binnenland. BUITENLAND Bmneniandsch Nieuws, FEUILLETON Onder Valsche Vlag Waarvoor wij passen. MAANDAG 8 AUGUSTUS 19J1 De bijeenkomst van den Opper sten Raad. IERLAND. De hongersnood In Rusland. OOfEKWK BUI TEM.. BERffiftTEfi, DE ANECDOTE VAN LORD REAY. De staking van het Hotel-, Café- en Restaurant-personeel. Tweede Blad. In de verslagen van verschillende gemeenteraden die beslissen moeien over een voordracht tot den bouw van bijzondere scholen, kan men gewaar worden, hoe weinig de pacificatie op 't gebied van het lager onderwijs nog Is doorgedrongen in de hoofden en harten onzer politieke tegenstanders. Gelukkig maar, dat de beslissing over den bouw van bijzondere scholen niet gelegd is in de hand der Gemeen tebesturen. Dan toch zou de kans lang niet denkbeeldig zijn, dat de school strijd in den ouden, weerzinwekken- den vorm van onderdrukking, weer in 't leven zou zijn geroepen. De meest schampere opmerkingen zijn niet van de lucht en het zijn meermalen de sociaal-democraten, die hun erfelijk-belast-zijn in dit opzicht duidelijk maken en vooropgaan in hel verzet. Men drijft het soms zoover, dat men tegen de bedoeling van de wet in gaat oordeeien over de noodzake lijkheid van de aanvraag en straks dwang van hoogerhand noodig heefl om le doen wat recht is. In de vrijzinnige en socialistische pers wordt meermalen het bewijs ge geven, dat men niet dan met onwil de gelijkstelling aanvaardt. Vooral vlamt de woede op, als men ziet dat ook vrijzinnige kringen de vrijheid, die de wet biedt tot den bouw van bij zondere scholen, willen gebruiken, al licht omdat men zijn kroost liever niet overgeeft aan socialistische en communistische onderwijzers, die bui ten de school in elk geval niet den waarborg geven dat zij daarbinnen goede opvoeders zullen zijn.. Intusschen, al dat gepruts en ge pruttel kan de werking der Wet niet tegenhouden. In de Wet zelf zijn de rechten inzake gelijkstelling daartoe te goed vastgelegd. De Gemeenteraden hebben zich aan de Wel te honden en als zij daaraan pogen te tornen, dan zullen ze van hoogerhand wel op de onwillige vingers getikt worden. Gevaarlijker is het feit, waarop de „Standaard" de aandacht vestigt, n.l. dat men de moeilijkheid op financieel gebied gaat gebruiken om het bijzon der onderwijs in zijn ontwikkeling te schaden. Men roept overal om bezuiniging en wij zullen de laatsten zijn, die met de zen roep niet van harle instemmen. Echter, men dient dc schreeuwers van zekeren politieken kant om be zuiniging ter dege in de gaten te houden. Want deze lieden zijn het, die zich tegen bekrimping verzetten op alles, wat ze zelf aangenaam vinden en die met veel drukte wijzen op de dingen die veet geld kosten en die Ze zelf o zoo graag, zouden zien ver dwijnen. Het zijn dc slimmelingen, die bezuiniging gaarne zóó zouden toe passen, dat aan den naaste het gerech te deel werd ontnomen, oin daarna op het zoo bespaarde geld nog voor zich zelf voor een groot deel beslag te leggen. Deze menschen klagen steen en been over de dure onderwijswet, over het vele geld, dat de gelijkstelling kost. Nog eens, men boude deze klagers, deze bezuinigers tot eigen voordeel, goed in 't vizier. Onzerzijds dient gezorgd, dat men van de bezuinigingsleuze geen mis bruik maakt, om ons onrecht aan te doen, om af te breken wat er op het gebied van het bijzonder onderwijs, zoowel wat het middelbaar als wat liet lager onderwijs betreft, tot stand is gekomen en nog tot stand gebracht kan worden. Willen de voorstanders van 'l open baar onderwijs over bezuiniging spre ken, we hebben er niets tegen, maar dan op volkomen voet van gelijkheid. Voor een bezuiniging, die den po- blieken tegenstander ten goede zou komen, doordat zij alleen op ons zou worden toegepast, daarvoor passen wij! De Opperste Raad zpu heden, Maandag ochtend, om elf uur bijoen komen. De ■Fransehe regeering zal vertegenwoordigd worden door Briand en door Berihelot, secretaris-generaal aan builenlandsclie