Binnen! I-heuws. Handel en Nijverheid. Orde en Arbeid Gemendg Nieuws TELEGRAMMEN. - ""IANGS DEN WEG. Verkeer en Posterijen. De staking in de Dominate mijn. GROOTE BRAND TE STOCKHOLM. Onze spijzen en dranken D mïngen, ten gevolge van buitengewoon hevigen regenval, oorzaak was van een tijdelijke verkeersstoring. Naar aanleiding van het verslag der commissie van onderzoek in zake het ongeval met trein 102 der H. IJ. S. M. nabij Weesp op 13 Sept. 1918, is en wordt zoowel vanwege de directie der Ned. spoorwegen, als vanwege den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten, de toestand der spoorwegen vooral op plaatsen, waar zich abnor male omstandigheden zouden kunnen voordoen, nauwkeurig nagegaan. Hieruit blijkt hoe wij zeer terecht den draak gestoken hebben met de overdreven sensatie-berichten, die in die dagen in de dagbladen circuleerden. Bovenstaande mededeelingen klop pen volmaakt met de lezing, die de N. H. Crt. van het geval gaf. kV. OPHEFFEENG VAN DE PASVISA? Aan het Ministerie van Justitie is net vraagstuk van de opheffing der visa nu van alle kanten overwogen, maar van een algeheele opheffing zal wel geen ■prake wezen, zegt het „Hbl." Eenige weken geleden moet een conferentie zijn gehouden van vertegenwordigcrs van ver schillende departementen van algemeen bestuur (ook van Arbeid) en van de spoorwegen, waarop het vraagstuk, aan de hand van de verkregen inlichtingen van de pas-autoriteiten, van alle zijden is bezien. Wat het volledig resultaat van een en ander zal wezen is na tuurlijk nog niet te zeggen. De een delijke bes'ising beru A bij de ministers van Buitenlandsrhe Zaken en van Jus titie, bij den laatstgenoemde in de eerste plaats. Intusschen meen en we te we' ten, dat minister Heemskerk, voorzoo ver het vraagstuk zijn departement be treft, vóór zijn vertrek met verlof al moet hebben beslist. Voor zoo ver wij ver der te weten zijn gekomen zullen de visa voor het d orgaand reizigersverkeer (dóór O 's land) worden afge ch ft. Waar- •rhijnlijk zul en de e zoogenaamde tram «it-visa echter worden behouden vcor de reizigers, die van het Oosten uit ons land willen binnenkomen. Vandaar ko men name'ijk vaak de minst gewenschte elementen! Weliswaar weten degenen, die men wil waren, toch wel een middel om de grens te passeeren maar men legde den nadruk op het argument, dat ij die men hier niet wil hebben en lie toch ongeoorloofd de grens weten e passeeren, elk oogenblik door de po- itie kunen worden opgepakt. Is het pas- «nstelsel afgeschaft, dan kan iedereen geheel ongehinderd komen en gaan. Op Set oogenblik heeft men wel niet een f olmaak te, maar dan toch een zeer be langrijke controle. Wat de hoofdzaak aangaat, de ophef fing der visa voor het bezoeken van ons land, voor niet te lang verblijf, zul len zij vermoedelijk wel worden opge heven, maar alweer: met uitzondering van 't Oosten. De groote moeilijkheid bij de overweging van de opheffing der pasformaliteiten is de vraag, op welke andere wijze men tóch personen uit ons land kan weren, op wier aanwezigheid maar heel weinigen prijs stellen. ZUINIGHEID AAN OORLOG. Is de „Res.bode" goed ingelicht, dan Is het resultaat van het bezoek van den minister van Oorlog aan Soest, dat de houw eener marechaussee-kazerne op do voorgenomen plaats niet doorgaat en dat de Nederlandsche schatkist eenige duizenden worden bespaard. Verder wordt nader aan het blad be richt, dat het dep. van Oorlog ook in de provincie Drente op weg is om meer 'geld uit te geven dan noodig is. In de gemeente Sleen en Emmen moe ten twee nieuwe marechaussee-kazernes worden gebouwd. In deze gemeenten zijn e ht r twee marechaus ee-kazernes, die in uitstekenden toestand verkeeren, maar