EERSTE BLAD. ËEN VERWEER. Stadsnieuws DAMIAATJES DINSDAG 9 AUGUSTUS 192! 44ste JAARGANG Nd. 13908; DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN j PER KWARTAAL 3-25 PER WEEK *0-25 FRANCO PER POST PER KWART. 811 VOORUITBETALING f 3.5/V, BUREAUX) NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 10 AUG. Gemeentezaken. B. en W. schrijven den Raad Bij de wet van 30 December 1920 (Stbl. 923) tot wijziging der Gemeen tewet is ook wijziging gebracht ten opzichte van de heffing der vermake- lijjkhedenbelasting, zoodat een herzie ning der thans geldende verordening noodzakelijk is geworden. In art. 240 der Gemeentewet is het woord „openbare" voor vermakelijk heden vervallen, waarmede een bron tot ontduiking is weggenomen. Door aan openbare vermakelijkheden het karakter van „niet openbaar" te geven, werd herhaaldelijk getracht om aar de betaling van belasting te ontkomen. Het laten vervallen alléén van het woord „openbaar" in de verschillende artikelen der verordening zou ten ge volge hebben, dat werkelijk besloten vermakelijkheden, als familiefeesten e.d. in de belasting zouden worden betrok ken. De verordening dient daarom een andere omschrijving te geven. De voorgestelde wijziging, welke zich in hoofdzaak beperkt tot veranderin gen uit de wetswijziging voortvloeiende, betreft echter meerdere artikelen, zoo dat het aanbeveling verdient de veror dening opnieuw vast te stellen. De tarieven in de aangeboden ont- werp-heffingsverordening worden voor alsnog niet verhoogd. B. en W. bieden nu ter vaststel ling aan verordeningen omtrent de heffing en invordering eener belasting op tooneelvertooningen en andere ver makelijkheden. B. en W. stellen voor de suppletoire begrooting der Stads-Apotheek, aan wijzende aan ontvangst en uitgaven een bedrag van 1073.06, goed te keu ren. B. en W. stellen voor met ingang van 1 September 1921 voor den cursus 1921'1922 te benoemen aan de Meis jesschool voor middelbaar onderwijs met 5-jarigen cursus alhier, tot tijdelijk leeraar in de kunstgeschiedenus, den heer J. H. Pfersich Jr. te Amsterdam. B. en W. stellen voor goed te keuren de begrooting van de bewaarschool, gevestigd in het vroegere Barbara- gasthuis in ontvangst en uitgaaf sluiten- de met 'n som van 1241 en een subsidie uit de gemeentekas te bepalen op 5341.11. B. en W. stellen voor hen te mach tigen de huur van het perceel aan het Spaarne no. 36, genaamd „De Koren beurs", met ingang van 1 Mei 1922, voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren publiek te verpachten. Electrisch licht over den muntmeter. Garnizoensberichten. Hinderwet. LANGS DEN WEG. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Twee Raadsvoorstellen Gevonden voorwerpen. Programma Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NOG EENS: PROVINCIALE MISèRE. II. (Slot.) Wij hebben den heer van Oldenborg in hel voorgaande artikel heel royaai aan het voord gelaten. Thans onzerzijds enkele opmerkingen: Wij geven direkt toe, dat de heer van Oldenborgh, wanneer hij met statisti sche cijfers wil gaan wreken, d.i. veelal „goochelen" verreweg onze meerdere is; wij toch beschikken niet over de sta tistieken, welke hij blijkens zijn „Open Brief" te kust en te keur na kan slaan; wij zijn „vreemdeling in Jerusalem", wij kunnen de gegeven cijfers bezwaarlijk con- tröl-eeren, bezwaarlijk toetsen aan de werk- lijkheid, wij kunnen als „outsiders" be zwaarlijk constateeren, of er sophismen schuilen in de cijfer-redeneeringen van den heer van Oldenborgh. In 't algemeen kunnen wij met even- reel recht als de heer van Oldenborgh misschien het