PPER WEEKf 0 25 banco per pos t per kwart, bij vooruitbetaling f 3.577, Eerste Blad. P UIT DEN OMTREK DAMIAATJES I OINSDAÜ 16 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 1391? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Q>t nummer bestaat uit 2 biadsn. Nu het bewps geleverd is.. HAARLEM. Personalia. Koninginnedag. Mgr. Wijtenburg. R. K. v. V. „Het Westen". Ledenconcert Haarlemsche Orkestvereeniging. HEEMSTEDE^ Het recht op de straat LANGS DEN WEG. VELSEN. NIEUWE HAARLEMSCHE G0URAN1 ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHA PPEN PER KWARTAAL j t 3.25 BUREAUX: Uit de dag 11a dag in de pers verschij nende berichten, is hel een ieder genoeg zaam hekend, dat Rusland tot voor korten tijd nog door alle mogelijke com munistische schrijvers en sprekers afge schilderd als een waar Dorado thans .definitief" het looneel van de afschuwe lijkste ellende is geworden. Volgens betrouwbare mededeelingen ook van de zijde der Sovjetregeering heersoht er een ongekende hongersnood; over verschillende, on (zettend - u itgestrek te »et> den verspreid, horigeren wel dertig mi Hoen menschen, dertig millioen, dat ls r maal het heele aantal inwoners v; - Nederland! De honger brengt de radelooze massa tol wanhoop; al weet zij ook niet, vuur redding voor haar te vinden zal zij"^e massa wil héén uit haar el lende-oorden, weg, vèr weg van waar de aarde haar kinderen niet meer voedt, en aan wanhoop te„ proc>; trekt geweldige drommen ter doodevaart uitgeput en uitgemergeld zullen er talloos velen stervend langs de wegen neerzinken - doch de massa trekt voort, vóórtge- folterd door onduldbare hongerpijn en alle menschehjke ellendigheid, vóórtgetrokken oen sprankje hoop, dat ze alle door harde werkelijkheid ten spijt - aan den immer verder wijkende einder nog meent te zien lichten. \oort trekt de massa, en waar zij "s daar rest slechts de chaos der verwoesting, de kaal-gevreten grond. óórt trekt de massa, tot waanzin ge- dieven, totdat zij misschien, na vele ma len gedecimeerd te zijn, eenmaal de gren- ze bereikt van gebieden, waar nog niet alles verhongerd en ver-ellendigd is, doch dan eerst zal het gruwelijke in het volkeren-drama zijn culminatie-punt be reiken: de bewoners van de nog niet ge- beet uitgemergelde gebieden zullen uit noodzakelijken drang tot zelfbehoud, zoo met behulp van soldaten, de door waanzin verwilderde horden terug moeten drijven van hun grenzen, en waar de hongerende massa de sterkste is, daar zul len spoedig de nieuwe gebieden mede een tleel uitmaken van het groote ellende- ïand, zoodat het aantal hongerenden nog immer grooter wordt, immer grooter. Daarbij komen voor een groot deel ais gevolg van den hongersnood, voor een ander deel als gevolg van gebrekkige of ibsoluut-ontbrekende hygiënische zorgen de meest verschrikkelijke, besmettelijke ziekten, voornamelijk de cholera. Volgens het laatste bericht uit Kopen hagen, zouden er tot einde Juli in Rusland reeds 130.000 personen aan de cholera zijn gestorven! Een verschrikkelijk cijter, dat waar de ramp nog pas begonnen is een af schuwelijke voorspelling beteekent. Eli een groot gevaar, niet alleen voor de omliggende landen, doch voor gansch Europa, voor een groot deel van de we reld. Dc ineenstorting van de Russische volkskracht is wel ontzettend smartelijk. Aan wie hiervan de schuld? Do Sovjel-regeeringspersonen, en met hen de over heel de wereld verspreide, bij Rusland zwerende communisten, gegven natuurlijk de schuld aan de mislukking van den oogst over een groot gedeelte van l'.et uitgestrekte Russische rijk; vele ge troffen gebieden maakten voorheen juist de „korenschuren van Europa" uit. Al willen wij nu de betcckenis van deze oogst-mislukking niet onderschatten, (lc. réden, waarom deze mislukking tot