L0URDES. WER GRAAF Co. Gemengd Nieuws, Korte Berichten SPORT EN SPEL. Landbouw-ongevailenwet. Voetbal CRICKET. WIELRIJDER Reisherinneringen.) II Wij Hollanders zijn te Lourdes niet alléén Het schijnt dat Frank rijk een soort belofte gedaan heeft, om O L. Vrouw te Lourdes te gaan bedanken voor haar voorspraak bij God, om den vrede te herkrijgen. Althans dien indruk maakte op mij het weekbulletin, aangeplakt onder de esplanade, telkens weer: 3belerinage votif en action de grace, waarna de namen der bisdommen, die ter bedevaart aanwezig waren, of in den loop der week verwacht werden i Toulouse, Nantes, Bevry, Autun, Poitier, Poiton. Verder waren er nog een groep Italianen, Engelschen, enschrik niet Hongaren Hoe die geduld werden, begrijp ik niet Duitscher ont braken natuurlijk en toch vond ik in „den Hol andschen winkel" plaatjes met in het Duitsch de („aanroepingen," welke onder de Sacramentsprocessie door pries ters en volk luide gedaan worden. Op mijn vraag mag dat kreeg ik ten antwoord „dat is ten gerieve van de Elzas-Lotharingers, die nog niet genoeg het Fransch verstaan, maar dat zal wel komen Alle Fransche zijn het echter blijkbaar nog niet eens, dat er wezenlijk vrede is en reden tot dankbaarheid. Althans ik heb een predikatie gehoord van den Aarts- Bisschop van Bourges, en deze zei recht uit„Er is geen vrede in Frankrijk. Waren vrede geeft al leen de godsdienst,en de gods dienst is door den oorlog verloren gegaan. Iedereen zoekt genot, weelde, hartstocht, zinnelijkheid, ook gij, nu ter bedevaart te Lour des, zult van daag bidden al thans met den mond morgen zijt gij het weer vergeten, gij gaat u zeiven weer zoeken, uw huisge zinnen druineeren, de geboorte van kinderen beletten, den Staat ont volken, de kerken verweezen, want er komen geen jongens meer naar onze seminaries.... er zijn er geen meer Ik, de Aarts-Bisschop van Bourges zeg het u, en ik smeek u, verkondigt het door geheel Frankrijk, zulk een vredegeeft ons den godsdienst weer, geeft ons kinderen, dan alleen wordt ons land weer een land van rust, en geluk in vrede." Een krasse waarheid werd hier verkondigd. Zal Frankrijk er naar luisteren God geve het Opmerkelijk is het hoeveel vrou wen en min o meer opgeschoten meisjes het kleed van rouw en droefheid dragen, ten gevolge van den rampzaligen oorlog. Mogelijk, dat die rouw en droefheid inwendig gevoeld worden, het weduwen- en weezen-kleed heeft er alleen de kleur van. Waarlijk, men staat verstomd over de élegantie en de weelde, welke een dwaze mode aan dien „rouw" weet te verbin den, zelfs de eerbaarheid vindt bij haar geen genade Nu, onder dit laatste opzicht, is het over het al gemeen diep treurig in Frankrijk. Wat wii onder bedevaartgangers te Lourdes aanschouwd hebben, spot met elke beschrijving. Het spijt mij te moeten erkennen, dat, ondanks de voorafgaande verma ning van ons Comité, er ook onder de Nederlandsche pelgrims waren, die meenden voor haar Fransche collega's niet te moeten onderdoen. De goedgezinden stemden dan ook ten volle in met een strafpredikatie gehouden door den Zeereerw. Heer van der Waarden, Deken van Al melo. Zeer hoofsch complimenteer de hij de Hollandsche mannen, die in zeer groot aantal opgetrok ken naar Lourdes, en daardoor be wezen, dat godsdienst niet alleen voor vrouwen is. Toch, zeide hij, mocht ik wenschen, dat niet vele, maar alle Hollandsche vrouwen hiethans tegenwoordig waren, opdat zij allen, hier, voor het beeld der Onbevlekte Ontvangene één zelfde belofte deden. Wij bidden hier dag en nacht, om één wonder (de genezing van althans één blind kind), een wonder waarover heel katholiek en onkatholiek zou ver stomd staan. Maar ik zou alle vrou- wen willen zeggen vraag om een ander wonder „geef ons de zedig heid terug." Die parel van het vrouwelijk geslacht