M Eerste Blad. Landh. ee Visscherij Indrukken van den dag. Muit Stadsnieuws Kunst en Kennis. UIT DEN OMTREK DAMIAATJES ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13912 FPER WEEKf 0.25 RA:iCa PES POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING NO. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Wegens den feestdag van Maria Hemelvaart, verschijnt deze cou rant a.s, Maandag 15 Augustus NIET. Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Dl'. VROUW !N HET OPENBARE LEVEN. Sa'" AGENDA 14 AUGUSTUS AGENDA 16 AUGUSTUS Personalia. Koninginnedag. Mgr. Wijtenburg. R. K. V. V. „Het Westen". Ledenconeert Iiaarlemsche Orkestvereenigiiig. VELSEROORD. LANGS DEN WEG. SANTPOORT. BEVERWIJK. ZANDVOORT. liet recht op de straat HEEMSTEDE. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHA PPEN PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUX: 207. hi verschillende landen is men den laat- slen tijd bezig te overwegen of ook vrou wen tot het ambt van rechter, burgemees ter, wethouder, parlementslid moeten en mogen worden toegelaten. Ten opzichte van besturende colleges van stad en land is de vraag in zeer veel landen reeds be vestigend beantwoord en is zich ten deze een practijk aan het vormen. Ten aanzien van andere functies als die van Minister, rechter, burgemeester en dergelijke aarzelt men nog meerendeels. In Duitschland is de laatste vraag in een Radium van eindonderzoek gekomen, ^an den Rijksdag is een ontwerp betref- de toelating van de vrouw als schepen en jurylid voorgelegd. Gelijk reeds 's medegedeeld, heeft de Rijksraad zich €8en deze toelating verklaard. Dit besluit w°rdt aldus gemotiveerd: ^e. Krachtens haar psychische gesteld- ls de vrouw in veel grootere male dan pen'en'1 ffevoelsinvloeden onderwor- jj n daardoor in de objectieve vaststel de n 'M'oordeeïing der feiten bemoeilijkt. ^rachtens haar physieke gesteld zaam en soms in het geheel niet de op lossing kan vinden. De vrouw zou in zulke gevallen dikwijls veel beter en veel vlugger slagen langs den weg van intuïtie; haar ge voel zou op 't onverwachtst het juiste woord talen spreken. Daarvan nu heeft de practijk ons geen bewijzen gegeven. Wel van liet tegendeel, u.tn. het telkens afdwalen in onderdeden, het gewidit hechten aan kleinigheden, waarhij de hoofdlijnen uit het oog worden verloren. Voor deze eoht vrouwelijke, maar in casu ongewenschte eigenschappen, heeft menig raadsdebat ons gewaarschuwd. Nogmaals, de practijk is te kort voor een juist en billijk oordeel. Maar het optreden van de vrouw in besturende colleges en verantwoordelijke openbare betrekkingen is van te groot algemeen belang, dan dat aan het verschijnsel zelf niet de volle aandacht zou worden gewijd. Daarom lijken bovenstaande opmerkin gen van den Duitschen Rijksraad de over weging waard, althans in zooverre zij tegen een uitbreiding van openbare functies, door de vrouw te bezetten, waarschuwen, zoolang van haar optreden op het pu blieke terrein, dat zij reeds betreden heeft, geen betere resultaten zijn verkregen. heid beid dat heid ren, VO n,, Tl! ÏVCC* geren gpjf 's *1® vrouw dikwijls in een toestand ZIJ PhysieU minder kan presteeren en piikkelbaarder is; dan is zij in het bijzon dei aan gevoelsinvloeden onderworpen. Deze bezwaren worden, door aan een vrouwelijke schepen of jurylid de bevoegd- nni een benoeming te weige- '-oltelijk ondervangen, om- dikwijls uit schaamtege- ervoor niet uit zal komen, 'i om van het recht tot wei- 'K fe maken. Daarbij komt nog de vrouw zich meermalen haar toe- il-nd niet bewust zal zijn. Maar afgezien van deze bijzondere toestanden, is de viouw dikwijls lichamelijk niet tegen de Cischen van langdurige rechtzittingen, Ti aarmede dikwijls dagen en weken heen- taan, opgewassen. 