feuilleton BinnenL Nieuws BUITENLAND Verkeerd inzicht. Onder Valsche Vlag VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1921 De Opperste Raad. duitschland en de opper- De toestand In Rusland. tiUtEKeOF. BÜITEHL. BERlOTOIÏ. EEN PROTEST VAN DEN PATRIARCH VAN JERUZALEM. EEN VERBROKEN VERLOVING. De staking in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. la,^en uur later was de balzaal ver- ®n- De heer des huizes had zich reeds dikbetrokken en zijn beide dochters, nig de laatste gasten nog een wei- lijksg®Praat hadden, gingen nu insge- *raP °P* 2e'de aar Constance, Wat zijt gij bleek ÏOr8de'nevrouw Ulmach met een be- „Voi\blik °P bet kleurlooze gelaat, fcbmia-h niets Wat zou mij sche el Voel' "'k denk, wij allen zullen Wicht KokV dat wij dezen avond onzen r haar t" ^edaan- Goeden nacht onstance -'arner aangekomen, scheen aan rust te Usschen geen behoefte morstede 0n °e'en- In plaats van hare nbeweeglijk aa2oeken. zat zij nog lang »aar buiten in Vhet. raam en keek Pe'nzend. striiH* jn donkeren nacht, om, o waarom en biddend. Waar- 200 ^eindig die'f" Met een bitteren zucht verborg zij het gloeiende gelaat in hare handen „Het is mijn plicht hem te vergeten., en ik kan niet," snikte zij. „Geef mij kracht, o mijn God, dezen hartstocht in mij te verstikken. Red mij, 0 red mij voor mijzelf Een geloovig, vertrouwvol gebed heeft een wonderbare kracht. Constan ce verhief zich een wijl later bedaard en getroost. „God heeft deze beproe ving over mij laten komen en Hij zal mij de kracht geven ze te dragen" pre velde zij. Met het vaste besluit te strij den, zich vrij te maken van deze zwak heid, sliep zij eindelijk in. Het rijtuig, dat den bezitter van Guruguh met zijn beide dames van het feest had teruggebracht, hield voor de deur stil. Marion betrad wankelend van overgroote vermoeienis, aan den arm harer gezelschapsjuffrouw het huis. Een „halt" uit den mond haars va ders, op bevelenden toon uitgesproken, deed haar midden in de vestibule ver schrikt stilstaan. „Ik wensch eenige woorden met u te spreken, juffrouw Wilhelmi." Aueusta keek verbaasd od en ont-, moette een blik, die zoo dreigend was dat zij onwillekeurig den arm van Ma rion vaster aan zich drukte. „Mijn doch ter kan bij het onderhoud tegenwoordig zijn," voegde Guthbridge, die hare be weging had bemerkt, met een korten spotlach er bij. „Kom meê, Marion. „Papa, het is al zoo laat. Zouden wij morgen „Neen" viel deze haar op scherpen toon in de rede „omdat het toch al zoo laat is, zullen vijf minuten wel geen ve - schil maken." Hij ging naar de bibliotheek. De bei de meisjes volgden. Marion vol an2Sl' Augusta met een gevoel van dofte on verschilligheid. Zou zij, zonder net te weten, den toorn van dezen hartstocn- telijken man hebben gaande gemaaKt r Waarschijnlijk wel. Nu, alles scheen haar te begeven, haar vertrouwen1 op haar macht, haar hoop op geluk, aiies wat was haar nu nog aan de gunst van den heer Guthbridge gelegenif „Welke geheimen heeft u met aen jongen Wallhagen Deze onbescheiden vraag kwam zoo onverwacht, dat Augusta voor eenige oogenblikken letterlijk niet in staat, was. te antwoorden. Haar dralen scheen in den heer des huizes een hevige drift te doen ontvlam men. Met een vloek liet hij zijn ijzeren vuist zoo hevig op de naast hem staan de tafel vallen, dat het daverde. „Papa, papa riep Marion bevende uit. „Zwijg," bulderde hij. „En u, waar om heeft u met dat jongmensch de zaal verlaten Wat hadt u hem te zeggen Augusta was een schrede achteruitge-' gaan. „Ik ik begrijp u niet. De hit te was zoo erg, dat ik behoefte had voor eenige oogenblikken een koelere plaats op te zoeken." „Dat is een leugen schreeuwde Cuthbridge, „ik heb u gadegeslagen ik weet, wat er ik van moet denken. Maar ik wil het van uwe eigen lippen hooren, al moest ik u de woorden uit de keel persen." Het bloed steeg Augusta heet in 't ge laat. Van hetgeen de heer Guthbridge haar bevend van woede toeriep, had zij slechts dien eenen zin verstaan „lk heb u gadeslagen." Waarom kon