is helaas ver loren, en zóó verloren, dat men er niet eens meer aan denkt. De stem van Paus en Bisschoppen klinkt in een woestijn Men luistert naar een ander, die meer, die alles ver mag, en die ander is een tyran, di men noemt de mode Vrou wen van Nederland, en vooral gij hier tegenwoordig, legt vandaag nog de belofte af, voor u en uwe dochter, de zedigheid in uwe klee ding weer aan te brengen, zonder zedigheid geen vrouwenadel, geen moederliefde." Ook zijn stem was die van den roepende in de woestijn! Onze dames (eenigen althans) ver anderden niets in haar toilet, en haar door tropische hitte verbrande ruggen moesten zelfs door den doc tor gecureerd worden Een ander droevig schouwspel levert in Frankrijk het reizen door verwoest gebied. Alle plaatjes in illustraties geven geen flauw denk beeld van de werkelijkheid. Svs- AMSTERDAM ROTTERDAM Van onzen invloed ais he grootste Handels Informatie bureau, wordt door den han del steeds meer gebruik ge maakt voor het INCA8SEE- REN en regelen van ACH TERSTALLIGE en BETWISTE VORDERINGEN SCHIETEN. - tematisch blijkt de vijand het er op aangelegd te hebben, om de kerken te vernielen, vervolgens de stations en spoorwegbruggen. St. Quentin en Noyon bestaan ten minste nog gedeeltelijk, Chrony en Tergnier bezitten geen enkel huis meer. Houten noodwoningen dienen tijdelijk tot onderdak, slechts hier en d,aar zagen wij nieu we .woningen verrijzen, en deze zagen er netjes uit. Ieder huis staat op zich zelf, met rondom grond ter bebouwing. Maar overigens overal slechts puin en ellende. Kerken zonder toren of verkapping, de glazen gebroken, fabrieken leeg geplunderd, hout, steen, ijzer alles in chaos Hemelhooge bergen oud roest bij de stations, voor een Am- sterdamsche jood om van te water tanden Treurige gezichten van uitgemergelde menschen hier en daar op een puinhoop Waarlijk Frankrijk heeft veel geleden Zal het de oorzaak zijner ellende ken nen 't Is te hopen A. A. WATERREUS. jt Utrecht slechts 21 zou bedragen, deelt alien ons van de zijde der stakingsleiding suede, dat dit aantal thans nog 74 be- Sraagt. Evenmin is juist, dat het vreemde lingenverkeer hier ongestoord doorgaat. De -werkelijkheid is, dat de café's rondom het Vredenburg, het centrum van de sta king zoo goed als niets te doen hebben, hetgeen voor een groot deel ook tc danken ia aan de houding van liet publiek, dat smpathiek tegenover de staking staat, en meent, dat, gezien de zeer hooge consump tieprijzen in de café's, de patroons aan hun personeel best een behoorlijk loon kunnen betalen. De café's daarentegen, die de eischen hebben ingewilligd verheugen zich in een ongekend druk bezoek. Het café-restaurant „Metropole" aan de Oude Gracht heeft de eischen ingewilligd. De waarnemende burgemeester van Am sterdam, wethouder Wibaut, iieeft bekend gemaakt dat hij, gezien de weigering van Horccaf, zijn bemoeiingen als geëindigd acht Waarom het ontwerp-Talma is ingetrokken. Uit de Memorie van Toelichting over dit belangrijk wetsontwerp blijkt dat het be zwaar van den Minister van Arbeid tegen het ingetrokken ontwerp-Talma in hoofd zaak betreft de daarbij geregelde organi satie der verzekering, welke nagenoeg ge lijk was aan die der bij de Ongevallen wet 1900 geregelde verzekering. De verze kering zou worden uitgevoerd door de Rijksverzekeringsbank, met gelegenheid voor den werkgever om het risico van de verzekering zijner arbeiders, hetzij zelf te dragen, hetzij over te dragen aan een bijzondere verzekeringsinstelling. Sinds de laatste 10 jaar zijn echter ver schillende onderlinge organisaties van landbouwers tot stand gekomen, welke de ongevallenverzekering der land- en tuin- bouwarbeiders hebben ter hand genomen en aan de arbeiders, in dienst der bij baar aangesloten werkgevers, ingeval van be drijfsongeval, geldelijke uitkeering verlee- men, welke in aard en omvang overeen komen met die, waarop de Ongevallenwet 1921 den door een ongeval getroffen arbei ders aanspraak geeft. De particuliere organisaties werken goed. Van de zijde dier organisaties is de wensch naar voren gebracht, dat de ko mende wettelijke regeling haar in de ge legenheid zal stellen haar bedrijf te blijven uitoefenen. In het algemeen hebben deze organisaties, waarvan de Centrale Land- bou w-Onderlinge, de Tuinbouw-Onder- imge, de R.