OPRUIMING van RESTANTEN SENSATION EE LE PRIJZEN BINNENLAND Binnenlandsch Nieuws, INGEZONDEN. Gemengd Nieuws VAN ALLES WAT. GEVAARLIJK NATIONALISME. Staking van het Café-, Hotel- en Restaurant-personeel. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt éi Redactie zioh niet aansprakelijk. Hebt U al een kennis gesproken die in onze gekoekt heelt? Ja? Dan weet U zeker van de waartegen de nog voorradige Zomergoederen worden opgeruimd. GROOTE HOUTSTRAAT HOEK MEUWSTRAAT Groote ontploffing te Amsterdam. geheugen kwijt geraakt, ilat echter spoe dig terugkeerde. EEK NIEUW SOORT INBREKER. Men .seint nrt New York aan de „Dai- Cy Mail" dat de politie den laatsten tijd doende is om de hand te leggen op een inbreker, die niet uitgaat om te ste len, doch er alleen genoegen in vindt in hot huis, dat hij met zijn bezoek „vereert", den boel kort en klein te slaan. Nog onlangs vond de politie een raam open van een villa, ingeriht door een jong echtpaar dat op de huwelijks reis was. Men vond alle sieraden stuk geslagen, pok kristal en aardewerk, als mede meubels, schilderijen, enz. In de tapijten had men moedwillig gaatjes ge brand. Niets was echter gestolen. In verschillende mijngebieden van Zuid-Wales maken de arbeiders krach tig front tegen de aanhangers van het bolsjewisme en verwijderen zij deze uit hun clubs. Zoo is er in een club van mijnwerkers en andere arbeiders in de Rkondda Valley een medcdeeling aange plakt, dat ieder lid, dat op eenige wijze in of buiten het gebouw het bolsjewisme steunt, zich zal blootstellen aan uitzet ting uit de club. De bekende scheepswerf van Yar row aan de Clyde zal met November gesloten worden, waardoor "2000 man wer keloos worden. Dee reien hiervoor kan in een paar woorden worden meege deeld, aldu3 de „Evening Standard." Koopvaardijschepen kosten, wanneer zij thans in Engeland worden gebouwd, 17 p.st, per ton. De verkoopprijs schom- meldt tusschen 5 en 7 p.st. per ton. De firma heeft den toestand in een ver klaring uitvoerig uiteengezet. De kosten van den scheepsbouw zijn opgedreven niet alieen door de loonen, in de in dustrie betaald, maar ook door herhaal de stakingen,, beperking der productie en geschillen in tal van industrieën in het land. Hierbij komt, dat het onmo gelijk is een leveringstijd te noemen. Een voorbeeld is voldoende, aldus de E. S. om de moeilijkheden te doen uit komen. in welke een industrie, waarin Groot-B ritannië eens vooraan stond, thans verkeert Onlangs schreef de fir ma Yarrow in voor het bouwen van een stoomschip voor Indië. De prijs (zoo '■cherp Lerekend, dat er geen winst werd jemankt) bedroeg omstreeks 25 0 0 p.st. en was de laagste van de Britsche in schrijvers. De order ging naar Nederland voor ongeveer 19.000 p.st. Op den sneltrein Paderborn-Soest is bij Geseke een aanslag gepleegd. Om den trein tot ontsporing te brengen had den de daders de koppeling tusschen de spoorstaven 1 sge c'uoefd en boven dien dwarsleggers op dia rails gelegd. De aanslag is midukt doordien de ma chinist op de lijn een lantaarn zag staan en nog tijdig stopte. Vermoedelijk heb ben d onbekend gebleven daders ge weten dat er een groote som gelds met den trein werd vervoerd. De centrale commissie uit den Na- tionalen Baad te Weenen besprak de ijuaestïo van de eischen der spoorwegar beiders. Na een lang debat verwierp het het ontwerp strekkende tot voldoening geve:, aan hun eischen. Een spoorweg staking schijnt dus onontkoombaar. Te Grollier, nabij Angouleme, is gearresteerd Mme Dulac, die verdacht wordt haar eehtgenot uit winstbejag te hebb n vermoord. Men vond van den ongelukkige het onthcofde en op an dere wijze verminkte lijk onder stroo begraven. Een deel van het lijk