EERSTE BLAD- '"een^verweer. Laatste nieuws. Stadsnieuws DAM1AATJES MAANDAG 8 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13907 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL I 7 3,25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 0.25 f 3.57Vi BUREAUX. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. -o- Hoofdprijzen Staatsloterij. Parachutist doodgevallen. AGENDA. 9 AUGUSTUS. Programma Doodelijk ongeluk. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Carl Hagenbeek. Personalia. Waarnemend Commissaris van Politie. Diamanten bruiloft. Gemeentezaken. LANGS DEN WEG. Toen viel de nacht in verder on gestoorde rust. o c 1 De Viris Illustribus. Telegrafisch Weerbericht.^ Burgerlijke Stand. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT T- NOG EENS: PROVINCIALE MISèRE. I. Het artikel over de nieuwe tarieven van het „Provinciaal Waterleidingbedrijf" in een Zaanseh blad („De Zaandammer"), waaruit wij in ons artikel „Provinciale misère" een frappant gedeelte (de bere kening, o.a. dat, praktisch gesproken, één M3 water den kleinen verbruiker op f 0.75 komt te staan) overnamen, heeft ook de aandacht getrokken van den directeur van liet Provinciaal Waterleidingsbedrijf te Bloemend aal, den heer van Oldenborgh. Het artikel schijnt dezen directeur niet prettig gestemd te hebben, doch zich op bet standpunt plaatsend, dat hij niet reageeren kan op alle onjuiste mededee- lingen betreffende bet P. W. N. zoude bij er het zwijgen toe gedaan hebben, ware het niet, dat het „Zaandammer"-artikel door het „Algemeen Handelsblad" was overgenomen en aldus natuurlijk in veel wijdèren kring verspreid en gelezen was. In een zonderling „kleine" opvatting van de Nederlandsche pers (wellicht doordat hij zelf het „Handelsblad" leest, schijnt hij dit blad te beschouwen als de Nederland sche pers!), heeft de heer Oldenburgh nu ondanks het feit, dat meerdere groote bladen het geïncrimineerde artikel even eens overnamen een „Open Brief" geschreven aan het adres van het „Han delsblad" en dien „Open Brfcf aan den heer hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam" toegezonden aan alle daarvoor in de termen vallende bladen. Als niet voor ons bestemd zouden wij den „Open Brief" derhalve terzijde kun nen leggen; doch zoo „automatisch" willen wij niet handelen, nu het zoo'n al gemeen belangrijke zaak betreft, waarin de directeur van het Waterleidingsbedrijf zich toch moet kunnen verdedigen, zoo „automatisch" willen wij niet handelen, tcméér niet, nu wij zelf in oen uitvoerig artikel dezer dagen de kwestie bespraken en daarin de door den directeur zoozeer gelaakte beschouwing van de „Zaandam mer" gedeeltelijk overnamen, mede tot staving van onze redeneering: dat men er héél voorzichtig mee zijn moet, het pro vinciaal bestuur in de sociale en economi sch- samenleving een rol te doen spelen, w-elke met zijn werkelijke heteekenis, met zijn werkelijk karakter, niet in overeen stemming is. Strikt genomen, behoeven wij vobr het geciteerde uit de „Zaandammer" geeneriei verantwoordelijkheid op ons te nemen, en ook zónder het „bewijsmateriaal" uit laatstgenoemd blad hadden wij zeer wet een artikel „Provinciale misère" van des- zelfs strekking kunnen schrijven en pu- bliceeren, doch in ieder geval lijkt het ons fair en journalistiek waardig, onzen lezers na overneming van de beschou wing der „Zaandammer" ook zoo vol ledig als noodig is, kennis te doen nemen van wat de heer Oldenborgh in zijn ver weerschrift betoogt en tracht te bewijzen. Onszelf de vrijheid veroorlovend, aan een en ander alsnog ©enige beschouwingen onzerzijds toe te voegen. De kern van 's heeren Oldenborgh's be loog ligt in het