tegenovergestelde zou wil len waar maken beweren, dat een direc tie van een waterleiding evenmin als wij kan vaststellen, hoeveel water er door een gemiddeld normaal gezin (dus van gemid deld 4, 5 personen) per dag gebruikt wordt. Immers (de heer van Oldenborgh me moreert het zelf heel verstandig!): „in de opgegeven hoeveelheid is (echter) ook bc grepen, wat door kleine neringen wordt verbruikt; en dit laatste achten wij een zeer voorname factor bij een juiste bere kening van wat de afzonderlijke gezinnen verbruiken: hoeveel water heeft een slager, een melkboer, een bierbottclaar, een her bergier niet méér noodig dan een nering loos gezinl Dat scheelt wellicht veel meer dan de hel ft 1 Zoolang zulks niet door middel van ■waterleidingmeters te contröteeren valt, mist de directie van liet bedrijf het recht, om zonder meer vast te stellen, dat een ge nr-'dcld normaal gezin een bepaald aan tal liters water per hoofd per dag ver br t. wat nu het cijfer: „30 a 45 L. per hoofd en per dag (zonder closetspoeling) betreft: na vooropgezet te hebben, dat de directie der waterleiding (blijkens het bovenstaande) evenmin als wij een af doend bewijs leveren kan, zoo durven wij toch alle huisvrouwen tot getuigen nemen, dat een hoeveelheid water van 30 40 L. per dag per hoofd over 't algemeen een ongelooflijke hoeveelheid genoemd moet Morden. Een huisvrouw weet, hoeveel een liter jnelk is, heeft zij nu per hoofd per dag 30 a 45 maal die hoeveelheid aan water noodig voor haar gezin? Kan zij het met den besten wil gelooven, dat zij met een gezin van 5 personen 150 200 L. per dag verbruikt aan drink-, wasch- en menage-water? O'v: al brengt zij de spreekwoordelijk TI' e zindelijkheid in praktijk? a -. L. water is een groote hoeveel- -n kan men héél wat koffie [t "pii, wat glaasjes water drinken, I wat lampetkannen vullen, alsook wasch bakjes voor kinderen, hiermede kan men héél wat borden wasschen! En 150 A 200 L. water is vijf maal zoo réélll De hoer van Oldenborgh kan zoo veel Statistische cijfers aanhalen als hij wil, het wil er bij ons en wellicht ook bij onze lezers niet in, dat een gemiddeld normaal gezin zonder abnormaal water gebruik (als benoodigd b.v. bij photo- graplieeren, bij begieling van groole tuinen, enz. en in bovenbedoelde kleine neringen) zóó groote hoeveelheden water zou ver bruiken, als de heer van Oldenborgh het doet voorkomen. Het funeste is maar, dat bij het prov. bedrijf niet naar een ieder het juiste waterverbruik vastgesteld kan worden door middel van onhygiënische en inder iaad al te dure water-meters. Ons en ieder-anders „neen" blijft hier du3 staan tegenover het „ja" van den heer van Oldenborgh. Anders staat het met de berekening van het in doorsnee gebruikte water voor closetspoeling (iets, waarvan inmiddels maar een deel der bevolking gebruik maakt)hier kunnen wij bewijzen, dat de berekening van den heer van Olden borgh zeer beslist aan den zeer hoogen kant is. De heer van Oldenborgh geeft te kennen dat in verschillende groepen volkswonin gen ongeveer 40 M3 water per jaar voor closetspoeling benoodigd zou zijn; wij maken eens een rekensommetje: een closet-waler-reservoir bevat 9 L. water; we nemen een gezin van 5 per sonen (het hoogst gemiddelde)en veron derstellen, dat elk der personen één maal per dag het reservoir water verbruikt, dan krijgen we 5 X 0 L- 45 L Per dag per gezin; we willen wat royaal rekenen en nemen (voor inéér gebruik) 60 L per dag; dan komen we lot een totaal^ be- Moodigde hoeveelheid per jaar van 365 X 60 L. 21.9 M3. Laten we nu eens sterk overdrijven en •eggen, dat ieder persoon van