dio in 't bezit zijn van een particulier. Deze heeft ze het Rijk aangeboden tegen een prijs, welke door de Rijksschatters «elf matig werd genoemd, maar toch zal waarschijnlijk tot dezen koop niet besloten worden. De brand. Als het over „de" brand gaat, weet iedereen, wat er bedoeld wordt. Zelfs bestaat er ernstig gevaar, dat de lezer me vervelend vindt, als ik het er hier al weer over heb. Maar de brand is vandaag nóg de topic of the day, en sinds het vurig ele ment zijn slachting verrichtte in Zand- voort aan de zee heb ik zooveel over den brand moeten hooren, dat den le zers dit leed moeten mededeelen. Het begint 's-morgens heel vroeg, met den me.k .oer en het dienstmeisje. Later tusschen den vuilnisman en de werkster, én den kwitantie'.ooper tegen den kantoor klerk. Op straat houden de menschon elkaar aai, om te spre en over den braad en ziin i og geheimzinnige oorzaak. De he<le dag hoor je niet anders, en als ;a eindelijk, wanneer je ooren suizelen van den brand, alsof je het wreedaardig geknetter der vlammen weer hoort, je besten vriend tegen komt, ia hot eerste wat hij zegt: „Wat een brand je, hè". -n woede en verbijstering vlucht je bij den barbier binnen, want bedenkt juist, dat je je moet laten scheren. Maar je hebt er n.et aan gedacht, dat je nu in het hol van den leeuw bent en je zit nog amper, of de bediende heeft ai gevraagd „ook bij den brand geweest, meneer?" Zoo gaat het nog wel een paar da gen door! „Praat me niet over den oorlog", zei- de de menschen vroeger. Ze mogen nu wel zeggen: „Praat me niet over den brand l" De betrokken officier verklaarde nl.,' dat hij de voorkeur gaf aan nieuwbouw, niettegenstaande de hiervoor geraamde kosten driemaal zo hoog zijn als de kosten driemaal zoo hoog zijn als de staande kazernes kan koopen. NED. SPOORWEGEN. Do fusie der Spoorwegen heeft ook eenheid gebracht in de veiligheidsvoor schriften, welke nieuwe voorschriften 1 September in werking treden. AMERIKA EN ONZE KWEEKERS. Protectionisme. Prof. Ritzema Bos is na zijn terug keer uit Amerika waar hij de belangen van onze plantenkweekers heeft be hartigd, geïntervieuwd door de Tel. aan welk gesprek we ontleenen, dat al degenen die hij in Amerika heeft gesproken, geleerden, ambtenaren en kooplieden, te kennen gaven, dat zij den invoer van plantenvijanden ten zeerste vreesden en dat het zijn over tuiging is, dat deze mannen te goeder trouw waren, doch dat dit niet weg neemt, dat de zaken er heel anders voor zouden staan als de geest van protectionisme den Amerikanen wat minder beïnvloedde. Te zamen met den gezantschaps secretaris Dr. Hubrechts en Dr. Orton heeft hij minister mr. Wallace, wiens titel is secretary of agriculture het Nederlandsche standpunt uiteen gezet. De heer Wallace toonde zich zeer voor komend en welwillend. Het onder houd heeft geruimen tijd geduurd en de minister zei ten slotte, zich in deze aangelegenheid te houden aan het ad vies van de F. H. B. Dit is een officieel lichaam, door de regeering ingesteld en regelt zelfstandig een aantal aan gelegenheden als den Amerikaanschen phytopathologischen dienst e. d. en het ministerie van landbouw heeft zelfs een aantal bevoegdheden aan de Federal Horticultural Board over ge dragen. Nog een groot aantal leden van de Board heeft prof. Ritzema Bios be zocht, o.w. dr. Howard, dr. Godfrey, dr. Chittenden, dr. Quaintence, alien geleerden wier naam ook buiten Ame rika bekend is en die op de besluiten van de F. H. B. grooten invloed oefe nen. Zij allen waardeeren zeer den Ne- derlandschen plantenziektenkundigen dienst, noemden deze instelling her haaldelijk voortreffelijk en erkennen dat deze minstens zoo goed is als hun eigen dienst, maar