KW! landbouw en Yisscherij. Handel en Nijverheid. Ons vroolijk hoekje ar Gemengd Nieuws Orde en Arbeid Stadsnieuws SPORT EN SPEL NOORDWIJK. LIEFHEBBERS IN OVERVLOED. De staking aan de domaniale mijn. Actie tegen het Provinciaal Wa terleidingbedrijf. CRICKET. Achterbuurtweg 3 en 5 te Santpoort, wederom met 6 maanden te verlengen. Marktgeld. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invordering van markt geld en een verordening voor de hef fing van keurloonen van slachtvee, vleesch, vet, spek en toebereide vleesch- waren. Papierfabriek. Dezer dagen meld den wij, dat de conferentie tusschen de directie der papierfabriek en de be sturen der vakorganisaties inzake de loonregeling op verzoek,der directie was uitgesteld. Thans hebben de arbeiders in de cellulose-afdeeling bericht gekre gen dat ze met ingang van a. s. Woens dag 3 per week minder zullen ontvan gen, maar dat de premies verhoogd worden. De vakorganisaties gaan hiermede niet accoord en hebben de Hoofdbe sturen om advies gevraagd. Tegen het premiestelsel bestaan verschillende be zwaren. Het ernstig ongeval. Omtrent de botsing van den wielrijder tegen den motorfietser vernemen wij nader dat de wielrijder niet Br. heette, maar M Groen uit IJ muiden. De motorfietser, de heer K., bleef ook bewusteloos liggen, maar k<Jn later bijgebracht worden. Hij had eeen ge broken neusbeen, vier tanden waren uit zijn mond geslagen,terwijl hij klaag de over pijn in de borst. Groen, die naar een ziekenhuis in Haarlem is gebracht, is nog steeds bewusteloos, terwijl men 't ergste vreest. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat den heer K. geen schuld treft. Ernstig ongeval. Zaterdagavond kwam op den Stationsweg alhier de wielrijder Br. uit IJ muiden bij het pas- seeren van een rijtuig in botsing met een motorfiets, waarop de heer P. C. K. uit IJ muiden was gezeten. De wielrijder werd zoo ernstig getroffen, dat men voor zijn leven vreesde. Hij werd on- middelijk naar een ziekenhuis in Haar lem overgebracht. Onderwijs. De voordracht ter benoeming van een Directeur der Gem. Handelsavondschool te IJ muiden be staat uit L. Jansen, hoofd van school A aldaar en G. M. W. Margadant, accoun tant en leeraar M. O. te Overveen. De voordracht voor hoofd der te stichten school voor buitengewoon lager onderwijs (voor achterlijke kinderen) te IJ muiden luidtA. P. Stolk, Rotter dam, G. M. Grootebroer, Amsterdam en K. H. van der Wal, Groningen. De voordracht voor onderwijzeres aan die school luidtMevr. A. C. Roelse Bedijs IJmuiden, Me}. A. Brems, Am sterdam en Mevr. A. Bunte-van Amstel, Haarlem. Ter benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op de Visscherij- school te IJmuiden worden voorge dragen de heeren S. Baarda te Velser- cord( lid van den Raad) en J. IJzer draad te IJmuiden. Vliegdemonstraties. Op de terrei nen van het Hoogovenbedrijf van 20 28 Augustus as. vliegdemonstraties worden gehouden door <ien Duitschen vlieger Vinche, verbonden aan de Eerste Rotterdamsche Vliegtuigmaat schap Elta. Er zullen passagiersvluch- ten gehouden worden a f 15 de persoon Priesterjubileum van Pastoor 7 h. Sarter. Zondagavond 6 uur is onze iubileerende Herder vanaf den Drie sprong aan den Goorweg door de pa rochianen ingehaald. Reeds een uur van te voren had zich een groote menig te belangstellenden aldaar opgesteld, welke nog steeds bleef .toestroomen. Ongeveer 6 uur kwam uit de richting Noordwijkerhout de ubilaris in een fraai versierde auto aan en werd op gewacht door H. H. Geestelijken, Kerk en Armbestuur, Bestuur Collectanten en Zangkoor, eveneens gezeten in een drietal fraai versierde auto's. Bij zijn aankomst hief het Fanfarecorps „Ex celsior" een lang zal hij leven aan, wat door de menigte spontaan werd meegezongen. Een ruiterstoet, getooid met