LOURDES. Gemengd Nieuws. N.V. „DE TIJDGEEST" -andboa w-ongevaHen wet. 427* STAATSLOTERIJ. 5T Trekking van500 nummers fen overslaan van Notaris H. 6. MULIE. Maandag 8 Augustus 1921. (Reisherinneringen.) III Zeker, voor ieder, die Lourdes bezoekt, blijven grot, piscine, ba- ziliek, kruisweg de groote aan- trekkingspunten, daar voelt men zijn devotie, daar bidt, daar denkt, daar vraagt, daar hoopt men, ook zonder dat de hulpmiddelen der kunst behoeven mede te werken om nieuwen levensmoed op te zoe ken. De kwistig neergeworpen bloemtuilen, de Lourdes kaarsen, de ontelbare krukken en ver banden van genezenen, zij spre ken slechts een oogenblik. Het beeld der moedermaagd heeft alle aandachtDit neemt niet weg, dat vooral zij, die reeds meerdere jgaler. het genadeoord bezochten tusschen de oefeningen door, of op den zoogenaamden vrijen dag, ook oud-Lourdes wel eens willen zien, of een tochtje maken door het Pyreneesch hooggebergte. Ten tijde van Bernadette was Pastoor der parochiekerk de een voudige herder Peyramal, later tot Protonotarius Apostolicus, met den Monseigneurstitel verheven. Thans ligt hij begraven in de crypte der parochiekerk, overdekt door een wit marmeren tombe, waarbij 2 me- terhooge offerblokken giften vra gen, om zijn grafstede te voltooien. Zacht fluistert men, doch inwen dig hoopt men vurig dat, wanneer eenmaal Bernadette in de rijen der Heiligen is opgenomen, door hare voorbede ook pastoor Peyramal die eer zal waardig bevonden worden Onder architectonisch opzicht zal ik deze, uit bergsteen en leien opgetrokken kerk maar niet be spreken. In den gevel leest men parochiekerk, toegewijd aan het H. Hart. Goed dat dit er buiten op staat, want van binnen is er niets van te bemerken. Op een onmoge lijke plaats, midden tusschen de zitbanken van het middenschip, staat dwars een H. Hart-beeld, in een onmogelijke voorovergebogen houding de Zaligmaker wijst met de linkerhand op zijn Hart, terwijl de rechterhand een halven meter vooruit een kelk draagt met een daarboven quasi-zwevende hostie. Zeker symbolisch goed bedoeld de instelling van het H. Sacrament als uiting van de innige liefde Zijns Harten. Zou de liturgische vereeni ging een dergelijke voorstelling goedkeuren Even verder, in de rechter-zij- beuk, is een kapel ingericht ter herinnering aan de gesneuvelde sol daten. Op de frontboog met groote letters i ,,Morts pour la patrie dans la guerre 19141919, geflankeerd door 2 Fransche legervanen, waaron te lezen „A la mémoire glorieuse des vaillants tombés pour la Fran ce." Op den achtermuur een ge brandschilderd venster, voorstel lend een veldslag, en daaronder op 3 witmarmeren platen in gouden letters de namen van 277 parochia nen in den oorlog gesneuveld, waar bij wij tot zeventien malen toe 2 broeders uit hetzelfde huisgezin telden Alleen Katholiek Lourdes heeft dus 277 menschenoffers ge bracht, behalve nog de anders denkenden en vooral de Joden, die er zeer velen zijn Nog tal van opschriften toont deze kapel, niet altoos vrij van Fransche overdrijving of lijkt het niet een soort van Heiligverklaring als men daar leest Dieu et Patrie. Seigneur. Vous les avez. Courronnés de gloire et a'Hon- neu r Ook geeft stof tot nadenken dit opschrift i Le Seigneur garde leurs corps (Ps de David). Is hiermede bedoeld dat de Heere de lichamen beware van hen, wier graf onbekend bleef Mij dunkt een smeekbede tot rust hunner ziel ware beter geplaatst doch over zielerust in de heele kapel geen woord. En in welken Psalm David deze woorden spreekt en in welken zin, heb ik niet kunnen achterhalen. Trouwens de Franschen hebben meer eigenaardige opvattingen Een voorbeeld Op minstens 10 plaatsen zagen wij te Lourdes deze drie woorden G D E I I N BEF L U E R (Ciel, Dieu, Enfer. Hemel, God, Hel), dus