zóó catastrophale gevolgen moest leiden, is van oneindig méér beteekenis bij een Iie- oordeellng van de schuldvraag. En die reden is onweerlegbaar gelegen in de toepassing van het Sovjet-regee rt ugssysteem, in de toepassing van wat uien het Russische communisme zou moe- lcn noemen. De „causa principil", de allereerste is gelegen in liet feit, dat men de >Ussische bevolking een leef-stelsel heeft j^k'teerd, dat spottend met alle wet- j 11 van sociologie, economie en psycho se -gen samenleving niet behoorlijk s'and kan houden. uitschakeling van het wel-georden- rii in luist 8e w e'genbelang heeft de energie gedood, Voornaamlijk onder hén, die v Czen waren en zijn tot de voedsel- °j^'Rendng'van Rusland, n.l. de boeren. vn,.'1' b°ercn hadden niet langer belang bij "ü°gde productie, produceerden zij lt"'t r dan 2jj voor zich zelf en bun ge zinnen noodig hadden, dan konden zij alle overige productie als voor anderen bewerkt beschouwen (méér dan wat zij voor zich en hun gezinnen noodig had den, moesten zij immers zonder meer aan den staat afleveren), en zóó is het gekomen' (men mag het edel of on edel noemen), dat de Russische boer zich erop toelegde, niet moer dan het hoog- noodige te verbouwen, daardoor tevens zijn passieven tegenstand tegen liet ver derfelijke communistische stelsel de- ïnonstreerend. Deze passieve, nooit te overwinnen te genstand is op -zichzelf al voldoende om een uitgestrekt gebied als het Russen- land gestadig te doen hongeren. Ondanks de vruchtbaarheid van zeer groote deelen van dc Russischen bodem. De gevolgen zijn niet uitgebleven, en 't was in Rusland bij afwezigheid van ook maar eenigszins beduidenden reserve- voorraad met de levensmiddelen-voor ziening reeds ontzettend treurig gesteld, toen in dezen zomer tengevolge van de droogte liet grootste deel van den tóch reeds ontoereikenden oogst jammerlijk mislukte. Had men zich bij gestadig hoog opge voerde productie en bij geregeiden import uit het buitenland misschien nog door de ellende héén kunnen slaan, thans is de mogelijkheid daartoe ten eenenmale uit gesloten. Doordat tengevolge van het communis tische leefstelsel (voor zoover in Rusland dan al van een „stelsel" gesproken mag worden) ook op velerlei ander gebied het land ten prooi is aan desorganisatie en bezwaarlijk opgenomen kan worden in de rij der geordende maatschappijen (de z.g_ „kapitalistische" staten), wordt de toestand nog ontzettend veel verergerd. Het militarisme staat bovenaan; voor liet improductieve leger wordt allereerst liet aanwezige voedsel aangewend, en vervolgens voor de arbeiders in den enge len zin van het woord, waarbij vergeten wordt, dat een bevolking niet leven kan van den arbeid van soldaten en fabrieks arbeiders alleen. Doch ook buiten de toepassing van het communistische stelsel is de Sovjet-regee ring schromelijk te kort geschoten in de vervuiling van haar taak: hei Russische volk een mensohwaardig leven te bezorgen. Het binnenland sch verkeer dat is voor geen tegenspraak vatbaar verkeert in Rusland in een desolaten toestand, waardoor een geordende voedselvoorzie ning gesteld dat er groote voorraden beschikbaar kwamen - onmogelijk ge acht moet worden. Verder beeft de Sovjet, die bij voor keur haar energie aan improductieve din gen (propaganda voor het communisme!) besteedt, schandelijk verzuimd, de hy giëne zóóveel te bevorderen, als het m de gegeven omstandigheden dringende eisch was tot voorkoming van een totale inzinking der volkskracht: liever zond de regcering haar soldaten naar de grens dan dat zij door deze werkkrachten de lijken behoorlijk en spoedig deed begra ven. Thans woedt in hevige mate de cholera: een alleszins begrijpelijk gevolg. Ons dunkt, dc conclusie na dit alles is wèl geoorloofd, dat de Sovjet-regeering het volksgeluk, het volksleven opgeofferd heeft aan de „weelde" van een proefne ming met het communisme. Een proefneming, welke reeds te voren tot misljikking gedoemd was, doch welker mislukking thans eerst recht smartelijk be wijst, dat het communisme, de conse quentie van het socialisme, eenonmo gelijkheid is. Het bewijs is geleverd: ten koste vati het arme Russische volk! Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch M. O., akte A, de heer H. R. F. Wtldcrmulh llnetv - Te 's Gravenhage :s Seslaa^d voo het examen Hoogduitsch M. ;i A, mej. M. H. G. Lembeck, almei. Naar wij vernemen zullen aan het con cert, hetwelk jaarlijks door de vereeni- ging „Koninginnedag" op 31 Augustus in de Groote Kerk gegeven wordt, dit jaar de volgende solisten hun medewerking ver- leenen: George Robert, Jac van Kempen, mej. Igesz en Kikkert. Maandag a.s. herdenkt -Mgr. u Wijtenburg, oud-deken van's Gra\cn hage, thans rustend in huize „Du*n rust" te O vervelen, zijn 50-jarig pnes- teri'eest. Om 10 uur zal Mgr. een plechtige Hoogmis opdragen, let wy van 24 uur receptie zal worden ge houden. Gegund. Het Bestuur der o ningbouwveroeaiging „Be Tö rzerg 1 van den Ckr. Nat. Werkmansbond, al- bier, droeg_ heden aan den aannemer A. van Ilouwelingen te Leiden op: Het bouwen van G2 perceelen, in gericht tot 57 woningen en 5 winkels met woninng op terreinen aan de Sclirevelius-, Karei van Mander- ena Allanstraat, alhier. Gered. Vrijdagmiddag kwart over 12 geraakte de zesjarige A. v. Rumpt, wonende Ruyehaverstraat, in het wa ter van de Brouwersvaart. Het jon getje dreef onmiddellijk naar het mid den af. W. de Laat, wonende Bakker straat 20, bemerkte de netelige positie, waarin het ventje verkeerde, bedacht zich geen oogenblik en begaf zich ge heel gekleed te water. Al zwemmende wist hij den knaap te bereiken en hem naar den kant te brengen. De gevolgen van het ongeluk be paalden zich dus alleen maar tot den schrik en een nat pak. Ongeval. Zaterdag heeft bij een werk, dat uitgevoerd wordt aan de gemeen telijke electrisöhe controle, alhier, een monteur van de firma Stork, uit Hengelo, oen klein ongeval gekregen, dat, naar ver moed wordt van niet ernstigen aard zal blijken te zijn. Hij bekwam een wonde aan oen zijner beenen. Per brancard is hij naar zijn kosthuis in de Vogclkoopsteeg ge bracht. Baden. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 338 baden genomen; in dat aan den Scho tersingel 907 baden; in dat aan het Leid- sclie plein 625 baden. lederen Zaterdag van 7—8 uur contribu tie-afdracht „St. Bavo." Zondag a.s. speelt het 1ste elftal in de seriewedstrijden van „Concordia", te Hil- leg-om. Aanvang 4 30 uur. Vertrek der tram 3.50 van Heemstede. Vrijdagavond 19 Aug., 8 uur belangrijke ledenvergadering in 't gebouw „St. Ravo". Op de agenda komt' o.m. voor samen stelling der elftallen voor de a.s. competitie en verkiezing elftallen-commissie. Komt allen trouw op. Wanneer ik zoo zit na te denken over het concert van hedenavond, komen mij onwillekeurig de woorden te binnen, die Joannes Chrysostomus eens bezigde „Wal zal ik zeggen, wat zal ik spreken Gerharz heeft ons dezen avond we derom zijn superieure directie-kwalitei ten gedemonstreerd; hij heeft ons weer eens laten zien, hoe nauwkeurig bij Euterpe's fijnste zieleritsoling beluBfe heeft. Hij heeft ons een artistiek genot bereid, waarvoor we hem van ganscher harte danken. Hoewel t ramgeraas en verdere storende invloeden den indruk van een openlucht- uitvoering noodzakelijkerwijze schadelijk beïnvloeden en het luisteren dikwijls moeilijk maken, blijft er toch te veel moois over, om deze uitvoering niet uit voerig te bespreken. Gerharz opende met Militair Symp- honie in G. dur van Jos Haydn. Dade lijk weet hij ons te brengen, in de sfeer van het