3o. De vrouw staat bij den man dik- v.Hs ten achter in vermogen om een he il uit te nemen en in kracht om energiek dooi te tasten. Dit houdt het gevaar in, dat de strafrechtspraak verweekelijkt, wat iuist in deze tijden, waar de criminaliteit too gestegen is, en aan de wetten weer haar verloren eerbied moet worden teruggege ven, zeer bedenkelijk is. De man heeft overwegend er een afkeer an om door vrouwelijke rechters gevon nist te worden, en zich aan haar oordeel te onderwerpen. Hieruit dreigt een gevaar, dat in geval de vrouw toegelaten wordt, dc eerbied en het aanzien voor het gerecht zullen dalen. Verder vreest de Rijksraad, dat de keuze der vrouwen op groote moeilijkheden zal ïtuiten, omdat juist de goede huisvrouw en aioeder en zij, die een beroep uitoefenen, ie' meest van haar recht 0111 te weigeren ■uilen gebruik maken en nu dus de minder 'eschikten deze rechterlijke functie zullen ekleeden. Ook verklaarde dc Rijksraad zicli tegen "en gedeeltelijke toelating n.l. waar het betreft het vonnissen van vrouwen en kin deren wegens praktische moeilijkheden Ziedaar overwegingen, die het onthouden Tvel waard zijn. Wij hebben in ons land nog slechts korte ervaring van het optreden der vrouwen in publiekrechtelijke lichamen. Het aantal frouwen in de Staten Generaal is zeer ge- riag; in de Provinciale Staten en de Ge meenteraden is het wat grooter; ook daar behoort baar verschijning nog tot Stadsschouwburg. Italiaansche Opera „De Barbier van Sevilla", 8 uur. Circus Carl Hagenbeek. Eindpunt N.Z.H.-Tram. Voorstelling, 2 en 8 uur. Brongebouw Haarlemsche Orkest-Ver- eeniging. Volksconcert 8 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Familie-Bioscoop Kleine Houtweg 12 Voorstelling. „Rusthoek" Bloemendaal Strijkor kest. Oud-Holland Verwulf t Strijkorkest. „Flora" Schoten Strijkorkest. AGENDA 15 AUGUSTUS Circus Carl Hagenbeek Eindpunt N.Z.H.-Tram. Voorstelling, 2 en 8 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg Voorstelling. Oud-Holland Verwulft. Strijkorkest. S oc. „St. Bavo" R.K. Voetbalbond uur Mel'kh. „De Lan-dbouw", 8 uur —Reddingsbrigade' 8 uur Zevende Bollenveiling, 10 uur Rechtsk. Ad vies 8.309.30 uur Ledenvergadering 21 mtzonderingen. Het zou daarom onjuist u;t willen trachten nu reeds een oordeel in sPreken over der. invloed der vrouw T Afgevende lichamen. 'Och k ge^ "an dit ééne al we! reeds worden lijk ateerd, dat in die twee jaren prac- 's lr,vloed fler vrouw nergens voelbaar t'j^sdpe^St' A' ontt>reekt wegens den korten bjke jj r en bet nog geringe aantal vrouwe- Staten- en Raadsleden de gc- 0b'redf>,l V°or een billijk oordcel over het de vrouw in openbare licha- 2°kere an toch wel worden gezegd, dat nu to€ z;; °S Bestemde verwachtingen tot Er js koschaamd. >'an nioei|ij^CH!r<t, dat bij het bestudeeren Weg van zuiv')r°blcnlcn f,e man langs den ere redeneering vaak moei- Spoor en Tram, 8 uur Textielarbei ders 8 uur. Circus Carl Hagenbeek Eindpunt N.Z.H.-Tram Voorstelling uur. Sociëteit „Trou moet Blycken" Con cert. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van 2—3 uur. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg Voorstelling. Oud-Holland Verwulft. Strijkorkest. St. Marthavereeniging Kleine Houtvv. 13. 3 tot 4 uur, Betrekkingbureau. Bisschoppelijk Museum Eiken dag, be halve op Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. LUXOR-THEATER Wie in dit theater het programma gaat kijken, dat tot en met aanstaan den Maandag vertoond wordt, kan van 'n genoeglijken avond verzekerd zijn. De liefhebbers van natuurschoon zien zich geleid naar tet schilder achtige Berg en Dal, dat met zijn be koorlijk „Mooi Nederland" en de indrukwekkende H. Landstichting een der fraaiste plaatsen van ons land mag heeten. 