Binnen! Nieuws BINNENLAND Amsterdamsche Beurs UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE. IJMUIDEN. VELSEN. noordwijk-aan-zee. VOORHOUT. VOORHOUT. noordwijk. BLOEMENDAAL. IJMUIDEN. SPAARNDAM. LISSE. ZANDVOORT. TIJDIG INGELICHT. HOE EEN MODERNE VAKBOND DOET. Gedurende e«nig© dagen S GROOTE UITVERKOOP van Zomer-ariikeSen en Restante Paren. S. JONCKBLOEOT, Earieljorissiraat 27 uitspraken «au Donderdag 18 Augus tus 1921. 1. H. W. J., tuinder, wonende te Haarlem, thans gedet. in het H. v. Bu alhier, gevangenisstraf van vier maanden, diefstal. 2. L. W. J. v. d. V., loopjongen, wo nende te Haarlem, thans gedet. in het H. v. B. alhier, tuchtschool van drie maanden, diefstal. 3. P. 0. v. d. M., boomkweeker, wo nende te Haarlem, thans gedet. in het H. v. B. alhier, 4 maanden gevangenis straf, diefstal. 4. H. v. B., varensgezel, wanende te Haarlem, thans gedet. in het H. v. B. alhier, gevangenisstraf van zes maanden, diefstal. 5. S., los werkman zonder woonplaats, gedet in het H. v. B., diefstal, tot ge vangenisstraf van 2 maanden. 0. J. de W., stoker, wonende te Wij- keroog, thans gedet. in het H. v. B., verkrachting tot gevangenisstraf van 2 jaren. G. J. W., kantoorbediende te Wijker- oog, gem. Velsen, wederspannigheid en beleediging, tot gevangenisstraf van 2 weken. Th. V., grondwerker, wonende te Vel- aeroord, omkooping tot bet. van f 15. sub. 5 dagen hechtenis. J. K., los werkman, wonende te Zaan dam, oplichting, tot gevangenisstraf van 1 maand, voorw. 3 jaar. W. M., los werkman, wonende te Zaan dam, mishandeling, vrijgesproken. P. B., los werkman, wonende te Pur inerend, wederspannigheid, tot gevane- nisstraf van 1 week. 1. J. K., fabrieksarbeider wonende te Jisp, diefstal tot gevangenisstraf van 1 maand, voorw. 3 jaar; 2. G. P., si garenmaker, wonende te Amsterdam heling, gev. 3 mnd voorw. 3 jaar; 3. H. V. los werkman wonende te Am sterdam, gevangenisstr. van 3 mnd. 4. A. V. koopman wonende te Am sterdam, heling, gevangenisstr. 3 m. voorw. 3 jaar. A. J. P. fabrieksarbeider wonende te Beverwijk, diefstal, tot een geld boete van f 10 subs. 10 dagen hech tenis. 1. C K. timmerman en aannemer wonende tte Zand voort, huisvrede breuk tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen liecbfanis. 2. L. K. schilderspatroon wonende te Zandvoort huisvredebreuk, vrijge sproken. S. K. los werkman, wonende te Pur- nverend, mishandeling tot boete van f 25, subs, tot hechtenis van 10 da gen. J. de V., schippersknecht te Hil- legom, diefstal tot boete van f 30 sub. 15 dagen hechtenis. Hooger Beroep is aaugeleekend door A. H. P. fabrieksarbeider wonende te Beverwijk. De Beurs opende heden iets vaster. Staatsfondsen. 5% Nederland 92; 6 pet. Indië 96%. Culturen. Koloniale Bank 13754; Ily rische Ba-J; 172- Vorstenlanden 159%; H V. A. 408. Indus trieele waarden. Insulinde olie 35- Oliewaarden. Koninklijke 465; Con sols 159; Orion 44. Tabakken. Amsterdam Deli ƒ55; Be- soeki 98; Rotterdam Deli 3854; Medan 314- Rubbers. Amsterdam Rubber 93; De li Batavia 7454Nederl. Rubber 44; Rott. Tapamoeti 45. Scheepvaartwaarden. HolL Am. Lijn 218; Holl. Boot 861/,; Kon. Holl. Lloyd 68; Japanlijn 138; Paketvaart 118 54; Scheepvaart Unie 1221/,; Marine 13. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 62; Steel 94; Smelting 4354; Anaconda 9154Cigar 7034Atohison To- peka 107; Voting Rails 254; Denver 2; outhern Pacific 9754; Union Pacifc 152. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergaderde onder presidium van Jhr. v. d. Poll, wethouder. De burgemeester is met verlof tot 24 Augustus. Afwezig de h eer Tromp. De notulen werden goedgekeurd De hypothecaire credieten aan A. Stevens, yP. G. Smit, J. Verhagen en A. Ste vens werden verleend. Vastgesteld werd de verordening tot heffing en invordering der hondenbe lasting. De heer DE WILDE stelde voor dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen van de verplichting dat de aangeslagen honden van een halsband als herken- ningsteeken zijn voorzien. De heer VRING wil met deze vrij stelling belasten den inspecteur van po- oolitie. De heer MOLENAAR vindt deze hon denbelasting jammer voor d:o menschen uit den arbeidersstand, die een hondje willen houden. Het voorstel van den heer VRING wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aan- -re nomen. Tegen de heer de Wilde. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de con fectie-bed rij ven worden benoemd, de hce- ren Breed, voorzitter, Molenaar en Vring, leden, de beeren Waller, Preijde en v. d. Erf, plaatsvervangende leien. De samen tel ing der ve s hetende sub commissies bleek, na de stemming, on gewijzigd te zijn gebleven. Medegedeeld werd dat van den Mi nister een schrijven was ontvangen, dat goedkeuring behelsde van het bestuur dat Heemstede tot 1 Mei 1926 de plaat selijke belasting zelf kan innen. Bij de rondvraag klaagde de heer Waller over de rozen, die hinderlijk hangen op den hoek der Zomerlustotraat en Heerenweg en gevaar voor de pas sage opleveren. Toeacnt wem toegezegd. De heer TATES klaagt over de hoo rnen langs v. Merlenlaah en Camplaan. De boomen zijn gevaarlijk en onnut. Bovendien zijn er drie van ziek. De VOORZITTER zou het jammer vinden als die boomen verdwenen, maar de zaak zal onder de oogen worden gezien. Voorts vroeg de heer TATES hoe het staat met de kwestie der lantaarnopste kers, waaromtrent door hem in de Mei vergadering vragen zijn gesteld. Dit zal onderzocht worden. De heer v. UNEN vraagt hoe het staat met de instelling van een com missie voor Publieke Werken. Het be heer der zweminrichting is niet zoo keurig als voorheen, volgens spr. Het toezicht schijnt hem onvoldoende. Op drukke dagen lijkt het zelfs een jan boel. Ook het onderhoud is niet zoo als het zijn moet. De VOORZITTER bestrijdt dat er ge vaar zou bestaan. Het bestuur heeft op een vraag dienaangaande een ge ruststellend antweord gegeven. Wat het onderhoud aangaat, daaromtrent zullen B. en W. zich met het bestuur in ver binding stellen. De heer Dr. DROOG voegt daarover nog too dat aan het onderhond wel iets te doen is. Daarover zal gesproken wor den. De veiligheid is in vergelijking met andere zweminrichtingen hier niet ongunstig. Daarna ging de raad in besloten zit ting over. Ruit verbrijzeld. Door H. E„ uit de Prins Hendrikstraat, werd bij L. de Gr., wonende in de Visseringstraait met een slinger een ruit verbrijzeld. De slinger werd door L. de Gr. bij de pofitie afgege ven, en vroeg bemiddeling voor de schade, die 12 bedraagt. Onbeheerd gevonden. Door een poli tieagent van IJmuiden, die alhier dienst deed, werd een automobiel, gemerkt G 17 354, onbeheerd op den Rijksstraatweg aan getroffen. Men vermoedt, dat de auto is aangereden, en niet kon doorgaan, waar na de inzittenden zijn uitgestapt. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van T. Rumping— .Schavenmaker. dochter van M. TrompAkkerman. zoon van C. J. A. SchoutenSpruit dochter van A. MeijerBorst. dochter van M. M. HamersBurger. dochter van M. M. JonkerKerkhoven. Overleden: J. W. Courbois, 4 m., zoon van A Courbois en A. Rieve. Dezer dagen werd aan de Zuidelijke badinrichting alhier ten nadeele van een heer een portefeuille met een inhoud van 6000 en 'n gouden horloge gestolen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in, doch tot nu toe zonder resultaat. Geopend. Maakte wij vroeger mel ding der in aanbouw zijnde zaak der firma Steijn, in Schoen, Leder- en Fernituren. Thans deelt onze berichtge ver ons mede, dat deze reeds geopend is. Voetbal. Zondag speelt alhier W. V. V. IV uit Wassenaar een vriendsclhappe- lijken match tegen S. B. C. I, des mid dags ten half vier. Naar wij uit goede bron vernemen, zal S. B. C. binnen kor ten tijd, belangrijk sterker opkomen, daar grootere jongelingen zich laten