Uit den Omtrek. In en om Haarlem» Gemengd Nieuws Korte berichten ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1921 BUREAUX) NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. duinen: het lijkt hei der Roode Zee. kamp der Joden wel na dij doortocht Genietingen van het BI. strand: een dagje uit met vrouw en kinderen. BEVERWJK. HILLEGOM. ZANDVOORT. VELSEROORD. IJMUIDEN. NOORDWIJK. SCHOTEN. VELSEN. SANTPOORT. HEEMSTEDE. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN l PER KWARTAAL J.25 PE.R WiïEK, r FRANCO per POST PER KWART*. BIJ VOORliilBETAL1NG f 3.57V^ Het succes der Hato' s op drukke dagen! nummer bestaat uit vier bla- rïen, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. De legering aan den voet der De gezelligheid bij den Watertoren. Genietingen van het BI. strand: Zuster Anna, die iets ziet komen. dig beslag hebben gelegd op het fiets pad. Geen wandelaar, die nog poogt het Hm'n op en af te klimmen, maar ze bewan delen het fietspad en de fietsers berijden den grooten weg, zoodat practisch dus het rijwielpad wandelpad is en het wan delpad niet meer bestaat. En het gaat goed. Maar de grootste aantrekkelijkheid van den Zeeweg is, dat hij leidt naar 't strand, naar 't Bloemendaalsche strand. In groepjes ziet men de jeugd, al of niet vergezeld van een grooter broertje of zusje, langs den zeeweg schuiven, be laden met karbiesje3 of koffertjes, waar in mondvoorraad of lekkers, op zoek naar 't Bloemendaalsche strand. Maar ook groo teren maken den tocht te voet of per voertuig. We zouden zeggen jong en oud. Iedoreen wil van dat strand en de zee genieten. Een voortvarende Haar- lemsche auto-onderneming heeft een ge regelde dienst ingesteld langs dón Zee weg en, zoolang er nog geen trambaan ligt en geen tram loopt, voorziet die vrachtauto werkelijk in een behoefte. Op wat vrije manier heeft onze teekenaar in beeld gebracht hoe deze wagens, op drukko Zondagen, 'bestormd worden. Ook hot Paviljoen aan het einde van den Zeeweg, of liever op het punt waar de weg den duinrand bereikt, heeft over belangstelling niet te klagen. Trouwens, wel niemand en ook het gemeentebestuur van Bloemendaal niet, zal verwacht hebben, dat de Bloemen- dtaalsche zee zoo'n groote aantrekkelijk heid zou hebben. Ziet eens hoe onze teekenaar, wellicht wat overmoedig en met een blik in de toekomst, de be- 'stelling schetst van kampeerders .jj het duin! Het gebeurt zelfs dat men daar eenige dagen en nachten blijft. Hie geweldige belangstelling en groote bloei heeft oak aanleiding gege ven tot minder prettige toestanden, die wij hier evenzeer ernstig willlen be spreken. Men behoeft nu juist nog niet puri- teinseh van card te zijn om den toestand op het Bloemendaalsche strand, zooals die ontstaat bij warm weer, weerzinwek kend te vinden. Om geen vorkeerde indrukken te ves tigen willen we zoo duidelijk mogen zijn. Aan het Bloemendaalsche strand zijn nog geen badkoetsjes. Toch zijn er ve len, die, ofwel omdat zij den moed mis sen een tocht naar Zandvoort te maken, ofwel omdat zij liever een gratis bad in de Bloemendaalsche zee gebruiken, zich daar in het water verfrisschen. Dat zijn niet alleen kleine jongens en meis jes, maar ook ouderen en personen van rijpen leeftijd. Een geschikte gelegenheid om zich te ontkleeden of te kleeden is er echter niet, zoodat zulks op het strand, bij voorkeur aan de helling der duinen moet geschieden. Laten wij direct opmerken dat wij zelf geen getuige waren van aanstoote- lijke handelingen. Allen, die wij zagen, maakten gebruik van een geïmproviceerde tent van lin