hij dat anders gedaan hebben dan omdat jaloe zie, wilde, krankzinnige jaloezie hem plaagde. Gedurende de laatste dagen had zij zijne soms lastige bewondering verdragen, neen, zelfs aangemoedigd, half uit ijdelheid, nog meer uit bereke ning, maar nooit was haar ook slechts voor een oogenblik de gedachte bij haar opgekomen dat deze afgeleefde man ernstige bedoelingen daarbij kon heb ben. Maar nu kon zij er niet meer aan twijfelen. Een bijna duivelachtige vreug de bezielde haar bij deze gewaarwor ding. Max Wallhagen had haar ver smaad en veracht hier bood zich haar een werktuig tot wraak aan. Als zij een maal in 't bezit was van de millioenen van den heer Guthbridge, kon zij zege pralen over dat hatelijk schepsel, dat haar de liefde van dien man ontroofd had I In een vorstelijk rijtuig wilde zij haar voorbijrijden door den glans van hare verschijning haar verblinden verne deren, vernielen. Indien het geluk haar was ontzegd, zou zij toch de macht be zitten, den smaad, haar heden aange daan, te vergelden. —„Mijnheer Gutbridge," zeidez ij met een geheel veranderde stem, „ik had ongelijk, u niet oogenblikkelijk de zaak te verklaren. Mijnheer Wallhagen is evenals ik, in Erzenbach geboren en op gevoed, en wij zijn oude kennissen." Ah prevelde Guthbridge haar vol verwachting aanziende. t „Dat is zoo, daaraan had ik niet ge dacht maar nu verder 1" „En niet alleen dat," ging zij met tei neergeslagen oogen voort, „maar hij beminde mij, en ik was jong en dwaas genoeg naar hem te luisteren. Wij ver' loofden ons dus. Maar spoedig daarna verscheurde ik den band, waarmede hij, gebruik makende van mijn onwetend heid, mij aan zich had willen verbinden. Nu weet u alles." De uitdrukking van het gele, rimpeli ge gelaat was in de laatste minuten ver- anderdin de zwarte oogen fonkelde nu, in plaats van toom, een mengsel van verontrusten twijfel en boosaardig ^boegen. „Alles? U heeft mij nog niet gezegd, waarom u juist hem ,den afgewezen bruidegom, tot begeleider koos .oen u wenschte de zaal te verlaten. Wel Wordt vervolgd.) Tweede Blad. Begrijpelijk is het, dat in den laatsten lijd meer en meer over den stemplicht geschreven wordt, waarbij velen rich te gen dit instituut verklaren. Ook wij deden dit enkele maanden ge leden. De r esultaten, met dit nieuwe beginsel in onze kieswet bereikt, zijn allesbe halve van dien aard, om er enthousiast voor te wezen. Ondanks den stemplicht, blijkt er bij elke stemming, dat vooral in onze groo- te steden duizenden en duizenden van de stembus wegblijven, terwijl de Over heid onmachtig lijkt, om tegen deze wets- vvertreders op te treden. Een wet, die niet gehandhaafd kan worden, dient zoo Bpoedig mogelijk te worden afgeschaft, want zij maakt het gezag belachelijk, wat in onze dagen meer dan ooit ernstige gevolgen kan hebben. Maar zoolang de wet bestaat, gaat het toch niet aan dat bladen die prijs stel len op het handhaven van hot wettig gezag, direct of indirect tot sabotage tegen deze wet aansporen. Zulks doet nu het A.-R. „Friesche Dagblad"'. In een polemiek met „Het Centrum" schrijft het Friesche orgaan: .„Indien er hier of daar is een a.r. vrouw, die niet slechts in Staatkundi gen zin het vrouwenkiesrecht afkeurt, maar ook meent, dat zij haar con sciëntie zou bezondigen tegen God, door tón de stemming deel te nemen, dan geven we „Het Centrum" de verzeke ring, dat zulk een vrouw, als goede calviniste, Gode meer zal gehoorzamen an do mensehen en om den stemplicht geen voet verzet." We hebben deze taal in de laatste wekeen herhaaldelijk kunnen lezen iD revolutionnairo bladen als „De Wapens Neder," „De Vrije Socialist" en andere, maar in een anti-revolutionnair dagblad hadden wij dit allerminst gezocht. Terecht zegt de „Iteab." er van, dat, nis men zich op dat standpunt stelt, men dan ook de daad moet billijken van onze dienstweigeraars, die meer ge hoorzaam zijn aan hun consciëntie dan aan de wetten des lands, zooals zij voor geven. Dan moet men ook den belastingbeta ler vrijstellen, die meent, dat hij zich zou bezondigen tegen God, door geld aan den Staat te betalen voor het on derhoud van leger en vloot. De Overheid is toch ook bij de anti- ïevolutionnairen de dienaresse Gods en moet als zoodanig gehoorzaamd en ge ëerbiedigd worden, tenzij zij door haar maatregelen uitdrukkelijk in strijd kwam met Gods woord. En dat dit hier het geval was, zal het A.