was reeds verbrand. De vrouw ontken*. Rosebaum,, de groothandelaar in m: lk to Memmingen en die eenigen tijd geleden door een groep ontevredenen we gens het opdrijven van den melkprijs uit ziin villa is gehaald, de stad rondgevoerd en mishandeld anti-semiü che gevoe lens waren hier niet vreemd aan is thar.s d or het schepengericht gevonnist. Hij wc d verordeeld tot een gevange nis, traf van 5 weken en 3000 M. boete omdat hij boter had achtergehouden en ook t gen een te hoogen prijs verkocht. Er bestaat een nationalisme, dat onze goedkeuring niet kan weg dragen, we wezen er trouwens al eens een enkelé maal op en dat zich openbaart hij onze g.loofsgenooten in België en Frank rijk een nationalisme, dat naai' onze mecuing, niet meer in overeenstemming is met de katholieke loer der naasten liefde n verdraagzaamheid. Thans geeft het Fransche katholieke dagblad „-La Croix" weer een derge lijk staaltje van deze niet scherp ge noeg te veroordelen nationalistische heet- hoofdigheid. Wij vinden in het blad met veel in genomenheid medegedeeld een woord van het tweede zoontje van den onlangs over leden generaal de Maud'huy, wiens oud ste zoon in den oorlog sneuvelde: „Toen vader en oudste zoon in Au gustus 1914 uittrokken, zei die kleine jongen: Ik houd veel van u, vader; en ook van mijn broer. Maar ik heb liever, dat gij beiden wordt gedood en dat de ves ting Metz weer Fransch wordt. Dat is de echo, zegt „La Croix", van een geheel ras van moedige kerels en helden." Zeer terecht ergert het „Ov. Dgbl." zich aan deze taal. Dat zal wel zijn, schrijft het blad bij dit stukje uit „La Croix"; de Maud'huy, een jongen uit Metz, voor 1870, heeft zijn geheele leven gehoopt op een „re vanche". 't Is hem meegeloopen, hij heeft 't beleefd en is zelfs nog gouverneur van Metz geweest vóór zijn dood. Hem zat de haat tegen de Duitschers in het bloed. En ook in het bloed van zijn bloed, blijkbaar, want dat neemt niet weg, dat wij dat woord van dien klei nen Fransehman vreeselijk vinden. Het horinnert aan Plutarchu', die vol staat van zulke heldenwoorden, tiaar Plutar- chus was een heiden, die schreef over heidenen. Dat „La Croix" niet bedenkt, dat de zelfde haat nu weer zit in de jonge Duitschers! Katholieken, zelfs Franschen, moesten, gelooven wij, meer aansturen op de liefde dan op het voortleven van den nationalen haat. Dit laatste is volkomen juist. Een katholiek blad, dat eiken dag op de voorpagina het beeld van den Ge kruisigden Zaligmaker afdrukt, moest toch vooral weten, dat de laatste woor den van Christus aan het kruis geen woorden van haat. maar van liefde en vergeving waren. In Amsterdam. De staking in het café- en restau rantbedrijf heeft geen verandering on dergaan. Zondagavond is het vooral op het Rembrandtplein rumoerig toegegaan. Er waren, zooals gewoonlijk, vele pos ters op de been, die trachtten de men- schen te bewegen de café's waar ge staakt wordt-, niet te bezoeken. Een en ander veroorzaakte herhaaldelijk volksop- loopen en de politie moest meermalen de menschen uiteendrijven. Dat de stemming er na de langdurige slaking niet beter op wordt, blijkt uit het feit, dat de stakers een ruit van het getouw van de Nieuwe Karseboom in de Paardenstraat hebben ingegooid. Naar de directie van genoemd etablis sement mededeelt, heeft de zoon wan den directeur te voren een gesprek van de posters afgeluisterd, waarin het plan ontworpen werd de ruiten van het ge bouw in te werpen. Even later (na slui tingstijd, zoodat er niemand meer in het café was) lag inderdaad een van. de groote spiegelruiten in scherven. De da ders sloegen op de vlucht. Een oplossing van het conflft is nog twijfelachtig. De „Horecaf" blijft van meening, dat