het gezin het reservoir-water 2 X per dag verbruikt, dan komen we tot een per dag bcnoodigde h-oevec! water van 2 X 5 X 9 L 90 L., d. i. por jaar 365 X90 L. 32.95 M3. Alzoo blijft men zelfs bij zóó sterke overdrijving nog zeer beduidend benéden de door den beer van Oldenborgh be cijferde (althans aangenomen) hoeveel heid. Wij willen niet beweren, dat de hoer v*n Oldenborgh bij de berekening van het yoor een normale huishouding: benoodigde *aler min of meer opzettelijk evenzooveel P' misschien nog n!'n den hoogen ~a'U geweest is nls b,J de berekening van hcnoodlgd closet-water. doch de op merkelijke overdrijving in het laatste ge vat is nu juist niet in staat, vertrouwen te wekken in de eerst-bedoelde cijfers. Wij zullen ons er wèl voor wachten, het Prov. Waterleidingbedrijf als „oplichter" voar te stelten; wij begrijpen zeer goed, dat er hier van „oplichting" geen sprake kan zijn, nu toch de exploitatie juist doordat zij provinciaal werd en om hygiënische redenen haar gebied zeer kost baar trachtte uit te breiden veel duurder moest worden. Doch hierin schuilt juist onze grief: dat het bedrijf door de provinciale ambtenarij zooveel duurder gemaakt werd en dat de hygiënische voordeelen van het provin ciale beheer en van den provincialen aan- drang-tot-aansluiting tot op heden (en wel licht ook nog in verre toekomst) niet op wegen tegen de zeer groote kosten voor den provicialen belastingbetaler. Zoovéél nieuwe gemeenten zijn er inder daad tot op heden nog niet tot aansluiting overgegaan, al wordt ook met loffelijken ijver daarvoor gewerkt. En daartegenover staat, dat de oude par ticuliere en waterleidingmaatschappij over haar laatste exploitatie-jaar nog 7 %o uit keerde, terwijl het provinciaal bedrijf al spoedig (heel willekeurig) overging tot een tarieven-verhooging met 50 en niet temin over het eerste exploitatie-jaar (1920) een verlies van f 24.000 te boeken had. (Heeft de „Zaandammer" zich vergist, tjoor hier van „half jaar" te spreken, dan hebben ook wij ons op gezag van ge noemd blad vergist.) Ons dunkt alzoo, dal de tot op heden nog slechts matige hygiënische en andere voordeelen van het provinciale beheer ten deze wèl zeer duur gekocht zijn! We vragen ons vooral na het betoog van den deskundigen directeur ernstig af of het wel in het algemeen voordeel van den provincialen onderdaan (ook al weer in 't algemeen) geweest is, dat het provinciaal bestuur het waterleidingbedrijf tot zich getrokken heeft. Was zulks op dat moment noodig? Wij betwijfelen het. In ieder geval wegen de voordeelen van het provinciaal beheer niet op tegen de nadoelen. Hot wordt door het water van de zee (om in het beeld te blijven) niet afgewas- schen, dat het overheidsbeheer getoond heeft, hier niet op te kunnen tornen tegen het particulier beheer. Het feit, dat het bedrijf tijdelijk buiten gewoon belast was (is), o.a. door uit breiding van het bedrijf, door nog niet a-lgemeene deelneming der bevolking, schenkt wel een verklaring van, doch geen verschooning voor de noodzakelijk gewor den hooge tarieven en overigens voor de zeer ongunstige uitkomsten van het bedrijf. De vraag rijst: waarom moeten juist zij, die momenteel aangesloten zijn, de dupe worden van die tijdelijke buitengewone be lastheid? En «wel juist in deze malaise- j a rent Mag en kan een winkelier zijn waren duurder gaan verkoopen, mag en kan een winkelier maar lukraak verliezen boeken en gelden opnemen, omdat hij zijn bedrijf uitbreidt en (optimistisch gesproken) ten gerieve van het publiek verbetert? De concurrentie zou hem wel anders doen besluiten! Het blijft als een