ICHELIN ".tCH BINNENLAND. Binnenl. Nieuws Orde en Arbeid, Handel en Nijverheid Landb. en Visscherij ALGEMEEN BEKEND ALS DE BESTE Luchtverkeer. Gemengd Nieuws. Korte Berichten BUITENL BEfilQHTEfc. COMMUNISME IN DE PRACTIJK. Onze Koningin en de Nobelprijs. BIJ ALLE RIJWIELHANDELAREN. De opheffing der staking in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. wordt door 21.000 artsen erkend |ti. het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. is reeds meer dan eens verzekerd, dat de betaling verzekerd was. Niet tegenstaande de buitengewoon grootte moeilijkheden, waarmede de Rijksre gering bij het verkrijgen der vreemde deviscn te kampen had, is haar dit toch gelukt, zoodat het milliard in goud op 31 Augustus, wellicht nog enkele dagen eerder, volkomen betaald zal kunnen worden. P 1! ANSOH-BELGISCHE MILITAIRE AFSPRAKEN? Naar aan hot „Hbld." uit Frankfort wordt gemeld, is tusschen Frankrijk en België, als aanvulling van do Fransch- Belgische mi!it-.i e conventie, onlangs 'n overeenkomst getroffen, volgens weke de Belgen tot nader order in het hun ter bezetting aangewezen gebied een troe penmacht van tenminste een legerdivi sie, twee infanterie-divisies en een ca- valerie-brigade, met de daarbij behoo- rende genietroepen en colonr.es moeten onderhouden, die op speciaal verzoek vaa den Franschen opperbevelhebber onder bevel moeten staan van den chef van den Belgischen generalen staf te Brus sel. JEUGDIGE MOORDENAAR. In het arrondissement Pithiviars (Frankrijk) heeft een jongetje van elf jaar zijn kamaraadje onder het spelen vermoord. Uit jaloerschheid, omdat de ander, zeer begaafd, de eerste van de klas was, hetgeen hij niet verdragen kon. WAAKHONDEN IN DE TREINEN. Sinds eenigen tijd worden de groote emplacementen der stations in Frankrijk bewaakt door daartoe speeiaal afgerichte honden. De „Figaro" vraagt of het niet zaak zou zijn om de nachttreinen eenige „dogue3 anti-bandits-masqués" mee te geven, die circuleeren in de door- loopen? De verordening, volgens welke voor het geheele Duitsche rijk het sluitings uur van café's enz. nergens later mag worden gesteld dan half-twaalf, is, bij besluit van het kabinet, Maandag op geheven. De Berlijnsche president van politie zal een nieuw sluitingsuur vast stellen, zoodra dit besluit van den mi nisterraad officieel gepublicee: d zal Z'.jn. Men verwacht, dat het sluitingsuur voor Groot-Berlijn op 1 uur zal worden be paald. Mevrouw H. Roland Holst schrij ft in ^De Tribune" onder meer het volgende over do op het congres der derde in ternationale te Moscou aangenomen stel lingen: „Mij kwam onlangs het volgend ver haal ter oore: Een der afdeelingen van een kleine communistische partij had in heiligen ijver besloten, den arbeidsplicht voor de leden in te voeren. Op ze keren dag kregen allen een gedrukte instructie thuis, wat er van hen ver langd werd. Onder deze leden bevond zich een bouwkundige, nog pas in de partij en vol begeerten zijn krachten in haar dienst ibe stellen. Hij werd gecommandeerd den volgenden avond daar en daar te komen, om 's nachts op wacht te staan, ten einde te belet ten, dat de politie de verkiezingsbil- jetten afscheurde. Maar vóór den volgen den avond had het lid reeds bedankt. Dit is een goed vorbeeld van hoe men den arbeidsplicht niet moet door zetten. Haar bedoeling is niet, de leden af te schrikken, maar hen op te voeden. Daarom zeggen de stellingen „Aan de organisaties, arbeidsgroepen en leden moeten concrete werkzaamheden worden opgedragen, en wel zóó, dat deze nut tig, wensahelijk en uitvoerbaar sohijr.en." De heeren van Moscou gaan bij het inv or on van arbeidsdwang volgens dit st v blijkbaar uit van da veronderctel- 1 dat de menschen over 't algemeen i geneigd zijn uit eigen beweging voc de gemeenschap te doen, wat zij nuttig, wenschelijk en uitvoerbaaar ach ten. Daarom moeten zij door dwang tot het besef van arbeidsplicht worden op gevoed. Maar wie zal het werk verdeelen? vraagt de „Tijd-'. De bolsjewistische arbeidersraden? Dan worden de ingenieurs bij de verkiezings biljetten en de nachtwakers aan machi ne-bouw on bedrijfs'eiding gazet. 