inschrij ven ais lid. De gelegenheid, waar zoo dik wijls naar verlangd is, is er thans. Wij hopen dan ook dat dit bericht er zal toe mogen ledden dat nog vele jongelingen zich laten inschrijven als Rd der St. Bar- tholomeu sclub. Burgerwacht. Dezer dagen zijn de schietoefeningen te Katwijk begonnen. Na de gehouden oefeningen zal een wedstrijd worden gehouden, om prijzen, welke zijn beschikbaar gesteld door de gemeente, zooals besproken is in de vergadering van Juli. Hopende dat nog meerdere deelne mers aan deze oefeningen zullen deel nemen, om in geval van nood het geweer te kunnen banteeren. Pastorie. Naar wij vernemen zal men spoedig beginnen met het bou wen der Pastorie. Reeds zijn enkelen tot inschrijving van het werk uitger noodigd. Gouden Jubileum Pastoor Sarter. - Dinsdag bad in het Juvenaatsgebouw de huldiging van den gouden jubilaris door de kinderen plaats. Te 10 uur werd de jubilaris door bruidjes van de pastorie gehaald en vergezeld van zijn kapelaans door een groep van kinderen de feestelijk versierde zaal binnengeleid, waar de ge- noodigden reeds plaats hadden genomen. De heer H. G. de Boer sprak een wel komstreden uit waarin hij den jubilaris dank zegde voor de bereidvaardigheid óm deze eenvoudige kinderhulde in ontvangst te nemen, niettegenstaande de vermoeie nissen der voorgaande dagen. De spr. zag daarin een bewijs van het diepe besef van de beteekenis der school in onze katholieke maatschappij. Memoreerend, dat de Feestcourant 's Pastoors verdien sten voor het onderwijs reeds in zwakke trekken had aangestipt, zegde hij den ju bilaris dank namens do kinderen en on derwijzers, voor al het vele, door bem voor de scholen verricht. „Wat zullen wij u daarvoor wedergeven?", adus spr. Onze kinderen zijn hedenmorgen te uwer intentie te Communie geweest, hebben daar voor u gebeden, opdat Gods zegen zichtbaar op u blijve rusien. Ten siolte bad spreker voor den Eerw. jubilaris het loon af, dat eenmaal het loon zal zijn van hen, die hier op aarde velen ten gerechtigheid onderwijzen. Daarna zongen jongens en meisjes de driestemmige can tate „Priesterglorie" van L. A. Dobbel steen. Hoe spanden ze zich in om de tien tallen van repetities niet beschaamd te maken, hoe hingen zij aan den dirigeer stok van den leider. Wat klonken die zuivere kinderstemmen heerlijkl Hoe smolten gedragen door het sublieme orgelspel van de Eerw. Soeur Lucie, de stemmen samen tot een harmonieus ge heel, verklankend de kinderlijke aan haak eüjkbeid en toewijding aan onzen Pastoor! Is het wonder dat velen dier aanwezi gen onder den indruk waren van den kinderzang 1 Alsnu werden de geschen ke* der Minderen aangeboden, waarmj toepasselijke woorden werden gesproken door de jonge heeren A d. Holst en Piet de Boer en de jongejuffrouw Jo van Kan. Achtereenvolgens werd den jubilaris aangeboden een fraai bewerkte lederen ruststoel met toepasselijke coupletjes om daarin op zijn ouden dag te rusten. Hierna kwamen eemige voor dit doel expres vervaardigde en verpakte kistjes met sigaren opdat Z.Eerw. in den rust stoel op zijn gesmak een sigaartje rooke, terwijl een prachtig rookstel de zaak com pleet maakte. De jubilaris toonde zijn ingenomenheid door gebruik te maken van de aange boden geschenken. Een goed uitgevoerde „six mains" voor piano, uitgevoerd door de jongedames Truus de Groot, Jeanne Verweij en Jo de Vreede, toonde de be drevenheid dér speleressen op het klavier. AHerlifest werd voorgedragen het liedje van Cafch. van Rennes „Onder de Paraplu" toepasselijk gemaakt op het feest van den dag. Het drietal onder de Paraplue, de jonge dames: Jeanne For- nara. Pietje Slats en Fietje Reijnders oogste een uitbundig succes evenals het slotstukje waarin twee kaboutertjes zoo maar uit de aarde te voorschijn waren gekomen om de schallen uit de aarde, zout en steenkool als zinnebeelden van deugden aan te bieden Ook de beide