paal boven water staan, dat (in aanmerking genomen de rectifi- catie's, welke de heer van Oldenborgh terecht in de beschouwingen van de „Zaan dammer" aanbracht, o.a. ook betreffende den minimum-prijs van 0.40 per M3 voor industrieele doeleinden) de watervoorzie ning in Noord-Holland door het provin ciaal-ambtelijk beheer veel duurder en (met het oog op algemeene aansluiting, met het oog op de hygiëne) niet zooveel beter geworden is als een dusdanige ver- duurdering zou mogen doen veronderstel len. Zeer zeker blijft dan ook van kracht de slot-conclusie van ons vorig artikel: dat men er heel voorzichtig mee zijn moet, het provinciale bestuur in de sociale en econo mische samenleving een rol te doen spelen, i. c. de exploitatie van een waterleiding bedrijf welke met zijn werkelijke be- teekems, met zijn werkelijk karakter niet in overeenstemming is. De tijdspliase, waarin provinciaal beheer wenschelijk kon zijn, schijnt bij de over name van het bedrijf nog niet daar geweest te zijn. Soc. „St. BavoHaari. Inlkoop-combi- natie, 8 uur. Familiebioscoop Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Stadstent Den Hout Haarlemsche Orkest-Vereeniging. „Oud-Holland" Ver wuift Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum -Eiken dag, be halve op Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Bij besluit van 21 April 1920, gewij zigd bij besluiten van 6 October 0 cn 26 Januari 1921, werden aan de alhier gevestigde Woningbouwvereni ging „Huis ter Oleoff", in verband mot de stichting van 70 middenstandswonin- gc-n op terreinen, gelegen ton noorden van do Klovcrlaan, verleend: a. een voorschot onder eerste hypo thecair verband, tot een maximum van f 536.200.— en b. eene bijdrage tol; een bedrag van ten hoogste f 426.800.—. Bedoeld voorschot zou door de gemeente worden verstrekt tegen eene rente van 6o/o over een bedrag van f 456.000.— on tegen eenerente van 7»/o over oen bedrag van f 80.200.—, alzoo tegen oene gemiddelde rente van 6,1274%. Ieder jaar zou 1 °/a moeten worden afgelost terwijl da duur der hypothecaire leening zou bedragen 15 jaren. Door B. en W. zijn pogingon aange wend om in verband met de vele buitengewone uitgaven, welke do gemeen te toch reeds heeft te doen gedaan te krijgen, dat bedoeld hypothecair voor schot rechtstreeks door derden aan de Woningbouwvereeniging „Huis ter Oleeff" zou worden verstrekt. Deze pogingen hebben tot resultaat gehad, dat de Nederlandsche Hypotheek bank te Vecndai y en de Haarlemsche Hypotheekbank, zich bereid hebben ver klaard te samen bedoeld voorschot aan de vereeniging „Huis ter Oleeff" te ver strekken, eveneens voor den tijd van 15 jaren en met jaarlijksche aflossingen van, 1 o/o der oorspronkelijke hoofdsom. De rente zou moeten bedragen 6.125 °/o, der halve 0.0024 °/o minder dan door de ge meente is bepaald. Daartegenover moet echter een afsluitprovisie worden betaald van IV2 °/o alsmede de kosten van schat ting. Als voorwaarde wordt echter ge steld, dat de gemeente zich garant zal stellen voor een mogelijk tekort na executie. Tegen deze garantiestelling hebben B. en W. geen bezwaar, en zij stellen voor, onder intrekking van het toegekende voorschot, de gevraagde garantie te ver- leenen. Het bedrag, waarvoor de gemeente zich garant stelt, is vastgesteld op f 550.000. B. en W. stellen voor, tot 31 De cember 1925, aan Th. W. Joosten te Schoten, ongeveer 300 M2 grond te ver huren, tegen f 0,24 per M2 per iaar. B. en W. stellen voor, van de in liquidatie zijnde N. V. Mij. tot exploi tatie van onroerende goederen, voorheen Storm en Van der Gracht, tegen den prijs