God tusschen hemel en hel, maar het dichtst bij de hel. Hoe wii ook onderzochten, nie mand kon (of wilde ons een aan neembare verklaring of uitlegging geven. Een ander voorbeeld 1 Bij het voorbijsporen van het station Criel bij Parijs, zagen wij boven een café het uithangbord „Au Bondiable" (In den goeden duivel). Wat voor een wezen mag dat wel zijn Vroeger sprak men altijd van „le Bon Dieu et la Fran ce" wordt het nu le bon diable et la France. Arm Frankrijk, dat God afstaat, om voor den duivel plaats te maken. Is het in werkelijkheid niet zoo Geve de goede God door de voor spraak van O. L. Vrouw van Lour des spoedig een verandering ten beste voor het ongelukkig Fransche volk 1 A. A. W. WATTERREUS. Pastoor. (Ve.-volg.) Wie de uitvoering hebben. Het wetsontwerp draagt derhalve de uit voering van de verzekering op aan open bare organen (Rijksverzekeringsbank Ver zekeringsraden en Raden van Arbeid) en aan bijzondere instellingen (Bedrijfsver- eenigingen). Beide soorten van organen •taan als gelijkgerechtigden naast elkander, en de werkgever heeft de onbelemmerde keuze of hij zich wil aansluiten bij een Bedrij fsvereeniging, dan wel 't risico van de verzekering zijner arbeiders wil zien gedragen door het openbaar orgaan. Wat deze laatste wijze van verzekering betreft, is de orgnisatie aldus ontworpen, dat de Rijks-verzekeringsbank de draagster is van het risico der verzekering, terwijl de Verzekeringsraden en de Raden van Ar beid zullen worden belast met de daden van uitvoering, welke beter door locale organen dan door een centraal lichaam kunnen worden verricht. De zekerstelling. Het ontwerp bevat een aantal voorschrif ten, welke de zekerstelling tot oogmerk iebben, dat de belangen van de arbeiders, verzekerd bij eene BedTÏjfsvereeniging, door wettelijke maatregelen worden ge waarborgd. In het hieronder volgend over zicht van den inhoud van het wetsontwerp worden de belangrijkste dier voorschriften aangegeven. De arbeider in een volgens deze wet ver- zekeringsplichtig bedrijf is van rechtswege verzekerd tegen geldelijke gevolgen van hem in verband met zijne dienstbetrekking overkomen ongevallen. De wet geeft aan op ■welke schadeloosstellingen bij een ongeval aanspraak bestaat Deze regeling stemt geheel overeen met die nopens de aanspra ken op schadeloosstellingen in de Onge vallenwet 1921. De verzekering geschiedt bij de Rijks verzekeringsbank. De werkgever is echter bevoegd toe te treden tot eene door de Ko ningin erkende bedrij fsvereeniging, welke gehouden is aan de bij haar verzekerde ar beiders bij ongeval tenminste dezelfde scha deloosstellingen te verleenen als de Rijks verzekeringsbank volgens de wet verplicht is aan de bij haar verzekerde arbeiders te doen. De Staat is aansprakelijk voor alle ingevolge de wet aan de verzekerden en hunne betrekkingen toekomende schade loosstellingen, onverschillig of die schade loosstellingen moeten worden uitgekeerd door de Rijksverzekeringsbank of door een Bedrijfsvereeniging. De wet stelt verschillende eischen, waar aan eene vereeniging, wil zij als Bedrijfs vereeniging worden erkend, moet voldoen. Onder meer wordt de eisch gesteld, dat het Bestuur der Bedrijfsvereeniging voor de helft moet bestaan uit arbeiders, werk zaam of werkzaam geweest in een verze- keringsplichtig bedrijf (art. 14, eerste lid). Deze arbeiders-bestuursleden zullen door den met de uitvoering der wet belasten Minister moeten worden benoemd uit eene voordracht, opgemaakt door de door dien Minister aan te wijzen werknemers-ver- eenigingen (art. 14, tweede lid). Aangezien de beslissingen omtrent het recht op schadeloosstelling door het be stuur der Bedrijfsvereeniging worden ge nomen, is door vorenbedoelde bepaling het gevaar voor eenzijdige