WissilkeersBR en koersen van Bankpapier Amsterd. Beurs. UIT DEN OMTREK LAATSTE NIEUWS INGEZONDEN. Gemen gdNleuws B. JONCKBLOEDT Korte Berichten De bouw van een nieuw Gouver- nemenstgebouw uitgesteld. Middelbaar Onderwijs. Personalia. De droogte. Burgerlijke Stand. De Teylerzaak. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. CASTRICUM. - KROMMENIE. NOORDWIJK. ZANDVOORT. Veroordeeld wegens opruiing. Hoofdprijzen Staatsloterij. Trekking 9 Augustus: f 2000 19029. f 1000 6519 10191. f 400 17705. f 200 2158 2407. f 100 4905 14297 18742. Voor den Inhoud dozer rubriek etett és Redactie zich «let aansprakelijk. Dringende bede voor de R.-K. Militairen in de legerplaats Harskamp. PARTICULIER GOEDERENVER VOER MET VRACHTAUTO'S. Het Adres BARTELJORBSSTR. 27 DE VERONGELUKTE PARACHU TIST. Htdeiedesld do»r iPAAMEBAMK. NIET OFFICIEEL LATERE koer» BERLIJN Bankpapier PARIJS. Bankpapier BRUSSEL. Bankpapisr WEENEN. Bankpapier LONDEN. Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIAN IA NEW-YORK. 4.- 4.02 4.— 4.10 25 45 25.50 25 55 25.70 2460 24 6714 24 70 24.771* 035 0.37 0.23 0.25 11.83 11 84 1180 11.88 64.75 64.85 50.10 50.40 41.50 41.75 54.50 54.60 3.I91/4 3.201ft ,u slechte 18 baarsjes. Be dantes vingen 1 in een half uur 19 visschen, waaronder 10 baarsjes. Na afloop bleef men in „Het Visschertje" te Schoten nog gezellig bijeen. In haar memorie van antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de suppileloire begroeting van het bouwfonds voor de departementen van binnen!andsche zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor het üensfjaar 1920 komt de regeering op te gen de voorstelling, als zouden bij dit •wetsontwerp credieten worden aange vraagd op een sohaal en met een royali- eit alsof het uitgeven van mülioenen de Beest gewone zaak van de wereld zou rijn. Zij meent dat het wetsontwerp van een zoodanige lichtvaardigheid allerminst bliik geeft. Voor de beide met name genoemde Pro vinciale gouvememenls-gebouwen te Haarlem en Maastricht waren op het oogenbük, waarop het wetsontwerp werd tegediend nog geen definitieve plannen met kostenbecijfering in gereedheid ge bracht Dit is inmiddels gèschied. De «oor deze stichtingen noodige bedragen bleken echter zoo hoog te ruilen oopen, dat de minister van binmenlandsche za ken besloten heeft, beide voorzieningen voorloopig aan te houden. Voor het gebouw te Haarlem zal der halve met aankoop van het terrein ad 192000 kunnen worden volstaan. Aan gezien deze koop rüet tijdig voor het eind van 1920 kon tot stand komen ■wordt deze post naar het -*!~nr 1921 overgebracht. Het voor het gebouw te Maastricht aangevraagde bedrag van f 125 000 vervalt. Onder deze omstandigheden meent de genoemde minister in de verder te dezer wake gehouden beschouwingen in het voorloopig verslag thans niet te moeten kroelen. EEN UITZETTING. Men schrijft ons: 1 Gebeurt de laatste dagen meer, dat aan een deurwaarder de taak wordt opge dragen een of andere woning gerechtelijk te ontruimen, zoo dikwijs zelfs, dat wij er Boetjesaan aan gewoon raken. Vanmorgen echter had in de Vogel- koopsteeg een uitzetting plaats, die wel wat „aantrekkelitker" was dan andere. De ijverige deurwaarder Glaser had kinds geruim en-tijd last gekregen een per ceel in genoemde straat te ontruimen. Huurschuld moet de reden zijn. Vanmorgen nu is de deurwaarder tot •de uitzetting overgegaan. Wfj beklagen in-tusschen degenen, die 1 armzalig hutje binnen hebben moeten gaan om het meubilair en. op straat te ■etten. Ales zag er zeer armoedig, vuil, oud en gebrekkig uit. Maar dat was nog niet alles. De „bovenverdieping" van het perceel schijnt men sinds eenige ja- ken tot vuilnisbelt te hebben gepromo veerd. Hier was *t althans een opeen- hooping van stinkende vodden, oud speel goed en wat <&es meer zij. Dit gedeelte van de uitzetting werd ver richt met een hooivork, door een zolder raampje. De meest practische wijze om niet besmet te worden. Leverde dit <ian geen gevaar op voor het publiek? zoo zult gij u afvragen. O, neer geachte redactie. Eén politieman Was voldoende, om aan beide zijden het publiek, dat met groote belangstelling het treurspel gadesloeg op een afstand te hou den. De welriekende geur, die opsteeg uit ie verzameling van oudheden, die daar zoo roekeloos op de keien werd geworpen, was voldoende om het publiek op een eer biedigen afstand te houden. 