mondaine Schönbrunnsehe hof leven, waar Haydn's werk zoo bijzonder geapprecieerd werd. Deze ragfijne, pretentielooze muziek, waarin Vader Haydn's gansche candide ziel zich weerspiegelt, leort ons hem, het natuurkind, van ganscher harte liefheb ben. Het Menuetto schalks en guiter, waarhij „das Militair" eventjes om den hoek gluurt 1 Alles kwam tot ons in een superbe uitvoering, gedirigeerd en met een fijn cachet. Reeds voor den aanvang was Gerharz een krans aangeboden en na het eerste nummer hield een der brkostleden een speech. Iïij dankte den heer Gerharz voor alles, wat hij voor de 3- reeds gedaan had en hoopte dat, even als de klimop uit den krans .st®e omhoog woekert, zóó ook het Orkos voortdurend tot hoogeren bloei mocht geraken. De heer Gerharz nam daarop het woord, dankte voor de hulde en zeide slechts dit: „Dames en HoerenZorgt dat het Orkest kan blijven bestaan!' Ocli, dat Haarlem's burgerij de band niet zoo stijf op de beurs gedrukt hieldI Dan zou deze mooie vereeniging Met zulk een kwijnend financieel leven leiden! Het applaus na zijn korte rede was ge weldig en het viool-concert in G molt van Mac. Brucih werd ingezet met Wil lem Knikker als solist. Reeds bij den aanvang trof de warme toon van zijn viool, doch liet Adagio vormde 't cul minatiepunt. Knikker is een zeldzame ar tist, die met zijn instrument een geheel vormt. Hij leeft in zijn viool. Eenen kun stenaar als hij, is zijn kunst reeds genoeg en op hem is 't woord van Goethe zon der beperking van toepassing: Icih singe, wie der Vogel singt, Der in den Zweigen wolmet, Das Lied, das aus der kehle dringt, 1st Lohn, der roiohiioh lohnetl Warm en zwoel werd het schoone con certo ons geïnterpreteerd en lang blijft die wondermooie zioleklank nog nazweven. Beide eerste nummers vormden bet hoofdbestanddeel. Over wat volgde dus korter. De Ouverture „La Princesse Jaune,, van S. Saëns werd natuurlijk direct ach teraf gezet door Bizet's magische melo dieën. l'Arlésienne met de lokkende, schmeiehelnde Carmenreminiscenties. Tot slot een Suite van Massenet. .„Scènes Pittoresques." 'n Paar losstaan de fragmenten, waarvan Hir de B illet en Fête de Bohème het ïeest voldeden. 't Schaterende leven, de opbruisende feestvreugde in 'f Quartier Latin ge schilderd, hoewel Massenet en Puccine op dit punt zijn meester heeft gevonden. We gingen huiswaarts, dankbaar ge stemd tegenover den kleinen „grooten" Gerharz, dieons Haarlemmers reeds zoo veel schoons heeft geschonken en dat nog langen tijd, naar we hopen, zal blij - ven doen. AD INTERIM. Bij do politie heeft zich aangemeld H G. V.,wonende te Westzaan, die te Westzaan een heerenrijwiel had gehuurd en dit te Zandvoort had verkocht. Hij is ter beschikking van de politie to Westzaan gesteld. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen hij J. Tork, Pieterstraat 3rood Haarlem, een doublé lorgnet; Dussel- dorf Barteljorisstraat 8 Haarlem, een huissleutel; Oranjestraat 117 Haarlem, een couponstof en staalkaarten; Brink man, Glipperweg 7, een gouden schakel armband; J- Deubarsen, Raadhuisstr. 10 een handschoen; J. van Rezzen, Prin- senlaan 30, een bos sleutels. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Ge meente Heemstede op Donderdag 18 Augustus 1921, des avonds om acht UUpe agenda bevat; 1. Notulen van 16 Juni en 21 Juli j.l.2. Voorstel tot ].et yerleenen van hypothecaire cre- dieten aan a. A. Stevens, b. P. G. Smit en c. J Verhagen en A. Stevens 3. Vaststelling verordeningen heffing en invordering hondenbelasting4. Benoeming stembureau voor de ver kiezing .van 2 leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Confentie- bedrijven 5. Benoeming leden der Plantsoenen-Commissie wegens perio dieke aftreding van de leden L. de V/ilde en J. Preijde Gz. 6. Benoeming