nen om zich daarachter te ontkleeden van een geïmproviseerde tent van lin- klachten dat een en ander ook wel een3 wat te wonschen overlaat. Maar boven dien behoeven wij niet uitdrukkelijk te wijzen op do groote kans, die er bestaat dat dergelijke toestanden tot on zedelijkheid aanleiding geven. En boven dien is het feit dat de baders een groot eind van het strand in badkleeding moé ten afleggen reeds zeer afkeurenswaar dig omdat zulks het zedelijkheidsgevoel afstompt niet alleen van de baders, maar ook van de talloos velen, die daar aan: het strard vertoeven en daarvan ooggetui gen moeten zijn. Dit is te bedenkelijker omdat zulks geschiedt midden in het drukke strandverkeer, want al lang ne men de badlustigen niet meer de moeite zich uit het drukke gewoel te verwijde ren en een stiller plekje op te zoeken. Dat is zeer afkeurenswaardig en wij ves tigen met nadruk de aandacht van de autoriteiten der gemeente Bloemendaal op dezen ongezonden toestand. Het gemeentebestuur van Bloemerdial schijnt verrast te zijn door het groote^ succes en den grooten opgang van het Bloemendaalsche strand, maar dit ver ontschuldigt o.i. in geenen deele het feit dat zelfs nog geen bepalingen zijn gemaakt omtrent het baden aah dat strandgedeelte. Het is ons bekend, dat vele bezoekers het gedoe weerzinwek kend vinden en nimmer meer dit strand willen bezoeken, zeker niet mot kin deren. Ook politie-toezicht ontbreekt zoo goed als geheel, waarschijnlijk door ge brek aan personeel. Slechts sporadisch ziet men er een agent, die dan nog niets anders kan doen dan de allererg- ste uitwassan voorkomen. Het is dringend noodig dat hierin ten spoedigste verandering komt, wil het ge meentebestuur van Bloemendaal zijn re putatie niet verspelen. Zoo spoedig mo gelijk moet er een verbod komen te ba den in zee tot aan Zandvoort toe, al thans zoo lang er geen goed geordend badbedrijf is. Met deze opmerking, die een vlek is op de openstelling van den nieuwen Zee weg, willen we deze beschouwing be sluiten. N.V. v.h. Ad. Schelvis. De „Staats courant" bevat de statuten der naamlooze vennootschap Kennetner Bierbottelarij en Mineraalwaterfabriek, voorheen Ad. Schelvis, te Beverwijk. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap wordt bepaald op 20.000, ver deeld in 40 aandeden van 500 e'k. Brandstof fenverbruik. De leverantie van brandstoffen aan de Spaarvereeniging „St. Nicolaas" alhier, is bij openbare in schrijving gegund aan de firma Adrichem en Boon, alhier. Hypothecaire Credi-'en. B. en W. verzoeken den Raad hen te machtigen tot bet verleenen van hypothecaire credieten uit 's Rijkskas tot een bedrag van 159920 voor den bouw van woningen door de bouwcommissie tot verbetring der volks huisvesting, door W. de Boer, W. de Ko ter, mej. C. M. C. de Hertogh, mej. A. S. Scholts en P. J. Philipoon. Politiezaken. De politie heeft aange houden en naar Haarlem overgebracht J. M. en mej. G. J. v. B., die nog voor 15 en 3 dagen resp. te boek stonden bij de Haar- lemsche Rechtbank. Proces-verbaal is opgemaakt van bet feit, dat van de woning van H. K. in de Torenstraat en diens werkplaats aan den Gr. Houtweg zeven ruiten ingeslagen zijn. Op de bon kwamen P. H., wegens het zitten in een raamkozijn en. A. B. voor het rijden zonder licht. Onderwijs. Mej. M. Rietzscbel, on derwijzeres aan de R. K. Jongensschool alhier (hoofd der school de heer E. A. Janssen) is benoemd te Iud-Schoten en te Haarlem (Kloosterstraat), De laatste be trekking Ls door haar met ingang van 1 October aangenomen. Herbetering. Aan de twee-armige lantaarn, geplaatst