't Publiek vermaakt zich om zoo'n Schouwspel. En toch, er liepen kleuters van 6 tot 8 aar rond, die er niet aan dach ten, dat moeder nog niet wist waar of de jacht zou worden doorgebracht. Een knaap zelfs liep al tc zoeken naar een be hoorlijke plaats voor zes kleine katten die bij stevig in zijn armen hield. Verschenen is het verslag omtrent den pestand van het middelbaar onderwijs te Haarlem over het jaar 1920. Aan het toezicht der Commissie van Onderzoek zijn thans onderworpen 12 in richtingen van onderwijs. Het aantal leerlingen bedroeg 31 Dec. 1920 aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus 330, waarvan 70 meisjes. Het leerplan der H.B.S. met 5-jarigen cursus werd ingevolge de verplichte in voering van Rijksleerplan niet onbe langrijk gewijzigd. Een der veranderingen is, dat ingevolge het Rijksleerplan, het on derwijs in de Mechanica, de handelsweten schappen en het rechtlijnig teékenen in de vijfde leerklasse facultief is, in dier voege' dat de leerlingen in overleg met den di recteur der school, verplicht zijn óf de lessen in Mechanica en Lijnteekenen, of die in die handelswetenschappen te volgen. De Tweede Hoogere Burgerschool met yjarig-n cursus was gedurende het jaar J02O nog gevestigd in het perceel Prinsen- Bolwerk 3 en zal daarin ook gedurende den cursus 1920T021 nog moeten blijven gehuisvest, omdat het nieuwe schoolge bouw vooreerst nog niet v reed zal rijn. Dit tijdelijk schoolgebouw is thans bij- la geheel in gebruik. Slechts 1 klasse kan voor den cursus 192T'22 er bij komen. De groei der school maakt het spoedig be trekken van het nieuwe gebouw dringend noodzakelijk. Het aantal leerlingen was 31 Decem ber 1920 277, waarvan 29 meisjes. De bibliotheek voor de verschillende ifdeelingen le' o ft nog belangriike uit breiding; door de hooge prijzen der leer- mi'd-len gaat hot aan«rh f en e~v n met moeilijkheden genaard. 1 erzamehngen worden aangelegd. Het aantal leerlingen aan de H. B. B. met 3-jarigen cursus en de daaraan verbonden H. H. S. met 2-jan gen cur- ius was 31 December 1920 428, waar van 118 meisjes. De Meisjesschool voor Middelbaar On derwijs telde op 1 Januari 1920 135 teerlingen. Het aantal leerlingen dr Avond-ohool voor Handelsonderwijs bedroeg op 1 Ja nuari 1920 406, welke in 19 klassen waren ingedeeld. Aan de afd. H. B. S. van het Christe lijk Lyceum studeerden 64 jongens en 19 meisjes. Aan de Middelbare Technische School voor Bouwkunde, Waterbouwkunde, Werktuigbouwkunde. Eloctro techniek en Soheepsbouwknwfe studeerden op 81 D 1920 83 leerlingen. Begonnen werd met een verzameling van soh eepsbo u w- technische en één van weg- en waterbouwkundige teekeningen, terwijl de andere teekeningen- en wamd1- pla ten-verzamelingen werden uitgebreid. De lessen aaan de Ambachtsschool na men een aanvang met 187 leerlingen. De School voor Bouwkunde, Versie rende Kunsten en Ambachten werd be zocht door 252 leerlingen, wier leeftijd was tusschen 13 en 35 jaar. Aan de Teekenschool der St. Jozefs- gezellen-vereeniginig studeerden 209 leer lingen. Wat de Huishoud- en Industrieschool betreft het herhaüngsonderwijs wend met 2 nieuwe Wassen uitgebreid en door 44 meisjes gevolgd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het oxa men EngeLsch L. O. mej. T. J. 0.. A« Wassenaar, alhier. J Door de langdurige droogte kan de teelt der duinzandaardappels in de Heemskerker- en Castricumerduinen als verloren beschouwd worden. In hoofdzaak zal