-B.-blad toch moeilijk durven be weren. Door wat Let „Friesche Dagblad" thans dost, ondergraaft het orgaan het gezag van den Staat en opent het den weg voor allerlei revolutionnaire stroo- wingen. In afwachting. De correspondent van het „Hbl." te Parijs seinde gisteren: Zooals men wel verwachtte, heeft de commissie van.-, deskundigen Woensdag avond nog geen rapport kunnen uitbren gen, omdat nog geen overeenstemming ver kregen was; de Opperste Raad houdt van morgen dus geen zitting hetgeen niet zeg gen wil, dat er niet gepraat zal worden, ■want Lloyd George heeft Briand al tot zijn braekfast uilgenoodig-d. Men hoopt van middag om vijf uur, als men van het dejeuner op Rambouillet terugkomt, het rapport gereed te vinden, zonder daarvan nog al le zeker te zijn. De commissie is bezig het industriegebied in tal van kleine economische eenheidjes uiteen te knippen om dan le bepalen naar welken kant die zouden kunnen gaan. Volgens Fransche berichlen toont daarbij de Engelsche des kundige sir Cecil Hurst zich het minst handelbaar en men begint hier wat terug 'e komen van het overdreven optimisme, Cr> te begrijpen, dat, indien het industrie- Kebied dan al deelbaar verklaard wordt, het slechts een zeer gering gedeelte zal dat aan Polen zal komen. Men voorziet, dat het vandaag feitelijk de dag van den grooten strijd tusschen de premiers worden zai, die over den uitslag der conferentie zal beslissen en aangezien de bijeenkomst pas om vijf uur begint, kan het laat worden eer er een beslissing komt, als die al komt. Intusschen duurt in Opper Silezië de spanning van afwachten voort. Men weet, dat te Parijs het plan bestond om, wanneer men tot overeenstemming omtrent de grenslijn gekomen zou zijn, die lijn voor- loopig geheim te houden om tijd te hebben voor de noodige groepeeringen van troe pen, teneinde tegen eventueele gewapende reacties van de zijde der bevolking te waken. Er zijn er echter, die het bezwaar lijk achten om, wanneer inderdaad een maal een grens vastgesteld is, de onze kerheid nog langer te laten voortduren en die grens nog eenigen tijd geheim te hou den. Daarom is het denkbeeld geopperd, dat de Opperste Raad, wanneer men het eenmaal eens geworden is, de redactie van de overeenkomst aan de commissie van deskundigen zou overlaten en uiteen zou gaan. Het definitieve document zou dan geteekend kunnen worden op een nieuwe conferentie, zoo spoedig mogelijk te hou den, en waar men zich bepalen zou tot ratificeeren en publiceeren. Omtrent een en ander is eobter nog geen nesluit ge nomen. Het rapport der deskundigen. Havas meldde nader: De geallieerde commissarissen in Opper- Silezië en de deskundigen hebben hun rap port opgesteld, dat aan het secretariaat der conferentie is overhandigd. De deskundi gen hebben vastgesteld, welke agglomera ties in het industriegebied onverdeelbaar zijn en een niet te scheiden eenheid vor men. De „industriecle driehoek" is aldus in een aantal deelen verdeeld, en de Op perste Raad zal nu daarlusschcn de grens moeten vaststellen. Lloyd George, Curzon, Briand en Lnu- cheur hebben vanmorgen een paar uren geconfereerd, maar het onderhoud schijnt nog niet tot een resultaat te hebben geleid. De Engelschen schijnen geen concessies Ie willen doen en houden vast aan de z.g. Marinislinie, die op enkele „verbeteringen" na dezelfde is als de linie in het plan- Percival-de Marinis, en de Franschen ach ten deze linie voor Polen onvoldoende. Zoo stonden de zaken toen de Engelsche en Fransche vertegenwoordigers uiteen gingen. (Havas voegt hier ten slotte aan toe, dat men nog niet pessimistisch behoeft te zijn, zulke crises zijn ook voorgekomen bij vroegere besprekingen, waarbij men ten slotte toch tot overeenstemming kwam.) Zie verder Telegrammen. SILEZISCIIE QUAESTIE. De correspondent van het „Journal" fé Berlijn heeft, naar een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt, een onderhoud gehad met Wirth, die o.a. verklaarde, dat men, in ge val van een teleurstellende beslissing in zake O.