hiernavolgende samenge vat: „Op gezag van „De Zaanlander" neemt d 'aan, dat een gemiddeld normaal gezin (dus van gemiddeld 4, 5 personen) voor huishoudelijk verbruik aan 30 of 40 L. .water per dag genoeg heeft. Die meening is voor hen, die waterlei ding in huis hebben, in het algemeen on juist. Slaat u daarover de handboeken op, dan zult u bevinden, dat voor dezulken, onge rekend spui' en lekwater, een hoeveelheid van 30—45 L. per hoofd en per dag (zon der (closetspoeling) d. i. dus gemiddeld 135—200 L. per gezin wordt aangenomen. „Dat is Iheorie!" zal daartegen misschien door u worden aangevoerd. De werkelijke verbruiken zijn echter dikwijls belangrijk grooter. (Zie de Statistiek der Vereeniging voor Waterleldings-belangen in Neder land). Het Bedrijf heeft nóchtans voor den kleinen gebruiker de onderste der hier boven aangegeven theoretische lioeveeL- heden aangehouden. Deze aanneming ge schiedde op alleszins deugdelijke gronden en is geheel in overeenstemming met het advies der Tarief-Commissie, ingesteld door de Vereeniging voor Waterleidings- beh.ngen in Nederland. (Zie het desbetref fende verslag voorkomende op blz. 114 van het Tijdschrift „Water", 3e Jaargang 1919—1920). Door herhaalde controle van de door den .kleinen gebruiker" afgenomen hoe- - Iheid water, n.l. die, betrokken door de bewoners van verschillende groepen volks woningen aan den Zuidkant van het Y, is door den Directeur der Gemeen te-Water leidingen van Amsterdam vastgesteld, dat dergelijke woningen te Amsterdam ge- 'de!,! ongeveer 50 M3 per jaar wordt r,l'kt, indien geen en ongeveer 90 M3 jaar, indien wel een watercloset aan lig is. Dok de practijk in de Zaanstreek zelve Vni°P der8olijke hoeveelheden. ns de bedrijfscijfers van 1920 werd ,i v.°nrmalig gebied van de Zaanland- 594 M'il leiding totaal opgepompt met in en werd daarvan 387.261 M3 1.208.333 M3,n:t' VL:rkOCM- zijn afgeleverd li J geW°°n abonnemf1 jaar waren er 12 63r aal}van« van het n'- bob perceelen op gewone abonnementen aangesloten, op het einde ïfa n 'ah 13-250' zo°dat dus gemid deld per abonnement U verbruikt rond 9„.4 M3 per jaar, d.i. pi.m. 256 Liter per dag. zijnde bijna het dubbele van de door het bedrijf voor den kleinen gebruiker uit getrokken hoeveelheid. In de opgegeven hoeveelheid is echter ook begrepen wat door kleine neringen wordt verbruikt Bij de overige exploitante zijn in de jaren 1913—1915 controle-waarnemingen gedaan op 50 perceelen van de Bouwver- eeniging „Zaandams Belang", dus ook van „kleine gebruikers." Deze woningen hadden gemiddeld 7Q M2 oppervlak en gaven een totaal verbruik: in 1913 van 2704 M3. 1914 2796 en 1915 2888 dus gemiddeld van rond 56 M3 per woning en per jaar. Deze cijfers stellen duidelijk de jaarlijksohe toeneming in het licht. Hieruit blijkt dus, Mijnheer de Hoofdre dacteur, dat de aanneming van gemiddeld 48 M3 per jaar als minimum niet uit de lucht is gegrepen en dat in het feit, dat er wel gezinnen zijn, die met minder kunnen volstaan, noch voor „De Zaanlander" vol doende grond gelegen is om het Bedrijf als oen oplichter voor te stellen, noch voor het „Algemeen Handelsblad" om deze voorstel ling zonder nader onderzoek naar alle windstreken te verspreiden. Bovenstaande gegevens beteekenen na tuurlijk niet, dat elkeen deze hoeveelheid verbruikt. Voor gezinnen van 2 of 3 per sonen en, bij inachtneming van groote, doch van een hygiënisch oogpunt be schouwd, dikwijls verkeerd geplaatste zui nigheid, kunnen ook grootere gezinnen met minder water volstaan, vooral, indien men in de gelegenheid is zich van andere mid delen van watervoorziening voor ruwe doeleinden te bedienen en zich werkelijk de moeite daarvoor getroost. Maar met