slechts kriel de vrucht van den ar beid zijn. Ook is door het wild veel ver woesting onder dit gewas aangericht. Waar anders honderden H-L. aard appelen voortgebracht werden, is wel te begrijpen, dat de stemming onder de ver bouwers gedrukt is. 121/2 jaar ho -ter. De heer Leeflang herdenkt vandaag den dag waarop hij vóór 121/2 jaar als koster werd aangesteld aan de Paterskerk aan de Nieuwe Groen markt. Dit feit is voor don welbekenden koster niet onopgemerkt voorbijgegaan. De ZeerEerw. heer Pastoor kwam den jubilaris persoonlijk gelukwenschen en overhandigde hem nameas 't kerkbestuur een enveloppe met inhoud. Van het col lege van collectanten ontving hij een stoffelijk blijk van belangstelling, terwijl de feesteling verder van particulieren vele felicitaties en verschil'ende souvenirs in ontvangst had te nemen. Vischwedstrijd. Door de vereenigin- gen „Morgenstond" en „Broederschap" werd een gecombineerde visohwedstrijd gehouden om een groote verguld zilveren medaille. De „Morgenstond" won het eere metaal. Getrouwd: 9 Aug. M. C. J. M. Evers en A. M. C. v. d. Storm. Geboren: 8 Aug. d. van E. Prudon-Pel- ser. z. van W. Inpijn-Groen. 9 Aug. d. van E. J. Smits-Michon. Hedenmorgen diende opnieuw de Tey lerzaak. In de laatste zitting had de heer Mr. Hagenmeyer akte genomen, waarop de heer Mr. F. W. v. Styrum nog moest ant woorden. Heden deelde de heer v. Styrum mede, dat hij van antwoord afziet. Nu komt de zaak voor het eerst weer voor op 5 Octo ber, dan worden de pleidooien gehouden. Tot directeur van Schoten's mannen- koor „Inter Nos" is benoemd de heer G. J. Kalt, eveneens directeur van het Typografisch Mannenkoor te Haarlem. Koninginnedag. De colleote.giste- ren ten bate van deze vereniging gehou den, bracht ongeveer 146 op en de bloempjesverkoon ongeveer f 158. Door de politie alhier is aangehouden M. 0., wonende te Amsterdam, die zich te Helder had schu'd'g gemaakt aan dief stal van geld en sieraden. Een gedeelte van het door hem geste!ene werd nog op hem bevonden. Hij bekende het overige te A Urm aar tc gelde te hebben gemaa :t. Hij is voor nader onderzoek ter beschik king van de politie te Helder gesteld. In den nacht van 7 op 8 dezer heeft men getracht in te breken in e n perceel aan het Oranjeplein alhier. De dief of dieven, die nog niet binnen waren gekomen, werden echter door het ontwaken van den bewoner gestoord. Er wordt niets vermist. Terug te bekomen bijJ. v. d. Zwan, Heerenweg 55, een vulpenhouder; Van Looy, Glipperweg 48, een hond. Tetes Geweerstr. 43, een grijs linnen autozeil; W. Zwartkruis, Res Novaplein 6, een dameetasehje met inhoud; P. Maa e, Re3 Novaplein 23, een honden halsband; J. 0. Behage, Lindenlaan 23, een zwarte baret BURGERLIJKE STAND? Geboren, d. van W. M. Goossen Zwetsloot. Naar wij vernemen beeft het bestuur der Harddraverij Vereeniging van Hil- legom een schrijven gericht aan het be stuur der feestcommissie alhier, om het te bonden volksfeest niet op denzelfden datum te doen plaats hebben als de harddraverij te Hillegom. 't Is te hopen dat de datum in aller belang nog veranderd wordt. Onze correspondent schrijft ons: Naar men ons nader mededeelt, zijn al de onkosten bij de officieele opening der waterleiding gemaakt, voor rekening van de Ambachtsvrouwe geweest en zou het ne gee ren van de Pers hieraan te wijten zijn, dat indertijd de annexatie plannen-Heemstede uit een geheime zit ting door het open raam zijn gewaaid. (Zoo klein is men in Bennebroek toch niet? Red.) Onderwijs. Voor de hoofdakte slaag de de vorige week de heer J. van de Graaf, onderwijzer aan de openbare school te Bakkum binen deze gemeente. Koninginnedag. Naar wij vernemen heeft de collecte welke door eenige hee- ren is gehouden ten einde met de a.s. verjaardag van H.M. de Koningin de schoolkinderen te kunnen onthalen een goed resultaat opgeleverd en indien het weder dien dag goed is, kunnen de kin deren een