-S., een vernietigenden terugslag in Duitschland kon verwachten. Vervol gens protesteerde hij krachtig tegen de be schuldiging in de quaestie der versterkin gen gepoogd te hebben een wig te drijven tusschen Frankrijk en Engeland: het be lang van Duitschland ligt immers in een politiek van vrede. Ten slotte herhaalde bij de verzekering, dat de Duitsche regeering besloten is de aanvaarde verplichtingen na te komen. HET INTERNATIONALE HOF VAN JUSTITIE. De correspondent van de „Moming- post" te Christian» meldt, dot de Noor- sche leden van het Haagsche Hof van Justitie alis candidaten voor het pernut nente Hof van Internationale Justitie hebben gesteld: de Noorsche Beichmann en Hansson; den Zwee rechter von Würtenberg en den Deen- schen rechter Nyhohm. DE WASHINGTONSCHE CONFERENTIE Reuter verneemt ten aanzien van oe conferentie te Washington, dat men in Britsche officieele kringen van meening is, dat de afwezigheid uit Londen van twee voorname ministers alleen gerecht vaardigd zou zijn, indien eenige waarborg werd verschaft, dat de conferentie prac- tisohe vraagstukken zou behandelen. Hars, de Japansche premier, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij het Japansche volk verzoekt een kalme en waardige houding aan te nemen in ver band met de conferentie te Washington en het aanraadt de ontwikkeling der din gen zeer waakzaam te volgen, maar zich van chauvinisme le onthouden. De pre mier herhaalt Japan's verlangen om Si berië zoo spoedig mogelijk te verlaten, doch verklaart dat het wordt belemmerd in zijn plannen door de snelle verande ringen in den toestand in Siberië. Japan heeft, aldus voegt ce premier hieraan toe, geen territoriale ambities ten aan zien van Siberië. De „Chicago Tribune" meldt, dat be kend is geworden, dat Groot-Brittannië een preliminaire conferentie had voorge steld, met de bedoeling het met de Ver- eenigde Staten en Japan eens te worden betreffende een substituut voor het En- gelsch-Jnpansch verdrag, doch dat de Vereensgde Staten weigerden op bet voor stel in te gaan, omdat zij vreesden, dat mislukking van de ontwapeningsconfe rentie daarvan het gevolg zou zijn. CORRUPTIE TIJDENS DEN OORLOG? Het Weensohe weekblad „Börse" pu bliceert scusationeeJe onthullingen over gevallen van corruptie in het Pruisische ministerie van oorlog en andere Pruisi sche regeeringsbureaux gedurende den oorlog. Deze onthullingen zijn samenge vat in een rapport, dat de geweien Oos- tenrijksehe ritmeester Lusztig, indertijd j vertegenwoordiger van het Oostenrijksch- Hongaarsche ministerie van oorlog, en die gedurende den oorlog in een corrup tie-proces gewikkeld was, tijdens den loop van dit proces aan de Weensche recht bank heeft overhandigd. In dit rapport voert hij tot zijn verontschuldiging aan, dat hij in opdracht en met goedkeuring van zijn superieuren in vele gevallen hooggeplaatste ambtenaren en officieren van het Pruisische ministerie van oorlog met groote sommen gelds heeft omge kocht, ten einde den uitvoer van verschil lende artikelen en groote hoeveelheden materiaal naar Oostenrijk mogelijk te ma ken. Het moet hem op deze wijze gelakt zijn, goederen en oorlogsmateriaal ter waarde van meer <fan 3% milliard naar Oostenrijk te vervoeren. Er zou vaak met valsohe documenten zijn gewerkt. De on- afhartkelijk-sociaüstische partij in Duitsoh land heeft zich van dit materiaal mees ter gemaakt en is voornemens een onder zoek van het gebeurde te eisdhen. Lusz tig heeft zich na de omwenteling te Ber lijn gevestigd, waar hij als commercieel vertegenwoordiger van Tsjecho-Slowakije zich in korten ti:d een reusachtig vermo gen heeft weten te versohaffen. Wij geven dat