-K. Boerenbond, de meest op den voorgrond tredende zijn, het bewijs geleverd, met ernst te streven naar een zoo goed mogelijke vervulling van de vrij willig op zich genomen taak, terwijl de Minister hec't bevonden, dat in het bij zonder over de uitvoering van de verze kering dcor de drie vorengenoemde orga nisaties ook in werkremerskringen waar deering bestaat Aangezien hij op het stand punt staat, dat, waar de overheid haar bemoeiing uitstrekt tot een nieuw gebied, oij de organisatie dezer overheidsbemoei ing zooveel mogelijk rekening moet wor den gehouden met hetgeen op dat gebied in het vrije maatschappelijk verkeer zich heeft ontwikkeld en bewijzen van levens vatbaarheid heeft gegeven, heeft hij aan den vorenbedoelden wensch voldaan. Naast deze meer principieele overwegin gen hebben echter ook practische overwe gingen hem geleid tot het voorstel om ook jan bijzondere organisatie naast openbare organen, aandeel te geven in de uitvoering ier verzekering. Bij de uitvoering van de Invaliditeitswet Is gebleken, dat deze op het platteland belangrijk grooteren administratieven last medebrengt dan de uitvoering der wet in de stedelijke districten. In het algemeen vertoont zich bij de landelijke bevolking tegenzin tegen ambte lijke bemoeiing; voor een deel zal deze tegenzin wellicht moeten worden toege schreven aan zekere behoudzucht, maar voor een ander deel toch zeker aan voor liefde voor zelf doen. De Minister acht het daarom verkieselijk, indien mogelijk, bij de uitvoering der onderhavige verzekering gebruik te maken van de medewerking van instellingen, welke reeds met vrucht de betrokken werkgeverskringen met het denkbeeld dezer verzekering hebben ver trouwd gemaakt. Slechts onderlinge werkgevers- vereenigingen toegelaten. Het ontwerp laat uitsluitend onderlinge vereenigingen van werkgevers bij de uit voering der verzekering als bcdrijfsver- eeniging toe en sluit daarvan uit winstbe- oogende instellingen (art. 13.) Volledigheidshalve worde hieraan nog toegevoegd, dat het onderwerp eenige eischen stelt ten aanzien van den omvang der onderlinge vereeniging, welke tot de uitvoering der verzekering wenscht te worden toegelaten en dat niet slechts be staande. doch ook na de invoering der wet nieuw op te richten organisaties al» Be- drijfsvereeniging zullen kunnen worden erkend. SOCIALE VERGADERINGEN. In het pensionaat „Sacre Coeur" te Arnhem hebber sociale vergaderingen placts gehad van den R.K. Vrouwenbond in het Aartsdiocees die o.m. werden bijge woond door de afgevaardigden van de Ned. Christelijke Vrouwenbonden en den Vrouwenbond uit België. De belangstelling was zeer groot. In een der vergaderingen werd het woord gevoerd door mej. F. A. M. Pee- ters uit Bloemendaal over het onderwerp: „Welke sociale kennis moet onze aanko mende jeugd worden bijgebracht om met geestdrift socialen arbeid te kunnen ver richten". Mej. Peelers werd door de presidente, mevr. Cremersvan Nispen tot Seve- r.aer uit Arnhem, ingeleid, die er op wees hoe de spreekster de stof voor haar onder werp ongetwenfeld zal geput hebben uit de bron harer rijk'e ervaring bij bet onder wijs. Mejuffrouw Peeters stipte aan hoe noodzakelijk het is dat reeds het kind geestdriftig leert worden door sociaal werk. Er is noodig liefde en eerbied aan te kweeken