prettigen dag hebben. TSduzieTtwedstryd. De tweede dag van den muziekwedstrijd te Krommenie was voor de Harmonie-corpsen bestemd. De uitslag van den Marschwedstrijd was: le prijs en medaille van den Com missaris der Koningin „Apollo", Hoorn met 901/ï punt. Bij het Concours werden toegekend: 8e Afdeeling: „Excelsior", Amsterdam le prijs met 102 drie-vierde punt. 2e AfdeeliDg: „Crescendo", Amsterdam 2e prijs met 87 drie-vierde punt. le Afdeeling: „Apollo", Hoorn le prijs met 109 punten. Afdeeling Uitmuntendheid: „Zaanl. Ka pel" Koog aan de Zaan le prijs met 1241/2 punt, met zilveren medaille van de Koningin en zilveren lauwertak der gemeente Krommenie: „Beverwijks Har moniekapel" le prijs met 123 punten; /Excelsior", Wormerveer le -prijs met 117 3/4 punt. De directeursprijs viel na loting met den heer P. Swager, dir. van „Zaanl. Kapel" ten deel aan den heer H. W, Hofmeester, dir. van Beverwjjks Harmo niekapel. De Eere-wedstrijd tusschen de eerste- prijswinners had den volgenden uitslag: le prijs met 1241/2 punt „Zaanl. Kapel", 2e prijs met 123 punten „Beverwijks Har moniekapel", Se prijs met II81/2 punt „Excelsior", Wormerveer. £ELbld.) Gevonden voorwerpen. 1 ceintuur, 1 horlogeketting, 1 sleutel, 1 paar kinder pantoffeltjes, 1 schaar, 1 vulpenhouder, 1 kinderschoentje, 1 gouden spe'd, 1 grij ze vilten hoed. Inlichtingen Zaterdags 121 uur n.m„ Politiebureau. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Vrijdagavond vergaderde de afd. Noord-wijk van bovengenoemde Maatschappij, in café Fortuin. Een schat van bloemen en planten sierde wederom de zaal, zooals we trouwens gewoon zijn, en wat deze vergadering zoo echt gezellig doet zijn. Begonia's, Crinuans Calens, Dahlia's in verschillende soorten en variëteiten, streden om den voorrang. Ook waren er een viertal takken van de grootbloemige Chrysanthemum Pulling aanwezig, wat voor ziuk prachtig gevormde bloemen zeker zeer vroeg is. Bij de opening hield de voorzitter, de heer De Boer een interes sante causerie over het aanpassingsvermo gen der planten aan de natuur. Met deze droogte b.v. verliezen de planten en boomen hun bladeren, wat wij niet prettig vinden, maar wat inderdaad voor planten en bloemen hun behoud is. Wanneer immers bij felle droogte zoo als nu bloemen en planten in hun volle bladerdos prijkten, zouden de levenssappen spoedig opgebruikt en boomen en planten tol sterven gedoemd zijn. Ook bloem zaad en vruchtvorming werd door spreker op leerzame wijze behandeld. Hierna wer den de notulen der vorige vergadering ge lezen en onveranderd vastgesteld. Omtrent de binderij-cursus of beter gezegd een cur sus in het schikken en opmaken van bloe men, werd door de voorzitter medegedeeld, dat subsidie van het Rijk is verkregen, en men met de leeraar tot overeenstemming gekomen is, zoodat Vr-dag 12 Aug. e.k. 's avonds te acht uur met deze cursus be gonnen wordt in een der zalen van café Fortuin, met aanvankelijk 24 deelnemers. Als Commissie van Toezicht werden be noemd: J. v. Konijnenburg, de Wilde, en C. Soeteman. Uit de kas der afdeeling wordt voor deze cursus een subsidie be schikbaar gesteld. Inzake candidaatsstel- ling voor het Hoofdbestuur werd' besloten den voorzitter Jhr. van Tets herkiesbaar te stellen en voor de twee aftrodenden, welke niet herkiesbaar zijn, de heeren: De Breuk, oud-wethouder van Haarlem en de heer J. C. Spaargaren, tuinbouwleeraar te Boskoop. Tot afgevaardigden naar de 64e algemeene vergadreing, werden gekozen de secretaris en penningmeester der afdee ling. Intusschen had de keuring cn verlo ting der ingezonden bloemen en planten plaats. De voorzitter dankte de heeren in zenders voor de talrijke bloemen, welke aanwezig waren. De heer Braun zette zijn causaerie over de Srissen, waarmede hij de vorige vergadering begonnen was, voort, en het applaus wat den heer Braun tent deel viel, bewees, dat men deze gezel lige causerie zeer op prijs