zaken. Dinsdagmiddag om drie uur zal de financieele conferentie geopend worden, waarop Frankrijk door de ministers Dou- mcr en Louchcur vertegenwoordigd zal worden. Engeland zal vertegenwoordigd worden door Lloyd George, die uit naam van alle landen, die het Britsche rijk vormen, zal spreken. Harvey, de gezant van de Ver- eenigde Staten te Londen, zal do regeering van Harding vertegenwoordigen. Amerika op de conferentie. Harvey, de Amerikaansehe gezant te Londen, is gisteren uit Londen naar Parijs vertrokken, om daar de conferentie bij te wonen. President Harding heeft n.l. de uitnoodiging aan de Ver. Staten, om ter conferentie vertegenwoordigd te zijn, aangenomen en verklaard, dat de Ver. St. bereid zijn om deel te nemen aan de rege ling van vraagstukken, die van een wereld belang zijn. Naar uit de Ver. Staten wordt gemeld, heeft president Harding verklaard, dat de Amerikaansehe regcering zeer groot belang stelt in behoorlijke economische schikkin gen en in een rechtvaardige regeling van de vraagstukken, waarbij de geheele wereld belang heeft. Daarom wil zij mee doen aan de vergaderingen van den Raad over die quaestie. De economische vraag stukken, die uit den oorlog zijn voortge vloeid zijn voor de Ver. Staten van be lang, zoowel voor zoover zij betrekking hebben op de rehabilitatie van Europa als voor zoover zij de welvaart van de Ver. Staten aangaan en direct betrekking heb ben op den handel van Amerika. Harding is van oordeel, dat een doeltref fende erkenning van de „opendeuri'-poli- tiek waarbij aan allen gelijke handelskan sen worden toegekend, van essentieel be lang is voor het herstel van de normale bedrijvigheid van de wereld. Hij hoopt ernstig, dat de Europeesche mogendhe den die er rechtstreeks bij betrokken zijn spoedig een rechtvaardige en bevredigende schikking zullen bereiken in het geschil over Opper-Silezië. Dan zal een van de voornaamste beletselen worden weggeno men, die aan een blijvenden vrede in den weg staan. OPPER-SILEZIë. De Duilsche commissie voor de volks stemming zal binnen enkele dagen, onder den titel: De Poolsche opstand in Opper- Silezië en de medeplichtigheid van de Franschen, Juli 1921, een Witboek uit geven. Het Bert. Tagebl. deelt er reeds iets uit mede betreffende de gebeurtenis sen in de stad en het district Gleiwitz. Het betreft hier slechts een klein overzicht van het onmetelijke lijden der Duitsch- gezinde Opper-Silcziërs. In het eerste ge deelte van het Witboek worden de Pool sche gewelddadigheden behandeld en een moord-kronick van een verpletterenden omvang gegeven, waarbij de afzonderlijke moorden met de nauwkeurigheid van een politic-bericht beschreven worden. Het tweede hoofdstuk betreft de inhechtenis nemingen, maar beperkt zich feitelijk tot een lijst van 340 namen van menschen uit alle kringen en van alle standen van de Duitschgezinde bevolking. In het volgende hoofdstuk worden nieuwe feiten over het optreden der Pool sche opstandelingen tegenover de Duitsche bevolking meegedeeld. Het vierde hoofd stuk behandelt het deelnemen van de troe pen van congres-Polen aan den opstand. Het slothoofdstuk is het uitgebreidste; het beslaat de helft van het geheele Witboek. Het behandelt de medeplichtigheid van de Franschen en beval een aantal geheime ge tuigenissen in een reeks van gevallen, waarin Fransehe officieren en manschap pen met de Poolsche opstandelingen samenwerkten. Voorts wordt een uitvoerig fotografisch materiaal gereproduceerd, 't welk strekt om ook diegenen te over tuigen, die nog ongeloovig zouden staan tegenover de honderden en duizenden ge tuigenverklaringen van mannen en vrou wen. Er worden o.m. een aantal verminkte lijken en vele schandalig mishandelde mannen en vrouwen afgebeeld. Ook zijn er vier interessante foto's afgedrukt, die de Poolsch-Fransche verbroedering bren gen. Fisehbeck, de Pruisische minister van handel, heeft in een gesprek met Mason, een Amerikaanseh journalist, nogmaals ge wezen