't Vroolijke genre wordt vertegenwoordigd door 'n aardige co- medie „De Trouwring", waarin de lastige gevolgen van de kwaal der ver strooidheid in komische scènes wor- een uitgebeeld. Het dramatisch genre neemt 'n groot deel van het program ma in. Pakkend is reeds de Far-west- film „Onschuldig verdacht"even boeiend en door de prachtige enscè neering effectvol is het hoofdnummer Het Angelus klept". De Bens-re- vue is minder actueel, maar interes sant is ze zeker en overigens biedt het extranummer, de feestelijke ontvangst van den wereldkampioen Moeskops in Den Haag aan sportvergoders 'n actualiteit van de bovenste plank. De bekende soubrette Adrienne Sol- ser brengt afwisseling in de lange reek van trilbeelden door de kostelijke voor dracht van een goed-rond Amster- damsch type. Zij werd door het dank bare publiek meerdere malen terug geroepen. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch M. O., akte A, de heer H. R. F. Wildermuth, alhier.! Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Hoogduitsch M. O., akte A, mej. M. H. G. Lembeck, alhier. Naar wij vernemen zullen aan het "con- ert, hetwelk jaarlijks door de vereeni- ging „Koninginnedag" op 31 Augustus in de Groote Kerk gegeven wordt, dit jaar de volgende solisten hun medewerking ver- loenen: Gèorge Robert, Jac van Kempen, mej. Igesz en Kikkert. Maandag a.s. herdenkt Mgr. P, C. Wijtenburg, oud-deken van 's Graven hage, thans rustend in huize „Duin- rust" te O vervelen, zijn 50-jarig pries terfeest. Om 10 uur zal Mgr. een plechtige Hoogmis opdragen, terwijl van 24 uur receptie zal worden ge houden. Gegund. ITet Bestuur der Wo ningbouwvereniging „De Vo rzorg", afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond, al hier, droeg heden aan den aannemer A. van Iiouwelingen te Leiden op Het bouwen van 62 perceelen, in gericht tot 57 woningen en 5 winkels met woninng op terreinen aan de Schrevelius-, Karei van Mander- enn Allanstraat, alhier. Gered. Gistermiddag kwart over 12 geraakte de zesjarige A. v. Rumpt, wonende Ruychaverstraat, in het wa ter van de Brouwersvaart. Het jon getje dreef onmiddellijk naar het mid den af. W. de Laat, wonende Bakker straat 20, bemerkte de netelige posilie, waarin het ventje verkeerde, bedacht zich geen oogenblik en begaf zich ge heel gekleed te water. Al zwemmende wist hij den knaap te bereiken en hem naar den kant Ie brengen. De gevolgen van het ongeluk be paalden zich dus alleen maar tot den schrik en een nat pak. Ongeval. Van morgen heeft bij een werk, dat uitgevoerd wordt aan de gemeen telijke electrisohe controle, alhier, een monteur van de firma Stork, uit Hengelo, oen klein ongeval gekregen, dat, naar ver moed wordt van niet ernstigen aard zal blijken te zijn. Hij bekwam een wonde aan een zijner boenen. Per brancard is hij naar zijn kosthuis in de Vogelkoopsteeg ge bracht. Baden. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 338 baden genomen; in dat aan den Scho tersingel 907 baden; in dat aan het Leid- sche r.lein 625 baden. lederen Zaterdag van 78 uur contribu tie-afdracht „St. Bavo." Zondag a.s. speelt het 1ste elftal in de seriewedstrijden van „Concordia", te Hil- legom. Aanvang 4 30 uur. Vertrek der tram 3.50 van Heemstede. Vrijdagavond 19 Aug., 8 uur belangrijke ledenvergadering in 't gebouw „St. Bavo". Op de agenda komt o.m. voor samen stelling der elftallen voor de a.s. competitie en verkiezing elftallen-commissie. Komt allen trouw op. Wanneer ik zoo zit na te denken over het concert van hedenavond, komen mij onwillekeurig de woorden te binnen, die Joannes öhrysostomus eens bezigde „Wat zal ik zeggen, wat zal ik spreken?" Gerharz heeft ons dezen avond we derom zijn superieure directie-kwalitei ten gedemonstreerd; hij heeft ons^ weer eens laten zien, hoe nauwkeurig hij Euterpe's fijnste zieleritseling beluisterd heeft, Hij heeft ons een