stelde. Daar niemand van de rondvraag gebruik wenschte te maken, sloot de voorzitter met een dankwoord aan den heer Braun en voor de goede opkomst der leden dezer vergadering. -Zondagavond tegen zeven uur kwam door de Van Limburg Stirumstraat een auto rijden toet een zeer bescheiden gang. Hoewel op den hoek van de Kerkstraat een bord hangt waarop wordt aangegeven, dat men van dien kant de Kerkstraat niet mag inrijden, draaide toch de bestuurder-, eigenaar, zijn auto de Kerkstraat in (hij zag zeker het bord niet). Juist kwam C. K. met zijn driewielwagen den hoek van de Kerkstraat om, zoodat de auto een groo teren draai moest maken. Twee jongens stonden echter voor het sigarenmagazijn van den heer Fornara, waarvan de een nog juist kon wegwippen. De ander kon niet meer wegkomen, greep zich aan de ijzeren staaf vast die voor de ruiten is aange bracht en trok zich daaraan omhoog, waardoor de spatschermen der auto juist onder hem doorgingen. Beide beenen raak ten nog wel wat in de knel, maar niet van ernstigen aard. Na zich overtuigd te hebben dat het geval niet ernstig was, ver volgde de auto z'n weg door den Herligen Gust weg. Modem in betalingsmoeilijkheden. Naar de „Opr. Haarl. Crt." verneemt, heeft een vergadering plaats gehad van credi teuren der exploitanten van café „Mo dern" in verband met moeilijkheden, die zich onder de huidige omstandigheden bij de exploitatie hebben voorgedaan. Grand Hotel. Men schrijft. In café- restaurant „Parkzicht" te Amsterdam had 3 Augustus een vergadering plaats van schuldeischers van den heer A. J. van der Made, den voortvluchtigen eigenaar van het Grand Hotel. Het schijnt, dat het ver loop van deze vergadering niet geweest is naar den zin van een belangrijk aantal schuldeischers. Althans werd na die ver gadering een bijeenkomst gehouden, waar in mr. Ch. J. F. Karsten, aanvankelijk door den gérant Krüsemann in den arm genomen, maar later verzaakt door de ver gaderde crediteuren, werd aangezocht op nieuw een vergadering van crediteuren, bijeen te roepen onder mededeeling dat die crediteuren ter oplossing van de moeilijk heden alsnog hel Volgende voorstel willen doen: le. in te trekken cn buiten effect te stel len het besluit, waarbij de heeren E. H. Brokmeier, A. Ruygrok, B. Woltering en A. de Vries werden benoemd tot leden eener commissie uit de crediteuren met last of bevoegdheid om zich een vijfde commissielid te assumeeren en dientenge volge aan voornoemde commissie haar mandaat op te zeggen; 2e. tot leden eener commissie van 5 personen uit de schuldeischers te benoe men de heeren Brokmeier, Ruygrok en Woltering voornoemd, alsmede de heeren F. Kleipool (firma Levert en Go.) te Am sterdam en P. van der Stad, Kleine Hout straat te Haarlem, met overigens gelijke opdracht als aan eerstbedoelde commissie was gegeven. De thans door mr. Karsten geconvoceer de vergadering zal gehouden worden in het Grand Hotel op Maandag 8 Augustus e.k. Wie het besluit goed leest, ziet het ver schil in den laatstgenoemden naam der eerste commissie en de laatstgenoemde namen der tweede commissie. In dit ver band is van waarde de overweging, waar op het besluit wordt gezegd te berusten: dat het in het belang der gezamenlijke crediteuren doelmatig en gewenscht voor komt, dat in de commissie van schuld eischers uitsluitend personen zitting heb ben, die bereid en in staat zijn met elkan der samen te werken. DE BRAND VAN PALAIS D'ETé. Dat de overgebleven ruïnes van „Pa lais d'Eté" en „Le Holder,, heel wat belangstelling getrokken hebben en nog steeds trekken, is wel te begrijpen. Vooral Zondag was het aantal nieuws gierigen groot. Er zullen dan ook wel niet veel menschen in Zand voort geweest zijn, die niet naar de afgebrande gebou wen zijn gaan kijken. Nog steeds is de Zandvoortsche brand weer in touw, om verschillende oorzaken voor nieuwe gevaren weg te nemen. Zoo zijn Zaterdag een binnenmuur van „Le