zij slechts kan onderhande len met andere vertegenwoordigers der stakers, dan het tegenwoordige bestuur van den Bond vau Hotelpersoneel. De voorzitter van laatstgenoemde or ganisatie heeft daarop in een nachtver gadering van kellners meegedeeld, dat de staking voorloopig in de vier steden onverzwakt voortgezet wordt, De principieele dienstweigering - Mr. Tideman heeft, naar de „N. It. Gt." meldt, medegedeeld, dat het wetsontwerp van minister Pop tot voorziening in ern stige gewetensbezwaren van principieele dienstweigeraars door den nieuwen mi nister van Oorlog den heer Yan Dijk, misschien met een enkele wijziging is overgenomen. Opheffing Kamers van Arbeia. 'Naar de „Msb." verneemt, wordt zepr ernstig overwogen om binnenkort over te gaan tot opheffing van de Kamers van Ar beid. Deze maatregel zal worden genomen met het oog op de noodzakelijk geble ken bezuiniging ia het Staatsbudget, waarop de kamers van Arbeid jaarlijks met een bedrag van ongeveer een halve ton drukken. De Kamers van Arbeid, welke zijn op gericht krachtens de wet van 2 Mei 1897 hebben niet aan de daaraan ge stelde verwachtingen beantwooxd. Boven dien zal het instituut zijn bestaansreden nog meer zien verminderen, wanneer eenmaal het wetsontwerp tot vreedzame hijlegging van geschillen wet zal zijn ge worden, waardoor op andere wijze voor zien wordt in de oplossing van geschil len tusschen patroons en arbeiders. Even wel zal men met de opheffing van de Kamers van Arbeid niet wachten, totdat het wetsontwerp tot vreedzame bijleg ging van geschillen tot wet zal zijn verheven. DE REIS DER KONINGIN. Blijkens een uit Drontheim ontvan gen telegram, zijn H. M. de Koningin en de Prinses met de ,„Merope" te Drontheim aangekomen. Alles is wel, De Koningin en de Prinses bezochten de Sognefjord, Balholmen en Gudvangen, waai' zij een uitstapje maakten naar Stalheim, voorts Fjaarland, met een tochtje naar den gletseher en de Nord- fjord, van waar zij een tochtje naar Loevenvand maakten. Het weer was vrij regenachtig, doch er waren enkele mooie dagen. HET BELGISCH VISUM AFGE SCHAFT. Uit Brussel wordt aan de „Msb." geseind: Naar wij vernemen,, maken do onder handelingen over de paspoorten tusschen de Nederlandsche en Belgische regeerin gen goede vorderingen. De bezwaren van Nederlandsche zijde zullen weldra uit den weg zijn geruimd, zoodat men binnen korteu tijd de af schaffing kan veiwaeh'en. Het Belgische Consulaat te Rotter dam deelt mede, dat officieel van de Belgische regeering bericht kwam, dat met 1 September a.s. het visum voor Nederlandsche onderdanen, die naar België reizen, is afgeschaft. Ieder Ne- derlandsch onderdaan, (dus b.v. ook een Hollander, die in Eogeland vertoeft) die zich naar België wenscht te begeven, heeft derhalve slechts z jn Nederlands he pas noodig, en behoeft deze niet op het Belgisch consulaat te laten visseren. REGEERINGSSTEÜN VOOR BOOM KWEEKERS EN TUINDERS. In den loop van 1920 werd de Re- geer'ngs-iommi sie vo r Kwe k r c ediet, gevestigd te 's-Gravenhage, in het leven geroepen om Boomkweekers en Tuin ders, welke door de gevolgen van den oorlog in moeilijkheden dreigden te ge raken en wier omstandigheden zulks overigens mogelijk maakten, teneinde hun bedrijf in stand te houden met een voorschot onder Staatsgarantie te steu nen. Een groot aantal personen is sedert op deze wijze geholpen en nu degenen die voor dergelijken steun in aanmer king kwamen, thans voldoende gelegen heid hebben gehad zich tot de commis sie te wenden, is door Z.Exc. den Mi- ter van Financiën bepaald, dat aanvra gen welke na 1 Sept. a.s. worden ont vangen, niet meer voor behandeling in aanmerking kunnen komen. Vrijwillige ouderdomsverzekcring. Dat