artistiek genot bereid, waarvoor we hem van ganscher harte danken. Hoewel tram geraas en verdere storende invloeden den indruk van een openlucht- uitvoering noodzakelijkerwijze schadelrjK beïnvloeden en het luisteren 1 moeilijk maken, blijft er toch te moois over, om deze uitvoering niet ui voerig te bespreken. Gerharz opende met Militair Symp honie in G. dur van Jos Haydn. Dade lijk weet hij ons te brengen in de sfeer van het mondaine Schönbrunnsche hot- leven, waar Haydn's werk zoo hijzonder geapprecieerd werd. Deze ragfijne, pretentielooze muziek; waarin Vader Haydn's ganscho candide ziel zich weerspiegelt, leert ons hem. het natuurkind, van ganscher harte liefhei'" ben. Het Menuetto schalks en gutter, waarbij „das Militair" eventjes om den hoek gluurt '.Alles kwam tot ons in een superlie uitvoering, gedirigeerd en met een fijn cachet. Reeds voor den aanvang was Gerharz een krans aangeboden en na het eerste nummer hield een der orkostleden een speech. Hij dankte den heer Gerharz voor alles, wat hij voor de H. O. V. reeds gedaan had en hoopte dat, even als de klimop uit den krans steeds omhoog woekert, zóó ook het Orkest voortdurend tot hoogoren bloei mocht geraken. De heer Gerharz nam daarop het woord, dankte voor de hulde en zeide slechts dit: „Dames en Heeron! Zorgt dat het Orkest kan blijven bestaan! Och, dat Haarlem's burgerij de hand niet zoo stijf op de beurs gedrukt hield! Dan zou deze mooie vereeniging met zulk een kwijnend financieel leven leiden! Het applaus na zijn korte rede was ge weldig en het viool-concert in G moll van Mac. Brueh werd ingezet met Wil lem Knikker als solist. Reeds bij den aanvang trof de warme toon van zijn viool, doch liet Adagio vormde 't cul minatiepunt. Knikker is een -zeldzame ar tist, die met zijn instrument een geheel vormt. Hij leeft in zijn viool. Eenen kun stenaar als hij, is zijn kunst reeds genoeg en op hem is 't woord van Goethe zon der beperking van toepassing: Ioh singe, wie der Vogel singt, Der in den Zweigen wohnet. Das Lied, das aus der kehie dringt, 1st Lohn, der reidhtich lohnet! Warm en zwoel werd het sclroone con certo ons geïnterpreteerd en lang blijft due wondermooie zleleklank nog nazweven. Beide eerste nummers vormden het hoofdbestanddeel. Over wat volgde dus korter. Do Ouverture „La Princease Jauno,, van S. Saëns werd natuurlijk direct ach teraf gezet door Bizet's magische melo dieën. l'Arlésienne met de lokkende, echmeichelnde Carmenremin iscenties. Tot slot een Suite van Massenet. Scènes Pittoresques." 'n Paar losstaan de fragmenten, waarvan Hlr de Bil'et en Eête de Bohème het feieest voldeden, 't Schaterende leven, de opbruisende feestvreugde in 't Quartier Latin ge schilderd, hoewel Massenet en Puceine op dit punt zijn meester heeft gevonden. We gingen huiswaarts, dankbaar ge stemd tegenover den kleinen „grooten" Gerharz, die ons Haarlemmers reeds zoo veel schoons heeft geschonken en dat nog langen tijd, naar we hopen, zil blij ven doen. AD INTERIM. R. K. Tijdschrift voor Geschiedïnis. Naai' wij vernemen zal in het na jaar de eerste aflevering verschijnen van een R- K. Tijdschrift voor Ge schiedenis in haar uitgebreidste be- teekenis. De redactie zal gevoerd worden door dr. Th. Goossens, dr. II. Huvbers en dr. J. Witlox, terwijl een veertigtal vooraanstaande Nederland- sche historici reeds hunne medewer king toezegden. Een circulaire met nadere gegevens zal binnenkort wor den verzonden en op aanvraag ver krijgbaar zijn bij de Administratie te Tilburg, Heuvelstraat 60. De pluimvee-Tentoonstel'ing te Sche- veningen. Van de zijde van het be stuur van de Tentoonstelling wordt me degedeeld, dat bericht is ingekomen dat H.M. Koningin E'isateth van België, die mede in verband met den wederopbouw in België een omvangrijke hoenderfok