Helder" en een boog van den hoofd ingang van „Palais d'Eté" neergehaald. Deze gedeelten der ruïnes leverden, door de herhaaldelijk afbrokkelende steenen, een gevaar voor de voorbijgangers op. Dat omverhalen was echter een gevaarlijk werkje ,doeh met grooten tact uitge voerd. Tijdens dit gevaarlijke werkje had de politie de Dr. Mezgerstraat voor het rijverkeer tijdelijk afgesloten. Zaterdagmorgen sloegen nog weer vlammen uit het puin omhoog. Benig hout schijnt nog gesmeuld te hebben en dit laaide nu wat op. In een kwar tiertje was men de vlammen meester. De toestand van den Zandvoortschen brandweerman Gansner, die, zooals men weet, bij het blusschingswerk door een glazen dak viel en eenice kwetsuren bekwam, is vooruitgaand. 's-HAGE, 9 Aug. De Haagsche Recht bank veroordeelde heden wegens opruiing B. de Ligt, publicist te Nuenen tot 27 dagen en A. de Jong, stenograaf te Den Haag tot 29 dagen gevangenisstraf; beiden met af trek van preventief. „Pastoor", zoo schreven mij vele Ouders, „wij hebben ondervonden in onze zonen, hoe noodzakelijk het behoud van Uw Kerk en Militaire tehuis is, en wij zenden gaarne uit dankbaarheid onze ga ven, maar wat jammer, dat vele abanné's zullen vergeten U bun gulden te zenden, terwijl toch ook voor hen den tijd komt, dat zij als brave ouders hunne zonen na volbrachten diensttijd, zoo gaarne in bet ouderlijk huis zien terugkeeren, gelijk zij het hebben verlaten. En ral dat kunnen, als er geen gebouw is, waar zij bun godsdientplichten kunnen waarnemen en zich in hun vrije tijd aan genaam en nuttig kunnen bezighouden?" Welaan Katholieken van Nederland helpt men dus, opdat ik nog deze week het bestaande gebouw kan laten herstellen. Pastoor A. GOWTHORPE Barneveld. De Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 91 Vi', 6 pet. Indie 95. Culturen. Koloniale Bank 143; Indi sche Bank 145; Vorstenlanden 172; H. V. A. 424- IndUstrieele waarden. Insulinde olie 39- Oliewaarden. Koninklijke 494; Con sols 155; Orion 44. Tabakken. Amsterdam Deli 55! Besoeki 100; Rotterdam Deli 40; Medan 315- Rubbers. Amsterdam Rubber 105; Deli Batavia 89Hi Nederl. Rubber 54; Rott. Tapanoeli 44. Sdheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 225; Holt. Boot 86Zl Kon. Holl. Lloyd 70; Japanlijn 140; Paketvaart 117; Scheepvaart Unie 124; Marine 14K- Amerikaansche waarden. Hide and Leather 63; Steel 96; Smelting 46%; Ana conda 95; Cigar 7414; Atchison Topeka 107Hl Voling Rails 25KDenver 2; Southern Pacific 97; Union Pacific 155- EEN GOEDE VANGST. Zondag is door de politie in bewaring gesteld de eerste bediende B. E. van het stoffenmagazijn de B. aan den Coolsingel te Rotterdam. Hij was op heeterdaad be trapt toen bij Zondagmorgen een lap zijde uit het magazijn mede wilde nemen. Te zijnen huize is nog voor eenige non derden guldens aan stoffen in beslag ge nomen, De politie hoopt met hem de hand gelegd te- hebben öp den persoon, 3ie in de laatste maanden ten nadeele van de firma de B. zijden stoffen enz. ter waarde van ongeveer 3 4000 gulden verduisterd heeft. BRAND TE DORDRECHT. Zondagavond brak een felle brand uit in de wagenmakers werkplaats tegen de Groote Kerk te Dordrecht De kerk liep groot gevaar. De heele brandweer was in actie; ook de motorspuit van Zwijndrecht gaf water. Om één uur was men den brand meester. De woningen langs de kerk zijn uitgebrand. Gelukkig kreeg de kerk zelve weinig schade. Nader wordt nog het volgende bericht: Toen de vlammen hoog oplaaiden, zag men ze trekken in de galmgaten van den toren en menigeen hield zijn hart vast met het oog qp het fraaie kerkgebouw. Binnen door werden een reeks mannen opgesteld, die elkaar de emmers water aangaven. Bo ven op het dak zaten pontonniers en bur gers die zoo veel mogelijk den boel nat hielden. Behalve de stoomspuit, kwam ook de motorspuit uit Zwijndrecht ter hulp en met groote krachtsinspanning van de flin ke brandweer nuocht het