BUITENLAND BINNENLAND. FEUILLETON Onder Valsehe Vlag Blnnenlandsch Xlllde Universale Esperanto- Congres. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1921 De Opperste Raad. De toestand in Opper-Silezië. SEfiiESSOE BUITEML. BERIGSITIK, YKIJ «AAR HET DUITSCH. tweede Df.fi, Een half uur later gingen de belde meisjes de trap af, om zich naar de eet zaal te begeven. Augusta had heden veel zorg aan haar toilet besteed en sloeg onder haar lange ooghaartjes *tét voldoening gade, met welk be hagen het oog van den heer des huizes haar rustte. --Wie het doel wil, moet ook de mid- 2e]fn wi'len". zeide zij beslist tot zich <jen' Had zij zich tot nu toe tegenover den °uden man °P 6611 afstand gehou- onaanWas ^-ine ^aar taénigroaal weg gename oplettendheden uit dei die peHeaan' heden moest en wilds zij SedertafSlijn veranderen, de perso aanwezigheid van een der- bridge °n aan tafel was de heer Guth- Augusta slai ®praakzamer geworden, een levendige er £PoediS in,hem aan Temen 7,j ver 1s/ti,e te doen deel" sTonri rif* Klinkt "UIS. teren gelijk maar weinigen mogelijk kwam de beweeglijkheid harer trekken haar daarbij zeer goed te stade. De uitdrukking van gespannen oplettend heid in haar groote, bruine oogen, zou ook een minder hoogvaardigen man dan Guthbridge was, de weldoen de overtuiging hebben gegeven, dat hij een zeer bekwaam verteller was. Zijn voorhoofd, dat eerst een weinig betrokken was, helderde op, naarmate de maaltijd voortging en de voorko mendheden, welke hij der schoone en vandaag zoo buitengewoon beminne lijke gezelschapsjuffrouw zijner doch ter bewees, namen langzamerhand een warmer karakter aan. „Juffrouw Marion verzekert mij, dat «zij den ganschen nacht geen enke len keer heeft gehoest", begon Augusta geheel onbevangen. „Zij gaat in den laatsten tijd verbazend goed vooruit. Ik heb haar echter geraden voor aan staanden Maandag geen v/it te kiezen zij is daarvoor nog te bleek". Guthbridge fronste de wenkbrauwen. „Aanstaanden Maandag „Zeker, na het souper wordt im mers gedanst, en wij moeten dus in baltoilet verschijnen, denk ik", zerde Augusta op kalmen toon. „Pardon, juffrouw, die zorg is, voor zoover zij u en Marion betreft, geheel overbodig", hernam Guthbridge kortaf. Augusta was geheel verbaasd. „Hoe meent u dat? Juffrouw Marion zal wel niet mogen dansen, maar...." „Ik dacht, Marion zou u reeds ge zegd hebben, dat wij aan dat feest geen deel nemen". Guthbridge wierp zijn dochter een spijtigen blik toe. „Maar dat kan u toch niet meenen. Wat heeft u mij doen schti' ken. Ik geloofde wezenlijk een oogenblik, dat u in ernst sprak". Haar fonkelende oogen keken hem aan, alsof zij hem wilden biologeeren. „Dat is toch zoo", zei hij, tamelijk onvast. „Voor het overige is u nog in den rouw over uwe moeder". „Ja, maar dat is geen beletsel. Ik zal mij heel eenvoudig kleeden, geheel wit, zonder eenig sieraad, ten hoogst een paar bloemen. Niet waar, uw wei gering was maar een grap U kan toch niet zoo hardvochtig zijn, ens dit plei- z'er te misgunnen Marion sloeg dit klein comediespel met een mengeling van verwondering en ajkeuring gade. Welk °ev vo'ma?k- HOE DE „TELEGRAAF" ZICH EEN MIJNWERKER VOOR STELT. te actrice Zoo even nog een schalks lachende oogopslag en nu de oogen vol tranen „Juffrouw Marion en ik hebben ons zoo zeer op het feest verheugd", ging Augusta mismoedig voort, „en het zou voor ons, voor mij ten minste een bit tere teleurstelling zijn. indien wij er van af moesten zien." „Hoor eens, juffrouw Wilhelmi hernam de heer Guthbridge, „ik wil u een voorstel doen. Ik kan den fabri kant niet uitstaan, en ik heb ook nog andere redenen, die.... kort en goed, het spijt mij wezenlijk aan uw wensch niet te kunnen voldoen, maar het gaat nu niet anders." „O, mijnheer Guthbridge", riep Augusta op smeekenden toon. „Stil, laat mij uitspreken. Als u mij zoo aankijkt, dan..wie kan aan een knap meisje iets weigeren Maar luis ter eens. Zie vrijwillig van deze verve lende beeldengeschidenis af, dan neem ik u, zoodra de dokter verklaart, dat Marion op reis kan gaan, mede naar Parijs en laat u daar eens