kaboutertjes in haar leuke pakjes, de jongedames Maria de Ruyter en Anny Alkemade, wisten kostelijk de aanwezigen bezig te honden. Tot aller verrassing en vreugde nam daarna de jubilaris bet woord, om zijn dank uit te spreken, ook voor deze kinderhulde, die hem zeer ge troffen had. Hij wekte de kinderen op, brave mannen en vrouwen te worden, door de school goed te bezoeken, goed te leeren en goed op te passen. Een luid applaus was als een belofte voor het naleven van dit priesterlijk woord. Een spontaan gezongen slotlied eindig de de heerlijke huldiging, 's Middags was er voor de jeugd een dubbele uitvoering met tractatie, waarbij de goochelaar eenige nren de gespannen aandacht der jonge toehoorders bezighield. Zoo heeft ook Noordwijks Roomsöhe jeugd op waardige wijze het gouden priesterfeest van haar pastoor gevierd. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van G. van Ooijenvan Rees. z. van 8. Zwarte veenKuipers. Ondertrouwd: J. Vlaswinkel en H. G. Aberson. W. H. Bamhoorn en 0. H. Vader. J. J. Zalm en J. de Graaf. Getrouwd: F. H. J. Ludwig en M. J. G. Roozakrans. J. Portegies en B. P. M. Janos. F. P00ten-s en A. C. M. Bozeboom. Overleden: A. M. O. Heij, 48 j. M. van der Zande, 86 jaar. Administratie der Posterijen en Te legrafie Kantoor te IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand Augustus 1921. Brieven Binnenland. A. C. Goemans, Goes; L. v. d. Jagt, Amsterdam; J. Rijk, Burg Texel; Mej. M. Troost, Rotterdam Briefkaarten-Binnenland Arie de Lange, Dordrecht; Veltmeyer, AssenT. Wassenaar Brieven Buitenland. Amanda Dedekind, Guxhaven. Briefkaarten Buitenland. Frieda Ahrens, Lehe; Karoline Ban- dach, CuxhavonDierkte, Geestemiinde; Martha Pertz, Hamburg; Rössler, Neu roten; Elizabeth S huldt, Breelz bij La zen; Marie Wulf, Wandsbek; P. Zwaai, Aachen Burtschend. Vroege aardappelrooi. De koren oogst in den polder schiet goed op, dank zij 't mooie weer. Hier en daar is men al begonnen aardappelen te rooien, dat is zeer vroeg. Verbetering gewenscht. De steiger van het Zaandamsche bootje alhier, wordt zeer verwaarloosd. De Alkmaarder Pak- net-Mij. mocht daar wel eens beter voor zorgen! Opening. Zondagnamiddag te 4 uur zal de officieele opening van het R.K. Voetbal terrein plaats hebben. Als van zelfsprekend zal dit op feestelijke wij ze geschieden, weshalve de muziekver- eeniging „St. Gregorius" hare medewer king zal verleenen. Na de feestelijke ope ning zal de Medaille-wedstrijd plaats hebben tusschen „Geel-Zwart I" van Haarlem en onze Roomsche club ,L- T.O. I" alhier. Op het terrein is gelegenheid tot stal ling van rijwielen. Harddraverij. Vanwege de Hard- draverijvereeniging „Lisse en Omstre ken" zal op Woensdag 31 Augustus des namiddags half twee op het terrein ach ter de „Witte Zwaan" een harddraverij worden gehouden voor geregestreerde paarden. De hoofdprijs is f 3C0! Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. v. 0. v. d. Velden en v. A.. G. v. Wijk; Theodoras Martinus, z. v. H. Kortekaas en van 0. Th. Romijn; Gerrit Willem, z. v. 0. Horsman en v. H. Baartse.. Ondertrouwd: J. v. Nieuwkoop en W. A. v. d. Leede. Overleden: Johanne3 Nulke-, e htg van J. Hoogkamer, 81 j.; Jerephas van Dreunen, 3l/a j Pieter Oatalinus de Jong, och tg .van L. M. Bette, 47 j .j Cornelis Snaar, wedr. van G. Beijk, 66 j. Zoo heeft Trijntje de badvrouw dan haar 40-jarig jubilé als zoodanig gevierd. En het is een sohi Berende dag voor haar geworden Den geheel en morgen had zij felicitaties van baadsters en baders in ontvangst te nemen, doch om twaalf uur had de eigenlijke huldiging plaats. Trijn met haar man, haar kinderen en kleinkin deren waren allen in het badka-ntoor op het bepaalde uur, benevens het geheeie personeel. Eerst werd Trijn toegesproken door baron Collot d' Escury, den directeur van de L. T. H. M.. die haar in hartelijke be woordingen huldigde en haar prees voor de ijverige vervulling harer werkzaam heden. Hij overhandigde haar namens da-. Fritz Elsbaoher en de commissarissen eene enveloppe mot inhoud, een Hoemen- mamid en een door den heer Luyting ge- calligrafeerde oorkonde, vermeldende -den bijzonderen ijver en diensten van Trijn, gedurende deze 40 jaar. Trijn dankte in enkele eenvoudige woorden. Namens het personeel bood de heer Piers een fraaie eiectnische lamp aan. 