hoek Stationsweg Hoofdstraat is een dubbel bord van flinke grootte bevestigd, dat beide verkeersrich- tingen duidelijk aangeeft. Tot heden gin gen vreemdelingen daar zeer vaak den verkeerden weg. Kerkversiering. Men is bezig achter het altaar der St. Josephkerk keurige schil- derngen op doek aan te brengen. Het ge deelte, dat gereed is, voldoet door de fris- sc.be levendige kleuren reeds zeer. Het ge heel zal de lieve, slichtende noodkerk een mooi effect geven. Ons werd medegedeeld, dat en en ander zoo wordt aangebracht, dat bij den bouw van een nieuwe kerk deze hesrjuldprïnnr 1^3 x* tVDT/1. hracV overge- Verbeteringen Haarlemmerstraat. In de eerstvolgende raadsvergadering, die waarschijnlijk de volgende week' zal plaats hebben, zal het raadslid Van Helden ver zoeken B. en W. te mogen interpelleeren over de aan de Haarlemmerstraat aange brachte en niet-aangebrachte verbeterin gen. De strijd tusschen openbaar en bijzon der onderwijs. Door het raadslid Mo lenaar is aan B. en W. en aan den wethou der Van der Plas afzonderlijk bericht ge zonden, dat hij in de eerstvolgende raads vergadering zal verzoeken de volgende vragen te mogen stellen: Is het waar, dat de wethouder Van der Plas aan den agent van politie Okken-burg gevraagd heeft wa.-fco:% hij zijn kind niet op de Christelijke school doet? Indien dit waar is, welke redenen heb ben dan den wethouder Van der Plas cr toe geleid deze vraag te stellen? Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Fransoh L. O., de heer A. Smit, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Fransch L. 0„ de heer A Viiser, alhier. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 12 Augustus a.s. nam. 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Ingekofen stukken. 3. Aanbieding Gemeente-rek. 4. Idem Gemeenteverslag 1920. 5. Regeling van Uitgaven 1921. (We- genverbeetring, Werkverschaffing enz. 6. Gcldleening (wijziging). 7. Huur'bepaling gemeentewoningen. 8. Verslag gemeentebedrijven 1920. 9. Wijziging veroredning Gas- en Wa terleiding. (Borgstelling Directeur en Boekhouder-kassier.) 10. Pensioensgrondslag Directeud Ge meentebedrijven. Burgerl. Stand. Geborendochter v. A. M. J. ScheurleerKlaver; dochter van W. P. Habiechtvan Egmond; zoon van W. Snoeklsvan der Pol; dochter van E. SmolenaarsWigchert; zoon van M. J. TorcquePothuijs; dochter van A. T. ICLaassenWiegel; zoon van E. Melchers Teeuwen; zoon van L. Th. van Boek hovende Zwaan. Terug te bekomen bijA. Donkerwolk, Pres. Steijnstraat 53, een porlemonnaie; A. de Nieuwe, Kritzingerstraat 39, een bruin hond-je; H ,-v. d. Burg, Bilitonstr. 24, een postduif; W. Schuyt, Gen. de Wetstr 31, een timmermansduimstok; P. v. Velzen, Soendastr. 19, een gouden medaillon; J. v. Dalen, Pres. Steijnstr. 19, een bankbil jet," H. Mulder, Dr. Leijdsstr. 28, een zil veren beursje met inhoud; B. Meulen- broek, Gen. de Wetstr. 21, een collier; N. Soellaart, Paul Krugerstraat 5, een zilve ren broche; J. Maas, Kloosterstr. 16,' een rijwielpomp; D. v. d. Lugt, Sohalkburger- grachl 42D, een hond „collie"; J. Veninga, Brandstr. 26, eenig geldW. Nooitgedacht, Reitzstr. 