zien, hoe men' in de hoofdstad van Frankrijk leeft. Nu wat zegt u daarvan ,,U is.z**- lief en ik ben u van harte dankbaar, maar, maarTwee groote tranen, dezen keer geen uitge perste, rolden over hare wangen. Guthbridge schoof met een beweging van ongeduld zijn bord op zijde. „Gij vrouwen, zijt toch allen gelijk. Als gij u iets in 't hoofd heb gezet, brengt er u geen mensch van af". Augusta antwoordde niet. „Is er u dan wezenlijk zoo veel aan gelegen „Er is mij veel aangelegen, het eer ste verzoek.dat ik u doe niet afgewezen te zien," hernam Augusta met neer geslagen oogen. t „Nu, dan zal uw wil gedaan worden sprak Guthbridge met een ras besluit. De familie Wallhagen, nu, die behoef de hij immers niet eens te zien. Een vreugdestraal kwam rót de oogen van Augusta. „Ik dank u, mijnheer Guthbridge." „En indien wij nu eens op zekeren dag de rollen gingen verwisselen en ik mij met een verzoek tot u wendde „Zulk een geval is niet te denken," hernam Augusta met een behaagzieken glimlach. „En indien het toch gebeurde De schitteren4e. v" De actie in het hotel-, calé- en restaurantbedrijf. nen tot in hare ziel door te dringen ®n zij kon een plotselinge huivering niet van zich afweren. „Dan zou ik zeker ailes doen. wat in mijn vermogen is om u te tponen; dat ik niet ondankbaar ben"," uitte zij met niet geringe moeite. Guthbridge knikte, klaarblijkelijk slechts half voldaan, en stond op. Ma rion volgde zijn voorbeeld en ging, ge< lijk zij dagelijks dezen tijd placht te doen, de trap op, die naar Tita's ka mertje leidde, terwijl Augusta zich op haar kamer in de zachte kussens de canapé wierp om plannen te maken en te droomen. Een daverend applaus had de voor stellers der levende beelden voor hunne aangewende moeite en tijd beloond Nu Zzt men aan tafel. Deze was onbe rispelijk gedekt, van alles ruim voor zien, de wijn uitmuntend, en de vroc- lijkste stemming heerschte onder dc van heinde en verre toegestroomde gasten. \Wordt yaryojgdl Tweede Blad. PRAAG, 3 Augustus. Het weer is sedert de laatste dagen tropisch. Een enkel wolkje waait aan den kalen hemel, opdat de donder en de blik sem met hun zwaar gesehut geen verras senden aanval wagen zuilen. Onder deze hitte zou net ondraaglijk zijn ©enigen arbeid te verrichten, als het niet moest. We voeten zielsmedeüjden met de verkeersagenten die in gloeiende zon hun staf zwaaien over het rijk van auto's, vrachtwagens en rijtuigen, ja zelfs met de paarden, die loom met luien draf in den zonnebrand voortstokkebeenen, hojiend op een koeler plekje en een fris- schen dronk. Toch gaat de wereld haar gang en 'het congres der Esperantisten vordert ge staag. De zalen zijn te klein om allen Ie bevatten. Goed gaat 'het den café's en goed den winkels, die hun groene Esperanlo- vlag hebben uitgehangen, ten teeken dat men er Esperanto spreekt en ze zijn vele. De voornaamste hotels en restaurants toonen u het menu in twee tanen: Tsje chisch en Esperanto en ook dezen gaat het naar den vleeze. De staking deT bamkheambten, welike wij waanden geëindigd Ie zijn, komt wel ongelegen in deze week, waarin het krioelt van mannen en vrouwen uit alle landen der wereld en waaronder honderden te. vergeefs pogen het op de Boheemsche Bank gestorte geld te ontvangen. Kr wordt gewerkt. Zeshonderd onder wijzers telt men onder de twee en een half duizend congressisten en zij stichtten gister hun eigen Internationale en beslo ten tot het uitgeven van een voorloopig jnaandeJijkseh tijdschrift geredigeerd slechts in het Esperanto. Dat kan op den «tuur een ontzettende wereldmacht wor den en dat zal het. De heer J. W. Sevenhnijsen uit HaaT- lem werd als voorzitter gekozen, de heer Jacobs van Antwerpen als secretaris-pen ningmeester. Ook de Minden vergaderden afzonder lijk, want ook zij hebben het grootste be lang bij het Esperanto. Van de zichtbare wereld afgesloten, kunnen zij hun geest bezig houden met Mindenlectuur en cch, daaraan is men nog zoo arm en daar kan zooveel met Esperanto bereikt wor den. Dat vonden de blinden beter dan de zienden het zien, want deze zijn vaak er ger blind dan zij- Een uiterst