t Huize Duinrus* BINNENLAND Gemengd Nieuws Advertentiën Rietdskkersknecht, ftStsuws. Luchtverkeer. Korte Berichten RECHTZAKEN. SPORT EN SPEL INGEZONDEN. TELEGRAMMEN. Aankomende Meisjes UITGELOOT 1 DE VROUW IN HET BEDRIJFS LEVEN. Drankbestrijding. De bankbiljettendiefstal bij de firma Joh. Enschedé en Zn. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. Catharina Verhagen, dagmeisje. Rectificatie! 6VERVEEN In de „N. Eott. Ort." schrijft de libe rale journalist M. J. Brusse „„Rotter- damsehe Zedeprenten" en hij wijst daarin speciaal op den slechten invloed welke de vrouw in het bedrijfsleven onder gaat: «Dartelheid in de kleeding is vaaK oorzaak, dat zulke meisjes zich niet meer tevreden, niet meer in stijl, niet meer thuis voelen in den éenvoudigen, sob eren riIi^ van het gezin, waar de vader, I die esa arbeider is, haar verwijten doet om haar lichtzinnig uiterlijk; waar zij hare opzichtigheid en haar juffe- l%e manieren worden geplaagd, waar Z1j de omgeving burgerlijk vipden, be nepen, vervelend, zoodat zij er uit Ioo- pen„ uithuizig worden, en haar verlier zoeken op straat. Wat is dan meestal 't directs gevolg van de uithuizigheid? 'i Bezoeken van de bioscopen, onder meisjes, of liever nog met jongens, in de donkere hei melijkheid van de weelderige bioscoop paleizen, die als opiumkitten aan aller lei onbevredigde verlangens, aan aller lei geheimzinige verbeeldingen de tij delijke voldoening geven van visioenen; visioenen van luxe, visioenen Van Mondain leven,, van rijke toiletten, van 1 leven der demimondaines in haar uit- heemsehe omgeving, visioenen, van ver leiding, van prikkelende romantiek, van 6entimentecl-dramatische conflicten, van verboden of versmade liefde, van sensua liteit, van perversiteit, van raffinement, in één zenuwspannende opeenvolging van verflitsende visioenën, om op de grof- ute wijze de zinnen op te zweepen,. de verbeelding koortsig op te voeren. En als 't uit is, dan staan zij daar weer op de nuchtere straat, do saaie, Botter- damsche avondstraat, om haastig naar huis terug te keeren, waar de stemming II u dikwijls gespannen, en de omge- vmg zoo sjofeltjes simpel is en zoo fcewcon, z o kwetsend onvrij en bekrom- l,ea vaak in deze tijden van woning nood. Droomen zij na over de verlok kin, weelde in die levens gen der weelde, der zoo geraffineerd kei note lacht van en- op emoties, jacht naar ge- p, KULF aan rusland. d. Roode Kruis en de Ned. Re uring zuuen vertegenwoordigd zijn bij be&prekt^ Genève omtrent een in- ternalionale hulpactie voor Rusland. Ofopzetten van steunverleening. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft besloten mei ingang van den I4dezer de steunverleening aan „uitgetrokkenen" be- hoorende tot katoenspinnerijen, weverijen en drukkerijen te doen ophouden. De honderdjarige onafhankelijkheid van Mexico. Naar wij vernemen heeft de Mexicaansche regeering aan de Neder- iandsche regeering een uitnoodiging doén toekomen tot het zentien van een regee- ringsvertegen-woordiger bij de feesten ter viering van de honderdjarige onafhan kelijkheid van Mexico. w w ^an'®'<HnS hiervan heeft jhr. mr. de Beaufort, gezantschapsraad te VV asmngton, opdracht ontvangen om Hr. - s. regeering bij dit eeuwfeest te verte genwoordigen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. MELKVOORZIENING. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F.N.Z.) heeft in overleg met de bij zijn federatie aangesloten bonden van coöperatieve zuivelfabrieken den Bond van Melkveehouders in Noord-Hoiland en de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond een schrijven gericht aan de Melkinrich tingen en de organisaties van melkslijters in Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Utrecht, Heerlen, Maastricht, Veendam, Wildervank en Em- rtien, waarin hij zich bereid verklaart, om ingeval van tijdelijke melkschaarschte in de omgeving der genoemde plaatsen be middeling te verleenen om te komen tot bij leveringen van melk door de aangesloten zuivelfabrieken. Hoewel het niet waarschijnlijk wordt ge acht dat er nog belangrijke melktekorten zullen ontstaan, acht men het toch niet on mogelijk dat zich zoodanige omstandighe den kunnen voordoen, dat in enkele maan den van het jaar hier en daar een melk- tekort het gevolg is. De F. N. Z. acht het voor den goeden gang van zaken, van be lang, dat bijleveri'igen om in deze tekor ten te voorzien langs organisatoriscben Weg geregeld worden, daar de zuivelfa brieken, welke voor de eerste plaats voor deze bijleveringen in aanmerking komen, voor het grootste gedeelte georganiseerd zijn. Ten aanzien van de prijsbepaling dér te leveren melk, wordt de voorwaarde ge steld, dat deze op basis zuivelwaarde plaats vindt, terwijl het voorbehoud wordt gemaakt, dat deze toezegging alleen geldt zoolang de uitvoer der zuivelproducten onbelemmerd kan plaats vinden. Wat de prijsbepaling op basis zuivel waarde betreft, wordt in het schrijven ge zegd, dat dit de eenige conditie is, waarop zekerheid tot levering kan .worden verkre gen. De tweede voorwaarde moet gesteld worden omdat door een onverhoopt ingrij pen der regeering ten opzichte van den ex port der producten de toestand voor het zuivelbedrijf zoodanig zou veranderen, dat het niet meer door een toezegging als deze gebonden zou kunnen zijn. Zoowel de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel als de besturen der be treffende gemeenten zijn met het schrijven van den F. N. Z. in kennis gesteld. DE BEIS VAN DE KONINGIN: De Kon. Ned. Stoomboot Mij. ontving Vrijdag het volgende telegram van de „Merope" De „Merope" arriveerde en vertrok 12 Aug. van Doen naar Drontheim." Een bioscoopwet. Naar de „N.Ct." verneemt is het Tapport van de Staatscom missie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar het bioscoopgevaar, voor de regeering aanleiding geweest om een wets ontwerp samen te stellen tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke ge varen van de bioscoop, hetwelk spoedig bij de Tweede Kamer zal worden inge diend. Aardappelen-uitvoer. Naar aan het Haagsche Correspondentiebuxeau van be voegde zijde wordt medegedeeld, kunnen de geruchten, als zou de uitvoer van aard appelen eerstdaags weer aan beperkende bepalingen worden onderworpen, als zoo danig worden tegengesproken. Turug uit Rusland. Naar "ivij ver nemen, zijn de afgevaardigden van het N.A.S. naar het Congres van Revo- lutionnaire Vakvereenigingen in Mos kou, de heeren Kitz, Bouman en van Dissel Donderdag in ons land terug gekeerd. Ook de van zijn school zonder ver lof weggekropen onderwijzer is Don derdagmiddag met deze delegatie me- degekomen. KRUISVERBOND IN HET AARTS BISDOM. Te Zwolle werd gehouden de jaarverga dering van het Kruisverbond in het Aarts bisdom Utrecht, onder leiding van den heer J. G. Suring. Beridht van verhindering was gezonden door Mgr. dr. Ariëns. Aanwezig waren 82 afdeelingen met 137 stemmen. Volgens het jaarverslag telde de bond het vorig jaar 137 afdeelingen met 1767 geheelonthouders en 4855 afschaffers; dit cijfer steeg in den loop van het jaar met 3 afdeelingen, 11 geheelonthouders en 286 afschaffers. Een der afdeelingen berichtte in het be zit te zijn gekomen van.... een alcohol vrije school! Het finanHeel overzicht sloot met een eindcijfer van f 6.027,61. De Rijkssubsidie bedraagt dit jaar f 98.180 De lijnen der Koninklijke Luchtvaart-Mij. Omtrent de afstanden, die tot dusver wer den afgelegd op de lijnen, die bij de Kon. LuchtvaartMpij. hl