de vrijwillige Ouderdom,^verzekering steeds meer in populariteit toeneemt, mo ge o.a. blijken uit het volgende: In Gassell, een gemeen te belvoorende tot het district van den Raad -van Arfoei-d Nij megen, waar ihet aantal inwoners 626 bedraagt, werden tot heden 100 verzeke ringen beneden en 52 boven 35 afgeslo ten. Hel aantal verzekerden vormt der halve ongeveer 25 pot. van (het aantal in woners. HET WERELD-PLUIMVEECONGRES. Voor het Wereld-Pluimveecongres, dat van 59 Sept. a.s. te Den HaagSche- veningen wordt gehouden, zijn tal van preadviezen verschenen, waarvan wij in no. van morgen, meerderen zullen mee deeleen. EGYPTE EN HET WERELDPLUIMVEEC0NGBE3. Naar dezer dagen is bekend geworden, zal prof. Cadman door de Egyptische regeering worden afgevaardigd naar het wereldpluimveecongres te Den Haag Scheveningen. Prof. Cadman zal daar mededeelingen doen omtrent de histo risch Vermaarde boerderijen, welke da teeren van voor de Christelijke jaartel ling. BEZUINIGING OP DE STAATS- BEGROOTING. Naar wij vernemen heeft eene com missie bestaande uit den minister van financiën, Jhr. mi. de Geer, den secre taris-generaal in algemeenen dienst, mr. Kan en den thesaurier-generaal bij het departement van financiën, mr. Trip, dezer dagen een conferentie gehouden met vertegenwoordigers van alle depar tementen om tot een zeer ingrijpend» bezuiniging op de staatsbegrootiug te geraken, desnoods dcor wettelijke voor zieningen. HULP AAN RUSLAND. Onze regeering zendt een ver tegenwoordiger. De gemengde commissie uit het Inter nationale Comité van het Roode Kruis en de Liga van Roode Kruisvereenigin- gen te Genève, heeft het Nederlandsche Roode Kruis -ultgeneodigi tot d.e:lns- ming aan een bespreking te Genève op 15 Augustus, waarin een te voeren in ternationale hulpactie voor Rusland zal worden behandeld. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft als z,jn gedelegeerde aangewezen den heer jhr. A. W. G. van Riemsdijk, pen ningmeester van het hoofdbestuur. Ook de Nederlandsche regeering zendt een vertegenwoordiger. Landgenootenl Zoo nadert dan het tijdstip, dat de Néd. R.-K. Vereeniging van Marineper soneel „St. Christophorus" vijf jaar be staat. Het zal U uit de pers bekend zijn, dat onder bekwame leiding van den Zeereerw. Hoogedelgestr. Vloot-aalmoe- zenier reeds onnoemelijk veel werd! ge- praestoerd, om onze duizend R.K. Ma rinemannen te leiden in en te bren gen tot het vervullen hunner gee-telijke en maatschappelijke plichten. Met succes is een gedeelte georgani seerd, maar ook de overige moeten: wor den bereikt. Reeds bestaan a'deelingen in Helder, Amsterdam, Rotterdam, Vlieringen, Lei den, Hoorn, Gorcum en Indië. Wat willen wij nu? Och 't is vlug gezegd. Wij willen voor hen Geze'lige Tehuizen (die nog ontbreken). Uitbrei ding en verbetering van het Orgaan dat door deze Vereeniging uitgege en wordt. Meer propaganda en verstrekking van lectuur. Echter financicele middelen zijn er niet. En mag Katholiek Nederland dat zoo maar aanzien? Neen natuurlijk. Als alle Katholieken steunen naar draagkracht, is St. Christophorus klaar en een bij uitstek nationaal R.K. be lang gediend. Op 25 October a.s, zal het eerste Lustrum worden gevierd, laten Neer- lands Katholieken dan, a's feestgaven, naar vermogen bijdragen. Zeker, er wordt reeds veel gevraagd, maar hier betreft bet een spe taal Katho liek Marine-belang. Welnu helpt mede, door krachtiger? financieelen steun. Veel, veel geld is er noodig. I Mocht U tevens nog eenige adressen van milddadige personen kunnen geven, dan reeds bij voorbaat onzen bijzonderen dank. G. J. Eggink, Paralleweg 75, secr. A.R.K.A.; 0. Goes, G ravens'real 81, voorz. R.K. Bouwvakarh.J. 0. Kcoter, Spoorstr. 