EERSTE BLAD Het front gevormd. UIT DEN OMTREK DAMIAATJES >V0E1SSDAG 10 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG Nö. 13909 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORIMTBETAUNG f 3.571/* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wanneer deze zomer voorbij is, mag v/el de propaganda ook in de kiesvereenigingen onzer partij met vuriger élan dan tot nu toe worden begon nen. Het gaat dan tegen 't aan staand voorjaar met zijn hooge eischen aan ons Roomsch-staat- kundig leven. Geheel anders is tiu de strijd dan voorheen. In eigen marschcolonne moet man en vrouw dan staan aangetreden. En geestdrift moet laaien rondom on ze wapperende banieren Zonder ceestdrift verliezen onze colon- nen door desertie de randzónen. Uit eigen boezem moet het vuur opvlammen. Zoo er ooit een tijd was zulk een enthousiasme van geloof en moed waard, dan onze tijd. De Voorzienigheid zendt hare oordeelen over de wereld uit. Daar aan kan niet getwijfeld. Volkeren- leiding zonder Godserkenning baart ellende. De mensch, zwak, veranderlijk, wispelturig wezen, vermag, zonder Gods hulp, niets ter veredeling van den mensch. Onze tijd leert dat voldoende. Al lerlei massale krachten breken uit de verborgenheid der menschelijke diepten in ontredderde maatschap pijen naar buiten, als geleid door den zweep van den onzichtbaren Hunnen-koning, den geesel Gods. „Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons HeerIn zulke ver schrikkelijke dagen moeten wij, Roomsche Nederlanders, gevoelen, vat onze plicht is De beroemde pater Scerpoli riep reeds eeuwen geleden uit„Aan onzen oppersten Chef en glorieuzen triomphator Jesus-Christus, Zoon van Maria!" Het betrof toen ook een „geeste lijken strijd, voor den vrede der zielen!" Eenmaal, veel later dan heden, n dagen, die weer meer nabij den Anti-Christ staan dan onze tijden, cal de geschiedenisschrijver van ons getuigen „In die ernstige dagen der verschrikking, na den grooten °orlog, toen Benedictus de vijftien de de Stedehouder was van Chris tus vele keizers en koningen te gelijkertijd bannelingen waren onder de regeerjng van Wilhelmina, koningin der Nederlanden, eene der toen weinige nog in Gods gratie fegeerende vorsten, leefden er vele tro uwe Roomsch-katholieke christe nen in Haar gezegend land. Deze vormden een derde deel des volks. En terwijl de geloofsgenooten in andere landen om wille van want kelbare staatkundige begrippen zich in partijen splitsten of dreig den uiteen te gaan, bleven de Hol- 'andsche katholieken één als naar reeds oude gewoonte. En ziet, °°k tot hen kwam de lokstem der a,Hlc:re partijen Weest toch demo- Craat. Weg met conservatisme. Een aMere antithese moet komen de etUocratische. „Geen Christus, Marct En de modernste ®Senstanders, meest zielkundig "8elegden riepen „geen Chris- Haar Apollonius van Tyana jj,c5r de roomschen bleven éen Ij ^derland. Hooger inzicht deed 1 kelder zien. Zij gevoelden een °ge rol te mogen uitleven in le dagen voor de eere van Chris- fUS koning Hooger probeerde de golfslag van hun ééne roomsche "leven! Alle partijen stonden ge roerd en verbijsterd over die een heid De H. E. W. Bisschoppen, het Doorluchtig Episcopaat in Neder land dier dagen, bevalen den ge- loovigen de blijvende samenwer king met de andere christelijke staatkundige partijen aande coalitie En allen gehoorzaamden. En bleven één Het was in die dagen, dat de vrouwen in breede massa's voor het eerst zouden medestemmen Bij 't berekenend verstand der politieke mannen gold toen tevens de diepe mvloed van 't initiatief gevoels- en gemoedsleven der vrou wen. Te saam verbonden ééne heer- ij ke krac juist toen voor het eerst noo ig in gggchjedenis cUer landen. I)e voorzienigheid werkt eeuwig. l0cIl ^rgal)_ kelijke wereld steeds op tijd Men verhaalt nu dat het juist de vrou wen waren, die door hare