bericht van het Ween sche weekblad met alle voorbehoud weer. De hongersnood. De berichten van leden der hulpcom missies in Rusland melden, dat groote borden mannen, vrouwen en kinderen in de richting van Polen strooinen en groot gevaar veroorzaken voor de verspreiding van besmettelijke ziekten. Het kamp van Baranowice is toegerust voor de behande ling van vierduizend vluchtelingen per week. Het had de laatste dagen echter 24000 personen te behandelen, waardoor de hulpdienst werd gedesorganiseerd; groote groepen moesten doorgelaten wor den voor zij ontsmet waren. Pinsk in vlammen opgegaanf Door een reusachtigen brand werd de stad Pinsk in Wolhynie, die ongeveer 60.000 inwoners telt, bijna geheel in de asch gelegd. De toestand der bevolking is vreeselijk. Honderden families kampeeren in het open veld. Aan alle kanten wooden boschbranden. De hulpactie. Blijkens een draadloos N. T. A.-bericht uit Stockholm, heeft de Zweed.sche regee ring aan het Zweedsche Roode Kruis ver zocht de Zweedsche hulpverleening in Rus land te beheeren. Uit een verklaring van den eersten minister blijkt, dat de Zweed sche hulp voornamelijk zal beslaan in sa nitaire hulp. DE INKOMSTEN DER ENGELSCHE KROON. Bij een bespreking in het Lagerhuis van een wetsontwerp, strekkende tot venkoop van een bepaald eigendom der Kroon tot dekking van een tekort in de inkomsten der Kroon, deed Chamberlain de belang, wekkende openbaring, dat er een toene mend tekort was op de bcgrooting van het Koninklijk Huis, hetwelk' het vorig jaar 45.000 pond sterling had bedragen en dit jaar waarschijnlijk nog grooter zou zijn en dat in weerwil van de strengste zuinig heid, die de koning betracht. De koning had het tekort gedekt uit zijn particuliere middelen en geweigerd, het voorstel der regeering aan te nemen de bijdrage van den staaf te verhoogen, op grond van de overweging, dat 's londs financiën in slech ten toestand verkeerden. De koning was bereid geweest, een aanzienlijke vereen voudiging te doen plaats Hebben in de nraal der ceremoniën, die uit traditie den Britschen troon omhult, doch de regeering bad den koning geadviseerd, dc uit ouden tijd stammende waardigheid der Kroon in stand te houden. De koning was van plan, een commissie in te stellen om de uitgaven van de koninklijke huishouding na te gaan, en als voorzitter van deze commissie een voornaam ambtenaar van bet ministe rie van Financiën te benoemen. HET ANTWOORD VAN SINN FEIN. Reuter seint uit Londen, dat het ant woord van Sinn Fein op de vredj?^°r" stellen aan Chamberlain is overhandigd. Uit Rome meldt men aan de „Westmin ster Gazette", dat de patriarch va11-!?/" zalem, mgr. Barlazzina, een herderlijk brief heeft gepubliceerd, waarin hij ertegen protesteert, dat Brittannië de openbaar- maknig verbiedt van een réde van oren paus tegen liet Zionisme. Het schrijven geeft de rede voor de Katholieken ia Pa lestina weer. MINACHTING VOOR PASPOORTEN. Tengevolge van een opruimrage van een hutjongen zijn aan boord van het Fransche stoomschip „Savoie" niet minder dan 145 paspoorten van passagiers in zee terecht gekomen. De assistent-administrateur, die bezig was niet het in orde brengen van het scheepsmanifest, had zich voor een half uur uit zijn hut verwijderd om zich wat te verpoozen aan dek en in dien tijd heeft de hutjongen, die de hut wat rommelig vond, met al te groote opgeruimdheid wat opgeruimd en meteen de paspoorten, die in zijn oog scheurpapier waren, uit de patrijspoort in zee gegooid. Den betrekken passagiers werd bij hun aankomst te New-York toegestaan, aan land te gaan in afwachting van de verkrij ging van nieuwe identificatiepapieren. Mrs. Bertha Archibald, de vroegere miss Macfadden, een rijke Engelsche weduwe, die reeds verscheidene jaren in New-York woont maakt békend dat haar verloving met prins Louis de Bourbon, den 21-jari- gen zoon van den laatst-regeerenden her tog van Parma, een broer van de ex-kei zerin van Oostenrijk, verbroken is. den Haag. Naar men van patroonszijde aan 't Vad." mededeelt, zijn