01 wel aoeten do menschen zelf hun beroep kiezen. En dan ligt het voor de hand, dat zij allen naar de universiteit wil len en niemand naar de kolenmijnen of andere gevaarlijke bedrijven. In bei de gevallen loopt do boel spaak. De bescherming van het privaat-bezit is het boste middel, om den arbeidslust bij alle menschen op to wekken. Afschaf fing daarvan voert naar slavernij en economische ellende. HET CONGRES VOOR GE1TENTEEI.T TE ROERMOND. Dinsdagmorgen werd het Congres, dat druk is bezocht, geopend door prof. Broc- kema uit Wageningen. Allereerst begroet te de voorzitter den burgemeester van Roermond, als vertegenwoordiger van Prins Hendrik, daarna den heer Kakebee- 'ke, die namens den Minister van Landbouw aanwezig is. Ook de Minister van Kolo niën heeft een vertegenwoordiger afge vaardigd. Hierna werd het welkom toegeroepen aan de vertegenwoordigers uit Frankrijk, België, Zwitserland, Engeland, Duitsch- land en Denemarken. Speciaal werd dr. Van Rijn begroet, onze landbouwvertcgenwoordiger in Pa rijs. Onder luide instemming van het con gres, deelde de heer Broekema mede, dat het congresbestuur dr. Van Rijn be noemd heeft tot lid van verdienste van het congres. Vervolgens gaf de Voorzitter een alge meen overzicht van den inhoud der prae- adviezen Speciale hulde bracht hij aan den heer Jac Timmermans, Rijksveeteelt- consuient, den feitelijken grondlegger van dit congres. De aaï-wezigen stemden geest driftig met de welverdiende erkenning in. Met de beste wenschen voor het slagen van dit congres besloot de heer Broekema zijn vriendelijk openingswoord. De heer Jac. Timmermans sprak het eerst over: „De beteekenis van de geit uit economisch en sociaal oogpunt". De heer Timmermans wees op de groo te uitbreiding van de geitenhoudeis in ar beiderswijken. Er dient bij de stichting van arbeiderskoloniën in industriestreken gezorgd te worden voor hvgiënischen stal- bousv; door coöperatieven aankoop van voederartikelen dient te worden voorko men, dat de landbouwers overlast krij gen van de arbeiders, die niet immer, waar het voer voor de geit betreft, bet verschil tusschen het mijn en het dijn voldoende in het oog houden. De boer moet niet worden de leverancier van gra tis geilenvoer. Wordt door de arbeiders organisaties voor hare leden gezamenlijk voer aangekocht, dan zuilen de landbou wers geen overlast hebben door het ver vreemden van landbouwgewassen. Dr. E. J. Dommerhold rapporteerde over „het vercenigingswezen en overheids bemoeiingen op 't gebied der geitenteelt". Wij zijn op den goeden weg Naast ver schillende dierenartsen en enkele land- bouwondorwijzers hebben vooral de rijks consulenten van den voorlichtingsdienst van den landbouw, naast en met de be sturen van vereenigingen en bonden ge werkt aan de ontwikkeling der eigenaren, om zoo de geitenhouderij en -fokkerij voor uit te brengen Dat was en is wel het meest belangrijke gedeelte der staatsbe moeiingen. Gaan we in deze richting voort, dan zullen we ongetwijfeld slagen. De heer Crepin, Parijs, noemde de af wezigheid van hoorn bij de geit, evenals de witte kleur degeneratie-verschijnselen. Op deze eigenschappen de fokkerij te bouwen kan niet juist zijn. De „Avp." geeft het volgende uit treksel uit het proces-verbaal der z'tt ng van het bestuur der Associatie van Hon- gaarsche Sociale Vereenigingea te Buda pest, op 1 Juli gehouden. Mevrouw Bela von Csikary stelt voor, dat de 13 aangesloten Hangaarsche ver eenigingen een actie op touw zetten voor de toekenning van den Nobelprijs aan Koningin Wilhelmina van Nederland. Het voorstel wordt aangenomen en om tot de uitvoering te komen besluit