dergelijke bijzondere gevallen, die uitzondering zijn, kan natuurlijk het Bedrijf geen rekening houden. De ervaring leert toch, dat wanneer het gemakkelijke leidinglcraantje ter beschikking staat, over het algemeen pomp en regenbak en nog eerder de waschsloep buiten gebruik blijven. Zeker, er zullen velen zijn, die door het nieuwe tarief meer te betalen zullen krijgen, maar voor een groot deel zijn dat degenen, die tot dusver in dit opzicht, veelal zonder het te weten of te willen, op de gemeenschap hebben geteerd en aan wie slechts zóó belangrijk beneden kost prijs kon geleverd worden, omdat zulks door de betaling van anderen goed ge maakt werd. Die toestand is niet gezond en ik heb het niiinp gedaan om dien te doen eindi gen. Ook -de bakker levert zijn brood van eenzelfde qualiteit aan den kleinverbrui ker niet goedkooper dan aan een ander en zeker niet beneden kostprijs. Het nieuw in te voeren tarief is, even min als welk ander ook, volmaakt, maar het werkt in elk geval veel billijker dan het thans van kracht zijnde. Het zal sommigen duurder, anderen daarentegen voordeeliger uitkomen." Verder schrijft de heer van Oldenborgh: En waarom nu geen metertarief voor huishoudelijk verbruik? Omdat de alge- meene invoering daarvan om voor de hand liggende hygiënische redenen, onjuist wordt geacht en voorts omdat zij de kos ten van het water gemiddeld met 30 5 40 zou verhoogen en aanleiding zou geven tot een groot aantal ambtenaren voor het aflezen, controleeren, verwisse len en herstellen der meters. De schrijver van het artikel in „De Zaanlander" zou zich echter aldus gaat de heer Oldenborgh voort bij toepas sing van een metertarief ook teleurgesteld zien, want het is voor een bedrijf - en zeer zeker voor een beginnend bedrijf practisch wel ondoenlijk om zulk een ta rief in te voeren zonder oen verplicht minimum te stellen, zoodat ook daarbij zijn zuinigheid niet, althans niet ten volle tot zijn recht zou komen. De „minimum"-prijs van f 0,40 per M3 voor in-dustrieele doeleinden is onjuist. Men noemt hier integendeel den maximum prijs, geldend bij een gegarandeerd mini mum van slechts 40 M3, doch geleidelijk dalend tot f 0,22)4 bij een gegarandeerde minimum-afneming van 2000 M3. „De Zaanlander" laat na ilc hoop voor dezen voorlichter van het publiek, dat het alleen maar uit onwetendheid is te vermelden, dat in dien prijs tevens inbegrepen is de huur voor den watermeter, die door het P. W. N. voor rekening van het Bedrijf genomen wordt. Dat het bedrijf in het eerste half jaar f 24.000,verlies heeft opgeleverd, is juist, indien men voor „half jaar" leest „jaar." Bij raadpleging echter van de offi- cieele stukken of door bij mij inlichtingen te vragen, had men kunnen vernemen, dat het Bedrijf tijdelijk buitengewoon was be last, terwijl er op zeer conservatieve wijze is afgeschreven. Overigens zijn deze verliezen bij de uit breiding, die het Bedrijf ondergaat, niets buiten-gewoons. Dergelijke uitbreidingen zijn niet terstond rendabel en kunnen dit ook niet zijn. Men zal zich daaraan in de eerste jaren hebben te gewennen, wanneer men bij de toepassing' van redelijke tarie ven de drinkwatervoorziening van het Gewest wenscht tot stand te brengen. De rentabiliteit zal sleghts op den duur kun nen worden verkregen, en daartoe is het nog noodig, dat het meest geïsoleerde deel der bevolking, naar raming pl.m. 15 5 20 niet, althans niet op kosten van het algemeen, wórdt aangesloten en dat overi gens algemeéne deelneming der bevolking wordt verkregen." zag men, dat de vrouw aan de achterzijde over het balcon naar de buren vluchtte. Zij was ernstig aan het hoofd gewond, doordat haar man haar met een plank op het hoofd