voor de blanke deugd. Eerst, gelijk den landman, spitten, daarna zaaien en later oogsten. Het kind moet worden bijgebracht liefde voor de lijdende nrenschheid; medeleven en voelen voor den naaste. Spr. wees cp het noodlottige van het alleen streven naar zingenot, naar het aardsche en k'wam tot de conclusie dat al de weelde der wereld de ziel niet be vredigt, doch dat het geluk gelegen is in eenvoud, matigheid en zelf-verloochening in den dienst vaj God, Het kind moet zich van af de prille jeugd bewust worden dat eenmaal van alles re kenschap zal moeten gegeven worden. De onthechting zal er het gevolg van zijn en het kind leert aldus eens anders leed te le nigen. We moeten de kinderen meenemen naar de huizen waar geleden wordt, dan zal het gemakkelijker in het sociale werk zijn in te leiden. Van het kind moet ver wijderd worden de vooroordeelen van het standen-verschil. Allen zijn we gelijk in één Roomschen bond, de handswerkman evengoed als de werker met den geest. De stand maakt den mensdh niet. Hoog staat alleen de mensch, die roet Gods hulp de kracht in zich, tot welke arbeid ook, tot uiting brengt Uitvoerig ging spr. na wat al sociaal wenk er kan verricht worden in hulp in de huishouding, tuberculosebestrijding, drankbestrijding, reclasseeringswerk, lee- ken-missie-werk enz. De tabaksbelasting. Naar wij verne men is het bericht, als zou de Minister van Financiën voornemens zijn een wetsont werp in te dienen tot intrekking van de wet op den tabaksaccijns absoluut onge grond. DE TOCHT VAN H. M. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. Van het stoomschip ..Merope" is een draadloos telegram ontvangen, volgens hetwelk de Koningin en de Prinses na een voorspoedn'gen overtocht te Haugesund zijn aangekomen. Alles was wel. Staatsraad prof. mr. D. P. Tl. Fabius. De hoogileeraar Fabius, heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, nu de directeuren oer Vrije Universiteit geweigerd hebben, ver gunning te geven tot het waarnemen van het lidmaatschap van den Baad van State naast het professoraat, zijn ontslag als hoogleeraar gevraagd. DE HILVERSUMSCHE KEI. Zooals men weet ligt een groote kei, die geschat wordt op 13000 K.G. op de hei tusschen Hilversum en Laren. De kei, die door de vereeniging „Stad en Lande" ten geschenke aangeboden is aan de Ver. Vreemdelingen Verkeer te Hil versum, is door deze vereeniging aan de gemeente „overgedragen". De kei zal deze week vervoerd worden naar den 's-Gravelandschen weg, waar op een brinkje onder hoog geboomte reeds en kele kleine steenen liggen. Daar zal men doze week de Hilversumscho kei plaatsen. DE GESTOLEN BRANDKAST. De van do secretarie der gemeente Spijkenisse gestolen brandkast, is in het Hartelschegat langs de Oude Maas onder die gemeente teruggevonden. De kast was van onderen geheel vernield. De inhoud, geld en boeken, was natuurlijk verdwenen. Van de daders geen spoor. EEN AANRIJDING. Zaterdagmorgen had te Vught bij den spoorwegoverweg aan den Ilolvoirlschen weg bijna 'a groot ongeluk plaats. Circa half vijf kwam een losse machine uit Boxtel. De spoorwegwachter T. was in gedommeld en had de hekken niet neer gelaten. Twee boerenkarren uit Haaren passeerden juist den overweg toen de locomotief in volle vaart kwam aansnor ren. Het voorste paard schrok en sloeg op hol; het tweede paard kon de lijn met meer over en werd door de loco motief van ter zijde gegrepen. De kar werd dwars over den weg geslingerd op de tweede spoorlijn. Het ongeluk liep wonder boven wonder nog gelukkig af. De voerman werd licht gewond aan het dijbeen. Hij kwam onder de kar terecht en was een tijdlang be wusteloos. Ook het paard liep verschil lende wonden op. ZUINIGHEID AAN OOOLRG? Men meldt uit Epe aan de „N.R.Crt.": Te Epe, aan den mooien weg naar Heerde, is een