leden der Commissie voor de Bedrijven wegens periodieke aftreding van de leden H. M. v. Unen en C. M. Breed 7, Benoeming leden der Commissie voor het Grondbedrijf wegens periodie ke aftreding van de leden H. A. V/aller en W. M. de Boer 8. Benoe ming leden der Commissie voor de Openbare Wateren wegens periodieke aftreding van de leden L. de Wilde en J. Vring 9. Benoeming voorzitter en leden der Financieele Commissie we gens periodieke aftreding van den voorzitter C. W. Breed en van de leden C. Tromp en H. A. Waller 10. Benoe ming voorzitter en leden der Commissie voor de bezwaarschriften tegen den Hoofdelijken Omslag, wegens perio dieke aftreding van den voorzitter L. de Wilde en van de leden J. Preijde Gzn. en J. Tates 11. Ingekomen stuk ken en mededeelingen'; 12. Reclames Hoofdelijken Omslag. Kippendiefstal. Door den heer F. J. M. W. alhier is aangifte gedaan van het vermissen van 3 kippen vanaf het erf zijner woning. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Verdonkschot, Cloosterstraat 27, een rood koralen ketting. Stevens. Raadhuisstraat 35, een zilveren armband. Voorweg 15, een kinderarmband. Putten z. v. P. v. d. Berg en A. Barn- hoorn d. v. H. v. Berkel en A. M. Smitz. v. M. Vreeburg en H. de Win ter d. v. P. v. d. Klugt en W. v. d. EistZ. v. A. v. d. Berg en A. v. d. Splinter. Overleden; Cornells Jacobus Zethof 5 maanden. Ondertrouwd: Nicolaas Johannes Schouten, 29 j. en Johanna de Groot 26 j.Adrianus Hoogenduin 24 j. en Jacoba Johanna v. Duin 26 j. Voetbal. Op het terrein van N. V. C. hadden Zondagmiddag de aangekondigde voetbalwedstrijden plaats. Jammer was het dat op het laatste oogenblik de wedstrijd tusschen H. V. S. I en Delft I door laatstge noemde club werd afgeseind, daar dit een zeer spannende match had kunnen zijn. De uitslag der nu gehouden wed strijden was H. V. S. won met 2—0 van N. V. C. III, terwijl D. V. S. II met 1—0 won van H. V. S. II. Er werd zeer mooi en goed spel geleverd. Er was tamelijk veel belangstelling van de zijde van het publiek. BLOEMEND AAL. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij L. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1, Bloemendaal, een re genjas en petMeerdink, Bloemendaal- scheweg, Overveen, een moer van wagenasJ. Balm, Bloemendaalsche- weg 4, Bloemendaal een badcostuum B. v. d. Klinkenberg Elswoutslaan 9, Overveen, een portemonnaie M. Ver stegen, Parklaan 38, Haarlem, een ceintuurC. Metselaar, Bloemendaal- scheweg 265, Overveen, een defect horlogeJ. Beliën, Vogelenzangsche- weg 14, Vogelenzang, een gouden man chetknoop G. Delissen, Delftstraat 10 rood, Haarlem, een sabelkwastG. de Keulenaar, Westergracht 115 rood, een kinderjasjeM. Wesseling, Kamper straat 9, Haarlem, een portemonnaie van Tienen, Delftstraat 55, Hharlem, drie kinderschopjes aan het bureau van politie te Overveen, een sleutel, twee rijwielpompen, een autozeil, een hondenhalsband, een ring met sleutels, een portemonnaie, een sleutel, waaraan koperen plaatje. Komen aanloopen bij Henneman, Hooge Duin en Daalscheweg 30, een bruin bonte hond. ZANDVOORT. O De heer M. L. A. Klein, lid van den Gemeenteraad, heeft een verdien stelijk werk verricht met in den Ge meenteraad een motie voor te stellen om de commissie bedoeld in art. 166 der Gemeentewet uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de straf baarheid van uitlatingen welke gere geld des Zaterdagsavonds op de Bo termarkt geschieden, c.q. de bepalin gen der gemeen 'eb verord n 'n.en zoo danig te wijzigen dat dergelijke me dedeelingen strafbaar zijn. Deze motie is in handen gesteld van B. en W.