's Avonds werd Trijn per auto naar het Kurhaus gebracht, waar zij door de com missie gehuldigd werd. Namens deze sprak de heer Woudhuyzen Trijn toe en overreikte haar eene enveloppe met in houd, benevens een album met de namen der schenkers. Julia Cuypers overhandigde bloemen, terwijl Trijn nog toegesproken werd door Ds. Posthumus Meyes en Mr. Banker. Trijn dankte ten slotte allen, die dezen dag voor lvaar onvergetelijk hadden ge maakt en zij hoopte, dat zij nog jaren met haar arbeid voort zou kunnen gaan. In zonderheid dankte zij baron Collot d'Eseury en den heer Woudhuyzen en verder de aanwezige autoriteiten, o.m. den burgemeester ds. Posthumus Meyes en dx. Gerke. De avond werd verder nog gezellig doorgebracht. De fusie der Spoorwegmaatschappijen heeft o.m. ten gevolge gehad, dat ette lijke honderden ambtenaren van Amster dam naar Utrecht zijn overgeplaatst. Deze overplaat-ing, zegt het „D. v. N. B.", heeft in den loop van het he den afgeloopen jaar plaats gehad en vele dezer ambtenaren zijn te Utrecht reeds bijna een jaar werkzaam. Dezer dagen nu heeft velen honderden dezer verplaatsten de hen ietwat tot prossten uitnocdigende schriftelijke me- dedee'ing namens de Directie der Spoor wegen Bereikt dat zij houdt u vast! naar Utrecht verplaatst zijn. Welke verrassende verklaring ge chied- de op een groot blad papier van goede kwaliteit en keurig bedrukt. Van zuinigheid gesproken! En van snelheid En vooral van onbenullige paperasserie! Sint Bureaucratius is groot en wie zijn trawanten zijn kan men nu zelf wel invullen. Met reden oefent .Patrimonium" cri- tiek uit op de eigenaardige handelwijze van de Nederlandsohc Vereenliging van Spoor- en Tramwegpersoneel, die voor het drukken van haar jaarverslag het Nederlandsdhe dirukkersbedrijf voorbij ging en in den vreemde, in Duitsch- land,, het werk liet klaarmaken, omdat het daar zooveel goedikooper was. Een werkgever-drukker hier te lande, dde 300 bleef beneden de geldende tarie ven van drukwerken, bleek toch nog 100 pet duurder te zijn dan zijn Duitsche concurrent. Door deze handelwijze, die het toch al sohaarsche typografische werk naar het buitenland helpt verplaatsen, werkte het hoofdbestuur van een vakbond, dde steeds protesteert tegen loonsverlaging, metterdaad mee, om loonsverlaging en werkloosheid voor te bereiden. Naar aanleiding hiervan zegt „Patrimonium" het volgende: Hel is wel kras, dat een Vakband rich niet ontziet, om op deze wijze de werk loosheid hier te lande te vergroeien, om de moeilijkheden, die tot loonsverlaging kunnen leiden, te vermeerderen. Men wijst op het enorme prijsverschil. Het is mogelijk, dal de tarieven der d'ruk- kerspatroons aan den hoogen kant zijn. Maar men lette ook eens op het verschil tusschen de Nederiandsche en de Duit- sche loonen. Een Amsterdamsche typo verdient minstens f 38.25, dat is 840 Mark. Een Berlijnsoh typo gaat met 300 Mark naar huis. Nu weten wij wel, dat de Mark in Duitschland méér koopkracht heeft dan haar koerswaarde, maar dat doet in casu voor de concurrentie der drukkerspatroons niets ter zake. De-werk gever, die 300 Mark betaalt, kan veel lager aa-rV*- - (hm de patroon, die 840 Mark aan loon moet uitkeeren. Dat scheelt maar eventjes 180 pCt. Zoo valt het prijsverschil, waarop men ter verga dering van de Nederiandsche Vereeniging wees, beter te verklaren. Er moge verschil zijn tussohen de koers waarde van de Mark en haar koopkracht- waarde in het Duitsche binnenland, dat de