op het economisch gevaar, dat voort zou vloeien uit een verandering van de sinds 7 eeuwen bestaande grens in Opper-Silezië en op de onbekwaamheid der Polen om een zoo ingewikkeld gebied als dat van Opper-Silezië ongeschonden te bewaren. De minister schat de opbreng sten van de Opper-Silezische nijverheid nog steeds als volgt: 6J4 miljard mark brandstoffen, KV* miljard ijzer, VA mil jard lood en zink enz. Dit alles zou Duitschland ook voor nakoming zijner verplichtingen ontgaan, terwijl boven dien de verdeeling voor Opper-Silezië zelf rampspoedige gevolgen met zich zou sleepen. Het hoofdbestuur van de vereenigde verbonden van Duitsche vaderlandsge- trouwc Opper-Sileziërs eischt in een be kendmaking de ondeelbaarheid van Op per-Silezië en de aanhechting bij het moe derland. Een soortgelijken oproep versprei den de burgerlijke partijen uit den Beierschen landdag, die uit naam van recht en vrijheid een onverdeeld Duitseti Op per-Silezië eischen. De commissie van deskundigen, aan wie een voorafgaand onderzoek van het vraagstuk van de verdeeling van Opper- Silezië is opgedragen, is, naar Havas meent te weten, met haar arbeid zoo goed als gereed. Gegeven de onmogelijkheid om aan den uitslag der volksstemmingen een een stemmige interpretatie te geven, hebben de deskundigen besloten aan den Oppersten Raad een rapport uit te brengen, waarin de verschillende aanbevolen oplossingen uit eengezet worden, aan den Raad overlatend een beslissing te nemen. Officieel wordt medegedeeld, dat, in overeenstemming met de in het openbaar door den premier gedane beloften, dat de Engelsche regcering op alle mogelijke wij ze de stappen zou vergemakkelijken, die thans worden gedaan om den vrede in Ierland tot stand te brengen, de regeering besloten heeft, alle leden van het parle ment van Sinn Fein, die thans geïnter neerd of gevangen zijn, onmiddellijk en onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen. Het kabinet van Sinn Fein heeft zich gisteren bezig gehouden met de bespre king van de schikkingen voor het bijeen komen van het parlement van Sinn Fein op 16 dezer. Men neemt aan, dat de Britsche regee ring de 36 leden van het Sinn Fein zal in vrijheid stellen, die in voorioopige hechtenis of in de gevangenis zitten. AANSLAG TE BARCELONNA. Vrijdagavond is een bom ontploft. Twee personen zijn gedood en een is gewond. Bij een poli tie-on derzoek in de kamer, waar de ontploffing plaats had, werden nog 5 bommen gevonden, In den zak van een der slachtoffers vond men nog twee bommen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De berichten over Metólla beginnen be kend te worden bij de afvalligen in de streek van Wezzan, waar zij een gisting veroorzaken. De opstandelingen hebben verscheiden overrompelingen getracht uit te voeren, die met ernstige verliezen voor den vijand zijn afgeslagen. Er zijn aUe mogelijke voorzorgen in de streek geno men. DE ENGELSCHE RIJKSCONFERENTIE. De besprekingen op de Vrijdag geëin digde rijk scon ferent i e waren ten aanzien van de rijksverdediging en de buitenland- sclie zaken hoogst vertrouwelijk. Deswege wordt dienaangaande het stilzwijgen be waard, maar bet beet dat de besprekingen een eenstemmige opvatting openbaarden ten aanzien van de hoofdlijnen der poli tiek, alsmede de diepe overtuiging, dat het gansohe gewicht van bet rijk gecon centreerd moest zijn achter de gemeen schappelijke poKtick in bintenlandsohe aangelegenheden. De conferentie keurde eenstemmig En geland 's politiek ten aanzien van Opper- Silezië goed. Ook werden voorloooige be sprekingen voorgesteld over Harding's conferenties, maar dit idee werd onwil lens opgegeven vanwege Amerika's afkeu ring. De conferentie kwam overeen, dat de Brifsdhe vloot even sterk moest zijn als de sterkste bnitenlandsohe maar besloot haar actie fn' dien zin nif te stellen tot na de ontwapeningsconferentie. De conferentie aanvaardde een resolu tie, die de wensrhelUkheid uitsprak, dat de rechten der