nieuwe, betrekkelijk kleine marechausseekazerne bijna vol tooid, die op een afstand te vinden is door oen buiten verhouding groot ijzeren hek op steenen fundeering, dat wel heel kostbaar moet zijn, doch leelijk is en geheel overbodig, want het dient voor niets dan tot uiterlijk vertoon. Behalve deze geldverkwisting is het daarmee ge paard gaande natuurbederf zeer erger lijk. Het hek is namelijk buiten de boomenrij geplaatst (waarom niet er binnen?), zoodat het voetpad onderbro ken is en het fraaie geziaht van de laan geschonden. Zelfs is men nu bezig met de mooie rij dikke berkehoomen, die binnen het hek vallen, te rooien! Welk een onverantwoordelijke verspil ling van kapitaal, materiaal, arbeid en onherstelbaar natuurschoon, ter wille van een marechaussee-kazernetje, te midden van eenige aardige landhuizen. EEN MONUMENT TE VLISSINGEN. Door den tijdens den oorlog opgeriebten Belgischen herdenkingsbond zal Zondag 18 Augustus te Vlissingen een gedenkteek'en worden onthuld op het deel van het kerk hof, waar meerdere voor de zaak der ge allieerden gevallen krijgers hun laatste rustplaats vonden. Dit door den Antwerpschen beeldhouwer Arthur Pierre vervaardigde monument stelt voor een stervenden soldaat, liefdevol ondersteund door de Zeeuwsche Maagd als een zieltoogend kind door zijn ontstel de moeder, het veege hoofd met den om zwachtelden schedel, toont ons een ge laat, tuigend van vlijmende smart maar tevens van berusting en hoop. De linker arm waaruit het leven reeds geweken schijnt wordt ondersteund door een teede- re hand. De ontbloote rechterarm daaren tegen, toont zijn forsohe spieren en houdt een slagzwaard vast, het zinnebeeld van de groote kracht, die er kan uitgaan van een klein volk, kampend voor zijn onafhanke lijkheid. De onthulling zal worden bijgewoond door militaire en burgerlijke autoriteiten uit België, Engeland en Frankrijk en door duizenden Belgen; alleen uit Antwerpen worden er 2000 verwacht. DE INBRAAK TE HEEZE. Men schrijft uit Eindhoven aan de „Maasbode" d.d. 5 Augustus: De 30-jarige Th. E. J. K. en de 40-jarige J. v. d. V. uit Rotterdam, die, zooals gemeld, te Nijmegen in he': bezit van een groote som geld gearresteerd werden, zijn eergisteren ter confrontatie naar Heeze gebracht, verdacht van den inbraak in de boterfabriek, daags voor hun aanhouding in Nijmegen gepleegd, en waar zij f 5000 en 12000 mark stalen. Woensdagmiddag arriveerde de rijks politie met de beide verdachten mot den trein van 2 uur t9 Heeze. Een groote menigte volks wachtte hen aan het sta tion op, waaronder vele de gevaarlijke individuen herkenden. De marrechaussees brachten hen naar den boer, die hun den betaaldag ver teld had. Deze gaf dadelijk blijk de beide personen terug te kennen. Ook de meisjes, uit de buurt der zuivelfa briek, waartegen de verdachten op den avond der inbraak hadden gesproken, herkenden hen terstond, eveneens do wegwerker, een caféhouder en verschil lende personen. Nadat ze gedurende den mildidag bij den boer, dien zij uitgehoord hadden over den dag der uitbetaling waren ge confronteerd, geleidde de brigadecom mandant der marechaussees hen naar de directie der zuivelfabriek. Ook hier ont kenden zij de fabriek ooit betreden te hebben, zelfs haar bestaan was hun on bekend (alleen de gemeente Heeze wil len ze bekennen), ook van brandkastan hadden ze in het geheel geen verstand. Bij de fouilleering werd tusschen de dikke bundels bankbiljetten van f 10 en zilverbons een door de directie aange duide zilverbon gevonden, die met af gescheurde stukjes van een kalender (van de firma Strijbos-Huybers) aan elkaar waren gelijmd en een andere waarop Holland Singapore gedrukt stond. Door de rijkspolitie werd dit te voren vastgestelde feit geconstateerd. x>ij rond geleide door de boterfabriek bleek verder dat