zijn toch de meening toegedaan, dat Amerika niet genoeg kan oppassen voor import van vreem de plantenziekten en dat de Ameri kanen alleen de artikelen moeten in voeren, die zij absoluut noodig hebben, omdat ze in Amerika zelf niet gekweekt kunnen worden. Niet veel hoop. Heelemaal afgewezen zijn we niet, zti prof. Ritzema Bos, we moeten nog maar eens met voorstellen komen, maar veel hoop dat er spoedig ver andering komt heb ik niet. Wij zullen nooit kunnen garandeeren dat er ab soluut geen plantenvijanden bij de zendingen zijn te vinden. Bij de meest zorgvuldige bespuiting kan een gedeelte van een takje „droog" blijven en er zullen altijd planten zijn, die met een „kluit" verzonden moeten worden. Wat we kunnen doen moet gedaan worden en zoo mogelijk zullen we onze instellingen nog verbeteren. Maar of de Amerikanen er anders over zullen gaan denken Op den duur zullen de zaadjes die thans zijn uitgestrooid zich misschien gunstig gaan ontwikke len, maar momenteel kunnen we zeer weinig uitrichten. De geest van pro tectionisme, waarop ik reeds wees, heeft al deze geleerden min of meer geïnspireerd. Geen narcissenbollen meer. Op de vraag of inderdaad de kans be staat, dat de Amerikanen binnenkort den invoer van narcissenbollen zullen verbieden, antwoordde prof. Ritzema Bos De kans bestaat zeker. Ook dit zal eventueel een uitvloeisel zijn van hun beginsel, dat zij alleen moeten invoeren wat ze absoluut noodig hebben. Als men bollen gaat weren, zal de narcis zeer zeker het eerst aan de beurt zijn, veel minder dan de hyacint, b.v. is de narcis gebonden aan bepaalde bo demtoestanden. En op de vraag, of de kweekers, nu spoedige verandering van den toestand onwaarschijnlijk is, moeten blijven „ad- wachten", of dat het beter is dat zij zich op andere dingen gaan toeleggen, b.v. op het kweeken van groenten, luidde het antwoord Het land van deze kweekers is veel te duur voor andere artikelen. De op brengst van landbouwproducten enz is veel te gering om de kosten van grond goed te maken, waarvoor soms 12.000 per H.A. is betaald. Bovendien kunnen ze dat zoo maar niet. Ze hebben nooit anders dan planten etc. gekweekt. Neen, in deze richting moet de oplos sing niet gezocht worden. Misschien zullen de Europeesche landen weer betere afnemers worden als de algemee- ne toestand wat verbetert. De planten enz. zijn tot op zekere hoogte luxe-artikelen. Canada impor teert thans vrij veel en verder moeten nieuwe afnemers gezocht worden, in die richting is men dan ook reeds bezig. En ten slotte, we hebben toch nog niet alle hoop opgegeven dat in de ver. Staten de wind uit een aoderen hoek zal gaan waaien DE NEDERLANDSCHE KOLONIËN OP DE JAARBEURS. Tem elude het mogelijk te maken, dat Nederlandsch-Indië op de jaar beurzen te Utrecht op waardige wijze vertegenwoordigd zal zijn en, in ver band met de internationalisatie der Beurs, aan bezoekers uit binnen- in buitenland de economische waarde er van te kunnen demonstreeren, heeft, in opdracht van een aantal Indische cultuurmaatschappijen en nijverheids- ondernemingen en met belangrijken steun van de Regeering, een commis sie, bestaande uit de heeren Mr. H. J. Bool (Tabaksbureau), Dr. L. P. de Bussy (Afd. Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut), Mr. J. H. van Hasselt (Bond van Nederl.