Indiërs op bet burger schap van het Britsche gemeenebest zou den worden' eikend. Alleen Zirid-Afrika stemde tegen. De Dally News stelt vast: Dé conferen tie bereikte niets sensationeels van coti- ereten aard. De conferentie kwam b"®^ met bef doel groot e dingen te doen, doch deed alleen Weinet Het Wad erkent, a dit het gevolg is van de aanstaande con ferentie te Washington, welke de beslis sing over twee van de belangrijkste kwes ties op de agenda', namelük bet Bntsch- Japansrih verdrag en de vlootverdedlgmg aanhield. De eerste ministers Van bef RWk heb ben een adres tof den koning genen t. waarin zij him loyale gehechtheid aan den troon bevestigen, en verklaren, dat zij, bij al hun besprekingen er volkomen van doordrongen waren, dat de meest cs- sentieele der banden, die hon wiid-veT- spreide volken binden, is de Kroon, en „ons besluit, dat geen veranderingen 'U onzen status ais volken of regeeringen onze gemeenschappelijke trouw aan net rijk en zijn souverein zullen verzwakken. Iblitiken verneemt uit Reval, óat dc Russische volkscommissarissen in een bui tengewonen raad besloten hebben onmid dellijk drie buitengewone gezantschap pen naar het buitenland te zenden met het verzoek om hulp voor de hongerlijdenden. De eerste, onder Loenatsjarsld, zal rich naar Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland en België begeven, de tweede, onder Joffe, naar Midden-Europa en Italië en dc derde, onder prof. Bechte- ren, naar West-Europa en Amerika. Voorts besloot de raad aan de sovjet vertegenwoordigers in het buitenland da delijk te gelasten elke communistische pro paganda voorloopig te staken en met alle industricele inkoopen op te houden, tenein de alle beschikbare geldmiddelen te kun nen gebruiken voor den aankoop van le vensmiddelen. De „Malin" deelt mede, dat de Fran sehe regeering antwoord gekregen heeft van de Amerikaansehe regeering op haar aanbod om mee te werken aan de levens middelen-voorziening van Rusland. De Amerikaansehe regeering laat weten, dat deze actie niet van de regeering uitgaat, maar uitsluitenl het werk is van Hoover, den voorzitter van de Amerikaansehe on- dersteunings-commissie. De Amerikaan sehe regeering dankt de Fransehe voor haar ijver en zal zeer gelukkig zijn zoo Frankrijk de pogingen van Hoover wil steunen. In een oproep aan de leden van den Al- gemeenen Duitsohen Vakvereenigingsbomd verklaart de voorzitter Leipart, dat de bond geen gevolg kan geven aan het voor stel van de communistische partij van Duitschland om gemeenschappelijk met 'haar een hulpactie voor Rusland te onder nemen. De arbeiders van Duitschland kunnen met den besten wil niet zooveel geld opbrengen, dat daarmee iets uit te richten zou zijn. Zij kunnen alleen deelne men aan een hulpactie ter bestrijding van de cholera en andere ziekten. De Poolsche ministerraad heeft aan den minister van buitenlandsche zaken opge dragen, mede te deelen, dat de republiek meedoet aan de mogelijke internationale actie tot hulpverleening aan liet Russische volk. De regeering voelt vooral veel voor de actie van Hoover. DE PAUSELIJKE NUNTIUS IN FRANKRIJK. Ceretti, de pauselijke nuntius in Frank rijk, heeft Zondag te Rambouillet zijn ge loofsbrieven overhandigd aan Millerand, president van de republiek. Ceretti bracht hulde aan Millerand en aan diens voor ganger, die de hervatting van de betrek kingen met bet Vatikaan voorbereid heb ben. Hij zeide verder, dat deze hervatting een historische gebeurtenis van buitenge wone beteekenis is. De paus is 6teeds be zield geweest door bijzondere welwillend heid ten opzichte van de roemruchtige Fransehe natie. De Heilige Stoel wil me dewerken aan het streven der volkeren tot algemeene vredesstichting door den vol keren eerbied voor en gehoorzaamheid aan de openbare machten in te prenten en eensgezindheid onder de burgers te bevor deren in naam van de vaderlandsliefde en den godsdienst. Hij sprak verder goede wenschen uit voor Frankrijk en