een sleutel van don vermis ten bos, dien zij in de Waal hebben weg geworpen, op den verdachte v. V. werd teruggevonden, welke juist paste op een der deuren van de fabriek. De marken welke zich in de brand kast bevonden en op hen teruggevonden orden, waren reeds onderling verdeeld, 11.I. ieder 4000 mark. Toen de wacht meester vroeg, of zij de brandkast ge opend hadden hekenden zij nog geen ge wone deur te kunnen openen. Ook kan den ze noch lezen noch schrijven. Dit onderzoek bracht een heele consternatie in Heeze. De verdachten zitten daar nog steeds in arrest en hebben tot heden nog niet bekend. De rijkspolitie zet haar na sporingen, ook naar den ontsnapten v. L. voort. Dood gevonden. Toen een buur meisje een courant zoa brengen aan K. de R., in de Rietvink te Blokzijl vond ze de deur nog gesloten. De buren verschaf ten zioh toegang tot de woning en von den den 82-jarigen man dood te bed lig gen. Zijn 6 jaar oudlere vrouw lag nog slapende naast hem. Inbraak te Schiedam. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de tent van de Geheelonthouders-Ver. in het Sterrebosoh te Schiedam. Ont vreemd zijn cocolade, kwatta, sigaretten, limonade, enz. Nog in den nacht hield de politie in de Westfrankerulandsche laan aan J. B. en N. B., beiden goede bekenden van de politie, op wie van de gestolen zaken gevonden werden, terwijl 'smorgens nog iemand werd aangehouden in wiens kost huis mede een deel van hei gestolene werd gevonden. Alle drie hebben de in braak bekend. De beide eersten hebben reeds verschillende straffen ten laste. In brand gestoken. Door een ver pleegde van het opvoedingsdorp „De. Glindhorst", onder Barnevekl, werd het droge gras van een houtwal in brand ge stoken, waardoor een flinke hoeveelheid hout en eenige honderden roeden in de vlammen te loor gingen. Boringen naar steenkolen. De te Liehnond, gem. Beek, (Limb.) gehouden diepboringen kunnen als mislukt worden beschouwd. Op groote diepte werden een paar onbeduidende kolenlagen aange boord. Verdronken. Nabij de viluchthaven van het Merweddkanaal te Gorinchom, is de 22-jarige dochter van den schipper Reinaz, van het schip „Oriënt", over boord geslagen en verdronken. De grondaankoop voor een kazerne. Naar aanleiding van de in de bladen ver schenen persiflages op den grondaankoop voor den bouw eener mareohaussee-ka- zeme te Soest, bracht de Minister van Oorlog Donderdagmiddag een bezoek aan die gemeente. Een koele dronk!! - De politie te Rot terdam heeft in de Van Lennepstraat een vat in beslag genomen, welks inhoud bleek te bestaan uit karnemelk, waar zich een groote hoeveelheid wormen bevon den. Een melkverkooper ventte met het goedje. De melk is voor de conusmiptde afgekeurd en vernietigd. H. B. C.-NIEUWS. Het bestuur der voetbalvereeniging „H.B.C." is thans alvolgt saamgesteld: J. van der Linden, ie voorz.; B. v. Die- men, 2e voorz.; Th. v. d. Horst, ie secr., Zuid Brouwerstraat 42, Haarlem; J. Prey- de, 2e secr.; H. Voordenhake, penmingm.; L. Peeperkörn en C. Warmerdam, com missarissen. UIT HET ROODBROEKENKAMP. De eminente roodbrobken-doehnan Wal- ly Amgcnent zal het heiligdom van de ly Angenent zal het heiligdom van den heeft besloten het voetbalspel vaarwel te zeggen. Ongetwijfeld een groot verlies voor de Haarlemmers. Wij zijn benieuwd wien.de niet gemak kelijke taak wacht om dezen doelverdedi- ger te vervangen. OM DEN TELEGRAAFBEKER. Quick—V.O.C. Gewonnen door V.O.C. met innings en 113 runs. V.R.A.—V.V.V. Gewonnen door V.R.A. met 49 runs op de iste innings. COMPETITIE. o Rood-WitH.D.V.S. Gewonnen door H.D.V.S. met 83 runs op de eerste innings. VAN DE BAAN VAN RIJSWIJK. gje uitslagen zijn: Tandqm-wedstrijd. De eerste en tweede aankomende wor den geplaatst in de finale. Ie serie 1. L. DidlerJ. Tulleken; 2. SchrageTadewald. 