de Associatie aan het Nobel-Comitê uit het Noorsche Parlement een memorie aan te bieden waarin in naam van het Hon- gaarsche volk een dergelijk verzoek aan de jury wordt gedaan. Dit besluit zal in de buitenlandsche pers worden gepubliceerd en de sociale bonden van alle landen zullen worden uitgenoodigd, deze actie door een ge lijkluidend verzoek te ondersteunen. De Associatie van Hongaarsche sociale ver eenigingen wenscht ak vertegenwoordi ger van het Hongaarsche volk door deze actie uitdrukking te geven aan de hooge achting en de diepe erkentelijkheid, die de geheele Hongaarsche natie gevoelt voor Hare Majesteit Koningin Wilhelmi na en in Haar Hooge Persoon, voor het dappere Hollandsche volk, dot door in den wereldoorlog zijn neutraliteit te be waren, aan de menschhoid en ook aan Hongarije verliezen heeft bespaard, nog ernstiger dan die welke de oorlog reeds ten gevolge heeft gehad. Gedurende den oorlog heeft H re Ma; jesteit onafgebroken gewerkt voor den vrede en na het beëindigen van den oorlog waren Zij en Haar menschlie- vende volk de eersten die gastvrijheid hebben aangeboden aan de hongerige Hongaarsche kinderen. Zij hebben aldus op zeer practische wijze het lijden ver licht der Hongaarsche natie, die zoo ernstig werd beproefd door den groo- ten oorlog. DE NOORSCHE REISS VAN DE KONINGIN. Reuter seint uit Kristiania d.d. 15 dezer: Koningin Wilhelmina is heden morgen van Trondheim naar Molde ver trokken. Vandaar gaat de „Merope" naar Geiranger-fjord. Van het plan om Fin- marken te bezoeken is afgezien, daar de Koningin do volgende week in Neder land terug wenscht te zijn. DE MELKVOORZIENING. In aansluiting aan het bericht betreffen de een door den Alg. Ned. Zuivelbond aan melkinrichtingen en melkslijters-corpora- ties verzonden circulaire, betreffende voor ziening in mogelijke inelktekorten, ver neemt de Tel. nog, dat door het, in het jongste voorjaar opgericht centraal melk- bureau reeds gedurende geruimen tijd melk wordt bijgeleverd in die gemeenten, waar in verband met de langdurige droogte het gebrek aan consumptiemelk zich al te nijpend doet gevoelen Door bedoeld bureau werd bewerkstelligd, dat in een 30- ta! gemeenten van ons land, waaronder Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem, Utrecht, Dordrecht, Arnhem, enz., zoodra gebrek aan consumptiemelk ont stond, de betrokken melkinrichtingen en slijtersorganisatie hiervan alleen maar het centraal meikbureau in kennis behoefde te stellen, waarna door een der bij dit bureau aangesloten zuivelfabrikanten in het tekort onmiddellijk werd voorzien. Dit systeem werkt zeer bevredigend, te meer, waar door leveranciers (in casu zuivelfabrieken) en ontvangende inrich tingen of slijterscombinaties een „prij- zeu-commissie" werd geformeerd, waar in beide partijen even talrijk vertegen woordigd zijn. Deze commissie heeft on der leiding van haar onpartijdigen voor zitter Vrijdag vergaderd en besloot in ver band met de momenteele hoogere zuivel- waarden, den prijs der bij te leveren melk met 1 oent per liter te verhoogen. DE DURE MARECHAUSSEE KAZERNES. Na Epe nu weer Westkapelle. Daar zal voor de brigade marechaussee, bestaan de uit enkele manschappen, een kazerne worden gebouwd, waarvan de kosten ge raamd zijn op f 81 670 Vad. De Nederlandsche gezant te Weenen. De „Neue Freie Presse" heeft een on derhoud gehad met den Nedcrlandschen gezant te Weenen, jhr. mr W. H. van Weede van Berencamp. O.m vertelde de ze, dat er voor de Weensclie jaarbeurs groote belangstelling beslaat en vele Ne derlanders wegens gebrek aan ruimte af gewezen moesten worden, ofschoon zij eigen loodsen wilden bouwen. In Nederland is men aldus verklaar de de gezant volgens de „N. R. Ct." nog zeer verbaasd over de verspilling van geld in Oostenrijk voor politieke doel einden en over de weelde in zekere krin gen, welke een schrille tegenstelling vormt met