beslissing afgesne den. Tot zekerheid voor de naïkoming harer verplichtingen stort de Bedrijfsver eeniging in handen van het Bankbestuur een algemeen pand. Van deze verplichting tal echter geheel of gedeeltelijk vrijstelling kunnen worden gegeven, indien in de Sta tuten der Bedrijfsvereeniging wordt be paald. dat de leden onderling voor de Schulden der vereeniging aansprakelijk zijn en nog een jaar na hun uittreden als lid aansprakelijk blijven. Voorts is de Bedrijfsvereeniging ver dicht om bij elke toekenning van een blij vende rente in handien van het Bankbe- jtuur een pand te storten ter waarde van de contante waarde dier rente. De bij een Bedrijfsvereeniging aangeslo ten werkgever staat buiten verhouding tot de Rijksverzekeringsbank. Hij zal echter aar. het Bankbestuur aangifte moeten doen van zijn bedrijf en van eventueeie staking daarvan, opdat zal worden uitgemaakt of 4e betrokkene werkelijk een verzeke- ringsplichtig bedrijf uitoefent of niet meer ritoefent. Mede zal de werkgever, aange sloten bij eene Bedrijfsvereeniging, aan de Bank aangifte moeten doen van de in zijn onderneming plaats gevonden hebbende ongevallen. Deze aangifte is noodig voor de controle op de gestie der Bedrijfsver- tenigingen. Het ontwerp laat overigens de Bedrijfs vereeniging vrij in de wijze, waarop zij haar bedrijf wenscht in te richten. Het on derzoek der voor haar rekening komende ingevallen, de toekenning en uitbetaling der door haar verschuldigde schadeloosstellin gen, het berekenen der door de aangeslo pen werkgevers verschuldigde bijdragen, geschieden overeenkomstig het eigen in zicht der Bedrijfsvereeniging. Deze is in- tusschen gehouden een reglement samen te stellen, waarop de goedkeuring van den met de uitvoering der wetten belasten Mi nister wordt vereischt, zoodat op de in richting van het bedrijf der Bedrijfsver eeniging preventieve controle bestaat. Ten slotte stelt het ontwerp in een Raad van Toezicht op de Bedrijfsvereenigingen, in welken Raad naast een aantal door de Regeering aangewezen personen werkge vers en werknemers zullen zitting hebben. In aansluiting aan de jurisprudentie van den Centralen Raad van Beroep worden de inwonende kinderen buiten de verzekering ingevolge deze wet gesteld. De dagloonbepaling. De bij het ontwerp voorgestelde wijze van dagloon-bepaling wijkt in meerdere over zichten af van de regeling der Ongevallen wet 1921. In de eerste pUats wordt het dagloon niet zooals volgens artikel 7 der Ongevallen wet 1921, afhantev jk van het door den be trokken verzekerde in een bepaalde tijds periode v«rdiïja)e loon, doch zullen bedra- wo<den vastgesteld, welke voor de on- derscfoek.iene groepen van verzekerden als dagloon gelden. Niet dus het individueele loon, doch het loon, dat door tot eenzelfde groep behoorende personen gemiddeld wordt verdiend, zal de basis zijn voor de berekening der geldelijke schadeloosstel lingen. Dit wordt voorgesteld omdat in den landbouw, anders dan in de industrie en den handel vele arbeiders niet hun uit sluitend bestaan vinden in het verdiende loon. Velen zijn afwisselend arbeider en zelfstandig ondernemer. In de industrie en den handel loopen in den regel de gemiddelde wekelijksche ver diensten van de arbeiders over een tijd vak van een jaar niet al te veel uiteen. Bij den landbouw 19 dat echter anders. Het ontwerp bevat daarom in artikel 8 een bij zondere regeling nopens de vaststelling van het dagloon, waarnaar de tijdelijke uitkeering wordt berekend. Als maatstaf wordt in dat geval genomen het loon, dat in de kalenderweek, waarin het ongeval heeft plaats gehad, gemiddeld is verdiend door gelijksoortige arbeiders. Het ontwerp iaat toe, dat de Bedrijfs vereeniging ook andere doeleinden, geeste lijke zoowel als stoffelijke, nastreeft. De statuten zullen kunnen bepalen, dat alleen werkgevers, die het tuinbedrijf uit oefenen, lid kunnen worden terwijl ook bet behooren tot een bepaald kerkgenoot schap als eisch voor het lidmaatschap mag worden gesteld. DE REIS VAN H.M. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. Van het stoomschip „Merope" is een draadloos telegram ontvangen volgens hetwelk de „Merope" de Hardangerfjord is opgestoomd tot Vik waar het schip ankerde. H.M. de Koningin en de Prin ses brachten een bezoek aan de Vö- ringfoswaterval. De reis wordt thans voortgezet naar de Sogneford. Alles is wel. Als vervolg op dit bericht wordt uit Christiana geseind, dat de Koningin te Sogn is aangekomen. Volgens „Aftenpostea" is de Koningin van plan om naar Asparas in Finmar- ken te gaan, indien het weer het toe laat, daar de Koningin met het leven der Lappen wil kennis maken. NEDERLANDSCHE VEREENIGIN- GEN IN DUITSCHLAND. Een vereeniging opgericht. Te Essen wordt een congres gehouden van Nederlandsche vereenigingen in Duitschland. Het congres besloot bijna eenstemmig tot de onmiddellijke oprich ting van 'n algemeenen Bond van Neder landsche vereenigingen in Duitschland, met zetel te Berlijn. Tot voorzitter werd gekozen Jhr. E. J. M. Wittert, kolonel der artillerie, ad judant i.b.d. van de Koningin, militair attaché te Berlijn. MGR. VICENTINI. Gistermorgen is op de Pauselijke In- ternuntiatuur te Den Haag een telegram ontvangen, nader meldenddat mgr. Vi- centini, de Pauselijke internuntius bij ons Hof, niet heden, doch eerst over eenige dagen in Den Haag zal aankomen. (Maasb.) UITBREIDING STATIONSEMPLACE MENT TE LEIDEN. In een nota naar aanleiding van het ver slag nopens het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van uitbreiding aan het stations emplacement Leiden van den spoorweg AmsterdamRotterdam, zegt de Minister van Waterstaat, dat de afstanden, die de reizigers te Leiden van en naar de treinen moeten afleggen, niet grooler zijn, doch eerder kleiner dan op de meest belangrijke stations, waar de perrons door middel van tunnel of overbruggingen moeten worden bereikt De vrees van sommige leden, dat na het tot stand komen van de overbrugging aan vele reizigers een ondraaglijke last zal worden bezorgd, schijnt eenigszins over dreven. Reizigers, die slecht ter been zijn, zullen, op verzoek, onder geleide van de naar het middenperron voerende overpaden, ge bruik kunnen maken, doch overigens, zal de overbrugging den eenigen toegang tot dat perron moeten vormen. Door de voet paden voor iedereen open te stellen, zou immers de gevaarlijke toestand herleven, die herhaaldelijk tot klachten aanleiding heeft gegeven. DE ACHTERSTAND BIJ 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de minister van Pinancién, de heer De Geer, naar aanleiding van het Voorl. Ver slag inzake hot wetsontwerp „Kosten van vervolging in zake van directe belastingen", mede, dat inderdaad de achterstand, welke, met name ten aanzien van de inkomsten belasting, nog niet is ingehaald, de invor dering bezwarend maakt, zoowel voor de administratie als voor de aangesiagencn. Deze laatste omstandigheid brengt iatus- schen mede, dat een al te hoog stellen van de kosten der waarschuwing niet zonder onbillijkheid zou zijn. Vele aanslagen toch zijn, zooals de zaken nu staan, bij de uit reiking van het aanslagbiljet in eens invor derbaar, en het komt lang niet iedereen gelegen, reeds den volgenden dag zich ten volle van zijn verplichting te kwijten. Zou derhalve de minister al iets gevoelen voor een scherpe resolutie in den zin van het Verslag, zoolang de aanslagregeling niet weer in normale banen is geleid, meent hij, dat met de eenvoudige verhooging, in het onderwerpelijiko wetsvoorstel opgeno men, volstaan moet