eigen kracht met Gods hulp de christe lijke saamhoorigheid der standen wisten te doen behouden en de op- offeringen van de mannen en van zich zelveu wisten te verkrijgen om de eenheid in staatkundigen zin te kunnen bestendigen, waar door reeds zoo veel verkregen was voor 't geluk van kerk en staat en volk. En de algemeen e meening is, dat het vooral hieraan was toe te schrijven, dat dit volk zoo bevrijd bleef van de groote wereldrampen dier dagen en in betrekkelijk aardsch geluk kon blijven leven met tevens aldoor hooger geluks- inzichten in de transcendentie der toekomstige, onvergankelijke he- melsche wereld SCHOTEN. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. VELSEROORD. HAARLEMMERLÏEDE. ZANDVOORT. LISSE. Twee Raadsvoorstellen NOORDWIJK. NOORDWUK-AAN-ZEE. NOORDWIJK-BINNEN. VELSEN. ZAANDAM. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL 3.|5 BUREAUX» O Zoo moge eens de Roomsche histo rieschrijver in een groot standaard werk over de geschiedenis der 20ste ■eeuw verhalen. H. Tot directeur van Schoten's mannen koor „Inter Nos" is benoemd de heer G. J. Kalt, eveneens directeur van het Typografisch Mannenkoor te Haarlem. Koninginnedag. De collecte,giste ren ten bate van deze vereeniging gehou den, bracht ongeveer f 146 op en de bloempjes verkoop ongeveer 158. Door de politie alhier is aangehouden M. C., wonende te Amsterdam, die zich te Helder had schu'dlg gemaakt aan dief stal van geld en sieraden. Een gedeelte van het door hem gestolene werd nog op hem bevonden. Hij bekende het overige te Alkmaar te gelde te hebben gemaakt. Hij ia voor nader onderzoek ter beschik king van de politie te Helder gesteld. In den nacht van 7 op 8 dezer heeft mea getracht in te breken inern perceel aan het Oranjeplein alhier. De dief of dieven, die nc>g niet binnen waren gekomen, werden echter door het ontwaken van den bewoner gestoord. Er wordt niets vermist. Terug te bekomen bij: J. v.d. Zwan, Hoerenweg 55, een vulpenhouderVan Looy, Glipperweg 48, een hond. e es Geweerstr. 43, een grijs linnen autozen; W. Zwartkruis, Res Novaplein 6, een damestasehje met inhoud; P. Maaye, Res Novaplein 23, een honden halsband; J. O. Behage, Lindenlaan 23, een zwarte baret Voor het examen Engelse!i M. O. (A.) slaagde te 's-Gravenhage mej. M. P. M. Kraetzer, alhier. Centrale Bakkerij. Dezer dagen is alhier geopend een Centrale Bakkerij, 'door een aantal bakkerspatroons opge richt. Hot is een geheel nieuw opgetrokken gebouw, waarvan de oppervlakte is 24X 25 M2. Daar het een hoekperceel is, kan licht en lucht van alle zijden binnen treden. Bij het binnenkomen van fyet gebouw komt men eerst in een vestibule, en daar na in de bakkerij welke 5.30 M. hoog is, en waar 20 bakkersgezellen ruimte genoeg hebben om hun werk tegelijk te verrichten. Verder zijn daar de noodige moderne kneod-, meng- en wals-machines geplaatst, die door electrische kracht wor den gedreven, en zijn de fronten van 2 heetenluchi en 2 hoetwaterovena hier zichtbaar, welke van verglaasden steen gebouwd, met de fegelen vloer den indruk geven van een groot opgezet bedrijf. Vervolgens is er een afdeeling banket bakkerij met zeer ruime koele kelders, en voorzien van de nieuwste eloctrisch ge dreven machines. Vanuit het ruime kantoor, is het ge- heele bedrijf in de bakkerij te overzien. Achter de ovens, geheel apart van do bakkerij, is de stookplaats en de vuur monden van de ovens, en daarmee in verband is een brandstoffen bergplaats aangebracht. Het afleveringslokaal met granitovloe ren en toonbanken van hout graniet, is door middel van groote opschuiframen, verbonden met een lokaals/aar de brood wagens worden geladen, en waar de broodwagens kunnen worden opgeborgen, wanneer zij niet gebruikt worden. In het gebouw is ook aanwezig oen ruim schaftlokaal, kleedkamer, wasch- lolcaal enz.», alles met granietvloeren en