-Indische Suikerondernemingen), S. C. Knappert (Internationale Vereeniging voor de Rubbercultuur) en W. C. Loudon (Ver. eeniging Theecultuur in Ned.Tndië) door het bijeenbrengen van een bijdra ge in het bouwkapitaal, de beschik king verkregen óver een circa 750 M2. groote ruimte op de eerste verdieping van het Vaste Jaarbeursgebouw te Utrecht, welke ruimte ingericht zal worden voor een permanente uitstal ling eener collectieve koloniale inzen ding. Tijdens de voortaan tweemaal per jaar te houden Beurzen zal deze ten toonstelling ingeschakeld worden in de gewone jaarbeursact'e, terwijl zij ook buitend den eigenlijken Jaarbeurstijd het gelieele jaar door voor den be langstellenden bezoeker geopend zal zijn. De bovengenoemde Commissie van Voorbereiding heeft, toen de deelname financieel verzekerd was, haar taak als geëindigd te moeten eb- schouwen en de eigenlijke inrichting der tentoonstelling, waarvoor het Ko loniaal Instituut reeds zijn steun had toegezegd, te moeten overdragen aan een Comité van Uitvoering, waarin op haar verzoek zitting hebben genomen Dr. L. P. de Bussy, directeur der Afd. Handelsmuseum en Koloniaal In stituut (voorzitter), Th. van Voorthuy- sen, hoofd der 4de afdeeling van het Departement van Koloniën, aangewe zen door den Minister van Koloniën, F. Delfos, H. Ketner, M. C. Koning, N. ter Kuile en W. ,C Loudon. Van tal van zijden mocht dit Co mité reeds belangrijken steun en vele toezeggingen voor de collectieve ver zameling ontvangen. Het Koloniaal Instituut laat de ge- heele verzameling, welke de Afd. Handelsmuseum op de Nederlandsche Week te Madrid geëxposeerd heeft, naar Utrecht overbrengen; een deel der Nederlandsch-Ind sche inzcnd'ngen op de in Juni 1.1. te Londen gehou den Rubbertenloonstelling is voor deze jaarbeurs afgestaan; de groote cul tuur- en verkeersmaatschappijen geven zoowel verzamelingen van hun pro ducten als macfuetten, kaarten en mo dellen in bruikleen. In dien hoek van de koloniale ten toonstel ngsruimte, waarvan de-ramen uitzien op den Catharijnensingel en Catharijnebrug, een der aardigste en meest levendige punten van Utrecht dus, wordt een smakelijk ingericht theesalet gebouwd; daar zullen uit sluitend Nederlandsch-Indische theeën worden geschonken en door Javaan- sche bedienden rondgediend, terwijl en dit is een zeer gewichtig iets onder deskundige leiding geregeld ge demonstreerd zal worden, hoe men op de juiste wijze thee moet zet ten, om het volle genot ervan te heb ben. Met de inrichting van de ko loniale lokalen in het vaste Jaarbeurs gebouw is reeds een aanvang gemaakt, zoodat het buiten twijfel is, of bij de opening op 6 Sept e.k. zal ook de collectieve koloniale afdeeling in zoo verre gereed zijn, als met liet oog op den korten tijd van voorbereiding mo gelijk is. In een viertal spreekkamers zullen tijdens de Beurs zoowel ambtenaren van het Departement van Koloniën en van het Kolontaar Instituut zitting houden, als de deelnemers met hun zakenvrienden een rustig gesprek kun nen voeren. GEEN HONGERSTAKER MEER. De dienstweigeraar Frees v. d. Put ten, die na zijn overbrenging van Spijkerboor naar Amersfoort op 16 Juli jl., van af dien datum ook voed sel weigerde tot zich te nemen, heeft zijn „hongerstaken" tot 26 Juli d.a.v. volgehouden. Gekweld door zware hoofdpijnen, waarbij zich een geestelijke inzinking openbaarde en de eerste symptomen van krankzinnigheid zich vertoonden, heeft hij, om der wille van zijn moeder tevens, na een periode van 10 dagen, zijn „voeelweigerensd" opgeheven. HET ONGELUK MET DEN PARIJSCHEN TREIN. Naar aanleiding van het spoorweg ongeluk bij Hennuyères wordt bericht, dat er thans een zakdoek is gevon den, die met vet is bevlekt, zooals er voor smeerolie wordt gebruikt. Het is een oude zakdoek, waarop de letiers T. M. zijn geborduurd en het ciifer 1. Vrer buizen afgebrand. Vrijdag avond brandde door onbekende oor zaak de boerderij van den landbou wer Coppens te Geldrop totaal af. Door den wind aangewakkerd sloeg het vuur over naar de boerderij van de Klomp, die ook geheel afbrandde. Daarna werden de twee tegenover