worden. Visum voor België. Het Belgisch gezantschap deelt mede, dat Nederland sche onderdanen, verblijvende in Den Haag en omstreken niet meer verplicht zijn de aanvraag voor een visum op hun paspoort per post aan het consu laat te Rotterdam te zenden en eene opprooping af te wachten. Zij kunnen zich rechtstreeks naar Rotterdam bege ven met het ingevulde formulier en hun paspoort waar het visum voor een jaar onmiddellijk en zonder verdere formali teiten wordt verstrekt. Sac. cursus JR. K. Vrouwenbonden. Te Woerden werd een sociale cursus gehouden van den R. K. Vrouwenhond in het bisdom Haarlem. Hier sprak de heer J. Au Zoetmulder over het woning vraagstuk. Mevr. M. 0. van OerleNip per gaf een inleiding over Huishoud- en Vakonderwijs. DE MOORD TE ZWOLLERKERSPEL. Bij den Hoogen Raad i3 in behande- deling een moord, in 1911 gepleegd en waarvan de dader gratie heeft verzocht. Er woonde aldaar een landbouwersfami lie, drie broers en een zuster. Een buur man V., had van hen ongeveer f 1000 geleend, dat al e en paar maal was terug gevraagd en V. besloot het geheelo ge zin te vermoorden om zoo van zijn schuld af te komen. Een der broeders heeft hij uit het huis gelokt en bij het passeeren van een von der in een sloot geworpen en vordron ken. V. is deswege tot 20 jaren gevangenis straf veroordeeld. Hij was toen 57 jaar oud. Sedert 1912 verblijft hij nu in de gevangenis te Leeuwarden. Hij is zieke lijk en zou gaarne nog den laatsten tijd van zijn leven in vrijheid zijn. Eon tijd lang heeft hij verkeerd in de ge- meenschappe'ijke loka'en der gevangenis, doch zijn medegevangenen plaagden hem zoo om zijn godsdienstigen aanleg van de laatste jaren, dat hij het in hun ge zelschap niet kon uithouden en overeen komstig zijn wensch weer in afzonde ring is gebracht. Hij zegt thans zeer veel berouw van zijn daad te hebben en de hem daarvoor opgelegde straf met gelatenheid en als zeer verdiend te dragen, doch gaarne nog eenigen tijd terug te willen naar zijn vrouw en kinderpn, die naar hij verzekert, hem zullen ontvangen. In den tijd dat hij het misdrijf pleegde was hij een oppassend man, die nimmer was veroordeeld en van wien aanvanke lijk ook niemand geloofde dat hij tot een moord in staat was. OM DEN HUIZE DOORN. Weinigen, zoo wordt uit Doorn aan het „N. v d. D." geschreven, zullen hun zomervacantie doorbrengen in het landelijk Doorn, zonder hun gedachten, hun blikken, hun belangstelling te laten gaan naar de groote buitenpliats bezui den den Arnhemschen weg, het St. Hele na van Duitschland? laatsten keizer. O, er is enorm onderscheid met het laatste verblijf van Frankrijk's geduch- ten heerscher! Het oord is niet zoo af gelegen en de banneling is minder in drukwekkend geweest. Maar toch, ook hier k van de wereld afgezonderd een man, die van da grootste hoogte der macht viel in de diepto der onmacht, ook hier tracht de verbeelding te ver geefs den indruk te omvormen van zóó geweldige duikeling De Doorenaars zelf hoort men wei nig praten over den hoogen gast in hun midden. Zij zien hem niet, zij za gen de zoo goed bekende plaats achter raster- en muurwerk en houtbeplanting schuilgaan, en naaarmate zij meer ter ra incognita werd verdween de belang stelling voor den bewoner. Maar van de doortrekkende, vreemde lingen komen er velen hier. met een vraag op de lippen. Waar is het be faamde huis? Zou er kans zijn den hoogen bewoner te zien? En als dat laatste niet mogelijk blijkt, bepaalt zich de belangstelling voor het huis gewoon lijk tot een bezichtiging van rie zij poort (aan den Arnhemschen weg) met haar steeds gesleten ijzeren deuren door een gekroonde W. afgedekt, tot een slen tergangetje naar de hoofdpoort (aan den weg naar Wijk-bij-Duuratede) met haar imposant (nieuw) poortgebouw. De tijdelijke