-om praeadvies. We zullen er dus wel meer van hooren. Laai ons hopen spoedig. Want reeds lang zijn die Zaler- da gsrhe hagepreeken velen een doorn in 't oog. Of we er met tegen kunnen! Daar gaat het niet om. Het is op de allereerste plaats dc vraag of liet onverantwoordelijkcn. on bezonnen, jeugdigen, zoogenaamd ver lichten heethoofden moet toegestaan worden op te ruien tegen het gezag met al den mogelijken aankleve van dien. Want al vreezen wij geen op roer en revolutie van de Haarlemsriu- Bolemiarkt uitgaande, de bedoeling der hoeren is het wel die te verwek ken en dat is natuurlijk even veroor- deelenswaard. En wie zal iemand l el recht ontzeggen dat.Ie verbiedenWie zal het een vader kwalijk nemen, dat hij een buurman belet in zijn eigen huis op te hitsen tot het in brand steken van dat huis, al zou hij van te voren weten den brand gemakkelijk te kunnen blusscheu? Maar men doet den heethoofden zelf ook een dienst met hen te verbieden hun doel te bei-eiken of naderbij te komen. Want pver eenige jaren, ais zij door hun Stunn-und-Drang-periode heen zijn, lachen zij (een enkele zie kelijk verdwaasde uitgesloten) om den onzin, dien zij nu verkoopen eii dt meesten schamen zich. De heeren eischeu de openbar* straat voor zich op om propaganda Overstroommgsschade. De commissie voor llun idee6ll te m ikejl. NOORDWIJKERHOUT. In de buurtschap de Zilk alhier had een bru tale diefstal plaats. Bij den gemeente- v ddwachter aldaar werden des nachts uit een schuurtje 2 paar zoo goed als nieuwe schoenen gestolen. Het eene paar had de man 's avonds aan gehad toen hij op surveillance was. Daarna had hij ze bij het andere paar in de schuur gezet. Burgerlijke Stand. Geboren Z. v. W. Hoogendoorn en W. v. d. Nietd. v. C. Bartels en M. C. v. d. Het weer. Peinzend langs den weg treft het me weer, wat gelukkig we in ons land toch zijn met ons klimaat. Den eenen dag slaat de regen je in het gezicht, na een keelen tijd van ver suffende droogte en alsof het nog niet genoeg is, dat je letterlijk zooveel nat tigheid voelt, schreeuwt een vriend, die je tegen komt, je toe: „Eindelijk re gen, hè". Tweo dagen is het weer smoor heet en je loopt te puffen in de zon, hoor je de menschen als 't grootste nieuws aan elkaar vertellen, dat het „zoo warm is." ■«laar dat is nog het ergste niet. Soms verandert bet weer drie, vier maal op een dag. Het begint des morgens met regen, dan is het een poosje heerlijk zacht, dan slaat het weer om tot guren wind en 's avonds om den dag, dat het fijn zoel was, kan je met liefde je de- mietje velen. Tot nog toe heeft ook Augustus niet veel moois gebracht. i Het is onevenwichtig in de natuur als in de hcele wereld. En zoowel voor het een als het an der moet je een sterke constitutie heb ben! van onderzoek naar de overstroomings- schad& heeft haar taak beëindigd.Naar aanleiding van dat onderzoek stelt zij den Raad voor, om de volgende ver goedingen te verleenen. P. Paap (Willemstraat 13) 141.50 J. Bos 85, Aug. v. d. Mije 251, P. Paap (Willemstraat 30 f 215, E. Paap 313, A. Keur 314, K. v. d. Mije 543, C. G. Schweers 180, Wilhelmus 71, A. Spellens 65, P. Boon 20, T. J. Zandvoort 89.50, W. C. van Saassen 400.67. Enkele aanvragen werden geweigerd, daar de commissie meende, dat niet de overstrooming hier directe aanleiding tot de schade was. ZANDVOORT. Zaterdagavond- herrie. Zaterdagavonden schijnen bij uitstek geschikt te worden bevon den voor herrie door een zekere groep Zandvoorters, die er geregeld op uit zijn het der politie lastig te maken. Wie de straat-atmosfeer kent, voelde het in dei) vooravond al aankomen. Men weet zelf niet, waaraan men het waarneemt, maar men ruikt het om zoo te zeggen, zooals sommige men schen het naderend onweer met hun reukorganen waarnemen. Eerst werd een zekere K. wegens dronkenschap opgebracht. Dat gaf al wat beroering in Haltestraat en Kerk straat. Maar later op den avond zou het pas meenens worden. D. K. bewoog zich door de Kerkstraat