den nlgemeenen noodtoestand. Over deze uitlating heeft de „Arbei- terszeitung" den gezant heftig aangevallen terwijl de „Freie Presse" het recht van den heer Van Weede bepleit om criliek te oefenen, ook al is deze voor een zekere partij niet aangenaam. Aan ons bericht van gisteren over de opheffing der staking, kunnen we toe voegen, dat de staking in de laatste da gen meer en meer was verloopen. Zij is daarom voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht door de personeelbon- den opgeheven. Het bestuit tot opheffing werd Dinsdag ochtend te Amsterdam in een vergadering der stakers genomen, in overleg met de vakcentrale's. In den loop van dien ochtend hebben de kellners, die gestaakt hebben, zich bij hun patroons aangemeld. Of zij allen weer aangenomen zullen worden, is op het oogenblik nog niet bekend. Eerst later zal zulks blijken. De kellnersstaking, welke er van het begin af aan, doordat overal de café's open gebleven zijn, zwak heeft voorgestaan is dus nu geëindigd Het standpunt der patroons Door den heer Van Oort, voorzitter van de afdeeling Amsterdam der „Horecaf", werd meegedeeld, dat het dagelijksch be stuur der „Horecaf" Maandag op verzoek der vakbonden vergaderd heeft en daarop aan de personeelbonden telegrafisch is meegedeeld, dat de patroonsorganisaties haar standpunt blijft handhaven, niet te willen onderhandelen met het bestuur van den modernen Bond van Hotel-personeel, met name echter niet met vijf bepaalde bestuurders, die in het telegram genoemd werden. De „Horecaf" wil dus wel met een bestuur van personeel-organisatie be sprekingen houden, doch niet met de ge noemde vijf bestuursleden. In den loop van den ochtend kreeg de heer Van Oort daarop eerst een telegram van den Ned. R.K. Bond van geëmploy eerden in het hotel-, en café-bedrijf, me- dedeelende, dat deze bond de staking op heft, met ingang van heden, Dinsdag. Voorts werd gevraagd, of de „Horecaf onderhandelingen met dezen bond wil ope nen. Even later kwam oen tweede telegram en wel van den modernen Bond, die even eens mededeelde, dat de staking vandaag opgeheven was. Op de vraag, of alle stakers aangenomen zouden worden, zeide de heer Van Oort dat hij alle leden geadviseerd had, van daag nog niemand aan te nemen of uit te betalen, in afwachting van de vergadering, welke de „Horecaf" morgen houdt, waar op haar standpunt vastgesteld wordt. Intusschen kon de heer Van Oort thans reeds mededeelen, dat het zeker is, dat er stakers zijn, die niet meer op hun oude plaatsen zullen terugkeeren, daar deze reeds door anderen ingenomen zijn. Ech ter zal elke patroon zulks individueel moe ten heslissen. Ook uit Rotterdam wordt gemeld, dat de staking aldaar opgeheven is. ZUINIGHEID. Men schrijft uit Rotterdam aan deN.Ct.: Wethouder Heykoop heeft weer eens be proefd, voor de Rotterdamsche werklieden aan den pruimenboom te schudden. Hij kwam met voorstellen voor den dag, waarvan de kosten niet minder zouden bedragen dan1.500.000, als va- cantietoeslag i.oóo.ooo, verlenging va- cantietijd ƒ282.000, wijziging der over- werkregeling 175.000, wijziging zicke- geldregeling 30.000 en vergoeding voor gemis van vrijen kost en inwoning gedu rende de vacantie van inwonende beamb ten en werklieden 13,000. Natuurlijk toont de meerderheid van B. en W. de onmogelijkheid der inwilliging dier eischen aan. Zij stellen thans voor, de vacantiedagen van 8 op 12 dagen te bren gen inplaats van 14 dagen, als gevraagd, wat dan een kosten van 150.000 zou meebrengen, terwijl zij eveneens voorstel len, de zg.n. ..kazemedagen'' te doen ver vallen. Prins Hendrik en de Roode Kruis-con- ferentie. De berichtgever van het „Hbld." te Genève meldt, dat prins Hen drik, die voor genoegen in Zwitserland vertoeft, de Roode Kmisconferentie ter bestrijding van den hongersnood in Rus land bijwoonde. De Z. R. 2. Bij Lakehurst in Amerika wordt thans de