van f 1.eenigen grond aan de Leidschevaart over te nemen. Namens de Sociaal-democratische raadsfractie is de volgende nota tot don Raad gericht: Ten aanzien van het al of niet in willigen van verzoeken om electrisch licht worden door B. en W. meermalen beslissingen genomen, waarmede onderge teekenden zich niet kunnen veroenigen. Zij hebben hierbij o.m. het oog op de afwijzende beschikking van B. en W. op het verzoek van een 27-tal bewoners van de Westergracht en Jan Nieuwen- huizonstraat om electrisch licht over den muntmeter te mogen ontvangen. Hoewel die afwijzing niet met redenen omkleed was, meenen zij do gronden van die afwijzing toch wel te kennen. In de eerste plaats omdat in het alge meen in perceelen waar muntgas is, geen electrisch licht moet worden aangebracht Uit deze meening vloeit de tweede voort, n.l. dat het oneconomisch is om in één perceel, waar tot nog toe uitsluitend muntgas gebruikt werd, voortaan gas voor het koken en electrische stroom voor verlichting te brengen, omdat daar mee volgens B. en W. dubbel aanlegkapitaal gemoeid is. Hoewel ondergeteekenden erkennen, dat in deze rodeneering een grond van waarheid ligt, meenen zij toch, dat hier aan geen doorslaande waarde toegekend mag worden. Immers, daartegenover kan opgemerkt worden, dat het electrisch be drijf, dat nog steeds doorgaat met het leggen van kabels, ook in straten waar een enkele of in het geheel geen aan sluiting is, een zeer onvoordeelige be lasting van haar kabelnet heeft, waar door de vaste kosten van den stroom ongunstig beïnvloed wordt. In de tweede plaats vestigen onder geteekenden uw aandacht op het feit, dat in alle nieuw gebouwde woningen steeds gas en eleotriciteit aangebracht wordt en daar dus het bezwaar van dub bel aanlegkapitaal niet zoo sterk gevoeld wordt. Nadeel voor de gemeente kan er o.i. ook niet uit voortvloeien, omdat in do prijzen van beide artikelen de kosten van rente, afschrijving, onderhoud enz. van elk der bedrijven opgenomen zijn. Waar dit het geval is, meenen wij, dat wanneer een inwoner of een groep van inwoners der gemeente behoefte gevoelen om in plaats van gas eleotriciteit voor verlichting te gaan bezigen, door de ge meente daaraan moet worden voldaan. Dit wil echter niet zeggen, dat onder geteekenden B. en W. zouden willen op dragen, dat zij in alle gevallen aan den wensch om gas voor eleotriciteit te ver vangen, moeten voldoen. Naar de meening van ondergeteeken- Nden is voor de eleotriciteit als verlich ting een groote toekomst weggelegd; zul len steeds meer inwoners behoefte go- voelen hiervan gebruik te maken. Het is de taak der gemeente om zooveel mo gelijk ook in de oudere wijken electrisch licht te brengen, opdat binnen enkele jaren van een volledige electrificatie sprake is. Dat bij de aanvaarding van dezen ge dragslijn de productie onzer gasfabriek zal dalen, zien zij zeer wel in, maar daarom behoeft er nog geen vrees te be staan, dat het kapitaal, gestoken in de gasfabriek, niet rendabel of improduc tief wordt, omdat naar hunne meening de sedert korten tijd afgesloten over eenkomsten met Blocmendaal en Zand- voort inzake levering van gas aan ge noemde gemeenten ruime perspectieven voor onze gasfabriek opnemen. Ondergeteekenden stellen daarom voor, B. on W. te verzoeken om op aanvragen, zooals in den aanvang dezes is vermeld, in het algemeen gunstig te beschikken, waartoo zij onderstaande motie bij uwen Raad indienen „De Raad der gemeente Haarlem; spreekt de wenschelijkkeid uit, dat aan vragen om gas als verlichting te doen vervangen door electriciteit, zooveel mo gelijk zullen