levensstandaard van den Benlijnschen typograaf, die 300 Mark verdient, lager is dan die van een Amsterdamsch arbei der met 30.per week, zal niemand kunnen ontkennen. En veel lager dan het levenspeil, waarop zich, gelukkig, de typo met 38.25 kan bewegen. De toestand in Duitschland is, verge leken inct onze Nederiandsche verhou dingen, slecht. En van dat verschil, van die lage loonen, profiteerde nn de moderne Ne deriandsche Vereeniging, bestaande uit personen, die zelf niet zoo gemakkelijk werkloos zullen worden. Wat gaan hun dan de typo's aanl Straks willen zij wel helpen ageeren tegen de Regeering, wan neer eventueel de uitkeeringen bij werk loosheid niet hoog genoeg zijn. Ook zul len zij gaarne, als de typo's strijden tegen löonsveriaging, een motie van sympathie aannemen. Dat kost niets. En met het drukken van hel jaarver slag in Duitsohiand was wat te ver dienen! Het is wei droevig, dat vrij in dezen geest over de daden van een Vakbond moeten schrijven. Het blijkt voor de zooveeiste maal, dat een moderne Vakbond heeft terecht „De Amsterdammer" geconcludeerd het groepsbelang boven het algemeen ar beidersbelang huldigde. Immers schuwde deze bond niet een voordeeltje ten koste van een Nederiandsche industrie, waarin duizenden Nederiandsche werkers hun be staan vinden. Ai gaat het slechts om een paar honderd gulden misschien, het is niettemin typeerend. Het is een voorbeeld hoe men de buiten!and-sohe industrie boven de eigen voortrekt, als er wait te verdienen is. Als zelfs een vakbond zoo iets doet, wat kan men dan verwachten van hen, die louter en alleen een koop- man.sstandpunt huldigen? Het gevai is bovendien leerzaam in ander opzicht Wan! het toont het gevaar van naar verhouding te hoog opgedreven productiekosten, die zich ten slotte tegen de belanghebbenden in het bedrijf zelve keeren en voeren tot werkv rplaatsing en werkvermin dering. ARBEID DER GEHUWDE VROUWEN. Dat een aanzienlijk aantal vrouwen, die studeeren, na haar huwelijk haar accademiscke studio productief blijven maken, bewijzen de volgende cijfers, ge publiceerd in het „Maandblad van het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid." Van de Nederiandsche vrouwen, die tot 1 Januari 1921 academische studiën voltooiden, zijn ruim 330 getrouwd; t.w.: 90 artsen, van wie 60 nog practiseeren en 5 anderen 3 daarvan ook nk huwe lijk als arts gevestigd waren; 85 apothekers, waarvan 43 op dit oogenblik haar beroep vervullen voor eigen rekening of als provisor; terwijl 24 anderen daarvan tenminste 9 na huwelijk korteren of langeren tijd de pharmacie beoefenden 94 tandartsen, waarvan 44 thans en 6 indertijd tenminste ook twee na hu welijk gevestigd; 3 theologen, van wie twee tot aan haar huwelijk als predikanten werkzaam waren. Een van haar beiden, weduwe geworden, treedt thans weder op als voorgangster eener gemeente; 12 als advocaten gevestigd en 3 als ambtenaressen hier te lande of in Ned. Oost-Indië werkzaam zijn; daarboven hebben 20 anderen vroeger 7 harer ook staande huwelijk haar rechtsken nis productief gemaakt als advocate, ambtenares, redactrice; 11 doctoren in 4e letteren, van wie 6 vóór 4 dezer ook na haar huwe lijk respectievelijk docente, leerares, con servatrice werkzaam zijn of waren 12 doctoren in de wis-, natuur-, schei- of sterrenkunde. Van dezen zijn 5 as sistente, resp. leerares geweest 3 ook als getrouwde vrouw terwijl 5 anderen onbezoldigd wetenschappelijk werk zijn blijven verrichten; 17 ingenieurs, van wie 12 een be roep uitoefenden drie harer zetten den arbeid voor als gehuwde vrouw, resp. weduwe. Van de 331 tot 1 Januari LI. „af gestudeerde" vrouwen, die tot heden ge huwd zijn hebben dus 247 hare sta diën productief gemaakt, 199 zelfs na dat zij in don echt traden het vijf tal dat alleen onbezoldigden wetenschap- pelijken arbeid bleef verrichten en op die wijze de verworven kennis aan de gemeenschap ten