de muren met witte tegels bezet, voor zien van waterleiding en eleetrisch licht. Boven de bakkerij Ls een zeer groote meelzolder met een reusachtige meng en zeefmachine, waardoor het meel ge zuiverd wordt van eventueel daarin voortkomende vezeltjes of draadjes van de meelzakken afkomstig; ook is hier een electrische lier om de zakken naar boven te hijschen. Boven do ovens is een droogzolder, met do bakkerij door ecu' li-t vereenden, waar de cake of scheepsbeschuit haar laatste bewerking ondergaat. Het geheel maakt een soliden, groot- schen indruk, en is gebouwd door de fir ma wed. P. v. Heijst, onder directie van den architect den heer J. 0. Oramer, en den bouwkundig opzichter K. Boon. De hestwaterovens zijn geleverd door den heer Bouwmau, de heetluchtovena door de firma de Boer, beide gevestigd te Rotterdam. De electrische installation voor bedrijf eln lioht, benevens gas- en waterleiding, zijn aangebracht door de firma Zijlmans, te Velseroord. Oranjevereeniging. De Oranjeveree niging alhier organiseert op Koningin nedag verschillende volksspelen, n.l. 'smor- gens n uur een grooten vliegerwedstrijd, des middags van 2 tot 5 uur spelen voor kinderen van 13 tot 16 jaar, terwijl daarna een optocht en wedstrijd met versierde rij wielen zal plaats hebben. Van een aanvaring. De Urk'er botter U. K. 112 was op 22 April van dit jaar op de Noordzee onder Noordwijk aange varen door den Vlaardinger motorb'otter V.L. 226. De schipper van de Urker-botter zegt daarbij 'n schade van 500 te heb ben opgeloopen. De twee schippers waren overeengekomen de zaak onderling te schikken, waarbij de Vlaardinger schipper 200 zou betalen. Nu weigert deze echter te betalen, waarvoor schipper G. K. van de U. K. 112 een vervolging tegen hem heeft ingesteld. Burgers en matrozen. De politiekrui- ser bij het toezicht op de visscherij „Zee hond" was een paar dagen hier binnen. Dat was best op te merken. Door een hoofdagent en twee agenten moest een ma troos worden opgebracht, die de orde had verstoord. Verscheidene andere Jantjes en ook burgers drongen zoo op, dat de politie van de gummistok moest gebruik maken. De matroos werd in arrest gesteld. In den nacht van Maandag op Dins dag ontstond er een vechtpartij tusschen burgers en matrozen. Daarbij was de be kende Jac. K. ook present. Deze had een matroos, zoo geslagen, dat hij bewusteloos bleef liggen. De matroos werd in café „Brittamiia" binnengedragen en daar weer bijgebracht. De politie maande Jac. K. aan door te gaan, maar toen K„ die onder den invloed van sterken drank verkeerde, het even la ter weer lastig maakte, heeft de politie hem opgeborgen. Bramen zoeken en de gevolgen. Een 14-jarigen jongen C. Gr. uit de Huygen- steaat was in het, duin aan het bramen zoeken. Spoedig werd hij achtervolgd door een jachtopziener en diens hond. De hoivf heeft den jongen aardig toegetakeld, hij beeft hem in beide armen en in den pols gebeten en toen de jongen zich alreeds op t strand bevond, had de bond hem nog in de beenen te pakiken. Dr. Rutten heeft den jongen moeten verbinden De vader van den jóngen heeft een aan- klaoht tegen den jachtopziener ingesteld. Zijn tasch vermist. Een reiziger, die met de Alkmaar Packet naar Velsen was gekomen, bemerkte op Wijikeroog pas dat hij zijn tasch vergeten had. Vlug ging hij naar de politie, die de IJmuider politie van de vermissing kennnis gaf. De politie alhier stelde een onderzoek in. De boot was hier al aangekomen en de reizigers afgestapt. De tasch was echter niet meer op de boot, zoodat de politie aanneemt dat deze verduisterd is gewor- den. Inbraak. In het kantoor dier firma den Breejer v. d. Bout, nabij huize Biijen- hoeve is ingebroken. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Voor het examen Handelswetenschappen M.O. slaagde te 's-Gravenlhage de heer F. van Popta, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het eva- men Engolsch M.O., A, de heer J- Sui ker, alhier. Muziekconcours. Heden, Woensdag heeft alhier 'het 16e Muziekconcours plaats vau den Hollandschen Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarevereenigingen. Gisteravond werd het geopend met een concert, den Bond welwillend aangeboden door de Harmoniekapel der Kon. Papier fabriek „De Eendracht" alhier, directeur de heer K. H. Kerkhof f te Haarlem. Het was een uitgezochte avond en hoe wel er juist heden hier in de plaats een concert was, waren toch zeer velen op het mooie terrein van Vclserduin aanwe zig. De Harmoniekapel gaf een zestal nummers, het eene al mooier dan het an dere, maar alle. subliem uitgevoerd. Daar- tuschen in zongen de Chr. Zangver. Hal leluja van IJmuklen en het Ned. Herv. Kerkelijk koor uit Beverwijk, beiden on der directie van den heer Kent te IJmut- d'en, vier nummers, die ook mooi klonken in de avondstilte. Het was dan ook een ge not om op dit mooie terrein zulk een uit voering bij te wonen, waarvoor ieder de Harmonrakapel en de beide zangkoren ze ker dankbaar zal zijn geweest.. Concert. Eindelijk heeft men ook Velseroord een.s bedacht met een volks- S*1106— *?et 'Herige fanfarakorps Soli Deo Gloria van Driehuis, dat de vorige vveek nog te IJmmiden concerteerde, gaf gisteravond een concert op het drukste punt van onze plaats, n.l. de Beurs, op het plat van de bovenzaal van het Friesche Koffiehuis. Geen wonder dat zeer velen dit gratis-concert hebben bijgewoond en het Driehuizer-corps dankbaar waren voor dezen avond. Openluchtmeeting. Door het Cen traal Drankweer-Comilé was Zaterdag avond een openluchtsamenkomst ge organiseerd Of) het landgoed „Velser- duin", welwillend door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden afge staan. Op het jumvangsuur waren het be stuur, de gprekers en de muziek pre sent. Er was echter maar heel weinig publiek, waarom liet bestuur besloot de meeting te verplaatsen naar het! land bij de Briniostraat. Spoedig was de toestemming van de autoriteiten verkregen en mocht men met de mu ziek door Velseroord naar het ter rein marcheeren. Dat lokte al mea- schen mee en natuurlijk ook de jeugd. Op het terrein aangekomen, gaf de muziek, bestaande uit leden van de Chr. Fanfarekorpsen „Looft den Heer" te Velsen en „Wilhelmina" te IJmui- den, eerst een nummertje. De voorzitter van het Comité, dc heer Rcitsma, opende daarna de mee ting en gaf het woord aan den heer W. C. F. Scheps, propagandist van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding, te 's Gravenhage, die tot onderwerp had „Hoe gaat het?" Spr. schetste in een kernachtige rede hoe het in de wereld gaat, hoe de drank overal aan te pas komt en wekte op om naar een betere samenleving te stre ven, zonder alcohol-leed. Tweede spreker was de heer M. A. Rein,olda, uit Haarlem, voorziletr van het Prov. Drankweer-Comité in N.- Holland, die sprak over „Ons Ide aal'. Spr. was pas een week in Wee- nen geweest en schetste de ellende der arbeiders- aldaar. Maar in de wij ken der georganiseerde arbeiders, al was er ellende, was deze toch niet zoo groot als in de wijk, waar uitslui tend "ongeorganiseerden woonden. Een Weensch medestrijder zeide, dat de alcohol daai- voor een groot deel schuld aan had. De georganiseerde arbeiders komen al meer tot het be sef dat bij hun strijd voor een betere samenleving óók behoort den strijd tegen den alcohol. Laatste spreker was de heer Jan Heiiig Jr„ bestuurder van het Dioce saan Kruisverband,, te Amsterdam, die da vraag „Is geheelonthouding 011- Katholiek ontkennend beantwoord de. Spr. wees op uitspraken van Paus Leo XIH, van Kardinaal Manning en andere R- K- geestelijken qn meende dat iedere Katholiek, die strijdt voor betere sociale toestanden, moet strij den tegen den alcohol. Een goed Ka tholiek is dus