exploitatie zijn, deelt het Haagsche Anetakantoor de volgende gegevens mede: De K. L. M. heeft de exploitatie begon nen op 17 Mei 1920, waarna de diensten op 31 Oct. werden stopgezet. Op 14 April van dit jaar is de dienst hervat en tot 1 Aug., dus in totaal in 9 maanden, hebben de vliegtuigen van alle lijnen te zamen een af stand afgelegd, die niet minder dan twaalf- en-een-halfimaal den omtrek van de aarde bedraagt of een en derde maal den afs .1 van de aarde naar de maan. En dit geweldige aantal kilometers is af gelegd, zonder dat een enkel ongeval is voorgekomen. Wel moesten eenige malen gedwongen lusschenlandingen worden ver richt. Vliegongeluk. Vanwege den Mari nestaf wordt medegedeeld, dat het ma rine-verkenning vliegtuig E. 2, bestuurd door den luitenant ter zee 2e klasse W. H. Peetenburg met als waarnemer de officier-machinist der 2e klasse P. B. Behage, Vrijdagmiddag bij Leeuwar den een noodlanding moest doen. Het toestel sloeg evenwel over den kop en de inzittenden bekwamen eenige lichte brandwonden. Voor de vliegers bestaat geen levens gevaar. MERKWAARDIGE GEBEURTENIS. Vrijdag jJ. had aan de N.V. Kamper Emaiile-Fabrieken een merkwaardige ge beurtenis plaats. Tm berinnering aan het feit van 2i-Jarige werkzaamheid aan de fabrieken werd door de directie aan niet minder dan 74 mannelijke en 3 vrouwelijke arbeiders een souvenir aan geboden, bestaande voor de mannen uit een gouden horloge met inscriptie, voor de vrouwen uit een gouden broche met briliantjes. Voor enkele jaren kon reeds aan ruim dertig werklieden een soort gelijke ondersche'ding worden ultg. reikt. ONGELUK BIJ HET ZWEMMEN Aan het stille strand te Scheveningen is Donderdagmiddag omstreeks 3 uur de heer B., uit Den Haag, bijna verdronken. Hij waagde zich te ver, of eb of stroom voerde hem mee, kwam in de huurt van den golfbreker en, niet kunnende zwem men, verdween hij daar met angs reten, in een diepte. P. H. uit de Frederik- stiaat te 's-Hage wist hem te redden. De drenkeling was reeds bewusteloos en toen pogingen om hem bij te brengen mislukten,werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Hier slaagden doktoren en ver pleegsters na vele uren van toewijding er in hem tot bewustzijn terug te roepen. GRAFSCHENNEB GEARRESTEERD. Door de politie van het bureau Mui- derpoort te Amsterdam is een doodgra ver der Oosterbegraafplaats aangehouden onder verdenking van grafschennis. De man zou n.l. een aantal linten van graf kransen hebben weggenomen en deze aan bekenden ten geschenke hebben gegeven. Daar er ook verdenkingen van lijken schennis tegen hem gerezen zijn, is hij ter beschikking der justitie gesteld en «aar het huis van bewaring Overgebracht. Een prettige logé. Te 's-Gravenihage is een jongmensoh gearresteerd, verdacht van diefstal van 4000 ten nadeele van een in woonster van Delft, een familielid van den jongeman, bij wie hij gelogeerd had- Bij zijn aanhouding was er niets meer van het ontvreemde over; bet was verbrast. Door den stroom gedood. Vrijdag morgen kwam te Deventer de 40-jarige A. Stelder, aldaar, die aan de gasfabriek be zig was met ketelkloppen en daarbij een electrische lamp gebruikte, in aanraking met de blijkbaar niet voldoende geisoleerde electrische geleiding, waardoor hij onmid dellijk werd gedood. De ongelukkige laat een talrijk gezin achter. Bloedvergiftiging. Te Landermarke (Gron.) lijden drie personen aan bloed vergiftiging, ontslaan tengevolge van het binden van schooven haver; allen zijn kin. deren van de weduwe Deuling aldaar. Een krasse oude heer. Ais bijzonder heid zij vermeld, dat de heer Korx te De venter, die een leeftijd van 82 jaar heeft bereikt, nog heeft deelgenomen aan de rij wielbedevaart naar Kevelaar en den ge- heelen tocht van 200 K.M. heeft medege maakt. De moord te Beek. Naar het „Dag blad v. N.