geslagen had. Nadat zijn vrouw gevlucht was, had Hendrik Linsen de hand aan zichzelf geslagen. Met een scheermes bracht hij zich een ernstige wonde in den hals toe. Vervolgens sprong hij uit het venster van de derde verdieping op straat. Zoowel man als vrouw werden per auto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar eerstgenoemde hij aankomst bleek overleden te zijn. De toestand van Johanna D. was hedenmorgen vrij goed. Gisteren avond kon zij nog niet gehoord worden. Het drama bracht in deze volkrijke buurt een groote opschudding teweeg. 1500 10728. 1000 17630; 18804. 400 6460; 9836. 200 6180. 100 1653; 1864; 16723; 17376; 17568; 20443- •vijs APELDOORN, 8 Aug. De parachutist B Homar uit Tivello, die bij de gisteren ge houden vliegdemonstratie te Apeldoorn uit zijn vliegtuig sprong, is tengevolge van het weigeren der parachute, dood gevallen. FAMILIEDRAMA. In den afgeloopen nacht heeft zich in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam oen ernstig drama afgespeeld. Op de derde 1 étage van perceel 129 in genoemde straat woont de 30-jarige Hendrik Linsen en diens 25-jarige echtgenoote Johanna Dom burg. Omstreeks half een hoorden de buren, dat een heftige woordenwisseling tusschen mau en vrouw was ontstaan. Plolsetjna Soc. „St. Bavo" Vijfde Bollenveiling, 10 uurReddingsbrigade 8 uur Rechtsk. Advies 2.309.30 uur Be stuur Graf. Bonds 8 uur. BrongebouwHaarlem-sche Orkestver- eaniging 8 uur, Ledenconcert. Familiebioscoop Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van 2 tot 3 uur. „Oud-Holland" Verwulft Strijk orkest. St. Marthavereeniging Kleine Houtw. 13. 3 tot 4 uur, Betrek'kingbureau. Bisschoppelijk Museum Eiken dag, be halve op Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 9 Aug. 1921, des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert: i. Ach Herr, mich armen Sün- der D. Buxtohude. 2. Praeludium G. dur F. Mendelssohn Bartholdy. 3. Sonate dkl.t. Jac. Bonset. Allegro moderato. Mélodie oriëntale. Marche triomphale. 4. Dum-ka (Klagelied) T. Novvowiejski 5a. Offertoire b. Laus Deo Th. Dubois. Vrijdag is op den Terwoldschen dijk na bij Heerde het 13-jarige meisje L. N. uit Haarlem, dat haar afgewaaiden hoed wil de grijpen, door een met steeneó beladen kar overreden en gedood. Hedenavond zal door het bestuur van de Haarlemsohe Orkest-Vereeniging een vergadering worden gehouden ter bespre king. van den toestand van genoemde ver eeniging. Donderdag II Augustus begint Carl Hagenbeek zijn voorstellingen op 't- ter" rein aan 't eindpunt der N. Z. H. T. M. te Schoten. Met 1 (Augu tus is aan Mr. J. W. Kool, adj.-archivaris aan het gemeentelijk ar chief alhier, op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Te 's-Gravenihage slaagden voor t examen Engelsoh L. O. mevrouw H. F. G. OostdijikRoozen, alhier en de heer L. Schipper, Zaandam. Te Amsterdam slaagde voor het examen Hoofdakte de heer J. L. Munnix, alhier. De heer J. A. J. Nolthenius is héden met verlof gegaan. De funct'e van waar nemend commissaris van politie wordt thans vervuld door den heer E. H- Tenckinek. Zaterdag 27 Augustus hoopt hot echt paar P. j. de Laat on II. M. Harte het zeldzame feest te herdenken, dat 't vóór 65 jaar in den echt werd ver bonden. De bruidegom is nog kras, leest zelfs nog zonder bril; de bruid is suk kelende. Een bijzonderheid mag het vor.s ook wol hooien, dat liet echtpaar die 65 jaar steeds in hetzelfde huis, Boter markt 4, gewoond heeft. Da salarisrege'.ing zo~>r onderwijze s. Door den Bond van Ned. Onder wijzers, afd. Haarlem, wordt, naar aan leiding van het raadsvoorstel, wairkij een wijziging der salari re_e"i >g voor Buiten gewoon' Lager Onderwijs wordt voorge