schilden en wimpels met Pauselijke kleuren, opende den stoet, waarachter het fanfarecorps, wat voor het eerst in het openbaar zijn krachtige tonen deed hooren, waarachter weer uiters, daarop gevolgd door den jubilaris, gezeten in een auto, waarop de andere auto's volgden. Onder het spelen van eenige fraaie nummers muziek trok de stoet dorpwaarts, waar alles een feestelijk aanzien had gekregen, daar allen vlagden en duizenden zich op den been bevonden. Aan de pastorie gekomen waar de diverse versieringen waren aangebracht stapten de H. H. Geestelijken en de jubilaris uit, waarna de andere heeren de auto's verlieten. Een schaar van kleine bruidjes verwelkomde onzen herder voor zijn feestwoning. De Pas toor was zijn aandoening niet meester en werd onder daverende hoera's van de menigte in zijn feestwoning binnen geleid. Zeker had hij zoo'n grootsche huldebetooging niet verwacht. De stoet werd ontbonden en allen storm den naar de kerk. Alleen door de emi nente leiding van den commissaris en Inspecteur Aafjes werd voorkomen, dat er geen ongelukken plaats hadden, daar allen tegelijk het kerkgebouw wilden bestormen had de leiding niet zoo krachtig geweest, dan waren er zeker menschen onder den voet gegaan. Om kwart voor zeven, terwijl de kerk stampvol was opgepropt met parochia nen en belangstellenden, kwam van uit de pastorie de jubilaris de kerk bin nen en werd een welkomstlied aange heven, wat door allen staande werd gezongen. De kerk was onder leiding van den heer C. G. J. Alkemade keu rig netjes versierd, wat de feeststem ming ten top voerde. Hierna werd door den Weleerw. hee- kap. van Dnppn. J waarvan wij eenbeknopten inhoud laten volgen Gelukkige en beminde Pastoor Jubi laris Met ware feestvreugde zijn we te zaam gekomen op den vooravond van uw 50-jarig Priester-jubileum om er onze dankbaarheid en hulde te be wijzen. In de enkele dagen van af wezigheid van uw parochie, die u hebt gebruikt als voorbereiding voor dezen voor u zoo gewichtigen dag, hebben uwe parochianen die gelegenheid be nut, om tot uiting te komen van hun dankbaarheid. Nog hooren wij de mu ziek en welkomstgroeten van de ne- migte weergalmen bij de intrede in uw parochie en ik roep u hier in Gods huis uit naam van alle parochianen een hartelijk welkom toe. Welkom dan, pastoor, in dit kerkgebouw waar gij jarenlang gebeden en gesmeekt hebt en waar gij ons vanaf dezen kansel door uw bez'elend woord hebt onder richt. Vanuit den Biechtstoel, waar door gij menigeen op het goede pad gehouden hebt en teruggebracht. Dier bare herder, hiervoor onzen dank, en ah blijk hiervoor zijn reeds honderden dezen morgen te H. Tafel genaderd en zullen nog velen morgen ochtend ter H. Communie gaan. Gelukkig zult ge u in deze dagen gevoelen temidden uwer parochianen, hoewel uw geluk en vreugde niet volmaakt kunnen zijn, door de kwaal, n. 1. gezichtsverzwak king, waaraan u sinds maanden onder hevig zij:, doch een groote vreugde zal voor u zijn, de dankbaarheid uwer parochianen, die zeker deze dagen voor al, voor u zullen bidden, opdat u hier namaals voor uw werken met de He- melsche kroon moge beloond worden. Na het plechtig Lof werd een feestlied gezongen ter eere van den jubilaris, wa de feestelijkheden van dezen dag besloot en waarna allen huiswaarts keerden. 15 Augustu s De zoo gewichtige feestdag was aan- vebroken. 's-Morgens n de vroegere H.H. Missen naderden honderden parochianen ter H. Tafel. Om 9 uur werd de plechtige H. Mis opgedragen door den jubilaris en werd geassisteerd door beide Eerw. kapelaans der pa rochie. Door het zangkoor werd op zeer verdienstelijke wijze gezongenMissa in honorem, Sanctae Mathildis, van Hub Cuijpers. De feestpredikatie werd ge houden door den Zeereerw. Heer Pas toor J. de Vlieger, oud kapelaan van Noord wijk, thans pastoor te Amster dam, ons allen welbekend, welke in 't kort als volgt luidde „Laten wij God danken want dat is billijk en recht vaardig. Hooggeacht beminde Pas toor-jubilaris. Uit naam van uw beide kapelaans en H. H. Geestelijken hier tegenwoordig, Kerk en Armbestuur van St.