Mille rand. Millerand antwoordde, dat het herstel der betrekkingen aan de scheiding van kerk en staat haar ware beteekenis heeft. Deze heeft een stelsel van vrijheid inge voerd, waarbü de staat met de kerkelijke autoriteiten goede en 1 loffelijke betrekkin gen kan aankaoopen en m wederzijdsch vertrouwen met den Heiligen Stoel kan samenwerken overal, waar de belangen van Frankrijk en van de katholieke kerk elkaar ontmoeten. De Heilige Stoel is een moreele macht, die overal eerbied geniet en Frankrijk heeft in liet bijzonder recht op haar vertrouwen, omdat het altijd een ideaal van recht en vrede nagestreefd heeft. Millerand spreekt nog de verwach ting nit, dat met steun van Ceretti dë Fransehe geestelijkheid haar vadërlands- lievendefi arbeid, dien zij in den oorlog verricht heeft zal voortzetten. Hij dankt den paus voor zijn goede wenschen en spreekt de zijne voor den paus nit. BELGISCHE PASSEN. De Belgische regeering heeft met Enge land besprekingen geopend, om te komen tot opheffing van de passen, zooals dit reeds het geval Is met Frankrijk en Luxemburg. De regeering heeft eën zelfden slap ge daan bij dë Nederland ache re geering, maar men zegt in officieele krin gen dat Nederland nog een tijd lang het status quo wil handhaven. DE WERKLOOSHEID IN ENGE LAND. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 29 Juli 1,780,835; het is dus met 86.651 verminderd vergeleken met de vorige week. Het aantal arbeiders, dat een korten tijd arbeidt, dat in bo vengenoemde Cijfers niet begrepen is, is verminderd met 153.000 vergeleken bij de vorige week. PEST TE ST. PETERSBURG? Volgens de Krasnaja Gazetta is te St. Petersburg het eerste pestgeval ge constateerd. Engeland heeft ook zijn telefoon ellende. De minister voor de posterijen I heeft een krediet van 5.000.000 p.st. ge vraag." voor r,!t-iie centra ei en uncrei- diug van het net. Er zijn 23,000 lieden, die een telefoon willen hebben, maar wegens gebrek aan toestellen niet aan de beurt kunnen kornen. De minister heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er voor de invoering van het automati sche systeem in Londen een bedrag van 6.000.000 nocdig zou zijn. Maar dat kan het land niet betalen. De groote Londensche bankineteiEtt- gen hebben besloten zich gelegen te la ten liggen aan de kleeding van het vrou welijke bankpersoneel. Voortaan zullen zoowel de kleur en het weefsel als de snit worden gekleurd en indien zij niet voegzaam zijn verboden. Geduren de de warme maanden, die wij gehad hebben, waren tal van kantoormeisjes in haar zoeken naar koelte gekomen tot een zoo ver doorgevoerde kleeding-.,ver eenvoudiging", dat zij van „businesslike (zakelijk) was. Dat woord „onzakelijk" is de term, waarmede de kleeren wor den veroordeeld, waarbij da mouwen te kort zijn, de stof te transparant is, de hals te diep en te scherp is uitgesneden, de rok te veel van de knie laat zien en de schoentjes en kousjes al te ge durfd zijn. Zelfs de kleur van het japon netje kan als „onzakelijk" worden ge wraakt. De hertog van Portland heeft dezer dagen op zijn prachtig kasteel Weibeek Abbey, een rede gehouden tot zijn pach ters, waarin hij hun mededeelde, dat het waarschijnlijk was, dat een aan zienlijk aantal van de groote landhuizen in Engeland door de eigenaars zouden moeten worden gesloten en verlaten, om dat de belastingen tegenwoordig van dien aard zijn, dat groot-grondbezit als zoo danig, en het voeren van den staat van landheer financieel onmogelijk zijn ge worden. In de staking van do Keulsche boekdrukkers worden thans, dank zij het ingrijpen van den gouverneur van het Rijnland, onderhandelingen gevoerd, die tot dusver echter nog niet tot een resul taat geleid hebben. De kranten-rond- brengsters hebben zich hij de staking aangesloten; zij weigeren het gemmen- schappelijke blad van de Keulsche bla den te bezorgen. Bij een brand in een woonkazerne te New York zijn vier kinderen omge komen en zeven personen ernstig ge