bevredigend verloop had de vergadering van de vertegenwoordigers der jaarbeurzen, die reeds het Esperanto aanwenden als propagandamiddel in het buitenland en met succes. De aanwezigen, representanten der jaarbeurzen te Basel- Barcelona, Frankfort, Göteborg. Rekhen- berg, Lyon, Malmö, Padua, Parijs, Praag en Wien bespraken de wijze, waarop het Esperanlo 't doelmatigst aangewend kon worden voor de propaganda en zij knoop ten voor de toekomst de hartelijkste be- bei rekkingen aan. Utrecht was niet verte genwoordigd. Jammer! Henri Barbusse, de helle-auteur, zond, een brief in vol fanfaronnade. Toch, toch moeten wij Katholieken van onze vijan den leeren en niet weer wachten tot het te laat is. In een der zittingen werd liet ontwerp tol oprichting van een monument voor willen Dr. Zamenhof goedgekeurd en een prijsvraag uitgeschreven voor het ont werpen van een passend monument. Inge komen was ook een brief van den Tsjech!- eohen minister Benes, meldende, zijn groot enthousiasme voor het Esperanto. De mannen der wetenschap kwamen ook afzonderlijk bijeen en zij besloten een orgaan uit te geven in het Esperanto. De „Pragcr Presse", een tweemaal Haags verschijnend blad, heeft dagelijks 'n uitgebreid verslag over de zittingen en dat in het Esperanto. Ben schitterend internationaal bal, zoo als wel zelden op de wereld te aanschou wen is geweest, vond gisteravond plaats in het Representanitenhuis. De schilderach tige drachten uit de gansche wereld waren teen genot voor de oog en. Een groep van wel honderd Tsjechische dansers en dan seressen voerden enkele nationale dansen lik, zoo geheel afwijkend van de pervesse dansen uit den laats ten tijd. Morgen (Donderdag) gaan we per trein naar Moravië om daar de druipsteengrot ten te zien. Een stuk geweldige en grillige natuur. P. H. Lloyd George, Curzon, Robert Horne en baron Hayasshi, de Japansche gezant te Londen, zijn Zondag om kwart voor zeven 'te Parjjs aangekomen. Briand haalde hen' van den trein. Dc staatslieden werden toe gejuicht. Lloyd George noodigde Briand uit met hem te eten. 't Avonds zouden zij dan nog een eerste onderhoud hebben, vóór de Opperste Raad morgen, waar schijnlijk om half twaalf, bijeenkomt. In deze eerste bijeenkomst zal de kwestie der versterkingen behandeld worden. Uit Londen werd gisteren gemeld: De ernst van de taak die de Opperste Raad heden te Parijs moet ter hand nemen, wordt door de Engelsclie pers ten volle beseft. Naar hier (Londen) in officieele kringen was verwacht, is de commissie van deskundigen, die te Parijs is bijeenge weest, er niet in geslaagd, een unaniem verslag uit te brengen over de quaestie der grenzen van Opper-Silezië. Naar de Times opmerkt, zal de Opperste Raad dus d<; zaak uit alte gezichtspunten opnieuw moeten beschouwen, of in ieder geval een vergelijk moeten treffen tus schen de geschillen in algemeene politiek, die blijkbaar ten grondslag liggen aan de afwijking in de opvatting der deskundigen. De Britsche houding ten opzichte van deze quaestie is van den beginne af duide lijk uiteen gezrf Het mandaat dat Engeland aan zijn ged, geerden heeft meegegeven is, dat de v.\Je moet worden gehand haafd en verkregen. De Parijsche correspondent van dat zelf de blad legt er den nadruk op, dat het in de afgeloopen week steeds duidelijker i geworden, dat het prestige van Lloyd George gestegen is door het mandaat, hem door de eerste ministers van de Britsche zelfmeesturende gebieden verstrekt. Het is misschien goed zoo voegt deze correspondent daar nog aan toe dat de Fran.sehe geallieerden reeds van te voren begrijpen, wat zij in het verleden niet al tijd begrepen hebben, dat het Britsche rijk eensgezind is over de Britsche politiek. De Daily News schrijft: „Het feit, dat Lloyd George naar de conferentie is ge gaan met de wetenschap, dat zijn eigen opvatting over dc hoofdzaken van het Op- per-Silezische vraagstuk feitelijk dezelfde is als die van het Britsche volk, moet hem met vertrouwen vervullen en daarom een bron van kracht voor hem wezen." De Daily News beschouwt de tegenwoor digheid van den vertegenwoordiger