-Jeroen en van de menigte hier in Gods Huis roep ik, U, jubilaris, een hartelijk welkom toe. Ik acht mij gelukkig op dezen grooten dag een kort woord tot u te mogen spreken, wat echter geen koude of bestudeerde preek zal zijn, doch woor den die uit een dankbaar, warm hart voortvloeien. Wij verheugen ons dan, pastoor, op dezen dag en loven en dan ken den Goeden God voor de groote en vele dingen, welke Hij in den loop der jaren door uw hand tot stand heeft gebracht, in uw 50-jarigen werkkring in den Wijngaard des Heeren, 50 volle jaren hebt gij door de hand van God onderricht en gesteund door woord en bêe en gesterkt met de H. Communie, 50 jaren hebt gij als een herder van een talrijke kudde aan hun uwe zor gen besteed, 50 jaren hebt gij als een andere Mozes en Aaron ons als leids man door de woestijn gebracht en gebeden dat hij ons van alle rampen moge sparen, 50 jaren vol plichtsbesef, met toewijding en vertrouwen op Gods voorzienigheid de H. Maagd en onze patroon St.-Jeroen. Ik kan mij begrij pen dat Gij deze dagen, die jaren als een schaduw hebt voorbij zien trekken, jaren van lief en leed en een hartelijk dankgebed zal van uw lippen ontvlo den zijn tot God, wat ook duizenden in deze dagen naar God zullen opzenden voor alle gunsten en weldaden welke God door uw handen heeft bewezen aan de geloovigen in het Bisdom Haar lem. Feestvierende parochianen Toen gij hoordet van het Priesterfeest van uw pastoor hebt gij niet geschroomd, kosten en moeite getrotseerd, bij den oproep mobiel te saam gekomen, om dezen dag te maken tot een onvergete- lijke voor uw pastoor. Allee jubelde in mij toen ik gistermiddag die hulde aanschouwde, aan den pastoor gebracht Bij de intrede ..Wn en jubilarisin d versierden Tempel en onder het zingen van het welkomstlied, dacht ikO God, ik dank U dat er nog goede Room- schen zijn, welke hun priesters weten te eeren en te beminnen. Hij heeft ge werkt als een andere St.-Jaroen, als een vader gewerkt en gezorgd voor zijn kinderen. Zoo heeft de pastoor altijd ge werkt om u allen te brenben naar het eeuwig geluk. Dat durf ik zeggen dat er in Noordwijk nooit een pastoor ge weest is, die zooveel voor het zieleheil gedaan heeft, zonder op den voor grond te treden en steeds door zijn helderen blik en bezadigdheid de rich ting gaf voor de geestelijke belangen der parochianen om het geloof in hen te bewaren en te bevorderen. Parochi-a nen, gelukkig en uitverkoren zijt gij, dat God u een pastoor heeft gegeven als een andere St.-Jeroen in deze dage van zedenbederf en ongeloof. Ouders, wanneer u zonen en dochters braaf ble ven en het geloof hebben bewaard, is dat grootendeels te danken aan het woord en het gebed van onzen pastoor. Geachte jubilarisHet is niet uw verlangen, dat ik dit zeg, doch ik zeg dit in het belang uwer parochianen, want zooals een vader zijn kinderen het goede vooreaat, zoo gebeurt dat ook in het priesterlijke leven en feest vierende Christenen, vergeet niet, dat alle dagen uw priesters werken en bidden voor het Geestelijk en tijdelijk wélzijn van u allen. Besluit daaruit, dat gij steeds zult blijven eeren uw preisters. Laat dezen dag niet alleen een jubeldag zijn, maar ook een dag van dank en smeekgebed. Uit naam van alle parochianen van St.