-Br." mededeelt, is de 17-jarige Johannes Franken, een der verdachten van den moord op H. Luijiken, onder Beek, op vrije voeten gesteld. Gestrand. Men meldt uit Urk: Don derdagavond te liegen uur zijn de twee schepen „Margje" uit Hoogeveen en „Jo hanna Elisabeth" beide geladen met stee- nen op weg van Amsterdam naar de Lem mer, bewesten Urk gestrand. Zij zijn door de stoomboot „Eiland Urk" en eenige stoombotters binnengebracht. VerdronkenDonderdagmiddag sloeg een roeibootje met drie knapen in den Ainstel om, tengevolge van het moedwillig schommelen. Twee wisten zich te redden, doch de derde, die niet kon zwemmen, werd levenloos door zijn makkers opge haald. Van het schip „Corrie", liggende m de Leuvehaven te Rotterdam, is Donder dagmiddag overboord geslagen en ver dronken de 2-jarige J. van L., een doch tertje van den schipper van dat vaartuig. Het lijkje van 'het kind is opgehaald. In Maart LI. hebben, zooals bekend is, voor de Rechtbank te Haarlem een vijftal personen terech(gestaan in verband met den diefstal van onafgewerkte bankbiljet ten van 1000, 100 en 10 bij de firma Joh. Enschedé en Zn. te Haarlem, ge pleegd in den nacht van 8 op 8 Januari 1920. Behalve B. I. Schreinders, die vrij gesproken werd, heeft de Rechtbank ver oordeeld W. F. H. de Wilde tot een jaar en vier maanden, G. Hofstee tot een week B. van Aken tot twee jaar en A. Aarts tot vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Van de veroordeelden is B. van Aken, wien twee jaren gevangenisstraf werden opgelegd, in appèl gegaan. Gisteren stond Hïj:" voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep terecht. Hem is ten laste gèlègd, dat hij te Haarlem in of omstreeks den nacht van 8 op 9 Jan. 1920 met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening een groote hoeveelheid onafgewerkte bank biljetten van de Nederlandsche Bank' heeft weggenomen, welke biljetten hij uit winst bejag aan W. F. H. de Wilde heeft ver kocht, althans aan hem in pand heeft ge geven. Subsidair werd aan beklaagde ten laste gelegd, dat hij deze bankbiljetten uit winstbejag heeft vervoerd, althans in een papier heeft bewaard of verborgen. De Rechtbank sprak den beklaagde vrij van diefstal, maar verklaarde hom schuldig aar. heling. Bekl. vreklaarde desgevraagd part noch deel aan het hem ten laste gelegde te hebben. Te Haarlem heeft hij echter niet direct de waarheid gezegd. Hij wil die thans zeggen. Toen het feit was gepleegd, begreep hij, dat men in Amsterdam op de hoogte was. Bkl. heeft zich toen naar Am sterdam begeven, teneinde zekere personen on te zoeken, van wie hij vermoedde, dat zij er meer van wisten. Bek], deed het te genover die lieden voorkomen alsof hij de zaak in handen had, maar Rinus Bresser zei al dadelijk, dat hij, bekl., het loog, Want De Wilde had .hem de biljetten al in Febr laten zien en hem gevraagd of hij" er 'n koopman voor wist. Bekl. wist toen cenoeg en wendde zich tot De Wilde wien bij 'n handelstransactie voorspiegelde die prachtig was. Iemand zou iedere week een derde van de bankbiljetten afnemen en telkens f to-ooo betalen. Die man zou dus voor de geheele partij 150.000 betalen. De Wilde had er, zegt bekl., ooren naar, vertrouwde bekl., hoewel van de geheele geschiedenis niets aan was. Beklaagde wi de echter weten hoever het met de zaak stond Het slot was. dat De Wilde op het voorstel inging, dat bekl. de bankbiljetten in den termijn van drie weken zou ver handelen Maar toen beklaagde Zondag- Lond toj hem kwam. scheen De Wilde de zaak niet te vertrouwen en weigerde hij er °P Beklaagde eischte daarop f 10.000 van De Wilde, welk geld hij anders de affaire verdiend zou