van de Ver. Staten in Londen op de conferentie te Parijs als een zeer hoopvollen nieuwen factor. Het blad uit de meening, „dat Har vey's invloed, naar alle waarschijnlijkheid, in de schaal zal worden geworpen van die van Engeland en Italië, wat betreft het baseeren van het betwiste gebied op de duidelijke beteekenis van den uitslag der volksstemming en van het verdrag van Versailles. Indien Frankrijk zich voegt naar de meerderheid, zal een flinke stap voor waarts zijn gedaan in het belang van den Europeeschen vrede. In ieder geval zal Engeland nooit toe stemmen ijl het scheppen van een nieuw Elzas-Lotharingen in het Oosten van Europa. Ook de „Manchester Guardian" legt den nadruk op de belangrijkheid van de aan wezigheid van den vertegenwoordiger van de Ver. Staten. Al wat voor Amerika van belang is, wijst in de richting van het behoud en de duurzaamheid van den Europeeschen vre de. Dc Ver. Staten zullen gekant zijn te gen al wat zou strekken tot voortzetting van den oorlog of tot een oorlog in de toekomst. Het is gemakkelijk in te zien, waar die politiek op zal neerkomen met betrekking lot bijna elk van de onmiddel lijke vraagstukken, waarmee de groote mogendheden zioh op het oogenblik bezig houden Opper-Silezië, de voortgezette bezetting van Duitsche steden, uitzonderings-over- eenkomslen op handelsgebied, de hulpver leening in den Russischen hongersnood. Op het punt van al deze kwesties, wijst het economische belang dat een gezond en heilzaam belang is in de richting van vrede. De „Daily Chronicle verklaart dat de voornaamste bezorgdheid is geweest van Lloyd George en zijn collega's, te vermij den ki Centraal-Europa een nieuw Elzas- Lotharingen te scheppen. „Wat de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk betreft" zoo vervolgt de „Daily Chronicle" zouden wij enkel het volgende willen zeggen. Engeland heeft al zijn kaarten op tafel gelegd; en 't is dui delijk dat 'het belangeloos is. Laat Frankrijk hetzelfde doen en laat ons voor zooveel wij kunnen bet onmogelijk maken voor de Duitschers en de Polen om te veronderstellen, dat hun lot is geregeld door een zelfzuchtig ge- kwansel tusschen derden, of door iets an ders dan door het recht". Het rapport der deskundigen. De deskundigen van de bondgenooten, belast met een voorafgaand onderzoek van de Opper-Silezische-kwestie, hebben de op stelling van het rapport aan den voorzitter van de conferentie van den Oppersten Raad voltooid. Zij hebben er het resultaat van den arbeid dier deskundigen-commis sie in uiteengezet, de punten, waaromtrent overeenstemming verkregen is en de pun ten, waaromtrent verschil van inzicht bleek. De deskundigen laten aan den Op persten Raad over de eindbeslissing no pens de verdeeling van Opper-Silezië te nemen. Hel program, dal dc Opperste Raad in zijn aanstaande bijeenkomst af moet ban delen, schijnt vrij uitgebreid te zijn. 'tZal inderdaad nog andere vraagstukken om vatten dan de kwestie van het zenden van versterkingen naar Opper-Silezië en de veïdeeling van het stemmings-gebied. Ter sprake zullen komen: de opheffing der economische sancties, de douane-afslui ting; de belasting van 25 pet op den uit voer; de berechting van de oorlogsschul digen; het Oosterschc vraagstuk; de luchtvaartbepalingen van het verdrag van Versailles, in het bijzonder in verband met de aan Duitschland verleende vergunning om vliegtuigen voor niet-militaire doel einden te bouwen; de levensmiddelen voor ziening van Rusland en waarschijnlijk de financieele toestand in Oostenrijk., De eerste zitting. Gisterenmiddag te drie uur is de eerste zitting van den Oppersten Raad te Parijs gehouden. De correspondent van de „N. R. CL", seinde hierover het volgende: De eerste zitting van den Oppersten Raad heeft onmiddellijk de volle scherpte ge toond van het conflict der meeningen tus schen Londen en Parijs. Vandaag zijn de deskundigen aan het woord geweest en wel het eerst de Engelschman. Hij betoog de, dat het Opper-Sitezisch industriege bied ondeelbaar was, doch maakte een uitzondering voor Rybnik en Pless, welke kreitsen hij Polen wilde