2e serie: 1. W. v. DuynG. Bontekoe; 2. 0. A. Bakker J. E. Anspach. Beslissing: 1. v. DuynBontekoe; 2. SchragenTadewald3. Bakker—An spach; 4. TullekenDidier. Wedstrijd met motorgangmaking in 2 manches, elk van 50 K M. Eerste manche: 1. J. Snoek, 45 min. 9 4/5 sec.; 2. Vermeer; 3. Suter; 4. Wiersma; 5. Knipkat. Tweede manche: 1. Snoek; 2. Suter; 8. Vermeer; 4. Knipkat. Totaal: 1. Snoek 2 p.; 2. Vermeer 5 p.; 3. Suter 5 p.; 4. Knipkat 9 p. I Koppelwedstrijd over 15 K.M. 1. 0. A. Bakker—J. E. Anspach 22 min. 31 2/5 sec.; 2. SchrageTadewald 3. v. DuynBontekoe; 4. L. Didier Tulleken. DE WEDSTRIJDEN TE KOPEN HAGEN. MOESKOPS WERELDKAMPIOEN. Zondag werden de demi-finales en de finale verreien van de sprintwedstrij den voor profs om het wereldkampioen schap, waarbij het onzen landgenoot P. D. Moeskops gelukte al zijn tegenstan ders op regelmatige, en fraaie wijze te kloppen en daarmede dus het we reldkampioenschap te veroveren. De Australiër Bok Spears, die te vo ren houder was van den kampioenstitel, kwam als tweede aan, terwijl de Fransch- man Sergent de 3e plaats bezette. „Ort" STADIONBAAN. De uitslagen zijn: Wedstrijd over 10 K.M.; 1. E. A. Engelen (tijd 15 min. 43 drie vijfde sec.) 2. J. J. Bustraan. 3. Piet Straat. 4 Th. Biesterveld. Wedstrijd achter motorgangmaking. (Duitschland tegen Holland). Eerste rit (50 KM.) 1. Carl Saldow (gangm. Wit tig). 2. 0. BleKemolen (Ullrich). 3. P. Diekentman (Slesker). 4. 0. Wittig (Ge- damke). De wedstrijden werden wegens het slechte weer gestaakt. SERIEWEDSTRIJD CONCORDIA HILLEGOM. (Verliezersronde.) K, y. Z. I—GEEJ.-ZWART I. R. K. \^JvS met 15 man. G, Z. is volledig. G. Z. is in den aanvang, geholpen door den wind iets sterker. Over ;het geheel een vrij vlug spel. R. K. V. Z. forceert een corner, die weder tot hoekschop wordt verwerkt. N. v. Tunen zet mooi voor, de bal wordt ver werkt, doch komt bij v. Turnen die on houdbaar inschiet. 1—0. R. K. V. Z. wordt steeds gevaarlijker, maar Balm is weder het struikelblok, maar kan toch niet voorkomen dat R. K. V. Z. er 20 van maatkt, als Hisoh aan H. v. d. Drift geeft, die via een G. Z. heen scoort. Als even voor rust de R. K. V. Z.-keeper een schot niet voldoende wegwerkt, weet P. de Liefde er 21 van te maken, waar na gedraaid wordt. Na rust is R. K. V. Z. geholpen door den wind overwegend sterk, en al spoe dig brengt v. Stijn den stand op 31. Gedurig komen de R. K. V. Z.-ers terug, en de doorbraken van Q-. Z. stuiten steeds op da hechte verdediging. Als Balm er tenslotte 41 van ge maakt heeft, verslapt het spel, vooral dat van R. K. Y. Z., waardoor de door braken van G. Z. steeds gevaarlijker worden. Uit een voorzot maakt Balm er ten slotte 51 van, waarmede het einde komt. 1 DAMIATEN I—WESTEN I. Westen begint met 10 man, waarvan 5 invallers. Ook Damiaten zijn verre van volledig. Al spoedig neemt Damiaten door Pielage de leiding, de eenige coal voor rust. Na rust heeft Westen vrijwel niets meer in te brengen. Gedurig zweven de Damiaten voor het Westendoel, en ge leidelijk wordt de stand tot 60 op gevoerd. Het Westen zot er dan alles op om een tegenpartij te maken, wat haar ten slotte gelukt door een penalty te be nutten. Met een 6—1 victorie voor de oranje- hemden komt dan 't einde van den ge- animeerden wedstrijd. HOE MOESKOPS WERELD-ICAM- PIOEN WERD. In de „Crt." lezen we 't verslag van den strijd die Moeskops voor ons land in Kopenhagen heeft gestreden. Het blad schrijft: Onder buitengewone belangstelling op de baan was geen plaatsje onbezet en onder de toeschouwers bevond zich o.a. wederom Prins Harold en de Nederland sche gezant, werden Zondagmiddag de finales korten afstand voor profs gehou den. Slechts eenige mmtuen voor den start wordt de mdeeling bekend gemaakt. Eerste serie: Moretti, Moeskops, De- graeve. Men begint voorzichtig. Bij