-Jeroen en Nieuw-Vennep en uit naam van mijn familie een woord van dank voo alles wat gij hebt gedaan tot heil van ons geestelijk en tijdelijk welzijn en wij roepen de hulp en zegen van God af over uw verderen arbeid en om kracht en steun voor het kruis van w geschokte gezondheid en om hierna maals met den Hemelschen kroon voor uw moeizaam werk beloond te worden. Dat onze pastoor in hoog aanzien bij de hooge geestelijkheid is, blijkt uit een schrijven van den Hoilandschen Kardinaal van Rossum uit Rome, waarin hij jubilaris en parochianen zijn gelukwensch aanbiedt en tevens aan het volk de bede toevoegt, om toch steeds de priesters te blijven eeren. In de audiëntie van hedenmorgen, heeft de Paus van Rome volgaarne zijn Pauselijken zegen verleend aan pastoor Th. P. C. Sarter. Na de H. Mis, die zeer indrukwek kend was, werd door het zangkoor op zeer verdienstelijke wijze gezongen Jubilé Hulde van W. St. van Besou wen, R. K. pr. 4 stemmig met bariton solo. (Wordt vervolgd). De Schermivedstrijden te Noordwijk. Zondag werden te Noordwijk de wedstrij den op sabel van den Nederlandschen Amateur Sohermbond geschermd om het kampioenschap van Nederland en den Van Limburg Stirum Beker. De uitslag der finale luidt als volgt: 1. Van der Wiel (zaal Aerts, Amster dam) 2. Delaunoy (zaal Giandominici, Amsterdam)3. Stam (De Vrije Wapen broeders, Den Haag); 4 Lugtenburg; 5. Fraterman, beiden van den schermbond, afd. Den Haag en 6. Winters (zaal Aerts.) BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Deke naat Middelburg, den ZeerEerwaarden Heer P. G. W J. v. d. Aa, Pastoor der parochie van den H. Jacobus te Vlissin- gen; tot Pastoor te Goes, den WelEerw. Heer L. Dolle en te Krommenie den WelEerw. Heer G. M. A. Beukers; voorts opdracht verleend tot stichting eener nieuwe parochie te Rijswijk, aan den WelEerwaarden Heer J. A. Ruhe te 's-Gravenhage (H. Joseph); en de volgen de Weleerwaarde Heeren benoemd tot ka pelaan te: Dordrecht (H. Bonifacius), Th. P J. M. Hofman (met de opdracht tot stichting oener nieuwe parochie te Zwijndrecht) Heemstede, H. J. M. Nieuwenhuizen, Hil- legom (H. Joseph), J. L. Wortel; Groote broek, P. Poppen (Neomyst); Haarlem (H. Bavo), If. W. van Beek (met de opdracht tot stichting eener nieuwe parochie te Bentveld)'s-Graven hage (H. Jacobus), J B. A. M. Filhry; Amsterdam (H. Vine.) C. A. A. Kroft, die kapelaan was te Haarlem (H. Bavo); Heer Hugowaard (H. Dionysius) F. H. Kimman (met de opdracht tot stichting eener nieuwe parochie te Oterleek, Deke naat Alkmaar); 's-Gravenhage (Allerh. Hart van Jezus), A. A. M. Heydeman; Rotterdam (H H. Mart. v. Gorcum), J. J. Houdijk; Maassluis, J. L. C. Witkamp (Neomyst.) Rotterdam (H. Hildegardis), F. P. H. Goossens; Langendijk, A. J. v. d. Oudenho ven (Neomyst) Delft (Allerh. Sacrament), W. C Des- sing; Volendam, N. M. A. Velzeboer (Neomyst) Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste), H. J. M. Peeperkorn; Noordwij kerhout (H. Joseph), W. H. Polder; Stompwijk, J. J. Schoorl; Hoofddorp, N Moolenaar (Neomyst.) Amsterdam (H. H. Petrus en Paulus), N. W. Sentenie; Rotterdam (H. Elisabeth), J. Röben; Amsterdam (H. Maria Mag- dalena), J. v. d. Sman; Vlissingen, P J. A. Juffermans (Neomyst.) Amsterdam (O. L. Vr. van Lourdes), G. Karslen; Driehuis, G. Boos; Rotterdam (H. Franciscus van Assisië), G. H. E Mudde; Sasscnheim, P. M. Verhoofstad (Neomyst.) Amsterdam (H. H. Martelaren van Gor cum), M. M. v. d. Eem; Noordwijkerhout (H-. Victor)W. G J. v. d. Voort; 's-Hee- renhoek, J. P. Doeswijk (Neómyst). Amsterdam (Bagijnhof), J. Mol; Oegst- geest, L. A. J. M. Beune (Neomyst.) Lisse, G. J. Blankenouw; Spierdijk C H Oltshoorn; Quintsheul, Th. J. J. van Seggelen (Neomyst.) Nootdorp, G. F. Schneiders en tot As sistent te Delft (H. Hippolytus), P. C. Vollebregt (beide laalsten 21 Mei 11. pries ter gewijd). Politieschool op katholieken grondslag. Naar „De Tijd" verneemt beslaan er te 's-Hertogenbosch ernstige plannen tot op richting eener Politieschool op katholieken grondslag. Met de reeds opgerichte neutra le, in het