hebben. Kree" hij de f 10000 nict- dan zou hÜ Dc Wilde verraden, dreigde hij. De Wilde lachte hem uit, maar toen hij den naam „lange Rinus" noemde, riep De Wilde hem terug. Reklaagde wilde echter niet naar binnen gaan, be- vreesd dat De Wilde hem met een ijzer zou betalen. De Wilde is hem toen komen opzoeken en bracht hem f 5000. Sinds heeft beklaagde De Wil de niét meer losgelaten en nog eens f 05OO van beklaagde los gekregen. Om de resieerende f'2500 heeft beklaagde De Wilde ook lastig gevallen, maar door de arrestaties mislukte dat De Wilde beeft beklaagde als blilcsemaf- leider gebruikt en heeft gedacht dat beklaagde liem verraden had, wat ech ter' niet bet geval was. In eerste instantie heeft beklaagde dit verhaal niet willen mededeelen, omdat hij wel degelijk besefte in deze zaak chantage te hebben gepleegd. De Wilde, als getuige gehoord, ver klaarde dat de beklaagde hem de bankbiljetten in bewaring heeft ge- .geven. Op de vraag van den president mr. Korberger, wat Van Aken daarmede voor had, zegt getuige dat hij dat niet wist. De opmerking van den president, dat dit toch vreemd en onvoorzich tig geweest is, beaamt gelusge. Later heeft De Wilde beklaagde ge smeekt de bankbiljetten te komen te rughalen. Hij verklaarde voorts, dat hij aan beklaagde in een dronken bui f5000 geleend heeft; bij ontkende ech ter, dat beklaagde chantage te zijnen opzichte zou hebben gepleegd. De beklaagde bleef er bij, dal hij de bankbiljetten niet bij De Wilde heeft gebracht, maar dat ze in het bezit van De Wilde waren. Rinus Bresser ontkende, dat liij bij een gesprek met beklaagde den naam van De Wilde heeft genoemd. Get. Van Rijn verklaart, dat kort na den diefstal hij De Wilde heeft ontmoet en dat de e hem heelt voorgeslagen de biljetten in Duitschland, waarheen get. op het punt stond te vertrekken, te gel de te maken. Get. De Wüde verklaart dat daar van niets aan is. Hij kent get. an Rijn niet en heeft hem ook nooit ge zien, noch ergens ontmoet. Get. Aarts zegt ook dat -hij van De Wilde 1C0 stuks bankbiljet ea heeft ont vangen om deze te geide te maken, wat niet gelukt is. Nadat nog eenige getuigen a d char ge waren gehoord was het woord aan den adv.-generaal, mr. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten tot het nemen van GEEL-ZWART NIEUWS. Zondag a.s. speelt Geel-Zwart den ope nings wed strijd tegen Zilk I. Aanvang 4 uur. Vertrek tram half twee Den HouL Een eenigszins gecombineerd elftal speelt tegen het Westen, in de seriewed strijden van Gonoordia te HiHegom. Ver trek tram half één Den HoirL HOE IS DE TOESTAND ONDER DE BOEREN! Veel heb ik hooren jammeren, klagen en gelezen in de dagbladen over dc droogie. Het is dan ook werkelijk de moeite waard 0111 dn de vacanlie de boer eens op te gaan en zich daar eens eenigszins mede op de hoogte te stellen, want dan komen wij (ik zal eerlijk zijn) stadsmenschen tol een ge heel ander oordeel, wanneer wij, arbeiders, in fabrieken of werkplaatsen den economi- schen toestand bespreken, dan gaan wij wel eens wat te ver, en nioenen dat de boeren leven in Abrahams schoot en er op uit zijn om maar hooge prijzen te maken. Niet 0111 nu eens een lans te brekep van den landbouwer, dat ligt niet op mijn weg, maar toch zou ik mijn ervaring wel eens bekend willen maken. Wanneer men reist per fiets van Haar lem naar Alkmaar en een half uurlje heeft getrapt, krijgt men dorst. Dan had ik de gewoonten 0111 naar een boerderij te loe pen. Na wat gedronken te hebben, maakte ik dan een praatje over koetjes en kalfjes, want daar houden zij veel van en sprak over bioscoop en Haarlemmerhout. Als je dan daarna het ondrewenp „droogie" ter sprake brengt, komt de boer los over den slechten tijd. Dat hij 'n put moet graven