134, Direct. Har,z RankMej. Liedmeyer, Zuidstr. 67, voorz. R.K. Vrouwenbond; F. Nijpels, Koningstr. 108, voorz. R.K. B. v. Gr.. Gez.R. van Os, Binnenhaven 9, lid Kerk- en Gem. AgnbeejjfcA X). Snel, Tuinstr. 4, voorz. R.K. Vo!ks' o d; GL Vo hs, Prime s r. 1, Voorz. Propaganda lub; al'en te Helder, ziillen gaarne Uw bijdragen voor dit bij uitstek Katholiek sociale doel in ont vangst nemen. Met do meeste Hoogachting, F. NIJPELS, Vcorz. P.S. Giften worden ook gaarne ia ent vangst genomen door den Eere Voorz. van 't comité den Z.Eerw. Hoogedel gestr. Heer H. .J M. M. Alink, Vloot- aalmoezenier, Weststraat 116, Helder. Pt** Eén doode. In den nacht van Zondag op Maandag tusschen kwart over drie en half vier wer den de bewoners van het Weesperstraat- kwarlier le Amsterdam opgeschrikt door het geweld eener hevige ontploffing, welke in wijden omtrek de ruiten verbrijzelde. In groote ontsteltenis liepen tal van be woners de straat op en nu bleek, dat som migen op het oogenblik der ontploffing hoogopgaande een vlam hadden gezien boven liet gebouwencomplex der broodfa briek „Ceres" aan de Nieuwe Prinsen gracht. Hier bleek inderdaad een gasont ploffing le hebben plaats gehad in den dertig meter hoogen fabrieksschoorsteen, welke zich verheft tusschen bet oude fa- brieksgedeelte aan de Nieuwe Prinsen gracht gelegen, en 'n nieuwer gedeelte, dat parellel aan het oude daarachter is ge bouwd. Rechts en links is het schoorsteen- gevaarte eveneens ingebouwd en begrensd ter rechterzijde door een bussensmederij en ter linkerzijde door een gebouw waar de uitgifte der melk voor de bakkerij plaats heeft. Op het oogenblik der ontploffing be vonden zioh een viertal werklieden in de fabriek, waarvan er twee werkzaam wa ren in het nieuwe achtergedeelte; verdr bevond zich de meikmeester in hel mclk- geboir.v, terwijl de nachtportier zich moest bevinden in liet ketelhuis, dat on dergebracht is in het oude gedeelte direct waar de schoorsteen ligt. De drie eerst- genoomden hadden zich spoedig in de melkafdeeling verzameld, waar groote stukken steen, welke na de ontploffing door het dak waren komen vallen, geen twijfel meer Meten of er was een ramp gebeurd. Men loog onmiddellijk naar liet ketelhuis, waar een chaos werd aange troffen. De ontploffing had den hoogen fabrieksschoorsleen uiteengeslagen, slechts een stomp, reikend tol de eerste verdie ping stond nog overeind: de brokken van den schoorsteen waren her en der weggeslingerd, hadden vooral het oude gedeelte en liet ketelhuis geteisterd, dat gevuld was met een groote berg pain. Ook de melkafdeeling was zwaar be schadigd door de neervallende steen klompen, welke gemakkelijk door het dak waren heengedrongen. De drie man nen zochten hun collega, die echter ner gens gevonden werd, zoodat zij reeds het ergste vreesden. Bewoners der om liggende huizen hadden inmiddels brand weer en politie gewaarschuwd. De brandweer van de kazerne aan de Nieuwe Achtergracht, alsmede de politie waren spoedig ter plaatsede brand weer behoefde haar bluschmateriaal niet in dienst te stellen, omdat zich uit de ontploffing verder geen brand had ont wikkeld. Alle reddingspogingen golden allereerst den vermisten nachtportier, waarvan het onmiddellijk vermoeden rees dat hij onder het puin bedolven was. Zoeken van hem was gelijk aan het zoeken van een naald in een hooiberg. Kuipers had tot taak des nachts het vuur te onderhouden in een kleineren ketel, welke zich achfer in het nieuwe gedeelte bevindt. Om half vier zou hij worden afgelost door den stoker. Kui pers nu had de gewoonte even voor half vier altijd het vuur nog voor den laatsten maal na te zien, ging zich dan wasschen in het ketelhuis en ging dan, wanneer