ge legen huizen van Warning, bewoond door Coppens en van Lith, eveneens door het vuur aangetast en werden geheel een prooi der vlammen. Het huisraad is gedeeltelijk gered.Veel vee kwam in de vlammen om. Verzeke ring dekt de schade, behalve voor de woning van Van Lith, welke niet ver zekerd is. De verdachte ziektegevallen te Har derwijk. Gelijk we reeds meldden, doen zich verdachte ziestegevallen te Harderwijk voor van braken, gepaard met min of meer hevige pijnen in het onderlijf en diarrhee, van welke ziekte de oorzaak nog niet kan worden vast gesteld. Door een medicus werden ge vallen geconstateerd, telkens na het eten van garnalen. Een ander genees heer constateerde dergelijke oorzaak niet, maar schrijft de ziekte in hoofd zaak toe aan de warmte, an het te snel drinken, ondoelmatig gebruik van onrijpe vurchten, na plotselinge af koeling. Naar het Centr. verneemt, bezochten Vrijdag j.l. de heeren v. Rijzewijk en de Bruijn, als Voorzitter en Secretaris van het R. K. Vakbureau de mijn streek. Men zal met de stakende leden van den Christelijken Mijnwerkers- bond vergaderen. Het is bekend, dat de Christelijke Mijnwerkersbond met het grootste aan tal leden bij het conflict betrokken is. De verhouding van de cijfers moet zijn als volgt Christelijke Bond (R. K.) 791. Neutrale Bond 475. De „Deutsche Gewerkverein" en het „Alte Verband" 475. De Soc. dem. „moderne" organisa tie 150. De prot.-Christelijke Bond 2. De Syndicalistische 6. Ongeorganiseerden 1022. Het bezien van deze cijfers is inte ressant. Er blijkt uit, dat de Christelijke (R. K.) Bond het meest te beteekenen heeft. Er blijkt echter ook uit, dat de soc. dem. „moderne" bond nog bedui dend minder leden heeft dan de neu trale bond. Met deze cijfers voor oogen doet het komisch aan in het „Volk" te lezen, dat de heer v. d. Bilt, Bestuurder van den „modernen'.' bond de leiding heeft bij dit conflict. Het „Volk" blijkt ten deze in den steek te worden gelaten door de roode leiders te Kerkrade. Dat de Neutrale Bond nog zooveel leden telt, moet verklaard worden uit plaatselijke politieke omstandigheden. Het meerendeel dezer menschen be hoort, aldus verzekerde men ons, fei telijk thuis bij den Christel'ijken (R. K.) Mijnwerkersbond. Velen hebben de overtuiging, dat deze personen eerlang wel tot den R. K. Bond zullen toetre den. Wat ook nog uit het bezien van de cijfers blijkt, is dat het zeer wel moge lijk is gescheiden, principieel georgani seerd te zijn en toch een krachtige actie te kunnen voeren. Hoe het verloop zal zijn van dit con flict is moeilijk te zeggen. Misschien dat de Regeering aanlei ding vindt tusschen beide te treden nu de Arbeidsgeschillenwet nog niet door de Kamers is behandeld. ERNSTIGE TOESTAND IN IER LAND DUBLIN, 6 Augustus. Officieel wordt gemeld, dat overeenkomstig de in het openbaaar gedane verklaring van den premier, dat de Britsohe regeering op elke mogelijke wijze alle stappen zal begunsti gen, welke er toe leiden, dat de vrede in Ierland wordt bevorderd, de regeering heeft besloten, om onmiddellijk' en onvoor waardelijk alle leden van het Sinn Fein- parlement, die thans geïnterneerd zijn of gevangen zitten, vrij te laten, behalve Mc. Keowunt. LONDEN, 7 Augustus. Het besluit der regeering, alle leden van het Sinn Fein- parlement, met uitzondering van Mac Keowunt, vrij te laten, heeft een ernstige situatie in Ierland in het leven geroepen. Het Sinn-Fein-parlement vergaderde Za terdag tot laat in den nacht. Van bevoegde zijde werd gemeld, dat tenzij Mac Keo wunt in vrijheid wordt gesteld, de moge lijkheid bestaat, dat Sinn Fein den wapen stilstand bijna onmiddellijk zal beëindigen. Mac Keowunt is veroordeeld wegens moord. UITBREIDING