steld, die noodzakelijk is geworden door het Kon. Beslu't van 31 Dec. '20 aan den ïtaad op verschillende gronden verzocht de voorgestelde wijziging niet aan te nemen, doch ze te vervangen door een andere, waardoor het conflict tusschen de gemeente'ijke verordening ca bet Kon. Besluit uit den weg wordt geruimd. B. en W. stellen voor, aan de Woning- bouwvereeniging „Zorgvliet" een voor schot te verleonen van f 550,000, ter tegemoetkoming in de kosten voor don bouw van 76 eengezins-arbeiderswoningen en een kantoor aan de Slachthuisstraat, alsmede om haar eene buitengewone jaar- lijksche bijdrage te verl enen in de be- De maximumheffing van f 15 is ge- bracht op f 20 bij inkomens van f 15COO tot en met f 20.000 en op f 25 bij inkomens boven f 25,000. B. en W. stellen voor, in te stellen eene commissie van 7 leden, die zal heb ben te adviseeren o.a. omtrent de wijze, waarop 't gemeentelijk voorbereidend on derwijs ware in te richten, alsmede om trent de veranderingen, welke de ge bouwen der 2 bewaarscholen (aan de Jansstraat en aan de Smedestraat) even tueel hebben te ondergaan. Tevens stellen B. en W. voor, tot leden dier commissie te benoemen do 3 regen tessen der bewaarschool in het vo m ilige Barbara-gaslhuis, 2 raadsleden en twee leden, die geen raadslid behoeven te zijn. B. en W. bieden ter vaststelling aan eenen staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven," dienst 1921, riot een bedrag van f 9668.85. B. en W. stellen voor, de Woning- bouwvereeniging „St. Bavo" vrijstelling te verleenen van art. 10, 2a, der Bouw verordening, voor den bouw van 70 wo ningen aan de Bubbele Buurt. Ter benoeming van een hoofd aan de Herhalingsschool no. 2 (vac- E. Hin- driks), bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. R. Haverschmidt. 2. H. Natte. 3. Ohr. Pels. Ter benoeming van een 8-tal Hoof den van de scholen, welke door splitsing 1 Sept. a.s. worden geopend, alsmede tot benoeming van een Hoofd aan school 13 (vac. J. J. Francken), bieden B. en W. de volgende voordrachten aan: Voor Hoofd van school 2: 1. J«I Klimbie; 2. J. Jansen; 3. G. J. Bet- tink. Voor Hoofd van school 4: 1. B. J. Itaadersma; 2. J. H. Kuyper; 3. S. Ver- heus. Voor Hoofd van school 6: 1. Th. M. J. Donkersloot; 2. D. B. E. do Vries; 3. J. Faber. Voor Hoofd van school 8: 1. E. de Beer; 2 0.. Doeven; 3. J. Schroevers. Voor Hoofd van chool 10: 1. D. Peereboom; 2. B. Haverschmidt; 3. P. Kion. Voor Hoofd van school 12: 1 H. Cransberg; 2. J. B. van Dorp; 3. E. J. A. van Ghert. Voor Hoofd van is,chool 13: 1. H. Natte; 2. J. de Nobel; 3. J. Over Azn. Voor Hoofd van school 14: 1. B. de Boer; 2. 0. Warnier; 3. H. J. Sarink. Voor Hoofd van school 16: 1. H. M. van der Hart; 2. J. van 't Slot. 3. K. Boos. Verder stellen B. en W. voor, voor de scholen, op 1 September a;.st aange- geduid onderscheidenlijk met de no. 1, 3, 5, 7, 9 en 11 en 15, als Hoofd bij wijze van overplaatsing te doen benoe men, de Hoofden, thans werkzaam on derscheidenlijk aan de scholen voor u. L T. lett. B. en D, en aan de scholen voor gewoon lager onderwijs no. 3, 5, 6„ 7 en 9 en naar de school, welke mot 1 September a.s. zal hseton: „School voor uitgebreid lager onderwijs," en voortkomt uit de samensmelting van de „Scholen voor m. u. 1. o. no. 1 on II," als Hoofd over te plaatsen den heer E. Tj. Popma, thans nog Hoofd der school voor m. u. 1. o. no. II. Mmammmi „Something rotten Gisterenavond tegen het uur van middernacht groepten nienschen sa men voor het p olitie-bureau in de Smedestraat. Dat is immer het teeken dat er .