de stoker er nog niet was, naar de portiers loge. De stoker, welke inmiddels was ge arriveerd, constateerde dat het vuur in den kleinen ketel even tevoren nog was bijge vuld. Kuipers had zich ook nog gewasschen, want men vond zijn wasohemmer gevuld met lauw vuil water voor den ketel in het nieuwe gedeelte. Vermoed werd dus, dat hij op weg naar de portiersloge door de ontploffing was overvallen. Besloten werd de hulp van politiehonden aan te wenden om den ongelukkige te vinden. Een tweetal honden waren spoe dig aan het werk en k'ort daarop wees een der dieren de plaats aan, waar men na het puin verwijderd te hebben, het verminkte lijk vond van den ongelukkigen portier, die 'n gezin met 8 kinderen achterliet. Omtrent de oorzaak der ontploffing valt nog niets met zekerheid le zeggen. Voor den schoorsteen bevindt zich in het oude ketelhuis een aantal machines om zelf gas le maken. Nu men sedert een week was aangesloten op de gemeentelijke gasleiding, standen de machines er enkel nog in re serve. Wat er nu aan den nieuwen toe stand gehaperd heeft is niet bekend, maar geleidelijk moet zich in den schoorsteen een hoeveelheid gas hebben verzameld dat eensklaps tot ontploffing is gekomen. In de Weesperstraat tusschen Nieuwe Prinsen cn Keizersgracht, merkwaardiger wijze niet aan den kant waar de fabriek ligt, maar aan de overzijde en aan de Kerkstraat tusschen Weesperstraat en Amstel waren honderden vensterruiten door de ontploffing ingedrukt De politie gelastte den bewoners in de vroege mor genuren om de stukken, welke nog waren blijven zitten geheel uit le stooten, opdat deze in de drukte des daags geen verdere ongelukken zouden kunnen veroorzaken. Daarna had de stadsreiniging enkele uren werk om de glasscherven bijeen te vegen en le verwijderen. Den geiteden dag bleeft de belangstelling van nieuwsgierigen rond het gebouwen complex der fabriek en in de aangrenzen de straten buitengewoon ginpt- EEN GEMEENTERAAD VOOR DE RECHTBANK. Men schrijft uit Almkerk aan de ,,'s-H. Crt", dat de Raad dier gemeente tegen 13 September a.s. voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch gedagvaard is ter za ke overtreding Arbeidswet. EEN GOEDE VANGST. Aan de politie te Bergen op Zoom is het gelukt,, naar de „Zoom" mede deelt, een zekeren v. d. L. en diens zoon te arresteeren. Dezen moeten do hand gehad hebben in een reeks van diefstallen, welke door den oudsten y. d. L. gedurende de jaren van 1911 tol 1920 en door den jongs ten gedurende de jaren van 1911 tot 1916 waren ge pleegd. Het grootste deel der artike len, is ontvreemd ten nadecle van de firma P. Smit Jr., N.V. Machinefabriek en Scheepswerf,, een kleiner deel ten nadeele van een andere te Rotterdam gevestigde firma. Van de firma Smit voornoemd is ontvreemd een partij van ongeveer 400 K.G.„ van de tweede firma ongeveer 200 KG. gereedschappen, ijze ren en koperen buizen en staven, ma- ehine-onderdeelen enz. Het schijnt in de bedoeling van do v. d. L.'s gelegen te hebben voor eigen rekening met. het gestolene een metaal bedrijf te gaan inrichten wanneer liet oogenblik daarvoor gunstig zm zijn. Beide gearresteerden hebben bekend en zijn naar Rotterdam overgebracht, waar zij ter tes'hiklung van den Com missaris van Politie zij a gesteld. De gestolen voorwepn, waaronder tal van vijlen, boren en ander hand- gereedschap zulten naar Rotterdam wor den verzonden. DE ONDERWIJZER CETON. Men herinnert zich het geval-Ccton te Amsterdam. Deze communistische on derwijzer had verlof gevraagd voor een studiereis naar Rusland. li j wilde daar de eenheidsseliool bestudeeren en kon dan tevens voor zijn partij het inter nationaal congres van de revolution na ii'o vakvereenigingen