DER CHOLERA- EPIDEMIE. KOPENHAGEN, 5 Augustus. In de Moskousche pers wordt officieel gemeld, dat de cholera-epidemie zich tot 6 nieuwe gouvernementen heeft uitgebreid, zoodat het aantal der door de cholera aangetaste gouvernementen than-s tot 24 is gestegen. Naar de Moskousche Prawda meldt, heeft de Russische Sovjetregeering het verzoek der Kemalistische regeering om toezending van Bolsjewistische strijd krachten, onder verwijzing naar den bui tengewoon ongunstigen binnenlandschen politieken toestand van Sovjet-Rusland ge weigerd. Munitie-depots in de lucht gevlogen. STOCKHOLM, 6 Augustus. Een groo te brand heeft gisteravond een gedeelte van de Marinedokken van Stockholm ver woest. De schade is zeer groot. Eenige munitie- en benzine-depots zijn in de lucht gevlogen. DE TOESTAND IN SI-AANSCH- MAROKKO. Generaal Navarro ontsnapt? MADRID, 6 Augustus. Generaal Navarro en de troepen-in Arruit schijnen er in geslaagd te zijn het omsingelingscor don van den vijand te doorbreken. Vol gens de inboorlingen, aldus melden de bla den, zou generaal Sylvestre niet dood zijn, maar door Harta gevangen worden ge houden. De Koning roept een conferentie bijeen. FRANKFORT, 6 Augustus. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Ma drid: De koning van Spanje heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Ma rokko een aantal vooraanstaande politieke .personen bijeengeroepen tot het houden van beraadslagingen. Als de eenige man, die in staat is den toestand te redden, wordt Maura beschouwd, die, wanneer hij zich de medewerking van Gucrra zou kunnen verzekeren, op een flinke meerder heid in het parlement zou kunnen rekenen. De militaire toestand in Marokko is ernstiger dan iemand kon vermoeden. De Spaansche troepen hebben niet alleen het in 1909 bezette gebied moeten ontruimen, doch de Rif-Kabylen hebben zich feitelijk van het geheele Spaansche gebied meester gemaakt, met uitzondering van de stad Melilla, die zich met steun der Spaansche oorlogsschepen tot dusver staande heeft kunnen houden, doch thans geheel is inge sloten. MADRID, 6 Augustus. Maura had een onderhoud met den koning, dat twee uur duurde. Na afloop verklaarde hijWij hebben niet over een ministercrisis gespro ken, want deze is er niet, maar over de gebeurtenissen te Melilla, waaromtrent ik advies heb gegeven. EEN SCHEEPSRAMP. De Alaska gezonken. SAN FRANCISCO, 7 Augustus. Het passagiersschip „Alaska" is ter hoogte van Eureka (Califomië) gezonken. Er zijn 2 booten vol overlevenden opgepikt. Er wordt door een ander stoomschip assisten tie verleend. Het is nog niet bekend hoe veel menschenlevens verloren zijn gegaan. Er waren meer dan 200 oassagiers aan boord. KOFFIE. Koffie is een van onze meest popu laire dranken, doch behoudens het feit, dat ze van overzeesche gewesten komt, weet men gewoonlijk niet vee! van de herkomst. En toch geloof ik wel, dat het velen zal interesseeren er wat meer van te hooren. De koffie is het zaad van den koffie- boom, dat vóór het gebruik verschil lende bereidingen ondergaat.De koffie- boom wordt in de cultuur klein ge houden, zoodat hij meer weg heeft van een plant en groeit alleen met succes in streken, waar geen winter is en een ruimen regenval, ongeveer vier maal zoo groot als in ons land. Er zijn wel 25 soorten koffie, drie ervan zijn echter maar van belang voor den handel, n. 1. de coffea arabica, in Oost-Indië gewoonlijk Javakoffie genoemd, de coffea Robusta en Libe- rica. Het zou ons te ver voeren deze soorten afzonderlijk te bespreken, vooral daar het voor den leek van minder belang is met welke plagen en ziekten de verschillende soorten het meest te kampen hebben. De koffie behoort evenals de kina en de