kwetst. Een van de loopers van de Elzasser Bank te Keulen, die meer dan twee millioen mark verduisterd en zich bij de politie aangegeven hadden, heeft nu bekend, dat de twee millioen mark be graven waren in de nabijheid van Keu len. Het geld is op de aangeduide plaats gevonden. Aanvankelijk hadden de die ven opgegeven, dat het geld hun ont stolen was. Er is door de Spaansche regeering een erediet van 135 millioen peseta aan gevraagd, om de kosten te bestrijden van een militaire expeditie naar Ma rokko. Japan zal den kroonprins een groot- sehe ontvangst bereiden. Aar. de kust zullen vuurwerken worden geplaatst, die verschillende uren aangeven en de ge heele bevolking van Tokio zal, lantaarns dragend, door de straten loopen. Te Luxenburg worden goote feesten georganiseerd ter gelegenheid van het sluiten van de overeenkomst met België. Jaspar zal daarbij de Belgische regee ring vertegenwoordigen. De „Westm. Gaz." merkt pp, dat dc on langs op 82-jarigen leeftijd overleden Lord Reay, die Nederlander van geboorte en als zoodanig bekend was onder den naam: baron Mackay van Ophemert, vroe ger in de Breakford-club te Londen, die af entoe pakkende anecdoten ten beste wist te geven. „Een er van", zegt het blad, „is, na men in Engeland zooveel praat over hervorming van het Hoogerhuia, waard in herinnering te worden gebracht. Op een goeden dag, zoo vertelde Lord Reay, verweet Jefferson aan Washington, dat deze ook een Senaat had ingesteld. Hij deed dit op het oogenblik toen Jefferson zijn beete tbee uit zijn kop in het schotel tje schonk. „Waarom deed gij zoo iets?' vroeg Jefferson. „Om dezelfde reden', antwoordde Washington, „waarom R'i thans die thee óverschenkt Wij wilden een plaats hebben om onze wetgeving w over te schenken, om haar af te koelen In Amsterdam. Een weigering van de patroons. De waarnemende burgemeester verzond gister het onderstaande schrijven aan den Bond van Hotel-, Café en Restaurautper- soneel in Nederland en aan den R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantper- soneel „St. Antonrns": „Den tweeden Augustus 1.1. richtte ik tot den Nederlandschen Bond van Werk gevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrijven (H.O.R.E.C.A.F.) en tot Uwe Bonden de uUooodiging tot een bespreking over den stand van het conflict in het bedrijf ontstaan en over de mogelijkheid tot beëindiging daarvan. Van Uwe bonden ontving ik de bereid verklaring tot zulk een bespreking. Met H.O.R.E.C.A.F. werden telegrammen ge wisseld, waarin ik aanleiding vond, den zelfden dag H.O.R.E.C.A.F. tot oen afzon derlijke bespreking uit te noodigen. Deze bespreking met het Centraal Bureau van H.O.R.E.C.A.F. bad op den vierden Au gustus plaats en leidde lot de toezegging van het Centr. Bureau van H.O.R.EC.A.F. tot nader overleg in het Dagelijkse!» Be stuur van dien Bond ten opzichte van de te volgen gedragslijn. „Gisteren laat in den middag ontving rk van genoemd Centraal Bureau een tele gram, tegelijkertijd aan de pers verstrekt, waarin de weigering om aan mijn uitnoo diging te voldoen, wordt bevestigd. „Ik acht hiermede mijn bemoeiingen in deze aangelegenheid voor het oogenblik beëindigd." Naar aanleiding van het bericht, dat het telegram van Vrijdag aan den waame- menden Burgemeester van Amsterdam te gen de wederzijdsche afspraak in gepubli ceerd zou zijn, deelt bet Centraal Bureau van Horecaf mede, dut dH geenszins het Overeengekomen was alleen, dat var. de in de conferentie met den heer \vibaut gevoerde besprekingen geen mededeciiagen^ zouden worden gedaan, waaraan gev g werd gegeven, doch dit strékte zich ui lot door het bestuur van Horecaf nader te nemen besluiten. De secretaris van „Horecaf" deelt ons mede: Volgens de ingekomen berichten uit ce vier plaatsen, waar de steking door de personeelbonden is geproclameerd, Mijkt dat alle bedrijven geopend rijn en rustig doorwerken. Èlken dag bieden rich nieu we krachten aan en vele werknemers, du sinds vele jaTen