in Hotel Central elf stakers teruggenomen en in restau rant Bosch acht. Zij hebben onder de oude voorwaarden den arbeid hervat. De chefs van het Hotel-Restau rant Central hebben aan het bestuur van de 's-Gravenhaagsche Vereeniging voor Gezondheidskolonie3 f 500 afgedra gen, zijnde de ontvangen emolumenten. Woensdagavond zijn een honderdtal stakende kellnors door de stad getrok ken,, waarbij zij langs de voornaamste eafó's gingen. Er deden zich geon on geregeldheden voor. In Amsterdam Heden, Vrijdag, zal te Amsterdam een gecombineerde boofdbestuursvergadering j worden gehouden van den modernen en den B- Personeelsbond. Het persbureau V. D. meldt: Wij hebben, in verband met de thans roods veertien dagen durende staking in het café- en restaurantbedrijf, een onderzoek ingesteld naar den invloed, welke dit conflict heeft op hot vreem delingenverkeer in ons land. Te bevoegder plaatse vernamen wij, dat het aantal vreemdelingen, hetwelk op het oogenblik voor hun genoegen in ons land vertoeft, gering is. De meeste buitenlanders, in ons land verblijvende, moeten bier zijn voor hun zaken. Zij vertoeven dan ook in den regel slechts enkele dagen, hoogstens eenige weken, in Nederland. Dit geringe vreemdelingenverkeer wordt niet in de eerste plaats aan de huidige staking toegeschreven, doch ook aan het feit, dat de tarieven in de Hollandsche hotels z o buitengewoon hoog zijn. Dit schrikt alle vreemdelingen, die an ders geneigd zouden zijn een bezoek aan Nederland te brangen, in niet ge ringe mate af. Ook in de Hoofdstad beginnen zich toekeren te verloonen dit de stiking aan het verloopea is. In Ameriean-botel zijn een 2;-tal kell- ners aan het werk gegaan. Men ziet aldaar het terras weder door bezoekers ingenomen en hetzelfde doet zich voor bij andere inrichtingen, o. a. in „Het Gouden Hoofd" en de Poort van Weesp, in de Surphatistraal Naar schatting staakt van de ongeveer 1800 Amster- damsche kellners nog ongeveer één derde. Naar aanleiding van het gerucht dat enkele leden van „Horeeaf," afd. Am sterdam zich in verbinding zouden heb ben gesteld met mr. Asscher, ten einde middelen te zoeken om los te komen van hot contractueel vcban 1 ir.ei „Hore eaf,," waarbij ieder lid, dit tijdens bet conflict met zijn personeel zon gaan on derhandelen,, een boete verbeurt van f 2000 per dag, bericht het bestuur der afdeeling Amsterdam van Horeoaf" ons, dat geen harer leden zich aan ver breking van de solidariteit heeft schul dig gemaakt, 't geen kan blijken uit een verklaring, door alle Amsterdamsehe le den van .„Horecaf" onderteekend, welk stuk vcor belangstellenden op het secre tariaat ter inzage ligt. De nood in Rusland. Dinsdag had op uitnood igiug van bet N.V.V. te Am sterdam, een vergadering plaats van de verschillende vakcentrales, ter bespreking van de vraag, of het mogelijk zou zijn een gemeenschappelijke steunbeweging te or ganiseren, ten behoeve van de Russische bevolking, die door den hongersnood wordt bedreigd. Op deze bijeenkomst wa ren, behalve het N.V.V., afgevaardigden aanwezig van het Christelijk Nationaal Vakverbond, het Algemeen Nederlandsch Vakverbond en het Nationaal Arbeids-se- cretariaat. Het R.K.-Vakbureau was door een andere vergadering verhinderd aanwezig te zijn. Nadat voorloopige be sprekingen waren gevoerd, werd besloten, dat de vakcentrales de onderwerpelijke aangelegenheid nader in eigen kring onder het oog zullen zien, waarna binnenkort een nieuwe vergadering zal worden gehouden. Scheuring in het Leger des Heils. Onlangs maakten we reeds met enkele woorden melding van een scheuring in 't Leger des Heils, die op 't punt stond voltrokken te worden. Thans heeft deze scheuring haar beslag gekregen. Een 25-tal officieren en plaatselijke officieren van het Leger des Heils hebben zich van de organisatie afgescheiden. Een schisma dus. Onder die „scheurmakers" bevindt zich ook de voormalige maat schappelijke secretaris, brigadier G. Mastc, onder wiens leiding, volgens mededeeling in het ergaan van liet Leger