kerij heeft gesticht en reeds honderden van alles beroofde Belgische landbou wers hoenders ge chonken heeft, als blijk van belangstelling in de Wereld Pluim- veh Tentoonstelling zelf ook eenige too- mSn zal inzenden in de Belgische af- deeling, waardoor deze laatste ongetwij feld zeer aan belangwekkendheid zal winnen. - Diefstallen. Door de politie is aan gehouden J. R„ die alhier een rijwiel heeft ontvreemd ten nadeele van J. O. v. D„ te IJmuiden. Hij heeft het feit bekend en is daarna op vrije voeten ge steld. Door A. I., alhier, is aangifte gedaan van de vermissing van een aantal smids gereedschappen, alsvoorhamers, sleu tels, pennen, bollen enz. Hij werkte in Januari hij de duikersfirma E„ te IJmui den en had de gereedschappen daar in gebruik. I. is bij het wegbrengen van schepen betrokken geweest en nu hij terug is, waren zijn gereedschappen ver dwenen. De politie stelt een onderzoek in. Om, Onderdak. Twee paters uit het klooster alhier, hebben aan het bureau gebracht een zekere S. Sch. uit Wijk aan Zee. De man had onderdak bij de paters gevraagd, hij was echter zoo dron ken, dat hij niet op zijn beenen kon staan, waarom de paters hem maar aan de politie hebben afgeleverd. Tusschen moeder en dochter. Mej. I. uit de Casembrootzijstraat alhier, riep de hulp der politie in, want zij was door haar moeder, bij wie ze met haar 4 kin deren thuis was, op straat gezet. Moeder en dochter hebbens zich later Het weer. Peinzend langs den weg treft het me weer, wat gelukkig we in ons land toch zijn met ons klimaat. Den eenen dag slaat de regen je in het gezicht, na een heelen tijd van ver suffende droogte en alsof het nog niet genoeg is, dat je letterlijk zooveel nat tigheid voelt, schreeuwt een vriend, die je tegen komt, je toe: „Eindelijk re gen, hè". Twee dagen is het weer smoor heet en je loopt te puffen in de zon, hoor je de menschen als 't grootste nieuws aan elkaar vertellen, dat het „zoo warm is." Maar dat is nog het ergste niet. Soms verandert het weer drie, vier maal op eon dag. Het begint des morgens met regen, dan is het een poosje heerlijk zacht, dan slaat bet weer om tot guren wind en 's avonds om den dag, dat het fijn zoel was, kan je met liefde je de- mietje velen. Tot nog toe heeft ook Augustus niet veel moois gebracht. Het is onevenwichtig in de natuur als in de heele wereld. En zoowel voor het een als het an der moet je een sterke constitutie heb ben! weer verzoend, waarop eerstgenoemde l dochter en kleinkinderen weer in huis nam. Inbraak. In de villa van den heer D. Miezerus aan den Rijksstraatweg is inge broken. Er wordit slechts een bedrag van 12 aan zilvergeld vermist. De politie stelt een onderzoek in. Geslaagd. Woensdag j.'l. slaagde te 's-Gravenlrage voor het examen Fransch L. O. mej. H. M. J. van Rooyen. Vliegdemonstraties. Van 2028 Augus tus worden op de terreinen van liet Hoogovenbedrijf in de Breesaap Vliegde monstraties gehouden door den Duitschen vlieger H. F. Vinke, in diienst hij de Eerste Rotlerdamsche Vliegtuigmaat schappij. Straattooneel. Donderdagmorgen reed oen Jan-Plezier door de Zeestraat, „be mand" met een 8-tal dames, blijkbaar uit Amsterdam: een verrimpeld oudje, eeni ge dikken in 's levens nazomer en de Test wat jeugdiiger van uiteenloopend kaliber. Er tiussohen twee kleine meisjes. Ter hoogte van de Assumhurgsche Melkinrich ting werd door de leidster halt gecom mandeerd, onder lippengesprek een groo te ftesoh cognac te voorschijn geroepen en een borrel rondgedeeld te beginnen - a tout seigneur tout honneur met den koetsier, die goochem kn5poogde naar eenige verbaasde toeschouwers. Toen alle „dames" haar nootje gekraakt had den en het gemeenschappelijke likeur glaasje 9 maal de kinderen mochten gelukkig toezien geledigd was. ging het onder uitbundige