inwoner van het dorp heeft er soms een half uurtje voor over om een rondwandeling te maken om het uitgestrekte landgoed. Een vrij een tonige to ht. Ee.i p d, weinig meer dan een meter breed, met eon afraste ring van prikkeldraad en ijzergaas am een der zijden. Nu en dan veroorloven gaas en houtbeplanting een blik te wer pen op de ingesloten ruimte. Maar wat er dan te zien komt is luttel. Een bij gebouwtje, nu en dan een stuk muur van 't huis. Meer niet, en ook weinig of geen beweging van arbeiders, van bedienden. Op een onbewoonde plaats is 't maar weinig stiller dan hier. Wie hier in de eenzaamheid ronddoolt, zal maar zelden een ander wandelaar aantreffen, die met hem voor 't zelfde doel op stap is. Maar niet licht vol brengt hij zijn rondwandeling zonder een rijksveldwachter te ontmoeten, die met kalmen stap zijn rondgang maakt. Want onze rijkspolitie i3 hier gesta dig in actie. Zij houdt een po3t bezet aan de hoofdpoort, zij surveilleert langs de afrastering, maar in allo kalmte, want niemand maakt haar 't werk moeilijk, nóch de bewoners der plaats, nóch het publiek daarbuiten. Toch komt er minstens een oogenblik op den Langen dag, waarop de militaire politie haar ooren spitst, waarop er eeni ge beweging ontstaat onder de tijdelijke inwoners van Doom. Dat is 's ochtends tegen acht uur. Want dan maakt de «c-keizer zijn gewone ochtendwandeling, die hem steeds in de nabijheid der hoofdpoort brengt. Enkelen nieuwsgierigen verzamelen zich daar, links van 't poortgebouw, waar 't zicht nog tamelijk vrij is en wachten op de dingen, die komen zullen. Onge merkt worden zij geobserveerd door een paar politiemannen in burger. Men kan nooit weten. Na eenig wachten bemerkt men, aan 't blaffen van een hond, het opkijken van een -tuinarbeider, dat'er iets op til is. En- spoodig daarop komen met fer- men pas uit de laan recht3 twee man nen aangestapt. Mogelijk dat de wande laar links door forschen lichaamsbouw allereerst de aandacht trekt, maar zijn huurman rechts, dat is de ex-keizer. Flink gebouwde, krachtige getilte, met stevigen tred zich voortbewegend. Ja, dit is de ex-heorscher zooals men hem van de portretten kent. Het gezicht, thans door een vollen baard bedekt, is iets veranderd, maar als hyden groet der buitenstaanders beantwoordend, 't hooid naar hnn zijde wendt, ziet men het be kende, strakke gelaat met de scherpe oogen. Wie verwacht heeft een door leed on kommer gebogen grijsaard te zullen zien verschijnen, moet zich zeer ver rast gevoelen. Deze man van gevorder den leeftijd, grijzend, maar verre van grijs, onderhoudt zich levendig met zijn wandelkanieraal, loopt veerkrachtig als een correct militair. Geef hem een re giment en hij zal het op de bekende, stramme manier inspecteeren, geef hem een publiek en hij zal een krachtige redevoering houden. Verouderd maar niet oud, gebeukt door 't lot maar niet ge bogen, schijnt hij nog verre verwijderd van het tijdstip, waarop de vermoeide wandelaar pe'nzensmoede zich neerzet aan den levensweg De wandelaars zijn achter de hoornen links verdwenen, het oogenblik van span ning is voorbij. De rijksveldwaoht zoekt haar rustbank op de voor de hoofdpoort, de geheime politie trekt zich terug, het publiek verstrooit zich. Do rust, die er heerscht om den huize Doom, is aller waarschijnlijkst voor dezen dag weer ver- z@kcrd< ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Bij woest rijden roet een motorrijwiel met zijspan Zondag op de Houtkade te Vlissingen, iemand tegen een paal en werd onmiddellijk gedood. Zijn metgezel geraakte bewusteloos. Nader wordt gemeld, dat de overledene, de 21-jarige Voet uit Hulst is. De toestand van den andere, zekere Roelofs uit St. Jansteen, is niet levensgevaarlijk. EEN ZUIGELING SLAOHTOFFER VAN EEN