grootste loods voor het grootste luchtschip ter wereld gebouwd: ruim 250 M. lang, 88 M. breed en 67 M. hoog. Den 25sten dezer zal de Z. R. 2 En geland verlaten en tegen dien tijd moet dus ook de hangar klaar zijn. Op het dak zal men observatorium-platforms maken. De deuren bevatten elk 800 ton staal en asbest en worden bewogen door een motor van 25 p. k. Bij zijn overtocht zal de Z. R. 2 den koristen weg volgen in tegen stelling dus met de R. 34 met een ge middelde snelheid van een mijl (1600 M.) per minuut en 28 man aan boord. Vliegci net Amsterd mLeeuwarden. Zondag heeft Carl Kriger vlievdemon- straties gehouden boven Leeuwarden met een vliegtuig van de N.Y. Amsterdam- sche Vliogtuigonderneming Mij. A.V.O.M. Des middags werden passagiersvluchten ondernomen. Met dit vliegtuig is gis teren de geregelde passagier-dienst Leeuwarden—Amsterdam geopend. Nachtvluchten. Maandag zijn op 't vliegterrein Schiphol nachtvluchten ge houden ter beproeving van de verlieh- tingsinsfallatie voor vertrek en aankomst van vliegtuigen. De proeven geschied den met- een van de machines van de Kon. Luchtvaart Mij., de D.H. 9, be stuurder kapitein Hinchliffe. De twee de vlucht werd meegemaakt door een vertegenwoordiger van het vliegkamp te Soesterberg en door den comman dant van Schiphol. De propaganda in November. 11 Augustus kwam voor het eerst bijeen het propaganda-bureau, gevormd uit de bij de Federatie en liet R. K. Vakbureau aangesloten bonden, om na te gaan op welke het November-propaganda-plan moet worden uitgevoerd. Voor de commissie van uitvoering wer den aangewezen de heeren Brouwer, Smit, Nijkamp on de Bruin. De heer Brouwer werd als voorzitter, de heer Bruijn als secretaris, de heer Nijkamp als penningmeester aangewezen. Benevens de genoemden bestaat het ,,P. B." uit do heeren Voltman, Maanen, Eijkemans, Angonent, Vermeulen, ITor- vers, Guit, Andriesen, Nieuwenhuis, Prinsen, Mooijman, Kuiper (Landarbei ders) en v. Hamersveld. Begonnen is reeds met het benoodigde materiaal te verzamelen, terwijl de ge gevens zullen worden verwerkt ten dienste van de propagandisten. Internationale Christelijke Arbeiders- conferentie. Op de door het Internatio naal Christelijk Vakverbond uitgeschre ven Internationale Conferentie der Chris telijke Arbeidsters, die op 12 en 13 Sep tember a.s. te Brussel zal plaats vinden, zullen verschillende vraagstukken betref fende den vrouwenarbeid en de vrou wenvakbeweging behandeld worden. Mej. M. Baers, afgevaardigde van het Belgisch Christen Vakverbond, zal een overzicht uitbrengen over den stand der Christelijke vrouwenbeweging en van de andere vrouwenorganisaties uit den ar beidersstand. Verder zullen de internationale con venties betreffende de bescherming der arbeidsters een onderwerp der bespre kingen uitmaken. Zoo zal Zuster Heidema, afgevaardigd door het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland en een afgevaar digde van het Italiaansch Christelijk Vakverbond een inleiding geven over „Moederschapszorg". Het vraagstuk van de „Huisindustrie" zal behandeld worden door Mej. Dan- guy, van het Fransch Vakverbond en door mevr. Schmid-Schriber, die het Zwitsersch Vakverbond zal vertegenwoor digen. Als inleidsters over het vraagstuk van den „Loonarbeid der gehuwde vrouwen" zullen optreden mej. Hutten, afgevaar digd door het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie in Nederland, en waar schijnlijk ook mej. Vurthmann, verte genwoordigster van het Duitsch Chris telijk Vakverbond. Door mej. Deeaux uit Frankrijk zal een inleiding worden gehouden over den „Engelschen Zaterdag voor de arbeid sters". Mej. Cappe uit België zal spreken over „Ons standpunt ten opzichte van de Internationale Arbeidsters-Conferentie", uitgeschreven door de Neutrale vrou wenbeweging. Tabakshandel in Maas en Waal enz. Om niet meer afhankelijk te zijn van een paar keepers, die