jool verder naar de blauwe golven van Wijk aan Zee. Politiezaken. T. D. van Velseroord werd wegens dronkenschap opgepikt en na ont nuchtering vastgehouden, omdat hij wei gerde zijn naam op te geven, zoolang tot hij wijzer werd. P. v. V. en J. v. H. kregen een dubbel proces-verbaal wegens rijden zonder lodht en het opgeven van een valschen naam. Een kwartier later stonden zij voor de zelfde feiten op het boekje van de po litie te Wijkeroog. N. H. overtrad de arbeidswet en ge bruikte den openharen weg als werk plaats. Hij kreeg hiervoor twee proces sen-verbaal. J. V. zal zich moeten verantwoorden wegens rijden zonder licht. Het Grand Hotel. Het bericht om trent de faillissementsaanvrage van het Grandhotel te Zandvort vereiselit eenige aanvulling, daar het, zooals het gesteld was, geen juisten indruk maakt. De Rechtbank heeft vcorlcooig geweigerd het faillissement uit te spreken, nu gebleken is dat het beheer van het hotel zich in goede handen bevindt en de exploitatie op volkomen normale en regelmatige wij ze ten genoege van de bezoekers kan voortgaan. Een angstig oogenblik. In een der hotels logeert een echtpaar. De aan hun vertrek grenzende kamer is betrok ken door de juffrouw van gezelschap. Deze werd Donderdagmorgen tegen vijf uur uit haar slaap gewekt door eenig geraas. Tot haar groote ontsteltenis zag zij,, de oogen opslaande, voor haar bed een man staan, die haar toesiste: „Als je een kik geeft, schiet ik je mors dood." Meer dood dan levend kroop de juf frouw onder de dekens. De dief, die door het openstaande raam naar bin nen was geklommen, maakte zich mees ter van haar beurs, nam uit een taschje twee rijksdaalders mede en bemachtig de ook het gouden horloge der jonge dame. Nogmaals dreigde hij haar met den dood, zoo ze het geringste alarm durfde maken en daarna blies hij den aftocht langs denzelfden weg, die hij gekomen was. Toen de insluiper goed en wel ver dwenen was, maakte de juffrouw alarm. Eon groote hond, eigendom van den echtgenoot harer meesteres, snelde het strand op, maar kan het spoor niet vinden. De politie, ijlings in don arm genomen, vermocht evenmin eenig spoor van den brutalen geweldenaar te ont dekken. In den loop van den ochtend vond de recherche bij het pension „Ster der Zee" aan den Hoogeweg de portemon- naie der jonge dame natuurlijk be hoorlijk van den inhoud ontdaan. Het vermoeden ligt voor de hand, dat do dief den weg naar Haarlem is opgegaan. In die richting zijn de nasporingen in het werk gesteld. Wij vernemen dat „Monopole" zal wor den uitgebreid met een zaal geschikt voor bioscoopvoorstellingen, waar 1500 bezoe kers geplaatst kunnen worden. Gemeenteraadsvergadering. Vrijdag avond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Een volledig raadsverslag moet tot een volgend nummer blijven liggen. Voor heden vermelden wij alleen dat verschillende voorstellen werden aange houden. O.m. dat tot aankoop van het huis van Dr. Gerke voor de som van f 67,500. Behandeld werd 't rapport inzake de ver gunningskwestie. Er vielen harde woor den aan het adres van de gemeente secretaris en van B. en W. Ten slotte kwam het rapport der commissie in stem ming. De uitslag was als volgt: Vóór de heeren: Zwaan, Molenaar, Bramson, v. d. Molen en Koning. Tegen: Siegers, v. Helden, v. d. Schen kel, v. d, Pla» en Slagveld. O O De heer M. L. A. Klein, lid van den Gemeenteraad, heeft een verdien stelijk werk verricht met in den Ge meenteraad een motie voor te stellen om de commissie bedoeld in art. '166 der Gemeentewet uit te noodigen een onderzoek in le stellen naar de straf baarheid van uitlatingen welke gere geld des Zaterdagsavonds op de Bo termarkt geschieden, c.q. de bepalin gen der gemeen'e'. verord n'n :en zoo danig te wijzigen dat dergelijke me- dedeelingen strafbaar