goede doet konion nog niet meegerekend. Wij zouden het interessant vinden, eens te weten, hoe deze vrouwen -haar gezinstaak vereenigen met haar werk kring en welken invloed het gezin van dezen toestand ondervindt DE OPGEHEVEN KELLNERS-STA- KING. In Den Haag. Woensdagmiddag had te Den Haag een zeer druk bezochte vergadering plaats van de Haagsche afdeeling „Horecaf". Het re sultaat der besprekingen is het volgende: De patroons zijn geheel vrijgelaten om het daarvoor in aanmerking komend per soneel weder in dienst te nemen. De tij dens de staking in dienst genomen men schen, blijven bij gebleken geschiktheid in hun betrekking gehandhaafd. De uitbetaling van het achterstallige loon van stakers wordt opgeschort totdat het hoofdbestuur hierover definitief zal hebben beslist. In Rotterdam. Woensdagmorgen zijn de meeste kell- ners weer bij hun oude patroons in het werk gesteld; sommigen ontvingen de me- dedeeling, dat zij in den loop van deze week of in het begin der volgende week konden beginnen. Hoogstwaarschijnlijk zullen er wel eenige slachtoffers vallen. Cijfers hieromtrent kon men nog niet ge ven. Van z.g. uitwisseling van personeel door de patroons is bij dc Rotlerdamsche besturen niets bekend. In verband met de kellnerss-taking wordt nog uit Den Haag gemeld: Donderdag is tusschen de besturen van Horecaf en den R.K. Personeelbond een bespreking gehouden welke een bevre digend verloop had. O.m. heeft het Da gelij ksch Bestuur van Horecaf naar aan leiding daarvan besloten, de leden met aandrang te advisoeren de loonen tot den dag van de staking alsnog volledig uit te betalen en tevens om zooveel mogelijk het ontslagen personeel terug te nemen, voor zoover het daarvoor in aanmerking komt en met inachtneming van de geno men besluiten betreffende het niet ont slaan van het werkwillig personeel ter wille van de stakers. In onderling over leg werd nog besloten de verdere be sprekingen te verdagen tot begin October. De afdeeling 's-Gravenhage van „Ho recaf" beeft van den Burgemeester van Den Haag, Mr. J. A. N. Patijn, een schrijven ontvangen, waarin deze een be roep doet op de leden dier afdeeling, om zooveel mogelijk het weder in dienst nemen van personeel te bevorderen. In den regel acht schrijver het niet wen- schelijk dat er na een dergelijk geschil veel slachtoffers blijven. Bovendien heeft do stakingsleiding steeds getracht alle on ordelijkheden te vermijden. Schrijver voegt hieraan toe de inodededing dat dit verzoek niet op aandrang, ook niet met voorkennis van eenige personeels organisatie wordt godaan. ONTEVREDENHEID IN HET OFFICIERSKORPS. Men zal zich1 een bericht herinneren nu ongeveer 14 dagen geledtn, waarin wij mededeelden, dat een officier te Utrecht, die belast is met een belai,gruk hevel, ge- Ziet de eiaSage SCHOENENMAGAZIJN 9 straft werd roet vier dagen kamer-arrest uit hoofde van de feiten, dat hij geweigerdj zou hebben de vraag te beantwoorden van zijn regimentscommandant, of hij de schrijver is van een artikel in het Alge meen Militair Weekblad, waarin Op om- gepaste wijze kritiek zou zijn geoefend op regeeritigshandelingen, welk artikel met initialen onderteek-end is, overeenkomend met de zijne en dat hij in een openbare vergadering op voor een officier niet toe laatbare wijze regeeringshamdeliugen aou hebben hespTO'ken. Het beklag van den betrokken officier is thans in behandeling bij het Hoog Mili tair Gerechtshof. Hoe groot de algemeene belangstelling in het leger voor dit voorval is, kan blijken, uit het feit, dat de Orader- officiersvereeniging „Ons Belang" aan den bedoelden officier be^ft aangeboden liem op haar kosten rechtskundigen hijstand te verschaffen. Intu-sscben heeft deze zaak, naar het „U.D." uit betrouwbare fenan ter ©ore kwam, niet alteen roering -gewekt onder officier-en en onderofficieren, die mei ge spannen aandacht deze procedure tegemoet zien, maar