des Heils zelve, het maatschappelijk werk belangrijk vooruitging en in omvang toenam en die buitendien het geheele reclasseeringswerk van het Leger des Heils op touw zette en organiseerde. Bij genoemden hoofdoffi cier hebben zich onder meer aangesloten: de direclrice van het Tehuis voor vrouwen en kinderen te Amsterdam; de bevelvoe rende officier van het barmhartigheids- werk te Amsterdam; de verantwoordelijke officier voor den reclasseeringsarbeid in 1 Nederland; de officier, die het reclassee ringswerk in de Rijkswerkinrichtingen le Veenhuizen leidde; de direclrice der maatschappelijke inrichtingen te Den Haag; de secretarissen der reclasseerings- afdeelingen te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage benevens een aantal sub alterne officieren. De grieven zijn vele en de hoofdleiders van het Leger des Heils wilden geen enkele verandering aanbrengen, waarom men tol uittreding heeft besloten. De nieuwe organisatie heet: Het Neder- Iandsche Leger des Heils, en zal zich toe leggen op juist denzelfden arbeid als nu door het tegenwoordig Leger des Heils als doel wordt aangegeven, doch waarbij angstvallig zal gewaakt worden voor de handhaving der navolgende beginselen: I. Een op democratiseren grondslag gevestigd bestuur. II. Ruim toezicht op het beheer door neutrale buitenstaanders. III. Het doel immer overheerschend te doen zijn. Organisatie, methoden, aan te wenden middelen enz. zullen slechts waar de hebben en gehandhaafd Mijven zoolang het doel „Verheffing van het menschdom en redding der dieps [gevallenen" daardoor kan bereikt worden. De Minister ven Landbouw. De Mi nister van L., N. en H., heeft zich he den voor den tijd van veertien dagen met verlof naar 'i buitenland begeven. Nijverheidsraad. Naar wij vernemen zal in een vergadering van don Nijrer- heidsraad, welke in de eerste dagen van September zal worden gehouden, mr. Everwijn, die 7 September als gezant naar Amerika vertrekt, het voorzitter schap van dien raad overdragen aan den oud-Minister van L., N. en H.„ dr. F. E. Posthuma. Reizigers uit het Oosten over Olden zaal. Men meldt aan de „N. R Ot." uit Oldenzaal, dat bet in de bedoeling ligt van 15 dezer af het geheele reizig ersverkeer van personen, komende uit Oost-Europa, Hongarije, Oostenrijk en Duitschland beoosten de Oder, te leiden over Oldenzaal. Dit in verband met de besmetverklaring van deze streken met vlektyphus. Aan het station te Olden zaal zal vanwege de regeering voor die reizigers een geneeskundig onderzoek verplicht worden gesteld, alvorens toe lating tot Nederland zal worden toe gestaan. Bewijs van Nederlanderschap. Met ingang van 8 Augustus is het den burge meesters van Limburg verboden bewij zen van Nederlanderschap af te geven aan Nederlanders, die hun vaste woon plaats buiten Limburg hebben. Eerste congres in het gebouw van de Jaarbeurs te Utrecht. Het congres voor Sociale Verzekering, onder eere voorzitterschap van minister Aalberse, bijeengeroepen door de Vereeniging van Raden van Arbeid, voorzitter mr. W. H. U. Werker, zal op 11 en 12 Octo ber a.s. in het nieuwe gebouw van de Jaarbeurs, dat in September a.s. fees telijk wordt geopend, gehouden worden. Journalistiek. Naar wij vernemen zul len de weekbladen ,.l>e Loods" en „De Nationale' met 7 September ophouden te verschijnen; hel derde vrijzinnige week blad „De Vaderlander" is, zooals bekend, eenige weken geleden reeds opgeheven. In de plaats van deze tijdschriften komt een nieuw weekblad „de Vrijheid", onder lei ding van mr. J. J. van Bolhuis te 's-Gra venhage. Het zal een vrijzinnig karakter dragen. De ontwapeningsconferentie. Op de vraag van den heer Van Ravesteijn betref fende een uitnoodiging van den President der Vereenigde Staten aan de Nederland- sche Regeering let bijwoning van een con ferentie ter bespreking van de ontwapening en de quaestie betreffende het Verre Oos ten, heeft de Minister van BuitenUndsche Zaken het volgende geantwoord: Blijkens een mededeeling van het Staals- deparlement heeft de President der Yer« eenigde Staten zich gewend tot de groep der voornaamste Geallieerde en Geasso cieerde Mogendheden, L w. Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië en Japan, ten einde zich er van te vergewissen of het haar aan genaam zou zijn deel te nemen aan een eventueel te Washington bijeen te roepen conferentie, waarop de ontwapening en de problemen betreffende het Verre Oosten zouden worden besproken. Ingeval dit voorstel aannemelijk werd bevonden, zouden formeele uifcnoodigingen voor de conferentie worden uitgezonden. Het is den Minister niet bekend of tol dit laatste reeds is overgegaan. Overigens is de aandacht der Regeering, met het oog op de positie van Nederland als Aziatisch» M>-gendheid, op deze aangelegenheid ge vestigd. DE „.ALGEMEENE." De reehter-commissaris over de Al geintene Maatschappij van Levensverze kering en Lij Lento te Amsterdam heeft thans, gehoord de commissie van bijstand, een circulaire aan de polishouders der maatschappij gericht, waaraan wij ont- leenen Wat de toekomst betreft, de moest gewensehte oplossing voor de gezamen lijke polishouders zal, naar het oordeel van den reehter-commissaris, z-jn dat de premiën op de lopende polissen doorbe taald worden en de po 1 ishouders veras— kerd blijven,, hetzij bij da „Algemeene," hetzij bij een nieuwe maatschappij, dia het bedrijf der „Algemeene" voortzot. hetzij bij bestaande maatschappijen- dia de portefeuille der „.Algemeene" of da portefeuille betreffende een bepaald 1—d overnemen in alle drie gev Jlon onder de noodige waarborgen. (In een noot wordt dienaangaande ver meld, dat de Nederlandsch-Indirc' Le vensverzekering- en Lijfrente-M pij zich ingeval van voldoen. j .r- bet&Hng van premie reeds principieel "bereid hoeft verklaard, de Indvcho po» lishouderB geheel zal ziin geregeld). Krachtens art. 23 dar wet van 29 April j.l zal de reehter-commissaris aan de rechtbank voordragen, dat het ge leden verlies zal worden ged-agen door do voor 1 Januari 1921 betaalde of verval! en premiën en d-t de polishou- ders voor het tijdperk na 81 Docembir 1920, waarin zij met premiebetaling zul- Ilen zijn doorgegaan, niet ia dit verlies zullen deelen en zullen ontvangen de volle tegenwaarde. Ook de commissie vaa bijstand zal in dien «in haar advies aan de rechtbank uitbrengen. Voor de premiën, welke de polishouders zullen doorbetalen, zullen zij, aldus de circu laire in vergelijking met wat zij daar voor bij andere maatschappijen zullen kunnen ontvangen, een betrekkelijk hoo- ge uitkeering kunnen krjjgen, omdat bij berekening van die uitkeering wel met ^administratie- en incasso-kosten, doch niet met kosten van acquisitie en genees» neeskundig onderzoek behoeft rekening te worden gehouden. Indien het getal der palishouders, die met premiebetaling wenschen door te gaan, niet zoo groot mocht zijn als in het belang der gezamenlijke polishou- ders gewanscht ia, bestaat de mogelijk heid., dat de rechtbank zal beslissen, dat alle verdere premiebetaling wordt gestaakt en premievrije polissen worden uitgereikt, of dadelijk of zoo spoedig mogelijk de aanwezige bezitting, na te gelde gemaakt te zijn, onder de be staande polishouders worden verdeeld Ook voor die gevallen, zal de rechter commissaris aan de rechtbank voordra gen, dat zij, die met premiebetaling zija doorgegaan, voor die doorbetaalde pre miën door de rechtbank in een bevoor rechte positie warden geplaatst. De com missie van bijstand zal deze voordracht steunen. Alle polishouders, zinder onderscheid van nationaliteit, zullen op strikt ga lg ken voet behandeld worden, voor zoo ver niet een wettelijke regeling in een bepaald land, waarbij deponeering dor premiereserve is voorgeschreven, zulks onmogelijk maakt. VRIJ NAAR HET DU1TSCU. TWEEDE DEEL. Ben oogen-blrk van overpeêrang had Augusta doen inzien, dat het gevaarlijk zou zijn hare verloving en de ophef fing daarvan nu te verbergen zij was derhalve besloten tot zekeren graad op recht te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5