in éen bedrijf werkzaam waren, doch bij 't uitbreken der stekuif door voortdurende molestaties en bedrr - gingen niet aan het werk dufden gaan hebben intusschen hun oude P1®**8*" Veer ingenomen. In een der hotels te Am sterdam hebben zich 0.1. amd* het uitbre ken der staking 24 werknemers aangemeld en zijn in hun oude positie weer werk zaam. Het bestuur van Horecaf is met zoo reactiounair om zijn leden te adviseeren het vroegere personeel nieft terug te ne men, want reeds in het eerste commu niqué door „Horecaf' aan de pers ver strekt en in de aanschrijvingen aan het personeel is voldoende naar voren ge bracht, dat het oude personeel, voor zoover de open plaatsen niet reeds door anderen bezet rijn, kan worden terug genomen. Als bewijs, dat er in bet Hotel-, Ree- laurant- en Cafébedrijf geen sprake F van eeno algemeene staking en het vreemdelingenverkeer ongestoord kan doorgaan, mogen de volgende cijfers die nen. In Utrecht werken bij de aange sloten leden van ,Hor°caf 229 werk nemers, hiervan staken er slechts 21. In Rotterdam staken er van de 1142 waarnemers niet meer dan 162. In den Haag slechts 13 pOt. In Amsterdam rijr van de 1917 werknemers 633 staken bij het conflict betrokken, zooals bleet- uit de opgave der aanwezige leden die gisteren in de vergadering dor af- deeüng Amsterdam aanwezig waren. De Amsterdamsche Vereeniging van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij ters heeft zich geheel solidair verklaard met de houding van „Horecaf' ten op zichte van de staking aangenomen. IN BOTTERDAM. De afdeeling Rotterdam van „Hore caf heeft in een gisteren gehouden druk bezochte ledenvergadering, de houding van het hoofdbestuur goedgekeurd en daarvan telegrafisch aan het hoofdbe stuur kennis gegeven. In de Zaterdagnacht gehouden stakers vergaderingen van den Modernen en R.K. Bond van Hotelpersoneel, is na uitecnzet- Hmren van de stakingsleiding omtrent de houding van H.O.R.E.C.A.F., in beide vergaderingen met algemeene stemmen besloten de staking onverzwakt voort te zetten. In verband met de mesdedeelingen van den secretaris van Horecaf, aan de pers verstrekt, o.a. dat het aantal stakers ma mi 1 esammmm 1 ,VR1J NAAR HET DUITSCH- TWEEDE DEEL. Marion zat vermoeid in haar leu- Inngstoel aan het venster. Het bor duurwerk, waarmede' zij zich bezig had gehouden, was aan hare hand ont- 8upt, haar oogleden waren gesloten, en haar rustig ademhalen bewees, dat weldadige sluimering haar gevan gen hield. Juffrouw Wilhelmi Hif>r^non ontwaakte, terwijl de be delde d^m^de trad °m-df ft8*' Met -I? den weg vrij te laten. bood met Verhief Marion zich en „roet He ^en vriendelijken welkomst- De Ke^meuwe huisgenoote de hand. •schillende 6 V?n elkander zoozeer ver- oo'genblik z^nd^ f""?' aangenaam voorbereid eene van hare positie door drongen dame te vinden, waardoor van uit de hoogte zou behandeld worden, en zag nu, tot haar groote verlichting, een zacht, neerslachtig schepseltje voor zich, dat klaarblij kelijk meer genegen zou zijn tot haar op, dan op haar neder te zien. De indruk, dien Marion ontving, was minder gunstig. Een zeker gevoel scheen haar toe te fluisteren, dat tus- schen haar en deze vreemdelinge met de donkere oogen weinig sympathie kon bestaan, en dat haar hoop, in haar juffrouw van gezelschap een vriendin te vinden, waarschijnlijk niet verwe zenlijkt zou worden. In de volgende seconde echter had zij haa liefdeloos oordeel verworpen, en trachtte zij haar ongelijk door een bijzondere hartelijk heid weer goed te maken Langzamerhand slaagde Augusta er ook in, den minder goeden indruk, dien zij, zonder het zich bewust te zijn,had gemaakt, weg te nemen. Zij vertelde aan hare met deelneming luisterende toehoorster van den dood harer moeder en van het leven bij hare tante. Toen zij een uur later afscheid nam, met de belofte dadelijk den volgenden morgen haar nieuwe betrekking te aanvaarden, omarmde Marion haar, een plotselinge ingeving volgend, met zusterlijke