worden ingewilligd; en gaat ovor tot de orde van den dag." Bij Kon. besluit is benoemd tot sta tions-commandant de eervol ontslagen re serve-kapitein H. D. Emrik'.van de infan terie der ladweer, en is aan den stations commandant Emrik voornoemd, als zoo danig de titulaire rang van majoor ver leend. De sergeanten Ran en Noordhof van het 10de Regiment infanterie en de ser geant Fasol van het 21ste Reg. Inf. zijn op de bevorderingslijst geplaatst voor ser geant-majoor-instructeur. De sergeant ie klasse Winkel van het 21ste Reg. Inf. wondt gedetacheerd bij het vaste personeel van de Normaal Schiet school te 's-Gravenihage. Ter inzage is nedergelagd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van Corn. Koning Jr. te Amsterdam, namens de N.V. Houthandel „Het Nieuwe For tuin" v.h. W. F. Brenier en Zn., gevestigd te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een mechanisch te drijven 'houtzagerij, en in verband daarmede, het plaatsen van een cirkelzaagbank en een electromotor van 25 P.K. in een houten loods staande naast het perceel aan de Friesche Varkens- markt no. 16. sHnimiiininiiMEniiiig (««nactvaaaai ■hhhmumi Ilermismaandag. Gisteren was het Kermisnmandag, maar er was langs den weg niet veel van te be merken. Wel wislen de menschen het en ze spra ken er onder elkaar over niet herinnerin gen uit lang vervlogen dagen. De revue, de poffertjes en de gerookte paling, het zijn de traditionecle kermis- attributen, die in deze dagen weer opgeld doen en nog oen beetje voor de kermis- stemming zorgen. Maar overigens was het niet veel. Een enkele had den indag in het hoofd en meende t beter te kunnen uilen dan door ten paar stevige borrels tc drinken, net eentje meer dan goed voor 'm was. Doch dat was een uitzondering. De gewone Maandagstemming lag over de stad, met het haar eigen rommelige cachet, maar overigens was het rustig en geen vreemdeling kon vermoeden, dat het gisteren onze oude Kennis-Maandag WOC, O De raadsagenda voor de zitting van morgen bevat een tweetal voorstellen, waarover wel een hartig woordje mag worden gezegd. Het eerste is het voorstel tot verhoo- ging der straatbelasting, waarin een zeer onsympathiek element is gelegen door de bepaling dat de bewoners van geasfal teerde straten honderd procent belasting meer zullen hebben te betalen dan de anderen. Iedereen zal daarvan de onbillijkheid gevoelen, die even bedenkt dat de be woners van die straten niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak van de asfal teering profiteeren. Geasfalteerde straten toch verhoogen de aantrekkelijkheid van de stad en van 't stadsbeeld als zoodanig, maar beoogen niet allereerst de bevor dering van de belangen der winkeliers en overige bewoners van die straten. Het is zelfs voor ons zeer de vraag of iemand op goede gronden kan vol houden dat de asfalteering der 'straten het debiet der winkelzaken aanmerkelijk zal verhoogen. We zouden dat eerst moe ten zien of men zou ons dat met cij fers uit andere steden moeten aantoo- nen. Maar als de asfalteering het debiet niet verhoogt, welke grondslag voor de hoogere belasting blijft er dan nog over? Het feit alleen dat de winkelier aan 'n mooie straat woont En de bewoners dan van Florapark, Erederikspark, Kenaupark, Tejderpïein, Brouwers clein, Dreef, Éenrsemerplein, Schotersingel, bewoners van huizen te genover gezellige drukke punten, het Spaarne enz. enz. Waarom die niet la ten betalen voor het mooie uitzicht? Belachelijk Niet belachelijker als dat men in het algemeen hier het beginsel zou gaan huldigen, dat iedereen, die toevalliger wijs van een