toekennen met nog eenige kleine stukken. Maar de indu strieele driehoek moest, daar er nu een maal een Duitsche meerderheid was Duitsch blijven. De Franschen hadden uil- gerekend, dat de Engelschen slechts twaalf percent van het gebied aan Polen, tegen aoht-en-tachtig percent aan Duitschland wilden geven. De Franschen zelf pleitten daarentegen voor de toekenning van het gebied aan Polen. Zij zeiden: Als het in dustriegebied ondeelbaar is, dan hooren ook Rybnik en Pless daartoe en met deze districten inbegrepen, is er een Poolsche meerderheid in het industriegebied. Ook beriepen zij zich op de meerderheid van Polen wat het getal gemeenten in het in dustriegebied betreft. Ondanks dit Fra-i- sche betoog, bleek wel, dat de Fransoheu een verdeeling van het industriegebied willen, maar de Engelschen waren voor loopig nog volkomen onverzettelijk op dit punt, zoodat men nog geen mogelijkheid voor een compromis zag. De Italianen heb ben geen eigenlijk standpunt ingenomen, maar hun spreker lieeft zioh ertoe beperat bepaalde opmerkingen op het gesprokene te maken. Dit is, naar ik vandaag reeds van Italiaansche zijde hoorde, een wel overwogen tactiek. De Italianen hebben de grens van Sforza opgegeven en wi'len Engeland steunen. Zij zijn echter niet van plan zich noodeloos vroeg ais partij in den strijd te mengen. Van Franschen kant be weert men, dat de Italianen bij de Engel schen naar concessies visschen in Albanië. In ieder geval willen echter de Italianen trachten een conflict met Frankrijk zoo mogelijk te vermijden, zoolang duidelijk kleur bekennen nog overbodig is. Gaal het echter hard tegen hard, dan staan zij ge heel op het Engelsche standpunt. In Fran- sche kringen was men vrij pessimistisch gestemd, daar het verschil al te diep gaat. Vandaag zijn echter de politici nog niet aan het woord geweest; alleen de deskun digen. Morgen zullen de drie cómmi .saris- sen der geallieerden in Opper-Silezië het woord voeren. Zooals men ziel, heeft men over de zending van Fransdie versterkin gen naar Opper-Silezië niet gesproken. Havas meldt uit Beutben Het district Groot-Strclitz is nog het tooneel van talrijke buitensporigheden van de Duitschers, die met bajonetten en gum mistokken gewapend het aJatteland afloo- pen, de Poolsche bevolking aanvatten en eenzame huizen plunderen. Dikwijls heb ben er aanvallen en plunderingen plaats onder de oogen van Duitsche officieren, die er kalm getuige van zijn. De Poolsche overheid heeft te Beuthen een nieuwe Duitsche samenzwering ont dekt, waarvan het doel was ongeregeldhe den uit te lokken op het oogenblik dat de Opperste Raad zijn beslissing genomen heeft. Huiszoekingen bij verdachte perso nen ingesteld hebben lot de ontdekking ge leid van een geheime organisatie, die over machtige propaganda-middelen beschikten tal van vertakkingen heeft onder bet Duitsche clement in het industrie-gebied. Bekende communisten waren in dienst van die organisatie, die, hoewel zij gevoed werd uit de alduilsche kringen, het niet versmaadde onder de bevolking een com- mtmislische campagne te voeren. Volgens een bericht uit Breslau beerscht in O.-S. een „stilte voor den storm". JDe kreits Rybnik, die als basis voor een meu- wen Poolschen opstand dient, is reeds ge heel in handen van dc opstandelingen, die in natrw contact met de Franschen staan. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De sowjet-Maden uit de laatste dagen van Jub bevatten onder meer de volgen de bi jzon derheden Onder de Wolga-gouvernementen beeft Samara bet meest geleden. De velden zijn daar bijna zonder uitzondering tot een uitgebrande steppe geworden. Waar een klein beetje regen wat groen had doen opkomen, hebben de sprinkhanen alles opgeruimd. De boeren voeden zioh met a-Hes wat maar gekauwd kan worden. Wal er aan gras gegroeid is, verteerbaar of niet, is opgegeten. Eiketen geiden als een lekkernij. Brood wordt uit lindebladen, soms ook uit mierikwortel gebakken. De boeren voeden rich ook veel mef ratten, die zij met huid en haar verslinden. De veestapel gaat de nlgcheete vernietiging tegemoet. Het vee wordt