te* derheid en beloofde haar het verblijf opsïot Guruguh zoo draaglijk mogelijk te maken. „Draaglijk Ik ben er zeker van, dat ik hier volkomen gelukkig zal zijn,'* zeide Augusta met overtuiging. XIV. „Het is onmogelijk, lieve juffrouw, papa zal het nooit toestaan." „Hij moet I Waarom zou hij het weigeren Marion haalde zwijgend de schou ders op. „Een dusdanige verstrooiing zou voor u een ware weldaad zijn, en ik begrijp niet, waarom u ten minste de proef niet eens wil wagen." „Ik zou natuurlijk zeer gaarne willen gaan, maar er is niets aan te doen. Papa zal eenvoudig neen zeggen,'zonder ook maar 'n enkele verklaring te geven" Augusta wierp haar borduurwerk, waa mede zij bezig was, op de tafel en sprong op. De onverschilligheid, waarmede het jonge meisje het schijn baar onvermijdelijke aanvaardde, was haar ondraaglijk. Zeker, het leven op Guruguh beviel haar, eene weelde, gelijk zij zich in haar stoutste droomen nauwelijks had voor gesteld, omgaf haar. Marion bewees haar iedere oplettendheid, die zich maar liet denken, en de heer des huizes, voor alle anderen, zijn dochter niet uitgezonderd, onaangenaam en ruw, behandelde haar met een voorkomend heid, die, naar zij zeer we) wist, reeds de opmerkingen van het dienstpersoneel had uitgelokt. Haar verwachtingen waren in ieder opzicht ver, zeer ver overtroffen, slechts in één opzicht niet zij vond geene gelegenheid om haar doel, een verzoening met Max, ook maar één stap naderbij te komen. In den beginne had zij haar hoop daarop ge vestigd, dat met het herstel van Marion het onderbroken verkeer met de buren weder zou worden hervat, maar al te spoedig had zij van Marion vernomen hoe weinig dit verkeer sedert haren had te beteekenen. Aan 'n samenkoms t met Max op partijen of feestelijkheden was dus ten naaste bij niet te denken. Wat baatte het haar nu, zoo in zijne nabijheid te zijn Maar zij gaf de hoop niet op, integendeel de schijnbaar on overwinnelijke moeilijkheden, welke zich op haar wek nlaatsteo- waren voor haar een nieuwe machtigt spoorslag. En nu rustte in hare hand de uit noodiging, ook voor haar, tot n avond partij op de villa Weber Max zou zon der twijfel aanwezig zijn de vurig ver langde, de met heete tranen afgesmeek te gelegenheid wenkte haar. Zij wilde, zij moest Marion wakker schudden uit haar onverschilligheid. „Marion, ik ben besloten te gaan, wat er ook moge gebeuren". Deze keek op, verbaasd over de on gewone, vertrouwelijke aanspraak en nog meer over de onverklaarbare op gewondenheid harer juffrouw van ge- zplschsD Is u zoo verschrikkelijk nieuws gierig de levende beelden te zien, of is 't het bal, dat u aantrekt?" „Heeft mijnheer Guthbridge reeds voor de uitnoodiging bedankt?" ging Augusta voort, zonder de vraag te beantwoorden, misschien zonder haar gehoord te hebben. „Ik weet het niet, denkelijk wel". „En wil u hem niet verzoeken van plan te veranderen „Ik zou het doen om uwentwil, omdat die kleine teleurstelling u zoo ter harte gaat. en indien ik maarde ge ringste hoop had van te zullen slagn „Dan doe ik het". Marion keek haar eerst verwonder e aan en schudde dan zacht het hoofd. „Doe dat liever niet," juffrouw Wilhel mi. Ik weet het wel, dat u meer invloed heeft op papa dan iemand anders, en als het niet juist bij de familie Weber was, zou hij wellicht aan uw wensch voldoen, maar nu zal u hem slechts boos maken, zonder uw doel te berei ken." „Wat heeft hij dan tegen de familie Weber Zijn het onplezierige men schen „Dat nietsedert geruimen tijd bestaat er tusschen hem en den heer Weber een klein misverstand, geloof ik", zeide Marion dralend. Het ontging Augusta niet, dat Ma rion eigenlijk een andere verklaring had willen geven, maar wat kon het haar schelen of mijnheer Guthbridge om deze of gene reden vijandelijk gezind was tegen den fabrikant, air zij er slechts in slaagde hem over te halen om dit feest bij te wonen. .Wordt ver voted.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5