geheelonthouder en dan georganiseerd. De heer Reitsma dankte de spre kers, die den strijd tegen den alcohol van drie zijden belicht hadden, dankte vooral de muziek, onder directie van den heer D. Klut, die zooveel bijdroeg tot het welslagen der meeting, die op deze plaats nog aardig bezocht was geworden, door een aandachtig luisterend publiek. Een „kwast" met een „krop". Men meldt ons: Diusdogmiddig wande'dén een broeder en een pater gemoedelijk keuvelend door ons stille dorp, toen een kwasterig heer met een kropduivenborst onze wande laars van alle3 begon na te roepen, wat men ook in den taalschat van sommige dominé's tegenwooriig aantreft „De Paus van Rome moet weg met al z'n Ave Ma ria's. Weg met de Roomsche kranten en de processies." enz. De twee lachten eens, wat het heertje nog woester maak te. „Amerika zal de macht van Rome wel vernietigen," brulde hij nog op z'jn fiets achteromziende. Gelukkig dat we nu weten, waar 't gevaar vandaan komt. Een gewaarschuwd man, niet waar Naar ons verteld werd, was mijnheer verdwaald en doolt hij nu in de richting Meerenbers. Het Orand Hotel. Gistermorgen diende in de civiele zitting der Haar- lemseho Rechtbank een failli c ement aan vraag voor het Grand Hotel te Zand- voort. De zaak werd aangehouden tot 20 September. Huurcommissie. Door do huurcom- missie is reeds oen perceel aan de Haar lemmerstraat verhuurd. Thans zijn twee perceelen aange lagen in de Pas age nl. de nummers 12 en 14. Dat do com missie zoo krachtig optreedt, is een bui tenkansje voor hen, die naar een wo ning zoeken, hoe vel de hui eigenaar min der mot dien maatregel zak zijn ingeno men. Het geldt hier echter de uitvoe ring van eon wettelijke bepaling volgens besluit van den minister. Gemeenteraad. De Raad der ge meente zal tegen Vrijdag 12 Augustus ter openbare vergadering worden bijeen geroepen. Aangespoeld. Aan het strand te Zandvoort zijn aangespoeld 16 baddings gemerkt W.B.W. Za zijn door de strand vonderij geborgen. Aanbesteding. Voor de herstellings werken aan school A waren 6 biljetten ingeleverd. Van Deur,sen, Haarlem, voor N7180; Lubbew ,te Haarlem voor f6779; J. Water, te Zandvoort, voor f 6490; Breed en Berkhout te Zandvoort voor f 6148Nelissea te Haarlem, voor f 5670 en Gebroeders Dees, te Zandvoort voor f 4590. Het werk is aan de laagste inschrij vers, de Gebr. Does te Zandvoort ge gund. Feest. In de groote zaal van den E.K. Vo'kstond werd gisterrmmidd-j» on der leiding van het bestuur der Maria- vercenigingfeest gevierd door de leden der Ft. Anravoieeniging. Een groot aan- De raadsagenda voor do zitting van morgen bevat een tweetal voorstellen, waarover wel een hartig woordje mag worden gezegd. Het eerste is het voorstel tot verhoo ging der straatbelasting, waarin een zeer onsympathiek element is gelegen door de bepaling dat de bewoners van geasfal teerde straten honderd pro ent blasting meer zullen hebben te betalen dan de anderen. Iedereen zal daarvan de onbillijkheid gevoelen, die even bedenkt dat de be woners van die straten niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak van de asfal teering profiteeron. Geasfalteerde straten toch verhoogen de aantrekkelijkheid van de stad en van 't stad beeld cis zoodanig, maar beoogen niet allereerst de bevor dering van de belangen der winkeliers en overige bewoners van die straten. Het is zelfs voor ons zeer do vraag of iemand op goede gronden kan vol houden dat de asfalteering dor straten het deb et der winkel-aken aanmerkelijk zal verhoogen. We zouden dat eerst moe ten zien of men zou ons dat met cij fers uit andere steden moeten aantoo- nen. Maar als de aafalteering het debiet niet verhoogt, welke grondslag voor de hoogere belasting blijft er dan neg over? Het feit alleen dat de winkelier aan 'n mooie straat woont? En de bewoners dan van Florapark, Frederikspark, Kenaupark, Tevlerp'ein, Brouwers