BURENTWIST. Zaterdagavond waren de „dames" in de Anjelierstraat te Amsterdam aan het kij ven en zij deden dit op de bekende manier. In de grootste opgewondenheid slingerden zij om beurten elkaar allerEl scheldwoorden naar het hoofd. Een der vrouwen maakte plotseling een eind aan het twistgesprek en nam een bloempot van het kozijn om doza naar haar te genstandstor te werpen. De pot kwam echter terecht op het hoofdje van een zuigeling, dis door een passeerende vrouw in de armen werd gedragen. Het wicht werd deerlijk gewond. De moeder waa radeloos. Tegen da dadere3 is pr c^s-verbaal op gemaakt ter zake van het toebrengen van zwaar letsel door schuld. INBRAAK TE ROTTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich toegang verschaft tot het pand 127 aan den Heemraadssingel, be-i woond door de familie de M.M„ welke tijdelijk te Scheveilingen verblijf houdt* Men is vermoedelijk met een valsche sleu- tel het kantoor beneden binnengekomen. Hier werd alles onaangeroerd gelaten, de bovenverdiepingen evenwel zijn geheel doorzocht en kasten enz. overhoop ge- haaid. Er kon vanmorgen nog niet vastge steld worden, wat vermist wordt, de die ven hebben echter hoogstwaarschijnlijk 'n goeden buit gehad. Maandagmorgen is door W. W. bij de' politie aangifte gedaan, dat hij voor de' deur van zijn woning aan den Beukelsdijk! een koffer met lijfgoederen en tafelzilver, gevonden heeft. Een en ander dat in be slag werd genomen, is door den heer de M„ die inmiddels was overgekomen als zijn eigendom herkend. Het onderzoek is in vollen gang. ,lj BENZINE-ONTPLOFFING. "Hl' Men meldt uit Soesterberg d.d. 6 Aug.f Heden ongeveer negen uur 30 ontstondE er brand in de afdeeling voor het beproe ven van motoren in de werkplaatsei der L- A. Door tot nog toe onbekende oorzaak, vloog een motor in brand. Het gevolg was dat direct het benzine-reservoir uit elkaar vloog en de brandende liters benzine zich over den grond verspreidden en het toe stel, waarin de motor was ingebouwd, in brand stak. In dat toestel bevond zich del motormaker van B.; welke zich echten echter wist te redden door uit het bran dende toestel te springen. Op den knal kwam personeel uit verschillende afdee- lingen toesnellen, die het vuur direct aan tastten met verschillende snelblusschers, zoodat door deze activiteit erger voorko men werd. Gelukkig was de afdeeling, waar de brand ontstond, geheel van steen opgetrokken en bevond zich in d4 nabijheid geen benzine. 8 444a a2 450Ö 09 465a ü2 64 70 47 Oö uJ 4840 64 89 4914 49 70 71 44 51 84 99 6910 40 7600 7109 48 7208 20 75 7355 7416 Pr(js van 1000 1290 7929 400 14712 200 5339 100 4732 8531 16727 Prijzen van 9u.— telgen qeldj 77 2077 4357 6841 9416 12141 1413a 1649318756 65 49 621655018819 9600 56 6916611 49 14 98 74 42 18967 681220/ 771672919017 9724 46 1420216890 33 36 90 68 löflJ 49 4812365 85 70 71 9819 66 14314 17009 19130 4512416 32 76 50 9934 18 91 17103 63 51 61 14447 14 79 59 94 44 41 19204 7912544 90 68 75 8o 4914590 8419345 /WO 10034 12604 96 17217 73 m 46 47 14649 50 19469 7710 10107 1272/ 14/36 5619535" 60 10214 41 54 9519646 78a4 10422 57 1484817338 43 52 44 70 59 42 85 7960 92 84 66 53 19714 67 1042/ 12809 14940 174/4 28 80al 44 1/ 80 42 44 8151 45 24150U0 57 88 8241 88 4515149 99 19861 01 10569 40 86 17566 19967 844310640 4415322 0/ 71 58 641300/ 1040417714 20048 66 54 14 41 41 81 7710768 13134 3 7 42 20102 89 b| 45 91 17887 11 95 96 41556017914 47 8401 108241324416044 57 41 o 50 /913000 42 6/ 10965 56 15762 14 85 856211064 72 82 48 20379 8644 04 90 15800 46 26440 o5 72 133üj /y 48 45 97 Vy ij 801810020504 8753 83 92 15930 49 17 886611104 13440 4a 18211 52 890511294 4/ 16002 12 20620 4411450 00 41 4/20711 5/ »2 9/ 51 54 20 94 11 4ö4 13524 84 18382 22 900311008 83 9518415 