gelukken den brand meester te worden. De wagenma kerswoning en de woning van den koster zijn geheel uitgebrand. Het kerkgebouw heeft aan de buitenzijde, zoo te zien, heel weinig geleden en inwendig, voor zoover het te zien was, heelemaal niet. Gistermorgen was men bezig den boel ■uit eHcaar te halen. Hier en daar sloeg nog een vlammetje op. Maar de stoomspuit stond gereed om elk oogenblik te kunnen ingrijpen, 't te te hopen, dat de verbrande gebouwtjes niet meer overeind gezet wor den, dit zal het uiterlijk van het kerkge bouw ten goede bomen en een bron van gevaar wegnemen. EEN „LIEFDADIGE" ANTIQUAIR. Eenige weken geleden werd in da „Na tion Beige", gewaarschuwd tegen de trucs van een Hollandschen antiquair, waarvan reeds verscheidene bewoaers van kasteelen in Vlaardingen de dupe wa ren geworden. Deze truc bestond hierin, dat de antiquair, een familiestuk, bij voor beeld een groot doch waardeloos schil derij, tegen een enormen prijs kocht. Gebruik makende van de goede stem ming van dan verkooper wegens dezen voordeelïgen handel, wist do antiquair dan eenige waardevolle antiquiteiten te gen een zeer geringen prijs, als het ware op den koop too, te bemachtigen. Hij betaalde deze laatste contant en vertrok er mede, belovende, het groote stuk la ter te zullen halen. Doch men zag hem natuurlijk nooit terug. Thans meldt men aan de „Tel.", dat op verzoek van het parket te Dender- monde door de politie te Rotterdam is gearresteerd de antiquair Johan Minken, die te Aalst een rijken rentenier had opgelicht, wiens vertrouwen hij had we ten te winnen. Eenigen tijd geleden kreeg deze rentenier bezoek van een aristocratisch uitziend paar, zich noemen de baron en baronnes Minken Tempel. De pseudo-baroa bood een enorme som voor een collectie oud porselein aan. zij nen gastheer, die echter weigerde, het porselein te verkoopen. Doch in goed vertrouwen leende hij een deal van de verzameling, ter waarde van 25.000 fr., aan Minken, die zeide, te Rotterdam een tentoonstelling ten bate van Bel gische invaliden en oorlogsweezen te or- ganiseeren. Toen de eigenaar eenigen tijd later een brief dien hij naar den „baron" te Rotterdam had gezonden, als onbestelbaar terug kreeg, waarschuwde hij de politie, met het gevolg, dat Min ken werd gearresteerd, terwijl zijn ge zellin, die uit Brussel afkomstig was, in België werd aangehouden. Het por selein, dat reeds in Nederland verkocht was, is door de politie teruggevonden. Men schrijft uit Deventer aan het ,/Hbld.": Wie zich op Dinsdag en Vrijdag op de Brink en de markten bevindt zal zich verbazen over het groot aantal vrachtwagens en vrachtauto's. De ver hooging der vrachtprijzen door de spoor wegdirecties heeft meer leven gebracht in het particulier vrachtgoederenvervoer, dat de concurrentie met de spoorweg maatschappijen gemakkelijk aandurft. De toeneming der vrachtauto's iu ons land heeft die concurrentie zeer ia de hand gewerkt; want bestond het vrachtver keer tot voor een paar jaar alleen per as en uitsluitend uit de meer nabijgele gen plaatsen als: Twello, Voorts, Olst, Wijhe, Apeldoorn enz., in den laatsten tijd is dit zoodanig toegenomen, dat de vrachtauto's ver uit Twenthe en den Gel- derschen Achterhoek hier volbeladen aan komen. Telkens verrijzon er nieuwe auto diensten als uit Almelo, Markoio, En schedé, Winterswijk, Aalten enz. En blijk baar is het geen risquante onderneming; want eenige dier vrachtauto-ondernemers uit den Achterhoek, dien we naar het resultaat hunner nieuwe zaak vroegen, verklaarden ons, dat ze steeds voldoen de vrachten viee-versa konden op- en afladen; dat de aanbieding van vraoht- voor hen, die moeilijk of pijnlijke voeten hebben is het Schoenmagazijn van voorheen P. W. TWEEHUISEN Adres d. vele H.H. Doet. aanbevolen. goederen vaak grootor was dan ze kon den vervoeren. Zoo ziet men hoe da verbooging der vrachtprijzen bij het Spoor het particulier goederenvervoer