meekrap tot de familie der Ru- biacëen en heeft een penwortel. De takken en bladeren zijn over staand, gekruist. De bloesems staan in de oksels der blaren en vormen zoodoende een krans rondom den tak. Ze zijn wit en zien er uit en ruiken als onze jasmijn. Jammer, dat de levensduur maar zoo kort is en wel om de volgende redenen. Eerstens moet zoo'n aanplant in bloei een prachtig gezicht zijn. Wij stellen ons onze bloeiendeBetuwe maar voor en kunnen ons dan ook gemakke lijk indenken hoe een koffieplantage in bloei er uit moet zien. Jammer dat deze bloesempracht in hoogstens 24 uur afgeloopen is. De tweede reden, waarom de kortstondige bloeitijd te betreuren is, is wel de voornaamste. Bestuiving en bevruchting moeten in dien korten tijd afgeloopen zijn en als het weer nu niet meewerkt, zoodat er b. v. weinig insecten een bezoek aan de bloemen komen brengen, dan zullen veel bloemen afvallen alvorens de bevruchting heeft plaats gehad. De pas bevruchte kiem is zeer waterhoudend. Nachtvorsten, die voor al in Zuid-Amerika nog 1 eens voor komen, leveren enor nadeel op. De boom begint pas na een jaar of 3, 4, vruchten te dragen. De hoeveel- heid'necmt jaarlijks toe tot de boom 8 jaar is. Dan is het zaak te zorgen, dat dc oogst niet kleiner wordt en bij bijzondere zorg kan men die wel tot een jaar of 20 op peil houden. De vrucht, die een steenvrucht is, rijpt in 9 maanden en doorloopt de kleuren van groen tot purperrood. Zij lijkt veel op onze kers, is alleen wat puntiger. Er zitten gewoonlijk twee steenen in. Zit er maar één steen in, dan is deze ronder van vorm en levert de z. g. rondboon, die van hooger markt waarde is dan de platboon, omdat de smaak krachtiger is. Als de vruchten rijp zijn vallen ze af. Dit wacht men echter in de meeste cultuurlanden niet af omdat het aan wezige eiwit spoedig rot. Een uur op den grond liggen kan die rotting al veroorzaken. De Arabieren leggen matten op den grond en gaan eenige keeren per dag in hun tuin om de boomen te schudden. De rijpe vruchten vallen dan af en worden opgeraapt.De vruchten kunnen op twee manieren bereid wordenn Te. eerste heeft men de droge of Java- bereiding en ten tweede de natte of West-Indische bereiding. De droge bereiding is de oudste, terwijl de tweede bereiding gewoonlijk een hoogere marktwaarde geeft. Be spreken we eerst de droge bereiding. Als de koffievruchten of wel koffie- bessen geplukt zijn, worden ze op hoopen geworpen, waar ze gedurende 2 5 3 dagen een lichte fermentatie ondergaan. Die fermentatie of gisting komt den smaak zeer ten goede en maakt, dat het zilvervlies, dat om den boon zit, los laat. Nu word de bes n d lucht ge droogd. Dit drogen dient om de opper huid van de bes en de hoornschil van het zaad aan een te hechten en dan later gezamenlijk te verwijderen. Bij den kleinen verbouwer geschiedt dit zeer primitief in kuilen, waarover bij snel opkomende buien een afdak geplaatst wordt. Moderner is evenwel het drogen op terrassen. De bessen worden op platte wagens gelegd. Die wagens bewegen zich over rails op boven elkaar gelegen vlakken. Iedere lager staande wagen rijdt verder uit dan de hooger Begint het te egenen, dan behoeft men de wagens slechts' onder het afdak te rijden en de boonen worden niet nat. Onder het drogen moeten de bessen voortdurend gekeerd worden omdat anders de onderste niet zouden drogen. Als de bes droog is, gaat men aan het ont bolsteren. Dit ontbolsteren kan zoowel in Indië als in Europa geschieden. In Indi.: geschiedt het doo de koffie in kuilen te doen, die gevoerd zijn met buffelhuiden en dan de massa met stukken hout te bewerken, in Europa geschiedt het in pelmolens. Natuurlijk breken er veel boonen als