8, een horlcge. Voerlieden en schoolkinderen. Er komen hier in dezen tijd heel wat gezel schappen schoolkinderen. Dat geeft veel drukte op den weg. Voerlieden meenen wel eens dat zij met uitgaande menschen geen rekening hebben te houden en dat zij maar raak kunnen rijden. Zoo reed deze week de tuinder W. H. R. dwars door een stoet kinderen heen en weigerde op -het bevel der politie te stoppen. Nu was een proces-verbaal het gevolg. VELSEN. De gemeente financien over 1920. In deze tijden van hoogen belastingdruk en groote uitgaven zal het onzen lezers wel interesseeren hoe er 't vorig jaar door onze gemeente is huisgehouden. En dan mogen wij direct wel zeggen, dat onze totaal-indruk gunstig is en dat er naar onze meening een ernstig stre ven naar bezuiniging is. Van verschil lende ramingen is het bedrag soms flink overschreden, maar dat komt door verhooging van salarissen enz. De ramingen van uitgaven zijn echter ook vaak beneden de cijfers gebleven, terwijl bij de ontvangsten de opbrengst vaak hooger is geweest. Wat de ontvangsten betreft hebben de restanten van vroegere diensten 16000 meer opgebracht dan de raming, n. 1. 22345. (raming 6000) De opcenten op de belasting der ge bouwde eigendommen brachten 2400 meer op dan de raming, de opcenten op de personeele belasting 15000 meer. De opbrengst v.d. hoofdelijken omsl: g was geraamd op 691960. Er is echter ingekomen 667561, dus wat minder, waarvan echter dit jaar nog wel wat binnengekomen zal zijn. De hondenbelasting bracht 1300 meer op (in totaal f 4391), de belasting op publieke vermakelijkheden (raming 14000) bracht 15.706 op. De opbrengst van schoolgelden was op 13000 geraamd, er kwam echter 5000 meer in, n. I. 18092. Belasting betalen is niet prettig en toch betalen velen er nog heel wat bij, immers brachten de boeten voor plaat selijke belastingen niet minder dan 4219 op, tegen een raming van 2000. Zooals men weet bedroeg de uit- keering uit de oorlogswinstbelasting 172.623. Wat de uitgaven betreft, de raad zelf heeft ook bezuinigd. De presentie gelden waren geraamd op f 2550, ter wijl er 2016 is uitgegeven. De kosten van schrijf- en bureaubehoeften waren "»raamd op f '6000. maar er is uit gespaard, want er is 13498 uitgegeven Op de onderhoudsposten is ook een mooie cent uitgewonnen, zoo op dis voor straten en pleinen ruim f 1500 (raming f 11595, uitgegeven 9959;} op wegen en voedpaden f 2700 (id. 7400 en 4661), op wandelplaatsen en plantsoenen/ 1500 (id- 5775 en/4106); op pompen en riolen 3100 (id. 5200 en 2041). Het onderhoud der havens was geraamd op 510, terwijl er maar 59 is uitgegeven, zoo het schoonmaken der havens, geraamd op 465 en uitgege ven 47.50. Het tekort der waterleiding, ge raamd op 10.000, bedroeg werkelqk 80.92. Ondanks de salarisverhoogingên bleven Openbare Werken en Reini- gings- en Ontsmettingsdienst beneder de ramingen (de cijfers zijn /48000 en 44.476 en 23.263 en 21.908. Maar er warer*»ok hoogere uitgaver. door de salarisverhoogingen. De amb tenaarssalarissen waren geraamd op 42.804, terwijl betaald werd 55.852, idem voor de politie 82.875 er. 101.613, idem onderwijzers 180.860 en 233.581, voor 't herhalingsonder- wijs 3500 en 7369 visscherijschooi 12619 en 20324. De jaarwedden voor de andere ambtenaren (bovengenoemde betreffen alleen de secretarie) waren geraamd op 26000 en kostten 47171 Meer vroegen ook de geneeskundige dienst /41005151), verlichting 8500f 12649) kosten keurings dienst Haarlem 30004763) arm besturen 3600045350) bijdragen vereenigingen 775012326) Hu°ur- commissie 5875f 6551)minder was noodig voor kosten ophalen haardascb en vuilnis 5552546363)onder houd scholen en onderw. woningen 1545611393) schoolmeubeien 43002420) schoolvoeding es -kleeding 5000—/ 20475). Het resultaat was dat de gewone ont vangsten bedroegen 2.842.037.40 en de uitgaven 2.725.770.097», zoodat de rekening sluit met een batig saldo van 116.267. 