Iein, Dreef, Ken-ems:plein, Schotersingel, bewoners van huizen te genover gezellige drukke punten, bot Spaarne enz. enz. Waarom die niet la ten betalen voor het mooie uitzicht? Belachelijk Niet belachelijker als dat men in het algemeen hier het beginsel zou gaan huldigen, dat iedereen, die toevalliger wijs van een voordeeltje profiteert, daar extra voor moet betalen. Men zou dan ook hen, die tegenover het terrein der gemeentereiniging wonen daarvoor een vergoeding dienen te geven. Het beginsel dat in de voorgestelde belasting wordt vastgelegd, lijkt ons ver keerd. De raad dient dus die bepaling niet te aanvaarden. Als het niet anders zou gaan, dan zouden wij er in alle geval nóg meer voor gevoelen de straatbelasting over de heele linie dan maar met 105 procent inplaats van met 100 procent t9 verhoo gen en daarvan een deel voor asfaltee ring af te zonderen. Het gezonde be ginsel blijft dan tenminste ongerept. Het tweede voorstel is dit volgende: In behandeling komt in de raads zitting van Woensdagmiddag ook een voorstel van B. en W. tot het ver strekken van waarborg voor aflossing van hypotheek aan de Woningbouw" vereeniging „Huis ter Cleef". In duidelijk Ncderlandsch beteekent dit dat, bij aanneming van dit voor stel, de gemeente, die tot nu toe hy potheek verschafte aan de vereeirging „Huis ter Cleeff' op de woningen, die gebouwd worden aan de Klever laan, deze hypotheekverschaffing wenscht in te trekken en deze wil overdoen aan particuliere banken. Men leze het betreffende Raadsvoor stel. Het is de bedoeling, dat ook ten op zichte van andere bouw vereen igingen te doen, die gelden onder hypothe cair verband van de gemeente heb ben. Het is ons bekend, dat zeker niet aile bouwvereenigingen daarmede in genomen zijn en ons dunkt dat de Raad ook zeer zeker dit voorstel niet moet aannemen. Op de eerste plaats gedoogt dat) niet de continuïteit van een raads besluit. Slechts in hoogst zeldzame gev-allea mag liet voorkomen, dat de Raad te rugkomt op een eens genomen besluit De Raad is aan zijn prestige verplicht ejl van «ten raadsbe sluit bijna tot de onmogelijkheden behoort. Doet men liet toch, dan dient het geval hoogst ernstig te zijn. Wat nu zeker niet zoo is. Er is in dit geval een raadsbesluit, dat „Huis ter Cleeff" 15 jaren lang hypotheekgelden waarborgt door de gemeente ie verstrekken en al is dat raadsbesluit misschien nog niet om gezet in een schriftelijke overeenkomst tusschen partijen, het raadsbesluit is er en reeds gaf de gemeente een ge deelte der gelden. Dat besluit dient dus te worden gehandhaafd, indien de be/rokken ver eeniging niet con amore aan een ver andering meewerkt. En dit zal wel niet zoo zijn. Wat toch is het geval? De bestuur ders der vereeniging en de oprichters hebben het moeilijke en moeitevolle en lijdroovende werk op zich geno men een woningbouwverceniging te stichten en al de lasten, verbonden aan den bouw van huizen, op zich te nemen, voor een zeer groot deel gesterkt door de gedachte dat de ge meente zelf hypotheek zou verschaf fen. Het komt met te pas dat dc ge meente deze eenmaal gedane toezeg ging nu eenzijdig niet gestand doet. Dat sluit ook in dat mocht een vereeniging wel tot verandering bereid zijn de voorwaarden waaronder de nieuwe hypotheek aan de vereeniging wordt verleend, de vereeniging in geen enkel.opzicht mag benadeelen; dat zij er dus zeker niet slechter van wor den mag en dat dus zeer zeker op de vereeniging geen financieele lasten worden gelegd als gevolg van dit raadsbesluit. Maar als dit zoo is dan zal de in trekking van bovengenoemde raadsbe sluiten de gemeente eeu duit geld gaan kosten. Want, het bedrag der hypothecaire gelden door de gemeente aan de ver schillende vereenigingen verleend taxeenende op ongeveer twee en een half milboen' gutden en de provisiekos- ten