ze in de kuilen bewerkt worden, die gebroken boonen worden dan onder het piksel ingedeeld, dit bestaat uit gebroken, half uitgegroeide of worm stekige boonen. Is het ontbolsteren geschied dan volgt het sorteeren en het verwijderen van de schillen. Natte bereiding of West-Indische bereiding. Gewoonlijk geeft deze bereiding een hoogere marktwaarde aan de boonen. Men gebruikt er veel meer machines bij dan bij de droge bereiding, de inrichtingskosten zijn dus hooger maar er worden arbeidskrachten be spaard, dus een groot voordeel voor groote plantages. Het verwijderen van het vrucht- vleesch gaat machinaal en geschiedt in en z. g. pulpers. Men zou de be werking kunnen vergelijken met die van een mangel, de steen gaat er tusschen door, het vruchtvleesch blijft achter. Er blijven echter nog restjes vrucht vleesch achter en die worden afdoende verwijderd door eene fermentatie. Dit fermenteeren geschiedt gewoon lijk in 3 bakken. In de twee eerste bakken blijft de massa 24 uur in vochtigen toestand om daarna naar een derde bak te gaan. In deze bak laat men, onder roeren, een ruimen stroom water toe, die de resten van het vruchtvleesch mee neemt. Nu worden de boonen kunstmatig gedroogd en daarna zijn ze gereed om gepeld te worden. Bij deze bereiding eschiedt het pellen in hoofdzaak in iuropa. Worden ze in Indië gepeld, dan is het volume natuurlijk kleiner dan men ze ongepeld naar Europa stuurt. De vracht is dan ook lager. Toch pelt men ze gewoonlijk in Europa want onder de reis treedt nog een lichte fermentatie op, die de smaak zeer ten goede komt. Het pellen geschiedt in groote pellerijen, 0. a. in Amsterdam. De beste methode is het laten loopen van een zware schijf over de boonen, die in een goot liggen. Nu heeft men een mengsel van boonen schillen, zilvervlies en stof. Het is nu zaak alleen de boonen te krijgen en daartoe laat men het meng sel in een goot vallen, waardoor heen, de vallende massa tegemoet, een sterke luchtstroom blaast. De lichtere bestanddeelen dwarre len nu op, de boonen vallen naar be neden en worden daar opgevangen. Nu moeten de boonen nog gesor teerd worden. Eerstens op de grootte, dan op rond- en patboon en op piksel. Het sorteeren op piksel geschiedt met de hand op zolders met Noorderlicht. Daar haalt men de wormstekige, stukke en half uitgegroeide boonen er uit en ook de boonen, die niet goed van kleur zijn. De scheiding naar de grootte ge schiedt op hellende zeven, die zoo boven elkaar geplaatst zijn, dat waar de eene zeef eindigt, de andere begint. De gaten in de zeven worden steeds grooter, de bovenste zeef is de fijnste. Aangezien de zeven steeds in stootende beweging gehouden worden vallen de boonen naar beneden. De boonen die kleiner zijn dan de mazen van de zeef, waarover heen ze glijden vallen echter door de mazen heen en niet op een lager gelegen zeef. Nu worden de boonen nog op rond en platboon gescheiden en dan zijn ze gereed om te branden. Het branden. Tijdens het branden hebben verschillende veranderingen plaats. Eerstens zwellen de boonen op, wat van belang is voor het malen. Verder verliezen ze veel aan gewicht doordat het water en tal van stikstof- houdende stoffen verdampen en ten slotte ontwikkelt zich het aroma. Dat ontwijken van de stikstofhoudende stoffen is een oorzaak van de onaan gename lucht bij het branden. Na het branden vervluchtigt het aroma van de koffie gemakkelijker dan daarvoor. Het branden geschiedt in groote, draaiende trommels, waaronder een brandt. Veel zorg wordt vereischt, want 5 minuten te lang kan de smaak bederven. Om een donkeren kleur te krijgen voegt men soms tijdens het branden suiker toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2