de bel heeft onze landgenoot de tweede plaats. Dajn gaat Degraeve naar voren, maar. Moeskops komt hem bij het uitgaan der laatste bocht achterop en wint onbedreigd; 2. Moretti; (half wiel). Tweede serie: Eergent, Leene. Na den start krijgt Kaufmann ©en banddefect en de race wordt afgebeld. Derde serie: Spears, Lonet, Ellegaard. Na den start neemt de Deen de kop met Spears achter zich. Bij het uitgaan van de voorlaatste bocht begint Ellegaard op te zttten; Spears blijft achter hem doch bij het uilgaan der laatste bocht komt de Australiër, die zidh heel zeker gevoelt, naar voren en wint, terwijl Louet de twee de plaats bezet. Tweede serie: (herhaald). Naden slart, als Kaufmann weer aan het hoofd gaat, komt Sergent te vallen en de race wordt ten tweede male afgebeld. Als men de derde maal start neemt Leene den kop, die de Zwitser overneemt; Sergent blijft Kauffenann'swiel bij tot bij 't ingaan der voorlaatste bocht. Dan gaat Leene spurlen en gaat de beide anderen voorbij. Ieder gelooft dat onze landgenoot zal winnen, maar bij het uitgaan der laatste bocht Komt Sergent opzetten en wint met zeer gering verschil van Leene, terwijl Kauff- mann eenige lengten achter is. In de Finale komen nu Moeskops, Spears en Sergent. De Franschman neemt den kop met Moeskops aan zijn wiel en Spears op twee lengten er achter. Zoo rijdt men door tot na den bel. In de voor laatste bocht passeert onze landge noot Sergent, die daarmee uit den strijd is. Spears gaat Moeskops achterna en komt in de laatste bocht bij. Moeskops weerstaat den aanval van den Australiër echter schilferend. Hij verscherpt zijn spurt, schiet naar voren en eindigt als eerste onder onbeschrijfelijk enthousiasme van het handjevol Hollanders, dat in hoogst zenuwachtige spanning het verloop van den strijd gevolgd heeft; 2. Spears (een wiel); 3. Sergent. Zooals ik u reeds seinde, was het en thousiasme van de Hollanders, die op dé baan aanwezig waren, buitengewoon groot en tot een van de eersten die Moesfcons met zijn overwinning geluk wenschten, be hoorde de Nederlandsche gezant, die den Hollander aan prins Harold voorstelde. De -zeer regelmatig en uiterst fraai ge reden wedstrijd was nauwelijks afgeloopon of het begon te regenen en toen de nieu we Hollandsche wereldkampioen, gesierd met een grooten krans, zijn eereronde ging rijden, viel het water met stralen neer. Tben de talrijke fotografen en filmers onzen landgenoot eindelijk losgelaten hadi den, hadden wij een onderhoud met hem. Peter Moeskops werd geboren te Loos- duinen den I4den November 1893 en is dus 28 jaar oud. Hij heeft nimmer als amateur gereden en begon in 1913 zijn loopbaan als beroepsrenner. In 1914 won hij het Ned. kampioen^ schap. Daarna neg veroverde hij dien li- tel nog driemaal. In het buitenland reed Moeskops veel en met afwisselend succes. Hij klopte in Amerika alle grooten, als Spencer, Kramer en Eaton. „Dacht je te winnen?" zoo vroegen wij. „Neen!" zei Moeskops, „eerlijk gezegd niet". Hij bleek zeer verheugd en merkte op, dat het een zware wedstrijd was. Wij vroegen nog naar zijn plannen. Hij blijft voorloopig in Holland. „NIMROD." Uitslag schietwedstrijden der Kon. Ned. Jachtvereeniging „Nimrod", gehouden op hare lianen te 's-Hage. Ie Prijs. Ie Wedstrijd Jbr. Mr. B. C. v. Merlen, (de Bilt); 2e prijs G. J. Verburgt, ('s-Hage); 3e prijs Dr. J. Exalto, ('s-Hage). Ie Prijs, 2e wedstrijd, M. J. Verburgt, (s-Hage); 2e prijs P. W. Waller, (Over- veen)3e prijs, E. v. Leyden, ('s-Hage). Ie Prijs, 3c wedstrijd. P. W. Waller, (Overvwn)2e prijs, E. v. Levden, ('s-Hage); 3c prijs, C. D. v. d. Vliet, (Overveen). Ie Prijs, 4e wedstrijd, P. W. Waller. (Overveen); 2e prijs, R. de Fw.mge, (Heem stede); 3e prijs, C. D. v. d. Vliet, (Over- veen.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6