stellende op 1 i/j procent, gaal de intrekking van deze raadsbesluiten de gemeente kosten een bedrag van rond f 37.000. F.n dit alleen nog maar waf de provisiekosten betreft. Er komen nog bij de taxatiekosten. W elk voordeel staat daar tegenover? Alleen dit: dat niet meer" de ge meente hypotheek verleent en dus voor de vereenigingen geld leent, maar dat ecu particuliere hypotheekbank die gelden verstrekt. Wel mag even de vraag onder het oog worden gezien of dit o.i. theore tisch voordeel f 37.000 waard is. Indien de raad eens begon dit voor stel niet aan te nemen en die f 37.000 te storten in het asfalteeringsfonds, dan zou daarmede een goed werk ge daan worden. Voor dat geld kan de verzwaring der straatbelasting met 100°/o voor bewoners aan geasfalteer de straten voorloopig twee jaren ach terwege blijven. Ter wille vau de goede trouw, ter wille van de continuïteit der raads voorstellen en ter wille van de kosten dient dit raadsvoorstel te worden ver worpen. tal kinderen beielen 12 jaar waren aan wezig. Zij werden op voor hen aange name wijze bezig gehouden met de ver tooning van 'n poppenkast, terwijl hen onder de vertooning versnaperingen wer den verstrekt. Zij hebben dan ook naar hartelust genoten! Cojecte. Zondag j.l. werd ten bate van de paro hia'e St. Vincentiu:-vereeni ging de jaarlijksche collecte onder alle H. Missen gehouden, voorafgegaan door een liefdadigheid predisatie van de i Wel Eerw. Heer v. _d. Eern, kapelaan in de parochie St. Victor te Noordwijkerhout. De coriocte bracht de niet onbelangrijke som van f 826op. Een mooi bewijs van Liases liefdadigheid. Schietwedstrijden voor dc jongens van het „St. Jeroens Patronaat. Zondag j.l. 's middags te vier uur had voor de jon gens van Patronaat klasse A, en asperan- tenafdeeling oen schietwedstrijd plaats op hun schietbaan (pijl en boog). Het was prijsschieten om het grootst aantal punten. Hiervoor waren twee prijzen uitgeloofd, le prijs verwierf Johnny Alkemade Gr., en de tweede prijs Votkert Vink. Op Zondag 14 Aug. is het prijsschieten voor groepen, te vormen naar den uitslag van 7 Aug., 21 Aug. hetzelfde als 14 Aug. Op Zondac 28 Aug. finalel De jongens nemen met animo aan het schietvermaak deel. Een volgenden uitslag zullen wij wederom vermelden. Dus jon- gens „houdt er den moed maar in." Voetbal. De uitslagen der Zondag door S. J. C. gespeelde wedstrijden zijn als volgtS. J. C. IIEendracht II 01. De wedstrijd S. J. G III tegen een club uit Roelofaarendsvee.n werd door S. J. C. gewonnen na verlenging met 2I. Norvicus speelde tegen Quick uit Katwijk en wist een gelijk spel te forcee- ren met Il. Norvicus 3 tegen Quick 3 werd 'hierna gewonnen door QuiclT met 3 —2. Door den stormachtigen wind stond het peil van het spel niet zeer hoog. Te a-Orave- hige slaagde voor het exa men Engelsch M.O., A., mej. C. K us, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor hel exa men Hoogduilsche taal L. O. de lieer J, Schuur, alhier. Fopierfabriek. Op 15 Augustus a.s. is het 25" jaar geleden, dat de Kon. Papier fabriek „De Eendracht" dr firma Van Gelder Zonen alhier in werking werd ge steld. DE LOONREGELING -AAN DE PA PIERFABRIEK. Dezer dagen zou de nieuwe conferentie tus schen de Directie der Papierfabriek en de besturen der vakorganisaties plaats gehad moeten hebben over de loonregeling aan de fabriek. Naar wij vurnemen is op verzoek van de directie deze conferentie voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Intusschen is wel het premiestelsel inge voerd en heeft de eerste uitbetaling reeds plaats gehad. Tot leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis aan -eon H.B.S. te 's-Gra- venhago is benoemd de heer E. n. Ame- ling, alhier. Voor het examen Handelswetenschap pen M.O. slaagde te 's-Gravenhage de heer. J. Tunge. alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1