gedeeltelijk ver kocht, gedeeltelijk geslacht. Op de mark ten in de steden wordt het bijna voor niets van de hand gedaan. Vele boerde rijen zijn verlaten, daar de bewoners naar Siberië of naar de Oekraïne opge trokken zijn. Een zelfde toestand beerscht in de Kir- gisische steppen, waar de sprinkhanen plaag ontzaglijke afmetingen aangenomen heeft Ook het gouvernement Srimbirric is met zijn rijke tuin- en groenteneuttuur een of fer der droogte geworden. In het gouvernement Sara tof is dc stand van het winter- en zomergraan slecht. Aan de overzijde van de Wolga moet van volslagen misoogst sprake zijn. Een pond brood kost er in den vriien handel 7000 roebel. Staatskoren is niet voorhanden. In het Tsjoewa-gebied beerscht een ver twijfelde toestand. De bevolking heeft vanwege het zich met gras voeden zeer van epidemiën te lijden en vooral de kin dersterfte heeft er schrikbarende afmehn- gen aangenomen. Het laatste vee en bet laalste gevogelte ziin verdwenen. Diefstal en roof hebben geheel de overhand ge kregen. De wegen naar de steden zijn vol bedelaars. De bevolking, die ongeveer 800.000 zielen telt. hongert man voorman. In de republiek Basjkirië is de toestand slechts heel weinig beter Men telt er moer dan 200.000 hongerenden. Het aan tal neemt van dag tot dag toe. Er heer- schen veel epidemiën en vooral de cho lera begint er steeds meer slachtofers te eischen. Werkelijk beter ziet het er uit in de gouvernementen Zarizyn en Nisjni-Nofgo- rod. Het heeft daar den laatstcn tijd ge regend en men voorziet een oogst van 25 tot 30 poed per desjatien. Volgens te Kopenhagen ontvangen be richten is er een hevige pest-epidemie in Astrakan uitgebroken. Dagelijks sterven er 25 5 30 menschen aan de pest. De stad Astrakan is tot op 100 werst door spe ciale versperringstroepen omsingeld. Met de bestrijding van de verschrikkelijke epidemie zijn uitsluitend organisaties be last, die samengesteld zijn uit personen, die veroordeeld rijn tot lange jaren dwangarbeid. DE BELASTINGPLANNEN IN DUITSCH LAND. Met de tot dusver openbaar gemaakte belastingplannen van het kabinet is, naar officieus wordt meegedeeld, het financi eele program der regeering nog geenszins uitgeput. Het voornemen om het rijk aan ondernemingen deel te doen nemen heeft de regeering voorloopig laten varen, maar wel overweegt zij nog het bezit ook langs anderen weg dan belasting m de lasten van het rijk te laten bijdragen. UIT ENGELAND. Volgens statistische opgaven van bet Engelsche ministerie van binnenlandsche zaken is hot aantal misdaden in het Ver. Koninkrijk in 1919 geringer geweest dan in eenig ander jaar van deze eeuw. De overtredingen hebben daarentegen 31 pet. meer bedragen dan in 1918, doch ziin nog 27 pet. beneden bet aantal in 1913. UIT DE VEREENIGDE STATEN. De staatssecretarissen van oorlog en marine te Washinglon hebben bij de se- naatscommi stavoor de financiën aange drongen op handhaving van hot invoer verbod op kleurstoffen en chemicaliën in het tariefontwerp, 't welk het Huis van Afgevaardigden uit het ontwerp neeft ge schrapt. Zij verklaren dat het verbod noodzak olijk is om de chemische industrie aan te moedigen, weUke in tijd van oorlog voor de landsverdediging nuttig kan zijn door 't vervaardigen van verstikkende gassen en ontplofbare stoffen. SCHIPBREUK VAN DE AL Hef passagiersschip Alaska is ter hoogte van Eureka aan de Oalifomische knst vergaan. Twee booten met schip breukelingen zijn opgepikt. Ben ander stoomschip is ter plaatse. Het is nog niet bekend hoeveel menschenlevens er zijn verloren gegaan, De Alaska had meer dan 200 passa giers aan boord. Nader wordt medegedeeld worden van de opvarenden der Alaska 26 passagiers en 16 koppen der bemanning vermist. DE MEXICAANSCHE PETROLEUM. Een commissie, die de meerderheids partij in het Lagerhuis vertegenwoor digt, heeft aan Obregon een plan voor een onmiddellijke oplossing van de ])e- troleum-kwesfies aangeboden. De presi dent heeft aan de commissie als zijn meening te kennen gegeven, dat er een bepalïng gemaakt zou kunnen orden, volgens welke artikel zeven-en-twintig van de Mexicaanse