voordeeltje profiteert, daar extra voor moet betalen. Men zou dan ook hen, die tegenover het terrein der gemeentereiniging wonen daarvoor een vergoeding dienen te geven. Het beginsel dat in de voorgestelde belasting wordt vastgelegd, lijkt ons ver keerd. Do raad dient dus die bepaling niet te aanvaarden. Als het niet anders zou gaan, dan zouden wij er in alle geval nóg meer voor gevoelen de straatbelasting over de heele linie dan maar met 105 procent inplaats van met 100 procent te verhoo gen en daarvan een doel voor asfaltee ring af te zonderen. Het gezonde be ginsel blijft dan tenminste ongerept. Het tweede voorstel is dit volgende; In behandeling komt in de raads zitting van Woensdagmiddag ook een voorstel van B. en W. tot het ver strekken van waarborg voor aflossing van hypotheek aan de Woningbouw vereeniging „Huis ter Cleef". In duidelijk Nederlandsch beteekent dit dat, bij aanneming van dit voor stel, de gemeente, die tot nu toe hy potheek verschafte aan de vereeniging „Üuis ter Cleeff" op de woningen, die gebouwd worden aan de Klever laan, deze hypotheekverschaffing wensch t in te trekken en deze wil overdoen aan particuliere banken. Men leze het betreffende Raadsvoor stel. Het is de bedoeling, dat ook ten op zichte van andere bouwvereenigingeu te doen, die gelden onder hypothe cair verband van de gemeente heb ben. Het is ons bekend, dat zeker niet alle bouwvereenigingen daarmede in genomen zijn cn ons dunkt dat tk* Raad ook zeer zeker dit voorstel niet moet aannemen. Op de eerste plaats gedoogt dat! niet de continuïteit van een raads besluit. Slechts in hoogst zeldzame gevallen mag liet voorkomen, dat de Raad te rugkomt op een eens genomen besluit. De Raad is aan zijn prestige verplicht dat het intrekken van een raadsbe sluit bijna tot de onmogelijkheden behoort. Doet men het toch, dan dient het geval hoogst ernstig te zijn. Wal nu zeker niet zoo Is. Er is in dit geval een raadsbesluit, dat „Huis ter Cleeff" 15 jaren lang liypotheekgelden waarborgt door de gemeente te verstrekken en al is daf raadsbesluit misschien nog niet om gezet in een schriftelijke overeenkomst tusschen partijen, het raadsbesluit ii er en reeds gaf de gemeente een ge« deelte der gelden. Dat besluit dient dus te wordeir gehandhaafd, indien de betrokken ver eeniging niet con amore aan een vei" andering meewerkt. En dit zal wei niet zoo zijn. Wat toch is het geval? De bes Stuur ders der vereeniging en de oprichten hebben het moeilijke en moeitevoll en tijdroovende werk op zich geno men een woningbouwvereeniging U stichten en al de lasten, verbondev aan den bouw van huizen, op zich te nemen, voor een zeer groot deel gesterkt door de gedachte dat de ge meen te zelf hypotheek zou verschaf» fen. Het komt niet te pas dat de ge meen te deze eenmaal gedane toezeg ging nu eenzijdig niet gestand doet Dat sluit ook in dat mocht een vereeniging wel tot verandering bereid zijn de voorwaarden waaronder dt nieuwe hypotheek aan de vereeniging wordt verleend, de vereeniging in geen erikel opzicht mag benadeelen; dat zij er dus zeker niet slechter van wor den mag en dat dus zeer zeker op de vereeniging geen fmancieele lasten, worden gelegd als gevolg van dit raadsbesluit Maar als dit zoo is dan zal de in trekking van bovengenoemde raadsbe sluiten de gemeente cm duit geld gaan kosten. Want, het bedrag der hypothecaire gelden door de gemeente aan de ven- schillende vereenigingen verleend taxeerende op ongeveer twee en een half millioen gulden en de provisiekos- ten stellende op D/j procent, gaat de intrekking van deze raadsbesluiten de gemeentt kosten een