heeft zij ook de aamdadht gie- Ir-okk'en van vooraanstaande leden -der Tweede Kamer. Wij slaan mogelijk aan den vooravon-? van de openbare behandeling van hel he> langrijke probleem der -staatsburgerlijki positie van den offfcie-r, zegt het h? ad. HET PASVISUM NAAR BELGIE. Een telegram van het Belgische To legraafageutschap meldt 18 Aiifb uit BrusseL- Het ministerie van buïlenlandsche zaken deelt ons mee, dat het bericht in de Nederiandsche Maden over genomen door eenige Belgische bladen als zon het pas-visnm van den Bel gischen consul voor Nederl aiidsche ouderdane.n met ingang van 1 Sep tember zijn afgeschaft, een gevolg ir van een misverstand. De kwestie wordt overwogen, maar een definitieve be slissing is nog geenszins genomen. DE SALARIEERING DER RT.T1' AMBTENAREN. Naar aanleiding van de me!«! r i van ar. M. W. F. TreiA. salarisherziening van he geen geld mag kosten, zoek van enkele leden der C- missie van Georg. Overleg aui - trales van Overheidspersoneel om een salarisschema bij het Bureau van Voor bereiding in te dienen, hebben de sa menwerkende organisaties, die deel uit maken V-an «te Gen tra te ©'.«'llimM'V*, met uitzondering -te danlr-ale van ger» Rijksambtenaren en den Ned. Fo- deratieven Bond van personeel in open baren dienst, het volgende schrijven ge zonden aan den heer Treub, voorzitter van de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Amb euaarsziken. „In de vergadering van de Ocmtr - 'o Commissie voor Georganiseerd O - op 21 Juli werd naar aanteidin:: een voorstel van het Hd dier Gonanu o, den heer E. P- Wesèerveld, door de vertegenwoordigers der Centrales van Ambtenaren, welke deelnemen aan het overleg, verklaard, dat zij -de mogelijk heid onder de oogen zouden zien, of zij gezamenlijk een salarissthema voor het rijkspersoneel bij het Bureau van Voorbereiding zouden kunnen indienen. Deze verklaring werd mede afgelegd, om hiermede tegen te gaan hot door het genoemd Bureau gakoeztzwLe voor nemen, om rast de caie o ale organisaties, ja zelfs met de ongeorganiseerde amb tenaren in overleg te treden. Den lsten Augustus kwamen naar aanleiding van bovenstaande de besttrars- vertegenwoordigors van de R. K. Centrale van Burgerlijk Orerte. id -persMoe!het perament Comité uit de bij hst Car. Nat. Vakverbond aangesloten organisa ties van per oaeel in Puhlieken Dienst; de Centrale van Vereenigingen van Per soneel in 's Rijksdienst; het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel in vergadering bijeen, ten einde hun standpunt te be paler.. 1 besta urs ver tegen w; ord g rs v--r- kl 0 ien, dat, nu in de vergadering van de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg op 28 Juli nit een mede- deeling van den voorzitter is gebleken, dat ook advies zou kunnen worden in gewonnen bij categorale organisaties en ongeorganiseerden, en dus niet de min ste zekerheid bestaat, dat in overeen stemming met de uitspraak ter zake door de Centrale Commissie gedaan, zal wor den gehandeld, xij het niet in het be lang dar ambtenaren achten, dat door hare vertegenwoordigers ia het Geor ganiseerd Overleg een gemeenschappe lijk voorstel bij het Bureau van Voor bereiding zal worden ingezonden." MGR. DR. W. H. NOLENS. Op 13 November a.s. zal de leider der Katholieke Kamerfractie mgr. dr. No lens zijn zilveren jubileum als lid der Tweede Kamer vieren, schrijft de .fies.- bode. Hei zal op dien dag namelijk 25 jaar geleden dat mgr. Nolens voor het eerst als lid der Tweede Kamer voor het district Vehlo gekozen werd, voor welk district hij steeds, tot de Invoering der Evenredige Vertegenwoordiging in de Kamer bleef zitting -nemen. DE BEZUINIGINGSPLANNEN. De „Ned." meldt, dat te bevoogder plaatse het voornemen bestaat, em den werktijd op de departementen dagelijks mot een hall uur te verleggen. Dit staat niet in het verband met het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2