in de laatste jaren de inlandische tabak nog kochten, .hebben de tabaksplanters in Maas en Waal, de Betuwe en aan den Rijn zich vereenigd, 0111 gezamenlijk .hun tabak aan binnen- en buitenlandsche afnemers te verkoopen. Handel in ingezouten snijboonen. Men meldt uit Sappemeer aan het „N. v. d. D.", dat tot veler verrassing er eenige handel is gekomen in de oude gezouten snijboo nen. Veel van den voorraad van voor enkele jaren, die waardeloos wais, is ver nietigd en vele zouters en kleine handela ren zijn doodarm geworden, maar toch zijn nog belangrijke hoeveelheden, inder tijd voor ongeveer f 1.per vat en lager verkocht, bewaard en geregeld bijgezou ten. Men vertelt van een handelaar, dlie 3000 vaten tegen dien prijs kocht en die ze thans van de hand kan doen voor onge veer 8.per fust. Een zoet winstje dus van ongeveer 20,00. Maar ver- scheidenen willen tegen dien prijs geen zaken doen en hopen op hooge prijzen, vooral ook met het groote gebrek aan voedsel in het buitenland. DE HILVERSUMSOHE KEI. Zaterdagmiddag is de Hilversumsche Kei op de plaats van bestemming ge komen. In de Huizerstraat werd hij fees telijk verwelkomd. Met muziek voorop en getrokken door twee vrachtauto's werd de met een lauwerkrans versierde Kei vervoerd. Op het Brinkje aan den 'sGra- velandschen weg had de officieels ont vangst plaats, 's Avonds was er concert op den naburigen Kerkbrink. Duizenden waren van een en ander getuigen. (Centr.) ONREGELMATIG BEHEER. Uit Tilburg wordt aan het „N. v. d. D." gemeld: De Tilburgsche politie heeft te Val kenburg aangehoulen don heer A. B. A., voorm. directeur der Tilb. Orediet- en Effectenbank. Bij een Maandag door de justitie uit Breda op da bank ge houden onderzoek, zijn verschillende be scheiden in beslag genomen. Gisteren morgen is A. ter beschikking van de justitie gesteld als verdacht van on regelmatig beheer. WIE HEEFT ZE VERGETEN? Ut Keulen wordt gemeld, dat een spoor wegarbeider langs den spoorweg in Seoh- tem bij Keulen 2 acte-lassdhen beeft ge vonden, welke ff/, millioen aan Holland sche guldens bevallen. Het staat nog niet vast, hoe zij daar zijn gekomen. PRACTISCHE MIDDELEN. Wij lezen in de Kampioen: Als een uitstekend muggenwerend mi'd>- del wordt ons aanbevolen citron el Ia-olie, in te wrijven op handen, voorhoofd, enz., ook op kussens, lakens, enz. De olie heeft een aangenomen geur en bijt niet op de huid. Het gebruik van carbol op de huid is af te raden. Wil men muggen uit een -kamer verdrij ven, dan maakt men ze aan 't vliegen door 't doen verdampen van citron el la op 't gas, wat een vrij scherpen reuk ver spreidt. Daarna draait met 't licht in de kamer uit en steekt dat op de gang aan. De muggen vliegen dan bijna allemaal door de open deur naar 't licht. Voor het plakken van lekgeworden gummi-regenjas kan men gebruik maken van isolatieband, dat men bij eiken winke lier in dectrioiteits-benoodigdheden kan koopen. Men knipt van het band strookjes en plakt deze op den binnenkant van de jas, daar waar de opening gedicht moet worden. Nadat dit vasthecht, maakt men een strijkijzer handwarm en drukt dit op het opgepakte band;; van te voren echter de laschplekken met een weinig benzine schoonmaken. PROTESTEN BIJ EEN FRUIT- VERKOOPLNG. Te Buren (Geld.) zou Maandag de jaar- llijksche fruitvePkooping gehouden wor den. Er was zeeT veel kooplust, zoodat de zaal van de Harmonie" geheel gevuld wais. De notaris deelde mede, dat er weer verkocht zou worden op de voorwaarden als van ouds. Een zekere V., uit Maurik protesteerde hier tegen. De onkosten die steeds werden verhaald op den kooper, moesten er a-f. Zonder onkosten voor den k-ooipcr moest er verkoclht worden, zeide hij. Dit had veel bijval. De notaris wilde be ginnen, maar dat behoefde niet, de koop lustigen namen geen genoegen met de oude voorwaarden en verlieten allen de zaal. Laten de boeTen hun appels en