^something rolten", dat er iels aan de hand is. En dat was ook zoo. Rustig zaten menschen het slot van den Zondagavond te vieren in „de Kroon". Toen opeens klonk met een rauwe drankemans-stem het befaamde lied van de Racingclub, die onverslaan baar was in den overgang. Aan een tafeltje hadden een paai- opgescho ten jongens plaats genomen, negatie ve propagandisten voor het kloeke R. C. H., dat als geheel ten onrechte een onvriendelijken naam krijgt door zulke „gasten". Toen ze brutaal werden legen an dere bezoekers, wilde de chef ze met izachten drang naar buiten Leiden, wat gemakkelijk kon gaan, nu ze vlak voor het open raam zaten. Maar de heeren waren daar niet van gediend en maakten er een heel relletje van. Een pakte 'n tafel met woest gebaar en had gemakkelijk on gelukken kunnen maken, als niet kell- ners waren toegeschoten, om den woesteling tot bedaren te brengen. Reeds waren de heeren afgetrokken, toen de tafelheld tot de ontdekking kwam, dat een der omstanders hui ten, de politie gewaarschuwd had en daarover moest de rebel verantwooi ding hebben van dezen meneer. Maar juist kwam de politie opdagen, en op omstanders werden al derde maal der bijdrage, welkeaanstonds twee dei brutale hei rie- taling van de annuïteit, gelijk aan vier t aanwijzing van IV 1 .1 1 'llltictnnflg l\VPt de gemeente te dezer zake uit s Bijks kas zal ontvangen. B. en W. bieden eene nieuwe ver makers gepakt. De derde koos het hazenpad, maar werd na een korte jacht gegrepen en ordening tot heffing eener hondenbe- onder eenig verzet ook binnengebracht. lasting, alsmede eene verordening op de invordtruur er van, tor vaststelling aan O 0 Mr. Bomans. De heer Bomans had, dunkt me, voor dat hij, na rijpe overweging, het besluit nam „in de politiek" te gaan, gelezen en herlezen de geschiedenis der kruis tochten en de vele, schoor, e levensbladzij den van onzen grootan Schaepman z g. met diens devies „Oredo, Pugno" („Ik geloof, ik strijd"), en hij was er door ontroerd. „Dat is een heerlijk levenswerk, te strijden voor de Boomsche zaak", moet hij gedacht hebben en.,., hij ging .in de politiek"; werd een moderne kruis ridder. De heer Bomans is groot-propagandist; Room se h groot-propagandst: voor Haar lem en verre, verre omgeving: de Boom sche groot-propagandist. Propagandist van een kracht, die bij elke partij furore zou maken en die den Communisten twee van de mooiste Russische steentjes zou wae.rd zijn. Hij telt véle vrienden, ook véél vijan den. (De lezers begrijpen dat wij uitslui tend den heer Bomans als openbaar per soon bespreken; niet den particulier). Zijn vele vrienden zijn tevens zijn bewonderaars. Hij heeft ze onder zijn partijgenooten, in gróót getal; hij telt ze ook onder niet-katholioken, in steeds groeiend aantal. Zijn vrienden onder de katko' ieken be wonderen in hem hoofdzakelijk den voor werker, den voorvechter, den groot-pro pagandist van de katholieke zaak en hun vereering is des te grooter omdat zij langen tijd misten een slagvaardig re denaar, opgewassen tegen de humbug van de groote, roode woordvoerders. In Mr. Bomans vonden zjj hun man. Ik herinner me een fijn moment. Het was in den jongsten verkiezings strijd voor de Tweede Kamer. Duys kwam hier spreken en hij vond de groote zaal der „Vereeniging" vol met handen klappende en juichende socialistische mannen en vrouwen. Dagen lang waren door de roeden snorkende, brallende uit dagingen tot Bomans gericht om te de- batteeren met Duys, met als bege'.e'dend® bashij durft toch niet. Bomans kwam, slechts vergezeld van een twintig Boom sche propagandisten, en hij debatteerde. Schitterend. De zaal was er stil van. Dat was een héél fijn moment. Nadien is Bomans niet meer tot debat genoodigd. Zijn vrienden telt de heer Bomans ook onder niet B.K. Maar die heeft lijf stuk voor stuk moeteu winnen. Want