zijn. Deze motie is in handen ges'.cld van B. en W. om praeadvies. We zullen er dus wel meer van liooren. Laat ons hopen spoedig. Want reeds lang zijn die Zater- dagsche hagepreeken velen een doom in 't oog. Of we er niet tegen kunnen? Daar gaat het niet om. Het is op de allereerste plaats de vraag of het onveranlwoordelijken, on bezonnen, jeugdigen, zoogenaamd ver lichten heethoofden moet toegestaan worden op te ruien tegen het gezag met al den mogelijken aankleve van dien. Want al vreezen wij geen od- roer en revolutie van de Haarlemsche Botermarkt uitgaande, de bedoeling der heeren is het wel die te verwek ken en dat is natuurlijk even veroor- deelenswaard. En wie zal iemand liet recht ontzeggen dat te verbieden? Wie zal het een vader kwalijk nemen, dat liij een buurman belet in zijn eigen huis op te hitsen tot het in brand steken van dat huis, al zou hij van te voren weten den brand gemakkelijk te hunnen blusschen Maar men doet den heethoofden zelf ook een dienst met hen te verbieden hun doel te bereiken of naderbij te komen. Want over eenige jaren, ais ,zij door hun Sturm-und-Drang-periode heen zijn, lachen zij (een enkele zie kelijk verdwaasde uitgósloten) om den onzin, dien zij nu verkoopen en de meesten schamen zich. De heeren eischen de openbare straat voor zich op om propaganda voor hun ideeën te maken. Er zou wat voor te voelen zijn als niet ieder ander voor zich even zeer liet recht mocht opeischen van de openbare straat. Bijv. een ouder, die niet duldt dat zijn kind, aan wiens opvoeding hij groote zorgen en moeUe besteedde, vergiftigd wordt door de sophismen van eenige onverantwoor delijke individuen. Dat recht is on schendbaar; het recht dat de heeren opeischen zeer aanvechtbaar. Maar gesteld zelfs dat de billijkheid daarvan erkend diende te worden, dan nog behoeft niemand zich op de open bare straat te laten beleedigeu in zijn heiligste gevoelens. In de „N. H. CL" van gisteren liceft men eenige der lasteringen en uilda gingen kunnen lezen, die de heeren uitbraken en het verwondert ons al leen dat de politie nog maar steeds geen termen vond proces-verbaal op te maken Zich te laten beleedigeu behoeft niemand en tegen de beleedigingen der heeren roepen wij de bescher ming 'der overheid in. En met welk recht sprek 11 c'e e ren over het vrije ui tings reilt? Gelooven zij zelf dat het ouder hun eventueel beheer een paradijs voor propagandisten zal zijn? We zu'len de heeren niet verantwoor delijk stellen voor wat in Rusland geschiedt, doch wij constateeren alleen dat de heeren, die daar aan 't bewind zijn, veel en veel meer geestverwant zijn van de hagepreckers op onze Botermarkt dan van ons. Ze zijn hun zelfs zeer 11a verwant. Welnu, de vrije mèéningsuiting in Rusland is verre van ideaal. Een op positie-dagblad mag niet verschijn n en we weten zeker dat in Rusland deze heeren reeds lang gefusilleerd zouden zijn. Met welk recht eischen zij dan een goed op, dat zij anderen zeer zeker niet zouden schenken Er moge een eind aan komen! Tot meter-opnemer-geldopha'er 've d benoemd de heer Sposlstra; tot klerk magazijnmeester, de heer G. T. C. van Delden. Bij de politie heeft zich aangemeld H. G. V.,wonende te Wesfzaan, die te Westzaan een heerenrijwiel had gehuurd en dit te Zandvoort had verkocht. Hij is ter beschikking van de politie te Westzaan gesteld. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij J. Tork, Pieterstraat Srood Haarlem, een doublé lorgnet; Dussel- dorf, Barteljorisstraat 8 Haarlem, een huissleutel; Oranjestraat 117 Haarlem, een couponstof en staalkaarten; Brink man, Glipperweg 7, een gouden schakel armband; J. v. Deubarsen, Raadhuis tr. 10, een handschoen; J. van Rezzen, Prin senlaan 30, een bos sleutels

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1