bedrag van rond' f 37.000. En dit alleen nog maar wat de provisiekosten betreft. Er komen nog bij de taxatiekosten. Welk voordcel staat daar tegenover! Alleen dit: dat niet meer de ge meente hypotheek verleent en dus voor de vereenigingen geld leent, maar dat een particuliere hypotheekbank dir gelden verstrekt. Wel mag even de vraag onder hel oog worden gezien of dit o. i. theore tisch voordeel f 37.000 waard is. Indien de raad eens begon dit voor stel niét aan te nemen en die f 37.000 te storten in het asfalleeringsfonds, dan zou daarmede een goed werk ge daan worden. Voor dat geld kan do verzwaring der straatbelasting met 100% voor bewoners aan geasfallecr de straten voorloopig twee jaren acb terwege blijven. Ter wille van de goede trouw, iet wille van de continuïteit der raads voorstellen en ter wille van de kosten dient dit raadsvoorstel te worden ver worpen. W. Borgman, Tetterodestraat 17, auto zeildoek; H. Casenbroot, Lange Raam straat 36, bril; G. Verstraten, Oranje- boomstraat 16, jongenscape; L. Franken- muller, Kleine Houtstraat 38, doos met manohetknoopen; G. Benneker, Haarlem- merliedestraat 20, fietspomp; Bureau van Politie, Smedestraat, dameshoed; G. Kor- vr, Kanaalkade 48, Velsen, regenjas; Dir ken, Spaarne 49, medaillon; Sprik, Tette rodestraat 36, manchetknoop en potlood- slijpertje; N. Stokman, Gortesteeg 5, pet; J. van Waardie, Flooimarkt 7, pakje met onderideeding; Mulder, Graaf Willem straat 45, damesring; Bureau van Politie, Overveen, sleuteltje met plaatje; M. Wes- seling, Kamperzijstraat 9, tasch met por- temonnaie; A. Dernison, Esscbilderstraat 34zwart, vulpenhouder; A. Plantinga, Rijpstraat 1, koffer met voelbalcostuum. van de muziek' in den Hout op Woens dag 10 Augustus 1921. Italiaonsch programma: 1. „La Trombctta del Bersag- lieri", Marcia L. Gerri. 2. Ouverture „La Gazza Ladra' G. Rossini. 3. a. „Intermezzo" (Cavalieria Rusticana) P. Mascagni. b. „Danza furioso" A. Luigini. 4. Fantasie dell' Opera „II Tra- vatore" G. Verdi. 5. Fragroenti dell' Opera „La Traviata" G. Verdi. 6. „La Gioconda", Ballet A. Ponchielli. 7. Fantasie dell' Opera „La Bo hème" G. Puccini. Aanrijding. Om een botsing met een tram te voorkomen read Maandagmiddag Medegedeeld door het Kon. Met Insti tuut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in des morgen van 9 Augustus 1921. Hoogste barometerstand 765.1 St. Matin: u Laagste barometerstand 737.2 Haparanda. Verwachting van den avond van 9 Aug. tot den avond van 10 Aug.: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkt. Latei wellicht regen of onweer. Iets warmer overdag. ongeveer 3 uur een motorwielrijder in de Koningstraat bij het Yerwulft- een kinderwagen omver, tot p.roo e 1 schii dei moeder en omstanders. De kleine viel met de kussens uit dea wagen, doch kwam gelukkig op de ku?sens terecht, waardoor het zich hoegenaamd niet be zeerde. Ontvreemd. Door Dr. F. S. is bij do politie aangifte gedaan dat hij uit z'n woning een beirag vermist vaa f 37.50. In brand geraakt. Het zonnescherm van perceel Kleine Houtstraat 55 geraakte Maandagavond in brand, vermoedelijk doordat een voorbijganger een brandende cigaret op 't scherm had geworpen. Met oen emmer water werd het vuurtje ge doofd. „De Muzikale Hengelaar". „De Muki- lcale Hengelaar" hield Zondag haar ja:r- lijkschen wedstrijd. Met een versie: de mo torboot werd de tocht naar het terrein van den strijd, Leidschevaart voorij 0- gelenzang, afgelegd. Uitslag lieeren was, dat de heer P. Kesseler de le prijs be haalde. Er werden 167 visschen gevangen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1