bijwonen. B. en W. weigerden het gevraagde verlof. De heer Ceton ging niettemin naar Rusland. B. on W. stelden daarop aan den Raad voor den onderwijzer Ce- ton to ontslaan. Door toedoen' van de communisten in den raad kon deze voor dracht niet afgehandeld worden voordat do heer Ceton terugverwacht kon wor den. Verleden week is hij uit Rusland te ruggekeerd heden, Dinsdag, is do va- cantie aan zijn sjhool uit en zou dus de heer Ceton gewoonweg weer voor df klas leunen gaan staan. Om dit te voorkomen hebben B. en W. den heer Ceton doen weten, dat hem de toegang tot de school wordt ontzegd in afwachting van de beslissing van tien gemeenteraad op <le 01 i t,-lg fT voordracht VLIEGMACHINE IN BRAND. Het militair vliegtuig F II van het vliegveld De Kooi was Vrijdag voormiddag bemand door twee officieren-aviateurs, op gestegen voor het maken van een proef tocht, toen het boven Leeuwarden, op een hoogte van ongeveer 1000 meter, in brand geraakte. De aviateurs poogden een noodlanding te doen, maar, gedreven door den wind, liep het vliegtuig té ver door, ten gevolge waarvan het in een. droge sloot terecht kwam en over den kop sloeg. Een der inzittenden kwam onder liet toestel terecht, doch werd door twee nabij- zijnde personen uit zijn moeilijke positie gered; hij had aan den hals een lichte ver wonding; aan het mil. hospitaal is hem geneeskundige hulp verkend. De andere aviateur kwam met den schrik vrij. Het toestel is in tweeën gebroken en wordt door marechaussees en mi li (aire po litie bewaakt; hel zal worden gedemon teerd. VERDACHTE ZIEKTEVERSCHIJN SELEN. Te Kampen is een geval van vermoede lijke vergiftiging door hel gebruik van on deugdelijk voedsel voorgekomen. De hoofdagent-rechercheur Kramer, zijn vrouw en kind en drie logé's werden ach tereenvolgens binnen kort tijdsbestek alten in hevige mate ongesteld onder verschijn selen, welke den -medicus onmiddellijk aan vergiftiging deden denken. Hoewel vooral de toestand van den heer Kramer en van het kindje zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kan thans hel gevaar voor allen als geweken beschouwd worden. De oor zaak is tot heden nog niet gevonden. HET STOOMSCHIP „SABOR" WORDT GELOST. Sinds eenigen lijd werd, maar men weet, te Rotterdam in quarantaine geitouden liet s.s. „Sabor", daar bij twee personen der bemanning verdachte pestgevallen gecon stateerd werden. Beide patiënten gaan in- tnsschen goed vooruit en het bacterioio- JAAR AL TE GOED BEGREPEN. Een geoefend telegrafist kan alleen op het gehoor en zonder den sleutel te zipn natuurlijk een Morsetoestjel in dit gevat een bericht begrijpen. Op zekeren dag kwam een inspecteur op een kantoor, waar hij den dienst- hebbenden ambtenaar eenige vragen deed. Plotseling hoorden beiden, dat "r een bericht werd overgeseind, en tic telegrafist ging het natuurlijk zillen opschrijven. Het luidde als volgt: Pas op voor de potkijkers. De inspecteur doet de ronde, en zal na tuurlijk overal zijn neus insleken. De inspecteur lachte terwijl hij naar hel gelik luisterde, dat ook hem vol komen duidelijk was en de telegrafist zetle ©en allerongelukkigst gezicht. Maar zijn superieur ging naar het toestel en seinde het volgende lerug: Te laat. Hij heeft er hie>- zijn neus al ingestoken. EEN RECEPT! Een vrek, die niettegenstaande ziin rijkdom bepaald gebrek leed, werd ,ziek en octbood den dokter. Deze zag den man onderzoekend aan. en zei: Ik zal u wat voorschrijven; dat zal helpen. De vrek stuurde het recept naai de apotheek. Na een uur kwam er een mand thuis, waarin gepakt waren: brood, boter, kaas, een ham, wijn, enz. Dat heeft de dokter voorgeschre ven; de nota A f 17.40 is er bij. Verdediger. U zegt, dat de