de Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs van uit het bui tenland to vergemakkelijken is door het Ministerie van Bujtenlandsche Zaken te 's-Gravenhage bepaald, dat de onder de Nederlandsche Gezantschappen in den vreemde ressorteerende Consulaten be voegd zijn zonder tusschenkomst van het paspoortenbureau te 's-Gravenhage paspoorten van bona-fide bezoekers der Jaarbeurs te viseeren. Het is van belang dat op het visum het doel van de reis vermeld wordt. Officieel verslag. Wij ontvingen hel lijvig officieel verslag van het 4de Natio naal congres van den Nederlandschen Boe renbond bij gelegenheid van zijn zilveren bestaansfecst, gehouden te Utrecht 31 Jan, 1921. In dit verslag, ruim T20 pag. druks, ko men o.m. alle redevoeringen voor, op het congres gehouden. Afgewaaid fruit. Duizenden kilo's afgwaaid fruit rijn er de laatste dagen ter Beluwsdhe veilingen aangevoerd. Aanvan kelijk meende men dat de half rijpe en on rijpe peTen en appelen niets of nagenoeg niets op zouden br-engen Deze verwachtin gen zijn, "althans wat ter veiling te Eist werd aangevoerd gelogenstraft want daar wend nog tot zelfs 13 ct. per kilo gegeven. Clapp's favorite bracht zelfs 23 ct. per kilo op. NEDERLAN'DSGHË VISCH NAAR ENGELAND. GeMfk bekend is, worden van Engel- sebe zijde bezwaren gemaakt tegen het afslaan van Nederlandsche stoomtraw lers aan de Britsdie vischmarkten. Thans schijnt men rioh ook te kanten tegen de vischzendingen uit Nederland aan de Biillingsgatemarkt te Londen. Uit Huil wordt in de „Daily Mail" een arffikel gelanceerd, volgens hetwelk de meerderheid der uit JJmuiden toege zonden ladingen uit Dniische trawlers komt, die in grooten getale van de IJ- zanider markt gebruik maken om hunne vangsten te veilen. De Britsdie reeders en handelaren •worden opgewekt deze zendingen tegen te gaan en uitsluitend de belangen van eigen bedrijf te doen voorgaan. WERELD-PLUIMVEE CONGRES EN TENTOONSTELLING. Gemeld wordt dat bij het bestuur van het Wereld-Pluimvee Congres be richt is ingekomen, dat 1T.M. de Ko ningin de oaening van het Congres en do tentoonstelling op 5 Sept. a.s. zal bij wonen. De tentoonstelling, waaraan voo .r zoo verre reeds bekend is, oen vijftiental landen met hoogst belangrijke inzendin gen zal deelnemen, wordt geopend door Z.K.H. den Prins der Nederlanden. Voor de Haagsohe Rechtbank is Ufoisdagmidddag behandeld de zaaik te gen den 30-jarigen stenograaf Albert A. de Jong, nit Den Haag, beklaagd van op ruiing. Hij zou den 3en Juli in de voor Ibet pubtüek toegankelijke vergadering gezegd hebben: „Soldalen staakt het ■werk, gooit de wapens neer en verlaat de kazernes." Geëischt werd 3 maanden gevangenis straf. De uitspraak werd bepaald op 9 dezer. Tevens werd de onmiddellijke in- vrijhéidssteRmg van beklaagde gelast. VLOEKEN. De 'kantonrechter le Kampen veroordeel de iemand uit Genemuiden tot ƒ5 bpete of 5 dagen hechtenis wegens bet bezigen 11 het openbaar van Godslasterlijke vloeken. VERVALSCHTE LOONLIJSTEN. De vac an tickamer der Amsterdamsche rechtbank heeft den jeugdigen administra teur van een Amsterdamsche aannemings maatschappij die zich ongeveer 5000 had toegeëigend door middel van het verval- schen van loonlijsten, waarop hij dc namen schreef van werklieden, die niet meer bij de vennootschap in dienst waren, veroor deeld tot één jaar voorwaardelijke gevan genisstraf. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van der Graaf en Co s, bureau voor den handel, zijn ovor dc af geloopen week, eindigende 29 Juli, in Nederland uitgesproken 38 faillissemen ten tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van'l Januari tot en met 29 Juli 1921 1135 faillissementen, tegenover 785 over 3hetzelfde tiidrwk van het vorigo Lar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6