m 9110 11089 1381/ 16149 80 60 40 H7lU 28 1072418549 Jn 921/ 24 29 70 78 2083s 2/11924 13905 16324 18822 80 4512009 42 8o 25 85 S36o /4 88 99 58 20929 93 66 14046 16434 84 9413 9414128 3818737 61 2130 114 6/ 276 2225 367 32 411 54 558 72 68 2348 82 69 83 250/ 655 24 71 65 85 2691 734 2/12 34 18 45 24 96 59 804 81 14 2804 5075 $15 84 5124 lö 84 27 2904 37 3Uz2 60 26 67 74 82 3112 87 42 iCOo 46 23 86 30 3205 1147 02 64 3420 1210 74 44 96 48 3530 65 89 1343 3044 u8 381/ 1420 52 72 79 1530 8/ 45 39U8 71 72 1627 71 04 97 92 4041 1751 01 06 al 1922 4164 40 2/ 90 4234 2061 38 8 74 63 74 65 3073 5925 110 3132 6148 .147 3165 6163 •171 3271 6330 258 3321 6392 394 8336 6513 f422 3340 6533 >343 3418 6620 [530 3447 6626 '652 3472 6631 f556 3519 6633 [665 3544 6634 >684 3545 6686 >769 3554 6707 852 3557 6822 >875 3589 6825 1896 3601 6975 20 52a 7 9 7 99 5352 il 97 54i0 öoli S6a2 87 5717 40 5310 li 5994 0125 70 6241 £0 56 14 6370 41 6421 c6 90 6532 6014 5a 6724 48 66 6800 5 13 Tweede Klasse. Eerste Lijst- Trekking van 8 Augustus. 1509, No. 10728. 'i 1000, No. 17630, 18804. f 400, No. 6460, 9836. f 200, No. 6180. <100, No. 1653, 1864, 16723, 17376,1 V 17568, 20443. - PRIJZEN VAN 30. 86 3061 5773 9193 12548 15399 17844 207111 9214 12582 15431 17854 20729 9335 12750 15450 17856 20768 9447 12758 15466 17962 20790 9459 12796 15513 17987 20792 9472 12815 15524 18011 20895 9515 12948 15562 18168 20904 9539 12958 15584 18175 20916 9684 12970 15637 18195 20992 9692 12971 15726 18291 10998 9718 13001 15736 18297 21009, 9730 13000 15769 18306 21096' 9768 13050 15798 18357 21099, 9797 13251 15807 18363 21129 9824 13448 15811 18428 21201 9867 13449 15814 18435 21227 9902 13505 15830 18496 21297 9916 13533 15839 18591 21390 ,953 3629 7067 10007 13549 15853 18628 21414 f990 3735 7120 10038 13605 15897 18634 21458 1007 3739 7132 10079 13682 16003 18661 21459 1094 3814 7158 10111 13763 16032 18677 21473 1123 3841 7245 10149 13780 16076 18777 21494 1288 3842 7324 10203 13823 16081 18839 21510 1290 3937 7358 10360 13881 16101 18912 21561 1306 4058 7421 10373 13911 16126 18942 21602 1308 4087 7448 10457 14002 16131 18945 21625 1427 4088 7561 10522 14032 16141 18963 216.56 >1471 4218 7569 10540 14093 16202 18993 21874) 1531 4285 7686 10652 14143 16209 19011 21920, 1546 4319 7620 10759 14277 16241 19162 21984 1579 4336 7704 107S9 14339 16347 19166 22034 ■1588 4371 7750 10797 14342 16420 19189 22038 f1637 4373 7779 10806 14417 16466 19289 220821 f1660 4376 7812 10817 14441 16470 19297 22111 11752 4464 7867 10829 14461 16604 19344 2212lj 1766 4503 7917 10904 14622 16652 19378 22165 •1961 4506 7966 10905 14535 16684 19421 22222 >2017 4536 8016 11021 14564 16718 19460 22255 >2060 4601 8178 11074 14605 16786 19508 2225» 2093 4652 8192 11255 14650 16900 1962S 22281' (2107 4657 8239 11269 14713 16902 19685 22295 •2132 4712 8248 11305 14729 16908 19696 22399 2133 4749 8282 11423 14791 17012 19718 22402 >2237 4786 8314 11505 14823 17034 19762 22429 >2256 4864 8330 11547 14878 17045 19833 22437 2290 4923 8341 11569 14928 17050 19642 22503 2348 4924 8432 11589 14944 17091 19906 22643 2412 4929 8510 11671 14956 17131 19980 22763 2586 4943 8548 11672 15040 17137 19994 22763 2593 4965 8701 11713 15042 17206 20080 22800 '2598 4977 8802 11731 15066 17261 20091 22808 12634 5074 8823 11760 15078 17352 20234 22853 2714 5184 8835 11779 15113 17369 20253 22894 2743 5200 8860 11884 15154 17426 20489 22901J 2750 6271 8934 11915 15174 17442 20497 22920 2783 5296 8986 11973 15197 17578 20562 22944 >2886 6376 9036 12100 16206 17659 20573 22957 2910 5418 9074 12194 16245 17760 20602 2297T 2919 5530 9084 12274 15259 17777 20637 22980 2070 6648 6116 12330 15330 17806 20699 22992

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6