he grondwet, waarbij de plaatsen, waar petroleum gevonden wordt, genationaliseerd worden, geen te rugwerkende kracht heeft. Obregon zal Maandag de wijzigingen, die hij nood zakelijk acht, bij de Kamer indienen. De sociaal-democraten in het Tsje- cho-81owaksche parlement hc' ben tot de regeering een interpellatie gericht naar aanleiding van de pogingen van Stinaiea om besliesenden invloed te krijgen in industrieele- en mijnondernemingen, als mede om kranten te koopen. In deze be moeiingen zien de interpellanten een po litiek gevaar, dat de overheid behoort te keeren. In de wonden van de Tatra in Teje- cho-Slowakijo woedt een boschbrand van ongekende hevigheid. Te hulp -.pen militairen zijn er niet in geslaagd het vuur te blusschen, daar het zich reeds heeft voortgeplant tot streken, welke uiterst moeilijk toegankelijk zijn. De algemeene commissie belast met. het onderzoek van het vraagstal- van het afstaan van westelijk Hongarije aan 0os tonrijk heeft haar eerste vergadering te Oldenburg gehouden, ondc voorzitter schap van den Italiaanschen generaal Ferrarrio. Volgens het Hamburger Fremdan- blatt is Zondag te Hamburg de vroegere Hongaarsche officier Czserdiak in hech tenis genomen. Hij zou een der moor denaars van graaf Tisza zijn. Hij was werkzaam in een automobielfabriek. Het was aan de poetadministratie opgevallen, dat hij zooveel brieven uit Weenen en Boedapest kreeg en zij had de politie ge waarschuwd. De brieven werden toen ge opend en daaruit zou gebleken zijn, dat Czserdiak medeplichtig was aan den moord op Tisza. In de linnenweverijen te lüjsel en omgeving is algemeene staking. De ar beiders willen van loonsverk^.jg niets weten. Een verslaggever van de „Telegraaf heeft rich „zoo uit be* ietwat dilettante rige conflict tusschen de hotel- en café houders en hun person©©len", gelijk hij schrijft, naar de mijnstreek begeven, waar in de Domanial© mijn te Kerkrad© een staking is uitgebroken. Wélk een beeld zoo'n man zich vormt van den mijnwerker, blijkt uit het vol-' gende: Ziet, toen i'k vanmorgen in Kericrade Rep, kwam daar ineens ©en man op mij af, aan wien duidelijk te zien was aan houding en oogen, een mijnwerker. Hij stak dwars de straat over, die vol was van vervaarlijke zon, stond voor mij en vroeg ronduit: JKamerad, kamwt dn mich nicht hétfen an Geld?" Mijn ant woord was een snasrw en ft Kop door. MaaT doorioorend dacht ik er aan, boe dit toch alleen mogelijk is in een land als dit, in een land van mijnen waar ailieen werken kunnen zij, die gejaagd zijn door het leven tot het alerbitterste, nit- gc worp enen en desperado's, meegeleefde zwervers, die geen licht meer zien en geen heil, en wie daarom de woeste duis ternis en hel dreigende onheil van diep onder den grond geen sehnk of afkeer meer inboezemen, of menschen, die juist door het beestenwerk diep in den grond zijn afgestompt en afgebot tot we zens zonder veel gevoel, zonder veel scru pule, zonder veel schaamte En verder: En weer dacht ik aan de werkende beesten onder de aarde, aan bun doode stemmen, die „(Riicfk auf" zeggen, aan htm harten, die toch menschenharten, hun zielen, die toch menschen zielen zijn, die onder de ingevreten iaag zwart Naar aanleiding van deze „schels" schrijft dc „Nieuwe Koerier": In bovenstaande mijmeringen wordt een valsehe voorsteiling gegeven van den Limburgschen mijnwerker. Zeker, er zijn van die moegeleefde zwervers, die des perado's bij, vooral onder de mannen van vreemde nationaütert, maar gélukkig vor men zij den regel niet Het Hijven uitzon deringen onder dc 27.000 mijnwerkers van Zuid-Limburg. Voor de eer van den ChristeMjken Mijn- weikersbond in het bijzonder, met zijn deugdelijke, christelijke leden, die in de mijnstreek zooveel hebben gedaan voor de handhaving van de orde en gezag, moei Limburg protestoeren tegen de voorstel ling van den „Telegraaf"-man. die hier voor enkel© dagen in Limburg 'komt neer gestreken en onmiddellijk klaar is met een oordeel, dat duizenden fünk% eaj eerlijke arbeiders .moet grieven, die wof^Jj den voorgesteld als werkende beesten, die geen licht meer zien en