dit is het eigenaardige, vooral voor niet- katholiekende heer Bomans stoot af, zoolang men verre staat van zijn per so an en zijn werk; hij wekt sympathie wan neer men h em en zijn werk van dichter bij leert kennen. Velen, andersdenkenden en B.K., hoorden wij verklaren dat zij Mr. Bomans, bij nadere kennismaking hadden leeren waardeeren. Nog slechts enkele jaren wijdt Mr. Bomans zich aan de politiek, maar reeds heeft hij zich daarin een markante plaats veroverd. In den Baad, in de Staten en in de Kamer. Echter kan hij zeg gen: Luctor et Emergo: Ik worstel en kom boven. Want hard is zijn strijd tot nu toe geweest. Strijd, die hem vijan den bracht in eigen kring en vijanden bij de tegenstanders. Zijn tegenstanders zien in hem, dunkt me, een dweeper, een Phhpsche dwee- per. Zeer ten onrechte. Want boven al staat bij hem het algemeen belang, maar rotsvast is hij overtuigd dat het alge meen belang uitsluitend gebaat kan zijn door de zegepraal der Boomsche gedach te. Het is voor hem een ideaal naar dit laat:te te streven en daaraan een ac- IIe heer Bons O. Eoer. Aan den reserve-le luitenant L. O. Boer, van het regiment grenadiers is op diens aan vrage eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De heer C. L. Boer is benoemd en aangesteld met afwijking in zooverre van de bestaande organisatie, bij bet regiment grenadiers, tot le luitenant-directeur der Koninklijke Militaire Kapel. Jubileum. Dezer dagen herdacht de heer C. Toornend den dag waarop hij vóór 12% jaar als concierge werd aangesteld aan het patronaat van O. L. Vrouw aan de Lin schotens t raat. Zondagavond werd de jubilaris in 't pa tronaatsgebouw door den directeur, den WelEerw. kap. De Rooy in harlelijlke be woordingen toegesproken en werd hem een fraaie theekast aangeboden. Hedenavond wordt de jubilaris door het patronaatsbestuur gehuldigd. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: J. S. Kemp, Nassaustraat 15r., das met speldje; C. v. d. Goes, J. v. d. Hulststraat 7, dasje; H. Sondorp, Haar- lemmerliedestraat 6. dasspeld; A. Sanders, Bisschop Ottostraat 9, dasspeld; G. Boeree, Voorhelmplein 2, horloge; Kennel Fauna, Parklaan, honden en een poes; J. Termaat, Delftstraat 16, horloge; H. van Rooij, Ged. Raamgracht 11, lorgnet; F. Metselaar, Damiatestraat 44, portemonnaie; J. G. Bot ter, Tulpenstraat 17A, portemonnaie; U. Veeniiigs, Scheepmakersdijk 51, porte monnaie; D. Smit, A. L. Dyserincistraat 114, ring; C. Gerritsen, Potgieterstraat 12, gedragen schoenen; A. Deroison, Esschil- derstraat S4zw., vulpenhouder; J. Lust, Damast-viraal 46. olockwocst; Bureau van tief deel te nemen. Hij voegt de da d bij de gedachte, maar is geen dweeper. In eigen kring wekt hij bij enkelen geen oprechte sympathie o.L door zijs wellicht te sterke, persoonlijke overtni- ging, die hij slechts noode en dan al« leen in 't algemeen belang prijsgeeft Ook zijn „tempo" in bet aanbrengen ven hervormingen is velen te vlug alsook bet tempo van zijn propagandaijvor. Toch gelooven we in zijn toekomst en dal het: Luctor et emergo, voor hem zal worden „ik worstel en drijf voorgoed boven", mits. hij handig stu :rt. Men verwijt den heer Boomans oole dat hij carriere zocht (of dat hij ze maakt?) in de politiek. Maar is dat wel een verwijt? Men gaat in de politiek of meng at er niet in, maar als men er in gaat, moet men daarvan ook de consequ'enueï aanvaarden. De heer Bomans doet dat op doortastende wijze. En dat de heer Bomans aan politiek doet is voor !g Boomsche zaak hier nog geen nad :«I geweest. In den Baad, als hij niet spreekt, is het meest opvallende aan hem: zijn witte das, zijn glad gezicht, plus, na half vier, de onafscheidelijke sigaar. Wie