muur acht voet hoog is en dat gij op den grond stondt, dus niet op een ladder of zoo iets? Getuige. Juist. Verdediger (triomphanlelijk). Dan zult u misschien wel zoo vriende lijk willen zijn, uit te leggen, hoe een man van iets boven de vijf voet, over een muur van acht voet heen kon zien, om de handelingen van den beklaagde gade le slaan. Getuige (kalm). Er was een gat in den muur. MODERN. Nog meer moeilijkheden, zuchtte Kees, en trok zijn jas aan. Is het 't een niet, dan is het 't andere. Wat nu weer? vroeg zijn vrouw. —Wel, op de fabriek natuurlijk. Weer een uitsluiting? zei de deel genoot in zijn zorgen. Neen, veel erger nog. De baas heeft toegegeven en wij moeten weer aan 't werk. GOEDE OPMERKING. Millionnair (tot bedelaar). Wil je wel eens gauw maken dat je weg komt, anders trap ik je d'r xdt! Bedelaar. Gul, melieer, maak maar zoo'n drukte niet. 't Heele ver schil tusschen ons tweeën is, dat u bezig is aan uw tweede mfllioen cn ik werk nog aan m'11 eerste. BLUF. Een Schot vertelde aan één Ame rikaan, wien hij eerf denkbeeld wilde geven van de gastvrijheid en de goede sier zijner landgenooten, dat op het doopmaal van een jeugdig markiesje eens een punchkom prijkte, die zoo moot was, dat er een klein bootje in dreef met een knaapje, dat het geu rige vocht aan de gasten toereik!*:. Pahdat zegt ook wat, antwoord de de Amerikaan.Toen mijn broertje gedoopt werd, was de punchkom zoo diép, dat vader, toen wij de punch niet zoet genoeg vonden, een man in een duikerklok naar beneden moest zenden, om le zien of de suiker wel opgelost was. OM IJIT TE REKENEN. Een onderwijzeres ontving onlangs liet volgende briefje van een school jongen: Lieve juffrouw, hel spijt 111e dat Jantje vandaag niet op school kan komen, hij is met zijn vader uit ge gaan om hem tc helpen rekenen, De som, die u hem gisteravond hebt op gegeven, was: „Als de Kalverslraat I1/» mijl lang is, hoeveel tijd heeft een man dan noodig, om dien afstand 1e Ioopen, als zijn gemiddelde snelheid 51/» mijl per uur is?" Jantje is nog geen man, en daar- jj 0111 moet hij wel bij rijn vader komen, daar bij de eenige man in dit huis is. Ze zijn van morgen om vier uur begonnen cn vader hoopte de som in één dag klaar te krijgen, als de drukte in de straat ten minste niet al te groot wordt. Lieve juffrouw, als u weer eens zoo iets wilt weten, maak er dan asjeblieft „vrouw" van, dan kan ik de som maken en vader kan aan zijn werk blijven. KOEK VAN EIGEN DEEG. Wat heb iij je man voor zijn verjaardag gegeven? Een kistje sigaren Van welken prijs? In '1 geheel gee»' Wat zeg je? Och, ik heb al 'n heelen tijd van zijn voorraad 'n paar weggenomen, en loen hij ze nu kreeg, was hij werkelijk geroerd, dat ik de sigaren zoo naar zijn smaak gekozen liad. DAT STEEG TENMINSTE Twee l'e'hebbers van s„e u'.eeren zaten te praten over fondsen cn kansen en eindelijk vertelde de een, dat hij in den winter iets heel goedkoops had gekocht. „Ja", zei hij, „,toen stond het twee en dertig en gisteren stond het drie en negentig". „Sapperloot", hernam de and er. „wal een gelukje! En wat was dat?" „Een thermometer", luidde hei, ant woord. EERST OP Z'N VERHAAL KOMEN. Zij: „Ik veronderstel, dat jij «te ik morgen dood ga, wel dadelijk solt her trouwen". Hij: „Non, dadelijk niet, ik ion tem 'ns een beetje rust nemen". SLAGVAARDIG. De grenadier Jo.dkems wandelt in weer wil van 't strenge verbod in „politiek". Als hij in de verte zijn kapitein ziet aankomen, springt hij vlug achter een boom. Kapitein (den volgenden dag): „Joohenis hoe kwam het, dat ik je gis ter in „politiek" heb gezien?" Joohems: „Omdat do boom nis. dik genoeg was, kapitein -»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6