in kennelijken staat en werd door den Commissaris van politie, die zelf op surveillance uit was, aangemaand kalm naar huis te gaan. Hij bleek echter geenszins ge luimd om naar goeden raad te luisteren weigerde ook aan een tweede sommatie te voldoen en v/erd toen door den com missaris aangegrepen. K. wou het nu eens goed uitvechten en pleegde aller hevigst verzet. Een tweetal agenten kwamen er bij te pas en deden K., die door den Commissaris werd in be dwang gehouden, de boeien aan. De arrestant werd nu naar het politie bureau gebracht, maar hierbij onder vond de intusschen versterkte politie tegenstand van allerlei personen en er werd zelfs met straatklinkers gegooid. Er werden nog K. V., D. v. D. en A. S. gearresteerd en daarbij werd opnieuw zoo hevig verzet ondervonden, dat de politie zich genoodzaakt zag er op in te ranselen en zelfs tweemaal een charge met de blanke sabel moest uitvoeren. Krachtdadig moest verder worden opgetreden om Haltestraat en Tram plein van nieuwsgierigen en kwaad willigen te zuiveren en een heer en een dame, die van groote onwilligheid blijk geven, haalden zich nog een proces verbaal op den hals. Het bleef tot laat in den nacht rumoerig, maar het pootig optreden der politie had er toch wel zooveel den schrik in gebracht, dat geen betere pogingen tot ordeversto ring werden ondervonden. De gearresteerden werden in den Er zou wat voor te voelen zijr als niet ieder antler vtK>r zich even zeer het recht mocht opeischen var de openbarestraat. Bijv. een ouder die niet duldt dat zijn kind, aan wïeiu opvoeding hij groote zorgen en moeite besteedde, vergiftigd wordt door dc sophismen van eenige onverantwoor delijke individuen. Dat recht is en schendbaar; het recht dat dc heerer opeischen zeer aanvechtbaar. Maar gesteld zelfs dat de billijkheid daarvan erkend diende te worden, du; nog behoeft niemand zich op de ópen bare straat te lalen beleedig.ru iu zijn heiligste gevoelens. In de „N. H. CL" van gisteren hcefi men eenige der lasteringen en uitda gingen kunnen lezen, die de liecren uitbraken en het verwondert ons al leen dat de politie nog maar steeds geen termen vond proces-verbaal op te maken Zich te laten beleedigen behoeft niemand en tegen de belcedigingen der heeren roepen wij de bescher ming der overheid in. En mei we k recht sprek n ce hce ren over het vrije uitingsreebt Gelooven zij zelf dat het onder hun eventueel beheer een paradijs voor propagandisten zal zijn? We zullen de heeren niet verantwoor delijk stellen voor wat in Rusland geschiedt, doch wij conslateeren alleen dat de heeren, die daar aan 't bewind zijn, veel en veel meer geestverwant zijn van de liagepreekers op onze Botermarkt dan van ons. Ze zijn hun zelfs zeer na verwant. Welnu, de vrije meeningsuiting in Rusland is verre van ideaal. Een op positie-dagblad mag niet verschijn ncn we weten zeker dat in Rusland deze heeren reeds lang gefusilleerd zouden zijn. Met welk recht eischen zij dan een goed op, dat zij anderen zeer zeker niet zouden schenken Er moge een eind aan komen! loop van den nacht vrijgelaten, docr zullen zich later te verantwoorde: hebben wegens belemmering en open bare dronkenschap. Een der gearresteerden bleef ter be schikking van de politie, daar hij zich nog te verantwoorden heeft wegens andere strafbare feiten meldt de 0."h»- Crt. D loonen der geméente-qerklieden. De afdeeling Velsen van den Nederl. B9nd van werklieden in Overheidsdienst, heeft een adres gezonden aan den Raad dezer gemeente, waarin door de heer Sliters opgekomen wordt tegen de voorstellen inzake en ver zocht het advies de commissie var overleg te voegen. Voor den Raad. Onbewoonbaar- verklaring. B. en W. stellen voor d ontruimingstermiin van de -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1