geen heH en wierj werk als beestenwerk staat aangegeven^ Deze verslaggever beeft echter dèb' echten „Telegraaf'-geest te pakken. Het Had is er steeds op uit, gebeur- tenissen op te schroeven en te overdrijven" toestanden voor te stellen op een wijz^, die indruk moeien maken op een op saie afgerichten lezerskring. Dit is nummer één; de waarheid wordt blijkbaar beschouwd ais iéts van den tweeden Tang. j I» Amsterdam. De stakingeleiding der beide werkne mersbonden deelde het volgende mede De door Horecaf medegedeelde cijfers omtrent het aantal stakers xijn ten eenem- male onjuist. Als bewijs hiervan kan dienen, dat het getal dergenen die rich voor een extra uitkeering bij de sta- kjngslcidiiig aanmelden reeds in den eer sten ploeg het door Horecaf voor Am sterdam opgegeven aantal stakers met 210 overschreed. Voor Den Haag, Rotter dam en Utrecht bedroeg het getal sta kers 622 meer, dan door Horecaf werd opgegeven. De eerste ploeg van uitgekeerde sta kers omvatte reeds 1642 personen. In Rotterdam. Van werkgeverszijde wordt geme'd: In de verschillende bij Horecaf aan gesloten bedrijven is het bedrijfsleven weder geheel normaal. In het bij enkele leden in de vorige week nog bestaande gebrek aan koks is geheel voorzien. Op dienstaanbiedingen, van welken aard ook, wordt nergens meer ingegaan. Bij inrichtingen van bestuursleden riet men aoo nu en dan, op drukke oogea- blikken van den dag, nog wel eens jeug dige posters verschijnen. Gisterenmorgen werden aan de uitgan gen der in het centrum der stad geleg n R. K. kerken door de leden van den bond St. Antonius, biljetten uitgedeald, waarin de katholieken werden verzocht na afloop der godsdienstoefeningen g en café en restaurant te bezoeken, waar gestaakt wordt. In 's-Gravenhage. j Het dagelij kech bestuur van de koks- veroeniging La Rëgidence meldt, dat h t door dit bestuur aan bet bestuur van den Bond van Hotel-, Café- en Roetau- rantpersoneel toegestane onderhoud op 5 Augustus jd. niet doorgegaan is, aan gezien het Fondsbestuur voornoemd geen gebruik heeft gemaakt van deze con ferentie. Naar men weet, had het be© stuur van La Residence zioh tot dit onderhoud bereid verklaard naar aan leiding van een van het bondsbestuur ontvangen schrqven. In Amsterdam. Nadat bet bestuur der Horecaf het aan bod van den va burgemeester Wibaut om bemiddeling heeft afgeslagen, heeft dc Vereeniging tot bevordering van 't Vreem delingenverkeer ,,'t Koggeschip" haar diensten lot bemiddeling aan geboden. Hel bestuur had daartoe een onderhoud met den heer Ilearosen. De beer Hermsen gaf als antwoord op dit aanbod KA bemiddeling te kennen, al leen bereid te zijn tot directe onderhan deling en wel in dien zin, dat dc Perso- neelbond voor de onderhandelingen ande re personen aanwijst, dan met wie het nu reeds twee jaar tracht tot een goede oplos sing te komen, daarbij tegen alle tegemoet koming van het bestuur van de Horecaf in, steeds met meer aanmatigende eischen komende. Op het bezwaar dot het Vreemdelingen verkeer door de staking to lijden zou heb ber!, antwoordde de 'heer Hermsen, dat dit zeer ten onrechte aangenomen weid, daar de staking slechts van geringen omvat*; ie en in alle hotels en café's de bediening zonder stoornis haar gang gaat Het slui ten van eenige terrassen is slechts een zeer gering bezwaar te achten voor de vreem delingen. De hotels, waar veel vreemden komen, werken allen met bijna voltallig personeel er is daar eigenlijk geen sprake van sta king, terwijl enkele gelegenheden waar de staking zich meer voelbaar maakt door de vreemdelingen minder bezocht wordefi. In 's.Gravenhage. Van werkgeverszijde wordt gesneld daf le 's-Gravenhage in verschillende hotels en café's het gezamenlijk aantal stakers b- - droeg 291 op oen personeel van 1336 man, dat hij het uitbreken van die staking inde ze bedrijven werkzaam was. Ruim 20 stakers hebben sedert het begin van het conflict het weak hervat en rijn door hun vroege ren patroon teruggeno men, terwijl zeer velen plaatsen reeds we der door nieuw personeel zijn bezeL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5