Gooi gevestigd, zal dit de tweede opleidingsschool van dien aard in ons land worden. TWEEDE NEDERLANDSCHE CNGREGANISTENDAG. Te Maastricht is Zondag en Maan dag j.l. met veel luister de 2e NederL Congreganistendag gehouden. Aan het Episcopaat van Nederland werd het volgende telegram gezonden: „Vierduizend mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes, vergaderd op den tweeden Nederlandschen Congre ganistendag te Maastricht bieden uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid eerbie dige hulde en vragen uwen Bisschop- pelijken zegen." Als oud-congreganist sprak ook Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken, een korte rede uit, waarin hij zich vooral tot de jongeren wendde en hen aanspoor de tegen het menscheliike nnzicht in te gaan. Betere dagen. Na tijden van tegen spoed zijn thans voor den Langendij- ker tuinbouwer weer betere dagen aan gebroken. De laatste regen heeft zeer veel goed gedaan vooral aan de win terkoolsoorten, waarvoor de vochtig heid nog juist op tijd kwam. Trouwens ook voor de andere tuinbouwproduc ten was de regen een weldaad, zoodat de tuinbouwer met goeden moed den herfst tegemoet gaat. De prijzen, wel ke voor een en ander worden besteed, zijn, om met den Langen dijker-bou wer zelf te spreken, „best". Voor aard appels gelden prijzen, die zoo goed als nooit zijn voorgekomen, wortelen zijn schrikbarend hoog aan prijs, andere producten naar evenredigheid, 't Spreekt van zelf, dat schaarschte der groenten, als gevolg van de langdurige droogte, een der oorzaken van de hoo ge prijzen is. Toch zeggen de tuin bouwers zelf, dat ze het er voor deze prijzen best kunnen voor doen. Er wordt veel geld „gevangen". HET CONGRES VOOR GEITEN- TEELT. Bij gelegenheid van 't Congres voor Geitenteelt op 16 en 17 Augustus, zal Donderdag 18 Augustus te Roermond een tentoonstelling van vee en paarden gehouden worden, die buitengewone belangstelling zal wekken. Limburg zal 't beste voortbrengen wat 't bezit. Er komen een dikke honderd paar den het neusje van den zalm, want ze zijn bij vóórkeuringen reeds uitgezocht. Elf fokvereenigingen zonden vee in. Driemaal acht hokken huisvesten de drie in Limburg erkende varkensslagen, te weten het Groot-Yorkshire, het ver edeld Duitsch varken en het veredeld Limburgsch varken. Dus geen groote massa's dieren. Maar ze zijn met zorg uitgezocht door de Commissie voor Varkensfokkerij en geven een juist beeld van de eigenschappen der drie varkensslagen, voor zoover die aan het exterieur te kennen zijn.Toonen pok, wat Limburg op het gebied van de varkensfokkèrij presteert. Ook de inzending van pluimvee is sober. Geen eindelooze tenten met k oi. en gestapeld, waarin kraaiende, Kake lende en kwakende pluimdieren Het program spreekt slechts van demon stratieve inzendingen van pluimvee door het centraal fokstation voor pluim veeteelt van het C. R. E. voor Limburg en Noord-Brabant en noemt slechts een toom Barnevelders, een toom wit- leghorns, 100 h 120 14-daagsche kui kens, Barnevelders 100 k 120 14-daag sche kuikens wit-leghorns. Voorts een dubbel hok van het Centraal Foksta tion Horst, geschikt voor huisvesting van de twee bovengenoemde toornen. Een dubbel opfokhof met in elke af- deeling een eenvoudige kunstmoeder met 100 a 120 14-daagsche kuikens. Deze inzendingen spreken'echter dui delijk Ideaal typen, ideaal toornen, ideaal hokken en een stuk verenigings leven met het streven daarvan 1 En nu de geiten. Ongeveer 270 stuks geiten (geen bokken) en lammeren zullen ingezonden worden. Een goed getal voor een geitententoonstelling, ofschoon men van een provinciale ten toonstelling nog een grooter getal had kunnen verwachten. Maar ook deze dieren zijn uitgezocht, al is het dan door het bestuur der locale verenigingen zelf. Slechts de geiten zullen