30%. Nachtwandelaars. Een agent u!t IJiat-i- den en een uit Wijkeroog hadden nacht dienst. Om) 3 uur kwamen zij twee per sonen tegen, die zij aanhielden. Het bleken twee vreemdelingen te zijn, die op de boot naar Indië zouden hebben gezeten, als zij niet te laat voor d? boot waren gekomen. Door een zekere Mij. Humanitas zouden zij daar werk zaam worden gesteld. De desbetreffe: dj papieren bleken in orde le zijn. Nu wa ren zij op weg naar Egmond aan Zee, waar zij een poosje zouden verblijven. Treinen of trams gingen er niet meer. Zij hadden in Haarlem wel onder dak kunnen krijgen bij de politie, maar daf wilden zo t»;h liever niet, waarom ze maar gingen wandelen. Erg d k zalen ze blijkbaar dan tori) niet in hunne slappe waacb. Opheffing staking. Werd dezer da gen door ons gemeld dat een achttal met selaars, werkzaam op het werk voor de woningbo-uwvereeniging „Heemstede's Be. lang", in staking waren gegaan, omdat door hen hooger loon was geëischt, thans kunnen we melden dat bedoelde werklie den zich allen weer op het werk hebben aangemeld en door de aannemers weder zijn aangenomen. Blijkbaar hebben zij dus ingezien, dat hun eischen wel wat hoog waren. DOOR KINDEREN AANGESTOKEN. Omstreeks half twee Donderdagmiddag sloegen plotseling, eerst dikke rookwol ken en even daarna een felle vlammcn- bundel, uit het benedengedeelte van per ceel Polanenstraat 13, te Amsterdam, alwaar een fourage opslagplaats geves tigd is van de firma Habermehl. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist het fel oplaaiende vuur zoo danig te beperken, dat de boven-ver- diepingen van 't pand, die tal van ge zinnen huisvesten, niet werden aange tast. Terwijl een deel der brandweer lieden eenige stralen op den vuurhaard richtten, beijverden anderen zich, met het op straat slepen van de pakken klaverhooi, die de opslagplaats geheel vulden. De geheele voorraad hooi is cf door het vuur of door het bluschwater onbruikbaar geworden. Do opslagplaats is geheel uitgebrand Toen de brand ontdekt werd, was nie mand van het personeel der firma aan wezig. Het slaat vrijwel vast zegt „Het Volk", dat de brand ontstaan is door dat kindoren, voor het perceel en het aangrenzende portaal van de bovenver diepingen, met Bengaalsche lucifers Leb ben gespeeld. Door den hevigen wind moeten toen vonken in het hooi terocb' gekomen zijn. Duurdere melkDe bond v::i Melkveehouders, afd. Amc.s 'oorl. hoc t in verband niet de voortdurend j droogte en het noodzakelijk b-yriot, ren van vee, moeten besluiten d«n melkprijs met ingang van Maandag an. met 2 cent per liter te verhoo gen er - V cl. w°rden van picnickers, tentbewoners en ^Buschen, die eens een dagje of mid- da§je in de duinen willen toeven. Op Benunige middagen, vooral Zaterdags en 'Woensdags, alsook op de Zondagen heerscht daar een gezellige drukte en tn schilderachtige wanorde ligt daar jong en oud dooreen onder de lage dennen boompjes of legen 'n duinkam, dio heer lijke beschutting tegen zon of een te fel briesje bieden. Een typisch gezicht le veren de vele een- en tweemanstentjs op, lie daar kris, kras in het duin worden geplant. Het zou daar klein Zandvoort kunnen heeten, mits er de zee ook te vindon was^ Het gemeentobes'v- week zagen? Een disselwagen hoog be laden met sparregroen, die van de ter reinen der duinwaterleiding afkwam. Wie zou dat beeld hier verwacht hebben. Het was een aardig gezicht en wekte den in druk alsof men in de mooiste landelijke omgeving van Gelderland of Bral ant was. We willen maar zeggen dat er zooveler lei op dien Zeeweg te genieten is. We hebben indertijd eens geschreven over den moeilijken en vermoeienden wandelweg, d:e niet bewandeld werd en, naar