als vreemdeling in de raadzaal komt en hem ziet zitten op den rocht- schen hoek der tafel van B. en W., zegt bij zich zelf, al kent hij hem niet,! dat is Bomans. zijn intrede in den Baad had hij to kampen met liberaal vooroordeel etr liberale minachting. Beeds vóór hij zit ting nam was hij „la béte noire" het zwarte beest. Zijn antwoord was afdoen» de: hij had de leus aangeheven "Haarlem rechts", en trouw geholpen door de pro pagandisten en vele anderen was Haaresa rechts in 2 jaar tijd. De liberalen gin gen er uit. Thans is hij een der meest invloed rijke raadsleden. Talentvol redenaar, is er in het de' ai niemand in dein (Baad tegen hem op- opgewassen. Een interruptie grijpt hij «edelijk en met graagte va t. Niet zol 'ou tart hij daartoe uit, pakt ze dan beet, breekt ze in stukken en smijt de brokken den interrumpeerder in het vuurroode aangezicht, dat 't klettert. Vooral de heer Poppe heeft het een tijd lang geprobeerd; hij is nu echter murw en waagt het niet meer te interrum- peoren. Maar sterker nog dan in 't de bat is hij in de uiteenzetting der groele lijnen van de Boomsche gedachte. Dan raakt hij in zijn element en de anders Boomsche raadsleden laten dat deel der discussies graag en gerust aan hem over. De heer Bomans was een der aan gewezenen voor een wethouderszetel. K>* ook daar voldeed hij zeker zoo goed als ooit een der wethouders, die Haarlem vroeger gehad heeft. Eerst als wethoude» der bedrijven in den crisistijd. Troosteloos was de erfenis, die hij overnam, mi ar door den breeden kijk, dien hij had, openden zich dadelijk perspectieven. Eea vergelijking? Voordat hij wethouder was, brandde er in Haarlem zoo goed als geen licht op straat. Toen hij wethouder was brandde het volop. Dat was het beeld van zijn beleid. Thans is hij wethouder van Einanoi n, in een even moeilijken tijd. De ver wijten dat de belastingen hoog zijn, treffen hem maar zijdelings; hij liqui deert immers een crisistijd. Nu krijgt hij den bijnaam van. bezuinigingsmaniak. Ct belastingbetalers zullen dat een eerc.i el vinden voor hem. Toch sluiten wij de oogen niet vo >1 verschillende zijner beslissingen al we'.- houder, die wij, vooral ook omdat wij R.K. zijn, gaarne anders hadden gewild. Maar wie denken zooals wij, mogen be denken dat alleen zij, die in de kamer van B. en W. alle3 overzien, in staat zijn juist to oordeelen. Medegedeeld door liet Kon. Met. Insti tuut te De Bikit. Naar waarnemingen verricht in deu morgen van 8 Augustus 1921. Hoogste barometerstand 765.8 Iledaix. Laagste barometerstand 737.8 Hernoei sand. Verwachting van den avond van 8 Aug. tot den avond van 9 Aug.: Meest matige noordwestelijke tot zuid westelijke wind, zwaar tot 'half bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien m het noorden, in het zuiden weinig of geen re- gen, zelfde temperatuur. Politie, Smedestraat, zakmes; A. Elfers, Lange Veerstraat 15, zakmes met kurken trekker; M. Koster, Schoterstraat 11, kielen. Ondertrouwd: 8 Aug. J. H. Baggerman en P. C. J. de Weers. Getrouwd: 8 Aug. L. H. Strous eu A. C. v. d. Vosse. Geboren: 4 Aug. z. van A. M. v. d. Veen- v. d. Lem. 5 Aug. z. van E. Borger- Smrt. d. van H. C. Wassenaar-Berkhout. d. van L. W. Landman-Evelijn. f Aug. z. van M. Portegies-Slui. d. van M. F. Otter-Beekman. 7 Aug. z. van E. G. de Veer-v. d. Aar. 8 Aug. d. van J. Diepenveen-Wijkhuizen. Overleden: 5 Aug. D. H. v. Eis, 65 j., ■Boeresteeg. IV. de Vries-Jas, 9 j., Jans- straat. J. Polak-de Vries, 65 j., Bake- nessergracht. 6 Aug. E. F. J. Kuij]>crs. Evers, 83 j., KrelagesitraaL A. Havcr- Twisk, 75 j., Kamperlaan. 7 Aug. C. dg Ridder-Tijtgaat, 82 j., Gasthuislaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1