van 2X6 Meter diep en dagelijks 4000 liter water moet putten om dc koetjes toch maar te behoeden voor het slechte water, wat ingelaten wordt door de sluizen. Ik geef het te doen om dagelijks dat kwan tum water op te putten en weg te dragen. Wij, arbeiders, zouden daar eerst eens oen conferentie over aanvragen, want dat is toch zoo maar niet uit te voeren. Als men dan aan de koffie zit (het is net koffietijd) vertelt de boer alsdat hij naar de stad is geweest om koeien te verkoopen wegens de droogte. Daar moest veel geld bij. Koeien gekocht in 't voorjaar voor 700 gulden, nu van de hand gedaan voor 600 gulden. De opbrengst van de melk levert ook heel weinig op. Wij maken van de melk 15 ets. per liter; dat is per koe door el kander 12 X 15 is 1.80. Nu met deze droogte voeren wij met koeken van f 25 die vroeger f 17 per honderd waren. Toch krijgen wij niet meer dan 15 ets. per liter. Dat men in de stad 20 ots. per 'liter moet betalen, komt, omdat zij daar 7 centen per liter winst moeten hebben. Wij echter komen met onze kleine winst van ons inkomen inboeten. Maar antwoordde de boer, als u meet moet geven vooj u voeder, nzoet u toch de prijs ook opslaan van uw product. Ja, dat moest ook wel, kreeg ik ten ant-. woord, ais wij het zoo eens waren 'als in eeen vakvereeniging of de groothandel. Nu wilde ik deze wenk geven: Onderzoek of het noodig'is, dat de si ijler 7 cent winst per liter moet hehben; zoo ja, dan heeft u ook het recht om eene veriiooging in te voeren. Maak uw vereenagimg zoo sterk, dal er geen boer meer buiten staat, en regel de prijzen dan ztè>>, dat ook gij een mensen waard ig bestaan heeft. Want wij, stadsmenschen, zijn toch wel zoo weldenkend, om waar wij ons bestaan in 8 uur kunnen verdienen, dat ook de boeren te gunnen. Beleefd dankend voor uw plaatsruimte, een belangstellenden in de droogte. J. STROOMER. zijn requisitoir, Spr. erkende dat geen marge er niet, en moeten dn«"ben gedeèW" van de thans gehoorde getuigen gunstig vaI> ons inkomen raWm bekend stónden (de een was een smok kelaar, de andere - De Wilde een bekende opkooper van gestolen goed, werr. andere „detectives", enz.) maar onmo gelijk kon spr. toegeven, dat De Wil de een valsche verklaring heeft afge legd toen hij voor de Haarlemsche rechtbank Bekende dat hij de bij hem gevonden bankbiljetten van Van Aken had ontvangen. Spr. ae'nt'e dan ook het te Haarlem gewezen vonnis juist en meende dat Van Aken schuldig moest worden verklaard aan het vervoeren i an de gestolen bankbiljetten uit winstbe jag. In het vonnis is echter de be schuldiging van winstbejag niei voldoen de met redenen omkleed, waarom spr. concludeerde dat het Haarlemsche von nis móest worden vernietigd en dat het Hof, opnieuw recht' doende, bekl. van Aken veroordeelen zal tot dezelfde straf als hém door de rechtbank te Haarlem is opgelegd. Bekl. werd verdedigd door mr. Mul ler Massis, die ook voor de rechtbank te Haarlem voor hem pleitte en door mr. Pauwels. Beiden pleitten vrijspraak, de eerste vooral op grond dit het winstbejag niet bewezen was, de tweede omdat Va r Aken (hij moge dan weren wie hij wilds) in deze zaak niet anders had gedaan dan chantage plegen, waarvoor hij echter niet terecht stond. Mr. Pauweis vrceg subsidiair een na dere instructie tevens onmiddellijke in vrijheidsteTi g uit ds preventieve hech tenis. Na re- en dupliek en nadat het Hof beslist had, dat er geen termen aanwe zig waren voor onmidde l jke invrijheid:- ttilling van bekl., werd da uitspraak be paald op 35 Aug. a.s. DE OPPERSTE RAAD. De quaestie der oorlogsmisdadigers. PARIJS, 12 Aug. Na het vertrek van Lloyd George heeft de Opperste Raad de quaestie van de berechting der oorlogsmisdadigers behandel! en bee-o- ten de