peren zelf nu maar gaan plukken, werd er ge zegd. EEN WETHOUDER-DIERKUNDIGE. Maandag 8 Augustus 1.1. vroeg tijdens de vergadering van het college van B. en W. van Wormerveer, de secretaris van een polder belet, om namens zijn be stuur mede te deelen, dat dit zich niet kon vereenigen met de door B. en W. gedano aanwijzing van een der wethou ders tot stemgerechtigde in zake een waterschapsverkiezing. De bezoeker werd ontvangen en hem zal deze ontvangst nog lang heugen. Een der wethouders die zich de mededeeling dacht te moeten aantrekken vergeleek den afgevaardigde bij: „een koei" en zeide, dat het polderbestuur nooit anders dan „geknoeid" had. Do afgevaardigde zeide zich door deze woorden beleedigd te voelen, waarop de burgemeester-voorzitter ter veront schuldiging van het college ant woordde, dat hij zich die verontwaar diging van een buitenstaander kon voor stellen, daar men alleen op den duur zich in deze uitdrukkingswijze kon in leven, dat bedoelde wethouder meesten tijds in dierengelijkenjssen sprak en zich heden al bijzonder zacht had uitgedrukt, daar hyena's en adders vaak als voor beeld werden aangehaald en laatst de Minister van Arbeid „een stinkdier" ge noemd werd. Men zegt, dat voornoemd polderbestuur aan Gedeputeerde Staten kennis gegeven heeft van het wangedrag van dezen wet houder-dierkundige. Hbld. OngelukkenTe Schiedam is een 16-jarige jongen uit Rotterdam, werk zaam op de werf Maasdijk, firma v. d. Kuv en v. Ree, van een in aanbouw zijnd schip gevallen. De jongen, die van een hoogte van 12 M. viel, was onmiddellijk dood. Te Rotterdam wilde Zaterdag de 7-jarige P. P., wonende Brielschelaan 50, op een kipkar klimmen. Deze kan telde zoodat het meisje met het hoofd tusschen de kar en een schutting be klemd geraakte. Zij was onmiddellijk dood. Ta Parijs gearresteerd.— De„Zutf. Crt." meldt, dat te Parijs is gearre steerd mr. C. v. H. P., vroeger advo caat en procureur te Zutphen. Vlek ziek is. Te Eemnes, provincie Utrecht, hebben zich gevallen van vlekziekte onder de varkens voorge daan. Bij verscheiden landbouwers zijn reeds beesten gestorven. Brand. Door een vonk uit de dorschmachine is te Gendringen de nauwelijks voltooide boerderij van C. Kroes afgebrand Twee paarden en dertien varkens kwamen in de vlam men om. Ook de dorschmachine ging verloren. Overreden. Het 11-jarig dochtertje van A. Bakker te Oudeschip (Gron.) vilde niet een knecht van den land bouwer Vcnema met een lading Koren gaarne mederijden naar 't station. On derweg gleed het kind met een paar zakken van den wagen tusschen do wielen, waardoor een der achterwie len over haar heenging en haar direct doodde. Doodgevallen. Te Driewegen, ge meente Temeuzen, is de 18-jarige M. de Kraker van een hooiwagen geval len en aan de gevolgen overleden- Twist met noodlottig gevolg. Te Zwolle kregen twee arbeiders in een herberg twist over al of niet aanslui ten bij de federatie van den Transport- arbeidersbond. Ten slotte besloot men het uit te vechten en men begaf zich buiten de stad, op den Holterbroeker- dijlc. II. heeft, naar hij zegt uit angst^ Brugman met een mes in de borst gestoken. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar eeu steek in de hartstreek werd gecon stateerd. De toesSand van E. is ern stig. Vteklijphus. Op verzoek van den Minister van Arbeid is door den bur gemeester van Roiterdam bepaald, op grond van het vlektyphus-besiuit, dat voorloopig de opvarenden met schepen die uit bij Kon. Besluit besmet ver klaarde havens van Oostelijk Europa komen, aan een gezondheidsonderzoek zullen worden onderworpen. Deze taak is opgedragen aan den gemeentelijken geneeskundigen dienst; Het kienspel Op het Brabantsche platteland wordt weer strenger op het tegengaan van het kienspel in her bergen gelet, daar dit als hazardspel wordt aangemerkt. Door den bliksem gedood. Bij een kort onweder, dat Zaterdagmiddag