met elkaar concurreren. Vier jury's, ieder be staande uit twee personen (een Neder lander en een buitenlander) zullen ze keuren. Deze tentoonstelling -— alle dieren zijn in Limburg geboren zal buiten gewoon leerrijk zijn voor de bezoekers. Het bereikbare en het bereikte zal worden geëxposeerd. Een school, een vee-school voor de boeren. Dat is 't juiste karakter van een vee tentoonstelling. Wie wat leeren wil, moet naar Roer mond komen. Zondagmorgen verzamelden zich in dé 3de klasse-wachtkamer der Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage 200 A 3°° men schen, naar aanleiding van een adverten tie in een dagblad, waarin een metaalgie terij personen vroeg, die met colportage 25 per dag konden verdienen. Zij zouden zich met den verkoop belasten van metalen platen met het woord „Tabaksvergun ning" er op en daarvoor bovengenoemd salaris ontvangen. Tegen elf uur kwam er een telegram „aan de wachtenden in de 3de klasse wachtkamer", verder inhoudende, dat zij niet in Den Haag konden worden te woord gestaan, doch dat zi' op het station te Rotterdam 's middags werden verwacht. Daar had men echter maatregelen geno men, dat deze menschen niet tot de wacht kamer werdieb toegelaten. Men dacht hier met 'n misplaatste grap te doen te hebben. De politiew erd met 't geval in kennis gesteld. Haar bleek echter, dat de directeur van de fabriek de adver tentie zelf had doen plaatsen. Hij had ve le plaatsen af te reizen _envoor het gemak als plaats van bijeenkomst'dewachtkamers der stations uitgekozen. Dat er zoovele ge gadigden zouden zijn, had hij echter niet verwacht. EEN SMOKKET. SCHIP. De schipper van het riiksreeherchevaar- ■tuigr, getTioireed e Cos'mah rn, heeft Vrijdag, krui e do o de Er es Tie Wad den, een vaartuig ontdekt, dat bij on derzoek een Duitsch schip blee<[ te rijn. De lading be to d uit smokkelwaar. Een hoeveelheid van 26 0 liter jenever, geborgen in bemande fie s hen, weid gevonden en tot nader order opgebracht naar Oo t rahern. (Leeuw. Ct) WAT WEINIG GOEDS VOORSPELT. Hier en daar op de Veluwe ziet men een enkelen appel- ol perenboom voor de 'tweede waal reeds deze zomer voor de tweede maal reeds in dezen zomer in bloei staan. Als gevolg van de droogte zijn vele vruchtboomen reeds geheel bladerloos, zooals het loofbo-ch nu dan ook al in de volle pracht van herfsttinten prijkt. De regen en de broeiige warmte van de laatste dagen dost echter aan de bladerlooze vrucht boomen de vruchtknoppen, die zich voor het volgend jaar reeds gezet hebben zwellen en dientengevolge raken enkele boomen nu reeds in bloei. Op 'nn enkele plaats staat een appel boom, waaraan de appels van dit jaar nog hangen, in vollen blcei. In Ugchelen bij Apeldo'orn is zulk een won derlijk exemplaar te zien. xVoor den fruitoogst in het volgend jxaar voorspelt dit verschijnsel weinig goeds, 't Is te vreezen, dat, ook al loopen straks niet alle knoppen uit, toch de vruchtboomen in vollen bloei geraken, de knoppen te veel zwe lsrv en niet sterk genoeg zijn, den win er met felle vrst dooor te komen. DE IN NEDERLAND AANGEHOU DEN DUITSCHE SCHEPEN. Gelijk men weet werden in het na jaar van 1918 door de Nederlandsche regeering een 20-tal Duitsche zeesche pen aangehouden, die op het oogenblik van den wapenstilstand Antwerpen, verlieten. De Nederlandsche regeering stelde zich op het standpunt, dat, aan gezien de Belgische regeering ook aan spraken maakte op deze schepen, zij ze niet door kon laten varen naar Duitschland en dat de schepen onder sequester zouden blijven, zoolang de rechtmatige eigenaar niet was vastge steld. De Nederlandsche regeering liet het aan de Belgische en de Duitsche regeeringen over om uit te maken, aan wie de schepen toebehoorden. Van Belgische zijde werden de sche pen voor het prijsgerecht gebracht, doch