rechtelijke autoriteiten der ver schillende betrokken landen uit te noo- digen aan de rechtelijke ambtenaren, dia de proeessen van, Leipzig hebben bij gewoond, voorstellen te doen inzake de aan te nemen houding. De volgende zitting van dsn Opper sten Raad werd bepaald op Zaterdag morgen half elf, als wanneer de quaes- ties dor sancties zal worden besproken. De laatste zitting. PARIJS, 12 Aug. De O. R. zal zijn werkzaamheden in de zitting van mor genochtend beëindigen. Hij zal de quaes tie regelen van de naar O. S. te zenden versterkingen en die van de opheffing der economische sancties. De Britsche gedelegeerden zullen Zon dag vertrekken. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de commissie, belast met het onderzoek' naar den hongersnood in Rusland, zal worden benoemd voor de vaststelling der te vol gen werkwijze. Briand heeft in zijn kwaliteit van pre sident van den O. R. den president van den Raad van den Volkenbond, burggraaf Isji, kennis gegeven van de door den O. R. aangenomen motie, waarin om ad vies wordt gevraagd betreffende de O. -S. grens, en hem verzocht een spoedvergade ring van den Raad te beleggen. Het is mogelijk, dat Polen zich mengt in de discussie in den Volkenbond voor de vaststelling der O. S. grens. Het Pact be paalt n.l., dat elke mogendheid, die niet in den Raad is vertegenwoordigd, kan wor den uitgenoodigd daarin zitting te nemen, qwanneer een kwestie, die haar speciaal aangaat, ter sprake komt. Het is mogelijk, dat ook aan Duitschland wordt toegestaan zich te doen hooren. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Aug. Hedenmorgen ontving de Rijkskanselier don presi dent van den Rijksdag Löbe en in plaats van den nog afwezigen dr. Stresemann den wn. voorzitter der commissie voor buitenlandsche zaken Hermann Muller. De besprekingen liepen over alle buitenlandsche quaesiies van het hui dig oogenblik en de gevolgen, die daaruit eventueel konden voortvloeien. In het bijzonder vormden de Duit- sche betalingscapaciteit, de O.-S. quaestie, de belastingaangelegenheden en in verband daarmede het duurte- vraags-tuk en de toonbeweging van het overheidspersoneel onderwerp der be raadslagingen. Het „8 Uhr Abendblatt" vemeerui. dat ook de bijeenroeping van den. Rijksdag of van de commissie van buitenl. zaken in verband met de O.- S. quaestie werd besproken. Het resultaat der overweghigen was. dat op het oogenblik de vroegere bij eenroeping van den Rijksdag dan op het vastgestelde tijdstip niet noodzake lijk werd geacht, doch dat, ingeval de toestand dit noodig mocht maken, de commissie van buitenl. zaken zal worden bijeengeroepen. BERLIJN, 12 Aug. De bespre kingen zullen morgen worden hervat, dan met dr. tSresemann pefisoonlyk. NOODWEER. BERLIJN, 12 Aug. De stad Klau- sen iu Tirol werd geteisterd door een onweer, dat 3 uur duurde. 15 huizen werden vernield, ca. 40 personen zijn omgekomen. Heden overleed, in de Ma- riastiohUiig, na een langdurig en smartelijk, doch geduldig Hj-den en na meermalen voor dien te zijn van de genade- ?fiddeèen onzer Moeder, de I Kerk, in den ouderdom bijna 42 jaar. mijne ge- ^'Uwc Huishoudster Mej. mij bijn al2 jaar met ijver toewijding gediend heeft, j/d'-'to namens haar diepbe- °toe Moeder en Familie: W. J. SCHOEMAKER. (Jaarlem, 12 Augustus *21. Tot onze diepe smart over leed heden onze jongste he veling en broertje in den ou- derdotn van 2 maanden. M. C. JANSSEN. J. M. JANSSEN— KERKVLIET. CAiROLIENTJE. Gr. Markt 23. Breda. J}'*ae i e"'ffe en algemeene ken- "itig. Gevi 2 Personen 061 Meisje in gcz'm van «eden de 1<T" 8 tot 4 uur' ™et be" J®ar. Hoog loon. Straat 9 bovev In plaats van kaarten. VERLOOFD: ALFRED W. L. SCHIEFFELERS en ANNIE G. WIJS. Kleverlaan 169, Bloemendaal. Ontvangdag 