krachtig heeft doen oplevenwant het transport gaat vlugger, meer direct en het is goedkooper. Omtrent het doodielijk ongeluk. Zondag j.I. den Hollamdsohen parachutist Hamer uit Twello te Apeldoorn overkomen, ver nemen wij nog, dat hij om half negen een sprong maakte met het valscherm van een hoogte van 1000 meter uit een tweedekker. De parachute weigerde echter en de pa rachutist viel met een razende snelheid: naar beneden en op korten afstand van het vliegterrein, dicht bij het geneeskundig ge sticht „Het Apeldoomsche bosch" gelegen kwam de ongelukkige neer. Hij was nog niet dood, toen hij benoden kwam. De ver plegers en verpleegsters uit „Het Apel doomsche Bosch", die spoedig aanwezig waren en de sergeant van het Roooa Kruis, de heer Lansberg, die met zijn rij wiel brancard op het terrein aanwezig was, constateerden dat hij nog leefde en dat zijn polsslag nog vrij sterk en zeer snel was. De gemeeaireeren uit „Het Apekloornsche bosch", dr. Schrijver en mevrouw dr. SchrijverHerzberger constateerden een schedelbreuk en inwendige kwetsuren, zjj Heten ham per rijwielbrancard naar het ziekenhuis vervoeren. Toen hij daar aan kwam bleek hij overleden te zijn. Op het terrein waren de verloofde van den gestorvene, zijn vader en moeder, zijn broer en zijn zusters aanwezig of hem den sprong die hij reeds 8 keeren met goed ge volg gemaakt had, te zien doen. Zij zagen hem nu voor hun oogen doodvallen. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de omstandigheid, dat een wervelwind de parachute, nadat deze uitgetrokken was, opgerold heeft, zoodat de wind er niet on der kon slaan en het 6cherm niet ontplooi de. De rollende beweging van het gevou wen, scherm waren tijdens den val duiée< lijk waar te nemen. I>e uitzetting had goed plaats gehad door den heer Gasendam uit Deventer, die geregeld mee opsteeg om bij de sprongen te helpen; ook was de para chute volkomen in orde uitgetrokken. Het spel van den wind is dan ook d< oorzaak geweest. De ongelukkige, die 21 jaar oud was, was als hulp-mecanicien en parachutist aan de „Nociam" verbonden. Verdronken. Onder Oostkapelle zijn Zondagmiddag twee heeren uit Vlissin- gen met de verloofde van eeu hunner, wonende te Middelburg, in zee gaan baden. Het verloofd paar is verdronken, Typus. Te Baam en Nederborst den Berg hebben zich thans ook gevallen van tvphus voorgedaan. In de laatste plaats zijn twee kinderen overleden. Verdronken. In de buurtschap Tec- kop onder Kamerik (ütr.) ia de 8-jarige Gerritje van Vliet al spelende in een sloot gevallen en helaas verdronken. Onzuiver drinkwater. Waarschijn lijk ten gevolge van onzuiver drinkwater zijn bij meerdere landbouwers te Barne veld de koeien dood in de weide gevon den. Een middel tegen dorst. Een een voudig middel tegen brandenden dorst zijn klontjes witte suiker, gedrenkt met ci troensap. Klontjes en citroenen zijn ge makkelijk mee te nemen. J}e droogte. Lu West-Friesland zijn proeven genomen om het welwater va® de gasbronnen, die daar in groot aantal geslagen zijn, tot sloothoogte op te voe ren. Deze proeven zijn met goeden uit slag bekroond. Tot 250 L. per minuut werd op die manier aan helder water verkregen. Overreden. Te Eemnes-Binnen is Zondagavond de zesjarige W. Gonyse door een motorrijder overreden. Het ventje werd bewusteloos en met verbrijzelden schedel opgenomen. Het overleed een uur later: Den motorrijder treft geen schuld Naar Doom. De ex-Kroonprma, vergezeld van zijn adjudant en burge meester L. 0. Kolff, vertrok Maandag morgen per auto naar Doorn, teneinde een bezoek te brengen aan don ox-kei- zer. Het bezoek zal vijf dagen diirm. Dorrr een trein gedood. Nabij kei station Laan van N.-O. Indtó to s-Q^" venhage, is de 35-jarige E. 8., wonende in de Noordbokerdwarsstraat aldaar, den passeerenden electrischen trein dood gereden. Van misdrijf is geen sprake.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2