Duitschland erkende de uitspra ken niet wijl de schepen niet in 't bezit van België waren. Nadat de schepen gedurende 3 jaar renteloos in Nederland hebben gelegen, zijn beide partijen er eindelijk toe ge komen langs practischen weg een op lossing te zoeken, en zij hebben er een gevonden. Op 8 Augustus j.l. hebben de Bel gische en Duitsche regeeringen een overeenkomst gesloten, waarbij een gedeelte der betrokken schepen aan België wordt toegewezen, o.a. de groote stoomschepen „Gneisenau", „Felonia" en „Lesbos", terwijl de andere aan Duitschland terugkomen. Duitschland verplicht zich verder tot 't betalen der kadegelden aan Antwerpen. Wanneer de „Maasb." goed is inge licht, dan zal de Nederlandsche regee ring, gezien de gesloten overeenkomst, het sequester over de schepen opheffen. Het is de eerste overeenkomst sinds den wapenstilstand tusschen Belg en Duitschland gesloten. Zij bewLjSV hoe men langs practischen weg en met wederzijdschen goeden wil tot gelukki ge resultaten kan komen. IJ Uit de carton-industrie. Te Win schoten is do stroocartonfabriek Reider- land stopgezet. Een 140-tal arbeiders, in drie ploegen werkende, zijn ontslagen. In den stand van de staking is nog geen wijziging gekomen. Een enkele maal komen er een paar wagons kolen aan, diie waarschijnlijk moeten dienen voor het stoken van de ketels. De stakingsleiding laat nagaan de herkomst van deze kolen, om zoo noodig maatregelen te kunnen treffen. Nog steeds komen geen werkwilligen en de enkeling, die z/ioh aanmeld*, wordt door de posten op kalme en Bakelijke wijze overtuigd, van het verkeerde van zulk een handeling. Vermoedelijk begint de mijndirectie in moeilijkheden te ver- keeren, aangezien de leiding officieuze be richten ontving, dat er pogingen worden aangewend door de directie om werkwil ligen te krijgen. Door de stakSngsleiding wordt thans alles in gereedheid gebrach^ om a.s. Woensdag, den dag van loondag dus, de eerste uitkeering te doen plaats vinden. Een gevaarlijke holpartij. Zondag middag 2 uur is een paard, dat in de stal van de Amsterdamsche Rijtuig maatschappij, Wagenmakerslaan, uit gespannen werd, ontsnapt en op hol geslagen. In vliegende vaart ging het 't Houtplein over, rakelings voorbij een bliemenkoopman de Tempelierstraatt in. Eenige koetsiers achtervolgden he paard en konden het, nadat het nog een keer gevallen was en eenige kleine verwondingen opgeloopen had, op de vaart nabij de Kathedraal grijpen, Bij deze holpartij had het paard nog drie hoefijzers verlofren. Wonderlijk mag het hee ten dar het zonder onge lukken is af geloopen. Eernstug ongeval. Zaterdagavond kwam op den Stationsweg te Velsen de wielrijder Br. yit IJ muiden bij het passeeren van een rijtuig in botsing met een motorfiets, waarop de heer P. C. K. uit IJmuiden was gezeten. De wielrijder werd zoo ernstig getroffen dat men voor zijn leven vreesde. Hij, wérd onmiddellijk naar de Maria Stich ting overgebracht. Rijwiel ontvreemd. De eigenares van Café Palace, Groote Houttraat, alhier, deed Zondagavond tusschen half elf en twaalf uur uit de gelagkamer ontvreemd is. Maandag is het onbeeerd terugge-j* vonden in een stuk la nd aan de Dubbe le Buurt. Rechter: „Wat bracht jou hief man Beklaagde: „Twee agenten, edelacht bare." Rechter: „Dronken natuurlijk!" Beklaagde: „U zegt het, edelacht- bare, maar ik meende ook, dat ze allo twee dronken waren." IN DEN SCHOUWBURG. Een bejaarde ongehuwde juffrouw tot een corpulent heer, die haar tel kens lastig valt om te passeeren: Foei meneer, wat is het toch Las tig, telkens te moeten opstaan. Dikke heer. Ja, maai-, juffrouw, zitten blijven is ook niet plezierig. Te Weslzaan wordt een actie op louw gezet tegen de nieuwe tarieven van hot Provinciaal Wateri i ürigsbedrijf. Het ligt in het voornemen om aan de ingez ta nen een adres ter teekening aan te bieden en dit aan Gëd. Staten te ze» den. Wielrijden. Op de Rijswijkscha wielerbaan hadden ook wedstrijdeD plaats met den volgenden uitslag Seriewedstrijd voor nieuwelingen over 800 Meter. 