onze meening, ook wel nooit druk bewandeld zou worden. Die kwestie is nu geen kwestie meer. De zaak is opgelost en wel doordat de wandelaars eermou- er een fonteintje met drinkwater laten aanbrengen, dat de voortdurende klan dizie bezit van het picnickend groot en klein publiek en ook ijswagentjes, fruit en zuurhandelaars maken daar blijkbaar goede zaken. Op warme dagen kan het daar ook werkelijk druk zijn. Over den Zeeweg zelf zullen we nu niet veel meer zeggen. Het is daar een Reeds op den Militairenweg zijn de (in dit geval minder aangename) ge volgen van het drukke verkeer over den Zeeweg te zien. Glas, papier en fruit- ©verblijfselen ligt er als op een vuilnis belt geplant tusschen het vuile stof van de trottoir en hangt in de tuinheggen tot groote ergernis van de omwonenden Op drukke dagen staan hier in menigte de ijswagentjes, fruit- en lekkersverkoo- pers en zij maken daar menigen goe den dag. Doch de consumptie geschiedt ter plaatse en dat is duidelijk langs den Militairenweg te zien. Een andere op merking is dat de Militairenweg voor het drukke verkeer nu wel wat te smal vvordt en wellicht is verbreeding van den rijweg zeer wel mogelijk door een gedeelte van het trottoir daarbij te voe gen. Een oplossing is ook te vinden misschien door het opgaand verkeer langs een anderen weg te leiden dan het neergaand verkeer. Een niet voorzien gevolg van de ope ning van den Zeeweg, maar ook een be wijs van zijn succes, is dat het politie corps van Bloemendaal in de klem is geraakt en te klein wordt doordat de ondervinding de noodzakelijkheid heeft aangetoond van een verkeersagent op de kruising nabij den Zeeweg. Trouw staat daar een agent op post op drukke uren, doch zij mogen zich nog wel wat oefenen in het tijdig geven van signalen. De duinpan, vóór den Watertoren, is langzamerhand een gezooht plekje ge- riOGMAALS: DE ZEEWEG EN EEN HARTIG WOORDJE OVER IIET STRAND. Dezer dagen kwam onze teekecaar aan jagen met een aantal schetsen, die op den nieuwen Zeeweg Bloemendaal-Zand- voort betrekking hebben. Wij bieden er 6nkele onzen lezer3 van aan want ze zijn Wellicht voor de meesten een verrassen de openbaring, omdat zij niet weten dat ket verkeer en vertier daar zoo'n omvang heeft aangenomen. Maar bij prentjes behoort een be schrijving en wij profiteeren daarom gaar ne van deze gelegenheid nog eens wat te vertellen van den nieuwen Zeeweg, Waarvan wij nog maar zoo kort geleden de opening verkondigden. Het is banaal te spreken over do voor ziening in een lang gevoelde behoefte, want ook zonder dien zeeweg zouden Haarlem en Bloemendaal en de Am- Bterdamsche kilometervreters op motor fiets en auto wel blijven bestaan, maar zeker is het dat duizenden zich verblij den over den aanleg van den Zeeweg als zij die betreden of berijden. drukte van belang geworden. We waren er eens heel vroeg in den morgen en Iwe ontmoetten er reed3 groepen wandelaars we waren er 's avond3 vrij laat en ook toen was de belangstelling alleszins be vredigend te noemen. Het is er altijd een drukte van belang. Voeg daarbij het bijna ongelooflijk aantal fiet-ers dat den weg bepeddelt; de auto's, de deftige equi pages, de ouderwetsohe Jan Plezier en char k banc3, zelfs zagen we een afge dankte omnibus, en iedereen zal moe ten toegeven dat, leefde 11:1 lebrund nog, en wilde hij een beeld van onzen tijd schetsen, hij zeker een Zondagje aan den Zeeweg zou toeven en een trouwe beschrijving leveren van wat hij op en langs dien weg zou zien. En weten onze lezers wat we deze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1