boven een gedeelte van Zuid-Limburg losbrak, is le Kerkrade de gehuwde mijnwerker L. door het hemelvuur getroffen. Het lijk van den ongelukkige werd geheel verbrand op den weg gevonden. Nog goed afgeloopen. Zaterdagmid dag werd de auto van den heer D. juist bij bet uitrijden der laan van het Huis Wisch gegrepen door de Geld. Westf. Stoomtram. Óp dezen gevaarlijken hoek konden noch chauffeur noch machinist el kander zien, zoodat een botsing onvermij delijk was. De auto werd voor een groft gedeelte vernield, doch gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, al leen had de inzittende lieer J. eenigd schrammen door de springende glasscher ven. De auto werd ruim 10 meter door de; tram voortgeschoven. In vliegende vaart. In de nabijheid van Roermond op den Maastrichterweg reed Zaterdag de auto van den heer H. uit Kerkrade in vliegende vaart op de vracht kar van den voerman B. uit Echt. De aula werd gedeeltelijk verbrijzeld, alsmede de kar; het paard bekwam zulke ernstige ver-, wondingen, dat het onbruikbaar is en af- gemaakt moest worden. De in de auto zit tende dame en twee heeren liepen lichtei kwetsuren op. De fiets, maar niet de dief. Na be komen telefonisch berioht, dat in Zaan dam een rijwiel was ontvreemd en del dader in de richting van Amsterdam was vertrokken, hebben eenige agenten zich! naar den Hemweig begeven, waar zij eenl man ontmoetten, die bij ihun komst eeni rijwiel neerwierp. Het is niet gelukt den! dief te arresteeren. Brandstichting. De burgemeester van Laren (IV H.) heeft een belooning van ƒ600 uitgeloofd aan dengene. die aanwij zingen kan geven omtrent den 'aanstich ter van den brand in het landhuis „Het Hoekje" aldaar. Zooals men weet zag men een persoon! uit het huis komen, die aidh, even voordat de brand uitbrak, snel per fiets verwij derde. Niet op Zondag De pluimvecfokkerS- vereeniging „De Barnevelder" te Barne- veld, heeft besloten op de te 's-Graven- hage te houden Wereldpil uimveetentoon- stelliing eenige honderden eieren van het! Barneveldisdhe hoen dn te zenden. Ten einde echter te voorkomen, dat deze eitjes soms ook op Zondag zouden worden be wonderd. zullen ze 's Zaterdagsavonds weggehaald en er 's Maandagsmongens weer teruggebracht worden. Motorongeluk. Op den weg tusschen Oostkapelle en Domburg is een motor wielrijder, een op Domburg vertoevende Duitscher ,die als duo-rijder een aldaar, wonende jongen bij zich had, bij het uitwijken voor wielrijders tegen een boom: aangereden. De Duitscher brak een zijner, beenen bij de knie en bekwam verder hoofd- en andere wonden. De jonger; sloeg over bet stuur heen en bezeerde zich ernstig aan den pols. Hij klaagde ook over pijn in de borst. De ex-kroonprins. De ex-kroon prins is, vergezeld door burgemeester Kolff, van Doorn op Wieringen terug gekeerd. Ontsporing. Maandagavond is de tram' van 10.40 van Joure naar Lemmer, na bij Lemmer gederailleerd. Het ongeval werd veroorzaakt door een koe, die tus schen de rails liep. Persocmlijke onge lukken zijn niet gebeurd. De weg ia nog versperd. De machine lag Dinsdag morgen dwars over de spoorbaan. s iandlouutenlo instelling. Op 23, 24 en 25 Augustus zullen te Assen greo- te landbouwtentoonstellingen worden ge houden, waaraan feestelijkheden verhon den zullen worden. De beide eerste dagen zal een Drent- sche bruiloft worden opgevoerd door 80 personen in co3tuum. Den tweeden d g worden kolfbalwedstrijden gehouden, waaraan 33 clubs deelnemen; den dar den dag groot zangconcours van gemeng de koren en ten slotte een schitterend vuurwerk van 14 nummers. De suikeroogst. De laatste berich ten van den stand van de beetworte len luiden bevredigend. De in de laat ste dagen rijkelijk gevallen neerslag wet tigt een verhooging van de laatste ra ming van de opbrengst van den oogst, die op ruim 300.000 ton gesteld kan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6