1. J. Leddy 2. W. Rijnders 3. L. J v. Galen 4. A. J. Kuys Jr., allen Den Haag. Wedstrijd met motorgangmaking Totaal 1. v. d. Stuyft, 5 0. 2. Suter 5 p„ 3. Ebert, 10 p., 4. Nettelbeck 12 p., 5. Timmerman, 13 punten. Motorwedstrijd over 2 K.M. le serie 1. Burlage, Arnhem, op L.rian en 2 P.K.G. Tegelaar, Den Haag, op Excel- sic^ y2 baan achter. 2e. Serie 1. H. Ventges, den Haag op Indian Scouts, 2. W. Boiler, Deo Haag op Scouts. Motorrace voor beroepsrijders1. Brinkhof, Rotterdam (Excelsior) in 1 min. 13 sec. 2 Flinterman, Den Haag (Indian) 20 Meter achter. Motor-Handicapwedstrijd gver 2 K.M. 3e Serie1. M. Flinterman (Indian) 75 Mr voorgift in 1 min. 17 sec.2. Brinkhof (Excelsior) 100 M. achter FREE FORESTERS— HAARLEMSCH ELFTAL. HAARLEM, 15 Aug. Bij de men schen, die in een „Haarlemsch elftal" t'iuis behooren, misten we van Manen, Healy, Swens enz. Het team, dat er nu voor doorging keerg dan ook een zware strijd tegen de Foresters. Gelukkig nog, dat Posthuma zich beschikbaar stelde. De Haarlemmers gingen eerst batten, doch brachten er weinig'vaiï"térecht. Alleen Piet van Buren liet goed spel zien en zijn 34 waren van uitstekende qualiteit. Van de overigen kwamen al leen Mesman met 12, Posthuma met 10 en mr. Extra met 27 in de dubbele cijfers. Het totaal der Haarlemmers bedroeg precies 100 runs. Van de Engel- 'sche gasten hadden Preestman met 5-23 en Earle met 3-15 het best gebowld. De Tree Foresters openden met Johnston en Green op het bowlen van Maas en Posthuma. Schmeink moest wegens dringende omstandigheden den wedstrijd voor een gedeelte in den steek laten. Na een kalm begin, laat van het openingspaar vooral Green vrij spel zien. Mesman gaat in de plaats van Maas bowlen en krijgt Green heel. mooi gevangen door W. Maas voor 28 Met Day in wordt ook Johnson losser «t slaat op schitterende wijze in één over 4 ballen op off van Posthuma naar de legg boundery. Schmeink komt dan zijn plaats weer innemen en reeds met diens derden bal gaat Day cleanbowied voor 18, Johnston en Round voeren den stand op tot bij de 160, waarna de spe lers gaan thee-drinken. Daarna voeren zij wederom de score regelmatig op. Eindelijk krijgt Posthuma Round ge vangen voor een keu rige 58. Dan gaat het plotseling veel vlugger. Vóór 6 uur neemt Schmeink nog 2 wickets, die van Dreland en Earle resp. voor 6 en 3, Johnston maakt zijn century precies op 't kantje af en wordt dan gevangen door A. Maas op Posthuma's bowlen. Ook Woods wicket is nog voor deze veteraan voor 6 en op een totaal van 240 voor 7 wordt stopgezet. Heden wordt de wedstrijd voortgezet. TeL Rood en WitV.V.V. is in een draw geëindigd. Den wedstrijd V.R.A.-Haarlem heeft V.R.A. met 106 runs gewonnen. Haarlem II heeft van V.V.V. met 31 runs gewonnen. AlbionRood en Wit II is door Albion met 64 run® op de ie innings gewonnen. SCHIETWEDSTRIJDEN Uitslag der schietwedstrijden gehouden door de Kon. Ned. Jachtvereeniging Nim rod, gehouden op haar banen te Haarlem op 14 Augustus: ie pr. (ie wedstrijd) M. G. J. Verburgt, 's-Gravenhage; 2e en 3e prijs, gedeeld door de heeren H. Smidt v. Gelder, Heemstede en G. J. v. d. Vliet, Overveen. ie prijs 2e wedstrijd, K. van Leyden, 's-Gravenhage; 2e prijs C. D. v. d. liet, Overveen en 3e prijs Jhr. J. E. van lam» huys, Zandvoort. ie prijs (3e wedstrijd), R. de Favange, Heemstede; 2e prijs, F. Bijleveld, Haar lem en 3de prijs P. W. Waller, Overveen. ie prijs (4e wedstrijd) R. de Favange, Heemstede; 2e prijs P. W. Waller, Over* veen; 3e prijs K. van Leyden, 's-ITage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2