21 Aug. '21 van 2y2 tot 4uur Verloofd: C. J. VONK H. A. W. SCHUYT, Haarlem, Rodllaan 12. Zaandam, Halstraat 2. Gevraagd, een flinke DIENSTBODE om direct in (Heust te treden. Adres: Staliious-ko f fiehuis, Piet- Gijzenbrug. Gevraagd een flinke. I R.K. HUISHOUDSTER I bij een alleen wonend persoon. Adres: G. BOERSMA, kleermaker, Schel/pweg 14, BaÜokum, Gastricum. Gevraagd omtrek Haarlem een eenvoudige R.K. JUFFROUW, in klein gezin, goed kunnende ko ken, en genegen om met behulp van werkster alle huishoudeliiike werk zaamheden te verrichten. Br. letter S., Boekhandel A. VERNOUT, War moesstraat 10. Terstond gevraagd een R.K. DIENSTBODE bij J. v. d. ZIJDEN, EngeJebrng, Lisse. WERKSTER gevraagd voor eenige heede of halve dagen per week. Adres: KEESOM, Zomervaart 20A. Tijdelijk een betrekking gezocht ALS HULP IN DE HUISHOUDING tegen 1 September (extern) voor een beschaafd jong meisje bij nette R. K. Familie. Zij was reeds als zoodanig eenige maanden bezig. Brieven franco on der letter D Adv. Bureau M. Kok- ketkoom, Overveeu. Biedt rich aan een net R.-K. MEISJE ook niet ongenegen om in een winkel te helpen. Br. onder no. 6147, Bmeau van dit blad. GEVRAAGD- Eerste Haarlemsche Sloomwas- scherij. KAMPERS I N GEL 56—58. Terstond gevraagd een R.K. DIENSTMEISJE nict beneden 18 jaar, bij LOMMER- SE-BRINKMAN, Meerstraat, HiU-e- gom. Er Wedt rioh aan EEN R.K. MEISJE voor de huishouding, leeftijd 19 jaar. Brieven Agent P. BAKKER, Zilk bij Hilegom. Gevraagd een R.K. BUITENMEISJE of meid-huishoud,sier in klein ge zin, v. g. g. v. Br. onder no. 6143' Bureau van dit blad. Tegen 1 Nov. biedt zidh aan een NET R.K. BURGERMEISJE ter opleiding als Kinderjuffrouw. Leeftijd circa 16 jaar. Br. Agent van dit blad, C. v. KESTBREN, Lisse. Gevraagd ©en Noodhulp-Keiijien- medsje en een DERDE MEISJE voor vast of als noodhulp, zeer handig in naaien en stop,pen. Huis knecht aanwezig. Duitsehers komen ook in aanmerking, mits ook v.g.g.v Br. met voil. inl. onder no. 2908 Alg. Adv. Bureau H. N. MUL, Kruis straat 25, Haarlem. Er biedt zich aan een R.K. HUISHOUDSTER van g.g.v. Leeftijd ongeveer 30 jaar. Liefst in een klein burgengerin. Br. iett. L., Agent Lisse. Er biedt zioh aan EEN R.K. MEISJE voor de huishouding, leeft. 20 jaar, Br. onder lett. D.. J. ROESSEN, Agent N. H. Ct, Vogelenzang KRULLENJONGEN GEVRAAGD. Adres: J. LUBBERS, Hagesraat. EEN NETTE™JONGEN™ gevraagd bij A. DE VRIES, Sant poorterstraat 38, Terstond gevraagd BEKWAME TIMMERLIEDEN loon 50, bij N. LAAN en Zoon, Nieu w-Vennep. Terstond gevraagd een tegen hoog loon. Adres V. v. MONT- FOORT, H. Ido-AmbachL Er biedt zich aan een CHAUFFEUR-MONTEUR, ook kunnende draaien. G. J. BROU WER, Hanepod 10. Haarlemmer meer. KNAPPE JONGEN gevr. voor het Eleolr. bedrijf. G. OOSTWALD, Zijlvest Een net jongmensdli zoekt BURGERKOSTHUIS, geen beroopskostfhuis. Br. onder no. 6192, Bureau van (Et blad. HUWELIJK. R.K weduwnaar, leeft. 40 jaar, met vaste positie, wenscht in ken nis te komen met jonge Weduwe of jonge Dochter van ongeveer gelijke leeftijd. Br. fr. onder no. 2454 aan den agent van de N. H. Ct.. Albert v. Saksenstraat 7, Beverwijk. HUWELIJK 1 Net R.R. heer, 28 jaar oud, met vaste postte, wenscht kennisma king met net R.K. Medage van 20 25 jaar, om een gelukkig huwe lijk aan te gaan. GeheimJiouAing verzocht en ver zekerd. Br. no. 2461 Bureau van dit hlad. IJ 11 4% Gektieening groot 300.000. No. 52 A. en No. 212 A. ieder groot 1000. No. 26 B en No. 85 B ieder groot 500. 4 Geldieening groot 60.000. No. 20 en No. 98 ieder groot 500. Betaalbaar 1 September 1921 ten kantore van de firma F. TH. El E- R.ARD te Haarlem. Namens het Bestuur: L. TEN BRINK, Bissch. Comm. Voorzitter, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3